network-manager-openconnect - en to sv translation catalogue (1406 entries)

en: OpenConnect VPN client
sv: OpenConnect VPN-klient

en: Client for Cisco AnyConnect SSL VPN virtual private networks
sv: Klient för Cisco AnyConnect SSL VPN virtuella privata nätverk

en: Support for configuring SSL VPN virtual private network connections using OpenConnect.
sv: Stöd för att konfigurera SSL VPN virtuella privata nätverksanslutningar med OpenConnect.

en: Compatible with Cisco AnyConnect, Juniper and ocserv based networks.
sv: Kompatibel med Cisco AnyConnect, Juniper och ocserv-baserade nätverk.

en: The NetworkManager Developers
sv: Utvecklarna av Nätverkshanteraren

en: Connect to VPN “%s”
sv: Anslut till VPN ”%s”

en: Connect to VPN
sv: Anslut till VPN

en: <b>The certificate may be invalid or untrusted!</b>
sv: <b>Certifikatet kan vara ogiltigt eller opålitligt!</b>

en: <b>Reason:
sv: <b>Orsak:

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: I really know what I am doing
sv: Jag vet precis vad jag håller på med

en: Connect anyway
sv: Anslut ändå

en: _Close
sv: _Stäng

en: VPN host
sv: VPN-värd

en: C_onnect
sv: An_slut

en: Automatically start connecting next time
sv: Påbörja anslutningen automatiskt nästa gång

en: Select a host to fetch the login form
sv: Välj en värd att hämta inloggningsformuläret från

en: Contacting host, please wait…
sv: Kontaktar värden, vänta…

en: _Login
sv: _Logga in

en: Save passwords
sv: Spara lösenord

en: Log
sv: Logg

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l130
en: No ANsession cookie found
sv: Ingen ANsession-kaka hittades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l158 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l139
en: Invalid cookie '%s'
sv: Ogiltig kaka ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l364
en: Found DNS server %s
sv: Hittade DNS-server %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l391
en: Got search domain '%s'
sv: Erhöll sökdomän ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l478
en: Unknown Array config element '%s'
sv: Okänt Array-konfigurationselement ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l517
en: Initial config: Speed tunnel %d, enc %d, DPD %d
sv: Initial konfig: Speed tunnel %d, krypt %d, DPD %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l548
en: Short write in Array JSON negotiation
sv: Kort skrivning i Array JSON-förhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l557
en: Failed to read Array JSON response
sv: Misslyckades med att läsa Array JSON-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l566
en: Unexpected response to Array JSON request
sv: Oväntat svar på Array JSON-begäran

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l579
en: Failed to parse Array JSON response
sv: Misslyckades med att tolka Array JSON-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l659
en: Error creating array negotiation request
sv: Fel vid skapande av array-förhandlingsbegäran

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l675 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l679 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l965 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.gi
en: Unexpected %d result from server
sv: Oväntat resultat %d från server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l698
en: Error building Array DTLS negotiation packet
sv: Fel vid bygge av Array DTLS-förhandlingspaket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l716 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l763
en: Short write in array negotiation
sv: Kort skrivning i array-förhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l726
en: Failed to read UDP negotiation response
sv: Misslyckades med att läsa UDP-förhandlingssvar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l738
en: DTLS enabled on port %d
sv: DTLS aktiverat på port %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l750
en: Refusing non-DTLS UDP tunnel
sv: Nekar UPD-tunnel utan DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l772
en: Failed to read ipff response
sv: Misslyckades med att läsa ipff-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l825 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1060 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1170 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconn
en: Allocation failed
sv: Allokering misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l836 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l975 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1095 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect
en: Short packet received (%d bytes)
sv: Kort paket mottogs (%d byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l852 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1197
en: Receive control packet of type %x:
sv: Ta emot kontrollpaket av typ %x:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l859 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2702
en: Received data packet of %d bytes
sv: Mottog datapaket på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l902 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1105 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1184 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: SSL wrote too few bytes! Asked for %d, sent %d
sv: SSL skrev för få byte! Frågade efter %d, skickade %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l920 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1133 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1118 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: CSTP rekey due
sv: CSTP rekey väntas

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l927 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1140 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1125 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: Rehandshake failed; attempting new-tunnel
sv: Återhandskakning misslyckades; provar ny tunnel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l937
en: TCP Dead Peer Detection detected dead peer!
sv: TCP Dead Peer Detection upptäckte en död motpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l941
en: TCP reconnect failed
sv: TCP-återanslutning misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l957
en: Send TCP DPD
sv: Skicka TCP DPD

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l974
en: Send TCP Keepalive
sv: Skicka TCP Keepalive

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l990
en: Sending DTLS off packet
sv: Skickar DTLS off-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1000 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1219 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1201
en: Sending uncompressed data packet of %d bytes
sv: Skickar okomprimerade datapaket på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1038 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l259 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1790
en: Attempt new DTLS connection
sv: Försöker med ny DTLS-anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1072 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1688
en: Failed to receive authentication response from DTLS
sv: Misslyckades med att ta emot autentiseringssvar från DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1084
en: DTLS session established
sv: Etablerade DTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1097
en: Received Legacy IP over DTLS; assuming established
sv: Mottog äldre IP över DTLS; antar etablerad

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1105
en: Received IPv6 over DTLS; assuming established
sv: Mottog IPv6 över DTLS; antar etablerad

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1111
en: Received unknown DTLS packet
sv: Mottog okänt DTLS-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1119 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1742
en: Error creating connect request for DTLS session
sv: Fel vid skapande av anslutningsbegäran för DTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1135 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1758
en: Failed to write connect request to DTLS session
sv: Misslyckades med att skriva anslutningsbegäran till DTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1188 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l294
en: Received DTLS packet 0x%02x of %d bytes
sv: Mottog DTLS-paket 0x%02x på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1212 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l358
en: DTLS rekey due
sv: DTLS rekey väntas

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1219 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l365
en: DTLS Rehandshake failed; reconnecting.
sv: DTLS-återhandskakning misslyckades, återansluter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1228 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l374
en: DTLS Dead Peer Detection detected dead peer!
sv: DTLS Dead Peer Detection upptäckte en död motpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1234 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l380
en: Send DTLS DPD
sv: Skicka DTLS DPD

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1238 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l385
en: Failed to send DPD request. Expect disconnect
sv: Misslyckades med att skicka DPD-begäran. Förvänta frånkoppling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1277 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l452
en: Sent DTLS packet of %d bytes; DTLS send returned %d
sv: Skickade DTLS-paket på %d byte, DTLS send returnerade %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1303 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l813 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l714 https://git.infradead.org/users/dwmw2
en: Logout failed.
sv: Misslyckades med utloggning.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/array.c#l1305 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l815 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l716 https://git.infradead.org/users/dwmw2
en: Logout successful.
sv: Utloggning lyckades.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l104
en: Destination form field %s was specified; assuming SAML %s authentication is complete.
sv: Målformulärfält %s angavs, antar att SAML %s-autentisering slutförts.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l152
en: SAML %s authentication is required via %s
sv: SAML %s-autentisering krävs via %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l158
en: When SAML authentication is complete, specify destination form field by appending :field_name to login URL.
sv: När SAML-autentisering är slutförd, ange målformulärfält genom att lägga till :fältnamn till inloggnings-URL.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l173
en: Please enter your username and password
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l184
en: Username
sv: Användarnamn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l201
en: Password
sv: Lösenord

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l270
en: Challenge:
sv: Utmaning:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l373
en: GlobalProtect login returned unexpected argument value arg[%d]=%s
sv: GlobalProtect-inloggning returnerade oväntat argumentvärde arg[%d]=%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l379
en: GlobalProtect login returned %s=%s (expected %s)
sv: GlobalProtect-inloggning returnerade %s=%s (förväntade %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l385
en: GlobalProtect login returned empty or missing %s
sv: GlobalProtect-inloggning returnerade tom eller saknad %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l389
en: GlobalProtect login returned %s=%s
sv: GlobalProtect-inloggning returnerade %s=%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l445
en: Please select GlobalProtect gateway.
sv: Välj GlobalProtect-gateway.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l478
en: Ignoring portal's HIP report interval (%d minutes), because interval is already set to %d minutes.
sv: Ignorerar portalens HIP-rapportintervall (%d minuter) eftersom intervallet redan satts till %d minuter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l482
en: Portal set HIP report interval to %d minutes).
sv: Portal ställde in HIP-rapportintervall till %d minuter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l535
en: %d gateway servers available:
sv: %d tillgängliga gateway-servrar:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l562
en: GlobalProtect portal configuration lists no gateway servers.
sv: GlobalProtect-portalkonfiguration listar inga gateway-servrar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l658 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l583 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l763 https://git.infradead.org/use
en: Failed to generate OTP tokencode; disabling token
sv: Misslyckades med att generera OTP-tokenkod; inaktiverar token

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-globalprotect.c#l762
en: Server is neither a GlobalProtect portal nor a gateway.
sv: Servern är varken en GlobalProtect-portal eller en gateway.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-html.c#l117
en: Ignoring unknown form submit item '%s'
sv: Ignorerar okänd formskickat objekt: ”%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-html.c#l128
en: Ignoring unknown form input type '%s'
sv: Ignorerar okänd forminmatningstyp: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-html.c#l138
en: Discarding duplicate option '%s'
sv: Förkastar duplicerat alternativ ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-html.c#l216 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l463
en: Cannot handle form method='%s', action='%s'
sv: Kan inte hantera formulärmetod=”%s”, åtgärd=”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-html.c#l278
en: Unknown textarea field: '%s'
sv: Okänt textområdesfält: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l107
en: Failed to allocate memory for communication with TNCC
sv: Misslyckades med att allokera minne för kommunikation med TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l112
en: Failed to send command to TNCC
sv: Misslyckades med att skicka kommando till TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l174
en: TNCC support not implemented yet on Windows
sv: TNCC-stöd är ännu inte implementerat på Windows

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l188
en: No DSPREAUTH cookie; not attempting TNCC
sv: Ingen DSPREAUTH-kaka, provar ej TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l193
en: Trying to run TNCC/Host Checker Trojan script '%s'.
sv: Försöker köra TNCC/Host Checker-trojanskriptet ”%s”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l242
en: Failed to exec TNCC script %s: %s
sv: Misslyckades med att köra TNCC-skriptet %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l259
en: Sent start; waiting for response from TNCC
sv: Skickade start, väntar på svar från TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l266
en: Failed to read response from TNCC
sv: Misslyckades med att läsa svar från TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l273
en: Received unsuccessful %s response from TNCC
sv: Mottog ogiltigt %s-svar från TNCC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l279
en: TNCC response 200 OK
sv: TNCC-svar 200 OK

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l286
en: Second line of TNCC response: '%s'
sv: Andra raden av TNCC-svaret: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l295
en: Got new DSPREAUTH cookie from TNCC: %s
sv: Erhöll ny DSPREAUTH-kaka från TNCC: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l308
en: Got reauth interval from TNCC: %d seconds
sv: Erhöll återautentiseringsintervall från TNCC: %d sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l321
en: Unexpected non-empty line from TNCC after DSPREAUTH cookie: '%s'
sv: Oväntad icke-tom rad från TNCC efter DSPREAUTH-kaka: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l327
en: Too many non-empty lines from TNCC after DSPREAUTH cookie
sv: För många icke-tomma rader från TNCC efter DSPREAUTH-kaka

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l499 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l155
en: Failed to parse HTML document
sv: Misslyckades med att tolka HTML-dokument

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l516
en: Failed to find or parse web form in login page
sv: Misslyckades med att hitta eller tolka webbformulär på inloggningssidan

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l526
en: Encountered form with no 'name' or 'id'
sv: Stötte på formulär med varken ”name” eller ”id”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l555
en: Form action (%s) likely indicates that TNCC/Host Checker failed.
sv: Formuläråtgärden (%s) indikerar troligen att TNCC/Host Checker misslyckades.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l561
en: Unknown form (name '%s', id '%s')
sv: Okänt formulär (namn ”%s”, id ”%s”)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth-juniper.c#l564 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l175
en: Dumping unknown HTML form:
sv: Dumpar okänt HTML-formulär:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l123
en: Form choice has no name
sv: Formulärvalet har inget namn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l206
en: name %s not input
sv: namnet %s angavs inte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l213
en: No input type in form
sv: Ingen inmatningstyp i formuläret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l225
en: No input name in form
sv: Inget inmatningsnamn i formuläret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l257
en: Unknown input type %s in form
sv: Okänd inmatningstyp %s i formuläret

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l599 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l187
en: Empty response from server
sv: Tomt svar från server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l610 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l262
en: Failed to parse server response
sv: Misslyckades med att tolka serversvar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l612 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l257 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l299 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/b
en: Response was:%s
sv: Svaret var:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l634
en: Received <client-cert-request> when not expected.
sv: Tog emot <client-cert-request> när det inte förväntades.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l687
en: XML response has no "auth" node
sv: XML-svaret har ingen ”auth”-nod

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l720
en: Asked for password but '--no-passwd' set
sv: Frågade efter lösenord men ”--no-passwd” var angivet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l746
en: Client certificate missing or incorrect (Certificate Validation Failure)
sv: Klientcertifikat saknas eller är felaktigt (Certifikatvalideringsfel)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1042
en: Not downloading XML profile because SHA1 already matches
sv: Hämtar inte XML-profil eftersom SHA1 redan matchar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1048 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l348 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l899
en: Failed to open HTTPS connection to %s
sv: Misslyckades med att öppna HTTPS-anslutningen till %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1070
en: Failed to send GET request for new config
sv: Misslyckades med att skicka GET-begäran för ny anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1094
en: Downloaded config file did not match intended SHA1
sv: Hämtad konfigurationsfil matchar ej SHA1

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1099
en: Downloaded new XML profile
sv: Hämtade ny XML-profil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1110 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1162
en: Error: Running the 'Cisco Secure Desktop' trojan on this platform is not yet implemented.
sv: Fel: Att köra trojanen ”Cisco Secure Desktop” på denna plattform stöds ej.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1121 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l137
en: Failed to set gid %ld: %s
sv: Misslyckades med att sätta gid %ld: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1128 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l143
en: Failed to set groups to %ld: %s
sv: Misslyckades med att sätta grupper till %ld: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1135 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l149
en: Failed to set uid %ld: %s
sv: Misslyckades med att sätta uid %ld: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1142
en: Invalid user uid=%ld: %s
sv: Ogiltig användare uid=%ld: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1149
en: Failed to change to CSD home directory '%s': %s
sv: Misslyckades med att ändra till CSD-hemkatalogen ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1171
en: Error: Server asked us to run CSD hostscan.
    You need to provide a suitable --csd-wrapper argument.
sv: Fel: Server bad oss att köra CSD hostscan.
    Du måste ange ett passande --csd-wrapper-argument.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1178
en: Error: Server asked us to download and run a 'Cisco Secure Desktop' trojan.
    This facility is disabled by default for security reasons, so you may wish to enable it.
sv: Fel: Server bad oss att hämta hem och köra en ”Cisco Secure Desktop”-trojan.
    Denna möjlighet är inaktiverad som standard av säkerhetsskäl, du kan vilja aktivera den.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1207
en: Temporary directory '%s' is not writable: %s
sv: Tillfälliga katalogen ”%s” är inte skrivbar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1215
en: Failed to open temporary CSD script file: %s
sv: Misslyckades med att öppna tillfälliga CSD-skriptfilen: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1224
en: Failed to write temporary CSD script file: %s
sv: Misslyckades med att skriva tillfälliga CSD-skriptfilen: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1233
en: Trying to run CSD Trojan script '%s'.
sv: Försöker köra CSD-trojanskriptet ”%s”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1245
en: CSD script '%s' exited abnormally
sv: CSD-skriptet ”%s” avslutades onormalt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1251
en: CSD script '%s' returned non-zero status: %d
sv: CSD-skriptet ”%s” returnerade nollskild status: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1256
en: Authentication may fail. If your script is not returning zero, fix it.
    Future versions of openconnect will abort on this error.
sv: Autentisering kan misslyckas. Fixa ditt skript om det inte returnerar 0.
    Framtida versioner av openconnect kommer avbryta vid detta fel.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1260
en: CSD script '%s' completed successfully.
sv: CSD-skriptet ”%s” slutfördes korrekt.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1288
en: Warning: you are running insecure CSD code with root privileges
    	 Use command line option "--csd-user"
sv: Varning: du kör osäker CSD-kod med root-rättigheter
    	 Använd kommandoradsalternativet ”--csd-user”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1348
en: Failed to exec CSD script %s
sv: Misslyckades med att köra CSD-skriptet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1368
en: Unknown response from server
sv: Okänt svar från server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1498
en: Server requested SSL client certificate after one was provided
sv: Server begärde SSL-klientcertifikat efter att ett redan tillhandahållits

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1502
en: Server requested SSL client certificate; none was configured
sv: Server begärde SSL-klientcertifikat, inget var konfigurerat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1551
en: XML POST enabled
sv: XML POST aktiverat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1575
en: Couldn't fetch CSD stub. Proceeding anyway with CSD wrapper script.
sv: Kunde inte hämta CSD-stubbe. Fortsätter i alla fall med CSD-omslagsskript.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1583
en: Fetched CSD stub for %s platform (size is %d bytes).
sv: Hämtade CSD-stubbe för %s-plattformen (storleken är %d byte).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/auth.c#l1603
en: Refreshing %s after 1 second...
sv: Uppdaterar %s efter 1 sekund…

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/compat.c#l250
en: (error 0x%lx)
sv: (fel 0x%lx)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/compat.c#l253
en: (Error while describing error!)
sv: (Fel vid beskrivning av fel!)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/compat.c#l276
en: ERROR: Cannot initialize sockets
sv: FEL: Kan inte initiera uttag (sockets)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l292
en: CRITICAL ERROR: DTLS master secret is uninitialised. Please report this.
sv: KRITISKT FEL: DTLS-huvudhemlighet är ej initierad. Rapportera detta.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l325
en: Error creating HTTPS CONNECT request
sv: Fel vid skapandet av HTTPS CONNECT-begäran

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l341
en: Error fetching HTTPS response
sv: Fel vid hämtning av HTTPS-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l368
en: VPN service unavailable; reason: %s
sv: VPN-tjänst otillgänglig, orsak: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l373
en: Got inappropriate HTTP CONNECT response: %s
sv: Erhöll opassande HTTP CONNECT-svar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l380
en: Got CONNECT response: %s
sv: Erhöll CONNECT-svar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l416 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l425
en: No memory for options
sv: Inget minne för alternativ

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l454
en: X-DTLS-Session-ID not 64 characters; is: "%s"
sv: X-DTLS-Session-ID är inte 64 tecken, är: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l472
en: X-DTLS-Session-ID is invalid; is: "%s"
sv: X-DTLS-Session-ID är ogiltigt, är: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l491
en: Unknown DTLS-Content-Encoding %s
sv: Okänd DTLS-Content-Encoding %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l566
en: Unknown CSTP-Content-Encoding %s
sv: Okänd CSTP-Content-Encoding %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l643
en: No MTU received. Aborting
sv: Ingen MTU mottagen. Avbryter

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l664
en: CSTP connected. DPD %d, Keepalive %d
sv: CSTP ansluten. DPD %d, Keepalive %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l744
en: Compression setup failed
sv: Komprimeringsstart misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l761
en: Allocation of deflate buffer failed
sv: Allokering av komprimeringsbuffert misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l823
en: inflate failed
sv: dekomprimering misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l846
en: LZS decompression failed: %s
sv: LZS-dekomprimering misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l859
en: LZ4 decompression failed
sv: LZ4-dekomprimering misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l866
en: Unknown compression type %d
sv: Okänd komprimeringstyp %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l871
en: Received %s compressed data packet of %d bytes (was %d)
sv: Tog emot %s komprimerade datapaket på %d byte (var %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l891
en: deflate failed %d
sv: dekomprimering misslyckades %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l988
en: Unexpected packet length. SSL_read returned %d but packet is
sv: Oväntad paketlängd. SSL_read returnerade %d men paket är

