NetworkManager-openvpn master - en to da translation catalogue (273 entries)

en: OpenVPN client
da: OpenVPN-klient

en: Client for OpenVPN virtual private networks
da: Klient til virtuelle private OpenVPN-netværk

en: Support for configuring OpenVPN virtual private network connections.
da: Understøttelse af konfigurering af virtuelle private OpenVPN-netværksforbindelser.

en: OpenVPN is a popular and flexible free-software VPN solution.
da: OpenVPN er en fri, populær og fleksibel VPN-løsning.

en: The advanced options dialog
da: Dialogen med avancerede indstillinger

en: The NetworkManager Developers
da: Udviklerne af Netværkshåndtering

en: Authentication required
da: Godkendelse kræves

en: Password
da: Adgangskode

en: Certificate password
da: Adgangskode til certifikat

en: HTTP proxy password
da: Adgangskode til HTTP-proxy

en: Authenticate VPN
da: Godkend VPN

en: Certificate pass_word:
da: Ad_gangskode til certifikat:

en: _HTTP proxy password:
da: Adgangskode til _HTTP-proxy:

en: You need to authenticate to access the Virtual Private Network “%s”.
da: Du skal godkendes for at få adgang til det virtuelle private netværk “%s”.

en: option %s expects between %u and %u argument | option %s expects between %u and %u arguments
da[0]: valgmuligheden %s forventer mellem %u og %u argument
da[1]: valgmuligheden %s forventer mellem %u og %u argumenter

en: option %s expects no arguments
da: valgmuligheden %s forventer ingen argumenter

en: option %s expects exactly one argument | option %s expects exactly %u arguments
da[0]: valgmuligheden %s forventer nøjagtigt %u argument
da[1]: valgmuligheden %s forventer nøjagtigt %u argumenter

en: argument %s of “%s” can not be empty
da: argumentet %s til “%s” kan ikke være tomt

en: argument of “%s” can not be empty
da: argumentet til “%s” kan ikke være tomt

en: argument %s of “%s” must be UTF-8 encoded
da: argumentet %s til “%s” skal være kodet i UTF-8

en: argument of “%s” must be UTF-8 encoded
da: argumentet til “%s” skal være kodet i UTF-8

en: invalid %uth argument to “%s” where number expected
da: ugyldigt %u. argument til “%s” hvor tal blev forventet

note: we don't support these special destinations, as they currently cannot be expressed * in a connection.
en: unsupported %uth argument %s to “%s”
da: ikke-understøttet %u. argument %s til “%s”

note: we also don't support specifing a FQDN.
en: unsupported %uth argument to “%s” which looks like a FQDN but only IPv4 address supported
da: argument %u til “%s” understøttes ikke; det ser ud som en FQDN, men kun IPv4-adresser understøttes

en: invalid %uth argument to “%s” where IPv4 address expected
da: ugyldigt %u. argument til “%s”, hvor IPv4-adresse blev forventet

en: invalid %uth key-direction argument to “%s”
da: ugyldig %u. nøgleretningsargument til “%s”

en: invalid %uth argument to “%s”
da: ugyldigt %u. argument til “%s”

en: unterminated %s at position %lld
da: uafsluttet %s ved position %lld

en: double quote
da: dobbelt anførselstegn

en: single quote
da: enkelt anførselstegn

en: trailing escaping backslash at position %lld
da: afsluttende undvige-backslash ved position %lld

en: unable to read HTTP proxy auth file
da: ikke i stand til at læse auth-fil til HTTP-proxy

en: cannot read user/password from HTTP proxy auth file
da: kan ikke læse bruger/adgangskode fra auth-fil til HTTP-proxy

en: user/password from HTTP proxy auth file must be UTF-8 encoded
da: bruger/adgangskode fra auth-fil til HTTP-proxy skal være kodet i UTF-8

en: “%s” is not a directory
da: “%s” er ikke en mappe

en: cannot create “%s” directory
da: kan ikke oprette mappen “%s”

en: cannot write <%s> blob from line %ld to file (%s)
da: kan ikke skrive blobben <%s> fra linje %ld til fil (%s)

en: cannot write <%s> blob from line %ld to file “%s”
da: kan ikke skrive blobben <%s> fra linje %ld til fil “%s”

en: proto expects protocol type like “udp” or “tcp”
da: proto forventer protokoltype som “udp” eller “tcp”

