NetworkManager - en to el translation catalogue (661 entries)

en: Enable or disable system networking
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση δικτύωσης συστήματος

en: System policy prevents enabling or disabling system networking
el: Η πολιτική συστήματος δεν επιτρέπει ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση της δικτύωσης του συστήματος

en: Put NetworkManager to sleep or wake it up (should only be used by system power management)
el: Θέση της Διαχείρισης δικτύου σε αδράνεια ή ενεργοποίησή της (πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο από τη διαχείριση ενέργειας του συστήματος)

en: System policy prevents putting NetworkManager to sleep or waking it up
el: Η πολιτική του συστήματος δεν επιτρέπει να τίθεται η διαχείριση δικτύου σε αδράνεια ή να ενεργοποιείται.

en: Enable or disable Wi-Fi devices
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση συσκευών ασύρματης δικτύωσης (WiFi)

en: System policy prevents enabling or disabling Wi-Fi devices
el: Η πολιτική συστήματος δεν επιτρέπει ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση συσκευών ανοιχτού ασύρματου δικτύου (WiFi)

en: Enable or disable mobile broadband devices
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση συσκευών ευρυζωνικότητας κινητής τηλεφωνίας

en: System policy prevents enabling or disabling mobile broadband devices
el: Η πολιτική του συστήματος δεν επιτρέπει την ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση συσκευών ευρυζωνικότητας κινητής τηλεφωνίας

en: Enable or disable WiMAX mobile broadband devices
el: Ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση WiMAX συσκευών ευρυζωνικότητας κινητής τηλεφωνίας

en: System policy prevents enabling or disabling WiMAX mobile broadband devices
el: Η πολιτική του συστήματος δεν επιτρέπει την ενεργοποίηση ή απενεργοποίηση WiMAX συσκευών ευρυζωνικότητας κινητής τηλεφωνίας

en: Allow control of network connections
el: Να επιτρέπεται ο έλεγχος των συνδέσεων δικτύου

en: System policy prevents control of network connections
el: Η πολιτική συστήματος δεν επιτρέπει τον έλεγχο των συνδέσεων δικτύου

en: Connection sharing via a protected Wi-Fi network
el: Κοινή χρήση σύνδεσης μέσω προστατευμένου ασύρματου δικτύου

en: System policy prevents sharing connections via a protected Wi-Fi network
el: Η πολιτική συστήματος δεν επιτρέπει κοινή χρήση συνδέσεων μέσω προστατευμένου ασύρματου δικτύου

en: Connection sharing via an open Wi-Fi network
el: Κοινή χρήση σύνδεσης μέσω ανοιχτού ασύρματου δικτύου

en: System policy prevents sharing connections via an open Wi-Fi network
el: Η πολιτική συστήματος δεν επιτρέπει κοινή χρήση συνδέσεων μέσω ανοιχτού ασύρματου δικτύου

en: Modify personal network connections
el: Τροποποίηση προσωπικών συνδέσεων δικτύου

en: System policy prevents modification of personal network settings
el: Η πολιτική συστήματος δεν επιτρέπει τροποποίηση των ρυθμίσεων δικτύου

en: Modify network connections for all users
el: Τροποποίηση συνδέσεων δικτύου για όλους τους χρήστες

en: System policy prevents modification of network settings for all users
el: Η πολιτική συστήματος δεν επιτρέπει τροποποίηση των ρυθμίσεων δικτύου για όλους τους χρήστες

en: Modify persistent system hostname
el: Αλλαγή πάγιου ονόματος συστήματος

en: System policy prevents modification of the persistent system hostname
el: Η πολιτική συστήματος δεν επιτρέπει τροποποίηση του πάγιου ονόματος συστήματος

en: %s Network
el: Δίκτυο %s

en: Wired connection %d
el: Ενσύρματη σύνδεση %d

en: # Created by NetworkManager
el: # Δημιουργήθηκε από το NetworkManager

en: # Merged from %s
el: # Συγχωνεύθηκαν από το %s

en: Opening %s failed: %s
el: Το άνοιγμα του %s απέτυχε:%s

en: Writing to %s failed: %s
el: Η εγγραφή στο %s απέτυχε: %s

en: Closing %s failed: %s
el: Το κλείσιμο του %s απέτυχε: %s

en: %s.  Please use --help to see a list of valid options.
el: %s. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε την επιλογή --help για να δείτε τη λίστα των έγκυρων επιλογών.