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1002
en: Got CSTP DPD request
sv: Erhöll CSTP DPD-begäran

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1008
en: Got CSTP DPD response
sv: Erhöll CSTP DPD-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1013
en: Got CSTP Keepalive
sv: Erhöll CSTP Keepalive

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1018 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l958
en: Received uncompressed data packet of %d bytes
sv: Mottog dekomprimerade datapaket av %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1035
en: Received server disconnect: %02x '%s'
sv: Mottog serverfrånkoppling: %02x '%s'

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1038
en: Received server disconnect
sv: Mottog serverfrånkoppling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1046
en: Compressed packet received in !deflate mode
sv: Komprimerade paket mottogs i !komprimerat läge

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1055
en: received server terminate packet
sv: mottog paket för serveravslut

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1062
en: Unknown packet %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x
sv: Okänt paket %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1151 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1136 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2880
en: CSTP Dead Peer Detection detected dead peer!
sv: CSTP Dead Peer Detection upptäckte en död motpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1155 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1232 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1053 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: Reconnect failed
sv: Återanslutning misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1171 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1156 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2901
en: Send CSTP DPD
sv: Skicka CSTP DPD

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1183 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1167 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2913
en: Send CSTP Keepalive
sv: Skicka CSTP Keepalive

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1208
en: Sending compressed data packet of %d bytes (was %d)
sv: Skickar komprimerat datapaket på %d byte (var %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1259
en: Send BYE packet: %s
sv: Skickar BYE-paket: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/cstp.c#l1266
en: Short write writing BYE packet
sv: Kort skrivning vid skrivning av BYE-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/digest.c#l252
en: Attempting Digest authentication to proxy
sv: Försöker med Digest-autentisering till proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/digest.c#l255
en: Attempting Digest authentication to server '%s'
sv: Försöker med Digest-autentisering till servern ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l105
en: DTLS connection attempted with an existing fd
sv: Försökte DTLS-ansluta med existerande fd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l111 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l186
en: No DTLS address
sv: Ingen DTLS-adress

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l118
en: Server offered no DTLS cipher option
sv: Server erbjöd inget DTLS-chifferalternativ

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l125
en: No DTLS when connected via proxy
sv: Ingen DTLS när ansluten via proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l197
en: DTLS initialised. DPD %d, Keepalive %d
sv: DTLS initierad. DPD %d, Keepalive %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l217 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l521
en: Unknown packet (len %d) received: %02x %02x %02x %02x...
sv: Okänt paket (län %d) mottog: %02x %02x %02x %02x…

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l224
en: TOS this: %d, TOS last: %d
sv: TOS här: %d, TOS senaste: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l308
en: Got DTLS DPD request
sv: Erhöll DTLS DPD-begäran

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l314
en: Failed to send DPD response. Expect disconnect
sv: Misslyckades med att skicka DPD-svar. Förvänta frånkoppling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l318
en: Got DTLS DPD response
sv: Erhöll DTLS DPD-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l322
en: Got DTLS Keepalive
sv: Erhöll DTLS Keepalive

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l328
en: Compressed DTLS packet received when compression not enabled
sv: Komprimerade DTLS-paket mottaget när komprimering inte var aktiverat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l336
en: Unknown DTLS packet type %02x, len %d
sv: Okänt DTLS-pakettyp %02x, län %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l398
en: Send DTLS Keepalive
sv: Skicka DTLS Keepalive

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l403
en: Failed to send keepalive request. Expect disconnect
sv: Misslyckades med att skicka keepalive-begäran. Förvänta frånkoppling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l500
en: Initiating MTU detection (min=%d, max=%d)
sv: Initierar MTU-upptäckt (min=%d, max=%d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l534
en: Sending MTU DPD probe (%u bytes)
sv: Skickar MTU DPD-avsökning (%u byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l538
en: Failed to send DPD request (%d %d)
sv: Misslyckades med att skicka DPD-begäran (%d %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l561
en: Too long time in MTU detect loop; assuming negotiated MTU.
sv: För lång tid i MTU-identifieringsslinga; antar överenskommen MTU.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l565
en: Too long time in MTU detect loop; MTU set to %d.
sv: För lång tid i MTU-identifieringsslinga; MTU angivet till %d.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l582
en: Received unexpected packet (%.2x) in MTU detection; skipping.
sv: Mottog oväntat paket (%.2x) i MTU-upptäckt; hoppar över.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l589
en: No response to size %u after %d tries; declare MTU is %u
sv: Inget svar till storlek %u efter %d försök, redovisad MTU är %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l596
en: Failed to recv DPD request (%d)
sv: Misslyckades med att ta emot DPD-begäran (%d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l600
en: Received MTU DPD probe (%u bytes)
sv: Mottog MTU DPD-avsökning (%u byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l653
en: Detected MTU of %d bytes (was %d)
sv: Upptäckte MTU på %d byte (var %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/dtls.c#l656
en: No change in MTU after detection (was %d)
sv: Ingen ändring i MTU efter upptäckt (var %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp-seqno.c#l61
en: Accepting expected ESP packet with seq %u
sv: Accepterar förväntat ESP-paket med seq %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp-seqno.c#l91
en: Accepting later-than-expected ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
sv: Accepterar senare-än-väntat ESP-paket med seq %u (förväntade %<PRIu64>)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp-seqno.c#l104
en: Discarding ancient ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
sv: Förkastar föråldrat ESP-paket med seq %u (förväntade %<PRIu64>)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp-seqno.c#l109
en: Tolerating ancient ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
sv: Tolererar föråldrat ESP-paket med seq %u (förväntade %<PRIu64>)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp-seqno.c#l118
en: Discarding replayed ESP packet with seq %u
sv: Förkastar återuppspelat ESP-paket med seq %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp-seqno.c#l123
en: Tolerating replayed ESP packet with seq %u
sv: Tolererar återuppspelat ESP-paket med seq %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp-seqno.c#l136
en: Accepting out-of-order ESP packet with seq %u (expected %<PRIu64>)
sv: Accepterar ESP-paket i oordning med seq %u (förväntade %<PRIu64>)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l68
en: Parameters for %s ESP: SPI 0x%08x
sv: Parametrar för %s ESP: SPI 0x%08x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l71
en: ESP encryption type %s key 0x%s
sv: ESP krypteringstyp %s key 0x%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l74
en: ESP authentication type %s key 0x%s
sv: ESP autentiseringstyp %s key 0x%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l93
en: incoming
sv: inkommande

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l94
en: outgoing
sv: utgående

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l96 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l150
en: Send ESP probes
sv: Skicka ESP-avsökningar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l197
en: Received ESP packet from old SPI 0x%x, seq %u
sv: Mottog ESP-paket från gammal SPI 0x%x, seq %u

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l203
en: Received ESP packet with invalid SPI 0x%08x
sv: Mottog ESP-paket med ogiltig SPI 0x%08x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l214
en: Received ESP Legacy IP packet of %d bytes
sv: Mottog äldre ESP IP-paket på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l217
en: Received ESP Legacy IP packet of %d bytes (LZO-compressed)
sv: Mottog äldre ESP IP-paket på %d byte (LZO-komprimerat)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l220
en: Received ESP IPv6 packet of %d bytes
sv: Mottog ESP IPv6-paket på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l224
en: Received ESP packet of %d bytes with unrecognised payload type %02x
sv: Mottog ESP-paket på %d byte med okänd nyttolasttyp %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l231
en: Invalid padding length %02x in ESP
sv: Ogiltig utfyllnadslängd %02x i ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l243
en: Invalid padding bytes in ESP
sv: Ogiltig utfyllnadsbyte i ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l252
en: ESP session established with server
sv: ESP-session etablerad med server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l263
en: Failed to allocate memory to decrypt ESP packet
sv: Misslyckades med att allokera minne för att dekryptera ESP-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l269
en: LZO decompression of ESP packet failed
sv: LZO-dekomprimering av ESP-paket misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l275
en: LZO decompressed %d bytes into %d
sv: LZO-dekomprimerade %d byte till %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l289
en: Rekey not implemented for ESP
sv: Rekey inte implementerad än för ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l293
en: ESP detected dead peer
sv: ESP upptäckte en död motpart

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l301
en: Send ESP probes for DPD
sv: Skicka ESP-avsökningar för DPD

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l308
en: Keepalive not implemented for ESP
sv: Keepalive inte implementerad än för ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l380
en: Requeueing failed ESP send: %s
sv: Köar om misslyckad ESP-sändning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l387
en: Failed to send ESP packet: %s
sv: Misslyckades med att skicka ESP-paket: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l393
en: Sent ESP IPv%d packet of %d bytes
sv: Skickade ESP IPv%d-paket på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l462
en: Failed to generate random keys for ESP
sv: Misslyckades med att generera slumpmässiga nycklar för ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/esp.c#l469
en: Failed to generate initial IV for ESP
sv: Misslyckades med att generera ursprungligt IV för ESP-paket:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l166
en: WARNING: no HTML login form found; assuming username and password fields
sv: VARNING: inget HTML-inloggningsformulär hittades; antar användarnamn- och lösenordsfält

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l172
en: Unknown form ID '%s' (expected 'auth_form')
sv: Okänt formulär-ID ”%s” (förväntade ”auth_form”)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l255
en: Failed to parse F5 profile response
sv: Misslyckades med att tolka F5-profilsvar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l297
en: Failed to find VPN profile parameters
sv: Misslyckades med att hitta VPN-profilparametrar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l340
en: Failed to parse F5 options response
sv: Misslyckades med att tolka F5-alternativsvar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l374
en: Idle timeout is %d minutes
sv: Tidsgräns för inaktivitet är %d minuter

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l384
en: Got default routes
sv: Erhöll standardrutter

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l387
en: Got SplitTunneling0 value of %d
sv: Erhöll SplitTunneling0-värde på %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l396
en: Got DNS server %s
sv: Erhöll DNS-server %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l403
en: Got WINS/NBNS server %s
sv: Erhöll WINS/NBNS-server %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l410 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l428 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l496
en: Got search domain %s
sv: Erhöll sökdomän %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l440
en: Got split exclude route %s
sv: Erhöll split-exclude-rutt %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l444
en: Got split include route %s
sv: Erhöll split-include-rutt %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l452 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l367
en: DTLS is enabled on port %d
sv: DTLS är aktiverat på port %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l464
en: WARNING: Server enables DTLS, but also requires HDLC. Disabling DTLS,
        because HDLC prevents determination of efficient and consistent MTU.
sv: VARNING: Servern aktiverar DTLS, men kräver också HDLC. Inaktiverar DTLS
        eftersom HDLC förhindrar avgörande av effektiv och konsekvent MTU.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l485 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l577
en: Failed to find VPN options
sv: Misslyckades med att hitta VPN-alternativ

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l508 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l424
en: Got Legacy IP address %s
sv: Erhöll äldre IP-adress %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l513 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l485 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l490
en: Got IPv6 address %s
sv: Erhöll IPv6-adress %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l563
en: Got profile parameters '%s'
sv: Erhöll profilparametrarna ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l583
en: Got ipv4 %d ipv6 %d hdlc %d ur_Z '%s'
sv: Erhöll ipv4 %d ipv6 %d hdlc %d ur_Z ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/f5.c#l612
en: Error establishing F5 connection
sv: Fel vid etablering av F5-anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l127
en: Got login realm '%s'
sv: Erhöll inloggningsrike ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l349
en: Failed to parse Fortinet config XML
sv: Misslyckades med att tolka Fortinet-konfigurations-XML

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l378 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l384
en: Idle timeout is %d minutes.
sv: Tidsgräns för inaktivitet är %d minuter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l419
en: Reported platform is %s
sv: Rapporterad plattform är %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l432 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l500
en: Got IPv%d DNS server %s
sv: Erhöll IPv%d-DNS-server %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l438 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l506
en: WARNING: Got split-DNS domains %s (not yet implemented)
sv: VARNING: Erhöll split-DNS-domänerna %s (inte implementerat ännu)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l443 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l511
en: WARNING: Got split-DNS server %s (not yet implemented)
sv: VARNING: Erhöll split-DNS-servern %s (inte implementerat ännu)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l465 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l535
en: Got IPv%d route %s
sv: Erhöll IPv%d-rutten %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l619
en: No cookie named SVPNCOOKIE.
sv: Ingen kaka med namnet SVPNCOOKIE.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l686
en: Error establishing Fortinet connection
sv: Fel vid etablering av Fortinet-anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l787
en: Did not receive expected svrhello response.
sv: Fick ej förväntat svrhello-svar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/fortinet.c#l798
en: svrhello status was "%.*s" rather than "ok"
sv: svrhello-status var ”%.*s” snarare än ”ok”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l194
en: Deferring DTLS resumption until CSTP generates a PSK
sv: Fördröjer DTLS tills CSTP genererar en PSK

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l202
en: Failed to generate DTLS priority string
sv: Misslyckades med att generera DTLS-prioritetssträng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l210 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l304 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l356
en: Failed to set DTLS priority: '%s': %s
sv: Misslyckades med att sätta DTLS-prioritet: ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l231
en: Failed to allocate credentials: %s
sv: Misslyckades med att allokera användaruppgifter: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l244
en: Failed to generate DTLS key: %s
sv: Misslyckades med att generera DTLS-nyckel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l258
en: Failed to set DTLS key: %s
sv: Misslyckades med att sätta DTLS-nyckel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l266
en: Failed to set DTLS PSK credentials: %s
sv: Misslyckades med att sätta DTLS PSK-användaruppgifter: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l294
en: Unknown DTLS parameters for requested CipherSuite '%s'
sv: Okända DTLS-parametrar för begärd chiffersvit ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l320
en: Failed to set DTLS session parameters: %s
sv: Misslyckades med att sätta DTLS-sessionsparametrar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l382
en: GnuTLS used %d ClientHello random bytes; this should never happen
sv: GnuTLS använde %d slumpmässiga byte för ClientHello, detta borde aldrig inträffa

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l400
en: GnuTLS sent insecure ClientHello random. Upgrade to 3.6.13 or newer.
sv: GnuTLS skickade osäkert ClientHello-slumptal. Uppgradera till 3.6.13 eller nyare.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l416
en: Failed to initialize DTLS: %s
sv: Misslyckades med att initiera DTLS: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l484 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l645
en: Peer MTU %d too small to allow DTLS
sv: Motparts MTU %d för liten för att tillåta DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l493 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l656
en: DTLS MTU reduced to %d
sv: DTLS MTU reducerat till %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l504 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l665
en: DTLS session resume failed; possible MITM attack. Disabling DTLS.
sv: Misslyckades med att återuppta DTLS-session; möjlig MITM-attack. Inaktiverar DTLS.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l517
en: Failed to set DTLS MTU: %s
sv: Misslyckades med att sätta DTLS MTU: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l528
en: Established DTLS connection (using GnuTLS). Ciphersuite %s.
sv: Etablerade DTLS-anslutning (använder GnuTLS). Chiffersvit %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l534 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l683
en: DTLS connection compression using %s.
sv: DTLS-anslutningskomprimering med %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l559 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l779 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l783
en: DTLS handshake timed out
sv: DTLS-handskakning överskred tidsgränsen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l562
en: DTLS handshake failed: %s
sv: DTLS-handskakning misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-dtls.c#l566
en: (Is a firewall preventing you from sending UDP packets?)
sv: (Hindrar en brandvägg dig från att skicka UDP-paket?)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-esp.c#l57
en: Failed to initialise ESP cipher: %s
sv: Misslyckades med att initiera ESP-chiffer: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-esp.c#l67
en: Failed to initialize ESP HMAC: %s
sv: Misslyckades med att initiera ESP HMAC: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-esp.c#l129 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-esp.c#l172
en: Failed to calculate HMAC for ESP packet: %s
sv: Misslyckades med att beräkna HMAC för ESP-paket: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-esp.c#l136 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-esp.c#l166
en: Received ESP packet with invalid HMAC
sv: Mottog ESP-paket med ogiltig HMAC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-esp.c#l148
en: Decrypting ESP packet failed: %s
sv: Dekryptering av ESP-paket misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls-esp.c#l164
en: Failed to encrypt ESP packet: %s
sv: Misslyckades med att kryptera ESP-paket: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l116 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l267 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2489
en: Failed select() for TLS
sv: Misslyckad select() för TLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l120 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l175
en: TLS/DTLS write cancelled
sv: TLS/DTLS-skrivning avbröts

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l124
en: Failed to write to TLS/DTLS socket: %s
sv: Misslyckades med att skriva till TLS/DTLS-uttag: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l170
en: Failed select() for TLS/DTLS
sv: Misslyckad select() för TLS/DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l175 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l271 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l225 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openco
en: TLS/DTLS read cancelled
sv: TLS/DTLS-läsning avbröts

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l188
en: TLS/DTLS socket closed uncleanly
sv: TLS/DTLS-uttag stängdes orent

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l198 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l280
en: Failed to read from TLS/DTLS socket: %s
sv: Misslyckades med att läsa från TLS/DTLS-uttag: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l297 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l309
en: Attempted to read from non-existent %s session
sv: Försökte läsa från ej existerande %s-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l309
en: Read error on %s session: %s
sv: Läsfel på %s-session: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l321 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l334
en: Attempted to write to non-existent %s session
sv: Försökte skriva till ej existerande %s-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l355
en: Write error on %s session: %s
sv: Skrivfel på %s-session: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l369
en: Could not extract expiration time of certificate
sv: Kunde inte extrahera tidsgräns för certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l374 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1702
en: Client certificate has expired at
sv: Klientcertifikat har gått ut

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l375 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1703
en: Secondary client certificate has expired at
sv: Sekundärt klientcertifikat har gått ut

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l377 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1708
en: Client certificate expires soon at
sv: Klientcertifikat passerar snart tidsgräns

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l378 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1709
en: Secondary client certificate expires soon at
sv: Sekundärt klientcertifikat passerar snart tidsgräns

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l427 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l873
en: Failed to load item '%s' from keystore: %s
sv: Misslyckades med att läsa in objektet ”%s” från nyckellager: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l439
en: Failed to open key/certificate file %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna nyckel-/certifikatfil %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l445
en: Failed to stat key/certificate file %s: %s
sv: Misslyckades med stat nyckel-/certifikatfil %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l454
en: Failed to allocate certificate buffer
sv: Misslyckades med att allokera buffert för certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l461
en: Failed to read certificate into memory: %s
sv: Misslyckades med att läsa in certifikat till minnet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l493
en: Failed to setup PKCS#12 data structure: %s
sv: Misslyckades med att konfigurera PKCS#12-datastrukturen: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l516 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l631
en: Failed to decrypt PKCS#12 certificate file
sv: Misslyckades med att dekryptera PKCS#12-certifikatfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l523 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l637
en: Enter PKCS#12 pass phrase:
sv: Ange PKCS#12-lösenfras:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l524 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l638
en: Enter secondary PKCS#12 pass phrase:
sv: Ange sekundär PKCS#12-lösenfras:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l547
en: Failed to process PKCS#12 file: %s
sv: Misslyckades med att bearbeta PKCS#12-filen: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l559
en: Failed to load PKCS#12 certificate: %s
sv: Misslyckades med att läsa PKCS#12-certifikatet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l560
en: Failed to load secondary PKCS#12 certificate: %s
sv: Misslyckades med att läsa in sekundärt PKCS#12-certifikat: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l633
en: Could not initialise MD5 hash: %s
sv: Kunde inte initiera MD5-hash: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l643
en: MD5 hash error: %s
sv: MD5-hashfel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l701
en: Missing DEK-Info: header from OpenSSL encrypted key
sv: Saknar DEK-Info: huvud från OpenSSL-krypterad nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l708
en: Cannot determine PEM encryption type
sv: Kan inte bestämma PEM-krypteringstyp

