NetworkManager - en to ro translation catalogue (1119 entries)

en: Enable or disable system networking
ro: Activează sau dezactivează rețelistica sistemului

en: System policy prevents enabling or disabling system networking
ro: Politica sistemului previne activarea sau dezactivarea rețelisticii sistemului

en: Reload NetworkManager configuration
ro: Reîncarcă configurația NetworkManager

en: System policy prevents reloading NetworkManager
ro: Politica sistemului previne reîncărcarea NetworkManager

en: Put NetworkManager to sleep or wake it up (should only be used by system power management)
ro: Adoarme NetworkManager sau îl trezește (trebuie folosită doar de gestiunea alimentării din sistem)

en: System policy prevents putting NetworkManager to sleep or waking it up
ro: Politica sistemului previne adormirea sau trezirea NetworkManager

en: Enable or disable Wi-Fi devices
ro: Activează sau dezactivează dispozitive Wi-Fi

en: System policy prevents enabling or disabling Wi-Fi devices
ro: Politica sistemului previne activarea sau dezactivarea dispozitivelor Wi-Fi

en: Enable or disable mobile broadband devices
ro: Activează sau dezactivează dispozitive de bandă largă mobilă

en: System policy prevents enabling or disabling mobile broadband devices
ro: Politica sistemului previne activarea sau dezactivarea dispozitivelor de bandă largă mobilă

en: Enable or disable WiMAX mobile broadband devices
ro: Activează sau dezactivează dispozitive de bandă largă WiMAX

en: System policy prevents enabling or disabling WiMAX mobile broadband devices
ro: Politica sistemului previne activarea sau dezactivarea dispozitivelor de bandă largă WiMAX

en: Allow control of network connections
ro: Permite controlul conexiunilor de rețea

en: System policy prevents control of network connections
ro: Politica sistemului previne controlul conexiunilor de rețea

en: Allow control of Wi-Fi scans
ro: Permite controlul scanărilor Wi-Fi

en: System policy prevents Wi-Fi scans
ro: Politica sistemului previne scanarea Wi-Fi

en: Connection sharing via a protected Wi-Fi network
ro: Partajarea conexiunii printr-o rețea Wi-Fi protejată

en: System policy prevents sharing connections via a protected Wi-Fi network
ro: Politica sistemului previne partajarea conexiunilor printr-o rețea Wi-Fi protejată

en: Connection sharing via an open Wi-Fi network
ro: Partajarea conexiunii printr-o rețea Wi-Fi deschisă

en: System policy prevents sharing connections via an open Wi-Fi network
ro: Politica sistemului previne partajarea conexiunilor printr-o rețea Wi-Fi deschisă

en: Modify personal network connections
ro: Modifică conexiuni de rețea personale

en: System policy prevents modification of personal network settings
ro: Politica sistemului previne modificarea configurației rețelelor personale

en: Modify network connections for all users
ro: Modifică conexiuni de rețea pentru toți utilizatorii

en: System policy prevents modification of network settings for all users
ro: Politica sistemului previne modificarea configurației rețelei pentru toți utilizatorii

en: Modify persistent system hostname
ro: Modifică numele de gazdă persistent al sistemului

en: System policy prevents modification of the persistent system hostname
ro: Politica sistemului previne modificarea numelui de gazdă persistent al sistemului

en: Modify persistent global DNS configuration
ro: Modifică configurația DNS globală persistentă

en: System policy prevents modification of the persistent global DNS configuration
ro: Politica sistemului previne modificarea configurației DNS globale persistente

en: Perform a checkpoint or rollback of interfaces configuration
ro: Creează instantaneu sau efectuează o restabilire a configurației interfețelor

en: System policy prevents the creation of a checkpoint or its rollback
ro: Politica sistemului previne crearea instantaneului sau revenirea la acesta

en: Enable or disable device statistics
ro: Activează sau dezactivează statisticii dispozitivelor

en: System policy prevents enabling or disabling device statistics
ro: Politica sistemului previne activarea sau dezactivarea statisticii dispozitivelor

en: Enable or disable connectivity checking
ro: Activează sau dezactivează verificarea conectivității

en: System policy prevents enabling or disabling connectivity checking
ro: Politica sistemului previne activarea sau dezactivarea verificării conectivității

en: ADSL connection
ro: Conexiune ADSL

en: %s Network
ro: Rețea %s

en: PAN requested, but Bluetooth device does not support NAP
ro: PAN cerut, dar dispozitivul Bluetooth nu susține NAP

en: PAN connections cannot specify GSM, CDMA, or serial settings
ro: Conexiunile PAN nu pot specifica configurări GSM, CDMA sau seriale

en: PAN connection
ro: Conexiune PAN

en: DUN requested, but Bluetooth device does not support DUN
ro: DUN cerut, dar dispozitivul Bluetooth nu susține DUN

en: DUN connection must include a GSM or CDMA setting
ro: Conexiunea DUN trebuie să includă un parametru GSM sau CDMA

en: GSM connection
ro: Conexiune GSM

en: CDMA connection
ro: Conexiune CDMA

en: Unknown/unhandled Bluetooth connection type
ro: Tip de conexiune Bluetooth necunoscut/nesusținut

en: connection does not match device
ro: conexiunea nu se potrivește cu dispozitivul

en: 6LOWPAN connection
ro: Conexiune 6LOWPAN

en: Bond connection
ro: Conexiune „bond”

en: Bridge connection
ro: Conexiune punte

en: Dummy connection
ro: Conexiune fictivă

en: Wired connection %d
ro: Conexiune prin fir %d

en: Veth connection
ro: Conexiune Veth

en: PPPoE connection
ro: Conexiune PPPoE

en: Wired connection
ro: Conexiune prin fir

en: InfiniBand connection
ro: Conexiune InfiniBand

en: IP tunnel connection
ro: Conexiune prin tunel IP

en: MACVLAN connection
ro: Conexiune MACVLAN

en: TUN connection
ro: Conexiune TUN

en: VLAN connection
ro: Conexiune VLAN

en: VRF connection
ro: Conexiune VRF

en: VXLAN connection
ro: Conexiune VXLAN

en: WPAN connection
ro: Conexiune WPAN

en: Team connection
ro: Conexiune „team”

en: Mesh
ro: Plasă

en: %s is incompatible with static WEP keys
ro: %s nu e compatibil cu chei WEP statice

en: LEAP authentication requires a LEAP username
ro: Autentificarea LEAP necesită nume de utilizator LEAP

en: LEAP username requires 'leap' authentication
ro: Numele de utilizator LEAP necesită autentificare „leap”

en: LEAP authentication requires IEEE 802.1x key management
ro: Autentificarea LEAP necesită gestiune de chei IEEE 802.1x

en: LEAP authentication is incompatible with Ad-Hoc mode
ro: Autentificarea LEAP nu e compatibilă cu regimul ad-hoc

en: LEAP authentication is incompatible with 802.1x setting
ro: Autentificarea LEAP nu e compatibilă cu parametrul 802.1x

en: a connection using '%s' authentication cannot use WPA key management
ro: o conexiune folosind autentificare „%s” nu poate folosi gestiunea de chei WPA

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA protocols
ro: o conexiune folosind autentificare „%s” nu poate specifica protocoale WPA

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA ciphers
ro: o conexiune folosind autentificare „%s” nu poate specifica cifre WPA

en: a connection using '%s' authentication cannot specify a WPA password
ro: o conexiune folosind autentificare „%s” nu poate specifica o parolă WPA

en: Dynamic WEP requires an 802.1x setting
ro: WEP dinamic necesită parametru 802.1x

en: Dynamic WEP requires 'open' authentication
ro: WEP dinamic necesită autentificare „open”

en: Dynamic WEP requires 'ieee8021x' key management
ro: WEP dinamic necesită gestiune de chei „ieee8021x”

en: WPA-PSK authentication is incompatible with 802.1x
ro: Autentificarea WPA-PSK nu e compatibilă cu 802.1x

en: WPA-PSK requires 'open' authentication
ro: WPA-PSK necesită autentificare „open”

en: Access point does not support PSK but setting requires it
ro: Punctul de acces nu susține PSK dar un parametru o cere

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'rsn' protocol
ro: Autentificarea ad-hoc WPA necesită protocol „rsn”

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'ccmp' pairwise cipher
ro: Autentificarea ad-hoc WPA necesită cifru în pereche „rsn”

en: WPA Ad-Hoc requires 'ccmp' group cipher
ro: Autentificarea ad-hoc WPA necesită cifru de grup „ccmp”

en: WPA-EAP authentication requires an 802.1x setting
ro: Autentificarea WPA-EAP necesită parametru 802.1x

en: WPA-EAP requires 'open' authentication
ro: WPA-EAP necesită autentificare „open”

en: Access point does not support 802.1x but setting requires it
ro: Punctul de acces nu susține 802.1x dar un parametru o cere

en: Ad-Hoc mode requires 'open' authentication
ro: Regimul ad-hoc necesită autentificare „open”

en: connection does not match access point
ro: conexiunea nu se potrivește cu punctul de acces

en: # Created by NetworkManager
ro: # Creat de către NetworkManager

en: # Merged from %s
ro: # Îmbinat din %s

en: Opening %s failed: %s
ro: Deschiderea %s a eșuat: %s

en: Writing to %s failed: %s
ro: Scrierea în %s a eșuat: %s

en: Closing %s failed: %s
ro: Închiderea %s a eșuat: %s

en: Cannot create '%s': %s
ro: Nu se poate crea „%s”: %s

en: %s is already running (pid %ld)
ro: %s rulează deja (pid %ld)

en: %s.  Please use --help to see a list of valid options.
ro: %s.  Folosiți --help pentru a vedea o listă cu opțiuni valide.

en: Failed to read configuration: %s
ro: Citirea configurației a eșuat: %s

en: Print NetworkManager version and exit
ro: Tipărește versiunea NetworkManager și termină

en: Don't become a daemon
ro: Nu deveni demon

en: Log level: one of [%s]
ro: Nivel de jurnalizare: unul dintre [%s]

en: Make all warnings fatal
ro: Fă fatale toate avertismentele

en: Specify the location of a PID file
ro: Specifică amplasarea unui fișier PID

en: Print NetworkManager configuration and exit
ro: Tipărește configurația NetworkManager și termină

en: NetworkManager monitors all network connections and automatically
    chooses the best connection to use.  It also allows the user to
    specify wireless access points which wireless cards in the computer
    should associate with.
ro: NetworkManager monitorizează toate conexiunile de rețea și o alege
    automat pe cea mai bună de folosit.  Acesta permite utilizatorului
    să specifice punctele de acces fără fir cu care să se asocieze
    adaptoarele fără fir din calculator.

en: Could not daemonize: %s [error %u]
ro: Nu s-a putut demoniza: %s [eroare %u]

en: '%s' is not valid
ro: „%s” nu e valid

en: Bad '%s' option:
ro: Opțiune „%s” greșită:

en: Config file location
ro: Amplasarea fișierului de configurare

en: Config directory location
ro: Amplasarea dosarului de configurare

en: System config directory location
ro: Amplasarea dosarului de configurare al sistemului

en: Internal config file location
ro: Amplasarea fișierului de configurare intern

en: State file location
ro: Amplasarea fișierului de stare

en: State file for no-auto-default devices
ro: Fișier de stare pentru dispozitive no-auto-default

en: List of plugins separated by ','
ro: Lista extensiilor separate prin „,”

en: Quit after initial configuration
ro: Termină după configurarea inițială

en: Don't become a daemon, and log to stderr
ro: Nu deveni demon și jurnalizează în stderr

en: An http(s) address for checking internet connectivity
ro: O adresă HTTP(S) pentru verificarea conectivității la internet

en: The interval between connectivity checks (in seconds)
ro: Intervalul între verificări ale conectivității (în secunde)

en: The expected start of the response
ro: Începutul așteptat al răspunsului

en: NetworkManager options
ro: Opțiuni NetworkManager

en: Show NetworkManager options
ro: Arată opțiunile NetworkManager

en: VPN connection
ro: Conexiune VPN

en: Bridge
ro: Punte

en: invalid json
ro: json nevalid

en: request succeeded with %s but object is in an unsuitable state
ro: cerere reușită cu %s dar obiectul e într-o stare necorespunzătoare

en: operation succeeded but object %s does not exist
ro: operațiune reușită dar obiectul %s nu există

en: unrecognized line at %s:%zu
ro: linie nerecunoscută la %s:%zu

en: invalid value for '%s' at %s:%zu
ro: valoare nevalidă pentru „%s” la %s:%zu

en: invalid secret '%s' at %s:%zu
ro: secret nevalid „%s” la %s:%zu

en: Failed to create WireGuard connection: %s
ro: Crearea conexiunii WireGuard a eșuat: %s

en: The connection was not an ADSL connection.
ro: Conexiunea nu a fost una ADSL.