en: Print NetworkManager version and exit
el: Προβολή έκδοσης του NetworkManager και έξοδος

en: Don't become a daemon
el: Να μη γίνει δαίμονας (daemon)

en: Log level: one of [%s]
el: Επίπεδο σύνδεσης: ένα από τα [%s]

en: Log domains separated by ',': any combination of [%s]
el: Οι τομείς σύνδεσης χωρίζονται με ',': οποιονδήποτε συνδυασμό του [%s]

en: Make all warnings fatal
el: Να γίνουν όλες οι προειδοποιήσεις μοιραίες

en: Specify the location of a PID file
el: Καθορίστε τη τοποθεσία για το αρχείο PID

en: NetworkManager monitors all network connections and automatically
    chooses the best connection to use.  It also allows the user to
    specify wireless access points which wireless cards in the computer
    should associate with.
el: Ο NetworkManager παρακολουθεί όλες τις συνδέσεις δικτύου και αυτόματα
    επιλέγει τη καλύτερη σύνδεση για να χρησιμοποιήσει. Επίσης επιτρέπει τον χρήστη να 
    καθορίσει τα ασύρματα σημεία πρόσβασης με τα οποία οι ασύρματες κάρτες στον υπολογιστή
    πρέπει να συνδεθούν.

en: Could not daemonize: %s [error %u]
el: Αδύνατη η δημιουργία δαίμονα: %s [σφάλμα %u]

en: '%s' is not valid
el: το '%s' δεν είναι έγκυρο

en: Config file location
el: Τοποθεσία αρχείου ρυθμίσεων

en: Config directory location
el: Τοποθεσία αρχείου ρυθμίσεων

en: State file location
el: Τοποθεσία αρχείου κατάστασης

en: List of plugins separated by ','
el: Κατάλογος πρόσθετων χωρισμένων με ','

en: Don't become a daemon, and log to stderr
el: Να μην γίνει δαίμονας και να συνδεθεί στο τυπικό σφάλμα

en: An http(s) address for checking internet connectivity
el: Μια διεύθυνση http(s) για τον έλεγχο της συνδεσιμότητας στο διαδίκτυο

en: The interval between connectivity checks (in seconds)
el: Το διάστημα μεταξύ των ελέγχων συνδεσιμότητας (σε δευτερόλεπτα)

en: The expected start of the response
el: Η αναμενόμενη έναρξη της απάντησης

en: Team
el: Ομάδα

en: Bridge
el: Γέφυρα

en: Wi-Fi
el: Ασύρματο

en: Bluetooth
el: Μπλουτούθ

en: OLPC Mesh
el: Πλέγμα OLPC

en: Mobile Broadband
el: Κινητό ευρυζωνικό

note: TRANSLATORS: Unknown reason for a device state change (NMDeviceStateReason) TRANSLATORS: Unknown reason for a connection state change (NMActiveConnectionStateReason)
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Wired
el: Ενσύρματο

en: property is missing
el: λείπει ιδιότητα

en: '%s' value doesn't match '%s=%s'
el: η τιμή '%s' δεν ταιριάζει '%s=%s'

en: '%s' is neither an UUID nor an interface name
el: το '%s' δεν είναι ούτε ένα UUID ούτε ένα όνομα διεπαφής

en: CA certificate must be in X.509 format
el: Το πιστοποιητικό CA πρέπει να είναι στη μορφή X.509

en: invalid certificate format
el: άκυρη μορφή πιστοποιητικού

en: property is empty
el: η ιδιότητα είναι κενή

en: has to match '%s' property for PKCS#12
el: πρέπει να ταιριάζει η ιδιότητα '%s' για το PKCS#12

en: property is invalid
el: η ιδιότητα είναι άκυρη

en: '%s' is not a valid value for the property
el: το '%s' δεν είναι έγκυρη τιμή για την ιδιότητα

en: '%s' option is empty
el: η επιλογή '%s' είναι κενή

en: '%s' is not a valid IPv4 address for '%s' option
el: το '%s' δεν είναι έγκυρη διεύθυνση IPv4 για την επιλογή '%s'

en: mandatory option '%s' is missing
el: η υποχρεωτική επιλογή '%s' λείπει

en: '%s' is not a valid value for '%s'
el: το '%s' δεν είναι έγκυρη τιμή για το '%s'