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l721
en: Unsupported PEM encryption type: %s
sv: PEM-krypteringstypen: %s stöds ej

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l746 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l759
en: Invalid salt in encrypted PEM file
sv: Ogiltigt salt i krypterad PEM-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l783
en: Error base64-decoding encrypted PEM file: %s
sv: Fel base64-decoding krypterad PEM-fil: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l791
en: Encrypted PEM file too short
sv: Krypterad PEM-fil för kort

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l819
en: Failed to initialise cipher for decrypting PEM file: %s
sv: Misslyckades med att initiera chiffer för att dekryptera PEM-fil: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l830
en: Failed to decrypt PEM key: %s
sv: Misslyckades med att kryptera PEM-nyckel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l882
en: Decrypting PEM key failed
sv: Dekryptering av PEM-nyckel misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l889 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1488 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l502
en: Enter PEM pass phrase:
sv: Ange PEM-lösenfras:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l890 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l503
en: Enter secondary PEM pass phrase:
sv: Ange sekundär PEM-lösenfras:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1041
en: This binary built without system key support
sv: Denna binär är byggd utan stöd för systemnyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1048
en: This binary built without PKCS#11 support
sv: Denna binär är byggd utan stöd för PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1098 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l419
en: Using PKCS#11 certificate %s
sv: Använder PKCS#11-certifikatet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1099
en: Using system certificate %s
sv: Använder systemcertifikatet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1117
en: Error loading certificate from PKCS#11: %s
sv: Fel vid inläsning av certifikat från PKCS#11: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1118
en: Error loading system certificate: %s
sv: Fel vid inläsning av systemcertifikatet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1129 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l933
en: Using certificate file %s
sv: Använder certifikatfilen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1130 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l934
en: Using secondary certificate file %s
sv: Använder sekundära certifikatfilen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1153
en: PKCS#11 file contained no certificate
sv: PKCS#11-filen innehöll inget certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1179
en: No certificate found in file
sv: Inget certifikat hittades i filen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1184
en: Loading certificate failed: %s
sv: Misslyckades med att läsa in certifikatet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1185
en: Loading secondary certificate failed: %s
sv: Misslyckades med att läsa in sekundärt certifikat: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1200
en: Using system key %s
sv: Använder systemnyckeln %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1201
en: Using secondary system key %s
sv: Använder sekundära systemnyckeln %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1207 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1354
en: Error initialising private key structure: %s
sv: Fel vid initiering av privata nyckelstrukturen: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1218
en: Error importing system key %s: %s
sv: Fel vid import av systemnyckeln %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1229 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1302 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1330
en: Trying PKCS#11 key URL %s
sv: Provar PKCS#11-nyckel-URL %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1234
en: Error initialising PKCS#11 key structure: %s
sv: Fel vid initiering av PKCS#11-nyckelstruktur: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1342
en: Error importing PKCS#11 URL %s: %s
sv: Fel vid import av PKCS#11-URL %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1349 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l655
en: Using PKCS#11 key %s
sv: Använder PKCS#11-nyckeln %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1364
en: Error importing PKCS#11 key into private key structure: %s
sv: Fel vid import av PKCS#11-nyckeln till privata nyckelstrukturen: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1382
en: Using private key file %s
sv: Använder privata nyckelfilen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1393 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l757
en: This version of OpenConnect was built without TPM support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan TPM-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1409
en: This version of OpenConnect was built without TPM2 support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan TPM2-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1430
en: Failed to interpret PEM file
sv: Misslyckades med att tolka PEM-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1449
en: Failed to load PKCS#1 private key: %s
sv: Misslyckades med att läsa in PKCS#1-privata nyckeln: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1462 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1476
en: Failed to load private key as PKCS#8: %s
sv: Misslyckades med att läsa in privat nyckel som PKCS#8: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1484 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1517 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1083 https://git.infradead.org/users/dwmw2/ope
en: Failed to decrypt PKCS#8 certificate file
sv: Misslyckades med att dekryptera PKCS#8-certifikatfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1509
en: Failed to determine type of private key %s
sv: Misslyckades med att bestämma typ av privat nyckel %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1521 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1093
en: Enter PKCS#8 pass phrase:
sv: Ange PKCS#8-lösenfras:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1537
en: Failed to get key ID: %s
sv: Misslyckades med att hämta nyckel-ID: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1591
en: Error signing test data with private key: %s
sv: Fel vid signering av testdata med privata nyckeln: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1607
en: Error validating signature against certificate: %s
sv: Fel vid validering av signatur mot certifikat: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1635
en: No SSL certificate found to match private key
sv: Hittade inget SSL-certifikat som matchade privat nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1636
en: No secondary certificate found to match private key
sv: Hittade inget sekundärt certifikat som matchade privat nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1648
en: got_key conditions not met!
sv: got_key-villkor uppfylldes inte!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1663
en: Error creating an abstract privkey from /x509_privkey: %s
sv: Fel vid skapande av en abstrakt privkey från /x509_privkey: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1677 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l662 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l817
en: Using client certificate '%s'
sv: Använder klientcertifikatet ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1678 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l663 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l818
en: Using secondary certificate '%s'
sv: Använder sekundära certifikatet ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1695
en: Failed to allocate memory for certificate
sv: Misslyckades med att allokera minne för certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1741
en: Got no issuer from PKCS#11
sv: Erhöll ingen utfärdare från PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1746
en: Got next CA '%s' from PKCS#11
sv: Erhöll nästa CA ”%s” från PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1770
en: Failed to allocate memory for supporting certificates
sv: Misslyckades med att allokera minne för att stödja certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1784
en: Adding supporting CA '%s'
sv: Lägger till stöd för CA ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1849
en: Importing X509 certificate failed: %s
sv: Misslyckades med import av X509-certifikatet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1859
en: Setting PKCS#11 certificate failed: %s
sv: Misslyckades med att sätta PKCS#11-certifikatet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1891
en: Setting certificate revocation list failed: %s
sv: Misslyckades med att sätta certifikatindragningslistan: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1911
en: Private key appears not to support RSA-PSS. Disabling TLSv1.3
sv: Privat nyckel verkar ej stödja RSA-PSS. Inaktiverar TLSv1.3

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l1922
en: Setting certificate failed: %s
sv: Misslyckades med att sätta certifikatet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2076
en: Server presented no certificate
sv: Server presenterade inget certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2084
en: Error comparing server's cert on rehandshake: %s
sv: Fel vid jämförelse av servercertifikat vid återhandskakning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2089 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1623
en: Server presented different cert on rehandshake
sv: Server presenterade annat certifikat vid återhandskakning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2094 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1626
en: Server presented identical cert on rehandshake
sv: Server presenterade identiskt certifikat vid återhandskakning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2100
en: Error initialising X509 cert structure
sv: Fel vid initiering av X509-certifikatstruktur

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2106
en: Error importing server's cert
sv: Fel vid import av servercertifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2115
en: Could not calculate hash of server's certificate
sv: Kunde inte beräkna hash för serverns certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2120
en: Error checking server cert status
sv: Fel vid kontroll av status för servercertifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2125
en: certificate revoked
sv: certifikat indraget

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2127
en: signer not found
sv: undertecknare inte funnen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2129
en: signer not a CA certificate
sv: undertecknare inte ett CA-certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2131
en: insecure algorithm
sv: osäker algoritm

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2133
en: certificate not yet activated
sv: certifikat inte aktiverat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2135
en: certificate expired
sv: certifikat har gått ut

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2140
en: signature verification failed
sv: signaturverifiering misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2189 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1503 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1659
en: certificate does not match hostname
sv: certifikat matcher inte värdnamn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2194 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1502 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1665
en: Server certificate verify failed: %s
sv: Verifiering av servercertifikat misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2282
en: Failed to allocate memory for cafile certs
sv: Misslyckades med att allokera minne för cafile-certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2303
en: Failed to read certs from cafile: %s
sv: Misslyckades med att läsa certifikat från cafile: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2319
en: Failed to open CA file '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna CA-filen ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2332 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1892
en: Loading certificate failed. Aborting.
sv: Misslyckades med att läsa in certifikat. Avbryter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2413
en: Failed to construct GnuTLS priority string
sv: Misslyckades med att konstruera GnuTLS-prioritetssträng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2425
en: Failed to set GnuTLS priority string ("%s"): %s
sv: Misslyckades med att sätta GnuTLS-prioritetssträngen (”%s”): %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2437 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1972
en: SSL negotiation with %s
sv: SSL-förhandling med %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2493 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1998
en: SSL connection cancelled
sv: SSL-anslutning avbruten

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2500
en: SSL connection failure: %s
sv: SSL-anslutning misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2509
en: GnuTLS non-fatal return during handshake: %s
sv: GnuTLS icke-kritisk retur vid handskakning; %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2518 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l2020
en: Connected to HTTPS on %s with ciphersuite %s
sv: Ansluten till HTTPS på %s med chiffersvit %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2521
en: Renegotiated SSL on %s with ciphersuite %s
sv: Omförhandlade SSL på %s med chiffersvit %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2670 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l206
en: PIN required for %s
sv: PIN krävs för %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2674 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l209
en: Wrong PIN
sv: Fel PIN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2677
en: This is the final try before locking!
sv: Detta är sista försöket innan låsning!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2679
en: Only a few tries left before locking!
sv: Bara ett fåtal försök kvar innan låsning!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2684 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l213
en: Enter PIN:
sv: Ange PIN:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2770 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l2148
en: Unsupported OATH HMAC algorithm
sv: OATH HMAC algoritm stöds inte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2779
en: Failed to calculate OATH HMAC: %s
sv: Misslyckades med att beräkna OATH HMAC: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2834
en: Could not set ciphersuites: %s
sv: Kunde inte sätta chiffersviter: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls.c#l2841 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l2263
en: Established EAP-TTLS session
sv: Etablerade EAP-TTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l56
en: TPM sign function called for %d bytes.
sv: TPM signeringsfunktion begärde %d byte.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l63
en: Failed to create TPM hash object: %s
sv: Misslyckades med att skapa TPM hashobjektet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l70
en: Failed to set value in TPM hash object: %s
sv: Misslyckades med att sätta värde i hashobjekt för TPM: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l80
en: TPM hash signature failed: %s
sv: TPM-hashsignatur misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l102
en: Error decoding TSS key blob: %s
sv: Fel vid avkodning av TSS-nyckelblob: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l110 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l121 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l134
en: Error in TSS key blob
sv: Fel i TSS-nyckelblob

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l141
en: Failed to create TPM context: %s
sv: Misslyckades med att skapa TPM-kontext: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l148
en: Failed to connect TPM context: %s
sv: Misslyckades med att ansluta TPM-kontext: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l156
en: Failed to load TPM SRK key: %s
sv: Misslyckades med att läsa in TPM SRK-nyckeln: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l163
en: Failed to load TPM SRK policy object: %s
sv: Misslyckades med att läsa in TPM SRK-policyobjektet; %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l184
en: Failed to set TPM PIN: %s
sv: Misslyckades med att sätta TPM PIN: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l200
en: Failed to load TPM key blob: %s
sv: Misslyckades med att läsa in TPM-nyckelblob: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l207
en: Enter TPM SRK PIN:
sv: Ange TPM SRK PIN:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l228
en: Failed to create key policy object: %s
sv: Misslyckades med att skapa nyckelpolicyobjektet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l236
en: Failed to assign policy to key: %s
sv: Misslyckades med att tilldela policy till nyckeln; %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l245
en: Enter TPM key PIN:
sv: Ange PIN för TPM-nyckel:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l246
en: Enter secondary key TPM PIN:
sv: Ange PIN för sekundär TPM-nyckel:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm.c#l257
en: Failed to set key PIN: %s
sv: Misslyckades med att ange nyckel-PIN: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l95
en: Unknown TPM2 EC digest size %d
sv: Okänd TPM2 EC-hashstorlek %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l151 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l191
en: Not supporting EC sign algo %s
sv: Stöder inte EC-signaturalgoritmen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l247
en: Error decoding TSS2 key blob: %s
sv: Fel vid avkodning av TSS2-nyckelblob: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l257
en: Failed to create ASN.1 type for TPM2: %s
sv: Misslyckades med att skapa ASN.1-typ för TPM2 %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l266
en: Failed to decode TPM2 key ASN.1: %s
sv: Misslyckades med att avkoda TPM2-nyckel för ASN.1: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l274
en: Failed to parse TPM2 key type OID: %s
sv: Misslyckades med att tolka TPM2-nyckeltyp OID: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l280
en: TPM2 key has unknown type OID %s not %s
sv: TPM2-nyckel har okänd OID %s ej %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l298
en: Failed to parse TPM2 key parent: %s
sv: Misslyckades med att tolka överordnad TPM2-nyckel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l319
en: Failed to parse TPM2 pubkey element
sv: Misslyckades med att tolka TPM2-elementet pubkey

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l324
en: Failed to parse TPM2 privkey element
sv: Misslyckades med att tolka TPM2-elementet privkey

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l329
en: Parsed TPM2 key with parent %x, emptyauth %d
sv: Tolkade TPM2-nyckel med överordnad %x, emptyauth %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l433
en: TPM2 digest too large: %d > %d
sv: TPM2-hashvärde för stort (%d > %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l487
en: PSS encoding failed; hash size %d too large for RSA key %d
sv: PSS-kodning misslyckades; hashstorlek %d för stor för RSA-nyckel %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2.c#l622
en: TPMv2 RSA sign called for unknown algorithm %s
sv: TPMv2 RSA-signering anropad för okänd algoritm %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l177
en: TPM2 password too long; truncating
sv: TPM2-lösenord för långt; trunkerar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l195
en: owner
sv: ägare

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l197
en: endorsement
sv: godkännande

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l198
en: platform
sv: plattform

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l202
en: Creating primary key under %s hierarchy.
sv: Skapar primärnycklar under hierarki %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l210 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l266
en: Enter TPM2 %s hierarchy password:
sv: Ange lösenord för TPM2-hierarki %s:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l218 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l316 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l392
en: TPM2 Esys_TR_SetAuth failed: 0x%x
sv: Misslyckades med TPM2 Esys_TR_SetAuth: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l230
en: TPM2 Esys_CreatePrimary owner auth failed
sv: Misslyckades med ägarautentisering för TPM2 Esys_CreatePrimary

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l235
en: TPM2 Esys_CreatePrimary failed: 0x%x
sv: Misslyckades med TPM2 Esys_CreatePrimary: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l254
en: Establishing connection with TPM.
sv: Etablerar anslutning med TPM.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l259
en: TPM2 Esys_Initialize failed: 0x%x
sv: Misslyckades med TPM2 Esys_Initialize: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l267
en: TPM2 was already started up thus false positive failing in tpm2tss log.
sv: TPM2 var redan igång och orsakade därmed ett falskt misslyckande i tpm2tss-loggen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l270
en: TPM2 Esys_Startup failed: 0x%x
sv: Misslyckades med TPM2 Esys_Startup: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l283
en: Esys_TR_FromTPMPublic failed for handle 0x%x: 0x%x
sv: Misslyckades med Esys_TR_FromTPMPublic för referens 0x%x: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l307 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l285
en: Enter TPM2 parent key password:
sv: Ange lösenord för överordnad TPM2-nyckel:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l308 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l286
en: Enter secondary TPM2 parent key password:
sv: Ange lösenord för sekundär överordnad TPM2-nyckel:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l322
en: Loading TPM2 key blob, parent %x.
sv: Läser in TPM2-nyckelblob, överordnad %x.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l330
en: TPM2 Esys_Load auth failed
sv: Misslyckades med autentisering för TPM2 Esys_Load

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l336
en: TPM2 Esys_Load failed: 0x%x
sv: Misslyckades med TPM2 Esys_Load failed: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l346
en: TPM2 Esys_FlushContext for generated primary failed: 0x%x
sv: Misslyckades med TPM2 Esys_FlushContext för genererad primärnyckel: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l380 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l376 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l476
en: Enter TPM2 key password:
sv: Ange lösenord för TPM2-nyckel:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l381 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l377
en: Enter secondary TPM2 key password:
sv: Ange lösenord för sekundär TPM2-nyckel:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l414
en: TPM2 RSA sign function called for %d bytes, algo %s
sv: TPM2 RSA-signaturfunktion anropad för %d byte, algo %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l434
en: TPM2 Esys_RSA_Decrypt auth failed
sv: Misslyckades med autentisering för TPM2 Esys_RSA_Decrypt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l440 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l530
en: TPM2 failed to generate RSA signature: 0x%x
sv: TPM2 misslyckades med att generera RSA-signatur: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l484 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l420
en: TPM2 EC sign function called for %d bytes.
sv: TPM2-EC signeringsfunktion begärde %d byte.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l504 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l445
en: Unknown TPM2 EC digest size %d for algo 0x%x
sv: Okänd TPM2 EC-hashstorlek %d för algo 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l524
en: TPM2 Esys_Sign auth failed
sv: TPM2 Esys_Sign auth misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l564 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l512
en: Invalid TPM2 parent handle 0x%08x
sv: Ogiltig överordnad TPM2-referens 0x%08x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l581
en: Using SWTPM due to TPM_INTERFACE_TYPE environment variable
sv: Använder SWTPM på grund av TPM_INTERFACE_TYPE-miljövariabel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l586
en: TSS2_TctiLdr_Initialize failed for swtpm: 0x%x
sv: TSS2_TctiLdr_Initialize misslyckades för swtpm: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l596 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l529
en: Failed to import TPM2 private key data: 0x%x
sv: Misslyckades med att importera privat nyckeldata för TPM2: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l605 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l539
en: Failed to import TPM2 public key data: 0x%x
sv: Misslyckades med att importera öppen nyckeldata för TPM2: 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_esys.c#l619 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l550
en: Unsupported TPM2 key type %d
sv: TPM2-nyckeltypen %d stöds ej

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gnutls_tpm2_ibm.c#l55
en: TPM2 operation %s failed (%d): %s%s%s
sv: Misslyckades med TPM2-åtgärd %s (%d): %s%s%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l202
en: Challenge: %s
sv: Utmaning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l264
en: Response was: %s
sv: Svaret var: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l380
en: WARNING: Config XML contains <quarantine> tag with value of "%s".
        VPN connectivity may be disabled or limited.
sv: VARNING: Konfigurations-XML innehåller <quarantine>-tagg med värdet ”%s”.
        VPN-anslutbarhet kan vara inaktiverad eller begränsad.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l390
en: Non-standard SSL tunnel path: %s
sv: Sökväg för SSL-tunnel är ej standard: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l394
en: Tunnel timeout (rekey interval) is %d minutes.
sv: Tunneltidsgräns (intervall för rekey) är %d minuter.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l406
en: Gateway address in config XML (%s) differs from external gateway address (%s).
sv: Gateway-adressen i XML-konfigurationen (%s) skiljer sig åt från extern gateway-adress (%s).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l413
en: IPv6 gateway address in config XML (%s) differs from external gateway address (%s).
sv: IPv6-gatewayadressen i konfigurations-XML (%s) skiljer sig från extern gatewayadress (%s).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l486
en: GlobalProtect config sent ipsec-mode=%s (expected esp-tunnel)
sv: GlobalProtect-konfiguration skickade ipsec-mode=%s (förväntade esp-tunnel)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l494 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l779
en: Ignoring ESP keys since ESP support not available in this build
sv: Ignorerar ESP-nycklar eftersom ESP-stöd inte är tillgängligt i detta bygge

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l512
en: Potential IPv6-related GlobalProtect config tag <%s>: %s
sv: Potentiellt IPv6-relaterad GlobalProtect-konfigurationstagg <%s>: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l514
en: Unknown GlobalProtect config tag <%s>: %s
sv: Okänd GlobalProtect-konfigurationstagg <%s>: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l527
en: GlobalProtect IPv6 support is experimental. Please report results to <%s>.
sv: IPv6-stöd för GlobalProtect är experimentellt. Rapportera gärna resultat till <%s>.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l550
en: Did not receive ESP keys and matching gateway in GlobalProtect config; tunnel will be TLS only.
sv: Fick ej ESP-nycklar och matchande gateway i GlobalProtect-konfiguration; tunnel kommer endast vara TLS.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l614
en: ESP disabled
sv: ESP inaktiverad

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l616
en: No ESP keys received
sv: Inga ESP-nycklar mottagna

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l618
en: ESP support not available in this build
sv: ESP-stöd ej tillgängligt i detta bygge

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l630
en: No MTU received. Calculated %d for %s%s
sv: Ingen MTU mottagen. Beräknade %d för %s%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l657
en: Connecting to HTTPS tunnel endpoint ...
sv: Ansluter till ändpunkt för HTTPS-tunnel ...