en: The connection was not a bond connection.
ro: Conexiunea nu a fost una „bond”.

en: The connection was not a bridge connection.
ro: Conexiunea nu a fost o conexiune punte.

en: The connection was not a Bluetooth connection.
ro: Conexiunea nu a fost una Bluetooth.

en: The connection is of Bluetooth NAP type.
ro: Conexiunea e de tip Bluetooth NAP.

en: Invalid device Bluetooth address.
ro: Adresă nevalidă a dispozitivului Bluetooth.

en: The Bluetooth addresses of the device and the connection didn't match.
ro: Adresele Bluetooth ale dispozitivului și conexiunii nu s-au potrivit.

en: The device is lacking Bluetooth capabilities required by the connection.
ro: Dispozitivul nu posedă capacitățile Bluetooth cerute de conexiune.

en: The connection was not a dummy connection.
ro: Conexiunea nu a fost una fictivă.

en: The connection did not specify an interface name.
ro: Conexiunea nu a specificat o denumire de interfață.

en: The connection was not an Ethernet or PPPoE connection.
ro: Conexiunea nu a fost una Ethernet sau PPPoE.

en: The connection and device differ in S390 subchannels.
ro: Conexiunea și dispozitivul diferă în subcanale S390.

en: Invalid device MAC address %s.
ro: Adresă MAC a dispozitivului nevalidă %s.

en: The MACs of the device and the connection do not match.
ro: MAC-urile dispozitivului și conexiunii nu s-au potrivit.

en: Invalid MAC in the blacklist: %s.
ro: MAC nevalid în lista neagră: %s.

en: Device MAC (%s) is blacklisted by the connection.
ro: MAC-ul dispozitivului (%s) e în lista neagră a conexiunii.

en: The connection was not a generic connection.
ro: Conexiunea nu a fost una generică.

en: The connection was not an InfiniBand connection.
ro: Conexiunea nu a fost una InfiniBand.

en: Invalid device MAC address.
ro: Adresă MAC a dispozitivului nevalidă.

en: The MACs of the device and the connection didn't match.
ro: MAC-urile dispozitivului și conexiunii nu s-au potrivit.

en: The connection was not an IP tunnel connection.
ro: Conexiunea nu a fost una de tunel IP.

en: The connection was not a MAC-VLAN connection.
ro: Conexiunea nu a fost una MAC-VLAN.

en: The connection was not a modem connection.
ro: Conexiunea nu a fost una de modem.

en: The connection was not a valid modem connection.
ro: Conexiunea nu a fost o conexiune de modem validă.

en: The device is lacking capabilities required by the connection.
ro: Dispozitivul nu posedă capacitățile cerute de conexiune.

en: The connection was not an OLPC Mesh connection.
ro: Conexiunea nu a fost una OLPC Mesh.

en: The connection was not a ovs_bridge connection.
ro: Conexiunea nu a fost una „ovs_bridge”.

en: The connection was not a ovs_interface connection.
ro: Conexiunea nu a fost una „ovs_interface”.

en: The connection was not a ovs_port connection.
ro: Conexiunea nu a fost una „ovs_port”.

en: The connection was not a team connection.
ro: Conexiunea nu a fost una „team”.

en: The connection was not a tun connection.
ro: Conexiunea nu a fost una „tun”.

en: The mode of the device and the connection didn't match
ro: Regimurile dispozitivului și conexiunii nu s-au potrivit

en: The connection was not a VLAN connection.
ro: Conexiunea nu a fost una VLAN.

en: The VLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
ro: Identificatorii VLAN ai dispozitivului și conexiunii nu s-au potrivit.

en: The hardware address of the device and the connection didn't match.
ro: Adresa fizică a dispozitivului și conexiunii nu s-au potrivit.

en: The connection was not a VRF connection.
ro: Conexiunea nu a fost una VRF.

en: The VRF table of the device and the connection didn't match.
ro: Tabelul VRF al dispozitivului și conexiunii nu s-au potrivit.

en: The connection was not a VXLAN connection.
ro: Conexiunea nu a fost una VXLAN.

en: The VXLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
ro: Identificatorii VXLAN ai dispozitivului și conexiunii nu s-au potrivit.

en: The connection was not a Wi-Fi P2P connection.
ro: Conexiunea nu a fost una Wi-Fi P2P.

en: The connection was not a Wi-Fi connection.
ro: Conexiunea nu a fost una Wi-Fi.

en: The device is lacking WPA capabilities required by the connection.
ro: Dispozitivul nu posedă capacitățile WPA cerute de conexiune.

en: The device is lacking WPA2/RSN capabilities required by the connection.
ro: Dispozitivul nu posedă capacitățile WPA2/RSN cerute de conexiune.

en: The connection was not a wpan connection.
ro: Conexiunea nu a fost una „wpan”.

en: OLPC Mesh
ro: Plasă OLPC

en: Open vSwitch Interface
ro: Interfață Open vSwitch

en: Open vSwitch Port
ro: Port Open vSwitch

en: Open vSwitch Bridge
ro: Punte Open vSwitch

en: Mobile Broadband
ro: Bandă largă mobilă

en: Dummy
ro: Fictiv

note: TRANSLATORS: Unknown reason for a device state change (NMDeviceStateReason) TRANSLATORS: Unknown reason for a connection state change (NMActiveConnectionStateReason)
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Wired
ro: Prin fir

[ctx: long device name]
note: TRANSLATORS: the first %s is a bus name (eg, "USB") or * product name, the second is a device type (eg, * "Ethernet"). You can change this to something like * "%2$s (%1$s)" if there's no grammatical way to combine * the strings otherwise.
en: %s %s
ro: %2$s %1$s

en: The connection was not valid: %s
ro: Conexiunea nu a fost validă: %s

en: The interface names of the device and the connection didn't match
ro: Denumirile de interfețe ale dispozitivului și conexiunii nu s-au potrivit

en: registration failed
ro: înregistrare eșuată

en: No service name specified
ro: Nicio denumire de serviciu specificată

en: '%s' is not valid: properties should be specified as 'key=value'
ro: „%s” nu e valid: proprietățile trebuiesc specificate ca „cheie=valoare”

en: '%s' is not a valid key
ro: „%s” nu e o cheie validă

en: duplicate key '%s'
ro: cheie duplicată „%s”

en: number for '%s' is out of range
ro: numărul pentru „%s” e în afara diapazonului

en: value for '%s' must be a number
ro: valoarea pentru „%s” trebuie să fie un număr

en: value for '%s' must be a boolean
ro: valoarea pentru „%s” trebuie să fie booleană

en: missing 'name' attribute
ro: atributul „name” lipsește

en: invalid 'name' "%s"
ro: „name” nevalid „%s”

en: attribute '%s' is invalid for "%s"
ro: atributul „%s” nu e valid pentru „%s”

en: property cannot be an empty string
ro: proprietatea nu poate fi un șir gol

en: property cannot be longer than 255 bytes
ro: proprietatea nu poate depăși 255 de octeți

en: property cannot contain any nul bytes
ro: proprietatea nu poate conține octeți nuli

en: wrong type; should be a list of strings.
ro: tip greșit; ar trebui să fie o listă de șiruri.

en: unknown setting name
ro: denumire necunoscută pentru parametru

en: duplicate setting name
ro: denumire duplicată pentru parametru

en: has an invalid UUID
ro: are UUID nevalid

en: has a UUID that requires normalization
ro: are UUID ce necesită normalizare

en: has duplicate UUIDs
ro: are UUID-uri duplicate

en: setting not found
ro: parametrul nu a fost găsit

en: Unexpected failure to verify the connection
ro: Eroare neașteptată la verificarea conexiunii

en: unexpected uuid %s instead of %s
ro: UUID neașteptat %s în loc de %s

en: property is missing
ro: proprietatea lipsește

en: IP Tunnel
ro: Tunel IP

en: Method returned type '%s', but expected '%s'
ro: Metoda a întors tipul „%s”, dar se aștepta „%s”

en: Value cannot be interpreted as a list of numbers.
ro: Valoarea nu poate fi interpretată ca o listă de numere.

en: value is not an integer in range [%lld, %lld]
ro: valoarea nu e un întreg în diapazonul [%lld, %lld]

en: ignoring missing number
ro: se ignoră numărul lipsă

en: ignoring invalid number '%s'
ro: se ignoră numărul lipsă „%s”

en: ignoring invalid %s address: %s
ro: se ignoră adresa lipsă %s: %s

en: ignoring invalid %s route: %s
ro: se ignoră ruta nevalidă %s: %s

en: unexpected character '%c' for address %s: '%s' (position %td)
ro: caracter neașteptat „%c” pentru adresa %s: „%s” (poziția %td)

en: unexpected character '%c' for %s: '%s' (position %td)
ro: caracter neașteptat „%c” pentru %s: „%s” (poziția %td)

en: garbage at the end of value %s: '%s'
ro: gunoi la finalul valorii %s: „%s”

en: invalid value for "%s": %s
ro: valoare nevalidă pentru „%s”: %s

en: invalid option '%s', use one of [%s]
ro: opțiune nevalidă „%s”, folosiți una dintre [%s]

en: ignoring invalid MAC address
ro: se ignoră adresa MAC nevalidă

en: ignoring invalid bond option %s%s%s = %s%s%s: %s
ro: se ignoră opțiunea „bond” nevalidă %s%s%s = %s%s%s: %s

en: ignoring invalid SSID
ro: se ignoră SSID-ul nevalid

en: ignoring invalid raw password
ro: se ignoră parola brută nevalidă

en: invalid key/cert value
ro: valoare nevalidă cheie/certificat

en: certificate or key file '%s' does not exist
ro: certificatul sau fișierul cu cheie „%s” nu există

en: invalid PKCS#11 URI "%s"
ro: URI PKCS#11 nevalid „%s”

en: invalid parity value '%s'
ro: valoare de paritate nevalidă „%s”

en: invalid setting: %s
ro: parametru nevalid: %s

en: invalid qdisc: %s
ro: qdisc nevalid: %s

en: invalid tfilter: %s
ro: tfilter nevalid: %s

en: value cannot be interpreted as integer
ro: valoarea nu poate fi interpretată ca întreg

en: invalid setting name '%s'
ro: denumire de parametru nevalidă „%s”

en: invalid key '%s.%s'
ro: cheie nevalidă „%s.%s”

en: key '%s.%s' is not a uint32
ro: cheia „%s.%s” nu e uint32

en: peer '%s' is invalid: %s
ro: partenerul „%s” nu e valid: %s

en: property is not specified
ro: proprietatea nu e specificată

en: '%s' value doesn't match '%s=%s'
ro: valoarea „%s” nu se potrivește cu „%s=%s”

en: '%s' is neither an UUID nor an interface name
ro: „%s” nu e nici UUID, nici denumire de interfață

en: binary data missing
ro: lipsesc date binare

en: URI not NUL terminated
ro: URI-ul nu e terminat de NUL

en: URI is empty
ro: URI-ul e gol

en: URI is not valid UTF-8
ro: URI-ul nu e UTF8 valid

en: data missing
ro: lipsesc date

en: certificate is invalid: %s
ro: certificatul nu e valid: %s

en: certificate detected as invalid scheme
ro: certificat depistat ca schemă nevalidă

en: CA certificate must be in X.509 format
ro: certificatul AC trebuie să fie în format X.509

en: invalid certificate format
ro: format de certificat nevalid

en: property is empty
ro: proprietatea e goală

en: exactly one property must be set
ro: trebuie configurată exact o proprietate

en: can be enabled only on Ethernet connections
ro: se poate activa doar pentru conexiuni Ethernet

en: property is invalid
ro: proprietatea nu e validă

en: '%s' is not a valid value for the property
ro: „%s” nu e o valoare validă pentru proprietate

en: invalid auth flags
ro: fanioane de autentificare greșite

en: '%s' connection requires '%s' or '%s' setting
ro: conexiunea „%s” necesită parametrul „%s” sau „%s”

en: '%s' connection requires '%s' setting
ro: conexiunea „%s” necesită parametrul „%s”

en: missing setting
ro: parametru lipsă

en: '%s' option is empty
ro: opțiunea „%s” e goală

en: '%s' is not a valid IPv4 address for '%s' option
ro: „%s” nu e o adresă IPv4 validă pentru opțiunea „%s”

en: missing option name
ro: lipsește denumirea opțiunii

en: invalid option '%s'
ro: opțiune nevalidă „%s”

en: invalid value '%s' for option '%s'
ro: valoare nevalidă „%s” pentru opțiunea „%s”

en: mandatory option '%s' is missing
ro: opțiunea obligatorie „%s” lipsește

en: '%s' is not a valid value for '%s'
ro: „%s” nu e o valoare validă pentru „%s”