en: '%s=%s' is incompatible with '%s > 0'
el: το '%s=%s' είναι ασύμβατο με το '%s > 0'

en: '%s' option is only valid for '%s=%s'
el: η επιλογή '%s' είναι έγκυρη μόνο για '%s=%s'

en: '%s=%s' is not a valid configuration for '%s'
el: το '%s=%s' δεν είναι έγκυρη διαμόρφωση για το '%s'

en: '%s' option requires '%s' option to be set
el: η επιλογή '%s' απαιτεί την αποστολή επιλογής '%s'

en: value '%d' is out of range <%d-%d>
el: η τιμή '%d' είναι εκτός εμβέλειας <%d-%d>

en: is not a valid MAC address
el: δεν είναι μια έγκυρη διεύθυνση MAC

en: '%s' is not a valid UUID
el: το '%s' δεν είναι έγκυρο UUID

en: flags invalid
el: άκυρες σημαίες

en: flags invalid - disabled
el: σημαίες άκυρες - απενεργοποιημένες

en: property invalid (not enabled)
el: άκυρη ιδιότητα (μη ενεργοποιημένη)

en: element invalid
el: άκυρο στοιχείο

en: sum not 100%
el: το άθροισμα δεν είναι 100%

en: property invalid
el: άκυρη ιδιότητα

en: property value '%s' is empty or too long (>64)
el: η τιμή ιδιότητας '%s' είναι κενή η υπερβολικά μεγάλη (>64)

en: '%s' contains invalid char(s) (use [A-Za-z._-])
el: το '%s' περιέχει άκυρους χαρακτήρες (χρησιμοποιήστε [A-Za-z._-])

en: '%s' length is invalid (should be 5 or 6 digits)
el: το μήκος '%s' είναι άκυρο (πρέπει να έχει 5 ή 6 ψηφία)

en: '%s' is not a number
el: το '%s' δεν είναι αριθμός

en: Must specify a P_Key if specifying parent
el: Πρέπει να οριστεί ένα P_Key αν ορίζεται γονέας

en: InfiniBand P_Key connection did not specify parent interface name
el: Η σύνδεση P_Key InfiniBand δεν όρισε γονικό όνομα διεπαφής

en: %d. route is invalid
el: η διαδρομή %d. είναι άκυρη

en: this property cannot be empty for '%s=%s'
el: αυτή η ιδιότητα δεν μπορεί να είναι κενή για '%s=%s'

en: this property is not allowed for '%s=%s'
el: αυτή η ιδιότητα δεν επιτρέπεται για '%s=%s'

en: property is not specified and neither is '%s:%s'
el: η ιδιότητα δεν ορίζεται και ούτε είναι '%s:%s'

en: SSID length is out of range <1-32> bytes
el: Το μήκος SSID είναι εκτός εμβέλειας <1-32> ψηφιολέξεων

en: '%d' is not a valid channel
el: το '%d' δεν είναι έγκυρο κανάλι

en: '%d' is out of valid range <128-16384>
el: το '%d' είναι εκτός της έγκυρης περιοχής <128-16384>

en: setting this property requires non-zero '%s' property
el: η ρύθμιση αυτής της ιδιότητας απαιτεί μη μηδενική ιδιότητα '%s'

en: '%s' is not a valid MAC address
el: το '%s' δεν είναι έγκυρη διεύθυνση MAC

en: flags are invalid
el: οι σημαίες είναι άκυρες

en: '%s' is not a valid Ethernet port value
el: το '%s' δεν είναι έγκυρη τιμή θύρας έθερνετ

en: '%s' is not a valid duplex value
el: το '%s' δεν είναι έγκυρη αμφίδρομη τιμή

en: '%s' security requires '%s=%s'
el: η ασφάλεια '%s' απαιτεί '%s=%s'

en: '%s' security requires '%s' setting presence
el: η ασφάλεια '%s' απαιτεί την παρουσία ρύθμισης '%s'

en: '%s' can only be used with '%s=%s' (WEP)
el: το '%s' μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο με '%s=%s' (WEP)

en: '%s' is not a valid Wi-Fi mode
el: το '%s' δεν είναι έγκυρη κατάσταση Wi-Fi

en: '%s' is not a valid band
el: το '%s' δεν είναι έγκυρη ζώνη

en: Failed to initialize the crypto engine.
el: Απέτυχε η αρχικοποίηση της μηχανής κρυπτογραφίας.