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l679
en: Error fetching GET-tunnel HTTPS response.
sv: Fel vid hämtning av HTTPS-svar med GET-tunnel.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l688
en: Gateway disconnected immediately after GET-tunnel request.
sv: Gateway frånkopplad omedelbart efter begäran av GET-tunnel.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l700 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1130
en: Got unexpected HTTP response: %.*s
sv: Erhöll oväntat HTTP-svar: %.*s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l846
en: WARNING: Server asked us to submit HIP report with md5sum %s.
        VPN connectivity may be disabled or limited without HIP report submission.
        %s
sv: VARNING: Servern bad oss att skicka in en HIP-rapport med md5sum %s.
        VPN-anslutning kan inaktiveras eller begränsas utan insändning av HIP-rapport.
        %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l850
en: However, running the HIP report submission script on this platform is not yet implemented.
sv: Men att köra skriptet för HIP-rapport på denna plattform stöds ej ännu.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l852
en: You need to provide a --csd-wrapper argument with the HIP report submission script.
sv: Du måste ange ett argument, --csd-wrapper, med HIP-rapportinsändningsskriptet.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l862
en: Error: Running the 'HIP Report' script on this platform is not yet implemented.
sv: Fel: Att köra skriptet ”HIP-rapport” på denna plattform stöds ej ännu.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l867
en: Trying to run HIP Trojan script '%s'.
sv: Försöker köra HIP-trojanskriptet ”%s”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l875
en: Failed to create pipe for HIP script
sv: Misslyckades med att skapa rör för HIP-skript

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l883
en: Failed to fork for HIP script
sv: Misslyckades med att köra fork för HIP-skript

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l899
en: HIP script '%s' exited abnormally
sv: HIP-skriptet ”%s” avslutades onormalt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l904
en: HIP script '%s' returned non-zero status: %d
sv: HIP-skriptet ”%s” returnerade nollskild status: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l909
en: HIP script '%s' completed successfully (report is %d bytes).
sv: HIP-skriptet ”%s” slutfördes korrekt (rapporten är %d byte).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l914
en: HIP report submission failed.
sv: Insändning av HIP-rapport misslyckades.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l916
en: HIP report submitted successfully.
sv: HIP-rapport skickad.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l952
en: Failed to exec HIP script %s
sv: Misslyckades med att köra HIP-skriptet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l966
en: Gateway says HIP report submission is needed.
sv: Gateway säger att HIP-rapport behöver skickas in.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l970
en: Gateway says no HIP report submission is needed.
sv: Gateway säger att ingen HIP-rapport behöver skickas in.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1027
en: ESP tunnel connected; exiting HTTPS mainloop.
sv: ESP-tunnel ansluten; avslutar HTTPS-huvudslinga.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1054
en: Failed to connect ESP tunnel; using HTTPS instead.
sv: Misslyckades med att ansluta ESP-tunnel; använder HTTPS istället.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1091
en: Packet receive error: %s
sv: Fel vid paketmottagning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1112
en: Unexpected packet length. SSL_read returned %d (includes 16 header bytes) but header payload_len is %d
sv: Oväntad paketlängd. SSL_read returnerade %d (inkluderar 16 byte för huvud) men payload_len för huvud är %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1122
en: Got GPST DPD/keepalive response
sv: Erhöll GPST DPD/keepalive-svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1126
en: Expected 0000000000000000 as last 8 bytes of DPD/keepalive packet header, but got:
sv: Förväntade 0000000000000000 som sista 8 byte av pakethuvudet DPD/keepalive men fick:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1133
en: Received IPv%d data packet of %d bytes
sv: Mottog IPv%d-datapaket på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1138
en: Expected 0100000000000000 as last 8 bytes of data packet header, but got:
sv: Förväntade 0100000000000000 som sista 8 byte av datapakethuvudet men fick:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1151
en: Unknown packet. Header dump follows:
sv: Okänt paket. Huvuddump följer:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1198
en: GlobalProtect HIP check due
sv: GlobalProtect HIP-kontroll väntas

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1210
en: HIP check or report failed
sv: HIP-kontroll eller rapport misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1223
en: GlobalProtect rekey due
sv: GlobalProtect rekey väntas

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1228
en: GPST Dead Peer Detection detected dead peer!
sv: GPST Dead Peer Detection upptäckte en död motpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1248
en: Send GPST DPD/keepalive request
sv: Skicka GPST DPD/keepalive-begäran

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1271
en: Sending IPv%d data packet of %d bytes
sv: Skickar IPv%d-datapaket på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1465
en: ICMPv%d probe packet (seq %d) for GlobalProtect ESP:
sv: ICMPv%d-avsökningspaket (sekv %d) för GlobalProtect ESP:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gpst.c#l1473 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1275
en: Failed to send ESP probe
sv: Misslyckades med att skicka ESP-avsökning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l75
en: Error importing GSSAPI name for authentication:
sv: Fel vid import av GSSAPI-namn för autentisering:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l128
en: Error generating GSSAPI response:
sv: Fel vid generering av GSSAPI-svar:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l145
en: Attempting GSSAPI authentication to proxy
sv: Försöker med GSSAPI-autentisering till proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l148
en: Attempting GSSAPI authentication to server '%s'
sv: Försöker med GSSAPI-autentisering till servern ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l203 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l259 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l190 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconne
en: GSSAPI authentication completed
sv: GSSAPI-autentisering färdig

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l214
en: GSSAPI token too large (%zd bytes)
sv: GSSAPI-token för stor (%zd byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l227
en: Sending GSSAPI token of %zu bytes
sv: Skickar GSSAPI-token på %zu byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l232
en: Failed to send GSSAPI authentication token to proxy: %s
sv: Misslyckades med att skicka GSSAPI-autentiseringstoken till proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l240 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l267
en: Failed to receive GSSAPI authentication token from proxy: %s
sv: Misslyckades med att ta emot GSSAPI-autentiseringstoken från proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l246
en: SOCKS server reported GSSAPI context failure
sv: SOCKS-server rapporterade misslyckat GSSAPI-kontext

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l250
en: Unknown GSSAPI status response (0x%02x) from SOCKS server
sv: Okänd GSSAPI-status svar (0x%02x) från SOCKS-server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l271
en: Got GSSAPI token of %zu bytes: %02x %02x %02x %02x
sv: Erhöll GSSAPI-token på %zu byte: %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l297
en: Sending GSSAPI protection negotiation of %zu bytes
sv: Skickar GSSAPI-skyddsförhandling på %zu byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l302
en: Failed to send GSSAPI protection response to proxy: %s
sv: Misslyckades med att skicka GSSAPI-skyddssvar till proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l310 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l320
en: Failed to receive GSSAPI protection response from proxy: %s
sv: Misslyckades med att ta emot GSSAPI-skyddssvar från proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l325
en: Got GSSAPI protection response of %zu bytes: %02x %02x %02x %02x
sv: Erhöll GSSAPI-skyddssvar på %zu byte: %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l335
en: Invalid GSSAPI protection response from proxy (%zu bytes)
sv: Ogiltig GSSAPI-skyddssvar från proxy (%zu byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l344 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l407
en: SOCKS proxy demands message integrity, which is not supported
sv: SOCKS-proxy kräver meddelandeintegritet vilket inte stöds

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l348 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l411
en: SOCKS proxy demands message confidentiality, which is not supported
sv: SOCKS-proxy kräver meddelandekonfidentialitet vilket inte stöds

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/gssapi.c#l352 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l415
en: SOCKS proxy demands protection unknown type 0x%02x
sv: SOCKS-proxy kräver skydd av okänd typ 0x%02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http-auth.c#l69
en: Attempting HTTP Basic authentication to proxy
sv: Försöker med HTTP Basic-autentisering till proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http-auth.c#l71
en: Attempting HTTP Basic authentication to server '%s'
sv: Försöker med HTTP Basic-autentisering till servern ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http-auth.c#l98
en: Attempting HTTP Bearer authentication to server '%s'
sv: Försöker med HTTP Bearer-autentisering till servern ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http-auth.c#l112 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1167
en: This version of OpenConnect was built without GSSAPI support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan GSSAPI-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http-auth.c#l153
en: Proxy requested Basic authentication which is disabled by default
sv: Proxy begärde grundläggande autentisering vilket är inaktiverat som standard

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http-auth.c#l156
en: Server '%s' requested Basic authentication which is disabled by default
sv: Servern ”%s” begärde grundläggande autentisering vilket är inaktiverat som standard

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http-auth.c#l169
en: No more authentication methods to try
sv: Inga fler autentiseringsmetoder att prova

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l56
en: No memory for allocating cookies
sv: Inget minne för att allokera kakor

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l255 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l281
en: Error reading HTTP response: %s
sv: Fel vid läsning av HTTP-svar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l266
en: Failed to parse HTTP response '%s'
sv: Misslyckades med att tolka HTTP-svaret ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l272
en: Got HTTP response: %s
sv: Erhöll HTTP-svar: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l295
en: Ignoring unknown HTTP response line '%s'
sv: Ignorerar okänd HTTP-svarsrad ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l314
en: Invalid cookie offered: %s
sv: Ogiltig kaka erbjuden: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l334
en: SSL certificate authentication failed
sv: SSL-certifikatsautentisering misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l367
en: Response body has negative size (%d)
sv: Svarskropp har negativ storlek (%d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l378
en: Unknown Transfer-Encoding: %s
sv: Okänd överföringskodning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l399
en: HTTP body %s (%d)
sv: HTTP-kropp %s (%d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l415 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l459
en: Error reading HTTP response body
sv: Fel vid läsning av HTTP-svarskropp

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l430
en: Error fetching chunk header
sv: Fel vid hämtning av chunk-huvud

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l441
en: HTTP chunk length is negative (%ld)
sv: HTTP-chunklängden är negativ (%ld)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l447
en: HTTP chunk length is too large (%ld)
sv: HTTP-chunklängden är för stor (%ld)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l470
en: Error fetching HTTP response body
sv: Fel vid hämtning av HTTP-svarskropp

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l474
en: Error in chunked decoding. Expected '', got: '%s'
sv: Fel i chunk-avkodning. Förväntade '', fick: '%s'

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l487
en: Cannot receive HTTP 1.0 body without closing connection
sv: Kan inte hämta HTTP 1.0-body utan att stänga anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l649
en: Failed to parse redirected URL '%s': %s
sv: Misslyckades med att tolka omdirigerad URL ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l680
en: Cannot follow redirection to non-https URL '%s'
sv: Kan inte följa omdirigering till icke https-URL ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l701
en: Allocating new path for relative redirect failed: %s
sv: Misslyckades med att allokera ny sökväg för relativ omdirigering: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l778
en: HTTPS socket closed by peer; reopening
sv: HTTPS-uttag stängt av motpart, öppnar igen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l932
en: Retrying failed %s request on new connection
sv: Försöker igen med misslyckad %s-begäran på ny anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1015
en: request granted
sv: begäran tillåten

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1016
en: general failure
sv: allmänt fel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1017
en: connection not allowed by ruleset
sv: anslutning inte tillåten av regeluppsättning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1018
en: network unreachable
sv: nätverk ej nåbart

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1019
en: host unreachable
sv: värd ej nåbar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1020
en: connection refused by destination host
sv: anslutning vägras av målvärd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1021
en: TTL expired
sv: TTL har gått ut

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1022
en: command not supported / protocol error
sv: kommando stöds ej / protokollfel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1023
en: address type not supported
sv: adresstyp stöds ej

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1033
en: SOCKS server requested username/password but we have none
sv: SOCKS-server begärde användarnamn/lösenord men vi har inga

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1041
en: Username and password for SOCKS authentication must be < 255 bytes
sv: Användarnamn och lösenord för SOCKS-autentisering måste vara < 255 byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1056 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1119
en: Error writing auth request to SOCKS proxy: %s
sv: Fel vid skrivning av auth-begäran till SOCKS-proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1064 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1126
en: Error reading auth response from SOCKS proxy: %s
sv: Fel vid läsning av auth-svar från SOCKS-proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1071 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1132
en: Unexpected auth response from SOCKS proxy: %02x %02x
sv: Oväntat auth-svar från SOCKS-proxy: %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1077
en: Authenticated to SOCKS server using password
sv: Autentiserad till SOCKS-server med lösenord

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1081
en: Password authentication to SOCKS server failed
sv: Lösenordsautentisering till SOCKS-server misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1144 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1151
en: SOCKS server requested GSSAPI authentication
sv: SOCKS-server begärde GSSAPI-autentisering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1157
en: SOCKS server requested password authentication
sv: SOCKS-server begärde lösenordsautentisering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1164
en: SOCKS server requires authentication
sv: SOCKS-server begärde autentisering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1173
en: SOCKS server requested unknown authentication type %02x
sv: SOCKS-server begärde okänd autentiseringstyp %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1179
en: Requesting SOCKS proxy connection to %s:%d
sv: Begär SOCKS-proxyanslutning till %s:%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1194
en: Error writing connect request to SOCKS proxy: %s
sv: Fel vid skrivning av anslutningsbegäran till SOCKS-proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1202 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1244
en: Error reading connect response from SOCKS proxy: %s
sv: Fel vid läsning av anslutningssvar från SOCKS-proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1208
en: Unexpected connect response from SOCKS proxy: %02x %02x...
sv: Oväntat anslutningssvar från SOCKS-proxy: %02x %02x…

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1216
en: SOCKS proxy error %02x: %s
sv: SOCKS-proxyfel %02x: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1220
en: SOCKS proxy error %02x
sv: SOCKS-proxyfel %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1237
en: Unexpected address type %02x in SOCKS connect response
sv: Oväntad adresstyp %02x i SOCKS-anslutningssvar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1260
en: Requesting HTTP proxy connection to %s:%d
sv: Begär HTTP-proxyanslutning till %s:%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1295
en: Sending proxy request failed: %s
sv: Misslyckades med att skicka proxybegäran: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1318
en: Proxy CONNECT request failed: %d
sv: Misslyckades med proxy CONNECT-begäran: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1337
en: Unknown proxy type '%s'
sv: Okänd proxytyp ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1363
en: Failed to parse proxy '%s'
sv: Misslyckades med att tolka proxy ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/http.c#l1387
en: Only http or socks(5) proxies supported
sv: Endast http eller socks(5)-proxyservrar stöds

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l124
en: Cisco AnyConnect or OpenConnect
sv: Cisco AnyConnect eller OpenConnect

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l125
en: Compatible with Cisco AnyConnect SSL VPN, as well as ocserv
sv: Kompatibel med Cisco AnyConnect SSL VPN såväl som ocserv

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l145
en: Compatible with Juniper Network Connect
sv: Kompatibel med Juniper Network Connect

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l166
en: Compatible with Palo Alto Networks (PAN) GlobalProtect SSL VPN
sv: Kompatibel med Palo Alto Networks (PAN) GlobalProtect SSL VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l187
en: Compatible with Pulse Connect Secure SSL VPN
sv: Kompatibel med Pulse Connect Secure SSL VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l207
en: Compatible with F5 BIG-IP SSL VPN
sv: Kompatibel med F5 BIG-IP SSL VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l227
en: Compatible with FortiGate SSL VPN
sv: Kompatibel med FortiGate SSL VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l246
en: PPP over TLS
sv: PPP över TLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l247
en: Unauthenticated RFC1661/RFC1662 PPP over TLS, for testing
sv: Oautentiserad PPP över TLS enligt RFC1661/RFC1662, för tester

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l257
en: Compatible with Array Networks SSL VPN
sv: Kompatibel med Array Networks SSL VPN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l330
en: Unknown VPN protocol '%s'
sv: Okänt VPN-protokoll ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l353
en: Built against SSL library with no Cisco DTLS support
sv: Byggd mot SSL-bibliotek utan Cisco DTLS-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l519
en: No IP address received. Aborting
sv: Ingen IP-adress mottagen. Avbryter

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l527
en: Reconnect gave different Legacy IP address (%s != %s)
sv: Återanslutning gav en annan äldre IP-adress (%s != %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l536
en: Reconnect gave different Legacy IP netmask (%s != %s)
sv: Återanslutning gav en annan äldre IP-nätmask (%s != %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l544
en: Reconnect gave different IPv6 address (%s != %s)
sv: Återanslutning gav en annan föråldrad IPv6-adress (%s != %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l552
en: Reconnect gave different IPv6 netmask (%s != %s)
sv: Återanslutning gav en annan IPv6-nätmask (%s != %s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l567
en: IPv6 configuration received but MTU %d is too small.
sv: IPv6-konfiguration mottagen men MTU %d är för liten.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l1087
en: Failed to parse server URL '%s'
sv: Misslyckades med att tolka server-URL ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l1093
en: Only https:// permitted for server URL
sv: Endast https:// tillåtet för server-URL

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l1516
en: Unknown certificate hash: %s.
sv: Okänd certifikatshash: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l1550
en: The size of the provided fingerprint is less than the minimum required (%u).
sv: Storleken på det tillhandahållna fingeravtrycket är mindre än det minsta som krävs (%u).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/library.c#l1607
en: No form handler; cannot authenticate.
sv: Ingen formhanterare, kan inte autentisera.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l411
en: Fatal error in command line handling
sv: Kritiskt misstag i kommandoradshantering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l448
en: ReadConsole() failed: %s
sv: ReadConsole() misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l497 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l510
en: Error converting console input: %s
sv: Fel vid konvertering av konsolinmatning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l665
en: For assistance with OpenConnect, please see the web page at
      %s
sv: För hjälp med OpenConnect, se webbsidan på
      %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l674
en: Using %s. Features present:
sv: Använder %s. Egenskaper:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l686
en: OpenSSL ENGINE not present
sv: OpenSSL ENGINE inte tillgänglig

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l725
en: WARNING: This binary lacks DTLS and/or ESP support. Performance will be impaired.
sv: VARNING: Inget DTLS- och/eller ESP-stöd i denna binär. Prestanda kommer att påverkas.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l737
en: Supported protocols:
sv: Protokoll som stöds:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l739 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l757
en:  (default)
sv:  (standard)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l754
en: Set VPN protocol
sv: Sätt VPN-protokoll

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l771
en: Allocation failure for string from stdin
sv: Allokeringsfel för sträng från stdin

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l856
en: Cannot process this executable path "%s"
sv: Kan inte bearbeta denna körbara sökväg ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l863
en: Allocation for vpnc-script path failed
sv: Allokering för vpnc-skriptsökväg misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l935
en: Override hostname '%s' to '%s'
sv: Åsidosätt värdnamnet ”%s” till ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l948
en: Usage:  openconnect [options] <server>
sv: Användning:  openconnect [flaggor] <server>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l949
en: Open client for multiple VPN protocols, version %s
sv: Öppen klient för multipla VPN-protokoll, version %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l951
en: Read options from config file
sv: Läs flaggor från konfigurationsfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l952
en: Report version number
sv: Rapportera versionsnummer