en: '%s' option requires '%s' option to be enabled
ro: opțiunea „%s” necesită activarea opțiunii „%s”

en: '%s' option requires '%s' option to be set
ro: opțiunea „%s” necesită inițializarea opțiunii „%s”

en: '%s' option is only valid with mode '%s'
ro: opțiunea „%s” e validă numai cu regimul „%s”

en: '%s' and '%s' cannot have different values
ro: „%s” și „%s” nu pot avea valori diferite

en: '%s' option should be string
ro: opțiunea „%s” trebuie să fie șir de caractere

en: '%s' option is not valid with mode '%s'
ro: opțiunea „%s” nu e validă cu regimul „%s”

en: value '%d' is out of range <%d-%d>
ro: valoarea „%d” e în afara domeniului <%d-%d>

en: is not a valid MAC address
ro: nu e o adresă MAC validă

en: is not a valid option
ro: nu e o opțiune validă

en: '%s' option must be a power of 2
ro: opțiunea „%s” trebuie să fie putere a lui 2

en: Cannot set '%s' without '%s'
ro: Nu se poate inițializa „%s” fără „%s”

en: '%s' is not a valid UUID
ro: „%s” nu e un UUID valid

en: connection type '%s' is not valid
ro: tipul de conexiune „%s” nu e valid

en: metered value %d is not valid
ro: valoarea contorizată %d nu e validă

en: value %d is not valid
ro: valoarea %d nu e validă

en: DHCP option cannot be longer than 255 characters
ro: Opțiunea DHCP nu poate depăși 255 de caractere

en: property type should be set to '%s'
ro: tipul proprietății trebuie inițializat cu „%s”

en: UUID needs normalization
ro: UUID-ul necesită normalizare

en: flags invalid
ro: fanioane nevalide

en: flags invalid - disabled
ro: fanioane nevalide - dezactivate

en: element invalid
ro: element nevalid

en: sum not 100%
ro: suma nu e 100%

en: property invalid
ro: proprietate nevalidă

en: unknown ethtool option '%s'
ro: opțiune ethtool nevalidă „%s”

en: '%s' contains invalid char(s) (use [A-Za-z._-])
ro: „%s” conține caractere nevalide (folosiți [A-Za-z._-])

en: '%s' length is invalid (should be 5 or 6 digits)
ro: lungimea „%s” nu e validă (trebuie să fie 5 sau 6 cifre)

en: '%s' is not a number
ro: „%s” nu e un număr

en: property is empty or wrong size
ro: proprietatea e goală sau de dimensiune greșită

en: property must contain only digits
ro: proprietatea trebuie să conțină doar cifre

en: can't be enabled when manual configuration is present
ro: nu se poate activa când e prezentă configurația manuală

en: mtu can be at most %u but it is %u
ro: mtu poate fi cel mult %u dar e %u

en: Missing IPv4 address
ro: Adresa IPv4 lipsește

en: Missing IPv6 address
ro: Adresa IPv6 lipsește

en: Invalid IPv4 address '%s'
ro: Adresă IPv4 nevalidă „%s”

en: Invalid IPv6 address '%s'
ro: Adresă IPv6 nevalidă „%s”

en: Invalid IPv4 address prefix '%u'
ro: Prefix de adresă IPv4 nevalid „%u”

en: Invalid IPv6 address prefix '%u'
ro: Prefix de adresă IPv6 nevalid „%u”

en: Invalid routing metric '%s'
ro: Metrică de rutare nevalidă „%s”

en: unknown attribute
ro: atribut necunoscut

en: invalid attribute type '%s'
ro: tip de atribut nevalid „%s”

en: attribute is not valid for a IPv4 route
ro: atributul nu e valid pentru o rută IPv4

en: attribute is not valid for a IPv6 route
ro: atributul nu e valid pentru o rută IPv6

en: '%s' is not a valid IPv4 address
ro: „%s” nu e o adresă IPv4 validă

en: '%s' is not a valid IPv6 address
ro: „%s” nu e o adresă IPv6 validă

en: invalid prefix %s
ro: prefix nevalid %s

en: %s is not a valid route type
ro: %s nu e un tip de rută valid

en: missing priority
ro: prioritatea lipsește

en: invalid action type
ro: tip de acțiune nevalid

en: invalid iifname
ro: iifname nevalid

en: invalid oifname
ro: oifname nevalid

en: invalid key "%s"
ro: cheie nevalidă „%s”

en: duplicate key %s
ro: cheie duplicată %s

en: missing "family"
ro: lipsește „family”

en: invalid "family"
ro: „family” nevalid

en: unsupported key "%s"
ro: cheie nesusținută „%s”

en: duplicate key "%s"
ro: cheie duplicată „%s”

en: invalid value for "%s"
ro: valoare nevalidă pentru „%s”

en: empty text does not describe a rule
ro: textul gol nu descrie o regulă

en: missing argument for "%s"
ro: argument lipsă pentru „%s”

en: rule is invalid: %s
ro: regula nu e validă: %s

en: %d. IP address is invalid
ro: %d. Adresa IP nu e validă

en: '%s' is not a valid IP or subnet
ro: „%s” nu e o adresă IP sau subrețea validă

en: '%d' is not a valid tunnel mode
ro: „%d” nu e un regim de tunel valid

en: '%s' is not a valid IPv%c address
ro: „%s” nu e o adresă IPv%c validă

en: tunnel keys can only be specified for GRE tunnels
ro: cheile de tunel pot fi specificate doar pentru tuneluri GRE

en: '%s' is not a valid tunnel key
ro: „%s” nu e o cheie de tunel validă

en: some flags are invalid for the select mode: %s
ro: unele fanioane nu sunt valide pentru regimul ales: %s

en: wired setting not allowed for mode %s
ro: parametrul pentru fir nu e permis în regimul %s

en: this property cannot be empty for '%s=%s'
ro: această proprietate nu poate fi goală pentru „%s=%s”

en: this property is not allowed for '%s=%s'
ro: această proprietate nu e permisă pentru „%s=%s”

en: '%s' is not a valid FQDN
ro: „%s” nu e FQDN valid

en: value is not a valid token
ro: valoarea nu e un jeton valid

en: invalid DUID
ro: DUID nevalid

en: the key is empty
ro: cheia e goală

en: is empty
ro: este gol

en: '%d' is not a valid channel
ro: „%d” nu e un canal valid

en: missing key
ro: cheia lipsește

en: key is too long
ro: cheia e prea lungă

en: key must be UTF8
ro: cheia trebuie să fie UTF8

en: key contains invalid characters
ro: cheia conține caractere nevalide

en: key cannot start with "NM."
ro: cheia nu poate începe cu „NM.”

en: value is missing
ro: valoarea lipsește

en: value is too large
ro: valoarea e prea mare

en: value is not valid UTF8
ro: valoarea nu e UTF8 valid

en: invalid key "%s": %s
ro: cheie nevalidă „%s”: %s

en: the script is too large
ro: scriptul e prea mare

en: the script is not valid utf8
ro: scriptul nu e utf8 valid

en: '%s' is not a valid MAC address
ro: „%s” nu e o adresă MAC validă

en: '%s' is not a valid interface name
ro: „%s” nu e o denumire validă de interfață

en: flags are invalid
ro: fanioanele nu sunt valide

en: invalid key '%s'
ro: cheie nevalidă „%s”

en: invalid value for key '%s'
ro: valoare nevalidă pentru cheia „%s”

en: '%s' security requires '%s=%s'
ro: securitatea „%s” necesită „%s=%s”

en: '%s' is not a valid Wi-Fi mode
ro: „%s” nu e un regim Wi-Fi valid

en: '%s' is not a valid band
ro: „%s” nu e o bandă validă

en: invalid value
ro: valoare nevalidă

en: page must be defined along with a channel
ro: pagina trebuie definită împreună cu un canal

en: page must be between %d and %d
ro: pagina trebuie să fie între %d și %d

en: channel must not be between %d and %d
ro: canalul trebuie să nu fie între %d și %d

en: can't set property of type '%s' from value of type '%s'
ro: proprietatea de tip „%s” nu poate fi stabilită din valoare de tip „%s”

en: value of type '%s' is invalid or out of range for property '%s'
ro: valoarea de tip „%s” nu e validă sau e în afara diapazonului pentru proprietatea „%s”

en: can not set property: %s
ro: proprietatea nu poate fi inițializată: %s

en: duplicate property
ro: proprietate duplicată

en: unknown property
ro: proprietate necunoscută

en: failed to set property: %s
ro: inițializarea proprietății a eșuat: %s

en: secret not found
ro: secretul nu a fost găsit

en: value out or range
ro: valoarea e în afara diapazonului

en: parent not specified.
ro: părintele nu e specificat.

en: unsupported qdisc option: '%s'.
ro: opțiune qdisc nesusținută: „%s”.

en: action name missing.
ro: lipsește denumirea acțiunii.

en: unsupported action option: '%s'.
ro: opțiune nevalidă pentru acțiune: „%s”.

en: invalid action:
ro: acțiune nevalidă:

en: not a file (%s)
ro: nu e fișier (%s)

en: invalid file owner %d for %s
ro: proprietar de fișier nevalid %d pentru %s

en: file permissions for %s
ro: permisiuni de fișier pentru %s

en: reject %s
ro: respinge %s

en: path is not absolute (%s)
ro: calea nu e absolută (%s)

en: Plugin file does not exist (%s)
ro: Fișierul extensiei nu există (%s)

en: Plugin is not a valid file (%s)
ro: Extensia nu e un fișier valid (%s)

en: libtool archives are not supported (%s)
ro: arhivele libtool nu sunt susținute (%s)

en: Could not find "%s" binary
ro: Binarul „%s” nu poate fi găsit

en: unknown secret flags
ro: fanioane necunoscute pentru secret

en: conflicting secret flags
ro: fanioane contradictorii pentru secret

en: secret flags must not be "not-required"
ro: fanioanele secretului nu trebuie să fie „not-required”

en: unsupported secret flags
ro: fanioane nesusținute  pentru secret

en: can't be simultaneously disabled and enabled
ro: nu poate fi dezactivat și activat simultan

en: WPS is required
ro: WPS e necesar

en: value is NULL
ro: valoarea e NULL

en: value is empty
ro: valoarea e goală

en: invalid JSON at position %d (%s)
ro: JSON nevalid la poziția %d (%s)

en: unterminated escape sequence
ro: secvență de eludare neterminată

en: unknown attribute '%s'
ro: atribut necunoscut „%s”

en: missing filename
ro: lipsește denumirea fișierului

en: filename must be an absolute path (%s)
ro: denumirea fișierului trebuie să fie cale absolută (%s)

en: filename has invalid format (%s)
ro: denumirea fișierului are format nevalid (%s)

en: there exists a conflicting plugin (%s) that has the same %s.%s value
ro: există o extensie contradictorie (%s) ce are aceeași valoare %s.%s

en: there exists a conflicting plugin with the same name (%s)
ro: există o extensie contradictorie cu aceeași denumire (%s)

en: Failed to initialize the crypto engine.
ro: Inițializarea motorului criptografic a eșuat.

en: Unsupported key cipher for decryption
ro: Cifru al cheii nesusținut pentru decriptare

en: Failed to decrypt the private key: %s (%s)
ro: Decriptarea cheii private a eșuat: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key.
ro: Decriptarea cheii private a eșuat.

en: Unsupported key cipher for encryption
ro: Cifru al cheii nesusținut pentru criptare

en: Failed to encrypt the data: %s (%s)
ro: Datele nu au putut fi criptate: %s (%s)

en: Error initializing certificate data: %s
ro: Eroare la inițializarea datelor certificatului: %s

en: Couldn't decode certificate: %s
ro: Certificatul nu a putut fi decodificat: %s

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %s
ro: Decodorul PKCS#12 nu a putut fi inițializat: %s

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %s
ro: Fișierul PKCS#12 nu a putut fi decodificat: %s

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %s
ro: Fișierul PKCS#12 nu a putut fi verificat: %s

en: Couldn't initialize PKCS#8 decoder: %s
ro: Decodorul PKCS#8 nu a putut fi inițializat: %s

en: Couldn't decode PKCS#8 file: %s
ro: Fișierul PKCS#8 nu a putut fi decodificat: %s

en: Failed to initialize the crypto engine: %d.
ro: Inițializarea motorului criptografic a eșuat: %d.

en: Failed to set symmetric key for decryption.
ro: Cheia simetrică pentru decriptare nu a putut fi inițializată.

en: Failed to initialize the decryption context.
ro: Contextul pentru decriptare nu a putut fi inițializat.

en: Failed to decrypt the private key: %d.
ro: Decriptarea cheii private a eșuat: %d.

