NetworkManager - en to ru translation catalogue (2270 entries)

en: Enable or disable system networking
ru: Включение или выключение сетевой конфигурации системы

en: System policy prevents enabling or disabling system networking
ru: Системная политика препятствует включению или отключению сетевой конфигурации системы

en: Reload NetworkManager configuration
ru: Перезагрузить конфигурацию NetworkManager

en: System policy prevents reloading NetworkManager
ru: Системная политика препятствует перезапуску NetworkManager

en: Put NetworkManager to sleep or wake it up (should only be used by system power management)
ru: Перевести NetworkManager в режим сна или пробудить его (должно использоваться только системой управления питанием)

en: System policy prevents putting NetworkManager to sleep or waking it up
ru: Системная политика не разрешает переводить NetworkManager в режим сна или пробуждать его

en: Enable or disable Wi-Fi devices
ru: Включить или выключить устройства Wi-Fi

en: System policy prevents enabling or disabling Wi-Fi devices
ru: Системная политика запрещает включение и выключение Wi-Fi устройств

en: Enable or disable mobile broadband devices
ru: Включить или выключить устройства широкополосных мобильных сетей

en: System policy prevents enabling or disabling mobile broadband devices
ru: Системная политика запрещает включение или выключение устройств широкополосной мобильной связи

en: Enable or disable WiMAX mobile broadband devices
ru: Включить или выключить устройства мобильных сетей WiMax

en: System policy prevents enabling or disabling WiMAX mobile broadband devices
ru: Системная политика запрещает включение или выключение устройств мобильной связи WiMAX

en: Allow control of network connections
ru: Разрешить управление сетевыми подключениями

en: System policy prevents control of network connections
ru: Системная политика запрещает управление сетевыми подключениями

en: Allow control of Wi-Fi scans
ru: Разрешить управлять сканированиями Wi-Fi

en: System policy prevents Wi-Fi scans
ru: Системная политика запрещает выполнять сканирования Wi-Fi

en: Connection sharing via a protected Wi-Fi network
ru: Совместное использование подключений в защищённой сети Wi-Fi

en: System policy prevents sharing connections via a protected Wi-Fi network
ru: Системная политика запрещает совместное использование подключений в защищённой сети Wi-Fi

en: Connection sharing via an open Wi-Fi network
ru: Совместное использование подключений в открытой сети Wi-Fi

en: System policy prevents sharing connections via an open Wi-Fi network
ru: Системная политика запрещает совместное использование подключений в открытой сети Wi-Fi

en: Modify personal network connections
ru: Редактировать личные сетевые подключения

en: System policy prevents modification of personal network settings
ru: Системная политика запрещает изменение личных сетевых подключений

en: Modify network connections for all users
ru: Изменить подключения всех пользователей

en: System policy prevents modification of network settings for all users
ru: Системная политика запрещает изменение сетевых параметров всех пользователей

en: Modify persistent system hostname
ru: Изменить постоянное системное имя хоста

en: System policy prevents modification of the persistent system hostname
ru: Системная политика запрещает изменение постоянного системного имени хоста

en: Modify persistent global DNS configuration
ru: Изменить постоянную глобальную конфигурацию DNS

en: System policy prevents modification of the persistent global DNS configuration
ru: Системная политика запрещает изменение постоянной глобальной конфигурации DNS

en: Perform a checkpoint or rollback of interfaces configuration
ru: Создание контрольной точки или выполнение отката конфигурации интерфейсов

en: System policy prevents the creation of a checkpoint or its rollback
ru: Системная политика предотвращает создание контрольной точки или её отката

en: Enable or disable device statistics
ru: Включение и отключение статистики устройств

en: System policy prevents enabling or disabling device statistics
ru: Системная политика предотвращает включение или отключение статистики устройства

en: Enable or disable connectivity checking
ru: Включение или отключение проверки возможности подключения

en: System policy prevents enabling or disabling connectivity checking
ru: Системная политика предотвращает включение или отключение проверки возможности подключения

en: ADSL connection
ru: Подключение ADSL

en: %s Network
ru: Сеть %s

en: NAP requested, but Bluetooth device does not support NAP
ru: Был запрошен NAP, но устройство Bluetooth не поддерживает NAP

en: NAP connection
ru: Подключение NAP

en: PAN requested, but Bluetooth device does not support NAP
ru: Был запрошен PAN, но устройство Bluetooth не поддерживает PAN

en: PAN connections cannot specify GSM, CDMA, or serial settings
ru: Для подключений PAN нельзя указать параметры GSM, CDMA или последовательных устройств

en: PAN connection
ru: Подключение PAN

en: DUN requested, but Bluetooth device does not support DUN
ru: Был запрошен DUN, но устройство Bluetooth не поддерживает DUN

en: DUN connection must include a GSM or CDMA setting
ru: Подключения DUN должны содержать параметры GSM или CDMA

en: GSM connection
ru: Подключение GSM

en: CDMA connection
ru: Подключение CDMA

en: Unknown/unhandled Bluetooth connection type
ru: Неизвестный/необрабатываемый тип подключения Bluetooth

en: connection does not match device
ru: подключение не соответствует устройству

en: 6LOWPAN connection
ru: Подключение 6LOWPAN

en: Bond connection
ru: Агрегированное (Bond) подключение

en: Bridge connection
ru: Мостовое подключение

en: Dummy connection
ru: Фиктивное подключение

en: Wired connection %d
ru: Проводное подключение %d

en: Veth connection
ru: Подключение Veth

en: PPPoE connection
ru: Подключение PPPoE

en: Wired connection
ru: Проводное подключение

en: InfiniBand connection
ru: Подключение InfiniBand

en: IP tunnel connection
ru: Подключение IP-туннель

en: Loopback connection
ru: Петлевое подключение

en: MACVLAN connection
ru: Подключение MACVLAN

en: TUN connection
ru: Подключение TUN

en: VLAN connection
ru: Подключение VLAN

en: VRF connection
ru: Подключение VRF

en: VXLAN connection
ru: Подключение VXLAN

en: WPAN connection
ru: Подключение WPAN

en: Team connection
ru: Агрегированное (Team) подключение

en: %s is incompatible with static WEP keys
ru: %s несовместим со статическими ключами WEP

en: LEAP authentication requires a LEAP username
ru: Для аутентификации LEAP необходимо указать имя пользователя LEAP

en: LEAP username requires 'leap' authentication
ru: Имя пользователя LEAP требует аутентификации «leap»

en: LEAP authentication requires IEEE 802.1x key management
ru: Для аутентификации LEAP требуется управление ключами IEEE 802.1x

en: LEAP authentication is incompatible with Ad-Hoc mode
ru: Аутентификация LEAP несовместима с режимом Ad-Hoc

en: LEAP authentication is incompatible with 802.1x setting
ru: Аутентификация LEAP несовместима с параметром  802.1x

en: a connection using '%s' authentication cannot use WPA key management
ru: подключение, использующее аутентификацию «%s», не может использовать управление ключами WPA

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA protocols
ru: подключение, использующее аутентификацию «%s», не может указывать протоколы WPA

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA ciphers
ru: подключение, использующее аутентификацию «%s», не может указывать шифры WPA

en: a connection using '%s' authentication cannot specify a WPA password
ru: подключение, использующее аутентификацию «%s», не может указывать пароль WPA

en: Dynamic WEP requires an 802.1x setting
ru: Динамический WEP требует параметров 802.1x

en: Dynamic WEP requires 'open' authentication
ru: Динамический WEP требует аутентификацию «open»

en: Dynamic WEP requires 'ieee8021x' key management
ru: Динамический WEP требует управление ключами «ieee8021x»

en: WPA-PSK authentication is incompatible with 802.1x
ru: Аутентификация WPA-PSK несовместима с 802.1x

en: WPA-PSK requires 'open' authentication
ru: WPA-PSK требует аутентификацию «open»

en: Access point does not support PSK but setting requires it
ru: Точка доступа не поддерживает PSK, но параметр его требует

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'rsn' protocol
ru: Аутентификация WPA Ad-Hoc требует протокола «rsn»

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'ccmp' pairwise cipher
ru: Аутентификация WPA Ad-Hoc требует парного шифра «ccmp»

en: WPA Ad-Hoc requires 'ccmp' group cipher
ru: Для WPA Ad-Hoc требуется групповой шифр «ccmp»

en: WPA-EAP authentication requires an 802.1x setting
ru: Аутентификация WPA-LEAP требует параметров 802.1x

en: WPA-EAP requires 'open' authentication
ru: WPA-EAP требует аутентификацию «open»

en: 802.1x setting requires 'wpa-eap' key management
ru: 802.1x требует управление ключами «wpa-eap»

en: Access point does not support 802.1x but setting requires it
ru: Точка доступа не поддерживает 802.1x, но параметр его требует

en: Ad-Hoc mode requires 'none' or 'wpa-psk' key management
ru: Для режима Ad hoc требуется управление ключами «wpa-psk»

en: Ad-Hoc mode is incompatible with 802.1x security
ru: Режим Ad-Hoc несовместим с защитой 802.1x

en: Ad-Hoc mode is incompatible with LEAP security
ru: Режим Ad-Hoc несовместим с защитой LEAP

en: Ad-Hoc mode requires 'open' authentication
ru: Режим Ad-Hoc требует аутентификацию «open»

en: connection does not match access point
ru: подключение не соответствует точке доступа

en: connection does not match mesh point
ru: подключение не соответствует точке mesh

en: Access point is unencrypted but setting specifies security
ru: Точка доступа не использует шифрование, но параметр предусматривает необходимость защиты

en: WPA authentication is incompatible with non-EAP (original) LEAP or Dynamic WEP
ru: Аутентификация WPA несовместима с LEAP без EAP (изначально) или динамическим WEP

en: WPA authentication is incompatible with Shared Key authentication
ru: Аутентификация WPA несовместима с аутентификацией Shared Key

en: Failed to determine AP security information
ru: Не удалось получить информацию о защите точки доступа

en: # Created by NetworkManager
ru: # Создано NetworkManager

en: # Merged from %s
ru: # Объединено с %s

en: Writing to %s failed: %s
ru: Сбой при записи в %s: %s

en: Cannot create '%s': %s
ru: Не удалось создать «%s»: %s

en: %s is already running (pid %lld)
ru: %s уже запущен (pid %lld)

en: %s.  Please use --help to see a list of valid options.
ru: %s. Используйте --help для вывода списка действительных параметров.

en: Failed to read configuration: %s
ru: Не удалось прочитать конфигурацию: %s

en: Print NetworkManager version and exit
ru: Показать версию NetworkManager и выйти

en: Don't become a daemon
ru: Не запускать выполнение в фоновом режиме

en: Log level: one of [%s]
ru: Уровень журнала: одно значение из [%s]

en: Log domains separated by ',': any combination of [%s]
ru: Домены журналов должны быть перечислены через запятую и могут содержать любую комбинацию [%s].

en: Make all warnings fatal
ru: Сделать все предупреждения критическими

en: Specify the location of a PID file
ru: Укажите расположение файла PID

en: Print NetworkManager configuration and exit
ru: Показать конфигурацию NetworkManager и выйти

en: NetworkManager monitors all network connections and automatically
    chooses the best connection to use.  It also allows the user to
    specify wireless access points which wireless cards in the computer
    should associate with.
ru: NetworkManager отслеживает все сетевые подключения и автоматически
    выбирает для использования наиболее подходящее подключение. 
    А также позволяет пользователю задать беспроводные точки доступа, 
    с которыми будут ассоциированы сетевые карты.

en: Could not daemonize: %s [error %u]
ru: Невозможно преобразовать в фоновую службу: %s [ошибка %u]

en: '%s' is not valid
ru: Недействительное значение «%s»

en: Bad '%s' option:
ru: Неверный параметр '%s':

en: Config file location
ru: Расположение файла конфигурации

en: Config directory location
ru: Местоположение каталога с конфигурацией

en: System config directory location
ru: Местоположение каталога с системной конфигурацией

en: Internal config file location
ru: Местоположение файла внутренней конфигурации

en: State file location
ru: Местоположение файла состояния

en: State file for no-auto-default devices
ru: Файл состояния для устройств, которые автоматически не устанавливают параметры по умолчанию

en: List of plugins separated by ','
ru: Список модулей (через запятую)

en: Quit after initial configuration
ru: Выйти после создания исходной конфигурации

en: Don't become a daemon, and log to stderr
ru: Не работать в режиме фоновой службы и выводить журнал в stderr

en: An http(s) address for checking internet connectivity
ru: Адрес http(s) для проверки возможности подключения к Интернету

en: The interval between connectivity checks (in seconds)
ru: Интервал между проверками возможности подключения (в секундах)

en: The expected start of the response
ru: Ожидаемое начало ответа

en: NetworkManager options
ru: Параметры NetworkManager

en: Show NetworkManager options
ru: Показать параметры NetworkManager

en: VPN connection
ru: Подключение VPN

en: Bond
ru: Агрегированное (Bond)

en: Team
ru: Агрегированное (Team)

en: Bridge
ru: Мост

en: invalid json
ru: недействительный json

en: request succeeded with %s but object is in an unsuitable state
ru: запрос был успешным, %s, но объект имеет неподходящий статус

en: operation succeeded but object %s does not exist
ru: действие было успешным, но объекта %s не существует

en: Invalid peer starting at %s:%zu: %s
ru: Недействительный одноранговый узел, начиная с %s:%zu: %s

en: The name of the WireGuard config must be a valid interface name followed by ".conf"
ru: Имя файла конфигурации WireGuard должно представлять из себя действительное имя интерфейса, за которым следует ".conf"

en: unrecognized line at %s:%zu
ru: нераспознанная строка по местоположению %s:%zu

en: invalid value for '%s' at %s:%zu
ru: недействительное значение «%s» по местоположению %s:%zu

en: invalid secret '%s' at %s:%zu
ru: недействительный секрет «%s» по местоположению %s:%zu

en: Failed to create WireGuard connection: %s
ru: Не удалось создать подключение WireGuard: %s

en: The connection was not an ADSL connection.
ru: Это подключение не было подключением ADSL.

en: The connection was not a bond connection.
ru: Это подключение не было агрегированным подключением bond.

en: The connection was not a bridge connection.
ru: Это подключение не было мостом.

en: The connection was not a Bluetooth connection.
ru: Это подключение не было подключением Bluetooth.

en: The connection is of Bluetooth NAP type.
ru: Подключение имеет тип Bluetooth NAP.

en: Invalid device Bluetooth address.
ru: Недействительный адрес устройства Bluetooth.

en: The Bluetooth addresses of the device and the connection didn't match.
ru: Адреса Bluetooth устройства и подключения не совпадают.

en: The device is lacking Bluetooth capabilities required by the connection.
ru: Устройство не поддерживает возможности Bluetooth, запрашиваемые данным подключением.

en: The connection was not a dummy connection.
ru: Это подключение не было фиктивным подключением.

en: The connection did not specify an interface name.
ru: Данное подключение не указало название интерфейса.

en: The connection was not an Ethernet or PPPoE connection.
ru: Это подключение не было подключением Ethernet или PPPoE.

en: The connection and device differ in S390 subchannels.
ru: В подканалах S390 обнаружены несоответствия между устройством и подключением.

en: Invalid device MAC address %s.
ru: Недействительный адрес MAC устройства %s.

en: The MACs of the device and the connection do not match.
ru: Не совпадают адреса МАС устройства и подключения.

en: Invalid MAC in the blacklist: %s.
ru: Недействительный MAC в чёрном списке: %s.

en: Device MAC (%s) is blacklisted by the connection.
ru: Адрес MAC устройства (%s) был добавлен подключением в чёрный список.

en: The connection was not a generic connection.
ru: Это подключение не было подключением общего типа.

en: The connection was not an InfiniBand connection.
ru: Это подключение не было подключением InfiniBand.

en: Invalid device MAC address.
ru: Недействительный адрес MAC устройства.

en: The MACs of the device and the connection didn't match.
ru: Адреса МАС устройства и подключения не совпадают.

en: The connection was not an IP tunnel connection.
ru: Это подключение не было IP-туннелем.

en: The connection was not a loopback connection.
ru: Это подключение не было петлевым подключением.

en: The connection was not a MAC-VLAN connection.
ru: Это подключение не было подключением MAC-VLAN.

en: The connection was not a modem connection.
ru: Это подключение не было модемным подключением.

en: The connection was not a valid modem connection.
ru: Это подключение не было действительным модемным подключением.

en: The device is lacking capabilities required by the connection.
ru: Устройство не поддерживает возможности, запрашиваемые этим подключением.

en: The connection was not an OLPC Mesh connection.
ru: Это подключение не было подключением OLPC Mesh.

en: The connection was not a ovs_bridge connection.
ru: Это подключение не было подключением ovs_bridge.

en: The connection was not a ovs_interface connection.
ru: Это подключение не было подключением ovs_interface.

en: The connection was not a ovs_port connection.
ru: Это подключение не было подключением ovs_port.

en: The connection was not a team connection.
ru: Это подключение не было агрегированным подключением team.

en: The connection was not a tun connection.
ru: Это подключение не было туннельным.

en: The mode of the device and the connection didn't match
ru: Режим работы устройства не соответствует режиму подключения

en: The connection was not a VLAN connection.
ru: Это подключение не было подключением VLAN.

en: The VLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
ru: Идентификаторы VLAN устройства и подключения не совпадают.

en: The hardware address of the device and the connection didn't match.
ru: Аппаратные адреса устройства и подключения не совпадают.

en: The connection was not a VRF connection.
ru: Это подключение не было подключением VRF.

en: The VRF table of the device and the connection didn't match.
ru: Таблица VRF устройства не соответствует подключению.

en: The connection was not a VXLAN connection.
ru: Это подключение не было подключением VXLAN.

en: The VXLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
ru: Идентификаторы VXLAN устройства и подключения не совпадают.

en: The connection was not a Wi-Fi P2P connection.
ru: Это подключение не было подключением Wi-Fi P2P.

en: The connection was not a Wi-Fi connection.
ru: Это подключение не было подключением Wi-Fi.

en: The device is lacking WPA capabilities required by the connection.
ru: Устройство не поддерживает возможности WPA, запрашиваемые подключением.

en: The device is lacking WPA2/RSN capabilities required by the connection.
ru: Устройство не поддерживает возможности WPA2/RSN, запрашиваемые подключением.

en: The connection was not a wpan connection.
ru: Это подключение не было подключением wpan.

en: Open vSwitch Interface
ru: Интерфейс Open vSwitch

en: Open vSwitch Port
ru: Порт Open vSwitch

en: Open vSwitch Bridge
ru: Мост Open vSwitch

en: Mobile Broadband
ru: Мобильное широкополосное

en: Dummy
ru: Фиктивное

en: Loopback
ru: Петлевой адрес

note: TRANSLATORS: Unknown reason for a device state change (NMDeviceStateReason) TRANSLATORS: Unknown reason for a connection state change (NMActiveConnectionStateReason)
en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Wired
ru: Ethernet

en: The connection was not valid: %s
ru: Это подключение не было действительным: %s

en: The interface names of the device and the connection didn't match
ru: Имена интерфейсов устройства и подключения не совпадают

en: registration failed
ru: сбой регистрации

en: No service name specified
ru: Не указано имя службы

en: '%s' is not valid: properties should be specified as 'key=value'
ru: '%s' недействительно: параметры должны указываться в виде 'ключ=значение'

en: '%s' is not a valid key
ru: «%s» не является действительным ключом

en: duplicate key '%s'
ru: дублирующий ключ '%s'

en: number for '%s' is out of range
ru: число для '%s' выходит за пределы диапазона

en: value for '%s' must be a number
ru: значение '%s' должно быть числом

en: value for '%s' must be a boolean
ru: значение '%s' должно быть логическим

en: missing 'name' attribute
ru: не указан атрибут 'name'

en: invalid 'name' "%s"
ru: недействительный 'name' "%s"

en: attribute '%s' is invalid for "%s"
ru: атрибут '%s' является недействительным для "%s"

en: property cannot be an empty string
ru: это свойство не может быть пустой строкой

en: property cannot be longer than 255 bytes
ru: свойство не может быть длиннее 255 байтов

en: property cannot contain any nul bytes
ru: свойство не может содержать нулевые байты

en: missing key
ru: не указан ключ

en: key is too long
ru: слишком длинный ключ

en: key must be UTF8
ru: ключ должен быть в кодировке UTF8

en: key contains invalid characters
ru: ключ содержит недействительные символы

en: value is missing
ru: не указано значение

en: value is too large
ru: значение слишком велико

en: value is not valid UTF8
ru: формат значения не является действительным UTF8

en: wrong type; should be a list of strings.
ru: неверный тип; тип должен представлять собой список строк.

en: unknown setting name
ru: неизвестное имя параметра

en: duplicate setting name
ru: повторяющееся имя параметра

en: has an invalid UUID
ru: имеет недействительный UUID

en: has a UUID that requires normalization
ru: имеет UUID, для которого требуется нормализация

en: has duplicate UUIDs
ru: имеет дублирующиеся UUID

en: setting not found
ru: параметр не найден

en: setting is required for non-slave connections
ru: параметр обязателен для неподчинённых подключений

en: setting not allowed in slave connection
ru: параметр не может использоваться подчинёнными подключениями

en: Unexpected failure to normalize the connection
ru: Непредвиденный сбой при нормализации подключения

en: Unexpected failure to verify the connection
ru: Непредвиденный сбой при проверке подключения

en: unexpected uuid %s instead of %s
ru: непредвиденный uuid %s вместо %s

en: property is missing
ru: свойство отсутствует

en: IP Tunnel
ru: IP-туннель

en: Value cannot be interpreted as a list of numbers.
ru: Значение не может быть интерпретировано как список номеров.

en: value is not an integer in range [%lld, %lld]
ru: значение не является целым числом в диапазоне [%lld, %lld]

en: ignoring missing number
ru: не указанное число игнорируется

en: ignoring invalid number '%s'
ru: недействительное число «%s» игнорируется

en: ignoring invalid %s address: %s
ru: недействительный адрес %s игнорируется: %s

en: ignoring invalid gateway '%s' for %s route
ru: игнорируется недействительный шлюз «%s» для маршрута %s

en: ignoring invalid %s route: %s
ru: недействительный маршрут %s игнорируется: %s

en: unexpected character '%c' for address %s: '%s' (position %td)
ru: непредвиденный символ «%c» адреса %s: «%s» (позиция %td)

en: unexpected character '%c' for %s: '%s' (position %td)
ru: непредвиденный символ «%c» для %s: «%s» (позиция %td)

en: unexpected character '%c' in prefix length for %s: '%s' (position %td)
ru: непредвиденный символ «%c» в длине префикса для %s: «%s» (позиция %td)

en: garbage at the end of value %s: '%s'
ru: лишние данные в конце значения %s: «%s»

en: deprecated semicolon at the end of value %s: '%s'
ru: устаревшая точка с запятой в конце значения %s: «%s»

en: invalid prefix length for %s '%s', defaulting to %d
ru: недействительная длина префикса %s «%s»; по умолчанию будет использоваться %d

en: missing prefix length for %s '%s', defaulting to %d
ru: не указана длина префикса %s «%s»; по умолчанию будет использоваться %d

en: invalid value for "%s": %s
ru: недействительное значение «%s»: %s

en: ignoring invalid DNS server IPv%c address '%s'
ru: адрес IPv%c '%s' недействительного сервера DNS игнорируется

en: invalid option '%s', use one of [%s]
ru: недействительный параметр «%s»; используйте один из [%s]

en: ignoring invalid MAC address
ru: недействительный адрес MAC игнорируется

en: ignoring invalid bond option %s%s%s = %s%s%s: %s
ru: недействительный параметр агрегации bond %s%s%s = %s%s%s игнорируется: %s

en: ignoring invalid SSID
ru: недействительный SSID игнорируется

en: ignoring invalid raw password
ru: недействительный необработанный пароль игнорируется

en: invalid key/cert value
ru: недействительное значение ключ/сертификат

en: invalid key/cert value path "%s"
ru: недействительный путь к ключу/сертификату: «%s»

en: certificate or key file '%s' does not exist
ru: файл сертификата или ключа «%s» не существует

en: invalid PKCS#11 URI "%s"
ru: недействительный URI PKCS # 11 "%s"

en: invalid key/cert value data:;base64, is not base64
ru: недействительное значение ключа/сертификата data:;base64, не является base64

en: invalid key/cert value data:;base64,file://
ru: недействительное значение ключа/сертификата data:;base64,file://

en: invalid key/cert value is not a valid blob
ru: недействительное значение ключа/сертификата: не является допустимым большим двоичным объектом

en: invalid parity value '%s'
ru: недействительное значение чётности: «%s»

en: invalid setting: %s
ru: недействительный параметр: %s

en: ignoring invalid team configuration: %s
ru: недействительная конфигурация team игнорируется: %s

en: invalid qdisc: %s
ru: недействительный планировщик очередей: %s

en: invalid tfilter: %s
ru: недействительный tfilter: %s

en: error loading setting value: %s
ru: ошибка загрузки значения параметра: %s

en: value cannot be interpreted as integer
ru: значение не может быть интерпретировано как целое

en: ignoring invalid byte element '%u' (not between 0 and 255 inclusive)
ru: недействительный байтовый элемент «%u» игнорируется (должен находиться в диапазоне от 0 до 255 включительно)

en: invalid setting name '%s'
ru: недействительное название параметра «%s»

en: invalid key '%s.%s'
ru: недействительный ключ '%s.%s'

en: key '%s.%s' is not boolean
ru: ключ «%s.%s» не является логическим значением

en: key '%s.%s' is not a uint32
ru: ключ '%s.%s' не имеет тип uint32

en: invalid peer public key in section '%s'
ru: недействительный открытый ключ однорангового узла в разделе «%s»

en: key '%s.%s' is not a valid 256 bit key in base64 encoding
ru: ключ «%s.%s» не является недействительным 256-битным ключом в кодировке base64

en: key '%s.%s' is not a valid secret flag
ru: ключ «%s.%s» не является недействительным флагом секрета

en: key '%s.%s' is not a integer in range 0 to 2^32
ru: ключ «%s.%s» не является целым числом в диапазоне от 0 до 2^32

en: key '%s.%s' is not a valid endpoint
ru: ключ «%s.%s» не является недействительной конечной точкой

en: key '%s.%s' has invalid allowed-ips
ru: у ключа «%s.%s» недействительные значения allowed-ips

en: peer '%s' is invalid: %s
ru: недействительный одноранговый узел «%s»: %s

en: unsupported option "%s.%s" of variant type %s
ru: неподдерживаемый параметр "%s.%s" типа варианта %s

en: property is not specified
ru: свойство не указано

en: '%s' value doesn't match '%s=%s'
ru: Значение «%s» не соответствует «%s=%s»

en: '%s' is neither an UUID nor an interface name
ru: «%s» не является ни UUID ни именем интерфейса

en: binary data missing
ru: не указаны двоичные данные

en: URI not NUL terminated
ru: URI не оканчивается на NULL

en: URI is empty
ru: Пустой URI

en: URI is not valid UTF-8
ru: Недействительный формат UTF-8 для URI

en: data missing
ru: не указаны данные

en: certificate is invalid: %s
ru: недействительный сертификат: %s

en: certificate detected as invalid scheme
ru: недействительная схема сертификата

en: CA certificate must be in X.509 format
ru: Сертификат центра сертификации должен быть в формате X.509

en: invalid certificate format
ru: недействительный формат сертификата

en: password is not supported when certificate is not on a PKCS#11 token
ru: пароль не поддерживается, если сертификат не указан в токене PKCS # 11

en: property is empty
ru: пустое свойство

en: has to match '%s' property for PKCS#12
ru: должно соответствовать свойству «%s» для PKCS#12

en: exactly one property must be set
ru: необходимо настроить ровно один параметр

en: can be enabled only on Ethernet connections
ru: может активироваться только в подключениях Ethernet

en: property is invalid
ru: недействительное свойство

en: '%s' is not a valid value for the property
ru: «%s» не является недействительным значением свойства

en: invalid auth flags: '%d' contains unknown flags
ru: недействительные флаги аутентификации: '%d' содержит неизвестные флаги

en: invalid auth flags: both enable and disable are set for the same TLS version
ru: недействительные флаги аутентификации: для одной и той же версии TLS указано одновременно и «включить» и «выключить»

en: '%s' connection requires '%s' or '%s' setting
ru: '%s' подключение требует '%s' или '%s' параметра

en: '%s' connection requires '%s' setting
ru: '%s' подключение требует '%s' параметра

en: missing setting
ru: не указан параметр

en: A connection with a '%s' setting must have the slave-type set to '%s'. Instead it is '%s'
ru: Подключение с параметром '%s' должно иметь тип подчинённости '%s'. Вместо этого установлено '%s'

en: '%s' option is empty
ru: Пустой параметр: «%s»

en: '%s' is not a valid %s address for '%s' option
ru: «%s» не является действительным адресом %s для параметра «%s»

en: missing option name
ru: пропущено имя параметра

en: invalid option '%s'
ru: недействительный параметр '%s'

en: invalid value '%s' for option '%s'
ru: недействительное значение «%s» параметра «%s»

en: mandatory option '%s' is missing
ru: не указан обязательный параметр «%s»

en: '%s' is not a valid value for '%s'
ru: «%s» не является действительным значением «%s»

en: '%s=%s' is incompatible with '%s > 0'
ru: '%s=%s' несовместимо с '%s > 0'

en: '%s' is not valid for the '%s' option: %s
ru: «%s» недействителен для параметра «%s»: %s

en: '%s' option is only valid for '%s=%s'
ru: Параметр «%s» действителен только для «%s=%s».

en: '%s=%s' is not a valid configuration for '%s'
ru: «%s=%s» не является действительной конфигурацией «%s»

en: '%s' option requires '%s' option to be enabled
ru: Для параметра «%s» требуется активированный параметр «%s»

en: '%s' option needs to be a value multiple of '%s' value
ru: параметр '%s' должен быть значением, кратным значению '%s'

en: '%s' option requires '%s' or '%s'option to be set
ru: '%s' параметру требуется установить '%s' или '%s' параметр

en: '%s' option requires '%s' option to be set
ru: Для параметра «%s» требуется настроенный параметр «%s»

en: '%s' option is only valid with mode '%s'
ru: параметр «%s» действителен только в режиме «%s»

en: '%s' and '%s' cannot have different values
ru: «%s» и «%s» не могут иметь разные значения

en: %s requires bond mode "%s"
ru: для %s требуется режим связки "%s"

en: %s requires xmit_hash_policy "vlan+srcmac"
ru: для %s требуется xmit_hash_policy "vlan+srcmac"

en: '%s' option should be string
ru: параметр «%s» должен содержать строку

en: '%s' option is not valid with mode '%s'
ru: параметр «%s» недействителен с режимом «%s»

en: value '%d' is out of range <%d-%d>
ru: значение «%d» выходит за пределы допустимого диапазона: <%d-%d>

en: is not a valid MAC address
ru: не является действительным адресом MAC

en: the mask can't contain bits 0 (STP), 1 (MAC) or 2 (LACP)
ru: маска не может содержать биты 0 (STP), 1 (MAC) или 2 (LACP)

en: is not a valid link local MAC address
ru: не является действительным адресом MAC канального уровня

en: is not a valid VLAN filtering protocol
ru: не является действительным протоколом фильтрации VLAN

en: is not a valid option
ru: не является действительным параметром

en: '%s' option must be a power of 2
ru: параметр '%s' должен быть степенью числа два

en: bridge connection should have a ethernet setting as well
ru: в подключении типа мост должны быть также и параметры ethernet

en: setting required for connection of type '%s'
ru: параметр обязателен для подключения с типом «%s»

en: Unknown slave type '%s'
ru: Неизвестный тип подчиненного подключения: '%s'

en: Slave connections need a valid '%s' property
ru: Подчинённые подключения должны иметь действительное свойство  «%s»

en: Cannot set '%s' without '%s'
ru: Нельзя настроить «%s» без «%s»

en: '%s' is not a valid UUID
ru: Недействительный UUID: «%s»

en: connection type '%s' is not valid
ru: недействительный тип подключения «%s»

en: '%s' connections must be enslaved to '%s', not '%s'
ru: подключения «%s» должны быть подчинены «%s», а не «%s»

en: metered value %d is not valid
ru: недействительное лимитное значение %d

en: value %d is not valid
ru: значение %d не является действительным

en: "disabled" flag cannot be combined with other MPTCP flags
ru: флаг "disabled" нельзя сочетать с другими флагами MPTCP

en: cannot set both "signal" and "fullmesh" MPTCP flags
ru: нельзя одновременно указывать и флаг "signal" и флаг "fullmesh" MPTCP

en: value %u is not a valid combination of MPTCP flags
ru: значение %u не является действительным сочетанием флагов MPTCP

en: DHCP option cannot be longer than 255 characters
ru: параметр DHCP не может превышать 255 символов

en: MUD URL is not a valid URL
ru: MUD URL не является действительным URL

en: invalid permissions not in format "user:$UNAME[:]"
ru: недействительные полномочия не в формате "user:$UNAME[:]"

en: property type should be set to '%s'
ru: свойство должно иметь тип «%s»

en: slave-type '%s' requires a '%s' setting in the connection
ru: для подчинённого подключения типа «%s» необходимо определить параметр «%s»

en: Detect a slave connection with '%s' set and a port type '%s'. '%s' should be set to '%s'
ru: Определить подчинённое подключение с установленным «%s» и типом порта «%s». «%s» должно иметь значение «%s».

en: A slave connection with '%s' set to '%s' cannot have a '%s' setting
ru: Подчинённое подключение со значением '%s' для параметра '%s'не может иметь параметр '%s'

en: UUID needs normalization
ru: требуется нормализация UUID

en: read-only is deprecated and not settable for the user
ru: только для чтения является устаревшим и не настраивается для пользователя

en: flags invalid
ru: недействительные флаги

en: flags invalid - disabled
ru: недействительные флаги, отключены

en: property invalid (not enabled)
ru: недействительное свойство (не активировано)

en: element invalid
ru: недействительный элемент

en: sum not 100%
ru: сумма не равна 100%

en: property invalid
ru: недействительное свойство

en: unsupported ethtool setting
ru: неподдерживаемый параметр ethtool

en: setting has invalid variant type
ru: параметр имеет недействительный тип варианта

en: coalesce option must be either 0 or 1
ru: параметр coalesce должен иметь значение либо 0 либо 1

en: pause-autoneg cannot be enabled when setting rx/tx options
ru: при настройке параметров rx/tx options нельзя включать pause-autoneg

en: unknown ethtool option '%s'
ru: неизвестный параметр ethtool '%s'

en: property value is empty
ru: значение свойства пустое

en: property value is too long (>64)
ru: значение свойства слишком длинное (>64)

en: '%s' contains invalid char(s) (use [A-Za-z._-])
ru: «%s» содержит недействительные символы. Используйте [A-Za-z._-].

en: '%s' length is invalid (should be 5 or 6 digits)
ru: недействительная длина '%s' (нужно 5 или 6 цифр)

en: '%s' is not a number
ru: «%s» не является числом

en: property is empty or wrong size
ru: свойство пустое или имеет неверный размер

en: property must contain only digits
ru: свойство может содержать только цифры

en: can't be enabled when manual configuration is present
ru: нельзя активировать в присутствии ручной конфигурации

en: '%s' is not a valid interface name
ru: Недействительное имя интерфейса «%s»

en: '%s' is not a valid MAC address
ru: Недействительный MAC-адрес: «%s»

en: Must specify a P_Key if specifying parent
ru: При указании родительского интерфейса необходимо указать P_Key

en: InfiniBand P_Key connection did not specify parent interface name
ru: InfiniBand P_Key не содержит имени родительского интерфейса

en: the values 0 and 0x8000 are not allowed
ru: значения 0 и 0x8000 не допускаются

en: interface name of software infiniband device must be '%s' or unset (instead it is '%s')
ru: интерфейс программного устройства InfiniBand должно иметь имя «%s» или оставаться пустым (а не «%s»)

en: interface name of software infiniband device with MAC address must be unset (instead it is '%s')
ru: имя интерфейса устройства infiniband с адресом MAC не должно быть настроено (но есть настроенное значение '%s')

en: mtu can be at most %u but it is %u
ru: максимальное значение mtu может составлять %u, но указано значение %u

en: Missing IPv4 address
ru: Не указан адрес IPv4

en: Missing IPv6 address
ru: Не указан адрес IPv6

en: Invalid IPv4 address '%s'
ru: Недействительный адрес IPv4: '%s'

en: Invalid IPv6 address '%s'
ru: Недействительный адрес IPv6: '%s'

en: Invalid IPv4 address prefix '%u'
ru: Недействительный префикс адреса IPv4: «%u»

en: Invalid IPv6 address prefix '%u'
ru: Недействительный префикс адреса IPv6: «%u»

en: Invalid routing metric '%s'
ru: Недействительная метрика маршрутизации: «%s»

en: unknown attribute
ru: неизвестный атрибут

en: invalid attribute type '%s'
ru: недействительный тип атрибута '%s'

en: attribute is not valid for a IPv4 route
ru: атрибут недействителен для маршрута IPv4

en: attribute is not valid for a IPv6 route
ru: атрибут недействителен для маршрута IPv6

en: '%s' is not a valid IPv4 address
ru: '%s' не является действительным адресом IPv4

en: '%s' is not a valid IPv6 address
ru: '%s' не является действительным адресом IPv6

en: invalid prefix %s
ru: недействительный префикс %s

en: %s is not a valid route type
ru: %s не является действительным типом маршрута

en: route weight cannot be larger than 256
ru: вес маршрута не может превышать 256

en: route scope is invalid for local route
ru: недействительная область применения маршрута для локального маршрута

en: a %s route cannot have a next-hop
ru: маршрут %s не может иметь next-hop

en: a %s route cannot have a ECMP multi-hop "weight"
ru: маршрут %s не может иметь «вес» в виде нескольких сетевых переходов ECMP

en: missing priority
ru: отсутствует приоритет

en: missing table
ru: не указана таблица

en: invalid action type
ru: недействительный тип действия

en: has from/src but the prefix-length is zero
ru: имеет from/src но длина префикса — ноль

en: missing from/src for a non zero prefix-length
ru: не указан from/src для ненулевой длины префикса

en: invalid from/src
ru: недействительный from/src

en: invalid prefix length for from/src
ru: недействительная длина префикса для from/src

en: has to/dst but the prefix-length is zero
ru: имеет to/dst но длина префикса — ноль

en: missing to/dst for a non zero prefix-length
ru: не указан to/dst для ненулевой длины префикса

en: invalid to/dst
ru: недействительный to/dst

en: invalid prefix length for to/dst
ru: недействительная длина префикса для to/dst

en: invalid iifname
ru: недействительный iifname

en: invalid oifname
ru: недействительный oifname

en: invalid source port range
ru: недействительный диапазон исходного порта

en: invalid destination port range
ru: недействительный диапазон целевого порта

en: suppress_prefixlength out of range
ru: значение suppress_prefixlength вне диапазона

en: suppress_prefixlength is only allowed with the to-table action
ru: suppress_prefixlength разрешается только с действием to-table

en: invalid key "%s"
ru: недействительный ключ «%s»

en: duplicate key %s
ru: дублирующий ключ %s

en: invalid variant type '%s' for "%s"
ru: недействительный тип варианта '%s' для "%s"

en: missing "family"
ru: отсутствует тег "family"

en: invalid "family"
ru: недействительный тег "family"

en: "uid-range-start" is greater than "uid-range-end"
ru: значение "uid-range-start" больше значения "uid-range-end"

en: Unsupported to-string-flags argument
ru: Неподдерживаемый аргумент to-string-flags

en: Unsupported extra-argument
ru: Неподдерживаемый extra-argument

en: unsupported key "%s"
ru: неподдерживаемый ключ "%s"

en: duplicate key "%s"
ru: дублирующий ключ "%s"

en: invalid value for "%s"
ru: недействительное значение для "%s"

en: empty text does not describe a rule
ru: пустой текст не описывает правило

en: missing argument for "%s"
ru: не указан аргумент для "%s"

en: invalid "from" part
ru: недействительная часть "from"

en: invalid "to" part
ru: недействительная часть "to"

en: cannot detect address family for rule
ru: не удалось определить семейство адресов для правила

en: rule is invalid: %s
ru: недействительное правило: %s

en: invalid address family
ru: недействительное семейство адресов

en: rule #%u is invalid: %s
ru: правило #%u является недействительным: %s

en: %u. DNS server address is invalid
ru: %u. Недействительный адрес сервера DNS

en: %d. IP address is invalid
ru: %d. Недействительный адрес IP

en: %d. IP address has 'label' property with invalid type
ru: %d. Адрес IP содержит свойство «label» с недействительным типом

en: %d. IP address has invalid label '%s'
ru: %d. Адрес IP содержит недействительную метку '%s'

en: gateway cannot be set if there are no addresses configured
ru: шлюз не может быть настроен, если заданы адреса

en: gateway is invalid
ru: недействительный шлюз

en: %d. route is invalid
ru: %d. Недействительный маршрут

en: invalid attribute: %s
ru: недействительный атрибут: %s

en: %u. rule has wrong address-family
ru: %u. Недопустимое семейство адресов для правила

en: %u. rule is invalid: %s
ru: %u. Недействительное правило: %s

en: '%s' is not a valid IAID
ru: '%s' не является действительным идентификатором IAID

en: the property cannot be set when '%s' is disabled
ru: свойство не может быть настроено, если отключено «%s»

en: the property is currently supported only for DHCPv4
ru: на данный момент свойство поддерживается только для DHCPv4

en: '%s' is not a valid IP or subnet
ru: '%s' не является действительным IP или подсетью

en: a gateway is incompatible with '%s'
ru: маршрут несовместим с «%s»

en: '%d' is not a valid tunnel mode
ru: Недействительный туннельный режим: «%d»

en: '%s' is not a valid IPv%c address
ru: '%s' не является действительным адресом IPv%c

en: tunnel keys can only be specified for GRE and VTI tunnels
ru: ключи тоннеля можно настроить только для тоннелей GRE и VTI

en: '%s' is not a valid tunnel key
ru: недействительный ключ туннеля «%s»

en: a fixed TTL is allowed only when path MTU discovery is enabled
ru: выбор фиксированного времени жизни пакета (TTL) возможен только при включении обнаружения пути MTU

en: some flags are invalid for the select mode: %s
ru: некоторые флаги недействительны для режима выбора: %s

en: can be set only on VTI tunnels
ru: можно настроить только для тоннелей VTI

en: wired setting not allowed for mode %s
ru: для режима %s проводная настройка не разрешена

en: this property cannot be empty for '%s=%s'
ru: для «%s=%s» это свойство не может быть пустым

en: this property is not allowed for '%s=%s'
ru: для «%s=%s» это свойство не разрешено

en: cannot enable ipv4.link-local with ipv4.method=disabled
ru: невозможно включить ipv4.link-local с «ipv4.method=disabled»

en: cannot disable ipv4.link-local with ipv4.method=link-local
ru: невозможно выключить ipv4.link-local с «ipv4.method=link-local»

en: '%s' is not a valid FQDN
ru: «%s» не является действительным FQDN

en: property cannot be set when dhcp-hostname is also set
ru: свойство не может быть настроено, если определено значение dhcp-hostname

en: FQDN flags requires a FQDN set
ru: флаги FQDN требуют настроенного FQDN

en: multiple addresses are not allowed for '%s=%s'
ru: для '%s=%s' несколько адресов не разрешается

en: property should be TRUE when method is set to disabled
ru: если метод установлен на «отключено», то значением свойства должно быть ВЕРНО

en: value is not a valid token
ru: значение не является действительным маркёром

en: only makes sense with EUI64 address generation mode
ru: имеет смысл только в режиме создания адресов EUI64

en: invalid DUID
ru: недействительный DUID

en: must be a valid IPv6 address with prefix
ru: должен быть действительным адресом IPv6 с префиксом

en: token is not in canonical form
ru: токен не представлен в канонической форме

en: property should be TRUE when method is set to ignore or disabled
ru: если метод игнорируется или отключён, то значением свойства должно быть ВЕРНО

en: ipv4 method "%s" is not supported for loopback
ru: метод ipv4 "%s" не поддерживается для петлевых адресов

en: ipv4.link-local cannot be enabled for loopback
ru: ipv4.link-local нельзя включить для петлевых адресов

en: ipv6 method "%s" is not supported for loopback
ru: метод ipv6 "%s" не поддерживается для петлевых адресов

en: a loopback profile cannot be a port
ru: профиль петлевого адреса не может быть портом

en: the key is empty
ru: пустой ключ

en: the key must be %d characters
ru: ключ должен состоять из %d символов

en: the key must have an even number of characters between 2 and 64
ru: ключ должен состоять из чётного числа символов от 2 до 64

en: the key contains non-hexadecimal characters
ru: ключ содержит нешестнадцатеричные символы

en: property is not specified and neither is '%s:%s'
ru: свойство не указано, а также не указано «%s:%s»

en: EAP key management requires '%s' setting presence
ru: Управление ключами EAP требует наличия параметра «%s»

en: must be either psk (0) or eap (1)
ru: должен быть либо psk (0), либо eap (1)

en: only valid for psk mode
ru: действительно только для режима psk

en: non promiscuous operation is allowed only in passthru mode
ru: избирательные действия возможны только в режиме сквозного доступа

en: is empty
ru: пустой

en: SSID length is out of range <1-32> bytes
ru: Длина SSID находится за пределами диапазона <1-32> байт

en: '%d' is not a valid channel
ru: недействительный канал «%d»

en: A connection with a '%s' setting must not have a master.
ru: Подключение с параметром «%s» не должно быть подчинённым.

en: '%s' is not allowed in fail_mode
ru: «%s» не разрешено в fail_mode

en: must be a power of two
ru: должен быть степенью числа два

en: key cannot start with "NM."
ru: ключ не может начинаться с "NM."

en: OVS %s can only be added to a profile of type OVS bridge/port/interface or to OVS system interface
ru: OVS %s может быть добавлен только в профили с типом OVS мост/порт/интерфейс, либо в системный интерфейс OVS

en: invalid key "%s": %s
ru: недействительный ключ «%s»: %s

en: maximum number of entries reached (%u instead of %u)
ru: достигнуто максимальное число записей (%u вместо %u)

en: '%s' is not a valid interface type
ru: '%s' не является действительным типом интерфейса

en: A connection with a '%s' setting needs connection.type explicitly set
ru: Подключение с параметром «%s» должно иметь явно указанный connection.type

en: A connection of type '%s' cannot have ovs-interface.type "system"
ru: Подключение с типом «%s» не может иметь значение "system" для ovs-interface.type

en: A connection of type '%s' cannot have an ovs-interface.type "%s"
ru: Подключение с типом «%s» не может иметь ovs-interface.type «%s»

en: A connection can not have both '%s' and '%s' settings at the same time
ru: Подключения не могут иметь одновременно и параметр '%s' и параметр '%s'

en: A connection with '%s' setting must be of connection.type "ovs-interface" but is "%s"
ru: Подключение с параметром '%s' должно иметь значение "ovs-interface" для connection.type, но указано "%s"

en: A connection with '%s' setting needs to be of '%s' interface type, not '%s'
ru: Подключение с параметром «%s» должно иметь тип интерфейса «%s», а не «%s»

en: A connection with ovs-interface.type '%s' setting a 'ovs-patch' setting
ru: Подключение с ovs-interface.type '%s' настраивает параметр 'ovs-patch'

en: Missing ovs interface setting
ru: Не указан параметр интерфейса ovs

en: Missing ovs interface type
ru: Не указан тип интерфейса ovs

en: A connection with a '%s' setting must have a master.
ru: Подключение с параметром «%s» должно быть подчинённым.

en: VLANs must be between 0 and 4095
ru: VLAN должны быть между 0 и 4095

en: duplicate VLAN %u
ru: дублирующая VLAN %u

en: VLANs %u and %u are not sorted in ascending order
ru: VLANs %u и %u не отсортированы в порядке по возрастанию

en: '%s' is not allowed in vlan_mode
ru: «%s» не разрешается в vlan_mode

en: the tag id must be in range 0-4094 but is %u
ru: идентификатор тега должен находиться в диапазоне 0-4094, но указано %u

en: '%s' is not allowed in lacp
ru: '%s' не разрешается в lacp

en: '%s' is not allowed in bond_mode
ru: '%s' не допускается в bond_mode

en: '%d' is out of valid range <128-16384>
ru: «%d» выходит за пределы действительного диапазона <128-16384>

en: setting this property requires non-zero '%s' property
ru: для определения этого свойства необходимо, чтобы свойство «%s» имело ненулевое значение

en: invalid proxy method
ru: недействительный прокси-метод

en: this property is not allowed for method none
ru: это свойство не допускается для метода none

en: the script is too large
ru: слишком длинный сценарий

en: the script is not valid utf8
ru: кодировка сценария не является действительной utf8

en: the script lacks FindProxyForURL function
ru: сценарию не хватает функции FindProxyForURL

en: VF with index %u, but the total number of VFs is %u
ru: Вирт. функция имеет индекс %u, но общее количество вирт. функций равно %u

en: invalid VF %u: %s
ru: недействительная вирт. функция %u: %s

en: duplicate VF index %u
ru: дублирующий индекс вирт. функции %u

en: VFs %d and %d are not sorted by ascending index
ru: вирт. функции %d и %d не отсортированы по возрастанию индекса

en: kind is missing
ru: не указан вид

en: '%s' is not a valid kind
ru: «%s» не является действительным видом

en: parent handle missing
ru: не указан родительский дескриптор

en: there are duplicate TC qdiscs
ru: присутствуют дублирующие планировщики очередей контроля трафика (TC)

en: there are duplicate TC filters
ru: присутствуют дублирующие фильтры контроля трафика

en: %s is out of range [0, %d]
ru: %s находится за пределами диапазона [0, %d]

en: Missing target-host in nsna_ping link watcher
ru: Не указан target-host в наблюдателе за каналами nsna_ping

en: target-host '%s' contains invalid characters
ru: target-host «%s» содержит недействительные символы

en: Missing %s in arp_ping link watcher
ru: В наблюдателе за каналами arp_ping не указан %s

en: source-host '%s' contains invalid characters
ru: source-host «%s» содержит недействительные символы

en: vlanid is out of range [-1, 4094]
ru: vlanid находится за пределами диапазона [-1, 4094]

en: '%u': invalid mode
ru: «%u»: недействительный режим

en: '%s': invalid user ID
ru: «%s»: недействительный идентификатор пользователя

en: '%s': invalid group ID
ru: «%s»: недействительный идентификатор группы

en: key requires a '.' for a namespace
ru: для пространства имён ключа требуется «.»

en: key cannot contain ".."
ru: ключ не может содержать ".."