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l953
en: Display help text
sv: Visa hjälptext

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l957
en: Authentication
sv: Autentisering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l958
en: Set login username
sv: Sätt användarnamn för inloggning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l959
en: Disable password/SecurID authentication
sv: Inaktivera lösenord-/SecurID-autentisering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l960
en: Do not expect user input; exit if it is required
sv: Förvänta inte användarinmatning, avsluta om det krävs

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l961
en: Read password from standard input
sv: Läs lösenord från standardinmatning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l962
en: Choose authentication login selection
sv: Välj autentiseringinloggningsmarkering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l963
en: Provide authentication form responses
sv: Tillhandahåll svar för autentiseringsformulär

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l964
en: Use SSL client certificate CERT
sv: Använd SSL-klientcertifikat CERT

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l965
en: Use SSL private key file KEY
sv: Använd privata SSL-nyckelfilen KEY

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l966
en: Warn when certificate lifetime < DAYS
sv: Varna när certifikatets livslängd < DAYS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l967
en: Set login usergroup
sv: Sätt användargrupp för inloggning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l968
en: Set key passphrase or TPM SRK PIN
sv: Sätt lösenfras för nyckel ett TPM SRK PIN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l970
en: Key passphrase is fsid of file system
sv: Nyckellösenfras är fsid för filsystemet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l971
en: Software token type: rsa, totp, hotp or oidc
sv: Programvarutokentyp: rsa, totp, hotp eller oidc

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l972
en: Software token secret or oidc token
sv: Programvarutokenhemlighet eller oidc-token

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l974
en: (NOTE: libstoken (RSA SecurID) disabled in this build)
sv: (OBS: libstoken (RSA SecurID) inaktiverat i detta bygge)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l977
en: (NOTE: Yubikey OATH disabled in this build)
sv: (OBS: Yubikey OATH inaktiverat i detta bygge)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l980
en: Server validation
sv: Servervalidering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l981
en: Accept only server certificate with this fingerprint
sv: Acceptera endast servercertifikat med detta fingeravtryck

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l982
en: Disable default system certificate authorities
sv: Inaktivera standardutfärdarna för systemcertifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l983
en: Cert file for server verification
sv: Certifikatfil för serververifiering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l985
en: Internet connectivity
sv: Internetanslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l986
en: Set VPN server
sv: Sätt VPN-server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l987
en: Set proxy server
sv: Sätt proxyserver

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l988
en: Set proxy authentication methods
sv: Sätt proxyautentiseringsmetoder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l989
en: Disable proxy
sv: Inaktivera proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l990
en: Use libproxy to automatically configure proxy
sv: Använd libproxy för att automatiskt konfigurera proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l992
en: (NOTE: libproxy disabled in this build)
sv: (OBS: libproxy inaktiverad i detta bygge)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l995
en: Use IP when connecting to HOST
sv: Använd IP vid anslutning till VÄRD

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l996
en: Copy TOS / TCLASS field into DTLS and ESP packets
sv: Kopiera TOS / TCLASS-fält till DTLS- och ESP-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l997
en: Set local port for DTLS and ESP datagrams
sv: Sätt lokal port för DTLS- och ESP-datagram

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l999
en: Authentication (two-phase)
sv: Autentisering (tvåfasig)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1000
en: Use authentication cookie COOKIE
sv: Använd autentiseringskakan COOKIE

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1001
en: Read cookie from standard input
sv: Läs kaka från standard in

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1002
en: Authenticate only and print login info
sv: Autentisera endast och skriv ut inloggningsinformation

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1003
en: Fetch and print cookie only; don't connect
sv: Hämta och skriv endast ut kakan; anslut ej

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1004
en: Print cookie before connecting
sv: Skriv ut kakan innan anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1007
en: Process control
sv: Processkontroll

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1008
en: Continue in background after startup
sv: Fortsätt i bakgrunden efter start

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1009
en: Write the daemon's PID to this file
sv: Skriv demonens PID till denna fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1010
en: Drop privileges after connecting
sv: Förkasta privilegier efter anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1013
en: Logging (two-phase)
sv: Loggning (tvåfasig)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1015
en: Use syslog for progress messages
sv: Använd syslog för förloppsmeddelanden

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1017
en: More output
sv: Mer utmatning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1018
en: Less output
sv: Mindre utmatning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1019
en: Dump HTTP authentication traffic (implies --verbose)
sv: Dumpa HTTP-autentiseringstrafik (implicerar --verbose)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1020
en: Prepend timestamp to progress messages
sv: Lägg till tidsstämpel i början av förloppsmeddelanden

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1022
en: VPN configuration script
sv: VPN-konfigurationsskript

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1023
en: Use IFNAME for tunnel interface
sv: Använd IFNAME för tunnelgränssnitt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1024
en: Shell command line for using a vpnc-compatible config script
sv: Skalkommandorad för att använda ett vpnc-kompatibelt konfigurationsskript

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1025
en: default
sv: standard

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1027
en: Pass traffic to 'script' program, not tun
sv: Sänd trafik till ”script”-program, inte tun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1030
en: Tunnel control
sv: Tunnelkontroll

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1031
en: Do not ask for IPv6 connectivity
sv: Fråga inte efter IPv6-anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1032
en: XML config file
sv: XML-konfigurationsfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1033
en: Request MTU from server (legacy servers only)
sv: Begär MTU från servern (endast äldre servrar)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1034
en: Indicate path MTU to/from server
sv: Indikerar sökvägs-MTU till/från server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1035
en: Enable stateful compression (default is stateless only)
sv: Aktivera komprimering med tillstånd (standard är tillståndslös)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1036
en: Disable all compression
sv: Inaktivera komprimering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1038
en: Require perfect forward secrecy
sv: Kräver perfect forward secrecy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1039
en: Disable DTLS and ESP
sv: Inaktivera DTLS och ESP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1040
en: OpenSSL ciphers to support for DTLS
sv: OpenSSL-chiffer till stöd för DTLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1041
en: Set packet queue limit to LEN pkts
sv: Sätt paketkögräns till LEN-pkts

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1043
en: Local system information
sv: Lokal systeminformation

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1044
en: HTTP header User-Agent: field
sv: HTTP-header User-Agent:-fält

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1045
en: Local hostname to advertise to server
sv: Lokalt värdnamn att annonsera till server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1048
en: reported version string during authentication
sv: rapporterade versionssträng vid autentisering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1049
en: default:
sv: standard:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1051
en: Trojan binary (CSD) execution
sv: Kör Trojanbinär (CSD)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1053
en: Drop privileges during trojan execution
sv: Förkasta rättigheter under trojankörning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1054
en: Run SCRIPT instead of trojan binary
sv: Kör SCRIPT istället för trojanbinär

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1058
en: Server bugs
sv: Serverprogramfel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1059
en: Disable HTTP connection re-use
sv: Inaktivera återanvändning av HTTP-anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1060
en: Do not attempt XML POST authentication
sv: Försök inte med XML POST-autentisering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1061
en: Allow use of the ancient, insecure 3DES and RC4 ciphers
sv: Tillåt användning av de uråldriga, osäkra 3DES- och RC4-chiffren

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1088
en: Failed to allocate string
sv: Misslyckades med att allokera sträng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1161
en: Failed to get line from config file: %s
sv: Misslyckades med att hämta rad från konfigurationsfilen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1201
en: Unrecognised option at line %d: '%s'
sv: Okänd flagga på rad %d: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1211
en: Option '%s' does not take an argument at line %d
sv: Alternativet ”%s” tar inte argument på rad %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1215
en: Option '%s' requires an argument at line %d
sv: Alternativet ”%s” kräver ett argument på rad %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1247
en: Invalid user "%s": %s
sv: Ogiltig användare ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1256
en: Invalid user ID "%d": %s
sv: Ogiltigt användar-ID ”%d”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1539
en: Unhandled autocomplete for option %d '--%s'. Please report.
sv: Ohanterad automatisk komplettering för flagga %d ”--%s”. Rapportera gärna.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1560 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1575
en: connected
sv: ansluten

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1560
en: disconnected
sv: frånkopplad

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1564
en: unsuccessful
sv: misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1569
en: in progress
sv: pågående

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1572
en: disabled
sv: inaktiverad

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1578
en: established
sv: etablerad

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1581
en: unknown
sv: okänt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1588
en: Configured as %s%s%s, with SSL%s%s %s and %s%s%s %s
sv: Konfigurerad som %s%s%s, med SSL%s%s %s och %s%s%s %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1611
en: RX: %<PRIu64> packets (%<PRIu64> B); TX: %<PRIu64> packets (%<PRIu64> B)
sv: RX: %<PRIu64> paket (%<PRIu64> B); TX: %<PRIu64> paket (%<PRIu64> B)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1615
en: SSL ciphersuite: %s
sv: SSL-chiffersvit: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1617
en: %s ciphersuite: %s
sv: %s-chiffersvit: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1620
en: Next SSL rekey in %ld seconds
sv: Nästa SSL-rekey om %ld sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1623
en: Next %s rekey in %ld seconds
sv: Nästa %s-rekey om %ld sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1627
en: Next Trojan invocation in %ld seconds
sv: Nästa trojankörning om %ld sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1646
en: Failed to open '%s' for write: %s
sv: Misslyckades med att öppna ”%s” för att skriva: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1663
en: Continuing in background; pid %d
sv: Fortsätter i bakgrunden, pid %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1729
en: WARNING: Cannot set locale: %s
sv: VARNING: Det går inte att ange lokal: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1742
en: WARNING: This version of OpenConnect was built without iconv
             support but you appear to be using the legacy character
             set "%s". Expect strangeness.
sv: VARNING: Denna version av openconnect byggdes utan iconvstöd
             men du verkar använda den äldre teckenuppsättningen
             ”%s”. Förvänta dig konstiga händelser.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1749
en: WARNING: This version of OpenConnect is %s but
             the libopenconnect library is %s
sv: VARNING: Denna version av openconnect är %s men
             biblioteket libopenconnect är %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1756
en: WARNING: This build is intended only for debugging purposes and
             may allow you to establish insecure connections.
sv: VARNING: Detta bygge är endast avsett för felsökningssyften och
             kan låta dig etablera osäkra anslutningar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1788
en: Failed to allocate vpninfo structure
sv: Misslyckades med att allokera vpninfo-struktur

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1848
en: Cannot use 'config' option inside config file
sv: Kan inte använda ”config” inuti konfigurationsfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1856
en: Cannot open config file '%s': %s
sv: Kan inte öppna konfigurationsfilen ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1873
en: Invalid compression mode '%s'
sv: Ogiltigt komprimeringsläge ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1891
en: Cannot enable insecure 3DES or RC4 ciphers, because the library
    %s no longer supports them.
sv: Kan inte aktivera osäkra 3DES- eller RC4-chiffer för att biblioteket
    %s inte längre stöder dem.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1899 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1920
en: Failed to allocate memory
sv: Misslyckades med att allokera minne

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l1915
en: Missing colon in resolve option
sv: Saknar kolon i flaggan för uppslag

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2007 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2017
en: MTU %d too small
sv: MTU %d för litet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2047
en: Disabling all HTTP connection re-use due to --no-http-keepalive option.
    If this helps, please report to <%s>.
sv: Inaktiverar alla HTTP-anslutningsåteranvändningar pga --no-http-keepalive.
    Om detta hjälper, rapportera till <%s>.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2054
en: The --no-cert-check option was insecure and has been removed.
    Fix your server's certificate or use --servercert to trust it.
sv: --no-cert-check-flaggan var osäker och har tagits bort.
    Fixa din servers certifikat eller använd --servercert för att lita på den.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2075
en: Queue length zero not permitted; using 1
sv: Kölängd noll tillåts inte: använder 1

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2137
en: Invalid software token mode "%s"
sv: Ogiltigt programvarutokenläge ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2176
en: WARNING: You specified %s. This should not be
             necessary; please report cases where a priority string
             override is necessary to connect to a server
             to <%s>.
sv: VARNING: Du angav %s. Detta bör inte vara
             nödvändigt, rapportera fall där en åsidosättning för
             en prioritetssträng är nödvändig för att ansluta till
             en server till <%s>.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2214
en: Too many arguments on command line
sv: För många argument på kommandoraden

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2217
en: No server specified
sv: Ingen server angiven

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2235
en: This version of OpenConnect was built without libproxy support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan libproxy-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2309
en: Failed to complete authentication
sv: Misslyckades med att slutföra autentisering

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2345
en: Creating SSL connection failed
sv: Misslyckades med att skapa SSL-anslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2360
en: Set up UDP failed; using SSL instead
sv: Misslyckades med att ställa in UDP; använder SSL istället

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2366
en: No --script argument provided; DNS and routing are not configured
sv: Inget --script-argument givet, DNS och omdirigering är inte konfigurerade

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2368
en: See %s
sv: Se %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2381
en: User requested reconnect
sv: Användare begärde återanslutning

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2392
en: Cookie was rejected by server; exiting.
sv: Kakan nekades av servern; avslutar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2396
en: Session terminated by server; exiting.
sv: Sessionen terminerades av servern; avslutar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2400
en: User cancelled (%s); exiting.
sv: Användaren avbröt (%s); avslutar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2410
en: User detached from session (%s); exiting.
sv: Användare frånkopplad från session (%s); avslutar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2420
en: Unrecoverable I/O error; exiting.
sv: Oåterhämtbart in/ut-fel; avslutar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2427
en: Unknown error; exiting.
sv: Okänt fel, avslutar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2447
en: Failed to open %s for write: %s
sv: Misslyckades med att öppna %s för att skriva: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2455
en: Failed to write config to %s: %s
sv: Misslyckades med att skriva konfiguration till %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2502
en: Insecurely accepting certificate from VPN server "%s" because you ran with --servercert=ACCEPT.
sv: Accepterar på ett osäkert sätt certifikat från VPN-servern ”%s” eftersom du körde med --servercert=ACCEPT.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2515
en: Could not check server's certificate against %s
sv: Kunde inte kontrollera serverns certifikat mot %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2523
en: None of the %d fingerprint(s) specified via --servercert match server's certificate: %s
sv: Inget av %d fingeravtryck angivna via --servercert matchar serverns certifikat: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2532
en: 
    Certificate from VPN server "%s" failed verification.
    Reason: %s
sv: 
    Certifikatet från VPN-servern "%s" klarade inte verifiering.
    Anledning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2535
en: To trust this server in future, perhaps add this to your command line:
sv: För att lista på denna server i framtiden kan du lägga till detta till din kommandorad:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2541
en: Enter '%s' to accept, '%s' to abort; anything else to view:
sv: Skriv in ”%s” för att acceptera, ”%s” för att avbryta, vad som helst annat för att visa:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2542 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2561
en: no
sv: nej

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2542 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2548
en: yes
sv: ja

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2570
en: Server key hash: %s
sv: Hash för servernyckel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2604
en: Auth choice "%s" matches multiple options
sv: Auth-val ”%s” matchar flera alternativ

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2607
en: Auth choice "%s" not available
sv: Auth-val ”%s” ej tillgängligt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2628
en: User input required in non-interactive mode
sv: Användarinmatning krävs i icke-interaktivt läge

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2870
en: Failed to open token file for write: %s
sv: Misslyckades med att öppna tokenfil för skrivning: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2878
en: Failed to write token: %s
sv: Misslyckades med att skriva token: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2925 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2949
en: Soft token string is invalid
sv: Programvarutokensträng är ogiltig

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2929
en: Can't open stoken file
sv: Kan inte öppna stoken-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2931
en: Can't open ~/.stokenrc file
sv: Kan inte öppna ~/.stokenrc-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2934
en: OpenConnect was not built with libstoken support
sv: OpenConnect byggdes inte med libstoken-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2937
en: General failure in libstoken
sv: Allmänt fel i libstoken

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2952
en: OpenConnect was not built with liboath support
sv: OpenConnect byggdes inte med liboath-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2955
en: General failure in liboath
sv: Allmänt fel i liboath

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2966
en: Yubikey token not found
sv: Yubikey-token inte funnen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2969
en: OpenConnect was not built with Yubikey support
sv: OpenConnect byggdes inte med Yubikey-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2972
en: General Yubikey failure: %s
sv: Allmänt Yubikey-fel: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2981
en: Can't open oidc file
sv: Kan inte öppna oidc-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/main.c#l2984
en: General failure in oidc token
sv: Allmänt fel i oidc-token

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l121
en: Set up tun script failed
sv: Misslyckades med att ställa in skript för tun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l128
en: Set up tun device failed
sv: Misslyckades med att ställa in tun-enhet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l204
en: Delaying tunnel with reason: %s
sv: Fördröjer tunnel med orsak: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l256
en: Delaying cancel (immediate callback).
sv: Fördröjer avbryt (omedelbart återanrop).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l259
en: Delaying cancel.
sv: Fördröjer avbryt.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l278
en: Delaying pause (immediate callback).
sv: Fördröjer paus (omedelbart återanrop).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l281
en: Delaying pause.
sv: Fördröjer paus.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l294
en: Caller paused the connection
sv: Anslutaren pausade anslutningen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l307
en: No work to do; sleeping for %d ms...
sv: Inget arbete att göra, sover i %d ms…

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l328
en: WaitForMultipleObjects failed: %s
sv: WaitForMultipleObjects misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mainloop.c#l396
en: Failed select() in mainloop
sv: Misslyckad select() i huvudslinga

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mtucalc.c#l90
en: Using base_mtu of %d
sv: Använder base_mtu på %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mtucalc.c#l106
en: After removing %s/IPv%d headers, MTU of %d
sv: Efter borttagande av %s/IPv%d-huvuden, MTU på %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/mtucalc.c#l116
en: After removing protocol specific overhead (%d unpadded, %d padded, %d blocksize), MTU of %d
sv: Efter borttagande av protokollspecifikt pålägg (%d ej utfyllt, %d utfyllt, %d blockstorlek), MTU på %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ntlm.c#l88 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l113 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l196
en: InitializeSecurityContext() failed: %lx
sv: InitializeSecurityContext() misslyckades: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ntlm.c#l114 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l47
en: AcquireCredentialsHandle() failed: %lx
sv: AcquireCredentialsHandle() misslyckades: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ntlm.c#l247
en: Error communicating with ntlm_auth helper
sv: Fel vid kommunikation med ntlm_auth helper

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ntlm.c#l266
en: Attempting HTTP NTLM authentication to proxy (single-sign-on)
sv: Försöker med HTTP NTLM-autentisering till proxy (single-sign-on)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ntlm.c#l269
en: Attempting HTTP NTLM authentication to server '%s' (single-sign-on)
sv: Försöker med HTTP NTLM-autentisering till servern ”%s” (single-sign-on)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ntlm.c#l981
en: Attempting HTTP NTLMv%d authentication to proxy
sv: Försöker med HTTP NTLMv%d-autentisering till proxy

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ntlm.c#l985
en: Attempting HTTP NTLMv%d authentication to server '%s'
sv: Försöker med HTTP NTLMv%d-autentisering till servern ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/nullppp.c#l84
en: Terminating because nullppp has reached network state.
sv: Terminerar för att nullppp har nått nätverkstillstånd.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l104
en: Invalid base32 token string
sv: Ogiltig base32 tokensträng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l112
en: Failed to allocate memory to decode OATH secret
sv: Misslyckades med att allokera minne för att avkoda OATH-hemlighet

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l218
en: This version of OpenConnect was built without PSKC support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan PSKC-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l314 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l339 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l297 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect
en: OK to generate INITIAL tokencode
sv: Ok att generera INITIAL tokenkod

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l318 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l342 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l302 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect
en: OK to generate NEXT tokencode
sv: Ok att generera NEXT tokenkod

