NetworkManager - en to da translation catalogue (621 entries)

en: Enable or disable system networking
da: Aktivér eller deaktivér systemnetværk

en: System policy prevents enabling or disabling system networking
da: Systempolitikken forhindrer aktivering eller deaktivering af systemnetværk

en: Put NetworkManager to sleep or wake it up (should only be used by system power management)
da: Sæt NetworkManager i hvile eller væk den (bør kun bruges af systemets strømstyring)

en: System policy prevents putting NetworkManager to sleep or waking it up
da: Systempolitikken forhindrer at sætte NetworkManager i hvile eller at vække den

en: Enable or disable Wi-Fi devices
da: Aktivér eller deaktivér wi-fi-enheder

en: System policy prevents enabling or disabling Wi-Fi devices
da: Systempolitikken forhindrer aktivering eller deaktivering af wi-fi-enheder

en: Enable or disable mobile broadband devices
da: Aktivér eller deaktivér mobile bredbåndsenheder

en: System policy prevents enabling or disabling mobile broadband devices
da: Systempolitikken forhindrer aktivering eller deaktivering af mobile bredbåndsenheder

en: Allow control of network connections
da: Tillad kontrol af netværksforbindelser

en: System policy prevents control of network connections
da: Systempolitikken forhindrer kontrol af netværksforbindelser

en: Connection sharing via a protected Wi-Fi network
da: Deling af forbindelse via et beskyttet wi-fi-netværk

en: System policy prevents sharing connections via a protected Wi-Fi network
da: Systempolitikken forhindrer deling af forbindelser via et beskyttet wi-fi-netværk

en: Connection sharing via an open Wi-Fi network
da: Deling af forbindelse via et åbent wi-fi-netværk

en: System policy prevents sharing connections via an open Wi-Fi network
da: Systempolitikken forhindrer deling af forbindelser via et åbent wi-fi-netværk

en: Modify persistent system hostname
da: Ændr fast systemværtsnavn

en: System policy prevents modification of the persistent system hostname
da: Systempolitikken forhindrer ændring af det faste systemværtsnavn

en: ADSL connection
da: ADSL-forbindelse

en: %s Network
da: %s netværk

en: 6LOWPAN connection
da: 6LOWPAN-forbindelse

en: Wired connection %d
da: Kablet forbindelse %d

en: PPPoE connection
da: PPPoE-forbindelse

en: Wired connection
da: Kablet forbindelse

en: MACVLAN connection
da: MACVLAN-forbindelse

en: TUN connection
da: TUN-forbindelse

en: VLAN connection
da: VLAN-forbindelse

en: VRF connection
da: VRF-forbindelse

en: VXLAN connection
da: VXLAN-forbindelse

en: WPAN connection
da: WPAN-forbindelse

en: # Created by NetworkManager
da: # Oprettet af NetworkManager

en: # Merged from %s
da: # Sammenflettet fra %s

en: Cannot create '%s': %s
da: Kan ikke oprette “%s”: %s

en: %s is already running (pid %ld)
da: %s kører allerede (pid %ld)

en: %s.  Please use --help to see a list of valid options.
da: %s. Brug venligst --help for at få en liste af gyldige tilvalg.

en: '%s' is not valid
da: “%s” er ikke gyldig

en: VPN connection
da: VPN-forbindelse

en: Bond
da: Binding

en: Bridge
da: Bro

note: TRANSLATORS: Unknown reason for a device state change (NMDeviceStateReason) TRANSLATORS: Unknown reason for a connection state change (NMActiveConnectionStateReason)
en: Unknown
da: Ukendt

en: Wired
da: Kablet

en: unknown attribute
da: ukendt attribut

en: not valid utf-8
da: ikke gyldig utf-8

en: is not a JSON object
da: er ikke et JSON-objekt

en: value is NULL
da: værdi er NULL

en: value is empty
da: værdi er tom

en: Failed to initialize the crypto engine.
da: Kunne ikke initialisere kryptomotor.

en: Failed to decrypt the private key: unexpected padding length.
da: Kunne ikke dekryptere den private nøgle: uventet længde af fylddata.

en: Failed to decrypt the private key.
da: Kunne ikke dekryptere den private nøgle.

en: Error initializing certificate data: %s
da: Fejl under initialisering af certifikatdata: %s

en: Couldn't decode certificate: %s
da: Kunne ikke afkode certifikat: %s

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %s
da: Kunne ikke initialisere PKCS#12-afkoder: %s

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %s
da: Kunne ikke afkode PKCS#12-fil: %s

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %s
da: Kunne ikke bekræfte PKCS#12-fil: %s

en: Failed to initialize the crypto engine: %d.
da: Kunne ikke initialisere kryptomotor: %d.

en: Failed to initialize the decryption cipher slot.
da: Kunne ikke initialisere cifferplads til dekryptering.

en: Failed to set symmetric key for decryption.
da: Kunne ikke sætte symmetrisk nøgle til kryptering.

en: Failed to set IV for decryption.
da: Kunne ikke sætte IV til dekryptering.

en: Failed to initialize the decryption context.
da: Kunne ikke initialisere dekrypteringskonteksten.

en: Failed to decrypt the private key: %d.
da: Kunne ikke dekryptere den private nøgle: %d.

en: Failed to decrypt the private key: decrypted data too large.
da: Kunne ikke dekryptere den private nøgle: for stor mængde dekrypteret data.

en: Failed to finalize decryption of the private key: %d.
da: Kunne ikke afslutte dekryptering af den private nøgle: %d.

en: Failed to initialize the encryption cipher slot.
da: Kunne ikke initialisere cifferplads til kryptering.

en: Failed to set symmetric key for encryption.
da: Kunne ikke sætte symmetrisk nøgle til kryptering.

en: Failed to set IV for encryption.
da: Kunne ikke sætte IV til kryptering.

en: Failed to initialize the encryption context.
da: Kunne ikke initialisere krypteringskontekst.

en: Failed to encrypt: %d.
da: Kunne ikke kryptere: %d.

en: Unexpected amount of data after encrypting.
da: Uventet mængde af data efter kryptering.

en: Couldn't decode certificate: %d
da: Kunne ikke afkode certifikat: %d

en: Password must be UTF-8
da: Adgangskode skal være UTF-8

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %d
da: Kunne ikke initialisere PKCS#12-afkoder: %d

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %d
da: Kunne ikke afkode PKCS#12-fil: %d

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %d
da: Kunne ikke verificere PKCS#12-fil: %d

en: Could not generate random data.
da: Kunne ikke generere tilfældige data.

en: PEM key file had no end tag '%s'.
da: PEM-nøglefil havde intet slutmærke “%s”.

en: Malformed PEM file: Proc-Type was not first tag.
da: Fejlskrevet PEM-fil: Proc-Type var ikke første mærke.

en: Malformed PEM file: unknown Proc-Type tag '%s'.
da: Fejlskrevet PEM-fil: Ukendt mærke “%s” for Proc-type.

en: Malformed PEM file: DEK-Info was not the second tag.
da: Fejlskrevet PEM-fil: DEK-info var ikke andet mærke.

en: Malformed PEM file: no IV found in DEK-Info tag.
da: Fejlskrevet PEM-fil: intet IV fundet i mærket DEK-Info.

en: Malformed PEM file: invalid format of IV in DEK-Info tag.
da: Fejlskrevet PEM-fil: ugyldigt format af IV i mærket DEK-Info.

en: Malformed PEM file: unknown private key cipher '%s'.
da: Fejlskrevet PEM-fil: ukendt privat nøgleciffer “%s”.

en: Could not decode private key.
da: Kunne ikke afkode privat nøgle.

en: IV must be an even number of bytes in length.
da: IV skal have en længde på et lige antal byte.

en: IV contains non-hexadecimal digits.
da: IV indeholder ikke-hexadecimale cifre.

en: Unable to determine private key type.
da: Kunne ikke afgøre typen af privat nøgle.

en: Failed to decode certificate.
da: Fejl ved afkodning af certifikat.

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
da: “%s::%s” er ikke et gyldigt egenskabsnavn; “%s” er ikke en GObject-undertype

en: Unknown log level '%s'
da: Ukendt logningsniveau “%s”

en: Unknown log domain '%s'
da: Ukendt logningsdomæne “%s”

note: TRANSLATORS: the first %s is the partial value entered by * the user, the second %s a list of compatible values.
en: '%s' is ambiguous (%s)
da: “%s” er flertydig (%s)

en: '%s' is not valid; use [%s], [%s] or [%s]
da: “%s” er ikke gyldigt; brug [%s], [%s] eller [%s]

en: '%s' is ambiguous: %s
da: “%s” er flertydig: %s

en: missing name, try one of [%s]
da: manglende navn, prøv en af [%s]

en: '%s' not among [%s]
da: “%s” er ikke blandt [%s]

en: unknown
da: ukendt

en: unmanaged
da: uhåndteret

en: unavailable
da: utilgængelig

en: disconnected
da: afbrudt

en: connecting (prepare)
da: forbinder (forbereder)

en: connecting (configuring)
da: forbinder (konfigurerer)

en: connecting (need authentication)
da: opretter forbindelse (behøver godkendelse)

en: connecting (getting IP configuration)
da: forbinder (henter IP-konfiguration)

en: connecting (checking IP connectivity)
da: opretter forbindelse (tjekker IP-forbindelse)

en: connecting (starting secondary connections)
da: opretter forbindelse (starter sekundære forbindelser)

en: connected
da: tilsluttet

en: deactivating
da: deaktiverer

en: connection failed
da: forbindelse mislykkedes

en: connecting (externally)
da: opretter forbindelse (eksternt)

en: connected (externally)
da: forbundet (eksternt)

en: deactivating (externally)
da: deaktiverer (eksternt)

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: yes (guessed)
da: ja (gættet)

en: no (guessed)
da: nej (gættet)

en: No reason given
da: Der er ikke angivet nogen årsag

note: We should not really come here
en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: PPP service failed to start
da: PPP-tjeneste kunne ikke starte

en: PPP service disconnected
da: PPP-tjeneste afbrudt

en: PPP failed
da: PPP mislykkedes

en: DHCP client failed to start
da: DHCP-klient kunne ikke starte

en: DHCP client error
da: Fejl ved DHCP-klient

en: DHCP client failed
da: DHCP-klient mislykkedes

en: Shared connection service failed to start
da: Delt forbindelsestjeneste kunne ikke starte

en: Shared connection service failed
da: Delt forbindelsestjeneste mislykkedes

en: AutoIP service failed to start
da: AutoIP-tjeneste kunne ikke starte

en: AutoIP service error
da: Fejl ved AutoIP-tjeneste

en: AutoIP service failed
da: AutoIP-tjeneste mislykkedes

en: The line is busy
da: Linjen er optaget

en: No dial tone
da: Ingen ringetone

en: The modem could not be found
da: Kunne ikke finde modemmet.