en: Failed to decrypt the private key: decrypted data too large.
ro: Decriptarea cheii private a eșuat: datele decriptate sunt prea mari.

en: Failed to finalize decryption of the private key: %d.
ro: Finalizarea decriptării cheii private a eșuat: %d.

en: Failed to set symmetric key for encryption.
ro: Cheia simetrică pentru criptare nu a putut fi inițializată.

en: Failed to initialize the encryption context.
ro: Contextul pentru criptare nu a putut fi inițializat.

en: Failed to encrypt: %d.
ro: Criptarea a eșuat: %d.

en: Unexpected amount of data after encrypting.
ro: Volum de date neașteptat după criptare.

en: Couldn't decode certificate: %d
ro: Certificatul nu a putut fi decodificat: %d

en: Password must be UTF-8
ro: Parola trebuie să fie UTF-8

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %d
ro: Decodorul PKCS#12 nu a putut fi inițializat: %d

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %d
ro: Fișierul PKCS#12 nu a putut fi decodificat: %d

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %d
ro: Fișierul PKCS#12 nu a putut fi verificat: %d

en: Could not generate random data.
ro: Nu s-au putut genera date aleatorii.

en: PEM key file had no start tag
ro: Fișierul cu cheie PEM nu avea marcaj de început

en: PEM key file had no end tag '%s'.
ro: Fișierul cu cheie PEM nu avea marcaj de final „%s”.

en: Malformed PEM file: Proc-Type was not first tag.
ro: Fișier PEM deformat: Proc-Type nu a fost primul marcaj.

en: Could not decode private key.
ro: Cheia privată nu a putut fi decodificată.

en: Failed to decode PKCS#8 private key.
ro: Decodificarea cheii private PKCS#8 a eșuat.

en: IV must contain at least 8 characters
ro: IV trebuie să conțină cel puțin 8 caractere

en: Unable to determine private key type.
ro: Tipul cheii private nu poate fi determinat.

en: Password provided, but key was not encrypted.
ro: S-a furnizat o parolă, dar cheia nu era criptată.

en: PEM certificate had no end tag '%s'.
ro: Certificatul PEM nu avea marcaj de final „%s”.

en: Failed to decode certificate.
ro: Decodificarea certificatului a eșuat.

en: Certificate file is empty
ro: Fișierul certificatului e gol

en: Failed to recognize certificate
ro: Certificatul nu a fost recunoscut

en: not a valid private key
ro: nu e o cheie privată validă

en: interface name is missing
ro: denumirea interfeței lipsește

en: interface name is too short
ro: denumirea interfeței e prea scurtă

en: interface name is reserved
ro: denumirea interfeței e rezervată

en: interface name contains an invalid character
ro: denumirea interfeței conține un caracter nevalid

en: interface name is longer than 15 characters
ro: denumirea interfeței e mai lungă de 15 caractere

en: '%%' is not allowed in interface names
ro: „%%” nu e permis în denumirile interfețelor

en: '%s' is not allowed as interface name
ro: „%s” nu e permisă ca denumire de interfață

en: interface name must not be empty
ro: denumirea interfeței nu poate fi goală

en: interface name must be UTF-8 encoded
ro: denumirea interfeței trebuie codificată cu UTF-8

en: Unknown log level '%s'
ro: Nivel de jurnalizare necunoscut „%s”

en: Unknown log domain '%s'
ro: Domeniu de jurnalizare necunoscut „%s”

note: TRANSLATORS: the first %s is the partial value entered by * the user, the second %s a list of compatible values.
en: '%s' is ambiguous (%s)
ro: „%s” e ambiguu (%s)

en: '%s' is not valid; use [%s] or [%s]
ro: „%s” nu e valid; folosiți [%s] sau [%s]

en: '%s' is not valid; use [%s], [%s] or [%s]
ro: „%s” nu e valid; folosiți [%s], [%s] sau [%s]

en: '%s' is ambiguous: %s
ro: „%s” e ambiguu: %s

en: missing name, try one of [%s]
ro: denumirea lipsește, încercați una dintre [%s]

en: '%s' not among [%s]
ro: „%s” nu e printre [%s]

en: unknown
ro: necunoscut

en: unmanaged
ro: neadministrat

en: unavailable
ro: indisponibil

en: disconnected
ro: deconectat

en: connecting (prepare)
ro: se conectează (pregătire)

en: connecting (configuring)
ro: se conectează (configurare)

en: connecting (need authentication)
ro: se conectează (trebuie autentificare)

en: connecting (getting IP configuration)
ro: se conectează (obținere configurări IP)

en: connecting (checking IP connectivity)
ro: se conectează (verificare conectivitate IP)

en: connecting (starting secondary connections)
ro: se conectează (pornire conexiuni secundare)

en: connected
ro: conectat

en: deactivating
ro: se dezactivează

en: connection failed
ro: conexiunea a eșuat

en: connecting (externally)
ro: se conectează (extern)

en: connected (externally)
ro: conectat (extern)

en: deactivating (externally)
ro: se dezactivează (extern)

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en: yes (guessed)
ro: da (presupus)

en: no (guessed)
ro: nu (presupus)

en: No reason given
ro: Niciun motiv oferit

note: We should not really come here
en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: Device is now managed
ro: Dispozitivul e acum administrat

en: Device is now unmanaged
ro: Dispozitivul e acum neadministrat

en: The device could not be readied for configuration
ro: Dispozitivul nu a putut fi pregătit pentru configurare

en: The IP configuration is no longer valid
ro: Configurația IP nu mai este validă

en: Secrets were required, but not provided
ro: Secrete au fost necesare, dar nu au fost furnizate

en: PPP service failed to start
ro: Pornirea serviciului PPP a eșuat

en: PPP service disconnected
ro: Serviciu PPP deconectat

en: PPP failed
ro: PPP a eșuat

en: DHCP client failed to start
ro: Pornirea clientului DHCP a eșuat

en: DHCP client error
ro: Eroare client DHCP

en: DHCP client failed
ro: Clientul DHCP a eșuat

en: Shared connection service failed to start
ro: Pornirea serviciului de conexiuni partajate a eșuat

en: Shared connection service failed
ro: Serviciul de conexiuni partajate a eșuat

en: AutoIP service failed to start
ro: Pornirea serviciului AutoIP a eșuat

en: AutoIP service error
ro: Eroare de serviciu AutoIP

en: AutoIP service failed
ro: Serviciul AutoIP a eșuat

en: The line is busy
ro: Linia e ocupată

en: No dial tone
ro: Fără ton de apel

en: No carrier could be established
ro: Nu a putut fi stabilită nicio purtătoare

en: The dialing request timed out
ro: Cererea de apelare a expirat

en: The dialing attempt failed
ro: Tentativa de apelare a eșuat

en: Modem initialization failed
ro: Inițializarea modemului a eșuat

en: Failed to select the specified APN
ro: Alegerea APN-ului specificat a eșuat

en: Not searching for networks
ro: Nu se caută rețele

en: Network registration denied
ro: Înregistrare în rețea refuzată

en: Network registration timed out
ro: Înregistrarea în rețea a expirat

en: Failed to register with the requested network
ro: Înregistrarea în rețeaua cerută a eșuat

en: PIN check failed
ro: Verificarea PIN-ului a eșuat

en: Necessary firmware for the device may be missing
ro: Microcodul necesar pentru dispozitiv poate să lipsească

en: The device was removed
ro: Dispozitivul a fost detașat

en: NetworkManager went to sleep
ro: NetworkManager a adormit

en: The device's active connection disappeared
ro: Conexiunea activă a dispozitivului a dispărut

en: Device disconnected by user or client
ro: Dispozitiv deconectat de către utilizator sau client

en: Carrier/link changed
ro: S-a schimbat purtătoarea/legătura

en: The device's existing connection was assumed
ro: A fost asumată conexiunea existentă a dispozitivului

en: The supplicant is now available
ro: Solicitatorul e disponibil acum

en: The modem could not be found
ro: Modemul nu poate fi găsit

en: The Bluetooth connection failed or timed out
ro: Conexiunea Bluetooth a eșuat sau a expirat

en: GSM Modem's SIM card not inserted
ro: Cartela SIM a modemului GSM nu este introdusă

en: GSM Modem's SIM PIN required
ro: Este necesar PIN-ul SIM al modemului GSM

en: GSM Modem's SIM PUK required
ro: Este necesar PUK-ul SIM al modemului GSM

en: GSM Modem's SIM wrong
ro: SIM-ul modemului GSM e greșit

en: InfiniBand device does not support connected mode
ro: Dispozitivul InfiniBand nu susține regimul conectat

en: A dependency of the connection failed
ro: A eșuat o dependență a conexiunii

en: ModemManager is unavailable
ro: ModemManager nu e disponibil

en: The Wi-Fi network could not be found
ro: Rețeaua Wi-Fi nu a fost găsită

en: A secondary connection of the base connection failed
ro: O conexiune secundară a conexiunii de bază a eșuat

en: DCB or FCoE setup failed
ro: Configurarea DCB sau FCoE a eșuat

en: teamd control failed
ro: controlul „teamd” a eșuat

en: Modem failed or no longer available
ro: Modemul a eșuat sau nu mai este disponibil

en: Modem now ready and available
ro: Modemul e acum pregătit și disponibil

en: SIM PIN was incorrect
ro: PIN-ul SIM a fost greșit

en: New connection activation was enqueued
ro: Activarea noii conexiuni a fost pusă în coadă

en: The device's parent changed
ro: Părintele dispozitivului s-a schimbat

en: The device parent's management changed
ro: Gestiunea părintelui dispozitivului s-a schimbat

en: Open vSwitch database connection failed
ro: Conexiunea la baza de date Open vSwitch a eșuat

en: A duplicate IP address was detected
ro: A fost depistată o adresă IP duplicată

en: The selected IP method is not supported
ro: Metoda IP aleasă nu e susținută

en: Failed to configure SR-IOV parameters
ro: Configurarea parametrilor SR-IOV a eșuat

en: The Wi-Fi P2P peer could not be found
ro: Partenerul P2P Wi-Fi nu a fost găsit

en: Unknown reason
ro: Motiv necunoscut

en: The connection was disconnected
ro: Conexiunea a fost deconectată

en: Disconnected by user
ro: Deconectat de către utilizator

en: The base network connection was interrupted
ro: Conexiunea de rețea de bază a fost întreruptă

en: The VPN service stopped unexpectedly
ro: Serviciul VPN s-a oprit pe neașteptate

en: The VPN service returned invalid configuration
ro: Serviciul VPN a întors o configurație nevalidă

en: The connection attempt timed out
ro: Tentativa de conectare a expirat

en: The VPN service did not start in time
ro: Serviciul VPN nu a pornit la timp

en: The VPN service failed to start
ro: Pornirea serviciului VPN a eșuat

en: No valid secrets
ro: Nu sunt secrete valide

en: Invalid secrets
ro: Secrete nevalide

en: The connection was removed
ro: Conexiunea a fost eliminată

en: Master connection failed
ro: Conexiunea primară a eșuat

en: Could not create a software link
ro: Legătura software nu a putut fi creată

en: The device disappeared
ro: Dispozitivul a dispărut

en: missing colon for "<setting>.<property>:<secret>" format
ro: lipsesc două puncte pentru formatul „<parametru>.<proprietate>:<secret>”

en: missing dot for "<setting>.<property>:<secret>" format
ro: lipsește punctul pentru formatul „<parametru>.<proprietate>:<secret>”

en: missing setting for "<setting>.<property>:<secret>" format
ro: lipsește parametrul pentru formatul „<parametru>.<proprietate>:<secret>”

en: missing property for "<setting>.<property>:<secret>" format
ro: lipsește proprietatea pentru formatul „<parametru>.<proprietate>:<secret>”

en: invalid setting name
ro: denumire de parametru nevalidă

en: property name is not UTF-8
ro: denumirea proprietății nu e UTF-8

en: secret is not UTF-8
ro: secretul nu e UTF-8

en: Could not find any session id for uid %d
ro: Nu s-a putut găsi niciun identificator de sesiune pentru uid %d

en: Could not retrieve session id: %s
ro: Nu pot obține identificatorul sesiunii: %s

en: Preshared-key for %s
ro: Cheie pre-partajată pentru %s

en: Username
ro: Utilizator

en: Password
ro: Parolă

en: Identity
ro: Identitate

en: Private key password
ro: Parola cheii private

en: Key
ro: Cheie

en: Service
ro: Serviciu

en: WireGuard private-key
ro: Cheie privată WireGuard

en: Secrets are required to connect WireGuard VPN '%s'
ro: Sunt necesare secrete pentru conectarea VPN-ului WireGuard „%s”

en: A password is required to connect to '%s'.
ro: Este necesară o parolă pentru conectarea la „%s”.