en: maximum number of user data entries reached
ru: достигнуто максимальное число записей с пользовательскими данными

en: maximum number of user data entries reached (%u instead of %u)
ru: достигнуто максимальное число записей с пользовательскими данными (%u вместо %u)

en: the vlan id must be in range 0-4094 but is %u
ru: значение идентификатора VLAN должно располагаться в диапазоне 0-4094, но указано %u

en: flags are invalid
ru: недействительные флаги

en: invalid VLAN protocol %s: must be '802.1Q' or '802.1ad'
ru: недействительный протокол VLAN %s: необходим '802.1Q' или '802.1ad'

en: vlan setting should have a ethernet setting as well
ru: Параметр vlan должен иметь также параметр ethernet

en: cannot set connection.multi-connect for VPN setting
ru: нельзя указывать connection.multi-connect как параметр VPN

en: setting contained a secret with an empty name
ru: параметр содержал секрет с пустым именем

en: not a secret property
ru: не является свойством секрета

en: secret is not of correct type
ru: неверный тип секрета

en: secret name cannot be empty
ru: имя секрета не может быть пустым

en: secret flags property not found
ru: параметр флагов секрета не найден

en: table cannot be zero
ru: таблица не может быть нулевой

en: '%s' is not a valid IP%s address
ru: «%s» не является действительным адресом IP%s

en: %d is greater than local port max %d
ru: значение %d превышает максимальный номер локального порта, %d

en: '%s' is not a valid Ethernet port value
ru: «%s» не является действительным значением порта Ethernet

en: '%s' is not a valid duplex value
ru: «%s» не является действительным значением дуплекса

en: invalid key '%s'
ru: недействительный ключ '%s'

en: invalid value for key '%s'
ru: недействительное значение для ключа "%s"

en: Wake-on-LAN mode 'default' and 'ignore' are exclusive flags
ru: Флаги режима Wake-on-LAN «default» и «ignore» являются взаимоисключающими

en: Wake-on-LAN password can only be used with magic packet mode
ru: Пароль Wake-on-LAN может использоваться только в режиме magic packet

en: both speed and duplex should have a valid value or both should be unset
ru: как скорость, так и дуплекс должны иметь действительное значение, либо оба параметра должны быть отменены

en: both speed and duplex are required for static link configuration
ru: для конфигурации статического канала требуются как скорость, так и дуплекс

en: missing public-key for peer
ru: не указан открытый ключ однорангового узла

en: invalid public-key for peer
ru: недействительный открытый ключ однорангового узла

en: invalid preshared-key for peer
ru: недействительный предопределённый ключ однорангового узла

en: invalid endpoint for peer
ru: недействительная конечная точка однорангового узла

en: invalid IP address "%s" for allowed-ip of peer
ru: недействительный адрес IP «%s» параметра allowed-ip однорангового узла

en: invalid preshared-key-flags for peer
ru: недействительный параметр preshared-key-flags однорангового узла

en: peer #%u has no public-key
ru: одноранговый узел #%u не имеет открытого ключа

en: peer #%u has invalid public-key
ru: недействительный открытый ключ однорангового узла #%u

en: peer #%u has invalid endpoint
ru: недействительная конечная точка однорангового узла #%u

en: peer #%u has invalid allowed-ips setting
ru: недействительный параметр allowed-ips однорангового узла #%u

en: peer #%u is invalid: %s
ru: одноранговый узел #%u является недействительным: %s

en: method "%s" is not supported for WireGuard
ru: метод "%s" не поддерживается для WireGuard

en: key must be 32 bytes base64 encoded
ru: ключ должен иметь 32 байта в кодировке base64

en: invalid peer secrets
ru: недействительные секреты однорангового узла

en: peer #%u lacks public-key
ru: у однорангового узла #%u не хватает открытого ключа

en: non-existing peer '%s'
ru: несуществующий одноранговый узел «%s»

en: '%s' is not a valid value for '%s' mode connections
ru: '%s' не является действительным значением для подключений в режиме '%s'

en: '%s' security requires '%s=%s'
ru: Для защиты «%s» необходимо выражение «%s=%s»

en: '%s' security requires '%s' setting presence
ru: Защита «%s» требует наличия параметра «%s»

en: '%s' can only be used with '%s=%s' (WEP)
ru: «%s» может использоваться только вместе с «%s=%s» (WEP)

en: '%s' can only be used with 'owe', 'wpa-psk', 'sae', 'wpa-eap' or 'wpa-eap-suite-b-192' key management
ru: «%s» может использоваться только со следующими управлениями ключами: 'owe', 'wpa-psk', 'sae', 'wpa-eap' или 'wpa-eap-suite-b-192'

en: pmf can only be 'default' or 'required' when using 'owe', 'sae' or 'wpa-eap-suite-b-192' key management
ru: при использовании управлений ключами 'owe', 'sae' или 'wpa-eap-suite-b-192' значением pmf может быть только 'default' или 'required'

en: '%s' is not a valid Wi-Fi mode
ru: «%s» не является действительным режимом Wi-Fi

en: '%s' is not a valid band
ru: «%s» не является действительным диапазоном

en: '%s' requires setting '%s' property
ru: «%s» требует установки свойства «%s»

en: '%s' requires '%s' and '%s' property
ru: «%s» требует свойств «%s» и «%s»

en: invalid value
ru: недействительное значение

en: Wake-on-WLAN mode 'default' and 'ignore' are exclusive flags
ru: Флаги режима Wake-on-WLAN «default» и «ignore» являются взаимоисключающими

en: Wake-on-WLAN trying to set unknown flag
ru: Wake-on-WLAN пытается установить неизвестный флаг

en: AP isolation can be set only in AP mode
ru: Изолирование точки доступа можно настроить только в режиме точки доступа

en: conflicting value of mac-address-randomization and cloned-mac-address
ru: значения mac-address-randomization и cloned-mac-address являются противоречивыми

en: property is deprecated and not implemented
ru: свойство устарело и не применяется

en: page must be defined along with a channel
ru: страница должна быть настроена вместе с каналом

en: page must be between %d and %d
ru: страница должна иметь значение между %d and %d

en: channel must not be between %d and %d
ru: значение канала должно быть между %d и %d

en: can't set property of type '%s' from value of type '%s'
ru: свойство с типом «%s» не может быть настроено на основании значения с типом «%s»

en: value of type '%s' is invalid or out of range for property '%s'
ru: значение с типом '%s' является недействительным или вне диапазона для свойства '%s'

en: can not set property: %s
ru: невозможно настроить свойство: %s

en: duplicate property
ru: дублируемое свойство

en: unknown property
ru: неизвестное свойство

en: failed to set property: %s
ru: не удалось настроить свойство: %s

en: secret not found
ru: секрет не найден

en: invalid D-Bus property "%s"
ru: недействительное свойство D-Bus «%s»

en: duplicate D-Bus property "%s"
ru: дублирующее свойство D-Bus «%s»

en: invalid D-Bus property "%s" for "%s"
ru: недействительное свойство D-Bus «%s» для «%s»

en: unknown link-watcher name "%s"
ru: неизвестное имя наблюдателя за каналами «%s»

en: value out or range
ru: значение вне диапазона

en: invalid runner-tx-hash
ru: недействительный runner-tx-hash

en: %s is only allowed for runner %s
ru: %s разрешается только для модуля runner %s

en: %s is only allowed for runners %s
ru: %s разрешается только для модулей runner %s

en: cannot set parameters for lacp and activebackup runners together
ru: параметры для модулей runner lacp и activebackup нельзя настраивать одновременно

en: missing link watcher
ru: не указан наблюдатель за каналами

en: team config exceeds size limit
ru: Конфигурация team превышает ограничение по размеру

en: team config is not valid UTF-8
ru: файл конфигурации team не является недействительным UTF-8

en: invalid D-Bus type "%s"
ru: недействительный тип D-Bus «%s»

en: invalid link-watchers: %s
ru: недействительный наблюдатель за каналами: %s

en: Expected value of type "au"
ru: Ожидаемое значение типа "au"

en: Expected value of type "aau"
ru: Ожидаемое значение типа "aau"

en: Expected "address-labels" of type "as"
ru: Ожидается "address-labels" типа "as"

en: Incomplete IPv4 address (idx=%u)
ru: Неполный IPv4-адрес (idx=%u)

en: Incomplete IPv4 route (idx=%u)
ru: Неполный маршрут IPv4 (idx=%u)

en: Expected value of type "aay"
ru: Ожидаемое значение типа "aay"

en: Invalid IPv6 DNS address length (idx=%u)
ru: Недопустимая длина адреса IPv6 DNS (idx=%u)

en: Expected value of type "a(ayuay)"
ru: Ожидаемое значение типа "a(ayuay)"

en: Expected value of type "(ayuay)" (idx=%u)
ru: Ожидаемое значение типа "(ayuay)" (idx=%u)

en: IPv6 address with invalid length (idx=%u)
ru: IPv6-адрес с недопустимой длиной (idx=%u)

en: IPv6 gateway with invalid length (idx=%u)
ru: Шлюз IPv6 с недопустимой длиной (idx=%u)

en: Expected value of type "a(ayuayu)"
ru: Ожидаемое значение типа "a(ayuayu)"

en: Expected value of type "(ayuayu)" (idx=%u)
ru: Ожидаемое значение типа "(ayuayu)" (idx=%u)

en: IPv6 dest address with invalid length (idx=%u)
ru: DEST-адрес IPv6 с недопустимой длиной (idx=%u)

en: IPv6 next-hop address with invalid length (idx=%u)
ru: IPv6-адрес следующего перехода с недопустимой длиной (idx=%u)

en: Expected value of type "aa{sv}"
ru: Ожидаемое значение типа "aa{sv}"

en: IP address requires fields "dest" and "prefix" (idx=%u)
ru: IP-адрес требует полей "dest" и "prefix" (idx=%u)

en: Route requires fields "dest" and "prefix" (idx=%u)
ru: Маршрут требует полей "dest" и "prefix" (idx=%u)

en: '%s' is not a valid handle.
ru: недействительный дескриптор «%s».

en: '%s' unexpected: parent already specified.
ru: неожиданный «%s»: родитель уже указан.

en: invalid handle: '%s'
ru: недействительный дескриптор: «%s»

en: parent not specified.
ru: родитель не указан.

en: unsupported qdisc option: '%s'.
ru: неподдерживаемый параметр планировщика очередей: «%s».

en: action name missing.
ru: не указано имя действия.

en: unsupported action option: '%s'.
ru: неподдерживаемый параметр действия: «%s».

en: invalid action:
ru: недействительное действие:

en: unsupported tfilter option: '%s'.
ru: неподдерживаемый параметр tfilter: «%s».

en: failed stat file %s: %s
ru: не удалось получить статические данные для файла %s: %s

en: not a file (%s)
ru: не является файлом (%s)

en: invalid file owner %d for %s
ru: недействительный владелец файла %d для %s

en: file permissions for %s
ru: права доступа к файлам для %s

en: reject %s
ru: отказать %s

en: path is not absolute (%s)
ru: путь не является абсолютным (%s)

en: Plugin file does not exist (%s)
ru: Файл модуля не существует (%s)

en: Plugin is not a valid file (%s)
ru: Модуль не является действительным файлом (%s)

en: libtool archives are not supported (%s)
ru: архивы libtool не поддерживаются (%s)

en: Could not find "%s" binary
ru: Не удалось найти бинарный файл «%s»

en: unknown secret flags
ru: неизвестные флаги секретов

en: conflicting secret flags
ru: конфликтующие флаги секретов

en: secret flags must not be "not-required"
ru: флаги секретов не должны иметь параметр "not-required"

en: unsupported secret flags
ru: неподдерживаемые флаги секретов

en: can't be simultaneously disabled and enabled
ru: нельзя одновременно отключить и включить

en: WPS is required
ru: Требуется WPS

en: not a valid ethernet MAC address for mask at position %lld
ru: маска имеет недействительный ethernet MAC-адрес на позиции %lld

en: not a valid ethernet MAC address #%u at position %lld
ru: ethernet MAC-адрес #%u на позиции %lld является недействительным

en: not valid utf-8
ru: недействительный utf-8

en: is not a JSON object
ru: не является объектом JSON

en: value is NULL
ru: значение равно NULL

en: value is empty
ru: пустое значение

en: invalid JSON at position %d (%s)
ru: недействительный JSON в позиции %d (%s)

en: unterminated escape sequence
ru: незавершённая последовательность escape

en: unknown attribute '%s'
ru: неизвестный атрибут «%s»

en: missing key-value separator '%c' after '%s'
ru: не указан разделитель ключа-значения '%c' после '%s'

en: invalid uint32 value '%s' for attribute '%s'
ru: недействительное значение uint32 «%s» атрибута «%s»

en: invalid int32 value '%s' for attribute '%s'
ru: недействительное значение int32 «%s» атрибута «%s»

en: invalid uint64 value '%s' for attribute '%s'
ru: недействительное значение uint64 «%s» атрибута «%s»

en: invalid uint8 value '%s' for attribute '%s'
ru: недействительное значение uint8 «%s» атрибута «%s»

en: invalid boolean value '%s' for attribute '%s'
ru: недействительное логическое значение «%s» атрибута «%s»

en: unsupported attribute '%s' of type '%s'
ru: неподдерживаемый атрибут «%s» типа «%s»

en: Bridge VLANs %d and %d are not sorted by ascending vid
ru: Виртуальные LAN моста %d и %d не отсортированы по возрастанию виртуальных id

en: duplicate bridge VLAN vid %u
ru: дублирующий виртуальный id виртуальной LAN моста %u

en: only one VLAN can be the PVID
ru: только одна VLAN может быть PVID

en: unknown flags 0x%x
ru: неизвестные флаги 0x%x

en: 'fqdn-no-update' and 'fqdn-serv-update' flags cannot be set at the same time
ru: флаги 'fqdn-no-update' и 'fqdn-serv-update' нельзя указывать одновременно

en: 'fqdn-clear-flags' flag is incompatible with other FQDN flags
ru: флаг 'fqdn-clear-flags' несовместим с другими флагами FQDN

en: DHCPv6 does not support the E (encoded) FQDN flag
ru: DHCPv6 не поддерживает флаг E (encoded) для FQDN

en: cannot load plugin "%s": %s
ru: невозможно загрузить модуль «%s»: %s

en: failed to load nm_vpn_editor_plugin_factory() from %s (%s)
ru: не удалось загрузить nm_vpn_editor_plugin_factory() из %s (%s)

en: unknown error initializing plugin %s
ru: неизвестная ошибка при инициализации модуля %s

en: cannot load VPN plugin in '%s': missing plugin name
ru: невозможно загрузить модуль VPN в «%s»: не указано имя модуля

en: cannot load VPN plugin in '%s': invalid service name
ru: невозможно загрузить модуль VPN в «%s»: недействительное имя службы

en: the plugin does not support import capability
ru: модуль не поддерживает возможность импорта

en: the plugin does not support export capability
ru: модуль не поддерживает возможность экспорта

en: missing filename
ru: не указано имя файла

en: filename must be an absolute path (%s)
ru: в качестве имени файла необходимо указать абсолютный путь (%s)

en: filename has invalid format (%s)
ru: недействительный формат имени файла (%s)

en: there exists a conflicting plugin (%s) that has the same %s.%s value
ru: обнаружен конфликт с модулем (%s), который имеет такое же значение %s.%s

en: there exists a conflicting plugin with the same name (%s)
ru: существует конфликтный модуль с таким же именем (%s)

en: missing "plugin" setting
ru: не указан параметр «plugin»

en: %s: don't retry loading plugin which already failed previously
ru: %s: не пытаться повторно загрузить модуль, который уже ранее провоцировал сбой

en: missing filename to load VPN plugin info
ru: не указано имя файла для загрузки информации о модуле VPN

en: missing name for VPN plugin info
ru: не указано имя для получения информации о модуле VPN

en: missing service for VPN plugin info
ru: не указана служба для получения информации о модуле VPN

en: Failed to initialize the crypto engine.
ru: Не удалось инициализировать криптографический механизм.

en: Unsupported key cipher for decryption
ru: Неподдерживаемый шифр ключа для расшифровки

en: Invalid IV length (must be at least %u).
ru: Недействительная длина IV (минимальная длина: %u)

en: Failed to initialize the decryption cipher context: %s (%s)
ru: Не удалось инициализировать контекст шифра декодирования: %s  (%s).

en: Failed to decrypt the private key: %s (%s)
ru: Не удалось расшифровать закрытый ключ: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key: unexpected padding length.
ru: Не удалось расшифровать закрытый ключ: непредвиденная длина заполнения.

en: Failed to decrypt the private key.
ru: Не удалось расшифровать закрытый ключ.

en: Unsupported key cipher for encryption
ru: Неподдерживаемый ключ шифрования

en: Failed to initialize the encryption cipher context: %s (%s)
ru: Не удалось инициализировать контекст кода шифрования: %s (%s).

en: Failed to encrypt the data: %s (%s)
ru: Не удалось зашифровать данные: %s (%s).

en: Error initializing certificate data: %s
ru: Ошибка инициализации данных сертификата: %s

en: Couldn't decode certificate: %s
ru: Не удалось расшифровать сертификат: %s

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %s
ru: Не удалось инициализировать декодер PKCS#12: %s

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %s
ru: Не удалось расшифровать файл PKCS#12: %s

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %s
ru: Не удалось проверить файл PKCS#12: %s

en: Couldn't initialize PKCS#8 decoder: %s
ru: Не удалось инициализировать декодер PKCS#8: %s

en: Couldn't decode PKCS#8 file: %s
ru: Не удалось расшифровать файл PKCS#12: %s

en: Failed to initialize the crypto engine: %d.
ru: Не удалось инициализировать криптографический модуль: %d.

en: Failed to initialize the decryption cipher slot.
ru: Не удалось инициализировать слот шифра декодирования.

en: Failed to set symmetric key for decryption.
ru: Не удалось задать симметричный ключ расшифровки.

en: Failed to set IV for decryption.
ru: Не удалось задать IV для расшифровки.

en: Failed to initialize the decryption context.
ru: Не удалось инициализировать контекст расшифровки.

en: Failed to decrypt the private key: %d.
ru: Не удалось расшифровать закрытый ключ: %d.

en: Failed to decrypt the private key: decrypted data too large.
ru: Не удалось расшифровать закрытый ключ: слишком большой объем расшифрованных данных.

en: Failed to finalize decryption of the private key: %d.
ru: Не удалось завершить расшифровку закрытого ключа: %d.

en: Failed to initialize the encryption cipher slot.
ru: Не удалось инициализировать слот шифра кодирования.

en: Failed to set symmetric key for encryption.
ru: Не удалось задать симметричный ключ для шифрования.

en: Failed to set IV for encryption.
ru: Не удалось задать IV для расшифровки.

en: Failed to initialize the encryption context.
ru: Не удалось инициализировать контекст шифрования.

en: Failed to encrypt: %d.
ru: Не удалось зашифровать: %d.

en: Unexpected amount of data after encrypting.
ru: Непредвиденный объём данных после шифрования.

en: Couldn't decode certificate: %d
ru: Не удалось расшифровать сертификат: %d

en: Password must be UTF-8
ru: Пароль должен использовать кодировку UTF-8

en: Couldn't initialize slot
ru: Не удалось инициализировать слот

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %d
ru: Не удалось инициализировать декодер PKCS#12: %d

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %d
ru: Не удалось расшифровать файл PKCS#12: %d

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %d
ru: Не удалось проверить файл PKCS#12: %d

en: Could not generate random data.
ru: Ошибка создания случайных данных.

en: Compiled without crypto support.
ru: Скомпилировано без поддержки crypto.

en: PEM key file had no start tag
ru: Файл ключа PEM не содержал начальную метку

en: PEM key file had no end tag '%s'.
ru: Файл ключа PEM не содержал завершающую метку «%s».

en: Malformed PEM file: Proc-Type was not first tag.
ru: Неправильный формат файла PEM: Proc-Type не был первой меткой.

en: Malformed PEM file: unknown Proc-Type tag '%s'.
ru: Неправильный формат файла PEM: неизвестная метка Proc-Type «%s».

en: Malformed PEM file: DEK-Info was not the second tag.
ru: Некорректный PEM-файл: DEK-Info не был второй меткой.

en: Malformed PEM file: no IV found in DEK-Info tag.
ru: Некорректный PEM-файл: в метке DEK-Info не найден IV.

en: Malformed PEM file: invalid format of IV in DEK-Info tag.
ru: Некорректный PEM-файл: недействительный формат IV в метке DEK-Info.

en: Malformed PEM file: unknown private key cipher '%s'.
ru: Неправильный формат файла PEM: неизвестный шифр закрытого ключа «%s».

en: Could not decode private key.
ru: Не удалось расшифровать личный ключ.

en: Failed to find expected PKCS#8 start tag.
ru: Не удалось найти ожидаемый начальный тег PKCS#8.

en: Failed to find expected PKCS#8 end tag '%s'.
ru: Не удалось найти ожидаемый закрывающий тег PKCS#8 — «%s».

en: Failed to decode PKCS#8 private key.
ru: Не удалось расшифровать закрытый ключ PKCS#8.

en: Failed to find expected TSS start tag.
ru: Не удалось найти ожидаемую стартовую метку TSS.

en: Failed to find expected TSS end tag '%s'.
ru: Не удалось найти ожидаемую завершающую метку TSS '%s'.

en: IV must be an even number of bytes in length.
ru: Длина IV должна быть равна чётному количеству байт.

en: IV contains non-hexadecimal digits.
ru: IV содержит не шестнадцатеричные цифры.

en: IV must contain at least 8 characters
ru: IV должен содержать минимум 8 символов

en: Unable to determine private key type.
ru: Не удалось определить тип закрытого ключа.

en: Password provided, but key was not encrypted.
ru: Пароль предоставлен, но ключ не был зашифрован.

en: PEM certificate had no start tag '%s'.
ru: Сертификат PEM не имеет начальной метки «%s».

en: PEM certificate had no end tag '%s'.
ru: Сертификат PEM не имеет завершающей метки «%s».

en: Failed to decode certificate.
ru: Не удалось расшифровать сертификат.

en: Certificate file is empty
ru: Пустой файл сертификата

en: Failed to recognize certificate
ru: Не удалось распознать сертификат

en: not a valid private key
ru: недействительный закрытый ключ

en: Method returned type '%s', but expected '%s'
ru: Метод вернул тип «%s», но ожидался «%s»

en: object class '%s' has no property named '%s'
ru: класс объекта «%s» не содержит свойства «%s»

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
ru: свойство «%s» класса объекта «%s» недоступно для записи

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
ru: свойство конструкции "%s" объекта '%s' не может быть установлено после создания конструкции

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
ru: '%s::%s' не является недействительным именем свойства; '%s' не является подтипом GObject

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
ru: невозможно настроить свойство '%s' с типом '%s' на базе значения с типом '%s'

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
ru: значение "%s" с типом '%s' для свойства '%s' с типом '%s' не является действительным, или выходит за пределы диапазона

en: interface name is missing
ru: отсутствует имя интерфейса

en: interface name is too short
ru: слишком короткое имя интерфейса

en: interface name is reserved
ru: имя интерфейса зарезервировано

en: interface name contains an invalid character
ru: имя интерфейса содержит недействительный символ

en: interface name is longer than 15 characters
ru: имя интерфейса длиннее 15 символов

en: '%%' is not allowed in interface names
ru: '%%' не разрешается в именах интерфейсов

en: '%s' is not allowed as interface name
ru: '%s' не разрешается в качестве имени интерфейса

en: interface name must be alphanumerical with no forward or backward slashes
ru: имя интерфейса должно состоять из букв и цифр без обратных или прямых косых черт

en: interface name must not be empty
ru: имя интерфейса не должно быть пустым

en: interface name must be UTF-8 encoded
ru: имя интерфейса должно иметь кодировку UTF-8

en: Unknown log level '%s'
ru: Неизвестный уровень журналирования «%s»

en: Unknown log domain '%s'
ru: Неизвестный домен журналирования «%s»

note: TRANSLATORS: the first %s is the partial value entered by * the user, the second %s a list of compatible values.
en: '%s' is ambiguous (%s)
ru: Неоднозначное значение «%s» (%s)

en: '%s' is not valid; use [%s] or [%s]
ru: Недействительное значение «%s»; используйте [%s] или [%s]

en: '%s' is not valid; use [%s], [%s] or [%s]
ru: Недействительное значение «%s»; используйте [%s], [%s] или [%s]

en: '%s' is ambiguous: %s
ru: «%s» является неоднозначным: %s

en: missing name, try one of [%s]
ru: не указано имя, попробуйте что-то из [%s]

en: '%s' not among [%s]
ru: «%s» не входит в [%s]

en: unknown
ru: неизвестно

en: unmanaged
ru: без управления

en: unavailable
ru: недоступно

en: disconnected
ru: отключено

en: connecting (prepare)
ru: идёт подключение (подготовка)

en: connecting (configuring)
ru: идёт подключение (настройка)

en: connecting (need authentication)
ru: идёт подключение (требуется аутентификация)

en: connecting (getting IP configuration)
ru: идёт подключение (получение конфигурации IP)

en: connecting (checking IP connectivity)
ru: идёт подключение (проверка возможности подключения для IP)

en: connecting (starting secondary connections)
ru: идёт подключение (запуск второстепенных подключений)

en: connected
ru: подключено

en: deactivating
ru: деактивация

en: connection failed
ru: сбой подключения

en: connecting (externally)
ru: идёт подключение (внешнее)

en: connected (externally)
ru: подключено (внешнее)

en: deactivating (externally)
ru: деактивация (внешняя)

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

en: yes (guessed)
ru: да (предположительно)

en: no (guessed)
ru: нет (предположительно)

en: No reason given
ru: Причина не указана

note: We should not really come here
en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Device is now managed
ru: Устройство теперь контролируется

en: Device is now unmanaged
ru: Устройство теперь не контролируется

en: The device could not be readied for configuration
ru: Не удалось подготовить устройство для создания конфигурации

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
ru: Не удалось зарезервировать конфигурацию IP (отсутствует доступный адрес, истекло время ожидания и т.д.)

en: The IP configuration is no longer valid
ru: Конфигурация IP более недействительна

en: Secrets were required, but not provided
ru: Не предоставлена требуемая информация о секретах

en: 802.1X supplicant disconnected
ru: Запрашивающее устройство 802.1X отключилось

en: 802.1X supplicant configuration failed
ru: Сбой создания конфигурации запрашивающего устройства 802.1X

en: 802.1X supplicant failed
ru: Сбой запрашивающего устройства 802.1X

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
ru: Запрашивающее устройство 802.1X слишком долго проходило аутентификацию

en: PPP service failed to start
ru: Не удалось запустить службу PPP

en: PPP service disconnected
ru: Служба PPP отключена

en: PPP failed
ru: Сбой PPP

en: DHCP client failed to start
ru: Не удалось запустить клиент DHCP

en: DHCP client error
ru: Ошибка клиента DHCP

en: DHCP client failed
ru: Сбой клиента DHCP

en: Shared connection service failed to start
ru: Не удалось запустить службу общего подключения

en: Shared connection service failed
ru: Сбой службы разделяемого подключения

en: AutoIP service failed to start
ru: Не удалось запустить службу AutoIP

en: AutoIP service error
ru: Ошибка службы AutoIP

en: AutoIP service failed
ru: Ошибка службы AutoIP

en: The line is busy
ru: Линия занята

en: No dial tone
ru: Нет гудка

en: No carrier could be established
ru: Не удалось установить несущую частоту

en: The dialing request timed out
ru: Истекло время ожидания набора номера

en: The dialing attempt failed
ru: Сбой попытки набора номера

en: Modem initialization failed
ru: Не удалось инициализировать модем

en: Failed to select the specified APN
ru: Не удалось выбрать указанный APN

en: Not searching for networks
ru: Поиск сетей не выполняется

en: Network registration denied
ru: Отказ в регистрации сети

en: Network registration timed out
ru: Истекло время ожидания регистрации сети

en: Failed to register with the requested network
ru: Не удалось зарегистрироваться в запрошенной сети

en: PIN check failed
ru: Сбой проверки PIN

en: Necessary firmware for the device may be missing
ru: Возможно отсутствует необходимая микропрограмма устройства

en: The device was removed
ru: Устройство было удалено

en: NetworkManager went to sleep
ru: NetworkManager перешёл в спящий режим

en: The device's active connection disappeared
ru: Активное подключение устройства исчезло

en: Device disconnected by user or client
ru: Устройство отключено пользователем или клиентом

en: Carrier/link changed
ru: Произошли изменения канала/несущей частоты

en: The device's existing connection was assumed
ru: Подразумевалось существующее подключение устройства

en: The supplicant is now available
ru: Запрашивающее устройство теперь доступно

en: The modem could not be found
ru: Не удалось обнаружить модем

en: The Bluetooth connection failed or timed out
ru: Время ожидания подключения Bluetooth истекло, или произошёл сбой

en: GSM Modem's SIM card not inserted
ru: Не вставлена SIM-карта модема GSM

en: GSM Modem's SIM PIN required
ru: Для карты SIM модема GSM требуется PIN-код

en: GSM Modem's SIM PUK required
ru: Для карты SIM модема GSM требуется PUK-код

en: GSM Modem's SIM wrong
ru: Неверная карта SIM модема GSM

en: InfiniBand device does not support connected mode
ru: Устройство InfiniBand не поддерживает этот режим подключения

en: A dependency of the connection failed
ru: Сбой зависимости подключения

en: A problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
ru: Проблема с подключением типа мост, RFC 2684 Ethernet через ADSL

en: ModemManager is unavailable
ru: ModemManager недоступен

en: The Wi-Fi network could not be found
ru: Не удалось обнаружить сеть Wi-Fi

en: A secondary connection of the base connection failed
ru: Сбой вторичного подключения основного подключения

en: DCB or FCoE setup failed
ru: Не удалось настроить DCB или FCoE

en: teamd control failed
ru: сбой управления teamd

en: Modem failed or no longer available
ru: Сбой модема, либо он больше недоступен

en: Modem now ready and available
ru: Модем теперь готов и доступен

en: SIM PIN was incorrect
ru: PIN-код карты SIM был указан неверно

en: New connection activation was enqueued
ru: Активация нового подключения поставлена в очередь

en: The device's parent changed
ru: Родительское устройство было изменено

en: The device parent's management changed
ru: Параметры управления родительским устройством изменились

en: Open vSwitch database connection failed
ru: Не удалось подключиться к базе данных Open vSwitch

en: A duplicate IP address was detected
ru: Был обнаружен дублирующий адрес IP

en: The selected IP method is not supported
ru: Выбранный метод IP не поддерживается

en: Failed to configure SR-IOV parameters
ru: Не удалось настроить параметры SR-IOV

en: The Wi-Fi P2P peer could not be found
ru: Не удалось обнаружить одноранговый узел Wi-Fi P2P

en: Unknown reason
ru: Неизвестная причина

en: The connection was disconnected
ru: Подключение было разорвано

en: Disconnected by user
ru: Отключено пользователем

en: The base network connection was interrupted
ru: Основное сетевое подключение было прервано

en: The VPN service stopped unexpectedly
ru: Служба VPN внезапно прекратила работу

en: The VPN service returned invalid configuration
ru: Служба VPN вернула недействительную конфигурацию

en: The connection attempt timed out
ru: Время ожидания попытки подключения истекло

en: The VPN service did not start in time
ru: Служба VPN не была запущена вовремя

en: The VPN service failed to start
ru: Не удалось запустить службу VPN

en: No valid secrets
ru: Действительные секреты отсутствуют

en: Invalid secrets
ru: Недействительные секреты

en: The connection was removed
ru: Подключение было удалено

en: Master connection failed
ru: Сбой основного подключения

en: Could not create a software link
ru: Не удалось создать программную ссылку

en: The device disappeared
ru: Устройство пропало

en: missing colon for "<setting>.<property>:<secret>" format
ru: в формате "<параметр>.<свойство>:<секрет>" отсутствует двоеточие

en: missing dot for "<setting>.<property>:<secret>" format
ru: в формате "<параметр>.<свойство>:<секрет>" отсутствует точка

en: missing setting for "<setting>.<property>:<secret>" format
ru: в формате "<параметр>.<свойство>:<секрет>" отсутствует параметр

en: missing property for "<setting>.<property>:<secret>" format
ru: в формате "<параметр>.<свойство>:<секрет>" отсутствует свойство

en: invalid setting name
ru: недействительное название параметра

en: property name is not UTF-8
ru: имя свойства указано не в формате UTF-8

en: secret is not UTF-8
ru: секрет не в кодировке UTF-8

en: Could not find any session id for uid %d
ru: Не удалось найти идентификатор сеанса для uid %d

en: Could not retrieve session id: %s
ru: Не удалось получить идентификатор сеанса: %s

en: Preshared-key for %s
ru: Предопределённый ключ для %s

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Password
ru: Пароль

en: Identity
ru: Идентификация

en: Private key password
ru: Пароль закрытого ключа

en: Key
ru: Ключ

en: Service
ru: Служба

en: WireGuard private-key
ru: Закрытый ключ WireGuard

en: Secrets are required to connect WireGuard VPN '%s'
ru: Для доступа к WireGuard VPN «%s» требуется секрет

en: A password is required to connect to '%s'.
ru: Для подключения к «%s» требуется пароль.

en: Authentication required by wireless network
ru: Для доступа к беспроводной сети требуется аутентификация

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
ru: Для доступа к беспроводной сети «%s» требуются пароли или ключи шифрования.

en: Wired 802.1X authentication
ru: Аутентификация проводного подключения 802.1X

en: Secrets are required to access the wired network '%s'
ru: Для доступа к проводной сети «%s» необходимы секреты

en: DSL authentication
ru: Аутентификация DSL

en: Secrets are required for the DSL connection '%s'
ru: Для подключения DSL «%s» требуется секрет

en: PIN code required
ru: Требуется PIN-код

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ru: Для использования мобильного широкополосного устройства требуется PIN-код

en: Mobile broadband network password
ru: Пароль мобильной широкополосной сети

en: Secrets are required to access the MACsec network '%s'
ru: Для доступа к сети MACsec «%s» необходим секрет

en: MACsec PSK authentication
ru: Аутентификация MACsec PSK

en: MACsec EAP authentication
ru: Аутентификация MACsec EAP

en: WireGuard VPN secret
ru: Секрет для WireGuard VPN

en: VPN password required
ru: Требуется пароль VPN

en: unknown VPN plugin "%s"
ru: неизвестный модуль VPN «%s»

en: cannot load legacy-only VPN plugin "%s" for "%s"
ru: не удалось загрузить устаревший модуль VPN «%s» для «%s»

en: cannot load VPN plugin "%s" due to missing "%s". Missing client plugin?
ru: не удалось загрузить модуль VPN «%s» по причине отсутствия «%s». Отсутствует модуль клиента?

en: failed to load VPN plugin "%s": %s
ru: не удалось загрузить модуль VPN «%s»: %s

en: Certificate password
ru: Пароль сертификата

en: HTTP proxy password
ru: Пароль прокси HTTP

en: Group password
ru: Пароль группы

en: Gateway URL
ru: URL шлюза

en: Cookie
ru: Файлы cookie

en: Gateway certificate hash
ru: Хэш сертификата шлюза

en: Gateway DNS resolution ('host:IP')
ru: Разрешение DNS шлюза ('хост:IP')

en: no gateway configured
ru: шлюз не настроен

en: exited with status %d
ru: завершено со статусом %d

en: exited on signal %d
ru: завершено по сигналу %d

en: insufficent secrets returned
ru: недостаточные секреты возвращены

en: field '%s' has to be alone
ru: поле «%s» должно быть единственным

en: invalid field '%s%s%s%s%s'; %s%s%s
ru: недействительное поле «%s%s%s%s%s»; %s%s%s

en: invalid prefix '%s'; <0-%d> allowed
ru: недействительный префикс '%s'; допускаются: <0-%d>

en: invalid IP address: %s
ru: недействительный IP: %s

en: The valid syntax is: 'ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]... [,ip[/prefix] ...]'
ru: Действительный синтаксис: 'ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]... [,ip[/prefix] ...]'

en: the next hop ('%s') must be first
ru: следующий переход («%s») должен быть первым

en: the metric ('%s') must be before attributes
ru: метрика («%s») должна идти до атрибутов

en: invalid route: %s. %s
ru: недействительный маршрут: %s. %s

en: cannot read pac-script from file '%s'
ru: не удалось прочитать pac-script из файла «%s

en: file '%s' contains non-valid utf-8
ru: файл «%s» содержит недействительный utf-8

en: '%s' does not contain a valid PAC Script
ru: «%s» не содержит действительный сценарий PAC

en: Not a valid PAC Script
ru: Недействительный сценарий PAC

en: cannot read team config from file '%s'
ru: невозможно прочитать конфигурацию team из файла «%s»

en: team config file '%s' contains non-valid utf-8
ru: файл конфигурации team «%s» содержит недействительный utf-8

en: auto
ru: автоматически

en: '%s' is out of range [%
ru: «%s» за пределами диапазона [%

en: '%s' is not a valid number
ru: «%s» не является действительным числом

en: '%s' is out of range [0, %u]
ru: «%s» за пределами диапазона [0, %u]

en: '%s' is not a valid Ethernet MAC
ru: «%s» не является действительным MAC-адресом Ethernet

en: invalid option '%s', use a combination of [%s]
ru: недействительный параметр «%s»; используйте комбинацию из [%s]

en: %d (key)
ru: %d (ключ)

en: %d (passphrase)
ru: %d (парольная фраза)

en: %d (unknown)
ru: %d (неизвестно)

en: 0 (NONE)
ru: 0 (НЕТ)

en: REORDER_HEADERS,
ru: УПОРЯДОЧИТЬ_ЗАГОЛОВКИ,

en: 0 (none)
ru: 0 (нет)

en: agent-owned,
ru: под управлением агента,

en: not saved,
ru: не сохранено,

en: not required,
ru: не требуется,

en: '%s' is not valid; use <option>=<value>
ru: «%s» не является действительным; используйте <параметр>=<значение>

en: cannot set empty "%s" option
ru: свойство «%s» не может быть пустым

en: '%u' flags are not valid; use combination of %s
ru: Флаги «%u» не являются действительными; используйте сочетание %s

en: '%s' is not a valid number (or out of range)
ru: «%s» не является действительным числом (или находится вне диапазона)

en: invalid IPv4 or subnet "%s"
ru: недействительный IPv4 или подсеть "%s"

en: not a valid hex-string
ru: не является действительной шестнадцатеричной строкой

en: '%s' is not a valid hex character
ru: «%s» не является действительным шестнадцатеричным символом

en: too many arguments. Please only specify a private key file and optionally a password
ru: слишком много аргументов. Укажите только файл закрытого ключа и, по желанию, пароль

en: failed to set bond option "%s"
ru: не удалось наcтроить параметр связки bond «%s»

en: Enter a list of bonding options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,... 
    Valid options are: %s
    'mode' can be provided as a name or a number:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Example: mode=2,miimon=120
ru: Введите список параметров агрегации в формате:
      параметр = <значение>, параметр = <значение>,... 
    Действительные параметры: %s
    «режим» можно указать с помощью имени или числа:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Пример: mode=2,miimon=120

en: Can not change the connection type
ru: Тип подключения изменить невозможно

en: invalid permission "%s"
ru: недействительное полномочие «%s»

en: the value '%s' is not a valid UUID
ru: значение «%s» не является действительным UUID

en: 0 (disabled)
ru: 0 (отключено)

en: enabled,
ru: включено,

en: advertise,
ru: объявлять,

en: willing,
ru: желающий,

en: '%s' is not a valid DCB flag
ru: «%s» не является действительным флагом DCB

en: must contain 8 comma-separated numbers
ru: должен содержать 8 чисел, через запятую

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive) or %u
ru: «%s» не является числом в диапазоне от 0 до %u (включительно) или %u

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive)
ru: «%s» не является числом в диапазоне от 0 до %u (включительно)

en: changes will have no effect until '%s' includes 1 (enabled)
ru: изменения не вступят в силу, пока «%s» не будет включать в себя 1 (включено)

en: bandwidth percentages must total 100%%
ru: сумма процентных частей пропускной способности должна быть равна 100%%

en: SIM operator ID must be a 5 or 6 number MCCMNC code
ru: Идентификатор оператора SIM должен содержать код MCCMNC из 5 или 6 цифр

en: '%s' is not a valid IBoIP P_Key
ru: Недействительное значение IBoIP P_Key: «%s»

en: default
ru: по умолчанию

en: invalid gateway address '%s'
ru: недействительный адрес шлюза «%s»

en: '%s' is not a valid channel; use <1-13>
ru: «%s» не является действительным каналом; используйте <1-13>

en: The valid syntax is: vf [attribute=value]... [,vf [attribute=value]...]
ru: Действительный синтаксис: vf [attribute=value]... [,vf [attribute=value]...]

en: The valid syntax is: '[root | parent <handle>] [handle <handle>] <kind>'
ru: Действительный синтаксис: '[корень | родитель <handle>] [маркер <handle>] <kind>'

en: The valid syntax is: '<value>' or '<start>-<end>
ru: Действительный синтаксис: '<значение>' или '<начало>-<конец>

en: The valid syntax is: '<vid>[-<vid>] [pvid] [untagged]'
ru: Действительный синтаксис: '<vid>[-<vid>] [pvid] [без_метки]'

en: invalid priority map '%s'
ru: недействительная схема приоритетов «%s»

en: '%s' is not valid; 2 or 3 strings should be provided
ru: '%s' не является допустимым; необходимо предоставить 2 или 3 строки

en: Enter a list of S/390 options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,...
    Valid options are: %s
ru: Введите список параметров S/390 в формате:
      параметр = <значение>, параметр = <значение>,...
    Действительные параметры: %s

en: '%s' is not a valid channel
ru: '%s' не является действительным каналом

en: '%ld' is not a valid channel
ru: '%ld' не является действительным каналом

en: '%s' not compatible with %s '%s', please change the key or set the right %s first.
ru: «%s» несовместим с %s «%s». Измените ключ или корректно настройте %s.

en: WEP key is guessed to be of %s
ru: Ключ WEP предположительно равен «%s»

en: WEP key index set to '%d'
ru: Индекс ключа WEP предположительно равен «%d»

en: '%s' is not compatible with '%s' type, please change or delete the key.
ru: «%s» несовместим с типом «%s», смените или удалите ключ.

en: on
ru: вкл

en: off
ru: выкл

en: '%s' is not valid; use 'on', 'off', or 'ignore'
ru: '%s' не является действительным; используйте «on», «off» или «ignore»,

en: Bonding primary interface
ru: Первичный интерфейс агрегации bond

note: this is a virtual property, only needed during "ask" mode.
en: Bonding monitoring mode
ru: Режим мониторинга агрегации (Bond)

en: Bonding miimon
ru: Значение miimon агрегации bond

en: Bonding downdelay
ru: Значение downdelay агрегации bond

en: Bonding updelay
ru: Значение updelay агрегации bond

en: Bonding arp-interval
ru: Значение arp-interval агрегации bond

en: Bonding arp-ip-target
ru: Значение arp-ip-target агрегации bond

en: LACP rate (slow/fast)
ru: Частота отправки LACP (slow/fast)

note: macro that returns @func as const (guint32(*)(NMSetting*)) type, but checks * that the actual type is (guint32(*)(type *)).
en: nmcli can accepts both direct JSON configuration data and a file name containing the configuration. In the latter case the file is read and the contents is put into this property.
    
    Examples: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf
ru: nmcli может принимать как прямые данные конфигурации JSON, так и имя файла, содержащего конфигурацию. В последнем случае файл читается, а его содержимое помещается в данное свойство.
    
    Примеры: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf

en: Enter a list of link watchers formatted as dictionaries where the keys are teamd properties. Dictionary pairs are in the form: key=value and pairs are separated by ' '. Dictionaries are separated with ','.
    The keys allowed/required in the dictionary change on the basis of the link watcher type, while the only property common to all the link watchers is  'name'*, which defines the link watcher to be specified.
    
    Properties available for the 'ethtool' link watcher:
      'delay-up', 'delay-down'
    
    Properties available for the 'nsna_ping' link watcher:
      'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'*
    
    Properties available for the 'arp_ping' include all the ones for 'nsna_ping' and:
      'source-host'*, 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'.
    
    Properties flagged with a '*' are mandatory.
    
    Example:
       name=arp_ping source-host=172.16.1.1 target-host=172.16.1.254, name=ethtool delay-up=3
ru: Предоставьте список утилит-наблюдателей за каналами в словарном формате, где ключи представляют свойства teamd. Словарные пары должны иметь вид: «ключ=значение» и разделяются пробелами. Словари разделяются запятыми.
    Допустимые/требуемые в словаре ключи изменяются в зависимости от типа наблюдателя, а единственным свойством, общим для всех наблюдателей, является 'name'*, указывающее на конкретного наблюдателя.
    
    Свойства, доступные для наблюдателя за каналами «ethtool»:
      'delay-up', 'delay-down'
    
    Свойства, доступные для наблюдателя за каналами «nsna_ping»:
      'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'*
    
    Свойства, доступные для наблюдателя за каналами «arp_ping», включают в себя все свойства, доступные для «nsna_ping», а также:
      'source-host'*, 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'.
    
    Свойства, помеченные символом «*», являются обязательными.
    
    Пример:
       name=arp_ping source-host=172.16.1.1 target-host=172.16.1.254, name=ethtool delay-up=3

en: IEEE 802.15.4 (WPAN) parent device or connection UUID
ru: Родительское устройство IEEE 802.15.4 (WPAN) или UUID подключения

en: Enter file path to CA certificate (optionally prefixed with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/cacert.crt
ru: Укажите путь к файлу сертификата ЦС (опционально указывается префикс file://).
      [file://]<путь_к_файлу>
    Обратите внимание, что nmcli не поддерживает указание сертификатов в виде необработанных blob-данных.
    Пример: /home/cimrman/cacert.crt

en: Enter file path to client certificate (optionally prefixed with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/jara.crt
ru: Укажите путь к файлу сертификата клиента (опционально указывается префикс file://)
      [file://]<путь_к_файлу>
    Обратите внимание, что nmcli не поддерживает указание сертификатов в виде необработанных blob-данных.
    Пример: /home/cimrman/jara.crt

en: Enter file path to CA certificate for inner authentication (optionally prefixed
    with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/ca-zweite-phase.crt
ru: Укажите путь к файлу сертификата ЦС для внутренней аутентификации (опционально
    указывается префикс file://)
      [file://]<путь_к_файлу>
    Обратите внимание, что nmcli не поддерживает указание сертификатов в виде необработанных blob-данных.
    Пример: /home/cimrman/ca-zweite-phase.crt

en: Enter file path to client certificate for inner authentication (optionally prefixed
    with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/jara-zweite-phase.crt
ru: Укажите путь к файлу сертификата клиента для внутренней аутентификации (опционально
    указывается префикс file://)
      [file://]<путь_к_файлу>
    Обратите внимание, что nmcli не поддерживает указание сертификатов в виде необработанных blob-данных.
    Пример: /home/cimrman/jara-zweite-phase.crt

en: Enter bytes as a list of hexadecimal values.
    Two formats are accepted:
    (a) a string of hexadecimal digits, where each two digits represent one byte
    (b) space-separated list of bytes written as hexadecimal digits (with optional 0x/0X prefix, and optional leading 0).
    
    Examples: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2
ru: Введите шестнадцатеричные значения.
    Допустимые форматы:
    а)  шестнадцатеричные числа, где каждые две цифры представляют один байт;
    б) список байтов, через пробел, представленных в виде шестнадцатеричных чисел (с дополнительным префиксом 0x/0X и, опционально, ведущим нулем).
    
    Примеры: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2

en: Enter path to a private key and the key password (if not set yet):
      [file://]<file path> [<password>]
    Note that nmcli does not support specifying private key as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/jara-priv-key Dardanely
ru: Укажите путь к закрытому ключу и пароль ключа (если он ещё не настроен):
      [file://]<путь_к_файлу> [<пароль>]
    Обратите внимание, что nmcli не поддерживает указание закрытого ключа в виде
    необработанных blob-данных.
    Пример: /home/cimrman/jara-priv-key Dardanely

en: Password [none]
ru: Пароль [нет]

en: Bluetooth device address
ru: Адрес устройства Bluetooth

en: Queue ID
ru: ID очереди

en: Port Priority
ru: Приоритет порта

en: MAC [none]
ru: MAC [нет]

en: Enable STP
ru: Включить STP

en: STP priority
ru: Приоритет STP

en: Forward delay
ru: Задержка перенаправления

en: Hello time
ru: Время приветствия

en: Max age
ru: Максимальное время действия

en: MAC address ageing time
ru: Время действия адреса MAC

en: Group forward mask
ru: Маска перенаправления группы

en: Enable IGMP snooping
ru: Включить отслеживание сетевого трафика IGMP

en: Bridge port priority
ru: Приоритет порта моста

en: Bridge port STP path cost
ru: Стоимость пути STP порта моста

en: Username [none]
ru: Имя пользователя [нет]

en: Enter a list of user permissions. This is a list of user names formatted as:
      [user:]<user name 1>, [user:]<user name 2>,...
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: alice bob charlie
ru: Введите список полномочий пользователя. Это список имён пользователей в формате:
      [пользователь:]<имя_пользователя 1>, [пользователь:]<имя_пользователя 2>,...
    Элементы списка можно разделять запятыми или пробелами.
    
    Пример: alice bob charlie

en: Enter secondary connections that should be activated when this connection is
    activated. Connections can be specified either by UUID or ID (name). nmcli
    transparently translates names to UUIDs. Note that NetworkManager only supports
    VPNs as secondary connections at the moment.
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7
ru: Укажите вторичные подключения, которые должны быть активированы при активации этого подключения.
    Подключение можно указать с помощью UUID или идентификатора (имени).
    nmcli осуществляет прозрачное преобразование имён подключений в UUID. 
    Обратите внимание, что в настоящее время в качестве вторичных подключений NetworkManager поддерживает только подключения VPN.
    Элементы списка можно разделять запятыми или пробелами.
    
    Пример: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7

en: Enter a value which indicates whether the connection is subject to a data
    quota, usage costs or other limitations. Accepted options are:
    'true','yes','on' to set the connection as metered
    'false','no','off' to set the connection as not metered
    'unknown' to let NetworkManager choose a value using some heuristics
ru: Введите значение, указывающее, должно ли подключение подвергаться
    квотированию данных, лимитированию стоимости или другим ограничениям.
    Доступные параметры:
    «true», «yes», «on» — включить лимитное подключение
    «false», «no», «off» — подключить как безлимитное
    «unknown» — позволить NetworkManager выбирать значение с помощью эвристических методов

en: hsr port1
ru: hsr порт1

en: hsr port2
ru: hsr порт2

en: hsr supervision address
ru: адрес супервизора hsr

en: hsr multicast spec
ru: спецификация многоадресной передачи hsr

en: P_KEY [none]
ru: P_KEY [нет]

en: Parent interface [none]
ru: Родительский интерфейс [нет]

en: Enter a list of IPv4 addresses of DNS servers.
    
    Example: 8.8.8.8, 8.8.4.4
ru: Введите список адресов IPv4 серверов DNS.
    
    Пример: 8.8.8.8, 8.8.4.4

en: IPv4 address (IP[/plen]) [none]
ru: Адрес IPv4 (IP[/plen]) [нет]

en: Enter a list of IPv4 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 32.
    
    Example: 192.168.1.5/24, 10.0.0.11/24
ru: Введите список адресов IPv4 в формате:
      ip[/префикс], ip[/префикс],...
    Не указанный префикс считается префиксом 32.
    
    Пример: 92.168.1.5/24 192.168.1.1, 10.0.0.11/24

en: IPv4 gateway [none]
ru: Шлюз IPv4 [нет]

en: Enter a list of IPv4 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 32.
    Missing next-hop is regarded as 0.0.0.0.
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
              10.1.2.0/24
ru: Введите список маршрутов IPv4 в формате:
      ip/[префикс] [след.переход] [метрика],...
    
    Если префикс не указан, по умолчанию используется 32.
    Если следующий переход не указан, по умолчанию используется 0.0.0.0.
    Если метрика не указана, будет использоваться типовая метрика
    (в соответствии с настройками NetworkManager или ядра)
    
    Примеры: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
              10.1.2.0/24

en: Enter a list of IPv4 routing rules formatted as:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...
ru: Укажите список правил маршрутизации IPv4 в формате:
      приоритет [prio] [от [исходн]] [до [цель]], ,...

en: Enter a list of IPv6 addresses of DNS servers.  If the IPv6 configuration method is 'auto' these DNS servers are appended to those (if any) returned by automatic configuration.  DNS servers cannot be used with the 'shared' or 'link-local' IPv6 configuration methods, as there is no upstream network. In all other IPv6 configuration methods, these DNS servers are used as the only DNS servers for this connection.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1
ru: Введите список адресов IPv6 серверов DNS. Если IPv6 настроен в режиме «auto», серверы будут добавлены в список, полученный в результате автоматической конфигурации. Серверы DNS не могут использоваться в режимах конфигурации IPv6 «shared» и «link-local», т.к. вышестоящие сети отсутствуют. В остальных режимах конфигурации IPv6 эти серверы DNS используются как единственные серверы DNS для заданного подключения.
    
    Пример: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1

en: IPv6 address (IP[/plen]) [none]
ru: Адрес IPv6 (IP[/plen]) [нет]

en: Enter a list of IPv6 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 128.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b
ru: Введите список адресов IPv6 в формате:
      ip[/префикс], ip[/префикс],...
    Не указанный префикс считается префиксом 128.
    
    Пример: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b

en: IPv6 gateway [none]
ru: Шлюз IPv6 [нет]

en: Enter a list of IPv6 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 128.
    Missing next-hop is regarded as "::".
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55
ru: Введите список маршрутов IPv6 в формате:
      ip/[префикс] [след.переход] [метрика],...
    
