NetworkManager - en to tr translation catalogue (973 entries)

en: Enable or disable system networking
tr: Sistem ağını etkinleştir ya da etkisizleştir

en: System policy prevents enabling or disabling system networking
tr: Sistem kuralları, sistem ağını etkinleştirmeyi ya da etkisizleştirmeyi engelliyor

en: Put NetworkManager to sleep or wake it up (should only be used by system power management)
tr: NetworkManager'i uykuda konumuna getir veya uyandır (yalnızca sistem güç yönetimi tarafından kullanılmalıdır)

en: System policy prevents putting NetworkManager to sleep or waking it up
tr: Sistem kuralları, NetworkManager'ı uykuda konumuna getirmeyi veya uyandırmayı engelliyor

en: Enable or disable Wi-Fi devices
tr: Wi-Fi aygıtlarını etkinleştir ya da etkisizleştir

en: System policy prevents enabling or disabling Wi-Fi devices
tr: Sistem kuralları, Wi-Fi aygıtlarını etkinleştirmeyi ya da etkisizleştirmeyi engelliyor

en: Enable or disable mobile broadband devices
tr: Mobil genişbant aygıtlarını etkinleştir ya da etkisizleştir

en: System policy prevents enabling or disabling mobile broadband devices
tr: Sistem kuralları, mobil genişbant aygıtlarını etkinleştirmeyi ya da etkisizleştirmeyi engelliyor

en: Enable or disable WiMAX mobile broadband devices
tr: WiMAX mobil genişbant aygıtlarını etkinleştir ya da etkisizleştir

en: System policy prevents enabling or disabling WiMAX mobile broadband devices
tr: Sistem kuralları, WiMAX mobil genişbant aygıtlarını etkinleştirmeyi ya da etkisizleştirmeyi engelliyor

en: Allow control of network connections
tr: Ağ bağlantılarının denetimine izin ver

en: System policy prevents control of network connections
tr: Sistem kuralları, ağ bağlantılarını denetlemeyi engelliyor

en: Connection sharing via a protected Wi-Fi network
tr: Korumalı bir Wi-Fi ağı yoluyla bağlantı paylaşımı

en: System policy prevents sharing connections via a protected Wi-Fi network
tr: Sistem kuralları, korumalı kablosuz ağ yoluyla bağlantı paylaşımını önlüyor

en: Connection sharing via an open Wi-Fi network
tr: Açık bir Wfi ağı yoluyla bağlantı paylaşımı

en: System policy prevents sharing connections via an open Wi-Fi network
tr: Sistem kuralları, korumasız kablosuz ağ yoluyla bağlantı paylaşımını önlüyor

en: Modify personal network connections
tr: Kişisel ağ bağlantılarını düzenle

en: System policy prevents modification of personal network settings
tr: Sistem kuralları, kişisel ağ ayarlarının değiştirilmesine izin vermiyor

en: Modify network connections for all users
tr: Tüm kullanıcılar için ağ bağlantılarını düzenle

en: System policy prevents modification of network settings for all users
tr: Sistem kuralları, tüm kullanıcılar için ağ ayarlarının değiştirilmesine izin vermiyor

en: Modify persistent system hostname
tr: Direşken sistemin adını değiştir

en: System policy prevents modification of the persistent system hostname
tr: Sistem kuralları, direşken sistemin adının değiştirilmesini önlüyor

en: Enable or disable connectivity checking
tr: Bağlanabilirlik denetimini etkinleştir ya da devre dışı bırak

en: System policy prevents enabling or disabling connectivity checking
tr: Sistem ilkesi, bağlanabilirlik denetimini etkisizleştirmeyi ya da devre dışı bırakmayı engelliyor

en: ADSL connection
tr: ADSL bağlantısı

en: %s Network
tr: %s Ağı

en: NAP connection
tr: NAP bağlantısı

en: PAN requested, but Bluetooth device does not support NAP
tr: PAN isteği yapıldı, ancak Bluetooth aygıtı NAP desteklemiyor

en: PAN connections cannot specify GSM, CDMA, or serial settings
tr: PAN bağlantıları GSM, CDMA ya da seri ayarlar belirtmiyor

en: PAN connection
tr: PAN bağlantısı

en: DUN requested, but Bluetooth device does not support DUN
tr: DUN isteği yapıldı, ancak Bluetooth aygıtı DUN desteklemiyor

en: DUN connection must include a GSM or CDMA setting
tr: DUN bağlantısı bir GSM ya da CDMA ayarı içermek zorundadır

en: GSM connection
tr: GSM bağlantısı

en: CDMA connection
tr: CDMA bağlantısı

en: Unknown/unhandled Bluetooth connection type
tr: Bilinmeyen/yakalanmamoş Bluetooth bağlantı tipi

en: connection does not match device
tr: bağlantı aygıtla eşleşmiyor

en: 6LOWPAN connection
tr: 6LOWPAN bağlantısı

en: Bond connection
tr: Bond bağlantısı

en: Bridge connection
tr: Köprü bağlantısı

en: Dummy connection
tr: Temsili bağlantı

en: Wired connection %d
tr: Kablolu bağlantı %d

en: Veth connection
tr: Veth bağlantısı

en: PPPoE connection
tr: PPPoE bağlantısı

en: Wired connection
tr: Kablolu bağlantı

en: InfiniBand connection
tr: InfiniBand bağlantısı

en: IP tunnel connection
tr: IP tünel bağlantısı

en: MACVLAN connection
tr: MACVLAN bağlantısı

en: TUN connection
tr: TUN bağlantısı

en: VLAN connection
tr: VLAN bağlantısı

en: VXLAN connection
tr: VLAN bağlantısı

en: Team connection
tr: Takım bağlantı

en: %s is incompatible with static WEP keys
tr: %s, statik WEP anahtarları ile uyumlu değili

en: LEAP authentication requires a LEAP username
tr: LEAP kimlik doğrulaması, LEAP kullanıcı adı istiyor

en: LEAP username requires 'leap' authentication
tr: LEAP kullanıcı adı 'leap' kimlik doğrulama istiyor

en: LEAP authentication requires IEEE 802.1x key management
tr: LEAP kimli doğrulaması, IEEE 802.1x anahtar yönetimi istiyor

en: LEAP authentication is incompatible with Ad-Hoc mode
tr: LEAP kimlik doğrulaması, Ad-Hoc kipi ile uyumlu değil

en: LEAP authentication is incompatible with 802.1x setting
tr: LEAP kimlik doğrulaması 802.1x ayarı ile uyumlu değil

en: a connection using '%s' authentication cannot use WPA key management
tr: '%s' kimlik doğrulamasını kullanan bir bağlantı, WPA anahtar yönetimi kullanamaz

en: Dynamic WEP requires an 802.1x setting
tr: Devingen WEP için bir 802.1x ayarı gerekli

en: Dynamic WEP requires 'open' authentication
tr: Devingen WEP için 'open' kimlik doğrulama gerekli

en: Dynamic WEP requires 'ieee8021x' key management
tr: Devingen WEP için 'ieee8021x' anahtar yönetimi gerekli

en: WPA-PSK authentication is incompatible with 802.1x
tr: WPA-PSK kimlik doğrulaması 802.1x ile uyumlu değil

en: WPA-PSK requires 'open' authentication
tr: WPA-PSK için 'open' kimlik doğrulama gerekli

en: Access point does not support PSK but setting requires it
tr: Erişim noktası PSK desteklemiyor, ancak ayar onu istiyor

en: WPA-EAP authentication requires an 802.1x setting
tr: WPA-EAP kimlik doğrulaması 802.1x ayarı istiyor

en: WPA-EAP requires 'open' authentication
tr: WPA-EAP 'open' kimlik doğrulaması istiyor

en: 802.1x setting requires 'wpa-eap' key management
tr: 802.1x ayarı 'wpa-eap' anahtar yönetimi istiyor

en: Access point does not support 802.1x but setting requires it
tr: Erişim noktası 802.1x desteklemiyor, ancak ayar onu istiyor

en: Ad-Hoc mode is incompatible with 802.1x security
tr: Ad-Hoc kipi, 802.1x güvenliği ile uyumlu değil

en: Ad-Hoc mode is incompatible with LEAP security
tr: Ad-Hoc kipi, LEAP güvenliği ile uyumlu değil

en: Ad-Hoc mode requires 'open' authentication
tr: Ad-Hoc kipi için 'open' kimlik doğrulama gerekli

en: connection does not match access point
tr: bağlantı, erişim noktası ile eşleşmiyor

en: Access point is unencrypted but setting specifies security
tr: Erişim noktası şifresiz ama ayar bir güvenlik belirtiyor

en: WPA authentication is incompatible with non-EAP (original) LEAP or Dynamic WEP
tr: WPA kimlik doğrulaması, non-EAP (özgün) LEAP ya da Devingen WEP ile uyumlu değil

en: WPA authentication is incompatible with Shared Key authentication
tr: WPA kimlik doğrulama Paylaşımlı Anahtar kimlik doğrulaması ile uyumlu değil

en: Failed to determine AP security information
tr: Erişim noktası güvenlik bilgisi belirleme başarısız

en: # Created by NetworkManager
tr: # Ağ Yöneticisi Tarafından Oluşturuldu

en: # Merged from %s
tr: # %s'den birleşmiş

en: Opening %s failed: %s
tr: %s açılması başarısız: %s

en: Writing to %s failed: %s
tr: %s yazılması başarısız: %s

en: Closing %s failed: %s
tr: %s kapatılması başarısız: %s

en: Cannot create '%s': %s
tr: '%s' oluşturulamıyor: %s

en: %s is already running (pid %ld)
tr: %s zaten çalışıyor (pid %ld)

en: %s.  Please use --help to see a list of valid options.
tr: %s. Geçerli seçeneklerin bir listesini görmek için lütfen --help komutunu kullanın.

en: Print NetworkManager version and exit
tr: Ağ Yöneticisinin sürümünü yazdır ve çık

en: Don't become a daemon
tr: Bir art alan hizmeti haline gelme

en: Log level: one of [%s]
tr: Günlükleme seviyesi: bir ['%s']

en: Log domains separated by ',': any combination of [%s]
tr: Günlükleme alanlar ',' ile ayrılmıştır: herhangi bi [%s]

en: Make all warnings fatal
tr: Bütün uyarıları ölümcül yap

en: Specify the location of a PID file
tr: PID dosyasının konumunu belirtin

en: NetworkManager monitors all network connections and automatically
    chooses the best connection to use.  It also allows the user to
    specify wireless access points which wireless cards in the computer
    should associate with.
tr: NetworkManager tüm bağlantılarınızı izler ve kullanım için en iyi olanını otomatik
    olarak seçer.  Ayrıca kullanıcalara, bilgisayarlarındaki kablosuz kartları
    kullanarak, kablosuz erişim noktalarını belirtmelerine
    izin verir.

en: Could not daemonize: %s [error %u]
tr: Art alan hizmeti yapılamadı: %s [hata %u]

en: '%s' is not valid
tr: '%s' geçerli değil

en: Config file location
tr: Yapılandırma dosyasının konumu

en: Config directory location
tr: Yapılandırma dizini konumu

en: State file location
tr: Durum dosyası konumu

en: List of plugins separated by ','
tr: Eklentilerin listesi (',' ile ayrılmış)

en: Quit after initial configuration
tr: Başlangıç yapılandırmasının ardından çık

en: Don't become a daemon, and log to stderr
tr: Art alan hizmeti olma ve stderr üstüne günlükle

en: An http(s) address for checking internet connectivity
tr: İnternet bağlanılabilirliğini kontrol etmek için bir http(s) adresi

en: The interval between connectivity checks (in seconds)
tr: Bağlantı kontrolleri aralığı süresi (saniye cinsinden)

en: The expected start of the response
tr: Yanıtın beklenen başlangıcı

en: NetworkManager options
tr: NetworkManager seçenekleri

en: VPN connection
tr: VPN bağlantısı

en: Bond
tr: Bağ

en: Team
tr: Takım

en: Bridge
tr: Köprü

en: The connection was not an ADSL connection.
tr: Bağlantı bir ADSL bağlantısı değildi.

en: The connection was not a bond connection.
tr: Bağlantı birleştirilmiş bir bağlantı değildi.

en: The connection was not a bridge connection.
tr: Bağlantı bir köprü bağlantısı değildi.

en: The connection was not a Bluetooth connection.
tr: Bağlantı bir Bluetooth bağlantısı değildi.

en: Invalid device Bluetooth address.
tr: Geçersiz aygıt Bluetooth adresi.

en: The Bluetooth addresses of the device and the connection didn't match.
tr: Aygıtın Bluetooth adresi ve bağlantı eşleşmiyor.

en: The device is lacking Bluetooth capabilities required by the connection.
tr: Aygıt bağlantının gerektirdiği Bluetooth yeteneklerini kaybediyor.

en: The connection did not specify an interface name.
tr: Bağlantı bir arayüz adı belirtmiyor.

en: The connection was not an Ethernet or PPPoE connection.
tr: Bağlantı bir Ethernet veya PPPoE bağlantısı değil.

en: The connection was not a generic connection.
tr: Bağlantı bir genel bağlantı değildi.

en: The connection was not an InfiniBand connection.
tr: Bağlantı bir InfiniBand bağlantısı değildi.

en: Invalid device MAC address.
tr: Geçersiz aygıt MAC adresi.

en: The MACs of the device and the connection didn't match.
tr: Aygıtın MAC adresleri ile bağlantı eşleşmiyor.

en: The connection was not a modem connection.
tr: Bağlantı bir modem bağlantısı değildi.

en: The connection was not a valid modem connection.
tr: Bağlantı geçerli bir modem bağlantısı değildi.

en: The device is lacking capabilities required by the connection.
tr: Aygıt bağlantının gerektirdiği yetenekleri kaybediyor.

en: The connection was not an OLPC Mesh connection.
tr: Bağlantı bir OLPC Mesh bağlantısı değildi.

