network-manager-openconnect master - en to da translation catalogue (1551 entries)

en: OpenConnect VPN client
da: OpenConnect VPN-klient

en: Client for Cisco AnyConnect SSL VPN virtual private networks
da: Klient til Ciscos AnyConnect virtuelle private SSL VPN-netværk

en: Support for configuring SSL VPN virtual private network connections using OpenConnect.
da: Konfigurationsunderstøttelse af virtuelle private SSL VPN-netværksforbindelser med brug af OpenConnect.

en: Compatible with Cisco AnyConnect, Juniper and ocserv based networks.
da: Kompatibel med Cisco AnyConnect, Juniper og ocserv-baserede netværk.

en: The NetworkManager Developers
da: Udviklerne af Netværkshåndtering

en: Connect to VPN “%s”
da: Forbind til VPN “%s”

en: Connect to VPN
da: Forbind til VPN

en: <b>The certificate may be invalid or untrusted!</b>
da: <b>Certifikatet kan være ugyldig eller upålideligt!</b>

en: <b>Reason:
da: <b>Årsag:

en: _Cancel
da: _Annuller

en: I really know what I am doing
da: Jeg ved, hvad jeg gør

en: Connect anyway
da: Forbind alligevel

en: _Close
da: _Luk

en: VPN host
da: VPN-vært

en: C_onnect
da: F_orbind

en: Automatically start connecting next time
da: Start automatisk forbindelse næste gang

en: Select a host to fetch the login form
da: Vælg en vært at hente loginformularen fra

en: Contacting host, please wait…
da: Kontakter vært. Vent venligst …

en: Save passwords
da: Gem adgangskoder

en: General
da: Generelt

en: _VPN Protocol
da: _VPN-protokol

en: _Gateway
da: Gate_way

en: _User Agent:
da: _Brugeragent:

en: Allow security scanner _trojan (CSD)
da: Tillad sikkerhedsskannertro_janer (CSD)

en: Trojan (CSD) _Wrapper Script
da: _Omslagsscript for trojaner (CSD)

en: Reported OS
da: Rapporteret OS

en: Common values: linux linux-64 win mac-intel android apple-ios
da: Almindelige værdier: linux linux-64 win mac-intel android apple-ios

en: Certificate Authentication
da: Godkendelse af certifikat

en: Use _FSID for key passphrase
da: Anvend _FSID til nøglesætning

en: Prevent user from manually accepting invalid certificates
da: Forhindr bruger i manuelt at acceptere ugyldige certifikater

en: Software Token Authentication
da: Symbolgodkendelse i software

en: Token _Mode
da: _Symboltilstand

en: Token Sec_ret
da: S_ymbolhemmelighed

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: RSA SecurID — read from ~/.stokenrc
da: RSA SecurID — læs fra ~/.stokenrc

en: RSA SecurID — manually entered
da: RSA SecurID — manuelt indtastet

en: TOTP — manually entered
da: TOTP — manuelt indtastet

en: HOTP — manually entered
da: HOTP — manuelt indtastet

en: Multi-protocol VPN client (openconnect)
da: VPN-klient med flere protokoller (openconnect)

en: Compatible with Cisco AnyConnect, Juniper Network Connect and Junos Pulse, and PAN GlobalProtect SSL VPNs.
da: Kompatibel med VPN'erne Cisco AnyConnect, Juniper Network Connect, Junos Pulse og PAN GlobalProtect SSL.

en: Compatible with Cisco AnyConnect and Juniper Network Connect and Junos Pulse SSL VPNs.
da: Kompatibel med VPN'erne Cisco AnyConnect, Juniper Network Connect og Junos Pulse SSL.

en: Cisco AnyConnect Compatible VPN (openconnect)
da: Cisco AnyConnect-kompatibelt VPN (openconnect)

en: Compatible with Cisco AnyConnect SSL VPN.
da: Kompatibel med Cisco AnyConnect SSL VPN.

en: Cisco AnyConnect or openconnect
da: Cisco AnyConnect eller openconnect

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l125
en: Compatible with Cisco AnyConnect SSL VPN, as well as ocserv
da: Kompatibel med Cisco AnyConnect SSL VPN såvel som ocserv

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l145
en: Compatible with Juniper Network Connect
da: Kompatibel med Juniper Network Connect

en: object class '%s' has no property named '%s'
da: objektklassen “%s” har ingen egenskab ved navn “%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
da: egenskaben “%s” for objektklassen “%s” er skrivebeskyttet

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
da: construct-egenskaben “%s” for objektet “%s” kan ikke angives efter konstruktion

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
da: “%s::%s” er ikke et gyldigt egenskabsnavn; “%s” er ikke en GObject-undertype

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
da: kan ikke angive egenskaben “%s” af type “%s” ud fra værdien af typen “%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
da: værdien “%s” af typen “%s” er ugyldig eller uden for intervallet for egenskaben “%s” af typen “%s”

en: unable to get editor plugin name: %s
da: kan ikke hente navnet på udvidelsesmodul til redigering: %s

en: missing plugin file "%s"
da: manglende udvidelsesmodulfil “%s”

en: cannot load editor plugin: %s
da: kan ikke indlæse udvidelsesmodul til redigering: %s

en: cannot load factory %s from plugin: %s
da: kan ikke indlæse fabrikken %s fra udvidelsesmodul: %s

en: unknown error creating editor instance
da: ukendt fejl i forsøget på at danne redigeringsinstans

en: invalid integer property “%s” or out of range [%d -> %d]
da: ugyldig heltalsegenskab “%s” eller uden for interval [%d -> %d]

en: invalid boolean property “%s” (not yes or no)
da: ugyldig boolesk egenskab “%s” (ikke ja eller nej)

en: unhandled property “%s” type %s
da: uhåndteret egenskab “%s” typen %s

en: property “%s” invalid or not supported
da: egenskaben “%s” er ugyldig eller ikke understøttet

en: No VPN configuration options.
da: Ingen indstillinger for VPN-konfiguration.

en: No VPN secrets!
da: Ingen VPN-hemmeligheder!

en: Could not find openconnect binary.
da: Kan ikke finde openconnect-binærfil.

en: No VPN gateway specified.
da: VPN-gateway er ikke angivet.

en: No WebVPN cookie provided.
da: WebVPN-cookie ikke angivet.

en: Don’t quit when VPN connection terminates
da: Afslut ikke, når VPN-forbindelsen afsluttes

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
da: Aktivér uddybende fejlsøgningslogning (kan afsløre adgangskoder)

en: D-Bus name to use for this instance
da: Navn på D-Bus der skal bruges i dette tilfælde

en: nm-openconnect-service provides integrated Cisco AnyConnect SSL VPN capability to NetworkManager.
da: nm-openconnect-service tilbyder integreret Cisco AnyConnect SSL VPN-kapacitet til Netværkshåndtering.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l130
en: No ANsession cookie found
da: Ingen ANsession-cookie fundet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l158 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l139
en: Invalid cookie '%s'
da: Ugyldig cookie “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l364
en: Found DNS server %s
da: Fandt DNS-serveren %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l391
en: Got search domain '%s'
da: Modtog søgedomænet “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l478
en: Unknown Array config element '%s'
da: Ukendt Array-konfigureringselement “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l517
en: Initial config: Speed tunnel %d, enc %d, DPD %d
da: Begyndelseskonfiguration: Speed tunnel %d, enc %d, DPD %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l548
en: Short write in Array JSON negotiation
da: For kort buffer skrevet i Array-JSON-forhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l557
en: Failed to read Array JSON response
da: Kunne ikke læse Array-JSON-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l566
en: Unexpected response to Array JSON request
da: Uventet svar på Array-JSON-forespørgsel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l579
en: Failed to parse Array JSON response
da: Kunne ikke fortolke Array-JSON-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l659
en: Error creating array negotiation request
da: Der opstod en fejl under oprettelse af array-forhandlingsanmodning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l675 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l679 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l965 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.gi
en: Unexpected %d result from server
da: Uventet %d resultat fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l698
en: Error building Array DTLS negotiation packet
da: Der opstod en fejl under bygning af Array-DTLS-forhandlingspakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l716 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l763
en: Short write in array negotiation
da: For kort buffer skrevet i array-forhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l726
en: Failed to read UDP negotiation response
da: Kunne ikke læse UDP-forhandlingssvar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l738
en: DTLS enabled on port %d
da: DTLS er aktiveret på port %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l750
en: Refusing non-DTLS UDP tunnel
da: Nægter ikke-DTLS-UDP-tunnel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l772
en: Failed to read ipff response
da: Kunne ikke læse ipff-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l825 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1100 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1210 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconn
en: Allocation failed
da: Tildeling mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l836 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l975 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1095 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect
en: Short packet received (%d bytes)
da: Kort pakke modtaget (%d byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l864
en: Unrecognised data packet, len %d
da: Ikke-genkendt datapakke, længde %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l877 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1237
en: Receive control packet of type %x:
da: Modtag kontrolpakke af typen %x:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l884 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2702
en: Received data packet of %d bytes
da: Modtog data-pakke på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l905
en: Moved down %d bytes after previous packet
da: Flyttede %d byte ned efter foregående pakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l942 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1105 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1184 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: SSL wrote too few bytes! Asked for %d, sent %d
da: SSL skrev for få byte! Bad om %d, sendte %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l960 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1133 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1114 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: CSTP rekey due
da: CSTP rekey forfalden

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l967 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1140 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1121 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: Rehandshake failed; attempting new-tunnel
da: Genforhandling mislykkedes; forsøger ny-tunnel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l977
en: TCP Dead Peer Detection detected dead peer!
da: TCP Dead Peer Detection registrerede død modpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l981
en: TCP reconnect failed
da: Genoprettelse af TCP-forbindelse mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1030
en: Sending DTLS off packet
da: Sender DTLS-off-pakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1040 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1219 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1197
en: Sending uncompressed data packet of %d bytes
da: Sender ukomprimeret datapakke på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1078 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l259 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1790
en: Attempt new DTLS connection
da: Forsøg ny DTLS-forbindelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1112 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1688
en: Failed to receive authentication response from DTLS
da: Kunne ikke modtage godkendelsessvar fra DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1124
en: DTLS session established
da: DTLS-session etableret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1137
en: Received Legacy IP over DTLS; assuming established
da: Modtog forældet IP over DTLS; forudsætter den er etableret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1145
en: Received IPv6 over DTLS; assuming established
da: Modtog IPv6 over DTLS; forudsætter den er etableret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1151
en: Received unknown DTLS packet
da: Modtog ukendt DTLS-pakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1159 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1742
en: Error creating connect request for DTLS session
da: Fejl under oprettelse af forbindelsesanmodning til DTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1175 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1758
en: Failed to write connect request to DTLS session
da: Kunne ikke skrive forbindelsesanmodning til DTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1228 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l294
en: Received DTLS packet 0x%02x of %d bytes
da: Modtog DTLS-pakke 0x%02x på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1252 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l358
en: DTLS rekey due
da: DTLS rekey forfalden

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1259 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l365
en: DTLS Rehandshake failed; reconnecting.
da: DTLS-genforhandling mislykkedes; genopretter forbindelse.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1268 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l374
en: DTLS Dead Peer Detection detected dead peer!
da: DTLS Dead Peer Detection registrerede død modpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1278 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l385
en: Failed to send DPD request. Expect disconnect
da: Kunne ikke sende DPD-anmodning; forvent afbrydelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1317 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l452
en: Sent DTLS packet of %d bytes; DTLS send returned %d
da: Sendte DTLS-pakke på %d byte; DTLS-send returnerede %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1343 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l813 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l714 https://git.infradead.org/users/dwmw2
en: Logout failed.
da: Udlogning mislykkedes.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/array.c#l1345 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l815 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l716 https://git.infradead.org/users/dwmw2
en: Logout successful.
da: Udlogning lykkedes.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l100
en: SAML authentication required; using portal-userauthcookie to continue SAML.
da: SAML-godkendelse kræves; bruger portal-userauthcookie til at fortsætte SAML.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l102
en: SAML authentication required; using portal-prelogonuserauthcookie to continue SAML.
da: SAML-godkendelse kræves; bruger portal-prelogonuserauthcookie til at fortsætte SAML.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l104
en: Destination form field %s was specified; assuming SAML %s authentication is complete.
da: Destinationens formularfelt %s blev angivet; antager at SAML %s-godkendelse er færdig.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l152
en: SAML %s authentication is required via %s
da: SAML %s-godkendelse kræves via %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l158
en: When SAML authentication is complete, specify destination form field by appending :field_name to login URL.
da: Når SAML-godkendelse er færdig, så angiv destinationens formularfelt ved at tilføje :field_name til login-URL.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l173
en: Please enter your username and password
da: Indtast brugernavn og adgangskode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l184
en: Username
da: Brugernavn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l201
en: Password
da: Adgangskode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l270
en: Challenge:
da: Udfordring:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l373
en: GlobalProtect login returned unexpected argument value arg[%d]=%s
da: GlobalProtect-login returnerede uventet argumentværdi arg[%d]=%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l379
en: GlobalProtect login returned %s=%s (expected %s)
da: GlobalProtect-login returnerede %s=%s (forventede %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l385
en: GlobalProtect login returned empty or missing %s
da: GlobalProtect-login returnerede tom eller manglende %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l389
en: GlobalProtect login returned %s=%s
da: GlobalProtect-login returnerede %s=%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l403
en: Please report %d unexpected values above (of which %d fatal) to <%s>
da: Rapportér venligst de %d uventede værdier oven for (hvoraf %d er fatale) til <%s>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l445
en: Please select GlobalProtect gateway.
da: Vælg GlobalProtect-gateway.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l478
en: Ignoring portal's HIP report interval (%d minutes), because interval is already set to %d minutes.
da: Ignorerer portalens HIP-rapporteringsinterval (%d minutter), fordi intervallet allerede er indstillet til %d minutter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l482
en: Portal set HIP report interval to %d minutes).
da: Portalen indstillede HIP-rapporteringsinterval til %d minutter).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l535
en: %d gateway servers available:
da: %d tilgængelige gatewayservere:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l562
en: GlobalProtect portal configuration lists no gateway servers.
da: GlobalProtect-portalkonfiguration viser ikke nogle gatewayservere.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l658 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l583 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l763 https://git.infradead.org/use
en: Failed to generate OTP tokencode; disabling token
da: Kunne ikke danne OTP-symbolkode; deaktiverer symbol

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-globalprotect.c#l762
en: Server is neither a GlobalProtect portal nor a gateway.
da: Serveren er hverken en GlobalProtect-portal eller -gateway.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-html.c#l117
en: Ignoring unknown form submit item '%s'
da: Ignorerer ukendt indsend-element “%s” i formular

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-html.c#l128
en: Ignoring unknown form input type '%s'
da: Ignorerer ukendt inputtype “%s” i formular

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-html.c#l138
en: Discarding duplicate option '%s'
da: Kasserer duplikeret indstilling “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-html.c#l216 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l463
en: Cannot handle form method='%s', action='%s'
da: Kan ikke håndtere formularmetode=“%s”, handling=“%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-html.c#l278
en: Unknown textarea field: '%s'
da: Ukendt tekstområdefelt: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l107
en: Failed to allocate memory for communication with TNCC
da: Kunne ikke allokere hukommelse til kommunikation med TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l112
en: Failed to send command to TNCC
da: Kunne ikke sende kommando til TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l174
en: TNCC support not implemented yet on Windows
da: Understøttelse af TNCC i Windows er endnu ikke implementeret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l188
en: No DSPREAUTH cookie; not attempting TNCC
da: Ingen DSPREAUTH-cookie; forsøger ikke TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l193
en: Trying to run TNCC/Host Checker Trojan script '%s'.
da: Prøver at køre TNCC-/værtstjekker-trojanscriptet “%s”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l242
en: Failed to exec TNCC script %s: %s
da: Kunne ikke køre TNCC-script %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l259
en: Sent start; waiting for response from TNCC
da: Sendte start; venter på svar fra TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l266
en: Failed to read response from TNCC
da: Kunne ikke læse svar fra TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l273
en: Received unsuccessful %s response from TNCC
da: Modtog mislykket %s-svar fra TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l279
en: TNCC response 200 OK
da: TNCC-svar 200 OK

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l286
en: Second line of TNCC response: '%s'
da: TNNC-svarets anden linje: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l295
en: Got new DSPREAUTH cookie from TNCC: %s
da: Fik ny DSPREAUTH-cookie fra TNCC: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l308
en: Got reauth interval from TNCC: %d seconds
da: Fik reauth-interval fra TNCC: %d sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l321
en: Unexpected non-empty line from TNCC after DSPREAUTH cookie: '%s'
da: Uventet linje, som ikke er tom, fra TNNC efter DSPREAUTH-cookie: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l327
en: Too many non-empty lines from TNCC after DSPREAUTH cookie
da: For mange linjer som ikke er tomme fra TNCC efter DSPREAUTH-cookie

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l499 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l155
en: Failed to parse HTML document
da: Kunne ikke fortolke HTML-dokument

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l516
en: Failed to find or parse web form in login page
da: Kunne ikke finde eller fortolke webformular på loginside

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l526
en: Encountered form with no 'name' or 'id'
da: Stødte på formular uden “name” eller “id”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l555
en: Form action (%s) likely indicates that TNCC/Host Checker failed.
da: Formularhandling (%s) indikerer sandsynligvis at TNCC/værtstjekker mislykkedes.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l561
en: Unknown form (name '%s', id '%s')
da: Ukendt formular (navn “%s”, id “%s”)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth-juniper.c#l564 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l175
en: Dumping unknown HTML form:
da: Dumper ukendt HTML-formular:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l123
en: Form choice has no name
da: Formularvalg har intet navn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l206
en: name %s not input
da: navnet %s er ikke input

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l213
en: No input type in form
da: Ingen inputtype i formular

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l225
en: No input name in form
da: Intet inputnavn i formular

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l257
en: Unknown input type %s in form
da: Ukendt inputtype %s i formular

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l599 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l187
en: Empty response from server
da: Tomt svar fra serveren

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l610 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l262
en: Failed to parse server response
da: Kunne ikke fortolke serverens svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l612 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l257 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l299 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/b
en: Response was:%s
da: Svaret var: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l634
en: Received <client-cert-request> when not expected.
da: Modtog <client-cert-request>, selvom det ikke forventedes.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l643
en: Received <multiple-client-cert-request> when not expected.
da: Modtog <multiple-client-cert-request>, selvom det ikke forventedes.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l680
en: Server reported certificate error: %s.
da: Server rapporterede certifikatfejl: %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l687
en: XML response has no "auth" node
da: XML-svar har ingen “auth”-knude

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l720
en: Asked for password but '--no-passwd' set
da: Bad om adgangskode, men “--no-passwd” angivet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l746
en: Client certificate missing or incorrect (Certificate Validation Failure)
da: Klientcertifikat mangler eller er ikke korrekt (certifikatvalideringsfejl)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1042
en: Not downloading XML profile because SHA1 already matches
da: Downloader ikke XML-profil, fordi SHA1 allerede matcher

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1048 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l348 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l899
en: Failed to open HTTPS connection to %s
da: Kunne ikke åbne HTTPS-forbindelse til %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1070
en: Failed to send GET request for new config
da: Kunne ikke sende GET-anmodning for ny konfiguration

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1094
en: Downloaded config file did not match intended SHA1
da: Downloadet konfigurationsfil matchede ikke tilsigtet SHA1

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1099
en: Downloaded new XML profile
da: Downloadede ny XML-profil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1110 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1162
en: Error: Running the 'Cisco Secure Desktop' trojan on this platform is not yet implemented.
da: Fejl: Kørsel af “Cisco Secure Desktop trojan” er endnu ikke understøttet på denne platform.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1121 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l137
en: Failed to set gid %ld: %s
da: Kunne ikke indstille gid %ld: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1128 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l143
en: Failed to set groups to %ld: %s
da: Kunne ikke angive grupper til %ld: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1135 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l149
en: Failed to set uid %ld: %s
da: Kunne ikke indstille uid %ld: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1142
en: Invalid user uid=%ld: %s
da: Ugyldigt bruger-uid=%ld: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1149
en: Failed to change to CSD home directory '%s': %s
da: Kunne ikke skifte til CSD-hjemmemappe “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1171
en: Error: Server asked us to run CSD hostscan.
    You need to provide a suitable --csd-wrapper argument.
da: Fejl: Serveren bad os om at køre CSD-værtsskanning.
    Du skal angive et passende argument til --csd-wrapper.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1178
en: Error: Server asked us to download and run a 'Cisco Secure Desktop' trojan.
    This facility is disabled by default for security reasons, so you may wish to enable it.
da: Fejl: Serveren bad os om at downloade og køre en “Cisco Secure Desktop trojan”.
    Af sikkerhedsgrunde er denne funktion som standard deaktiveret, så du vil måske aktivere den.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1207
en: Temporary directory '%s' is not writable: %s
da: Den midlertidige mappe “%s” er skrivebeskyttet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1215
en: Failed to open temporary CSD script file: %s
da: Kunne ikke åbne midlertidig CSD-scriptfil: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1224
en: Failed to write temporary CSD script file: %s
da: Kunne ikke skrive midlertidig CSD-scriptfil: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1233
en: Trying to run CSD Trojan script '%s'.
da: Prøver at køre CSD-trojanscriptet “%s”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1245
en: CSD script '%s' exited abnormally
da: CSD-scriptet “%s” afsluttede unormalt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1251
en: CSD script '%s' returned non-zero status: %d
da: CSD-scriptet “%s” returnerede status som ikke er nul:%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1256
en: Authentication may fail. If your script is not returning zero, fix it.
    Future versions of openconnect will abort on this error.
da: Godkendelse kan mislykkes. Hvis dit script ikke returnerer nul, så ret det.
    Fremtidige versioner af openconnect vil afbryde ved denne fejl.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1260
en: CSD script '%s' completed successfully.
da: CSD-scriptet “%s” blev gennemført.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1288
en: Warning: you are running insecure CSD code with root privileges
    	 Use command line option "--csd-user"
da: Advarsel: Du kører usikker CSD-kode med administratorrettigheder (root)
    	 Brug kommandolinjetilvalget “--csd-user”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1348
en: Failed to exec CSD script %s
da: Kunne ikke køre CSD-scriptet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1368
en: Unknown response from server
da: Ukendt svar fra serveren