en: unsupported mtu-disc argument
da: ikke-understøttet argument til mtu-disc

en: unsupported crl-verify argument
da: ikke-understøttet argument til crl-verify

en: invalid option
da: ugyldigt tilvalg

en: allow-compression: invalid argument
da: allow-compression: ugyldigt argument

en: unsupported comp-lzo argument
da: ikke-understøttet argument til comp-lzo

en: unsupported compress argument
da: ikke-understøttet argument til compress

en: remote cannot contain space
da: fjernsted kan ikke indeholde mellemrum

en: remote cannot contain comma
da: fjernsted kan ikke indeholde komma

en: remote expects protocol type like “udp” or “tcp”
da: fjernsted forventer protokoltype som “udp” eller “tcp”

en: invalid keyword “%s” in tls-version-min
da: ugyldigt nøgleord “%s” i tls-version-min

en: invalid verify-x509-name type
da: ugyldig type af verify-x509-name

en: unsupported blob/xml element
da: ikke-understøttet blob-/xml-element

en: unterminated blob element <%s>
da: uafsluttet blob-element <%s>

en: configuration error: %s (line %ld)
da: konfigurationsfejl: %s (linje %ld)

en: unknown or unsupported option
da: ukendt eller ikke-understøttet tilvalg

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN client configuration
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-klientkonfiguration

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (no remote)
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-konfiguration (ingen remote)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (--pkcs12 can not be used with --cert or --key)
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-konfiguration (--pkcs12 kan ikke bruges med --cert eller --key)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (--ca can not be PKCS#12 format)
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-konfiguration (--ca må ikke være i PKCS#12-format)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (missing --ca)
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-konfiguration (manglende --ca)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (if you use one of --cert or --key, you must use them both)
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-konfiguration (hvis du bruger --cert eller --key, så skal du bruge dem begge)

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (--cert can not be PKCS#12 format.)
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-konfiguration (--cert må ikke være i PKCS#12-format).

en: The file to import wasn’t a valid OpenVPN configuration (--key can not be PKCS#12 format.)
da: Filen, der skulle importeres, var ikke en gyldig OpenVPN-konfiguration (--key må ikke være i PKCS#12-format).

en: missing path argument
da: manglende stiargument

en: connection is not a valid OpenVPN connection
da: forbindelsen er ikke en gyldig OpenVPN-forbindelse

en: connection was incomplete (missing gateway)
da: forbindelsen var ufuldstændig (manglende gateway)

en: failed to write file: %s
da: kunne ikke skrive fil: %s

en: Asymmetric
da: Asymmetrisk

en: Symmetric
da: Symmetrisk

en: Automatic
da: Automatisk

en: LZO disabled (legacy)
da: LZO deaktiveret (forældet)

en: LZO adaptive (legacy)
da: LZO adaptiv (forældet)

en: None
da: Ingen

en: No
da: Nej

en: Maybe
da: Måske

en: Yes
da: Ja

en: General
da: Generelt

en: Remote gateway(s), with optional port and protocol (e.g. ovpn.corp.com:1234:tcp). You can specify multiple hosts for redundancy (use commas or spaces as delimiters).
    config: remote
da: Fjernservergateways med valgfri port og protokol (f.eks. ovpn.corp.com:1234:tcp). Du kan angive flere værter af hensyn til redundans (brug komma eller mellemrum som adskillere).
    Konfiguration: fjern

en: Authentication
da: Godkendelse

en: User
da: Bruger

en: User name
da: Brugernavn

en: Password passed to OpenVPN when prompted for it.
    config: auth-user-pass
da: Adgangskode sendes til OpenVPN, når der spørges efter den.
    Konfiguration: auth-user-pass

en: Username passed to OpenVPN when prompted for it. If omitted, use the name of the system user that activates the connection.
    config: auth-user-pass
da: Brugernavn sendes til OpenVPN, når der spørges efter det. Hvis udeladt bruges navnet på systembrugeren, som aktiverer forbindelsen.
    Konfiguration: auth-user-pass

en: Remote IP Address
da: Fjernsteds IP-adresse

en: Local IP Address
da: Lokal IP-adresse

en: Key Direction
da: Nøgleretning

en: Static Key
da: Statisk nøgle

en: Pre-shared file for Static Key encryption mode (non-TLS).
    config: static <file>
da: Forhåndsdelt fil til statisk nøglekrypteringstilstand (ikke-TLS).
    Konfiguration: static <fil>