en: The connection was not a team connection.
tr: Bağlantı bir takım bağlantısı değildi.

en: The connection was not a VLAN connection.
tr: Bağlantı bir VLAN bağlantısı değildi.

en: The VLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
tr: Aygıtın VLAN tanımlayıcıları ile bağlantı eşleşmiyor.

en: The hardware address of the device and the connection didn't match.
tr: Aygıtın donanım adresi ve bağlantı eşleşmiyor.

en: The connection was not a Wi-Fi connection.
tr: Bağlantı bir kablosuz bağlantısı değildi.

en: The device is lacking WPA capabilities required by the connection.
tr: Aygıt bağlantının gerektirdiği WPA yetenekleri kaybediyor.

en: The device is lacking WPA2/RSN capabilities required by the connection.
tr: Aygıt bağlantının gerektirdiği WPA2/RSN yetenekleri kaybediyor.

en: Wi-Fi
tr: Kablosuz

en: Mobile Broadband
tr: Mobil Geniş Bant

note: TRANSLATORS: Unknown reason for a device state change (NMDeviceStateReason) TRANSLATORS: Unknown reason for a connection state change (NMActiveConnectionStateReason)
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Wired
tr: Kablolu

en: The connection was not valid: %s
tr: Bağlantı geçerli değildi: %s

en: The interface names of the device and the connection didn't match
tr: Aygıtın arayüz isimleri ve bağlantı eşleşmiyor.

en: No service name specified
tr: Servis adı belirtilmedi

en: missing 'name' attribute
tr: eksik 'name' özniteliği

en: wrong type; should be a list of strings.
tr: yanlış tip; karakter dizilerinin listesi olmalı.

en: unknown setting name
tr: bilinmeyen ayar adı

en: setting not found
tr: ayar bulunamadı

en: setting is required for non-slave connections
tr: ikincil olmayan bağlantılar için ayarlar gerekli

en: setting not allowed in slave connection
tr: ikincil bağlantıda ayara izin verilmiyor

en: Unexpected failure to normalize the connection
tr: Bağlantıyı normalleştirmede beklenmedik hata

en: Unexpected failure to verify the connection
tr: Bağlantı doğrulamada beklenmedik hata

en: property is missing
tr: özellik eksik

en: IP Tunnel
tr: IP Tünel

en: Method returned type '%s', but expected '%s'
tr: Yöntem '%s' türünü döndürdü, fakar '%s' bekleniyordu

en: ignoring missing number
tr: eksik sayı gözardı ediliyor

en: ignoring invalid number '%s'
tr: geçersiz sayı '%s' gözardı ediliyor

en: ignoring invalid %s address: %s
tr: geçersiz %s adresi gözardı ediliyor: %s

en: ignoring invalid gateway '%s' for %s route
tr: geçersiz ağ geçidi '%s' (%s rotası için) gözardı ediliyor

en: ignoring invalid %s route: %s
tr: geçersiz %s rotası gözardı ediliyor: %s

en: unexpected character '%c' for address %s: '%s' (position %td)
tr: beklenmeyen karakter '%c' (%s adresi için): '%s' (konum %td)

en: unexpected character '%c' for %s: '%s' (position %td)
tr: beklenmeyen karakter '%c' (%s için): '%s' (konum %td)

en: unexpected character '%c' in prefix length for %s: '%s' (position %td)
tr: beklenmeyen karakter '%c' (%s için önek uzunluğunda): '%s' (konum %td)

en: garbage at the end of value %s: '%s'
tr: %s değerinin sonunda çöp değer: '%s'

en: deprecated semicolon at the end of value %s: '%s'
tr: %s değerinin sonunda artık kullanılmayan noktalı virgül: '%s'

en: invalid prefix length for %s '%s', defaulting to %d
tr: %s '%s' için geçersiz önek uzunluğu, öntanımlı %d değeri atanıyor

en: missing prefix length for %s '%s', defaulting to %d
tr: %s '%s' için eksik önek uzunluğu, %d öntanımlı değeri atanıyor

en: ignoring invalid DNS server IPv%c address '%s'
tr: geçersiz DNS sunucusu IPv%c adresi '%s' gözardı ediliyor

en: ignoring invalid MAC address
tr: geçersiz MAC adresi gözardı ediliyor

en: ignoring invalid bond option %s%s%s = %s%s%s: %s
tr: geçersiz bağlama seçeneği gözardı ediliyor: %s%s%s = %s%s%s: %s

en: ignoring invalid SSID
tr: geçersiz SSID gözardı ediliyor

en: ignoring invalid raw password
tr: geçersiz ham parola gözardı ediliyor

en: invalid key/cert value
tr: geçersiz anahtar/sertifika değeri

en: invalid key/cert value path "%s"
tr: geçersiz anahtar/sertifika değeri yolu "%s"

en: certificate or key file '%s' does not exist
tr: sertifika ya da anahtar dosyası '%s' mevcut değil

en: invalid key/cert value data:;base64, is not base64
tr: geçersiz anahtar/sertifika verisi:;base64, base64 değil

en: invalid key/cert value data:;base64,file://
tr: geçersiz anahtar/sertifika değeri verisi:;base64,file://

en: invalid key/cert value is not a valid blob
tr: geçersiz anahtar/sertifika değeri, geçerli bir blob değil

en: invalid parity value '%s'
tr: geçersiz parite değeri '%s'

en: error loading setting value: %s
tr: ayar değeri yüklenirken hata: %s

en: invalid setting name '%s'
tr: geçersiz ayar adı '%s'

en: '%s' value doesn't match '%s=%s'
tr: '%s' değer '%s=%s' ile eşleşmiyor

en: '%s' is neither an UUID nor an interface name
tr: '%s' UUID ya da bir arayüz ismi değil

en: binary data missing
tr: ikili veri eksik

en: data missing
tr: veri eksik

en: certificate is invalid: %s
tr: sertifika geçersiz: %s

en: CA certificate must be in X.509 format
tr: CA sertifikası X.509 biçiminde olmalı

en: invalid certificate format
tr: geçersiz sertifika biçimi

en: property is empty
tr: özellik boş

en: has to match '%s' property for PKCS#12
tr: PKCS#12 için '%s' özelliği eşleşmek zorunda

en: property is invalid
tr: özellik geçersiz

en: '%s' is not a valid value for the property
tr: '%s' özellik için geçerli bir değer değil

en: '%s' connection requires '%s' or '%s' setting
tr: '%s' bağlantısı '%s' ya da '%s' ayarı istiyor

en: missing setting
tr: eksik ayar

en: '%s' option is empty
tr: '%s' seçeneği boş

en: '%s' is not a valid IPv4 address for '%s' option
tr: '%s', '%s' seçeneği için geçerli bir IPv4 adresi değil

en: missing option name
tr: eksik seçenek arı

en: mandatory option '%s' is missing
tr: zorunlu seçenek '%s' eksik

en: '%s' is not a valid value for '%s'
tr: '%s', '%s' için geçerli bir değer değil

en: '%s=%s' is incompatible with '%s > 0'
tr: '%s=%s', '%s > 0' ile uyumlu değil

en: '%s' option is only valid for '%s=%s'
tr: '%s' seçeneği sadece '%s=%s' için geçerli

en: '%s=%s' is not a valid configuration for '%s'
tr: '%s=%s', '%s' için geçerli bir yapılandırma değil

en: '%s' option requires '%s' option to be set
tr: '%s' seçeneği, '%s' seçeneğinin ayarlanması için gerekli

en: '%s' option is only valid with mode '%s'
tr: '%s' seçeneği sadece '%s' kipi ile geçerli olur

en: '%s' option should be string
tr: '%s' seçeneği karakter dizisi olmalı

en: A connection with a '%s' setting must have the slave-type set to '%s'. Instead it is '%s'
tr: '%s' ayarını içeren bir bağlantının ikincil tür ayarı '%s' olmalıdır. Bunun yerine '%s'

en: value '%d' is out of range <%d-%d>
tr: '%d' değeri aralığın dışında <%d-%d>

en: is not a valid MAC address
tr: geçerli bir MAC adresi değildir

en: setting required for connection of type '%s'
tr: '%s' tipinin bağlantısı için ayar gerekli

en: Unknown slave type '%s'
tr: Bilinmeyen ikincil tür '%s'

en: Slave connections need a valid '%s' property
tr: İkincil bağlantının bir geçerli '%s' özelliğine ihtiyacı var

en: Cannot set '%s' without '%s'
tr: '%s' '%s' olamdan ayarlanamaz

en: '%s' is not a valid UUID
tr: '%s' geçerli bir UUID değil

en: connection type '%s' is not valid
tr: bağlantı tipi '%s' geçerli değil

en: property type should be set to '%s'
tr: özellik türü '%s' olarak ayarlanmalı

en: slave-type '%s' requires a '%s' setting in the connection
tr: ikincil tür '%s' bağlantı ayarı olarak bir '%s' gereksinimi duyuyor

en: Detect a slave connection with '%s' set and a port type '%s'. '%s' should be set to '%s'
tr: '%s' atanmış ve bağlantı noktası türü '%s' olan bir ikincil bağlantı algılandı. '%s' '%s' olarak atanmalıdır.

en: flags invalid
tr: bayraklar geçersiz

en: flags invalid - disabled
tr: bayraklar geçersiz - kapatılmış

en: property invalid (not enabled)
tr: özellik geçersiz (etkin değil)

en: element invalid
tr: öğe geçersiz

en: sum not 100%
tr: toplam %100 etmiyor

en: property invalid
tr: özellik geçersiz

en: property value '%s' is empty or too long (>64)
tr: özellik değeri '%s' boş ya da çok uzun (>64)

en: '%s' contains invalid char(s) (use [A-Za-z._-])
tr: '%s' geçersiz karakter(ler) içeriyor ([A-Za-z._-] kullanın)

en: '%s' length is invalid (should be 5 or 6 digits)
tr: '%s' uzunluğu geçerli değil (5 ya da 6 basamak olmalı)

en: '%s' is not a number
tr: '%s' bir numara değil

en: Must specify a P_Key if specifying parent
tr: Eğer üst belirtilmiş ise P_Key belirtilmek zorundadır

en: InfiniBand P_Key connection did not specify parent interface name
tr: InfiniBand P_Key bağlantısı bir üst arayüz ismi belirtmemiş

en: interface name of software infiniband device must be '%s' or unset (instead it is '%s')
tr: yazılımsal sınırsız bant aygıtının arayüz ismi '%s' ve ya ayarlanmamış olmak zorundadır ('%s' yerine)

en: Missing IPv4 address
tr: Eksik IPv4 adresi

en: Missing IPv6 address
tr: Eksik IPv6 adresi

en: Invalid IPv4 address '%s'
tr: Geçersiz IPv4 adresi '%s'

en: Invalid IPv6 address '%s'
tr: Geçersiz IPv6 adresi '%s'

en: Invalid IPv4 address prefix '%u'
tr: Geçersiz IPv4 adres ön eki '%u'

en: Invalid IPv6 address prefix '%u'
tr: Geçersiz IPv6 adres ön eki '%u'

en: Invalid routing metric '%s'
tr: Geçersiz yönlendirme metriği '%s'

en: missing priority
tr: eksik öncelik

en: missing table
tr: eksik tablo

en: invalid action type
tr: geçersiz işlem türü

en: invalid key "%s"
tr: geçersiz anahtar "%s"

en: missing "family"
tr: eksik "family"

en: invalid "family"
tr: geçersiz "aile"

en: invalid "to" part
tr: geçersiz "to" parçası

en: invalid address family
tr: geçersiz adresi ailesi

en: %d. DNS server address is invalid
tr: %d. DNS sunucusu adresi geçersiz

en: %d. IP address is invalid
tr: %d. IP adresi geçersiz

en: %d. IP address has 'label' property with invalid type
tr: %d. IP adresi geçersiz türde bir 'etiket' özelliğine sahip

en: %d. IP address has invalid label '%s'
tr: %d. IP adresi geçersiz '%s' etiketine sahip

en: gateway cannot be set if there are no addresses configured
tr: adres yapılandırılmadan ağ geçidi atanamaz

en: gateway is invalid
tr: ağ geçidi geçersiz

en: %d. route is invalid
tr: %d. yönlendirme geçersiz

en: this property cannot be empty for '%s=%s'
tr: özellik '%s=%s' için boş olamaz

en: this property is not allowed for '%s=%s'
tr: bu özellik '%s=%s' için kullanılamaz

en: invalid DUID
tr: geçersiz UUID

en: property is not specified and neither is '%s:%s'
tr: özellik belirtilmemiş ve '%s:%s' değil

en: SSID length is out of range <1-32> bytes
tr: SSID uzunluğu aşıldı <1-32> byte

en: '%d' is not a valid channel
tr: '%d' geçerli olmayan bir kanal

en: missing key
tr: eksik anahtar

en: invalid key "%s": %s
tr: geçersiz anahtar "%s": %s

en: Missing ovs interface setting
tr: Eksik ovs arayüz ayarı

en: '%d' is out of valid range <128-16384>
tr: '%d' geçerli aralığın dışında <128-16384>

en: setting this property requires non-zero '%s' property
tr: bu özelllik sıfır olmayan bir '%s' özelliği istiyor

en: '%s' is not a valid MAC address
tr: '%s' geçerli bir MAC adresi değildir

en: flags are invalid
tr: bayraklar geçersiz

en: setting contained a secret with an empty name
tr: ayar ismi olmayan bir gizli bilgi içeriyor

en: not a secret property
tr: gizli bir özellik değil

en: secret is not of correct type
tr: gizli bilgi doğru türde değil

en: '%s' is not a valid Ethernet port value
tr: '%s' geçerli bir ethernet port numarası değildir

en: '%s' is not a valid duplex value
tr: '%s' geçerli bir dupleks değeri değil

en: invalid key '%s'
tr: geçersiz anahtar '%s'

en: '%s' security requires '%s=%s'
tr: '%s' güvenliği için '%s=%s' gereklidir

en: '%s' security requires '%s' setting presence
tr: '%s' güvenliği için '%s' ayarı gereklidir

en: '%s' can only be used with '%s=%s' (WEP)
tr: '%s' sadece şunun ile birlikte kullanılabilir '%s=%s' (WEP)

en: '%s' is not a valid Wi-Fi mode
tr: '%s' geçerli bir Wi-Fi kipi değil

en: '%s' is not a valid band
tr: '%s' geçerli bir bant değil

en: '%s' requires setting '%s' property
tr: '%s' ayarı '%s' özelliği istiyor

en: can't set property of type '%s' from value of type '%s'
tr: '%s' türündeki özellik '%s' türünün değerinden atanamadı

en: secret not found
tr: gizli bilgi bulunamadı

en: invalid action:
tr: geçersiz işlem:

en: Could not find "%s" binary
tr: "%s" ikilik dosyası bulunamadı

en: missing filename
tr: eksik dosya adı

en: missing "plugin" setting
tr: eksik "plugin" ayarı

en: Failed to initialize the crypto engine.
tr: Kripto motoru ilklendirme başarısız oldu.