en: The Bluetooth connection failed or timed out
da: Bluetooth-forbindelse mislykkedes eller fik timeout

en: A dependency of the connection failed
da: En afhængighed af forbindelsen mislykkedes

en: The Wi-Fi network could not be found
da: Kunne ikke finde wi-fi-netværket

en: Unknown reason
da: Ukendt årsag

en: The connection was disconnected
da: Forbindelsen blev afbrudt

en: Disconnected by user
da: Afbrudt af bruger

en: The VPN service stopped unexpectedly
da: VPN-tjenesten stoppede uventet

en: The VPN service returned invalid configuration
da: VPN-tjenesten retunerede ugyldig konfiguration

en: The connection attempt timed out
da: Forbindelsesforsøget fik timeout

en: The VPN service did not start in time
da: VPN-tjenesten startede ikke i tide

en: The VPN service failed to start
da: VPN-tjenesten kunne ikke starte

en: No valid secrets
da: Ingen gyldige hemmeligheder

en: Invalid secrets
da: Ingen hemmeligheder

en: The connection was removed
da: Forbindelsen blev fjernet

en: The device disappeared
da: Enheden forsvandt

en: Password
da: Adgangskode

en: WireGuard VPN secret
da: WireGuard VPN-hemmelighed

en: unknown VPN plugin "%s"
da: ukendt VPN-plugin “%s”

en: field '%s' has to be alone
da: feltet “%s” skal stå alene

en: auto
da: automatisk

en: %d (key)
da: %d (nøgle)

en: %d (passphrase)
da: %d (adgangsfrase)

en: %d (unknown)
da: %d (ukendt)

en: 0 (NONE)
da: 0 (INGEN)

en: 0 (none)
da: 0 (ingen)

en: agent-owned,
da: agentejet.

en: not saved,
da: ikke gemt,

en: not required,
da: kræves ikke,

en: Enter a list of bonding options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,... 
    Valid options are: %s
    'mode' can be provided as a name or a number:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Example: mode=2,miimon=120
da: Indtast en liste over bindingstilvalg formateret som:
      tilvalg = <værdi>, tilvalg = <værdi>,… 
    Gyldige tilvalg er: %s
    “mode” kan angives som et navn eller et nummer:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Eksempel: mode=2,miimon=120

en: 0 (disabled)
da: 0 (deaktiveret)

en: enabled,
da: aktiveret,

en: default
da: standard

en: invalid IPv%c address '%s'
da: ugyldig IPv%c adresse “%s”

en: invalid gateway address '%s'
da: ugyldig gatewayadresse “%s”

en: on
da: tændt

en: off
da: slukket

en: bluetooth connection
da: bluetooth-forbindelse

en: macvlan connection
da: macvlan-forbindelse

en: Wi-Fi P2P connection
da: Wi-fi P2P-forbindelse

en: WiMAX connection
da: WiMAX-forbindelse

en: Wired Ethernet
da: Kablet ethernet

en: Wi-Fi connection
da: Wi-fi-forbindelse

en: Enable or disable RSTP.
da: Aktivér eller deaktivér RSTP.

en: Enable or disable STP.
da: Aktivér eller deaktivér STP.

en: Connecting
da: Opretter forbindelse

en: Usage: nmcli agent { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { secret | polkit | all }
da: Anvendelse: nmcli agent { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { secret | polkit | all }

en: Usage: nmcli agent secret { help }
    
    Runs nmcli as NetworkManager secret agent. When NetworkManager requires
    a password it asks registered agents for it. This command keeps nmcli running
    and if a password is required asks the user for it.
da: Anvendelse: nmcli agent secret { help }
    
    Kører nmcli som NetworkManager hemmelig agent. Når NetworkManager kræver
    en adgangskode, så spørger den registrerede agenter om den. Kommandoen holder nmcli kørende
    og hvis der kræves en adgangskode, så spørger den brugeren om den.

en: Usage: nmcli agent polkit { help }
    
    Registers nmcli as a polkit action for the user session.
    When a polkit daemon requires an authorization, nmcli asks the user and gives
    the response back to polkit.
da: Anvendelse: nmcli agent polkit { help }
    
    Registrerer nmcli som en polkit-handling til brugersessionen.
    Når en polkit-dæmon kræver en godkendelse, så spørger nmcli brugeren og giver
    svaret tilbage til polkit.

en: Usage: nmcli agent all { help }
    
    Runs nmcli as both NetworkManager secret and a polkit agent.
da: Anvendelse: nmcli agent all { help }
    
    Kører nmcli som både NetworkManager-hemmelighed og en polkit-agent.

en: nmcli successfully registered as a NetworkManager's secret agent.
da: nmcli blev registreret som en NetworkManagers hemmelig agent.

en: Error: secret agent initialization failed
da: Fejl: initialisering af hemmelig agent mislykkedes

en: nmcli successfully registered as a polkit agent.
da: nmcli blev registreret som en polkit-agent.

en: Error: polkit agent initialization failed: %s
da: Fejl: initialisering af polkit-agent mislykkedes: %s

en: GROUP
da: GRUPPE

en: Error: openconnect failed: %s
da: Fejl: openconnect mislykkedes: %s

en: Error: openconnect failed with status %d
da: Fejl: openconnect mislykkedes med statussen %d

en: Error: openconnect failed with signal %d
da: Fejl: openconnect mislykkedes med signalet %d

en: Warning: password for '%s' not given in 'passwd-file' and nmcli cannot ask without '--ask' option.
da: Advarsel: adgangskoden til “%s” er ikke angivet i “passwd-file” og nmcli kan ikke spørge uden “--ask”-tilvalget.

en: Error: Could not create NMClient object: %s.
da: Fejl: Kunne ikke oprette NMClient-objekt: %s.

en: Error: NetworkManager is not running.
da: Fejl: NetworkManager kører ikke.

en: Error: argument '%s' not understood. Try passing --help instead.
da: Fejl: argumentet “%s” ikke forstået. Prøv med --help i stedet.

en: Error: missing argument. Try passing --help.
da: Fejl: manglende argument. Prøv med --help.

en: access denied
da: adgang nægtet

en: NetworkManager is not running
da: NetworkManager kører ikke

en: none
da: ingen

en: limited
da: begrænset

en: full
da: fuld

note: define some prompts for connection editor
en: Setting name?
da: Indstillingsnavn?

en: Property name?
da: Egenskabsnavn?

en: Enter connection type:
da: Indtast forbindelsestype:

note: define some other prompts
en: Connection (name, UUID, or path):
da: Forbindelse (navn, UUID eller sti):

en: VPN connection (name, UUID, or path):
da: VPN-forbindelse (navn, UUID eller sti):

en: Connection(s) (name, UUID, or path):
da: Forbindelse(r) (navn, UUID eller sti):

en: Connection(s) (name, UUID, path or apath):
da: Forbindelse(r) (navn, UUID, sti eller apath):

en: activating
da: aktiverer

en: activated
da: aktiveret

en: deactivated
da: deaktiveret

en: VPN connecting (prepare)
da: VPN opretter forbindelse (forbered)

en: VPN connecting (need authentication)
da: VPN opretter forbindelse (behøver godkendelse)

en: VPN connecting
da: VPN opretter forbindelse

en: VPN connecting (getting IP configuration)
da: VPN opretter forbindelse (indhenter IP-konfiguration)

en: VPN connected
da: VPN forbundet

en: VPN connection failed
da: VPN-forbindelse mislykkedes

en: VPN disconnected
da: VPN afbrudt

en: never
da: aldrig

en: Usage: nmcli connection { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { show | up | down | add | modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <order spec>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      up [[id | uuid | path] <ID>] [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [passwd-file <file with passwords>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      add COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS SLAVE_OPTIONS IP_OPTIONS [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      clone [--temporary] [id | uuid | path ] <ID> <new name>
    
      edit [id | uuid | path] <ID>
      edit [type <new_con_type>] [con-name <new_con_name>]
    
      delete [id | uuid | path] <ID>
    
      monitor [id | uuid | path] <ID> ...
    
      reload
    
      load <filename> [ <filename>... ]
    
      import [--temporary] type <type> file <file to import>
    
      export [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
da: Anvendelse: nmcli connection { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { show | up | down | add | modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <rækkefølge specifikation>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> …
    
      up [[id | uuid | path] <ID>] [ifname <gfnavn>] [ap <BSSID>] [passwd-file <fil med adgangskoder>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ID> …
    
      add ALMINDELIGE_TILVALG TYPE_SPECIFIKKE_TILVALG SLAVE_TILVALG IP_TILVALG [-- ([+|-]<indstilling>.<egenskab> <værdi>)+]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<indstilling>.<egenskab> <værdi>)+
    
      clone [--temporary] [id | uuid | path ] <ID> <nye navn>
    
      edit [id | uuid | path] <ID>
      edit [type <nye_forbindelsestype>] [con-name <nye_forbindelsesnavn>]
    
      delete [id | uuid | path] <ID>
    
      monitor [id | uuid | path] <ID> …
    
      reload
    
      load <filnavn> [ <filnavn> …]
    
      import [--temporary] type <type> fil <fil som skal importeres>
    
      export [id | uuid | path] <ID> [<outputfil>]

en: Usage: nmcli connection show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--active] [--order <order spec>]
    
    List in-memory and on-disk connection profiles, some of which may also be
    active if a device is using that connection profile. Without a parameter, all
    profiles are listed. When --active option is specified, only the active
    profiles are shown. --order allows custom connection ordering (see manual page).
    
    ARGUMENTS := [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Show details for specified connections. By default, both static configuration
    and active connection data are displayed. It is possible to filter the output
    using global '--fields' option. Refer to the manual page for more information.
    When --active option is specified, only the active profiles are taken into
    account. Use global --show-secrets option to reveal associated secrets as well.
da: Anvendelse: nmcli connection show { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [--active] [--order <rækkefølge specifikation>]
    
    Oplist i-hukommelse og på-disk forbindelsesprofiler, hvoraf nogle også kan
    være aktive hvis en enhed bruger forbindelsesprofilen. Uden a parameter,
    oplistes alle profiler. Når --active-tilvalget angives, så vises kun aktive
    profiler. --order gør det muligt at tilpasse rækkefølgen af forbindelser (se manualsiden).
    
    ARGUMENTER := [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> …
    
    Vis detaljer for angivne forbindelser. Som standard vises båse data for statisk
    konfiguration og aktiv forbindelse. Det er muligt at filtrere outputtet med det
    globale “--fields”-tilvalg. Se manualsiden for mere information. Når
    --active-tilvalget angives, så tages der kun højde for de aktive profiler. Brug
    det globale --show-secrets-tilvalg for også at afsløre tilhørende hemmeligheder.

en: Usage: nmcli connection up { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a connection on a device. The profile to activate is identified by its
    name, UUID or D-Bus path.
    