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l323 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l346 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l307
en: Server is rejecting the soft token; switching to manual entry
sv: Server förkastar programvarutoken, växlar till manuellt angiven

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l380
en: Generating OATH TOTP token code
sv: Genererar OATH TOTP tokenkod

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oath.c#l526
en: Generating OATH HOTP token code
sv: Genererar OATH HOTP tokenkod

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l76
en: Unexpected length %d for TLV %d/%d
sv: Oväntad längd %d för TLV %d/%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l82 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l371
en: Received MTU %d from server
sv: Mottog MTU %d från server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l91 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l253 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l312
en: Received DNS server %s
sv: Erhöll DNS-server %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l102 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l380
en: Received DNS search domain %.*s
sv: Erhöll DNS-sökdomän %.*s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l117
en: Received internal IP address %s
sv: Tog emot intern IP-adress %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l126 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l244
en: Received netmask %s
sv: Mottog nätmask %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l135 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l395
en: Received internal gateway address %s
sv: Mottog intern gateway-adress %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l148 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2369
en: Received split include route %s
sv: Mottog split-include-rutt %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l170 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2382
en: Received split exclude route %s
sv: Mottog split-exclude-rutt %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l190 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l268
en: Received WINS server %s
sv: Mottog WINS-server %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l213
en: ESP encryption: 0x%02x (%s)
sv: ESP-kryptering: 0x%02x (%s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l243
en: ESP compression: %d
sv: ESP-komprimering: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l251 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l475
en: ESP port: %d
sv: ESP-port: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l258 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l458
en: ESP key lifetime: %u bytes
sv: Livslängd för ESP-nyckel: %u byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l266 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l450
en: ESP key lifetime: %u seconds
sv: Livslängd för ESP-nyckel: %u sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l274 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l482
en: ESP to SSL fallback: %u seconds
sv: ESP till SSL-reserv: %u sekunder

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l282 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l466
en: ESP replay protection: %d
sv: ESP-replay skydd: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l290 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2470
en: ESP SPI (outbound): %x
sv: ESP SPI (utgående): %x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l299 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2458
en: %d bytes of ESP secrets
sv: %d byte av ESP-hemligheter

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l311
en: Unknown TLV group %d attr %d len %d:%s
sv: Okänd TLV grupp %d attr %d län %d:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l393
en: Failed to parse KMP header
sv: Misslyckades med att tolka KMP-huvud

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l412
en: Failed to parse KMP message
sv: Misslyckades med att tolka KMP-meddelanden

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l421
en: Got KMP message %d of size %d
sv: Erhöll KMP-meddelande %d med storlek %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l437
en: Received non-ESP TLVs (group %d) in ESP negotiation KMP
sv: Mottog icke-ESP TLVs (grupp %d) i ESP-förhandling KMP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l508 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l542 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l686
en: Error creating oNCP negotiation request
sv: Fel vid skapande av begäran av oNCP-förhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l551 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l721
en: Short write in oNCP negotiation
sv: Kort skrivning i oNCP-förhandling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l564 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l605
en: Read %d bytes of SSL record
sv: Läste %d byte av SSL-post

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l569
en: Unexpected response of size %d after hostname packet
sv: Oväntat svar på storlek %d efter värdnamnspaket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l576
en: Server response to hostname packet is error 0x%02x
sv: Serversvar till värdnamnspaket är fel 0x%02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l580
en: This seems to indicate that the server has disabled support for
    Juniper's older oNCP protocol, and only allows connections using
    the newer Junos Pulse protocol. This version of OpenConnect has
    EXPERIMENTAL support for Pulse using --prot=pulse
sv: Detta verkar indikera att servern har inaktiverat stöd för
    Junipers äldre oNCP-protokoll och endast tillåter anslutningar som
    använder det nyare Junos Pulse-protokollet. Denna version av
    OpenConnect har EXPERIMENTELLT stöd för Pulse genom --prot=pulse

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l609
en: Invalid packet waiting for KMP 301
sv: Ogiltigt paket väntar på KMP 301

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l622
en: Expected KMP message 301 from server but got %d
sv: Förväntad KMP-meddelande 301 från server, men fick %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l631
en: KMP message 301 from server too large (%d bytes)
sv: KMP-meddelande 301 från server för stort (%d byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l637
en: Got KMP message 301 of length %d
sv: Erhöll KMP-meddelande 301 med längd %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l644
en: Failed to read continuation record length
sv: Misslyckades med att läsa fortsättning på postens längd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l650
en: Record of additional %d bytes too large; would make %d
sv: Post på ytterligare %d byte för stor; skulle bli %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l659
en: Failed to read continuation record of length %d
sv: Misslyckades med att läsa ytterligare post på längd %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l665
en: Read additional %d bytes of KMP 301 message
sv: Läs ytterligare %d byte av KMP-301-meddelande

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l706
en: Error negotiating ESP keys
sv: Fel vid förhandling av ESP-nycklar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l715
en: oNCP negotiation request outgoing:
sv: Utgående begäran om oNCP-förhandling:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l773 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2732
en: new incoming
sv: ny inkommande

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l774 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2733
en: new outgoing
sv: ny utgående

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l799
en: Read only 1 byte of oNCP length field
sv: Läs bara 1 byte från fältet för oNCP-längd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l808
en: Server terminated connection (session expired)
sv: Servern avslutade anslutningen (sessionen har gått ut)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l812
en: Server terminated connection (idle timeout)
sv: Servern avslutade anslutningen (tidsgräns för inaktivitet)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l816
en: Server terminated connection (reason: %d)
sv: Servern avslutade anslutningen (orsak: %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l823
en: Server sent zero-length oNCP record
sv: Servern skickade oNCP-post med längd 0

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l924
en: Incoming KMP message %d of size %d (got %d)
sv: Inkommande KMP-meddelande %d med storlek %d (fick %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l927
en: Continuing to process KMP message %d now size %d (got %d)
sv: Fortsätter att bearbeta KMP-meddelande %d med storlek %d (fick %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l946
en: Unrecognised data packet
sv: Okänt datapaket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1005
en: Failed to set up ESP: %s
sv: Misslyckades med att konfigurera ESP: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1015
en: Unknown KMP message %d of size %d:
sv: Okänt KMP-meddelande %d med storlek %d:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1020
en: .... + %d more bytes unreceived
sv: .... + %d mer byte ej mottaget

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1035 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2787
en: Packet outgoing:
sv: Utgående paket:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/oncp.c#l1097
en: Sent ESP enable control packet
sv: Skicka ESP enable control-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openconnect-internal.h#l1692 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openconnect-internal.h#l1702
en: ERROR: %s() called with invalid UTF-8 for '%s' argument
sv: FEL: %s() anropades med ogiltig UTF-8 för ”%s” argument

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l94
en: Unable to calculate DTLS overhead for %s
sv: Misslyckades med att beräkna DTLS-pålägg för %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l210 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l269
en: Failed to generate random key
sv: Misslyckades med att generera slumpmässig nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l232
en: Failed to create SSL_SESSION ASN.1 for OpenSSL: %s
sv: Misslyckades med att skapa SSL_SESSION ASN.1 för OpenSSL: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l243
en: OpenSSL failed to parse SSL_SESSION ASN.1
sv: OpenSSL misslyckades med att tolka SSL_SESSION ASN.1

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l259
en: Initialise DTLSv1 session failed
sv: Misslyckades med att initiera DTLSv1-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l275
en: Too large application ID size
sv: För stort program-ID

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l308
en: PSK callback
sv: PSK-återanrop

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l370
en: Initialise DTLSv1 CTX failed
sv: Misslyckades med att initiera DTLSv1 CTX

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l380
en: Set DTLS CTX version failed
sv: Misslyckades med att ange DTLS CTX-version

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l408
en: Failed to generate DTLS key
sv: Misslyckades med att generera DTLS-nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l468
en: Set DTLS cipher list failed
sv: Misslyckades med att sätta DTLS chifferlista

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l519
en: DTLS cipher '%s' not found
sv: DTLS-chiffer ”%s” fanns inte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l540
en: SSL_set_session() failed with DTLS protocol version 0x%x
    Are you using a version of OpenSSL older than 0.9.8m?
    See %s
    Use the --no-dtls command line option to avoid this message
sv: SSL_set_session() misslyckades med DTLS-protokollversion 0x%x
    Använder du en version av OpenSSl som är äldre 0.9.8m?
    Se %s
    Använd kommandoradsflaggan --no-dtls för att undvika detta meddelande

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l576
en: SSL_set_session() failed
sv: SSL_set_session() misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l677
en: Established DTLS connection (using OpenSSL). Ciphersuite %s-%s.
sv: Etablerade DTLS-anslutning (använder OpenSSL). Chiffersvit %s-%s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l780
en: This is probably because your OpenSSL is broken
    See http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=2984
sv: Det är antagligen för att din OpenSSL är trasig
    Se http://rt.openssl.org/Ticket/Display.html?id=2984

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-dtls.c#l787
en: DTLS handshake failed: %d
sv: DTLS-handskakning misslyckades: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-esp.c#l86
en: Failed to initialise ESP cipher:
sv: Misslyckades med att initiera ESP-chiffer:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-esp.c#l100
en: Failed to initialize ESP HMAC
sv: Misslyckades med att initiera ESP HMAC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-esp.c#l176
en: Failed to set up decryption context for ESP packet:
sv: Misslyckades med att konfigurera dekryptering för ESP-paket:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-esp.c#l184
en: Failed to decrypt ESP packet:
sv: Misslyckades med att dekryptera ESP-paket:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-esp.c#l200
en: Failed to encrypt ESP packet:
sv: Misslyckades med att kryptera ESP-paket:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l45
en: Failed to establish libp11 PKCS#11 context:
sv: Misslyckades med att etablera libp11 PKCS#11-kontext:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l51
en: Failed to load PKCS#11 provider module (%s):
sv: Misslyckades med att läsa in PKCS#11-leverantörsmodul (%s):

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l281
en: PIN locked
sv: PIN-låst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l284
en: PIN expired
sv: PIN har gått ut

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l287
en: Another user already logged in
sv: En annan användare är redan inloggad

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l291
en: Unknown error logging in to PKCS#11 token
sv: Okänt fel vid inloggning till PKCS#11-token

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l298
en: Logged in to PKCS#11 slot '%s'
sv: Inloggad till PKCS#11-platsen ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l312
en: Failed to enumerate certs in PKCS#11 slot '%s'
sv: Misslyckades med att räkna upp certifikat i PKCS#11-platsen ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l318
en: Found %d certs in slot '%s'
sv: Fann %d certifikat på plats ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l354 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l576
en: Failed to parse PKCS#11 URI '%s'
sv: Misslyckades med att tolka PKCS#11 URI ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l361 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l586
en: Failed to enumerate PKCS#11 slots
sv: Misslyckades med att räkna upp PKCS#11-platser

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l395 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l628
en: Logging in to PKCS#11 slot '%s'
sv: Loggar in till PKCS#11-platsen ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l405
en: Failed to find PKCS#11 cert '%s'
sv: Misslyckades med att hitta PKCS#11-cert ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l413
en: Certificate X.509 content not fetched by libp11
sv: Certifikat X.509-innehåll hämtas inte med libp11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l420
en: Using secondary PKCS#11 certificate %s
sv: Använder sekundära PKCS#11-certifikatet %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l465
en: Failed to enumerate keys in PKCS#11 slot '%s'
sv: Misslyckades med att räkna upp nycklar i PKCS#11-platsen ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l471
en: Found %d keys in slot '%s'
sv: Fann %d nycklar på plats ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l505
en: Certificate has no public key
sv: Certifikatet har inga öppna nycklar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l506
en: Secondary certificate has no public key
sv: Sekundärt certifikat har inga öppna nycklar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l512 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l536
en: Certificate does not match private key
sv: Certifikatet stämmer inte överens med privat nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l513 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l537
en: Secondary certificate does not match private key
sv: Sekundärt certifikat stämmer inte överens med privat nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l516
en: Checking EC key matches cert
sv: Kontrollerar att EC-nyckel stämmer överens med cert

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l520
en: Failed to allocate signature buffer
sv: Misslyckades med att allokera signaturbuffert

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l530
en: Failed to sign dummy data to validate EC key
sv: Misslyckades med att signera attrappdata för att validera EC-nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l649
en: Failed to find PKCS#11 key '%s'
sv: Misslyckades med att hitta PKCS#11-nyckel ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l656
en: Using secondary PKCS#11 key %s
sv: Använder sekundära PKCS#11-nyckeln %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l662
en: Failed to instantiate private key from PKCS#11
sv: Misslyckades med att instansiera privat nyckel från PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l663
en: Failed to instantiate secondary private key from PKCS#11
sv: Misslyckades med att instansiera sekundär privat nyckel från PKCS#11

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l719 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl-pkcs11.c#l725
en: This version of OpenConnect was built without PKCS#11 support
sv: Denna version av OpenConnect byggdes utan PKCS#11-stöd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l168
en: Failed to write to TLS/DTLS socket
sv: Misslyckades med att skriva till TLS/DTLS-uttag

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l218 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l284
en: Failed to read from TLS/DTLS socket
sv: Misslyckades med att läsa från TLS/DTLS-uttag

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l322
en: Read error on %s session: %d
sv: Läsfel på %s-session: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l357
en: Write error on %s session: %d
sv: Skrivfel på %s-session: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l430
en: Unhandled SSL UI request type %d
sv: Ohanterad SSL UI-begärantyp %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l510
en: PEM password too long (%d >= %d)
sv: PEM-lösenord för långt (%d >= %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l556
en: Client certificate or key missing
sv: Klientcertifikat eller nyckel saknas

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l562 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1027
en: Loading private key failed
sv: Misslyckades med att läsa in privat nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l569
en: Failed to install certificate in OpenSSL context
sv: Misslyckades med att installera certifikat i OpenSSL-kontext

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l593
en: Extra cert from %s: '%s'
sv: Extra certifikat från %s: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l649
en: Parse PKCS#12 failed (see above errors)
sv: Misslyckades med att tolka PKCS#12 (se fel ovan)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l650
en: Parse secondary PKCS#12 failed (see above errors)
sv: Misslyckades med att tolka sekundär PKCS#12 (se fel ovan)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l667
en: PKCS#12 contained no certificate!
sv: PKCS#12 innehöll inget certifikat!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l668
en: Secondary PKCS#12 contained no certificate!
sv: Sekundär PKCS#12 innehöll inget certifikat!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l674
en: PKCS#12 contained no private key!
sv: PKCS#12 innehöll inga privata nycklar!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l675
en: Secondary PKCS#12 contained no private key!
sv: Sekundär PKCS#12 innehöll inga privata nycklar!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l709
en: Can't load TPM engine.
sv: Kan inte läsa in TPM-motor.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l715
en: Failed to init TPM engine
sv: Misslyckades med att initiera TPM-motor

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l725
en: Failed to set TPM SRK password
sv: Misslyckades med att sätta TPM SRK-lösenord

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l739
en: Failed to load TPM private key
sv: Misslyckades med att läsa in privat TPM-nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l740
en: Failed to load secondary TPM private key
sv: Misslyckades med att läsa in sekundär privat TPM-nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l794 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l943
en: Failed to open certificate file %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna certifikatfil %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l795
en: Failed to open secondary certificate file %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna sekundär certifikatfil %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l805
en: Loading certificate failed
sv: Misslyckades med att läsa in certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l836
en: Failed to process all supporting certs. Trying anyway...
sv: Misslyckades med att bearbeta certifikat som stöds. Försöker ändå…

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l837
en: Failed to process secondary supporting certs. Trying anyway...
sv: Misslyckades med att bearbeta sekundära certifikat som stöds. Försöker ändå…

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l850
en: PEM file
sv: PEM-fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l879
en: Failed to create BIO for keystore item '%s'
sv: Misslyckades med att skapa BIO för nyckellagringsobjektet ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l906
en: Loading private key failed (wrong passphrase?)
sv: Misslyckades med att läsa in privat nyckel (fel lösenfras)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l907
en: Loading secondary private key failed (wrong passphrase?)
sv: Misslyckades med att läsa in sekundär privat nyckel (felaktig lösenfras?)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l913
en: Loading private key failed (see above errors)
sv: Inläsning av privat nyckel misslyckades (se fel ovan)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l914
en: Loading secondary private key failed (see above errors)
sv: Misslyckades med att läsa in sekundär privat nyckel (se fel ovan)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l966
en: Failed to load X509 certificate from keystore
sv: Misslyckades med att läsa in X509-certifikat från nyckellager

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1003
en: Failed to open private key file %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna privat nyckelfil %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1028
en: Loading secondary private key failed
sv: Misslyckades med att läsa in sekundär privat nyckel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1084 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1099
en: Failed to decrypt secondary PKCS#8 certificate file
sv: Misslyckades med att dekryptera sekundär PKCS#8-certifikatfil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1094
en: Enter PKCS#8 secondary pass phrase:
sv: Ange sekundär PKCS#8-lösenfras:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1119
en: Failed to convert PKCS#8 to OpenSSL EVP_PKEY
sv: Misslyckades med att konvertera PKCS#8 till OpenSSL EVP_PKEY

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1120
en: Failed to convert secondary PKCS#8 to OpenSSL EVP_PKEY
sv: Misslyckades med att konvertera sekundär PKCS#8 till OpenSSL EVP_PKEY

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1130
en: Failed to identify private key type in '%s'
sv: Misslyckades med att identifiera privat nyckeltyp i ”%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1307
en: Matched DNS altname '%s'
sv: Matchade DNS-altname ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1314
en: No match for altname '%s'
sv: Ingen match för altname ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1328
en: Certificate has GEN_IPADD altname with bogus length %d
sv: Certifikat har GEN_IPADD altname med påhittad längd %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1339 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1485
en: Matched %s address '%s'
sv: Matchade %s adress ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1346
en: No match for %s address '%s'
sv: Ingen match för %s adress ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1388
en: URI '%s' has non-empty path; ignoring
sv: URI ”%s” har icke-tom sökväg, ignorerar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1393
en: Matched URI '%s'
sv: Matchade URI ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1404
en: No match for URI '%s'
sv: Ingen match för URI ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1419
en: No altname in peer cert matched '%s'
sv: Inget altnamn i motparts certifikat matchade ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1427
en: No subject name in peer cert!
sv: Inget ämnesnamn i motparts certifikat!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1447
en: Failed to parse subject name in peer cert
sv: Misslyckades med att tolka ämnesnamn i motparts certifikat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1454
en: Peer cert subject mismatch ('%s' != '%s')
sv: Motparts certifikat matchar ej ('%s' != '%s')

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1459 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1493
en: Matched peer certificate subject name '%s'
sv: Matchade motparts certifikat ämnesnamn ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1555
en: Extra cert from cafile: '%s'
sv: Extra certifikat från cafile: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1698
en: Error in client cert notAfter field
sv: Fel i klientcertifikats notAfter-fält

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1699
en: Error in secondary client cert notAfter field
sv: Fel i sekundärt klientcertifikats notAfter-fält

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1714
en: <error>
sv: <fel>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1742
en: SSL certificate and key do not match
sv: SSL-certifikat och nyckel stämmer inte överens

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1778
en: Failed to read certs from CA file '%s'
sv: Misslyckades med att läsa certifikat från CA-fil ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1808
en: Failed to open CA file '%s'
sv: Misslyckades med att öppna CA-filen ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1856
en: Create TLSv1 CTX failed
sv: Misslyckades med att skapa TLSv1 CTX

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1911
en: Failed to construct OpenSSL cipher list
sv: Misslyckades med att konstruera OpenSSL-chifferlista

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1922
en: Failed to set OpenSSL cipher list ("%s")
sv: Misslyckades med att sätta OpenSSL-chifferlistan (”%s”)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l1988
en: SSL connection failure
sv: SSL-anslutning misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l2154
en: Failed to calculate OATH HMAC
sv: Misslyckades med att beräknaOATH HMAC