en: Failed to initialize the decryption cipher context: %s (%s)
tr: Şifre çözümleme bağlamını ilklendirme başarısız oldu: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key: %s (%s)
tr: Özel anahtarın şifresini çözme başarısız oldu: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key: unexpected padding length.
tr: Özel anahtarın şifresini çözme başarısız oldu: beklenmeyen dolgu uzunluğu.

en: Failed to decrypt the private key.
tr: Özel anahtarın şifresini çözme başarısız oldu.

en: Failed to initialize the encryption cipher context: %s (%s)
tr: Şifreleme anahtarı bağlamını ilklendirme başarısız oldu: %s (%s)

en: Failed to encrypt the data: %s (%s)
tr: Veri şifreleme başarısız oldu: %s (%s)

en: Error initializing certificate data: %s
tr: Sertifika verisi başlatma hatası: %s

en: Couldn't decode certificate: %s
tr: Sertifika çözülemedi: %s

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %s
tr: PKCS#12 şifre çözücü sıfırlanamadı: %s

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %s
tr: PKCS#12 dosya şifresi çözülemedi: %s

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %s
tr: PKCS#12 dosyası doğrulanamadı: %s

en: Couldn't initialize PKCS#8 decoder: %s
tr: PKCS#8 şifre çözücü ilklendirilemedi: %s

en: Couldn't decode PKCS#8 file: %s
tr: PKCS#8 dosya şifresi çözülemedi: %s

en: Failed to initialize the crypto engine: %d.
tr: Kripto motoru başlatılamadı: %d.

en: Failed to initialize the decryption cipher slot.
tr: Şifre çözücü anahtar yuvası sıfırlama hatası.

en: Failed to set symmetric key for decryption.
tr: Şifre çözümlemesi için  simetrik anahtar ayarlama başarısız.

en: Failed to set IV for decryption.
tr: Şifre çözümlemesi için IV ayarlama başarısız.

en: Failed to initialize the decryption context.
tr: Şifre çözüm içeriği sıfırlanması başarısız.

en: Failed to decrypt the private key: %d.
tr: Özel anahtar şifre çözme hatası: %d.

en: Failed to decrypt the private key: decrypted data too large.
tr: Özel anahtar şifre çözme hatası: şifresi çözülen veri çok uzun.

en: Failed to finalize decryption of the private key: %d.
tr: Özel anahtar şifre çözümleme bitirme hatası: %d.

en: Failed to initialize the encryption cipher slot.
tr: Şifreleme anahtar yuvası sıfırlama hatası.

en: Failed to set symmetric key for encryption.
tr: Şifreleme için simetrik anahtar ayarlama hatası.

en: Failed to set IV for encryption.
tr: Şifreleme için IV ayarlama hatası.

en: Failed to initialize the encryption context.
tr: Şifreleme içeriği sıfırlama hatası.

en: Failed to encrypt: %d.
tr: Şifrelenemedi: %d.

en: Unexpected amount of data after encrypting.
tr: Şifrelemeden sonra beklenmeyen miktarda veri.

en: Couldn't decode certificate: %d
tr: Sertifikanın kodu çözülemedi: %d

en: Password must be UTF-8
tr: Parola UTF-8 olmalı

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %d
tr: PKCS#12 kod çözücü sıfırlanamadı: %d

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %d
tr: PKCS#12 dosyası kodu çözülemedi: %d

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %d
tr: PKCS#12 dosyası doğrulanamadı: %d

en: Could not generate random data.
tr: Rastgele veri üretilemedi.

en: PEM key file had no end tag '%s'.
tr: PEM anahtar dosyası '%s' son etiketine sahip değil.

en: Malformed PEM file: Proc-Type was not first tag.
tr: Bozuk PEM dosyası: Proc-Type ilk etiket değildi.

en: Malformed PEM file: unknown Proc-Type tag '%s'.
tr: Bozuk PEM dosyası: bilinmeyen Proc-Type etiketi '%s'.

en: Malformed PEM file: DEK-Info was not the second tag.
tr: Bozuk PEM dosyası: DEK-Info ikinci etiket değildi.

en: Malformed PEM file: no IV found in DEK-Info tag.
tr: Bozuk PEM dosyası: DEK-Info etiketinde IV mevcut değil.

en: Malformed PEM file: invalid format of IV in DEK-Info tag.
tr: Bozuk PEM dosyası: DEK-Info etiketi içerisinde IV'ün geçersiz biçimi.

en: Malformed PEM file: unknown private key cipher '%s'.
tr: Bozuk PEM dosyası: bilinmeyen özel anahtar şifresi '%s'.

en: Could not decode private key.
tr: Özel anahtar çözülemedi.

en: Failed to find expected PKCS#8 start tag.
tr: Beklenen PKCS#8 başlama etiketi bulunamadı.

en: Failed to find expected PKCS#8 end tag '%s'.
tr: Beklenen PKCS#8 bitiş etiketi '%s' bulunamadı.

en: Failed to decode PKCS#8 private key.
tr: PKCS#8 özel anahtarının şifresi çözülemedi.

en: IV must be an even number of bytes in length.
tr: IV, uzunluk olarak bayt cinsinden bir çift sayı olmalıdır.

en: IV contains non-hexadecimal digits.
tr: IV, onaltılık olmayan sayılar barınırıyor.

en: Unable to determine private key type.
tr: Özel anahtar türü belirlenemedi.

en: Password provided, but key was not encrypted.
tr: Parola korumalı ama anahtar şifrelenmemiş.

en: PEM certificate had no start tag '%s'.
tr: PEM sertifikasının başlama etiketi '%s' yok.

en: PEM certificate had no end tag '%s'.
tr: PEM sertifikasının bitiş etiketi '%s' yok.

en: Failed to decode certificate.
tr: Sertifika çözülemedi.

en: Unknown log level '%s'
tr: Bilinmeyen kayıt seviyesi '%s'

en: Unknown log domain '%s'
tr: Bilinmeyen kayıt etki alanı '%s'

en: '%s' is not valid; use [%s] or [%s]
tr: '%s' geçerli değil; [%s] ya da [%s] kullanın

en: missing name, try one of [%s]
tr: eksik isim, şunlardan birini deneyin [%s]

en: '%s' not among [%s]
tr: '%s' [%s] arasında değil

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: unmanaged
tr: yönetilmeyen

en: unavailable
tr: mevcut değil

en: disconnected
tr: bağlantı kesildi

en: connecting (prepare)
tr: bağlanıyor (hazırlama)

en: connecting (configuring)
tr: bağlanıyor (yapılandırılıyor)

en: connecting (need authentication)
tr: bağlanıyor (kimlik doğrulama gerekiyor)

en: connecting (getting IP configuration)
tr: bağlanıyor (IP yapılandırması alınıyor)

en: connecting (checking IP connectivity)
tr: bağlanılıyor (IP bağlanılırlığı denetleniyor)

en: connecting (starting secondary connections)
tr: bağlanılıyor (ikincil bağlantılar başlatılıyor)

en: connected
tr: bağlandı

en: deactivating
tr: etkisizleştiriliyor

en: connection failed
tr: bağlantı başarısız

en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: No reason given
tr: Açıklama verilmedi

note: We should not really come here
en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Device is now managed
tr: Aygıt yönetiliyor

en: Device is now unmanaged
tr: Aygıt yönetilmiyor

en: The device could not be readied for configuration
tr: Aygıt yapılandırma için hazır değil

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
tr: IP yapılandrıması saklanamadı (kullanılabili adres yok veya zaman aşımı gibi nedenlerle)

en: The IP configuration is no longer valid
tr: IP yapılandırması artık geçerli değil

en: Secrets were required, but not provided
tr: Gizli bilgiler gerekliydi ama girilmedi

en: 802.1X supplicant disconnected
tr: 802.1X iletişimi koptu

en: 802.1X supplicant configuration failed
tr: 802.1X iletişim yapılandırması başarısız

en: 802.1X supplicant failed
tr: 802.1X iletişimi başarısız

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
tr: 802.1X iletişim kimlik doğrulaması uzun sürecek gibi

en: PPP service failed to start
tr: PPP hizmeti başlatılamadı

en: PPP service disconnected
tr: PPP hizmeti koptu

en: PPP failed
tr: PPP başarısız

en: DHCP client failed to start
tr: DHCP istemcisi başlatılamadı

en: DHCP client error
tr: DHCP istemci hatası

en: DHCP client failed
tr: DHCP istemcisi başarısız

en: Shared connection service failed to start
tr: Paylaşımlı ağ hizmeti başlatılamadı

en: Shared connection service failed
tr: Paylaşımlı bağlantı hizmeti başarısız

en: AutoIP service failed to start
tr: AutoIP hizmeti başlatılamadı

en: AutoIP service error
tr: AutoIP hizmet hatası

en: AutoIP service failed
tr: AutoIP hizmeti başarısız

en: The line is busy
tr: Hat meşgul

en: No dial tone
tr: Arama tonu yok

en: No carrier could be established
tr: Bir operatöre bağlanılamadı

en: The dialing request timed out
tr: Arama isteği zaman aşımına uğradı

en: The dialing attempt failed
tr: Arama girişimi başarısız

en: Modem initialization failed
tr: Modem kurulumu başarısız

en: Failed to select the specified APN
tr: Belirtilen APN seçimi başarısız

en: Not searching for networks
tr: Ağlar için arama yapılmıyor

en: Network registration denied
tr: Ağa katılım engellendi

en: Network registration timed out
tr: Ağ kaydı zaman aşımına uğradı

en: Failed to register with the requested network
tr: İstenilen ağa kayıt başarısız

en: PIN check failed
tr: PIN sorgulaması başarısız

en: Necessary firmware for the device may be missing
tr: Aygıt için gerekli ürün yazılımı eksik olabilir

en: The device was removed
tr: Aygıt kaldırıldı

en: NetworkManager went to sleep
tr: NetworkManager uyudu

en: The device's active connection disappeared
tr: Aygıtın varolan bağlantısı koptu

en: Device disconnected by user or client
tr: Kullanıcı ya da istemci tarafından bağlantı koparıldı

en: Carrier/link changed
tr: Operatör/bağlantı değişti

en: The device's existing connection was assumed
tr: Aygıtın mevcut bağlantısı kabul edildi

en: The supplicant is now available
tr: İletişim şimdi uygun

en: The modem could not be found
tr: Modem bulunamadı

en: The Bluetooth connection failed or timed out
tr: Bluetooth bağlantısı başarısız ya da zaman aşımına uğradı

en: GSM Modem's SIM card not inserted
tr: GSM Modem'in SIM kartı yerleştirilmemiş

en: GSM Modem's SIM PIN required
tr: GSM Modem'in SIM PIN'i gerekli

en: GSM Modem's SIM PUK required
tr: GSM Modem'in SIM PUK'u gerekli

en: GSM Modem's SIM wrong
tr: GSM Modem'in SIM'i yanlış

en: InfiniBand device does not support connected mode
tr: InfiniBand aygıtı bağlanılan kipi desteklemiyor

en: A dependency of the connection failed
tr: Bir bağlantı gereksinimi sağlanamadı, başarısız

en: A problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
tr: ADSL köprüsü üzerinden RFC 2684 Ethernet ile bir sorun oluştu

en: ModemManager is unavailable
tr: ModemManager kullanılabilir değil

en: The Wi-Fi network could not be found
tr: Wi-Fi ağı bulunamadı

en: A secondary connection of the base connection failed
tr: Temel bağlantının ikincil bağlantısı başarısız

en: DCB or FCoE setup failed
tr: DCB veya FCoE kurulumu başarısız

en: teamd control failed
tr: teamd kontrolü başarısız

en: Modem failed or no longer available
tr: Modem başarısız oldu veya artık kullanılabilir değil

en: Modem now ready and available
tr: Modem şimdi hazır ve kullanılabilir

en: SIM PIN was incorrect
tr: SIM PIN hatalı

en: New connection activation was enqueued
tr: Yeni bağlantı etkinleştirme kuyruğa eklendi

en: Unknown reason
tr: Bilinmeyen neden

en: Master connection failed
tr: Ana bağlantı başarısız

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Password
tr: Parola

en: Identity
tr: Kimlik

en: Private key password
tr: Özel anahtar parolası

en: Key
tr: Anahtar

en: Service
tr: Servis

en: A password is required to connect to '%s'.
tr: '%s' ağına bağlanmak için parola gerekiyor.

en: Authentication required by wireless network
tr: Kablosuz ağ kimlik doğrulama gerektiriyor

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
tr: '%s' kablosuz ağına bağlanmak için parola veya şifreleme anahtarı gerekiyor.

