NetworkManager-vpnc - en to sv translation catalogue (94 entries)

en: Legacy Cisco VPNC client
sv: Legacy Cisco VPNC-klient

en: Client for Cisco IPsec virtual private networks
sv: Klient för Cisco IPsec virtuella privata nätverk

en: Support for configuring virtual private networks based on VPNC.
sv: Stöd för att konfigurera virtuella privata nätverk baserade på VPNC.

en: Compatible with Cisco VPN concentrators configured to use IPsec.
sv: Kompatibel med Cisco VPN-koncentratorer konfigurerade att använda IPsec.

en: The NetworkManager Developers
sv: Utvecklarna av Nätverkshanteraren

en: Authenticate VPN
sv: Autentisera VPN

en: Password
sv: Lösenord

en: Group Password
sv: Grupplösenord

en: _Group Password:
sv: _Grupplösenord:

en: You need to authenticate to access the Virtual Private Network “%s”.
sv: Du måste autentisera dig för att komma åt det virtuella privata nätverket ”%s”.

en: Cisco Compatible VPN (vpnc)
sv: Cisco-kompatibel VPN (vpnc)

en: Compatible with various Cisco, Juniper, Netscreen, and Sonicwall IPsec-based VPN gateways.
sv: Kompatibel med olika Cisco, Juniper, Netscreen och Sonicwall IPsec-baserade VPN-gateway.

en: The VPN settings file “%s” specifies that VPN traffic should be tunneled through TCP which is currently not supported in the vpnc software.
    
    The connection can still be created, with TCP tunneling disabled, however it may not work as expected.
sv: VPN-inställningsfilen ”%s” anger att VPN-trafiken ska tunnlas genom TCP vilket för tillfället inte stöds i vpnc-programvaran.
    
    Anslutningen kan fortfarande skapas, med inaktiverad TCP-tunnling, men det kanske inte fungerar som väntat.

en: Secure (default)
sv: Säker (standard)

en: Weak (use with caution)
sv: Svag (använd med försiktighet)

en: None (completely insecure)
sv: Ingen (totalt osäker)

en: Cisco (default)
sv: Cisco (standard)

en: NAT-T when available (default)
sv: NAT-T om möjligt (standard)

en: NAT-T always
sv: NAT-T alltid

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: DH Group 2 (default)
sv: DH-grupp 2 (standard)

en: DH Group 5
sv: DH-grupp 5

en: Server (default)
sv: Server (standard)

en: None
sv: Ingen

en: Choose a Certificate Authority (CA) certificate…
sv: Välj ett CA-certifikat (Certifikatutfärdare)…

en: PEM certificates (*.pem, *.crt, *.cer)
sv: PEM-certifikat (*.pem, *.crt, *.cer)

en: property “%s” invalid or not supported
sv: egenskapen ”%s” är ogiltig eller stöds inte

en: property “%s” contains a newline character
sv: egenskapen ”%s” innehåller ett nyradstecken

en: property “%s” file path “%s” is not absolute or does not exist
sv: ”%s”-egenskapens filsökväg ”%s” är inte absolut eller finns inte

en: invalid integer property “%s” or out of range [%d -> %d]
sv: ogiltig heltalsegenskap ”%s” eller utanför intervallet [%d -> %d]

en: invalid boolean property “%s” (not yes or no)
sv: ogiltig boolesk egenskap ”%s” (inte yes eller no)

en: unhandled property “%s” type %d
sv: ohanterad egenskap ”%s” typ %d

en: No VPN configuration options.
sv: Inga VPN-konfigurationsalternativ.

en: No VPN secrets!
sv: Inga VPN-hemligheter!

en: Could not find vpnc binary.
sv: Kunde inte hitta binärfilen vpnc.

en: Config option “%s” invalid or unknown.
sv: Konfigurationsalternativet ”%s” är ogiltigt eller okänt.

en: Config option “%s” not an integer.
sv: Konfigurationsalternativet ”%s” är inte ett heltal.

en: vpnc does not support interactive requests
sv: vpnc stödjer inte interaktiva begäranden

en: Could not use new secrets as interactive mode is disabled.
sv: Kunde inte använda nya hemligheter eftersom interaktivt läge är inaktiverat.

en: Could not process the request because the VPN connection settings were invalid.
sv: Kunde inte behandla begäran eftersom VPN-konfigurationsalternativen var ogiltiga.

en: Could not process the request because no pending authentication is required.
sv: Kunde inte behandla begäran eftersom ingen väntande autentisering krävs.

en: Could not process the request because the requested info “%s” was not provided.
sv: Kunde inte behandla begäran eftersom den begärda informationen ”%s” ej tillhandahölls.

en: Don’t quit when VPN connection terminates
sv: Avsluta inte när VPN-anslutningen termineras

en: Enable verbose debug logging (may expose passwords)
sv: Aktivera informativ felsökningsloggning (kan exponera lösenord)

en: D-Bus name to use for this instance
sv: D-Bus-namn att använda för denna instans

en: nm-vpnc-service provides integrated Cisco Legacy IPsec VPN capability to NetworkManager.
sv: nm-vpnc-service tillhandahåller integrerade Cisco Legacy IPsec VPN-förmågor till Nätverkshanterare.