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l2257
en: EAP-TTLS negotiation with %s
sv: EAP-TTLS-förhandling med %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/openssl.c#l2268
en: EAP-TTLS connection failure %d
sv: EAP-TTLS-anslutningsfel %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l113
en: HDLC initial flag sequence (0x7e) is missing
sv: Inledande HDLC-flaggsekvens (0x7e) saknas

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l131
en: HDLC buffer ended without FCS and flag sequence (0x7e)
sv: HDLC-buffert slutade utan FCS och flaggsekvens (0x7e)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l137
en: HDLC frame too short (%d bytes)
sv: HDLC-ramen för kort (%d byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l149
en: Bad HDLC packet FCS %04x
sv: Felaktig FCS %04x för HDLC-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l154
en: Un-HDLC'ed packet (%ld bytes -> %ld), FCS=0x%04x
sv: Av-HDLC:at paket (%ld byte -> %ld), FCS=0x%04x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l312
en: Current PPP state: %s (encap %s):
sv: Aktuellt PPP-tillstånd: %s (inkapsl %s):

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l322
en:    out: asyncmap=0x%08x, lcp_opts=%d, lcp_magic=0x%08x, ipv4=%s, ipv6=%s, solicit_peerns=%d, got_peerns=%d
sv:    ut: asyncmap=0x%08x, lcp_opts=%d, lcp_magic=0x%08x, ipv4=%s, ipv6=%s, solicit_peerns=%d, got_peerns=%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l407
en: Received MRU %d from server. Nak-offering larger MRU of %d (our MTU)
sv: Mottog MRU %d från server. NAK-erbjuder större MRU på %d (vår MTU)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l413
en: Received MRU %d from server. Setting our MTU to match.
sv: Mottog MRU %d från server. Sätter vår MTU så den matchar.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l421
en: Received asyncmap of 0x%08x from server
sv: Mottog asyncmap på 0x%08x från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l427
en: Received magic number of 0x%08x from server
sv: Mottog magiskt tal på 0x%08x från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l432
en: Received protocol field compression from server
sv: Mottog protokollfältkomprimering från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l437
en: Received address and control field compression from server
sv: Mottog adress- och kontrollfältskomprimering från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l444
en: Received deprecated IP-Addresses from server, ignoring
sv: Mottog föråldrade IP-adresser från servern, ignorerar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l451
en: Received Van Jacobson TCP/IP compression from server
sv: Mottog Van Jacobson TCP/IP-komprimering från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l459
en: Received peer IPv4 address %s from server
sv: Mottog motpartens IPv4-adress %s från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l475
en: Received peer IPv6 link-local address %s from server
sv: Mottog motpartens länklokala IPv6-adress %s från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l482
en: Received unknown %s TLV (tag %d, len %d+2) from server:
sv: Mottog okänd %s TLV (tagg %d, län %d+2) från servern:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l509
en: Received %ld extra bytes at end of Config-Request:
sv: Mottog %ld extra byte i slutet på Config-Request:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l516
en: Reject %s/id %d config from server
sv: Neka %s/id %d-konfiguration från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l524
en: Nak %s/id %d config from server
sv: NAK %s/id %d-konfiguration från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l530
en: Ack %s/id %d config from server
sv: ACK %s/id %d-konfiguration från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l570
en: Requesting calculated MTU of %d
sv: Begär beräknad MTU på %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l625
en: Sending our %s/id %d config request to server
sv: Skickar vår %s/id %d-konfigurationsbegäran till servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l662
en: Server rejected/nak'ed LCP MRU option
sv: Servern nekade/NAK:ade LCP MRU-alternativ

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l667
en: Server rejected/nak'ed LCP asyncmap option
sv: Servern nekade/NAK:ade LCP asyncmap-alternativ

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l678
en: Server rejected LCP magic option
sv: Servern nekade LCP magic-alternativ

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l684
en: Server rejected/nak'ed LCP PFCOMP option
sv: Servern nekade/NAK:ade LCP PFCOMP-alternativ

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l689
en: Server rejected/nak'ed LCP ACCOMP option
sv: Servern nekade/NAK:ade LCP ACCOMP-alternativ

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l697
en: Server nak-offered IPv4 address: %s
sv: Servern NAK-erbjöd IPv4-adress: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l701
en: Server rejected Legacy IP address %s
sv: Servern nekade äldre IP-adress %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l707
en: Server rejected/nak'ed our IPv4 address or request: %s
sv: Servern nekade/NAK:ade vår IPv4-adress eller begäran: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l723
en: Server nak-offered IPCP request for %s[%d] server: %s
sv: Servern NAK-erbjöd IPCP-begäran för %s[%d]-server: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l729
en: Server rejected/nak'ed IPCP request for %s[%d] server
sv: Servern nekade/NAK:ade IPCP-begäran för %s[%d]-server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l744
en: Server nak-offered IPv6 link-local address %s
sv: Servern NAK-erbjöd länklokal IPv6-adress %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l752
en: Server rejected/nak'ed our IPv6 interface identifier
sv: Servern nekade/NAK:ade vår IPv6-gränssnittsidentifierare

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l760
en: Server rejected/nak'ed %s TLV (tag %d, len %d+2)
sv: Servern nekade/NAK:ade %s TLV (tagg %d, län %d+2)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l769
en: Received %ld extra bytes at end of Config-Reject:
sv: Mottog %ld extra byte i slutet på Config-Reject:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l794
en: Received %s/id %d %s from server
sv: Mottog %s/id %d %s från servern

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l825
en: Server terminates with reason: %s
sv: Servern terminerar med orsak: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l852
en: Server rejected our request to configure IPv%d
sv: Servern nekade vår begäran att konfigurera IPv%d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1023
en: PPP state transition from %s to %s on %s channel
sv: PPP-tillståndsövergång från %s till %s på %s-kanal

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1106
en: PPP payload exceeds receive buffer
sv: PPP-nyttolast överskrider mottagandebuffert

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1145
en: Short packet received (%d bytes). Waiting for more.
sv: Kort paket mottogs (%d byte). Väntar på mer.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1163
en: Unexpected pre-PPP packet header for encap %d.
sv: Oväntat för-PPP-pakethuvud för inkapsl %d.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1176
en: PPP payload len %d exceeds receive buffer %d
sv: PPP-nyttolastlängd %d överskrider mottagandebuffert %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1182
en: PPP packet is incomplete. Received %d bytes on wire (includes %d encap) but header payload_len is %d. Waiting for more.
sv: PPP-paket är ofullständigt. Erhöll %d byte på linan (inklusive %d inkapsl) men huvudets payload_len är %d. Väntar på mer.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1214
en: Invalid PPP encapsulation
sv: Ogiltig PPP-inkapsling

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1223
en: Packet contains %d bytes after payload. Assuming concatenated packet.
sv: Paket innehåller %d byte efter nyttolast. Antar konkatenerat paket.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1273
en: Unexpected IPv%d packet in PPP state %s.
sv: Oväntat IPv%d-paket i PPP-tillståndet %s.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1278
en: Received IPv%d data packet of %d bytes over %s
sv: Mottog IPv%d-datapaket på %d byte över %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1284
en: Expected %d PPP header bytes but got %ld, shifting payload.
sv: Förväntade %d PPP-huvudbyte men fick %ld, växlar nyttolast.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1306
en: Sending Protocol-Reject for %s. Payload:
sv: Skickar Protocol-Reject för %s. Nyttolast:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1390
en: Detected dead peer!
sv: Upptäckte en död motpart!

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1400
en: Failed to establish PPP
sv: Misslyckades med att etablera PPP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1419
en: Send PPP discard request as keepalive
sv: Skicka PPP-förkastandebegäran som keepalive

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1423
en: Send PPP echo request as DPD
sv: Skicka PPP-ekobegäran som DPD

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1489
en: Sending PPP %s %s packet over %s (id %d, %d bytes total)
sv: Skickar PPP %s %s-paket över %s (id %d, %d byte totalt)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1495
en: Sending PPP %s packet over %s (%d bytes total)
sv: Skickar PPP %s-paket över %s (%d byte totalt)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1553
en: PPP connect called with invalid DTLS state %d
sv: PPP connect anropat med ogiltigt DTLS-tillstånd %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1574
en: DTLS tunnel connected; exiting HTTPS mainloop.
sv: DTLS-tunnel ansluten; avslutar HTTPS-huvudslinga.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1608
en: Failed to connect DTLS tunnel; using HTTPS instead (state %d).
sv: Misslyckades med att ansluta DTLS-tunnel; använder HTTPS istället (tillstånd %d).

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1633
en: Establishing PPP tunnel over TLS failed
sv: Etablering av PPP-tunnel över TLS misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1644
en: Invalid DTLS state %d
sv: Ogiltigt DTLS-tillstånd %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1711
en: Reset PPP failed
sv: Återställning av PPP misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ppp.c#l1732
en: Failed to authenticate DTLS session
sv: Misslyckades med att autentisera DTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l235
en: Received internal Legacy IP address %s
sv: Tog emot intern äldre IP-adress %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l283 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l301 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l320 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnec
en: Failed to handle IPv6 address
sv: Misslyckades med att hantera IPv6-adress

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l293
en: Received internal IPv6 address %s
sv: Tog emot intern IPv6-adress %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l335
en: Received IPv6 split include %s
sv: Mottog IPv6-split-include %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l358
en: Received IPv6 split exclude %s
sv: Mottog IPv6-split-exclude %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l365
en: Unexpected length %d for attr 0x%x
sv: Oväntad längd %d för attr 0x%x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l416
en: ESP encryption: 0x%04x (%s)
sv: ESP-kryptering: 0x%04x (%s)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l490
en: ESP only: %d
sv: Endast ESP: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l528
en: Unknown attr 0x%x len %d:%s
sv: Okänd attr 0x%x län %d:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l539
en: Read %d bytes of IF-T/TLS record
sv: Läste %d byte av IF-T/TLS-post

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l556
en: Short write to IF-T/TLS
sv: Kort skrivning till IF-T/TLS

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l569
en: Error creating IF-T packet
sv: Fel vid skapande av IF-T-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l589
en: Error creating EAP packet
sv: Fel vid skapande av EAP-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l624 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1432 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1495
en: Unexpected IF-T/TLS authentication challenge:
sv: Oväntad IF-T/TLS-autentiseringsutmaning:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l642
en: Unexpected EAP-TTLS payload:
sv: Oväntad EAP-TTLS-nyttolast:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l744
en: Enter Pulse user realm:
sv: Ange Pulse-användarrike:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l749 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l792
en: Realm:
sv: Rike:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l787
en: Choose Pulse user realm:
sv: Välj Pulse-användarrike:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l803 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1562 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1631
en: Failed to parse AVP
sv: Misslyckades med att tolka AVP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l870
en: Session limit reached. Choose session to kill:
sv: Sessionsgräns uppnådd. Välj session att döda:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l895
en: Failed to parse session list
sv: Misslyckades med att tolka sessionslista

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l990
en: Enter secondary credentials:
sv: Ange sekundära autentiseringsuppgifter:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l990
en: Enter user credentials:
sv: Ange användarautentiseringsuppgifter:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1000 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1192
en: Secondary username:
sv: Sekundärt användarnamn:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1000 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1192
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1010 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l115
en: Password:
sv: Lösenord:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1010
en: Secondary password:
sv: Sekundärt lösenord:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1081
en: Password expired. Please change password:
sv: Lösenord utgånget. Ändra lösenord:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1085
en: Current password:
sv: Aktuellt lösenord:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1090
en: New password:
sv: Nytt lösenord:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1095
en: Verify new password:
sv: Verifiera nytt lösenord:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1107
en: Passwords not provided.
sv: Inga lösenord tillhandahölls.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1113
en: Passwords do not match.
sv: Lösenorden stämmer inte överens.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1118
en: Current password too long.
sv: Aktuellt lösenord för långt.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1123
en: New password too long.
sv: Nytt lösenord för långt.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1182
en: Token code request:
sv: Tokenkodbegäran:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1206
en: Please enter response:
sv: Ange svar:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1210
en: Please enter your passcode:
sv: Ange din lösenkod:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1212
en: Please enter your secondary token information:
sv: Ange din sekundära tokeninformation:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1349
en: Error creating Pulse connection request
sv: Fel vid skapande av Pulse-anslutningsbegäran

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1392
en: Unexpected response to IF-T/TLS version negotiation:
sv: Oväntat svar på IF-T/TLS-versionsförhandling:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1397
en: IF-T/TLS version from server: %d
sv: IF-T/TLS-version från server: %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1524
en: Failed to establish EAP-TTLS session
sv: Misslyckades med att etablera EAP-TTLS-session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1647
en: WARNING: Server provided certificate MD5 does not match its actual certificate.
sv: VARNING: MD5 för certifikat tillhandahållet av server överensstämmer inte med dess faktiska certifikat.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1661
en: Authentication failure: Account locked out
sv: Autentiseringsfel: Konto utlåst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1664
en: Authentication failure: Client certificate required
sv: Autentiseringsfel: Klientcertifikat krävs

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1667
en: Authentication failure: Code 0x%02x
sv: Autentiseringsfel: Kod 0x%02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1701
en: Unknown D73 prompt value 0x%x. Will prompt for both username and password.
sv: Okänt D73-promptvärde 0x%x. Kommer efterfråga både användarnamn och lösenord.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1704
en: Please report this value and the behaviour of the official client.
sv: Rapportera detta värde och beteendet för den officiella klienten.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1773
en: Authentication failure: %.*s
sv: Autentiseringsfel: %.*s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1783
en: Pulse server requested Host Checker; not yet supported
    Try Juniper mode (--protocol=nc)
sv: Pulse-servern begärde Host Checker; stöds inte ännu
    Pröva Juniper-läge (--protocol=nc)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1803
en: Unhandled Pulse authentication packet, or authentication failure
sv: Ohanterat Pulse-autentiseringspaket, eller autentiseringsfel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1819
en: Pulse authentication cookie not accepted
sv: Pulse-autentiseringskaka accepterades inte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1825
en: Pulse realm entry
sv: Inmatning av Pulse-rike

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1831
en: Pulse realm choice
sv: Val av Pulse-rike

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1838
en: Pulse password auth request, code 0x%02x
sv: Pulse-lösenordsautentiseringsbegäran, kod 0x%02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1851
en: Pulse password request with unknown code 0x%02x. Please report.
sv: Pulse-lösenordsbegäran med okänd kod 0x%02x. Rapportera gärna.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1860
en: Pulse password general token code request
sv: Allmän tokenkodbegäran för Pulse-lösenord

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1871
en: Pulse session limit, %d sessions
sv: Pulse-sessionsgräns, %d sessioner

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1880
en: Unhandled Pulse auth request
sv: Ohanterad Pulse-autentiseringsbegäran

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1917
en: Unexpected response instead of IF-T/TLS auth success:
sv: Oväntat svar istället för lyckad IF-T/TLS-autentisering:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l1980
en: EAP-TTLS failure: Flushing output with pending input bytes
sv: EAP-TTLS-fel: Spolar utdata med väntande indatabyte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2003
en: Error creating EAP-TTLS buffer
sv: Fel vid skapandet av EAP-TTLS-buffert

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2052
en: Failed to read EAP-TTLS Acknowledge: %s
sv: Misslyckades med att läsa EAP-TTLS Acknowledge: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2060 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2102
en: Read %d bytes of IF-T/TLS EAP-TTLS record
sv: Läste %d byte av IF-T/TLS EAP-TTLS-post

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2071
en: Bad EAP-TTLS Acknowledge packet
sv: Felaktigt EAP-TTLS Acknowledge-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2113
en: Bad EAP-TTLS packet (len %d, left %d)
sv: Felaktigt EAP-TTLS-paket (län %d, kvar %d)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2299
en: Unexpected Pulse config packet:
sv: Oväntat Pulse-konfigurationspaket:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2393
en: Receive route of unknown type 0x%08x
sv: Mottog rutt av okänd typ 0x%08x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2451
en: Invalid ESP config packet:
sv: Ogiltigt ESP-konfigurationspaket:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2463
en: Invalid ESP setup
sv: Ogiltig ESP-konfiguration

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2538
en: Bad IF-T/TLS packet when expecting configuration:
sv: Felaktigt IF-T/TLS-paket när konfiguration förväntades:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2546
en: Unexpected IF-T/TLS packet when expecting configuration.
sv: Oväntat IF-T/TLS-paket när konfiguration förväntades.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2612
en: Insufficient configuration found
sv: Otillräcklig konfiguration hittades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2724
en: ESP rekey failed
sv: ESP rekey misslyckades

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2753
en: Pulse fatal error (reason: %ld): %s
sv: Ödesdigert Pulse-fel (orsak: %ld): %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2771
en: Unknown Pulse packet
sv: Okänt Pulse-paket

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/pulse.c#l2949
en: Sending IF-T/TLS data packet of %d bytes
sv: Skickar IF-T/TLS-datapaket på %d byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l179
en: Discard bad split include: "%s"
sv: Förkasta dålig split-include: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l183
en: Discard bad split exclude: "%s"
sv: Förkasta dålig split-exclude: ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l211
en: WARNING: Split include "%s" has host bits set, replacing with "%s/%d".
sv: VARNING: Split-include ”%s” har värdbitar satta, ersätter med ”%s/%d”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l215
en: WARNING: Split exclude "%s" has host bits set, replacing with "%s/%d".
sv: VARNING: Split-exclude ”%s” har värdbitar satta, ersätter med ”%s/%d”.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l324
en: Ignoring legacy network because address "%s" is invalid.
sv: Ignorerar äldre nätverk för att adressen ”%s” är ogiltig.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l329
en: Ignoring legacy network because netmask "%s" is invalid.
sv: Ignorerar äldre nätverk för att nätmasken ”%s” är ogiltig.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l625 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l673
en: Failed to spawn script '%s' for %s: %s
sv: Misslyckades med att generera skript ”%s” för %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l680
en: Script '%s' exited abnormally (%x)
sv: Skriptet ”%s” avslutades onormalt (%x)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/script.c#l688
en: Script '%s' returned error %d
sv: Skriptet ”%s” returnerade fel %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l119
en: Failed select() for socket connect
sv: Misslyckad select() för uttagsanslutning (socket connect)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l124
en: Socket connect cancelled
sv: Uttagsanslutning (socket connect) avbruten

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l252
en: Failed setsockopt(TCP_NODELAY) on TLS socket:
sv: Misslyckades med setsockopt(TCP_NODELAY) på TLS-uttag:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l303
en: Failed to reconnect to proxy %s: %s
sv: Misslyckades med att återansluta till proxy %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l307
en: Failed to reconnect to host %s: %s
sv: Misslyckades med att återansluta till värd %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l375
en: Proxy from libproxy: %s://%s:%d/
sv: Proxy från libproxy: %s://%s:%d/

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l408
en: getaddrinfo failed for host '%s': %s
sv: getaddrinfo misslyckades med värd '%s': %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l420 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l547
en: Reconnecting to DynDNS server using previously cached IP address
sv: Återansluter till DynDNS-server med tidigare cachad IP-adress

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l435
en: Attempting to connect to proxy %s%s%s:%s
sv: Försöker att ansluta till proxy %s%s%s:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l436
en: Attempting to connect to server %s%s%s:%s
sv: Försöker att ansluta till server %s%s%s:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l457
en: Connected to %s%s%s:%s
sv: Ansluten till %s%s%s:%s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l469
en: Failed to allocate sockaddr storage
sv: Misslyckades med att allokera sockaddr-lagring

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l512
en: Failed to connect to %s%s%s:%s: %s
sv: Misslyckades med att ansluta till %s%s%s:%s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l530
en: Forgetting non-functional previous peer address
sv: Glömmer icke-fungerande tidigare motpartsadress