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1498
en: Server requested SSL client certificate after one was provided
da: Serveren bad om SSL-klientcertifikat, efter en var leveret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1502
en: Server requested SSL client certificate; none was configured
da: Serveren bad om SSL-klientcertifikat; der var ikke konfigureret noget

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1520
en: Multiple-certificate authentication requires a second certificate; none were configured.
da: Godkendelse med flere certifikater kræver et certifikat mere. Der er intet konfigureret.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1551
en: XML POST enabled
da: XML POST aktiveret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1575
en: Couldn't fetch CSD stub. Proceeding anyway with CSD wrapper script.
da: Kunne ikke hente CSD-stub. Behandler alligevel med CSD-omslagsscript.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1583
en: Fetched CSD stub for %s platform (size is %d bytes).
da: Hentede CSD-stub til %s-platform (størrelsen er %d byte).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1603
en: Refreshing %s after 1 second...
da: Opdaterer %s efter 1 sekund …

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1841
en: Unsupported hash algorithm '%s' requested.
da: Der anmodes om en hash-algoritme “%s”, som ikke understøttes.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1850
en: Duplicate hash algorithm '%s' requested.
da: Der anmodes om en duplikeret hash-algoritme “%s”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1936
en: Multiple-certificate authentication signature hash algorithm negotiation failed.
da: Forhandling af signaturhash-algoritme til godkendelse med flere certifikater mislykkedes.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1950
en: Error exporting multiple-certificate signer's certificate chain.
da: Der opstod en fejl under eksport af certifikatkæden tilhørende underskriveren med flere certifikater.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/auth.c#l1964
en: Error encoding the challenge response.
da: Der opstod en fejl under kodning af udfordringssvaret.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/compat.c#l250
en: (error 0x%lx)
da: (fejl 0x%lx)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/compat.c#l253
en: (Error while describing error!)
da: (Der opstod en fejl under beskrivelsen af en anden fejl!)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/compat.c#l276
en: ERROR: Cannot initialize sockets
da: FEJL: Kan ikke initialisere sokler

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l292
en: CRITICAL ERROR: DTLS master secret is uninitialised. Please report this.
da: KRITISK FEJL: DTLS-hovedhemmelighed er ikke initialiseret. Rapportér venligst dette.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l325
en: Error creating HTTPS CONNECT request
da: Der opstod en fejl under oprettelse af HTTPS CONNECT-anmodning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l341
en: Error fetching HTTPS response
da: Der opstod en fejl under indhentning af HTTPS-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l368
en: VPN service unavailable; reason: %s
da: VPN-tjeneste utilgængelig; årsag: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l373
en: Got inappropriate HTTP CONNECT response: %s
da: Modtog upassende HTTP CONNECT-svar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l380
en: Got CONNECT response: %s
da: Modtog CONNECT-svar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l416 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l425
en: No memory for options
da: Ingen hukommelse til indstillinger

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l454
en: X-DTLS-Session-ID not 64 characters; is: "%s"
da: X-DTLS-Session-id er ikke 64 tegn; er: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l472
en: X-DTLS-Session-ID is invalid; is: "%s"
da: X-DTLS-Session-id er ugyldig; er: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l491
en: Unknown DTLS-Content-Encoding %s
da: Ukendt DTLS-Content-kodning %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l566
en: Unknown CSTP-Content-Encoding %s
da: Ukendt CSTP-Content-kodning %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l643
en: No MTU received. Aborting
da: Ingen MTU modtaget. Afbryder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l664
en: CSTP connected. DPD %d, Keepalive %d
da: CSTP forbundet. DPD %d, Keepalive %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l701
en: Ingested STRAP public key %s
da: Offentlig STRAP-nøgle %s optaget

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l744
en: Compression setup failed
da: Opsætning af komprimering mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l761
en: Allocation of deflate buffer failed
da: Tildeling af buffer til pakning mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l823
en: inflate failed
da: udpakning mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l846
en: LZS decompression failed: %s
da: LZS-dekomprimering mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l859
en: LZ4 decompression failed
da: LZS-dekomprimering mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l866
en: Unknown compression type %d
da: Ukendt komprimeringstype %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l871
en: Received %s compressed data packet of %d bytes (was %d)
da: Modtog %s komprimeret datapakke på %d byte (var %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l891
en: deflate failed %d
da: pakning mislykkedes %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l988
en: Unexpected packet length. SSL_read returned %d but packet is
da: Uventet pakkelængde. SSL_read returnerede %d, men pakken er

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1002
en: Got CSTP DPD request
da: Modtog CSTP DPD-anmodning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1008
en: Got CSTP DPD response
da: Modtog CSTP DPD-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1013
en: Got CSTP Keepalive
da: Modtog CSTP Keepalive

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1018 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l954
en: Received uncompressed data packet of %d bytes
da: Modtog ukomprimeret datapakke på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1035
en: Received server disconnect: %02x '%s'
da: Modtog serverafbrydelse: %02x “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1038
en: Received server disconnect
da: Modtog serverafbrydelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1046
en: Compressed packet received in !deflate mode
da: Komprimeret pakke modtaget i !deflate-tilstand

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1055
en: received server terminate packet
da: modtog serverafbrydelsespakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1062
en: Unknown packet %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x
da: Ukendt pakke %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1151 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1132 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2880
en: CSTP Dead Peer Detection detected dead peer!
da: CSTP Dead Peer Detection registrerede død modpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1155 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1232 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1049 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: Reconnect failed
da: Genoprettelse af forbindelse mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1208
en: Sending compressed data packet of %d bytes (was %d)
da: Sender komprimeret datapakke på %d byte (var %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1259
en: Send BYE packet: %s
da: Send BYE-pakke: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/cstp.c#l1266
en: Short write writing BYE packet
da: Kort skriv i oNCP-forhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/digest.c#l252
en: Attempting Digest authentication to proxy
da: Forsøger Digest-godkendelse til proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/digest.c#l255
en: Attempting Digest authentication to server '%s'
da: Forsøger Digest-godkendelse til serveren “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l105
en: DTLS connection attempted with an existing fd
da: DLTS-forbindelse forsøgt med en eksisterende fd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l111 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l186
en: No DTLS address
da: Ingen DTLS-adresse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l118
en: Server offered no DTLS cipher option
da: Serveren tilbød ingen mulighed for en DTLS-krypteringsalgoritme

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l125
en: No DTLS when connected via proxy
da: Ingen DTLS når forbundet gennem proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l197
en: DTLS initialised. DPD %d, Keepalive %d
da: DTLS initialiseret. DPD %d, Keepalive %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l217 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l521
en: Unknown packet (len %d) received: %02x %02x %02x %02x...
da: Ukendt pakke (længde %d) modtaget: %02x %02x %02x %02x …

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l224
en: TOS this: %d, TOS last: %d
da: TOS denne: %d, TOS seneste: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l308
en: Got DTLS DPD request
da: Modtog DTLS DPD-anmodning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l314
en: Failed to send DPD response. Expect disconnect
da: Kunne ikke sende DPD-svar; forvent afbrydelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l318
en: Got DTLS DPD response
da: Modtog DTLS DPD-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l322
en: Got DTLS Keepalive
da: Modtog DTLS Keepalive

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l328
en: Compressed DTLS packet received when compression not enabled
da: Modtog komprimeret DTLS-pakke, selvom komprimering ikke er aktiveret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l336
en: Unknown DTLS packet type %02x, len %d
da: Ukendt DTLS-pakketype %02x, længde %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l403
en: Failed to send keepalive request. Expect disconnect
da: Kunne ikke sende keepalive-anmodning; forvent afbrydelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l500
en: Initiating MTU detection (min=%d, max=%d)
da: Påbegynder MTU-registrering (min=%d, maks=%d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l534
en: Sending MTU DPD probe (%u bytes)
da: Sender MTU DPD-sonde (%u byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l538
en: Failed to send DPD request (%d %d)
da: Kunne ikke sende DPD-anmodning (%d %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l561
en: Too long time in MTU detect loop; assuming negotiated MTU.
da: For lang tid i MTU-opdagelsesløkke; antager forhandlet MTU.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l565
en: Too long time in MTU detect loop; MTU set to %d.
da: For lang tid i MTU-opdagelsesløkke; MTU sat til %d.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l582
en: Received unexpected packet (%.2x) in MTU detection; skipping.
da: Modtog uventet pakke (%.2x) i MTU-registrering; springer over.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l589
en: No response to size %u after %d tries; declare MTU is %u
da: Intet svar til størrelsen %u efter %d forsøg; deklarations-MTU er %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l596
en: Failed to recv DPD request (%d)
da: Modtagelse af DPD-anmodning mislykkedes (%d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l600
en: Received MTU DPD probe (%u bytes)
da: Modtog MTU DPD-sonde (%u byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l653
en: Detected MTU of %d bytes (was %d)
da: Opdagede MTU af %d byte (var %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/dtls.c#l656
en: No change in MTU after detection (was %d)
da: Ingen ændring i MTU efter registrering (var %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp-seqno.c#l61
en: Accepting expected ESP packet with seq %u
da: Accepterer forventet ESP-pakke med sekvens %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp-seqno.c#l91
en: Accepting later-than-expected ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
da: Accepterer senere-end-forventet ESP-pakke med sekvens %u (forventede %<PRIu64>)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp-seqno.c#l104
en: Discarding ancient ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
da: Forkaster gammel ESP-pakke med sekvens %u (forventede %<PRIu64>)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp-seqno.c#l109
en: Tolerating ancient ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
da: Tolererer gammel ESP-pakke med sekvens %u (forventede %<PRIu64>)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp-seqno.c#l118
en: Discarding replayed ESP packet with seq %u
da: Forkaster genafspillet ESP-pakke med sekvens %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp-seqno.c#l123
en: Tolerating replayed ESP packet with seq %u
da: Tolererer genafspillet ESP-pakke med sekvens %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp-seqno.c#l136
en: Accepting out-of-order ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
da: Accepterer ude-af-rækkefølge ESP-pakker med sekvens %u (forventede %<PRIu64>)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l68
en: Parameters for %s ESP: SPI 0x%08x
da: Parametre for %s ESP: SPI 0x%08x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l71
en: ESP encryption type %s key 0x%s
da: ESP-krypteringstype %s nøgle 0x%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l74
en: ESP authentication type %s key 0x%s
da: ESP-godkendelsestype %s nøgle 0x%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l93
en: incoming
da: indgående

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l94
en: outgoing
da: udgående

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l96 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l150
en: Send ESP probes
da: Send ESP-sonder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l182 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l189
en: ESP receive error: %s
da: Der opstod en fejl under modtagelse i ESP: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l212
en: Received ESP packet from old SPI 0x%x, seq %u
da: Modtog ESP-pakke fra gammel SPI 0x%x, sekvens %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l218
en: Received ESP packet with invalid SPI 0x%08x
da: Modtog ESP-pakke med ugyldig SPI 0x%08x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l229
en: Received ESP Legacy IP packet of %d bytes
da: Modtog forældet ESP-IP-pakke på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l232
en: Received ESP Legacy IP packet of %d bytes (LZO-compressed)
da: Modtog forældet ESP-IP-pakke på %d byte (LZO-komprimeret)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l235
en: Received ESP IPv6 packet of %d bytes
da: Modtog ESP-IPv6-pakke på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l239
en: Received ESP packet of %d bytes with unrecognised payload type %02x
da: Modtog ESP-pakke på %d byte med ukendt nyttelasttype %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l246
en: Invalid padding length %02x in ESP
da: Ugyldig udfyldningslængde %02x i ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l258
en: Invalid padding bytes in ESP
da: Ugyldig udfyldningsbyte i ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l267
en: ESP session established with server
da: ESP-session oprettet med server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l278
en: Failed to allocate memory to decrypt ESP packet
da: Kunne ikke allokere hukommelse til dekryptering af ESP-pakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l284
en: LZO decompression of ESP packet failed
da: LZO-dekomprimering af ESP-pakke mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l290
en: LZO decompressed %d bytes into %d
da: LZO dekomprimerede %d byte til %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l304
en: Rekey not implemented for ESP
da: Rekey ikke implementeret for ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l308
en: ESP detected dead peer
da: ESP opdagede død modpart

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l316
en: Send ESP probes for DPD
da: Send ESP-sonde for DPD

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l323
en: Keepalive not implemented for ESP
da: Keepalive ikke implementeret for ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l395
en: Requeueing failed ESP send: %s
da: Genindsættelse i kø mislykkedes ESP-send: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l402
en: Failed to send ESP packet: %s
da: Kunne ikke sende ESP-pakke: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l408
en: Sent ESP IPv%d packet of %d bytes
da: Sendte ESP-IPv%d-pakke på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l477
en: Failed to generate random keys for ESP
da: Kunne ikke generere tilfældige nøgler til ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/esp.c#l484
en: Failed to generate initial IV for ESP
da: Kunne ikke generere indledende IV til ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l166
en: WARNING: no HTML login form found; assuming username and password fields
da: ADVARSEL: ingen HTML-loginformular fundet; antager brugernavn- og adgangskodefelter

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l172
en: Unknown form ID '%s' (expected 'auth_form')
da: Ukendt formular-id “%s” (forventede “auth_form”)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l255
en: Failed to parse F5 profile response
da: Kunne ikke fortolke svar fra F5-profil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l297
en: Failed to find VPN profile parameters
da: Kunne ikke finde VPN-profilparametre

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l340
en: Failed to parse F5 options response
da: Kunne ikke fortolke svar fra F5-tilvalg

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l374
en: Idle timeout is %d minutes
da: Ventetid er %d minutter

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l384
en: Got default routes
da: Modtog standardrute

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l387
en: Got SplitTunneling0 value of %d
da: Modtog SplitTunneling0-værdien %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l396
en: Got DNS server %s
da: Modtog DNS-serveren %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l403
en: Got WINS/NBNS server %s
da: Modtog WINS-/NBNS-serveren %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l410 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l482 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l527
en: Got search domain %s
da: Modtog søgedomænet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l440
en: Got split exclude route %s
da: Modtog opdelt ekskludér-rute %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l444
en: Got split include route %s
da: Modtog opdelt inkludér-rute %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l452 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l421
en: DTLS is enabled on port %d
da: DTLS er aktiveret på port %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l464
en: WARNING: Server enables DTLS, but also requires HDLC. Disabling DTLS,
        because HDLC prevents determination of efficient and consistent MTU.
da: ADVARSEL: Server aktiverer DTLS, men kræver også HDLC. Deaktiverer DTLS,
        fordi HDLC forhindrer bestemmelse af effektiv og konsistent MTU.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l485 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l589
en: Failed to find VPN options
da: Kunne ikke finde VPN-tilvalg

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l508 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l478
en: Got Legacy IP address %s
da: Modtog forældet IP-adresse %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l513 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l516 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l521
en: Got IPv6 address %s
da: Modtog IPv6-adresse %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l563
en: Got profile parameters '%s'
da: Modtog profilparametrene “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l583
en: Got ipv4 %d ipv6 %d hdlc %d ur_Z '%s'
da: Modtog ipv4 %d ipv6 %d hdlc %d ur_Z “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/f5.c#l612
en: Error establishing F5 connection
da: Fejl ved etablering af F5-forbindelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l127
en: Got login realm '%s'
da: Modtog loginrealmet “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l331
en: Got IPv%d exclude route %s
da: Modtog IPv%d-ekskludér-rute %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l336
en: Got IPv%d route %s
da: Modtog IPv%d-rute %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l403
en: Failed to parse Fortinet config XML
da: Kunne ikke fortolke XML-Fortinet-konfigurationsfilen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l432 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l384
en: Idle timeout is %d minutes.
da: Ventetid er %d minutter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l452
en: Server reports that reconnect-after-drop is allowed within %d seconds, %s
da: Server meddeler, at reconnect-after-drop er tilladt inden for %d sekunder, %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l454
en: but only from the same source IP address
da: men kun fra samme kilde-IP-adresse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l454
en: even if source IP address changes
da: også selvom kilde-IP-adressen ændres

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l457
en: Server reports that reconnect-after-drop is not allowed. OpenConnect will not
    be able to reconnect if dead peer is detected. If reconnection DOES work,
    please report to <%s>
da: Server meddeler, at reconnect-after-drop ikke er tilladt. OpenConnect vil ikke
    være i stand til at genoprette forbindelsen, hvis død modpart registreres.
    Hvis genoprettelse af forbindelsen VIRKER, så rapportér det venligst til
    <%s>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l473
en: Reported platform is %s
da: Rapporteret platform er %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l486 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l531
en: Got IPv%d DNS server %s
da: Modtog IPv%d DNS-serveren %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l492 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l537
en: WARNING: Got split-DNS domains %s (not yet implemented)
da: ADVARSEL: Modtog split-DNS-domæner %s (endnu ikke implementeret)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l497 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l542
en: WARNING: Got split-DNS server %s (not yet implemented)
da: ADVARSEL: Modtog split-DNS-server %s (endnu ikke implementeret)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l557
en: WARNING: Fortinet server does not specifically enable or disable reconnection
        without reauthentication. If automatic reconnection does work, please
        report results to <%s>
da: ADVARSEL: Fortinet-serveren aktiverer eller deaktiverer ikke specifikt
        genoprettelse af forbindelse uden genbekræftelse. Hvis automatisk
        genoprettelse af forbindelse virker, bedes du rapportere resultaterne
         til <%s>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l565
en: Server did not send <auth-ses tun-connect-without-reauth="0/1"/>. OpenConnect will
    probably not be able to reconnect if dead peer is detected. If reconnection DOES,
    work please report to <%s>
da: Serveren sendte ikke <auth-ses tun-connect-without-reauth="0/1"/>. OpenConnect vil
    sandsynligvis ikke være i stand til at genoprette forbindelsen, hvis der registreres en død
    modpart. Hvis genoprettelse a forbindelsen VIRKER, bedes du rapportere det til
    <%s>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l572
en: Received split routes; not setting default Legacy IP route
da: Modtog opdelte ruter. Indstiller ikke forældet standard-IP-rute

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l574
en: No split routes received; setting default Legacy IP route
da: Modtog ingen opdelte ruter. Indstiller forældet standard-IP-rute

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l631
en: No cookie named SVPNCOOKIE.
da: Ingen cookie ved navn SVPNCOOKIE.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l656
en: Ancient Fortinet server (<v5?) only supports ancient HTML config, which is not implemented by OpenConnect.
da: Gammel Fortinet-server (<v5?) understøtter kun gammel HTML-konfiguration, hvilket ikke er implementeret i OpenConnect.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l659
en: Fortinet server is rejecting request for connection options. This
    has been observed after reconnection in some cases. Please report to
    <%s>, or see the discussions on
    %s and
    %s.
da: Fortinet-serveren afviser anmodning om forbindelsesmuligheder. Dette
    er i nogle tilfælde blevet observeret efter genoprettelse af forbindelse.
    Rapportér venligst til <%s> eller se
    diskussionerne på %s og
    %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l698
en: Error establishing Fortinet connection
da: Der opstod en fejl under etablering af Fortinet-forbindelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l799
en: Did not receive expected svrhello response.
da: Modtog ikke forventet svrhello-svar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/fortinet.c#l810
en: svrhello status was "%.*s" rather than "ok"
da: svrhello-status var “%.*s” fremfor “ok”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l194
en: Deferring DTLS resumption until CSTP generates a PSK
da: Udskyder DTLS-genoptagelse, indtil CSTP genererer en PSK

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l202
en: Failed to generate DTLS priority string
da: Kunne ikke generere DTLS-prioritetsstreng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l210 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l304 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l356
en: Failed to set DTLS priority: '%s': %s
da: Kunne ikke angive DTLS-prioritet: “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l231
en: Failed to allocate credentials: %s
da: Kunne ikke allokere legitimationsoplysninger: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l244
en: Failed to generate DTLS key: %s
da: Kunne ikke generere DTLS-nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l258
en: Failed to set DTLS key: %s
da: Kunne ikke angive DTLS-nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l266
en: Failed to set DTLS PSK credentials: %s
da: Kunne ikke angive DTLS PSK-legitimationsoplysninger: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l294
en: Unknown DTLS parameters for requested CipherSuite '%s'
da: Ukendte DTLS-parametre til anmodet CipherSuite “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l320
en: Failed to set DTLS session parameters: %s
da: Kunne ikke angive DTLS-sessionsparametre: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l382
en: GnuTLS used %d ClientHello random bytes; this should never happen
da: GnuTLS brugte %d ClientHello random-byte; det burde aldrig ske