en: Wired 802.1X authentication
tr: Kablolu 802.1X kimlik doğrulaması

en: DSL authentication
tr: DSL kimlik doğrulaması

en: PIN code required
tr: PIN kodu gerekiyor

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
tr: Mobil geniş bant aygıtı için PIN kodu gerekli

en: Mobile broadband network password
tr: Mobil geniş ağ parolası

en: HTTP proxy password
tr: HTTP vekil parolası

en: Gateway
tr: Geçit

en: field '%s' has to be alone
tr: '%s' alanı boş olmalı

en: invalid IP address: %s
tr: geçersiz IP adresi: %s

en: auto
tr: otomatik

en: '%s' is not a valid Ethernet MAC
tr: '%s' geçerli bir Ethernet MAC adresi değil

en: %d (key)
tr: %d (anahtar)

en: %d (passphrase)
tr: %d (parola)

en: %d (unknown)
tr: %d (bilinmeyen)

en: 0 (NONE)
tr: 0 (YOK)

en: REORDER_HEADERS,
tr: BAŞLIKLARI_YENİDENSIRALA,

en: LOOSE_BINDING,
tr: BAĞLAMAYI_AYIR,

en: 0 (none)
tr: 0 (hiçbiri)

en: agent-owned,
tr: uygulamaya-ait,

en: not saved,
tr: kaydedilmemiş,

en: not required,
tr: gerekli değil,

en: '%s' is not valid; use <option>=<value>
tr: '%s' geçerli değil; <seçenek>=<değer> kullanın

en: '%s' is not a valid number (or out of range)
tr: '%s' geçerli bir sayı değil (sınırların dışında)

en: invalid IPv4 or subnet "%s"
tr: geçersiz IPv4 ya da alt ağ yönlendirmesi "%s"

en: '%s' is not a valid hex character
tr: '%s' geçerli bir on altılık karakter değil

en: Enter a list of bonding options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,... 
    Valid options are: %s
    'mode' can be provided as a name or a number:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Example: mode=2,miimon=120
tr: Bağlama seçeneklerini aşağıdaki biçimde listeleyin:
      seçenek = <değer>, seçenek = <değer>,... 
    Geçerli seçenekler: %s
    'kip' ismiyle veya numarasıyla kullanılabilir:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Örnek: mode=2,miimon=120

en: the value '%s' is not a valid UUID
tr: '%s' değeri geçerli bir UUID değil

en: 0 (disabled)
tr: 0 (devre dışı)

en: enabled,
tr: etkin,

en: advertise,
tr: duyur,

en: willing,
tr: hazır,

en: '%s' is not a valid DCB flag
tr: '%s' geçerli bir DCB bayrağı değil

en: must contain 8 comma-separated numbers
tr: virgül ile ayrılmış 8 numara bulunmak zorundadır

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive) or %u
tr: '%s', 0 ile %u (dahil) ya da %u arasında bir sayu değil

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive)
tr: '%s' 0 ve %u(kendisi dahil) arasında bir sayı değil

en: bandwidth percentages must total 100%%
tr: bant genişliği yüzdeleri toplam 100%% olmak zorundadır

en: '%s' is not a valid IBoIP P_Key
tr: '%s' geçerli bir IBoIP P_Key değil

en: default
tr: varsayılan

en: invalid IPv%c address '%s'
tr: geçersiz IPv%c adresi '%s'

en: invalid gateway address '%s'
tr: geçersiz ağ geçidi adresi '%s'

en: '%s' is not a valid channel; use <1-13>
tr: '%s' geçerli bir kanal değil; <1-13> kullanın

en: invalid priority map '%s'
tr: geçersiz öncelik alanı '%s'

en: '%s' is not valid; 2 or 3 strings should be provided
tr: '%s' geçerli değil; 2 veya 3 karakter dizisi gereklidir

en: Enter a list of S/390 options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,...
    Valid options are: %s
tr: S/390 seçeneklerinin listesini şu biçimde girin:
      seçenek = <değer>, seçenek = <değer>,...
    Geçerli seçenekler: %s

en: '%s' is not a valid channel
tr: '%s' geçerli bir kanal değil

en: '%ld' is not a valid channel
tr: '%ld' geçerli bir kanal değil

en: '%s' not compatible with %s '%s', please change the key or set the right %s first.
tr: '%s' şunla uyumlu değil %s '%s', lütfen anahtar değişin ya da önce %s ayarlayın.

en: on
tr: açık

en: off
tr: kapalı

en: Bonding primary interface
tr: Birincil arayüz birleştiriliyor

note: macro that returns @func as const (guint32(*)(NMSetting*)) type, but checks * that the actual type is (guint32(*)(type *)).
en: nmcli can accepts both direct JSON configuration data and a file name containing the configuration. In the latter case the file is read and the contents is put into this property.
    
    Examples: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf
tr: nmcli JSON yapılandırma verisi ve yapılandırma içeren bir dosyayı kabul edebilir. İkinci durumda dosya okunur ve içeriği bu özelliğe konur.
    
    Örnekler: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf

en: Enter file path to CA certificate (optionally prefixed with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/cacert.crt
tr: CA sertifikasının yolunu girin (tercihen file:// şeklinde).
      [file://]<dosya yolu>
    nmcli'nin sertifikaların ham veri olarak tanımlanmasını desteklemediğini unutmayın.
    Örnek: /home/cimrman/cacert.crt

en: Enter file path to client certificate (optionally prefixed with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/jara.crt
tr: İstemci sertifikasının yolunu girin (tercihen file:// şeklinde).
      [file://]<dosya yolu>
    nmcli'nin sertifikaların ham veri olarak tanımlanmasını desteklemediğini unutmayın.
    Örnek: /home/cimrman/jara.crt

en: Enter file path to CA certificate for inner authentication (optionally prefixed
    with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/ca-zweite-phase.crt
tr: İç kimlik kanıtlaması için CA sertifikasının yolunu girin (tercihen file:// şeklinde).
      [file://]<dosya yolu>
    nmcli'nin sertifikaların ham veri olarak tanımlanmasını desteklemediğini unutmayın.
    Örnek: /home/cimrman/ca-zweite-phase.crt

en: Enter file path to client certificate for inner authentication (optionally prefixed
    with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/jara-zweite-phase.crt
tr: İç kimlik kanıtlaması için istemci sertifikasının yolunu girin (tercihen file:// şeklinde).
      [file://]<dosya yolu>
    nmcli'nin sertifikaların ham veri olarak tanımlanmasını desteklemediğini unutmayın.
    Örnek: /home/cimrman/jara-zweite-phase.crt

en: Enter bytes as a list of hexadecimal values.
    Two formats are accepted:
    (a) a string of hexadecimal digits, where each two digits represent one byte
    (b) space-separated list of bytes written as hexadecimal digits (with optional 0x/0X prefix, and optional leading 0).
    
    Examples: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2
tr: Onaltılık değerlerin bir listesi olarak baytlar girin
    İki biçim kabul ediliyor:
    (a) onaltılık sayılarından bir karakter dizisi, her iki sayı bir bayta denk gelir
    (b) boşlık ile ayrılmış onaltılık sayılardan oluşan bir liste (tercihen 0x/0X öneki ile ve tercihen 0 ile başlayan).
    
    Örneğin: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2

en: Enter path to a private key and the key password (if not set yet):
      [file://]<file path> [<password>]
    Note that nmcli does not support specifying private key as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/jara-priv-key Dardanely
tr: Gizli anahtarın yolunu ve parolasını girin (henüz ayarlamadıysanız):
      [file://]<dosya yolu> [<parola>]
    nmcli'nin sertifikaların ham veri olarak tanımlanmasını desteklemediğini unutmayın.
    Örnek: /home/cimrman/jara-priv-key Dardanely

en: Password [none]
tr: Parola [hiçbiri]

en: Bluetooth device address
tr: Bluetooth aygıt adresi:

en: MAC [none]
tr: MAC [hiçbiri]

en: Forward delay
tr: İletme gecikmesi

en: Hello time
tr: Merhaba zamanı

en: Max age
tr: En fazla yaş

en: MAC address ageing time
tr: MAC adresi yaşlanma zamanı

en: Enable IGMP snooping
tr: IGMP gözetlemeyi (snooping) etkinleştir

en: Enter a list of user permissions. This is a list of user names formatted as:
      [user:]<user name 1>, [user:]<user name 2>,...
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: alice bob charlie
tr: Kullanıcı izinlerinin listesini girin. Bu listedeki isimler şu şekilde biçimlendirilmelidir:
      [user:]<kullanici adi 1>, [user:]<kullanici adi 2>,...
    Öğeler virgül ve ya boşluk ile birbirinden ayrılabilirler.
    
    Örneğin: ali ayşe deniz

en: Enter secondary connections that should be activated when this connection is
    activated. Connections can be specified either by UUID or ID (name). nmcli
    transparently translates names to UUIDs. Note that NetworkManager only supports
    VPNs as secondary connections at the moment.
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7
tr: İkincil bağlantıları girin ki bu bağlantı etkinleştiğinde o da etkinleşmiş olmalıdır.
    Bağlantılar UUID ya da ID (isim) ile belirtilebilirler. nmcli şeffaf bir biçimde
    isimleri UUID olarak çevirir. NetworkManager sadece VPN leri
    ikincil bağlantı olarak kabul edebilirler.
    Ögeler virgül veya boşluklar ile birbirinden ayrılabilirler.
    
    Örneğin: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7

en: P_KEY [none]
tr: P_KEY [hiçbiri]

en: Parent interface [none]
tr: Üst arayüz [hiçbiri]

en: Enter a list of IPv4 addresses of DNS servers.
    
    Example: 8.8.8.8, 8.8.4.4
tr: DNS sunucuların IPv4 adres listesini girin.
    
    Örnek: 8.8.8.8, 8.8.4.4

en: Enter a list of IPv4 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 32.
    
    Example: 192.168.1.5/24, 10.0.0.11/24
tr: IPv4 adresleri listesini şu biçimde girin:
      ip[/ön ek], ip[/ön ek],...
    Eksik ön ek var ise varsayılan olarak 32 kullanılır.
    
    Örneğin: 192.168.1.5/24, 10.0.0.11/24

en: Enter a list of IPv4 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 32.
    Missing next-hop is regarded as 0.0.0.0.
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
              10.1.2.0/24
tr: IPv4 yönlendirmelerinin listesini girin, şu biçimde:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Eksik önek 32 olarak kabul edilir.
    Eksik sonraki-atlama 0.0.0.0. olarak kabul edilir 
    Eksik metrik ya da 0 değeri varsayılan olarak kabul edilir (NM/kernel varsayılan değeri ayarlar).
    
    Örneğin: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
              10.1.2.0/24

en: Enter a list of IPv6 addresses of DNS servers.  If the IPv6 configuration method is 'auto' these DNS servers are appended to those (if any) returned by automatic configuration.  DNS servers cannot be used with the 'shared' or 'link-local' IPv6 configuration methods, as there is no upstream network. In all other IPv6 configuration methods, these DNS servers are used as the only DNS servers for this connection.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1
tr: DNS sunucunlarının IPv6 adreslerinin listesini girin.  Eğer IPv6 yapılandırma yöntemi 'auto' olarak ayarlanmış ise, DNS sunucları yapılandırmadan(var ise) otomatik olarak girilir.  DNS sunucuları 'shared' ya da 'link-local' IPv6 ayarlama yöntemlerini bir üst ağ olarak kullanamaz. Tüm diğer IPv6 yapılandırma yöntemlerinde, bu DNS sunucları bu bağlantı için sadece DNS sunucusu olarak kullanılırlar.
    
    Örneğin: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1

en: Enter a list of IPv6 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 128.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b
tr: IPv6 adresleri listesini girin, şu biçimde olmalı:
      ip[/ön ek], ip[/ön ek],...
    Eksik ön ek ögesi varsayılan olarak 128 kabul edilir.
    
    Örneğin: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b

en: Enter a list of IPv6 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 128.
    Missing next-hop is regarded as "::".
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55
tr: IPv6 yönlendirmelirini listesini girin, şu biçimde olmalı:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Eksik ön ek 128 olarak kabul edilir.
    Eksik sonraki atlama "::" olarak kabul edilir.
    Eksik ölçü 0 olarak kabul edilir (NM/kernel varsayılan değeri ayarlar).
    
    Örneğin: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55

en: Parent device [none]
tr: Üst aygıt [hiçbiri]

en: Local endpoint [none]
tr: Yerel uç noktası [hiçbiri]:

en: OLPC Mesh channel
tr: OLPC Mesh kanalı

en: Local address [none]
tr: Yerel adres [hiçbiri]:

en: Enter a list of subchannels (comma or space separated).
    
    Example: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22
tr: Alt kanalların listesini girin (virgül ya da boşluk ile ayrılmış).
    