    ARGUMENTS := ifname <ifname> [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a device with a connection. The connection profile is selected
    automatically by NetworkManager.
    
    ifname      - specifies the device to active the connection on
    ap          - specifies AP to connect to (only valid for Wi-Fi)
    nsp         - specifies NSP to connect to (only valid for WiMAX)
    passwd-file - file with password(s) required to activate the connection
da: Anvendelse: nmcli connection up { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [id | uuid | path] <ID> [ifname <gfnavn>] [ap <BSSID>] [nsp <navn>] [passwd-file <fil med adgangskoder>]
    
    Aktivér en forbindelse på en enhed. Profilen som skal aktiveres identificeres af dens
    navn, UUID eller D-Bus-sti.
    
    ARGUMENTER := ifname <gfnavn> [ap <BSSID>] [nsp <navn>] [passwd-file <fil med adgangskoder>]
    
    Aktivér en enhed med en forbindelse. Forbindelsesprofilen vælges
    automatisk af NetworkManager.
    
    ifname      - angiver enheden som forbindelsen skal aktiveres på 
    ap          - angiver AP som der skal oprettes forbindelse til (kun gyldig til wi-fi)
    nsp         - angiver NSP som der skal oprettes forbindelse til (kun gyldig til WiMAX)
    passwd-file - fil med adgangskode(r) som kræves til at aktivere forbindelsen

en: Usage: nmcli connection down { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Deactivate a connection from a device (without preventing the device from
    further auto-activation). The profile to deactivate is identified by its name,
    UUID or D-Bus path.
da: Anvendelse: nmcli connection down { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [id | uuid | path | apath] <ID> …
    
    Deaktivér en forbindelse fra en enhed (uden at forhindre enheden i at
    foretage yderligere automatisk aktivering). Profilen som skal deaktiveres identificeres af dets navn,
    UUID eller D-Bus-sti.

en: Usage: nmcli connection modify { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
    Modify one or more properties of the connection profile.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path. For multi-valued
    properties you can use optional '+' or '-' prefix to the property name.
    The '+' sign allows appending items instead of overwriting the whole value.
    The '-' sign allows removing selected items instead of the whole value.
    
    ARGUMENTS := remove <setting>
    
    Remove a setting from the connection profile.
    
    Examples:
    nmcli con mod home-wifi wifi.ssid rakosnicek
    nmcli con mod em1-1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli con mod em1-1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli con mod em1-1 -ipv4.dns 1
    nmcli con mod em1-1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
    nmcli con mod bond0 +bond.options mii=500
    nmcli con mod bond0 -bond.options downdelay
    nmcli con mod em1-1 remove sriov
da: Anvendelse: nmcli connection modify { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<indstilling>.<egenskab> <værdi>)+
    
    Rediger en eller flere egenskaber i forbindelsesprofilen.
    Profilen identificeres af dens navn, UUID eller D-Bus-sti. Til egenskaber med
    flere værdier kan du bruge det valgfrie “+”- eller “-”-præfiks til egenskabsnavnet.
    “+”-tegnet gør det muligt at tilføje elementer i stedet for at overskrive hele værdien.
    “-”-tegnet gør det muligt at fjerne valgte elementer i stedet for hele værdien.
    
    ARGUMENTER := remove <indstilling>
    
    Fjern en indstilling fra forbindelsesprofilen.
    
    Eksempler:
    nmcli con mod home-wifi wifi.ssid rakosnicek
    nmcli con mod em1-1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli con mod em1-1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli con mod em1-1 -ipv4.dns 1
    nmcli con mod em1-1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
    nmcli con mod bond0 +bond.options mii=500
    nmcli con mod bond0 -bond.options downdelay
    nmcli con mod em1-1 remove sriov

en: Usage: nmcli connection clone { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] [id | uuid | path] <ID> <new name>
    
    Clone an existing connection profile. The newly created connection will be
    the exact copy of the <ID>, except the uuid property (will be generated) and
    id (provided as <new name> argument).
da: Anvendelse: nmcli connection clone { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [--temporary] [id | uuid | path] <ID> <nye navn>
    
    Klon en eksisterende forbindelsesprofil. Den nyligt oprettede forbindelse vil
    være en præcis kopi af <ID>'et, bortset fra uuid-egenskaben (genereres) og
    id'et (leveres af <nye navn>-argumentet).

en: Usage: nmcli connection edit { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>
    
    Edit an existing connection profile in an interactive editor.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path
    
    ARGUMENTS := [type <new connection type>] [con-name <new connection name>]
    
    Add a new connection profile in an interactive editor.
da: Anvendelse: nmcli connection edit { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [id | uuid | path] <ID>
    
    Rediger en eksisterende forbindelsesprofil i en interaktiv editor.
    Profilen identificeres af dens navn, UUID eller D-Bus-sti
    
    ARGUMENTER := [type <nye_forbindelsestype>] [con-name <nye forbindelsesnavn>]
    
    Tilføj en ny forbindelsesprofil i en interaktiv editor.

en: Usage: nmcli connection monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> ...
    
    Monitor connection profile activity.
    This command prints a line whenever the specified connection changes.
    Monitors all connection profiles in case none is specified.
da: Anvendelse: nmcli connection monitor { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [id | uuid | path] <ID> …
    
    Overvåg aktiviteter på forbindelsesprofil.
    Kommandoen viser en linje når den angive forbindelse ændres.
    Overvåger alle forbindelsesprofiler hvis ikke der angives nogen.

en: Usage: nmcli connection reload { help }
    
    Reload all connection files from disk.
da: Anvendelse: nmcli connection reload { help }
    
    Genindlæs alle forbindelsesfiler fra disken.

en: Usage: nmcli connection load { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <filename> [<filename>...]
    
    Load/reload one or more connection files from disk. Use this after manually
    editing a connection file to ensure that NetworkManager is aware of its latest
    state.
da: Anvendelse: nmcli connection load { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := <filnavn> [<filnavn> …]
    
    Indlæs/genindlæs en eller flere forbindelsesfiler fra disk. Brug den efter
    manuel redigering af en forbindelsesfil, for at sikre at NetworkManager er
    klar over dens seneste tilstand.

en: Usage: nmcli connection import { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] type <type> file <file to import>
    
    Import an external/foreign configuration as a NetworkManager connection profile.
    The type of the input file is specified by type option.
    Only VPN configurations are supported at the moment. The configuration
    is imported by NetworkManager VPN plugins.
da: Anvendelse: nmcli connection import { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [--temporary] type <type> file <fil som skal importeres>
    
    Importér en ekstern/fremmede konfiguration som en NetworkManager-forbindelsesprofil.
    Inputfilens type angives med type-tilvalget.
    På nuværende tidspunkt understøttes kun VPN-konfigurationer. Konfigurationen
    importeres af NetworkManager VPN-plugins.

en: Usage: nmcli connection export { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
    
    Export a connection. Only VPN connections are supported at the moment.
    The data are directed to standard output or to a file if a name is given.
da: Anvendelse: nmcli connection export { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [id | uuid | path] <ID> [<outputfil>]
    
    Eksportér en forbindelse. På nuværende tidspunkt understøttes kun VPN-forbindelser.
    Dataene føres til standardoutput eller til en fil, hvis der er angivet et navn.

en: Error updating secrets for %s: %s
da: Fejl ved opdatering af hemmeligheder for %s: %s

en: Connection profile details
da: Detaljer for forbindelsesprofil

en: Error: 'connection show': %s
da: Fejl: “connection show”: %s

en: Active connection details
da: Detaljer for aktiv forbindelse

en: NAME
da: NAVN

en: invalid field '%s'; allowed fields: %s and %s, or %s,%s
da: ugyldigt felt “%s”; tilladte felter: %s og %s eller %s,%s

en: '%s' has to be alone
da: “%s” skal stå alene

en: incorrect string '%s' of '--order' option
da: ukorrekt streng “%s” af “--order”-tilvalget

en: incorrect item '%s' in '--order' option
da: ukorrekt element “%s” i “--order”-tilvalget

en: No connection specified
da: Der er ikke angivet nogen forbindelse

en: %s argument is missing
da: %s-argument mangler

en: unknown connection '%s'
da: ukendt forbindelse “%s”

en: '--order' argument is missing
da: “--order”-argument mangler

en: NetworkManager active profiles
da: Aktive profiler for NetworkManager

en: NetworkManager connection profiles
da: Forbindelsesprofiler for NetworkManager

en: Error: %s argument is missing.
da: Fejl: %s-argument mangler.

en: Error: %s - no such connection profile.
da: Fejl: %s - forbindelsesprofilen findes ikke.

en: Error: %s.
da: Fejl: %s.

en: no active connection on device '%s'
da: ingen aktiv forbindelse på enhed “%s”

en: no active connection or device
da: ingen aktiv forbindelse eller enhed

en: device '%s' not compatible with connection '%s':
da: enheden “%s” er ikke kompatibel med forbindelsen “%s”:

en: device '%s' not compatible with connection '%s'
da: enhed “%s” er ikke kompatibel med forbindelse “%s”

en: no device found for connection '%s'
da: ingen enhed fundet til forbindelsen “%s”

en: Hint: use '%s' to get more details.
da: Tip: brug “%s” for at få flere detaljer.

en: Connection successfully activated (%s) (D-Bus active path: %s)
da: Forbindelsen blev aktiveret (%s) (D-Bus aktive sti: %s)

en: Connection successfully activated (D-Bus active path: %s)
da: Forbindelse blev aktiveret (D-Bus aktive sti: %s)

en: Error: Connection activation failed: %s
da: Fejl: Forbindelsesaktivering mislykkedes: %s

en: Error: Timeout expired (%d seconds)
da: Fejl: Timeout udløb (%d sekunder)

en: unknown device '%s'.
da: ukendt enhed “%s”.

en: neither a valid connection nor device given
da: hverken en gyldig forbindelse eller enhed angivet

en: invalid passwd-file '%s' at line %zd: %s
da: ugyldig passwd-file “%s” på linje %zd: %s

en: invalid passwd-file '%s': %s
da: ugyldig passwd-file “%s”: %s

en: Error: invalid extra argument '%s'.
da: Fejl: ugyldig ekstra argument “%s”.

en: preparing
da: forbereder

en: Connection '%s' (%s) successfully deleted.
da: Forbindelsen “%s” (%s) blev slettet.

en: Connection '%s' successfully deactivated (D-Bus active path: %s)
da: Forbindelsen “%s” blev deaktiveret (D-Bus aktive sti: %s)

en: Error: No connection specified.
da: Fejl: Ingen forbindelse angivet.