en: Authentication required by wireless network
ro: Rețeaua fără fir cere autentificare

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
ro: Sunt necesare parole sau chei de criptare pentru a accesa rețeaua fără fir „%s”.

en: Wired 802.1X authentication
ro: Autentificare 802.1X prin fir

en: Secrets are required to access the wired network '%s'
ro: Sunt necesare secrete pentru accesarea rețelei prin fir „%s”

en: DSL authentication
ro: Autentificare DSL

en: Secrets are required for the DSL connection '%s'
ro: Sunt necesare secrete pentru conexiunea DSL „%s”

en: PIN code required
ro: Este necesar codul PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
ro: Codul PIN e necesar pentru dispozitivul de bandă largă mobilă

en: Mobile broadband network password
ro: Parolă pentru rețeaua de bandă largă mobilă

en: Secrets are required to access the MACsec network '%s'
ro: Sunt necesare secrete pentru accesarea rețelei MACsec „%s”

en: MACsec PSK authentication
ro: Autentificare PSK MACsec

en: MACsec EAP authentication
ro: Autentificare EAP MACsec

en: WireGuard VPN secret
ro: Secret VPN WireGuard

en: VPN password required
ro: Este necesară parola VPN

en: unknown VPN plugin "%s"
ro: extensie VPN necunoscută „%s”

en: cannot load legacy-only VPN plugin "%s" for "%s"
ro: extensia VPN învechită „%s” nu poate fi încărcată pentru „%s”

en: cannot load VPN plugin "%s" due to missing "%s". Missing client plugin?
ro: extensia VPN „%s” nu poate fi încărcată deoarece lipsește „%s”. Lipsește extensia clientului?

en: failed to load VPN plugin "%s": %s
ro: încărcarea extensiei VPN „%s” a eșuat: %s

en: Certificate password
ro: Parola certificatului

en: HTTP proxy password
ro: Parolă proxy HTTP

en: Group password
ro: Parola pentru grup

en: field '%s' has to be alone
ro: câmpul „%s” trebuie să fie singur

en: invalid field '%s%s%s%s%s'; %s%s%s
ro: câmp nevalid „%s%s%s%s%s”; %s%s%s

en: invalid IP address: %s
ro: adresă IP nevalidă: %s

en: The valid syntax is: 'ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]... [,ip[/prefix] ...]'
ro: Sintaxa validă e: „ip[/prefix] [următorul-hop] [metrică] [atribut=val]... [,ip[/prefix] ...]”

en: the next hop ('%s') must be first
ro: următorul hop („%s”) trebuie să fie primul

en: the metric ('%s') must be before attributes
ro: metrica („%s”) trebuie să fie înaintea atributelor

en: invalid route: %s. %s
ro: rută nevalidă: %s. %s

en: cannot read pac-script from file '%s'
ro: scriptul PAC nu poate fi citit din fișierul „%s”

en: file '%s' contains non-valid utf-8
ro: fișierul „%s” conține UTF-8 nevalid

en: '%s' does not contain a valid PAC Script
ro: „%s” nu conține un script PAC valid

en: Not a valid PAC Script
ro: Nu este un script PAC valid

en: auto
ro: automat

en: '%s' is out of range [%
ro: „%s” e în afara intervalului [%

en: '%s' is not a valid number
ro: „%s” nu e un număr valid

en: '%s' is out of range [0, %u]
ro: „%s” e în afara intervalului [0, %u]

en: '%s' is not a valid Ethernet MAC
ro: „%s” nu e un MAC Ethernet valid

en: invalid option '%s', use a combination of [%s]
ro: opțiune nevalidă „%s”, folosiți o combinație de [%s]

en: %d (key)
ro: %d (cheie)

en: %d (passphrase)
ro: %d (fraza secretă)

en: %d (unknown)
ro: %d (necunoscut)

en: 0 (NONE)
ro: 0 (NICIUNUL)

en: 0 (none)
ro: 0 (niciunul)

en: agent-owned,
ro: deținut de agent,

en: not saved,
ro: nesalvat,

en: not required,
ro: opțional,

en: '%s' is not valid; use <option>=<value>
ro: „%s” nu e valid; folosiți <opțiune>=<valoare>

en: cannot set empty "%s" option
ro: opțiunea „%s” nu poate fi goală

en: invalid IPv4 or subnet "%s"
ro: IPv4 sau subrețea nevalide „%s”

en: not a valid hex-string
ro: nu e un șir hexazecimal valid

en: '%s' is not a valid hex character
ro: „%s” nu e un caracter hexazecimal valid

en: too many arguments. Please only specify a private key file and optionally a password
ro: prea multe argumente. Specificați numai un fișier cu cheie privată și, opțional, o parolă

note: Don't allow setting type unless the connection is brand new. * Just because it's a bad idea and the user wouldn't probably want that. * No technical reason, really. * Also, using uuid to see if the connection is brand new is a bit * hacky: we can not see if the type is already set, because * nmc_set
en: Can not change the connection type
ro: Tipul conexiunii nu poate fi modificat

en: invalid permission "%s"
ro: permisiune nevalidă „%s”

en: the value '%s' is not a valid UUID
ro: valoarea „%s” nu e un UUID valid

en: 0 (disabled)
ro: 0 (dezactivat)

en: enabled,
ro: activat,

en: default
ro: implicit

en: on
ro: pornit

en: off
ro: oprit

en: Password [none]
ro: Parolă [fără]

en: Bluetooth device address
ro: Adresă dispozitiv Bluetooth

en: Queue ID
ro: Id. coadă

en: MAC [none]
ro: MAC [fără]

en: Max age
ro: Vârstă maximă

en: Enable IGMP snooping
ro: Activează IGMP snooping

en: Username [none]
ro: Utilizator [fără]

en: P_KEY [none]
ro: P_KEY [fără]

en: Parent interface [none]
ro: Interfață părinte [fără]

en: Enter a list of IPv4 addresses of DNS servers.
    
    Example: 8.8.8.8, 8.8.4.4
ro: Introduceți o listă cu adrese IPv4 ale serverelor DNS.
    
    Exemplu: 8.8.8.8, 8.8.4.4

en: IPv4 address (IP[/plen]) [none]
ro: Adresă IPv4 (IP[/plen]) [fără]

en: IPv4 gateway [none]
ro: Gateway IPv4 [fără]

en: IPv6 address (IP[/plen]) [none]
ro: Adresă IPv6 (IP[/plen]) [fără]

en: IPv6 gateway [none]
ro: Gateway IPv6 [fără]

en: Parent device [none]
ro: Dispozitiv părinte [fără]

en: Remote
ro: Distant

en: Service [none]
ro: Serviciu [fără]

en: PPPoE username
ro: Utilizator PPPoE

en: PAC URL
ro: URL PAC

en: PAC script
ro: Script PAC

en: User ID [none]
ro: Id. utilizator [fără]

en: Group ID [none]
ro: Id. grup [fără]

en: VLAN ID (<0-4094>)
ro: ID VLAN (<0-4094>)

en: VLAN flags (<0-7>) [none]
ro: Fanioane VLAN (<0-7>) [fără]

en: VXLAN ID
ro: Id. VXLAN

en: Local address [none]
ro: Adresă locală [fără]

en: Peer
ro: Partener

en: Cloned MAC [none]
ro: MAC clonat [fără]

en: Short address (<0x0000-0xffff>)
ro: Adresă scurtă (<0x0000-0xffff>)

en: PAN Identifier (<0x0000-0xffff>)
ro: Identificator PAN (<0x0000-0xffff>)

en: Page (<default|0-31>)
ro: Pagină (<implicit|0-31>)

en: Channel (<default|0-26>)
ro: Canal (<implicit|0-26>)

note: ***************************************************************************
en: 6LOWPAN settings
ro: 6Configurări 6LOWPAN

en: 802-1x settings
ro: Configurări 802-1x

en: bluetooth connection
ro: conexiune bluetooth

en: Bond device
ro: Dispozitiv „bond”

en: Bridge device
ro: Dispozitiv punte

en: Bridge port
ro: Port punte

en: CDMA mobile broadband connection
ro: Conexiune prin bandă largă mobilă CDMA

en: General settings
ro: Configurări generale

en: DCB settings
ro: Configurări DCB

en: Dummy settings
ro: Configurări fictive

en: Ethtool settings
ro: Configurări Ethtool

en: Generic settings
ro: Configurări generice

en: GSM mobile broadband connection
ro: Conexiune prin bandă largă mobilă GSM

en: Hostname settings
ro: Configurări pentru numele gazdei

en: IPv4 protocol
ro: Protocol IPv4

en: IPv6 protocol
ro: Protocol IPv6

en: IP-tunnel settings
ro: Configurări tunel IP

en: MACsec connection
ro: Conexiune MACsec

en: macvlan connection
ro: Conexiune MACVLAN

en: PPP settings
ro: Configurări PPP

en: Serial settings
ro: Configurări serial

en: SR-IOV settings
ro: Configurări SR-IOV

en: Traffic controls
ro: Controale de trafic

en: Tun device
ro: Dispozitiv TUN

en: User settings
ro: Configurări utilizator

en: Wi-Fi P2P connection
ro: Conexiune P2P Wi-Fi

en: WiMAX connection
ro: Conexiune WiMAX

en: Wired Ethernet
ro: Ethernet prin fir

en: WireGuard VPN settings
ro: Configurări VPN WireGuard

en: Wi-Fi connection
ro: Conexiune Wi-Fi

en: Wi-Fi security settings
ro: Configurări de securitate Wi-Fi

en: WPAN settings
ro: Configurări WPAN

en: name
ro: denumire

en: Whether LLDP is enabled for the connection.
ro: Dacă LLDP e activat pentru conexiune.

en: PIN used for EAP authentication methods.
ro: PIN folosit pentru metode de autentificare EAP.

en: Password used to authenticate with the ADSL service.
ro: Parola folosită la autentificarea cu serviciul ADSL.

en: Username used to authenticate with the ADSL service.
ro: Numele de utilizator folosit la autentificarea cu serviciul ADSL.

en: Array of IP addresses of DNS servers.
ro: Listă cu adrese IP ale serverelor DNS.

en: Array of IP routes.
ro: Listă cu rute IP.

en: Enable or disable RSTP.
ro: Activează sau dezactivează RSTP.

en: Enable or disable STP.
ro: Activează sau dezactivează STP.

en: PAC URL for obtaining PAC file.
ro: URL PAC pentru obținerea fișierului PAC.

en: Parity setting of the serial port.
ro: Opțiune de paritate pentru portul serial.

en: Time to delay between each byte sent to the modem, in microseconds.
ro: Durata întârzierii între octeții transmiși modemului, în microsecunde.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.count.
ro: Corespunde cu mcast_rejoin.count al teamd.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.interval.
ro: Corespunde cu mcast_rejoin.interval al teamd.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.count.
ro: Corespunde cu notify_peers.count al teamd.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.interval.
ro: Corespunde cu notify_peers.interval al teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.name. Permitted values are: "roundrobin", "broadcast", "activebackup", "loadbalance", "lacp", "random".
ro: Corespunde cu runner.name al teamd. Valorile permise sunt: „roundrobin”, „broadcast”, „activebackup”, „loadbalance”, „lacp”, „random”.

en: Corresponds to the teamd runner.active.
ro: Corespunde cu runner.active al teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.agg_select_policy.
ro: Corespunde cu runner.agg_select_policy al teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.fast_rate.
ro: Corespunde cu runner.fast_rate al teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.hwaddr_policy.
ro: Corespunde cu runner.hwaddr_policy al teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.min_ports.
ro: Corespunde cu runner.min_ports al teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.sys_prio.
ro: Corespunde cu runner.sys_prio al teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.name.
ro: Corespunde cu runner.tx_balancer.name al teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.interval.
ro: Corespunde cu runner.tx_balancer.interval al teamd.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_hash.
ro: Corespunde cu runner.tx_hash al teamd.

en: Specifies whether ARP proxy is turned on.
ro: Specifică dacă proxy ARP e activat.

en: Specifies whether route short circuit is turned on.
ro: Specifică dacă scurt-circuitul rutei e activat.

en: Specifies the TOS value to use in outgoing packets.
ro: Specifică valoarea TOS de folosit în pachetele de ieșire.

en: SSID of the Wi-Fi network. Must be specified.
ro: SSID-ul rețelei fără fir. Trebuie specificat.

en: OK
ro: Bine

en: Could not create temporary file: %s
ro: Fișierul temporar nu poate fi creat: %s

en: Editor failed: %s
ro: Redactorul a eșuat: %s

en: Could not re-read file: %s
ro: Fișierul nu a putut fi recitit: %s

en: Connecting
ro: Se conectează

en: Don't print anything
ro: Nu tipări nimic

en: Exit immediately if NetworkManager is not running or connecting
ro: Termină imediat dacă NetworkManager nu rulează sau conectează

en: Usage: nmcli agent { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { secret | polkit | all }
ro: Utilizare: nmcli agent { COMANDĂ | help }
    