en: object class '%s' has no property named '%s'
sv: objektklassen ”%s” har ingen egenskap med namnet ”%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
sv: egenskapen ”%s” för objektklass ”%s” är inte skrivbar

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
sv: konstruktionsegenskap ”%s” för objektet ”%s” kan inte ställas in efter att det skapats

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
sv: ”%s::%s” är inte ett giltigt egenskapsnamn; ”%s” är inte en undertyp till GObject

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
sv: kan inte sätta egenskapen ”%s” av typen ”%s” från värdet av typen ”%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
sv: värdet ”%s” av typ ”%s” är ogiltigt eller utanför intervallet för egenskapen ”%s” av typ ”%s”

en: unable to get editor plugin name: %s
sv: kan inte erhålla namn för redigerarinstick: %s

en: missing plugin file "%s"
sv: saknar insticksmodulfilen ”%s”

en: cannot load editor plugin: %s
sv: kan inte öppna redigerarinsticket: %s

en: cannot load factory %s from plugin: %s
sv: kan inte öppna fabriken %s från insticksmodulen: %s

en: unknown error creating editor instance
sv: okänt fel vid skapande av redigeringsinstans

en: General
sv: Allmänt

en: Sho_w passwords
sv: _Visa lösenord

en: Group password
    config: IPSec secret <group_password>
sv: Grupplösenord
    konfig: IPSec secret <grupplösenord>

en: Gro_up password
sv: Gr_upplösenord

en: G_roup name
sv: G_ruppnamn

en: IP/hostname of IPsec gateway
    config: IPSec gateway <gateway>
sv: IP/värdnamn på IPsec-gateway
    konfig: IPSec gateway <gateway>

en: Group name
    config: IPSec ID <group_name>
sv: Gruppnamn
    konfig: IPSec ID <gruppnamn>

en: User _password
sv: Användarlös_enord

en: User password for the connection
    config: Xauth password <password>
sv: Användarens lösenord för anslutningen
    konfig: Xauth password <lösenord>

en: User name for the connection
    config: Xauth username <user_name>
sv: Användarnamn för anslutningen
    konfig: Xauth username <användarnamn>

en: User na_me
sv: Användarna_mn

en: Use _hybrid authentication
sv: Använd _hybridautentisering

en: Enable hybrid authentication, i.e. use certificate in addition to password.
    config: IKE Authmode hybrid
sv: Aktivera hybridautentisering, d.v.s. använd certifikat tillsammans med lösenord.
    konfig: IKE Authmode hybrid

en: CA _File
sv: CA-_fil

en: CA certificate in PEM format
    config: CA-File
sv: CA-certifikat i PEM-format
    konfig: CA-File

en: Advance_d…
sv: Avance_rat…

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: Identification
sv: Identifikation

en: _Domain
sv: _Domän

en: (NT-)Domain name for authentication
    config: Domain <domain>
sv: (NT-)domännamn för autentisering
    konfig: Domain <domän>

en: Vendor of your IPsec gateway
    config: Vendor <cisco/netscreen>
sv: Tillverkare av din IPsec-gateway
    konfig: Vendor <cisco/netscreen>

en: _Vendor
sv: Till_verkare

en: Application version to report. 
    config: Application version <ASCII string>
sv: Programversion att rapportera. 
    konfig: Application version <ASCII-sträng>

en: Transport and Security
sv: Transport och säkerhet

en: Disable Dead _Peer Detection
sv: Inaktivera Dead _Peer Detection

en: Disable sending DPD packets (sets timeout to 0)
    config: DPD idle timeout (our side) 0
sv: Inaktivera sändning av DPD-paket (sätter tidsgräns till 0)
    konfig: DPD idle timeout (vår sida) 0

en: _Local port
sv: _Lokal port

en: _IKE DH Group
sv: _IKE DH-grupp

en: _NAT traversal
sv: _NAT-traversering

en: Local ISAKMP port to use (0 means random port; 500 is vpnc’s default)
    config: Local Port <0-65535>
sv: Lokal ISAKMP-port att använda (0 betyder slumpmässig port; 500 är standard för vpnc)
    konfig: Local Port <0-65535>

en: Diffie-Hellman group to use for PFS
    config: Perfect Forward Secrecy <nopfs/dh1/dh2/dh5/server>
sv: Diffie-Hellman-grupp att använda för PFS
    konfig: Perfect Forward Secrecy <nopfs/dh1/dh2/dh5/server>

en: Name of the IKE DH group
    config: IKE DH Group <dh1/dh2/dh5>
sv: Namn på IKE DH-gruppen
    konfig: IKE DH Group <dh1/dh2/dh5>

en: NAT traversal method to use
    config: NAT Traversal Mode <natt/none/force-natt/cisco-udp>
sv: NAT-traverseringsmetod att använda
    konfig: NAT Traversal Mode <natt/none/force-natt/cisco-udp>

en: Encryption method
    config: nothing for Secure, “Enable Single DES” for Weak, “Enable no encryption” for None
sv: Krypteringsmetod
    konfig: ingenting för Säker, ”Enable Single DES” för svag, ”Enable no encryption” för ingen

en: Tunnel interface name to use
    config: Interface name <name>
sv: Tunnelgränssnittsnamn att använda
    konfig: Interface name <namn>

en: _Encryption method
sv: Krypteringsm_etod

en: Tunnel _interface name
sv: Tunnel_gränssnittsnamn