    Örneğin: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22

en: Enter the type of WEP keys. The accepted values are: 0 or unknown, 1 or key, and 2 or passphrase.
tr: WEP anahtarları tipinde birşey girin. Kabul edilen değerler: 0 ve ya bilinmeyen, 1 ve ya anahtar, 2 ve ya parola.

en: bluetooth connection
tr: bluetooth bağlantısı

en: Hostname settings
tr: Makine adını ayarları

en: IPv6 protocol
tr: IPv6 iletişim kuralı

en: IP-tunnel settings
tr: IP-tunnel ayarları

en: macvlan connection
tr: macvlan bağlantısı

en: OLPC Mesh connection
tr: OLPC Mesh bağlantısı

en: name
tr: ad

en: OK
tr: Tamam

en: Could not create temporary file: %s
tr: Geçici dosya oluşturulamadı: %s

en: Editor failed: %s
tr: Düzenleyici başarısız: %s

en: Could not re-read file: %s
tr: Dosya yeniden okunamadı: %s

en: Connecting
tr: Bağlanıyor

en: Don't print anything
tr: Herhangi bir şey yazdırma

en: Wait for NetworkManager startup instead of a connection
tr: Bağlantı yerine NetworkManager başlaması bekleniyor

en: Exit immediately if NetworkManager is not running or connecting
tr: Eğer Ağ Yöneticisi çalışmıyor ya da bağlanmıyorsa hemen çık

en: Waits for NetworkManager to finish activating startup network connections.
tr: NetworkManager 'ın ağ bağlantıları etkinleştirmesinin bitmesi bekleniyor.

en: Invalid option.  Please use --help to see a list of valid options.
tr: Geçersiz seçenek. Lütfen geçerli seçeneklerin listesini görmek için --help parametresini kullanın.

en: Usage: nmcli agent { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { secret | polkit | all }
tr: Kullanım: nmcli agent { KOMUT | help }
    
    KOMUT := { sır | polkit | tümü }

en: Usage: nmcli agent secret { help }
    
    Runs nmcli as NetworkManager secret agent. When NetworkManager requires
    a password it asks registered agents for it. This command keeps nmcli running
    and if a password is required asks the user for it.
tr: Kullanım: nmcli agent secret { help }
    
    nmcli'yi NetworkManager gizli ajanı olarak çalıştırır. NetworkManager parola sorduğunda
    bunu kayıtlı ajana sorar. Bu komut nmcli'yi çalışır halde tutar
    ve bir parola sorulduğunda bunu kullanıcıya iletir.

en: Usage: nmcli agent polkit { help }
    
    Registers nmcli as a polkit action for the user session.
    When a polkit daemon requires an authorization, nmcli asks the user and gives
    the response back to polkit.
tr: Kullanım: nmcli agent polkit { help }
    
    Kullanıcı oturumu için nmcli'yi bir polkit aracı olarak kaydeder.
    Polkit art alan hizmeti kimlik doğrulamaya ihtiyacı olduğunda nmcli bunu kullanıcıya
    sorar ver aldığı cevabı polkit'e iletir.

en: Usage: nmcli agent all { help }
    
    Runs nmcli as both NetworkManager secret and a polkit agent.
tr: Kullanım: nmcli agent all { help }
    
    nmcli hem NetworkManager sırrı hem de bir polkit aaracı olarak çalıştırılır.

en: nmcli successfully registered as a NetworkManager's secret agent.
tr: nmcli başarıyla NetworkManager'ın sır aracı olarak kaydettirildi.

en: Error: secret agent initialization failed
tr: Hata: sır aracı başlatılamadı

en: nmcli successfully registered as a polkit agent.
tr: nmcli başarıyla bir polkit aracı olarak kaydettirildi.

en: Error: polkit agent initialization failed: %s
tr: Hata: polkit aracı başlatılamadı: %s

en: GROUP
tr: GRUP

en: Warning: password for '%s' not given in 'passwd-file' and nmcli cannot ask without '--ask' option.
tr: Uyarı: '%s' kullanıcısı için parola 'passwd-doyasında' verilmemiş ve nmcli '--ask' seçeneği olmadan parola soramaz.

en: Error: Could not create NMClient object: %s.
tr: Hata: NMClient nesnesi oluşturulamadı: %s.

en: Error: NetworkManager is not running.
tr: Hata: Ağ Yöneticisi çalışmıyor.

en: NetworkManager is not running
tr: NetworkManager çalışmıyor

en: none
tr: hiçbiri

en: portal
tr: kapı

en: limited
tr: sınırlı

en: full
tr: tam

note: define some prompts for connection editor
en: Setting name?
tr: İsim ayarlansın mı?

en: Property name?
tr: Özellik ismi?

en: Enter connection type:
tr: Bağlantı türünü girin:

en: activating
tr: etkinleştiriliyor

en: activated
tr: etkinleştirildi

en: deactivated
tr: devre dışı

en: VPN connecting (prepare)
tr: VPN bağlantısı (hazırlama)

en: VPN connecting (need authentication)
tr: VPN bağlantısı (kimlik doğrulama gerekiyor)

en: VPN connecting
tr: VPN bağlantısı

en: VPN connecting (getting IP configuration)
tr: VPN bağlantısı (IP yapılandırması alınıyor)

en: VPN connected
tr: VPN bağlı

en: VPN connection failed
tr: VPN bağlantısı başarısız

en: VPN disconnected
tr: VPN bağlı değil

en: never
tr: hiçbir zaman

en: Usage: nmcli connection up { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a connection on a device. The profile to activate is identified by its
    name, UUID or D-Bus path.
    
    ARGUMENTS := ifname <ifname> [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a device with a connection. The connection profile is selected
    automatically by NetworkManager.
    
    ifname      - specifies the device to active the connection on
    ap          - specifies AP to connect to (only valid for Wi-Fi)
    nsp         - specifies NSP to connect to (only valid for WiMAX)
    passwd-file - file with password(s) required to activate the connection
tr: Kullanım: nmcli connection up { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [id | uuid | yol] <ID> [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [nsp <isim>] [passwd-dosyası <parola dosyası>]
    
    Bir aygıtta bir bağlantıyı etkinleştir. Etkinleştirilecek profil isim, UUID veya
    D-Bus yolu ile belirtilir.
    
    DEĞİŞKENLER := ifname <ifname> [ap <BSSID>] [nsp <isim>] [passwd-dosyası <parola dosyası>]
    
    Bir aygıtı bir bağlantı ile etkinleştirir. Bağlantı profili NetworkManager tarafından
    otomatik olarak seçilir.
    
    ifname      - bağlantının etkin olacağı aygıtı belirtir
    ap          - bağlanılacak erişim noktasını belirtir (sadece kablosuz bağlantı için)
    nsp         - bağlanılacak NSP'yi belirtir (sadece WiMAX için geçerlidir)
    passwd-file - bağlantıyı etkinleştirmek için gerekli olan parolaları içeren dosya

en: Usage: nmcli connection down { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Deactivate a connection from a device (without preventing the device from
    further auto-activation). The profile to deactivate is identified by its name,
    UUID or D-Bus path.
tr: Kullanım: nmcli connection down { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [id | uuid | yol | apath] <ID>
    
    Bir aygıtın bağlantısını etkisiz hale getir (aygıtı sonraki otomatik etkinleştirme
    listesinden çıkarmadan). Etkisiz hale getirilecek bağlantı isim, UUID veya
    D-Bus yolu ile belirlenir.

en: Usage: nmcli connection edit { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>
    
    Edit an existing connection profile in an interactive editor.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path
    
    ARGUMENTS := [type <new connection type>] [con-name <new connection name>]
    
    Add a new connection profile in an interactive editor.
tr: Kullanım: nmcli connection edit { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [id | uuid | yol] <ID>
    
    Etkileşimli bir düzenleyicide mevcut bağlantı profilini düzenle.
    Profil isim, UUID veya D-Bus yolu ile belirlenir
    
    DEĞİŞKENLER := [type <yeni bağlantı türü>] [bağlantı-adı <yeni bağlantı adı>]
    
    Etkileşimli bir düzenleyicide yeni bir bağlantı profili ekle.

en: Usage: nmcli connection reload { help }
    
    Reload all connection files from disk.
tr: Kullanım: nmcli connection reload { help }
    
    Diskteki tüm bağlantı dosyalarını yeniden yükle.

en: Usage: nmcli connection load { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <filename> [<filename>...]
    
    Load/reload one or more connection files from disk. Use this after manually
    editing a connection file to ensure that NetworkManager is aware of its latest
    state.
tr: Kullanım: nmcli connection load { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := <dosya adı> [<dosya adı>...]
    
    Diskteki bir veya daha fazla bağlantı dosyasını yükle/yeniden yükle. Bunu
    bir bağlantı dosyasında elle değişiklik yaptığınızda NetworkManager'ın
    son durumdan haberi olması için yapın.

en: Error updating secrets for %s: %s
tr: %s için gizli bilgi güncellenirken hata: %s

en: Connection profile details
tr: Bağlantı profili ayrıntıları

en: Error: 'connection show': %s
tr: Hata: 'bağlantıyı göster': %s

en: Active connection details
tr: Bağlantı ayrıntılarını etkinleştir

en: NAME
tr: AD

en: invalid field '%s'; allowed fields: %s and %s, or %s,%s
tr: geçersiz alan '%s'; izin verilen alanlar: %s ve %s veya %s,%s

en: '%s' has to be alone
tr: '%s' alanı yanlız olmalı

en: incorrect string '%s' of '--order' option
tr: '%s' karakter dizisi '--order' seçeneği için hatalı

en: incorrect item '%s' in '--order' option
tr: '%s' ögesi '--order' seçeneği için doğru değil

en: '--order' argument is missing
tr: '--order' parametresi eksik

en: NetworkManager active profiles
tr: NetworkManager etkin profilleri

en: NetworkManager connection profiles
tr: NetworkManager bağlantı profilleri

en: Error: %s argument is missing.
tr: Hata: %s bağımsız değişken eksik.

en: Error: %s - no such connection profile.
tr: Hata: %s - böyle bir bağlantı profili yok.

en: Error: %s.
tr: Hata: %s.

en: no active connection on device '%s'
tr: '%s' aygıtı üzerinde etkin bir bağlantı yok

en: no active connection or device
tr: etkin bağlantı veya aygıt yok

en: device '%s' not compatible with connection '%s'
tr: '%s aygıtı '%s' bağlantısı ile uyumlu değil

en: no device found for connection '%s'
tr: '%s' bağlantısı için aygıt bulunamadı

en: Connection successfully activated (D-Bus active path: %s)
tr: Bağlantı başarıyla etkinleştirildi (D-Bus etkin yolu: %s)

en: Error: Connection activation failed: %s
tr: Hata: Bağlantı etkinleştirilemedi: %s

en: unknown device '%s'.
tr: bilinmeyen aygıt '%s'.

en: neither a valid connection nor device given
tr: geçerli bağlantı veya aygıt verilmedi

en: Error: invalid extra argument '%s'.
tr: Hata: geçersiz fazladan değişken '%s'.

en: preparing
tr: hazırlanıyor

en: Connection '%s' (%s) successfully deleted.
tr: '%s' (%s) bağlantısı başarıyla silindi.

en: Connection '%s' successfully deactivated (D-Bus active path: %s)
tr: '%s' bağlantı başarıyla kapatıldı (D-Bus etkin yolu: %s)

en: Error: No connection specified.
tr: Hata: Bağlantı belirtilmedi.

en: Error: '%s' is not an active connection.
tr: Hata: '%s' etkin bir bağlantı değil.

en: Error: not all active connections found.
tr: Hata: tüm etkin bağlantılar bulunamadı.

en: Error: no active connection provided.
tr: Hata: etkin bağlantı sağlanmadı.

en: Warning: master='%s' doesn't refer to any existing profile.
tr: Uyarı: master='%s' mevcut bir profile karşılık gelmiyor.

en: Error: invalid property '%s': %s.
tr: Hata: geçersiz özellik '%s': %s.

en: Error: invalid connection type; %s.
tr: Hata: geçersiz bağlantı türü; %s.

en: Error: '%s' is not a valid monitoring mode; use '%s' or '%s'.
tr: Hata: '%s' geçerli bir izleme kipi değil, '%s' veya '%s' kullanın.

en: Error: value for '%s' is missing.
tr: Hata: '%s' için değer eksik.

en: Error: <setting>.<property> argument is missing.
tr: Hata: <ayar>.<özellik> değişkeni eksik.

en: Error: invalid or not allowed setting '%s': %s.
tr: Hata: geçersiz ya da izinsiz ayar '%s': %s.

en: Error: invalid <setting>.<property> '%s'.
tr: Hata: geçersiz <ayar>.<özellik> '%s'.

en: Error: Failed to add '%s' connection: %s
tr: Hata: '%s' bağlantısı eklenemedi: %s

note: We print here human readable text, but as scripts might parse this output * (with LANG=C), this is important to not change in the future. At least * not unless called with a new command line flag, that requests a different output. * * That means, be very careful if you change this message, it might 
en: Connection '%s' (%s) successfully added.
tr: '%s' (%s) bağlantısı başarıyla eklendi.

en: Error: value for '%s' argument is required.
tr: Hata: '%s' değişkeni için değer gerekli.

en: Error: 'save': %s.
tr: Hata: 'kaydet': %s.

en: ['%s' setting values]
tr: ['%s' değerleri ayarlıyor]

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Main menu ]---
    goto     [<setting> | <prop>]        :: go to a setting or property
    remove   <setting>[.<prop>] | <prop> :: remove setting or reset property value
    set      [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    describe [<setting>.<prop>]          :: describe property
    print    [all | <setting>[.<prop>]]  :: print the connection
    verify   [all | fix]                 :: verify the connection
    save     [persistent|temporary]      :: save the connection
    activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]    :: activate the connection
    back                                 :: go one level up (back)
    help/?   [<command>]                 :: print this help
    nmcli    <conf-option> <value>       :: nmcli configuration
    quit                                 :: exit nmcli
tr: ---[ Ana menü ]---
    goto     [<ayar> | <özellik>]        :: bir ayara veya özelliğe git
    remove   <ayar>[.<özellik>] | <prop> :: ayarı kaldır veya özellik değerini sıfırla
    set      [<ayar>.<özellik> <değer>]  :: özellik değerini ayarla
    describe [<ayar>.<özellik>]          :: özelliği tanımla
    print    [tümü | <ayar>[.<özellik>]]  :: bağlantıyı yazdır
    verify   [tümü | fix]                 :: bağlantıyı doğrula
    save     [kalıcı|geçici]      :: bağlantıyı kaydet
    activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]    :: bağlantıyı etkinleştir
    back                                 :: bir seviye yukarı çık (geri)
    help/?   [<komut>]                 :: bu yardımı yazdır
    nmcli    <yapılandırma-seçeneği> <değer>       :: nmcli yapılandırması
    quit                                 :: çık nmcli

en: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: enter setting/property for editing
    
    This command enters into a setting or property for editing it.
    