en: IP address of the remote VPN endpoint.
    config: ifconfig <l> <rn>
da: Fjernsteds VPN-slutpunkts IP-adresse.
    Konfiguration: ifconfig <l> <rn>

en: IP address of the local VPN endpoint.
    config: ifconfig <l> <rn>
da: Det lokale VPN-slutpunkts IP-adresse.
    Konfiguration: ifconfig <l> <rn>

en: Direction for Static Key encryption mode (non-TLS).
    If key direction is used, it must be the opposite of that used on the VPN peer. For example, if the peer uses “1”, this connection must use “0”. If you are unsure what value to use, contact your system administrator.
    config: static <file> [direction]
da: Retning for statisk nøglekrypteringstilstand (ikke-TLS).
    Hvis nøgleretning anvendes, skal den være den modsatte af den nøgleretning, som VPN-peer bruger. Hvis peer f.eks. bruger “1”, skal denne forbindelse bruge “0”. Hvis du ikke er sikker på, hvilken værdi du skal bruge, bør du kontakte din systemadministrator.
    Konfiguration: static <fil> [retning]

en: Select an authentication mode.
da: Vælg en godkendelsestilstand.

en: Ad_vanced…
da: A_vanceret …

en: Not required
da: Ikke kræves

en: OpenVPN Advanced Options
da: Avancerede indstillinger til OpenVPN

en: Advanced Properties
da: Avancerede egenskaber

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Apply
da: An_vend

en: Use custom gateway p_ort
da: A_nvend tilpasset port til gateway

en: TCP/UDP port number for peer. (Default value when there is no port for gateway).
    config: port
da: TCP/UDP-portnummer til peer. (Standardværdi når der ikke er nogen port til gatewayen).
    Konfiguration: port

en: Use custom _renegotiation interval
da: Anvend tilpasset _genforhandlingsinterval

en: Renegotiate data channel key after the specified number of seconds.
    config: reneg-sec
da: Genforhandl datakanalnøgle efter det angive antal sekunder.
    Konfiguration: reneg-sec

en: Data _compression
da: Data_komprimering

en: Use fast LZO compression.
    config: comp-lzo
da: Anvend hurtig LZO-komprimering.
    Konfiguration: comp-lzo

en: Enable or disable outgoing traffic compression
    config: allow-compression asym|yes
da: Aktivér/deaktivér komprimering af udgående trafik
    Konfiguration: allow-compression asym|yes

en: Use a _TCP connection
da: Anvend en _TCP-forbindelse

en: Use TCP for communicating with remote host.
    (This is a default setting only used when no protocol is specified for the gateway.)
    config: proto tcp-client | udp
da: Anvend TCP til kommunikation med fjernvært.
    (Dette er en standardindstilling, som kun anvendes, når der ikke er angivet en protokol til gatewayen.)
    Konfiguration: proto tcp-client | udp

en: Set virtual _device type
da: Angiv virtuel enhedst_ype

en: Explicitly set virtual device type and name (TUN/TAP).
da: Angiv eksplicit virtuel enhedstype og -navn (TUN/TAP).

en: Explicitly set virtual device type (TUN/TAP).
    config: dev-type tun | tap
da: Angiv eksplicit virtuel enhedstype og -navn (TUN/TAP).
    Konfiguration: dev-type tun | tap

en:  and _name
da:  og na_vn

en: Use custom name for TUN/TAP virtual device (instead of default “tun” or “tap”).
    config: dev <name>
da: Anvend tilpasset navn for virtuel TUN/TAP-enhed (i stedet for “tun” eller “tap” som standard).
    Konfiguration: dev <navn>

en: Use custom tunnel Maximum Transmission _Unit (MTU)
da: Anvend tilpasset maksimal transmissionsenhed (MTU) for t_unnel

en: Take the TUN device MTU to be the specified value and derive the link MTU from it.
    config: tun-mtu
da: Lad TUN-enhedens MTU være den angivne værdi og afled link-MTU'en fra den.
    Konfiguration: tun-mtu

en: Use custom UDP _fragment size
da: Anvend tilpasset UDP-_fragmentstørrelse

en: Enable internal datagram fragmentation with this maximum size.
    config: fragment
da: Aktivér intern datagramfragmentering med denne maksimale størrelse.
    Konfiguration: fragment

en: Restrict tunnel TCP Maximum _Segment Size (MSS)
da: Begræns den maksimale _segmentstørrelse (MSS) for tunnel-TCP