en: Error: '%s' is not an active connection.
da: Fejl: “%s” er ikke en aktiv forbindelse.

en: Error: not all active connections found.
da: Fejl: ikke alle aktive forbindelser blev fundet.

en: Error: no active connection provided.
da: Fejl: ingen aktiv forbindelse angivet.

en: Connection '%s' deactivation failed: %s
da: Deaktivering af forbindelsen “%s” mislykkedes: %s

en: Warning: master='%s' doesn't refer to any existing profile.
da: Advarsel: master=“%s” refererer ikke til nogen eksisterende profil.

en: Error: invalid property '%s': %s.
da: Fejl: ugyldig egenskab “%s”: %s.

en: Error: failed to %s %s.%s: %s.
da: Fejl: kunne ikke %s %s.%s: %s.

en: Error: invalid slave type; %s.
da: Fejl: ukendt slavetype; %s.

en: Error: invalid connection type; %s.
da: Fejl: ugyldig forbindelsestype; %s.

en: Error: bad connection type: %s
da: Fejl: dårlig forbindelsestype: %s

en: Error: master is required
da: Fejl: master kræves

en: Error: '%s' is not a valid monitoring mode; use '%s' or '%s'.
da: Fejl: “%s” er ikke en gyldig overvågningstilstand; brug “%s” eller “%s”.

en: Error: 'bt-type': '%s' not valid; use [%s, %s, %s (%s), %s].
da: Fejl: “bt-type”: “%s” ikke gyldig; brug [%s, %s, %s (%s), %s].

en: Error: setting '%s' is mandatory and cannot be removed.
da: Fejl: indstillingen “%s” er obligatorisk og kan ikke fjernes.

en: Error: value for '%s' is missing.
da: Fejl: mangler værdi til “%s”.

en: Error: <setting>.<property> argument is missing.
da: Fejl: mangler <indstilling>.<egenskab>-argument.

en: Error: missing setting.
da: Fejl: manglende indstilling.

en: Error: invalid setting argument '%s'.
da: Fejll: ugyldig indstillingsargument “%s”.

en: Error: invalid or not allowed setting '%s': %s.
da: Fejl: ugyldig eller ikke-tilladt indstilling “%s”: %s.

en: Error: '%s' is ambiguous (%s.%s or %s.%s).
da: Fejl: “%s” er flertydig (%s.%s eller %s.%s).

en: Error: invalid <setting>.<property> '%s'.
da: Fejl: ugyldig <indstilling>.<egenskab> “%s”.

en: Warning: There is another connection with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
     | Warning: There are %3$u other connections with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
da[0]: Advarsel: Der er en anden forbindelse med navnet “%1$s”. Referer forbindelsen med dens uuid “%2$s”
da[1]: Advarsel: Der er %3$u forbindelser med navnet “%1$s”. Referer forbindelsen med dens uuid “%2$s”

en: Error: Failed to add '%s' connection: %s
da: Fejl: Kunne ikke tilføje “%s”-forbindelse: %s

note: We print here human readable text, but as scripts might parse this output * (with LANG=C), this is important to not change in the future. At least * not unless called with a new command line flag, that requests a different output. * * That means, be very careful if you change this message, it might 
en: Connection '%s' (%s) successfully added.
da: Forbindelsen “%s” (%s) blev tilføjet.

en: You can specify this option more than once. Press <Enter> when you're done.
da: Du kan angive tilvalget mere end én gang. Tryk på <Enter> når du er færdig.

en: Error: value for '%s' argument is required.
da: Fejl: værdi til “%s”-argumentet kræves.

en: Error: 'save': %s.
da: Fejl: “save”: %s.

en: Error: '%s' argument is required.
da: Fejl: “%s”-argument kræves.

en: ['%s' setting values]
da: [“%s” indstiller værdier]

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Main menu ]---
    goto     [<setting> | <prop>]        :: go to a setting or property
    remove   <setting>[.<prop>] | <prop> :: remove setting or reset property value
    set      [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    describe [<setting>.<prop>]          :: describe property
    print    [all | <setting>[.<prop>]]  :: print the connection
    verify   [all | fix]                 :: verify the connection
    save     [persistent|temporary]      :: save the connection
    activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]    :: activate the connection
    back                                 :: go one level up (back)
    help/?   [<command>]                 :: print this help
    nmcli    <conf-option> <value>       :: nmcli configuration
    quit                                 :: exit nmcli
da: ---[ Hovedmenu ]---
    goto     [<indstilling> | <egen>]        :: gå til en indstilling eller egenskab
    remove   <indstilling>[.<egen>] | <egen> :: fjern indstilling eller nulstil egenskabens værdi
    set      [<indstilling>.<egen> <værdi>]  :: indstil egenskabens værdi
    describe [<indstilling>.<egen>]          :: beskriv egenskab
    print    [all | <indstilling>[.<egen>]]  :: vis forbindelsen
    verify   [all | fix]                     :: verificer forbindelsen
    save     [persistent|temporary]          :: gem forbindelsen
    activate [<gfnavn>] [/<ap>|<nsp>]        :: aktivér forbindelsen
    back                                     :: gå et niveau op (tilbage)
    help/?   [<kommando>]                    :: vis denne hjælp
    nmcli    <konf-tilvalg> <værdi>          :: nmcli-konfiguration
    quit                                     :: afslut nmcli

en: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: enter setting/property for editing
    
    This command enters into a setting or property for editing it.
    
    Examples: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses
da: goto <indstilling>[.<egen>] | <egen>  :: indtast indstilling/egenskab for redigering
    
    Kommandoen gå ind i en indstilling eller egenskab for at redigere den.
    
    Eksempler: nmcli> goto connection
               nmcli connection> goto secondaries
               nmcli> goto ipv4.addresses

en: remove <setting>[.<prop>]  :: remove setting or reset property value
    
    This command removes an entire setting from the connection, or if a property
    is given, resets that property to the default value.
    
    Examples: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu
da: remove <indstilling>[.<egen>]  :: fjern indstilling eller nulstil egenskabens værdi
    
    Kommandoen fjerner en hel indstilling fra forbindelsen, eller hvis der gives
    en egenskab, så nulstilles egenskaben til dens standardværdi.
    
    Eksempler: nmcli> remove wifi-sec
               nmcli> remove eth.mtu

en: set [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    
    This command sets property value.
    
    Example: nmcli> set con.id My connection
da: set [<indstilling>.<egen> <værdi>]  :: indstil egenskabens værdi
    
    Kommandoen indstiller egenskabens værdi.
    
    Eksempel: nmcli> set con.id Min forbindelse

en: describe [<setting>.<prop>]  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
da: describe [<indstilling>.<egen>]  :: beskriv egenskab
    
    Viser egenskabens beskrivelse. Du kan konsultere nm-settings(5)-manualsiden for at se alle NM-indstillinger og -egenskaber.

en: print [all]  :: print setting or connection values
    
    Shows current property or the whole connection.
    
    Example: nmcli ipv4> print all
da: print [all]  :: vis værdier for indstilling eller forbindelse
    
    Vis den nuværende egenskab eller hele forbindelsen.
    
    Eksempel: nmcli ipv4> print all

en: verify [all | fix]  :: verify setting or connection validity
    
    Verifies whether the setting or connection is valid and can be saved later.
    It indicates invalid values on error. Some errors may be fixed automatically
    by 'fix' option.
    
    Examples: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify
da: verify [all | fix]  :: verificer gyldigheden af indstilling eller forbindelse
    
    Verificerer om indstillingen eller forbindelsen er gyldig og kan gemmes senere.
    Den indikerer ugyldige værdier ved fejl. Nogle fejl kan rettes automatisk
    med “fix”-tilvalget.
    
    Eksempler: nmcli> verify
               nmcli> verify fix
               nmcli bond> verify

en: save [persistent|temporary]  :: save the connection
    
    Sends the connection profile to NetworkManager that either will save it
    persistently, or will only keep it in memory. 'save' without an argument
    means 'save persistent'.
    Note that once you save the profile persistently those settings are saved
    across reboot or restart. Subsequent changes can also be temporary or
    persistent, but any temporary changes will not persist across reboot or
    restart. If you want to fully remove the persistent connection, the connection
    profile must be deleted.
da: save [persistent|temporary]  :: gem forbindelsen
    
    Sender forbindelsesprofilen til NetworkManager som enten gemmer den
    vedvarende eller kun beholder den i hukommelsen. “save” uden et argument
    betyder “save persistent”.
    Bemærk at når du har gemt profilen vedvarende, så gemmes indstillingerne
    også efter genstart eller genopstart. Efterfølgende ændringer kan også
    være midlertidige eller vedvarende, men midlertidige ændringer beholdes
    ikke efter genstart eller genopstart. Hvis du vil fjerne den vedvarende
    forbindelse helt, så skal forbindelsesprofilen slettes.

en: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: activate the connection
    
    Activates the connection.
    
    Available options:
    <ifname>    - device the connection will be activated on
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) or NSP (WiMAX) (prepend with / when <ifname> is not specified)
da: activate [<gfnavn>] [/<ap>|<nsp>]  :: aktivér forbindelsen
    
    Aktiverer forbindelsen.
    