    Если префикс не определен, по умолчанию используется 32.
    Если следующий переход не указан, по умолчанию используется «::».
    Если метрика не определена, будет использоваться типовая метрика
    (в соответствии с настройками NetworkManager или ядра)
    
    Примеры: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55

en: Enter a list of IPv6 routing rules formatted as:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...
ru: Укажите список правил маршрутизации IPv6 в формате:
      приоритет [prio] [от [исходн]] [до [цель]], ,...

en: Parent device [none]
ru: Родительское устройство [нет]

en: Local endpoint [none]
ru: Локальная конечная точка [нет]

en: Remote
ru: Удалённый

en: MACsec parent device or connection UUID
ru: Родительское устройство MACsec или UUID подключения

en: Enable encryption
ru: Включить шифрование

en: SCI port
ru: Порт SCI

en: MACVLAN parent device or connection UUID
ru: Родительское устройство MACVLAN или UUID подключения

en: OLPC Mesh channel
ru: Канал OLPC Mesh

en: DHCP anycast MAC address [none]
ru: Адрес MAC произвольной рассылки DHCP [нет]

en: PPPoE parent device
ru: Родительское устройство PPPoE

en: Service [none]
ru: Служба [нет]

en: PPPoE username
ru: Имя пользователя PPPoE

en: Browser only
ru: Только для браузера

en: PAC URL
ru: URL сертификата атрибута привилегий (PAC)

en: PAC script
ru: Сценарий сертификата атрибута привилегий (PAC)

en: Team JSON configuration [none]
ru: Конфигурация JSON агрегированного подключения team [нет]

en: User ID [none]
ru: ID пользователя [нет]

en: Group ID [none]
ru: ID группы [нет]

en: Enable PI
ru: Включить PI

en: Enable VNET header
ru: Включить заголовок VNET

en: Enable multi queue
ru: Включить многоочерёдность

en: veth peer
ru: одноранговый узел veth

en: VLAN parent device or connection UUID
ru: Родительское устройство VLAN или UUID подключения

en: VLAN ID (<0-4094>)
ru: Идентификатор VLAN (<0-4094>)

en: VLAN flags (<0-7>) [none]
ru: Флаги VLAN flags (<0-7>) [нет]

en: Ingress priority maps [none]
ru: Соответствие приоритета на входе [нет]

en: Egress priority maps [none]
ru: Соответствие приоритета на выходе [нет]

en: Table
ru: Таблица

en: VXLAN ID
ru: Идентификатор VXLAN

en: Local address [none]
ru: Локальный адрес [нет]

en: Minimum source port
ru: Минимальный исходный порт

en: Maximum source port
ru: Максимальный исходный порт

en: Destination port
ru: Целевой порт

en: Peer
ru: Одноранговый узел

en: WiMAX NSP name
ru: Имя WiMAX NSP

en: Cloned MAC [none]
ru: Клонированный MAC [нет]

en: Enter a list of subchannels (comma or space separated).
    
    Example: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22
ru: Введите список подканалов (через пробел или запятую).
    
    Пример: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22

en: Enter the type of WEP keys. The accepted values are: 0 or unknown, 1 or key, and 2 or passphrase.
ru: Укажите тип ключей WEP. Принимаемые значения: 0 (неизвестно), 1 (ключ), 2 (парольная фраза).

en: Short address (<0x0000-0xffff>)
ru: Короткий адрес (<0x0000-0xffff>)

en: PAN Identifier (<0x0000-0xffff>)
ru: Идентификатор PAN (<0x0000-0xffff>)

en: Page (<default|0-31>)
ru: Страница (<default|0-31>)

en: Channel (<default|0-26>)
ru: Канал (<default|0-26>)

note: ***************************************************************************
en: 6LOWPAN settings
ru: Параметры 6LOWPAN

en: 802-1x settings
ru: Параметры 802-1x

en: bluetooth connection
ru: Подключение bluetooth

en: Bond device
ru: Устройство Bond

en: Bond port
ru: Порт bond

en: Bridge device
ru: Устройство мост

en: Bridge port
ru: Порт моста

en: CDMA mobile broadband connection
ru: Мобильное широкополосное подключение CDMA

en: General settings
ru: Общие параметры

en: DCB settings
ru: Параметры DCB

en: Dummy settings
ru: Параметры-заглушки

en: Ethtool settings
ru: Параметры ethtool

en: Generic settings
ru: Базовые параметры

en: GSM mobile broadband connection
ru: Мобильное широкополосное подключение GSM

en: Hostname settings
ru: Параметры имени хоста

en: HSR settings
ru: Настройки HSR

en: IPv4 protocol
ru: Протокол IPv4

en: IPv6 protocol
ru: Протокол IPv6

en: IP-tunnel settings
ru: Параметры IP-туннеля

en: Link settings
ru: Настройки связи

en: Loopback settings
ru: Настройки петли

en: MACsec connection
ru: Подключение MACsec

en: macvlan connection
ru: Подключение macvlan

en: Match
ru: Соответствие

en: OLPC Mesh connection
ru: Подключение OLPC Mesh

en: Open vSwitch bridge settings
ru: Параметры моста Open vSwitch

en: Open vSwitch DPDK interface settings
ru: Параметры интерфейса Open vSwitch DPDK

en: OVS Other Config
ru: Другая конфигурация OVS

en: OVS External IDs
ru: Внешние идентификаторы OVS

en: Open vSwitch interface settings
ru: Параметры интерфейса Open vSwitch

en: Open vSwitch patch interface settings
ru: Параметры интерфейса Open vSwitch patch

en: Open vSwitch port settings
ru: Параметры порта Open vSwitch

en: PPP settings
ru: Параметры PPP

en: Proxy
ru: Прокси

en: Serial settings
ru: Параметры последовательного порта

en: SR-IOV settings
ru: Параметры SR-IOV

en: Traffic controls
ru: Контроль трафика

en: Team device
ru: Устройство Team

en: Team port
ru: Порт агрегации team

en: Tun device
ru: Устройство Tun

en: User settings
ru: Параметры пользователя

en: Wi-Fi P2P connection
ru: Подключение Wi-Fi P2P

en: WiMAX connection
ru: Подключение WiMAX

en: Wired Ethernet
ru: Проводной Ethernet

en: WireGuard VPN settings
ru: Параметры WireGuard VPN

en: Wi-Fi connection
ru: Подключение Wi-Fi

en: Wi-Fi security settings
ru: Параметры безопасности Wi-Fi

en: WPAN settings
ru: Параметры WPAN

en: name
ru: имя

note: Generated file. Do not edit.
en: The number of retries for the authentication. Zero means to try indefinitely; -1 means to use a global default. If the global default is not set, the authentication retries for 3 times before failing the connection. Currently, this only applies to 802-1x authentication.
ru: Количество попыток для аутентификации. Ноль означает бесконечные попытки; -1 означает использование глобального значения по умолчанию. Если глобальное значение по умолчанию не установлено, аутентификация повторяет попытку 3 раза перед сбоем подключения. В настоящее время это относится только к аутентификации 802-1x.

en: Whether or not the connection should be automatically connected by NetworkManager when the resources for the connection are available. TRUE to automatically activate the connection, FALSE to require manual intervention to activate the connection. Autoconnect happens when the circumstances are suitable. That means for example that the device is currently managed and not active. Autoconnect thus never replaces or competes with an already active profile. Note that autoconnect is not implemented for VPN profiles. See "secondaries" as an alternative to automatically connect VPN profiles. If multiple profiles are ready to autoconnect on the same device, the one with the better "connection.autoconnect-priority" is chosen. If the priorities are equal, then the most recently connected profile is activated. If the profiles were not connected earlier or their "connection.timestamp" is identical, the choice is undefined. Depending on "connection.multi-connect", a profile can (auto)connect only once at a time or multiple times.
ru: Должен ли NetworkManager автоматически активировать подключение при условии, что ресурсы для этого подключения доступны. ИСТИНА — для автоматической активации подключения, ЛОЖНО — для ручной активации. Автоматическое подключение происходит при подходящих условиях. Это, например, означает, что устройство на данный момент управляется и не является активным. Таким образом, автоматическое подключение никогда не заменяет и не конкурирует с уже активными профилями. Обратите внимание, что для профилей VPN автоподключение не реализовано. В качестве альтернативы для автоматического подключения профилей VPN обратитесь к «вторичным профилям». Если на одном и том же устройстве есть несколько профилей, готовых для автоматического подключения, то выбирается профиль с лучшим приоритетом "connection.autoconnect-priority". При равных приоритетах активируется профиль, подключавшийся в последний раз. Если ни один из профилей ранее не выполнял подключение, или если значения их "connection.timestamp" идентичны, то выбор не определён. В зависимости от значения "connection.multi-connect" профиль может (автоматически) подключаться либо только один раз за промежуток времени, либо несколько раз.

en: The autoconnect priority in range -999 to 999. If the connection is set to autoconnect, connections with higher priority will be preferred. The higher number means higher priority. Defaults to 0. Note that this property only matters if there are more than one candidate profile to select for autoconnect. In case of equal priority, the profile used most recently is chosen.
ru: Приоритет автоматического подключения в диапазоне от -999 до 999. Если подключение настроено на автоматическую активацию, предпочитаются подключения с более высоким приоритетом. Чем больше число, тем выше приоритет. По умолчанию: 0. Обратите внимание, что приоритет имеет значение, только если для выбора автоподключения есть более одного подходящего профиля. В случае одинаковых приоритетов выбирается профиль, с момента использования которого прошло меньше всего времени.

en: The number of times a connection should be tried when autoactivating before giving up. Zero means forever, -1 means the global default (4 times if not overridden). Setting this to 1 means to try activation only once before blocking autoconnect. Note that after a timeout, NetworkManager will try to autoconnect again.
ru: Число попыток автоматического подключения перед отказом от дальнейших попыток. Ноль означает бесконечно, -1 — глобальное значение по умолчанию (4 раза, если значение не перезаписывается). 1 означает только одну попытку автоактивации перед блокировкой автоматического подключения. Обратите внимание, что после истечения времени ожидания NetworkManager снова будет пытаться выполнить автоматическое подключение.

en: Whether or not slaves of this connection should be automatically brought up when NetworkManager activates this connection. This only has a real effect for master connections. The properties "autoconnect", "autoconnect-priority" and "autoconnect-retries" are unrelated to this setting. The permitted values are: 0: leave slave connections untouched, 1: activate all the slave connections with this connection, -1: default. If -1 (default) is set, global connection.autoconnect-slaves is read to determine the real value. If it is default as well, this fallbacks to 0.
ru: Будут ли автоматически создаваться подчинённые подключения при активации данного подключения. Параметр имеет значение только для основных подключений. Параметры "autoconnect", "autoconnect-priority" и "autoconnect-retries" к данному параметру отношения не имеют. Разрешённые значения: 0 — не трогать подчинённые подключения, 1 — при поднятии данного подключения активировать все подчинённые, -1 — по умолчанию. При указании -1 (по умолчанию) читается значение глобального параметра connection.autoconnect-slaves. Если и оно ссылается на параметр по умолчанию, то данный параметр откатывается на значение 0.

en: Whether DNSOverTls (dns-over-tls) is enabled for the connection. DNSOverTls is a technology which uses TLS to encrypt dns traffic. The permitted values are: "yes" (2) use DNSOverTls and disabled fallback, "opportunistic" (1) use DNSOverTls but allow fallback to unencrypted resolution, "no" (0) don't ever use DNSOverTls. If unspecified "default" depends on the plugin used. Systemd-resolved uses global setting. This feature requires a plugin which supports DNSOverTls. Otherwise, the setting has no effect. One such plugin is dns-systemd-resolved.
ru: Используется ли в подключении DNSOverTls (dns-over-tls). DNSOverTls — это технология шифрования трафика DNS с использованием TLS. Допустимые значения: "yes" (2) - использовать DNSOverTls и отключить запасные варианты, "opportunistic" (1) - использовать DNSOverTls, но допустить запасные варианты в виде разрешения без шифрования, "no" (0) - никогда не использовать DNSOverTls. Если не указано, то значение по умолчанию зависит от используемого расширения. Systemd-resolved использует глобальные значения. Для данного параметра необходимо расширение с поддержкой DNSOverTls, в противном случае параметр ни на что не влияет. Таким расширением, например, является dns-systemd-resolved.

en: If greater than zero, delay success of IP addressing until either the timeout is reached, or an IP gateway replies to a ping.
ru: При значении больше нуля успешная адресация IP будет задерживаться либо до тех пор, пока не будет достигнуто истечение времени ожидания, либо пока шлюз IP не ответит на ping.

en: A human readable unique identifier for the connection, like "Work Wi-Fi" or "T-Mobile 3G".
ru: Уникальный идентификатор подключения в человекочитаемом формате, например, "Работа Wi-Fi" или "T-Mobile 3G".

en: The name of the network interface this connection is bound to. If not set, then the connection can be attached to any interface of the appropriate type (subject to restrictions imposed by other settings). For software devices this specifies the name of the created device. For connection types where interface names cannot easily be made persistent (e.g. mobile broadband or USB Ethernet), this property should not be used. Setting this property restricts the interfaces a connection can be used with, and if interface names change or are reordered the connection may be applied to the wrong interface.
ru: Имя сетевого интерфейса, к которому привязано это подключение. Если значение не задано, подключение можно присоединить к любому интерфейсу соответствующего типа (с учётом ограничений, налагаемых другими параметрами). Для программных устройств это свойство указывает имя созданного устройства. Для типов подключений, где имена интерфейсов не могут быть постоянными (например, мобильный широкополосный или USB-Ethernet), это свойство не должно использоваться. Настройка этого свойства ограничивает выбор интерфейсов, с которыми можно использовать подключение, и если имена интерфейсов изменяются или переупорядочиваются, подключение может примениться к неправильному интерфейсу.

en: Whether LLDP is enabled for the connection.
ru: Включен ли протокол LLDP в подключении.

en: Whether Link-Local Multicast Name Resolution (LLMNR) is enabled for the connection. LLMNR is a protocol based on the Domain Name System (DNS) packet format that allows both IPv4 and IPv6 hosts to perform name resolution for hosts on the same local link. The permitted values are: "yes" (2) register hostname and resolving for the connection, "no" (0) disable LLMNR for the interface, "resolve" (1) do not register hostname but allow resolving of LLMNR host names If unspecified, "default" ultimately depends on the DNS plugin (which for systemd-resolved currently means "yes"). This feature requires a plugin which supports LLMNR. Otherwise, the setting has no effect. One such plugin is dns-systemd-resolved.
ru: Активирован ли для подключения протокол LLMNR. LLMNR — это протокол на базе формата пакетов DNS, позволяющий как хостам IPv4, так и хостам IPv6 выполнять разрешение имён в одном и том же локальном канале. Разрешённые значения: «yes» (2) зарегистрировать имя хоста и разрешение подключения; «no» (0) отключить LLMNR для интерфейса; «resolve» (1) не регистрировать имя хоста, но включить разрешение имён хостов LLMNR. Если не указано, значение по умолчанию в итоге зависит от модуля DNS (что для systemd-resolved на данный момент означает «yes»). Данный параметр требует модуля, поддерживающего LLMNR, в противном случае параметр ни на что не влияет. Одним из таких модулей является dns-systemd-resolved.

en: Interface name of the master device or UUID of the master connection.
ru: Имя интерфейса ведущего устройства или UUID основного подключения.

en: Whether mDNS is enabled for the connection. The permitted values are: "yes" (2) register hostname and resolving for the connection, "no" (0) disable mDNS for the interface, "resolve" (1) do not register hostname but allow resolving of mDNS host names and "default" (-1) to allow lookup of a global default in NetworkManager.conf. If unspecified, "default" ultimately depends on the DNS plugin (which for systemd-resolved currently means "no"). This feature requires a plugin which supports mDNS. Otherwise, the setting has no effect. One such plugin is dns-systemd-resolved.
ru: Включен ли mDNS для подключения. Допустимые значения: «yes» (2) зарегистрировать имя хоста и разрешить подключение; «no» (0) отключить mDNS для интерфейса; «resolve» (1) не регистрировать имя хоста, но включить разрешение имён хостов mDNS, и "default" (-1) разрешить поиск глобального значения по умолчанию в NetworkManager.conf. Если не указано, значение по умолчанию в итоге зависит от модуля DNS (что для systemd-resolved на данный момент означает «no»). Данный параметр требует модуля, поддерживающего mDNS, в противном случае параметр ни на что не влияет. Одним из таких модулей является dns-systemd-resolved.

en: Whether the connection is metered. When updating this property on a currently activated connection, the change takes effect immediately.
ru: Является ли подключение лимитным. При обновлении этого свойства для текущего активного подключения, изменение вступает в силу немедленно.

en: Whether to configure MPTCP endpoints and the address flags. If MPTCP is enabled in NetworkManager, it will configure the addresses of the interface as MPTCP endpoints. Note that IPv4 loopback addresses (127.0.0.0/8), IPv4 link local addresses (169.254.0.0/16), the IPv6 loopback address (::1), IPv6 link local addresses (fe80::/10), IPv6 unique local addresses (ULA, fc00::/7) and IPv6 privacy extension addresses (rfc3041, ipv6.ip6-privacy) will be excluded from being configured as endpoints. If "disabled" (0x1), MPTCP handling for the interface is disabled and no endpoints are registered. The "enabled" (0x2) flag means that MPTCP handling is enabled. This flag can also be implied from the presence of other flags. Even when enabled, MPTCP handling will by default still be disabled unless "/proc/sys/net/mptcp/enabled" sysctl is on. NetworkManager does not change the sysctl and this is up to the administrator or distribution. To configure endpoints even if the sysctl is disabled, "also-without-sysctl" (0x4) flag can be used. In that case, NetworkManager doesn't look at the sysctl and configures endpoints regardless. Even when enabled, NetworkManager will only configure MPTCP endpoints for a certain address family, if there is a unicast default route (0.0.0.0/0 or ::/0) in the main routing table. The flag "also-without-default-route" (0x8) can override that. When MPTCP handling is enabled then endpoints are configured with the specified address flags "signal" (0x10), "subflow" (0x20), "backup" (0x40), "fullmesh" (0x80). See ip-mptcp(8) manual for additional information about the flags. If the flags are zero (0x0), the global connection default from NetworkManager.conf is honored. If still unspecified, the fallback is "enabled,subflow". Note that this means that MPTCP is by default done depending on the "/proc/sys/net/mptcp/enabled" sysctl. NetworkManager does not change the MPTCP limits nor enable MPTCP via "/proc/sys/net/mptcp/enabled". That is a host configuration which the admin can change via sysctl and ip-mptcp. Strict reverse path filtering (rp_filter) breaks many MPTCP use cases, so when MPTCP handling for IPv4 addresses on the interface is enabled, NetworkManager would loosen the strict reverse path filtering (1) to the loose setting (2).
ru: Настраивать ли конечные точки MPTCP и флаги адресов. Если MPTCP активирован в NetworkManager, то адреса интерфейсов будут настраиваться как конечные точки  MPTCP. Обратите внимание, что петлевые адреса IPv4 (127.0.0.0/8), адреса IPv4 канального уровня (169.254.0.0/16), петлевой адрес IPv6 (::1), адреса IPv6 канального уровня (fe80::/10), уникальные локальные адреса IPv6 (ULA, fc00::/7) и адреса IPv6 с расширением конфиденциальности (rfc3041, ipv6.ip6-privacy) не будут настраиваться как конечные точки. Флаг "disabled" (0x1) означает, что MPTCP не будет обрабатывать интерфейсы и конечные точки не будут регистрироваться. Флаг "enabled" (0x2) означает, что MPTCP обрабатывает интерфейсы. Этот флаг подразумевается также при наличии некоторых других флагов. Даже при явной активации, MPTCP по умолчанию всё ещё будет отключён до момента, когда будет включён также и sysctl "/proc/sys/net/mptcp/enabled". NetworkManager не меняет sysctl, и это решение принимают администраторы, либо разработчики дистрибутивов. Для возможности настройки конечных точек при отключённом sysctl можно использовать флаг "also-without-sysctl" (0x4). В таком случае NetworkManager не обращает внимания на sysctl и настраивает конечные точки независимо от него. В этом случае NetworkManager будет настраивать конечные точки MPTCP только для конкретных семейств адресов, при наличии в главной таблице маршрутизации маршрута unicast по умолчанию (0.0.0.0/0 или ::/0). Это поведение можно переопределить с помощью флага "also-without-default-route" (0x8). При включённом MPTCP конечные точки настраиваются с флагами для указанных адресов: "signal" (0x10), "subflow" (0x20), "backup" (0x40), "fullmesh" (0x80). Дополнительны сведения об этих флагах см. на страничке руководства ip-mptcp(8). Если флаги равны нулю (0x0), то учитываются глобальные настройки подключений по умолчанию из NetworkManager.conf. Если и там ничего не настроено, запасным вариантом является "enabled,subflow". Обратите внимание, что это означает, что реализация MPTCP по умолчанию зависит от sysctl "/proc/sys/net/mptcp/enabled". NetworkManager не изменяет лимиты MPTCP и не активирует MPTCP с использованием "/proc/sys/net/mptcp/enabled". Это параметры хоста, которые изменяются администратором с помощью sysctl и ip-mptcp. Строгая фильтрация обратных путей (rp_filter) во многих случаях препятствует корректному использованию MPTCP, поэтому при включённой обработке MPTCP адресов IPv4 на интерфейсе, NetworkManager меняет строгую фильтрацию (1) на нестрогую (2).

en: If configured, set to a Manufacturer Usage Description (MUD) URL that points to manufacturer-recommended network policies for IoT devices. It is transmitted as a DHCPv4 or DHCPv6 option. The value must be a valid URL starting with "https://". The special value "none" is allowed to indicate that no MUD URL is used. If the per-profile value is unspecified (the default), a global connection default gets consulted. If still unspecified, the ultimate default is "none".
ru: Если параметр настроен, то здесь должен присутствовать URL Manufacturer Usage Description (MUD), указывающий на сетевые политики, рекомендуемые производителем для устройств «Интернета вещей». Передаётся в виде параметра DHCPv4 or DHCPv6. Значением должен быть действительный URL, начинающийся с "https://". Для указания того, что MUD URL не используется, разрешено специальное значение "none". Если значения для каждого из профилей не указаны (по умолчанию), опрашивается глобальное значение по умолчанию для подключения . Если и оно не указано, окончательное значение по умолчанию — "none".

en: Specifies whether the profile can be active multiple times at a particular moment. The value is of type NMConnectionMultiConnect.
ru: Указывает, может ли профиль иметь множество активных инстанций в один момент времени. Значение имеет тип NMConnectionMultiConnect.

en: An array of strings defining what access a given user has to this connection.  If this is NULL or empty, all users are allowed to access this connection; otherwise users are allowed if and only if they are in this list.  When this is not empty, the connection can be active only when one of the specified users is logged into an active session.  Each entry is of the form "[type]:[id]:[reserved]"; for example, "user:dcbw:blah". At this time only the "user" [type] is allowed.  Any other values are ignored and reserved for future use.  [id] is the username that this permission refers to, which may not contain the ":" character. Any [reserved] information present must be ignored and is reserved for future use.  All of [type], [id], and [reserved] must be valid UTF-8.
ru: Массив строк, определяющий, какой доступ к данному подключению имеет указанный пользователь. При пустом значении или значении NULL доступ к подключению есть у всех пользователей; в противном случае доступ пользователям разрешается только в том случае, если они присутствуют в этом списке. Если значение не пустое, подключение может быть активным только тогда, когда один из указанных пользователей регистрируется в активном сеансе. Каждая запись имеет вид «[type]:[id]:[reserved]»; например, «user:dcbw:blah». На данный момент разрешены только записи "user" [type]. Любые другие значения игнорируются и сохраняются для использования в будущем. [id] — это имя пользователя, к которому относится данное полномочие, где символ «:» может отсутствовать. Любая информация, содержащаяся в [reserved], должна игнорироваться и резервируется для использования в будущем. Вся информация в [type], [id] и [reserved] должна указываться в кодировке UTF-8.

en: This property is deprecated and has no meaning.
ru: Это свойство устарело и не имеет никакого значения.

en: List of connection UUIDs that should be activated when the base connection itself is activated. Currently, only VPN connections are supported.
ru: Список UUID подключений, которые должны быть активированы при активации базового подключения. На данный момент поддерживаются только подключения VPN.

en: Setting name of the device type of this slave's master connection (eg, "bond"), or NULL if this connection is not a slave.
ru: Имя параметра типа устройства подключения, являющего основным для данного подчинённого подключения (например, "bond"), либо NULL, если данное подключение не является подчинённым.

en: This represents the identity of the connection used for various purposes. It allows to configure multiple profiles to share the identity. Also, the stable-id can contain placeholders that are substituted dynamically and deterministically depending on the context. The stable-id is used for generating IPv6 stable private addresses with ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy. It is also used to seed the generated cloned MAC address for ethernet.cloned-mac-address=stable and wifi.cloned-mac-address=stable. It is also used to derive the DHCP client identifier with ipv4.dhcp-client-id=stable, the DHCPv6 DUID with ipv6.dhcp-duid=stable-[llt,ll,uuid] and the DHCP IAID with ipv4.iaid=stable and ipv6.iaid=stable. Note that depending on the context where it is used, other parameters are also seeded into the generation algorithm. For example, a per-host key is commonly also included, so that different systems end up generating different IDs. Or with ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy, also the device's name is included, so that different interfaces yield different addresses. The per-host key is the identity of your machine and stored in /var/lib/NetworkManager/secret_key. See NetworkManager(8) manual about the secret-key and the host identity. The '$' character is treated special to perform dynamic substitutions at activation time. Currently, supported are "${CONNECTION}", "${DEVICE}", "${MAC}", "${NETWORK_SSID}", "${BOOT}", "${RANDOM}".  These effectively create unique IDs per-connection, per-device, per-SSID, per-boot, or every time.  The "${CONNECTION}" uses the profile's connection.uuid, the "${DEVICE}" uses the interface name of the device and "${MAC}" the permanent MAC address of the device. "${NETWORK_SSID}" uses the SSID for Wi-Fi networks and falls back to "${CONNECTION}" on other networks. Any unrecognized patterns following '$' are treated verbatim, however are reserved for future use. You are thus advised to avoid '$' or escape it as "$$".  For example, set it to "${CONNECTION}-${BOOT}-${DEVICE}" to create a unique id for this connection that changes with every reboot and differs depending on the interface where the profile activates. If the value is unset, a global connection default is consulted. If the value is still unset, the default is "default${CONNECTION}" go generate an ID unique per connection profile.
ru: Представляет собой идентификатор соединения, используемого для различных целей. Он позволяет настроить несколько профилей для совместного использования идентификатора. Кроме того, stable-id может содержать заполнители, которые подставляются динамически и детерминированно в зависимости от контекста. stable-id используется для генерации стабильных частных адресов IPv6 с ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy. Он также используется для посева сгенерированного клонированного MAC-адреса для ethernet.cloned-mac-address=stable и wifi.cloned-mac-address=stable. Он также используется для получения идентификатора клиента DHCP с ipv4.dhcp-client-id=stable, DUID DHCPv6 с ipv6.dhcp-duid=stable-[llt,ll,uuid] и IAID DHCP с ipv4.iaid=stable и ipv6.iaid=stable. Обратите внимание, что в зависимости от контекста использования, в алгоритм генерации закладываются и другие параметры. Например, обычно также включается ключ для каждого хоста, так что разные системы в итоге генерируют разные идентификаторы. Или при ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy также включается имя устройства, так что разные интерфейсы генерируют разные адреса. Ключ для каждого хоста является идентификатором вашей машины и хранится в /var/lib/NetworkManager/secret_key. О секретном ключе и идентификаторе хоста см. руководство NetworkManager(8). Символ '$' обрабатывается специальным образом для выполнения динамических замен во время активации. В настоящее время поддерживаются следующие значения: "${CONNECTION}", "${DEVICE}", "${MAC}", "${NETWORK_SSID}", "${BOOT}", "${RANDOM}".  Они эффективно создают уникальные идентификаторы для каждого соединения, каждого устройства, каждого SSID, каждой загрузки или каждый раз. В "${CONNECTION}" используется connection.uuid профиля, в "${DEVICE}" - имя интерфейса устройства, а в "${MAC}" - постоянный MAC-адрес устройства. "${NETWORK_SSID}" использует SSID для сетей Wi-Fi и возвращается к "${CONNECTION}" для других сетей. Любые нераспознанные шаблоны, следующие за '$', обрабатываются дословно, но резервируются для будущего использования. Поэтому рекомендуется избегать '$' или экранировать его как "$$".  Например, задайте значение "${CONNECTION}-${BOOT}-${DEVICE}", чтобы создать уникальный идентификатор для этого соединения, который меняется при каждой перезагрузке и отличается в зависимости от интерфейса, на котором активируется профиль. Если значение не установлено, используется глобальное значение соединения по умолчанию. Если значение не задано, по умолчанию используется "default${CONNECTION}" для создания уникального идентификатора для каждого профиля соединения.

en: The time, in seconds since the Unix Epoch, that the connection was last _successfully_ fully activated. NetworkManager updates the connection timestamp periodically when the connection is active to ensure that an active connection has the latest timestamp. The property is only meant for reading (changes to this property will not be preserved).
ru: Время, в секундах от времени Unix, последней полной _успешной_ активации подключения. NetworkManager периодически обновляет временную метку подключения, когда оно активно, для обеспечения актуальности метки. Это свойство предназначено только для чтения (вносимые изменения сохранены не будут).

en: Base type of the connection. For hardware-dependent connections, should contain the setting name of the hardware-type specific setting (ie, "802-3-ethernet" or "802-11-wireless" or "bluetooth", etc), and for non-hardware dependent connections like VPN or otherwise, should contain the setting name of that setting type (ie, "vpn" or "bridge", etc).
ru: Базовый тип подключения. Для аппаратно-зависимых подключений должно быть указано имя параметра, указывающего тип оборудования (например, "802-3-ethernet", "802-11-wireless" или "bluetooth" и т. д.). Для подключений, не зависящих от типа оборудования, таких, как VPN или другие типы подключений, необходимо указать имя параметра, указывающего тип подключения (например, "vpn" или "мост" и т.д.)

en: The connection.uuid is the real identifier of a profile. It cannot change and it must be unique. It is therefore often best to refer to a profile by UUID, for example with `nmcli connection up uuid $UUID`. The UUID cannot be changed, except in offline mode. In that case, the special values "new", "generate" and "" are allowed to generate a new random UUID.
ru: connection.uuid является реальным идентификатором профиля. Это значение не может меняться и должно быть уникальным. Поэтому лучше всего обращаться к профилю по UUID, например, с помощью `nmcli connection up uuid $UUID`. UUID можно изменить только в режиме вне сети. В этих случаях для создания нового случайного UUID допускаются специальные значения "new", "generate" и "".

en: Time in milliseconds to wait for connection to be considered activated. The wait will start after the pre-up dispatcher event. The value 0 means no wait time. The default value is -1, which currently has the same meaning as no wait time.
ru: Время ожидания до момента, когда подключение будет считаться активированным, в миллисекундах. Ожидание начинается после события pre-up диспетчера. Значение 0 означает без ожидания. Значение по умолчанию: -1, что на данный момент равно значению «без ожидания».

en: Timeout in milliseconds to wait for device at startup. During boot, devices may take a while to be detected by the driver. This property will cause to delay NetworkManager-wait-online.service and nm-online to give the device a chance to appear. This works by waiting for the given timeout until a compatible device for the profile is available and managed. The value 0 means no wait time. The default value is -1, which currently has the same meaning as no wait time.
ru: Истечение времени ожидания устройства при запуске, в миллисекундах. Во время загрузки, драйверу может понадобиться некоторое время для распознавания устройств. Данное свойство притормозит выполнение NetworkManager-wait-online.service и nm-online, чтобы дать устройству шанс появиться. Это выполняется путём ожидания в течение указанного времени ожидания, пока совместимое  с профилем устройство не будет опознано и не начнёт управляться. Значение 0 означает, что время ожидания выделяться не будет. Значением по умолчанию является «-1», что на данном этапе означает то же самое, что и «0».

en: The trust level of a the connection.  Free form case-insensitive string (for example "Home", "Work", "Public").  NULL or unspecified zone means the connection will be placed in the default zone as defined by the firewall. When updating this property on a currently activated connection, the change takes effect immediately.
ru: Уровень доверия для подключения. Строка произвольной формы без учета регистра (например, «Главная», «Работа», «Публичное»). NULL или неопределенная зона означает, что подключение будет помещено в зону по умолчанию, как определено брандмауэром. При обновлении этого свойства в текущем подключении, изменение вступает в силу немедленно.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this 6LowPAN interface should be created.
ru: Если задано, указывает имя родительского интерфейса или UUID родительского подключения, из которого должен быть создан этот интерфейс 6LowPAN.

en: List of strings to be matched against the altSubjectName of the certificate presented by the authentication server. If the list is empty, no verification of the server certificate's altSubjectName is performed.
ru: Список строк, подлежащих сопоставлению с altSubjectName сертификата, представленного сервером аутентификации. Если список пуст, проверка подлинности altSubjectName сертификата сервера не выполняется.

en: Anonymous identity string for EAP authentication methods.  Used as the unencrypted identity with EAP types that support different tunneled identity like EAP-TTLS.
ru: Анонимная строка идентификации для методов аутентификации EAP. Используется как незашифрованный идентификатор с типами EAP, которые поддерживают различные туннелированные идентификаторы, например EAP-TTLS.

en: A timeout for the authentication. Zero means the global default; if the global default is not set, the authentication timeout is 25 seconds.
ru: Истечение времени ожидания аутентификации. 0 означает глобальное значение по умолчанию; если глобальное значение по умолчанию не установлено, время ожидания аутентификации составляет 25 секунд.

en: Contains the CA certificate if used by the EAP method specified in the "eap" property. Certificate data is specified using a "scheme"; three are currently supported: blob, path and pkcs#11 URL. When using the blob scheme this property should be set to the certificate's DER encoded data. When using the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the certificate, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte. This property can be unset even if the EAP method supports CA certificates, but this allows man-in-the-middle attacks and is NOT recommended. Note that enabling NMSetting8021x:system-ca-certs will override this setting to use the built-in path, if the built-in path is not a directory.
ru: При использовании с методом EAP, указанным параметром "eap", здесь содержится сертификат ЦС. Данные сертификата указываются с помощью схемы ("scheme"); поддерживаются «blob», pkcs#11 UR и «path». При использовании схемы «blob» в этом свойстве необходимо указать зашифрованные данные DER сертификата. При использовании схемы «path» в данном значении нужно указать полный путь до сертификата в кодировке UTF-8, с префиксом "file://" и заканчивающийся завершающим байтом NUL. Данный параметр может не иметь значения, даже если метод EAP  поддерживает сертификаты ЦС, но в таком случае может быть выполнена атака  «злоумышленник в середине», поэтому это НЕ рекомендуется. Обратите внимание, что включение свойства NMSetting8021x:system-ca-cert перезапишет данное свойство на использование встроенного пути, если этот встроенный путь не является каталогом.

en: The password used to access the CA certificate stored in "ca-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
ru: Пароль, используемый для доступа к сертификату ЦС, хранящемуся в свойстве «ca-cert». Имеет смысл только в том случае, если сертификат хранится в маркере PKCS # 11, для которого требуется выполнить вход.

en: Flags indicating how to handle the "ca-cert-password" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «ca-cert-password».

en: UTF-8 encoded path to a directory containing PEM or DER formatted certificates to be added to the verification chain in addition to the certificate specified in the "ca-cert" property. If NMSetting8021x:system-ca-certs is enabled and the built-in CA path is an existing directory, then this setting is ignored.
ru: Путь в кодировке UTF-8 к каталогу, где хранятся сертификаты в форматах PEM или DER, которые будут добавляться в цепочку верификации в дополнение к сертификату, указанному свойством "ca-cert". При активированном свойстве NMSetting8021x:system-ca-certs, и если встроенный путь до ЦС является существующим каталогом, это свойство игнорируется.

en: Contains the client certificate if used by the EAP method specified in the "eap" property. Certificate data is specified using a "scheme"; two are currently supported: blob and path. When using the blob scheme (which is backwards compatible with NM 0.7.x) this property should be set to the certificate's DER encoded data. When using the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the certificate, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte.
ru: При использовании с методом EAP, указанным в свойстве "eap", здесь содержится клиентский сертификат. Данные сертификата указываются с помощью схемы ("scheme"); поддерживаются «blob» и «path». При использовании схемы «blob» (которая имеет обратную совместимость с NM 0.7.x), в этом свойстве необходимо указать зашифрованные данные DER сертификата. При использовании схемы «path» в данном свойстве нужно указать полный путь до сертификата в кодировке UTF-8, с префиксом "file://" и заканчивающийся завершающим байтом NUL.

en: The password used to access the client certificate stored in "client-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
ru: Пароль, используемый для доступа к сертификату клиента, хранящемуся в свойстве «ca-cert». Имеет смысл только в том случае, если сертификат хранится в маркере PKCS # 11, для которого требуется указание данных учётной записи.

en: Flags indicating how to handle the "client-cert-password" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «client-cert-password».

en: Constraint for server domain name. If set, this list of FQDNs is used as a match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server.  If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using the same comparison. Multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
ru: Ограничение для доменного имени сервера. Если параметр указан, этот список полных доменных имён используется как требование соответствия элементам dNSName сертификата, предоставленного сервером аутентификации. Если найден соответствующий dNSName, то требование этого ограничения считается выполненным. Если значения dNSName отсутствуют, это ограничение сопоставляется с SubjectName CN, используя то же сравнение соответствия. Несколько допустимых FQDN можно передать в списке, разделяемом точкой с запятой (";").

en: Constraint for server domain name. If set, this FQDN is used as a suffix match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server.  If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using same suffix match comparison. Since version 1.24, multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
ru: Ограничение для доменного имени сервера. Если параметр указан, это FQDN используется как требование соответствия суффикса элементам dNSName сертификата, предоставленного сервером аутентификации. Если найден соответствующий dNSName, то требование этого ограничения считается выполненным. Если значения dNSName отсутствуют, это ограничение сопоставляется с SubjectName CN, используя то же сравнение соответствия суффикса. Начиная с версии 1.24, несколько допустимых FQDN можно передать в списке, разделяемом точкой с запятой (";").

en: The allowed EAP method to be used when authenticating to the network with 802.1x.  Valid methods are: "leap", "md5", "tls", "peap", "ttls", "pwd", and "fast".  Each method requires different configuration using the properties of this setting; refer to wpa_supplicant documentation for the allowed combinations.
ru: Разрешенный метод EAP, используемый при аутентификации в сети с 802.1x. Действующие методы: "leap", "md5", "tls", "peap", "ttls", "pwd" и "fast". Каждый метод требует различной конфигурации с использованием свойств этого параметра; обратитесь к документации wpa_supplicant чтобы получить информацию о разрешённых комбинациях.

en: Identity string for EAP authentication methods.  Often the user's user or login name.
ru: Строка идентификатора для методов аутентификации EAP. Часто используется имя пользователя или имя для входа.

en: Whether the 802.1X authentication is optional. If TRUE, the activation will continue even after a timeout or an authentication failure. Setting the property to TRUE is currently allowed only for Ethernet connections. If set to FALSE, the activation can continue only after a successful authentication.
ru: Является ли аутентификация 802.1X опциональной. Если ВЕРНО, то активация продолжится даже после истечения времени ожидания или сбоя аутентификации. Указание ВЕРНО на данный момент разрешено только для подключений по Ethernet. Если ЛОЖНО, то активация может быть продолжена только после успешной аутентификации.

en: UTF-8 encoded file path containing PAC for EAP-FAST.
ru: Путь в кодировке UTF-8 к файлу сертификата атрибута привилегий (PAC) для протокола EAP-FAST.

en: UTF-8 encoded password used for EAP authentication methods. If both the "password" property and the "password-raw" property are specified, "password" is preferred.
ru: Пароль в кодировке UTF-8, используемый для методов аутентификации EAP. Если указано и свойство «password» и свойство «password-raw», то предпочтительным является «password».

en: Flags indicating how to handle the "password" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «password».

en: Password used for EAP authentication methods, given as a byte array to allow passwords in other encodings than UTF-8 to be used. If both the "password" property and the "password-raw" property are specified, "password" is preferred.
ru: Пароль, используемый для методов аутентификации EAP, заданный как массив байтов, позволяющий использовать пароли в кодировках, отличных от UTF-8. Если указано и свойство «password» и свойство «password-raw», то предпочтительным является «password».

en: Flags indicating how to handle the "password-raw" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «password-raw».

en: Specifies authentication flags to use in "phase 1" outer authentication using NMSetting8021xAuthFlags options. The individual TLS versions can be explicitly disabled. TLS time checks can be also disabled. If a certain TLS disable flag is not set, it is up to the supplicant to allow or forbid it. The TLS options map to tls_disable_tlsv1_x and tls_disable_time_checks settings. See the wpa_supplicant documentation for more details.
ru: Указывает флаги аутентификации для использования в «фазе 1» внешней аутентификации с использованием параметров NMSetting8021xAuthFlags. Отдельные версии TLS могут быть явно отключены. Проверки времени TLS также можно отключать. Если определённый флаг для отключения TLS не настроен, то разрешить или запретить его может только запрашивающее устройство. Параметры TLS отображаются на параметры tls_disable_tlsv1_x и tls_disable_time_checks. Дополнительную информацию см. в документации wpa_supplicant.

en: Enables or disables in-line provisioning of EAP-FAST credentials when FAST is specified as the EAP method in the "eap" property. Recognized values are "0" (disabled), "1" (allow unauthenticated provisioning), "2" (allow authenticated provisioning), and "3" (allow both authenticated and unauthenticated provisioning).  See the wpa_supplicant documentation for more details.
ru: Включает или отключает поточное предоставление учетных данных EAP-FAST, когда FAST указывается как метод EAP в свойстве «eap». Распознаваемые значения: «0» (отключено), «1» (разрешить инициализацию без аутентификации), «2» (разрешить инициализацию с аутентификацией) и «3» (разрешить инициализацию как без аутентификации, так и с аутентификацией). Дополнительную информацию см. в документации для wpa_supplicant.

en: Forces use of the new PEAP label during key derivation.  Some RADIUS servers may require forcing the new PEAP label to interoperate with PEAPv1.  Set to "1" to force use of the new PEAP label.  See the wpa_supplicant documentation for more details.
ru: Принудительное использование новой метки PEAP во время деривации ключа. Некоторым серверам RADIUS может потребоваться принудительное взаимодействие новой метки PEAP с PEAPv1. Установите значение «1», чтобы принудительно использовать новую метку PEAP. Дополнительную информацию см. в документации для wpa_supplicant.

en: Forces which PEAP version is used when PEAP is set as the EAP method in the "eap" property.  When unset, the version reported by the server will be used.  Sometimes when using older RADIUS servers, it is necessary to force the client to use a particular PEAP version.  To do so, this property may be set to "0" or "1" to force that specific PEAP version.
ru: Принудительно указывает, какая версия протокола PEAP будет использоваться, если для свойства "eap" методом EAP указан PEAP. Если значение не указано, используется версия, поддерживаемая сервером. Иногда, при использовании старых версий серверов RADIUS, бывает необходимо принудительно заставить клиента использовать конкретную версию PEAP. Для этого значение данного свойства можно установить на "0" или на "1", чтобы принудительно указать именно эту версию PEAP.

en: List of strings to be matched against the altSubjectName of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. If the list is empty, no verification of the server certificate's altSubjectName is performed.
ru: Список строк, подлежащих сопоставлению с altSubjectName сертификата, представленного сервером аутентификации во время внутренней «фазы 2» аутентификации. Если список пуст, проверка подлинности altSubjectName сертификата сервера не выполняется.

en: Specifies the allowed "phase 2" inner authentication method when an EAP method that uses an inner TLS tunnel is specified in the "eap" property.  For TTLS this property selects one of the supported non-EAP inner methods: "pap", "chap", "mschap", "mschapv2" while "phase2-autheap" selects an EAP inner method.  For PEAP this selects an inner EAP method, one of: "gtc", "otp", "md5" and "tls". Each "phase 2" inner method requires specific parameters for successful authentication; see the wpa_supplicant documentation for more details. Both "phase2-auth" and "phase2-autheap" cannot be specified.
ru: Указывает разрешённый метод внутренней идентификации "phase 2", если в свойстве "eap" указывается  метод EAP, использующий внутренний TLS-тоннель. Для TTLS данное свойство выбирает один из поддерживаемых внутренних методов, не относящихся к EAP: "pap", "chap", "mschap", "mschapv2", в то время, как "phase2-autheap" выбирает внутренний метод EAP. В случае PEAP здесь выбирается внутренний метод EAP, что-то одно из: "gtc", "otp", "md5" и "tls". Для успешного прохождения аутентификации, каждому методу внутренней идентификации "phase 2" требуется конкретный параметр; подробности смотрите в документации к wpa_supplicant. Нельзя указать одновременно и "phase2-auth" и "phase2-autheap".

en: Specifies the allowed "phase 2" inner EAP-based authentication method when TTLS is specified in the "eap" property.  Recognized EAP-based "phase 2" methods are "md5", "mschapv2", "otp", "gtc", and "tls". Each "phase 2" inner method requires specific parameters for successful authentication; see the wpa_supplicant documentation for more details.
ru: Указывает метод внутренней идентификации "phase 2", если метод EAP, использующий внутренний TLS-тоннель, указывается в свойстве "eap". Распознаются следующие методы "phase 2" на базе EAP: "md5", "mschapv2", "otp", "gtc", и "tls". Для успешного прохождения аутентификации, каждому методу внутренней идентификации "phase 2" требуется конкретный параметр; подробности смотрите в документации к wpa_supplicant. Нельзя указать одновременно и "phase2-auth" и "phase2-autheap".

en: Contains the "phase 2" CA certificate if used by the EAP method specified in the "phase2-auth" or "phase2-autheap" properties. Certificate data is specified using a "scheme"; three are currently supported: blob, path and pkcs#11 URL. When using the blob scheme this property should be set to the certificate's DER encoded data. When using the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the certificate, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte. This property can be unset even if the EAP method supports CA certificates, but this allows man-in-the-middle attacks and is NOT recommended. Note that enabling NMSetting8021x:system-ca-certs will override this setting to use the built-in path, if the built-in path is not a directory.
ru: При использовании с методом EAP, указанным в свойствах  "phase2-auth" или "phase2-autheap", здесь содержится сертификат ЦС  "phase 2". Данные сертификата указываются с помощью схемы ("scheme"); поддерживаются «blob», pkcs#11 UR и «path». При использовании схемы «blob» в этом свойстве необходимо указать зашифрованные данные DER сертификата. При использовании схемы «path» в данном значении нужно указать полный путь до сертификата в кодировке UTF-8, с префиксом "file://" и заканчивающийся завершающим байтом NUL. Данный параметр может не иметь значения, даже если метод EAP  поддерживает сертификаты ЦС, но в таком случае может быть выполнена атака  «злоумышленник в середине», поэтому это НЕ рекомендуется. Обратите внимание, что включение свойства NMSetting8021x:system-ca-cert перезапишет данное свойство на использование встроенного пути, если этот встроенный путь не является каталогом.

en: The password used to access the "phase2" CA certificate stored in "phase2-ca-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
ru: Пароль, используемый для доступа к сертификату ЦС "phase2", хранящемуся в свойстве «phase2-ca-cert». Имеет смысл только в том случае, если сертификат хранится в маркере PKCS # 11, для которого требуется указание данных учётной записи.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-ca-cert-password" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «phase2-ca-cert-password».

en: UTF-8 encoded path to a directory containing PEM or DER formatted certificates to be added to the verification chain in addition to the certificate specified in the "phase2-ca-cert" property. If NMSetting8021x:system-ca-certs is enabled and the built-in CA path is an existing directory, then this setting is ignored.
ru: Путь в кодировке UTF-8 к каталогу, где хранятся сертификаты в форматах PEM или DER, которые будут добавляться в цепочку верификации в дополнение к сертификату, указанному свойством "phase2-ca-cert". При активированном свойстве NMSetting8021x:system-ca-certs, и если встроенный путь до ЦС является существующим каталогом, это свойство игнорируется.

en: Contains the "phase 2" client certificate if used by the EAP method specified in the "phase2-auth" or "phase2-autheap" properties. Certificate data is specified using a "scheme"; two are currently supported: blob and path. When using the blob scheme (which is backwards compatible with NM 0.7.x) this property should be set to the certificate's DER encoded data. When using the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the certificate, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte. This property can be unset even if the EAP method supports CA certificates, but this allows man-in-the-middle attacks and is NOT recommended.
ru: При использовании с методом EAP, указанным свойствами "phase2-auth" или "phase2-autheap", здесь содержится клиентский сертификат «фазы 2». Данные сертификата указываются с помощью схемы ("scheme"); поддерживаются «blob» и «path». При использовании схемы «blob» (которая имеет обратную совместимость с NM 0.7.x), в этом свойстве необходимо указать зашифрованные данные DER сертификата. При использовании схемы «path» в данном свойстве нужно указать полный путь до сертификата в кодировке UTF-8, с префиксом "file://" и  заканчивающийся завершающим байтом NUL. Данное свойство может не иметь значения, даже если метод EAP поддерживает сертификаты ЦС, но в таком случае может быть выполнена атака «злоумышленник в середине», поэтому это НЕ рекомендуется.

en: The password used to access the "phase2" client certificate stored in "phase2-client-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
ru: Пароль, используемый для доступа к сертификату «фазы 2», хранящемуся в свойстве «phase2-client-cert». Имеет смысл только в том случае, если сертификат хранится в маркере PKCS # 11, для которого требуется выполнить вход.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-client-cert-password" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство "phase2-client-cert-password".

en: Constraint for server domain name. If set, this list of FQDNs is used as a match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using the same comparison. Multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
ru: Ограничение для доменного имени сервера. Если параметр указан, этот список полных доменных имён используется как требование соответствия элементам dNSName сертификата, предоставленного сервером аутентификации во время внутренней аутентификации "phase 2". Если найден соответствующий dNSName, то требование этого ограничения считается выполненным. Если значения dNSName отсутствуют, это ограничение сопоставляется с SubjectName CN, используя то же сравнение соответствия. Несколько допустимых FQDN можно передать в списке, разделяемом точкой с запятой (";").

en: Constraint for server domain name. If set, this FQDN is used as a suffix match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication.  If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using same suffix match comparison. Since version 1.24, multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
ru: Ограничение для доменного имени сервера. Если параметр указан, это полное доменное имя используется как требование соответствия суффикса для элемента(ов) dNSName сертификата, предоставленного сервером аутентификации во время внутренней аутентификации "phase 2". Если найден соответствующий dNSName, требование этого ограничения выполняется. Если какие-либо значения dNSName отсутствуют, это ограничение сопоставляется с SubjectName CN, используя то же сравнение соответствия суффикса. Начиная с версии 1.24, несколько действительных FQDN можно передавать списком, разделённым с помощью точки и запятой (;).

en: Contains the "phase 2" inner private key when the "phase2-auth" or "phase2-autheap" property is set to "tls". Key data is specified using a "scheme"; two are currently supported: blob and path. When using the blob scheme and private keys, this property should be set to the key's encrypted PEM encoded data. When using private keys with the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the key, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte. When using PKCS#12 format private keys and the blob scheme, this property should be set to the PKCS#12 data and the "phase2-private-key-password" property must be set to password used to decrypt the PKCS#12 certificate and key. When using PKCS#12 files and the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the key, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte, and as with the blob scheme the "phase2-private-key-password" property must be set to the password used to decode the PKCS#12 private key and certificate.
ru: Содержит внутренний закрытый ключ «фазы 2», если значение свойств "phase2-auth" или "phase2-autheap" равно «tls». Данные ключа указываются с помощью «схемы» ("scheme"); на данный момент поддерживаются две: blob и path. При использовании схемы blob и закрытого ключа, в данном свойстве необходимо указывать закодированные данные зашифрованного формата PEM ключа. При использовании закрытых ключей со схемой path, в значении данного свойстве должен присутствовать полный путь до ключа в кодировке UTF-8, с префиксом “file://” и заканчивающийся завершающим байтом NUL. При использовании закрытых ключей в формате PKCS#12 и схемы blob, в значении данного свойства должны присутствовать данные PKCS#12, а в значении свойства "phase2-private-key-password" — пароль, используемый для расшифровки сертификата PKCS#12 и ключа. При использовании файлов PKCS#12 и схемы path, в значении данного свойства должен присутствовать полный путь до ключа в кодировке UTF-8, с префиксом "file://" и заканчивающийся завершающим байтом NUL, и, также как и в случае схемы blob, в значении свойства "phase2-private-key-password" должен указываться пароль, используемый для расшифровки сертификата PKCS#12 и закрытого ключа.