en: Restrict tunnel TCP MSS.
    config: mssfix
da: Begræns TCP-MSS for tunnel.
    Konfiguration: mssfix

en: Rando_mize remote hosts
da: _Bland fjernværter

en: Randomize the order of gateways list (remote) as a kind of basic load-balancing measure.
    config: remote-random
da: Bland rækkefølgen af gatewaylisten (remote) som en slags basal foranstaltning til justering af belastning.
    Konfiguration: remote-random

en: Allow Pull FQDN
da: Tillad hentning af FQDN

en: Allow client to pull DNS names from server
    config: allow-pull-fqdn
da: Tillad klienten at hente DNS-navne fra serveren
    Konfiguration: allow-pull-fqdn

en: _Prefix remote DNS name with random string
da: _Præfiks fjern-DNS-navn med tilfældig streng

en: Adds a random string to remote DNS name to avoid DNS caching.
    config: remote-random-hostname
da: Tilføjer en tilfældig streng til fjern-DNS-navn for at undgå DNS-mellemlagring.
    Konfiguration: remote-random-hostname

en: IPv6 tun link
da: IPv6-tun-link

en: Build a tun link capable of forwarding IPv6 traffic
    config: tun-ipv6
da: Byg et tun-link, som er i stand til at videresende IPv6-trafik.
    Konfiguration: tun-ipv6

en: Specify pin_g interval
da: Angiv _ping-interval

en: Ping remote over the TCP/UDP control channel if no packets have been sent for at least n seconds.
    config: ping <n>
da: Ping fjernserver over TCP/UDP-kontrolkanalen, hvis der ikke er blevet sendt nogen pakker i mindst n sekunder.
    Konfiguration: ping <n>

en: Specify _exit or restart ping
da: Angiv afslutning _eller genstart ifølge ping

en: Exit or restart after n seconds pass without reception of a ping or other packet from remote.
    config: ping-exit | ping-restart <n>
da: Afslut eller genstart efter n sekunder uden modtagelse af et ping eller en anden pakke fra fjernsted.
    Konfiguration: ping-exit | ping-restart <n>

en: Accept authenticated packets from any address (F_loat)
da: Acceptér godkendte pakker fra alle adresser (F_loat)

en: Allow remote peer to change its IP address and/or port number, such as due to DHCP (this is the default if --remote is not used). --float when specified with --remote allows an OpenVPN session to initially connect to a peer at a known address, however if packets arrive from a new address and pass all authentication tests, the new address will take control of the session. This is useful when you are connecting to a peer which holds a dynamic address such as a dial-in user or DHCP client.
    
    Essentially, --float tells OpenVPN to accept authenticated packets from any address, not only the address which was specified in the --remote option.
    
    config: float
da: Tillad at fjernpeer ændrer sin IP-adresse og/eller portnummer f.eks. pga. DHCP (dette er standard, hvis --remote ikke anvendes). Når --float angives med --remote, tillader det, at en OpenVPN-session kan forbinde til en peer på en kendt adresse, men hvis pakker ankommer fra en ny adresse og består alle godkendelsestest, vil den nye adresse overtage sessionen. Dette er nyttigt, når du forbinder til en peer, som har en dynamisk adresse som f.eks. en opkaldsbruger eller en DHCP-klient.
    
    Alt i alt får --float OpenVPN til at acceptere godkendte pakker fra alle adresser og ikke kun adressen angivet med tilvalget --remote.
    
    Konfiguration: float

en: Specify max routes
da: Angiv maks. antal ruter

en: Specify the maximum number of routes the server is allowed to specify.
    config: max-routes <n>
da: Angiv det maksimale antal ruter, serveren må angive.
    Konfiguration: max-routes <n>

en: Encrypt packets with cipher algorithm. The default is BF-CBC (Blowfish in Cipher Block Chaining mode).
    config: cipher
da: Kryptér pakker med krypteringsalgoritme. Standarden er BF-CBC (Blowfish i Cipher Block Chaining-tilstand).
    Konfiguration: cipher

en: Use custom _size of cipher key
da: Anvend tilpasset _størrelse på krypteringsalgoritmenøgle

en: Set cipher key size to a custom value. If unspecified, it defaults to cipher-specific size.
    config: keysize <n>
da: Angiv krypteringsalgoritmens nøglestørrelse til en tilpasset værdi. Hvis ikke angivet, er størrelsen specifik for krypteringsalgoritmen.
    Konfiguration: keysize <n>