en: Failed to decrypt the private key: unexpected padding length.
el: Απέτυχε η αποκρυπτογράφηση του ιδιωτικού κλειδιού: μη αναμενόμενο μήκος συμπλήρωσης.

en: Failed to decrypt the private key.
el: Απέτυχε η αποκρυπτογράφηση του ιδιωτικού κλειδιού.

en: Error initializing certificate data: %s
el: Σφάλμα κατά την αρχικοποίηση των δεδομένων του πιστοποιητικού: %s

en: Couldn't decode certificate: %s
el: Αδύνατη η αποκωδικοποίηση του πιστοποιητικού: %s

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %s
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση του αποκωδικοποιητή PKCS#12: %s

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %s
el: Αδύνατη η αποκωδικοποίηση του αρχείου PKCS#12: %s

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %s
el: Αδύνατη η διαπίστωση του αρχείου PKCS#12: %s

en: Couldn't initialize PKCS#8 decoder: %s
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση του αποκωδικοποιητή PKCS#8: %s

en: Couldn't decode PKCS#8 file: %s
el: Αδύνατη η αποκωδικοποίηση του αρχείου PKCS#8: %s

en: Failed to initialize the crypto engine: %d.
el: Απέτυχε η αρχικοποίηση της μηχανής κρυπτογραφίας: %d.

en: Failed to initialize the decryption cipher slot.
el: Απέτυχε η αρχικοποίηση του αλγορίθμου αποκρυπτογράφησης.

en: Failed to set symmetric key for decryption.
el: Απέτυχε ο ορισμός συμμετρικού κλειδιού για την αποκρυπτογράφηση.

en: Failed to set IV for decryption.
el: Απέτυχε ο ορισμός IV για την αποκρυπτογράφηση.

en: Failed to initialize the decryption context.
el: Απέτυχε η αρχικοποίηση της αποκρυπτογράφησης.

en: Failed to decrypt the private key: %d.
el: Απέτυχε η αποκρυπτογράφηση του ιδιωτικού κλειδιού: %d.

en: Failed to decrypt the private key: decrypted data too large.
el: Απέτυχε η αποκρυπτογράφηση του ιδιωτικού κλειδιού: τα αποκρυπτογραφημένα δεδομένα είναι πάρα πολλά.

en: Failed to finalize decryption of the private key: %d.
el: Απέτυχε η ολοκλήρωση της αποκρυπτογράφησης του ιδιωτικού κλειδιού: %d.

en: Failed to initialize the encryption cipher slot.
el: Απέτυχε η αρχικοποίηση του αλγορίθμου κρυπτογράφησης.

en: Failed to set symmetric key for encryption.
el: Απέτυχε ο ορισμός συμμετρικού κλειδιού για την κρυπτογράφηση.

en: Failed to set IV for encryption.
el: Απέτυχε ο ορισμός IV για την κρυπτογράφηση.

en: Failed to initialize the encryption context.
el: Απέτυχε η αρχικοποίηση του πλαισίου της κρυπτογράφησης.

en: Failed to encrypt: %d.
el: Αποτυχία κρυπτογράφησης: %d.

en: Unexpected amount of data after encrypting.
el: Μη αναμενόμενη ποσότητα δεδομένων μετά την κρυπτογράφηση.

en: Couldn't decode certificate: %d
el: Αδύνατη η αποκωδικοποίηση του πιστοποιητικού: %d

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %d
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση του αποκωδικοποιητή PKCS#12: %d

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %d
el: Αδύνατη η αποκωδικοποίηση του αρχείου PKCS#12: %d

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %d
el: Αδύνατη η διαπίστωση του αρχείου PKCS#12: %d

en: Could not generate random data.
el: Αδύνατη η δημιουργία τυχαίων δεδομένων.

en: PEM key file had no end tag '%s'.
el: Το αρχείο κλειδιού PEM δεν είχε ετικέτα τέλους '%s'.

en: Malformed PEM file: Proc-Type was not first tag.
el: Κακοσχηματισμένο αρχείο PEM: Η πρώτη ετικέτα δεν ήταν η Proc-Type.

en: Malformed PEM file: unknown Proc-Type tag '%s'.
el: Κακοσχηματισμένο αρχείο PEM: Άγνωστη η ετικέτα Proc-Type '%s'.