en: The password used to decrypt the "phase 2" private key specified in the "phase2-private-key" property when the private key either uses the path scheme, or is a PKCS#12 format key.
ru: Пароль, используемый для расшифровки закрытого ключа «фазы 2», указанного в свойстве "phase2-private-key", если закрытый ключ использует схему path или является ключом в формате PKCS#12.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-private-key-password" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство "phase2-private-key-password".

en: Substring to be matched against the subject of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. When unset, no verification of the authentication server certificate's subject is performed. This property provides little security, if any, and should not be used.
ru: Подстрока, подлежащая сопоставлению с объектом сертификата, представленным сервером аутентификации во время внутренней аутентификации «фаза 2». Если значение не настроено, проверка состояния сертификата сервера аутентификации не выполняется. Это свойство обеспечивает низкую безопасность, если вообще её обеспечивает, и использовать его не нужно.

en: PIN used for EAP authentication methods.
ru: PIN, используемый для методов аутентификации EAP.

en: Flags indicating how to handle the "pin" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «pin».

en: Contains the private key when the "eap" property is set to "tls". Key data is specified using a "scheme"; two are currently supported: blob and path. When using the blob scheme and private keys, this property should be set to the key's encrypted PEM encoded data. When using private keys with the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the key, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte. When using PKCS#12 format private keys and the blob scheme, this property should be set to the PKCS#12 data and the "private-key-password" property must be set to password used to decrypt the PKCS#12 certificate and key. When using PKCS#12 files and the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the key, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte, and as with the blob scheme the "private-key-password" property must be set to the password used to decode the PKCS#12 private key and certificate. WARNING: "private-key" is not a "secret" property, and thus unencrypted private key data using the BLOB scheme may be readable by unprivileged users.  Private keys should always be encrypted with a private key password to prevent unauthorized access to unencrypted private key data.
ru: Содержит закрытый ключ, если значение параметра "eap" равно «tls». Данные ключа указываются с помощью «схемы» ("scheme"); на данный момент поддерживаются две: blob и path. При использовании схемы blob и закрытого ключа в данном свойстве необходимо указывать закодированные данные зашифрованного формата PEM ключа. При использовании закрытых ключей со схемой path, в значении данного свойства должен присутствовать полный путь до ключа в кодировке UTF-8, с префиксом “file://” и заканчивающийся завершающим байтом NUL. При использовании закрытых ключей в формате PKCS#12 и схемы blob, в значении данного свойства должны присутствовать данные PKCS#12, а в значении свойства "private-key-password" — пароль, используемый для расшифровки сертификата PKCS#12 и ключа. При использовании файлов PKCS#12 и схемы path, в значении данного свойства должен присутствовать полный путь до ключа в кодировке UTF-8, с префиксом "file://" и заканчивающийся завершающим байтом NUL, и, также как и в случае схемы blob, в значении свойства "phase2-private-key-password" должен указываться пароль, используемый для расшифровки сертификата PKCS#12 и закрытого ключа. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: свойство "private-key" не является «секретным», и, соответственно, незашифрованные данные закрытого ключа, при использовании схемы blob, могут быть прочтены пользователями без привилегий. Для предотвращения неавторизованного доступа к незашифрованным данным закрытого ключа, ключи всегда должны шифроваться паролем.

en: The password used to decrypt the private key specified in the "private-key" property when the private key either uses the path scheme, or if the private key is a PKCS#12 format key.
ru: Пароль, используемый для дешифровки закрытого ключа, указанного в свойстве «private-key», если закрытый ключ использует схему path, или если закрытый ключ является ключом в формате PKCS#12.

en: Flags indicating how to handle the "private-key-password" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «private-key-password».

en: Substring to be matched against the subject of the certificate presented by the authentication server. When unset, no verification of the authentication server certificate's subject is performed. This property provides little security, if any, and should not be used.
ru: Подстрока, подлежащая сопоставлению с объектом сертификата, представленным сервером аутентификации. Если значение не указано, проверка состояния сертификата сервера аутентификации не выполняется. Это свойство предоставляет низкую защиту, если вообще её предоставляет, и использовать его не нужно.

en: When TRUE, overrides the "ca-path" and "phase2-ca-path" properties using the system CA directory specified at configure time with the --system-ca-path switch.  The certificates in this directory are added to the verification chain in addition to any certificates specified by the "ca-cert" and "phase2-ca-cert" properties. If the path provided with --system-ca-path is rather a file name (bundle of trusted CA certificates), it overrides "ca-cert" and "phase2-ca-cert" properties instead (sets ca_cert/ca_cert2 options for wpa_supplicant).
ru: При значении ВЕРНО перезаписывает значения параметров "ca-path" и "phase2-ca-path" с использованием каталога ЦС системы, указанного во время создания конфигурации с помощью переключателя --system-ca-path. Сертификаты в этом каталоге добавляются в цепочку верификации в добавление к любым сертификатам, указанным в параметрах "ca-cert" и "phase2-ca-cert". Если путь, указанный с помощью --system-ca-path, представляет собой имя файла (пакет доверенных сертификатов ЦС), то вместо этого он перезаписывает параметры "ca-cert" и "phase2-ca-cert" (настраивает параметры ca_cert/ca_cert2 для wpa_supplicant).

en: Encapsulation of ADSL connection.  Can be "vcmux" or "llc".
ru: Инкапсуляция подключения ADSL. Может быть «vcmux» или «llc».

en: Password used to authenticate with the ADSL service.
ru: Пароль, используемый для аутентификации с помощью службы ADSL.

en: ADSL connection protocol.  Can be "pppoa", "pppoe" or "ipoatm".
ru: Протокол подключения ADSL.  Может быть: "pppoa", "pppoe" или "ipoatm".

en: Username used to authenticate with the ADSL service.
ru: Имя пользователя, используемое для аутентификации с помощью службы ADSL.

en: VCI of ADSL connection
ru: Идентификатор VCI подключения ADSL

en: VPI of ADSL connection
ru: Идентификатор VPI подключения ADSL

en: The Bluetooth address of the device.
ru: Адрес Bluetooth устройства.

en: Either "dun" for Dial-Up Networking connections or "panu" for Personal Area Networking connections to devices supporting the NAP profile.
ru: Значением может быть либо "dun" для сетевых подключений Dial-Up, либо "panu" для подключений из персональной сети PAN к устройствам, поддерживающим профиль NAP.

en: Dictionary of key/value pairs of bonding options.  Both keys and values must be strings. Option names must contain only alphanumeric characters (ie, [a-zA-Z0-9]).
ru: Словарь пар «ключ/значение» параметров создания агрегаций bond. Как ключи, так и значения должны быть представлены строками. Имена параметров должны содержать только буквенно-цифровые символы (т. е. [A-zA-Z0-9]).

en: The Ethernet MAC address aging time, in seconds.
ru: Время действия адресов MAC Ethernet, в секундах.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) forwarding delay, in seconds.
ru: Задержка перенаправления для протокола STP, в секундах.

en: If specified, The MAC address of the multicast group this bridge uses for STP. The address must be a link-local address in standard Ethernet MAC address format, ie an address of the form 01:80:C2:00:00:0X, with X in [0, 4..F]. If not specified the default value is 01:80:C2:00:00:00.
ru: Если значение указано, то это значение адреса MAC многоадресной группы, используемое этим мостом для STP. Адрес должен быть адресом link-local в стандартном формате Ethernet MAC, то есть «01:80:C2:00:00:0X», с X в [0, 4..F]. Если не указано, значением по умолчанию будет 01:80:C2:00:00:00.

en: A mask of group addresses to forward. Usually, group addresses in the range from 01:80:C2:00:00:00 to 01:80:C2:00:00:0F are not forwarded according to standards. This property is a mask of 16 bits, each corresponding to a group address in that range that must be forwarded. The mask can't have bits 0, 1 or 2 set because they are used for STP, MAC pause frames and LACP.
ru: Маска групповых адресов для перенаправления. Обычно адреса групп в диапазоне от 01: 80: C2: 00: 00: 00 до 01: 80: C2: 00: 00: 0F перенаправляются не в соответствии со стандартами. Данное свойство представляет собой маску из 16 бит, каждый из которых соответствует адресу группы в том диапазоне, который должен быть перенаправлен. Маска не может иметь биты 0, 1 или 2, потому что они используются для кадров STP, кадров паузы MAC и LACP.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) hello time, in seconds.
ru: Время приветствия протокола STP, в секундах.

en: If specified, the MAC address of bridge. When creating a new bridge, this MAC address will be set. If this field is left unspecified, the "ethernet.cloned-mac-address" is referred instead to generate the initial MAC address. Note that setting "ethernet.cloned-mac-address" anyway overwrites the MAC address of the bridge later while activating the bridge.
ru: Если значение указано, то оно обозначает адрес MAC моста. При создании нового моста будет указан этот адрес MAC. Если поле оставить без значения, то вместо создания начального MAC выполняется обращение к параметру "ethernet.cloned-mac-address". Обратите внимание, что параметр "ethernet.cloned-mac-address" в любом случае перезаписывает MAC моста позже, во время активации моста.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) maximum message age, in seconds.
ru: Максимальное время жизни сообщения протокола STP, в секундах.

en: Set maximum size of multicast hash table (value must be a power of 2).
ru: Максимальный размер многоадресной хэш-таблицы (значение должно быть степенью числа два).

en: Set the number of queries the bridge will send before stopping forwarding a multicast group after a "leave" message has been received.
ru: Указывает число запросов, посылаемых мостом перед тем, как прекратить перенаправление многоадресной группы после получения сообщения "leave".

en: Set interval (in deciseconds) between queries to find remaining members of a group, after a "leave" message is received.
ru: Интервал (в децисекундах) между запросами по поиску оставшихся участников группы, после получения сообщения "leave".

en: Set delay (in deciseconds) after which the bridge will leave a group, if no membership reports for this group are received.
ru: Время задержки (в децисекундах), после которой мост покинет группу при отсутствии отчётов о членстве в этой группе.

en: Enable or disable sending of multicast queries by the bridge. If not specified the option is disabled.
ru: Включить или отключить отсылку многоадресных запросов мостом. если не указано — параметр отключен.

en: If no queries are seen after this delay (in deciseconds) has passed, the bridge will start to send its own queries.
ru: Если после данной задержки (в децисекундах) не было обнаружено запросов, мост начнёт посылать свои собственные запросы.

en: Interval (in deciseconds) between queries sent by the bridge after the end of the startup phase.
ru: Интервал (в децисекундах) между запросами, посылаемыми мостом после окончания начальной фазы.

en: Set the Max Response Time/Max Response Delay (in deciseconds) for IGMP/MLD queries sent by the bridge.
ru: Максимальное время для ответа/максимальная задержка ответа (в децисекундах) для запросов IGMP/MLD, посылаемых мостом.

en: If enabled the bridge's own IP address is used as the source address for IGMP queries otherwise the default of 0.0.0.0 is used.
ru: Если параметр включён, то в качестве исходного адреса для запросов IGMP используется собственный адрес IP моста, в противном случае используется адрес по умолчанию: 0.0.0.0.

en: Sets bridge's multicast router. Multicast-snooping must be enabled for this option to work. Supported values are: 'auto', 'disabled', 'enabled' to which kernel assigns the numbers 1, 0, and 2, respectively. If not specified the default value is 'auto' (1).
ru: Настраивает многоадресный маршрутизатор моста. Для работы параметра необходимо активировать отслеживание групповых передач. Поддерживаемые значения: 'auto', 'disabled', 'enabled', для которых ядро выделяет номера 1, 0 и 2, соответственно. Если не указано, то значение по умолчанию — 'auto' (1).

en: Controls whether IGMP snooping is enabled for this bridge. Note that if snooping was automatically disabled due to hash collisions, the system may refuse to enable the feature until the collisions are resolved.
ru: Управляет включением IGMP snooping для этого моста. Обратите внимание, что если snooping автоматически отключается из-за хеш-коллизий, система может отказываться включить эту функцию до тех пор, пока конфликты не будут устранены.

en: Set the number of IGMP queries to send during startup phase.
ru: Указывает число запросов IGMP, посылаемых во время начальной стадии.

en: Sets the time (in deciseconds) between queries sent out at startup to determine membership information.
ru: Время (в децисекундах) между запросами, посылаемыми в начальной фазе, для определения информации о членстве.

en: Sets the Spanning Tree Protocol (STP) priority for this bridge.  Lower values are "better"; the lowest priority bridge will be elected the root bridge.
ru: Устанавливает приоритет протокола STP для этого моста. Более низкие значения «лучше»; мост с наименьшим приоритетом будет выбран корневым мостом.

en: Controls whether Spanning Tree Protocol (STP) is enabled for this bridge.
ru: Управляет включением протокола STP для этого моста.

en: The default PVID for the ports of the bridge, that is the VLAN id assigned to incoming untagged frames.
ru: Идентификатор PVID портов моста, то есть идентификатор VLAN, присвоенный входящим кадрам без меток.

en: Control whether VLAN filtering is enabled on the bridge.
ru: Управляет фильтрацией VLAN для этого моста.

en: If specified, the protocol used for VLAN filtering. Supported values are: '802.1Q', '802.1ad'. If not specified the default value is '802.1Q'.
ru: Если значение указано, означает протокол, используемый для фильтрации VLAN. Поддерживаемые значения: '802.1Q', '802.1ad'. если не указано, то значением по умолчанию является '802.1Q'.

en: Controls whether per-VLAN stats accounting is enabled.
ru: Включён ли учёт статистики для каждой из VLAN.

en: Array of bridge VLAN objects. In addition to the VLANs specified here, the bridge will also have the default-pvid VLAN configured  by the bridge.vlan-default-pvid property. In nmcli the VLAN list can be specified with the following syntax: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... where $vid is either a single id between 1 and 4094 or a range, represented as a couple of ids separated by a dash.
ru: Массив объектов VLAN моста. В дополнению ко всем указанным здесь VLAN, для моста также будет настроен идентификатор порта VLAN по умолчанию, указанный свойством bridge.vlan-default-pvid. В nmcli список VLAN может быть указан с использованием следующего синтаксиса: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... , где «$vid» — это либо одиночный идентификатор со значением между 1 и 4094, либо диапазон, представленный как пара идентификаторов, разделяемых с помощью тире.

en: Enables or disables "hairpin mode" for the port, which allows frames to be sent back out through the port the frame was received on.
ru: Включает или отключает режим hairpin для порта. Режим позволяет отправлять кадры обратно через порт, на котором они были приняты.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) port cost for destinations via this port.
ru: Стоимость порта STP для направления пакетов через этот порт.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) priority of this bridge port.
ru: Приоритет STP этого мостового порта.

en: Array of bridge VLAN objects. In addition to the VLANs specified here, the port will also have the default-pvid VLAN configured on the bridge by the bridge.vlan-default-pvid property. In nmcli the VLAN list can be specified with the following syntax: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... where $vid is either a single id between 1 and 4094 or a range, represented as a couple of ids separated by a dash.
ru: Массив объектов VLAN моста. В дополнению ко всем указанным здесь VLAN, для порта также будет указан идентификатор порта VLAN по умолчанию, настроенный в конфигурации моста свойством bridge.vlan-default-pvid. В nmcli список VLAN может быть указан с использованием следующего синтаксиса: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... , где «$vid» — это либо одиночный идентификатор со значением между 1 и 4094, либо диапазон, представленный как пара идентификаторов, разделяемых с помощью тире.

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple frames.
ru: При значении, отличном от нуля, будут передаваться пакеты только указанного или меньшего размера. Более крупные пакеты разбиваются на несколько кадров.

en: The number to dial to establish the connection to the CDMA-based mobile broadband network, if any.  If not specified, the default number (#777) is used when required.
ru: Номер для набора для создания подключения к мобильной широкополосной сети на основе CDMA, если таковой имеется. Если не указано, используется номер по умолчанию (# 777).

en: The password used to authenticate with the network, if required.  Many providers do not require a password, or accept any password.  But if a password is required, it is specified here.
ru: Пароль, используемый для аутентификации в сети, если он требуется. Многие провайдеры не требуют пароля или принимают любой пароль. Но если требуется пароль, он указывается здесь.

en: The username used to authenticate with the network, if required.  Many providers do not require a username, or accept any username.  But if a username is required, it is specified here.
ru: Имя пользователя, используемое для аутентификации в сети, если оно требуется. Многие провайдеры не требуют имени пользователя или принимают любое. Но если имя пользователя требуется, оно указывается здесь.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB FCoE application.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
ru: Задает NMSettingDcbFlags для применения протокола FCoE в мостовом подключении центра обработки данных (DCB). Возможна любая комбинация следующих флагов: "enable" (0x1), "advertise (0x2) и "willing" (0x4).

en: The FCoE controller mode; either "fabric" or "vn2vn". Since 1.34, NULL is the default and means "fabric". Before 1.34, NULL was rejected as invalid and the default was "fabric".
ru: Режим контроллера FCoE; "fabric" или "vn2vn". С версии 1.34 значением по умолчанию является NULL и означает "fabric". До версии 1.34 значение NULL отвергалось как недействительное, и значением по умолчанию было "fabric".

en: The highest User Priority (0 - 7) which FCoE frames should use, or -1 for default priority.  Only used when the "app-fcoe-flags" property includes the "enable" (0x1) flag.
ru: Наивысший приоритет пользователя (0 - 7), который должен использоваться кадрами FCoE, либо «-1» для приоритета по умолчанию. Используется, только если свойство "app-fcoe-flags" включает в себя флаг "enable" (0x1).

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB FIP application.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
ru: Задает NMSettingDcbFlags для применения протокола инициализации FCoE (FIP) в в мостовом подключении центра обработки данных (DCB). Возможна любая комбинация следующих флагов: "enable" (0x1), "advertise" (0x2) и "willing" (0x4).

en: The highest User Priority (0 - 7) which FIP frames should use, or -1 for default priority.  Only used when the "app-fip-flags" property includes the "enable" (0x1) flag.
ru: Наивысший приоритет пользователя (0 - 7), который должен использоваться кадрами FIP, либо «-1» для приоритета по умолчанию. Используется только, если свойство "app-fcoe-flags" включает в себя флаг "enable" (0x1).

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB iSCSI application.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
ru: Задает NMSettingDcbFlags для применения iSCSI в мостовом подключении центра обработки данных (DCB). Возможна любая комбинация следующих флагов: "enable" (0x1), "advertise" (0x2) и "willing" (0x4).

en: The highest User Priority (0 - 7) which iSCSI frames should use, or -1 for default priority. Only used when the "app-iscsi-flags" property includes the "enable" (0x1) flag.
ru: Наивысший приоритет пользователя (0 - 7), который должен использоваться кадрами iSCSI, либо «-1» для приоритета по умолчанию. Используется только, если свойство "app-fcoe-flags" включает в себя флаг "enable" (0x1).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the percentage of bandwidth of the priority's assigned group that the priority may use.  The sum of all percentages for priorities which belong to the same group must total 100 percents.
ru: Массив из 8 значений uint, где индекс массива соответствует приоритету пользователя (0 - 7), а значение указывает процент полосы пропускания назначенной группы приоритета, которую может использовать приоритет. Сумма всех процентов для приоритетов, относящихся к одной и той же группе, должна составлять 100 процентов.

en: An array of 8 boolean values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates whether or not the corresponding priority should transmit priority pause.
ru: Массив из 8 логических значений, где индекс массива соответствует приоритету пользователя (0 - 7), а значение указывает, должен ли соответствующий приоритет передавать кадр паузы.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for DCB Priority Flow Control (PFC). Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
ru: Задает NMSettingDcbFlags для применения управления приоритетным потоком (PFC) в мостовом подключении центра обработки данных (DCB). Возможна любая комбинация следующих флагов: "enable" (0x1), "advertise" (0x2) и "willing" (0x4).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the Priority Group ID (0 - 7) and the value indicates the percentage of link bandwidth allocated to that group.  Allowed values are 0 - 100, and the sum of all values must total 100 percents.
ru: Массив из 8 значений uint, где индекс массива соответствует идентификатору группы приоритетов (0 - 7), а значение указывает процент полосы пропускания канала, выделенной для этой группы. Допустимые значения: 0 - 100, а сумма всех значений должна составлять 100 процентов.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for DCB Priority Groups.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
ru: Задает NMSettingDcbFlags для групп приоритетов мостового подключения центра обработки данных (DCB). Возможна любая комбинация следующих флагов: "enable" (0x1), "advertise" (0x2) и "willing" (0x4).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the Priority Group ID.  Allowed Priority Group ID values are 0 - 7 or 15 for the unrestricted group.
ru: Массив из 8 значений uint, где индекс массива соответствует приоритету пользователя (0 - 7), а значение указывает идентификатор группы приоритетов. Допустимые значения идентификатора группы приоритетов: 0-7 или 15 для неограниченной группы.

en: An array of 8 boolean values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates whether or not the priority may use all of the bandwidth allocated to its assigned group.
ru: Массив из 8 логических значений, где индекс массива соответствует приоритету пользователя (0 - 7), а значение указывает, может ли приоритет использовать всю ширину полосы пропускания, выделенную для назначенной ей группы.

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the traffic class (0 - 7) to which the priority is mapped.
ru: Массив из 8 значений uint, где индекс массива соответствует приоритету пользователя (0-7), а значение указывает класс трафика (0-7), на который отображается приоритет.

en: The GPRS Access Point Name specifying the APN used when establishing a data session with the GSM-based network.  The APN often determines how the user will be billed for their network usage and whether the user has access to the Internet or just a provider-specific walled-garden, so it is important to use the correct APN for the user's mobile broadband plan. The APN may only be composed of the characters a-z, 0-9, ., and - per GSM 03.60 Section 14.9.
ru: Имя точки доступа GPRS, определяющее APN, используемое при создании сеанса передачи данных в сети на базе GSM. Имя точки доступ (APN) часто определяет, как пользователю будет выставлен счет за использование сети, и имеет ли пользователь доступ к Интернету или только к огороженной конкретным поставщиком закрытой платформе, поэтому важно использовать правильный APN для мобильного широкополосного плана пользователя. Согласно разделу 14.9 спецификации GSM 03.60, APN может состоять только из символов «a-z», «0-9», «.» и «-».

en: When TRUE, the settings such as APN, username, or password will default to values that match the network the modem will register to in the Mobile Broadband Provider database.
ru: Если ВЕРНО, то такие параметры, как APN, имя пользователя или пароль будут по умолчанию равны значениям, соответствующим сети, в которой зарегистрируется модем, в базе широкополосных мобильных сетей.

en: The device unique identifier (as given by the WWAN management service) which this connection applies to.  If given, the connection will only apply to the specified device.
ru: Уникальный идентификатор устройства (указанной службой управления WWAN), к которой относится это подключение. Если задано, подключение будет применяться только к указанному устройству.

en: When TRUE, only connections to the home network will be allowed. Connections to roaming networks will not be made.
ru: Если ВЕРНО, разрешены только подключения к домашней сети. Подключения к роуминговым сетям не будут выполнены.

en: For LTE modems, this sets the APN for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.  Setting this parameter implies initial-eps-bearer-configure to be TRUE.
ru: Для LTE модемов этот параметр задает APN для начального EPS-носителя, который создается при подключении к сети. Установка этого параметра подразумевает, что initial-eps-bearer-configure установлен в значение TRUE.

en: For LTE modems, this setting determines whether the initial EPS bearer shall be configured when bringing up the connection.  It is inferred TRUE if initial-eps-bearer-apn is set.
ru: Для LTE модемов этот параметр определяет, должен ли начальный EPS-носитель быть сконфигурирован при установлении подключения. Если параметр initial-eps-bearer-apn установлен, то он считается TRUE.

en: The Network ID (GSM LAI format, ie MCC-MNC) to force specific network registration.  If the Network ID is specified, NetworkManager will attempt to force the device to register only on the specified network. This can be used to ensure that the device does not roam when direct roaming control of the device is not otherwise possible.
ru: Сетевой идентификатор (формат GSM LAI, т.е. MCC-MNC) для принудительной регистрации в конкретной сети. Если указан сетевой идентификатор, NetworkManager попытается заставить устройство зарегистрироваться только в указанной сети. Этот параметр можно использовать для предотвращения перехода устройства в тех случаях, когда прямой контроль роуминга невозможен иными способами.

en: Legacy setting that used to help establishing PPP data sessions for GSM-based modems.
ru: Устаревший параметр, использовавшийся для помощи в создании сеансов данных PPP для модемов на базе GSM.

en: If the SIM is locked with a PIN it must be unlocked before any other operations are requested.  Specify the PIN here to allow operation of the device.
ru: Если SIM-карта заблокирована с помощью PIN, она должна быть разблокирована до того, как будут запрошены другие операции. Укажите здесь PIN, чтобы разрешить работу устройства.

en: The SIM card unique identifier (as given by the WWAN management service) which this connection applies to.  If given, the connection will apply to any device also allowed by "device-id" which contains a SIM card matching the given identifier.
ru: Уникальный идентификатор SIM-карты (как указано службой управления WWAN), к которому относится это подключение. Если значение задано, подключение будет применяться к любому устройству, также разрешённому параметром "device-id", содержащим карту SIM, совпадающую с указанным идентификатором.

en: A MCC/MNC string like "310260" or "21601" identifying the specific mobile network operator which this connection applies to.  If given, the connection will apply to any device also allowed by "device-id" and "sim-id" which contains a SIM card provisioned by the given operator.
ru: Строка MCC / MNC, например, «310260» или «21601», идентифицирующая конкретного оператора мобильной сети, к которому относится это подключение. Если задано, подключение будет применяться к любому устройству, также разрешенному «идентификатор устройства» и «sim-id», который содержит SIM-карту, предоставленную данным оператором. Если значение задано, подключение будет применяться к любому устройству, также разрешённому параметрами "device-id" и "sim-id", содержащим карту SIM, предоставленную указанным оператором.

en: If specified, this connection will only apply to the IPoIB device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
ru: Если указано, это подключение будет применяться только к устройству IPoIB с соответствующим постоянным адресом MAC. Это свойство не изменяет адрес MAC устройства (так называемый спуфинг).

en: The InfiniBand p-key to use for this device. A value of -1 means to use the default p-key (aka "the p-key at index 0"). Otherwise, it is a 16-bit unsigned integer, whose high bit 0x8000 is set if it is a "full membership" p-key. The values 0 and 0x8000 are not allowed. With the p-key set, the interface name is always "$parent.$p_key". Setting "connection.interface-name" to another name is not supported. Note that kernel will internally always set the full membership bit, although the interface name does not reflect that. Usually the user would want to configure a full membership p-key with 0x8000 flag set.
ru: InfiniBand p-key, который будет использоваться для этого устройства. Значение -1 означает использование p-key по умолчанию (он же "p-key с индексом 0"). В противном случае это 16-битное беззнаковое целое число, старший бит которого 0x8000 установлен, если это p-key "полного членства". Значения 0 и 0x8000 недопустимы. При установленном p-key имя интерфейса всегда будет "$parent.$p_key". Установка "connection.interface-name" на другое имя не поддерживается. Обратите внимание, что ядро внутренне всегда устанавливает бит полного членства, хотя имя интерфейса этого не отражает. Обычно пользователь хочет сконфигурировать p-key полного членства с установленным флагом 0x8000.

en: The interface name of the parent device of this device. Normally NULL, but if the "p_key" property is set, then you must specify the base device by setting either this property or "mac-address".
ru: Имя интерфейса родительского устройства этого устройства. Обычно NULL, но если настроено свойство «p_key», то необходимо указать базовое устройство, установив либо это свойство, либо «mac-address».

en: The IP-over-InfiniBand transport mode. Either "datagram" or "connected".
ru: Режим транспорта IP-over-InfiniBand. "datagram" или "connected".

en: A list of IPv4 addresses and their prefix length. Multiple addresses can be separated by comma. For example "192.168.1.5/24, 10.1.0.5/24". The addresses are listed in decreasing priority, meaning the first address will be the primary address.
ru: Список адресов IPv4 и длин их префиксов. Несколько адресов разделяются запятыми. Например, "192.168.1.5/24, 10.1.0.5/24". Адреса в поиске идут по снижению приоритета, то есть первый адрес будет первичным адресом.

en: VPN connections will default to add the route automatically unless this setting is set to FALSE. For other connection types, adding such an automatic route is currently not supported and setting this to TRUE has no effect.
ru: По умолчанию, маршрут для подключений VPN добавляется автоматически, если только для данного параметра не будет указано значение «Ложно». Для других типов подключений такое автоматическое добавление маршрутов на данный момент не поддерживается, а значение «Истина» для данного параметра ни на что не влияет.

en: Maximum timeout in milliseconds used to check for the presence of duplicate IP addresses on the network.  If an address conflict is detected, the activation will fail. The property is currently implemented only for IPv4. A zero value means that no duplicate address detection is performed, -1 means the default value (either the value configured globally in NetworkManger.conf or zero).  A value greater than zero is a timeout in milliseconds.  Note that the time intervals are subject to randomization as per RFC 5227 and so the actual duration can be between half and the full time specified in this property.
ru: Максимальное время ожидания в миллисекундах, используемое для проверки наличия дублирующих IP-адресов в сети.  Если будет обнаружен конфликт адресов, активация завершится неудачей. В настоящее время свойство реализовано только для IPv4. Нулевое значение означает, что обнаружение дубликатов адресов не производится, -1 означает значение по умолчанию (либо значение, глобально настроенное в NetworkManger.conf, либо ноль).  Значение больше нуля - это время ожидания в миллисекундах.  Обратите внимание, что временные интервалы могут быть случайны в соответствии с RFC 5227, поэтому фактическая продолжительность может быть от половины до полного времени, указанного в этом свойстве.

en: A string sent to the DHCP server to identify the local machine which the DHCP server may use to customize the DHCP lease and options. When the property is a hex string ('aa:bb:cc') it is interpreted as a binary client ID, in which case the first byte is assumed to be the 'type' field as per RFC 2132 section 9.14 and the remaining bytes may be an hardware address (e.g. '01:xx:xx:xx:xx:xx:xx' where 1 is the Ethernet ARP type and the rest is a MAC address). If the property is not a hex string it is considered as a non-hardware-address client ID and the 'type' field is set to 0. The special values "mac" and "perm-mac" are supported, which use the current or permanent MAC address of the device to generate a client identifier with type ethernet (01). Currently, these options only work for ethernet type of links. The special value "ipv6-duid" uses the DUID from "ipv6.dhcp-duid" property as an RFC4361-compliant client identifier. As IAID it uses "ipv4.dhcp-iaid" and falls back to "ipv6.dhcp-iaid" if unset. The special value "duid" generates a RFC4361-compliant client identifier based on "ipv4.dhcp-iaid" and uses a DUID generated by hashing /etc/machine-id. The special value "stable" is supported to generate a type 0 client identifier based on the stable-id (see connection.stable-id) and a per-host key. If you set the stable-id, you may want to include the "${DEVICE}" or "${MAC}" specifier to get a per-device key. The special value "none" prevents any client identifier from being sent. Note that this is normally not recommended. If unset, a globally configured default from NetworkManager.conf is used. If still unset, the default depends on the DHCP plugin. The internal dhcp client will default to "mac" and the dhclient plugin will try to use one from its config file if present, or won't sent any client-id otherwise.
ru: Строка, посылаемая на сервер DHCP для идентификации локальной машины, которую сервер может использовать для настройки аренды и параметров DHCP. Если свойство представлено в виде шестнадцатеричной строки ('aa:bb:cc'), то она интерпретируется как двоичный идентификатор клиента, и в этом случае предполагается, что, согласно разделу 9.14 спецификации RFC 2132, первый байт является полем «тип», а остальные байты — аппаратный адрес (то есть '01:xx:xx:xx:xx:xx:xx', где 1 является типом Ethernet ARP, а остальное — адрес MAC). Если параметр не является шестнадцатеричной строкой, то он считается неаппаратным идентификатором клиента, а в поле «тип» указывается 0. Поддерживаются специальные значения "mac" и "perm-mac", использующие текущий или постоянный адрес MAC устройства для создания идентификатора клиента с типом ethernet (01). На данный момент эти параметры работают только для каналов Ethernet. Специальное значение "ipv6-duid" использует DUID свойства "ipv6.dhcp-duid" в качестве идентификатора клиента, совместимого со стандартом RFC4361. В качестве идентификатора IAID, он использует "ipv4.dhcp-iaid", а при отсутствии значения откатывается к "ipv6.dhcp-iaid". Специальное значение "duid" создаёт клиентский идентификатор, совместимый со стандартом RFC4361, и использует идентификатор DUID, созданный на основе хэширования /etc/machine-id. Специальное значение "stable" поддерживается для создания идентификатора клиента типа 0 на основе stable-id (см. «connection.stable-id») и ключа на каждый хост. При настройке stable-id также можно включить спецификатор "${DEVICE}" или "${MAC}" для получения ключа на каждое устройство. Специальное значение "none" предотвращает отправку любого идентификатора клиента. Обратите внимание, что обычно это не рекомендуется. Если значение не установлено, используется глобально настроенное значение по умолчанию из NetworkManager.conf. Если значение не установлено, то значение по умолчанию зависит от плагина DHCP. Внутренний dhcp-клиент по умолчанию будет иметь значение "mac", а плагин dhclient попытается использовать значение из своего конфигурационного файла, если оно есть, или не будет отправлять никакой client-id в противном случае.

en: If the "dhcp-send-hostname" property is TRUE, then the specified FQDN will be sent to the DHCP server when acquiring a lease. This property and "dhcp-hostname" are mutually exclusive and cannot be set at the same time.
ru: Если параметр «dhcp-send-hostname» имеет значение ВЕРНО, то указанный FQDN будет отправлен на сервер DHCP при приобретении аренды. Данное свойство и свойство «dhcp-hostname» являются взаимоисключающими и не могут указываться одновременно.

en: If the "dhcp-send-hostname" property is TRUE, then the specified name will be sent to the DHCP server when acquiring a lease. This property and "dhcp-fqdn" are mutually exclusive and cannot be set at the same time.
ru: Если свойство «dhcp-send-hostname» имеет значение ВЕРНО, то указанное имя будет отправлено на сервер DHCP при приобретении аренды. Данное свойство и свойство «dhcp-hostname» являются взаимоисключающими и не могут указываться одновременно.

en: Flags for the DHCP hostname and FQDN. Currently, this property only includes flags to control the FQDN flags set in the DHCP FQDN option. Supported FQDN flags are "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) and "fqdn-no-update" (0x4).  When no FQDN flag is set and "fqdn-clear-flags" (0x8) is set, the DHCP FQDN option will contain no flag. Otherwise, if no FQDN flag is set and "fqdn-clear-flags" (0x8) is not set, the standard FQDN flags are set in the request: "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) for IPv4 and "fqdn-serv-update" (0x1) for IPv6. When this property is set to the default value "none" (0x0), a global default is looked up in NetworkManager configuration. If that value is unset or also "none" (0x0), then the standard FQDN flags described above are sent in the DHCP requests.
ru: Флаги для имени хоста DHCP и FQDN. В настоящее время это свойство включает только флаги для управления флагами FQDN, установленными в параметре DHCP FQDN. Поддерживаются следующие флаги FQDN: "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) и "fqdn-no-update" (0x4).  Если флаг FQDN не установлен и установлен параметр "fqdn-clear-flags" (0x8), то параметр DHCP FQDN не будет содержать флага. В противном случае, если флаг FQDN не установлен и "fqdn-clear-flags" (0x8) не установлен, в запросе устанавливаются стандартные флаги FQDN: "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) для IPv4 и "fqdn-serv-update" (0x1) для IPv6. Если для этого свойства установлено значение по умолчанию "none" (0x0), то в конфигурации NetworkManager ищется глобальное значение по умолчанию. Если это значение не установлено или также равно "none" (0x0), то в DHCP-запросах передаются стандартные флаги FQDN, описанные выше.

en: A string containing the "Identity Association Identifier" (IAID) used by the DHCP client. The string can be a 32-bit number (either decimal, hexadecimal or as colon separated hexadecimal numbers). Alternatively it can be set to the special values "mac", "perm-mac", "ifname" or "stable". When set to "mac" (or "perm-mac"), the last 4 bytes of the current (or permanent) MAC address are used as IAID. When set to "ifname", the IAID is computed by hashing the interface name. The special value "stable" can be used to generate an IAID based on the stable-id (see connection.stable-id), a per-host key and the interface name. When the property is unset, the value from global configuration is used; if no global default is set then the IAID is assumed to be "ifname". For DHCPv4, the IAID is only used with "ipv4.dhcp-client-id" values "duid" and "ipv6-duid" to generate the client-id. For DHCPv6, note that at the moment this property is only supported by the "internal" DHCPv6 plugin. The "dhclient" DHCPv6 plugin always derives the IAID from the MAC address. The actually used DHCPv6 IAID for a currently activated interface is exposed in the lease information of the device.
ru: Строка, содержащая "Идентификатор ассоциации идентификации" (IAID), используемый клиентом DHCP. Строка может быть 32-битным числом (десятичным, шестнадцатеричным или в виде шестнадцатеричных чисел, разделенных двоеточием). Также она может быть установлена в специальные значения "mac", "perm-mac", "ifname" или "stable". Если установлено значение "mac" (или "perm-mac"), в качестве IAID используются последние 4 байта текущего (или постоянного) MAC-адреса. Если установлено значение "ifname", IAID вычисляется путем хэширования имени интерфейса. Специальное значение "stable" может быть использовано для генерации IAID на основе stable-id (см. connection.stable-id), ключа для каждого хоста и имени интерфейса. Если свойство не установлено, используется значение из глобальной конфигурации; если глобальное значение по умолчанию не установлено, то IAID принимается равным "ifname". Для DHCPv4 IAID используется только со значениями "ipv4.dhcp-client-id" "duid" и "ipv6-duid" для генерации идентификатора клиента. Для DHCPv6 обратите внимание, что на данный момент это свойство поддерживается только "внутренним" плагином DHCPv6. Плагин DHCPv6 "dhclient" всегда получает IAID из MAC-адреса. Фактически используемый DHCPv6 IAID для активированного в данный момент интерфейса отображается в информации об аренде устройства.

en: Array of servers from which DHCP offers must be rejected. This property is useful to avoid getting a lease from misconfigured or rogue servers. For DHCPv4, each element must be an IPv4 address, optionally followed by a slash and a prefix length (e.g. "192.168.122.0/24"). This property is currently not implemented for DHCPv6.
ru: Массив серверов, которые не должны принимать предложения DHCP. Данное свойство удобно, если необходимо избегать получение аренды на некорректно настроенных или незаконных серверах. В случае DHCPv4 каждый элемент должен представлять собой адрес IPv4, за которым опционально может быть указана косая черта и длина префикса (например, "192.168.122.0/24"). На данный момент для DHCPv6 это свойство не реализовано.

en: If TRUE, a hostname is sent to the DHCP server when acquiring a lease. Some DHCP servers use this hostname to update DNS databases, essentially providing a static hostname for the computer.  If the "dhcp-hostname" property is NULL and this property is TRUE, the current persistent hostname of the computer is sent.
ru: Если ВЕРНО, имя хоста отправляется на сервер DHCP при приобретении аренды. Некоторые серверы DHCP используют это имя хоста для обновления баз DNS, в основном предоставляя статическое имя хоста для компьютера. Если свойство «dhcp-hostname» равно NULL, а данное свойство имеет значение ВЕРНО, то отправляется текущее постоянное имя компьютера.

en: A timeout for a DHCP transaction in seconds. If zero (the default), a globally configured default is used. If still unspecified, a device specific timeout is used (usually 45 seconds). Set to 2147483647 (MAXINT32) for infinity.
ru: Истечение времени ожидания транзакции DHCP в секундах. При нулевом значении (по умолчанию),  используется глобально настроенное значение. Если и оно не настроено, используется истечение времени ожидания, относящееся конкретно к устройству (как правило, 45 секунд). Для бесконечного времени ожидания укажите  2147483647 (MAXINT32).

en: The Vendor Class Identifier DHCP option (60). Special characters in the data string may be escaped using C-style escapes, nevertheless this property cannot contain nul bytes. If the per-profile value is unspecified (the default), a global connection default gets consulted. If still unspecified, the DHCP option is not sent to the server.
ru: Параметр идентификатора класса поставщиков DHCP (60). Специальные символы в строке данных можно зеркалировать с помощью escape-последовательности C, тем не менее, это свойство не может содержать нулевые байты. Если значение для каждого профиля не указано (по умолчанию), то опрашивается глобальное значение по умолчанию. Если и оно не указано, параметр DHCP не отсылается серверу.

en: Array of IP addresses of DNS servers. For DoT (DNS over TLS), the SNI server name can be specified by appending "#example.com" to the IP address of the DNS server. This currently only has effect when using systemd-resolved.
ru: Массив адресов IP серверов DNS. Для DoT (DNS over TLS), имя сервера SNI можно указать, добавив "#example.com" в начало адреса IP сервера DNS. На данный момент действует только, если используется systemd-resolved.

en: DNS options for /etc/resolv.conf as described in resolv.conf(5) manual. The currently supported options are "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc". See the resolv.conf(5) manual. Note that there is a distinction between an unset (default) list and an empty list. In nmcli, to unset the list set the value to "". To set an empty list, set it to " ". Currently, an unset list has the same meaning as an empty list. That might change in the future. The "trust-ad" setting is only honored if the profile contributes name servers to resolv.conf, and if all contributing profiles have "trust-ad" enabled. When using a caching DNS plugin (dnsmasq or systemd-resolved in NetworkManager.conf) then "edns0" and "trust-ad" are automatically added. The valid "ipv4.dns-options" and "ipv6.dns-options" get merged together.
ru: Параметры DNS для файла /etc/resolv.conf, описанные в руководстве resolv.conf(5). В настоящее время поддерживаются следующие опции: "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc". См. руководство по resolv.conf(5). Обратите внимание, что существует различие между списком без настроек (по умолчанию) и пустым списком. В nmcli для снятия установки списка установите значение "". Чтобы установить пустой список, установите значение " ". В настоящее время список без установки имеет то же значение, что и пустой список. В будущем это может измениться. Настройка "trust-ad" выполняется только в том случае, если профиль вносит имена серверов в resolv.conf, а также если у всех профилей, вносящих имена, включена опция "trust-ad". При использовании кэширующего DNS-плагина (dnsmasq или systemd-resolved в NetworkManager.conf) параметры "edns0" и "trust-ad" добавляются автоматически. Действительные "ipv4.dns-options" и "ipv6.dns-options" объединяются вместе.

en: DNS servers priority. The relative priority for DNS servers specified by this setting.  A lower numerical value is better (higher priority). Negative values have the special effect of excluding other configurations with a greater numerical priority value; so in presence of at least one negative priority, only DNS servers from connections with the lowest priority value will be used. To avoid all DNS leaks, set the priority of the profile that should be used to the most negative value of all active connections profiles. Zero selects a globally configured default value. If the latter is missing or zero too, it defaults to 50 for VPNs (including WireGuard) and 100 for other connections. Note that the priority is to order DNS settings for multiple active connections.  It does not disambiguate multiple DNS servers within the same connection profile. When multiple devices have configurations with the same priority, VPNs will be considered first, then devices with the best (lowest metric) default route and then all other devices. When using dns=default, servers with higher priority will be on top of resolv.conf. To prioritize a given server over another one within the same connection, just specify them in the desired order. Note that commonly the resolver tries name servers in /etc/resolv.conf in the order listed, proceeding with the next server in the list on failure. See for example the "rotate" option of the dns-options setting. If there are any negative DNS priorities, then only name servers from the devices with that lowest priority will be considered. When using a DNS resolver that supports Conditional Forwarding or Split DNS (with dns=dnsmasq or dns=systemd-resolved settings), each connection is used to query domains in its search list. The search domains determine which name servers to ask, and the DNS priority is used to prioritize name servers based on the domain.  Queries for domains not present in any search list are routed through connections having the '~.' special wildcard domain, which is added automatically to connections with the default route (or can be added manually).  When multiple connections specify the same domain, the one with the best priority (lowest numerical value) wins.  If a sub domain is configured on another interface it will be accepted regardless the priority, unless parent domain on the other interface has a negative priority, which causes the sub domain to be shadowed. With Split DNS one can avoid undesired DNS leaks by properly configuring DNS priorities and the search domains, so that only name servers of the desired interface are configured.
ru: Приоритет серверов DNS. Относительный приоритет серверов DNS, указанный данным параметром. Чем ниже числовое значение приоритета, тем лучше (более высокий приоритет). Отрицательные значения имеют специальный эффект: другие подключения с более высокими числовыми значениями приоритетов исключаются; поэтому при наличии хотя бы одного отрицательного значения приоритета, будут использоваться только серверы DNS из подключений с самыми низкими значениями приоритетов. Для избежания утечек DNS настройте приоритет используемого профиля на самое отрицательное значение из всех профилей активных подключений. Нулевое значение выбирает глобально настроенное значение по умолчанию. Если и оно отсутствует или равно нулю, то по умолчанию используется 50 для всех VPN (включая WireGuard) и 100 для других типов подключений. Обратите внимание, что приоритет — это порядок параметров DNS для нескольких активных подключений. Приоритет не отменяет двойственности нескольких серверов DNS в рамках одного профиля подключения. В случае, если конфигурации нескольких устройств имеют один и тот же приоритет, сначала обрабатываются VPN, затем устройства с лучшим (самая низкая метрика) маршрутом по умолчанию, а затем все остальные устройства. Если используется dns=default, то серверы с самыми высокими приоритетами будут указываться в начале resolv.conf. Для повышения приоритета указанного сервера над другим сервером просто укажите их в нужном порядке. Обратите внимание, что обычно сопоставитель DNS опробует серверы имён в порядке их указания в /etc/resolv.conf, в случае неудачи переходя к следующему серверу по списку. Рассмотрим, например, параметр "rotate" из dns-options. В случае присутствия отрицательных приоритетов DNS будут учитываться только серверы имён с устройств с этими низкими приоритетами. При использовании сопоставителей, поддерживающих условную переадресацию или разделённый DNS (с параметрами dns=dnsmasq или dns=systemd-resolved), каждое подключение используется для опроса доменов в его списке поиска. Домены поиска определяют, какие именно серверы имён нужно опрашивать, а приоритет DNS используется для определения приоритета серверов имён на основе доменов. Опросы доменов, не присутствующих ни в одном из списков поиска, направляются через подключения со специальными подстановочными доменами '~.', добавляемыми автоматически в подключения с маршрутом по умолчанию (или добавляемыми вручную). Если один и тот же домен указывается несколькими подключениями, побеждает домен с лучшим приоритетом (самое низкое числовое значение). Если поддомен настроен на другом интерфейсе, то он будет принят вне зависимости от приоритета, если только родительский домен на другом интерфейсе не будет иметь отрицательного приоритета, что приводит к скрытию поддомена. При использовании разделённых DNS избежать нежелательных утечек DNS можно с помощью правильно настроенных приоритетов DNS и доменов поиска так, чтобы на нужных интерфейсах были настроены только серверы имён.

en: List of DNS search domains. Domains starting with a tilde ('~') are considered 'routing' domains and are used only to decide the interface over which a query must be forwarded; they are not used to complete unqualified host names. When using a DNS plugin that supports Conditional Forwarding or Split DNS, then the search domains specify which name servers to query. This makes the behavior different from running with plain /etc/resolv.conf. For more information see also the dns-priority setting. When set on a profile that also enabled DHCP, the DNS search list received automatically (option 119 for DHCPv4 and option 24 for DHCPv6) gets merged with the manual list. This can be prevented by setting "ignore-auto-dns". Note that if no DNS searches are configured, the fallback will be derived from the domain from DHCP (option 15).
ru: Список доменов поиска DNS. Домены, начинающиеся с тильды («~»), считаются доменами маршрутизации и используются только для определения интерфейса, через который должен быть перенаправлен запрос; они не используются для заполнения неполных имён хостов. При использовании модуля DNS, поддерживающего условное перенаправление DNS или разделённый DNS, домены поиска указывают, какие сервера имён необходимо опрашивать. Это поведение отличается от поведения, основанного только на /etc/resolv.conf. Подробности также смотрите в описании параметра dns-priority. Если настроено в профиле, где также включён DHCP, то автоматически полученный список поиска DNS (параметр 119 для DHCPv4 и параметр 24 для DHCPv6) объединяется с ручным списком. Это поведение можно запретить, указав "ignore-auto-dns". Обратите внимание, что если поиски DNS не настроены, то запасные варианты будут получаться из домена, указанного для DHCP (параметр 15).

en: The gateway associated with this configuration. This is only meaningful if "addresses" is also set. Setting the gateway causes NetworkManager to configure a standard default route with the gateway as next hop. This is ignored if "never-default" is set. An alternative is to configure the default route explicitly with a manual route and /0 as prefix length. Note that the gateway usually conflicts with routing that NetworkManager configures for WireGuard interfaces, so usually it should not be set in that case. See "ip4-auto-default-route".
ru: Шлюз, связанный с этой конфигурацией. Имеет смысл только при настроенном параметре "addresses". Если шлюз настроен, то NetworkManager создаст конфигурацию стандартного маршрута по умолчанию со шлюзом в качестве следующего сетевого перехода. Игнорируется при указанном "never-default". Альтернатива: явно настроить маршрут по умолчанию с ручным маршрутом и с «/0» в качестве длины префикса. Обратите внимание, что шлюз обычно конфликтует с маршрутизацией, которую NetworkManager настраивает для интерфейсов WireGuard, поэтому в этих случаях шлюз настраивать не нужно. См. "ip4-auto-default-route".

en: When "method" is set to "auto" and this property to TRUE, automatically configured name servers and search domains are ignored and only name servers and search domains specified in the "dns" and "dns-search" properties, if any, are used.
ru: Если для параметра «method» установлено значение «auto», а для данного параметра указано ВЕРНО, то автоматически настроенные серверы имен и поисковые домены игнорируются, и используются только серверы имён и поисковые домены, указанные в свойствах «dns» и «dns-search», при их наличии.

en: When "method" is set to "auto" and this property to TRUE, automatically configured routes are ignored and only routes specified in the "routes" property, if any, are used.
ru: Если для параметра «method» установлено значение «auto», а для данного свойства указано ВЕРНО, то автоматически настроенные маршруты игнорируются, и используются только маршруты, указанные в свойстве «routes», при их наличии.

en: Enable and disable the IPv4 link-local configuration independently of the ipv4.method configuration. This allows a link-local address (169.254.x.y/16) to be obtained in addition to other addresses, such as those manually configured or obtained from a DHCP server. When set to "auto", the value is dependent on "ipv4.method". When set to "default", it honors the global connection default, before falling back to "auto". Note that if "ipv4.method" is "disabled", then link local addressing is always disabled too. The default is "default".
ru: Вкл-выкл. конфигурацию IPv4 канального уровня вне зависимости от конфигурации ipv4.method. Это позволяет получать адрес канального уровня (169.254.x.y/16) в дополнение к другим адресам, например, адресам, настроенным вручную, или полученным с сервера DHCP. При значении «автоматически», значение зависит от значения "ipv4.method". При значении «по умолчанию» учитываются глобальные параметры подключения по умолчанию, перед откатом к «автоматическому» значению. Обратите внимание, что если для "ipv4.method" указано значение «отключено», то адресация канального уровня также тоже всегда будет отключена. Значение по умолчанию: «по умолчанию».