    COMANDĂ := { secret | polkit | all }

en: Usage: nmcli agent all { help }
    
    Runs nmcli as both NetworkManager secret and a polkit agent.
ro: Utilizare: nmcli agent all { help }
    
    Rulează nmcli ca agent de secrete NetworkManager și agent polkit.

en: nmcli successfully registered as a NetworkManager's secret agent.
ro: nmcli s-a înregistrat reușit ca agent de secrete al NetworkManager.

en: Error: secret agent initialization failed
ro: Eroare: inițializarea agentului de secrete a eșuat

en: nmcli successfully registered as a polkit agent.
ro: nmcli s-a înregistrat reușit ca agent polkit.

en: Error: polkit agent initialization failed: %s
ro: Eroare: inițializarea agentului polkit a eșuat: %s

en: GROUP
ro: GRUP

en: Error: openconnect failed: %s
ro: Eroare: openconnect a eșuat: %s

en: Error: openconnect failed with status %d
ro: Eroare: openconnect a eșuat cu starea %d

en: Error: openconnect failed with signal %d
ro: Eroare: openconnect a eșuat cu semnalul %d

en: Error: NetworkManager is not running.
ro: Eroare: NetworkManager nu rulează.

en: Error: argument '%s' not understood. Try passing --help instead.
ro: Eroare: argumentul „%s” nu e înțeles. Încercați să transmiteți --help în schimb.

en: Error: missing argument. Try passing --help.
ro: Eroare: argument lipsă. Încercați să transmiteți --help.

en: access denied
ro: acces refuzat

en: NetworkManager is not running
ro: NetworkManager nu rulează

en: none
ro: niciunul

en: limited
ro: limitat

en: full
ro: deplin

note: define some prompts for connection editor
en: Setting name?
ro: Denumirea parametrului?

en: Property name?
ro: Denumirea proprietății?

en: Enter connection type:
ro: Introduceți tipul conexiunii:

note: define some other prompts
en: Connection (name, UUID, or path):
ro: Conexiune (denumire, UUID, sau cale):

en: VPN connection (name, UUID, or path):
ro: Conexiune VPN (denumire, UUID, sau cale):

en: Connection(s) (name, UUID, or path):
ro: Conexiuni (denumire, UUID, sau cale):

en: Connection(s) (name, UUID, path or apath):
ro: Conexiuni (denumire, UUID, cale, sau „apath”):

en: activating
ro: se activează

en: activated
ro: activat

en: deactivated
ro: dezactivat

en: VPN connecting (prepare)
ro: VPN se conectează (pregătire)

en: VPN connecting (need authentication)
ro: VPN se conectează (cere autentificare)

en: VPN connecting
ro: VPN se conectează

en: VPN connecting (getting IP configuration)
ro: VPN se conectează (se obține configurația IP)

en: VPN connected
ro: VPN conectat

en: VPN connection failed
ro: Conexiunea VPN a eșuat

en: VPN disconnected
ro: VPN deconectat

en: never
ro: niciodată

en: Usage: nmcli connection import { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] type <type> file <file to import>
    
    Import an external/foreign configuration as a NetworkManager connection profile.
    The type of the input file is specified by type option.
    Only VPN configurations are supported at the moment. The configuration
    is imported by NetworkManager VPN plugins.
ro: Utilizare: nmcli connection import { ARGUMENTE | help }
    
    ARGUMENTE := [--temporary] type <tip> file <fișier de importat>
    
    Importă o configurație externă/străină ca profil de conexiune NetworkManager.
    Tipul fișierului de intrare e specificat de opțiunea „type”.
    Momentan, doar configurațiile VPN sunt susținute. Configurația
    e importată de către extensiile VPN ale NetworkManager.

en: Error updating secrets for %s: %s
ro: Eroare la actualizarea secretelor pentru %s: %s

en: Connection profile details
ro: Detaliile profilului conexiunii

en: Error: 'connection show': %s
ro: Eroare: „connection show”: %s

en: Active connection details
ro: Detaliile conexiunii active

en: NAME
ro: DENUMIRE

en: invalid field '%s'; allowed fields: %s and %s, or %s,%s
ro: câmp nevalid „%s”; câmpuri permise: %s și %s, sau %s,%s

en: '%s' has to be alone
ro: „%s” trebuie să fie singur

en: incorrect string '%s' of '--order' option
ro: șir incorect „%s” al opțiunii „--order”

en: incorrect item '%s' in '--order' option
ro: element incorect „%s” în opțiunea „--order”

en: No connection specified
ro: Nicio conexiune specificată

en: %s argument is missing
ro: argumentul %s lipsește

en: unknown connection '%s'
ro: conexiune necunoscută „%s”

en: '--order' argument is missing
ro: argumentul „--order” lipsește

en: NetworkManager active profiles
ro: Profiluri active NetworkManager

en: NetworkManager connection profiles
ro: Profiluri de conexiune NetworkManager

en: Error: %s argument is missing.
ro: Eroare: argumentul %s lipsește.

en: Error: %s - no such connection profile.
ro: Eroare: %s – nu există un asemenea profil de conexiune.

en: Error: %s.
ro: Eroare: %s.

en: no active connection on device '%s'
ro: nicio conexiune activă pe dispozitivul „%s”

en: no active connection or device
ro: nicio conexiune sau dispozitiv active

en: device '%s' not compatible with connection '%s':
ro: dispozitivul „%s” nu e compatibil cu conexiunea „%s”:

en: device '%s' not compatible with connection '%s'
ro: dispozitivul „%s” nu e compatibil cu conexiunea „%s”

en: device '%s' not found for connection '%s'
ro: dispozitivul „%s” nu a fost găsit pentru conexiunea „%s”

en: no device found for connection '%s'
ro: niciun dispozitiv găsit pentru conexiunea „%s”

en: Hint: use '%s' to get more details.
ro: Sfat: folosiți „%s” pentru detalii suplimentare.

en: Connection successfully activated (%s) (D-Bus active path: %s)
ro: Conexiune activată cu succes (%s) (cale activă D-Bus: %s)

en: Connection successfully activated (D-Bus active path: %s)
ro: Conexiune activată cu succes (cale activă D-Bus: %s)

en: Error: Connection activation failed: %s
ro: Eroare: Activarea conexiunii a eșuat: %s

en: Error: Timeout expired (%d seconds)
ro: Eroare: Timpul rezervat a expirat (%d secunde)

en: unknown device '%s'.
ro: dispozitiv necunoscut „%s”.

en: preparing
ro: se pregătește

en: Error: value for '%s' is missing.
ro: Eroare: valoarea pentru „%s” lipsește.

en: Error: <setting>.<property> argument is missing.
ro: Eroare: argumentul <parametru>.<proprietate> lipsește.

en: Warning: %s.
ro: Avertisment: %s.

en: Error: 'save': %s.
ro: Eroare: „save”: %s.

en: Error: '%s' argument is required.
ro: Eroare: argumentul „%s” e necesar.

en: ['%s' setting values]
ro: [valori parametru „%s”]

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Main menu ]---
    goto     [<setting> | <prop>]        :: go to a setting or property
    remove   <setting>[.<prop>] | <prop> :: remove setting or reset property value
    set      [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    describe [<setting>.<prop>]          :: describe property
    print    [all | <setting>[.<prop>]]  :: print the connection
    verify   [all | fix]                 :: verify the connection
    save     [persistent|temporary]      :: save the connection
    activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]    :: activate the connection
    back                                 :: go one level up (back)
    help/?   [<command>]                 :: print this help
    nmcli    <conf-option> <value>       :: nmcli configuration
    quit                                 :: exit nmcli
ro: ---[ Meniu principal ]---
    goto     [<param> | <prop>]         :: mergi la un parametru sau proprietate
    remove   <param>[.<prop>] | <prop>  :: elimină parametrul sau reinițializează
                                           valoarea proprietății
    set      [<param>.<prop> <valoare>] :: stabilește valoarea proprietății
    describe [<param>.<prop>]           :: descrie proprietatea
    print    [all | <param>[.<prop>]]   :: tipărește conexiunea
    verify   [all | fix]                :: verifică conexiunea
    save     [persistent|temporary]     :: salvează conexiunea
    activate [<denum-if>] [/<ap>|<nsp>] :: activează conexiuneaback                                :: mergi cu un nivel mai sus (înapoi)
    help/?   [<comandă>]                :: tipărește acest ajutor
    nmcli    <param-conf> <valoare>     :: configurare nmcli
    quit                                :: termină nmcli

en: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: enter setting/property for editing
    
    This command enters into a setting or property for editing it.
    
    Examples: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses
ro: goto <parametru>[.<prop>] | <prop>  :: intră în parametru/proprietate pentru modificare
    
    Această comandă intră într-o parametru sau proprietate pentru a le modifica.
    
    Exemple: nmcli> goto connection
             nmcli connection> goto secondaries
             nmcli> goto ipv4.addresses

en: remove <setting>[.<prop>]  :: remove setting or reset property value
    
    This command removes an entire setting from the connection, or if a property
    is given, resets that property to the default value.
    
    Examples: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu
ro: remove <parametru>[.<prop>]  :: elimină parametrul sau reinițializează valoarea proprietății
    
    Această comandă elimină un întreg parametru de la conexiune sau, dacă e specificată
    o proprietate, reinițializează acea proprietate la valoarea implicită.
    
    Exemple: nmcli> remove wifi-sec
             nmcli> remove eth.mtu

en: set [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    
    This command sets property value.
    
    Example: nmcli> set con.id My connection
ro: set [<parametru>.<prop> <valoare>]  :: stabilește valoarea proprietății
    
    Această comandă stabilește valoarea proprietății.
    
    Exemplu: nmcli> set con.id Conexiunea mea

en: add [<setting>.<prop> <value>]  :: add property value
    
    This command appends property value.
    
    Example: nmcli> add ipv4.addresses 192.168.1.1/24
ro: add [<parametru>.<prop> <valoare>]  :: adaugă valoarea proprietății
    
    Această comandă adaugă la final valoarea proprietății.
    
    Exemplu: nmcli> add ipv4.addresses 192.168.1.1/24

en: describe [<setting>.<prop>]  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
ro: describe [<parametru>.<prop>]  :: descrie proprietatea
    
    Arată descrierea proprietății. Puteți consulta pagina nm-settings(5) din manual pentru a vedea toți parametrii și proprietățile NM.

en: print [all]  :: print setting or connection values
    
    Shows current property or the whole connection.
    
    Example: nmcli ipv4> print all
ro: print [all]  :: tipărește valorile parametrilor sau conexiunilor
    
    Arată proprietatea actuală sau întreaga conexiune.
    
    Exemplu: nmcli ipv4> print all

en: verify [all | fix]  :: verify setting or connection validity
    
    Verifies whether the setting or connection is valid and can be saved later.
    It indicates invalid values on error. Some errors may be fixed automatically
    by 'fix' option.
    
    Examples: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify
ro: verify [all | fix]  :: verifică validitatea parametrului sau conexiunii
    
    Verifică dacă parametrul sau conexiunea sunt valide și pot fi salvate mai târziu.
    În caz de eroare, indică valorile nevalide. Unele erori pot fi reparate automat cu opțiunea „fix”.
    
    Exemple: nmcli> verify
             nmcli> verify fix
             nmcli bond> verify

en: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: activate the connection
    
    Activates the connection.
    
    Available options:
    <ifname>    - device the connection will be activated on
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) or NSP (WiMAX) (prepend with / when <ifname> is not specified)
ro: activate [<denum-if>] [/<ap>|<nsp>]  :: activează conexiunea
    
    Activează conexiunea.
    