    Examples: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses
tr: goto <ayar>[.<özellik>] | <özellik>  :: düzenlemek için ayarı/özelliği girin
    
    Bu komut bir ayar veya özelliği düzenlemek için girer.
    
    Örnekler: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses

en: remove <setting>[.<prop>]  :: remove setting or reset property value
    
    This command removes an entire setting from the connection, or if a property
    is given, resets that property to the default value.
    
    Examples: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu
tr: remove <ayar>[.<özellik>]  :: ayarı kaldır veya özellik değerini sıfırla
    
    Bu komut bağlantının tüm ayarlarını kaldırır, veya bir özellik verilmişse
    onu varsayılan değerine sıfırlar.
    
    Örnekler: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu

en: set [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    
    This command sets property value.
    
    Example: nmcli> set con.id My connection
tr: set [<ayar>.<özellik> <değer>]  :: özelliğin değerini ayarla
    
    Bu komut bir özelliğin değerini ayarlar.
    
    Örnek: nmcli> set con.id Bağlantım

en: describe [<setting>.<prop>]  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
tr: describe [<ayar>.<özellik>]  :: özellik tanımla
    
    Özellik tanımını gösterir. Tüm NM ayarlarını ve özelliklerini görmek için nm-settings(5) kılavuz sayfasına bakabilirsiniz.

en: print [all]  :: print setting or connection values
    
    Shows current property or the whole connection.
    
    Example: nmcli ipv4> print all
tr: print [all]  :: ayarı veya bağlantı değerini yazdır
    
    Mevcut özelliği veya tüm bağlantıyı gösterir.
    
    Örnek: nmcli ipv4> print all

en: verify [all | fix]  :: verify setting or connection validity
    
    Verifies whether the setting or connection is valid and can be saved later.
    It indicates invalid values on error. Some errors may be fixed automatically
    by 'fix' option.
    
    Examples: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify
tr: verify [all | fix]  :: ayarların veya bağlantının geçerliliğini onayla
    
    Ayarın veya bağlantının geçerli olduğunu ve ileride kaydedilebileceğini onaylar.
    Geçersiz değerleri hatalarda gösterir. Bazı hatalar 
    'fix' seçeneği ile düzeltilebilir.
    
    Örnekler: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify

en: save [persistent|temporary]  :: save the connection
    
    Sends the connection profile to NetworkManager that either will save it
    persistently, or will only keep it in memory. 'save' without an argument
    means 'save persistent'.
    Note that once you save the profile persistently those settings are saved
    across reboot or restart. Subsequent changes can also be temporary or
    persistent, but any temporary changes will not persist across reboot or
    restart. If you want to fully remove the persistent connection, the connection
    profile must be deleted.
tr: save [persistent|temporary]  :: bağlantıyı kaydet
    
    Bağlantı profilini NetworkManager'a ya kalıcı olarak kaydetmesi için ya da
    sadece bellekte tutması için gönderir. 'save' seçeneğini parametre olmadan kullanmak
    'save persistent'. anlamına gelir.
    Bir kere profili kalıcı olarak kaydettiğinizde bu ayarlar yeniden başlatma sonrasında da
    geçerli olacağını unutmayın. Sonra yapacağınız değişiklikler de kalıcı veya geçici olabilir
    ama geçici değişiklikler yeniden başlatma sonrasında silineceklerdir.
    Kalıcı bir bağlantıyı tamamen kaldırmak isterseniz
    bağlantı profilini silmeniz gerekir.

en: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: activate the connection
    
    Activates the connection.
    
    Available options:
    <ifname>    - device the connection will be activated on
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) or NSP (WiMAX) (prepend with / when <ifname> is not specified)
tr: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: bağlantıyı etkinleştir
    
    Bağlantıyı etkinleştirir.
    
    Kullanılabilir seçenekler:
    <ifname>    - bağlantısı etkinleştirilecek aygıt
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) veya NSP (WiMAX) (<ifname> belirtilmediğinde)

en: back  :: go to upper menu level
tr: back  :: bir üst menüye git

en: help/? [<command>]  :: help for the nmcli commands
tr: help/? [<komut>]  :: nmcli komutları için yardım

en: quit  :: exit nmcli
    
    This command exits nmcli. When the connection being edited is not saved, the user is asked to confirm the action.
tr: quit  :: nmcli uygulamasından çık
    
    Bu komutla nmcli uygulamasından çıkılır. Düzenlenen bağlantı kaydedilmemişse çıkışta kullanıcıya ne yapılacağı sorulur.

en: Unknown command: '%s'
tr: Bilinmeyen komut: '%s'

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Property menu ]---
    set      [<value>]               :: set new value
    add      [<value>]               :: add new option to the property
    change                           :: change current value
    remove   [<index> | <option>]    :: delete the value
    describe                         :: describe property
    print    [setting | connection]  :: print property (setting/connection) value(s)
    back                             :: go to upper level
    help/?   [<command>]             :: print this help or command description
    quit                             :: exit nmcli
tr: ---[ Özelllek menüsü ]---
    set      [<değer>]               :: yeni değer ata
    add      [<değer>]               :: özelliğe yeni seçenek ekle
    change                           :: mevcut değeri değiştir
    remove   [<indeks> | <seçenek>]    :: değeri sil
    describe                         :: özelliği tanımla
    print    [ayar | bağlantı]  :: özellik (ayar/bağlantı) değerini yazdır
    back                             :: bir üst seviyeye git
    help/?   [<komut>]             :: bu yardımı veya komut tanımlamasını yazdır
    quit                             :: nmcli uygulamasından çık

en: set [<value>]  :: set new value
    
    This command sets provided <value> to this property
tr: set [<değer>]  :: yeni değer ata
    
    Bu komut verilen <değeri> bu özelliğe atar

en: add [<value>]  :: append new value to the property
    
    This command adds provided <value> to this property, if the property is of a container type. For single-valued properties the property value is replaced (same as 'set').
tr: add [<değer>]  :: özelliğe yeni bir değer ekler
    
    Eğer özellik bir kap çeşidi ise bu komut bu özelliğe verilen <değeri> ekler. Tek değerli bir özellik ise bu değerin üzerine yazılır ('set' ile aynı işlevi görür).

en: change  :: change current value
    
    Displays current value and allows editing it.
tr: change  :: mevcut değeri değiştir
    
    Mevcut değeri görüntüler ve düzenlenmesine izin verir.

en: describe  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
tr: describe  :: özellik tanımla
    
    Özellik tanımını gösterir. Tüm NM ayarlarını ve özelliklerini görmek için nm-settings(5) kılavuz sayfasına bakabilirsiniz.

en: print [property|setting|connection]  :: print property (setting, connection) value(s)
    
    Shows property value. Providing an argument you can also display values for the whole setting or connection.
tr: print [property|setting|connection] :: print property (setting, connection) value(s)
    
    Özellik değerlerini gösterir. Bir değişken belirterek, tüm ayar ve bağlantılar için değerleri de gösterebilirsiniz.

en: help/? [<command>]  :: help for nmcli commands
tr: help/? [<komut>]  :: nmcli komutları için yardım

en: Error: Connection activation failed.
tr: Hata: Bağlantı etkinleştirilemedi.

note: TRANSLATORS: status line in nmcli connection editor
en: [ Type: %s | Name: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Temp: %s ]
tr: [ Tür: %s | İsim: %s | UUID: %s | Kirli: %s | Geçici: %s ]

en: The connection is not saved. Do you really want to quit? %s
tr: Bağlantı kaydedilmedi. Gerçekten çıkmak istiyor musunuz? %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' in the main menu to restore it.
tr: Bağlantı profili başka bir istemciden kaldırıldı. Ama menüden 'kaydet'e tıklayarak geri yükleyebilirsiniz.

en: Allowed values for '%s' property: %s
tr: '%s' özelliği için izin verilen değerler: %s

en: Enter '%s' value:
tr: '%s' değerini girin:

en: Error: failed to set '%s' property: %s
tr: Hata: '%s' özelliği ayarlanamadı: %s

en: Edit '%s' value:
tr: '%s' değerini düzenle:

en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: Unknown command argument: '%s'
tr: Bilinmeyen komut değişkeni: '%s'

en: Available settings: %s
tr: Kullanılabilir ayarlar: %s

en: Error: invalid setting name; %s
tr: Hata: geçersiz ayar adı: '%s'

en: Available properties: %s
tr: Kullanılabilir özellikler: %s

en: Error: property %s
tr: Hata: özellik %s

en: Saving the connection with 'autoconnect=yes'. That might result in an immediate activation of the connection.
    Do you still want to save? %s
tr: Bağlantı 'autoconnect=yes' ile kaydediliyor. Bu bağlantının hemen etkinleştirilmesine neden olur.
    Yine de kaydetmek istiyor musunuz? %s

en: You may edit the following settings: %s
tr: Bu ayarları değiştirebilirsiniz: %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' to restore it.
tr: Bağlantı profili başka bir istemciden kaldırıldı. 'Kaydet' ile geri yükleyebilirsiniz.

en: Error: no setting selected; valid are [%s]
tr: Hata: hiç ayar seçilmedi; geçerli olanlar [%s]

en: use 'goto <setting>' first, or 'set <setting>.<property>'
tr: önce 'goto <ayar>'ı kullanın, veya 'set <ayar>.<özellik>'

en: Error: invalid setting argument '%s'; valid are [%s]
tr: Hata: geçersiz ayar değişkeni '%s'; geçerli olanlar [%s]

en: Error: missing setting for '%s' property
tr: Hata: '%s' özelliği için eksik ayar.

en: Error: invalid property: %s
tr: Hata: geçersiz özellik: %s

en: Error: unknown setting '%s'
tr: Hata: bilinmeyen ayar '%s'

en: You may edit the following properties: %s
tr: Aşağıdaki özellikleri düzenleyebilirsiniz: %s

en: Error: failed to remove value of '%s': %s
tr: Hata: '%s' değeri kaldırılamadı: %s

en: Error: no argument given; valid are [%s]
tr: Hata: hiç değişken verilmedi; geçerli olanlar [%s]

en: Setting '%s' is not present in the connection.
tr: '%s' ayarı bağlantıda bulunmuyor.

en: Error: %s properties, nor it is a setting name.
tr: Hata: %s özellikleri veya bu bir ayar adı.

en: use 'goto <setting>' first, or 'describe <setting>.<property>'
tr: ilk olarak 'goto <ayar>' kullan ya da 'describe <ayar>.<özellik>'

en: Error: invalid property: %s, neither a valid setting name.
tr: Hata: geçersiz özellik: %s geçerli bir ayar adı değil.

en: Error: unknown setting: '%s'
tr: Hata: bilinmeyen ayar: '%s'

en: Error: '%s' setting not present in the connection
tr: Hata: '%s' ayarı bağlantıda bulunmuyor

en: Error: invalid property: %s%s
tr: Hata: geçersiz özellik: %s%s

en: , neither a valid setting name
tr: , ya da geçersiz ayar adı

en: Invalid verify option: %s
tr: Geçersiz onaylama seçeneği: %s

en: Verify setting '%s': %s
tr: '%s' ayarını onaylayın: %s

en: Verify connection: %s
tr: Bağlantıyı onayla: %s

en: The error cannot be fixed automatically.
tr: Hata otomatik olarak onarılamadı.

en: Error: invalid argument '%s'
tr: Hata: geçersiz parametre '%s'

en: Error: Failed to save '%s' (%s) connection: %s
tr: Hata: '%s' (%s) bağlantısı kaydedilemedi: %s

en: Connection '%s' (%s) successfully saved.
tr: '%s' (%s) bağlantısı başarıyla kaydedildi.

en: Connection '%s' (%s) successfully updated.
tr: '%s' (%s) bağlantısı başarıyla güncellendi.

en: Error: connection verification failed: %s
tr: Hata: bağlantı doğrulaması başarısız oldu: %s

en: (unknown error)
tr: (bilinmeyen hata)

en: You may try running 'verify fix' to fix errors.
tr: Hataları düzeltmek için 'onarmayı doğrula' 'yı çalıştırabilirsiniz.

note: TRANSLATORS: do not translate 'save', leave it as it is
en: Error: connection is not saved. Type 'save' first.
tr: Hata: bağlantı kaydedilmedi. İlk olarak 'kaydet' yazın.

en: Error: connection is not valid: %s
tr: Hata: bağlantı geçerli değil: %s

en: Error: Cannot activate connection: %s.
tr: Hata: Bağlantı etkinleştirilemedi: %s.

en: Error: Failed to activate '%s' (%s) connection: %s
tr: Hata: Yeni bağlantı '%s' (%s) etkinleştirme başarısız: %s

en: Monitoring connection activation (press any key to continue)
tr: Bağlantı izleme etkinleştirme (devam etmek için herhangi bir tuşa basın)

en: Error: status-line: %s
tr: Hata: durum-çizgisi: %s

en: Error: save-confirmation: %s
tr: Hata: kayıt onaylaması: %s

en: Error: show-secrets: %s
tr: Hata: 'gizi bilgi gösterimi':%s

en: Current nmcli configuration:
tr: Geçerli nmcli yapılandırması:

en: Invalid configuration option '%s'; allowed [%s]
tr: Geçersiz yapılandırma seçeneği '%s'; izin verilenler [%s]

en: Error: Unknown connection '%s'.
tr: Hata: Bilinmeyen bağlantı '%s'.