en: If TRUE, allow overall network configuration to proceed even if the configuration specified by this property times out.  Note that at least one IP configuration must succeed or overall network configuration will still fail.  For example, in IPv6-only networks, setting this property to TRUE on the NMSettingIP4Config allows the overall network configuration to succeed if IPv4 configuration fails but IPv6 configuration completes successfully.
ru: Значение ВЕРНО разрешает продолжить с общей сетевой конфигурацией, даже при истечении времени ожидания конфигурации, указанной данным свойством. Обратите внимание, что как минимум одна конфигурация IP должна быть успешной, в противном случае общая сетевая конфигурация даст сбой. В сетях только с IPv6, например, указание значение ВЕРНО для данного параметра в NMSettingIP4Config даёт возможность успешно выполнить общую сетевую конфигурацию в случае неудачной конфигурации IPv4, но удачной конфигурации IPv6.

en: The IPv4 connection method.
ru: Метод подключения по протоколу IPv4.

en: If TRUE, this connection will never be the default connection for this IP type, meaning it will never be assigned the default route by NetworkManager.
ru: Если ВЕРНО, то это подключение никогда не будет подключением по умолчанию для данного типа IP, то есть NetworkManager никогда не назначит ему маршрута по умолчанию..

en: Connections will default to keep the autogenerated priority 0 local rule unless this setting is set to TRUE.
ru: Подключения по умолчанию будут сохранять автогенерируемое локальное правило с приоритетом 0, если этот параметр не установлен в TRUE.

en: The minimum time interval in milliseconds for which dynamic IP configuration should be tried before the connection succeeds. This property is useful for example if both IPv4 and IPv6 are enabled and are allowed to fail. Normally the connection succeeds as soon as one of the two address families completes; by setting a required timeout for e.g. IPv4, one can ensure that even if IP6 succeeds earlier than IPv4, NetworkManager waits some time for IPv4 before the connection becomes active. Note that if "may-fail" is FALSE for the same address family, this property has no effect as NetworkManager needs to wait for the full DHCP timeout. A zero value means that no required timeout is present, -1 means the default value (either configuration ipvx.required-timeout override or zero).
ru: Минимальный временной интервал (мсек.), в течение которого проверяется конфигурация динамического IP перед успешным подключением. Этот параметр удобен в случаях, когда, например, включено использование и IPv4 и IPv6, и для "may-fail" указана истина. Как правило, подключение считается успешным, как только будет успешным одно из двух семейств адресов; установив требуемый тайм-аут, например, для IPv4, можно быть уверенным, что даже если IP6 будет успешным раньше, чем IPv4, то NetworkManager будет ещё некоторое время ожидать IPv4, перед тем, как подключение станет активным. Обратите внимание, что если для этого семейства адресов параметр "may-fail" указан как «ложно», то это свойство не будет иметь никакого эффекта, поскольку ожидание NetworkManager должно длиться в течение всего истечения времени ожидания DHCP. Нулевое значение означает, что требуемого истечения времени ожидания нет, «-1» означает значение по умолчанию (либо переопределение конфигурации ipvx.required-timeout, либо нуль).

en: The default metric for routes that don't explicitly specify a metric. The default value -1 means that the metric is chosen automatically based on the device type. The metric applies to dynamic routes, manual (static) routes that don't have an explicit metric setting, address prefix routes, and the default route. Note that for IPv6, the kernel accepts zero (0) but coerces it to 1024 (user default). Hence, setting this property to zero effectively mean setting it to 1024. For IPv4, zero is a regular value for the metric.
ru: Метрика по умолчанию для маршрутов, которые не указывают метрику явно. Значение по умолчанию «-1» означает, что метрика выбирается автоматически на основе типа устройства. Эта метрика применяется к динамическим маршрутам, ручным (статическим) маршрутам, которые не имеют явной настройки метрики, маршрутам префикса адресов и маршрутам по умолчанию. Обратите внимание, что для IPv6 ядро ​​принимает ноль (0), но принудительно выставляет для него значение 1024 (по умолчанию для пользователя). Следовательно, установка значения 0 для этого свойства фактически означает установку значения 1024. Для IPv4 нуль является обычным значением метрики.

en: Enable policy routing (source routing) and set the routing table used when adding routes. This affects all routes, including device-routes, IPv4LL, DHCP, SLAAC, default-routes and static routes. But note that static routes can individually overwrite the setting by explicitly specifying a non-zero routing table. If the table setting is left at zero, it is eligible to be overwritten via global configuration. If the property is zero even after applying the global configuration value, policy routing is disabled for the address family of this connection. Policy routing disabled means that NetworkManager will add all routes to the main table (except static routes that explicitly configure a different table). Additionally, NetworkManager will not delete any extraneous routes from tables except the main table. This is to preserve backward compatibility for users who manage routing tables outside of NetworkManager.
ru: Включить маршрутизацию на основе политики (исходную маршрутизацию) и настроить таблицу маршрутизации при добавлении маршрутов. Параметр влияет на все маршруты, включая маршруты устройств, IPv4LL, DHCP, SLAAC, маршруты по умолчанию и статические маршруты. Но обратите внимание, что статические маршруты могут статически перезаписывать этот параметр, явно указывая ненулевую таблицу маршрутизации. Если в значении параметра таблицы оставлен ноль, то он может быть выбран для перезаписи глобальной конфигурацией. Если свойство имеет нулевое значение даже после применения значения глобальной конфигурации, то для семьи адресов данного подключения. Отключение политики маршрутизации означает, что NetworkManager добавит все маршруты в главную таблицу (кроме статических маршрутов, явно настраивающих другую таблицу). Дополнительно, NetworkManager не будет удалять из таблицы никаких посторонних маршрутов, за исключением главной таблицы. Это делается для сохранения обратной совместимости для пользователей, настраивающих таблицы маршрутизации без использования NetworkManager.

en: A list of IPv4 destination addresses, prefix length, optional IPv4 next hop addresses, optional route metric, optional attribute. The valid syntax is: "ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]...[,ip[/prefix]...]". For example "192.0.2.0/24 10.1.1.1 77, 198.51.100.0/24".
ru: Список адресов IPv4 назначения, длина префикса, дополнительные адреса IPv4 следующих переходов, дополнительная метрика маршрута, дополнительный атрибут. Допустимый синтаксис: "ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]...[,ip[/prefix]...]". Например: "192.0.2.0/24 10.1.1.1 77, 198.51.100.0/24".

en: A comma separated list of routing rules for policy routing.
ru: Список, через запятую, правил маршрутизации для маршрутизации политик.

en: Configure method for creating the IPv6 interface identifer of addresses with RFC4862 IPv6 Stateless Address Autoconfiguration and Link Local addresses. The permitted values are: "eui64" (0), "stable-privacy" (1), "default" (3) or "default-or-eui64" (2). If the property is set to "eui64", the addresses will be generated using the interface token derived from hardware address. This makes the host part of the address to stay constant, making it possible to track the host's presence when it changes networks. The address changes when the interface hardware is replaced. If a duplicate address is detected, there is also no fallback to generate another address. When configured, the "ipv6.token" is used instead of the MAC address to generate addresses for stateless autoconfiguration. If the property is set to "stable-privacy", the interface identifier is generated as specified by RFC7217. This works by hashing a host specific key (see NetworkManager(8) manual), the interface name, the connection's "connection.stable-id" property and the address prefix.  This improves privacy by making it harder to use the address to track the host's presence and the address is stable when the network interface hardware is replaced. The special values "default" and "default-or-eui64" will fallback to the global connection default as documented in the NetworkManager.conf(5) manual. If the global default is not specified, the fallback value is "stable-privacy" or "eui64", respectively. If not specified, when creating a new profile the default is "default". Note that this setting is distinct from the Privacy Extensions as configured by "ip6-privacy" property and it does not affect the temporary addresses configured with this option.
ru: Настройка метода создания идентификатора интерфейса IPv6 для адресов с RFC4862 IPv6 Stateless Address Autoconfiguration и Link Local адресов. Допустимыми значениями являются: "eui64" (0), "stable-privacy" (1), "default" (3) или "default-or-eui64" (2). Если свойство установлено в "eui64", адреса будут генерироваться с использованием интерфейсного маркера, полученного из аппаратного адреса. Таким образом, часть адреса хоста остается постоянной, что позволяет отслеживать присутствие хоста при смене сети. Адрес меняется при замене аппаратного обеспечения интерфейса. При обнаружении дублирующегося адреса также не существует запасного варианта для генерации другого адреса. Когда свойство настроено, "ipv6.token" используется вместо MAC-адреса для генерации адресов для автоконфигурации без статического изменения. Если свойство установлено в "stable-privacy", идентификатор интерфейса генерируется, как указано в RFC7217. Это происходит путем хэширования ключа, специфичного для хоста (см. руководство NetworkManager(8)), имени интерфейса, свойства "connection.stable-id" соединения и префикса адреса.  Это улучшает конфиденциальность, так как затрудняет использование адреса для отслеживания присутствия хоста, и адрес остается стабильным при замене оборудования сетевого интерфейса. Специальные значения "default" и "default-or-eui64" возвращаются к глобальному значению соединения по умолчанию, как описано в руководстве NetworkManager.conf(5). Если глобальное значение по умолчанию не указано, то возвратом будет значение "stable-privacy" или "eui64", соответственно. Если значение не указано, то при создании нового профиля по умолчанию используется значение "default". Обратите внимание, что эта настройка отличается от расширений конфиденциальности, настроенных свойством "ip6-privacy", и не влияет на временные адреса, настроенные с помощью этой опции.

en: A list of IPv6 addresses and their prefix length. Multiple addresses can be separated by comma. For example "2001:db8:85a3::8a2e:370:7334/64, 2001:db8:85a3::5/64". The addresses are listed in decreasing priority, meaning the first address will be the primary address. This can make a difference with IPv6 source address selection (RFC 6724, section 5).
ru: Список адресов IPv6 и длин их префиксов. Несколько адресов разделяются запятыми. Например: "2001:db8:85a3::8a2e:370:7334/64, 2001:db8:85a3::5/64". Адреса перечисляются по уменьшающемуся приоритету, то есть первый адрес будет первичным. Параметр может иметь существенное влияние на выбор исходных адресов IPv6 (RFC 6724, раздел 5).

en: A string containing the DHCPv6 Unique Identifier (DUID) used by the dhcp client to identify itself to DHCPv6 servers (RFC 3315). The DUID is carried in the Client Identifier option. If the property is a hex string ('aa:bb:cc') it is interpreted as a binary DUID and filled as an opaque value in the Client Identifier option. The special value "lease" will retrieve the DUID previously used from the lease file belonging to the connection. If no DUID is found and "dhclient" is the configured dhcp client, the DUID is searched in the system-wide dhclient lease file. If still no DUID is found, or another dhcp client is used, a global and permanent DUID-UUID (RFC 6355) will be generated based on the machine-id. The special values "llt" and "ll" will generate a DUID of type LLT or LL (see RFC 3315) based on the current MAC address of the device. In order to try providing a stable DUID-LLT, the time field will contain a constant timestamp that is used globally (for all profiles) and persisted to disk. The special values "stable-llt", "stable-ll" and "stable-uuid" will generate a DUID of the corresponding type, derived from the connection's stable-id and a per-host unique key. You may want to include the "${DEVICE}" or "${MAC}" specifier in the stable-id, in case this profile gets activated on multiple devices. So, the link-layer address of "stable-ll" and "stable-llt" will be a generated address derived from the stable id. The DUID-LLT time value in the "stable-llt" option will be picked among a static timespan of three years (the upper bound of the interval is the same constant timestamp used in "llt"). When the property is unset, the global value provided for "ipv6.dhcp-duid" is used. If no global value is provided, the default "lease" value is assumed.
ru: Строка, содержащая уникальный идентификатор DHCPv6 (DUID), используемый клиентом dhcp для идентификации себя на серверах DHCPv6 (RFC 3315). DUID переносится в опции Client Identifier. Если свойство является шестнадцатеричной строкой ('aa: bb: cc'), оно интерпретируется как двоичный DUID и заполняется как непрозрачное значение в опции Client Identifier. Специальное значение «lease» будет извлекать DUID, ранее использованный из файла аренды, принадлежащего подключению. Если DUID не найден и «dhclient» является настроенным клиентом dhcp, поиск DUID выполняется в общесистемном файле аренды dhclient. Если DUID всё ещё не будет найден, или используется другой клиент dhcp, глобальный и постоянный DUID-UUID (RFC 6355) будет создан на основе идентификатора машины. Специальные значения «llt» и «ll» будут создавать DUID типа LLT или LL (см. RFC 3315) на основе текущего MAC-адреса устройства. Чтобы попытаться предоставить стабильный DUID-LLT, поле времени будет содержать постоянную метку времени, которая используется глобально (для всех профилей) и сохраняется на диске. Специальные значения «stable-llt», «stable-ll» и «stable-uuid» будут создавать DUID соответствующего типа, полученные из стабильного идентификатора подключения и уникального ключа для каждого узла. В случае, если этот профиль будет активирован на нескольких устройствах, можно посоветовать включить в stable-id описатели "${DEVICE}" или "${MAC}". Таким образом, адрес канального уровня «stable-ll» и «stable-llt» будет созданным адресом, полученным на базе стабильного id. Значение времени DUID-LLT в опции «stable-llt» будет выбрано из статического временно́го интервала в три года (верхняя граница интервала — это та же самая постоянная временная метка, что и используемая в «llt»). Если параметр не настроен, используется глобальное значение для «ipv6.dhcp-duid». Если глобальное значение не настроено, предполагается значение по умолчанию «lease».

en: A IPv6 address followed by a slash and a prefix length. If set, the value is sent to the DHCPv6 server as hint indicating the prefix delegation (IA_PD) we want to receive. To only hint a prefix length without prefix, set the address part to the zero address (for example "::/60").
ru: IPv6-адрес, за которым следует косая черта и длина префикса. Если значение установлено, оно отправляется серверу DHCPv6 в качестве подсказки, указывающей на делегирование префикса (IA_PD), который мы хотим получить. Чтобы указать только длину префикса без префикса, установите часть адреса на нулевой адрес (например, "::/60").

en: DNS options for /etc/resolv.conf as described in resolv.conf(5) manual. The currently supported options are "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc" and "inet6", "ip6-bytestring", "ip6-dotint", "no-ip6-dotint". See the resolv.conf(5) manual. Note that there is a distinction between an unset (default) list and an empty list. In nmcli, to unset the list set the value to "". To set an empty list, set it to " ". Currently, an unset list has the same meaning as an empty list. That might change in the future. The "trust-ad" setting is only honored if the profile contributes name servers to resolv.conf, and if all contributing profiles have "trust-ad" enabled. When using a caching DNS plugin (dnsmasq or systemd-resolved in NetworkManager.conf) then "edns0" and "trust-ad" are automatically added. The valid "ipv4.dns-options" and "ipv6.dns-options" get merged together.
ru: Параметры DNS для файла /etc/resolv.conf, описанные в руководстве resolv.conf(5). В настоящее время поддерживаются следующие опции: "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc" и "inet6", "ip6-bytestring", "ip6-dotint", "no-ip6-dotint". См. руководство по resolv.conf(5). Обратите внимание, что существует различие между неустановленным (по умолчанию) списком и пустым списком. В nmcli для отмены установки списка установите значение "". Чтобы установить пустой список, установите значение " ". В настоящее время список без установки имеет то же значение, что и пустой список. В будущем это может измениться. Настройка "trust-ad" выполняется только в том случае, если профиль вносит имена серверов в resolv.conf, а также если у всех профилей, вносящих имена, включена опция "trust-ad". При использовании кэширующего DNS-плагина (dnsmasq или systemd-resolved в NetworkManager.conf) параметры "edns0" и "trust-ad" добавляются автоматически. Действительные "ipv4.dns-options" и "ipv6.dns-options" объединяются вместе.

en: Configure IPv6 Privacy Extensions for SLAAC, described in RFC4941.  If enabled, it makes the kernel generate a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address via modified EUI-64.  This enhances privacy, but could cause problems in some applications, on the other hand.  The permitted values are: -1: unknown, 0: disabled, 1: enabled (prefer public address), 2: enabled (prefer temporary addresses). Having a per-connection setting set to "-1" (unknown) means fallback to global configuration "ipv6.ip6-privacy". If also global configuration is unspecified or set to "-1", fallback to read "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr". Note that this setting is distinct from the Stable Privacy addresses that can be enabled with the "addr-gen-mode" property's "stable-privacy" setting as another way of avoiding host tracking with IPv6 addresses.
ru: Настройте расширения конфиденциальности IPv6 для SLAAC, описанные в спецификации RFC4941. Если включено, это заставляет ядро создавать временный IPv6-адрес в дополнение к общедоступному, созданному с MAC-адреса, через измененный EUI-64. Это повышает конфиденциальность, но может вызвать проблемы в некоторых приложениях, с другой стороны. Допустимые значения: -1: неизвестно, 0: отключено, 1: включено (предпочитают публичный адрес), 2: включено (предпочитают временные адреса). Если для каждого подключения установлено значение «-1» (неизвестно), это означает возврат к глобальной конфигурации «ipv6.ip6-privacy». Если глобальная конфигурация не указана или установлена ​​на «-1», будет прочитано значение из «/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr». Обратите внимание, что этот параметр отличается от настроек расширений конфиденциальности, которые можно включить с помощью параметра "stable-privacy" свойства «addr-gen-mode», как еще один способ избежать отслеживания хостов с IPv6-адресами.

en: The IPv6 connection method.
ru: Метод подключения по протоколу IPv6.

en: Maximum transmission unit size, in bytes. If zero (the default), the MTU is set automatically from router advertisements or is left equal to the link-layer MTU. If greater than the link-layer MTU, or greater than zero but less than the minimum IPv6 MTU of 1280, this value has no effect.
ru: MTU, в байтах. При нулевом значении (по умолчанию), MTU автоматически настраивается на базе объявления маршрутизатора, либо оставляется равным значению MTU канального уровня. Если значение превышает значение MTU канального уровня, либо превышает нулевое значение, но не превышает мин. значения IPv6 MTU в 1280, то это значение ни на что не влияет.

en: A timeout for waiting Router Advertisements in seconds. If zero (the default), a globally configured default is used. If still unspecified, the timeout depends on the sysctl settings of the device. Set to 2147483647 (MAXINT32) for infinity.
ru: Истечение времени ожидания объявления маршрутизатора, в секундах. В случае нулевого значения (по умолчанию) используется глобально настроенное значение по умолчанию. Если и в этом случае значение не указано, истечение времени ожидания зависит от параметров sysctl устройства. Для бесконечного времени ожидания укажите 2147483647 (MAXINT32).

en: Array of IP routes.
ru: Массив маршрутов IP.

en: Configure the token for draft-chown-6man-tokenised-ipv6-identifiers-02 IPv6 tokenized interface identifiers. Useful with eui64 addr-gen-mode. When set, the token is used as IPv6 interface identifier instead of the hardware address. This only applies to addresses from stateless autoconfiguration, not to IPv6 link local addresses.
ru: Настройка токена для draft-chown-6man-tokenised-ipv6-identifiers-02 IPv6 токенизированных идентификаторов интерфейсов. Используется в режиме eui64 addr-gen-mode. Если установлено, токен используется в качестве идентификатора интерфейса IPv6 вместо аппаратного адреса. Это применимо только к адресам из автоконфигурации без статического изменения, но не к локальным адресам соединения IPv6.

en: How many additional levels of encapsulation are permitted to be prepended to packets. This property applies only to IPv6 tunnels. To disable this option, add 0x1 (ip6-ign-encap-limit) to ip-tunnel flags.
ru: Сколько дополнительных уровней инкапсуляции разрешено добавлять в начале пакета. Это свойство применяется только к туннелям IPv6. Чтобы отключить эту опцию, добавьте 0x1 (ip6-ign-encap-limit) к флагам ip-tunnel.

en: Tunnel flags. Currently, the following values are supported: 0x1 (ip6-ign-encap-limit), 0x2 (ip6-use-orig-tclass), 0x4 (ip6-use-orig-flowlabel), 0x8 (ip6-mip6-dev), 0x10 (ip6-rcv-dscp-copy) and 0x20 (ip6-use-orig-fwmark). They are valid only for IPv6 tunnels.
ru: Флаги туннеля. В настоящее время поддерживаются следующие значения: 0x1 (ip6-ign-encap-limit), 0x2 (ip6-use-orig-tclass), 0x4 (ip6-use-orig-flowlabel), 0x8 (ip6-mip6-dev), 0x10 (ip6-rcv-dscp-copy) и 0x20 (ip6-use-orig-fwmark). Они действительны только для туннелей IPv6.

en: The flow label to assign to tunnel packets. This property applies only to IPv6 tunnels.
ru: Метка потока для назначения туннельным пакетам. Это свойство применяется только к туннелям IPv6.

en: The fwmark value to assign to tunnel packets. This property can be set to a non zero value only on VTI and VTI6 tunnels.
ru: Значение fwmark, назначаемое тоннельным пакетам. Значение данного параметра, не равное нулю, можно указывать только для тоннелей VTI и VTI6.

en: The key used for tunnel input packets; the property is valid only for certain tunnel modes (GRE, IP6GRE). If empty, no key is used.
ru: Ключ, используемый для входящих пакетов туннеля; свойство действует только для определённых туннельных режимов (GRE, IP6GRE). Если значение отсутствует, ключи не используются.

en: The local endpoint of the tunnel; the value can be empty, otherwise it must contain an IPv4 or IPv6 address.
ru: Локальная конечная точка туннеля; значение может быть пустым, в противном случае оно должно содержать адрес IPv4 или IPv6.

en: The tunneling mode. Valid values: ipip (1), gre (2), sit (3), isatap (4), vti (5), ip6ip6 (6), ipip6 (7), ip6gre (8), vti6 (9), gretap (10) and ip6gretap (11)
ru: Режим туннелирования. Допустимые значения: ipip (1), gre (2), sit (3), isatap (4), vti (5), ip6ip6 (6), ipip6 (7), ip6gre (8), vti6 (9), gretap (10) и ip6gretap (11)

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple fragments.
ru: При значении, отличном от нуля, будут передаваться пакеты только указанного или меньшего размера. Более крупные пакеты разбиваются на несколько фрагментов.

en: The key used for tunnel output packets; the property is valid only for certain tunnel modes (GRE, IP6GRE). If empty, no key is used.
ru: Ключ, используемый для исходящих пакетов туннеля; свойство действует только для определённых туннельных режимов (GRE, IP6GRE). Если значение отсутствует, ключи не используются.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID the new device will be bound to so that tunneled packets will only be routed via that interface.
ru: Если задано, указывает имя родительского интерфейса или UUID родительского подключения, с которым будет объединено новое устройство, чтобы маршрут туннелируемых пакетов проходил только через этот интерфейс.

en: Whether to enable Path MTU Discovery on this tunnel.
ru: Включить ли обнаружение пути MTU в этом туннеле.

en: The remote endpoint of the tunnel; the value must contain an IPv4 or IPv6 address.
ru: Удалённая конечная точка туннеля; значение должно содержать адрес IPv4 или IPv6.

en: The type of service (IPv4) or traffic class (IPv6) field to be set on tunneled packets.
ru: Тип сервиса (IPv4) или класс трафика (IPv6), который должен быть установлен для туннелированных пакетов.

en: The TTL to assign to tunneled packets. 0 is a special value meaning that packets inherit the TTL value.
ru: Время жизни (TTL), назначаемое туннелированным пакетам. 0 является специальным значением, означающим, что значение TTL пакетов является наследуемым.

en: Whether the transmitted traffic must be encrypted.
ru: Необходимо ли шифровать передаваемый трафик.

en: The pre-shared CAK (Connectivity Association Key) for MACsec Key Agreement. Must be a string of 32 hexadecimal characters.
ru: Предварительный общий CAK (ключ ассоциации подключения) для соглашения о ключах MACsec. Должен представлять собой строку из 32 шестнадцатеричных символов.

en: Flags indicating how to handle the "mka-cak" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «mka-cak».

en: The pre-shared CKN (Connectivity-association Key Name) for MACsec Key Agreement. Must be a string of hexadecimal characters with a even length between 2 and 64.
ru: Предварительный общий CKN (ключ ассоциации подключения) для соглашения о ключах MACsec. Должен представлять собой строку из шестнадцатеричных символов чётной длины от 2 до 64.

en: Specifies how the CAK (Connectivity Association Key) for MKA (MACsec Key Agreement) is obtained.
ru: Определяет способ получения CAK (ключ ассоциации подключения) для MKA (соглашение о ключах MACsec).

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this MACSEC interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
ru: Если значение указано, то оно определяет имя интерфейса или UUID родительского подключения, на базе которого должен быть создан данный интерфейс MACSEC. Если свойство не определено, то подключение должно иметь параметр "802-3-ethernet" со свойством "mac-address".

en: The port component of the SCI (Secure Channel Identifier), between 1 and 65534.
ru: Компонент порта идентификатора защищённого канала (SCI), значение от 1 и до 65534.

en: Specifies whether the SCI (Secure Channel Identifier) is included in every packet.
ru: Указывает, будет ли идентификатор защищённого канала (SCI) включаться ​​в каждый пакет.

en: Specifies the validation mode for incoming frames.
ru: Определяет режим проверки для входящих кадров.

en: The macvlan mode, which specifies the communication mechanism between multiple macvlans on the same lower device.
ru: Режим macvlan, который определяет механизм связи между несколькими macvlan на одном и том же нижнем устройстве.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this MAC-VLAN interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
ru: Если значение указано, то оно определяет имя интерфейса или UUID родительского подключения, на базе которого должен быть создан данный интерфейс MAC-VLAN. Если свойство не определено, то подключение должно иметь параметр "802-3-ethernet" со свойством "mac-address".

en: Whether the interface should be put in promiscuous mode.
ru: Должен ли интерфейс быть помещен в неизбирательный режим.

en: Whether the interface should be a MACVTAP.
ru: Должен ли интерфейс использовать MACVTAP.

en: A list of driver names to match. Each element is a shell wildcard pattern. See NMSettingMatch:interface-name for how special characters '|', '&', '!' and '\' are used for optional and mandatory matches and inverting the pattern.
ru: Список названий драйверов для сопоставлений. Каждый элемент списка представляет собой шаблон shell с подстановочными символами. Сведения о том, как специальные символы  '|', '&', '!' и '\' используются для дополнительных и обязательных совпадений, а также об инвертировании шаблонов ищите в NMSettingMatch:interface-name.

en: A list of interface names to match. Each element is a shell wildcard pattern. An element can be prefixed with a pipe symbol (|) or an ampersand (&). The former means that the element is optional and the latter means that it is mandatory. If there are any optional elements, than the match evaluates to true if at least one of the optional element matches (logical OR). If there are any mandatory elements, then they all must match (logical AND). By default, an element is optional. This means that an element "foo" behaves the same as "|foo". An element can also be inverted with exclamation mark (!) between the pipe symbol (or the ampersand) and before the pattern. Note that "!foo" is a shortcut for the mandatory match "&!foo". Finally, a backslash can be used at the beginning of the element (after the optional special characters) to escape the start of the pattern. For example, "&\!a" is an mandatory match for literally "!a".
ru: Список имён интерфейсов для сравнения. Каждый элемент списка представляет собой шаблон shell с подстановочными символами. Перед элементом может идти префикс с символом вертикальной черты (|) или амперсандом (&). Первый из них означает, что элемент является необязательным, а последний — что элемент обязателен. В случае наличия необязательных элементов, совпадение считается успешным, если хотя бы один из элементов совпадает с шаблоном (логическое ИЛИ). В случае наличия обязательных элементов, совпадение должно быть полным для всех элементов (логическое И). По умолчанию, элемент считается необязательным. Это означает, что элемент "foo" ведёт себя так же, как и элемент "|foo". Элемент можно инвертировать с помощью символа восклицательного знака (!) между символом вертикальной черты (или амперсанда) и перед шаблоном. Обратите внимание, что "!foo" представляет собой краткую форму обязательного совпадения "&!foo". И наконец, в начале элемента может использоваться обратная косая черта (после необязательного специального символа) для зеркалирования начала шаблона. Например: "&\!a" является обязательным совпадением для буквального "!a".

en: A list of kernel command line arguments to match. This may be used to check whether a specific kernel command line option is set (or unset, if prefixed with the exclamation mark). The argument must either be a single word, or an assignment (i.e. two words, joined by "="). In the former case the kernel command line is searched for the word appearing as is, or as left hand side of an assignment. In the latter case, the exact assignment is looked for with right and left hand side matching. Wildcard patterns are not supported. See NMSettingMatch:interface-name for how special characters '|', '&', '!' and '\' are used for optional and mandatory matches and inverting the match.
ru: Список аргументов командной строки для сопоставлений. Может использоваться для проверки, установлена ли конкретная команда (или не установлена, если вначале идёт префикс в виде восклицательного знака). Аргументом должно быть одно слово, либо присвоение (например, два слова, объединённые знаком равенства «=»). В первом случае в командной строке ядра выполняется поиск слова в том виде, как оно присутствует в строке, либо как левая часть присвоения. Во втором случае ищется точное присвоение с совпадающими левой и правой сторонами присвоения. Шаблоны с подстановочными символами не поддерживаются. Сведения о том, как специальные символы  '|', '&', '!' и '\' используются для дополнительных и обязательных совпадений, а также об инвертировании совпадений ищите в NMSettingMatch:interface-name.

en: A list of paths to match against the ID_PATH udev property of devices. ID_PATH represents the topological persistent path of a device. It typically contains a subsystem string (pci, usb, platform, etc.) and a subsystem-specific identifier. For PCI devices the path has the form "pci-$domain:$bus:$device.$function", where each variable is an hexadecimal value; for example "pci-0000:0a:00.0". The path of a device can be obtained with "udevadm info /sys/class/net/$dev | grep ID_PATH=" or by looking at the "path" property exported by NetworkManager ("nmcli -f general.path device show $dev"). Each element of the list is a shell wildcard pattern. See NMSettingMatch:interface-name for how special characters '|', '&', '!' and '\' are used for optional and mandatory matches and inverting the pattern.
ru: Список путей, сопоставляемых со свойством udev ID_PATH устройства. ID_PATH представляет собой постоянный топологический путь устройства. Он обычно содержит запись о подсистеме (pci, usb, платформа и так далее), а также идентификатор подсистемы. Для устройств PCI путь имеет вид "pci-$domain:$bus:$device.$function", где каждая переменная имеет шестнадцатеричное значение; например, "pci-0000:0a:00.0". Путь до устройства можно получить с помощью "udevadm info /sys/class/net/$dev | grep ID_PATH=" или просмотрев свойство "path", экспортируемое NetworkManager ("nmcli -f general.path device show $dev"). Каждый элемент списка представляет собой шаблон командного интерпретатора с подстановочным символом. Сведения об инвертировании шаблонов и о том, как специальные символы '|', '&', '!' и '\' используются для опционального и обязательного поисков, смотрите в NMSettingMatch:interface-name.

en: Channel on which the mesh network to join is located.
ru: Канал, на котором расположена сеть mesh, к которой необходимо присоединиться.

en: Anycast DHCP MAC address used when requesting an IP address via DHCP. The specific anycast address used determines which DHCP server class answers the request. This is currently only implemented by dhclient DHCP plugin.
ru: Адрес MAC произвольной рассылки DHCP, используемый при запросе адресов IP с использованием DHCP. Конкретный используемый адрес произвольной рассылки определяет, сервер DHCP какого класса отвечает на запрос. На данный момент параметр реализован только в модуле dhclient DHCP.

en: SSID of the mesh network to join.
ru: SSID сети mesh, к которой нужно присоединиться.

en: The data path type. One of "system", "netdev" or empty.
ru: Тип пути данных. Один из: "system", "netdev" или пустое значение.

en: The bridge failure mode. One of "secure", "standalone" or empty.
ru: Режим сбоя моста. Один из: "secure", "standalone" или пустое значение.

en: Enable or disable multicast snooping.
ru: Включение или выключение multicast snooping.

en: Enable or disable RSTP.
ru: Включение или выключение RSTP.

en: Enable or disable STP.
ru: Включение или выключение STP.

en: Open vSwitch DPDK device arguments.
ru: Аргументы устройства Open vSwitch DPDK.

en: Open vSwitch DPDK number of rx queues. Defaults to zero which means to leave the parameter in OVS unspecified and effectively configures one queue.
ru: Число очередей RX для Open vSwitch DPDK. По умолчанию — нуль, то есть параметр в OVS не настраивается, что по факту настраивает одну очередь.

en: The rx queue size (number of rx descriptors) for DPDK ports. Must be zero or a power of 2 between 1 and 4096, and supported by the hardware. Defaults to zero which means to leave the parameter in OVS unspecified and effectively configures 2048 descriptors.
ru: Размер очереди rx (число дескрипторов rx) для портов DPDK. Должен быть равен нулю, либо быть степенью 2 между 1 и 4096, а также иметь аппаратную поддержку. По умолчанию — ноль, т.е. параметр в OVS остаётся неуказанным и фактически настраивает 2048 дескрипторов.

en: The tx queue size (number of tx descriptors) for DPDK ports. Must be zero or a power of 2 between 1 and 4096, and supported by the hardware. Defaults to zero which means to leave the parameter in OVS unspecified and effectively configures 2048 descriptors.
ru: Размер очереди tx (число дескрипторов tx) для портов DPDK. Должен быть равен нулю, либо быть степенью 2 между 1 и 4096, а также иметь аппаратную поддержку. По умолчанию — ноль, т.е. параметр в OVS остаётся неуказанным и фактически настраивает 2048 дескрипторов.

en: Open vSwitch openflow port number. Defaults to zero which means that port number will not be specified and it will be chosen randomly by ovs. OpenFlow ports are the network interfaces for passing packets between OpenFlow processing and the rest of the network. OpenFlow switches connect logically to each other via their OpenFlow ports.
ru: Номер порта для Open vSwitch openflow. По умолчанию — ноль, то есть номер порта не указывается, и OVS выбирает его случайным образом. Порты OpenFlow представляют собой сетевые интерфейсы для передачи пакетов в остальную сеть после обработки их в OpenFlow. Коммутаторы OpenFlow логически подключены друг к другу с помощью своих портов OpenFlow.

en: The interface type. Either "internal", "system", "patch", "dpdk", or empty.
ru: Тип интерфейса. Либо "internal", "system", "patch", "dpdk", "internal", либо пустое значение.

en: Specifies the name of the interface for the other side of the patch. The patch on the other side must also set this interface as peer.
ru: Указывает имя интерфейса для другой стороны патч-порта. Интерфейс патча на другой стороне также должен быть настроен как одноранговый узел.

en: The time port must be inactive in order to be considered down.
ru: Чтобы считаться не запущенным, порт времени должен быть неактивным.

en: Bonding mode. One of "active-backup", "balance-slb", or "balance-tcp".
ru: Режим агрегации. Один из: "active-backup", "balance-slb" или "balance-tcp".

en: The time port must be active before it starts forwarding traffic.
ru: Порт времени должен быть активным до того, как он начнет перенаправление трафика.

en: LACP mode. One of "active", "off", or "passive".
ru: Режим протокола агрегирования каналов (LACP). Один из: "active", "off" или "passive".

en: The VLAN tag in the range 0-4095.
ru: Метка VLAN в диапазоне 0-4095.

en: A list of VLAN ranges that this port trunks. The property is valid only for ports with mode "trunk", "native-tagged", or "native-untagged port". If it is empty, the port trunks all VLANs.
ru: Список диапазонов VLAN, обрезаемых данным портом. Параметр действителен только для портов с режимами  "trunk", "native-tagged" или "native-untagged port". Если значение не указано, порт обрезает все VLAN.

en: The VLAN mode. One of "access", "native-tagged", "native-untagged", "trunk", "dot1q-tunnel" or unset.
ru: Режим VLAN. Один из: "access", "native-tagged", "native-untagged", "trunk", "dot1q-tunnel", либо режим не указан.

en: If non-zero, instruct pppd to set the serial port to the specified baudrate.  This value should normally be left as 0 to automatically choose the speed.
ru: При значении, отличном от нуля, передаёт pppd сведения о том, какую скорость передачи (в бодах) необходимо установить на последовательном порте. Обычно указывают 0, чтобы скорость была выбрана автоматически.

en: If TRUE, specify that pppd should set the serial port to use hardware flow control with RTS and CTS signals.  This value should normally be set to FALSE.
ru: Если ВЕРНО, указывает pppd использовать на последовательном порте аппаратный контроль потока данных с помощью сигналов RTS и CTS. Обычно здесь стоит значение ЛОЖНО.

en: If non-zero, instruct pppd to presume the connection to the peer has failed if the specified number of LCP echo-requests go unanswered by the peer.  The "lcp-echo-interval" property must also be set to a non-zero value if this property is used.
ru: Если значение отлично от нуля, то в случае, если одноранговый узел не ответит на указанное число эхо-запросов LCP, pppd будет считать, что подключение к пиру было прервано. При использовании данного свойства также необходимо установить отличное от нуля значение для параметра "lcp-echo-interval".

en: If non-zero, instruct pppd to send an LCP echo-request frame to the peer every n seconds (where n is the specified value).  Note that some PPP peers will respond to echo requests and some will not, and it is not possible to autodetect this.
ru: Если ВЕРНО, указывает pppd посылать одноранговому узлу кадры эхо-запроса LCP каждые n секунд (где n — указанное значение). Обратите внимание, что некоторые одноранговые узлы PPP будут отвечать на запросы, а некоторые — не будут, и автоматически определить эти узлы невозможно.

en: If TRUE, stateful MPPE is used.  See pppd documentation for more information on stateful MPPE.
ru: Если ВЕРНО, то используется MPPE с сохранением состояния. Подробности о MPPE с сохранением состояния смотрите в документации к pppd.

en: If non-zero, instruct pppd to request that the peer send packets no larger than the specified size.  If non-zero, the MRU should be between 128 and 16384.
ru: При значении, отличном от нуля, указывает pppd передать запрос о том, чтобы одноранговый узел посылал пакеты, не превышающие указанный размер. При значении, отличном от нуля, значение MRU должно находиться в диапазоне от 128 до 16384.

en: If non-zero, instruct pppd to send packets no larger than the specified size.
ru: При значении, отличном от нуля, указывает pppd посылать пакеты, не превышающие указанный размер.

en: If TRUE, Van Jacobsen TCP header compression will not be requested.
ru: Если ВЕРНО, то метод сжатия заголовков TCP Ван Якобсона не будет запрашиваться.

en: If TRUE, do not require the other side (usually the PPP server) to authenticate itself to the client.  If FALSE, require authentication from the remote side.  In almost all cases, this should be TRUE.
ru: При значении ВЕРНО не требовать от другой стороны (обычно это сервер PPP) аутентифицироваться клиенту. При значении ЛОЖНО — требовать от удалённой стороны аутентификацию. Почти во всех случаях здесь должно указываться значение ВЕРНО.

en: If TRUE, BSD compression will not be requested.
ru: Если ВЕРНО, сжатие BSD не будет запрашиваться.

en: If TRUE, "deflate" compression will not be requested.
ru: Если ВЕРНО, то сжатие «deflate» не будет запрашиваться.

en: If TRUE, the CHAP authentication method will not be used.
ru: Если ВЕРНО, метод аутентификации CHAP не будет использоваться.

en: If TRUE, the EAP authentication method will not be used.
ru: Если ВЕРНО, метод аутентификации EAP не будет использоваться.

en: If TRUE, the MSCHAP authentication method will not be used.
ru: Если ВЕРНО, метод аутентификации MSCHAP не будет использоваться.

en: If TRUE, the MSCHAPv2 authentication method will not be used.
ru: Если ВЕРНО, метод аутентификации MSCHAPv2 не будет использоваться.

en: If TRUE, the PAP authentication method will not be used.
ru: Если ВЕРНО, метод аутентификации PAP не будет использоваться.

en: If TRUE, MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) will be required for the PPP session.  If either 64-bit or 128-bit MPPE is not available the session will fail.  Note that MPPE is not used on mobile broadband connections.
ru: Если ВЕРНО, то для сеанса PPP потребуется MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption). Если 64-разрядный или 128-битный MPPE недоступен, сеанс завершится с ошибкой. Обратите внимание, что MPPE не используется для мобильных широкополосных подключений.

en: If TRUE, 128-bit MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) will be required for the PPP session, and the "require-mppe" property must also be set to TRUE.  If 128-bit MPPE is not available the session will fail.
ru: Если ВЕРНО, то для сеанса PPP потребуется 128-битный MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption), а свойство "require-mppe" также должно иметь значение ВЕРНО. Если 128-битный MPPE недоступен, то сеанс завершится сбоем.

en: If given, specifies the parent interface name on which this PPPoE connection should be created.  If this property is not specified, the connection is activated on the interface specified in "interface-name" of NMSettingConnection.
ru: Если значение задано, задается имя родительского интерфейса, на основе которого должно быть создано данное подключение PPPoE. Если это свойство не задано, подключение активируется на интерфейсе, указанном в «interface-name» параметра NMSettingConnection.

en: Password used to authenticate with the PPPoE service.
ru: Пароль, используемый для аутентификации с помощью службы PPPoE.

en: If specified, instruct PPPoE to only initiate sessions with access concentrators that provide the specified service.  For most providers, this should be left blank.  It is only required if there are multiple access concentrators or a specific service is known to be required.
ru: Если значение задано, указывает PPPoE инициировать только те сеансы на концентраторах доступа, которые предоставляют указанные службы. В случае большинства поставщиков, данный параметр должен оставаться пустым. Он требуется только в случае наличия нескольких концентраторов доступа, или если известно, что потребуется конкретная служба.

en: Username used to authenticate with the PPPoE service.
ru: Имя пользователя, используемое для аутентификации с помощью службы PPPoE.

en: Whether the proxy configuration is for browser only.
ru: Используется ли конфигурация прокси-сервера только для браузера.

en: Method for proxy configuration, Default is "none" (0)
ru: Способ настройки прокси-сервера, по умолчанию "none" (0)

en: The PAC script. In the profile this must be an UTF-8 encoded javascript code that defines a FindProxyForURL() function. When setting the property in nmcli, a filename is accepted too. In that case, nmcli will read the content of the file and set the script. The prefixes "file://" and "js://" are supported to explicitly differentiate between the two.
ru: Сценарий PAC. В профиле он должен представлять собой код javascript в кодировке UTF-8, определяющий функцию FindProxyForURL(). При настройке свойства в nmcli также принимается имя файла. В этом случае nmcli прочтёт содержимое файла и настроит сценарий. Для явных различий между двумя сценариями поддерживаются префиксы file://" и "js://".

en: PAC URL for obtaining PAC file.
ru: Адрес URL PAC для получения файла PAC.

en: Speed to use for communication over the serial port.  Note that this value usually has no effect for mobile broadband modems as they generally ignore speed settings and use the highest available speed.
ru: Скорость, которую можно использовать для связи через последовательный порт. Обратите внимание, что это значение обычно не влияет на мобильные широкополосные модемы, поскольку они обычно игнорируют настройки скорости и используют самую высокую доступную скорость.

en: Byte-width of the serial communication. The 8 in "8n1" for example.
ru: Байтовая ширина последовательного интерфейса. Например, 8 в «8n1».

en: Parity setting of the serial port.
ru: Настройка чётности последовательного порта.

en: Time to delay between each byte sent to the modem, in microseconds.
ru: Время задержки между каждым байтом, отправленным на модем, в микросекундах.

en: Number of stop bits for communication on the serial port.  Either 1 or 2. The 1 in "8n1" for example.
ru: Количество стоповых бит для связи по последовательному порту. Либо 1, либо 2. Например, 1 в «8n1».

en: Whether to autoprobe virtual functions by a compatible driver. If set to "true" (1), the kernel will try to bind VFs to a compatible driver and if this succeeds a new network interface will be instantiated for each VF. If set to "false" (0), VFs will not be claimed and no network interfaces will be created for them. When set to "default" (-1), the global default is used; in case the global default is unspecified it is assumed to be "true" (1).
ru: Выполнять ли автоматическую пробу виртуальных функций с помощью совместимого драйвера. При значении "true" (1) ядро попробует привязать виртуальные функции к совместимому драйверу, и в случае успеха для каждой виртуальной функции будет создан отдельный экземпляр сетевого интерфейса. При значении "false" (0) виртуальные функции не будут объявлены, идя них не будут создаваться сетевые интерфейсы. При значении "default" (-1) используются глобальные параметры по умолчанию; если глобальные параметры не установлены, то предполагается значение "true" (1).

en: The total number of virtual functions to create. Note that when the sriov setting is present NetworkManager enforces the number of virtual functions on the interface (also when it is zero) during activation and resets it upon deactivation. To prevent any changes to SR-IOV parameters don't add a sriov setting to the connection.
ru: Общее число создаваемых виртуальных функций. Обратите внимание, что в присутствии параметра sriov, NetworkManager принудительно создаёт указанное число виртуальных функций на интерфейсе (а также при значении 0) во время активации и сбрасывает его при деактивации. Чтобы предотвратить внесение изменений в параметры SR-IOV, не добавляйте параметр sriov в параметры подключения.

en: Array of virtual function descriptors. Each VF descriptor is a dictionary mapping attribute names to GVariant values. The 'index' entry is mandatory for each VF. When represented as string a VF is in the form: "INDEX [ATTR=VALUE[ ATTR=VALUE]...]". for example: "2 mac=00:11:22:33:44:55 spoof-check=true". Multiple VFs can be specified using a comma as separator. Currently, the following attributes are supported: mac, spoof-check, trust, min-tx-rate, max-tx-rate, vlans. The "vlans" attribute is represented as a semicolon-separated list of VLAN descriptors, where each descriptor has the form "ID[.PRIORITY[.PROTO]]". PROTO can be either 'q' for 802.1Q (the default) or 'ad' for 802.1ad.
ru: Массив дескрипторов виртуальных функций (VF). Каждый из дескрипторов представляет собой словарь отображения имён атрибутов на значения GVariant. Запись 'index' обязательна для каждой VF. Представленная строкой VF имеет вид "INDEX [ATTR=VALUE[ ATTR=VALUE]...]". Например: "2 mac=00:11:22:33:44:55 spoof-check=true". При указании нескольких VF в качестве разделителя используется запятая. На данный момент поддерживаются следующие атрибуты: mac, spoof-check, trust, min-tx-rate, max-tx-rate, vlans. Атрибут "vlans" представлен в виде списка дескрипторов VLAN, разделяемых точкой с запятой, где каждый дескриптор имеет вид "ID[.PRIORITY[.PROTO]]". PROTO может иметь значение либо «q» для 802.1Q (по умолчанию), либо «ad» для 802.1ad.

en: Array of TC queueing disciplines. When the "tc" setting is present, qdiscs from this property are applied upon activation. If the property is empty, all qdiscs are removed and the device will only have the default qdisc assigned by kernel according to the "net.core.default_qdisc" sysctl. If the "tc" setting is not present, NetworkManager doesn't touch the qdiscs present on the interface.
ru: Массив планировщиков очередей контроля трафика (TC). При наличии параметра «tc», планировщики очередей из этого параметра применяются по факту активации. Если параметр пустой, все планировщики удаляются, и у устройства будет только планировщик по умолчанию, назначенный ядром согласно sysctl "net.core.default_qdisc". Если параметр «tc» отсутствует, NetworkManager не касается планировщиков, присутствующих на интерфейсе.

en: Array of TC traffic filters. When the "tc" setting is present, filters from this property are applied upon activation. If the property is empty, NetworkManager removes all the filters. If the "tc" setting is not present, NetworkManager doesn't touch the filters present on the interface.
ru: Массив фильтров контроля трафика (TC). При наличии параметра «tc», фильтры из этого параметра применяются по факту активации. Если параметр пустой, NetworkManager удаляет все фильтры. Если параметр «tc» отсутствует, NetworkManager не трогает фильтры, присутствующие на интерфейсе.

en: The JSON configuration for the team network interface.  The property should contain raw JSON configuration data suitable for teamd, because the value is passed directly to teamd. If not specified, the default configuration is used.  See man teamd.conf for the format details.
ru: Конфигурация JSON для сетевых интерфейсов team. Свойство должно содержать необработанные данные конфигурации JSON, пригодные для teamd, так как значение передаётся напрямую в teamd. Если значение не указано, используется конфигурация по умолчанию. Подробности о формате см. в teamd.conf.

en: Link watchers configuration for the connection: each link watcher is defined by a dictionary, whose keys depend upon the selected link watcher. Available link watchers are 'ethtool', 'nsna_ping' and 'arp_ping' and it is specified in the dictionary with the key 'name'. Available keys are:   ethtool: 'delay-up', 'delay-down', 'init-wait'; nsna_ping: 'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'; arp_ping: all the ones in nsna_ping and 'source-host', 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'. See teamd.conf man for more details.
ru: Конфигурация наблюдателя за каналами для данного подключения: каждый из наблюдателей настраивается словарём, ключи которого зависят от выбранного наблюдателя. Доступны следующие наблюдатели: ethtool, nsna_ping и arp_ping, в словаре они указываются с помощью ключа «name». Доступные ключи для ethtool: 'delay-up', 'delay-down', 'init-wait'; для nsna_ping: 'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'; для arp_ping: все ключи для nsna_ping, а также 'source-host', 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'. Подробности см. в man teamd.conf.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.count.
ru: Соответствует mcast_rejoin.count в teamd.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.interval.
ru: Соответствует mcast_rejoin.interval в teamd.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.count.
ru: Соответствует notify_peers.count в teamd.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.interval.
ru: Соответствует notify_peers.interval в teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.name. Permitted values are: "roundrobin", "broadcast", "activebackup", "loadbalance", "lacp", "random".
ru: Соответствует runner.name в teamd. Разрешённые значения: "roundrobin", "broadcast", "activebackup", "loadbalance", "lacp", "random".

en: Corresponds to the teamd runner.active.
ru: Соответствует runner.active в teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.agg_select_policy.
ru: Соответствует runner.agg_select_policy в teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.fast_rate.
ru: Соответствует runner.fast_rate в teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.hwaddr_policy.
ru: Соответствует runner.hwaddr_policy в teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.min_ports.
ru: Соответствует run.min_ports в teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.sys_prio.
ru: Соответствует runner.sys_prio в teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.name.
ru: Соответствует runner.tx_balancer.name в teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.interval.
ru: Соответствует runner.tx_balancer.interval в teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_hash.
ru: Соответствует runner.tx_hash в teamd.

en: The JSON configuration for the team port. The property should contain raw JSON configuration data suitable for teamd, because the value is passed directly to teamd. If not specified, the default configuration is used. See man teamd.conf for the format details.
ru: Конфигурация JSON для портов team. Свойство должно содержать необработанные данные конфигурации JSON, пригодные для teamd, так как значение передаётся напрямую в teamd. Если значение не указано, используется конфигурация по умолчанию. Подробности о формате см. в teamd.conf.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.lacp_key.
ru: Соответствует ports.PORTIFNAME.lacp_key в teamd.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.lacp_prio.
ru: Соответствует port.PORTIFNAME.lacp_prio в teamd.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.prio.
ru: Соответствует port.PORTIFNAME.prio в teamd.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.queue_id. When set to -1 means the parameter is skipped from the json config.
ru: Соответствует port.PORTIFNAME.queue_id в teamd. Если установлено значение -1, то параметр из конфигурации json пропускается.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.sticky.
ru: Соответствует ports.PORTIFNAME.sticky в teamd.

en: The group ID which will own the device. If set to NULL everyone will be able to use the device.
ru: Идентификатор группы, которой будет принадлежать устройство. Если установлено значение NULL, каждый сможет использовать устройство.

en: The operating mode of the virtual device. Allowed values are "tun" (1) to create a layer 3 device and "tap" (2) to create an Ethernet-like layer 2 one.
ru: Режим работы виртуального устройства. Допустимые значения: "tun" (1), чтобы создать устройство уровня 3 и "tap" (2), чтобы создать слой 2, подобный Ethernet.

en: If the property is set to TRUE, the interface will support multiple file descriptors (queues) to parallelize packet sending or receiving. Otherwise, the interface will only support a single queue.
ru: Если для свойства установлено значение ВЕРНО, то интерфейс будет поддерживать несколько файловых дескрипторов (очередей) для параллелизации отправки или приема пакетов. В противном случае интерфейс будет поддерживать только одну очередь.

en: The user ID which will own the device. If set to NULL everyone will be able to use the device.
ru: Идентификатор пользователя, которому принадлежит устройство. Если установлено значение NULL, каждый сможет использовать устройство.

en: If TRUE the interface will prepend a 4 byte header describing the physical interface to the packets.
ru: Если ВЕРНО, интерфейс в начале пакетов добавит 4-байтовый заголовок, описывающий физический интерфейс.

en: If TRUE the IFF_VNET_HDR the tunnel packets will include a virtio network header.
ru: При значении ВЕРНО для флага IFF_VNET_HDR пакеты туннеля будут содержать заголовок сети virtio.

en: A dictionary of key/value pairs with user data. This data is ignored by NetworkManager and can be used at the users discretion. The keys only support a strict ascii format, but the values can be arbitrary UTF8 strings up to a certain length.
ru: Словарь пар «ключ/значение» с данными пользователей. NetworkManager игнорирует эти данные, и их можно использовать по усмотрению пользователей. Ключи поддерживают только строгий формат ascii, но значения могут быть представлены произвольными строками в кодировке UTF-8 определённой длинны.

en: For outgoing packets, a list of mappings from Linux SKB priorities to 802.1p priorities.  The mapping is given in the format "from:to" where both "from" and "to" are unsigned integers, ie "7:3".
ru: Для исходящих пакетов — список сопоставлений приоритетов Linux SKB с приоритетами 802.1p. Отображение задается в формате «from:to», где и «from», и «to» представляют собой беззнаковые целые, то есть «7:3».

en: One or more flags which control the behavior and features of the VLAN interface.  Flags include "reorder-headers" (0x1) (reordering of output packet headers), "gvrp" (0x2) (use of the GVRP protocol), and "loose-binding" (0x4) (loose binding of the interface to its master device's operating state). "mvrp" (0x8) (use of the MVRP protocol). The default value of this property is NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS, but it used to be 0. To preserve backward compatibility, the default-value in the D-Bus API continues to be 0 and a missing property on D-Bus is still considered as 0.
ru: Один или несколько флагов, которые управляют поведением и функциями интерфейса VLAN. Флаги включают в себя: "reorder-headers" (0x1) (переупорядочение заголовков исходящих пакетов), "gvrp" (0x2) (использование протокола GVRP) и "loose-binding" (0x4) (свободное связывание интерфейса с рабочим состоянием его ведущего устройства). "mvrp" (0x8) (использование протокола MVRP). Значением по умолчанию для этого свойства является NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS, но обычно оно было равно 0. Чтобы сохранить обратную совместимость, значение по умолчанию в D-Bus API по-прежнему остаётся нулём, а недостающее свойство D-Bus по-прежнему считается нулём.

en: The VLAN identifier that the interface created by this connection should be assigned. The valid range is from 0 to 4094, without the reserved id 4095.
ru: Идентификатор VLAN, которому должен быть назначен интерфейс, созданный этим подключением. Действительный диапазон: от 0 до 4094, без зарезервированного идентификатора 4095.

en: For incoming packets, a list of mappings from 802.1p priorities to Linux SKB priorities.  The mapping is given in the format "from:to" where both "from" and "to" are unsigned integers, ie "7:3".
ru: Для входящих пакетов — список сопоставлений приоритетов Linux SKB с приоритетами p. Отображение задается в формате «from:to», где и «from», и «to» представляют собой беззнаковые целые, то есть «7:3».