en: Authenticate packets with HMAC using message digest algorithm. The default is SHA1.
    config: auth
da: Godkend pakker med HMAC med brug af “message digest”-algoritme. Standarden er SHA1.
    Konfiguration: auth

en: Ci_pher
da: _Krypteringsalgoritme

en: _HMAC Authentication
da: _HMAC-godkendelse

en: Disable cipher _negotiation
da: Deaktivér _forhandling af krypteringsalgoritmen

en: Disable cipher negotiation between client and server.
    config: ncp-disable
da: Deaktivér forhandling af krypteringsalgoritmen mellem klient og server.
    Konfiguration: ncp-disable

en: Verify CRL from file
da: Bekræft CRL fra fil

en: Check peer certificate against the specified file in PEM format. A CRL (certificate revocation list) is used when a particular key is compromised but when the overall PKI is still intact.
da: Tjek peercertifikat mod den angivne fil i PEM-format. En CRL (certificate revocation list) bruges, når en særskilt nøgle er kompromitteret, men PKI (Public Key Infrastructure) overordnet set er intakt.

en: Verify CRL from directory
da: Bekræft CRL fra mappe

en: Check peer certificate by looking at files in the specified directory. The directory must contain files named as revoked serial numbers (the files may be empty, the contents are never read).
da: Tjek peercertifikat ved at kigge på filer i den angivne mappe. Mappen skal indeholde filnavne som er tilbagekaldte serienumre (filerne kan være tomme, da indholdet aldrig læses).

en: (None)
da: (Ingen)

en: Security
da: Sikkerhed

en: _Subject Match
da: _Subjektmatch

en: Subject or Common Name to verify server certificate information against.
    
    config: verify-x509-name subject-or-name [mode]
    config (legacy mode): tls-remote subject-or-name
da: Subjekt eller fælles navn til bekræftelse af serverens certifikatinformation.
    
    Konfiguration: verify-x509-name subjekt-eller-navn [tilstand]
    Konfiguration (forældet tilstand): tls-remote subjekt-eller-navn

en: Server _Certificate Check
da: Server_certifikatkontrol

en: Verify server certificate identification.
    
    When enabled, connection will only succeed if the server certificate matches some expected properties.
    Matching can either apply to the whole certificate subject (all the fields),
    or just the Common Name (CN field).
    
    The legacy option tls-remote is deprecated and removed from OpenVPN 2.4 and newer. Do not use it anymore.
    
    config: verify-x509-name subject-or-name [mode]
    config (legacy mode): tls-remote subject-or-name
da: Bekræft identifikation af servercertifikat.
    
    Når aktiveret vil forbindelse kun kunne lykkes, hvis serverens certifikat har nogle forventede egenskaber.
    Dette kan enten omfatte hele certifikatsubjektet (alle felter)
    eller kun fælles navn (CN-feltet).
    
    Det forældet tilvalg tls-remote frarådes og er fjernet i OpenVPN 2.4 og nyere. Lad være med at bruge det.
    
    Konfiguration: verify-x509-name subjekt-eller-navn [tilstand]
    Konfiguration (forældet tilstand): tls-remote subjekt-eller-navn

en: _Verify peer (server) certificate usage signature
da: _Bekræft brugssignatur for certifikat fra peer (server)

en: Require that peer certificate was signed with an explicit key usage and extended key usage based on RFC3280 TLS rules.
da: Kræv at peercertifikatet blev signeret med en eksplicit nøglebrug og udvidet nøglebrug baseret på TLS-reglerne fra RFC3280.

en: _Remote peer certificate TLS type
da: TLS-type af fje_rnpeers certifikat

en: Require that peer certificate was signed with an explicit key usage and extended key usage based on RFC3280 TLS rules.
    config: remote-cert-tls client|server
da: Kræv at peercertifikatet blev signeret med en eksplicit nøglebrug og udvidet nøglebrug baseret på TLS-reglerne fra RFC3280.
    Konfiguration: remote-cert-tls client|server

en: _Verify peer (server) certificate nsCertType designation
da: _Bekræft nsCertType-betegnelse for certifikat fra peer (server)

en: Require that peer certificate was signed with an explicit nsCertType designation.
da: Kræv at peercertifikatet blev signeret med en eksplicit nsCertType-betegnelse.