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l400
en: GnuTLS sent insecure ClientHello random. Upgrade to 3.6.13 or newer.
da: GnuTLS sendte usikker ClientHello random. Opgrader til 3.6.13 eller nyere.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l416
en: Failed to initialize DTLS: %s
da: Kunne ikke initialisere DTLS: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l484 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l645
en: Peer MTU %d too small to allow DTLS
da: Peer MTU %d for lille til at tillade DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l493 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l656
en: DTLS MTU reduced to %d
da: DTLS MTU reduceret til %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l504 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l665
en: DTLS session resume failed; possible MITM attack. Disabling DTLS.
da: Genoptagelse af DTLS-session mislykkedes; muligt MITM-angreb. Deaktiverer DTLS.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l517
en: Failed to set DTLS MTU: %s
da: Kunne ikke angive DTLS MTU: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l528
en: Established DTLS connection (using GnuTLS). Ciphersuite %s.
da: Etablerede DTLS-forbindelse (med brug af GnuTLS). Ciphersuite %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l534 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l683
en: DTLS connection compression using %s.
da: DTLS-forbindelseskomprimering med brug af %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l559 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l779 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l783
en: DTLS handshake timed out
da: DTLS-genforhandling overskred tidsgrænsen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l562
en: DTLS handshake failed: %s
da: DTLS-forhandling mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-dtls.c#l566
en: (Is a firewall preventing you from sending UDP packets?)
da: (Forhindrer en firewall dig i at sende UDP-pakker?)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-esp.c#l57
en: Failed to initialise ESP cipher: %s
da: Kunne ikke initialisere ESP-krypteringsalgoritme: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-esp.c#l67
en: Failed to initialize ESP HMAC: %s
da: Kunne ikke initialisere ESP HMAC: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-esp.c#l129 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-esp.c#l172
en: Failed to calculate HMAC for ESP packet: %s
da: Kunne ikke beregne ESP-pakkers HMAC: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-esp.c#l136 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-esp.c#l166
en: Received ESP packet with invalid HMAC
da: Modtog ESP-pakke med ugyldig HMAC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-esp.c#l148
en: Decrypting ESP packet failed: %s
da: Dekryptering af ESP-pakke mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls-esp.c#l164
en: Failed to encrypt ESP packet: %s
da: Kunne ikke kryptere ESP-pakke: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l116 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l267 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2489
en: Failed select() for TLS
da: Mislykket select() for TLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l120 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l179
en: TLS/DTLS write cancelled
da: TLS-/DTLS-skrivning afbrudt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l124
en: Failed to write to TLS/DTLS socket: %s
da: Kunne ikke skrive til TLS-/DTLS-sokkel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l170
en: Failed select() for TLS/DTLS
da: Mislykket select() for TLS/DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l175 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l271 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l229 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openco
en: TLS/DTLS read cancelled
da: TLS-/DTLS-læsning afbrudt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l188
en: TLS/DTLS socket closed uncleanly
da: TLS-/DTLS-sokkel lukkede ikke ordentligt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l198 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l280
en: Failed to read from TLS/DTLS socket: %s
da: Kunne ikke læse fra TLS-/DTLS-sokkel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l297 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l313
en: Attempted to read from non-existent %s session
da: Forsøgte at læse fra ikkeeksisterende %s-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l309
en: Read error on %s session: %s
da: Læsefejl på %s-session: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l321 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l338
en: Attempted to write to non-existent %s session
da: Forsøgte at skrive til %s-session, som ikke findes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l355
en: Write error on %s session: %s
da: Skrivefejl på %s-session: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l369
en: Could not extract expiration time of certificate
da: Kunne ikke uddrage certifikatets udløbstidspunkt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l374 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1706
en: Client certificate has expired at
da: Klientcertifikatet udløb den

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l375 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1707
en: Secondary client certificate has expired at
da: Sekundært klientcertifikat udløb

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l377 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1712
en: Client certificate expires soon at
da: Klientcertifikatet udløber snart

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l378 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1713
en: Secondary client certificate expires soon at
da: Sekundært klientcertifikat udløber snart

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l427 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l877
en: Failed to load item '%s' from keystore: %s
da: Kunne ikke indlæse elementet “%s” fra nøglelageret: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l439
en: Failed to open key/certificate file %s: %s
da: Kunne ikke åbne nøgle-/certifikatfilen %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l445
en: Failed to stat key/certificate file %s: %s
da: Kunne ikke køre stat på nøgle-/certifikatfilen %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l454
en: Failed to allocate certificate buffer
da: Kunne ikke allokere certifikatbuffer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l461
en: Failed to read certificate into memory: %s
da: Kunne ikke indlæse certifikat i hukommelsen: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l493
en: Failed to setup PKCS#12 data structure: %s
da: Kunne ikke indstille PKCS#12-datastruktur: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l516 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l635
en: Failed to decrypt PKCS#12 certificate file
da: Kunne ikke dekryptere PKCS#12-certifikatfilen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l523 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l641
en: Enter PKCS#12 pass phrase:
da: Indtast PKCS#12-adgangsfrase:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l524 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l642
en: Enter secondary PKCS#12 pass phrase:
da: Indtast sekundær PKCS#12-adgangsfrase:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l547
en: Failed to process PKCS#12 file: %s
da: Kunne ikke behandle PKCS#12-fil: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l559
en: Failed to load PKCS#12 certificate: %s
da: Kunne ikke indlæse PKCS#12-certifikatet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l560
en: Failed to load secondary PKCS#12 certificate: %s
da: Kunne ikke indlæse sekundært PKCS#12-certifikat: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l633
en: Could not initialise MD5 hash: %s
da: Kunne ikke initialisere MD5-hash: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l643
en: MD5 hash error: %s
da: Fejl i MD5-hash: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l701
en: Missing DEK-Info: header from OpenSSL encrypted key
da: Manglende DEK-info: header fra OpenSSL-krypteret nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l708
en: Cannot determine PEM encryption type
da: Kan ikke bestemme PEM-krypteringstype

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l721
en: Unsupported PEM encryption type: %s
da: Ikke-understøttet PEM-krypteringstype: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l746 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l759
en: Invalid salt in encrypted PEM file
da: Ugyldig “salt” i krypteret PEM-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l783
en: Error base64-decoding encrypted PEM file: %s
da: Der opstod en fejl under base64-afkodning af krypteret PEM-fil: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l791
en: Encrypted PEM file too short
da: Den krypterede PEM-fil er for kort

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l819
en: Failed to initialise cipher for decrypting PEM file: %s
da: Kunne ikke initialisere krypteringsalgoritme til dekryptering af PEM-fil: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l830
en: Failed to decrypt PEM key: %s
da: Kunne ikke dekryptere PEM-nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l882
en: Decrypting PEM key failed
da: Dekryptering af PEM-nøgle mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l889 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1488 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l506
en: Enter PEM pass phrase:
da: Indtast PEM-adgangsfrase:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l890 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l507
en: Enter secondary PEM pass phrase:
da: Indtast sekundær PEM-adgangsfrase:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1041
en: This binary built without system key support
da: Denne binærfil er bygget uden understøttelse af systemnøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1048
en: This binary built without PKCS#11 support
da: Denne binærfil er bygget uden understøttelse af PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1098 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l419
en: Using PKCS#11 certificate %s
da: Anvender PKCS#11-certifikatet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1099
en: Using system certificate %s
da: Anvender systemcertifikatet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1117
en: Error loading certificate from PKCS#11: %s
da: Der opstod en fejl under indlæsning af certifikat fra PKCS#11: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1118
en: Error loading system certificate: %s
da: Der opstod en fejl under indlæsning af systemcertifikat: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1129 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l937
en: Using certificate file %s
da: Anvender certifikatfilen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1130 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l938
en: Using secondary certificate file %s
da: Anvender sekundær certifikatfil %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1153
en: PKCS#11 file contained no certificate
da: PKCS#11-filen indeholdt ikke noget certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1179
en: No certificate found in file
da: Fandt ikke et certifikat i filen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1184
en: Loading certificate failed: %s
da: Indlæsning af certifikat mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1185
en: Loading secondary certificate failed: %s
da: Indlæsning af sekundært certifikat mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1200
en: Using system key %s
da: Anvender systemnøglen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1201
en: Using secondary system key %s
da: Anvender sekundær systemnøgle %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1207 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1354
en: Error initialising private key structure: %s
da: Der opstod en fejl under initialisering af den private nøgles struktur: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1218
en: Error importing system key %s: %s
da: Der opstod en fejl under import af systemnøglen %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1229 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1302 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1330
en: Trying PKCS#11 key URL %s
da: Prøver PKCS#11-nøgles URL %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1234
en: Error initialising PKCS#11 key structure: %s
da: Der opstod en fejl under initialisering af PKCS#11-nøglens struktur: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1342
en: Error importing PKCS#11 URL %s: %s
da: Der opstod en fejl under import af PKCS#11's URL %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1349 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l655
en: Using PKCS#11 key %s
da: Anvender PKCS#11-nøglen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1364
en: Error importing PKCS#11 key into private key structure: %s
da: Der opstod en fejl under import af PKCS#11-nøgle ind i privat nøglestruktur: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1382
en: Using private key file %s
da: Anvender privat nøglefil %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1393 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l761
en: This version of OpenConnect was built without TPM support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af TPM

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1409
en: This version of OpenConnect was built without TPM2 support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af TPM2

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1430
en: Failed to interpret PEM file
da: Kunne ikke fortolke PEM-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1449
en: Failed to load PKCS#1 private key: %s
da: Kunne ikke indlæse PKCS#11 privat nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1462 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1476
en: Failed to load private key as PKCS#8: %s
da: Kunne ikke indlæse privat nøgle som PKCS#8: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1484 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1517 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1087 https://git.infradead.org/users/dwmw2/ope
en: Failed to decrypt PKCS#8 certificate file
da: Kunne ikke dekryptere PKCS#8-certifikatfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1509
en: Failed to determine type of private key %s
da: Kunne ikke bestemme typen af den private nøgle %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1521 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1097
en: Enter PKCS#8 pass phrase:
da: Indtast PKCS#8-adgangsfrase:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1537
en: Failed to get key ID: %s
da: Kunne ikke få nøgle-id: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1591
en: Error signing test data with private key: %s
da: Der opstod en fejl under signering af testdata med privat nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1607
en: Error validating signature against certificate: %s
da: Der opstod en fejl under validering af signatur mod certifikatet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1635
en: No SSL certificate found to match private key
da: Fandt ikke et SSL-certifikat, der matcher privat nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1636
en: No secondary certificate found to match private key
da: Fandt ikke et sekundært certifikat, der matcher privat nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1648
en: got_key conditions not met!
da: got_key-betingelser ikke opfyldt!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1663
en: Error creating an abstract privkey from /x509_privkey: %s
da: Der opstod en fejl under oprettelse af en abstrakt privkey fra /x509_privkey: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1677 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l666 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l821
en: Using client certificate '%s'
da: Anvender klientcertifikatet “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1678 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l667 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l822
en: Using secondary certificate '%s'
da: Anvender sekundært certifikat “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1695
en: Failed to allocate memory for certificate
da: Kunne ikke allokere hukommelse til certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1741
en: Got no issuer from PKCS#11
da: Fik ingen udsteder fra PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1746
en: Got next CA '%s' from PKCS#11
da: Fik næste CA “%s” fra PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1770
en: Failed to allocate memory for supporting certificates
da: Kunne ikke allokere hukommelse til understøttelse af certifikater

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1784
en: Adding supporting CA '%s'
da: Tilføjer understøttende CA “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1849
en: Importing X509 certificate failed: %s
da: Import af X509-certifikatet mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1859
en: Setting PKCS#11 certificate failed: %s
da: Angivelse af PKCS#11-certifikatet mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1891
en: Setting certificate revocation list failed: %s
da: Angivelse af certikattilbagekaldelsesliste mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1911
en: Private key appears not to support RSA-PSS. Disabling TLSv1.3
da: Det lader ikke til, at den private nøgle understøtter RSA-PPS. Deaktiverer TLSv1.3

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l1922
en: Setting certificate failed: %s
da: Angivelse af certifikat mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2076
en: Server presented no certificate
da: Server anviste ikke et certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2084
en: Error comparing server's cert on rehandshake: %s
da: Der opstod en fejl under sammenligning af serverens certifikat ved genforhandling: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2089 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1627
en: Server presented different cert on rehandshake
da: Server frembød forskellige certifikater ved genforhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2094 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1630
en: Server presented identical cert on rehandshake
da: Server frembød ens certifikater ved genforhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2100
en: Error initialising X509 cert structure
da: Der opstod en fejl initialisering af X509-certifikatstrukturen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2106
en: Error importing server's cert
da: Der opstod en fejl under import af serverens certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2115
en: Could not calculate hash of server's certificate
da: Kunne ikke beregne servercertifikatets hash

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2120
en: Error checking server cert status
da: Der opstod en fejl mens serverens certificeringsstatus blev tjekket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2125
en: certificate revoked
da: certifikat tilbagekaldt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2127
en: signer not found
da: underskriveren blev ikke fundet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2129
en: signer not a CA certificate
da: underskriveren er ikke et CA-certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2131
en: insecure algorithm
da: usikker algoritme

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2133
en: certificate not yet activated
da: certifikat endnu ikke aktiveret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2135
en: certificate expired
da: certifikat udløbet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2140
en: signature verification failed
da: bekræftelse af signatur mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2189 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1507 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1663
en: certificate does not match hostname
da: certifikat matcher ikke værtsnavn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2194 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1506 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1669
en: Server certificate verify failed: %s
da: Bekræftelse af servercertifikat mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2220
en: TLS Finished message larger than expected (%u bytes)
da: TLS-færdig-besked større end forventet (%u byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2282
en: Failed to allocate memory for cafile certs
da: Kunne ikke allokere hukommelse til CA-filcertifikater

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2303
en: Failed to read certs from cafile: %s
da: Kunne ikke læse certifikater i CA-filen: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2319
en: Failed to open CA file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne CA-filen “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2332 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1896
en: Loading certificate failed. Aborting.
da: Indlæsning af certifikat mislykkedes. Afbryder.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2413
en: Failed to construct GnuTLS priority string
da: Kunne ikke generere GnuTLS-prioritetsstreng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2425
en: Failed to set GnuTLS priority string ("%s"): %s
da: Kunne ikke indstille GnuTLS-prioritetsstreng (“%s”): %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2437 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1976
en: SSL negotiation with %s
da: SSL-forhandling med %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2493 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2002
en: SSL connection cancelled
da: SSL-forbindelse annulleret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2500
en: SSL connection failure: %s
da: Fejl i SSL-forbindelse: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2509
en: GnuTLS non-fatal return during handshake: %s
da: GnuTLS ikke-fatal returnering under forhandling: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2518 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2024
en: Connected to HTTPS on %s with ciphersuite %s
da: Forbundet til HTTPS på %s med ciphersuite %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2521
en: Renegotiated SSL on %s with ciphersuite %s
da: Genforhandlede SSL på %s med ciphersuite %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2670 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l206
en: PIN required for %s
da: PIN påkrævet til %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2674 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l209
en: Wrong PIN
da: Forkert PIN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2677
en: This is the final try before locking!
da: Dette er sidste forsøg, før der låses!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2679
en: Only a few tries left before locking!
da: Kun nogle få forsøg tilbage, før der låses!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2684 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l213
en: Enter PIN:
da: Indtast PIN:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2770 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2152
en: Unsupported OATH HMAC algorithm
da: OATH HMAC-algoritmen understøttes ikke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2779
en: Failed to calculate OATH HMAC: %s
da: Kunne ikke beregne OATH HMAC: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2834
en: Could not set ciphersuites: %s
da: Kunne ikke indstille ciphersuites: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2841 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2267
en: Established EAP-TTLS session
da: Etablerede EAP-TTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2934
en: Failed to generate STRAP key: %s
da: Kunne ikke generere STRAP-nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2943
en: Failed to generate STRAP DH key: %s
da: Kunne ikke generere STRAP-DH-nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2976
en: Failed to decode server DH key: %s
da: Kunne ikke afkode serverens DH-nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2988
en: Failed to export DH private key parameters: %s
da: Kunne ikke eksportere privat DH-nøgles parametre: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l2994
en: Failed to export server DH key parameters: %s
da: Kunne ikke eksportere server-DH-nøgles parametre: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3002
en: HPKE uses unsupported EC curve (%d, %d)
da: HPKE bruger EC-curve (%d, %d), som ikke understøttes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3015
en: Failed to create ECC public point for ECDH
da: Kunne ikke oprette offentligt ECC-punkt til ECDH

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3060
en: HKDF extract failed: %s
da: HKDF-udtrækning mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3072
en: HKDF expand failed: %s
da: HKDF-udvidelse mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3091
en: Failed to init AES-256-GCM cipher: %s
da: Kunne ikke initialisere AES-256-GCM-krypteringsalgoritme: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3100
en: SSO token decryption failed: %s
da: Dekryptering af SSO-symbol mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3143
en: Failed to decode STRAP key: %s
da: Kunne ikke afkode STRAP-nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3169
en: Failed to regenerate STRAP key: %s
da: Kunne ikke regenerere STRAP-nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3184 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2513
en: Failed to generate STRAP key DER
da: Kunne ikke generere STRAP-nøgle-DER

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3209
en: STRAP signature failed: %s
da: STRAP-signatur mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3300
en: Certificate may be multiple certificate authentication incompatible.
da: Certifikat kan være inkompatibelt med godkendelse med flere certifikater.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3378
en: The certificate specifies key usages incompatible with authentication.
da: Certifikatet angiver nøglebrug, som er inkompatibel med godkendelsen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3387
en: Certificate doesn't specify key usage.
da: Certifikat angiver ikke nøglebrug.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3405
en: Precondition failed %s[%s]:%d
da: Forudsætning mislykkedes %s[%s]:%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3459
en: Failed to generate the PKCS#7 structure: %s.
da: Kunne ikke generere PKCS#7-strukturen: %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3493
en: Precondition failed %s[%s]:%d.
da: Forudsætning mislykkedes %s[%s]:%d.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls.c#l3553
en: Failed to sign data with second certificate: %s.
da: Kunne ikke signere data med det andet certifikat: %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l56
en: TPM sign function called for %d bytes.
da: TPM-underskrivningsfunktion kaldet for %d byte.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l63
en: Failed to create TPM hash object: %s
da: Kunne ikke oprette TPM-hashelement: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l70
en: Failed to set value in TPM hash object: %s
da: Kunne ikke angive værdi i TPM-hashelement: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l80
en: TPM hash signature failed: %s
da: TPM-hashsignatur mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l102
en: Error decoding TSS key blob: %s
da: Der opstod en fejl under afkodning af TSS-nøgleblob: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l110 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l121 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l134
en: Error in TSS key blob
da: Fejl i TSS-nøgleblob

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l141
en: Failed to create TPM context: %s
da: Kunne ikke oprette TPM-kontekst: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l148
en: Failed to connect TPM context: %s
da: Kunne ikke forbinde TPM-kontekst: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l156
en: Failed to load TPM SRK key: %s
da: Kunne ikke indlæse TPM SRK-nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l163
en: Failed to load TPM SRK policy object: %s
da: Kunne ikke indlæse TPM SRK-politikelement: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l184
en: Failed to set TPM PIN: %s
da: Kunne ikke angive TPM PIN: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l200
en: Failed to load TPM key blob: %s
da: Kunne ikke indlæse TPM-nøgleblob: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l207
en: Enter TPM SRK PIN:
da: Indtast TPM SRK PIN:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l228
en: Failed to create key policy object: %s
da: Kunne ikke oprette nøglepolitikelement: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l236
en: Failed to assign policy to key: %s
da: Kunne ikke tildele politik til nøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l245
en: Enter TPM key PIN:
da: Indtast TPM-nøgles PIN:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l246
en: Enter secondary key TPM PIN:
da: Indtast sekundær TPM-nøgles PIN:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm.c#l257
en: Failed to set key PIN: %s
da: Kunne ikke angive nøgles PIN: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l95
en: Unknown TPM2 EC digest size %d
da: Ukendt TPM2 EC-digeststørrelse %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l151 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l191
en: Not supporting EC sign algo %s
da: Understøtter ikke EC-signaturalgortime %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l247
en: Error decoding TSS2 key blob: %s
da: Der opstod en fejl under afkodning af TSS2-nøgleblob: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l257
en: Failed to create ASN.1 type for TPM2: %s
da: Kunne ikke oprette ASN.1-type for TPM2: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l266
en: Failed to decode TPM2 key ASN.1: %s
da: Kunne ikke afkode TPM2-nøgle ASN.1: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l274
en: Failed to parse TPM2 key type OID: %s
da: Kunne ikke fortolke OID for TPM2-nøgletype: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l280
en: TPM2 key has unknown type OID %s not %s
da: TPM2-nøgletypen har en ukendt OID %s og ikke %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l298
en: Failed to parse TPM2 key parent: %s
da: Kunne ikke fortolke TPM2-ophavsnøgle: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l319
en: Failed to parse TPM2 pubkey element
da: Kunne ikke fortolke element for offentlig TPM2-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l324
en: Failed to parse TPM2 privkey element
da: Kunne ikke fortolke element for privat TPM2-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l329
en: Parsed TPM2 key with parent %x, emptyauth %d
da: Fortolkede TPM2-nøgle med ophavet %x, emptyauth %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l433
en: TPM2 digest too large: %d > %d
da: TPM2-digest for stort: %d > %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l487
en: PSS encoding failed; hash size %d too large for RSA key %d
da: PSS-kodning mislykkedes; hashstørrelsen %d er for stor til RSA-nøglen %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2.c#l622
en: TPMv2 RSA sign called for unknown algorithm %s
da: TPMv2-RSA-signatur kaldt med ukendt algoritme %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l177
en: TPM2 password too long; truncating
da: TPM2-adgangskode for lang; afkorter