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this VLAN interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
ru: Если значение указано, то оно определяет имя интерфейса или UUID родительского подключения, на базе которого должен быть создан данный интерфейс VLAN. Если свойство не определено, то подключение должно иметь параметр "802-3-ethernet" со свойством "mac-address".

en: Specifies the VLAN protocol to use for encapsulation. Supported values are: '802.1Q', '802.1ad'. If not specified the default value is '802.1Q'.
ru: Указывает протокол VLAN, используемый для инкапсуляции. Поддерживаемые значения: '802.1Q', '802.1ad'. Если значение не указано, значением по умолчанию будет '802.1Q'.

en: Dictionary of key/value pairs of VPN plugin specific data.  Both keys and values must be strings.
ru: Словарь пар «ключ/значение» данных, относящихся к модулю VPN. Как ключи, так и значения должны быть представлены строками.

en: If the VPN service supports persistence, and this property is TRUE, the VPN will attempt to stay connected across link changes and outages, until explicitly disconnected.
ru: Если служба VPN поддерживает сохраняемость и данное свойство имеет значение «ИСТИНА», то VPN будет пытаться поддерживать подключение во время изменений каналов и отключений питания, до тех пор, пока разрыв подключения не будет выполнен явным образом.

en: Dictionary of key/value pairs of VPN plugin specific secrets like passwords or private keys.  Both keys and values must be strings.
ru: Словарь пар «ключ/значение» секретов (пароли, закрытые ключи и т.п.), относящихся к модулю VPN. Как ключи, так и значения должны быть представлены строками.

en: D-Bus service name of the VPN plugin that this setting uses to connect to its network.  i.e. org.freedesktop.NetworkManager.vpnc for the vpnc plugin.
ru: Имя службы D-Bus модуля VPN, используемого этим параметром для подключения к своей сети. Например, «org.freedesktop.NetworkManager.vpnc» для модуля vpnc.

en: Timeout for the VPN service to establish the connection. Some services may take quite a long time to connect. Value of 0 means a default timeout, which is 60 seconds (unless overridden by vpn.timeout in configuration file). Values greater than zero mean timeout in seconds.
ru: Истечение времени ожидания установки подключения службой VPN. Некоторым службам может потребоваться довольно много времени для подключения. Значение 0 означает значение по умолчанию, то есть 60 секунд (если оно не переопределено параметром vpn.timeout в файле конфигурации). Значения выше нуля означают значение в секундах.

en: If the VPN connection requires a user name for authentication, that name should be provided here.  If the connection is available to more than one user, and the VPN requires each user to supply a different name, then leave this property empty.  If this property is empty, NetworkManager will automatically supply the username of the user which requested the VPN connection.
ru: Если для подключения VPN требуется имя пользователя для аутентификации, это имя должно быть указано здесь. Если подключение доступно нескольким пользователям, а VPN требует, чтобы каждый пользователь указывал другое имя, оставьте это свойство пустым. При пустом свойстве NetworkManager автоматически укажет имя пользователя, запросившего VPN-соединение.

en: The routing table for this VRF.
ru: Таблица маршрутизации для данной виртуальной маршрутизации и переадресации (VRF)

en: Specifies the lifetime in seconds of FDB entries learnt by the kernel.
ru: Указывает время жизни записей FDB, полученных ядром (в сек.).

en: Specifies the UDP destination port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
ru: Указывает порт назначения UDP для связи с удаленной конечной точкой  VXLAN-туннеля.

en: Specifies the VXLAN Network Identifier (or VXLAN Segment Identifier) to use.
ru: Задает используемый идентификатор сети VXLAN (или идентификатор сегмента VXLAN).

en: Specifies whether netlink LL ADDR miss notifications are generated.
ru: Указывает, создаются ли уведомления о пропуске LL ADDR сетевого канала.

en: Specifies whether netlink IP ADDR miss notifications are generated.
ru: Указывает, создаются ли уведомления о пропуске IP ADDR сетевого канала.

en: Specifies whether unknown source link layer addresses and IP addresses are entered into the VXLAN device forwarding database.
ru: Указывает, будут ли добавляться в базу данных перенаправления устройства VXLAN адреса канального уровня и адреса IP от неизвестных источников.

en: Specifies the maximum number of FDB entries. A value of zero means that the kernel will store unlimited entries.
ru: Указывает максимальное количество записей FDB. Ноль означает, что ядро ​​будет хранить неограниченное число записей.

en: If given, specifies the source IP address to use in outgoing packets.
ru: Если задано, указывает адрес IP источника для использования в исходящих пакетах.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID.
ru: Если задано, указывает имя родительского интерфейса или UUID родительского подключения.

en: Specifies whether ARP proxy is turned on.
ru: Указывает, включен ли прокси-сервер ARP.

en: Specifies the unicast destination IP address to use in outgoing packets when the destination link layer address is not known in the VXLAN device forwarding database, or the multicast IP address to join.
ru: Указывает одноадресный целевой адрес IP, используемый в исходящих пакетах, если целевой адрес канального уровня неизвестен базе данных перенаправления устройства VXLAN, или же указывает многоадресный адрес IP для присоединения.

en: Specifies whether route short circuit is turned on.
ru: Указывает, включено ли сокращение маршрута.

en: Specifies the maximum UDP source port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
ru: Указывает максимальный номер исходного порта UDP для связи с удаленной конечной точкой VXLAN-туннеля.

en: Specifies the minimum UDP source port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
ru: Указывает минимальный номер исходного порта UDP для связи с удаленной конечной точкой VXLAN-туннеля.

en: Specifies the TOS value to use in outgoing packets.
ru: Указывает значение байта типа обслуживания (TOS) для использования в исходящих пакетах.

en: Specifies the time-to-live value to use in outgoing packets.
ru: Задает значение времени жизни для использования в исходящих пакетах.

en: The P2P device that should be connected to. Currently, this is the only way to create or join a group.
ru: Устройство P2P, к которому необходимо подключиться. На данный момент это единственный способ создания или присоединения к группе.

en: The Wi-Fi Display (WFD) Information Elements (IEs) to set. Wi-Fi Display requires a protocol specific information element to be set in certain Wi-Fi frames. These can be specified here for the purpose of establishing a connection. This setting is only useful when implementing a Wi-Fi Display client.
ru: Настройка информативных элементов Wi-Fi Display (WFD). Wi-Fi Display требует, чтобы в некоторых кадрах присутствовали элементы с информацией о протоколе. В целях установки подключения, эти элементы могут быть указаны здесь. Данный параметр используется только при реализации клиента Wi-Fi Display.

en: Flags indicating which mode of WPS is to be used. There's little point in changing the default setting as NetworkManager will automatically determine the best method to use.
ru: Флаги, указывающие, какой режим WPS должен использоваться. Нет особого смысла изменять значение по умолчанию, поскольку используемый метод NetworkManager определит автоматически.

en: If specified, this connection will only apply to the WiMAX device whose MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (known as MAC spoofing).
ru: Если указано, это подключение будет применяться только к устройству WiMAX с совпадающим адресом MAC. Это свойство не изменяет адрес MAC устройства (так называемый спуфинг).

en: Network Service Provider (NSP) name of the WiMAX network this connection should use.
ru: Имя поставщика сетевых услуг (NSP) сети WiMAX, которую должно использовать данное подключение.

en: When TRUE, setup the interface to accept packets for all MAC addresses. This is enabling the kernel interface flag IFF_PROMISC. When FALSE, the interface will only accept the packets with the interface destination mac address or broadcast.
ru: Если «Истина», то на интерфейсе будет настроено принятие пакетов для всех адресов MAC. Параметр включает флаг ядра интерфейса IFF_PROMISC. Если «Ложно», интерфейс будет принимать только пакеты с целевым адресом MAC этого интерфейса или широковещательные пакеты.

en: When TRUE, enforce auto-negotiation of speed and duplex mode. If "speed" and "duplex" properties are both specified, only that single mode will be advertised and accepted during the link auto-negotiation process: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabits modes, as in these cases link negotiation is mandatory. When FALSE, "speed" and "duplex" properties should be both set or link configuration will be skipped.
ru: При значении «ИСТИНА», принудительно устанавливается автосогласование скорости и дуплексного режима. Если заданы свойства и «speed» и «duplex», то во время процесса автосогласования канала будет объявлен и принят только этот единственный режим: данная конфигурация работает только для спецификаций на базе BASE-T 802.3 и удобна для принудительного применения гигабитных режимов, поскольку в этих случаях согласование канала является обязательным. При значении «ЛОЖНО» должны указываться оба свойства, и "speed" и "duplex", в противном случае настройка канала будет пропущена.

en: If specified, request that the device use this MAC address instead. This is known as MAC cloning or spoofing. Beside explicitly specifying a MAC address, the special values "preserve", "permanent", "random" and "stable" are supported. "preserve" means not to touch the MAC address on activation. "permanent" means to use the permanent hardware address if the device has one (otherwise this is treated as "preserve"). "random" creates a random MAC address on each connect. "stable" creates a hashed MAC address based on connection.stable-id and a machine dependent key. If unspecified, the value can be overwritten via global defaults, see manual of NetworkManager.conf. If still unspecified, it defaults to "preserve" (older versions of NetworkManager may use a different default value). On D-Bus, this field is expressed as "assigned-mac-address" or the deprecated "cloned-mac-address".
ru: При указанном параметре делается запрос на использование именно этого адреса MAC Данная технология известна как «клонирование MAC» или «спуфинг». Кроме явного указания адреса MAC, также поддерживаются специальные значения "preserve", "permanent", "random" и "stable". "Preserve" означает, что адрес MAC не будет изменяться при активации, "permanent" — необходимость использовать постоянный аппаратный адрес устройства, если у устройства он есть (в противном случае он обрабатывается как "preserve"). "random" — создаёт случайный MAC при каждом подключении, "stable" — создаёт хэшированный MAC на базе идентификатора connection.stable-id и машинозависимого ключа. Если не указано, значение может переопределяться глобальными значениями по умолчанию, смотрите руководство для NetworkManager.conf. Если и в этом случае значение не будет указано, то по умолчанию используется "preserve" (в более старых версиях NetworkManager по умолчанию может использоваться другое значение). Для D-Bus это поле выражается в виде "assigned-mac-address", либо (устаревшее значение) "cloned-mac-address".

en: When a value is set, either "half" or "full", configures the device to use the specified duplex mode. If "auto-negotiate" is "yes" the specified duplex mode will be the only one advertised during link negotiation: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabits modes, as in these cases link negotiation is mandatory. If the value is unset (the default), the link configuration will be either skipped (if "auto-negotiate" is "no", the default) or will be auto-negotiated (if "auto-negotiate" is "yes") and the local device will advertise all the supported duplex modes. Must be set together with the "speed" property if specified. Before specifying a duplex mode be sure your device supports it.
ru: При указанном значении (либо "half", либо "full") настраивает устройство на использование указанного режима дуплекса. Если для "auto-negotiate" указано значение "да", то указанный режим дуплекса будет единственным объявленным во время согласования каналов: это работает только для спецификаций BASE-T 802.3 и удобен для для принудительного применения гигабитных режимов, поскольку в этих случаях согласование канала является обязательным. Если значение не указано (по умолчанию), то конфигурация канала будет либо пропущена (при значении «нет» для параметра "auto-negotiate", т.е. значении по умолчанию), либо согласование будет автоматическим (при значении «да» для параметра "auto-negotiate"), а локальное устройство будет объявлять все поддерживаемые режимы дуплекса. Если параметр указан, то он должен указываться вместе со свойством "speed". Перед указанием режима дуплекса убедитесь в том, что устройство его поддерживает.

en: With "cloned-mac-address" setting "random" or "stable", by default all bits of the MAC address are scrambled and a locally-administered, unicast MAC address is created. This property allows to specify that certain bits are fixed. Note that the least significant bit of the first MAC address will always be unset to create a unicast MAC address. If the property is NULL, it is eligible to be overwritten by a default connection setting. If the value is still NULL or an empty string, the default is to create a locally-administered, unicast MAC address. If the value contains one MAC address, this address is used as mask. The set bits of the mask are to be filled with the current MAC address of the device, while the unset bits are subject to randomization. Setting "FE:FF:FF:00:00:00" means to preserve the OUI of the current MAC address and only randomize the lower 3 bytes using the "random" or "stable" algorithm. If the value contains one additional MAC address after the mask, this address is used instead of the current MAC address to fill the bits that shall not be randomized. For example, a value of "FE:FF:FF:00:00:00 68:F7:28:00:00:00" will set the OUI of the MAC address to 68:F7:28, while the lower bits are randomized. A value of "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00" will create a fully scrambled globally-administered, burned-in MAC address. If the value contains more than one additional MAC addresses, one of them is chosen randomly. For example, "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00 02:00:00:00:00:00" will create a fully scrambled MAC address, randomly locally or globally administered.
ru: Если параметр "cloned-mac-address" имеет значение "random" or "stable", то, по умолчанию, все биты адреса MAC скремблируются, и создаётся локально администрируемый MAC-адрес одноадресной передачи. Это свойство предоставляет возможность фиксации некоторых указанных битов. Обратите внимание, что для создания адреса одноадресной передачи значение наименее важных битов первого адреса MAC будет отменено. При значении NULL оно подлежит выборке для перезаписи параметрами подключения по умолчанию. Если значение по-прежнему останется NULL, либо будет пустой строкой, то, по умолчанию, будет создан локально администрируемый адрес MAC одноадресной передачи. Если значение содержит один адрес MAC, то этот адрес используется в качестве маски. Настроенные биты маски должны быть заполнены текущим MAC-адресом устройства, а ненастроенные подлежат рандомизации. Значение "FE:FF:FF:00:00:00" означает, что идентификатор OUI текущего адреса должен быть сохранён, а рандомизироваться должны нижние 3 байта с помощью алгоритмов "random" или "stable". Если значение после маски содержит один дополнительный адрес MAC, то этот адрес используется вместе текущего MAC для заполнения битов, которые не должны рандомизироваться. Например, значение "FE:FF:FF:00:00:00 68:F7:28:00:00:00" настроит OUI адреса на 68:F7:28, а нижние биты будут рандомизированы. Значение "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00" создаст полностью скремблированный, глобально администрируемый прожжённый MAC-адрес. Если значение содержит более одного дополнительного MAC, то один из них выбирается случайно. Например, значение "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00 02:00:00:00:00:00" создаст полностью скремблированный адрес, рандомно администрируемый локально или глобально.

en: If specified, this connection will only apply to the Ethernet device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
ru: Если указано, это подключение будет применяться только к устройству Ethernet, с соответствующим постоянным адресом MAC. Это свойство не изменяет адрес MAC устройства (так называемый спуфинг).

en: If specified, this connection will never apply to the Ethernet device whose permanent MAC address matches an address in the list.  Each MAC address is in the standard hex-digits-and-colons notation (00:11:22:33:44:55).
ru: Если указано, это подключение никогда не будет применяться к устройству Ethernet, постоянный MAC-адрес которого соответствует адресу в списке. Каждый MAC-адрес предоставляется в стандартной нотации шестнадцатеричных цифр и колоний (00: 11: 22: 33: 44: 55).

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple Ethernet frames.
ru: При значении, отличном от нуля, будут передаваться пакеты только указанного или меньшего размера. Более крупные пакеты разбиваются на несколько кадров Ethernet.

en: Specific port type to use if the device supports multiple attachment methods.  One of "tp" (Twisted Pair), "aui" (Attachment Unit Interface), "bnc" (Thin Ethernet) or "mii" (Media Independent Interface). If the device supports only one port type, this setting is ignored.
ru: Конкретный тип используемого порта, если устройство поддерживает несколько методов присоединения. Один из: «tp» (витая пара), «aui» (интерфейс модуля присоединения), «bnc» (тонкий Ethernet) или «mii» (независящий от среды передачи интерфейс). Если устройство поддерживает только один тип порта, этот параметр игнорируется.

en: s390 network device type; one of "qeth", "lcs", or "ctc", representing the different types of virtual network devices available on s390 systems.
ru: Тип сетевого устройства s390; один из: «qeth», «lcs» или «ctc», представляющие различные типы виртуальных сетевых устройств, доступных в системах s390.

en: Dictionary of key/value pairs of s390-specific device options.  Both keys and values must be strings.  Allowed keys include "portno", "layer2", "portname", "protocol", among others.  Key names must contain only alphanumeric characters (ie, [a-zA-Z0-9]). Currently, NetworkManager itself does nothing with this information. However, s390utils ships a udev rule which parses this information and applies it to the interface.
ru: Словарь пар «ключ/значение» параметров устройств, имеющих отношение к s390. Как ключи, так и значения должны быть представлены строками. К числу разрешённых ключей относятся: «portno», «layer2», «portname», «protocol» и другие. Имена ключей должны содержать только буквенно-цифровые символы (т. е. [A-zA-Z0-9]). На данный момент NetworkManager никак не реагирует на эти сведения, но s390utils поставляет правило udev, которое обрабатывает эти сведения и применяет их к интерфейсу.

en: Identifies specific subchannels that this network device uses for communication with z/VM or s390 host.  Like the "mac-address" property for non-z/VM devices, this property can be used to ensure this connection only applies to the network device that uses these subchannels.  The list should contain exactly 3 strings, and each string may only be composed of hexadecimal characters and the period (.) character.
ru: Идентифицирует конкретные подканалы, используемые данным сетевым устройством для обмена информацией с хостами z/VM или s390. Как и в случае свойства "mac-address" для устройств, не относящихся к z/VM, этот параметр можно использовать для обеспечения того, чтобы данное подключение применялось только к тем устройствам подсети, которые используют данные подканалы. В списке должно присутствовать ровно 3 строки, и каждая строка должна состоять только из шестнадцатеричных символов и символа точки (.).

en: When a value greater than 0 is set, configures the device to use the specified speed. If "auto-negotiate" is "yes" the specified speed will be the only one advertised during link negotiation: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabit speeds, as in this case link negotiation is mandatory. If the value is unset (0, the default), the link configuration will be either skipped (if "auto-negotiate" is "no", the default) or will be auto-negotiated (if "auto-negotiate" is "yes") and the local device will advertise all the supported speeds. In Mbit/s, ie 100 == 100Mbit/s. Must be set together with the "duplex" property when non-zero. Before specifying a speed value be sure your device supports it.
ru: При указании значения большего, чем 0, параметр настраивает на устройстве использование указанной скорости. Если для "auto-negotiate" указано значение «да», то указанная скорость будет только той, которая была объявлена во время согласования каналов: это эффективно только для спецификаций BASE-T 802.3 и обычно применяется для принудительного включения гигабитных скоростей, поскольку в этом случае согласование каналов является обязательным. Если значение не указано (0, т.е. значение по умолчанию), то согласование каналов будет либо пропущено (при значении «нет» для "auto-negotiate", т.е. при значении по умолчанию), либо будет автоматическим (при значении «да» для "auto-negotiate"), а локальное устройство объявит обо всех поддерживаемых скоростях. Единицы: Мбит/сек, то есть 100 == 100Мбит/сек. При ненулевом значении это свойство необходимо настраивать вместе со значением дуплекса. Перед указанием скорости убедитесь в том, что имеющееся устройство её поддерживает.

en: The NMSettingWiredWakeOnLan options to enable. Not all devices support all options. May be any combination of "phy" (0x2), "unicast" (0x4), "multicast" (0x8), "broadcast" (0x10), "arp" (0x20), "magic" (0x40) or the special values "default" (0x1) (to use global settings) and "ignore" (0x8000) (to disable management of Wake-on-LAN in NetworkManager).
ru: Параметры NMSettingWiredWakeOnLan для включения. Не все устройства поддерживают все параметры. Возможна любая комбинация следующих возможностей: "phy" (0x2), "unicast" (0x4), "multicast"(0x8), "broadcast" (0x10), "arp" (0x20), "magic" (0x40) или специальных значений "default" (0x1) (использовать глобальные настройки) и "ignore" (0x8000) (чтобы отключить управление Wake-on-LAN в NetworkManager).

en: If specified, the password used with magic-packet-based Wake-on-LAN, represented as an Ethernet MAC address.  If NULL, no password will be required.
ru: Если указано, пароль используется с использованием Wake-on-LAN с волшебным пакетом, представленным как адрес MAC Ethernet. Если NULL, пароль не потребуется.

en: The use of fwmark is optional and is by default off. Setting it to 0 disables it. Otherwise, it is a 32-bit fwmark for outgoing packets. Note that "ip4-auto-default-route" or "ip6-auto-default-route" enabled, implies to automatically choose a fwmark.
ru: Использование фильтра fwmark является необязательным и по умолчанию отключено. Значение 0 отключает использование. В противном случае используется 32-битный fwmark для исходящих пакетов. Обратите внимание, что активация "ip4-auto-default-route" или "ip6-auto-default-route" подразумевает автоматический выбор fwmark.

en: Whether to enable special handling of the IPv4 default route. If enabled, the IPv4 default route from wireguard.peer-routes will be placed to a dedicated routing-table and two policy routing rules will be added. The fwmark number is also used as routing-table for the default-route, and if fwmark is zero, an unused fwmark/table is chosen automatically. This corresponds to what wg-quick does with Table=auto and what WireGuard calls "Improved Rule-based Routing". Note that for this automatism to work, you usually don't want to set ipv4.gateway, because that will result in a conflicting default route. Leaving this at the default will enable this option automatically if ipv4.never-default is not set and there are any peers that use a default-route as allowed-ips. Since this automatism only makes sense if you also have a peer with an /0 allowed-ips, it is usually not necessary to enable this explicitly. However, you can disable it if you want to configure your own routing and rules.
ru: Нужно ли активировать специальную обработку маршрутов IPv4 по умолчанию. Если включено, то изначальные маршруты IPv4 из wireguard.peer-routes будут размещены в специальной таблице маршрутизации, а также будут добавлено два правила в политику маршрутизации. Число fwmark также используется в качестве таблицы маршрутизации для маршрута по умолчанию, и если оно равно нулю, то автоматически  будет выбрана неиспользуемая таблица/fwmark. Это соответствует действиям wg-quick с параметром «Table=auto» и тому, что в WireGuard называется «улучшенной маршрутизацией на основе правил». Обратите внимание, что для того, чтобы эта автоматизация сработала, обычно не требуется настраивать ipv4.gateway, так как это приведёт к конфликтующим маршрутам по умолчанию. Значение данного параметра по умолчанию активирует его автоматически в отсутствии ipv4.never-default, и если есть одноранговые узлы, использующие default-route как allowed-ips. Поскольку эта автоматизация имеет смысл только при наличии однорангового узла со значением  /0 для «allowed-ips», то обычно явном образом данный параметр включать не требуется. Тем не менее, при желании настроить свои собственные правила и маршрутизацию, этот параметр можно отключить.

en: Like ip4-auto-default-route, but for the IPv6 default route.
ru: Аналог ip4-auto-default-route, но для маршрута IPv6 по умолчанию.

en: The listen-port. If listen-port is not specified, the port will be chosen randomly when the interface comes up.
ru: Порт для прослушивания (listen-port). Если listen-port не указан, порт будет выбираться автоматически во время запуска интерфейса.

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple fragments. If zero a default MTU is used. Note that contrary to wg-quick's MTU setting, this does not take into account the current routes at the time of activation.
ru: При значении, отличном от нуля, будут пересылаться пакеты указанного или меньшего размера, а большие пакеты будут разбиваться на несколько фрагментов. При нулевом значении используется MTU по умолчанию. Обратите внимание, что, в отличие от параметров MTU для wg-quick, данный параметр не принимает во внимание текущие маршруты, существующие во время активации.

en: Whether to automatically add routes for the AllowedIPs ranges of the peers. If TRUE (the default), NetworkManager will automatically add routes in the routing tables according to ipv4.route-table and ipv6.route-table. Usually you want this automatism enabled. If FALSE, no such routes are added automatically. In this case, the user may want to configure static routes in ipv4.routes and ipv6.routes, respectively. Note that if the peer's AllowedIPs is "0.0.0.0/0" or "::/0" and the profile's ipv4.never-default or ipv6.never-default setting is enabled, the peer route for this peer won't be added automatically.
ru: Нужно ли автоматически добавлять маршруты для диапазонов AllowedIPs одноранговых узлов. Если ВЕРНО (по умолчанию), то NetworkManager автоматически добавит маршруты в таблицу согласно ipv4.route-table и ipv6.route-table. Если ЛОЖНО, то такие маршруты не будут добавляться автоматически. В таком случае пользователю нужно будет настроить статические маршруты в ipv4.routes и ipv6.routes, соответственно. Обратите внимание, что если AllowedIP однорангового узла имеет значение "0.0.0.0/0" или "::/0", и активирован параметр ipv4.never-default или ipv6.never-default профиля, то маршрут однорангового узла не будет добавляться автоматически.

en: The 256 bit private-key in base64 encoding.
ru: Частный ключ в 256 бит в кодировке base64.

en: Flags indicating how to handle the "private-key" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «private-key».

en: Configures AP isolation, which prevents communication between wireless devices connected to this AP. This property can be set to a value different from "default" (-1) only when the interface is configured in AP mode. If set to "true" (1), devices are not able to communicate with each other. This increases security because it protects devices against attacks from other clients in the network. At the same time, it prevents devices to access resources on the same wireless networks as file shares, printers, etc. If set to "false" (0), devices can talk to each other. When set to "default" (-1), the global default is used; in case the global default is unspecified it is assumed to be "false" (0).
ru: Параметры изоляции точки доступа, предотвращающие обмен информацией между беспроводными устройствами, подключённым к этой точке доступа. Для данного свойства можно установить значение, отличное от значения "default" (-1), только если интерфейс настроен в режиме точки доступа. Если указать "true" (1), то устройства не смогут обмениваться информацией друг с другом. Это свойство повышает безопасность, так как защищает устройства от атак с других клиентов в сети. В тоже время оно препятствует доступу устройств к таким общим ресурсам в одной беспроводной сети, как файлы, принтеры и так далее. Если указать "false" (0), то устройства смогут подключаться друг к другу. Если указать "default" (-1), то будет использоваться глобальное значение по умолчанию; в случае его отсутствия, подразумевается значение "false" (0).

en: 802.11 frequency band of the network.  One of "a" for 5GHz 802.11a or "bg" for 2.4GHz 802.11.  This will lock associations to the Wi-Fi network to the specific band, i.e. if "a" is specified, the device will not associate with the same network in the 2.4GHz band even if the network's settings are compatible.  This setting depends on specific driver capability and may not work with all drivers.
ru: Частотный диапазон 802.11 сети. Может иметь значение «а» для 5 ГГц 802.11a, или «bg» для 2.4GHz 802.11. Значение закрепляет ассоциации с сетью Wi-Fi в определенном диапазоне, т. е., если указано «a», устройство не будет сопоставляться с этой же сетью в диапазоне 2,4 ГГц, даже если параметры сети совместимы. Этот параметр зависит от возможностей конкретных драйверов и может не работать со всеми драйверами.

en: If specified, directs the device to only associate with the given access point.  This capability is highly driver dependent and not supported by all devices.  Note: this property does not control the BSSID used when creating an Ad-Hoc network and is unlikely to in the future. Locking a client profile to a certain BSSID will prevent roaming and also disable background scanning. That can be useful, if there is only one access point for the SSID.
ru: Если указано, то устройство будет сопоставляться только с указанной точкой доступа. Эта возможность сильно зависит от драйверов и поддерживается не всеми устройствами. Внимание: это свойство не контролирует BSSID, используемый при создании сетей без точек доступа, и вряд ли будет контролировать в будущем. Привязка профиля клиента к конкретному BSSID предотвратит роуминг и также отключит фоновое сканирование. Параметр может оказаться удобным, если для SSID есть только одна точка доступа.

en: Wireless channel to use for the Wi-Fi connection.  The device will only join (or create for Ad-Hoc networks) a Wi-Fi network on the specified channel.  Because channel numbers overlap between bands, this property also requires the "band" property to be set.
ru: Беспроводной канал, используемый для подключений Wi-Fi. Устройство будет присоединяться к сети Wi-Fi (или создавать, в случае сетей без точек доступа) только по указанному каналу. Поскольку между диапазонами номера каналов перекрываются, при использовании этого свойства также необходимо настроить свойство «band».

en: If specified, request that the device use this MAC address instead. This is known as MAC cloning or spoofing. Beside explicitly specifying a MAC address, the special values "preserve", "permanent", "random", "stable" and "stable-ssid" are supported. "preserve" means not to touch the MAC address on activation. "permanent" means to use the permanent hardware address of the device. "random" creates a random MAC address on each connect. "stable" creates a hashed MAC address based on connection.stable-id and a machine dependent key. "stable-ssid" creates a hashed MAC address based on the SSID, the same as setting the stable-id to "${NETWORK_SSID}". If unspecified, the value can be overwritten via global defaults, see manual of NetworkManager.conf. If still unspecified, it defaults to "preserve" (older versions of NetworkManager may use a different default value). On D-Bus, this field is expressed as "assigned-mac-address" or the deprecated "cloned-mac-address".
ru: При указанном параметре делается запрос на использование именно этого адреса MAC. Данная технология известна как «клонирование MAC» или «спуфинг». Кроме явного указания адреса MAC, также поддерживаются специальные значения "preserve", "permanent", "random" и "stable-ssid". "Preserve" означает, что адрес MAC не будет изменяться при активации, "permanent" — необходимость использовать постоянный аппаратный адрес устройства, "random" — создаёт случайный MAC при каждом подключении, "stable" — создаёт хэшированный MAC на базе идентификатора connection.stable-id и машинозависимого ключа. "stable-ssid" создает хэшированный MAC-адрес на основе SSID, как и установка stable-id в "${NETWORK_SSID}". Если не указано, значение может переопределяться глобальными значениями по умолчанию, смотрите руководство для NetworkManager.conf. Если и в этом случае значение не будет указано, то по умолчанию используется "preserve" (в более старых версиях NetworkManager по умолчанию может использоваться другое значение). Для D-Bus это поле выражается в виде "assigned-mac-address", либо (устаревшее значение) "cloned-mac-address".

en: If TRUE, indicates that the network is a non-broadcasting network that hides its SSID. This works both in infrastructure and AP mode. In infrastructure mode, various workarounds are used for a more reliable discovery of hidden networks, such as probe-scanning the SSID.  However, these workarounds expose inherent insecurities with hidden SSID networks, and thus hidden SSID networks should be used with caution. In AP mode, the created network does not broadcast its SSID. Note that marking the network as hidden may be a privacy issue for you (in infrastructure mode) or client stations (in AP mode), as the explicit probe-scans are distinctly recognizable on the air.
ru: Значение ВЕРНО указывает, что сеть не является транслирующей, а её SSID будет скрыт. Значение работает как в режиме инфраструктуры, так и в режиме точки доступа. В режиме инфраструктуры используются несколько обходных способов более надёжного распознания скрытых сетей, такие, как сканирование SSID. Тем не менее, эти обходные способы раскрывают уязвимости, присущие сетям со скрытыми SSID, и поэтому сети со скрытыми SSID должны создаваться с осторожностью. В режиме точки доступа созданная сеть не транслирует свой SSID. Обратите внимание, что обозначение сети, как скрытой, может представлять собой  проблему конфиденциальности для станций (в режиме инфраструктуры) или для станций клиента (в режиме точки доступа), поскольку явные сканирования проб чётко опознаются в эфире.

en: If specified, this connection will only apply to the Wi-Fi device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
ru: Если указано, это подключение будет применяться только к устройству Wi-Fi, с соответствующим постоянным адресом MAC. Это свойство не изменяет адрес MAC устройства (так называемый спуфинг).

en: A list of permanent MAC addresses of Wi-Fi devices to which this connection should never apply.  Each MAC address should be given in the standard hex-digits-and-colons notation (eg "00:11:22:33:44:55").
ru: Список постоянных адресов MAC устройств Wi-Fi, к которым это подключение никогда не должно применяться. Каждый адрес должен указываться в стандартной нотации шестнадцатеричных цифр и двоеточий (например, «00: 11: 22: 33: 44: 55»).

en: One of "default" (0) (never randomize unless the user has set a global default to randomize and the supplicant supports randomization),  "never" (1) (never randomize the MAC address), or "always" (2) (always randomize the MAC address).
ru: Один из вариантов: "default" (0) (никогда не рандомизировать, если пользователь не установил глобальное значение по умолчанию для рандомизации и суппликант поддерживает рандомизацию), "never" (1) (никогда не рандомизировать MAC-адрес) или "always" (2) (всегда рандомизировать MAC-адрес).

en: Wi-Fi network mode; one of "infrastructure", "mesh", "adhoc" or "ap".  If blank, infrastructure is assumed.
ru: Режим сети Wi-Fi; одно из значений: "infrastructure", "mesh", "adhoc" or "ap" (точка доступа). При пустом значении предполагается инфраструктура.

en: One of "disable" (2) (disable Wi-Fi power saving), "enable" (3) (enable Wi-Fi power saving), "ignore" (1) (don't touch currently configure setting) or "default" (0) (use the globally configured value). All other values are reserved.
ru: Одно из следующих значений: "disable" (2) (отключает энергосбережение Wi-Fi), "enable" (3) (включает энергосбережение Wi-Fi), "ignore" (1) (не трогать текущую конфигурацию) или "default" (0) (используется глобально настроенное значение). Все остальные значения зарезервированы.

en: This property is not implemented and has no effect.
ru: Это свойство не реализовано и не имеет никакого эффекта.

en: A list of BSSIDs (each BSSID formatted as a MAC address like "00:11:22:33:44:55") that have been detected as part of the Wi-Fi network.  NetworkManager internally tracks previously seen BSSIDs. The property is only meant for reading and reflects the BSSID list of NetworkManager. The changes you make to this property will not be preserved. This is not a regular property that the user would configure. Instead, NetworkManager automatically sets the seen BSSIDs and tracks them internally in "/var/lib/NetworkManager/seen-bssids" file.
ru: Список BSSID (каждый BSSID форматируется как MAC-адрес, например "00:11:22:33:44:55"), которые были обнаружены как часть сети Wi-Fi. NetworkManager внутренне отслеживает ранее замеченные BSSID. Свойство предназначено только для чтения и отражает список BSSID NetworkManager. Изменения, внесенные вами в это свойство, не будут сохранены. Это не обычное свойство, которое пользователь настраивает. Вместо этого NetworkManager автоматически устанавливает видимые BSSID и отслеживает их внутри файла "/var/lib/NetworkManager/seen-bssids".

en: SSID of the Wi-Fi network. Must be specified.
ru: SSID сети Wi-Fi. Должен быть указан.

en: The NMSettingWirelessWakeOnWLan options to enable. Not all devices support all options. May be any combination of "any" (0x2), "disconnect" (0x4), "magic" (0x8), "gtk-rekey-failure" (0x10), "eap-identity-request" (0x20), "4way-handshake" (0x40), "rfkill-release" (0x80), "tcp" (0x100) or the special values "default" (0x1) (to use global settings) and "ignore" (0x8000) (to disable management of Wake-on-LAN in NetworkManager).
ru: Параметры NMSettingWirelessWakeOnWLan, которые необходимо включить. Не все устройства поддерживают все параметры. Может быть любой комбинацией из "any" (0x2), "disconnect" (0x4), "magic" (0x8), "gtk-rekey-failure" (0x10), "eap-identity-request" (0x20), "4way-handshake" (0x40), "rfkill-release" (0x80), "tcp" (0x100) или специальные значения "default" (0x1) (для использования глобальных настроек) и "ignore" (0x8000) (для отключения управления Wake-on-LAN в NetworkManager).

en: When WEP is used (ie, key-mgmt = "none" or "ieee8021x") indicate the 802.11 authentication algorithm required by the AP here.  One of "open" for Open System, "shared" for Shared Key, or "leap" for Cisco LEAP.  When using Cisco LEAP (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap") the "leap-username" and "leap-password" properties must be specified.
ru: При использовании WEP (например, key-mgmt = "none" или "ieee8021x") указывает алгоритм аутентификации 802.11, требующийся для точки доступа здесь. Что-то одно: "open" для Open System, "shared" для разделяемого ключа или "leap" для Cisco LEAP. При использовании Cisco LEAP (например, key-mgmt = "ieee8021x" и auth-alg = "leap") необходимо указать параметры "leap-username" и "leap-password".

en: Indicates whether Fast Initial Link Setup (802.11ai) must be enabled for the connection.  One of "default" (0) (use global default value), "disable" (1) (disable FILS), "optional" (2) (enable FILS if the supplicant and the access point support it) or "required" (3) (enable FILS and fail if not supported).  When set to "default" (0) and no global default is set, FILS will be optionally enabled.
ru: Указывает, должна ли быть включена быстрая начальная установка соединения (802.11ai) для данного соединения.  Одно из значений: "default" (0) (использовать глобальное значение по умолчанию), "disable" (1) (отключить FILS), "optional" (2) (включить FILS, если супликант и точка доступа поддерживают его) или "required" (3) (включить FILS и отказать, если он не поддерживается).  Если установлено значение "default" (0) и не задано глобальное значение по умолчанию, то FILS будет включен опционально.

en: A list of group/broadcast encryption algorithms which prevents connections to Wi-Fi networks that do not utilize one of the algorithms in the list.  For maximum compatibility leave this property empty.  Each list element may be one of "wep40", "wep104", "tkip", or "ccmp".
ru: Список алгоритмов шифрования группы/трансляции, который предотвращает подключения к сетям Wi-Fi, в которых не используется один из алгоритмов в списке. Для максимальной совместимости оставляйте это свойство пустым. Каждый элемент списка может быть одним из: «wep40», «wep104», «tkip» или «ccmp».

en: Key management used for the connection. One of "none" (WEP or no password protection), "ieee8021x" (Dynamic WEP), "owe" (Opportunistic Wireless Encryption), "wpa-psk" (WPA2 + WPA3 personal), "sae" (WPA3 personal only), "wpa-eap" (WPA2 + WPA3 enterprise) or "wpa-eap-suite-b-192" (WPA3 enterprise only). This property must be set for any Wi-Fi connection that uses security.
ru: Управление ключами, используемое подключением. Одно из следующих значений: "none" (WEP или без парольной защиты), "ieee8021x" (динамический WEP), "owe" (Opportunistic Wireless Encryption), "wpa-psk" (WPA2 + WPA3 personal), "sae" (только WPA3 personal), "wpa-eap" (WPA2 + WPA3 enterprise) или "wpa-eap-suite-b-192" (только WPA3 enterprise). Данный параметр должен быть настроен для любого подключения Wi-Fi, использующего защиту.

en: The login password for legacy LEAP connections (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap").
ru: Пароль для входа для устаревших подключений LEAP (например, key-mgmt = "ieee8021x" и auth-alg = "leap").

en: Flags indicating how to handle the "leap-password" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «leap-password».

en: The login username for legacy LEAP connections (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap").
ru: Имя пользователя для входа в устаревших подключениях LEAP (например, key-mgmt = "ieee8021x" и auth-alg = "leap").

en: A list of pairwise encryption algorithms which prevents connections to Wi-Fi networks that do not utilize one of the algorithms in the list. For maximum compatibility leave this property empty.  Each list element may be one of "tkip" or "ccmp".
ru: Список парных алгоритмов шифрования, которые предотвращают подключения к сетям Wi-Fi, где не используется один из алгоритмов в списке. Для максимальной совместимости оставляйте это свойство пустым. Каждый элемент списка может быть одним из: "tkip" или "ccmp".

en: Indicates whether Protected Management Frames (802.11w) must be enabled for the connection.  One of "default" (0) (use global default value), "disable" (1) (disable PMF), "optional" (2) (enable PMF if the supplicant and the access point support it) or "required" (3) (enable PMF and fail if not supported).  When set to "default" (0) and no global default is set, PMF will be optionally enabled.
ru: Указывает, должна ли быть включена функция Protected Management Frames (802.11w) для данного соединения.  Одно из значений: "default" (0) (использовать глобальное значение по умолчанию), "disable" (1) (отключить PMF), "optional" (2) (включить PMF, если супликант и точка доступа поддерживают его) или "required" (3) (включить PMF и отказать, если он не поддерживается).  Если установлено значение "default" (0) и не задано глобальное значение по умолчанию, PMF будет включен опционально.

en: List of strings specifying the allowed WPA protocol versions to use. Each element may be one "wpa" (allow WPA) or "rsn" (allow WPA2/RSN).  If not specified, both WPA and RSN connections are allowed.
ru: Список строк, указывающих разрешённые для использования версии протокола WPA. Каждый элемент может быть одним из: «wpa» (разрешить WPA) или «rsn» (разрешить WPA2 / RSN). Если не указано, разрешаются подключения WPA и RSN.

en: Pre-Shared-Key for WPA networks. For WPA-PSK, it's either an ASCII passphrase of 8 to 63 characters that is (as specified in the 802.11i standard) hashed to derive the actual key, or the key in form of 64 hexadecimal character. The WPA3-Personal networks use a passphrase of any length for SAE authentication.
ru: Общий ключ для сетей WPA. Для WPA-PSK это либо парольная фраза от 8 до 63 символов ASCII, хэшированная (как указано стандартом 802.11i) для получения фактического ключа, либо ключ в форме 64 шестнадцатеричных символов. В сетях WPA3-Personal для аутентификации SAE используются парольные фразы любой длины.

en: Flags indicating how to handle the "psk" property.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать свойство «psk».

en: Flags indicating how to handle the "wep-key0", "wep-key1", "wep-key2", and "wep-key3" properties.
ru: Флаги, указывающие, как нужно обрабатывать параметры «wep-key0», «wep-key1», «wep-key2» и «wep-key3».

en: Controls the interpretation of WEP keys.  Allowed values are "key" (1), in which case the key is either a 10- or 26-character hexadecimal string, or a 5- or 13-character ASCII password; or "passphrase" (2), in which case the passphrase is provided as a string and will be hashed using the de-facto MD5 method to derive the actual WEP key.
ru: Управляет интерпретацией ключей WEP. Допустимыми значениями являются "key" (1), и в этом случае ключ представляет собой шестнадцатеричную строку с 10 или 26 символами или 5 или 13-символьный пароль ASCII; или "passphrase" (2), и в этом случае кодовая фраза предоставляется как строка и будет хеширована с использованием метода de-facto MD5 для получения фактического ключа WEP.

en: Index 0 WEP key.  This is the WEP key used in most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
ru: Ключ WEP Index 0. Это ключ WEP, используемый в большинстве сетей. Описание интерпретации этого ключа см. в свойстве "wep-key-type".

en: Index 1 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
ru: Ключ WEP Index 1.  Данный индекс WEP не используется в большинстве сетей. Описание интерпретации этого ключа см. в свойстве "wep-key-type".

en: Index 2 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
ru: Ключ WEP Index 2.  Данный индекс WEP не используется в большинстве сетей. Описание интерпретации этого ключа см. в свойстве "wep-key-type".

en: Index 3 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
ru: Ключ WEP Index 3.  Данный индекс WEP не используется в большинстве сетей. Описание интерпретации этого ключа см. в свойстве "wep-key-type".

en: When static WEP is used (ie, key-mgmt = "none") and a non-default WEP key index is used by the AP, put that WEP key index here.  Valid values are 0 (default key) through 3.  Note that some consumer access points (like the Linksys WRT54G) number the keys 1 - 4.
ru: При использовании статического ключа WEP (например, key-mgmt = "none"), и при использовании точкой доступа ключа WEP, не являющегося ключом по умолчанию, разместите индекс этого ключа WEP здесь. Действительные значения: от 0 (ключ по умолчанию) до 3. Обратите внимание, что в некоторых потребительских точках доступа (таких, как Linksys WRT54G) ключи нумеруются от 1 до 4.

en: Flags indicating which mode of WPS is to be used if any. There's little point in changing the default setting as NetworkManager will automatically determine whether it's feasible to start WPS enrollment from the Access Point capabilities. WPS can be disabled by setting this property to a value of 1.
ru: Флаги, указывающие, какой режим WPS должен использоваться, если таковой имеется. Нет смысла менять настройку по умолчанию, так как NetworkManager по возможностям точки доступа автоматически определит, можно ли начинать регистрацию WPS. WPS можно отключить, установив для данного свойства значение 1.

en: IEEE 802.15.4 channel. A positive integer or -1, meaning "do not set, use whatever the device is already set to".
ru: Канал EEE 802.15.4. Указывается положительное целое число или -1, что означает «не настраивать, использовать любое ранее настроенное устройство».

en: If specified, this connection will only apply to the IEEE 802.15.4 (WPAN) MAC layer device whose permanent MAC address matches.
ru: Если значение указано, это подключение будет применяться только к устройству уровня MAC IEEE 802.15.4 (WPAN), с соответствующим постоянным адресом MAC.

en: IEEE 802.15.4 channel page. A positive integer or -1, meaning "do not set, use whatever the device is already set to".
ru: Страницы канала EEE 80215.4. Указывается положительное целое число, либо «-1», что означает «не настраивать, использовать любое ранее настроенное устройство».

en: IEEE 802.15.4 Personal Area Network (PAN) identifier.
ru: Идентификатор персональной сети IEEE 802.15.4 (PAN).

en: Short IEEE 802.15.4 address to be used within a restricted environment.
ru: Короткий адрес IEEE 802.15.4, который будет использоваться в ограниченной среде.

en: The port priority for bond active port re-selection during failover. A higher number means a higher priority in selection. The primary port has the highest priority. This option is only compatible with active-backup, balance-tlb and balance-alb modes.
ru: Приоритет порта для повторного выбора активного порта связи во время отработки отказа. Большее число означает более высокий приоритет при выборе. Основной порт имеет наивысший приоритет. Эта опция совместима только с режимами active-backup, balance-tlb и balance-alb.

en: The queue ID of this bond port. The maximum value of queue ID is the number of TX queues currently active in device.
ru: ID очереди данного порта связки. Макс. значение ID очереди — число очередей TX, активных на устройстве на текущий момент.

en: Whether the system hostname can be determined from DHCP on this connection. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used. If the property doesn't have a value in the global configuration, NetworkManager assumes the value to be "true" (1).
ru: Может ли для данного подключения системное имя хоста определяться по DHCP. При значении "default" (-1) используется значение из глобальной конфигурации. Если для этого свойства значение в глобальной конфигурации отсутствует, то NetworkManager считает, что значение равно "true" (1).

en: Whether the system hostname can be determined from reverse DNS lookup of addresses on this device. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used. If the property doesn't have a value in the global configuration, NetworkManager assumes the value to be "true" (1).
ru: Может ли для данного устройства системное имя хоста определяться по обратному поиску DNS по адресам на этом устройстве. При значении "default" (-1) используется значение из глобальной конфигурации. Если для этого свойства значение в глобальной конфигурации отсутствует, то NetworkManager считает, что значение равно "true" (1).

en: If set to "true" (1), NetworkManager attempts to get the hostname via DHCPv4/DHCPv6 or reverse DNS lookup on this device only when the device has the default route for the given address family (IPv4/IPv6). If set to "false" (0), the hostname can be set from this device even if it doesn't have the default route. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used. If the property doesn't have a value in the global configuration, NetworkManager assumes the value to be "false" (0).
ru: При значении "true" (1), NetworkManager попытается получить имя хоста через DHCPv4/DHCPv6 или с помощью обратного поиска DNS на этом устройстве только если маршрут по умолчанию на устройстве относится к семейству адресов по умолчанию (IPv4/IPv6). При значении "false" (0) имя хоста можно получить из устройства даже при отсутствии маршрута по умолчанию. При значении "default" (-1) используется значение из глобальной конфигурации. Если в глобальной конфигурации значение для этого свойства отсутствует, NetworkManager считает, что значение равно "false" (0).

en: The relative priority of this connection to determine the system hostname. A lower numerical value is better (higher priority).  A connection with higher priority is considered before connections with lower priority. If the value is zero, it can be overridden by a global value from NetworkManager configuration. If the property doesn't have a value in the global configuration, the value is assumed to be 100. Negative values have the special effect of excluding other connections with a greater numerical priority value; so in presence of at least one negative priority, only connections with the lowest priority value will be used to determine the hostname.
ru: Относительный приоритет данного подключения для определения системного имени хоста. Более низкое числовое значение является лучшим (более высокий приоритет). Подключения с более высокими приоритетами рассматривается раньше подключений с более низкими приоритетами. При нулевом значении оно может быть перезаписано глобальным значением из конфигурации NetworkManager. Если в глобальной конфигурации значение для этого свойства отсутствует, то значение считается равным 100. Отрицательные значения имеют специальный эффект: другие подключения с более высокими числовыми значениями приоритетов исключаются; поэтому при наличии хотя бы одного отрицательного значения для определения имени хоста будут использоваться только подключения с самыми низкими значениями приоритетов.

en: The last byte of supervision address.
ru: Последний байт адреса супервизора.

en: The port1 interface name of the HSR. This property is mandatory.
ru: Имя интерфейса порта1 HSR. Это свойство является обязательным.

en: The port2 interface name of the HSR. This property is mandatory.
ru: Имя интерфейса порта2 HSR. Это свойство является обязательным.

en: The protocol used by the interface, whether it is PRP or HSR.
ru: Протокол, используемый интерфейсом, будь то PRP или HSR.

en: The supervision MAC address.
ru: MAC-адрес супервизора.