    Opțiuni disponibile:
    <denum-if>  - dispozitivul pe care va fi activată conexiunea
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) sau NSP (WiMAX) (prefixați cu / când <denum-if> nu e specificat)

en: back  :: go to upper menu level
ro: back  :: mergi la un nivel superior al meniului

en: help/? [<command>]  :: help for the nmcli commands
ro: help/? [<comandă>]  :: ajutor pentru comenzile nmcli

en: nmcli [<conf-option> <value>]  :: nmcli configuration
    
    Configures nmcli. The following options are available:
    status-line yes | no          [default: no]
    save-confirmation yes | no    [default: yes]
    show-secrets yes | no         [default: no]
    prompt-color <color> | <0-8>  [default: 0]
    %s
    Examples: nmcli> nmcli status-line yes
              nmcli> nmcli save-confirmation no
              nmcli> nmcli prompt-color 3
ro: nmcli [<param-conf> <valoare>]  :: configurarea nmcli
    
    Configurează nmcli. Sunt disponibile următoarele opțiuni:
    status-line yes | no            [implicit: no]
    save-confirmation yes | no      [implicit: yes]
    show-secrets yes | no           [implicit: no]
    prompt-color <culoare> | <0-8>  [implicit: 0]
    %s
    Exemple: nmcli> nmcli status-line yes
             nmcli> nmcli save-confirmation no
             nmcli> nmcli prompt-color 3

en: Error: %s
ro: Eroare: %s

en: (unknown error)
ro: (eroare necunoscută)

en: Current nmcli configuration:
ro: Configurația nmcli actuală:

en: New connection name:
ro: Denumirea noii conexiuni:

en: Error: <new name> argument is missing.
ro: Eroare: argumentul <denumire nouă> lipsește.

en: Error: %s.
ro: Eroare: %s.

en: File to import:
ro: Fișier de importat:

note: define some prompts
en: Interface:
ro: Interfață:

en: Interface(s):
ro: Interfețe:

en: (none)
ro: (niciuna)

en: <invisible> | %s
ro: <invizibil> | %s

en: <invisible>
ro: <invizibil>

en: Usage: nmcli device show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Show details of device(s).
    The command lists details for all devices, or for a given device.
ro: Utilizare: nmcli device show { ARGUMENTE | help }
    
    ARGUMENTE := [<denumire_interfață>]
    
    Arată detalii pentru dispozitiv(e).
    Comanda enumeră detaliile pentru toate dispozitivele, sau pentru dispozitivul dat.

en: Device '%s' not found
ro: Dispozitivul „%s” nu a fost găsit

en: %u Mbit/s
ro: %u Mbiți/s

en: Ad-Hoc
ro: Ad-hoc

en: N/A
ro: Indisp.

en: Device details
ro: Detaliile dispozitivului

en: Error: 'device show': %s
ro: Eroare: „device show”: %s

en: Status of devices
ro: Starea dispozitivelor

en: Error: 'device status': %s
ro: Eroare: „device status”: %s

en: Device '%s' successfully activated with '%s'.
ro: Activarea dispozitivului „%s” a reușit cu „%s”.

en: Hint: "nmcli dev wifi show-password" shows the Wi-Fi name and password.
ro: Sfat: „nmcli dev wifi show-password” arată denumirea și parola Wi-Fi.

en: Error: Connection activation failed: (%d) %s.
ro: Eroare: Activarea conexiunii a eșuat: (%d) %s.

en: Error: Device activation failed: %s
ro: Eroare: Activarea dispozitivului a eșuat: %s

en: Device '%s' successfully disconnected.
ro: Deconectarea dispozitivului „%s” a reușit.

en: Device '%s' successfully removed.
ro: Eliminarea dispozitivului „%s” a reușit

en: Error: Device '%s' (%s) disconnecting failed: %s
ro: Eroare: deconectarea dispozitivului „%s” (%s) a eșuat: %s

en: Error: not all devices deleted.
ro: Eroare: nu au fost șterse toate dispozitivele.

en: Error: No property specified.
ro: Eroare: Nicio proprietate specificată.

en: Error: '%s' argument is missing.
ro: Eroare: argumentul „%s” lipsește.

en: Error: property '%s' is not known.
ro: Eroare: proprietatea „%s” nu e cunoscută.

en: %s: using connection '%s'
ro: %s: folosind conexiunea „%s”

en: %s: device created
ro: %s: dispozitiv creat

en: %s: device removed
ro: %s: dispozitiv eliminat

en: Wi-Fi scan list
ro: Listă de scanare Wi-Fi

en: Error: Device '%s' not found.
ro: Eroare: Dispozitivul „%s” nu a fost găsit.

en: Error: Device '%s' is not a Wi-Fi device.
ro: Eroare: Dispozitivul „%s” nu e un dispozitiv Wi-Fi.

en: SSID or BSSID:
ro: SSID sau BSSID:

en: Error: SSID or BSSID are missing.
ro: Eroare: SSID sau BSSID lipsește.

en: Error: %s: %s.
ro: Eroare: %s: %s.

en: Error: No Wi-Fi device found.
ro: Eroare: Niciun dispozitiv Wi-Fi găsit.

en: Password:
ro: Parolă:

en: Hotspot password: %s
ro: Parolă hotspot: %s

en: Error: ssid is too long.
ro: Eroare: „ssid” e prea lung.

en: Error: '%s' cannot repeat.
ro: Eroare: „%s” nu se poate repeta.

en: Security
ro: Securitate

en: None
ro: Niciuna

en: Error: '%s' is not a valid timeout.
ro: Eroare: „%s” nu e o expirare validă.

en: asleep
ro: adormit

en: connecting
ro: se conectează

en: connected (local only)
ro: conectat (doar local)

en: disconnecting
ro: se deconectează

en: auth
ro: autent

en: running
ro: rulând

en: starting
ro: pornind

en: started
ro: pornit

en: enabled
ro: activat

en: disabled
ro: dezactivat

en: Usage: nmcli general status { help }
    
    Show overall status of NetworkManager.
    'status' is the default action, which means 'nmcli gen' calls 'nmcli gen status'
ro: Utilizare: nmcli general status { help }
    
    Arată starea generală a NetworkManager.
    Acțiunea implicită e „status”, ceea ce înseamnă că „nmcli gen” apelează „nmcli gen status”

en: NetworkManager status
ro: Starea NetworkManager

en: Error: only these fields are allowed: %s
ro: Eroare: sunt permise numai aceste câmpuri: %s

note: NetworkManager quit while we were waiting.
en: NetworkManager is not running.
ro: NetworkManager nu rulează.

en: NetworkManager permissions
ro: Permisiuni NetworkManager

en: Error: 'general permissions': %s
ro: Eroare: „general permissions”: %s

en: Error: failed to reload: %s
ro: Eroare: reîncărcarea a eșuat: %s

en: Error: invalid reload flag '%s'. Allowed flags are: %s
ro: Eroare: fanion nevalid „%s” pentru reîncărcare. Fanioane permise sunt: %s

en: Error: extra argument '%s'
ro: Eroare: argument în plus „%s”

en: NetworkManager logging
ro: Jurnalizare NetworkManager

en: Error: 'general logging': %s
ro: Eroare: „general logging”: %s

en: Error: failed to set logging: %s
ro: Eroare: schimbarea jurnalizării a eșuat: %s

en: Error: failed to set hostname: %s
ro: Eroare: schimbarea numelui gazdei a eșuat: %s

en: Error: '--fields' value '%s' is not valid here (allowed field: %s)
ro: Eroare: valoarea „%s” pentru „--fields” nu e validă aici (câmpuri permise: %s)

en: Error: invalid '%s' argument: '%s' (use on/off).
ro: Eroare: argument nevalid pentru „%s”: „%s” (folosiți on/off).

en: Error: failed to set networking: %s
ro: Eroare: stabilirea rețelisticii a eșuat: %s

note: no arguments -> get current state
en: Connectivity
ro: Conectivitate

en: Error: 'networking' command '%s' is not valid.
ro: Eroare: comanda „%s” pentru „networking” nu e validă.

en: Networking
ro: Rețelistică

note: no argument, show all radio switches
en: Radio switches
ro: Întrerupătoare radio

en: Error: failed to set Wi-Fi radio: %s
ro: Eroare: radioul Wi-Fi nu a putut fi inițializat: %s

note: no argument, show current Wi-Fi state
en: Wi-Fi radio switch
ro: Întrerupător radio Wi-Fi

note: no argument, show current WWAN (mobile broadband) state
en: WWAN radio switch
ro: Întrerupător radio WWAN

en: NetworkManager has started
ro: NetworkManager s-a pornit

en: NetworkManager has stopped
ro: NetworkManager s-a oprit

en: Hostname set to '%s'
ro: Numele gazdei e „%s”

en: '%s' is now the primary connection
ro: „%s” e conexiunea primară acum

en: There's no primary connection
ro: Nu există o conexiune primară

en: Connectivity is now '%s'
ro: Conectivitatea e acum „%s”

en: Networkmanager is now in the '%s' state
ro: NetworkManager e acum în starea „%s”

en: connection available
ro: conexiune disponibilă

en: connections available
ro: conexiuni disponibile

en: plugin missing
ro: lipsește extensia

en: ip4 default
ro: ip4 implicit

en: ip6 default
ro: ip6 implicit

en: %s VPN connection
ro: Conexiune VPN %s

[ctx: nmcli-overview]
en: %s: %s to %s
ro: %s: %s la %s

en: Use "nmcli device show" to get complete information about known devices and
    "nmcli connection show" to get an overview on active connection profiles.
    
    Consult nmcli(1) and nmcli-examples(7) manual pages for complete usage details.
ro: Folosiți „nmcli device show” pentru a obține informații complete despre dispozitivele cunoscute
    și „nmcli connection show” pentru un sumar al profilelor de conexiune active.
    
    Consultați paginile de manual nmcli(1) și nmcli-examples(7) pentru detalii complete despre utilizare.

en: Error: 'monitor' command '%s' is not valid.
ro: Eroare: comanda „%s” pentru „monitor” nu e validă.

en: Networkmanager is not running (waiting for it)
ro: NetworkManager nu rulează (se așteaptă)

en: Usage: nmcli [OPTIONS] OBJECT { COMMAND | help }
    
    OPTIONS
      -a, --ask                                ask for missing parameters
      -c, --colors auto|yes|no                 whether to use colors in output
      -e, --escape yes|no                      escape columns separators in values
      -f, --fields <field,...>|all|common      specify fields to output
      -g, --get-values <field,...>|all|common  shortcut for -m tabular -t -f
      -h, --help                               print this help
      -m, --mode tabular|multiline             output mode
      -o, --overview                           overview mode
      -p, --pretty                             pretty output
      -s, --show-secrets                       allow displaying passwords
      -t, --terse                              terse output
      -v, --version                            show program version
      -w, --wait <seconds>                     set timeout waiting for finishing operations
    
    OBJECT
      g[eneral]       NetworkManager's general status and operations
      n[etworking]    overall networking control
      r[adio]         NetworkManager radio switches
      c[onnection]    NetworkManager's connections
      d[evice]        devices managed by NetworkManager
      a[gent]         NetworkManager secret agent or polkit agent
      m[onitor]       monitor NetworkManager changes
ro: Utilizare: nmcli [OPȚIUNI] OBIECT { COMANDĂ | help }
    
    OPȚIUNI
      -a, --ask                               cere parametrii lipsă
      -c, --colors auto|yes|no                dacă să se coloreze textul ieșirii
      -e, --escape yes|no                     eludează separatorii de coloane în valori
      -f, --fields <câmp,...>|all|common      specifică câmpurile de afișat
      -g, --get-values <câmp,...>|all|common  scurtătură pentru -m tabular -t -f
      -h, --help                              tipărește acest ajutor
      -m, --mode tabular|multiline            regim de ieșire
      -o, --overview                          privire de ansamblu
      -p, --pretty                            ieșire înfrumusețată
      -s, --show-secrets                      permite afișarea parolelor
      -t, --terse                             ieșire concisă
      -v, --version                           arată versiunea programului
      -w, --wait <secunde>                    expirare pentru așteptarea finalizării operațiilor
    
    OBIECT
      g[eneral]       starea generală și operațiunile NetworkManager
      n[etworking]    control global al rețelisticii
      r[adio]         comutatori radio NetworkManager
      c[onnection]    conexiunile NetworkManager
      d[evice]        dispozitive administrate de către NetworkManager
      a[gent]         agent de secrete NetworkManager sau agent polkit
      m[onitor]       monitorizează schimbările NetworkManager

en: Error: missing argument for '%s' option.
ro: Eroare: lipsește argumentul pentru opțiunea „%s”.

en: Unexpected end of file following '%s'
ro: Sfârșit de fișier neașteptat după „%s”

en: Expected whitespace following '%s'
ro: Se aștepta spațiu după „%s”

en: Expected a value for '%s'
ro: Se aștepta o valoare pentru „%s”

en: Expected a line break following '%s'
ro: Se aștepta rând nou după „%s”

en: Error: Option '--terse' is specified the second time.
ro: Eroare: opțiunea „--terse” e specificată a doua oară.

en: Error: Option '--terse' is mutually exclusive with '--pretty'.
ro: Eroare: opțiunile „--terse” și „--pretty” se exclud reciproc.

en: Error: Option '--pretty' is specified the second time.
ro: Eroare: opțiunea „--pretty” e specificată a doua oară.

en: Error: Option '--pretty' is mutually exclusive with '--terse'.
ro: Eroare: opțiunile „--pretty” și „--terse” se exclud reciproc.

en: Error: '%s' is not a valid argument for '%s' option.
ro: Eroare: „%s” nu e un argument valid pentru opțiunea „%s”.