en: Malformed PEM file: DEK-Info was not the second tag.
el: Κακοσχηματισμένο αρχείο PEM: Η δεύτερη ετικέτα δεν ήταν η DEK-Info.

en: Malformed PEM file: no IV found in DEK-Info tag.
el: Κακοσχηματισμένο αρχείο PEM: Δεν βρέθηκε IV στην ετικέτα DEK-Info.

en: Malformed PEM file: invalid format of IV in DEK-Info tag.
el: Κακοσχηματισμένο αρχείο PEM: Άκυρη μορφή του IV στην ετικέτα DEK-Info.

en: Malformed PEM file: unknown private key cipher '%s'.
el: Κακοσχηματισμένο αρχείο PEM: Άγνωστος ο κρυπτογραφικός αλγόριθμος '%s' του ιδιωτικού κλειδιού.

en: Could not decode private key.
el: Αδύνατη η αποκωδικοποίηση του ιδιωτικού κλειδιού.

en: Failed to find expected PKCS#8 start tag.
el: Αποτυχία εύρεσης της αναμενόμενης ετικέτας αρχής PKCS#8.

en: Failed to find expected PKCS#8 end tag '%s'.
el: Αποτυχία εύρεσης της αναμενόμενης ετικέτας τέλους PKCS#8 '%s'.

en: Failed to decode PKCS#8 private key.
el: Αδύνατη η αποκωδικοποίηση του προσωπικού κλειδιού PKCS#8.

en: IV must be an even number of bytes in length.
el: Το μήκος του IV πρέπει να αντιστοιχεί σε άρτιο αριθμό byte.

en: IV contains non-hexadecimal digits.
el: Το IV περιέχει μη δεκαεξαδικά ψηφία.

en: Unable to determine private key type.
el: Αδύνατος ο προσδιορισμός του τύπου του ιδιωτικού κλειδιού.

en: PEM certificate had no start tag '%s'.
el: Η πιστοποίηση PEM δεν είχε ετικέτα αρχής '%s'.

en: PEM certificate had no end tag '%s'.
el: Η πιστοποίηση PEM δεν είχε ετικέτα τέλους '%s'.

en: Failed to decode certificate.
el: Απέτυχε η αποκωδικοποίηση του πιστοποιητικού.

en: Unknown log level '%s'
el: Άγνωστο επίπεδο καταγραφής '%s'

en: Unknown log domain '%s'
el: Άγνωστος τομέας καταγραφής '%s'

en: '%s' is not valid; use [%s] or [%s]
el: το '%s' δεν είναι έγκυρο· χρησιμοποιήστε [%s] ή [%s]

en: missing name, try one of [%s]
el: λείπει όνομα, δοκιμάστε ένα από τα [%s]

en: '%s' not among [%s]
el: το '%s' δεν είναι μεταξύ των [%s]

en: unknown
el: άγνωστη

en: unmanaged
el: χωρίς διαχείριση

en: unavailable
el: μη διαθέσιμη

en: disconnected
el: αποσυνδέθηκε

en: connecting (prepare)
el: σύνδεση (προετοιμασία)

en: connecting (configuring)
el: σύνδεση (διαμόρφωση)

en: connecting (need authentication)
el: σύνδεση (απαιτείται πιστοποίηση)

en: connecting (getting IP configuration)
el: σύνδεση (γίνεται λήψη ρυθμίσεων IP)

en: connecting (checking IP connectivity)
el: σύνδεση (γίνεται έλεγχος συνδεσιμότητας της IP)

en: connecting (starting secondary connections)
el: σύνδεση (γίνεται εκκίνηση των δευτερευουσών συνδέσεων)

en: connected
el: συνδέθηκε

en: deactivating
el: απενεργοποίηση

en: connection failed
el: αποτυχία σύνδεσης

en: yes
el: ναι

en: no
el: όχι

en: No reason given
el: Δε δόθηκε αιτία

note: We should not really come here
en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Device is now managed
el: Η συσκευή είναι τώρα με διαχείριση

en: Device is now unmanaged
el: Η συσκευή είναι τώρα χωρίς διαχείριση

en: The device could not be readied for configuration
el: Η συσκευή δεν μπόρεσε να διαβαστεί για τη διαμόρφωση