en: The maximum size of a packet built by the Generic Receive Offload stack for this device. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
ru: Максимальный размер пакета, создаваемого стеком Generic Receive Offload для данного устройства. Значение должно быть между 0 и 4294967295. При установке значения -1 сохраняется существующее значение.

en: The maximum segments of a Generic Segment Offload packet the device should accept. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
ru: Максимальное количество сегментов в пакете Generic Segment Offload, которое должно принять устройство. Значение должно быть между 0 и 4294967295. При установке значения -1 сохраняется существующее значение.

en: The maximum size of a Generic Segment Offload packet the device should accept. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
ru: Максимальный размер пакета Generic Segment Offload, который должно принять устройство. Значение должно быть между 0 и 4294967295. При установке значения -1 сохраняется существующее значение.

en: The size of the transmit queue for the device, in number of packets. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
ru: Размер очереди передачи для устройства, в количестве пакетов. Значение должно находиться в диапазоне от 0 до 4294967295. При установке значения -1 сохраняется существующее значение.

en: A dictionary of key/value pairs with external-ids for OVS.
ru: Словарь пар «ключ/значение» с внешними идентификаторами OVS.

en: A dictionary of key/value pairs with other_config settings for OVS. See also "other_config" in the "ovs-vswitchd.conf.db" manual for the keys that OVS supports.
ru: Словарь пар «ключ/значение» с параметрами other_config для OVS. См. также "other_config" в руководстве "ovs-vswitchd.conf.db" для получения сведений о ключах, поддерживаемых OVS.

en: This property specifies the peer interface name of the veth. This property is mandatory.
ru: Данное свойство указывает имя интерфейса однорангового узла veth. данное свойство является обязательным.

en: Could not create temporary file: %s
ru: Не удалось создать временный файл: %s

en: Editor failed: %s
ru: Сбой редактора: %s

en: Could not re-read file: %s
ru: Не удалось повторно прочитать файл: %s

en: Connecting
ru: Подключение

en: Error: timeout creating NMClient object
ru: Ошибка: истечение времени ожидания создания объекта NMClient

en: Error: Could not create NMClient object: %s
ru: Ошибка: не удалось создать объект NMClient: %s

en: Don't print anything
ru: Ничего не выводить

en: Wait for NetworkManager startup instead of a connection
ru: Ожидать запуска NetworkManager, а не установки подключения

en: Time to wait for a connection, in seconds (without the option, default value is 30). Maximum value is 2073600 seconds.
ru: Время ожидания подключения в секундах (без параметра значение по умолчанию: 30). Макс. значение: 2073600 секунд.

en: Exit immediately if NetworkManager is not running or connecting
ru: Немедленно завершить работу, если NetworkManager не выполняется или не пытается установить подключение

en: Waits for NetworkManager to finish activating startup network connections.
ru: Ожидает, пока NetworkManager не закончит активацию стартовых сетевых подключений.

en: Invalid option.  Please use --help to see a list of valid options.
ru: Недействительный параметр. Используйте «--help» для вывода списка действительных параметров.

en: Usage: nmcli agent { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { secret | polkit | all }
ru: Использование: nmcli agent { КОМАНДА | help }
    
    КОМАНДА := { secret | polkit | all }

en: Usage: nmcli agent secret { help }
    
    Runs nmcli as NetworkManager secret agent. When NetworkManager requires
    a password it asks registered agents for it. This command keeps nmcli running
    and if a password is required asks the user for it.
ru: Формат: nmcli agent secret { help }
    
    Запускает nmcli в режиме агента регистрационных данных NetworkManager. 
    Если NetworkManager потребуется пароль, в первую очередь он будет
    обращаться к зарегистрированным агентам. Эта команда будет 
    поддерживать nmcli в запущенном состоянии и, если понадобится пароль, 
    запросит его у пользователя.

en: Usage: nmcli agent polkit { help }
    
    Registers nmcli as a polkit action for the user session.
    When a polkit daemon requires an authorization, nmcli asks the user and gives
    the response back to polkit.
ru: Формат: nmcli agent polkit { help }
    
    Регистрирует nmcli как действие polkit для сеанса пользователя.
    Когда фоновой службе polkit потребуется авторизация, 
    nmcli отправит пользователю запрос и вернет полученный
    ответ обратно polkit.

en: Usage: nmcli agent all { help }
    
    Runs nmcli as both NetworkManager secret and a polkit agent.
ru: Формат: nmcli agent all { help }
    
    Запускает nmcli и как агент паролей NetworkManager, и как агент polkit.

en: nmcli successfully registered as a NetworkManager's secret agent.
ru: nmcli был успешно зарегистрирован как агент паролей NetworkManager.

en: Error: secret agent initialization failed
ru: Ошибка: сбой инициализации агента паролей

en: nmcli successfully registered as a polkit agent.
ru: nmcli был успешно зарегистрирован как агент polkit.

en: Error: polkit agent initialization failed: %s
ru: Ошибка: не удалось инициализировать агент polkit: %s

en: GROUP
ru: ГРУППА

en: Error: openconnect failed: %s
ru: Ошибка openconnect: %s

en: Warning: password for '%s' not given in 'passwd-file' and nmcli cannot ask without '--ask' option.
ru: Предупреждение. В файле «passwd-file» не определен пароль для «%s», поэтому для продолжения работы nmcli необходимо использовать ключ «--ask».

en: Error: Could not create NMClient object: %s.
ru: Ошибка: не удалось создать объект NMClient: %s.

en: Error: command doesn't support --offline mode.
ru: Ошибка: команда не поддерживает режим --offline.

en: Error: NetworkManager is not running.
ru: Ошибка: NetworkManager не запущен.

en: Error: argument '%s' not understood. Try passing --help instead.
ru: Ошибка: аргумент '%s' не понял. Попробуйте передать --help вместо этого.

en: Error: missing argument. Try passing --help.
ru: Ошибка: не указан аргумент. Попробуйте передать --help.

en: access denied
ru: в доступе отказано

en: NetworkManager is not running
ru: NetworkManager не запущен

en: none
ru: нет

en: portal
ru: портал

en: limited
ru: ограничено

en: full
ru: полностью

note: define some prompts for connection editor
en: Setting name?
ru: Настройка имени?

en: Property name?
ru: Имя свойства?

en: Enter connection type:
ru: Введите тип подключения:

note: define some other prompts
en: Connection (name, UUID, or path):
ru: Подключение (имя, UUID или путь):

en: VPN connection (name, UUID, or path):
ru: Подключение VPN (имя, UUID или путь):

en: Connection(s) (name, UUID, or path):
ru: Подключения (имя, UUID или путь):

en: Connection(s) (name, UUID, path or apath):
ru: Подключения (имя, UUID, путь или абсолютный путь ):

en: activating
ru: активация

en: activated
ru: активировано

en: deactivated
ru: деактивировано

en: VPN connecting (prepare)
ru: Подключение VPN (подготовка)

en: VPN connecting (need authentication)
ru: Подключение VPN (требуется аутентификация)

en: VPN connecting
ru: Подключение VPN

en: VPN connecting (getting IP configuration)
ru: Подключение VPN (получение конфигурации IP)

en: VPN connected
ru: VPN подключён

en: VPN connection failed
ru: Сбой подключения VPN

en: VPN disconnected
ru: VPN отключён

en: Error: Error writing connection: %s
ru: Ошибка: ошибка записи в подключение: %s

en: WiMax is no longer supported
ru: WiMax больше не поддерживается

en: WEP encryption is known to be insecure
ru: Шифрование WEP известно своей ненадёжностью

en: never
ru: никогда

en: Usage: nmcli connection { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { show | up | down | add | modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <order spec>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      up [[id | uuid | path] <ID>] [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [passwd-file <file with passwords>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      add COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS SLAVE_OPTIONS IP_OPTIONS [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      clone [--temporary] [id | uuid | path ] <ID> <new name>
    
      edit [id | uuid | path] <ID>
      edit [type <new_con_type>] [con-name <new_con_name>]
    
      delete [id | uuid | path] <ID>
    
      monitor [id | uuid | path] <ID> ...
    
      reload
    
      load <filename> [ <filename>... ]
    
      import [--temporary] type <type> file <file to import>
    
      export [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
ru: Использование: nmcli connection {КОМАНДА | help}
    
    КОМАНДА: = {show | down | add |  modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <order spec>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      up [[id | uuid | path] <ID>] [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [passwd-file <файл с паролями>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      add COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS SLAVE_OPTIONS IP_OPTIONS [- ([+ | -]<параметр><свойство> <значение>) +]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ID> ([+ | -]<параметр><свойство> <значение>) +
    
      clone [-temporary] [id | uuid | path] <ID> <новое имя>
    
      edit [id | uuid | path] <ID>
      edit [type <тип_нового_подкл>] [con-name <имя_нового_подкл>]
    
      delete [id | uuid | path] <ID>
    
      monitor [id | uuid | path] <ID> ...
    
      reload
    
      load <имя_файла> [ <имя_файла>...]
    
      import [--temporary] type <тип> file <файл для импорта>
    
      export [id | uuid | path] <ID> [<файл_вывода>]

en: Usage: nmcli connection show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--active] [--order <order spec>]
    
    List in-memory and on-disk connection profiles, some of which may also be
    active if a device is using that connection profile. Without a parameter, all
    profiles are listed. When --active option is specified, only the active
    profiles are shown. --order allows custom connection ordering (see manual page).
    
    ARGUMENTS := [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Show details for specified connections. By default, both static configuration
    and active connection data are displayed. It is possible to filter the output
    using global '--fields' option. Refer to the manual page for more information.
    When --active option is specified, only the active profiles are taken into
    account. Use global --show-secrets option to reveal associated secrets as well.
ru: Использование: nmcli connection show { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [--active] [--order <порядок>]
    
    Возвращает профили подключений, хранящиеся в памяти и на диске, некоторые
    из которых могут уже использоваться устройствами и находиться в активном состоянии.
    Если аргументы не заданы, будут показаны все доступные профили.
    Аргумент --active предназначен для просмотра списка активных профилей;
    --order позволяет изменить порядок подключений (см. страницу man).
    
    АРГУМЕНТЫ := [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Возвращает информацию об указанных подключениях. По умолчанию вывод 
    будет содержать данные активных и статических подключений. Вывод команды
    можно дополнительно отфильтровать с помощью глобального параметра --fields.
    За подробной информацией обратитесь к справочной странице.
    Аргумент --active предназначен для просмотра списка активных профилей;
    глобальный ключ --show-secrets добавляет в вывод соответствующие секреты.

en: Usage: nmcli connection up { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a connection on a device. The profile to activate is identified by its
    name, UUID or D-Bus path.
    
    ARGUMENTS := ifname <ifname> [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a device with a connection. The connection profile is selected
    automatically by NetworkManager.
    
    ifname      - specifies the device to active the connection on
    ap          - specifies AP to connect to (only valid for Wi-Fi)
    nsp         - specifies NSP to connect to (only valid for WiMAX)
    passwd-file - file with password(s) required to activate the connection
ru: Использование: nmcli connection up { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [id | uuid | path] <ID> [ifname <интерфейс>] [ap <BSSID>] [nsp <имя>]  [passwd-file <файл_паролей>]
    
    Активация подключения выбранного устройства. 
    Профиль подключения определяется по имени, UUID или пути D-Bus.
    
    АРГУМЕНТЫ := ifname <интерфейс> [ap <BSSID>] [nsp <имя>] [passwd-file <файл_паролей>]
    
    Активация подключения выбранного устройства. 
    NetworkManager автоматически выберет профиль подключения.
    
    ifname — подключаемый интерфейс
    ap     — точка подключения (только для Wi-Fi)
    nsp    — NSP (только для WiMAX)
    passwd-file — файл с паролями, необходимыми для установки подключения.

en: Usage: nmcli connection down { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Deactivate a connection from a device (without preventing the device from
    further auto-activation). The profile to deactivate is identified by its name,
    UUID or D-Bus path.
ru: Использование: nmcli connection down { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Отключение подключения без ограничения возможности
    автоматической установки подключения в будущем. 
    Профиль определяется по имени, UUID или пути D-Bus.

en: Usage: nmcli connection add { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS SLAVE_OPTIONS IP_OPTIONS [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      COMMON_OPTIONS:
                      type <type>
                      [ifname <interface name> | "*"]
                      [con-name <connection name>]
                      [autoconnect yes|no]
                      [save yes|no]
                      [master <master (ifname, or connection UUID or name)>]
                      [slave-type <master connection type>]
    
      TYPE_SPECIFIC_OPTIONS:
        ethernet:     [mac <MAC address>]
                      [cloned-mac <cloned MAC address>]
                      [mtu <MTU>]
    
        wifi:         ssid <SSID>
                      [mac <MAC address>]
                      [cloned-mac <cloned MAC address>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mode infrastructure|ap|adhoc]
    
        wimax:        [mac <MAC address>]
                      [nsp <NSP>]
    
        pppoe:        username <PPPoE username>
                      [password <PPPoE password>]
                      [service <PPPoE service name>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mac <MAC address>]
    
        gsm:          apn <APN>
                      [user <username>]
                      [password <password>]
    
        cdma:         [user <username>]
                      [password <password>]
    
        infiniband:   [mac <MAC address>]
                      [mtu <MTU>]
                      [transport-mode datagram | connected]
                      [parent <ifname>]
                      [p-key <IPoIB P_Key>]
    
        bluetooth:    [addr <bluetooth address>]
                      [bt-type panu|nap|dun-gsm|dun-cdma]
    
        vlan:         dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
                      id <VLAN ID>
                      [flags <VLAN flags>]
                      [ingress <ingress priority mapping>]
                      [egress <egress priority mapping>]
                      [mtu <MTU>]
    
        bond:         [mode balance-rr (0) | active-backup (1) | balance-xor (2) | broadcast (3) |
                            802.3ad    (4) | balance-tlb   (5) | balance-alb (6)]
                      [primary <ifname>]
                      [miimon <num>]
                      [downdelay <num>]
                      [updelay <num>]
                      [arp-interval <num>]
                      [arp-ip-target <num>]
                      [lacp-rate slow (0) | fast (1)]
    
        bond-slave:   master <master (ifname, or connection UUID or name)>
                      [queue-id <0-65535>]
    
        team:         [config <file>|<raw JSON data>]
    
        team-slave:   master <master (ifname, or connection UUID or name)>
                      [config <file>|<raw JSON data>]
    
        bridge:       [stp yes|no]
                      [priority <num>]
                      [forward-delay <2-30>]
                      [hello-time <1-10>]
                      [max-age <6-40>]
                      [ageing-time <0-1000000>]
                      [multicast-snooping yes|no]
                      [mac <MAC address>]
    
        bridge-slave: master <master (ifname, or connection UUID or name)>
                      [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        vpn:          vpn-type vpnc|openvpn|pptp|openconnect|openswan|libreswan|ssh|l2tp|iodine|...
                      [user <username>]
    
        olpc-mesh:    ssid <SSID>
                      [channel <1-13>]
                      [dhcp-anycast <MAC address>]
    
        adsl:         username <username>
                      protocol pppoa|pppoe|ipoatm
                      [password <password>]
                      [encapsulation vcmux|llc]
    
        tun:          mode tun|tap
                      [owner <UID>]
                      [group <GID>]
                      [pi yes|no]
                      [vnet-hdr yes|no]
                      [multi-queue yes|no]
    
        ip-tunnel:    mode ipip|gre|sit|isatap|vti|ip6ip6|ipip6|ip6gre|vti6
                      remote <remote endpoint IP>
                      [local <local endpoint IP>]
                      [dev <parent device (ifname or connection UUID)>]
    
        macsec:       dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
                      mode <psk|eap>
                      [cak <key> ckn <key>]
                      [encrypt yes|no]
                      [port 1-65534]
    
    
        macvlan:      dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
                      mode vepa|bridge|private|passthru|source
                      [tap yes|no]
    
        vxlan:        id <VXLAN ID>
                      [remote <IP of multicast group or remote address>]
                      [local <source IP>]
                      [dev <parent device (ifname or connection UUID)>]
                      [source-port-min <0-65535>]
                      [source-port-max <0-65535>]
                      [destination-port <0-65535>]
    
        wpan:         [short-addr <0x0000-0xffff>]
                      [pan-id <0x0000-0xffff>]
                      [page <default|0-31>]
                      [channel <default|0-26>]
                      [mac <MAC address>]
    
        6lowpan:      dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
        dummy:
    
      SLAVE_OPTIONS:
        bridge:       [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        team:         [config <file>|<raw JSON data>]
    
        bond:         [queue-id <0-65535>]
    
      IP_OPTIONS:
                      [ip4 <IPv4 address>] [gw4 <IPv4 gateway>]
                      [ip6 <IPv6 address>] [gw6 <IPv6 gateway>]
ru: Использование: nmcli connection add { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS SLAVE_OPTIONS IP_OPTIONS [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      COMMON_OPTIONS:
                      type <тип>
                      [ifname <имя_интерфейса> | "*"]
                      [con-name <имя подключения>]
                      [autoconnect yes|no]
                      [save yes|no]
                      [master <master (ifname, или UUID/имя подключения)>]
                      [slave-type <тип главного подключения>]
    
      TYPE_SPECIFIC_OPTIONS:
        ethernet:     [mac <адрес MAC>]
                      [cloned-mac <клонированный адрес MAC>]
                      [mtu <MTU>]
    
        wifi:         ssid <SSID>
                      [mac <адрес MAC>]
                      [cloned-mac <клонированный адрес MAC>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mode infrastructure|ap|adhoc]
    
        wimax:        [mac <адрес MAC>]
                      [nsp <NSP>]
    
        pppoe:        username <имя пользователя PPPoE>
                      [password <пароль PPPoE>]
                      [service <имя службы PPPoE>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mac <адрес MAC>]
    
        gsm:          apn <APN>
                      [user <имя пользователя>]
                      [password <пароль>]
    
        cdma:         [user <имя польователя>]
                      [password <пароль>]
    
        infiniband:   [mac <адрес MAC>]
                      [mtu <MTU>]
                      [transport-mode datagram | connected]
                      [parent <ifname>]
                      [p-key <IPoIB P_Key>]
    
        bluetooth:    [addr <адрес bluetooth>]
                      [bt-type panu|nap|dun-gsm|dun-cdma]
    
        vlan:         dev <родительское устройство (UUID подключения, ifname или MAC)>
                      id <VLAN ID>
                      [flags <флаги VLAN>]
                      [ingress <приоритетное отображение входящих пакетов>]
                      [egress <приоритетное отображение исходящих пакетов>]
                      [mtu <MTU>]
    
        bond:         [mode balance-rr (0) | active-backup (1) | balance-xor (2) | broadcast (3) |
                            802.3ad    (4) | balance-tlb   (5) | balance-alb (6)]
                      [primary <ifname>]
                      [miimon <num>]
                      [downdelay <num>]
                      [updelay <num>]
                      [arp-interval <num>]
                      [arp-ip-target <num>]
                      [lacp-rate slow (0) | fast (1)]
    
        bond-slave:   master <master (ifname или UUID/имя подключения)>
                      [queue-id <0-65535>]
    
        team:         [config <файл>|<необработанные данные в JSON>]
    
        team-slave:   master <master (ifname или UUID/имя подключения)>
                      [config <file>|<необработанные данные в JSON>]
    
        bridge:       [stp yes|no]
                      [priority <число>]
                      [forward-delay <2-30>]
                      [hello-time <1-10>]
                      [max-age <6-40>]
                      [ageing-time <0-1000000>]
                      [multicast-snooping yes|no]
                      [mac <адрес MAC>]
    
        bridge-slave: master <master (ifname или UUID/имя подключения)>
                      [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        vpn:          vpn-type vpnc|openvpn|pptp|openconnect|openswan|libreswan|ssh|l2tp|iodine|...
                      [user <имя пользователя>]
    
        olpc-mesh:    ssid <SSID>
                      [channel <1-13>]
                      [dhcp-anycast <адрес MAC>]
    
        adsl:         username <имя пользователя>
                      protocol pppoa|pppoe|ipoatm
                      [password <пароль>]
                      [encapsulation vcmux|llc]
    
        tun:          mode tun|tap
                      [owner <UID>]
                      [group <GID>]
                      [pi yes|no]
                      [vnet-hdr yes|no]
                      [multi-queue yes|no]
    
        ip-tunnel:    mode ipip|gre|sit|isatap|vti|ip6ip6|ipip6|ip6gre|vti6
                      remote <IP удалённой конечной точки>
                      [local <IP локальной конечной точки>]
                      [dev <родительское устройство (ifname UUID подключения)>]
    
        macsec:       dev <родительское устройство (UUID подключения, ifname или MAC)>
                      mode <psk|eap>
                      [cak <ключ> ckn <ключ>]
                      [encrypt yes|no]
                      [port 1-65534]
    
    
        macvlan:      dev <родительское устройство (UUID подключения, ifname или MAC)>
                      mode vepa|bridge|private|passthru|source
                      [tap yes|no]
    
        vxlan:        id <VXLAN ID>
                      [remote <IP широковещательной группы или удалённый адрес>]
                      [local <исходный IP>]
                      [dev <родительское устройство (ifname или UUID подключения)>]
                      [source-port-min <0-65535>]
                      [source-port-max <0-65535>]
                      [destination-port <0-65535>]
    
        wpan:         [short-addr <0x0000-0xffff>]
                      [pan-id <0x0000-0xffff>]
                      [page <default|0-31>]
                      [channel <default|0-26>]
                      [mac <MAC address>]
    
        6lowpan:      dev <родительское устройство (UUID подключения, ifname или MAC)>
        dummy:
    
      SLAVE_OPTIONS:
        bridge:       [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        team:         [config <файл>|<необработанные данные в JSON>]
    
        bond:         [queue-id <0-65535>]
    
      IP_OPTIONS:
                      [ip4 <адрес IPv4>] [gw4 <шлюз IPv4>]
                      [ip6 <адрес IPv6>] [gw6 <шлюз IPv6>]

en: Usage: nmcli connection modify { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
    Modify one or more properties of the connection profile.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path. For multi-valued
    properties you can use optional '+' or '-' prefix to the property name.
    The '+' sign allows appending items instead of overwriting the whole value.
    The '-' sign allows removing selected items instead of the whole value.
    
    ARGUMENTS := remove <setting>
    
    Remove a setting from the connection profile.
    
    Examples:
    nmcli con mod home-wifi wifi.ssid rakosnicek
    nmcli con mod em1-1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli con mod em1-1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli con mod em1-1 -ipv4.dns 1
    nmcli con mod em1-1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
    nmcli con mod bond0 +bond.options mii=500
    nmcli con mod bond0 -bond.options downdelay
    nmcli con mod em1-1 remove sriov
ru: Использование: nmcli connection modify { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<параметр>.<свойство> <значение>)+
    
    Позволяет изменить один или несколько параметров профиля подключения.
    Профиль идентифицируется по имени, идентификатору UUID или пути D-Bus.
    Для изменения свойств, содержащих несколько значений, используйте
    префиксы «+» и «-» перед именем свойства.
    «+» добавляет новые значения вместо перезаписи существующих;
    «-» позволяет выборочно удалить значения.
    
    АРГУМЕНТЫ := remove <параметр>
    
    Удаляет параметр из профиля подключения.
    
    Примеры:
    nmcli con mod home-wifi wifi.ssid rakosnicek
    nmcli con mod em1-1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli con mod em1-1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli con mod em1-1 -ipv4.dns 1
    nmcli con mod em1-1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
    nmcli con mod bond0 +bond.options mii=500
    nmcli con mod bond0 -bond.options downdelay

en: Usage: nmcli connection clone { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] [id | uuid | path] <ID> <new name>
    
    Clone an existing connection profile. The newly created connection will be
    the exact copy of the <ID>, except the uuid property (will be generated) and
    id (provided as <new name> argument).
ru: Использование: nmcli connection clone { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [id | uuid | path] <ID> <новое имя>
    
    Клонирование профиля подключения. Новый профиль будет содержать
    точную копию профиля, заданного с помощью <ID>, за исключением
    идентификатора UUID (генерируется автоматически) 
    и id (определяется на основании аргумента <новое имя>).

en: Usage: nmcli connection edit { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>
    
    Edit an existing connection profile in an interactive editor.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path
    
    ARGUMENTS := [type <new connection type>] [con-name <new connection name>]
    
    Add a new connection profile in an interactive editor.
ru: Использование: nmcli connection edit { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [id | uuid | путь] <ID>
    
    Изменение существующего профиля подключения.
    Профиль определяется по имени, UUID или пути D-Bus.
    
    АРГУМЕНТЫ := [type <новый_тип>] [con-name <новое_имя>]
    
    Добавление нового профиля подключения в интерактивном редакторе.

en: Usage: nmcli connection delete { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>, ...
    
    Delete connection profiles.
    The profiles are identified by their name, UUID or D-Bus path.
ru: Использование: nmcli connection delete { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [id | uuid | path] <ID>, ...
    
    Удаление профилей подключений.
    Профили идентифицируются по имени, UUID или пути D-Bus.

en: Usage: nmcli connection monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> ...
    
    Monitor connection profile activity.
    This command prints a line whenever the specified connection changes.
    Monitors all connection profiles in case none is specified.
ru: Использование: nmcli connection monitor { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [id | uuid | path] <ID>
    
    Мониторинг изменений профиля подключения.
    Эта команда выводит новую строку в ответ на изменения профиля.
    Если профиль не указан явно, будут отслеживаться все профили.

en: Usage: nmcli connection reload { help }
    
    Reload all connection files from disk.
ru: Использование: nmcli connection reload { help }
    
    Перезагрузка файлов подключений с диска.

en: Usage: nmcli connection load { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <filename> [<filename>...]
    
    Load/reload one or more connection files from disk. Use this after manually
    editing a connection file to ensure that NetworkManager is aware of its latest
    state.
ru: Использование: nmcli connection load { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := <filename> [<файл>...]
    
    Загружает/перезагружает файлы подключений с диска. 
    Обычно используется после редактирования файлов вручную.

en: Usage: nmcli connection import { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] type <type> file <file to import>
    
    Import an external/foreign configuration as a NetworkManager connection profile.
    The type of the input file is specified by type option.
    Only VPN configurations are supported at the moment. The configuration
    is imported by NetworkManager VPN plugins.
ru: Использование: nmcli connection import { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [--temporary] type <тип> file <файл>
    
    Импорт внешней/чужой конфигурации в качестве профиля подключения NetworkManager.
    Тип входного файла определяется параметром type.
    В настоящее время поддерживаются только конфигурации VPN. Конфигурация
    импортируется VPN-плагинами NetworkManager.

en: Usage: nmcli connection export { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
    
    Export a connection. Only VPN connections are supported at the moment.
    The data are directed to standard output or to a file if a name is given.
ru: Использование: nmcli connection export { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
    
    Экспорт подключения. В настоящее время поддерживаются только подключения VPN.
    Данные направляются на стандартный вывод или в файл, если задано имя.

en: Usage: nmcli connection migrate { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--plugin <plugin>] [id | uuid | path] <ID>, ...
    
    Migrate connection profiles to a different settings plugin,
    such as "keyfile" (default) or "ifcfg-rh".
ru: Использование: nmcli connection migrate { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [--plugin <модуль>] [id | uuid | path] <ID>, ...
    
    Миграция профилей подключений на модуль с другими параметрами,
    например, "keyfile" (по умолчанию) или "ifcfg-rh".

en: Error updating secrets for %s: %s
ru: Ошибка при обновлении секретов для %s: %s

en: Connection profile details
ru: Свойства профиля подключения

en: Error: 'connection show': %s
ru: Ошибка «connection show»: %s

en: Active connection details
ru: Сведения об активации подключения

en: NAME
ru: ИМЯ

en: invalid field '%s'; allowed fields: %s and %s, or %s,%s
ru: недействительное поле «%s»; действительные поля: %s и %s или %s,%s

en: '%s' has to be alone
ru: «%s» не может использоваться с чем-либо другим

en: incorrect string '%s' of '--order' option
ru: неверная строка «%s» в параметре «--order»

en: incorrect item '%s' in '--order' option
ru: неверный элемент «%s» в параметре «--order»

en: No connection specified
ru: Не указано подключение

en: %s argument is missing
ru: не указан аргумент %s

en: unknown connection '%s'
ru: неизвестное подключение: «%s»

en: '--order' argument is missing
ru: не указан аргумент «--order»

en: NetworkManager active profiles
ru: Активные профили NetworkManager

en: NetworkManager connection profiles
ru: Профили подключений NetworkManager

en: Error: %s argument is missing.
ru: Ошибка: не указан аргумент %s.

en: Error: %s - no such connection profile.
ru: Ошибка: профиль подключения %s не обнаружен.

en: Error: %s.
ru: Ошибка: %s.

en: no active connection on device '%s'
ru: на устройстве «%s» нет активных подключений

en: no active connection or device
ru: на устройстве нет активных подключений

en: device '%s' not compatible with connection '%s':
ru: устройство «%s» несовместимо с подключением «%s»:

en: device '%s' not compatible with connection '%s'
ru: устройство «%s» несовместимо с подключением «%s»

en: device '%s' not found for connection '%s'
ru: устройство '%s' не найдено для подключения '%s'

en: no device found for connection '%s'
ru: для подключения «%s» устройство не найдено

en: Hint: use '%s' to get more details.
ru: Подсказка: используйте '%s' для получения более подробной информации.

en: Connection successfully activated (%s) (D-Bus active path: %s)
ru: Подключение успешно активировано (%s) (активный путь D-Bus: %s)

en: Connection successfully activated (D-Bus active path: %s)
ru: Подключение успешно активировано (активный путь D-Bus: %s)

en: Error: Connection activation failed: %s
ru: Ошибка: сбой активации подключения: %s

en: Error: Timeout expired (%d seconds)
ru: Ошибка: превышено время ожидания (%d сек.).

en: unknown device '%s'.
ru: неизвестное устройство '%s'.

en: neither a valid connection nor device given
ru: не было указано ни устройства, ни действительного подключения

en: invalid passwd-file '%s' at line %zd: %s
ru: недействительный passwd-file '%s' в строке %zd: %s

en: invalid passwd-file '%s': %s
ru: недействительный passwd-file '%s': %s

en: Error: invalid extra argument '%s'.
ru: Ошибка: недействительный дополнительный аргумент «%s».

en: preparing
ru: идёт подготовка

en: Connection '%s' (%s) successfully deleted.
ru: Подключение «%s» (%s) успешно удалено.

en: Connection '%s' successfully deactivated (D-Bus active path: %s)
ru: Подключение «%s» успешно отключено (активный путь D-Bus: %s)

en: Error: No connection specified.
ru: Ошибка: не указано подключение.

en: Error: '%s' is not an active connection.
ru: Ошибка: «%s» не является активным подключением.

en: Error: not all active connections found.
ru: Ошибка: не все активные подключения обнаружены.

en: Error: no active connection provided.
ru: Ошибка: не было предоставлено активных подключений.

en: Connection '%s' deactivation failed: %s
ru: Сбой активации подключения «%s»: %s

en: Warning: master='%s' doesn't refer to any existing profile.
ru: Предупреждение: master='%s' не относится ни к одному существующему профилю.

en: Error: invalid property '%s': %s.
ru: Ошибка: недействительное свойство «%s»: %s.

en: Error: failed to modify %s.%s: %s.
ru: Ошибка: не удалось изменить %s.%s: %s.

en: Error: failed to remove a value from %s.%s: %s.
ru: Ошибка: не удалось удалить значение из %s.%s: %s.

en: Error: invalid slave type; %s.
ru: Ошибка: недействительный тип подчинённого подключения; %s.

en: Error: invalid connection type; %s.
ru: Ошибка: недействительный тип подключения; %s.

en: Error: bad connection type: %s
ru: Ошибка: неверный тип подключения: %s

en: Error: master is required
ru: Ошибка: требуется master

en: Error: '%s' is not a valid monitoring mode; use '%s' or '%s'.
ru: Ошибка: «%s» не является действительным режимом мониторинга. Используйте «%s» или «%s».

en: Error: 'bt-type': '%s' not valid; use [%s, %s, %s (%s), %s].
ru: Ошибка: «bt-type»: «%s» не является действительным; используйте [%s, %s, %s (%s), %s].

en: Error: setting '%s' is mandatory and cannot be removed.
ru: Ошибка: значение «%s» является обязательным и не может быть удалено.

en: Error: value for '%s' is missing.
ru: Ошибка: не указано значение для «%s».

en: Error: <setting>.<property> argument is missing.
ru: Ошибка: отсутствует аргумент <setting>.<property>.

en: Error: missing setting.
ru: Ошибка: отсутствует настройка.

en: Error: invalid setting argument '%s'.
ru: Ошибка: недействительный аргумент «%s» параметра.

en: Error: invalid or not allowed setting '%s': %s.
ru: Ошибка: недействительный или неразрешённый параметр «%s»: %s.

en: Error: '%s' is ambiguous (%s.%s or %s.%s).
ru: Ошибка: «%s» не является однозначным (%s.%s или %s.%s).

en: Error: invalid <setting>.<property> '%s'.
ru: Ошибка: недействительный <параметр>.<свойство> «%s».

en: Warning: %s.
ru: Предупреждение: %s.

en: Warning: There is another connection with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
     | Warning: There are %3$u other connections with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
ru[0]: Предупреждение: есть ещё %3$u подключение с именем '%1$s'. Ссылайтесь на подключение по его uuid '%2$s'
ru[1]: Предупреждение: есть ещё %3$u других подключения с именем '%1$s'. Ссылайтесь на подключение по его uuid '%2$s'
ru[2]: Предупреждение: есть ещё %3$u других подключений с именем '%1$s'. Ссылайтесь на подключение по его uuid '%2$s'

en: Error: Failed to add '%s' connection: %s
ru: Ошибка: не удалось добавить подключение «%s»: %s

note: We print here human readable text, but as scripts might parse this output * (with LANG=C), this is important to not change in the future. At least * not unless called with a new command line flag, that requests a different output. * * That means, be very careful if you change this message, it might 
en: Connection '%s' (%s) successfully added.
ru: Подключение «%s» (%s) успешно добавлено.

en: You can specify this option more than once. Press <Enter> when you're done.
ru: Этот параметр можно указать более одного раза. Закончив, нажмите <Ввод>.

note: Ask for optional arguments.
en: There are %d optional settings for %s.
ru: %d дополнительных параметров для %s.

en: Do you want to provide them? %s
ru: Хотите их указать? %s

en: Error: value for '%s' argument is required.
ru: Ошибка: необходимо указать значение аргумента «%s».

en: Error: 'save': %s.
ru: Ошибка «save»: %s.

en: Error: '%s' argument is required.
ru: Ошибка: требуется аргумент «%s».

en: ['%s' setting values]
ru: [значения параметра '%s']

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Main menu ]---
    goto     [<setting> | <prop>]        :: go to a setting or property
    remove   <setting>[.<prop>] | <prop> :: remove setting or reset property value
    set      [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    describe [<setting>.<prop>]          :: describe property
    print    [all | <setting>[.<prop>]]  :: print the connection
    verify   [all | fix]                 :: verify the connection
    save     [persistent|temporary]      :: save the connection
    activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]    :: activate the connection
    back                                 :: go one level up (back)
    help/?   [<command>]                 :: print this help
    nmcli    <conf-option> <value>       :: nmcli configuration
    quit                                 :: exit nmcli
ru: ---[ Главное меню]---
    goto     [<параметр> | <свойство>]             :: перейти к параметру или свойству
    remove   <параметр>[.<свойство>] | <свойство>  :: удалить параметр или сбросить значение свойства
    set      [<параметр>.<свойство> <значение>]    :: установить значение свойства
    describe [<параметр>.<свойство>]               :: показать описание свойства
    print    [all | <параметр>[.<свойство>]]       :: показать список параметров и свойств
    verify   [all | fix]                           :: проверить свойства
    save     [persistent|temporary]                :: сохранить подключение
    activate [<интерфейс>] [/<ap>|<nsp>]           :: активировать подключение
    back                                           :: вернуться к предыдущему меню
    help/?   [<команда>]                           :: показать эту справку
    nmcli    <параметр> <значение>                 :: конфигурация nmcli
    quit                                           :: выход из nmcli

en: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: enter setting/property for editing
    
    This command enters into a setting or property for editing it.
    
    Examples: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses
ru: goto <параметр>[.<свойство>] | <свойство>  :: введите свойство/параметр для редактирования
    
    Команда открывает параметр или свойство для редактирования.
    
    Примеры: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses

en: remove <setting>[.<prop>]  :: remove setting or reset property value
    
    This command removes an entire setting from the connection, or if a property
    is given, resets that property to the default value.
    
    Examples: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu
ru: remove <параметр>[.<свойство>]  :: удаление параметра или сброс значение свойства
    
    Эта команда полностью удаляет параметр подключения, а если указано свойство — 
    восстанавливает его исходное значение.
    
    Примеры: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu

en: set [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    
    This command sets property value.
    
    Example: nmcli> set con.id My connection
ru: set [<параметр>.<свойство> <значение>]  :: установка значения свойства
    
    Эта команда настраивает значение свойства.
    
    Пример: nmcli> set con.id моё_подключение

en: add [<setting>.<prop> <value>]  :: add property value
    
    This command appends property value.
    
    Example: nmcli> add ipv4.addresses 192.168.1.1/24
ru: add [<setting>.<prop> <value>]  :: добавить значение параметра
    
    Данная команда добавляет значение параметра.
    
    Пример: nmcli> add ipv4.addresses 192.168.1.1/24

en: describe [<setting>.<prop>]  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
ru: describe [<параметр>.<свойство>]  :: описание свойства
    
    Показывает описание свойства. Полный список параметров и свойств Network Manager можно найти на справочной странице nm-settings(5).

en: print [all]  :: print setting or connection values
    
    Shows current property or the whole connection.
    
    Example: nmcli ipv4> print all
ru: print [all]  :: вывод значений параметров или подключений
    
    Показывает отдельное свойство или данные для целого подключения.
    
    Пример: nmcli ipv4> print all

en: verify [all | fix]  :: verify setting or connection validity
    
    Verifies whether the setting or connection is valid and can be saved later.
    It indicates invalid values on error. Some errors may be fixed automatically
    by 'fix' option.
    
    Examples: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify
ru: verify [all | fix]  :: проверка действительности параметров или подключения
    
    Подтверждает правильность параметра или подключения для последующего 
    сохранения. В случае обнаружения ошибок указывает на неверные значения.
    Некоторые ошибки могут быть исправлены автоматически 
    с помощью параметра  «fix».
    
    Примеры: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify

en: save [persistent|temporary]  :: save the connection
    
    Sends the connection profile to NetworkManager that either will save it
    persistently, or will only keep it in memory. 'save' without an argument
    means 'save persistent'.
    Note that once you save the profile persistently those settings are saved
    across reboot or restart. Subsequent changes can also be temporary or
    persistent, but any temporary changes will not persist across reboot or
    restart. If you want to fully remove the persistent connection, the connection
    profile must be deleted.
ru: save [persistent|temporary]  :: сохранить подключение
    
    Передаёт профиль подключения в NetworkManager, который либо сохранит его
    на постоянной основе, либо сохранит только в памяти. Указание «save» без аргументов 
    интерпретирует команду как «save persistent» (сохранить на постоянной основе).
    Обратите внимание, что после сохранения профиля на постоянной основе, его параметры будут
    сохраняться после перезагрузки системы и перезапуска программы. 
    Все последующие изменения также могут быть как временными, 
    так и постоянными. Временные изменения не сохраняются после перезагрузки.
    При необходимости полностью удалить подключение, сохранённое на постоянной основе,
    необходимо удалить его профиль.

en: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: activate the connection
    
    Activates the connection.
    
    Available options:
    <ifname>    - device the connection will be activated on
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) or NSP (WiMAX) (prepend with / when <ifname> is not specified)
ru: activate [<интерфейс>] [/<ap>|<nsp>]  :: активация подключения
    
    Эта команда активирует подключение.
    
    Параметры:
    <интерфейс>    - устройство, на котором будет активировано подключение
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) или NSP (WiMAX) (если <интерфейс> не задан, в начале строки надо добавить /)

en: back  :: go to upper menu level
ru: back  :: переход на уровень меню выше

en: help/? [<command>]  :: help for the nmcli commands
ru: help/? [<команда>]  :: справка по командам nmcli

en: nmcli [<conf-option> <value>]  :: nmcli configuration
    
    Configures nmcli. The following options are available:
    status-line yes | no          [default: no]
    save-confirmation yes | no    [default: yes]
    show-secrets yes | no         [default: no]
    prompt-color <color> | <0-8>  [default: 0]
    %s
    Examples: nmcli> nmcli status-line yes
              nmcli> nmcli save-confirmation no
              nmcli> nmcli prompt-color 3
ru: nmcli [<параметр> <значение>]  :: конфигурация nmcli
    
    Создание конфигурации nmcli. Доступные параметры:
    status-line yes | no          [по умолчанию: no]
    save-confirmation yes | no  [по умолчанию: yes]
    show-secrets yes | no         [по умолчанию: no]
    prompt-color <color> | <0-8>  [по умолчанию: 0]
    %s
    Примеры: nmcli> nmcli status-line yes
              nmcli> nmcli save-confirmation no
              nmcli> nmcli prompt-color 3

en: quit  :: exit nmcli
    
    This command exits nmcli. When the connection being edited is not saved, the user is asked to confirm the action.
ru: quit  :: выход из nmcli
    
    Данная команда выполняет выход из nmcli. Если изменения подключения не сохранены, будет выведен запрос о подтверждении действия.

en: Unknown command: '%s'
ru: Неизвестная команда: «%s»

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Property menu ]---
    set      [<value>]               :: set new value
    add      [<value>]               :: add new option to the property
    change                           :: change current value
    remove   [<index> | <option>]    :: delete the value
    describe                         :: describe property
    print    [setting | connection]  :: print property (setting/connection) value(s)
    back                             :: go to upper level
    help/?   [<command>]             :: print this help or command description
    quit                             :: exit nmcli
ru: ---[ Меню свойства ]---
    set      [<значение>]               :: определить новое значение
    add      [<значение>]               :: добавить параметр к свойству
    change                           :: изменить текущее значение
    remove   [<индекс> | <параметр>]    :: удалить значение
    describe                         :: добавить описание свойства
    print    [параметр | подключение]  :: вывести значения параметров
    back                             :: вернуться к предыдущему шагу
    help/?   [<команда>]             :: показать справку или описание команды
    quit                             :: выход из nmcli

en: set [<value>]  :: set new value
    
    This command sets provided <value> to this property
ru: set [<значение>]  :: установка нового значения
    
    Эта команда устанавливает новое <значение> свойства.

en: add [<value>]  :: append new value to the property
    
    This command adds provided <value> to this property, if the property is of a container type. For single-valued properties the property value is replaced (same as 'set').
ru: add [<значение>]  :: добавление нового значения свойства
    
    Эта команда добавляет свойству указанное <значение>, если тип свойства — контейнер. Если свойство имеет единственное значение, оно будет заменено (что равносильно команде «set»).

en: change  :: change current value
    
    Displays current value and allows editing it.
ru: change  :: изменение текущего значения
    
    Показывает значение и позволяет его отредактировать.

en: remove [<value>|<index>|<option name>]  :: delete the value
    
    Removes the property value. For single-valued properties, this sets the
    property back to its default value. For container-type properties, this removes
    all the values of that property or you can specify an argument to remove just
    a single item or option. The argument is either a value or index of the item to
    remove, or an option name (for properties with named options).
    
    Examples: nmcli ipv4.dns> remove 8.8.8.8
              nmcli ipv4.dns> remove 2
              nmcli bond.options> remove downdelay
ru: remove [<значение>|<индекс>|<имя параметра>]  :: удалить значение
    
    Удаление значения свойства. Для свойств, имеющих одно значение,
    это эквивалентно сбросу его значения в исходное состояние.
    Для свойств категории «контейнер» это означает удаление
    всех значений свойства. Дополнительно можно указать аргумент
    для выборочного изъятия отдельной записи или параметра.
    В качестве аргумента может использоваться значение, индекс
    удаляемого элемента или название параметра (для свойств
    с именованными параметрами).
    
    Примеры:  nmcli ipv4.dns> remove 8.8.8.8
              nmcli ipv4.dns> remove 2
              nmcli bond.options> remove downdelay

en: describe  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
ru: describe  :: описание свойства
    
    Возвращает описание свойства. Полный список параметров и их значений можно найти на справочной странице nm-settings(5).

en: print [property|setting|connection]  :: print property (setting, connection) value(s)
    
    Shows property value. Providing an argument you can also display values for the whole setting or connection.
ru: print [свойство|параметр|подключение]  :: вывод свойства (параметра, подключения)
    
    Если аргумент не указан, возвращает значение свойства. Укажите параметр или подключение, чтобы получить соответствующую информацию.

en: help/? [<command>]  :: help for nmcli commands
ru: help/? [<команда>]  :: справка по командам nmcli

en: Error: Connection activation failed.
ru: Ошибка. Не удалось активировать подключение.

note: TRANSLATORS: status line in nmcli connection editor
en: [ Type: %s | Name: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Temp: %s ]
ru: [Тип: %s | Имя: %s | UUID: %s | Не сохранено: %s | Временно.: %s ]

en: The connection is not saved. Do you really want to quit? %s
ru: Подключение не сохранено. Вы действительно хотите выйти? %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' in the main menu to restore it.
ru: Профиль подключения был удален из другого клиента. Чтобы его восстановить, введите «save».

en: Allowed values for '%s' property: %s
ru: Разрешённые значения свойства «%s»: %s

en: Enter '%s' value:
ru: Введите значение «%s»:

en: Error: failed to set '%s' property: %s
ru: Ошибка. Не удалось установить свойство «%s»: %s

en: Edit '%s' value:
ru: Измените значение «%s»:

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: Unknown command argument: '%s'
ru: Неизвестный аргумент команды: «%s»

en: Available settings: %s
ru: Доступные параметры: %s

en: Error: invalid setting name; %s
ru: Ошибка. Недействительное значение параметра: %s

en: Available properties: %s
ru: Доступные свойства: %s

en: Error: property %s
ru: Ошибка: свойство %s

en: Saving the connection with 'autoconnect=yes'. That might result in an immediate activation of the connection.
    Do you still want to save? %s
ru: Вы собираетесь сохранить подключение с установленным параметром «autoconnect=yes», что может привести к его немедленной активации.
    Сохранить? %s

en: You may edit the following settings: %s
ru: Разрешается изменить следующие параметры: %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' to restore it.
ru: Профиль подключения был удален из другого клиента. Чтобы его восстановить, введите «save».

en: Error: no setting selected; valid are [%s]
ru: Ошибка. Параметр не выбран. Действительные: [%s]

en: use 'goto <setting>' first, or 'set <setting>.<property>'
ru: используйте «goto <параметр>» или «set <параметр>.<свойство>»

en: Error: invalid setting argument '%s'; valid are [%s]
ru: Ошибка. Недействительный аргумент «%s». Допускается: [%s]

en: Error: missing setting for '%s' property
ru: Ошибка: не указано определение свойства «%s»

en: Error: invalid property: %s
ru: Ошибка. Недействительное свойство: %s

en: Error: unknown setting '%s'
ru: Ошибка: неизвестный параметр: %s

en: You may edit the following properties: %s
ru: Вы можете изменить следующие свойства: %s

en: Error: failed to remove value of '%s': %s
ru: Ошибка. Не удалось изменить значение «%s»: %s

en: Error: no argument given; valid are [%s]
ru: Ошибка. Аргумент не задан. Действительные: [%s]

en: Setting '%s' is not present in the connection.
ru: Параметр «%s» не определен в подключении.

en: Error: %s properties, nor it is a setting name.
ru: Ошибка. %s не является именем параметра или свойства.

en: use 'goto <setting>' first, or 'describe <setting>.<property>'
ru: используйте «goto <параметр>» или «describe <параметр>.<свойство>»

en: Error: invalid property: %s, neither a valid setting name.
ru: Ошибка: недействительное свойство %s, а также недействительное имя параметра.

en: Error: unknown setting: '%s'
ru: Ошибка. Неизвестный параметр: %s

en: Error: '%s' setting not present in the connection
ru: Ошибка: в подключении не определен параметр «%s»

en: Error: invalid property: %s%s
ru: Ошибка: недействительное свойство %s%s

en: , neither a valid setting name
ru: и не является действительным именем параметра

en: Invalid verify option: %s
ru: Недопустимый параметр проверки: %s

en: Verify setting '%s': %s
ru: Проверьте параметр «%s»: %s

en: Verify connection: %s
ru: Проверьте подключение: %s

en: The error cannot be fixed automatically.
ru: Эта ошибка не может быть исправлена автоматически.

en: Error: invalid argument '%s'
ru: Ошибка: недействительный аргумент «%s»

en: Error: Failed to save '%s' (%s) connection: %s
ru: Ошибка: не удалось сохранить подключение «%s» (%s): %s

en: Error: Timeout saving '%s' (%s) connection
ru: Ошибка: истечение времени ожидания сохранения подключения «%s» (%s)

en: Connection '%s' (%s) successfully saved.
ru: Подключение «%s» (%s) успешно сохранено.

en: Connection '%s' (%s) successfully updated.
ru: Подключение «%s» (%s) успешно обновлено.

en: Error: connection verification failed: %s
ru: Ошибка: сбой проверки правильности подключения: %s

en: (unknown error)
ru: (неизвестная ошибка)

en: You may try running 'verify fix' to fix errors.
ru: Для исправления ошибок можно попробовать выполнить «verify fix».

note: TRANSLATORS: do not translate 'save', leave it as it is
en: Error: connection is not saved. Type 'save' first.
ru: Ошибка: подключение не сохранено. Сначала введите «save».

en: Error: connection is not valid: %s
ru: Ошибка: недействительное подключение: %s

en: Error: Cannot activate connection: %s.
ru: Ошибка: не удалось активировать подключение: %s

en: Error: Failed to activate '%s' (%s) connection: %s
ru: Ошибка: не удалось активировать подключение «%s» (%s): %s

en: Monitoring connection activation (press any key to continue)
ru: Наблюдение за активацией подключения (нажмите любую клавишу для продолжения)

en: Error: status-line: %s
ru: Ошибка: status-line: %s

en: Error: save-confirmation: %s
ru: Ошибка: save-confirmation: %s

en: Error: show-secrets: %s
ru: Ошибка: show-secrets: %s

en: Current nmcli configuration:
ru: Текущая конфигурация nmcli:

en: Invalid configuration option '%s'; allowed [%s]
ru: Недействительный параметр конфигурации «%s». Допускается: [%s]

en: Error: only one of 'id', 'filename', uuid, or 'path' can be provided.
ru: Ошибка: может быть предоставлено только одно значение из: «id», «filename», uuid или «path».

en: Error: Unknown connection '%s'.
ru: Ошибка: неизвестное подключение: «%s».

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'type' argument is ignored
ru: Предупреждение: редактирование существующего подключения «%s»; аргумент «type» игнорируется.