en: _Remote peer certificate nsCert designation
da: nsCertType-betegnelse for certifikat fra _fjernpeer

en: Require that peer certificate was signed with an explicit nsCertType designation.
    config: ns-cert-type client|server
da: Kræv at peercertifikatet blev signeret med en eksplicit nsCertType-betegnelse.
    Konfiguration: ns-cert-type client|server

en: Key _Direction
da: N_øgleretning

en: Add an additional layer of HMAC authentication on top of the TLS control channel to protect against DoS attacks. In case of TLS-Crypt mode, the control channel is also encrypted.
    config: tls-auth <file> [direction] | tls-crypt <file>
da: Tilføj yderligere et lag af HMAC-godkendelse oven på TLS-kontrolkanalen for at beskytte mod DoS-angreb. I tilfælde af TLS-Crypt-tilstand krypteres kontrolkanalen også.
    Konfiguration: tls-auth <fil> [retning] | tls-crypt <fil>

en: Direction parameter for static key mode.
    If key direction is used, it must be the opposite of that used on the VPN peer. For example, if the peer uses “1”, this connection must use “0”. If you are unsure what value to use, contact your system administrator.
    config: tls-auth <file> [direction]
da: Retningsparameter for statisk nøgle-tilstand.
    Hvis nøgleretning anvendes, skal den være den modsatte af den nøgleretning, som VPN-peer bruger. Hvis peer f.eks. bruger “1”, skal denne forbindelse bruge “0”. Hvis du ikke er sikker på, hvilken værdi du skal bruge, bør du kontakte din systemadministrator.
    Konfiguration: tls-auth <fil> [retning]

en: Key _File
da: Nø_glefil

en: Mode
da: Tilstand

en: Add an additional layer of encryption or HMAC authentication.
da: Tilføj yderligere et lag af kryptering eller HMAC-godkendelse.

en: Extra Certificates
da: Ekstra certifikater

en: Specify a file containing one or more PEM certs (concatenated together) that complete the local certificate chain.
    config: extra-certs <file>
da: Angiv en fil som indeholder et eller flere PEM-certifikater (kædet sammen), der fuldender den lokale certifikatkæde.
    Konfiguration: extra-certs <fil>

en: TLS cipher string
da: TLS-krypteringsalgoritmestreng

en: Set a value for the --tls-cipher parameter. This can be useful for working with VPNs using deprecated hashing schemes.
da: Angiv en værdi for parameteren --tls-cipher. Dette kan være nyttigt, når du arbejder med VPN-tjenester, der bruger forældede hashfunktioner.

en: Additional TLS authentication or encryption
da: Yderligere TLS-godkendelse eller -kryptering

en: Controls min and max version allowed for TLS.
da: Styrer den laveste og højeste version tilladt til TLS.

en: TLS version control
da: Styring af TLS-version

en: TLS _min version
da: _Laveste TLS-version

en:  Sets the minimum TLS version we will accept from the peer (default is "1.0").  Examples for version include "1.0", "1.1", or "1.2".
da:  Angiver den højeste TLS-version, vi vil bruge (standard er den højeste understøttede version). Eksempler på versioner er “1.0”, “1.1” eller “1.2”.

en: TLS ma_x version
da: _Højeste TLS-version

en: Set the maximum TLS version we will use (default is the highest version supported).  Examples for version include "1.0", "1.1", or "1.2".
da: Angiv den højeste TLS-version, vi vil bruge (standard er den højeste understøttet version). Eksempler på versioner er “1.0”, “1.1” eller “1.2”.

en: _or highest
da: _eller højeste

en: If set and version is not recognized, we will only accept the highest TLS version supported by the local SSL implementation.
da: Hvis angivet og versionen ikke genkendes, vil vi kun acceptere den højeste TLS-version, som understøttes af den lokale implementering af SSL.

en: TLS Authentication
da: TLS-godkendelse

en: Proxy type: HTTP or Socks.
    config: http-proxy or socks-proxy
da: Proxytype: HTTP eller socks.
    Konfiguration: http-proxy eller socks-proxy

en: Proxy _Type
da: _Proxytype

en: <i>Select this option if your organization requires the use of a proxy server to access the Internet.</i>
da: <i>Vælg denne indstilling, hvis din organisation kræver brug af en proxyserver for at få adgang til internettet.</i>

en: Server _Address
da: _Serveradresse

en: Connect to remote host through a proxy with this address.
    config: http-proxy or socks-proxy
da: Forbind til en fjernvært gennem en proxy med denne adresse.
    Konfiguration: http-proxy eller socks-proxy