en: Error: '%s' is not valid argument for '%s' option.
ro: Eroare: „%s” nu e un argument valid pentru opțiunea „%s”.

en: nmcli tool, version %s
ro: Unealta nmcli, versiunea %s

en: Error: Option '%s' is unknown, try 'nmcli -help'.
ro: Eroare: opțiunea „%s” nu e cunoscută, încercați „nmcli -help”.

en: Error: nmcli terminated by signal %s (%d)
ro: Eroare: nmcli a fost terminat de semnalul %s (%d)

en: Success
ro: Succes

en: Error: polkit agent failed: %s
ro: Eroare: agentul polkit a eșuat: %s

en: Warning: polkit agent initialization failed: %s
ro: Atenție: inițializarea agentului polkit a eșuat: %s

en: Do you also want to set '%s' to '%s'? [yes]:
ro: Doriți să configurați și „%s” ca „%s”? [yes]:

en: Do you also want to clear '%s'? [yes]:
ro: Doriți să ștergeți și „%s”? [yes]:

en: Warning: %s.%s set to '%s', but it might be ignored in infrastructure mode
ro: Atenție: %s.%s are valoarea „%s”, dar aceasta poate fi ignorată în regim de infrastructură

en: Warning: setting %s.%s requires removing ipv4 and ipv6 settings
ro: Atenție: configurarea %s.%s necesită eliminarea configurărilor ipv4 și ipv6

en: Do you want to remove them? [yes]
ro: Doriți să le eliminați? [yes]

en: Warning: %s is not an UUID of any existing connection profile
ro: Atenție: %s nu e UUID al vreunui profil de conexiune existent

en: '%s' is not a VPN connection profile
ro: „%s” nu e un profil de conexiune VPN

en: '%s' is not a name of any exiting profile
ro: „%s” nu e denumirea vreunui profil existent

en: Warning: %s
ro: Avertisment: %s

en: Info: %s
ro: Informație: %s

en: don't know how to get the property value
ro: nu știu cum să obțin valoarea proprietății

en: the property can't be changed
ro: proprietatea nu poate fi modificată

en: [NM property description]
ro: [descriere proprietate NM]

en: [nmcli specific description]
ro: [descriere specifică nmcli]

en: Error: Argument '%s' was expected, but '%s' provided.
ro: Eroare: se aștepta argumentul „%s”, dar a fost furnizat „%s”.

en: Error: Unexpected argument '%s'
ro: Eroare: argument neașteptat „%s”

en: invalid field '%s%s%s'; no such field
ro: câmp nevalid „%s%s%s”; asemenea câmp nu există

en: invalid field '%s%s%s'; allowed fields: [%s]
ro: câmp nevalid „%s%s%s”; câmpuri permise: [%s]

en: failure to select field
ro: alegerea câmpului a eșuat

en: Error reading nmcli output: %s
ro: Eroare la citirea ieșirii nmcli: %s

en: Error writing nmcli output: %s
ro: Eroare la scrierea ieșirii nmcli: %s

en: (unknown)
ro: (necunoscut)

en: Ethernet connection %d
ro: Conexiune Ethernet %d

en: Veth connection %d
ro: Conexiune Veth %d

en: Wi-Fi connection %d
ro: Conexiune Wi-Fi %d

en: InfiniBand connection %d
ro: Conexiune InfiniBand %d

en: Mobile broadband connection %d
ro: Conexiune prin bandă largă mobilă %d

en: DSL connection %d
ro: Conexiune DSL %d

en: Bond connection %d
ro: Conexiune „bond” %d

en: Bridge connection %d
ro: Conexiune punte %d

en: Team connection %d
ro: Conexiune „team” %d

en: VLAN connection %d
ro: Conexiune VLAN %d

en: IP tunnel
ro: Tunel IP

en: IP tunnel connection %d
ro: Conexiune prin tunel IP %d

en: VPN connection %d
ro: Conexiune VPN %d

en: WireGuard connection %d
ro: Conexiune WireGuard %d

en: Select...
ro: Alege...

en: Add
ro: Adaugă

en: Edit...
ro: Modifică...

en: Delete
ro: Șterge

en: Hide
ro: Ascunde

en: Show
ro: Arată

en: Could not create editor for connection '%s' of type '%s'.
ro: Redactorul nu a putut fi creat pentru conexiunea „%s” de tip „%s”

en: Could not create editor for invalid connection '%s'.
ro: Redactorul nu a putut fi creat pentru conexiunea nevalidă „%s”.

en: Edit Connection
ro: Modifică conexiunea

en: Unable to save connection: %s
ro: Conexiunea nu a putut fi salvată: %s

en: Unable to add new connection: %s
ro: Conexiunea nouă nu a putut fi adăugată: %s

en: Profile name
ro: Denumire profil

en: Ethernet device
ro: Dispozitiv Ethernet

en: Device
ro: Dispozitiv

note: And finally the bottom widgets
en: Automatically connect
ro: Conectează automat

en: Available to all users
ro: Disponibilă pentru toți utilizatorii

en: Cancel
ro: Renunță

en: (default)
ro: (implicit)

en: bytes
ro: octeți

en: Active Backup
ro: Rezervă activă

en: Broadcast
ro: Difuzare

note: NB: the ordering/numbering here corresponds to NmtPageBondMonitoringMode
en: MII (recommended)
ro: MII (recomandat)

en: Slaves
ro: Secundare

en: Mode
ro: Regim

en: Primary
ro: Primar

en: Link monitoring
ro: Monitorizare legătură

en: Monitoring frequency
ro: Frecvență monitorizare

en: ARP targets
ro: Ținte ARP

en: Cloned MAC address
ro: Adresă MAC clonată

en: BRIDGE PORT
ro: PORT PUNTE

en: Priority
ro: Prioritate

en: Path cost
ro: Costul căii

en: BRIDGE
ro: PUNTE

en: seconds
ro: secunde

en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
ro: Activează STP (Spanning Tree Protocol)

en: Datagram
ro: Datagramă

en: Connected
ro: Conectată

en: Transport mode
ro: Regim de transport

en: Parent
ro: Părinte

en: Local IP
ro: IP local

en: Remote IP
ro: IP distant

en: Input key
ro: Cheie de intrare

en: Output key
ro: Cheie de ieșire

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Automatic
ro: Automat

en: Link-Local
ro: Legătură locală

en: Shared
ro: Partajat

en: (No custom routes)
ro: (Nicio rută personalizată)

en: One custom route | %d custom routes
ro[0]: O rută personalizată
ro[1]: %d rute personalizate
ro[2]: %d de rute personalizate

en: IPv4 CONFIGURATION
ro: CONFIGURAȚIE IPv4

en: Addresses
ro: Adrese

en: DNS servers
ro: Servere DNS

en: Search domains
ro: Domenii de căutare

en: Routing
ro: Rutare

en: Never use this network for default route
ro: Nu folosi această rețea pentru ruta implicită niciodată

en: Ignore automatically obtained routes
ro: Ignoră rutele obținute automat

en: Ignore automatically obtained DNS parameters
ro: Ignoră parametrii DNS obținuți automat

en: Require IPv4 addressing for this connection
ro: Cere adresare IPv4 pentru această conexiune

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Automatic (DHCP-only)
ro: Automat (numai DHCP)

en: IPv6 CONFIGURATION
ro: CONFIGURAȚIE IPv6

en: Require IPv6 addressing for this connection
ro: Cere adresare IPv6 pentru această conexiune

en: PPP CONFIGURATION
ro: CONFIGURAȚIE PPP

en: Allowed authentication methods:
ro: Metode de autentificare permise:

en: Use point-to-point encryption (MPPE)
ro: Folosește criptare punct-la-punct (MPPE)

en: Require 128-bit encryption
ro: Cere criptare pe 128 de biți

en: Use stateful MPPE
ro: Folosește MPPE cu stare

en: Allow BSD data compression
ro: Permite compresie de date BSD

en: Allow Deflate data compression
ro: Permite compresie de date Deflate

en: Use TCP header compression
ro: Folosește compresie de antet TCP

en: Send PPP echo packets
ro: Trimite pachete de ecou PPP

en: JSON configuration
ro: Configurație JSON

en: VLAN id
ro: Id. VLAN

en: Access Point
ro: Punct de acces

en: Ad-Hoc Network
ro: Rețea ad-hoc

[ctx: Wi-Fi]
en: Automatic
ro: Automat

[ctx: Wi-Fi security]
en: None
ro: Niciuna

en: WPA & WPA2 Personal
ro: WPA și WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
ro: WPA și WPA2 Enterprise

en: WEP 128-bit Passphrase
ro: WEP cu frază secretă de 128 biți

en: Dynamic WEP (802.1x)
ro: WEP Dinamic (802.1x)

[ctx: WEP key index]
en: 1 (Default)
ro: 1 (implicit)

en: Open System
ro: Sistem deschis

en: Shared Key
ro: Cheie partajată

en: Channel
ro: Canal

note: "wpa-enterprise" FIXME
en: (No support for wpa-enterprise yet...)
ro: (wpa-enterprise încă nu e susținută...)

en: WEP index
ro: Index WEP

en: Authentication
ro: Autentificare

note: "dynamic-wep" FIXME
en: (No support for dynamic-wep yet...)
ro: (dynamic-wep încă nu e susținută...)

en: Private key
ro: Cheie privată

en: Listen port
ro: Port ascultat

en: Add peer routes
ro: Adaugă rute partener

en: Peers
ro: Parteneri

en: Ask for this password every time
ro: Cere această parolă de fiecare dată

en: Show password
ro: Arată parola

en: Destination
ro: Destinație

en: Next Hop
ro: Următorul hop

en: Metric
ro: Metrică

en: No custom routes are defined.
ro: Nu sunt definite rute personalizate.

en: Select the type of slave connection you wish to add.
ro: Alegeți tipul conexiunii secundare pe care doriți s-o creați.

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Remove
ro: Elimină

en: Public key
ro: Cheie publică

en: Allowed IPs
ro: IP-uri permise

en: Endpoint
ro: Extremitate

en: Preshared key
ro: Cheie pre-partajată

[ctx: seconds]
en: seconds
ro: secunde

en: openconnect will be run to authenticate.
    It will return to nmtui when completed.
ro: openconnect va fi rulat pentru autentificare.
    Acesta va reveni la nmtui după finalizare.

en: Error: openconnect failed: %s
ro: Eroare: openconnect a eșuat: %s

en: openconnect failed with status %d
ro: openconnect a eșuat cu starea %d

en: openconnect failed with signal %d
ro: openconnect a eșuat cu semnalul %d

en: Activation failed: %s
ro: Activare eșuată: %s

en: Could not deactivate connection: %s
ro: Conexiunea nu a putut fi dezactivată: %s

en: Connecting...
ro: Se conectează...

en: Could not activate connection: %s
ro: Conexiunea nu a putut fi activată: %s

en: Activate
ro: Activează

en: Deactivate
ro: Dezactivează

en: Quit
ro: Termină

en: Back
ro: Înapoi

en: No such connection '%s'
ro: Conexiunea „%s” nu există

en: Connection is already active
ro: Conexiunea e activă deja

en: Create
ro: Creează

en: Select the type of connection you wish to create.
ro: Alegeți tipul conexiunii pe care doriți s-o creați.

en: If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
ro: Dacă creați un VPN și conexiunea VPN pe care doriți s-o creați nu apare în listă, atunci s-ar putea să nu aveți instalată extensia VPN corectă.

en: New Connection
ro: Conexiune nouă

en: Unable to delete connection: %s
ro: Conexiunea nu a putut fi ștearsă: %s

en: Could not delete connection '%s': %s
ro: Conexiunea „%s” nu a putut fi ștearsă: %s

en: Are you sure you want to delete the connection '%s'?
ro: Sigur doriți să ștergeți conexiunea „%s”?

en: Set Hostname
ro: Schimbă numele gazdei

en: Hostname
ro: Nume gazdă

note: TRANSLATORS: this indicates the result. ie, "I have set the hostname to ..."
en: Set hostname to '%s'
ro: Schimbă numele gazdei la „%s”

en: Unable to set hostname: %s
ro: Nu s-a putut schimba numele gazdei %s

en: connection
ro: conexiune

en: Edit a connection
ro: Modifică o conexiune

en: Activate a connection
ro: Activează o conexiune

en: new hostname
ro: nume de gazdă nou

en: Set system hostname
ro: Schimbă numele sistemului

en: NetworkManager TUI
ro: Interfață textuală NetworkManager

en: Please select an option
ro: Alegeți o opțiune

en: Usage
ro: Utilizare

en: Could not parse arguments
ro: Argumentele nu au putut fi parcurse

en: Could not contact NetworkManager: %s.
ro: NetworkManager nu a putut fi contactat: %s.