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
el: Η διαμόρφωση IP δε μπόρεσε να δεσμευτεί (δεν υπάρχει διαθέσιμη διεύθυνση, χρονικό όριο, κ.λ.π.)

en: The IP configuration is no longer valid
el: Η διαμόρφωση IP δεν είναι πια έγκυρη

en: Secrets were required, but not provided
el: Τα μυστικά απαιτήθηκαν, αλλά δεν προσφέρθηκαν

en: 802.1X supplicant disconnected
el: Αποσυνδέθηκε η αίτηση άδειας πρόσβασης 802.1X

en: 802.1X supplicant configuration failed
el: Αποτυχία διαμόρφωσης αίτησης άδειας πρόσβασης 802.1X

en: 802.1X supplicant failed
el: Αποτυχία αίτησης άδειας πρόσβασης 802.1X

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
el: Η αίτηση άδειας πρόσβασης 802.1x πήρε υπερβολικά πολύ ώρα για να πιστοποιηθεί

en: PPP service failed to start
el: Αποτυχία εκκίνησης της υπηρεσίας PPP

en: PPP service disconnected
el: Αποσυνδέθηκε η υπηρεσία PPP

en: PPP failed
el: Το PPP απέτυχε

en: DHCP client failed to start
el: Αποτυχία εκκίνησης του πελάτη DHCP

en: DHCP client error
el: Σφάλμα πελάτη DHCP

en: DHCP client failed
el: Αποτυχία του πελάτη DHCP

en: Shared connection service failed to start
el: Αποτυχία εκκίνησης υπηρεσίας της κοινόχρηστης σύνδεσης

en: Shared connection service failed
el: Αποτυχία υπηρεσίας της κοινόχρηστης σύνδεσης

en: AutoIP service failed to start
el: Αποτυχία εκκίνησης της υπηρεσίας AutoIP

en: AutoIP service error
el: Σφάλμα υπηρεσίας AutoIP

en: AutoIP service failed
el: Αποτυχία υπηρεσίας AutoIP

en: The line is busy
el: Η γραμμή είναι απασχολημένη

en: No dial tone
el: Χωρίς ήχο κλήσης

en: No carrier could be established
el: Δεν μπόρεσε να προσδιοριστεί μεταφορέας

en: The dialing request timed out
el: Έληξε το αίτημα κλήσης

en: The dialing attempt failed
el: Απέτυχε η προσπάθεια κλήσης

en: Modem initialization failed
el: Απέτυχε η προετοιμασία του μόντεμ

en: Failed to select the specified APN
el: Αποτυχία επιλογής του συγκεκριμένου APN

en: Not searching for networks
el: Δεν ψάχνει για δίκτυα

en: Network registration denied
el: Άρνηση εγγραφής του δικτύου

en: Network registration timed out
el: Έληξε η εγγραφή του δικτύου

en: Failed to register with the requested network
el: Αποτυχία εγγραφής με το ζητούμενο δίκτυο

en: PIN check failed
el: Απέτυχε ο έλεγχος του PIN

en: Necessary firmware for the device may be missing
el: Μπορεί να λείπει το απαραίτητο υλικολογισμικό για τη συσκευή

en: The device was removed
el: Αφαιρέθηκε η συσκευή

en: NetworkManager went to sleep
el: Ο διαχειριστής δικτύου πήγε σε ύπνωση

en: The device's active connection disappeared
el: Εξαφανίστηκε η ενεργή σύνδεση της συσκευής

en: Device disconnected by user or client
el: Η συσκευή αποσυνδέθηκε από τον χρήστη ή τον πελάτη

en: Carrier/link changed
el: Άλλαξε ο μεταφορέας/σύνδεσμος

en: The device's existing connection was assumed
el: Θεωρήθηκε η υφιστάμενη σύνδεση της συσκευής

en: The supplicant is now available
el: Η αίτηση άδειας πρόσβασης είναι τώρα διαθέσιμη

en: The modem could not be found
el: Το μόντεμ δεν μπόρεσε να βρεθεί

en: The Bluetooth connection failed or timed out
el: Απέτυχε ή έληξε η σύνδεση μπλουτούθ