    Tilgængelige tilvalg:
    <gfnavn>    - enhed som forbindelsen aktiveres på
    /<ap>|<nsp> - AP (wi-fi) eller NSP (WiMAX) (foranstil med / når <gfnavn> ikke angives)

en: back  :: go to upper menu level
da: back  :: gå til øvre menuniveau

en: help/? [<command>]  :: help for the nmcli commands
da: help/? [<kommando>]  :: hjælpe til nmcli-kommandoerne

en: nmcli [<conf-option> <value>]  :: nmcli configuration
    
    Configures nmcli. The following options are available:
    status-line yes | no          [default: no]
    save-confirmation yes | no    [default: yes]
    show-secrets yes | no         [default: no]
    prompt-color <color> | <0-8>  [default: 0]
    %s
    Examples: nmcli> nmcli status-line yes
              nmcli> nmcli save-confirmation no
              nmcli> nmcli prompt-color 3
da: nmcli [<konf-tilvalg> <værdi>]  :: nmcli-konfiguration
    
    Konfigurerer nmcli. Følgende tilvalg er tilgængelige:
    status-line yes | no          [standard: no]
    save-confirmation yes | no    [standard: yes]
    show-secrets yes | no         [standard: no]
    prompt-color <farve> | <0-8>  [standard: 0]
    %s
    Eksempler: nmcli> nmcli status-line yes
               nmcli> nmcli save-confirmation no
               nmcli> nmcli prompt-color 3

en: quit  :: exit nmcli
    
    This command exits nmcli. When the connection being edited is not saved, the user is asked to confirm the action.
da: quit  :: afslut nmcli
    
    Kommandoen afslutter nmcli. Når forbindelsen som redigeres ikke er gemt, så bliver brugeren spurgt om at bekræfte handlingen.

en: Unknown command: '%s'
da: Ukendt kommando: “%s”

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Property menu ]---
    set      [<value>]               :: set new value
    add      [<value>]               :: add new option to the property
    change                           :: change current value
    remove   [<index> | <option>]    :: delete the value
    describe                         :: describe property
    print    [setting | connection]  :: print property (setting/connection) value(s)
    back                             :: go to upper level
    help/?   [<command>]             :: print this help or command description
    quit                             :: exit nmcli
da: ---[ Egenskabsmenu ]---
    set      [<værdi>]                :: indstil ny værdi
    add      [<værdi>]                :: tilføj nyt tilvalg til egenskaben
    change                            :: skift nuværende værdi
    remove   [<indeks> | <tilvalg>]   :: slet værdien
    describe                          :: beskriv egenskab
    print    [setting | connection]   :: vis værdi(er) for egenskaben (indstilling/forbindelse)
    back                              :: gå til øvre niveau
    help/?   [<kommando>]             :: vis denne hjælp eller kommandoens beskrivelse
    quit                              :: afslut nmcli

en: set [<value>]  :: set new value
    
    This command sets provided <value> to this property
da: set [<værdi>]  :: indstil ny værdi
    
    Kommandoen indstiller den givne <værdi> til egenskaben

en: add [<value>]  :: append new value to the property
    
    This command adds provided <value> to this property, if the property is of a container type. For single-valued properties the property value is replaced (same as 'set').
da: add [<værdi>]  :: tilføj ny værdi til egenskaben
    
    Kommandoen tilføjer den angivne <værdi> til egenskaben, hvis egenskaben er en container-type. Ved egenskaber med en enkelt værdi erstattes egenskabens værdi (samme som “set”).

en: change  :: change current value
    
    Displays current value and allows editing it.
da: change  :: skift nuværende værdi
    
    Viser nuværende værdi og gør det muligt at redigere den.

en: remove [<value>|<index>|<option name>]  :: delete the value
    
    Removes the property value. For single-valued properties, this sets the
    property back to its default value. For container-type properties, this removes
    all the values of that property or you can specify an argument to remove just
    a single item or option. The argument is either a value or index of the item to
    remove, or an option name (for properties with named options).
    
    Examples: nmcli ipv4.dns> remove 8.8.8.8
              nmcli ipv4.dns> remove 2
              nmcli bond.options> remove downdelay
da: remove [<værdi>|<indeks>|<tilvalgsnavn>]  :: slet værdien
    
    Fjerner egenskabens værdi. Ved egenskaber med en enkelt værdi
    indstilles egenskaben tilbage til sin standardværdi. Hvis egenskaben er en container-type, så fjernes alle egenskabens værdier, eller du kan angive et argument for kun at fjerne ét punkt eller tilvalg. Argumentet er enten en værdi eller et indeks til det punkt som skal fjernes, eller et tilvalgsnavn (for egenskaber med navngivne tilvalg).
    
    Eksempler: nmcli ipv4.dns> remove 8.8.8.8
               nmcli ipv4.dns> remove 2
               nmcli bond.options> remove downdelay

en: describe  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
da: describe  :: beskriv egenskab
    
    Viser egenskabens beskrivelse. Du kan konsultere nm-settings(5)-manualsiden for at se alle NM-indstillinger og -egenskaber.

en: print [property|setting|connection]  :: print property (setting, connection) value(s)
    
    Shows property value. Providing an argument you can also display values for the whole setting or connection.
da: print [property|setting|connection]  :: vis værdi(er) for egenskab (indstilling, forbindelse)
    
    Viser egenskabens værdi. Ved at angive et argument kan du også vise værdier for hele indstillingen eller forbindelsen.

en: help/? [<command>]  :: help for nmcli commands
da: help/? [<kommando>]  :: hjælp til nmcli-kommandoer

en: Error: Connection activation failed.
da: Fejl: Forbindelsesaktivering mislykkedes.

note: TRANSLATORS: status line in nmcli connection editor
en: [ Type: %s | Name: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Temp: %s ]
da: [ Type: %s | Navn: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Midl: %s ]

en: The connection is not saved. Do you really want to quit? %s
da: Forbindelsen er ikke gemt. Vil du virkelig afslutte? %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' in the main menu to restore it.
da: Forbindelsesprofilen er blevet fjernet fra en anden klient. Du kan skrive “save” i hovedmenuen for at gendanne den.

en: Allowed values for '%s' property: %s
da: Tilladte værdier til “%s” egenskab: %s

en: Enter '%s' value:
da: Indtast “%s”-værdi:

en: Error: failed to set '%s' property: %s
da: Fejl: kunne ikke indstille “%s”-egenskab: %s

en: Edit '%s' value:
da: Rediger “%s”-værdi:

en: Error: %s
da: Fejl: %s

en: Unknown command argument: '%s'
da: Ukendt kommandoargument: “%s”

en: Available settings: %s
da: Tilgængelige indstillinger: %s

en: Error: invalid setting name; %s
da: Fejl: ugyldigt indstillingsnavn; %s

en: Available properties: %s
da: Tilgængelige egenskaber: %s

en: Error: property %s
da: Fejl: egenskab %s

en: Saving the connection with 'autoconnect=yes'. That might result in an immediate activation of the connection.
    Do you still want to save? %s
da: Gemmer forbindelsen med “autoconnect=yes”. Det kan resultere i en straksaktivering af forbindelsen.
    Vil du stadigvæk gemme? %s

en: You may edit the following settings: %s
da: Du kan redigere følgende indstillinger: %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' to restore it.
da: Forbindelsesprofilen er blev fjernet fra en anden klient. Du kan skrive “save” for at gendanne den.

en: Error: no setting selected; valid are [%s]
da: Fejl: ingen indstilling valgt; gyldige er [%s]

en: use 'goto <setting>' first, or 'set <setting>.<property>'
da: brug først “goto <indstilling>” eller “set <indstilling>.<egenskab>”

en: Error: invalid setting argument '%s'; valid are [%s]
da: Fejl: ugyldigt indstillingsargument “%s”; gyldige er [%s]

en: Error: missing setting for '%s' property
da: Fejl: manglende indstilling til “%s”-egenskab

en: Error: invalid property: %s
da: Fejl: ugyldig egenskab: %s

en: Error: unknown setting '%s'
da: Fejl: ukendt indstilling “%s”

en: You may edit the following properties: %s
da: Du kan redigere følgende egenskaber: %s

en: Error: failed to remove value of '%s': %s
da: Fejl: kunne ikke fjerne værdien “%s”: %s

en: Error: no argument given; valid are [%s]
da: Fejl: intet argument angivet; gyldige er [%s]

en: Setting '%s' is not present in the connection.
da: Indstillingen “%s” findes ikke i forbindelsen.

en: Error: %s properties, nor it is a setting name.
da: Fejl: %s egenskaber. Det er heller ikke et indstillingsnavn.

en: use 'goto <setting>' first, or 'describe <setting>.<property>'
da: brug først “goto <indstilling>” eller “describe <indstilling>.<egenskab>”

en: Error: invalid property: %s, neither a valid setting name.
da: Fejl: ugyldig egenskab: %s, hverken et gyldigt indstillingsnavn.

en: Error: unknown setting: '%s'
da: Fejl: ukendt indstilling: “%s”

en: Error: '%s' setting not present in the connection
da: Fejl: “%s”-indstilling findes ikke i forbindelsen

en: Error: invalid property: %s%s
da: Fejl: ugyldig egenskab: %s%s

en: , neither a valid setting name
da: , hverken et gyldigt indstillingsnavn

en: Invalid verify option: %s
da: Ugyldigt verify-tilvalg: %s

en: Verify setting '%s': %s
da: Verificer indstillingen “%s”: %s

en: Verify connection: %s
da: Verificer forbindelse: %s

en: The error cannot be fixed automatically.
da: Fejlen kan ikke rettes automatisk.

en: Error: invalid argument '%s'
da: Fejl: ugyldigt argument “%s”

en: Error: Failed to save '%s' (%s) connection: %s
da: Fejl: Kunne ikke gemme “%s” (%s) forbindelse: %s

en: Error: Timeout saving '%s' (%s) connection
da: Fejl: Timeout ved gemning af “%s” (%s) forbindelse

en: Connection '%s' (%s) successfully saved.
da: Forbindelsen “%s” (%s) blev gemt.

en: Connection '%s' (%s) successfully updated.
da: Forbindelsen “%s” (%s) blev opdateret.

en: Error: connection verification failed: %s
da: Fejl: forbindelsesverfikation mislykkedes: %s

en: (unknown error)
da: (ukendt fejl)

en: You may try running 'verify fix' to fix errors.
da: Du kan prøve at køre “verify fix” for at rette fejl.

note: TRANSLATORS: do not translate 'save', leave it as it is
en: Error: connection is not saved. Type 'save' first.
da: Fejl: forbindelsen er ikke gemt. Skriv først “save”.

en: Error: connection is not valid: %s
da: Fejl: forbindelsen er ikke gyldig: %s

en: Error: Cannot activate connection: %s.
da: Fejl: Kan ikke aktivere forbindelse: %s.

en: Error: Failed to activate '%s' (%s) connection: %s
da: Fejl: Kunne ikke aktivere “%s” (%s) forbindelse: %s

en: Monitoring connection activation (press any key to continue)
da: Overvåger forbindelsesaktivering (tryk på en tast for at fortsætte)

en: Error: status-line: %s
da: Fejl: status-line: %s

en: Error: save-confirmation: %s
da: Fejl: save-confirmation: %s

en: Error: show-secrets: %s
da: Fejl: show-secrets: %s

en: Current nmcli configuration:
da: Nuværende nmcli-konfiguration:

en: Invalid configuration option '%s'; allowed [%s]
da: Ugyldigt konfigurationstilvalg “%s”; tilladt [%s]

en: Error: only one of 'id', 'filename', uuid, or 'path' can be provided.
da: Fejl: der kan kun angives én af “id”, “filename”, uuid eller “path”.

en: Error: Unknown connection '%s'.
da: Fejl: Ukendt forbindelse “%s”.