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'con-name' argument is ignored
ru: Предупреждение: редактирование существующего подключения «%s»; аргумент «con-name» игнорируется.

en: Valid connection types: %s
ru: Действительные типы подключений: %s

en: Error: invalid connection type; %s
ru: Ошибка: недействительный тип подключения: %s.

en: ===| nmcli interactive connection editor |===
ru: ===| интерактивный редактор подключений nmcli |===

en: Editing existing '%s' connection: '%s'
ru: Редактируется существующее подключение «%s»: «%s»

en: Adding a new '%s' connection
ru: Добавление нового подключения «%s»

note: TRANSLATORS: do not translate 'help', leave it as it is
en: Type 'help' or '?' for available commands.
ru: Для просмотра доступных команд введите «help» или «?».

note: TRANSLATORS: do not translate 'print', leave it as it is
en: Type 'print' to show all the connection properties.
ru: Введите «print», чтобы просмотреть все свойства подключения.

note: TRANSLATORS: do not translate 'describe', leave it as it is
en: Type 'describe [<setting>.<prop>]' for detailed property description.
ru: Для просмотра описания свойства введите «describe [<параметр>.<свойство>]».

en: Error: Failed to modify connection '%s': %s
ru: Ошибка: не удалось изменить подключение «%s»: %s

en: Connection '%s' (%s) successfully modified.
ru: Подключение «%s» (%s) успешно изменено.

en: %s (%s) cloned as %s (%s).
ru: %s (%s) было клонировано в %s (%s).

en: New connection name:
ru: Название нового подключения:

en: Error: <new name> argument is missing.
ru: Ошибка: не указан аргумент <новое имя>.

en: Error: unknown extra argument: '%s'.
ru: Ошибка: неизвестный дополнительный аргумент: «%s».

en: Error: not all connections deleted.
ru: Ошибка: не все подключения были удалены.

en: Error: Connection deletion failed: %s
ru: Ошибка: сбой удаления подключения: %s

en: Error: %s.
ru: Ошибка: %s.

en: Error: not all connections found.
ru: Ошибка: обнаружены не все подключения.

en: Error: cannot delete unknown connection(s): %s.
ru: Ошибка: невозможно удалить неизвестные подключения: %s.

en: %s: connection profile changed
ru: %s: профиль подключения изменился

en: %s: connection profile created
ru: %s: профиль подключения создан

en: %s: connection profile removed
ru: %s: профиль подключения удалён

en: Error: failed to reload connections: %s.
ru: Ошибка: не удалось перезагрузить подключения: %s.

en: Error: failed to load connection: %s.
ru: Ошибка: не удалось загрузить подключение: %s.

en: Could not load file '%s'
ru: Не удалось загрузить файл «%s»

en: File to import:
ru: Импортируемый файл:

en: Error: No arguments provided.
ru: Ошибка: не указаны аргументы.

en: Error: 'type' argument is required.
ru: Ошибка: требуется аргумент «type».

en: Error: 'file' argument is required.
ru: Ошибка: требуется аргумент «file».

en: Error: failed to find VPN plugin for %s.
ru: Ошибка: не удалось найти модуль VPN для %s.

en: Error: failed to load VPN plugin: %s.
ru: Ошибка: не удалось загрузить модуль VPN: %s.

en: Error: failed to import '%s': %s.
ru: Ошибка: сбой импорта «%s»: %s.

en: Output file name:
ru: Имя файла вывода:

en: Error: the connection is not VPN.
ru: Ошибка: подключение не является подключением VPN.

en: Error: failed to create temporary file %s.
ru: Ошибка: не удалось создать временный файл %s.

en: Error: failed to export '%s': %s.
ru: Ошибка: не удалось экспортировать «%s»: %s.

en: Error: failed to read temporary file '%s': %s.
ru: Ошибка: не удалось прочитать временный файл «%s»: %s.

en: Error: not all connections migrated.
ru: Ошибка: не все подключения мигрировали.

en: Error: Connection migration failed: %s
ru: Ошибка: сбой миграции подключения: %s

en: Connection '%s' (%s) successfully migrated.
ru: Миграция подключения '%s' (%s) выполнена успешно.

en: '--plugin' argument is missing
ru: отсутствует аргумент'--plugin'

en: Error: cannot migrate unknown connection(s): %s.
ru: Ошибка: миграция неизвестных подключений невозможна: %s.

note: define some prompts
en: Interface:
ru: Интерфейс:

en: Interface(s):
ru: Интерфейсы:

en: (none)
ru: (нет)

en: %u Mb/s
ru: %u Мб/c

en: Usage: nmcli device { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<ifname>]
    
      set [ifname] <ifname> [autoconnect yes|no] [managed yes|no]
    
      connect <ifname>
    
      reapply <ifname>
    
      modify <ifname> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      disconnect <ifname> ...
    
      delete <ifname> ...
    
      monitor <ifname> ...
    
      wifi [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                             [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>] [band a|bg] [channel <channel>] [password <password>]
    
      wifi rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
      wifi show-password [ifname <ifname>]
    
      lldp [list [ifname <ifname>]]
ru: Использование: nmcli device { КОМАНДА | help }
    
    КОМАНДА := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<имя_интерфейса>]
    
      set [ifname] <имя_интерфейса> [autoconnect yes|no] [managed yes|no]
    
      connect <имя_интерфейса>
    
      reapply <имя_интерфейса>
    
      modify <имя_интерфейса> ([+|-]<параметр>.<свойство> <значение>)+
    
      disconnect <имя_интерфейса> ...
    
      delete <имя_интерфейса> ...
    
      monitor <имя_интерфейса> ...
    
      wifi [list [ifname <имя_интерфейса>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <пароль>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                             [bssid <BSSID>] [name <имя>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <имя_интерфейса>] [con-name <имя>] [ssid <SSID>] [band a|bg] [channel <канал>] [password <пароль>]
    
      wifi rescan [ifname <имя_интерфейса>] [[ssid <SSID для сканирования>] ...]
    
      wifi show-password [ifname <имя_интерфейса>]
    
      lldp [list [ifname <имя_интерфейса>]]

en: Usage: nmcli device status { help }
    
    Show status for all devices.
    By default, the following columns are shown:
     DEVICE     - interface name
     TYPE       - device type
     STATE      - device state
     CONNECTION - connection activated on device (if any)
    Displayed columns can be changed using '--fields' global option. 'status' is
    the default command, which means 'nmcli device' calls 'nmcli device status'.
ru: Использование: nmcli device status { help }
    
    Показывает состояние всех устройств.
    По умолчанию показываются следующие столбцы:
     УСТРОЙСТВО     - имя интерфейса
     ТИП       - тип устройства
     СТАТУС      - статус устройства
     ПОДКЛЮЧЕНИЕ - подключение, активированное на устройстве
    Глобальный параметр «--fields» позволяет изменить показанные столбцы.
    «status» используется по умолчанию, то есть «nmcli device» эквивалентно «nmcli device status».

en: Usage: nmcli device show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Show details of device(s).
    The command lists details for all devices, or for a given device.
ru: Использование: nmcli device show { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [<интерфейс>]
    
    Показывает информацию обо всех устройствах или
    об отдельно выбранном устройстве.

en: Usage: nmcli device connect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Connect the device.
    NetworkManager will try to find a suitable connection that will be activated.
    It will also consider connections that are not set to auto-connect.
ru: Использование: nmcli device connect { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := <ifname>
    
    Подключение устройства.
    NetworkManager выберет подходящее подключение,
    принимая во внимание подключения без включенных функций
    автоматического запуска.

en: Usage: nmcli device reapply { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Attempts to update device with changes to the currently active connection
    made since it was last applied.
ru: Использование: nmcli device reapply { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := <имя_интерфейса>
    
    Попытка обновить устройство с учётом изменений параметров текущего активного подключения, внесённых с момента последнего применения.

en: Usage: nmcli device modify { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
    Modify one or more properties that are currently active on the device without modifying
    the connection profile. The changes have immediate effect. For multi-valued
    properties you can use optional '+' or '-' prefix to the property name.
    The '+' sign allows appending items instead of overwriting the whole value.
    The '-' sign allows removing selected items instead of the whole value.
    
    Examples:
    nmcli dev mod em1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli dev mod em1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli dev mod em1 -ipv4.dns 1
    nmcli dev mod em1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
ru: Использование: nmcli device modify {АРГУМЕНТЫ | --help}
    
    АРГУМЕНТЫ: = <имя_интерфейса> ([+ | -]<параметр><свойство> <значение>)+
    
    Изменить одно или несколько свойств, активных на устройстве, не изменяя профиль подключения. Изменения имеют немедленный эффект. Для многозначных свойств можно использовать необязательный префикс «+» или «-» для имени свойства. Знак «+» позволяет добавлять элементы вместо перезаписи всего значения. Знак «-» позволяет удалить выбранные элементы вместо целого значения.
    
    Примеры:
    nmcli dev mod em1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli dev mod em1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli dev mod em1 -ipv4.dns 1
    nmcli dev mod em1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"

en: Usage: nmcli device disconnect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Disconnect devices.
    The command disconnects the device and prevents it from auto-activating
    further connections without user/manual intervention.
ru: Использование: nmcli device disconnect { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := <интерфейс> ...
    
    Отключает устройство и предотвращает повторную
    автоматическую активацию подключений без вмешательства пользователя.

en: Usage: nmcli device delete { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Delete the software devices.
    The command removes the interfaces. It only works for software devices
    (like bonds, bridges, etc.). Hardware devices cannot be deleted by the
    command.
ru: Использование: nmcli device delete { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := <интерфейс> ...
    
    Удаление программных устройств.
    Это команда удаляет интерфейсы. Работает только для программных 
    устройств (агрегированных устройств, мостов и т.п.).  
    Аппаратные устройства эта команда удалить не может.

en: Usage: nmcli device set { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := DEVICE { PROPERTY [ PROPERTY ... ] }
    DEVICE    := [ifname] <ifname> 
    PROPERTY  := { autoconnect { yes | no } |
                 { managed { yes | no }
    
    Modify device properties.
ru: Использование: nmcli device set { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := УСТРОЙСТВО { СВОЙСТВО [ СВОЙСТВО ... ] }
    УСТРОЙСТВО    := [ifname] <интерфейс> 
    PROPERTY  := { autoconnect { yes | no } |
                 { managed { yes | no }
    
    Изменить свойства устройства.

en: Usage: nmcli device monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>] ...
    
    Monitor device activity.
    This command prints a line whenever the specified devices change state.
    Monitors all devices in case no interface is specified.
ru: Использование: nmcli device monitor { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [<интерфейс>]
    
    Мониторинг активности устройства.
    Эта команда выводит новую строку каждый раз,
    когда будет меняться состояние указанного устройства.
    Если интерфейс не указан, будут отслеживаться 
    все устройства.

en: Usage: nmcli device wifi { ARGUMENTS | help }
    
    Perform operation on Wi-Fi devices.
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
    List available Wi-Fi access points. The 'ifname' and 'bssid' options can be
    used to list APs for a particular interface, or with a specific BSSID. The
    --rescan flag tells whether a new Wi-Fi scan should be triggered.
    
    ARGUMENTS := connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                         [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
    Connect to a Wi-Fi network specified by SSID or BSSID. The command finds a
    matching connection or creates one and then activates it on a device. This
    is a command-line counterpart of clicking an SSID in a GUI client. If a
    connection for the network already exists, it is possible to bring up the
    existing profile as follows: nmcli con up id <name>. Note that only open,
    WEP and WPA-PSK networks are supported if no previous connection exists.
    It is also assumed that IP configuration is obtained via DHCP.
    
    ARGUMENTS := hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>]
                         [band a|bg] [channel <channel>] [password <password>]
    
    Create a Wi-Fi hotspot. Use 'connection down' or 'device disconnect'
    to stop the hotspot.
    Parameters of the hotspot can be influenced by the optional parameters:
    ifname - Wi-Fi device to use
    con-name - name of the created hotspot connection profile
    ssid - SSID of the hotspot
    band - Wi-Fi band to use
    channel - Wi-Fi channel to use
    password - password to use for the hotspot
    
    ARGUMENTS := rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
    Request that NetworkManager immediately re-scan for available access points.
    NetworkManager scans Wi-Fi networks periodically, but in some cases it might
    be useful to start scanning manually. 'ssid' allows scanning for a specific
    SSID, which is useful for APs with hidden SSIDs. More 'ssid' parameters can be
    given. Note that this command does not show the APs,
    use 'nmcli device wifi list' for that.
ru: Использование: nmcli device wifi {АРГУМЕНТЫ | help}
    
    Выполнение работы на устройствах Wi-Fi.
    
    АРГУМЕНТЫ: = [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>]] [--rescan yes|no|auto]]
    
    Список доступных точек доступа Wi-Fi. Параметры «ifname» и «bssid» могут использоваться для перечисления точек доступа для определенного интерфейса или с определенным BSSID. Флаг --rescan указывает, будет ли произведено новое сканирование Wi-Fi
    
    АРГУМЕНТЫ: = connect <(B)SSID> [password <пароль>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                   [bssid <BSSID>] [name <название>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
    Подключение к сети Wi-Fi, указанной SSID или BSSID. Команда создает новое подключение, а затем активирует его на устройстве. Это дубликат командной строки для нажатия SSID в клиенте GUI. Команда всегда создает новое подключение и, следовательно, в основном полезна для подключения к новым сетям Wi-Fi. Если подключение для сети уже существует, лучше создать существующий профиль следующим образом: nmcli con id <name>Обратите внимание, что в настоящий момент поддерживаются только открытые, WEP и WPA-PSK-сети. Также предполагается, что конфигурация IP получена через DHCP. 
    
    АРГУМЕНТЫ: = hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>]
                  [band a | bg] [channel <канал>] [password <пароль>]
    
    Создайте точку доступа Wi-Fi. Используйте «подключение вниз» или «отсоединение устройства», чтобы остановить точку доступа. На параметры точки доступа могут влиять дополнительные параметры:
     ifname - устройство Wi-Fi для использования
     con-name - имя созданного профиля подключения точки доступа
     ssid - SSID диапазона хот-спотов
     band - диапазон Wi-Fi для использования
     channel - Wi-Fi канал для использования
     password - пароль для использования точки доступа
    
    АРГУМЕНТЫ: = rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
    Запросите, чтобы NetworkManager немедленно повторно просматривал доступные точки доступа. NetworkManager периодически проверяет сети Wi-Fi, но в некоторых случаях может оказаться полезным начать сканирование вручную. «ssid» позволяет сканировать определенный SSID, который полезен для AP со скрытыми SSID. Могут быть предоставлены дополнительные параметры ssid. Обратите внимание, что эта команда не отображает точки доступа, для этого используется «nmcli device wifi list».

en: Usage: nmcli device lldp { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>]]
    
    List neighboring devices discovered through LLDP. The 'ifname' option can be
    used to list neighbors for a particular interface.
ru: Использование: nmcli device lldp { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [list [ifname <интерфейс>]
    
    Показать соседние устройства, обнаруженные с помощью LLDP.
    Параметр «ifname» позволяет получить список соседей
    для определенного интерфейса.

en: Usage: nmcli device checkpoint { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--timeout <seconds>] -- COMMAND...
    
    Runs the command with a configuration checkpoint taken and asks for a
    confirmation when finished. When the confirmation is not given, the
    checkpoint is automatically restored after timeout.
ru: Использование: nmcli device checkpoint { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [--timeout <секунды>] -- КОМАНДА...
    
    Запускает команду с полученной контрольной точкой конфигурации
    и запрашивает подтверждение после завершения. Если подтверждение
    не было получено, после истечения времени ожидания происходит
    автоматическое восстановление из контрольной точки.

en: Error: No interface specified.
ru: Ошибка: не указан интерфейс.

en: Warning: argument '%s' is duplicated.
ru: Предупреждение: аргумент «%s» дублируется.

en: Error: Device '%s' not found.
ru: Ошибка: устройство «%s» не обнаружено.

en: Error: not all devices found.
ru: Ошибка: обнаружены не все устройства.

en: No interface specified
ru: Не указан интерфейс

en: Device '%s' not found
ru: Устройство «%s» не найдено

en: %u MHz
ru: %u МГц

en: %u Mbit/s
ru: %u Мбит/с

en: N/A
ru: Н/Д

en: Device details
ru: Сведения об устройстве

en: Error: 'device show': %s
ru: Ошибка: «device show»: %s

en: Status of devices
ru: Состояние устройств

en: Error: 'device status': %s
ru: Ошибка: «device status»: %s

en: Error: Timeout %d sec expired.
ru: Ошибка: превышено время ожидания (%d с).

en: Device '%s' successfully activated with '%s'.
ru: Устройство «%s» успешно активировано с «%s».

en: Hint: "nmcli dev wifi show-password" shows the Wi-Fi name and password.
ru: Подсказка: "nmcli dev wifi show-password" покажет имя и пароль Wi-Fi.

en: Error: Connection activation failed: %s.
ru: Ошибка: не удалось активировать подключение: %s.

en: Error: Failed to setup a Wi-Fi hotspot: %s
ru: Ошибка: не удалось настроить точку доступа Wi-Fi: %s

en: Error: Failed to add/activate new connection: %s
ru: Ошибка: не удалось добавить/активировать новое подключение: %s

en: Error: Failed to activate connection: %s
ru: Ошибка: не удалось активировать подключение: %s

en: Error: Device activation failed: %s
ru: Ошибка: сбой активации устройства: %s

en: Error: extra argument not allowed: '%s'.
ru: Ошибка: дополнительный аргумент не разрешён: «%s».

en: Device '%s' successfully disconnected.
ru: Устройство «%s» отключено успешно.

en: Device '%s' successfully removed.
ru: Устройство «%s» успешно удалено.

en: Error: Reapplying connection to device '%s' (%s) failed: %s
ru: Ошибка: сбой повторного подключения к устройству «%s» (%s): %s

en: Connection successfully reapplied to device '%s'.
ru: Успешное повторное применение подключения к устройству «%s».

en: Error: Reading applied connection from device '%s' (%s) failed: %s
ru: Ошибка: чтение применённого подключения с устройства «%s» (%s) не удалось: %s

en: Error: not all devices disconnected.
ru: Ошибка: не все устройства отключены.

en: Error: Device '%s' (%s) disconnecting failed: %s
ru: Ошибка: сбой отключения устройства '%s' (%s): %s

en: Error: not all devices deleted.
ru: Ошибка: удалены не все устройства.

en: Error: Device '%s' (%s) deletion failed: %s
ru: Ошибка: сбой удаления устройства «%s» (%s): %s

en: Error: No property specified.
ru: Ошибка: свойство не указано.

en: Error: '%s' argument is missing.
ru: Ошибка: отсутствует аргумент '%s'.

en: Error: 'managed': %s.
ru: Ошибка: 'managed': %s.

en: Error: 'autoconnect': %s.
ru: Ошибка: «autoconnect»: %s.

en: Error: property '%s' is not known.
ru: Ошибка: неизвестное свойство «%s».

en: %s: using connection '%s'
ru: %s: используется подключение «%s».

en: %s: device created
ru: %s: устройство создано

en: %s: device removed
ru: %s: устройство удалено

en: Wi-Fi scan list
ru: Список сканирования Wi-Fi

en: Error: Access point with bssid '%s' not found.
ru: Ошибка: точка доступа с bssid «%s» не найдена.

en: Error: 'device wifi': %s
ru: Ошибка «device wifi»: «%s»

en: Error: invalid rescan argument: '%s' not among [auto, no, yes]
ru: Ошибка: недействительный аргумент повторного сканирования: «%s» нет среди [авто, нет, да]

en: Error: Device '%s' not found.
ru: Ошибка: не найдено устройство «%s».

en: Error: Device '%s' was not recognized as a Wi-Fi device, check NetworkManager Wi-Fi plugin.
ru: Ошибка: «%s» не было распознано как устройство Wi-Fi. Проверьте модуль Wi-Fi для NetworkManager.

en: Error: Device '%s' is not a Wi-Fi device.
ru: Ошибка: «%s» не является устройством Wi-Fi.

en: SSID or BSSID:
ru: SSID или BSSID:

en: Error: SSID or BSSID are missing.
ru: Ошибка: не указан SSID или BSSID.

en: Error: bssid argument value '%s' is not a valid BSSID.
ru: Ошибка: значение аргумента bssid «%s» не является действительным BSSID.

en: Error: wep-key-type argument value '%s' is invalid, use 'key' or 'phrase'.
ru: Ошибка: недействительное значение аргумента wep-key-type «%s»; используйте «key» или «phrase».

en: Error: %s: %s.
ru: Ошибка: %s: %s.

en: Error: BSSID to connect to (%s) differs from bssid argument (%s).
ru: Ошибка: BSSID для подключения к (%s) отличается от аргумента bssid (%s).

en: Error: Parameter '%s' is neither SSID nor BSSID.
ru: Ошибка: параметр «%s» не является ни SSID, ни BSSID.

en: Error: No Wi-Fi device found.
ru: Ошибка: устройство Wi-Fi не найдено.

en: Error: Failed to scan hidden SSID: %s.
ru: Ошибка: сбой сканирования скрытого SSID: %s.

en: Error: No network with SSID '%s' found.
ru: Ошибка: не найдена сеть с SSID «%s».

en: Error: No access point with BSSID '%s' found.
ru: Ошибка: точка доступа с BSSID «%s» не найдена.

en: Error: Connection '%s' exists but properties don't match.
ru: Ошибка: подключение «%s» существует, но свойства не совпадают.

en: Warning: '%s' should be SSID for hidden APs; but it looks like a BSSID.
ru: Предупреждение: «%s» должен представлять собой SSID для скрытой точки доступа, но он выглядит как BSSID.

en: Password:
ru: Пароль:

en: '%s' is not valid WPA PSK
ru: «%s» не является действительным WPA PSK

en: '%s' is not valid WEP key (it should be 5 or 13 ASCII chars)
ru: «%s» не является действительным ключом WEP (должен содержать 5 или 13 символов ASCII)

en: Hotspot password: %s
ru: Пароль точки доступа: %s

en: Error: ssid is too long.
ru: Ошибка: слишком длинный SSID.

en: Error: band argument value '%s' is invalid; use 'a' or 'bg'.
ru: Ошибка: недействительное значение аргумента «band»: «%s». Используйте «a» или «bg».

en: Error: channel requires band too.
ru: Ошибка: для канала тоже необходимо определить полосу.

en: Error: channel '%s' not valid for band '%s'.
ru: Ошибка: недействительный канал «%s» для полосы «%s».

en: Error: Device '%s' supports neither AP nor Ad-Hoc mode.
ru: Ошибка: «%s» не поддерживает ни режим точки доступа, ни режим Ad-Hoc.

en: Error: Invalid 'password': %s.
ru: Ошибка: недействительный «password»: %s.

en: Error: '%s' cannot repeat.
ru: Ошибка: «%s» не может повторяться.

en: Security
ru: Защита

en: None
ru: Нет

note: Main header name
en: Device LLDP neighbors
ru: Соседи LLDP

en: Error: 'device lldp list': %s
ru: Ошибка: «device lldp list»: %s

en: Checkpoint was removed.
ru: Контрольная точка была удалена.

note: The command is done, we're in the confirmation prompt.
en: No
ru: Нет

en: Error: Destroying a checkpoint failed: %s
ru: Ошибка: не удалось разрушить контрольную точку: %s

en: Yes
ru: Да

en: Error: Creating a checkpoint failed: %s
ru: Ошибка: не удалось создать контрольную точку: %s

en: Error: %s
ru: Ошибка: %s

en: Error: '%s' is not a valid timeout.
ru: Ошибка: «%s» не является действительным истечением времени ожидания.

en: Error: Expected a command to run after '--'
ru: Ошибка: после '--' ожидалось выполнение команды

en: asleep
ru: спящий

en: connecting
ru: идёт подключение

en: connected (local only)
ru: подключён (локально)

en: connected (site only)
ru: подключён (на узле)

en: disconnecting
ru: идёт отключение

en: running
ru: выполняется

en: starting
ru: запускается

en: started
ru: запущено

en: missing
ru: отсутствует

en: enabled
ru: включено

en: disabled
ru: отключено

en: Usage: nmcli general { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { status | hostname | permissions | logging | reload }
    
      status
    
      hostname [<hostname>]
    
      permissions
    
      logging [level <log level>] [domains <log domains>]
    
      reload [<flags>]
ru: Использование: nmcli general { КОМАНДА | help }
    
    КОМАНДА := { status | hostname | permissions | logging | reload }
    
      status
    
      hostname [<имя хоста>]
    
      permissions
    
      logging [level <кровень журналирования>] [domains <домены журналов>]
    
      reload [<флаги>]

en: Usage: nmcli general status { help }
    
    Show overall status of NetworkManager.
    'status' is the default action, which means 'nmcli gen' calls 'nmcli gen status'
ru: Использование: nmcli general status { help }
    
    Показывает общий статус NetworkManager.
    «status» используется по умолчанию, то есть «nmcli gen» вызывает «nmcli gen status».

en: Usage: nmcli general hostname { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<hostname>]
    
    Get or change persistent system hostname.
    With no arguments, this prints currently configured hostname. When you pass
    a hostname, NetworkManager will set it as the new persistent system hostname.
ru: Использование: nmcli general hostname { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [<имя_узла>]
    
    Просмотр и изменение постоянного имени хоста системы.
    Если аргументы не указаны, команда вернёт текущее имя хоста.
    При указании имени хоста, NetworkManager установит его в качестве нового постоянного
    системного имени хоста.

en: Usage: nmcli general permissions { help }
    
    Show caller permissions for authenticated operations.
ru: Использование: nmcli general permissions { help }
    
    Показывает полномочия вызывающей стороны на действия с проверкой подлинности.

en: Usage: nmcli general reload { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<flag>[,<flag>...]]
    
    Reload NetworkManager's configuration and perform certain updates, like
    flushing caches or rewriting external state to disk. This is similar to
    sending SIGHUP to NetworkManager but it allows for more fine-grained
    control over what to reload through the flags argument. It also allows
    non-root access via PolicyKit and contrary to signals it is synchronous.
    
    Available flags are:
    
      'conf'        Reload the NetworkManager.conf configuration from
                    disk. Note that this does not include connections, which
                    can be reloaded through 'nmcli connection reload' instead.
    
      'dns-rc'      Update DNS configuration, which usually involves writing
                    /etc/resolv.conf anew. This is equivalent to sending the
                    SIGUSR1 signal to the NetworkManager process.
    
      'dns-full'    Restart the DNS plugin. This is for example useful when
                    using dnsmasq plugin, which uses additional configuration
                    in /etc/NetworkManager/dnsmasq.d. If you edit those files,
                    you can restart the DNS plugin. This action shortly
                    interrupts name resolution.
    
    With no flags, everything that is supported is reloaded, which is
    identical to sending a SIGHUP.
ru: Использование: nmcli general reload { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [<флаг>[,<флаг>...]]
    
    Перезагрузка конфигурации NetworkManager'  выполнение некоторых
    обновлений информации, например, сброс кэша или перезапись внешнего
    статуса на диск. Аналог отсылки SIGHUP в NetworkManager, но в данном
    случае флаги предоставляют возможность более детализированного
    контроля за тем, какую именно информацию необходимо обновить. Также,
    с помощью PolicyKit возможен доступ не только для root, и, в отличие от
    посылки сигналов, этот процесс является синхронным.
    
    Доступны следующие флаги:
    
      'conf'        Повторная загрузка NetworkManager.conf с диска.
                    Обратите внимание, что сюда не входят сведения о подключениях,
                    которые можно перезагрузить с помощью 'nmcli connection reload'.
    
      'dns-rc'      Обновление конфигурации DNS, обычно это выполняется с помощью
                    создания /etc/resolv.conf с нуля. Аналог посылки сигнала SIGUSR1 процессу
                    NetworkManager.
    
      'dns-full'    Перезапуск модуля DNS. Это, например, может пригодиться при использовании
                    модуля dnsmasq, для которого необходима дополнительная конфигурация
                    в /etc/NetworkManager/dnsmasq.d. Если эти файлы подвергались редактированию,
                    то модуль DNS можно перезагрузить. Данное действие на короткое время
                    прерывает процесс разрешения имён.
    
    В случае, если флаги не указываются, перезагружается всё поддерживаемое, что является
    идентичным посылке сигнала SIGHUP.

en: Usage: nmcli general logging { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [level <log level>] [domains <log domains>]
    
    Get or change NetworkManager logging level and domains.
    Without any argument current logging level and domains are shown. In order to
    change logging state, provide level and/or domain. Please refer to the man page
    for the list of possible logging domains.
ru: Использование: nmcli general logging { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [level <уровень_журналирования>] [domains <домены_журналов>]
    
    Просмотр и изменение доменов и уровня ведения журналов NetworkManager.
    Если аргументы не указаны, команда показывает текущие параметры уровня
    журналирования и доменов. Для изменения состояния журналирования, укажите
    уровень и/или домен. Полный список доменов журналирования можно найти на
    справочной странице команды.

en: Usage: nmcli networking { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]
ru: Использование: nmcli networking { КОМАНДА | help }
    
    КОМАНДА := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]

en: Usage: nmcli networking on { help }
    
    Switch networking on.
ru: Использование: nmcli networking on { help }
    
    Включает сетевую конфигурацию.

en: Usage: nmcli networking off { help }
    
    Switch networking off.
ru: Использование: nmcli networking off { help }
    
    Отключает сетевую конфигурацию.

en: Usage: nmcli networking connectivity { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [check]
    
    Get network connectivity state.
    The optional 'check' argument makes NetworkManager re-check the connectivity.
ru: Использование: nmcli networking connectivity { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [check]
    
    Показывает статус подключения к сети.
    Дополнительный аргумент «check» заставляет NetworkManager повторно проверить подключение.

en: Usage: nmcli radio { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]
ru: ИСПОЛЬЗОВАНИЕ: nmcli radio { КОМАНДА | help }
    
    КОМАНДА := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan  [ on | off ]

en: Usage: nmcli radio all { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of all radio switches, or turn them on/off.
ru: ИСПОЛЬЗОВАНИЕ: nmcli radio all { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [on | off]
    
    Просмотр и изменение статуса всех переключателей.

en: Usage: nmcli radio wifi { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of Wi-Fi radio switch, or turn it on/off.
ru: ИСПОЛЬЗОВАНИЕ: nmcli radio wifi { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [on | off]
    
    Просмотр и изменение статуса переключателя Wi-Fi.

en: Usage: nmcli radio wwan { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of mobile broadband radio switch, or turn it on/off.
ru: ИСПОЛЬЗОВАНИЕ: nmcli radio wwan { АРГУМЕНТЫ | help }
    
    АРГУМЕНТЫ := [on | off]
    
    Просмотр и изменение статуса переключателя мобильного подключения.

en: Usage: nmcli monitor
    
    Monitor NetworkManager changes.
    Prints a line whenever a change occurs in NetworkManager
ru: ИСПОЛЬЗОВАНИЕ: nmcli monitor
    
    Мониторинг изменений NetworkManager.
    Выводит новую строку при каждом изменении в NetworkManager.

en: NetworkManager status
ru: Статус NetworkManager

en: Error: only these fields are allowed: %s
ru: Ошибка: допустимые поля: %s

note: NetworkManager quit while we were waiting.
en: NetworkManager is not running.
ru: NetworkManager не запущен.

en: NetworkManager permissions
ru: Полномочия NetworkManager

en: Error: 'general permissions': %s
ru: Ошибка: «общие полномочия»: %s

en: Error: failed to reload: %s
ru: Ошибка: сбой перезагрузки: %s

en: Error: invalid reload flag '%s'. Allowed flags are: %s
ru: Ошибка: недействительный флаг перезагрузки '%s'. Разрешённые флаги: %s

en: Error: extra argument '%s'
ru: Ошибка: дополнительный аргумент '%s'

en: NetworkManager logging
ru: Журналирование NetworkManager

en: Error: 'general logging': %s
ru: Ошибка: «общее журналирование»: %s

en: Error: failed to set logging: %s
ru: Ошибка: не удалось настроить параметры журналирования: %s

en: Error: failed to set hostname: %s
ru: Ошибка: не удалось настроить имя хоста: %s

en: Error: '--fields' value '%s' is not valid here (allowed field: %s)
ru: Ошибка: значение «%s» параметра «--fields» здесь недействительно (разрешённое поле: %s)

en: Error: invalid '%s' argument: '%s' (use on/off).
ru: Ошибка: недействительный аргумент «%s»: «%s» (используйте on/off).

en: Error: failed to set networking: %s
ru: Ошибка: сбой настройки сетевой конфигурации: %s

note: no arguments -> get current state
en: Connectivity
ru: Возможность подключения

en: Error: 'networking' command '%s' is not valid.
ru: Ошибка: команда «networking» не является действительной: «%s».

en: Networking
ru: Сетевая конфигурация

note: no argument, show all radio switches
en: Radio switches
ru: Переключатели

en: Error: failed to set Wi-Fi radio: %s
ru: Ошибка: сбой настройки Wi-Fi radio: %s

note: no argument, show current Wi-Fi state
en: Wi-Fi radio switch
ru: Переключатель Wi-Fi

note: no argument, show current WWAN (mobile broadband) state
en: WWAN radio switch
ru: Переключатель WWAN

en: NetworkManager is running
ru: NetworkManager запущен

en: NetworkManager is stopped
ru: NetworkManager остановлен

en: Hostname set to '%s'
ru: Имя хоста настроено как «%s»

en: '%s' is now the primary connection
ru: «%s» теперь является основным подключением.

en: There's no primary connection
ru: Основное подключение отсутствует

en: Connectivity is now '%s'
ru: Возможность подключения: «%s»

en: Networkmanager is now in the '%s' state
ru: NetworkManager теперь имеет статус «%s»

en: connection available
ru: подключение доступно

en: connections available
ru: доступные подключения

en: autoconnect
ru: автоматическое подключение

en: fw missing
ru: отсутствует микропрограмма

en: plugin missing
ru: отсутствует модуль

en: sw disabled
ru: ПО отключено

en: hw disabled
ru: аппаратная поддержка отключена

en: sw
ru: программное обеспечение

en: hw
ru: аппаратное обеспечение

en: iface
ru: интерфейс

en: port
ru: порт

en: master
ru: основное

en: ip4 default
ru: ip4 по умолчанию

en: ip6 default
ru: ip6 по умолчанию

en: %s VPN connection
ru: Подключение VPN %s

[ctx: nmcli-overview]
en: %s: %s to %s
ru: %s: %s к %s

en: Use "nmcli device show" to get complete information about known devices and
    "nmcli connection show" to get an overview on active connection profiles.
    
    Consult nmcli(1) and nmcli-examples(7) manual pages for complete usage details.
ru: Чтобы получить полную информацию об известных устройствах, используйте «nmcli device show», а чтобы получить обзор активных профилей подключений, используйте «nmcli connection show». Проконсультируйтесь с страницами nmcli (1) и nmcli-examples (5) для получения полной информации об использовании.

en: Error: 'monitor' command '%s' is not valid.
ru: Ошибка: команда «monitor» не является действительной: «%s».

en: Usage: nmcli [OPTIONS] OBJECT { COMMAND | help }
    
    OPTIONS
      -a, --ask                                ask for missing parameters
      -c, --colors auto|yes|no                 whether to use colors in output
      -e, --escape yes|no                      escape columns separators in values
      -f, --fields <field,...>|all|common      specify fields to output
      -g, --get-values <field,...>|all|common  shortcut for -m tabular -t -f
      -h, --help                               print this help
      -m, --mode tabular|multiline             output mode
      -o, --overview                           overview mode
      -p, --pretty                             pretty output
      -s, --show-secrets                       allow displaying passwords
      -t, --terse                              terse output
      -v, --version                            show program version
      -w, --wait <seconds>                     set timeout waiting for finishing operations
    
    OBJECT
      g[eneral]       NetworkManager's general status and operations
      n[etworking]    overall networking control
      r[adio]         NetworkManager radio switches
      c[onnection]    NetworkManager's connections
      d[evice]        devices managed by NetworkManager
      a[gent]         NetworkManager secret agent or polkit agent
      m[onitor]       monitor NetworkManager changes
ru: Использование: nmcli [ПАРАМЕТРЫ] ОБЪЕКТ { КОМАНДА | help }
    
    ПАРАМЕТРЫ
      -a, --ask                                запрос отсутствующих параметров
      -c, --colors auto|yes|no                 использовать ли цветной вывод
      -e, --escape yes|no                      опускать разделители столбцов в значениях
      -f, --fields <field,...>|all|common      указать выводимые поля
      -g, --get-values <field,...>|all|common  краткая форма для -m tabular -t -f
      -h, --help                               показать данную справку
      -m, --mode tabular|multiline             режим вывода
      -o, --overview                           режим обзора
      -p, --pretty                             красивый вывод
      -s, --show-secrets                       разрешить показ паролей
      -t, --terse                              краткий вывод
      -v, --version                            показать версию программы
      -w, --wait <seconds>                     настроить таймаут завершения операций
    
    ОБЪЕКТ
      g[eneral]       общий статус и операции NetworkManager
      n[etworking]    общее управление сетями
      r[adio]         переключатели NetworkManager
      c[onnection]    подключения NetworkManager
      d[evice]        устройства, которыми управляет NetworkManager
      a[gent]         агент секретов или агент polkit для NetworkManager
      m[onitor]       отслеживание изменений в NetworkManager

en: Error: missing argument for '%s' option.
ru: Ошибка: не указан аргумент параметра «%s».

en: Unexpected end of file following '%s'
ru: Неожиданный конец файла после «%s»

en: Expected whitespace following '%s'
ru: После «%s» ожидался пробел

en: Expected a value for '%s'
ru: Для «%s» ожидалось значение

en: Expected a line break following '%s'
ru: После «%s» ожидался разрыв строки

en: Error: Option '--terse' is specified the second time.
ru: Ошибка: параметр «--terse» указан второй раз.

en: Error: Option '--terse' is mutually exclusive with '--pretty'.
ru: Ошибка: параметры «--terse» и «--pretty» взаимоисключаемы.

en: Error: Option '--pretty' is specified the second time.
ru: Ошибка: параметр «--pretty» указан второй раз.

en: Error: Option '--pretty' is mutually exclusive with '--terse'.
ru: Ошибка: параметры «--pretty» и «--terse» взаимоисключаемы.

en: Error: '%s' is not a valid argument for '%s' option.
ru: Ошибка: «%s» не является действительным аргументом для параметра «%s».

en: Error: '%s' is not valid argument for '%s' option.
ru: Ошибка: «%s» не является действительным аргументом для параметра «%s».

en: nmcli tool, version %s
ru: утилита nmcli, версия %s

en: Error: Option '%s' is unknown, try 'nmcli -help'.
ru: Ошибка: неизвестный параметр «%s». Попробуйте выполнить «nmcli -help».

en: Error: nmcli terminated by signal %s (%d)
ru: Ошибка: nmcli завершён сигналом %s (%d)

en: Success
ru: Успешно

en: Error: polkit agent failed: %s
ru: Ошибка: сбой агента polkit: %s

en: Warning: polkit agent initialization failed: %s
ru: Предупреждение: не удалось инициализировать агент polkit: %s

en: Do you also want to set '%s' to '%s'? [yes]:
ru: Нужно ли также присвоить «%s» значение «%s»? [да]:

en: Do you also want to clear '%s'? [yes]:
ru: Нужно ли также очистить «%s»? [да]:

en: Warning: %s.%s set to '%s', but it might be ignored in infrastructure mode
ru: Предупреждение: для %s.%s настроено значение «%s», но оно будет игнорироваться в режиме инфраструктуры

en: Warning: setting %s.%s requires removing ipv4 and ipv6 settings
ru: Предупреждение: настройка параметров %s.%s требует удаления параметров ipv4 и ipv6

en: Do you want to remove them? [yes]
ru: Хотите их удалить? [да]

en: Warning: %s is not an UUID of any existing connection profile
ru: Предупреждение: %s не является UUID ни одного из существующих профилей подключений

en: '%s' is not a VPN connection profile
ru: «%s» не является профилем подключения VPN

en: '%s' is not a name of any existing profile
ru: «%s» не является именем существующего профиля

en: Warning: %s
ru: Предупреждение: %s

en: Info: %s
ru: Информация: %s

en: don't know how to get the property value
ru: неизвестно, как получить значение свойства

en: the property can't be changed
ru: свойство не может быть изменено

en: [NM property description]
ru: [описание свойства NM]

en: [nmcli specific description]
ru: [описание в nmcli]

en: Error: Argument '%s' was expected, but '%s' provided.
ru: Ошибка: ожидался аргумент «%s», указан «%s».

en: Error: Unexpected argument '%s'
ru: Ошибка: неожиданный аргумент: «%s»

en: invalid field '%s%s%s'; no such field
ru: недействительное поле «%s%s%s»; такого поля не существует

en: invalid field '%s%s%s'; allowed fields: [%s]
ru: недействительное поле «%s%s%s»; допустимые поля: [%s]

en: failure to select field
ru: сбой при выборе поля

en: Failed to create pager pipe: %s
ru: Не удалось создать пейджинговый канал: %s

en: Failed to fork pager: %s
ru: Не удалось создать форк пейджера: %s

en: Failed to duplicate pager pipe: %s
ru: Не удалось дублировать пейджинговый канал: %s

en: Warning: nmcli (%s) and NetworkManager (%s) versions don't match. Restarting NetworkManager is advised.
ru: Предупреждение: версии nmcli (%s) и NetworkManager (%s) не совпадают. Рекомендуется перезапустить NetworkManager.

en: (unknown)
ru: (неизвестно)

en: Ethernet connection %d
ru: Подключение Ethernet %d

en: Veth connection %d
ru: Подключение Veth %d

en: Wi-Fi connection %d
ru: Подключение Wi-Fi %d

en: InfiniBand connection %d
ru: Подключение InfiniBand %d

en: Mobile broadband connection %d
ru: Мобильное широкополосное подключение %d

en: DSL connection %d
ru: Подключение DSL %d

en: Bond connection %d
ru: Агрегированное (Bond) подключение %d

en: Bridge connection %d
ru: Агрегированное (мост) подключение %d

en: Team connection %d
ru: Агрегированное (Team) подключение %d

en: VLAN connection %d
ru: Подключение VLAN %d

en: IP tunnel
ru: IP-туннель

en: IP tunnel connection %d
ru: Подключение IP-туннель %d

en: MACsec connection %d
ru: Подключение MACsec %d

en: VPN connection %d
ru: Подключение VPN %d

en: WireGuard connection %d
ru: Подключение WireGuard %d

en: Domain
ru: Домен

en: CA cert
ru: Сертификат ЦС

en: CA cert password
ru: Пароль сертификата ЦС

en: User cert
ru: Сертификат пользователя

en: User cert password
ru: Пароль сертификата пользователя

en: User private key
ru: Закрытый ключ пользователя

en: User privkey password
ru: Пароль закрытого ключа пользователя

en: MSCHAPv2 (no EAP)
ru: MSCHAPv2 (без EAP)

en: Anonymous identity
ru: Анонимно

en: Inner authentication
ru: Внутренняя аутентификация

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Version 0
ru: Версия 0

en: Version 1
ru: Версия 1

en: PEAP version
ru: Версия PEAP

en: PWD
ru: Пароль

en: Select...
ru: Выбрать...

en: Add
ru: Добавить

en: Edit...
ru: Изменить...

en: Delete
ru: Удалить

en: Hide
ru: Скрыть

en: Show
ru: Показать

en: Could not create editor for connection '%s' of type '%s'.
ru: Не удалось открыть окно редактора для подключения «%s» типа «%s».

en: Could not create editor for invalid connection '%s'.
ru: Не удалось открыть окно редактора для недействительного подключения «%s».

en: Edit Connection
ru: Изменить подключение

en: Unable to save connection: %s
ru: Не удалось сохранить подключение: %s

en: Unable to add new connection: %s
ru: Не удалось добавить новое подключение: %s

en: Profile name
ru: Имя профиля

en: Ethernet device
ru: Устройство Ethernet

en: Device
ru: Устройство

note: And finally the bottom widgets
en: Automatically connect
ru: Подключаться автоматически

en: Available to all users
ru: Доступно всем пользователям

en: Cancel
ru: Отменить

en: (default)
ru: (по умолчанию)

en: bytes
ru: байт

en: BOND PORT
ru: ПОРТ СВЯЗКИ

en: Round-robin
ru: Циклический перебор

en: Active Backup
ru: Активное резервирование

en: Broadcast
ru: Широковещательный

en: Adaptive Transmit Load Balancing (tlb)
ru: Адаптивная балансировка нагрузки передачи (tlb)

en: Adaptive Load Balancing (alb)
ru: Адаптивная балансировка нагрузки (ALB)

note: NB: the ordering/numbering here corresponds to NmtPageBondMonitoringMode
en: MII (recommended)
ru: MII (рекомендуется)

en: BOND
ru: АГРЕГАЦИЯ (BOND)

en: Slaves
ru: Зависимые

en: Mode
ru: Режим

en: Primary
ru: Основной

en: Link monitoring
ru: Мониторинг каналов

[ctx: milliseconds]
en: ms
ru: мсек

en: Monitoring frequency
ru: Частота мониторинга

en: Link up delay
ru: Задержка установки подключения

en: Link down delay
ru: Задержка разрыва подключения

en: ARP targets
ru: Цели ARP

en: Cloned MAC address
ru: Клонированный MAC-адрес

en: BRIDGE PORT
ru: ПОРТ МОСТА

en: Priority
ru: Приоритет

en: Path cost
ru: Стоимость пути

en: Hairpin mode
ru: Режим разворота пакетов

en: BRIDGE
ru: МОСТ

en: seconds
ru: сек

en: Aging time
ru: Время действия

en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
ru: Включить STP (Spanning Tree Protocol)

note: 802.1X security
en: 802.1X SECURITY
ru: Защита 802.1X

en: Enable 802.1X security
ru: Включить защиту 802.1X

en: Datagram
ru: Датаграмма

en: Connected
ru: Подключено

en: Transport mode
ru: Режим транспорта

en: Parent
ru: Родительский

en: Local IP
ru: Локальный IP

en: Remote IP
ru: Удалённый IP

en: Input key
ru: Ключ на входе

en: Output key
ru: Ключ на выходе

en: Disabled
ru: Отключено

en: Link-Local
ru: Локальная связь

en: Manual
ru: Вручную

en: Shared
ru: Общий ресурс

en: (No custom routes)
ru: (нет дополнительных маршрутов)

en: One custom route | %d custom routes
ru[0]: %d дополнительный маршрут
ru[1]: %d дополнительных маршрута
ru[2]: %d дополнительных маршрутов

en: IPv4 CONFIGURATION
ru: КОНФИГУРАЦИЯ IPv4

en: Addresses
ru: Адреса

en: Gateway
ru: Шлюз

en: DNS servers
ru: Серверы DNS

en: Search domains
ru: Домены поиска

en: Routing
ru: Маршрутизация

en: Never use this network for default route
ru: Не использовать эту сеть для маршрута по умолчанию

en: Ignore automatically obtained routes
ru: Игнорировать автоматически полученные маршруты

en: Ignore automatically obtained DNS parameters
ru: Игнорировать автоматически полученные параметры DNS

en: Require IPv4 addressing for this connection
ru: Требовать адресацию IPv4 для этого подключения

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Automatic (DHCP-only)
ru: Автоматически (только DHCP)

en: IPv6 CONFIGURATION
ru: КОНФИГУРАЦИЯ IPv6

en: Require IPv6 addressing for this connection
ru: Подключение требует адресацию IPv6

en: Check
ru: Проверка

en: Strict
ru: Строго

en: Parent device
ru: Родительское устройство

en: Validation
ru: Проверка действительности

en: Encrypt traffic
ru: Шифровать трафик

en: PPP CONFIGURATION
ru: КОНФИГУРАЦИЯ PPP

en: Allowed authentication methods:
ru: Разрешенные методы аутентификации:

en: Use point-to-point encryption (MPPE)
ru: Использовать шифрование MPPE

en: Require 128-bit encryption
ru: Требовать 128-битное шифрование

en: Use stateful MPPE
ru: Использовать MPPE с сохранением состояния

en: Allow BSD data compression
ru: Разрешить сжатие данных BSD

en: Allow Deflate data compression
ru: Разрешить сжатие данных Deflate

en: Use TCP header compression
ru: Использовать сжатие заголовков TCP

en: Send PPP echo packets
ru: Отправлять эхо-пакеты PPP

en: TEAM PORT
ru: ПОРТ АГРЕГАЦИИ (TEAM)

en: JSON configuration
ru: Конфигурация JSON

en: TEAM
ru: АГРЕГАЦИЯ (TEAM)

en: VLAN id
ru: Идентификатор VLAN

[ctx: Wi-Fi]
en: Client
ru: Клиент

en: Access Point
ru: Точка доступа

en: Ad-Hoc Network
ru: Динамическая сеть

[ctx: Wi-Fi]
en: Automatic
ru: Автоматически

note: 802.11a Wi-Fi network
en: A (5 GHz)
ru: A (5 ГГц)

note: 802.11b / 802.11g Wi-Fi network
en: B/G (2.4 GHz)
ru: B/G (2.4 ГГц)

[ctx: Wi-Fi security]
en: None
ru: Нет

en: WPA & WPA2 Personal
ru: WPA и WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
ru: WPA и WPA2 Enterprise

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
ru: 40/128-битный ключ WEP (Hex или ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
ru: 128-битная парольная фраза WEP

en: Dynamic WEP (802.1x)
ru: Динамический WEP (802.1x)

[ctx: WEP key index]
en: 1 (Default)
ru: 1 (по умолчанию)

en: Shared Key
ru: Общий ключ

en: Channel
ru: Канал

en: WEP index
ru: Индекс WEP

en: Authentication
ru: Аутентификация

note: "dynamic-wep" FIXME
en: (No support for dynamic-wep yet...)
ru: (dynamic-wep ещё не поддерживается)

en: Private key
ru: Закрытый ключ

en: Listen port
ru: Слушать порт

en: Add peer routes
ru: Добавить маршруты одноранговых узлов

en: Peers
ru: Одноранговые узлы

en: Store password for all users
ru: Сохранить пароль для всех пользователей

en: Store password only for this user
ru: Сохранить пароль только для этого пользователя

en: Ask password every time
ru: Запрашивать пароль каждый раз

en: Show password
ru: Показать пароль

en: Select the type of slave connection you wish to add.
ru: Выберите тип добавляемого подчинённого подключения.

en: Destination
ru: Назначение

en: Prefix
ru: Префикс

en: Next Hop
ru: Следующий переход

en: Metric
ru: Метрика

en: No custom routes are defined.
ru: Нет дополнительных маршрутов.

en: Add...
ru: Добавить...

en: Remove
ru: Удалить

en: Public key
ru: Открытый ключ

en: Allowed IPs
ru: Разрешённые IP

en: Endpoint
ru: Конечная точка

en: Preshared key
ru: Предопределённый ключ

[ctx: seconds]
en: seconds
ru: сек

en: Persistent keepalive
ru: Поддержка активности подключения

en: openconnect will be run to authenticate.
    It will return to nmtui when completed.
ru: openconnect будет запущен для аутентификации.
    После завершения управление вернется к nmtui.

en: Error: openconnect failed: %s
ru: Ошибка: сбой openconnect: %s

en: Activation failed: %s
ru: Сбой активации: %s

en: Could not deactivate connection: %s
ru: Не удалось деактивировать подключение: %s

en: Connecting...
ru: Подключение...

en: Could not activate connection: %s
ru: Не удалось активировать подключение: %s

en: Activate
ru: Включить

en: Deactivate
ru: Отключить

en: Quit
ru: Выйти

en: Back
ru: Назад

en: No such connection '%s'
ru: Нет такого подключения: «%s».

en: Connection is already active
ru: Подключение уже активно

en: Create
ru: Создать

en: Select the type of connection you wish to create.
ru: Выберите тип создаваемого подключения.

en: If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
ru: Отсутствие VPN в списке возможных типов подключений скорей всего говорит о том, что корректный модуль VPN не был установлен.

en: New Connection
ru: Новое подключение

en: Unable to delete connection: %s
ru: Невозможно удалить подключение: %s

en: Could not delete connection '%s': %s
ru: Не удалось удалить подключение «%s»: %s

en: Are you sure you want to delete the connection '%s'?
ru: Действительно удалить подключение «%s»?

en: Set Hostname
ru: Настроить имя хоста

en: Hostname
ru: Имя хоста

note: TRANSLATORS: this indicates the result. ie, "I have set the hostname to ..."
en: Set hostname to '%s'
ru: Изменить имя хоста на «%s»

en: Unable to set hostname: %s
ru: Невозможно настроить имя хоста: %s

en: Set the radio switches status
ru: Установить состояние радиопереключателей

en: Hardware:
ru: Оборудование:

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Enabled
ru: Включено

en: Software:
ru: Программное обеспечение:

en: connection
ru: подключение

en: Edit a connection
ru: Изменить подключение

en: Activate a connection
ru: Активировать подключение

en: new hostname
ru: новое имя хоста

en: Set system hostname
ru: Настроить системное имя хоста

en: radio
ru: радио

en: Radio
ru: Радио

en: NetworkManager TUI
ru: Текстовый пользовательский интерфейс NetworkManager

en: Please select an option
ru: Выберите вариант

en: Usage
ru: Использование

en: Could not parse arguments
ru: Не удалось выполнить анализ аргументов

en: Could not contact NetworkManager: %s.
ru: Не удалось связаться с  NetworkManager: %s.