en: _Port
da: Po_rt

en: Connect to remote host through a proxy with this port.
    config: http-proxy or socks-proxy
da: Forbind til en fjernvært gennem en proxy med denne port.
    Konfiguration: http-proxy eller socks-proxy

en: _Retry indefinitely when errors occur
da: Pr_øv igen i det uendelige, når der opstår fejl

en: Retry indefinitely on proxy errors. It simulates a SIGUSR1 reset.
    config: http-proxy-retry or socks-proxy-retry
da: Prøv igen i det uendelige ved proxyfejl. Det simulerer en SIGUSR1-nulstilling.
    Konfiguration: http-proxy-retry eller socks-proxy-retry

en: Proxy _Username
da: Proxybr_ugernavn

en: Proxy Passwor_d
da: Proxyad_gangskode

en: HTTP/Socks proxy username passed to OpenVPN when prompted for it.
da: HTTP/socks-proxybrugernavn sendes til OpenVPN, når der spørges efter det.

en: HTTP/Socks proxy password passed to OpenVPN when prompted for it.
da: HTTP/socks-proxyadgangskode sendes til OpenVPN, når der spørges efter den.

en: _Show password
da: _Vis adgangskode

en: Proxies
da: Proxyer

en: Path mtu discovery
da: Sti til mtu-opdagelse

en: Connect timeout
da: Forbindelsestidsudløb

en: The timeout in seconds before trying the next server. This timeout includes proxy and TCP connect timeouts.
    config: connect-timeout <n> | server-poll-timeout <n>
da: Tidsudløb i sekunder før den næste server forsøges nået. Tidsudløbet inkluderer proxy- og TCP-forbindelsestidsudløb.
    Konfiguration: connect-timeout <n> | server-poll-timeout <n>

en: Push peer info
da: Skub modpartsinformation

en: Push additional information about the client to server.
    config: push-peer-info
da: Skub yderligere information om klienten til serveren.
    Konfiguration: push-peer-info

en: Misc
da: Diverse

en: Choose an OpenVPN static key…
da: Vælg en statisk OpenVPN-nøgle …

en: _Select
da: _Vælg

en: Choose CRL file
da: Vælg CRL-fil

en: Choose CRL directory
da: Vælg CRL-mappe

en: Choose a key file
da: Vælg en nøglefil

en: Choose extra certificate file
da: Vælg ekstra certifikatfil

en: OpenVPN Static Keys (*.key)
da: Statiske OpenVPN-nøgler (*.key)

en: Default
da: Standard

en: Don’t verify certificate identification
da: Bekræft ikke certifikatidentifikation

en: Verify whole subject exactly
da: Bekræft hele subjektet præcist

en: Verify name exactly
da: Bekræft navn præcist

en: Verify name by prefix
da: Bekræft navn efter præfiks

en: Verify subject partially (legacy mode, strongly discouraged)
da: Bekræft subjektet delvist (forældet tilstand, frarådes på det kraftigste)

en: Client
da: Klient

note: interface name is max 15 chars
en: (automatic)
da: (automatisk)

en: Certificates (TLS)
da: Certifikater (TLS)

en: Password with Certificates (TLS)
da: Adgangskode med certifikater (TLS)

en: could not load UI widget
da: kunne ikke indlæse UI-kontrol

en: Compatible with the OpenVPN server.
da: Kompatibel med OpenVPN-serveren.

en: object class '%s' has no property named '%s'
da: objektklassen “%s” har ingen egenskab ved navn “%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
da: egenskaben “%s” for objektklassen “%s” er skrivebeskyttet

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
da: construct-egenskaben “%s” for objektet “%s” kan ikke angives efter konstruktion

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
da: “%s::%s” er ikke et gyldigt egenskabsnavn; “%s” er ikke en GObject-undertype

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
da: kan ikke angive egenskaben “%s” af type “%s” ud fra værdien af typen “%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
da: værdien “%s” af typen “%s” er ugyldig eller uden for intervallet for egenskaben “%s” af typen “%s”

en: unable to get editor plugin name: %s
da: kan ikke hente navnet på udvidelsesmodul til redigering: %s

en: missing plugin file "%s"
da: manglende udvidelsesmodulfil “%s”

en: cannot load editor plugin: %s
da: kan ikke indlæse udvidelsesmodul til redigering: %s

en: cannot load factory %s from plugin: %s
da: kan ikke indlæse fabrikken %s fra udvidelsesmodul: %s

