NetworkManager-vpnc master - en to da translation catalogue (97 entries)

en: Legacy Cisco VPNC client
da: Forældet VPNC-klient fra Cisco

en: Client for Cisco IPsec virtual private networks
da: Klient til virtuelle private IPsec-netværk fra Cisco

en: Support for configuring virtual private networks based on VPNC.
da: Understøttelse af konfigurering af virtuelle private netværk baseret på VPNC.

en: Compatible with Cisco VPN concentrators configured to use IPsec.
da: Kompatibel med Ciscos VPN-concentratorer konfigureret til at bruge IPsec.

en: The NetworkManager Developers
da: Udviklerne af Netværkshåndtering

en: Authenticate VPN
da: Godkend VPN

en: Password
da: Adgangskode

en: Group Password
da: Gruppeadgangskode

en: _Group Password:
da: _Gruppeadgangskode:

en: You need to authenticate to access the Virtual Private Network “%s”.
da: Du skal godkendes for at få adgang til det virtuelle private netværk “%s”.

en: Cisco Compatible VPN (vpnc)
da: Cisco-kompatibel VPN (vpnc)

en: Compatible with various Cisco, Juniper, Netscreen, and Sonicwall IPsec-based VPN gateways.
da: Kompatibel med forskellige Cisco, Juniper, Netscreen, og Sonicwall IPsec-baserede VPN-gateways.

en: The VPN settings file “%s” specifies that VPN traffic should be tunneled through TCP which is currently not supported in the vpnc software.
    
    The connection can still be created, with TCP tunneling disabled, however it may not work as expected.
da: VPN-opsætningsfilen “%s” angiver, at VPN-trafikken skal sendes gennem en TCP-tunnel, hvilket i øjeblikket ikke er understøttet i vpnc-programmet.
    
    Forbindelsen kan stadig oprettes uden TCP-tunnel, men vil muligvis ikke fungere som forventet.

en: Secure (default)
da: Sikker (standard)

en: Weak (use with caution)
da: Svag (anvend med forsigtighed)

en: None (completely insecure)
da: Ingen (fuldstændig usikker)

en: Cisco (default)
da: Cisco (standard)

en: NAT-T when available (default)
da: NAT-T når tilgængelig (standard)

en: NAT-T always
da: Altid NAT-T

en: Cisco UDP
da: Cisco-UDP

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: DH Group 1
da: DH-gruppe 1

en: DH Group 2 (default)
da: DH-gruppe 2 (standard)

en: DH Group 5
da: DH-gruppe 5

en: Server (default)
da: Server (standard)

en: None
da: Ingen

en: DH Group 2
da: DH-gruppe 2

en: Choose a Certificate Authority (CA) certificate…
da: Vælg et Certificate Authority-certificat (CA) …

en: PEM certificates (*.pem, *.crt, *.cer)
da: PEM-certifikater (*.pem, *.crt, *.cer)

en: property “%s” invalid or not supported
da: egenskaben “%s” er ugyldig eller ikke understøttet

en: property “%s” contains a newline character
da: egenskaben “%s” indeholder et linjeskifttegn

en: property “%s” file path “%s” is not absolute or does not exist
da: egenskaben “%s” filsti “%s” er ikke absolut eller findes ikke

en: invalid integer property “%s” or out of range [%d -> %d]
da: ugyldig heltalsegenskab “%s” eller uden for interval [%d -> %d]

en: invalid boolean property “%s” (not yes or no)
da: ugyldig boolesk egenskab “%s” (ikke ja eller nej)

en: unhandled property “%s” type %d
da: uhåndteret egenskab “%s” typen %d

en: No VPN configuration options.
da: Ingen indstillinger for VPN-konfiguration.

en: No VPN secrets!
da: Ingen VPN-hemmeligheder!

en: Could not find vpnc binary.
da: Kunne ikke finde binærfil for vpnc.

en: Config option “%s” invalid or unknown.
da: Konfigurationsindstilling “%s” er ugyldig eller ukendt.

en: Config option “%s” not an integer.
da: Konfigurationsindstilling “%s” er ikke et heltal.

en: vpnc does not support interactive requests
da: vpnc understøtter ikke interaktive forespørgsler

en: Could not use new secrets as interactive mode is disabled.
da: Kunne ikke bruge nye hemmeligheder, da interaktiv tilstand er deaktiveret.

en: Could not process the request because the VPN connection settings were invalid.
da: Kunne ikke behandle forespørgslen, da indstillingerne for VPN-forbindelsen var ugyldige.

en: Could not process the request because no pending authentication is required.
da: Kunne ikke behandle forespørgslen, da ingen afventende godkendelse er krævet.

en: Could not process the request because the requested info “%s” was not provided.
da: Kunne ikke behandle forespørgslen, da den forespurgte information “%s” ikke blev leveret.

en: Don’t quit when VPN connection terminates
da: Afslut ikke, når VPN-forbindelsen afsluttes

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
da: Aktivér uddybende fejlsøgningslogning (kan afsløre adgangskoder)

en: D-Bus name to use for this instance
da: Navn på D-Bus der skal bruges i dette tilfælde

en: nm-vpnc-service provides integrated Cisco Legacy IPsec VPN capability to NetworkManager.
da: nm-vpnc-service tilbyder integreret Cisco Legacy IPsec VPN-kapabilitet til Netværkshåndtering.

