NetworkManager-pptp master - en to ja translation catalogue (48 entries)

en: PPTP VPN client
ja: PPTP VPN クライアント

en: Compatible with various PPTP servers including Microsoft.
ja: Microsoft を含む、さまざまな PPTP サーバーとの互換性

note: Otherwise, we have no saved password, or the password flags indicated * that the password should never be saved.
en: You need to authenticate to access the Virtual Private Network “%s”.
ja: 仮想プライベートネットワーク“%s”にアクセスするには認証が必要です。

en: Authenticate VPN
ja: 認証 VPN

en: Password
ja: パスワード

en: All Available (Default)
ja: 利用可能なものすべて (デフォルト)

en: 128-bit (most secure)
ja: 128 ビット (最も安全)

en: 40-bit (less secure)
ja: 40 ビット (最低限の安全)

en: Compatible with Microsoft and other PPTP VPN servers.
ja: Microsoft と、その他の PPTP VPN サーバーとの互換性

en: missing plugin file "%s"
ja: プラグインファイル "%s" がありません

en: cannot load editor plugin: %s
ja: エディタープラグインを読み込めません: %s

en: invalid gateway “%s”
ja: 無効なゲートウェイ“%s”

en: invalid integer property “%s”
ja: 無効な数値型パラメーターの数値“%s”

en: invalid boolean property “%s” (not yes or no)
ja: 無効なブーリアン型パラメーターの値“%s” (yes、no ではありません)

en: unhandled property “%s” type %s
ja: 対処できない“%s”型パラメーターの %s

en: property “%s” invalid or not supported
ja: パラメーター“%s”は無効かサポートされていません

en: No VPN configuration options.
ja: VPN 構成オプションがありません。

en: Missing required option “%s”.
ja: 必須オプション“%s”が不足しています。

en: No VPN secrets!
ja: VPN シークレットがありません!

en: Could not find pptp client binary.
ja: pptp クライアントのバイナリが見つかりませんでした。

en: Missing VPN gateway.
ja: VPN ゲートウェイが不足しています。

en: Could not find the pppd binary.
ja: pppd のバイナリが見つかりませんでした。

en: Missing VPN username.
ja: VPN ユーザー名がありません。

en: Missing or invalid VPN password.
ja: VPN パスワードが不足しているか、無効です。

en: couldn’t convert PPTP VPN gateway IP address “%s” (%d)
ja: PPTP VPN ゲートウェイの IP アドレス“%s” (%d) を変換できませんでした

en: couldn’t look up PPTP VPN gateway IP address “%s” (%d)
ja: PPTP VPN ゲートウェイの IP アドレス“%s” (%d) が参照できませんでした

en: no usable addresses returned for PPTP VPN gateway “%s”
ja: PPTP VPN ゲートウェイ“%s”から使用可能なアドレスがないと返答がありました

en: Invalid or missing PPTP gateway.
ja: PPTP ゲートウェイが無効か不足しています。

en: Don’t quit when VPN connection terminates
ja: VPN 接続が切断されても終了しない

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
ja: 詳細なデバッグ情報の保存を有効にする (パスワードも含まれます)

en: D-Bus name to use for this instance
ja: このインスタンスの D-Bus 名

en: nm-pptp-service provides integrated PPTP VPN capability (compatible with Microsoft and other implementations) to NetworkManager.
ja: nm-pptp-service は NetworkManager に対して PPTP VPN 互換性 (Microsoft とその他の実装との互換性) を提供します。

en: Default
ja: デフォルト

en: PPTP Advanced Options
ja: PPTP 詳細オプション

en: Authentication
ja: 認証

en: Allow the following authentication methods:
ja: 次の認証方式を許可します。

en: Security and Compression
ja: 暗号化と圧縮

en: Use _Point-to-Point encryption (MPPE)
ja: MPPE 暗号を使用する(_P)

en: Note: MPPE encryption is only available with MSCHAP authentication methods. To enable this checkbox, select one or more of the MSCHAP authentication methods: MSCHAP or MSCHAPv2.
ja: 注: MPPE 暗号は、MSCHAP 認証方式でのみ利用可能です。このチェックボックスを有効にするには、MSCHAP 認証方式である MSCHAP または MSCHAPv2 のいずれか、または複数を選択してください。

en: _Security:
ja: セキュリティ(_S):

en: Allow st_ateful encryption
ja: ステートフル暗号を許可する(_A)

en: Allow _BSD data compression
ja: BSD データ圧縮を許可する(_B)

en: Allow _Deflate data compression
ja: デフレート圧縮を許可する(_D)

en: Use TCP _header compression
ja: TCP ヘッダー圧縮を使用する(_H)

en: Send PPP _echo packets
ja: PPP Echo パケットを送信する(_E)

en: General
ja: 一般

en: Optional
ja: オプション

en: Show password
ja: パスワードを表示