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l195
en: owner
da: ejer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l197
en: endorsement
da: godkendelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l202
en: Creating primary key under %s hierarchy.
da: Opretter primær nøgle under hierarkiet %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l210 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l266
en: Enter TPM2 %s hierarchy password:
da: Indtast adgangskode for TPM2-hierarkiet %s:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l218 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l316 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l392
en: TPM2 Esys_TR_SetAuth failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_TR_SetAuth mislykkedes: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l230
en: TPM2 Esys_CreatePrimary owner auth failed
da: TPM2 Esys_CreatePrimary-ejergodkendelse mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l235
en: TPM2 Esys_CreatePrimary failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_CreatePrimary mislykkedes: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l254
en: Establishing connection with TPM.
da: Etablerer forbindelse med TPM.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l259
en: TPM2 Esys_Initialize failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_Initialize mislykkedes: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l267
en: TPM2 was already started up thus false positive failing in tpm2tss log.
da: TPM2 var allerede startet op. Derfor mislykkedes falsk positiv i tpm2tss-loggen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l270
en: TPM2 Esys_Startup failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_Startup mislykkedes: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l283
en: Esys_TR_FromTPMPublic failed for handle 0x%x: 0x%x
da: Esys_TR_FromTPMPublic mislykkedes for håndtaget 0x%x: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l307 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l285
en: Enter TPM2 parent key password:
da: Indtast adgangskode for TPM2-ophavsnøgle:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l308 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l286
en: Enter secondary TPM2 parent key password:
da: Indtast adgangskode for sekundær TPM2-ophavsnøgle:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l322
en: Loading TPM2 key blob, parent %x.
da: Indlæser TPM2-nøgleblob, ophav %x.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l330
en: TPM2 Esys_Load auth failed
da: TPM2 Esys_Load auth mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l336
en: TPM2 Esys_Load failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_Load mislykkedes: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l346
en: TPM2 Esys_FlushContext for generated primary failed: 0x%x
da: TPM2 Esys_FlushContext for genereret primær mislykkedes: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l380 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l376 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l476
en: Enter TPM2 key password:
da: Indtast TPM2-nøgles adgangskode:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l381 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l377
en: Enter secondary TPM2 key password:
da: Indtast adgangskode for sekundær TPM2-nøgle:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l414
en: TPM2 RSA sign function called for %d bytes, algo %s
da: TPM2-RSA-signaturfunktion kaldt med %d byte, algoritme %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l434
en: TPM2 Esys_RSA_Decrypt auth failed
da: TPM2 Esys_RSA_Decrypt-godkendelse mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l440 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l530
en: TPM2 failed to generate RSA signature: 0x%x
da: TPM2 kunne ikke generere RSA-signatur: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l484 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l420
en: TPM2 EC sign function called for %d bytes.
da: TPM2 EC-underskrivningsfunktion kaldet for %d byte.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l504 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l445
en: Unknown TPM2 EC digest size %d for algo 0x%x
da: Ukendt TPM2-EC-digeststørrelse %d til algoritmen 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l524
en: TPM2 Esys_Sign auth failed
da: TPM2 Esys_Sign-godkendelse mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l564 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l512
en: Invalid TPM2 parent handle 0x%08x
da: Ugyldigt TPM2-ophavshåndtag 0x%08x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l581
en: Using SWTPM due to TPM_INTERFACE_TYPE environment variable
da: Bruger SWTPM pga. TPM_INTERFACE_TYPE-miljøvariabel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l586
en: TSS2_TctiLdr_Initialize failed for swtpm: 0x%x
da: TSS2_TctiLdr_Initialize mislykkedes for swtpm: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l596 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l529
en: Failed to import TPM2 private key data: 0x%x
da: Kunne ikke importere data for privat TPM2-nøgle: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l605 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l539
en: Failed to import TPM2 public key data: 0x%x
da: Kunne ikke importere data for offentlig TPM2-nøgle: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_esys.c#l619 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l550
en: Unsupported TPM2 key type %d
da: Ikke-understøttet TPM2-nøgletype %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gnutls_tpm2_ibm.c#l55
en: TPM2 operation %s failed (%d): %s%s%s
da: TPM2-handlingen %s mislykkedes (%d): %s%s%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l202
en: Challenge: %s
da: Udfordring: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l264
en: Response was: %s
da: Svaret var: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l300
en: Unknown ESP MAC algorithm: %s
da: Ukendt ESP MAC-algoritme: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l308
en: Unknown ESP encryption algorithm: %s
da: Ukendt ESP-krypteringsalgoritme: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l380
en: WARNING: Config XML contains <quarantine> tag with value of "%s".
        VPN connectivity may be disabled or limited.
da: ADVARSEL: Konfigurations-XML indeholder mærket <quarantine> med værdien “%s”.
        VPN-forbindelse kan deaktiveres eller begrænses.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l390
en: Non-standard SSL tunnel path: %s
da: Ikke en standardsti for SSL-tunnel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l394
en: Tunnel timeout (rekey interval) is %d minutes.
da: Tunneltimeout (interval for ny tildeling af nøgle) er %d minutter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l406
en: Gateway address in config XML (%s) differs from external gateway address (%s).
da: Gatewayadressen i konfigurations-XML'en (%s) afviger fra den eksterne gatewayadresse (%s).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l413
en: IPv6 gateway address in config XML (%s) differs from external gateway address (%s).
da: IPv6-gatewayadressen i konfigurations-XML'en (%s) afviger fra den eksterne gatewayadresse (%s).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l418
en: Config XML <connected-gw-ip> address (%s) differs from external
    gateway address (%s). Please report this to
    <%s>, including any problems
    with ESP or other apparent loss of connectivity or performance.
da: <connected-gw-ip>-adressen (%s) i konfigurations-XML'en afviger fra
    ekstern gatewayadresse (%s). Rapportér venligst til
    <%s> inklusive problemer
    med ESP eller anden tilsyneladende tab af forbindelse eller ydelse.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l486
en: GlobalProtect config sent ipsec-mode=%s (expected esp-tunnel)
da: GlobalProtect-konfigurationen sendte ipsec-mode=%s (forventede esp-tunnel)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l494 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l775
en: Ignoring ESP keys since ESP support not available in this build
da: Ignorerer ESP-nøgler, da understøttelse af ESP ikke er tilgængelig i denne kompilering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l512
en: Potential IPv6-related GlobalProtect config tag <%s>: %s
da: Potentiel IPV6-relateret GlobalProtect-konfigurationstag <%s>: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l514
en: Unknown GlobalProtect config tag <%s>: %s
da: Ukendt GlobalProtect-konfigurationstag <%s>: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l527
en: GlobalProtect IPv6 support is experimental. Please report results to <%s>.
da: Understøttelse af GlobalProtect-IPv6 er eksperimentel. Rapportér venligst resultater til <%s>.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l550
en: Did not receive ESP keys and matching gateway in GlobalProtect config; tunnel will be TLS only.
da: Modtog ikke ESP-nøgler og tilhørende gateway i GlobalProtect-konfigurationen. Tunnellen vil kun være TLS.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l614
en: ESP disabled
da: ESP deaktiveret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l616
en: No ESP keys received
da: Ingen ESP-nøgler modtaget

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l618
en: ESP support not available in this build
da: Understøttelse af ESP er ikke tilgængelig i denne kompilering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l630
en: No MTU received. Calculated %d for %s%s
da: Ingen MTU modtaget. Beregnede %d for %s%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l657
en: Connecting to HTTPS tunnel endpoint ...
da: Forbinder til HTTPS-tunnelslutpunkt …

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l679
en: Error fetching GET-tunnel HTTPS response.
da: Der opstod en fejl under indhentning af HTTPS-svar fra GET-tunnel.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l688
en: Gateway disconnected immediately after GET-tunnel request.
da: Gateway afbrudt umiddelbart efter GET-tunnelanmodning.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l700 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1130
en: Got unexpected HTTP response: %.*s
da: Modtog uventet HTTP-svar: %.*s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l846
en: WARNING: Server asked us to submit HIP report with md5sum %s.
        VPN connectivity may be disabled or limited without HIP report submission.
        %s
da: ADVARSEL: Serveren bad os om at indsende HIP-rapport med md5sum %s.
        VPN-forbindelsen kan være deaktiveret eller begrænset, hvis ikke HIP-rapporten indsendes.
        %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l850
en: However, running the HIP report submission script on this platform is not yet implemented.
da: Kørsel af sciptet til HIP-rapportindsendelse er dog endnu ikke understøttet på denne platform.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l852
en: You need to provide a --csd-wrapper argument with the HIP report submission script.
da: Du skal angive argumentet --csd-wrapper med scriptet til HIP-rapportindsendelse.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l862
en: Error: Running the 'HIP Report' script on this platform is not yet implemented.
da: Fejl: Kørsel af “HIP-rapport”-scriptet er endnu ikke understøttet på denne platform.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l867
en: Trying to run HIP Trojan script '%s'.
da: Prøver at køre HIP-trojanscriptet “%s”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l875
en: Failed to create pipe for HIP script
da: Kunne ikke oprette datakanal til HIP-script

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l883
en: Failed to fork for HIP script
da: Kunne ikke forgrene for HIP-script

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l899
en: HIP script '%s' exited abnormally
da: HIP-scriptet “%s” afsluttede unormalt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l904
en: HIP script '%s' returned non-zero status: %d
da: HIP-scriptet “%s” returnerede status som ikke er nul:%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l909
en: HIP script '%s' completed successfully (report is %d bytes).
da: HIP-scriptet “%s” afsluttede uden problemer (rapporten er %d byte).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l914
en: HIP report submission failed.
da: Indsendelse af HIP-rapporten mislykkedes.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l916
en: HIP report submitted successfully.
da: HIP-rapporten blev indsendt.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l952
en: Failed to exec HIP script %s
da: Kunne ikke køre HIP-scriptet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l966
en: Gateway says HIP report submission is needed.
da: Gatewayen oplyser, at indsendelse af HIP-rapporten er nødvendig.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l970
en: Gateway says no HIP report submission is needed.
da: Gatewayen oplyser, at indsendelse af HIP-rapporten ikke er nødvendig.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1027
en: ESP tunnel connected; exiting HTTPS mainloop.
da: ESP-tunnel forbundet. Afslutter HTTPS-hovedløkke.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1054
en: Failed to connect ESP tunnel; using HTTPS instead.
da: Kunne ikke tilslutte ESP-tunnel. Bruger HTTPS i stedet.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1091
en: Packet receive error: %s
da: Fejl ved modtagelse af pakke: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1112
en: Unexpected packet length. SSL_read returned %d (includes 16 header bytes) but header payload_len is %d
da: Uventet pakkelængde. SSL_read returnerede %d (inklusive 16 byte i header), men headers payload_len er %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1122
en: Got GPST DPD/keepalive response
da: Modtog GPST DPD/keepalive-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1126
en: Expected 0000000000000000 as last 8 bytes of DPD/keepalive packet header, but got:
da: Forventede 0000000000000000 som de sidste 8 byte i DPD/keepalive-pakkens header, men fik:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1133
en: Received IPv%d data packet of %d bytes
da: Modtog IPv%d-datapakke på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1138
en: Expected 0100000000000000 as last 8 bytes of data packet header, but got:
da: Forventede 0100000000000000 som de sidste 8 byte i datapakkens header, men fik:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1151
en: Unknown packet. Header dump follows:
da: Ukendt pakke. Headerdump følger:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1198
en: GlobalProtect HIP check due
da: GlobalProtect HIP-tjek forfalden

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1210
en: HIP check or report failed
da: HIP-tjek eller -rapport mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1223
en: GlobalProtect rekey due
da: Xy tildeling af nøgle til GlobalProtect forfalden

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1228
en: GPST Dead Peer Detection detected dead peer!
da: GPST Dead Peer Detection registrerede død modpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1248
en: Send GPST DPD/keepalive request
da: Send GPST DPD/keepalive-anmodning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1271
en: Sending IPv%d data packet of %d bytes
da: Sender IPv%d-datapakke på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1465
en: ICMPv%d probe packet (seq %d) for GlobalProtect ESP:
da: ICMPv%d-sondepakke (sekv. %d) til GlobalProtect-ESP:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gpst.c#l1473 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1271
en: Failed to send ESP probe
da: Kunne ikke sende ESP-sonde

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l75
en: Error importing GSSAPI name for authentication:
da: Der opstod en fejl under import af GSSAPI-navn til bekræftelse:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l128
en: Error generating GSSAPI response:
da: Der opstod en fejl under generering af GSSAPI-svar:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l145
en: Attempting GSSAPI authentication to proxy
da: Forsøger GSSAPI-godkendelse til proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l148
en: Attempting GSSAPI authentication to server '%s'
da: Forsøger GSSAPI-godkendelse til serveren “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l203 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l259 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l190 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconne
en: GSSAPI authentication completed
da: GSSAPI-godkendelse gennemført

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l214
en: GSSAPI token too large (%zd bytes)
da: GSSAPI-symbol for stort (%zd byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l227
en: Sending GSSAPI token of %zu bytes
da: Sender GSSAPI-symbol på %zu byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l232
en: Failed to send GSSAPI authentication token to proxy: %s
da: Kunne ikke sende GSSAPI-godkendelsessymbol til proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l240 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l267
en: Failed to receive GSSAPI authentication token from proxy: %s
da: Modtog ikke GSSAPI-godkendelsessymbol fra proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l246
en: SOCKS server reported GSSAPI context failure
da: SOCKS-server meldte om fejl i GSSAPI-kontekst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l250
en: Unknown GSSAPI status response (0x%02x) from SOCKS server
da: Ukendt GSSAPI-statussvar (0x%02x) fra SOCKS-server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l271
en: Got GSSAPI token of %zu bytes: %02x %02x %02x %02x
da: Modtog GSSAPI-symbol på %zu byte: %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l297
en: Sending GSSAPI protection negotiation of %zu bytes
da: Sender GSSAPI-beskyttelsesforhandling på %zu byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l302
en: Failed to send GSSAPI protection response to proxy: %s
da: Kunne ikke sende GSSAPI-beskyttelsessvar til proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l310 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l320
en: Failed to receive GSSAPI protection response from proxy: %s
da: Modtog ikke GSSAPI-beskyttelsessvar fra proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l325
en: Got GSSAPI protection response of %zu bytes: %02x %02x %02x %02x
da: Modtog GSSAPI-beskyttelsessvar på %zu byte: %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l335
en: Invalid GSSAPI protection response from proxy (%zu bytes)
da: Ugyldigt GSSAPI-beskyttelsessvar fra proxy (%zu byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l344 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l407
en: SOCKS proxy demands message integrity, which is not supported
da: SOCKS-proxy kræver beskedintegritet, hvilket ikke understøttes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l348 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l411
en: SOCKS proxy demands message confidentiality, which is not supported
da: SOCKS-proxy kræver beskedfortrolighed, hvilket ikke understøttes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/gssapi.c#l352 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l415
en: SOCKS proxy demands protection unknown type 0x%02x
da: SOCKS-proxy kræver beskyttelse af ukendt type 0x%02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/hpke.c#l83
en: Failed to listen on local port 29786: %s
da: Kunne ikke lytte til lokal port 29786: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/hpke.c#l110
en: Spawning external browser '%s'
da: Starter ekstern browser “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/hpke.c#l118 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l911
en: Spawn browser
da: Start browser

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/hpke.c#l127
en: Failed to spawn external browser for %s
da: Kunne ikke starte ekstern browser til “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/hpke.c#l142
en: Accepted incoming external-browser connection on port 29786
da: Accepterede indgående ekstern browser-forbindelse på port 29786

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/hpke.c#l149
en: Invalid incoming external-browser request
da: Ugyldig indgående anmodning om ekstern browser

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/hpke.c#l225
en: Got encrypted SSO token of %d bytes
da: Modtog krypteret SSO-symbol på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/hpke.c#l293
en: Failed to decode SSO token at %d:
da: Kunne ikke afkode SSO-symbol ved %d:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/hpke.c#l321
en: SSO token not alphanumeric
da: SSO-symbol er ikke alfanumerisk

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http-auth.c#l69
en: Attempting HTTP Basic authentication to proxy
da: Forsøger basal HTTP-godkendelse til proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http-auth.c#l71
en: Attempting HTTP Basic authentication to server '%s'
da: Forsøger basal HTTP-godkendelse til serveren “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http-auth.c#l98
en: Attempting HTTP Bearer authentication to server '%s'
da: Forsøger HTTP Bearer-godkendelse til serveren “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http-auth.c#l112 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1167
en: This version of OpenConnect was built without GSSAPI support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af GSSAPI

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http-auth.c#l153
en: Proxy requested Basic authentication which is disabled by default
da: Proxy kræver basal godkendelse, hvilket som standard er deaktiveret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http-auth.c#l156
en: Server '%s' requested Basic authentication which is disabled by default
da: Serveren “%s” kræver basal godkendelse, hvilket som standard er deaktiveret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http-auth.c#l169
en: No more authentication methods to try
da: Der er ikke flere godkendelsesmetoder, som kan afprøves

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l56
en: No memory for allocating cookies
da: Ingen hukommelse til allokering af cookier

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l255 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l281
en: Error reading HTTP response: %s
da: Fejl under læsning af HTTP-svar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l266
en: Failed to parse HTTP response '%s'
da: Kunne ikke fortolke HTTP-svaret “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l272
en: Got HTTP response: %s
da: Modtog HTTP-svar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l295
en: Ignoring unknown HTTP response line '%s'
da: Ignorerer ukendt HTTP-svarlinje “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l314
en: Invalid cookie offered: %s
da: Ugyldig cookie tilbudt: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l334
en: SSL certificate authentication failed
da: Bekræftelse af SSL-certifikat mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l367
en: Response body has negative size (%d)
da: Størrelsen på svarets indhold er negativt (%d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l378
en: Unknown Transfer-Encoding: %s
da: Ukendt overførselskodning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l399
en: HTTP body %s (%d)
da: HTTP-indhold %s (%d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l415 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l459
en: Error reading HTTP response body
da: Der opstod en fejl under læsning af HTTP-svarindhold

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l430
en: Error fetching chunk header
da: Der opstod en fejl i forsøget på at hente fragmentheader

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l441
en: HTTP chunk length is negative (%ld)
da: Længde på HTTP-bid er negativ (%ld)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l447
en: HTTP chunk length is too large (%ld)
da: Længde på HTTP-bid er for stor (%ld)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l470
en: Error fetching HTTP response body
da: Der opstod en fejl under forsøget på at hente HTTP-svarets tekst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l474
en: Error in chunked decoding. Expected '', got: '%s'
da: Der opstod en fejl i den fragmenterede afkodning. Forventede “”, fik: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l487
en: Cannot receive HTTP 1.0 body without closing connection
da: Kan ikke modtage HTTP 1.0-indhold uden afsluttende forbindelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l649
en: Failed to parse redirected URL '%s': %s
da: Kunne ikke fortolke omdirigeret URL “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l680
en: Cannot follow redirection to non-https URL '%s'
da: Kan ikke følge omdirigering til ikke-https-URL “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l701
en: Allocating new path for relative redirect failed: %s
da: Allokering af ny sti til relativ omdirigering mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l778
en: HTTPS socket closed by peer; reopening
da: HTTPS-sokkel blevet lukket af modpart — åbner igen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l932
en: Retrying failed %s request on new connection
da: Prøver mislykket %s-anmodning igen på ny forbindelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1015
en: request granted
da: anmodning imødekommet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1016
en: general failure
da: generel fejl

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1017
en: connection not allowed by ruleset
da: forbindelse ikke tilladt af regelsæt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1018
en: network unreachable
da: netværket er utilgængeligt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1019
en: host unreachable
da: værten er utilgængelig

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1020
en: connection refused by destination host
da: forbindelse nægtet af destinationsvært

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1021
en: TTL expired
da: TTL udløbet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1022
en: command not supported / protocol error
da: kommando ikke understøttet/protokolfejl

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1023
en: address type not supported
da: adressetype ikke understøttet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1033
en: SOCKS server requested username/password but we have none
da: SOSCKS-server bad om brugernavn/adgangskode, men vi har ikke nogen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1041
en: Username and password for SOCKS authentication must be < 255 bytes
da: Brugernavn og adgangskode til SOCKS-godkendelse skal være < 255 byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1056 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1119
en: Error writing auth request to SOCKS proxy: %s
da: Der opstod en fejl under skrivning af godkendelsesanmodning til SOCKS-proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1064 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1126
en: Error reading auth response from SOCKS proxy: %s
da: Der opstod en fejl under læsning af godkendelsessvar fra SOCKS-proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1071 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1132
en: Unexpected auth response from SOCKS proxy: %02x %02x
da: Uventet godkendelsessvar fra SOCKS-proxy: %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1077
en: Authenticated to SOCKS server using password
da: Godkendt til SOCKS-server med brug af adgangskode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1081
en: Password authentication to SOCKS server failed
da: Adgangskodegodkendelse til SOCKS-server mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1144 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1151
en: SOCKS server requested GSSAPI authentication
da: SOCKS-server bad om GSSAPI-godkendelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1157
en: SOCKS server requested password authentication
da: SOCKS-server bad om adgangskodegodkendelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1164
en: SOCKS server requires authentication
da: SOCKS-server kræver godkendelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1173
en: SOCKS server requested unknown authentication type %02x
da: SOCKS-server bad om ukendt godkendelsestype %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1179
en: Requesting SOCKS proxy connection to %s:%d
da: Beder om SOCKS-proxyforbindelse til %s:%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1194
en: Error writing connect request to SOCKS proxy: %s
da: Der opstod en fejl under skrivning af forbindelsesanmodning til SOCKS-proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1202 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1244
en: Error reading connect response from SOCKS proxy: %s
da: Der opstod en fejl under læsning af forbindelsesanmodning fra SOCKS-proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1208
en: Unexpected connect response from SOCKS proxy: %02x %02x...
da: Uventet forbindelsesanmodning fra SOCKS-proxy: %02x %02x …

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1216
en: SOCKS proxy error %02x: %s
da: SOCKS-proxyfejl %02x: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1220
en: SOCKS proxy error %02x
da: SOCKS-proxyfejl %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1237
en: Unexpected address type %02x in SOCKS connect response
da: Uventet adressetype %02x i SOCKS-forbindelsessvar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1260
en: Requesting HTTP proxy connection to %s:%d
da: Anmoder om HTTP-proxyforbindelse til %s: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1295
en: Sending proxy request failed: %s
da: Afsending af proxyanmodning mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1318
en: Proxy CONNECT request failed: %d
da: Proxy CONNECT-anmodning mislykkedes: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1337
en: Unknown proxy type '%s'
da: Ukendt proxytype “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1363
en: Failed to parse proxy '%s'
da: Kunne ikke fortolke proxyen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/http.c#l1387
en: Only http or socks(5) proxies supported
da: Kun http- eller socks(5)-proxyer understøttes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l124
en: Cisco AnyConnect or OpenConnect
da: Cisco AnyConnect eller OpenConnect

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l166
en: Compatible with Palo Alto Networks (PAN) GlobalProtect SSL VPN
da: Kompatibel med Palo Alto Networks (PAN) GlobalProtect SSL VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l187
en: Compatible with Pulse Connect Secure SSL VPN
da: Kompatibel med Pulse Connect Secure SSL VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l207
en: Compatible with F5 BIG-IP SSL VPN
da: Kompatibel med F5 BIG-IP SSL VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l226
en: Fortinet SSL VPN
da: Fortinet-SSL-VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l227
en: Compatible with FortiGate SSL VPN
da: Kompatibel med FortiGate SSL VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l247
en: Unauthenticated RFC1661/RFC1662 PPP over TLS, for testing
da: Ikkegodkendt RFC1661/RFC1662-PPP over TLS, til test