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'type' argument is ignored
tr: Uyarı: mevcut '%s' bağlantısını düzenleme; 'type' değişkeni yoksayıldı

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'con-name' argument is ignored
tr: Uyarı: mevcut '%s' bağlantısını düzenleme; 'con-name' değişkeni yoksayıldı

en: Valid connection types: %s
tr: Geçerli bağlantı türleri: %s

en: Error: invalid connection type; %s
tr: Hata: geçersiz bağlantı türü: %s

en: ===| nmcli interactive connection editor |===
tr: ===| nmcli etkileşimli bağlantı düzenleyicisi |===

en: Editing existing '%s' connection: '%s'
tr: Mevcut '%s' bağlantısı düzenleme: '%s'

en: Adding a new '%s' connection
tr: Bir yeni '%s' bağlantı ekleniyor

note: TRANSLATORS: do not translate 'help', leave it as it is
en: Type 'help' or '?' for available commands.
tr: Kullanılabilir komutlar için 'help' veya '?' kullanmayı deneyin.

note: TRANSLATORS: do not translate 'describe', leave it as it is
en: Type 'describe [<setting>.<prop>]' for detailed property description.
tr: Detaylı özellik tanımlaması için 'describe [<ayar>.<özellik>]' yazın.

en: Error: Failed to modify connection '%s': %s
tr: Hata: Bağlantı düzenleme başarısız '%s': %s

en: Connection '%s' (%s) successfully modified.
tr: '%s' (%s) bağlantısı başarıyla düzenlendi.

en: New connection name:
tr: Yeni bağlantı adı:

en: Error: not all connections deleted.
tr: Hata: tüm bağlantılar silinmedi.

en: Error: cannot delete unknown connection(s): %s.
tr: Hata: Bilinmeyen bağlantı(lar) silinemedi: %s.

en: Error: failed to reload connections: %s.
tr: Hata: bağlantılar yeniden yüklenemedi: %s.

en: Error: failed to load connection: %s.
tr: Hata: bağlantı yüklenemedi: %s.

en: Could not load file '%s'
tr: '%s' dosyası yüklenemedi

en: Error: No arguments provided.
tr: Hata: Değişken sağlanamadı.

en: Error: 'type' argument is required.
tr: Hata: 'tür' değişkeni gereklidir.

en: Output file name:
tr: Çıktı dosya adı:

note: define some prompts
en: Interface:
tr: Arayüz:

en: Interface(s):
tr: Arayüz(ler):

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: Usage: nmcli device status { help }
    
    Show status for all devices.
    By default, the following columns are shown:
     DEVICE     - interface name
     TYPE       - device type
     STATE      - device state
     CONNECTION - connection activated on device (if any)
    Displayed columns can be changed using '--fields' global option. 'status' is
    the default command, which means 'nmcli device' calls 'nmcli device status'.
tr: Kullanım: nmcli aygıt durumu { yardımı }
    
    Tüm aygıtlar için durumları göster
    Varsayılan olarak aşağıdaki sütınlar gösterilecektir:
     AYGIT     - arayüz adı
     TİP       - aygıt tipi
     DURUM      - aygıt durumu
     BAĞLANTI - aygıttaki etkin bağlantılar (eğer varsa)
    Gösterilen kolonlar '--fields' genel seçeneği kullanılarak değiştirilebilir. 'status' is
    varsayılan komut, 'nmcli device' çağrıları 'nmcli device status'.

en: Usage: nmcli device show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Show details of device(s).
    The command lists details for all devices, or for a given device.
tr: Kullanım: nmcli device show { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [<ifname>]
    
    Aygıt(lar)ın ayrıntılarını göster.
    Bu komut tüm aygıtların ya da verilen aygıt için detayları listeler

en: Usage: nmcli device connect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Connect the device.
    NetworkManager will try to find a suitable connection that will be activated.
    It will also consider connections that are not set to auto-connect.
tr: Kullanım: nmcli device connect { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := <ifname>
    
    Aygıta bağlan.
    NetworkManager etkinleştirmek için uygun bir bağlantı arıyacaktır.
    Ayrıca otomatik bağlanma ayarlarınıda göz önünde bulunduracaktır.

en: Usage: nmcli device disconnect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Disconnect devices.
    The command disconnects the device and prevents it from auto-activating
    further connections without user/manual intervention.
tr: Kullanım: nmcli device disconnect { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := <ifname>...
    
    Aygıtların bağlantısını kes.
    Bu komut cihazın bağlantısını keser ve kullanıcı müdahalesi ya da elle müdahale
    olmaksızın otomatik bağlanmaları önler.

en: Usage: nmcli device delete { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Delete the software devices.
    The command removes the interfaces. It only works for software devices
    (like bonds, bridges, etc.). Hardware devices cannot be deleted by the
    command.
tr: Kullanım: nmcli device delete { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := <ifname>...
    
    Yazılımsal aygıtları siler.
    Bu komut arayüzleri siler. Sadece yazılımsal aygıtlar için çalışır
    (köprüler, atlamalar, vb.). Donanımsal aygıtlar bu komut kullanılarak
    silinemezler.

en: Error: No interface specified.
tr: Hata: Belirtilen bir arayüz yok.

en: Warning: argument '%s' is duplicated.
tr: Uyarı: '%s' argümanı tekrarlanmış.

en: Error: Device '%s' not found.
tr: Hata: '%s' aygıtı bulunamadı.

en: Error: not all devices found.
tr: Hata: tüm aygıtlar bulunamadı.

en: N/A
tr: Yok

en: Device details
tr: Aygıt ayrıntıları

en: Error: 'device show': %s
tr: Hata: 'device show': %s

en: Status of devices
tr: Aygıtların durumu

en: Error: 'device status': %s
tr: Hata: 'aygıt durumu': %s

en: Error: Timeout %d sec expired.
tr: Hata: %d saniye zaman aşımı sona erdi.

en: Device '%s' successfully activated with '%s'.
tr: '%s' aygıtı '%s' ile başarıyla etkinleştirildi.

en: Error: Connection activation failed: (%d) %s.
tr: Hata: Bağlantı etkinleştirilemedi: (%d) %s.

en: Error: Failed to add/activate new connection: %s
tr: Hata: Yeni bir bağlantı ekleme/etkinleştirme başarısız: %s

en: Error: Device activation failed: %s
tr: Hata: Aygıt etkinleştirilemedi: %s

en: Error: extra argument not allowed: '%s'.
tr: Hata: fazladan değişken olamaz: '%s'.

en: Device '%s' successfully disconnected.
tr: '%s' aygıtının bağlantısı başarıyla kesildi.

en: Device '%s' successfully removed.
tr: '%s' aygıtı başarıyla kaldırıldı.

en: Error: not all devices disconnected.
tr: Hata: tüm aygıtların bağlantısı kesilemedi.

en: Error: Device '%s' (%s) disconnecting failed: %s
tr: Hata: '%s' aygıtının (%s) bağlantısı kesilemedi: %s

en: Error: not all devices deleted.
tr: Hata: tüm aygıtlar silinmedi.

en: Error: Device '%s' (%s) deletion failed: %s
tr: Hata: '%s' aygıtının (%s) silinmesi başarısız oldu: %s

en: Error: 'autoconnect': %s.
tr: Hata: 'otomatik bağlan': %s.

en: Wi-Fi scan list
tr: Wi-Fi tarama listesi

en: Error: Access point with bssid '%s' not found.
tr: Hata: '%s' bssid'li erişim noktası bulunamadı.

en: Error: 'device wifi': %s
tr: Hata: 'wifi aygıtı': %s

en: Error: Device '%s' not found.
tr: Hata: '%s' aygıtı bulunamadı.

en: Error: Device '%s' was not recognized as a Wi-Fi device, check NetworkManager Wi-Fi plugin.
tr: Hata: '%s' aygıtı bir Wi-Fi aygıtı olarak tanınmadı; NetworkManager Wi-Fi eklentisini kontrol edin.

en: Error: Device '%s' is not a Wi-Fi device.
tr: Hata: '%s' aygıtı bir Wi-Fi aygıtı değil.

en: SSID or BSSID:
tr: SSID veya BSSID:

en: Error: SSID or BSSID are missing.
tr: Hata: SSID veya BSSID bilgileri eksik.

en: Error: bssid argument value '%s' is not a valid BSSID.
tr: Hata: '%s' geçerli bir BSSID değildir.

en: Error: wep-key-type argument value '%s' is invalid, use 'key' or 'phrase'.
tr: Hata: wep-key-type değişkeni için '%s' değeri geçersiz, 'key' ya da 'phrase' kullanın.

en: Error: BSSID to connect to (%s) differs from bssid argument (%s).
tr: Hata: (%s) bağlantı için verilen BSSID değişkenden (%s) farklı.

en: Error: Parameter '%s' is neither SSID nor BSSID.
tr: Hata: '%s' parametresi SSID ya da BSSID değil.

en: Error: No Wi-Fi device found.
tr: Hata: Wi-Fi aygıtı bulunamadı.

en: Error: No network with SSID '%s' found.
tr: Hata: '%s' adlı SSID bulunamadı.

en: Error: No access point with BSSID '%s' found.
tr: Hata: '%s' adlı BSSID ile erişim noktası bulunamadı.

en: Password:
tr: Parola:

en: Hotspot password: %s
tr: Erişim noktası parolası: %s

en: Security
tr: Güvenlik

en: None
tr: Hiçbiri

note: The command is done, we're in the confirmation prompt.
en: No
tr: Hayır

en: asleep
tr: uykuda

en: connecting
tr: bağlanıyor

en: connected (local only)
tr: bağlandı (sadece yerel)

en: connected (site only)
tr: bağlandı (sadece siteye)

en: disconnecting
tr: bağlantı kesiliyor

en: auth
tr: yetkilendirme

en: running
tr: çalışıyor

en: starting
tr: başlatılıyor

en: started
tr: başlatıldı

en: missing
tr: eksik

en: enabled
tr: etkin

en: disabled
tr: etkin değil

en: Usage: nmcli general status { help }
    
    Show overall status of NetworkManager.
    'status' is the default action, which means 'nmcli gen' calls 'nmcli gen status'
tr: Kullanım: nmcli general status { help }
    
    NetworkManager için genel durumları gösterir.
    'status' varsayılan eylemdir, yani 'nmcli gen' aslında 'nmcli gen status' komutunu çağırır

en: Usage: nmcli general hostname { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<hostname>]
    
    Get or change persistent system hostname.
    With no arguments, this prints currently configured hostname. When you pass
    a hostname, NetworkManager will set it as the new persistent system hostname.
tr: Kullanım: nmcli general hostname { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [<makine_adi>]
    
    Sistem makine adını getirir ya da değiştirir.
    Hiç değişken verilmez ise sistemde kayıtlı makine adını döndürür. Bir makine adı girerseniz
    NetworkManager yeni makine adını ayarlayacaktır.

en: Usage: nmcli general permissions { help }
    
    Show caller permissions for authenticated operations.
tr: Kullanım: nmcli general permissions { help }
    
    Doğrulanmış işlemler için çağrıcı izinlerini gösterir.

en: Usage: nmcli general logging { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [level <log level>] [domains <log domains>]
    
    Get or change NetworkManager logging level and domains.
    Without any argument current logging level and domains are shown. In order to
    change logging state, provide level and/or domain. Please refer to the man page
    for the list of possible logging domains.
tr: Kullanım: nmcli general logging { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [level <log seviyesi>] [domains <log alanları>]
    
    NetworkManager için loglama seviyesini ve alanlarını getirir ya da değiştirir.
    Bir değişken kullanılmaz ise log durumunu değiştirmek, seviye ve/veya alan
    ayarlamak yerine mevcut loglama seviyesi ve alanları gösterilir. Uygun loglama
    alanlarını listeletmek için, lütfen kılavuz sayfasına göz atın.

en: Usage: nmcli networking { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]
tr: Kullanım: nmcli networking { KOMUT | help }
    
    KOMUT := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]

en: Usage: nmcli networking on { help }
    
    Switch networking on.
tr: Kullanım: nmcli networking on { help }
    
    Ağı etkinleştirir.

en: Usage: nmcli networking off { help }
    
    Switch networking off.
tr: Kullanım: nmcli networking off { help }
    
    Ağı etkinsizleştirir.

en: Usage: nmcli networking connectivity { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [check]
    
    Get network connectivity state.
    The optional 'check' argument makes NetworkManager re-check the connectivity.
tr: Kullanım: nmcli networking connectivity { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [check]
    
    Ağın bağlantı durumunu gösterir.
    İsteğe bağlı değişken 'check' ile NetworkManager bağlantıyı yeniden kontrol eder.

en: Usage: nmcli radio { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]
tr: Kullanım: nmcli radio { KOMUT | help }
    
    KOMUT := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]

en: Usage: nmcli radio all { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of all radio switches, or turn them on/off.
tr: Kullanım: nmcli radio all { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [on | off]
    
    Tüm radyo anahtarlarının durumunu gösterir, ya da açar/kapatır.

en: Usage: nmcli radio wifi { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of Wi-Fi radio switch, or turn it on/off.
tr: Kullanım: nmcli radio wifi { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [on | off]
    
    Wi-Fi radyo anahtarının durumunu gösterir, ya da açar/kapar.

en: Usage: nmcli radio wwan { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of mobile broadband radio switch, or turn it on/off.
tr: Kullanım: nmcli radio wwan { DEĞİŞKENLER | help }
    
    DEĞİŞKENLER := [on | off]
    
    Mobil geniş bant radyo anahtarınının durumunu gösterir, ya da açar/kapatır.

en: NetworkManager status
tr: NetworkManager durumu

en: Error: only these fields are allowed: %s
tr: Hata: sadece bu alanlar kullanılabilir: %s

note: NetworkManager quit while we were waiting.
en: NetworkManager is not running.
tr: NetworkManager çalışmıyor.

en: NetworkManager permissions
tr: NetworkManager izinleri

en: Error: 'general permissions': %s
tr: Hata: 'genel izinler': %s

en: NetworkManager logging
tr: NetworkManager günlükleme

en: Error: 'general logging': %s
tr: Hata: 'genel loglama': %s

en: Error: failed to set logging: %s
tr: Hata: günlükleme ayarlama başarısız: %s

en: Error: failed to set hostname: %s
tr: Hata: makine adı ayarlama başarısız: %s

en: Error: '--fields' value '%s' is not valid here (allowed field: %s)
tr: Hata: '--fields' değeri '%s' burada geçerli değil (izinli alan: %s)

en: Error: invalid '%s' argument: '%s' (use on/off).
tr: Hata: geçersiz '%s' değişkeni: '%s' (on/off kullanın)

note: no arguments -> get current state
en: Connectivity
tr: Bağlanabilirlik

en: Error: 'networking' command '%s' is not valid.
tr: Hata: 'networking' komutu '%s' geçerli değil.