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'type' argument is ignored
da: Advarsel: redigerer eksisterende forbindelse “%s”; “type”-argument ignoreres

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'con-name' argument is ignored
da: Advarsel: redigerer eksisterende forbindelse “%s”; “con-name”-argument ignoreres

en: Valid connection types: %s
da: Gyldige forbindelsestyper: %s

en: Error: invalid connection type; %s
da: Fejl: ugyldig forbindelsestype; %s

en: ===| nmcli interactive connection editor |===
da: ===| nmcli interaktiv forbindelseseditor |===

en: Editing existing '%s' connection: '%s'
da: Redigerer eksisterende “%s”-forbindelse: “%s”

en: Adding a new '%s' connection
da: Tilføjer en ny “%s”-forbindelse

note: TRANSLATORS: do not translate 'help', leave it as it is
en: Type 'help' or '?' for available commands.
da: Skriv “help” eller “?” for tilgængelige kommandoer.

note: TRANSLATORS: do not translate 'print', leave it as it is
en: Type 'print' to show all the connection properties.
da: Skriv “print” for at vise alle forbindelsesegenskaberne.

note: TRANSLATORS: do not translate 'describe', leave it as it is
en: Type 'describe [<setting>.<prop>]' for detailed property description.
da: Skriv “describe [<indstilling>.<egenskab>]” for detaljeret beskrivelse af egenskab.

en: Error: Failed to modify connection '%s': %s
da: Fejl: Kunne ikke redigere forbindelsen “%s”: %s

en: Connection '%s' (%s) successfully modified.
da: Forbindelsen “%s” (%s) blev ændret.

en: %s (%s) cloned as %s (%s).
da: %s (%s) klonet som %s (%s).

en: New connection name:
da: Nye forbindelsesnavn:

en: Error: <new name> argument is missing.
da: Fejl: <nye navn>-argument mangler.

en: Error: unknown extra argument: '%s'.
da: Fejl: ukendt ekstra argument: “%s”.

en: Error: not all connections deleted.
da: Fejl: ikke alle forbindelser blev slettet.

en: Error: Connection deletion failed: %s
da: Fejl: Sletning af forbindelse mislykkedes: %s

en: Error: %s.
da: Fejl: %s.

en: Error: not all connections found.
da: Fejl: fandt ikke alle forbindelser.

en: Could not load file '%s'
da: Kunne ikke indlæse filen “%s”

en: Warning: 'type' already specified, ignoring extra one.
da: Advarsel: “type” allerede angivet, ignorerer den ekstra.

en: Warning: 'file' already specified, ignoring extra one.
da: Advarsel: “file” allerede angivet, ignorerer den ekstra.

en: Error: failed to load VPN plugin: %s.
da: Fejl: kunne ikke indlæse VPN-plugin: %s.

en: Output file name:
da: Outputfilnavn:

en: Error: failed to create temporary file %s.
da: Fejl: kunne ikke oprette den midlertidige fil %s.

en: Error: failed to read temporary file '%s': %s.
da: Fejl: kunne ikke læse den midlertidige fil “%s”: %s.

note: define some prompts
en: Interface:
da: Grænseflade:

en: Interface(s):
da: Grænseflade(r):

en: (none)
da: (ingen)

en: <invisible> | %s
da: <usynlig> | %s

en: <invisible>
da: <usynlig>

en: Usage: nmcli device { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<ifname>]
    
      set [ifname] <ifname> [autoconnect yes|no] [managed yes|no]
    
      connect <ifname>
    
      reapply <ifname>
    
      modify <ifname> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      disconnect <ifname> ...
    
      delete <ifname> ...
    
      monitor <ifname> ...
    
      wifi [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                             [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>] [band a|bg] [channel <channel>] [password <password>]
    
      wifi rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
      wifi show-password [ifname <ifname>]
    
      lldp [list [ifname <ifname>]]
da: Anvendelse: nmcli device { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<gfnavn>]
    
      set [ifname] <gfnavn> [autoconnect yes|no] [managed yes|no]
    
      connect <gfnavn>
    
      reapply <gfnavn>
    
      modify <gfnavn> ([+|-]<indstilling>.<egenskab> <værdi>)+
    
      disconnect <gfnavn> …
    
      delete <gfnavn> …
    
      monitor <gfnavn> …
    
      wifi [list [ifname <gfnavn>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <adgangskode>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <gfnavn>]
                             [bssid <BSSID>] [name <navn>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <gfnavn>] [con-name <navn>] [ssid <SSID>] [band a|bg] [channel <kanal>] [password <adgangskode>]
    
      wifi rescan [ifname <gfnavn>] [[ssid <SSID som skal skannes>] …]
    
      wifi show-password [gfnavn <gfnavn>]
    
      lldp [list [ifname <gfnavn>]]

en: Usage: nmcli device status { help }
    
    Show status for all devices.
    By default, the following columns are shown:
     DEVICE     - interface name
     TYPE       - device type
     STATE      - device state
     CONNECTION - connection activated on device (if any)
    Displayed columns can be changed using '--fields' global option. 'status' is
    the default command, which means 'nmcli device' calls 'nmcli device status'.
da: Anvendelse: nmcli device status { help }
    
    Vis status for alle enheder.
    Følgende kolonner vises som standard:
     DEVICE     - grænsefladenavn
     TYPE       - enhedstype
     STATE      - enhedstilstand
     CONNECTION - forbindelse som er aktiveret på enheden (hvis der er nogen)
    De viste kolonner kan ændres med det globale “--fields”-tilvalg. “status” er
    standardkommandoen, som betyder at “nmcli device” kalder “nmcli device status”.

en: Usage: nmcli device show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Show details of device(s).
    The command lists details for all devices, or for a given device.
da: Anvendelse: nmcli device show { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [<gfnavn>]
    
    Vis detaljer om enhed(er).
    Kommandolistens detaljer for alle enheder eller for en given enhed.

en: Usage: nmcli device connect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Connect the device.
    NetworkManager will try to find a suitable connection that will be activated.
    It will also consider connections that are not set to auto-connect.
da: Anvendelse: nmcli device connect { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := <gfnavn>
    
    Tilslut enheden.
    NetworkManager prøver at finde en egnet forbindelse som aktiveres.
    Den vil også tage forbindelser i betragtning som ikke er indstillet til automatisk tilslutning.

en: Usage: nmcli device reapply { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Attempts to update device with changes to the currently active connection
    made since it was last applied.
da: Anvendelse: nmcli device reapply { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := <gfnavn>
    
    Prøver på at opdatere enhed med ændringer til den aktive forbindelse
    som er foretaget siden den sidste blev anvendt.

en: Usage: nmcli device disconnect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Disconnect devices.
    The command disconnects the device and prevents it from auto-activating
    further connections without user/manual intervention.
da: Anvendelse: nmcli device disconnect { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := <gfnavn> …
    
    Afbryd enheder.
    Kommandoen afbryder enheden og forhindre den i automatisk aktivering
    af yderligere forbindelser uden manuel indblanding fra bruger.

en: Usage: nmcli device delete { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Delete the software devices.
    The command removes the interfaces. It only works for software devices
    (like bonds, bridges, etc.). Hardware devices cannot be deleted by the
    command.
da: Anvendelse: nmcli device delete { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := <gfnavn> …
    
    Slet sofwareenhederne.
    Kommandoen fjerner grænsefladerne. Det virker kun til softwareenheder
    (såsom bindinger, broer osv.). Hardwareenheder kan ikke slettes med
    kommandoen.

en: Usage: nmcli device set { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := DEVICE { PROPERTY [ PROPERTY ... ] }
    DEVICE    := [ifname] <ifname> 
    PROPERTY  := { autoconnect { yes | no } |
                 { managed { yes | no }
    
    Modify device properties.
da: Anvendelse: nmcli device set { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := ENHED { EGENSKAB [ EGENSKAB … ] }
    ENHED      := [ifname] <gfnavn> 
    EGENSKAB   := { autoconnect { yes | no } |
                  { managed { yes | no }
    
    Rediger enhedsegenskaber.

en: Usage: nmcli device monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>] ...
    
    Monitor device activity.
    This command prints a line whenever the specified devices change state.
    Monitors all devices in case no interface is specified.
da: Anvendelse: nmcli device monitor { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [<gfnavn>] …
    
    Overvåg aktiviteter på enhed.
    Kommandoen viser en linje når de angivne enheder ændrer tilstand.
    Overvåger alle enheder hvis ikke der angives nogen grænseflade.

en: Usage: nmcli device wifi { ARGUMENTS | help }
    
    Perform operation on Wi-Fi devices.
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
    List available Wi-Fi access points. The 'ifname' and 'bssid' options can be
    used to list APs for a particular interface, or with a specific BSSID. The
    --rescan flag tells whether a new Wi-Fi scan should be triggered.
    
    ARGUMENTS := connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                         [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
    Connect to a Wi-Fi network specified by SSID or BSSID. The command finds a
    matching connection or creates one and then activates it on a device. This
    is a command-line counterpart of clicking an SSID in a GUI client. If a
    connection for the network already exists, it is possible to bring up the
    existing profile as follows: nmcli con up id <name>. Note that only open,
    WEP and WPA-PSK networks are supported if no previous connection exists.
    It is also assumed that IP configuration is obtained via DHCP.
    
    ARGUMENTS := hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>]
                         [band a|bg] [channel <channel>] [password <password>]
    
    Create a Wi-Fi hotspot. Use 'connection down' or 'device disconnect'
    to stop the hotspot.
    Parameters of the hotspot can be influenced by the optional parameters:
    ifname - Wi-Fi device to use
    con-name - name of the created hotspot connection profile
    ssid - SSID of the hotspot
    band - Wi-Fi band to use
    channel - Wi-Fi channel to use
    password - password to use for the hotspot
    
    ARGUMENTS := rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
    Request that NetworkManager immediately re-scan for available access points.
    NetworkManager scans Wi-Fi networks periodically, but in some cases it might
    be useful to start scanning manually. 'ssid' allows scanning for a specific
    SSID, which is useful for APs with hidden SSIDs. More 'ssid' parameters can be
    given. Note that this command does not show the APs,
    use 'nmcli device wifi list' for that.
da: Anvendelse: nmcli device wifi { ARGUMENTER | help }
    
    Udfør handling på wi-fi-enheder.
    
    ARGUMENTER := [list [ifname <gfnavn>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
    Vis tilgængelige wi-fi-adgangspunkter. Tilvalgene “ifname” og “bssid” kan bruges til at
    vise AP'er for bestemte grænseflader eller med et bestemt BSSID.
    --rescan-flaget fortæller om en ny wi-fi-skanning skal udløses.
    
    ARGUMENTER := connect <(B)SSID> [password <adgangskode>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <gfnavn>]
                         [bssid <BSSID>] [name <navn>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
    Opret forbindelse til et wi-fi-netværk angivet med SSID eller BSSID. Kommandoen finder en
    matchende forbindelse eller opretter en, og aktiverer den herefter på en enhed. Det er en
    kommandolinjemodpart som når der klikkes på et SSID i en klient med grafisk brugerflade. Hvis
    der allerede findes en forbindelse til netværket, så er det muligt at frembringe den eksisterende
    profil på følgende måde: nmcli con up id <navn>. Bemærk at der kun understøttes
    åbne WEP- og WPA-PSK-netværk hvis der ikke findes nogen tidligere forbindelse.
    Det formodes også at IP-konfigurationen indhentes via DHCP.
    