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l256
en: Array SSL VPN
da: Array-SSL-VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l257
en: Compatible with Array Networks SSL VPN
da: Kompatibel with Array Networks SSL-VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l330
en: Unknown VPN protocol '%s'
da: Ukendt VPN-protokol “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l353
en: Built against SSL library with no Cisco DTLS support
da: Bygget mod SSL-bibliotek uden understøttelse af Cisco DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l514
en: No IP address received with Juniper rekey/reconnection.
da: Ingen IP-adresse modtaget med nytildeling af nøgle eller genoprettelse af forbindelse til Juniper.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l519
en: No IP address received. Aborting
da: Ingen IP-adresse modtaget. Afbryder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l527
en: Reconnect gave different Legacy IP address (%s != %s)
da: Genoprettelse af forbindelse gav en anden, forældet IP-adresse (%s != %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l536
en: Reconnect gave different Legacy IP netmask (%s != %s)
da: Genoprettelse af forbindelse gav en anden, forældet IP-netmaske (%s != %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l544
en: Reconnect gave different IPv6 address (%s != %s)
da: Genoprettelse af forbindelse gav en anden IPv6-adresse (%s != %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l552
en: Reconnect gave different IPv6 netmask (%s != %s)
da: Genoprettelse af forbindelse gav en anden IPv6-netmaske (%s != %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l567
en: IPv6 configuration received but MTU %d is too small.
da: IPv6-konfiguration modtaget, men MTU %d er for lille.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l1096
en: Failed to parse server URL '%s'
da: Kunne ikke fortolke server-URL “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l1102
en: Only https:// permitted for server URL
da: Kun https:// er tilladt til server-URL

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l1525
en: Unknown certificate hash: %s.
da: Ukendt certifikathash: %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l1559
en: The size of the provided fingerprint is less than the minimum required (%u).
da: Det angivne fingeraftryks størrelse er mindre end det mindst tilladelige (%u).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l1616
en: No form handler; cannot authenticate.
da: Ingen formularhåndtering; kan ikke godkende.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l1620
en: No form ID. This is a bug in OpenConnect's authentication code.
da: Intet formular-ID. Dette er en fejl i OpenConnects godkendelseskode.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/library.c#l1691
en: No SSO handler
da: Ingen SSO-håndtering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l398
en: CommandLineToArgv() failed: %s
da: CommandLineToArgv() mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l411
en: Fatal error in command line handling
da: Fatal fejl i håndtering af kommandolinje

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l448
en: ReadConsole() failed: %s
da: ReadConsole() mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l467
en: Operation aborted by user
da: Handling afbrudt af bruger

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l470
en: ReadConsole() didn't read any input
da: ReadConsole() læste ikke noget input

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l497 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l510
en: Error converting console input: %s
da: Der opstod en fejl under konverteringen af konsolinput: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l504
en: Allocation failure for string from stdin
da: Allokeringsfejl for streng fra stdin

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l665
en: For assistance with OpenConnect, please see the web page at
      %s
da: Hjælp til OpenConnect kan findes på hjemmesiden
      %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l674
en: Using %s. Features present:
da: Anvender %s. Tilgængelige funktioner:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l686
en: OpenSSL ENGINE not present
da: OpenSSL-maskine ikke tilgængelig

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l725
en: WARNING: This binary lacks DTLS and/or ESP support. Performance will be impaired.
da: ADVARSEL: Denne binærfil mangler understøttelse af DTLS og/eller ESP. Ydeevnen vil være negativt påvirket.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l737
en: Supported protocols:
da: Understøttede protokoller:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l739 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l757
en:  (default)
da:  (standard)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l754
en: Set VPN protocol
da: Angiv VPN-protokol

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l771
en: Allocation failure for string from stdin
da: Allokeringsfejl for streng fra stdin

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l845
en: WARNING: Cannot set handler for signal %d: %s
da: ADVARSEL: Kan ikke indstille håndtering af signalet %d: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l856
en: Cannot process this executable path "%s"
da: Kan ikke behandle den eksekverbare sti “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l863
en: Allocation for vpnc-script path failed
da: Allokering af vpnc-scriptsti mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l905
en: Main Spawning external browser '%s'
da: Hovedstart af ekstern browser “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l920
en: Default vpnc-script (override with --script):
da: Standard-vpnc-script (tilsidesæt med --script):

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l935
en: Override hostname '%s' to '%s'
da: Tilsidesæt værtsnavn “%s” til “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l948
en: Usage:  openconnect [options] <server>
da: Anvendelse: openconnect [tilvalg] <server>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l949
en: Open client for multiple VPN protocols, version %s
da: Åben klient til flere VPN-protokoller, version %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l951
en: Read options from config file
da: Læs tilvalg fra konfigurationsfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l952
en: Report version number
da: Rapportér versionsnummer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l953
en: Display help text
da: Vis hjælpetekst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l957
en: Authentication
da: Godkendelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l958
en: Set login username
da: Angiv loginbrugernavn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l959
en: Disable password/SecurID authentication
da: Deaktivér godkendelse med adgangskode/SecurID

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l960
en: Do not expect user input; exit if it is required
da: Forvent ikke brugerinput; afslut hvis det kræves

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l961
en: Read password from standard input
da: Læs adgangskode fra standardinput

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l962
en: Choose authentication login selection
da: Vælg godkendelsesloginudvælgelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l963
en: Provide authentication form responses
da: Angiv svar til godkendelsesformular

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l964
en: Use SSL client certificate CERT
da: Anvend SSL-klientcertifikat CERT

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l965
en: Use SSL private key file KEY
da: Anvend SSL privat nøglefil NØGLE

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l966
en: Warn when certificate lifetime < DAYS
da: Advar når certifikatlevetiden < DAGE

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l967
en: Set login usergroup
da: Angiv loginbrugergruppe

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l968
en: Set key passphrase or TPM SRK PIN
da: Angiv nøgleadgangsfrase eller TPM SRK PIN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l969
en: Set external browser executable
da: Angiv den eksekverbare eksterne browser

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l970
en: Key passphrase is fsid of file system
da: Nøgleadgangsfrase er filsystemets fsid

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l971
en: Software token type: rsa, totp, hotp or oidc
da: Type af softwaresymbol: rsa, totp, hotp eller oidc

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l972
en: Software token secret or oidc token
da: Softwaresymbols hemmelighed eller oidc-symbol

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l974
en: (NOTE: libstoken (RSA SecurID) disabled in this build)
da: (BEMÆRK: libstoken (RSA SecurID) er deaktiveret i denne kompilering)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l977
en: (NOTE: Yubikey OATH disabled in this build)
da: (BEMÆRK: Yubikey OATH er deaktiveret i denne kompilering)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l980
en: Server validation
da: Servervalidering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l981
en: Accept only server certificate with this fingerprint
da: Acceptér kun servercertifikat med dette fingeraftryk

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l982
en: Disable default system certificate authorities
da: Deaktivér systemets standardcertifikatmyndigheder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l983
en: Cert file for server verification
da: Certifikatfil til bekræftelse af serveren

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l985
en: Internet connectivity
da: Internetforbindelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l986
en: Set VPN server
da: Angiv VPN-server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l987
en: Set proxy server
da: Angiv proxyserver

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l988
en: Set proxy authentication methods
da: Angiv proxys godkendelsesmetoder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l989
en: Disable proxy
da: Deaktivér proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l990
en: Use libproxy to automatically configure proxy
da: Anvend libproxy til automatisk konfiguration af proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l992
en: (NOTE: libproxy disabled in this build)
da: (BEMÆRK: libproxy er deaktiveret i denne kompilering)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l994
en: Reconnection retry timeout (default is 300 seconds)
da: Tidsgrænse for genforsøg på at genoprette forbindelse (standard er 300 sekunder)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l995
en: Use IP when connecting to HOST
da: Anvend IP når der forbindes til VÆRT

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l996
en: Copy TOS / TCLASS field into DTLS and ESP packets
da: Kopiér feltet TOS/TCLASS ind i DTLS- og ESP-pakkerne

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l997
en: Set local port for DTLS and ESP datagrams
da: Angiv lokalport for DTLS- og ESP-datagrammer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l999
en: Authentication (two-phase)
da: Godkendelse (to-trins)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1000
en: Use authentication cookie COOKIE
da: Anvend godkendelsescookie COOKIE

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1001
en: Read cookie from standard input
da: Læs cookie fra standardinput

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1002
en: Authenticate only and print login info
da: Godkend kun og udskriv logininformation

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1003
en: Fetch and print cookie only; don't connect
da: Hent og udskriv kun cookie; forbind ikke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1004
en: Print cookie before connecting
da: Udskriv cookie før forbindelse etableres

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1007
en: Process control
da: Proceskontrol

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1008
en: Continue in background after startup
da: Fortsæt i baggrunden efter opstart

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1009
en: Write the daemon's PID to this file
da: Skriv dæmonens PID til denne fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1010
en: Drop privileges after connecting
da: Drop rettigheder efter forbindelse er etableret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1013
en: Logging (two-phase)
da: Logger (to-trins)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1015
en: Use syslog for progress messages
da: Anvend syslog til fremgangsbeskeder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1017
en: More output
da: Mere output

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1018
en: Less output
da: Mindre output

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1019
en: Dump HTTP authentication traffic (implies --verbose)
da: Dump HTTP-godkendelsestrafik (forudsætter --verbose)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1020
en: Prepend timestamp to progress messages
da: Foranstil tidsstempel i fremgangsbeskeder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1022
en: VPN configuration script
da: VPN-konfigurationsscript

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1023
en: Use IFNAME for tunnel interface
da: Anvend GFNAVN til tunnelgrænseflade

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1024
en: Shell command line for using a vpnc-compatible config script
da: Skalkommandolinje til anvendelse af et vpnc-kompatibelt konfigurationsscript

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1025
en: default
da: standard

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1027
en: Pass traffic to 'script' program, not tun
da: Videresend trafik til “scriptprogram” og ikke til tun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1030
en: Tunnel control
da: Tunnelkontrol

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1031
en: Do not ask for IPv6 connectivity
da: Spørg ikke efter IPv6-forbindelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1032
en: XML config file
da: XML-konfigurationsfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1033
en: Request MTU from server (legacy servers only)
da: Bed om MTU fra server (kun forældede servere)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1034
en: Indicate path MTU to/from server
da: Indikér sti-MTU til/fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1035
en: Enable stateful compression (default is stateless only)
da: Aktivér “stateful” komprimering (standard er kun “stateless”)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1036
en: Disable all compression
da: Deaktivér al komprimering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1037
en: Set Dead Peer Detection interval (in seconds)
da: Angiv interval for registrering af død modpart (i sekunder)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1038
en: Require perfect forward secrecy
da: Kræv perfekt videresendingshemmelighed

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1039
en: Disable DTLS and ESP
da: Deaktivér DTLS og ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1040
en: OpenSSL ciphers to support for DTLS
da: OpenSSL-krypteringsalgoritme til understøttelse af DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1041
en: Set packet queue limit to LEN pkts
da: Indstil grænse for pakkekø til LEN pkts

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1043
en: Local system information
da: Information om lokalt system

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1044
en: HTTP header User-Agent: field
da: HTTP-header User-Agent: felt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1045
en: Local hostname to advertise to server
da: Lokalt værtsnavn som skal annonceres til serveren

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1046
en: OS type to report. Allowed values are the following:
da: OS-type der skal rapporteres. Tilladte værdier er:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1048
en: reported version string during authentication
da: versionsstreng rapporteret under godkendelsen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1049
en: default:
da: standard:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1051
en: Trojan binary (CSD) execution
da: Udførsel af binærfil for trojaner (CSD)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1053
en: Drop privileges during trojan execution
da: Drop rettigheder under udførsel af trojaner

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1054
en: Run SCRIPT instead of trojan binary
da: Kør SCRIPT i stedet for binærfil for trojaner

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1056
en: Set minimum interval between trojan runs (in seconds)
da: Angiv minimumsinterval for kørsel af trojan (i sekunder)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1058
en: Server bugs
da: Serverfejl

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1059
en: Disable HTTP connection re-use
da: Deaktivér genbrug af HTTP-forbindelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1060
en: Do not attempt XML POST authentication
da: Forsøg ikke XML POST-godkendelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1061
en: Allow use of the ancient, insecure 3DES and RC4 ciphers
da: Tillad brug af de ældgamle, usikre 3DES- og RC4-krypteringsalgoritmer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1063
en: Multiple certificate authentication (MCA)
da: Godkendelse med flere certifikater (MCA)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1064
en: Use MCA certificate MCACERT
da: Brug MCA-certifikat MCACERT

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1065
en: Use MCA key MCAKEY
da: Brug MCA-nøgle MCAKEY

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1066
en: Passphrase MCAPASS for MCACERT/MCAKEY
da: Adgangskode MCAPASS til MCACERT/MCAKEY

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1088
en: Failed to allocate string
da: Kunne ikke allokere streng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1161
en: Failed to get line from config file: %s
da: Kunne ikke få linje fra konfigurationsfil: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1201
en: Unrecognised option at line %d: '%s'
da: Genkendte ikke tilvalget i linje %d: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1211
en: Option '%s' does not take an argument at line %d
da: Tilvalget “%s” tager ikke et argument i linje %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1215
en: Option '%s' requires an argument at line %d
da: Tilvalget “%s” kræver et argument i linje %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1231
en: Internal error; option '%s' unexpectedly yielded null config_arg
da: Intern fejl. Tilvalget “%s” gav uventet null config_arg

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1247
en: Invalid user "%s": %s
da: Ugyldig bruger “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1256
en: Invalid user ID "%d": %s
da: Ugyldigt bruger-id “%d”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1539
en: Unhandled autocomplete for option %d '--%s'. Please report.
da: Uhåndteret autofuldførsel for tilvalget %d “--%s”. Rapportér det venligst.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1560 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1575
en: connected
da: forbundet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1560
en: disconnected
da: afbrudt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1564
en: unsuccessful
da: mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1569
en: in progress
da: i gang

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1572
en: disabled
da: deaktiveret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1578
en: established
da: etableret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1581
en: unknown
da: ukendt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1588
en: Configured as %s%s%s, with SSL%s%s %s and %s%s%s %s
da: Konfigureret som %s%s%s med SSL%s%s %s og %s%s%s %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1597
en: Session authentication will expire at %s
da: Sessionsgodkendelse vil udløbe %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1611
en: RX: %<PRIu64> packets (%<PRIu64> B); TX: %<PRIu64> packets (%<PRIu64> B)
da: RX: %<PRIu64> pakker (%<PRIu64> B); TX: %<PRIu64> pakker (%<PRIu64> B)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1615
en: SSL ciphersuite: %s
da: SSL-ciphersuite: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1620
en: Next SSL rekey in %ld seconds
da: Næste nye tildeling af SSL-nøgle om %ld sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1623
en: Next %s rekey in %ld seconds
da: Næste nye tildeling af %s-nøgle om %ld sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1627
en: Next Trojan invocation in %ld seconds
da: Næste påkaldelse af Trojan om %ld sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1646
en: Failed to open '%s' for write: %s
da: Kunne ikke åbne “%s” til skrivning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1655
en: Failed to continue in background
da: Kunne ikke fortsætte i baggrunden

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1663
en: Continuing in background; pid %d
da: Fortsætter i baggrunden; pid %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1729
en: WARNING: Cannot set locale: %s
da: ADVARSEL: Kan ikke angive lokalitet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1742
en: WARNING: This version of OpenConnect was built without iconv
             support but you appear to be using the legacy character
             set "%s". Expect strangeness.
da: ADVARSEL: Denne version af openconnect blev bygget uden
              understøttelse af iconv, men det lader til, du bruger det
              forældede tegnsæt “%s”. Forvent mærkværdigheder.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1749
en: WARNING: This version of OpenConnect is %s but
             the libopenconnect library is %s
da: ADVARSEL: Denne version af openconnect er %s,
              men biblioteket libopenconnect er %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1756
en: WARNING: This build is intended only for debugging purposes and
             may allow you to establish insecure connections.
da: ADVARSEL: Denne kompilering er kun beregnet til fejlsøgning og
             lader dig etablere usikre forbindelser.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1788
en: Failed to allocate vpninfo structure
da: Kunne ikke allokere vpninfo-struktur

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1848
en: Cannot use 'config' option inside config file
da: Kan ikke brug tilvalget “config” inde i konfigurationsfilen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1856
en: Cannot open config file '%s': %s
da: Kan ikke åbne konfigurationsfilen “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1873
en: Invalid compression mode '%s'
da: Ugyldig komprimeringstilstand “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1891
en: Cannot enable insecure 3DES or RC4 ciphers, because the library
    %s no longer supports them.
da: Kan ikke aktivere usikre 3DES- eller RC4-krypteringsalgoritmer,
    fordi biblioteket %s ikke længere understøtter dem.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1899 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1920
en: Failed to allocate memory
da: Kunne ikke allokere hukommelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l1915
en: Missing colon in resolve option
da: Manglende kolon i tilvalget “resolve”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2007 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2017
en: MTU %d too small
da: MTU %d for lille

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2047
en: Disabling all HTTP connection re-use due to --no-http-keepalive option.
    If this helps, please report to <%s>.
da: Deaktiverer al genbrug af HTTP-forbindelse pga. tilvalget --no-http-keepalive.
    Hvis det hjælper, så rapportér det venligst til <%s>.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2054
en: The --no-cert-check option was insecure and has been removed.
    Fix your server's certificate or use --servercert to trust it.
da: Tilvalget --no-cert-check var usikkert og er blevet fjernet.
    Fiks din servers certifikat eller brug --servercert for at have tillid til det.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2075
en: Queue length zero not permitted; using 1
da: Kølængden nul er ikke tilladt; bruger 1

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2137
en: Invalid software token mode "%s"
da: Ugyldig tilstand “%s” for softwaresymbol

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2148
en: Invalid OS identity "%s"
    Allowed values: linux, linux-64, win, mac-intel, android, apple-ios
da: Ugyldig OS-type “%s”
    Tilladte værdier: linux, linux-64, win, mac-intel, android, apple-ios

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2176
en: WARNING: You specified %s. This should not be
             necessary; please report cases where a priority string
             override is necessary to connect to a server
             to <%s>.
da: ADVARSEL: Du angav %s. Det skulle ikke være nødvendigt.
              Rapportér venligst tilfælde, hvor en tilsidesættelse af en
              prioritetsstreng er nødvendig for at oprette forbindelse til
              en server, til <%s>.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2214
en: Too many arguments on command line
da: For mange argumenter på kommandolinjen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2217
en: No server specified
da: Server ikke angivet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2235
en: This version of OpenConnect was built without libproxy support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af libproxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2272
en: Error opening cmd pipe: %s
da: Der opstod en fejl under åbning af cmd-datakanal: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2309
en: Failed to complete authentication
da: Kunne ikke fuldføre godkendelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2345
en: Creating SSL connection failed
da: Oprettelse af SSL-forbindelse mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2360
en: Set up UDP failed; using SSL instead
da: Opsætning af UDP mislykkedes; bruger SSL i stedet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2366
en: No --script argument provided; DNS and routing are not configured
da: Intet argument til --script angivet; DNS og routing er ikke konfigurerede

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2368
en: See %s
da: Se %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2381
en: User requested reconnect
da: Bruger anmodede om at genoprette forbindelsen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2392
en: Cookie was rejected by server; exiting.
da: Cookie blev afvist af serveren; afslutter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2396
en: Session terminated by server; exiting.
da: Sessionen afsluttet af server; afslutter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2400
en: User cancelled (%s); exiting.
da: Bruger annullerede (%s); afslutter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2410
en: User detached from session (%s); exiting.
da: Bruger løsrev sig fra sessionen (%s); afslutter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2420
en: Unrecoverable I/O error; exiting.
da: Uoprettelig I/O-fejl; afslutter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2427
en: Unknown error; exiting.
da: Ukendt fejl; afslutter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2447
en: Failed to open %s for write: %s
da: Kunne ikke åbne %s til skrivning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2455
en: Failed to write config to %s: %s
da: Kunne ikke skrive konfiguration til %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2502
en: Insecurely accepting certificate from VPN server "%s" because you ran with --servercert=ACCEPT.
da: Accepterer certifikat fra VPN-serveren “%s” på usikker vis, fordi du kørte med --servercert=ACCEPT.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2515
en: Could not check server's certificate against %s
da: Kunne ikke tjekke servercertifikatet mod %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2523
en: None of the %d fingerprint(s) specified via --servercert match server's certificate: %s
da: Ingen af de %d fingeraftryk angivet med --servercert passer med serverens certifikat: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2532
en: 
    Certificate from VPN server "%s" failed verification.
    Reason: %s
da: 
    Certifikatet fra VPN-serveren “%s” kunne ikke bekræftes.
    Årsag: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2535
en: To trust this server in future, perhaps add this to your command line:
da: Tilføj følgende til din kommandolinje for at have tillid til serveren i fremtiden:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2541
en: Enter '%s' to accept, '%s' to abort; anything else to view:
da: Indtast “%s” for at acceptere, “%s” for at afbryde eller alt andet for at vise:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2542 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2561
en: no
da: nej

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2542 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2548
en: yes
da: ja

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2570
en: Server key hash: %s
da: Servernøglens hash: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2604
en: Auth choice "%s" matches multiple options
da: Godkendelsesvalget “%s” matcher flere muligheder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2607
en: Auth choice "%s" not available
da: Godkendelsesvalget “%s” er ikke tilgængeligt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2628
en: User input required in non-interactive mode
da: Input fra bruger nødvendig i ikke-interaktiv tilstand

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2870
en: Failed to open token file for write: %s
da: Kunne ikke åbne symbolfil til skrivning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2878
en: Failed to write token: %s
da: Kunne ikke skrive symbol: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2925 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2949
en: Soft token string is invalid
da: Blød symbol-streng er ugyldig