en: Networking
tr: Ağ

note: no argument, show all radio switches
en: Radio switches
tr: Radyo anahtarları

note: no argument, show current Wi-Fi state
en: Wi-Fi radio switch
tr: Wi-Fi radyo anahtarı

note: no argument, show current WWAN (mobile broadband) state
en: WWAN radio switch
tr: WWAN radyo anahtarı

en: NetworkManager has started
tr: NetworkManager başlatıldı

en: NetworkManager has stopped
tr: NetworkManager durduruldu

en: Hostname set to '%s'
tr: Makine adını '%s' olarak ayarlandı

en: Connectivity is now '%s'
tr: Bağlanabilirlik şimdi '%s'

en: Networkmanager is now in the '%s' state
tr: Networkmanager şu anda '%s' durumunda

en: sw disabled
tr: sw devre dışı

en: hw disabled
tr: hw devre dışı

en: port
tr: bağlantı noktası

en: ip4 default
tr: ip4 öntanımlı

en: ip6 default
tr: ip6 öntanımlı

en: %s VPN connection
tr: %s VPN bağlantısı

en: Networkmanager is not running (waiting for it)
tr: NetworkManager çalışmıyor (bekleniyor)

en: Error: missing argument for '%s' option.
tr: Hata: '%s' seçeneği için eksik değişken.

en: Error: Option '--terse' is specified the second time.
tr: Hata: '--terse' seçeneği ikinci zaman için belirlenmiş.

en: Error: Option '--terse' is mutually exclusive with '--pretty'.
tr: Hata: '--terse' parametresi '--pretty' parametresi ile çakışıyor.

en: Error: Option '--pretty' is specified the second time.
tr: Hata: '--pretty' seçeneği ikinci zaman için belirlenmiş.

en: Error: Option '--pretty' is mutually exclusive with '--terse'.
tr: Hata: '--pretty' parametresi '--terse' parametresi ile çakışıyor.

en: Error: '%s' is not valid argument for '%s' option.
tr: Hata: '%s', '%s'  seçeneği için geçerli bir değişken değil.

en: nmcli tool, version %s
tr: nmcli aracı, sürüm %s

en: Error: Option '%s' is unknown, try 'nmcli -help'.
tr: Hata: '%s' seçeneği bilinmiyor, 'nmcli-help' komutunu deneyin.

en: Success
tr: Başarılı

en: Warning: polkit agent initialization failed: %s
tr: Uyarı: polkit aracı oluşturma başarısız: %s

en: Do you also want to set '%s' to '%s'? [yes]:
tr: Ayrıca şunu: '%s' şu şekilde: '%s' ayarlamak istiyor musunuz? [evet]:

en: Do you also want to clear '%s'? [yes]:
tr: Ayrıca '%s' temizlemek istiyor musunuz? [yes]:

en: Warning: %s.%s set to '%s', but it might be ignored in infrastructure mode
tr: Uyarı: %s.%s şu olarak: '%s' ayarlandı, ancak altyapı kipi tarafından yoksayılabilir

en: Warning: setting %s.%s requires removing ipv4 and ipv6 settings
tr: Uyarı: %s.%s ayarı, iv4 ve ipv6 ayarlarının silinmesini gerektiriyor.

en: Do you want to remove them? [yes]
tr: Bunları kaldırmak istiyor musunuz? [evet]

en: Warning: %s is not an UUID of any existing connection profile
tr: Uyarı: %s herhangi bir mevcut bağlantı profilinin UUID 'si değil

en: '%s' is not a VPN connection profile
tr: '%s' bir VPN bağlantı profili değil

en: '%s' is not a name of any exiting profile
tr: '%s' mevcut bir profilin adı değil

en: Info: %s
tr: Bilgi: %s

en: don't know how to get the property value
tr: özellik değerinin nasıl alınacağı bilinmiyor

en: the property can't be changed
tr: özellik değişemedi

en: [NM property description]
tr: [NM özellik açıklaması]

en: [nmcli specific description]
tr: [nmcli belirli açıklaması]

en: Error: Argument '%s' was expected, but '%s' provided.
tr: Hata: '%s' değeri bekleniyordu, ancak '%s' alındı.

en: Error: Unexpected argument '%s'
tr: Hata: Beklenmeyen değişken '%s'

en: (unknown)
tr: (bilinmeyen)

en: Ethernet connection %d
tr: Eternet bağlantısı %d

en: Veth connection %d
tr: Veth bağlantısı %d

en: Wi-Fi connection %d
tr: Wi-Fi bağlantısı %d

en: InfiniBand connection %d
tr: InfiniBand bağlantısı %d

en: Mobile broadband connection %d
tr: Mobil geniş bant bağlantısı %d

en: DSL connection %d
tr: DSL bağlantısı %d

en: Bond connection %d
tr: Bond bağlantısı %d

en: Bridge connection %d
tr: Köprü bağlantısı %d

en: Team connection %d
tr: Takım bağlantısı %d

en: VLAN connection %d
tr: VLAN bağlantısı %d

en: IP tunnel
tr: IP tünel

en: IP tunnel connection %d
tr: IP tünel bağlantısı %d

en: VPN connection %d
tr: VPN bağlantısı %d

en: WireGuard connection %d
tr: WireGuard bağlantısı %d

en: Select...
tr: Seç...

en: Add
tr: Ekle

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Delete
tr: Sil

en: Hide
tr: Gizle

en: Show
tr: Göster

en: Could not create editor for connection '%s' of type '%s'.
tr: '%s' bağlantısı '%s' türünde oluşturulamadı.

en: Could not create editor for invalid connection '%s'.
tr: Geçersiz bağlantı '%s' için bir düzenleyici oluşturulamadı.

en: Edit Connection
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Unable to save connection: %s
tr: Bağlantı kaydedilemedi: %s

en: Unable to add new connection: %s
tr: Yeni bağlantı eklenemedi: %s

en: Profile name
tr: Profil adı

en: Ethernet device
tr: Ethernet aygıtı

en: Device
tr: Aygıt

note: And finally the bottom widgets
en: Automatically connect
tr: Otomatik bağlan

en: Available to all users
tr: Tüm kullanıcılar kullanabilir

en: Cancel
tr: İptal

en: (default)
tr: (varsayılan)

en: bytes
tr: bayt

en: Active Backup
tr: Etkin Yedek

en: Broadcast
tr: Çoklu gönderim

en: Adaptive Transmit Load Balancing (tlb)
tr: Uyarlanabilir İletim Yük Dengelemesi (tlb)

en: Adaptive Load Balancing (alb)
tr: Uyarlanabilir Yük Dengelemesi (alb)

note: NB: the ordering/numbering here corresponds to NmtPageBondMonitoringMode
en: MII (recommended)
tr: MII (önerilen)

en: Slaves
tr: Bağımlılar

en: Mode
tr: Kip

en: Primary
tr: Birincil

en: Link monitoring
tr: Bağlantı izleme

en: Monitoring frequency
tr: İzleme sıklığı

en: Link up delay
tr: Giden bağlantı gecikmesi

en: Link down delay
tr: Gelen bağlantı gecikmesi

en: ARP targets
tr: ARP hedefleri

en: Cloned MAC address
tr: Klonlanmış MAC adresi

en: BRIDGE PORT
tr: KÖPRÜ PORTU

en: Priority
tr: Öncelik

en: Path cost
tr: Yol maliyeti

en: Hairpin mode
tr: Hairpin kipi

en: BRIDGE
tr: KÖPRÜ

en: seconds
tr: saniye

en: Aging time
tr: Yaşlandırma zamanı

en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
tr: STP Etkinleştir (Yayılım Ağacı Protokolü)

en: Datagram
tr: Veri birimi

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Transport mode
tr: Aktarım kipi

en: Parent
tr: Üst

en: Local IP
tr: Yerel IP

en: Output key
tr: Çıktı anahtarı

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Link-Local
tr: Yerel Bağlantı

en: Manual
tr: Elle

en: Shared
tr: Paylaşılmış

en: (No custom routes)
tr: (Özel bir yönlendirme yok)

en: One custom route | %d custom routes
tr[0]: %d özel yönlendirme

en: IPv4 CONFIGURATION
tr: IPv4 YAPILANDIRMASI

en: Addresses
tr: Adresler

en: DNS servers
tr: DNS sunucuları

en: Search domains
tr: Alan adlarını ara

en: Routing
tr: Yönlendirme

en: Never use this network for default route
tr: Bu ağı varsayılan yönlendirme olarak asla kullanma

en: Require IPv4 addressing for this connection
tr: Bu bağlantı için IPv4 adresleme gerekir

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Automatic (DHCP-only)
tr: Otomatik (sadece DHCP)

en: IPv6 CONFIGURATION
tr: IPv6 YAPILANDIRMASI

en: Require IPv6 addressing for this connection
tr: Bu bağlantı IPv6 adreslemesi gerektiriyor

en: PPP CONFIGURATION
tr: PPP YAPILANDIRMASI

en: Allowed authentication methods:
tr: İzin verilen kimlik doğrulama yöntemleri:

en: Use point-to-point encryption (MPPE)
tr: Uçtan uca şifreleme kullan (MPPE)

en: Require 128-bit encryption
tr: 128-bit şifreleme gerektiriyor

en: Use stateful MPPE
tr: Durumlu MPPE kullan

en: Allow BSD data compression
tr: BSD veri sıkıştırmasına izin ver

en: Allow Deflate data compression
tr: Deflate veri sıkıştırmasına izin ver

en: Use TCP header compression
tr: TCP başlık sıkıştırması kullan

en: Send PPP echo packets
tr: PPP yankı paketleri gönder

en: TEAM PORT
tr: TAKIM PORTU

en: JSON configuration
tr: JSON yapılandırması

en: TEAM
tr: TAKIM

en: VLAN id
tr: VLAN kimliği

[ctx: Wi-Fi]
en: Client
tr: İstemci

en: Access Point
tr: Erişim Noktası

en: Ad-Hoc Network
tr: Ad-Hoc Ağ

[ctx: Wi-Fi]
en: Automatic
tr: Otomatik

[ctx: Wi-Fi security]
en: None
tr: Hiçbiri

en: WPA & WPA2 Personal
tr: WPA & WPA2 Kişisel

en: WPA3 Personal
tr: WPA3 Kişisel

en: WPA & WPA2 Enterprise
tr: WPA & WPA2 Kurumsal

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
tr: WEP 40/128-bit Anahtar (Hex veya ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
tr: WEP 128-bit Parola

en: Dynamic WEP (802.1x)
tr: Dinamik WEP (802.1x)

[ctx: WEP key index]
en: 1 (Default)
tr: 1 (Varsayılan)

en: Open System
tr: Açık Sistem

en: Shared Key
tr: Paylaşılan Anahtar

en: WI-FI
tr: Kablosuz

en: Channel
tr: Kanal

note: "wpa-enterprise" FIXME
en: (No support for wpa-enterprise yet...)
tr: (Henüz wpa-enterprise desteği yok...)

en: WEP index
tr: WEP indeks

en: Authentication
tr: Kimlik doğrulama

note: "dynamic-wep" FIXME
en: (No support for dynamic-wep yet...)
tr: (Henüz dynamic-wep için destek yok...)

en: Ask for this password every time
tr: Bu parolayı her zaman sor

en: Show password
tr: Parolayı göster

en: Destination
tr: Hedef

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Next Hop
tr: Sonraki Atlama

en: Metric
tr: Ölçü

en: No custom routes are defined.
tr: Tanımlanmış bir özel yönlendirme yok.

en: Select the type of slave connection you wish to add.
tr: Eklemek istediğiniz ikincil bağlantının türünü seçin.

en: Add...
tr: Ekle...

en: Remove
tr: Sil

en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

en: Could not activate connection: %s
tr: Bağlantı etkinleştirilemedi: %s

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Deactivate
tr: Devre Dışı Bırak

en: Quit
tr: Çık

en: No such connection '%s'
tr: '%s' gibi bir bağlantı yok

en: Connection is already active
tr: Bağlantı zaten etkin

en: Create
tr: Oluştur

en: Select the type of connection you wish to create.
tr: Oluşturmak istediğiniz bağlantı tipini seçin.

en: If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
tr: Bir VPN oluşturuyorsanız, ve VPN bağlantısı listede gözükmüyor ise, doğru VPN eklentisini kuramamış olabilirsiniz.

en: New Connection
tr: Yeni Bağlantı

en: Unable to delete connection: %s
tr: Bağlantı silinemedi: %s

en: Could not delete connection '%s': %s
tr: '%s' bağlantısı silinemedi: %s

en: Are you sure you want to delete the connection '%s'?
tr: '%s' bağlantısını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Set Hostname
tr: Makine Adını Ayarla

en: Hostname
tr: Makine Adı

note: TRANSLATORS: this indicates the result. ie, "I have set the hostname to ..."
en: Set hostname to '%s'
tr: Makine adını '%s' olarak ayarla

en: Unable to set hostname: %s
tr: Makine adı ayarlanamadı: %s

en: connection
tr: bağlantı

en: Edit a connection
tr: Bir bağlantıyı düzenle

en: Activate a connection
tr: Bir bağlantıyı etkinleştir

en: new hostname
tr: yeni makine adı

en: Set system hostname
tr: Sistem makine adını ayarla

en: Please select an option
tr: Lütfen bir seçenek seçin

en: Usage
tr: Kullanım

en: Could not parse arguments
tr: Değişkenler ayrıştırılamadı

en: Could not contact NetworkManager: %s.
tr: NetworkManager ile bağlantı kurulamadı: %s.