    ARGUMENTER := hotspot [ifname <gfnavn>] [con-name <navn>] [ssid <SSID>]
                         [band a|bg] [channel <kanal>] [password <adgangskode>]
    
    Opret et wi-fi-hotspot. Brug “connection down” eller “device disconnect”
    til at stoppe hotspottet.
    Parametrene for hotspottet kan påvirkes af de valgfrie parametre:
    ifname - wi-fi-enhed som skal bruges
    con-name - navn på den hotspot-forbindelsesprofil som oprettes
    ssid - SSID på hotspottet
    band - wi-fi-bånd som skal bruges
    channel - wi-fi-kanal som skal bruges
    password - adgangskode som skal bruges til hotspottet
    
    ARGUMENTER := rescan [ifname <gfnavn>] [[ssid <SSID som skal skannes>] …]
    
    Anmod NetworkManager om øjeblikkeligt at genskanne efter tilgængelige adgangspunkter.
    NetworkManager skanner wi-fi-netværk periodisk, men det kan nogle gange være
    nyttigt at starte skanning manuelt. “ssid” gør det muligt at skanne et bestemt
    SSID, som er nyttigt til AP'er med skjulte SSID'er. Der kan angives flere “ssid”-parametre.
    Bemærk at kommandoen ikke viser AP'erne,
    brug “nmcli device wifi list” til det.

en: Usage: nmcli device lldp { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>]]
    
    List neighboring devices discovered through LLDP. The 'ifname' option can be
    used to list neighbors for a particular interface.
da: Anvendelse: nmcli device lldp { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [list [ifname <gfnavn>]]
    
    Oplist naboenheder som blev opdaget gennem LLDP. “ifname”-tilvalget kan
    bruges til at opliste naboer for en bestemt grænseflade.

en: Error: No interface specified.
da: Fejl: Ingen grænseflade angivet.

en: Warning: argument '%s' is duplicated.
da: Advarsel: argumentet “%s” er duplikeret.

en: Error: Device '%s' not found.
da: Fejl: Enheden “%s” blev ikke fundet.

en: Error: not all devices found.
da: Fejl: fandt ikke alle enheder.

en: No interface specified
da: Ingen grænseflade angivet

en: Device '%s' not found
da: Enheden “%s” blev ikke fundet

en: N/A
da: —

en: Device details
da: Enhedsdetaljer

en: Error: 'device show': %s
da: Fejl: “device show”: %s

en: Status of devices
da: Status på enheder

en: Error: 'device status': %s
da: Fejl: “device status”: %s

en: Error: Timeout %d sec expired.
da: Fejl: Ventetid på %d sek udløb.

en: Device '%s' successfully activated with '%s'.
da: Enheden “%s” blev aktiveret med “%s”.

en: Hint: "nmcli dev wifi show-password" shows the Wi-Fi name and password.
da: Tip: “nmcli dev wifi show-password” viser wi-fi-navnet og adgangskoden.

en: Error: Connection activation failed: (%d) %s.
da: Fejl: Forbindelsesaktivering mislykkedes: (%d) %s.

en: Error: Failed to setup a Wi-Fi hotspot: %s
da: Fejl: Kunne ikke opsætte et wi-fi-hotspot: %s

en: Error: No property specified.
da: Fejl: Ingen egenskab angivet.

en: Error: '%s' argument is missing.
da: Fejl: “%s”-parameter mangler.

en: Error: 'managed': %s.
da: Fejl: “managed”: %s.

en: Error: 'autoconnect': %s.
da: Fejl: “autoconnect”: %s.

en: %s: device created
da: %s: enhed oprettet

en: %s: device removed
da: %s: enhed fjernet

en: Wi-Fi scan list
da: Wi-fi-skanningsliste

en: Error: Device '%s' not found.
da: Fejl: Enheden “%s” blev ikke fundet.

en: Error: Device '%s' was not recognized as a Wi-Fi device, check NetworkManager Wi-Fi plugin.
da: Fejl: Enheden “%s” blev ikke genkendt som en wi-fi-enhed, tjek NetworkManagers wi-fi-plugin.

en: SSID or BSSID:
da: SSID eller BSSID:

en: Error: wep-key-type argument value '%s' is invalid, use 'key' or 'phrase'.
da: Fejl: wep-key-type-argumentets værdi “%s” er ugyldigt. Brug “key” eller “phrase”.

en: Error: %s: %s.
da: Fejl: %s: %s.

en: Error: BSSID to connect to (%s) differs from bssid argument (%s).
da: Fejl: BSSID til at oprette forbindelse til (%s) er ikke magen til bssid-argumentet (%s).

en: Error: Parameter '%s' is neither SSID nor BSSID.
da: Fejl: Parameteren “%s” er hverken SSID eller BSSID.

en: Error: Failed to scan hidden SSID: %s.
da: Fejl: Kunne ikke skanne skjult SSID: %s.

en: Password:
da: Adgangskode:

en: '%s' is not valid WPA PSK
da: “%s” er ikke gyldig WPA PSK

en: Error: '%s' cannot repeat.
da: Fejl: “%s” kan ikke gentage.

en: Security
da: Sikkerhed

en: None
da: Ingen

note: Main header name
en: Device LLDP neighbors
da: Enhedens LLDP-naboer

en: Error: 'device lldp list': %s
da: Fejl: “device lldp list”: %s

en: Error: '%s' is not a valid timeout.
da: Fejl: “%s” er ikke en gyldig timeout.

en: asleep
da: sover

en: connecting
da: opretter forbindelse

en: connected (local only)
da: tilsluttet (kun lokalt)

en: connected (site only)
da: tilsluttet (kun sted)

en: disconnecting
da: afbryder

en: running
da: kører

en: starting
da: starter

en: started
da: startet

en: enabled
da: aktiveret

en: disabled
da: deaktiveret

en: Usage: nmcli general hostname { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<hostname>]
    
    Get or change persistent system hostname.
    With no arguments, this prints currently configured hostname. When you pass
    a hostname, NetworkManager will set it as the new persistent system hostname.
da: Anvendelse: nmcli general hostname { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [<værtsnavn>]
    
    Hent eller skift vedvarende systemværtsnavn.
    Uden argumenter vises det nuværende værtsnavn. Når du giver et værtsnavn,
    så indstiller NetworkManager det som det nye vedvarende systemværtsnavn.

en: Usage: nmcli general permissions { help }
    
    Show caller permissions for authenticated operations.
da: Anvendelse: nmcli general permissions { help }
    
    Vis kaldertilladelser for autentificerede handlinger.

en: Usage: nmcli general logging { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [level <log level>] [domains <log domains>]
    
    Get or change NetworkManager logging level and domains.
    Without any argument current logging level and domains are shown. In order to
    change logging state, provide level and/or domain. Please refer to the man page
    for the list of possible logging domains.
da: Anvendelse: nmcli general logging { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [level <logniveau>] [domains <logdomæner>]
    
    Hent eller skift logniveau og -domæner for NetworkManager.
    Uden argumenter vises det nuværende logniveau og -domæner.
    Angiv niveau og/eller domæne for at skifte logtilstand.
    Se venligst man-siden for listen over mulige logdomæner.

en: Usage: nmcli networking { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]
da: Anvendelse: nmcli networking { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]

en: Usage: nmcli networking on { help }
    
    Switch networking on.
da: Anvendelse: nmcli networking on { help }
    
    Slå netværk til.

en: Usage: nmcli networking off { help }
    
    Switch networking off.
da: Anvendelse: nmcli networking off { help }
    
    Slå netværk fra.

en: Usage: nmcli networking connectivity { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [check]
    
    Get network connectivity state.
    The optional 'check' argument makes NetworkManager re-check the connectivity.
da: Anvendelse: nmcli networking connectivity { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [check]
    
    Hent netværksforbindelsestilstand.
    Det valgfrie “check”-argument får NetworkManager til at tjekke forbindelsen igen.

en: Usage: nmcli radio { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]
da: Anvendelse: nmcli radio { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]

en: Usage: nmcli radio all { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of all radio switches, or turn them on/off.
da: Anvendelse: nmcli radio all { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [on | off]
    
    Hent status på alle radiokontakter eller slå dem til/fra.

en: Usage: nmcli radio wifi { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of Wi-Fi radio switch, or turn it on/off.
da: Anvendelse: nmcli radio wifi { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [on | off]
    
    Hent status på wi-fi-radiokontakt eller slå den til/fra.

en: Usage: nmcli radio wwan { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of mobile broadband radio switch, or turn it on/off.
da: Anvendelse: nmcli radio wwan { ARGUMENTER | help }
    
    ARGUMENTER := [on | off]
    
    Hent status på bredbånd-radiokontakt eller slå den til/fra.

en: Usage: nmcli monitor
    
    Monitor NetworkManager changes.
    Prints a line whenever a change occurs in NetworkManager
da: Anvendelse: nmcli monitor
    
    Overvåg ændringer i NetworkManager.
    Viser en linje når der sker en ændring i NetworkManager

en: NetworkManager status
da: Status for NetworkManager

en: Error: only these fields are allowed: %s
da: Fejl: kun følgende felter er tilladte: %s

note: NetworkManager quit while we were waiting.
en: NetworkManager is not running.
da: NetworkManager kører ikke.

en: NetworkManager permissions
da: Tilladelser for NetworkManager

en: Error: 'general permissions': %s
da: Fejl: “general permissions”: %s

en: NetworkManager logging
da: Logning for NetworkManager

en: Error: 'general logging': %s
da: Fejl: “general logging”: %s

note: no arguments -> get current state
en: Connectivity
da: Forbindelse

en: Networking
da: Netværk

note: no argument, show all radio switches
en: Radio switches
da: Radiokontakter

note: no argument, show current Wi-Fi state
en: Wi-Fi radio switch
da: Wi-fi-radiokontakt

note: no argument, show current WWAN (mobile broadband) state
en: WWAN radio switch
da: WWAN-radiokontakt

en: NetworkManager has started
da: NetworkManager er startet

en: NetworkManager has stopped
da: NetworkManager er stoppet

en: Hostname set to '%s'
da: Værtsnavn indstillet til “%s”

en: '%s' is now the primary connection
da: “%s” er nu den primære forbindelse

en: There's no primary connection
da: Der er ikke nogen primær forbindelse

en: Connectivity is now '%s'
da: Netværk er nu “%s”

en: Networkmanager is now in the '%s' state
da: Networkmanager er nu i “%s”-tilstanden

en: connection available
da: forbindelse tilgængelig

en: connections available
da: forbindelser tilgængelig

en: autoconnect
da: automatisk tilslutning

en: fw missing
da: fw mangler

en: plugin missing
da: plugin mangler

en: sw disabled
da: sw deaktiveret

en: hw disabled
da: hw deaktiveret

en: iface
da: gflade

en: ip4 default
da: ip4 standard

en: ip6 default
da: ip6 standard

en: %s VPN connection
da: %s VPN-forbindelse

[ctx: nmcli-overview]
en: %s: %s to %s
da: %s: %s til %s

en: Use "nmcli device show" to get complete information about known devices and
    "nmcli connection show" to get an overview on active connection profiles.
    