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2929
en: Can't open stoken file
da: Kan ikke åbne stoken-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2931
en: Can't open ~/.stokenrc file
da: Kan ikke åbne ~/.stokenrc-filen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2934
en: OpenConnect was not built with libstoken support
da: OpenConnect blev ikke bygget med understøttelse af libstoken

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2937
en: General failure in libstoken
da: Generel fejl i libstoken

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2952
en: OpenConnect was not built with liboath support
da: OpenConnect blev ikke bygget med understøttelse af liboath

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2955
en: General failure in liboath
da: Generel fejl i liboath

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2966
en: Yubikey token not found
da: Yubikey-symbol blev ikke fundet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2969
en: OpenConnect was not built with Yubikey support
da: OpenConnect blev ikke bygget med understøttelse af Yubikey

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2972
en: General Yubikey failure: %s
da: Generel Yubikey-fejl: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2981
en: Can't open oidc file
da: Kan ikke åbne oidc-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/main.c#l2984
en: General failure in oidc token
da: Generel fejl i oidc-symbol

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l121
en: Set up tun script failed
da: Opsætning af tun-script mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l128
en: Set up tun device failed
da: Opsætning af tun-enhed mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l204
en: Delaying tunnel with reason: %s
da: Forsinker tunnel pga.: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l256
en: Delaying cancel (immediate callback).
da: Forsinker annullering (omgående tilbagekald).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l259
en: Delaying cancel.
da: Forsinker annullering.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l278
en: Delaying pause (immediate callback).
da: Forsinker pause (omgående tilbagekald).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l281
en: Delaying pause.
da: Forsinker pause.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l294
en: Caller paused the connection
da: Det, der foretog opkaldet, satte den på pause

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l307
en: No work to do; sleeping for %d ms...
da: Intet at lave; sover i %d ms …

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l328
en: WaitForMultipleObjects failed: %s
da: WaitForMultipleObjects mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l364
en: Failed epoll_wait() in mainloop
da: Mislykket epoll_wait() i hovedløkke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mainloop.c#l396
en: Failed select() in mainloop
da: Mislykket select() i hovedløkke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mtucalc.c#l90
en: Using base_mtu of %d
da: Anvender base_mtu på %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mtucalc.c#l106
en: After removing %s/IPv%d headers, MTU of %d
da: Efter fjernelse af %s/IPv%d headere, MTU på %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/mtucalc.c#l116
en: After removing protocol specific overhead (%d unpadded, %d padded, %d blocksize), MTU of %d
da: Efter fjernelse af protokolspecifik overhead (%d uden fyld, %d med fyld, %d blokstørrelse), MTU på %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ntlm.c#l88 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l113 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l196
en: InitializeSecurityContext() failed: %lx
da: InitializeSecurityContext() mislykkedes: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ntlm.c#l114 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l47
en: AcquireCredentialsHandle() failed: %lx
da: AcquireCredentialsHandle() mislykkedes: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ntlm.c#l247
en: Error communicating with ntlm_auth helper
da: Fejl i kommunikationen med ntlm_auth-hjælper

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ntlm.c#l266
en: Attempting HTTP NTLM authentication to proxy (single-sign-on)
da: Forsøger HTTP NTLM-godkendelse til proxy (single-sign-on)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ntlm.c#l269
en: Attempting HTTP NTLM authentication to server '%s' (single-sign-on)
da: Forsøger HTTP NTLM-godkendelse til serveren “%s” (single-sign-on)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ntlm.c#l981
en: Attempting HTTP NTLMv%d authentication to proxy
da: Forsøger HTTP NTLMv%d-godkendelse til proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ntlm.c#l985
en: Attempting HTTP NTLMv%d authentication to server '%s'
da: Forsøger HTTP NTLMv%d-godkendelse til serveren “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/nullppp.c#l84
en: Terminating because nullppp has reached network state.
da: Afslutter, fordi nullppp har nået netværkstilstand.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l104
en: Invalid base32 token string
da: Ugyldig base32-symbolstreng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l112
en: Failed to allocate memory to decode OATH secret
da: Kunne ikke allokere hukommelse til afkodning af OATH-hemmelighed

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l218
en: This version of OpenConnect was built without PSKC support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af PSKC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l314 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l339 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l297 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect
en: OK to generate INITIAL tokencode
da: OK til generering af INITIAL-symbolkode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l318 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l342 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l302 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect
en: OK to generate NEXT tokencode
da: OK til generering af NEXT-symbolkode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l323 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l346 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l307
en: Server is rejecting the soft token; switching to manual entry
da: Server afviser det “bløde” symbol; skifter til manuel indtastning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l380
en: Generating OATH TOTP token code
da: Genererer OATH TOTP-symbolkode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oath.c#l526
en: Generating OATH HOTP token code
da: Genererer OATH HOTP-symbolkode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l76
en: Unexpected length %d for TLV %d/%d
da: Uventet længde %d for TLV %d/%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l82 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l371
en: Received MTU %d from server
da: Modtog MTU %d fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l91 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l253 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l312
en: Received DNS server %s
da: Modtog DNS-server %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l102 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l380
en: Received DNS search domain %.*s
da: Modtog DNS-søgedomæne %.*s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l117
en: Received internal IP address %s
da: Modtog intern IP-adresse %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l126 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l244
en: Received netmask %s
da: Modtog netmaske %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l135 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l395
en: Received internal gateway address %s
da: Modtog intern gatewayadresse %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l148 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2369
en: Received split include route %s
da: Modtog opdelt inkludér-rute %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l168 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2382
en: Received split exclude route %s
da: Modtog opdelt ekskludér-rute %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l186 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l268
en: Received WINS server %s
da: Modtog WINS-server %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l209
en: ESP encryption: 0x%02x (%s)
da: ESP -kryptering: 0x%02x (%s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l239
en: ESP compression: %d
da: ESP-komprimering: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l247 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l475
en: ESP port: %d
da: ESP-port: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l254 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l458
en: ESP key lifetime: %u bytes
da: ESP-nøglelevetid: %u byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l262 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l450
en: ESP key lifetime: %u seconds
da: ESP-nøglelevetid: %u sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l270 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l482
en: ESP to SSL fallback: %u seconds
da: ESP til SSL-reserve: %u sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l278 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l466
en: ESP replay protection: %d
da: ESP-genafspilningsbeskyttelse: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l286 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2470
en: ESP SPI (outbound): %x
da: ESP SPI (udgående): %x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l295 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2458
en: %d bytes of ESP secrets
da: %d byte af ESP-hemmeligheder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l307
en: Unknown TLV group %d attr %d len %d:%s
da: Ukendt TLV-gruppe %d attribut %d længde %d:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l389
en: Failed to parse KMP header
da: Kunne ikke fortolke KMP-header

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l408
en: Failed to parse KMP message
da: Kunne ikke fortolke KMP-besked

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l417
en: Got KMP message %d of size %d
da: Fik KMP-besked %d med størrelsen %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l433
en: Received non-ESP TLVs (group %d) in ESP negotiation KMP
da: Modtog ikke-ESP TLV'er (gruppe %d) i ESP-forhandling KMP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l504 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l538 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l682
en: Error creating oNCP negotiation request
da: Der opstod en fejl under oprettelse af oNCP-forhandlingsanmodning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l547 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l717
en: Short write in oNCP negotiation
da: Kort skriv i oNCP-forhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l560 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l601
en: Read %d bytes of SSL record
da: Læste %d byte af SSL-post

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l565
en: Unexpected response of size %d after hostname packet
da: Uventet svar af størrelse %d efter værtsnavnspakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l572
en: Server response to hostname packet is error 0x%02x
da: Serversvar til værtsnavnspakke er fejl 0x%02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l576
en: This seems to indicate that the server has disabled support for
    Juniper's older oNCP protocol, and only allows connections using
    the newer Junos Pulse protocol. This version of OpenConnect has
    EXPERIMENTAL support for Pulse using --prot=pulse
da: Det lader til at indikere, at serveren har deaktiveret understøttelse af 
    Junipers gamle oNCP-protokol og kun tillader forbindelser med 
    den nyere Junos Pulse-protokol. Denne version af OpenConnect har
    EKSPERIMENTEL understøttelse af Pulse med --prot=pulse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l605
en: Invalid packet waiting for KMP 301
da: Ugyldig pakke venter på KMP 301

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l618
en: Expected KMP message 301 from server but got %d
da: Forventede KMP-besked 301 fra server, men fik %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l627
en: KMP message 301 from server too large (%d bytes)
da: KMP-besked 301 fra server for stor (%d byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l633
en: Got KMP message 301 of length %d
da: Fik KMP-besked 301 med længden %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l640
en: Failed to read continuation record length
da: Kunne ikke læse fortsættelsespostens længde

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l646
en: Record of additional %d bytes too large; would make %d
da: Post på yderligere %d byte er for stor; ville lave %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l655
en: Failed to read continuation record of length %d
da: Kunne ikke læse fortsættelsesposten med længde %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l661
en: Read additional %d bytes of KMP 301 message
da: Læste yderligere %d byte af KMP 301-besked

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l702
en: Error negotiating ESP keys
da: Der opstod en fejl under forhandling om ESP-nøgler

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l711
en: oNCP negotiation request outgoing:
da: oNCP-forhandlingsanmodning udgående:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l769 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2732
en: new incoming
da: ny indgående

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l770 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2733
en: new outgoing
da: ny udgående

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l795
en: Read only 1 byte of oNCP length field
da: Læste kun 1 byte af oNCP-længdefeltet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l804
en: Server terminated connection (session expired)
da: Serveren afsluttede forbindelsen (sessionen udløb)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l808
en: Server terminated connection (idle timeout)
da: Serveren afsluttede forbindelsen (inaktiv timeout)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l812
en: Server terminated connection (reason: %d)
da: Serveren afsluttede forbindelsen (årsag: %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l819
en: Server sent zero-length oNCP record
da: Server sendte oNCP-post med længden nul

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l920
en: Incoming KMP message %d of size %d (got %d)
da: Indgående KMP-besked %d af størrelsen %d (fik %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l923
en: Continuing to process KMP message %d now size %d (got %d)
da: Fortsætter med at behandle KMP-besked %d, nu med størrelsen %d (fik %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l942
en: Unrecognised data packet
da: Ikke-genkendt datapakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1001
en: Failed to set up ESP: %s
da: Kunne ikke opsætte ESP: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1011
en: Unknown KMP message %d of size %d:
da: Ukendt KMP-besked %d med størrelsen %d:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1016
en: .... + %d more bytes unreceived
da: .... + %d flere byte ikke modtaget

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1031 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2787
en: Packet outgoing:
da: Pakke udgående:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/oncp.c#l1093
en: Sent ESP enable control packet
da: Sendte kontrolpakke til aktivering af ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openconnect-internal.h#l1692 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openconnect-internal.h#l1702
en: ERROR: %s() called with invalid UTF-8 for '%s' argument
da: FEJL: %s() kaldt med ugyldig UTF-8 for argumentet “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l94
en: Unable to calculate DTLS overhead for %s
da: Ude af stand til at beregne DTLS-belastningen for %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l210 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l269
en: Failed to generate random key
da: Kunne ikke generere tilfældig nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l232
en: Failed to create SSL_SESSION ASN.1 for OpenSSL: %s
da: Kunne ikke oprette SSL_SESSION ASN.1 for OpenSSL: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l243
en: OpenSSL failed to parse SSL_SESSION ASN.1
da: OpenSSL kunne ikke fortolke SSL_SESSION ASN.1

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l259
en: Initialise DTLSv1 session failed
da: Initialisering af DTLSv1-sessionen mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l275
en: Too large application ID size
da: Størrelsen på program-id er for stor

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l308
en: PSK callback
da: PSK-tilbagekald

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l370
en: Initialise DTLSv1 CTX failed
da: Initialisering af DTLSv1 CTX mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l380
en: Set DTLS CTX version failed
da: Angivelse af DTLS CTX-version mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l408
en: Failed to generate DTLS key
da: Kunne ikke oprette DTLS-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l468
en: Set DTLS cipher list failed
da: Angivelse af DTLS-krypteringsalgoritmeliste mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l519
en: DTLS cipher '%s' not found
da: DTLS-krypteringsalgoritmen “%s” kunne ikke findes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l540
en: SSL_set_session() failed with DTLS protocol version 0x%x
    Are you using a version of OpenSSL older than 0.9.8m?
    See %s
    Use the --no-dtls command line option to avoid this message
da: SSL_set_session() mislykkedes med DTLS-protokolversion 0x%x
    Bruger du en version af OpenSSL ældre end 0.9.8m?
    Se %s
    Brug kommandolinjetilvalget --no-dtls for at undgå denne besked

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l576
en: SSL_set_session() failed
da: SSL_set_session() mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l592
en: Create DTLS dgram BIO failed
da: Oprettelse af DTLS dgram BIO mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l677
en: Established DTLS connection (using OpenSSL). Ciphersuite %s-%s.
da: Etablerede DTLS-forbindelse (med brug af OpenSSL). Ciphersuite %s-%s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l714
en: Your OpenSSL is older than the one you built against, so DTLS may fail!
da: Din OpenSSL er ældre end den, du byggede mod, så DTLS kan fejle!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l780
en: This is probably because your OpenSSL is broken
    See http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=2984
da: Det er sandsynligvis fordi, din OpenSSL er i stykker
    Se http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=2984

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-dtls.c#l787
en: DTLS handshake failed: %d
da: DTLS-forhandling mislykkedes: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-esp.c#l86
en: Failed to initialise ESP cipher:
da: Kunne ikke initialisere ESP-krypteringsalgoritme:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-esp.c#l100
en: Failed to initialize ESP HMAC
da: Kunne ikke initialisere ESP HMAC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-esp.c#l176
en: Failed to set up decryption context for ESP packet:
da: Kunne ikke indstille dekrypteringskontekst for ESP-pakker:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-esp.c#l184
en: Failed to decrypt ESP packet:
da: Kunne ikke dekryptere ESP-pakke:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-esp.c#l200
en: Failed to encrypt ESP packet:
da: Kunne ikke kryptere ESP-pakke:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l45
en: Failed to establish libp11 PKCS#11 context:
da: Kunne ikke etablere libp11 PKCS#11-kontekst:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l51
en: Failed to load PKCS#11 provider module (%s):
da: Kunne ikke indlæse PKCS#11-leverandørmodul (%s):

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l281
en: PIN locked
da: PIN låst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l284
en: PIN expired
da: PIN udløbet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l287
en: Another user already logged in
da: En anden bruger er allerede logget på

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l291
en: Unknown error logging in to PKCS#11 token
da: Ukendt fejl under login til PKCS#11-symbol

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l298
en: Logged in to PKCS#11 slot '%s'
da: Logget på til PKCS#11-pladsen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l312
en: Failed to enumerate certs in PKCS#11 slot '%s'
da: Kunne ikke optælle certifikater i PKCS#11-pladsen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l318
en: Found %d certs in slot '%s'
da: Fandt %d certifikater i pladsen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l354 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l576
en: Failed to parse PKCS#11 URI '%s'
da: Kunne ikke fortolke PKCS#11-URI'en “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l361 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l586
en: Failed to enumerate PKCS#11 slots
da: Kunne ikke optælle PKCS#11-pladser

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l395 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l628
en: Logging in to PKCS#11 slot '%s'
da: Logger på til PKCS#11-pladsen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l405
en: Failed to find PKCS#11 cert '%s'
da: Kunne ikke finde PKCS#11-certifikatet “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l413
en: Certificate X.509 content not fetched by libp11
da: Indholdet af X.509-certifikatet blev ikke hentet af libp11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l420
en: Using secondary PKCS#11 certificate %s
da: Anvender sekundært PKCS#11-certifikatet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l465
en: Failed to enumerate keys in PKCS#11 slot '%s'
da: Kunne ikke optælle nøgler i PKCS#11-pladsen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l471
en: Found %d keys in slot '%s'
da: Fandt %d nøgler i pladsen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l505
en: Certificate has no public key
da: Certifikatet har ingen offentlig nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l506
en: Secondary certificate has no public key
da: Sekundært certifikat har ingen offentlig nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l512 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l536
en: Certificate does not match private key
da: Certifikatet matcher ikke den private nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l513 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l537
en: Secondary certificate does not match private key
da: Sekundært certifikat matcher ikke den private nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l516
en: Checking EC key matches cert
da: Tjekker at EC-nøgle matcher certifikatet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l520
en: Failed to allocate signature buffer
da: Kunne ikke allokere signaturbuffer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l530
en: Failed to sign dummy data to validate EC key
da: Kunne ikke underskrive eksempeldata til validering af EC-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l649
en: Failed to find PKCS#11 key '%s'
da: Anvender PKCS#11-nøglen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l656
en: Using secondary PKCS#11 key %s
da: Anvender sekundær PKCS#11-nøgle %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l662
en: Failed to instantiate private key from PKCS#11
da: Kunne ikke oprette privat nøgle fra PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l663
en: Failed to instantiate secondary private key from PKCS#11
da: Kunne ikke oprette sekundær privat nøgle fra PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l719 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl-pkcs11.c#l725
en: This version of OpenConnect was built without PKCS#11 support
da: Denne version af OpenConnect blev bygget uden understøttelse af PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l172
en: Failed to write to TLS/DTLS socket
da: Kunne ikke skrive til TLS/DTLS-sokkel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l222 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l288
en: Failed to read from TLS/DTLS socket
da: Kunne ikke læse fra TLS/DTLS-sokkel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l326
en: Read error on %s session: %d
da: Læsefejl på %s-session: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l361
en: Write error on %s session: %d
da: Skrivefejl på %s-session: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l434
en: Unhandled SSL UI request type %d
da: Uhåndteret SSL UI-anmodningstype %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l514
en: PEM password too long (%d >= %d)
da: PEM-adgangskode for lang (%d ≥ %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l560
en: Client certificate or key missing
da: Klientcertifikat eller -nøgle mangler

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l566 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1031
en: Loading private key failed
da: Indlæsning af privat nøgle mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l573
en: Failed to install certificate in OpenSSL context
da: Kunne ikke installere certifikatet i OpenSLL-kontekst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l597
en: Extra cert from %s: '%s'
da: Ekstra certifikat fra %s: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l653
en: Parse PKCS#12 failed (see above errors)
da: Fortolkning af PKCS#12 mislykkedes (se ovenstående fejl)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l654
en: Parse secondary PKCS#12 failed (see above errors)
da: Fortolkning af sekundær PKCS#12 mislykkedes (se ovenstående fejl)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l671
en: PKCS#12 contained no certificate!
da: PKCS#12 indeholdt intet certifikat!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l672
en: Secondary PKCS#12 contained no certificate!
da: Sekundær PKCS#12 indeholdt intet certifikat!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l678
en: PKCS#12 contained no private key!
da: PKCS#12 indeholdt ingen privat nøgle!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l679
en: Secondary PKCS#12 contained no private key!
da: Sekundær PKCS#12 indeholdt ingen privat nøgle!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l713
en: Can't load TPM engine.
da: Kan ikke indlæse TPM-maskine.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l719
en: Failed to init TPM engine
da: Kunne ikke initialisere TPM-maskine

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l729
en: Failed to set TPM SRK password
da: Kunne ikke indstille TPM SRK-adgangskode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l743
en: Failed to load TPM private key
da: Kunne ikke indlæse privat TPM-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l744
en: Failed to load secondary TPM private key
da: Kunne ikke indlæse sekundær privat TPM-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l798 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l947
en: Failed to open certificate file %s: %s
da: Kunne ikke åbne certifikatfilen %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l799
en: Failed to open secondary certificate file %s: %s
da: Kunne ikke åbne sekundær certifikatfil %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l809
en: Loading certificate failed
da: Indlæsning af certifikat mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l840
en: Failed to process all supporting certs. Trying anyway...
da: Kunne ikke behandle alle understøttende certifikater: Prøver alligevel …

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l841
en: Failed to process secondary supporting certs. Trying anyway...
da: Kunne ikke behandle sekundære understøttende certifikater: Prøver alligevel …

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l854
en: PEM file
da: PEM-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l883
en: Failed to create BIO for keystore item '%s'
da: Kunne ikke oprette BIO for nøglelagerelementet “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l910
en: Loading private key failed (wrong passphrase?)
da: Indlæsning af privat nøgle mislykkedes (forkert adgangsfrase?)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l911
en: Loading secondary private key failed (wrong passphrase?)
da: Indlæsning af sekundær privat nøgle mislykkedes (forkert adgangsfrase?)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l917
en: Loading private key failed (see above errors)
da: Indlæsning af privat nøgle mislykkedes (se ovenstående fejl)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l918
en: Loading secondary private key failed (see above errors)
da: Indlæsning af sekundær privat nøgle mislykkedes (se ovenstående fejl)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l970
en: Failed to load X509 certificate from keystore
da: Kunne ikke indlæse X509-certifikat fra nøglelager

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1007
en: Failed to open private key file %s: %s
da: Kunne ikke åbne privat nøglefil %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1032
en: Loading secondary private key failed
da: Indlæsning af sekundær privat nøgle mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1088 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1103
en: Failed to decrypt secondary PKCS#8 certificate file
da: Kunne ikke dekryptere sekundær PKCS#8-certifikatfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1098
en: Enter PKCS#8 secondary pass phrase:
da: Indtast sekundær PKCS#8-adgangsfrase:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1123
en: Failed to convert PKCS#8 to OpenSSL EVP_PKEY
da: Kunne ikke konvertere PKCS#8 til OpenSSL EVP_PKEY

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1124
en: Failed to convert secondary PKCS#8 to OpenSSL EVP_PKEY
da: Kunne ikke konvertere sekundær PKCS#8 til OpenSSL EVP_PKEY