en: object class '%s' has no property named '%s'
da: objektklassen “%s” har ingen egenskab ved navn “%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
da: egenskaben “%s” for objektklassen “%s” er skrivebeskyttet

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
da: construct-egenskaben “%s” for objektet “%s” kan ikke angives efter konstruktion

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
da: “%s::%s” er ikke et gyldigt egenskabsnavn; “%s” er ikke en GObject-undertype

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
da: kan ikke angive egenskaben “%s” af type “%s” ud fra værdien af typen “%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
da: værdien “%s” af typen “%s” er ugyldig eller uden for intervallet for egenskaben “%s” af typen “%s”

en: unable to get editor plugin name: %s
da: kan ikke hente navnet på udvidelsesmodul til redigering: %s

en: missing plugin file "%s"
da: manglende udvidelsesmodulfil “%s”

en: cannot load editor plugin: %s
da: kan ikke indlæse udvidelsesmodul til redigering: %s

en: cannot load factory %s from plugin: %s
da: kan ikke indlæse fabrikken %s fra udvidelsesmodul: %s

en: unknown error creating editor instance
da: ukendt fejl i forsøget på at danne redigeringsinstans

en: General
da: Generelt

en: Sho_w passwords
da: Vis _adgangskoder

en: Group password
    config: IPSec secret <group_password>
da: Gruppeadgangskode
    Konfiguration: IPSec secret <gruppeadgangskode>

en: Gro_up password
da: Gr_uppeadgangskode

en: G_roup name
da: G_ruppenavn

en: IP/hostname of IPsec gateway
    config: IPSec gateway <gateway>
da: IPsec-gateways IP/værtsnavn
    Konfiguration: IPSec gateway <gateway>

en: Group name
    config: IPSec ID <group_name>
da: Gruppenavn
    Konfiguration: IPSec ID <gruppenavn>

en: User _password
da: Br_ugeradgangskode

en: User password for the connection
    config: Xauth password <password>
da: Brugeradgangskode til forbindelsen
    Konfiguration: Xauth password <adgangskode>

en: User name for the connection
    config: Xauth username <user_name>
da: Brugernavn til forbindelsen
    Konfiguration: Xauth username <brugernavn>

en: User na_me
da: Brugerna_vn

en: Use _hybrid authentication
da: Anvend _hybridgodkendelse

en: Enable hybrid authentication, i.e. use certificate in addition to password.
    config: IKE Authmode hybrid
da: Aktivér hybridgodkendelse, dvs. brug certifikat sammen med adgangskode.
    Konfiguration: IKE Authmode hybrid

en: CA _File
da: CA-_fil

en: CA certificate in PEM format
    config: CA-File
da: CA-certifikat i PEM-format
    Konfiguration: CA-File

en: Advance_d…
da: A_vanceret …

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Identification
da: Identifikation

en: _Domain
da: _Domæne

en: (NT-)Domain name for authentication
    config: Domain <domain>
da: (NT-)Domænenavn til godkendelse
    Konfiguration: Domain <domæne>

en: Vendor of your IPsec gateway
    config: Vendor <cisco/netscreen>
da: Din IPsec-gateways leverandør
    Konfiguration: Vendor <cisco/netscreen>

en: _Vendor
da: _Leverandør

en: Application version to report. 
    config: Application version <ASCII string>
da: Programversion der skal rapporteres. 
    Konfiguration: Application version <ASCII-streng>

en: Transport and Security
da: Transport og sikkerhed

en: Disable Dead _Peer Detection
da: Deaktivér genkendelse af døde _peers

en: Disable sending DPD packets (sets timeout to 0)
    config: DPD idle timeout (our side) 0
da: Deaktivér sending af DPD-pakker (indstiller timeout til 0)
    Konfiguration: DPD idle timeout (vores side) 0

en: _Local port
da: _Lokal port

en: _IKE DH Group
da: _IKE DH-gruppe

en: _NAT traversal
da: _NAT-krydsning

en: Local ISAKMP port to use (0 means random port; 500 is vpnc’s default)
    config: Local Port <0-65535>
da: Lokal ISAKMP-port der skal bruges (0 betyder tilfældig port; 500 er vpnc’s standard)
    Konfiguration: Local Port <0-65535>

en: Diffie-Hellman group to use for PFS
    config: Perfect Forward Secrecy <nopfs/dh1/dh2/dh5/server>
da: Diffie–Hellman-gruppe der skal bruges til PFS
    Konfiguration: Perfect Forward Secrecy <nopfs/dh1/dh2/dh5/server>

en: Name of the IKE DH group
    config: IKE DH Group <dh1/dh2/dh5>
da: IKE-DH-gruppens navn
    Konfiguration: IKE DH Group <dh1/dh2/dh5>

en: NAT traversal method to use
    config: NAT Traversal Mode <natt/none/force-natt/cisco-udp>
da: NAT-krydsningsmetode der skal bruges
    Konfiguration: NAT Traversal Mode <natt/none/force-natt/cisco-udp>

en: Encryption method
    config: nothing for Secure, “Enable Single DES” for Weak, “Enable no encryption” for None
da: Krypteringsmetode
    Konfiguration: ingenting for sikker, “Enable Single DES” for svag, “Enable no encryption” for ingen

en: Tunnel interface name to use
    config: Interface name <name>
da: Navn på tunnelgrænseflade der skal bruges
    Konfiguration: Interface name <navn>

en: _Encryption method
da: Kr_ypteringsmetode

en: Tunnel _interface name
da: Navn på tunnelgr_ænseflade