en: unknown error creating editor instance
da: ukendt fejl i forsøget på at danne redigeringsinstans

en: invalid delimiter character '%c'
da: ugyldigt afgrænsningstegn “%c”

en: invalid non-utf-8 character
da: ugyldigt ikke-utf-8-tegn

en: empty host
da: tom vært

en: invalid port
da: ugyldig port

en: invalid protocol
da: ugyldig protokol

en: invalid address “%s”
da: ugyldig adresse “%s”

en: invalid integer property “%s” or out of range [%d -> %d]
da: ugyldig heltalsegenskab “%s” eller uden for interval [%d -> %d]

note: Translators: keep "yes" and "no" untranslated!
en: invalid boolean property “%s” (not yes or no)
da: ugyldig boolesk egenskab “%s” (ikke ja eller nej)

en: unhandled property “%s” type %s
da: uhåndteret egenskab “%s” typen %s

en: property “%s” invalid or not supported
da: egenskaben “%s” er ugyldig eller ikke understøttet

en: No VPN configuration options.
da: Ingen indstillinger for VPN-konfiguration.

en: A username is required.
da: Brugernavn er krævet.

en: A password is required.
da: Adgangskode er krævet.

en: A username and password are required.
da: Både brugernavn og adgangskode er krævet.

en: A private key password is required.
da: Adgangskode til privat nøgle er krævet.

en: An HTTP Proxy username is required.
da: Brugernavn til HTTP-proxy er krævet.

en: An HTTP Proxy password is required.
da: Adgangskode til HTTP-proxy er krævet.

en: An HTTP Proxy username and password are required.
da: Både brugernavn og adgangskode til HTTP-proxy er krævet.

en: Could not process the request because the VPN connection settings were invalid.
da: Kunne ikke behandle forespørgslen, da indstillingerne for VPN-forbindelsen var ugyldige.

en: Invalid connection type.
da: Ugyldig forbindelsestype.

en: Could not find the openvpn binary.
da: Kunne ikke finde binærfil for openvpn.

en: Invalid port number “%s”.
da: Portnummeret “%s” er ugyldigt.

en: Invalid proto “%s”.
da: Ugyldig proto “%s”.

en: Invalid proxy type “%s”.
da: Proxytypen “%s” er ugyldig.

en: Invalid ping duration “%s”.
da: Varigheden “%s” af ping er ugyldig.

en: Invalid ping-exit duration “%s”.
da: Varigheden “%s” af ping-exit er ugyldig.

en: Invalid ping-restart duration “%s”.
da: Varigheden “%s” af ping-restart er ugyldig.

en: Invalid connect timeout “%s”.
da: Ugyldig forbindelsestidsudløb “%s”.

en: Invalid max-routes argument “%s”.
da: Argumentet “%s” for max-routes er ugyldigt.

en: Invalid keysize “%s”.
da: Nøglestørrelsen “%s” er ugyldig.

en: Invalid configuration with tls-remote and verify-x509-name.
da: Ugyldig konfiguration med tls-remote og verify-x509-name.

en: Invalid verify-x509-name.
da: Ugyldigt verify-x509-name.

en: Invalid reneg seconds “%s”.
da: Ugyldigt antal sekunder “%s” for reneg.

en: Invalid TUN MTU size “%s”.
da: TUN MTU-størrelsen “%s” er ugyldig.

en: Invalid fragment size “%s”.
da: Fragmentstørrelsen “%s” er ugyldig.

en: Unknown connection type “%s”.
da: Forbindelsestypen “%s” er ukendt.

en: User “%s” not found, check NM_OPENVPN_USER.
da: Brugeren “%s” blev ikke fundet; tjek NM_OPENVPN_USER.

en: Group “%s” not found, check NM_OPENVPN_GROUP.
da: Gruppen “%s” blev ikke fundet; tjek NM_OPENVPN_USER.

en: Unhandled pending authentication.
da: Uhåndteret afventende godkendelse.

en: Don’t quit when VPN connection terminates
da: Afslut ikke, når VPN-forbindelsen afsluttes

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
da: Aktivér uddybende fejlsøgningslogning (kan afsløre adgangskoder)

en: D-Bus name to use for this instance
da: Navn på D-Bus der skal bruges i dette tilfælde

en: nm-openvpn-service provides integrated OpenVPN capability to NetworkManager.
da: nm-openvpn-service tilbyder integreret OpenVPN-understøttelse til Netværkshåndtering.