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1134
en: Failed to identify private key type in '%s'
da: Kunne ikke bestemme privat nøgletype i “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1311
en: Matched DNS altname '%s'
da: Matchede DNS-altnavn “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1318
en: No match for altname '%s'
da: Intet match for DNS-altnavn “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1332
en: Certificate has GEN_IPADD altname with bogus length %d
da: Certifikatet har GEN_IPADD-altnavn med falsk længde %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1343 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1489
en: Matched %s address '%s'
da: Matchede %s-adresse “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1350
en: No match for %s address '%s'
da: Intet match for %s-adresse “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1392
en: URI '%s' has non-empty path; ignoring
da: URI'en “%s” har ikke-tom sti; ignorerer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1397
en: Matched URI '%s'
da: Matchede URI “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1408
en: No match for URI '%s'
da: Intet match for URI “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1423
en: No altname in peer cert matched '%s'
da: Intet altnavn i peercertifikatet matchede “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1431
en: No subject name in peer cert!
da: Intet emnenavn i peercertifikat!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1451
en: Failed to parse subject name in peer cert
da: Kunne ikke fortolke emnenavn i peercertifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1458
en: Peer cert subject mismatch ('%s' != '%s')
da: Uoverensstemmelse i peercertifikats emnenavn (“%s” != “%s”)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1463 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1497
en: Matched peer certificate subject name '%s'
da: Matchede peercertifikats emnenavn “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1559
en: Extra cert from cafile: '%s'
da: Ekstra certifikat fra ca-fil: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1702
en: Error in client cert notAfter field
da: Fejl i klientcertifikats notAfter-felt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1703
en: Error in secondary client cert notAfter field
da: Fejl i sekundært klientcertifikats notAfter-felt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1718
en: <error>
da: <fejl>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1746
en: SSL certificate and key do not match
da: SSL-certifikat og nøgle passer ikke sammen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1782
en: Failed to read certs from CA file '%s'
da: Kunne ikke læse certifikater fra CA-fil “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1812
en: Failed to open CA file '%s'
da: Kunne ikke åbne CA-filen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1860
en: Create TLSv1 CTX failed
da: Oprettelse af TLSv1 CTX mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1915
en: Failed to construct OpenSSL cipher list
da: Kunne ikke generere OpenSSL-cipherliste

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1926
en: Failed to set OpenSSL cipher list ("%s")
da: Kunne ikke angive OpenSSL-cipherliste (“%s”)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l1992
en: SSL connection failure
da: SSL-forbindelsesfejl

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2158
en: Failed to calculate OATH HMAC
da: Kunne ikke beregne OATH HMAC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2261
en: EAP-TTLS negotiation with %s
da: EAP-TTLS-forhandling med %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2272
en: EAP-TTLS connection failure %d
da: EAP-TTLS-forbindelse mislykkedes %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2349
en: Failed to generate STRAP key
da: Kunne ikke generere STRAP-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2359
en: Failed to generate STRAP DH key
da: Kunne ikke generere STRAP-DH-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2382
en: Failed to decode STRAP key
da: Kunne ikke afkode STRAP-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2410
en: Failed to decode server DH key
da: Kunne ikke afkode serverens DH-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2420
en: Failed to compute DH secret
da: Kunne ikke beregne DH-hemmelighed

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2443
en: HKDF key derivation failed
da: Afledning af HKDF-nøgle mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2464
en: SSO token decryption failed
da: Dekryptering af SSO-symbol mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2480
en: SSL Finished message too large (%zd bytes)
da: SSL-færdig-besked er for stor (%zd byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2490 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2535
en: STRAP signature failed
da: STRAP-signatur mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2506
en: Failed to regenerate STRAP key
da: Kunne ikke regenerere STRAP-nøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2577
en: Failed to create PKCS#7 structure
da: Kunne ikke oprette PKCS#7-struktur

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2613
en: Failed to output PKCS#7 structure
da: Kunne ikke udskrive PKCS#7-struktur

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/openssl.c#l2707
en: Failed to generate signature for multiple certificate authentication
da: Kunne ikke generere signatur for godkendelse med flere certifikater

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l113
en: HDLC initial flag sequence (0x7e) is missing
da: Indledende HDLC-flagsekvens (0x7e) mangler

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l131
en: HDLC buffer ended without FCS and flag sequence (0x7e)
da: HDLC-buffer sluttede uden FCS og flagsekvens (0x7e)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l137
en: HDLC frame too short (%d bytes)
da: HDLC-frame for kort (%d byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l149
en: Bad HDLC packet FCS %04x
da: Ugyldig HDLC-pakke FCS %04x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l154
en: Un-HDLC'ed packet (%ld bytes -> %ld), FCS=0x%04x
da: Pakke uden HDLC (%ld byte -> %ld), FCS=0x%04x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l312
en: Current PPP state: %s (encap %s):
da: Nuværende PPP-tilstand: %s (encap %s):

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l314
en:     in: asyncmap=0x%08x, lcp_opts=%d, lcp_magic=0x%08x, ipv4=%s, ipv6=%s
da:     ind: asyncmap=0x%08x, lcp_opts=%d, lcp_magic=0x%08x, ipv4=%s, ipv6=%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l322
en:    out: asyncmap=0x%08x, lcp_opts=%d, lcp_magic=0x%08x, ipv4=%s, ipv6=%s, solicit_peerns=%d, got_peerns=%d
da:    ud: asyncmap=0x%08x, lcp_opts=%d, lcp_magic=0x%08x, ipv4=%s, ipv6=%s, solicit_peerns=%d, got_peerns=%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l407
en: Received MRU %d from server. Nak-offering larger MRU of %d (our MTU)
da: Modtog MRU %d fra server. Nak tilbyder større MRU på %d (vores MTU)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l413
en: Received MRU %d from server. Setting our MTU to match.
da: Modtog MRU %d fra server. Indstiller vores MTU til at passe.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l421
en: Received asyncmap of 0x%08x from server
da: Modtog asyncmap på 0x%08x fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l427
en: Received magic number of 0x%08x from server
da: Modtog magic-tal på 0x%08x fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l432
en: Received protocol field compression from server
da: Modtog protokolfeltkomprimering fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l437
en: Received address and control field compression from server
da: Modtog adresse- og kontrolfeltkomprimering fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l444
en: Received deprecated IP-Addresses from server, ignoring
da: Modtog forældet IP-adresser fra server. Ignorerer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l451
en: Received Van Jacobson TCP/IP compression from server
da: Modtog Van Jacobson TCP/IP-komprimering fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l459
en: Received peer IPv4 address %s from server
da: Modtog modparts IPv4-adresse %s fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l475
en: Received peer IPv6 link-local address %s from server
da: Modtog modparts IPv6-link-localadresse %s fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l482
en: Received unknown %s TLV (tag %d, len %d+2) from server:
da: Modtog ukendt %s-TLV (mærke %d, længde %d+2) fra server:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l509
en: Received %ld extra bytes at end of Config-Request:
da: Modtog %ld ekstra byte ved afslutningen på Config-Request:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l516
en: Reject %s/id %d config from server
da: Afvis %s/id %d-konfiguration fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l524
en: Nak %s/id %d config from server
da: Nak %s/id %d-konfiguration fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l530
en: Ack %s/id %d config from server
da: Ack %s/id %d-konfiguration fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l570
en: Requesting calculated MTU of %d
da: Anmoder om beregnet MTU på %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l625
en: Sending our %s/id %d config request to server
da: Sender vores %s/id %d-konfigurationsanmodning til server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l662
en: Server rejected/nak'ed LCP MRU option
da: Server afviste/nak'ede LCP MRU-indstilling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l667
en: Server rejected/nak'ed LCP asyncmap option
da: Server afviste/nak'ede LCP asyncmap-indstilling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l678
en: Server rejected LCP magic option
da: Server afviste LCP magic-indstilling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l684
en: Server rejected/nak'ed LCP PFCOMP option
da: Server afviste/nak'ede LCP PFCOMP-indstilling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l689
en: Server rejected/nak'ed LCP ACCOMP option
da: Server afviste/nak'ede LCP ACCOMP-indstilling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l697
en: Server nak-offered IPv4 address: %s
da: Server nak-tilbød IPv4-adresse: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l701
en: Server rejected Legacy IP address %s
da: Server afviste forældet IP-adresse %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l707
en: Server rejected/nak'ed our IPv4 address or request: %s
da: Server afviste/nak'ede vores IPv4-adresse eller -anmodning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l723
en: Server nak-offered IPCP request for %s[%d] server: %s
da: Server nak-tilbød IPCP-anmodning for %s[%d]-server: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l729
en: Server rejected/nak'ed IPCP request for %s[%d] server
da: Server afviste/nak'ede IPCP-anmodning for %s[%d]-server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l744
en: Server nak-offered IPv6 link-local address %s
da: Server nak-tilbød IP-link-localadresse %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l752
en: Server rejected/nak'ed our IPv6 interface identifier
da: Server afviste/nak'ede vores IPv6-grænsefladeidentifikator

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l760
en: Server rejected/nak'ed %s TLV (tag %d, len %d+2)
da: Server afviste/nak'ede %s-TLV (mærke %d, længde %d+2)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l769
en: Received %ld extra bytes at end of Config-Reject:
da: Modtog %ld ekstra byte ved afslutningen på Config-Reject:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l794
en: Received %s/id %d %s from server
da: Modtog %s/id %d %s fra server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l825
en: Server terminates with reason: %s
da: Server afsluttede forbindelsen med årsagen: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l852
en: Server rejected our request to configure IPv%d
da: Server afviste vores anmodning om at konfigurere IPv%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1023
en: PPP state transition from %s to %s on %s channel
da: PPP-tilstandsovergang fra %s til %s på kanal %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1106
en: PPP payload exceeds receive buffer
da: PPP-nyttelast overskrider modtagerbuffers størrelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1145
en: Short packet received (%d bytes). Waiting for more.
da: Kort pakke modtaget (%d byte). Venter på mere.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1163
en: Unexpected pre-PPP packet header for encap %d.
da: Uventet præ-PPP-pakkeheader til encap %d.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1176
en: PPP payload len %d exceeds receive buffer %d
da: PPP-nyttelastlængde %d overskrider modtagerbuffers størrelse %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1182
en: PPP packet is incomplete. Received %d bytes on wire (includes %d encap) but header payload_len is %d. Waiting for more.
da: PPP-pakken er ufuldstændig. Modtog %d byte via kabel (inkluderer %d encap), men headers payload_len er %d. Venter på mere.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1214
en: Invalid PPP encapsulation
da: Ugyldig PPP-indkapsling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1223
en: Packet contains %d bytes after payload. Assuming concatenated packet.
da: Pakke indeholder %d byte efter nyttelast. Antager sammenkædet pakke.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1273
en: Unexpected IPv%d packet in PPP state %s.
da: Uventet IPv%d-pakke i PPP-tilstand %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1278
en: Received IPv%d data packet of %d bytes over %s
da: Modtog IPv%d-datapakke på %d byte over %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1284
en: Expected %d PPP header bytes but got %ld, shifting payload.
da: Forventede PPP-header på %d byte men fik %ld. Skifter nyttelast.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1306
en: Sending Protocol-Reject for %s. Payload:
da: Sender Protocol-Reject for %s. Nyttelast:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1390
en: Detected dead peer!
da: Opdagede død modpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1400
en: Failed to establish PPP
da: Kunne ikke etablere PPP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1419
en: Send PPP discard request as keepalive
da: Send PPP-forkast-anmodning som keepalive

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1423
en: Send PPP echo request as DPD
da: Send PPP-echoanmodning som DPD

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1489
en: Sending PPP %s %s packet over %s (id %d, %d bytes total)
da: Sender PPP %s %s-pakke over %s (id %d, %d byte i alt)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1495
en: Sending PPP %s packet over %s (%d bytes total)
da: Sender PPP %s-pakke over %s (%d byte i alt)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1553
en: PPP connect called with invalid DTLS state %d
da: PPP-forbindelse blev kaldt med ugyldig DTLS-tilstand %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1574
en: DTLS tunnel connected; exiting HTTPS mainloop.
da: DTLS-tunnel forbundet. Afslutter HTTPS-hovedløkke.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1608
en: Failed to connect DTLS tunnel; using HTTPS instead (state %d).
da: Kunne ikke tilslutte DTLS-tunnel. Bruger HTTPS i stedet (tilstand %d).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1633
en: Establishing PPP tunnel over TLS failed
da: Etablering af PPP-tunnel over TLS mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1644
en: Invalid DTLS state %d
da: Ugyldig DTLS-tilstand %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1711
en: Reset PPP failed
da: Nulstilling af PPP mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ppp.c#l1732
en: Failed to authenticate DTLS session
da: Kunne ikke godkende DTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l235
en: Received internal Legacy IP address %s
da: Modtog intern forældet IP-adresse %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l283 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l301 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l320 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: Failed to handle IPv6 address
da: Kunne ikke håndtere IPv6-adresse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l293
en: Received internal IPv6 address %s
da: Modtog intern IPv6-adresse %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l335
en: Received IPv6 split include %s
da: Modtog IPv6 opdelt inkludér %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l358
en: Received IPv6 split exclude %s
da: Modtog IPv6 opdelt ekskludér %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l365
en: Unexpected length %d for attr 0x%x
da: Uventet længde %d for attr 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l416
en: ESP encryption: 0x%04x (%s)
da: ESP-kryptering: 0x%04x (%s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l490
en: ESP only: %d
da: Kun ESP: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l503
en: Received internal gateway IPv6 address %s
da: Modtog intern IPV6-gatewayadresse %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l528
en: Unknown attr 0x%x len %d:%s
da: Ukendt attr 0x%x længde %d:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l539
en: Read %d bytes of IF-T/TLS record
da: Læste %d byte af IF-T/TLS-post

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l556
en: Short write to IF-T/TLS
da: Kort skriv til IF-T/TLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l569
en: Error creating IF-T packet
da: Fejl under oprettelse af IF-T-pakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l589
en: Error creating EAP packet
da: Fejl under oprettelse af EAP-pakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l624 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1432 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1495
en: Unexpected IF-T/TLS authentication challenge:
da: Uventet IF-T/TLS-godkendelsesudfordring:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l642
en: Unexpected EAP-TTLS payload:
da: Uventet EAP-TTLS-nyttelast:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l744
en: Enter Pulse user realm:
da: Indtast Pulse-brugerrealm:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l787
en: Choose Pulse user realm:
da: Vælg Pulse-brugerrealm:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l803 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1562 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1631
en: Failed to parse AVP
da: Kunne ikke fortolke AVP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l870
en: Session limit reached. Choose session to kill:
da: Sessionsgrænse nået. Vælg session der skal dræbes:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l895
en: Failed to parse session list
da: Kunne ikke fortolke sessionsliste

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l990
en: Enter secondary credentials:
da: Indtast sekundære legitimationsoplysninger:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l990
en: Enter user credentials:
da: Indtast brugerens legitimationsoplysninger:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1000 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1192
en: Secondary username:
da: Sekundært brugernavn:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1000 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1192
en: Username:
da: Brugernavn:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1010 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l115
en: Password:
da: Adgangskode:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1010
en: Secondary password:
da: Sekundær adgangskode:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1081
en: Password expired. Please change password:
da: Adgangskode er udløbet. Skift venligst adgangskoden:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1085
en: Current password:
da: Nuværende adgangskode:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1090
en: New password:
da: Ny adgangskode:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1095
en: Verify new password:
da: Bekræft ny adgangskode:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1107
en: Passwords not provided.
da: Adgangskoderne er ikke angivet.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1113
en: Passwords do not match.
da: Adgangskoderne er ikke ens.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1118
en: Current password too long.
da: Nuværende adgangskode er for lang.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1123
en: New password too long.
da: Ny adgangskode er for lang.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1182
en: Token code request:
da: Symbolkodeanmodning:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1206
en: Please enter response:
da: Indtast venligst svaret:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1210
en: Please enter your passcode:
da: Indtast venligst din adgangskode:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1212
en: Please enter your secondary token information:
da: Indtast venligst din sekundære symbolinformation:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1349
en: Error creating Pulse connection request
da: Fejl under oprettelse af Pulse-forbindelsesanmodning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1392
en: Unexpected response to IF-T/TLS version negotiation:
da: Uventet svar til IF-T/TLS-versionsforhandling:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1397
en: IF-T/TLS version from server: %d
da: IF-T/TLS-version fra server: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1524
en: Failed to establish EAP-TTLS session
da: Kunne ikke etablere EAP-TTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1647
en: WARNING: Server provided certificate MD5 does not match its actual certificate.
da: ADVARSEL: Det af serveren angivne certifikat-MD5 er ikke magen til det rigtige certifikat.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1661
en: Authentication failure: Account locked out
da: Godkendelse mislykkedes: Kontoen er låst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1664
en: Authentication failure: Client certificate required
da: Godkendelse mislykkedes: Klientcertifikat nødvendigt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1667
en: Authentication failure: Code 0x%02x
da: Godkendelse mislykkedes: Kode 0x%02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1701
en: Unknown D73 prompt value 0x%x. Will prompt for both username and password.
da: Ukendt D73-promptværdi 0x%x. Spørger om både brugernavn og adgangskode.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1704
en: Please report this value and the behaviour of the official client.
da: Rapportér venligst værdien og opførslen af den officielle klient.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1773
en: Authentication failure: %.*s
da: Godkendelse mislykkedes: %.*s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1783
en: Pulse server requested Host Checker; not yet supported
    Try Juniper mode (--protocol=nc)
da: Pulse-serveren anmodede om Host Checker; endnu ikke understøttet
    Prøv Juniper-tilstand (--protocol=nc)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1803
en: Unhandled Pulse authentication packet, or authentication failure
da: Uhåndteret Pulse-godkendelsespakke, eller godkendelse mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1819
en: Pulse authentication cookie not accepted
da: Pulse-godkendelsescookie blev ikke accepteret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1825
en: Pulse realm entry
da: Pulse realm-post

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1831
en: Pulse realm choice
da: Pulse realm-valg

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1838
en: Pulse password auth request, code 0x%02x
da: Godkendelsesanmodning af Pulse-adgangskode, kode 0x%02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1851
en: Pulse password request with unknown code 0x%02x. Please report.
da: Anmodning af Pulse-adgangskode med ukendt kode 0x%02x. Rapportér det venligst.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1860
en: Pulse password general token code request
da: Pulse-adgangskode generel symbolkodeanmodning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1871
en: Pulse session limit, %d sessions
da: Pulse-sessionsgrænse, %d sessioner

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1880
en: Unhandled Pulse auth request
da: Uhåndteret Pulse-godkendelsesanmodning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1917
en: Unexpected response instead of IF-T/TLS auth success:
da: Uventet svar i stedet for IF-T/TLS-godkendelsessucces:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l1980
en: EAP-TTLS failure: Flushing output with pending input bytes
da: EAP-TTLS mislykkedes: Tømmer output med afventende input byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2003
en: Error creating EAP-TTLS buffer
da: Fejl under oprettelse af EAP-TTLS-buffer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2052
en: Failed to read EAP-TTLS Acknowledge: %s
da: Kunne ikke læse EAP-TTLS-tilkendegivelse: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2060 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2102
en: Read %d bytes of IF-T/TLS EAP-TTLS record
da: Læs %d byte af IF-T/TLS EAP-TTLS-post

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2071
en: Bad EAP-TTLS Acknowledge packet
da: Ugyldig EAP-TTLS-tilkendegivelsespakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2113
en: Bad EAP-TTLS packet (len %d, left %d)
da: Ugyldig EAP-TTLS-pakke (længde %d, tilbage %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2299
en: Unexpected Pulse config packet:
da: Uventet Pulse-konfigurationspakke:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2393
en: Receive route of unknown type 0x%08x
da: Modtagelsesrute af ukendt type 0x%08x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2451
en: Invalid ESP config packet:
da: Ugyldig ESP-konfigurationspakke:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2463
en: Invalid ESP setup
da: Ugyldig ESP-opsætning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2538
en: Bad IF-T/TLS packet when expecting configuration:
da: Ugyldig IF-T/TLS-pakke da konfiguration blev ventet:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2546
en: Unexpected IF-T/TLS packet when expecting configuration.
da: Uventet IF-T/TLS-pakke da konfiguration blev ventet.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2612
en: Insufficient configuration found
da: Utilstrækkelig konfiguration fundet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2724
en: ESP rekey failed
da: Nytildeling af ESP-nøgle mislykkedes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2753
en: Pulse fatal error (reason: %ld): %s
da: Fatal Pulse-fejl (årsag: %ld): %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2771
en: Unknown Pulse packet
da: Ukendt Pulse-pakke

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/pulse.c#l2949
en: Sending IF-T/TLS data packet of %d bytes
da: Sender IF-T/TLS-datapakke på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l179
en: Discard bad split include: "%s"
da: Forkast ugyldigt opdelt inkludér: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l183
en: Discard bad split exclude: "%s"
da: Forkast ugyldigt opdelt ekskludér: “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l211
en: WARNING: Split include "%s" has host bits set, replacing with "%s/%d".
da: ADVARSEL: Split include “%s” har værtsbit indstillet, erstatter med “%s/%d”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l215
en: WARNING: Split exclude "%s" has host bits set, replacing with "%s/%d".
da: ADVARSEL: Split exclude “%s” har værtsbit indstillet, erstatter med “%s/%d”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l324
en: Ignoring legacy network because address "%s" is invalid.
da: Ignorer forældet netværk fordi adressen “%s” er ugyldig.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l329
en: Ignoring legacy network because netmask "%s" is invalid.
da: Ignorer forældet netværk fordi netmasken “%s” er ugyldig.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l595
en: Failed to get script exit status: %s
da: Kunne ikke få scripts afslutningsstatus: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l604
en: Script '%s' returned error %ld
da: Scriptet “%s” returnerede fejl %ld

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l612
en: Script did not complete within 10 seconds.
da: Script blev ikke færdigt på 10 sekunder.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l625 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l673
en: Failed to spawn script '%s' for %s: %s
da: Kunne ikke kalde scriptet “%s” for %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l680
en: Script '%s' exited abnormally (%x)
da: Scriptet “%s” afsluttede unormalt (%x)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/script.c#l688
en: Script '%s' returned error %d
da: Scriptet “%s” returnerede fejl %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l119
en: Failed select() for socket connect
da: Mislykket select() for sokkelforbindelse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l124
en: Socket connect cancelled
da: Oprettelse af sokkelforbindelse annulleret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l191
en: Failed select() for socket accept
da: select() mislykkedes for sokkelaccept