    Consult nmcli(1) and nmcli-examples(7) manual pages for complete usage details.
da: Brug “nmcli device show” til at få al information om kendte enheder og
    “nmcli connection show” til at få et overblik over aktive forbindelsesprofiler.
    
    Konsulter nmcli(1)- og nmcli-examples(7)-manualsiderne for alle detaljer om anvendelse.

en: Networkmanager is not running (waiting for it)
da: Networkmanager kører ikke (venter på den)

en: Usage: nmcli [OPTIONS] OBJECT { COMMAND | help }
    
    OPTIONS
      -a, --ask                                ask for missing parameters
      -c, --colors auto|yes|no                 whether to use colors in output
      -e, --escape yes|no                      escape columns separators in values
      -f, --fields <field,...>|all|common      specify fields to output
      -g, --get-values <field,...>|all|common  shortcut for -m tabular -t -f
      -h, --help                               print this help
      -m, --mode tabular|multiline             output mode
      -o, --overview                           overview mode
      -p, --pretty                             pretty output
      -s, --show-secrets                       allow displaying passwords
      -t, --terse                              terse output
      -v, --version                            show program version
      -w, --wait <seconds>                     set timeout waiting for finishing operations
    
    OBJECT
      g[eneral]       NetworkManager's general status and operations
      n[etworking]    overall networking control
      r[adio]         NetworkManager radio switches
      c[onnection]    NetworkManager's connections
      d[evice]        devices managed by NetworkManager
      a[gent]         NetworkManager secret agent or polkit agent
      m[onitor]       monitor NetworkManager changes
da: Anvendelse: nmcli [TILVALG] OBJEKT { KOMMANDO | help }
    
    TILVALG
      -a, --ask                                spørg efter manglende parametre
      -c, --colors auto|yes|no                 om der skal bruges farver i output
      -e, --escape yes|no                      undvig kolonneseparatorer i værdier
      -f, --fields <felt,…>|all|common         angiv felter som skal outputtes
      -g, --get-values <felt,…>|all|common     genvej til -m tabular -t -f
      -h, --help                               vis denne hjælp
      -m, --mode tabular|multiline             outputtilstand
      -o, --overview                           overbliktilstand
      -p, --pretty                             flot output
      -s, --show-secrets                       tillad visning af adgangskoder
      -t, --terse                              kortfattet output
      -v, --version                            vis programversion
      -w, --wait <sekunder>                    indstil timeout for færdige handlinger
    
    OBJEKT
      g[eneral]       NetworkManagers generelle status og handlinger
      n[etworking]    Overordnet netværksstyring
      r[adio]         NetworkManager-radiokontakter
      c[onnection]    NetworkManagers forbindelser
      d[evice]        enheder som håndteres af NetworkManager
      a[gent]         NetworkManager hemmelig agent eller polkit-agent
      m[onitor]       overvåg ændringer i NetworkManager

en: Error: missing argument for '%s' option.
da: Fejl: Mangler argument for tilvalget “%s”.

en: Unexpected end of file following '%s'
da: Uventet slutning af fil efter “%s”

en: Expected whitespace following '%s'
da: Forventede blanktegn efter “%s”

en: Expected a value for '%s'
da: Forventede en værdi til “%s”

en: Expected a line break following '%s'
da: Forventede et linjeskift efter “%s”

en: Error: Option '--terse' is specified the second time.
da: Fejl: Tilvalg “--terse” er angivet anden gang.

en: Error: Option '--terse' is mutually exclusive with '--pretty'.
da: Fejl: Tilvalg “--terse” kan ikke bruges sammen med “--pretty”.

en: Error: Option '--pretty' is specified the second time.
da: Fejl: Tilvalg “--pretty” er angivet anden gang.

en: Error: Option '--pretty' is mutually exclusive with '--terse'.
da: Fejl: Tilvalg “--pretty” kan ikke bruges sammen med “--terse”.

en: Error: '%s' is not a valid argument for '%s' option.
da: Fejl: “%s” er ikke et gyldigt argument til tilvalget “%s”.

en: Error: '%s' is not valid argument for '%s' option.
da: Fejl: “%s” er ikke et gyldigt argument for tilvalget “%s”.

en: nmcli tool, version %s
da: nmcli-værktøj, version %s

en: Error: Option '%s' is unknown, try 'nmcli -help'.
da: Fejl: Tilvalg “%s” er ukendt, prøv “nmcli -help”.

en: Success
da: Succes

en: Do you also want to set '%s' to '%s'? [yes]:
da: Vil du også indstille “%s” til “%s”? [ja]:

en: Do you also want to clear '%s'? [yes]:
da: Vil du også rydde “%s”? [ja]:

en: Do you want to remove them? [yes]
da: Vil du fjerne dem? [ja]

en: Warning: %s is not an UUID of any existing connection profile
da: Advarsel: %s er ikke et UUID på en eksisterende forbindelsesprofil

en: '%s' is not a VPN connection profile
da: “%s” er ikke en VPN-forbindelsesprofil

en: '%s' is not a name of any exiting profile
da: “%s” er ikke et navn på en eksisterende profil

en: Warning: %s
da: Advarsel: %s

en: the property can't be changed
da: egenskaben kan ikke ændres

en: Error reading nmcli output: %s
da: Fejl ved læsning af nmcli-output: %s

en: Error writing nmcli output: %s
da: Fejl ved skrivning af nmcli-output: %s

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: Ethernet connection %d
da: Ethernet-forbindelse %d

en: Wi-Fi connection %d
da: Wi-fi-forbindelse %d

en: DSL connection %d
da: DSL-forbindelse %d

en: VLAN connection %d
da: VLAN-forbindelse %d

en: VPN connection %d
da: VPN-forbindelse %d

en: Select...
da: Vælg …

en: Add
da: Tilføj

en: Edit...
da: Rediger …

en: Delete
da: Slet

en: Hide
da: Skjul

en: Show
da: Vis

en: Could not create editor for connection '%s' of type '%s'.
da: Kunne ikke oprette editor til forbindelsen “%s” af typen “%s”.

en: Profile name
da: Profilnavn

en: Ethernet device
da: Ethernet-enhed

en: Device
da: Enhed

note: And finally the bottom widgets
en: Automatically connect
da: Tilslut automatisk

en: Available to all users
da: Tilgængelig for alle brugere

en: Cancel
da: Annuller

en: bytes
da: byte

note: NB: the ordering/numbering here corresponds to NmtPageBondMonitoringMode
en: MII (recommended)
da: MII (anbefales)

en: BOND
da: BINDING

en: Slaves
da: Slaver

en: Mode
da: Tilstand

en: Primary
da: Primær

en: Link monitoring
da: Overvågning af link

en: Priority
da: Prioritet

en: BRIDGE
da: BRO

en: seconds
da: sekunder

en: Connected
da: Tilsluttet

en: Parent
da: Forælder

en: Local IP
da: Lokal IP

en: Remote IP
da: Fjern-IP

en: Input key
da: Inputnøgle

en: Output key
da: Outputnøgle

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Automatic
da: Automatisk

en: Manual
da: Manuelt

en: Shared
da: Delt

en: IPv4 CONFIGURATION
da: IPv4-KONFIGURATION

en: Addresses
da: Adresser

en: DNS servers
da: DNS-servere

en: Ignore
da: Ignorér

en: IPv6 CONFIGURATION
da: IPv6-KONFIGURATION

en: PPP CONFIGURATION
da: PPP-KONFIGURATION

en: Allowed authentication methods:
da: Tilladte godkendelsesmetoder:

en: Use point-to-point encryption (MPPE)
da: Brug punkt-til-punkt-kryptering (MPPE)

en: VLAN id
da: VLAN-id

[ctx: Wi-Fi]
en: Client
da: Klient

en: Access Point
da: Adgangspunkt

en: Ad-Hoc Network
da: Ad-Hoc-netværk

[ctx: Wi-Fi]
en: Automatic
da: Automatisk

note: 802.11b / 802.11g Wi-Fi network
en: B/G (2.4 GHz)
da: B/G (2,4 GHz)

[ctx: Wi-Fi security]
en: None
da: Ingen

en: WPA & WPA2 Personal
da: WPA og WPA2 Personal

en: WPA & WPA2 Enterprise
da: WPA og WPA2 Enterprise

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
da: WEP 40/128-bit-nøgle (hex eller ASCII)

en: Dynamic WEP (802.1x)
da: Dynamisk WEP (802.1x)

[ctx: WEP key index]
en: 1 (Default)
da: 1 (standard)

en: Open System
da: Åbent system

en: Shared Key
da: Delt nøgle

en: Channel
da: Kanal

note: "wpa-enterprise" FIXME
en: (No support for wpa-enterprise yet...)
da: (endnu ingen understøttelse til wpa-enterprise …)

en: WEP index
da: WEP-indeks

en: Authentication
da: Godkendelse

note: "dynamic-wep" FIXME
en: (No support for dynamic-wep yet...)
da: (endnu ingen understøttelse til dynamic-wep …)

en: Show password
da: Vis adgangskode

en: Prefix
da: Præfiks

en: Metric
da: Metrisk

en: Add...
da: Tilføj …

en: Remove
da: Fjern

en: Error: openconnect failed: %s
da: Fejl: openconnect mislykkedes: %s

en: Connecting...
da: Opretter forbindelse …

en: Activate
da: Aktivér

en: Deactivate
da: Deaktivér

en: Quit
da: Afslut

en: Back
da: Tilbage

en: Create
da: Opret

en: New Connection
da: Ny forbindelse

en: Set Hostname
da: Indstil værtsnavn

en: Hostname
da: Værtsnavn

note: TRANSLATORS: this indicates the result. ie, "I have set the hostname to ..."
en: Set hostname to '%s'
da: Indstil værtsnavn til “%s”

en: Unable to set hostname: %s
da: Kan ikke indstille værtsnavn: %s

en: connection
da: forbindelse

en: Edit a connection
da: Rediger en forbindelse

en: Activate a connection
da: Aktivér en forbindelse

en: new hostname
da: nye værtsnavn

en: Usage
da: Anvendelse