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l542
en: Failed to connect to host %s
sv: Misslyckades med att ansluta till värd %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l561
en: Reconnecting to proxy %s
sv: Återansluter till proxy %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l660
en: Could not obtain file system ID for passphrase
sv: Kunde inte hämta filsystems-ID för lösenfras

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l671
en: Failed to open private key file '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna privata nyckelfilen ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l790
en: No error
sv: Inget fel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l791
en: Keystore locked
sv: Nyckellager låst

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l792
en: Keystore uninitialized
sv: Nyckellager oinitierat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l793
en: System error
sv: Systemfel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l794
en: Protocol error
sv: Protokollfel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l795
en: Permission denied
sv: Tillstånd nekat

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l796
en: Key not found
sv: Nyckel inte funnen

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l797
en: Value corrupted
sv: Värde korrupt

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l798
en: Undefined action
sv: Odefinierad åtgärd

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l802
en: Wrong password
sv: Fel lösenord

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l803
en: Unknown error
sv: Okänt fel

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l936
en: Failed select() for command socket
sv: Misslyckad select() för kommandots uttag (socket)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1024
en: Failed to open %s: %s
sv: Misslyckades med att öppna %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1031
en: Failed to fstat() %s: %s
sv: Misslyckades med fstat() %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1038
en: File %s is empty
sv: Filen %s är tom

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1044
en: File %s has suspicious size %<PRId64>
sv: Filen %s har misstänkt storlek %<PRId64>

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1053
en: Failed to allocate %d bytes for %s
sv: Misslyckades med att allokera %d byte för %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1061
en: Failed to read %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa %s: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1097
en: Unknown protocol family %d. Cannot create UDP server address
sv: Okänd protokollfamilj %d. Kan inte skapa UDP-serveradress

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1116
en: Open UDP socket
sv: Öppna UDP-uttag (socket)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1156
en: Unknown protocol family %d. Cannot use UDP transport
sv: Okänd protokollfamilj %d. Kan inte skapa UDP-transport

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1164
en: Bind UDP socket
sv: Bind UDP-uttag (socket)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1178
en: Make UDP socket non-blocking
sv: Gör UDP-uttag icke-blockerande

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1215
en: Cookie is no longer valid, ending session
sv: Kaka inte längre giltig, avslutar session

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1219
en: sleep %ds, remaining timeout %ds
sv: sömn %ds, återstående tidsgräns %ds

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1290
en: Failed select() for socket send
sv: Misslyckad select() för sändning från uttag (socket)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/ssl.c#l1330
en: Failed select() for socket recv
sv: Misslyckad select() för mottagning från uttag (socket)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l202
en: SSPI token too large (%ld bytes)
sv: SSPI-token för stor (%ld byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l215
en: Sending SSPI token of %lu bytes
sv: Skickar SSPI-token på %lu byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l220
en: Failed to send SSPI authentication token to proxy: %s
sv: Misslyckades med att skicka SSPI-autentiseringstoken till proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l228 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l256
en: Failed to receive SSPI authentication token from proxy: %s
sv: Misslyckades med att ta emot SSPI-autentiseringstoken från proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l234
en: SOCKS server reported SSPI context failure
sv: SOCKS-server rapporterade misslyckat SSPI-kontext

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l238
en: Unknown SSPI status response (0x%02x) from SOCKS server
sv: Okänd SSPI-status svar (0x%02x) från SOCKS-server

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l260
en: Got SSPI token of %lu bytes: %02x %02x %02x %02x
sv: Erhöll SSPI-token på %lu byte: %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l276
en: QueryContextAttributes() failed: %lx
sv: QueryContextAttributes() misslyckades: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l312
en: EncryptMessage() failed: %lx
sv: EncryptMessage() misslyckades: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l324
en: EncryptMessage() result too large (%lu + %lu + %lu)
sv: EncryptMessage() resultat för stort (%lu + %lu + %lu)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l349
en: Sending SSPI protection negotiation of %u bytes
sv: Skickar SSPI-skyddsförhandling på %u byte

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l354
en: Failed to send SSPI protection response to proxy: %s
sv: Misslyckades med att skicka SSPI-skyddssvar till proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l362 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l372
en: Failed to receive SSPI protection response from proxy: %s
sv: Misslyckades med att ta emot SSPI-skyddssvar från proxy: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l377
en: Got SSPI protection response of %d bytes: %02x %02x %02x %02x
sv: Erhöll SSPI-skyddssvar på %d byte: %02x %02x %02x %02x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l393
en: DecryptMessage failed: %lx
sv: DecryptMessage misslyckades: %lx

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/sspi.c#l398
en: Invalid SSPI protection response from proxy (%lu bytes)
sv: Ogiltig SSPI-skyddssvar från proxy (%lu byte)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l102
en: Enter credentials to unlock software token.
sv: Ange användaruppgifter för att låsa upp programvarutoken.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l108
en: Device ID:
sv: Enhets-ID:

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l142
en: User bypassed soft token.
sv: Användare förbigången av programvarutoken.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l148 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l234
en: All fields are required; try again.
sv: Alla fält krävs, prova igen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l158 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l326
en: General failure in libstoken.
sv: Allmänt fel i libstoken.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l162
en: Incorrect device ID or password; try again.
sv: Fel enhets-ID eller lösenord, prova igen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l166
en: Soft token init was successful.
sv: Programvarutokeninitiering lyckades.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l209
en: Enter software token PIN.
sv: Ange PIN för programvarutoken.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l241
en: Invalid PIN format; try again.
sv: Ogiltigt PIN-format, prova igen.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/stoken.c#l321
en: Generating RSA token code
sv: Genererar RSA-tokenkod

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l86
en: Error accessing registry key for network adapters
sv: Fel vid åtkomst av registernyckel för nätverksadapters

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l112
en: Cannot read %s\%s or is not string
sv: Kan inte läsa %s\%s eller är inte sträng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l122
en: %s\ComponentId is unknown '%s'
sv: %s\ComponentId är okänt ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l128
en: Found %s at %s
sv: Fann %s vid %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l145
en: Cannot open registry key %s
sv: Kan inte öppna registernyckeln %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l156
en: Cannot read registry key %s\%s or is not string
sv: Kan inte läsa registernyckeln %s\%s eller är inte sträng

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l197
en: GetAdapterIndex() failed: %s
    Falling back to GetAdaptersInfo()
sv: GetAdapterIndex() misslyckades: %s
    Faller tillbaka till GetAdaptersInfo()

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l211
en: GetAdaptersInfo() failed: %s
sv: GetAdaptersInfo() misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l365
en: Failed to open %s
sv: Misslyckades med att öppna %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l370
en: Opened tun device %S
sv: Öppnade tun-enheten %S

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l378
en: Failed to obtain TAP driver version: %s
sv: Misslyckades med att erhålla TAP-drivrutin i version: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l384
en: Error: TAP-Windows driver v9.9 or greater is required (found %ld.%ld)
sv: Fel: TAP-Windows drivrutin v9.9 eller större krävs (fann %ld.%ld)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l405
en: Failed to set TAP IP addresses: %s
sv: Misslyckades med att sätta TAP IP-adress: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l417 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l666
en: Failed to set TAP media status: %s
sv: Misslyckades med att sätta TAP mediastatus: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l431
en: Ignoring non-matching interface "%S"
sv: Ignorerar ej matchande gränssnitt ”%S”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l454
en: Could not convert interface name to UTF-8
sv: Kunde inte konvertera gränssnittsnamn till UTF-8

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l468
en: Using %s device '%s', index %d
sv: Använder %s-enhet ”%s”, index %d

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l489
en: Could not construct interface name
sv: Kunde inte konstruera gränssnittsnamn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l564
en: TAP device aborted connectivity. Disconnecting.
sv: TAP-enhet avslutade anslutning. Kopplar från.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l569
en: Failed to read from TAP device: %s
sv: Misslyckades med att läsa från TAP-enhet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l583
en: Failed to complete read from TAP device: %s
sv: Misslyckades med att läsa från TAP-enhet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l609
en: Wrote %ld bytes to tun
sv: Skrev %ld byte till tun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l619
en: Waiting for tun write...
sv: Väntar på tun-skrivning…

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l622
en: Wrote %ld bytes to tun after waiting
sv: Skrev %ld byte till tun efter väntan

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l629
en: Failed to write to TAP device: %s
sv: Misslyckades med att skriva till TAP-enhet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun-win32.c#l683
en: Spawning tunnel scripts is not yet supported on Windows
sv: Att generera tunnelskript stöds ännu inte på Windows

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l88
en: Could not open /dev/tun for plumbing
sv: Kunde inte öppna /dev/tun för plumbing

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l92
en: Can't push IP
sv: Kan inte trycka IP

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l102
en: Can't set ifname
sv: Kan inte sätta ifname

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l118
en: Can't plumb %s for IPv%d: %s
sv: Kan inte plumb %s för IPv%d: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l139
en: open /dev/tun
sv: öppna /dev/tun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l145
en: Failed to create new tun
sv: Misslyckades med att skapa ny tun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l151
en: Failed to put tun file descriptor into message-discard mode
sv: Misslyckades med att stoppa tun-fildeskriptor i förkasta-meddelande-läge

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l183
en: tun device is unsupported on this platform
sv: tun-enhet stöds ej på denna plattform

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l219 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l402
en: Failed to open tun device: %s
sv: Misslyckades med att öppna tun-enhet: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l230
en: Failed to bind local tun device (TUNSETIFF): %s
sv: Misslyckades med att binda lokal tun-enhet (TUNSETIFF): %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l234
en: To configure local networking, openconnect must be running as root
    See %s for more information
sv: För att konfigurera lokalt nätverk måste openconnect köras som root
    Se %s för mer information

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l297
en: Invalid interface name '%s'; must match 'utun%%d' or 'tun%%d'
sv: Ogiltigt gränssnittsnamn '%s', måste matcha ”utun%%d” eller ”tun%%d”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l306
en: Failed to open SYSPROTO_CONTROL socket: %s
sv: Misslyckades med att öppna SYSPROTO_CONTROL-uttag (socket): %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l315
en: Failed to query utun control id: %s
sv: Misslyckades med att fråga utun control id: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l333
en: Failed to allocate utun device name
sv: Misslyckades med att allokera enhetsnamn för utun

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l344
en: Failed to connect utun unit: %s
sv: Misslyckades med att ansluta enhet för utun: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l363
en: Invalid interface name '%s'; must match 'tun%%d'
sv: Ogiltigt gränssnittsnamn ”%s”, måste matcha ”tun%%d”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l372
en: Cannot open '%s': %s
sv: Kan inte öppna ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l432
en: Failed to make tun socket nonblocking: %s
sv: Misslyckades med att göra tun-uttag icke-blockerande: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l459
en: socketpair failed: %s
sv: socketpair misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l464
en: fork failed: %s
sv: gren (fork) misslyckades: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l478
en: (script)
sv: (skript)

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/tun.c#l546
en: Failed to write incoming packet: %s
sv: Misslyckades med att skriva inkommande paket: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/wintun.c#l74
en: Could not load wintun.dll
sv: Kunde inte läsa in wintun.dll

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/wintun.c#l89
en: Could not resolve functions from wintun.dll
sv: Kunde inte slå upp funktioner från wintun.dll

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/xml.c#l77 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/xml.c#l102
en: Treating host "%s" as a raw hostname
sv: Behandlar värd ”%s” som ett rått värdnamn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/xml.c#l84
en: Failed to SHA1 existing file
sv: Misslyckades med SHA1 på existerande fil

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/xml.c#l92
en: XML config file SHA1: %s
sv: XML-konfigurationsfil SHA1: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/xml.c#l100
en: Failed to parse XML config file %s
sv: Misslyckades med att tolka XML-konfigurationsfilen %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/xml.c#l137
en: Host "%s" has address "%s"
sv: Värd ”%s” har adress ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/xml.c#l147
en: Host "%s" has UserGroup "%s"
sv: Värd ”%s” har UserGroup ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/xml.c#l161
en: Host "%s" not listed in config; treating as raw hostname
sv: Värd ”%s” inte listad i konfiguration, behandlar som rått värdnamn

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l96
en: Failed to send "%s" to ykneo-oath applet: %s
sv: Misslyckades med att skicka ”%s” till miniprogrammet ykneo-oath: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l103
en: Invalid short response to "%s" from ykneo-oath applet
sv: Ogiltigt kort svar till %s från miniprogrammet ykneo-oath

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l120
en: Failure response to "%s": %04x
sv: Misslyckades med svar till ”%s”: %04x

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l174
en: select applet command
sv: välj kommando för miniprogram

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l185 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l424
en: Unrecognised response from ykneo-oath applet
sv: Okänt svar från miniprogrammet ykneo-oath

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l201
en: Found ykneo-oath applet v%d.%d.%d.
sv: Hitta miniprogrammet ykneo-oath v%d.%d.%d.

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l225
en: PIN required for Yubikey OATH applet
sv: PIN krävs för miniprogrammet Yubikey OATH

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l257
en: Failed to calculate Yubikey unlock response
sv: Misslyckades med att beräkna Yubikey olåst svar

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l274
en: unlock command
sv: låsa upp-kommando

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l306
en: Trying truncated-char PBKBF2 variant of Yubikey PIN
sv: Provar teckentrunkerad PBKBF2-variant av Yubikey PIN

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l342
en: Failed to establish PC/SC context: %s
sv: Misslyckades med att etablera PC/SC-kontext: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l347
en: Established PC/SC context
sv: Etablerade PC/SC-kontext

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l353 https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l365
en: Failed to query reader list: %s
sv: Misslyckades med att fråga läslista: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l392
en: Failed to connect to PC/SC reader '%s': %s
sv: Misslyckades med att ansluta till PC-/SC-läsare ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l397
en: Connected PC/SC reader '%s'
sv: Anslöt PC-/SC-läsare ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l402
en: Failed to obtain exclusive access to reader '%s': %s
sv: Misslyckades med att erhålla exklusiv åtkomst till läsaren ”%s”: %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l412
en: list keys command
sv: lista nyckelkommando

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l445
en: Found %s/%s key '%s' on '%s'
sv: Fann %s/%s nyckel ”%s” på ”%s”

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l468
en: Token '%s' not found on Yubikey '%s'. Searching for another Yubikey...
sv: Token ”%s” fanns inte på Yubikey ”%s”. Letar efter annan Yubikey…

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l516
en: Server is rejecting the Yubikey token; switching to manual entry
sv: Server förkastar Yubikey-token, växlar till manuellt angiven

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l570
en: Generating Yubikey token code
sv: Genererar Yubikey-tokenkod

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l575
en: Failed to obtain exclusive access to Yubikey: %s
sv: Misslyckades med att erhålla exklusiv åtkomst till Yubi %s

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l619
en: calculate command
sv: kommandot beräkna

note: https://git.infradead.org/users/dwmw2/openconnect.git/blob/3186bb699e:/yubikey.c#l627
en: Unrecognised response from Yubikey when generating tokencode
sv: Okänt svar från Yubikey under generering av tokenkod

en: General
sv: Allmänt

en: _VPN Protocol
sv: _VPN-protokoll

en: Allow security scanner _trojan (CSD)
sv: Tillåt säkerhetsanalys_trojan (CSD)

en: Trojan (CSD) _Wrapper Script
sv: O_mslagsskript för trojan (CSD)

en: Reported OS
sv: Rapporterat OS

en: Common values: linux linux-64 win mac-intel android apple-ios
sv: Vanliga värden: linux linux-64 win mac-intel android apple-ios

en: Certificate Authentication
sv: Certifikatautentisering

en: Use _FSID for key passphrase
sv: Använd _FSID för nyckellösenfras

en: Prevent user from manually accepting invalid certificates
sv: Förhindra användare från att manuellt acceptera ogiltiga certifikat

en: Software Token Authentication
sv: Programvarutoken-autentisering (STA)

en: Token _Mode
sv: Token_läge

en: Token Sec_ret
sv: Tokenhem_lighet

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: RSA SecurID — read from ~/.stokenrc
sv: RSA SecurID — läs från ~/.stokenrc

en: RSA SecurID — manually entered
sv: RSA SecurID — manuellt angiven

en: TOTP — manually entered
sv: TOTP — manuellt angiven

en: HOTP — manually entered
sv: HOTP — manuellt angiven

en: Multi-protocol VPN client (openconnect)
sv: Multiprotokollklient för VPN (openconnect)

en: Compatible with Cisco AnyConnect, Juniper Network Connect and Junos Pulse, and PAN GlobalProtect SSL VPNs.
sv: Kompatibel med Cisco AnyConnect, Juniper Network Connect och Junos Pulse samt VPN med PAN GlobalProtect SSL.

en: Compatible with Cisco AnyConnect and Juniper Network Connect and Junos Pulse SSL VPNs.
sv: Kompatibel med Cisco AnyConnect, Juniper Network Connect och VPN med Junos Pulse SSL.

en: Cisco AnyConnect Compatible VPN (openconnect)
sv: Cisco AnyConnect-kompatibel VPN (openconnect)

en: Compatible with Cisco AnyConnect SSL VPN.
sv: Kompatibel med Cisco AnyConnect SSL VPN.

en: Cisco AnyConnect or openconnect
sv: Cisco AnyConnect eller openconnect

en: object class '%s' has no property named '%s'
sv: objektklassen ”%s” har ingen egenskap med namn ”%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
sv: egenskapen ”%s” för objektklassen ”%s” är skrivskyddad

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
sv: konstruktionsegenskap ”%s” för objektet ”%s” kan inte ställas in efter att det skapats

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
sv: ”%s::%s” är inte ett giltigt egenskapsnamn; ”%s” är inte en undertyp till GObject

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
sv: kunde inte ange egenskapen ”%s” för typen ”%s” från värdet av typen ”%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
sv: värdet ”%s” av typen ”%s” är ogiltigt eller utanför intervallet för egenskapen ”%s” av typen ”%s”

en: unable to get editor plugin name: %s
sv: kan inte hämta namnet på redigerarinsticket: %s

en: missing plugin file "%s"
sv: saknar insticksmodulfilen ”%s”

en: cannot load editor plugin: %s
sv: kan inte öppna redigerarinsticket: %s

en: cannot load factory %s from plugin: %s
sv: kan inte öppna fabriken %s från insticksmodulen: %s

en: unknown error creating editor instance
sv: okänt fel vid skapande av redigeringsinstans

en: invalid integer property “%s” or out of range [%d -> %d]
sv: ogiltig heltalsegenskap ”%s” eller utanför intervallet [%d -> %d]

en: invalid boolean property “%s” (not yes or no)
sv: ogiltig boolesk egenskap ”%s” (inte yes eller no)

en: unhandled property “%s” type %s
sv: ohanterad egenskap ”%s” typ %s

en: property “%s” invalid or not supported
sv: egenskapen ”%s” är ogiltig eller stöds ej

en: No VPN configuration options.
sv: Inga VPN-konfigurationsalternativ.

en: No VPN secrets!
sv: Inga VPN-hemligheter!

en: Could not find openconnect binary.
sv: Kunde inte hitta binärfilen för openconnect.

en: No VPN gateway specified.
sv: Ingen VPN-gateway har angivits.

en: No WebVPN cookie provided.
sv: Ingen WebVPN-kaka tillhandahölls.

en: Don’t quit when VPN connection terminates
sv: Avsluta inte när VPN-anslutningen terminerar

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
sv: Aktivera detaljerad felloggning (kan visa lösenord)

en: D-Bus name to use for this instance
sv: D-Bus-namn att använda för denna instans

en: nm-openconnect-service provides integrated Cisco AnyConnect SSL VPN capability to NetworkManager.
sv: nm-openconnect-service tillhandahåller integrerade Cisco AnyConnect SSL VPN-funktioner till Nätverkshanteraren.