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l196
en: Socket accept cancelled
da: Sokkelaccept annulleret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l207
en: Failed to accept local connection: %s
da: Kunne ikke acceptere lokal forbindelse: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l252
en: Failed setsockopt(TCP_NODELAY) on TLS socket:
da: Mislykket setsockopt(TCP_NODELAY) på TLS-sokkel:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l303
en: Failed to reconnect to proxy %s: %s
da: Kunne ikke genoprette forbindelse til proxyen %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l307
en: Failed to reconnect to host %s: %s
da: Kunne ikke genoprette forbindelse til værten %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l375
en: Proxy from libproxy: %s://%s:%d/
da: Proxy fra libproxy: %s://%s:%d/

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l408
en: getaddrinfo failed for host '%s': %s
da: getaddrinfo mislykkedes for værten “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l420 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l547
en: Reconnecting to DynDNS server using previously cached IP address
da: Genopretter forbindelse til DynDNS-server med brug af tidligere gemt IP-adresse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l435
en: Attempting to connect to proxy %s%s%s:%s
da: Forsøger at oprette forbindelse til proxy %s%s%s:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l436
en: Attempting to connect to server %s%s%s:%s
da: Forsøger at oprette forbindelse til server %s%s%s:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l457
en: Connected to %s%s%s:%s
da: Forbundet til %s%s%s:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l469
en: Failed to allocate sockaddr storage
da: Kunne ikke allokere sockaddr-lager

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l512
en: Failed to connect to %s%s%s:%s: %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til %s%s%s:%s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l530
en: Forgetting non-functional previous peer address
da: Glemmer ikke-funktionel tidligere peeradresse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l542
en: Failed to connect to host %s
da: Kunne ikke oprette forbindelse til værten %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l561
en: Reconnecting to proxy %s
da: Genopretter forbindelse til proxyen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l660
en: Could not obtain file system ID for passphrase
da: Kunne ikke opnå filsystem-id for adgangsfrase

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l671
en: Failed to open private key file '%s': %s
da: Kunne ikke åbne den private nøglefil “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l790
en: No error
da: Ingen fejl

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l791
en: Keystore locked
da: Nøglelager låst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l792
en: Keystore uninitialized
da: Nøglelager ikke initialiseret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l793
en: System error
da: Systemfejl

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l794
en: Protocol error
da: Protokolfejl

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l795
en: Permission denied
da: Tilladelse nægtet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l796
en: Key not found
da: Nøglen blev ikke fundet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l797
en: Value corrupted
da: Værdi beskadiget

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l798
en: Undefined action
da: Udefineret handling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l802
en: Wrong password
da: Forkert adgangskode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l803
en: Unknown error
da: Ukendt fejl

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l936
en: Failed select() for command socket
da: Mislykket select() for kommandosokkel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1002
en: %s() used with unsupported mode '%s'
da: %s() anvendt med ikke-understøttet tilstand “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1024
en: Failed to open %s: %s
da: Kunne ikke åbne %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1031
en: Failed to fstat() %s: %s
da: Kunne ikke fstat() %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1038
en: File %s is empty
da: Filen %s er tom

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1044
en: File %s has suspicious size %<PRId64>
da: Filen %s har mistænkelig størrelse %<PRId64>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1053
en: Failed to allocate %d bytes for %s
da: Kunne ikke allokere %d byte til %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1061
en: Failed to read %s: %s
da: Kunne ikke læse %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1097
en: Unknown protocol family %d. Cannot create UDP server address
da: Ukendt protokolfamilie %d. Kan ikke oprette UDP-serveradresse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1116
en: Open UDP socket
da: Åbn UDP-sokkel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1156
en: Unknown protocol family %d. Cannot use UDP transport
da: Ukendt protokolfamilie %d. Kan ikke bruge UDP-transport

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1164
en: Bind UDP socket
da: Tildel UDP-sokkel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1171
en: Connect UDP socket
da: Tilslut UDP-sokkel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1178
en: Make UDP socket non-blocking
da: Gør UDP-sokkel ikkeblokerende

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1215
en: Cookie is no longer valid, ending session
da: Cookie er ikke længere gyldig; afslutter session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1219
en: sleep %ds, remaining timeout %ds
da: sov %ds, resterende tidsudløb %ds

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1290
en: Failed select() for socket send
da: Mislykket select() for sokkel send

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/ssl.c#l1330
en: Failed select() for socket recv
da: Mislykket select() for sokkel modtag

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l202
en: SSPI token too large (%ld bytes)
da: SSPI-symbol for stor (%ld byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l215
en: Sending SSPI token of %lu bytes
da: Sender SSPI-symbol på %lu byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l220
en: Failed to send SSPI authentication token to proxy: %s
da: Kunne ikke sende SSPI-godkendelsessymbol til proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l228 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l256
en: Failed to receive SSPI authentication token from proxy: %s
da: Modtog ikke SSPI-godkendelsessymbol fra proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l234
en: SOCKS server reported SSPI context failure
da: SOCKS-server rapporterede SSPI-kontekstfejl

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l238
en: Unknown SSPI status response (0x%02x) from SOCKS server
da: Ukendt SSPI-statussvar (0x%02x) fra SOCKS-server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l260
en: Got SSPI token of %lu bytes: %02x %02x %02x %02x
da: Fik SSPI-symbol på %lu byte: %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l276
en: QueryContextAttributes() failed: %lx
da: QueryContextAttributes() mislykkedes: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l312
en: EncryptMessage() failed: %lx
da: EncryptMessage() mislykkedes: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l324
en: EncryptMessage() result too large (%lu + %lu + %lu)
da: Resultat af EncryptMessage() for stort (%lu + %lu + %lu)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l349
en: Sending SSPI protection negotiation of %u bytes
da: Sender SSPI-beskyttelsesforhandling på %u byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l354
en: Failed to send SSPI protection response to proxy: %s
da: Kunne ikke sende SSPI-beskyttelsessvar til proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l362 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l372
en: Failed to receive SSPI protection response from proxy: %s
da: Kunne ikke sende SSPI-beskyttelsessvar til proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l377
en: Got SSPI protection response of %d bytes: %02x %02x %02x %02x
da: Modtog SSPI-beskyttelsessvar på %d bytes: %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l393
en: DecryptMessage failed: %lx
da: DecryptMessage mislykkedes: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/sspi.c#l398
en: Invalid SSPI protection response from proxy (%lu bytes)
da: Ugyldigt SSPI-beskyttelsessvar fra proxy (%lu byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l102
en: Enter credentials to unlock software token.
da: Indtast legitimationsoplysninger for at låse softwaresymbolet op.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l108
en: Device ID:
da: Enheds-id:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l142
en: User bypassed soft token.
da: Bruger omgik “blødt” symbol.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l148 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l234
en: All fields are required; try again.
da: Alle felter er påkrævede; prøv igen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l158 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l326
en: General failure in libstoken.
da: Generel fejl i libstoken.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l162
en: Incorrect device ID or password; try again.
da: Ukorrekt enheds-id eller adgangskode; prøv igen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l166
en: Soft token init was successful.
da: Initiering af “blødt” symbol lykkedes.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l209
en: Enter software token PIN.
da: Indtast PIN for softwaresymbol.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l241
en: Invalid PIN format; try again.
da: Ugyldigt PIN-format; prøv igen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/stoken.c#l321
en: Generating RSA token code
da: Genererer RSA-symbolkode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l86
en: Error accessing registry key for network adapters
da: Fejl i forsøget på at tilgå netværkskortenes registernøgle

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l112
en: Cannot read %s\%s or is not string
da: Kan ikke læse %s\%s eller er ikke streng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l122
en: %s\ComponentId is unknown '%s'
da: %s\ComponentId er ukendt “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l128
en: Found %s at %s
da: Fandt %s på %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l145
en: Cannot open registry key %s
da: Kan ikke åbne registreringsnøglen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l156
en: Cannot read registry key %s\%s or is not string
da: Kan ikke læse registreringsnøglen %s\%s eller er ikke en streng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l197
en: GetAdapterIndex() failed: %s
    Falling back to GetAdaptersInfo()
da: GetAdapterIndex() mislykkedes: %s
    Vender tilbage til GetAdaptersInfo()

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l211
en: GetAdaptersInfo() failed: %s
da: GetAdaptersInfo() mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l258
en: GetAdaptersAddresses() failed: %s
da: GetAdaptersAddresses() mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l289
en: Adapter "%S" / %ld is UP and using our IPv%d address. Cannot resolve.
da: Adapteren “%S” / %ld er OPPE og bruger vores IPv%d-adresse. Kan ikke løses.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l296
en: Adapter "%S" / %ld is DOWN and using our IPv%d address. We will reclaim the address from it.
da: Adapteren “%S” / %ld er NEDE og bruger vores IPv%d-adresse. Vi vil genvinde adressen fra den.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l309
en: GetUnicastIpAddressTable() failed: %s
da: GetUnicastIpAddressTable() mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l330
en: DeleteUnicastIpAddressEntry() failed: %s
da: DeleteUnicastIpAddressEntry() mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l337
en: GetUnicastIpAddressTable() did not find matching address to reclaim
da: GetUnicastIpAddressTable() fandt ingen matchende adresse, der kunne genvindes

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l365
en: Failed to open %s
da: Kunne ikke åbne %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l370
en: Opened tun device %S
da: Åbnede tun-enheden %S

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l378
en: Failed to obtain TAP driver version: %s
da: Kunne ikke indhente TAP-driverversion: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l384
en: Error: TAP-Windows driver v9.9 or greater is required (found %ld.%ld)
da: Fejl: TAP-Windowsdriver v9.9 eller større er krævet (fandt %ld.%ld)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l405
en: Failed to set TAP IP addresses: %s
da: Kunne ikke indstille TAP IP-adresser: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l417 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l666
en: Failed to set TAP media status: %s
da: Kunne ikke indstille TAP-mediestatus: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l431
en: Ignoring non-matching interface "%S"
da: Ignorerer ikke-matchende grænseflade “%S”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l454
en: Could not convert interface name to UTF-8
da: Kunne ikke konvertere grænsefladenavnet til UTF-8

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l468
en: Using %s device '%s', index %d
da: Bruger %s-enheden “%s”, indeks %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l473
en: WARNING: Support for Wintun is experimental and may be unstable. If you
      encounter problems, install the TAP-Windows driver instead. See
      %s
da: ADVARSEL: Understøttelse af Wintun er eksperimentel og kan være ustabil.
      Støder du på problemer, så installér i stedet TAP-Windows-driveren. Se
      %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l489
en: Could not construct interface name
da: Kunne ikke konstruere grænsefladenavn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l531
en: Access denied creating Wintun adapter. Are you running with Administrator privileges?
da: Adgang til at oprette Wintun-adapter blev nægtet. Kører du med administratorrettigheder?

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l537
en: Neither Windows-TAP nor Wintun adapters were found. Is the driver installed?
da: Hverken Windows-TAP- eller Wintunadaptere blev fundet. Er driveren installeret?

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l564
en: TAP device aborted connectivity. Disconnecting.
da: TAP-enhed afbrød forbindelsen. Afbryder forbindelsen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l569
en: Failed to read from TAP device: %s
da: Kunne ikke læse fra TAP-enhed: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l583
en: Failed to complete read from TAP device: %s
da: Kunne ikke færdiggøre aflæsning fra TAP-enhed: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l609
en: Wrote %ld bytes to tun
da: Skrev %ld byte til tun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l619
en: Waiting for tun write...
da: Venter på at skrive til tun …

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l622
en: Wrote %ld bytes to tun after waiting
da: Skrev %ld byte til tun efter at have ventet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l629
en: Failed to write to TAP device: %s
da: Kunne ikke skrive til TAP-enhed: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun-win32.c#l683
en: Spawning tunnel scripts is not yet supported on Windows
da: Opsplitning af tunnelscripter er endnu ikke understøttet i Windows

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l88
en: Could not open /dev/tun for plumbing
da: Kunne ikke åbne /dev/tun for rørlægning (plumbing)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l92
en: Can't push IP
da: Kan ikke skubbe IP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l102
en: Can't set ifname
da: Kan ikke indstille gfnavn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l109
en: Can't open %s: %s
da: Kan ikke åbne %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l118
en: Can't plumb %s for IPv%d: %s
da: Kan ikke lægge rør (plumb) for %s til IPv%d: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l139
en: open /dev/tun
da: åbn /dev/tun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l145
en: Failed to create new tun
da: Kunne ikke oprette ny tun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l151
en: Failed to put tun file descriptor into message-discard mode
da: Kunne ikke placere tunfildescriptor i “message-discard”-tilstand

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l183
en: tun device is unsupported on this platform
da: tun-enhed understøttes ikke på denne platform

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l219 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l402
en: Failed to open tun device: %s
da: Kunne ikke åbne tun-enhed: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l230
en: Failed to bind local tun device (TUNSETIFF): %s
da: Kunne ikke tildele lokal tun-enhed (TUNSETIFF): %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l234
en: To configure local networking, openconnect must be running as root
    See %s for more information
da: For at konfigurere lokalt netværk skal openconnect køre som administrator (root)
    Se %s for yderligere information

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l297
en: Invalid interface name '%s'; must match 'utun%%d' or 'tun%%d'
da: Ugyldigt grænsefladenavn “%s”; skal matche “utun%%d” eller “tun%%d”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l306
en: Failed to open SYSPROTO_CONTROL socket: %s
da: Kunne ikke åbne SYSPROTO_CONTROL-sokkel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l315
en: Failed to query utun control id: %s
da: Kunne ikke forespørge utun-kontrol-id: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l333
en: Failed to allocate utun device name
da: Kunne ikke allokere utun-enhedsnavn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l344
en: Failed to connect utun unit: %s
da: Kunne ikke tilslutte utun-enhed: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l363
en: Invalid interface name '%s'; must match 'tun%%d'
da: Ugyldigt grænsefladenavn “%s”; skal matche “utun%%d”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l372
en: Cannot open '%s': %s
da: Kan ikke åbne “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l432
en: Failed to make tun socket nonblocking: %s
da: Kunne ikke gøre tun-sokkel ikkeblokerende: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l459
en: socketpair failed: %s
da: socketpair mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l464
en: fork failed: %s
da: fork mislykkedes: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/tun.c#l546
en: Failed to write incoming packet: %s
da: Kunne ikke skrive indgående pakke: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l78
en: Failed to set vring #%d size: %s
da: Kunne ikke angive vring nr. %d størrelse: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l86 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l98
en: Failed to set vring #%d base: %s
da: Kunne ikke angive vring nr. %d base: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l108
en: Failed to set vring #%d RX backend: %s
da: Kunne ikke angive vring nr. %d RX-backend: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l116
en: Failed to set vring #%d call eventfd: %s
da: Kunne ikke angive vring nr. %d kald eventfd: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l124
en: Failed to set vring #%d kick eventfd: %s
da: Kunne ikke angive vring nr. %d spark eventfd: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l183
en: Failed to find virtual task size; search reached zero
da: Kunne ikke finde størrelse af virtuel opgave. Søgning nåede 0

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l233
en: Detected virtual address range 0x%lx-0x%lx
da: Registrerede virtuel adresse-område 0x%lx-0x%lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l250
en: Not using vhost-net due to low queue length %d
da: Bruger ikke vhost-net pga. lav kølængde %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l264
en: Failed to open /dev/vhost-net: %s
da: Kunne ikke åbne /dev/vhost-net: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l271
en: Failed to set vhost ownership: %s
da: Kunne ikke angive vhost-ejerskab: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l280
en: Failed to get vhost features: %s
da: Kunne ikke hente vhost-funktioner: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l285
en: vhost-net lacks required features: %llx
da: vhost-net mangler krævede funktioner: %llx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l293
en: Failed to set vhost features: %s
da: Kunne ikke angive vhost-funktioner: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l301
en: Failed to open vhost kick eventfd: %s
da: Kunne ikke åbne vhost spark eventfd: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l308
en: Failed to open vhost call eventfd: %s
da: Kunne ikke åbne vhost kald eventfd: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l324
en: Failed to set vhost memory map: %s
da: Kunne ikke angive vhost-hukommelseskort: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l347
en: Failed to set tun sndbuf: %s
da: Kunne ikke angive tun sndbuf: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l352
en: Using vhost-net for tun acceleration, ring size %d
da: Bruger vhost-net til tun-acceleration, ringstørrelse %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l475
en: Error: vhost gave back invalid descriptor %d, len %d
da: Fejl: vhost gav ugyldig deskriptor %d tilbage, længde %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l485
en: vhost gave back empty descriptor %d
da: vhost gav tom deskriptor %d tilbage

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l496
en: Free TX packet %p [%d] [used %d]
da: Fri TX pakke %p [%d] [brugt %d]

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l508
en: RX packet %p(%d) [%d] [used %d]
da: RX pakke %p(%d) [%d] [brugt %d]

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l573
en: Queue TX packet %p at desc %d avail %d
da: Sæt TX pakke %p i kø ved desk. %d tilgæng. %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l581
en: Queue RX packet %p at desc %d avail %d
da: Sæt RX pakke %p i kø ved desk. %d tilgæng. %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l615
en: Immediate wake because vhost ring moved on from 0x%x to 0x%x
da: Opvågnen med det samme fordi vhost-ring flyttede fra 0x%x til 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l642
en: Failed to kick vhost-net eventfd
da: Kunne ikke sparke vhost-net eventfd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/vhost.c#l645
en: Kick vhost ring
da: Spark vhost-ring

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/wintun.c#l74
en: Could not load wintun.dll
da: Kunne ikke indlæse wintun.dll

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/wintun.c#l89
en: Could not resolve functions from wintun.dll
da: Kunne ikke opløse funktioner fra wintun.dll

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/wintun.c#l143
en: Loaded Wintun v%lu.%lu
da: Indlæste Wintun v%lu.%lu

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/wintun.c#l150
en: Failed to create Wintun session: %s
da: Kunne ikke oprette Wintun-session: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/wintun.c#l173
en: Could not retrieve packet from Wintun adapter '%S': %s
da: Kunne ikke modtage pakke fra Wintunadapter “%S”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/wintun.c#l185
en: Drop oversized packet retrieved from Wintun adapter '%S' (%ld > %d)
da: Drop for store pakker modtaget fra Wintunadapter “%S” (%ld > %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/wintun.c#l200
en: Could not send packet through Wintun adapter '%S': %s
da: Kunne ikke sende pakke gennem Wintunadapter “%S”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/xml.c#l77 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/xml.c#l102
en: Treating host "%s" as a raw hostname
da: Behandler værten “%s” som et råt (raw) værtsnavn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/xml.c#l84
en: Failed to SHA1 existing file
da: Kunne ikke anvende SHA1 på eksisterende fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/xml.c#l92
en: XML config file SHA1: %s
da: SHA1 for XML-konfigurationsfil: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/xml.c#l100
en: Failed to parse XML config file %s
da: Kunne ikke fortolke XML-konfigurationsfilen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/xml.c#l137
en: Host "%s" has address "%s"
da: Værten “%s” har adressen “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/xml.c#l147
en: Host "%s" has UserGroup "%s"
da: Værten “%s” har brugergruppen (UserGroup) “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/xml.c#l161
en: Host "%s" not listed in config; treating as raw hostname
da: Værten “%s” er ikke opført i konfigurationen; betragter det som råt (raw) værtsnavn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l96
en: Failed to send "%s" to ykneo-oath applet: %s
da: Kunne ikke sende “%s” til ykneo-oath-applet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l103
en: Invalid short response to "%s" from ykneo-oath applet
da: Ugyldigt kort svar til “%s” fra ykneo-oath-applet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l120
en: Failure response to "%s": %04x
da: Fejlsvar til “%s”: %04x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l174
en: select applet command
da: vælg appletkommando

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l185 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l424
en: Unrecognised response from ykneo-oath applet
da: Genkendte ikke svaret fra ykneo-oath-applet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l201
en: Found ykneo-oath applet v%d.%d.%d.
da: Fandt ykneo-oath-applet v%d.%d.%d.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l225
en: PIN required for Yubikey OATH applet
da: PIN krævet til Yubikey OATH-applet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l230
en: Yubikey PIN:
da: Yubikey-PIN:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l257
en: Failed to calculate Yubikey unlock response
da: Kunne ikke beregne Yubikey “lås op”-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l274
en: unlock command
da: lås op-kommando

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l306
en: Trying truncated-char PBKBF2 variant of Yubikey PIN
da: Prøver afkortet-tegn PBKBF2-variant af Yubikey-PIN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l342
en: Failed to establish PC/SC context: %s
da: Kunne ikke oprette PS/SC-kontekst: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l347
en: Established PC/SC context
da: Oprettede PC/SC-kontekst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l353 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l365
en: Failed to query reader list: %s
da: Kunne ikke forespørge læserliste: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l392
en: Failed to connect to PC/SC reader '%s': %s
da: Kunne ikke forbinde til PC/SC-læseren “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l397
en: Connected PC/SC reader '%s'
da: Forbundet til PC/SC-læseren “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l402
en: Failed to obtain exclusive access to reader '%s': %s
da: Kunne ikke opnå eksklusiv adgang til læseren “%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l412
en: list keys command
da: vis nøglekommandoer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l445
en: Found %s/%s key '%s' on '%s'
da: Fandt %s/%s-nøglen “%s” på “%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l468
en: Token '%s' not found on Yubikey '%s'. Searching for another Yubikey...
da: Symbolet “%s” blev ikke fundet på Yubikey “%s”. Leder efter en anden Yubikey …

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l516
en: Server is rejecting the Yubikey token; switching to manual entry
da: Server afviser Yubikey-symbol; skifter til manuel indtastning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l570
en: Generating Yubikey token code
da: Genererer Yubikey-symbolkode

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l575
en: Failed to obtain exclusive access to Yubikey: %s
da: Kunne ikke opnå eksklusiv adgang til Yubikey: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l619
en: calculate command
da: beregn kommando

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/fd740cfab2:/yubikey.c#l627
en: Unrecognised response from Yubikey when generating tokencode
da: Svaret fra Yubikey, da symbolkoden blev oprettet, blev ikke genkendt