en: GSM Modem's SIM card not inserted
el: Δεν εισήχθη η κάρτα SIM του GSM μόντεμ

en: GSM Modem's SIM PIN required
el: Απαιτείται το PIN SIM του GSM μόντεμ

en: GSM Modem's SIM PUK required
el: Απαιτείται το PUK SIM του GSM μόντεμ

en: GSM Modem's SIM wrong
el: Εσφαλμένο SIM του GSM Modem

en: InfiniBand device does not support connected mode
el: Η συσκευή InfiniBand δεν υποστηρίζει συνδεδεμένη λειτουργία

en: A dependency of the connection failed
el: Μια εξάρτηση της σύνδεσης απέτυχε

en: A problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
el: Πρόβλημα με το RFC 2684 Ethernet μέσω γέφυρας ADSL

en: ModemManager is unavailable
el: Ο διαχειριστής μόντεμ δεν είναι διαθέσιμος

en: The Wi-Fi network could not be found
el: Το ασύρματο δίκτυο δεν μπόρεσε να βρεθεί

en: A secondary connection of the base connection failed
el: Μια δευτερεύουσα σύνδεση της βασικής σύνδεσης απέτυχε

en: DCB or FCoE setup failed
el: Η ρύθμιση DCB ή FCoE απέτυχε

en: teamd control failed
el: αποτυχία ελέγχου teamd

en: Modem failed or no longer available
el: Το μόντεμ απέτυχε ή δεν είναι πια διαθέσιμο

en: Modem now ready and available
el: Το μόντεμ τώρα είναι έτοιμο και διαθέσιμο

en: SIM PIN was incorrect
el: Το PIN του SIM ήταν εσφαλμένο

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Identity
el: Ταυτότητα

en: Private key password
el: Ιδιωτικό κλειδί κωδικού πρόσβασης

en: Key
el: Κλειδί

en: Service
el: Υπηρεσία

en: A password is required to connect to '%s'.
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης για σύνδεση στο '%s'.

en: Authentication required by wireless network
el: Απαιτείται πιστοποίηση από το ασύρματο δίκτυο

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
el: Απαιτούνται κωδικοί πρόσβασης ή κλειδιά κρυπτογράφησης για πρόσβαση στο ασύρματο δίκτυο '%s'.

en: Wired 802.1X authentication
el: Πιστοποίηση ενσύρματου 802.1X

en: DSL authentication
el: Πιστοποίηση DSL

en: PIN code required
el: Απαιτείται ο κωδικός PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
el: Ο κωδικός PIN απαιτείται για τη συσκευή κινητής ευρυζωνικής σύνδεσης

en: Mobile broadband network password
el: Κωδικός πρόσβασης δικτύου κινητής ευρυζωνικής σύνδεσης

en: Gateway
el: Πύλη δικτύου

en: field '%s' has to be alone
el: το πεδίο '%s' πρέπει να είναι μόνο του

en: auto
el: αυτόματα

en: '%s' is not a valid Ethernet MAC
el: το '%s' δεν είναι έγκυρο έθερνετ MAC

en: %d (key)
el: %d (πλήκτρο)

en: %d (passphrase)
el: %d (συνθηματικό)

en: %d (unknown)
el: %d (άγνωστο)

en: 0 (NONE)
el: 0 (ΚΑΝΕΝΑ)

en: 0 (none)
el: 0 (κανένα)

en: agent-owned,
el: του διαμεσολαβητή,

en: not saved,
el: μη αποθηκευμένο,

en: not required,
el: μη απαιτούμενο,

en: '%s' is not valid; use <option>=<value>
el: το '%s' δεν είναι έγκυρο· χρησιμοποιήστε <option>=<value>

en: '%s' is not a valid number (or out of range)
el: το '%s' δεν είναι έγκυρος αριθμός (ή εκτός εμβέλειας)

en: '%s' is not a valid hex character
el: το '%s' δεν είναι έγκυρος δεκαεξαδικός χαρακτήρας

en: Enter a list of bonding options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,... 
    Valid options are: %s
    'mode' can be provided as a name or a number:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Example: mode=2,miimon=120
el: Εισάγετε έναν κατάλογο επιλογών δεσμών μορφοποιημένων ως:
      option = <value>, option = <value>,... 
    Έγκυρες επιλογές είναι: %s
    η 'κατάσταση' μπορεί να δοθεί ως όνομα ή αριθμός:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Παράδειγμα: mode=2,miimon=120

en: the value '%s' is not a valid UUID
el: η τιμή '%s' δεν είναι έγκυρο UUID

en: 0 (disabled)
el: 0 (απενεργοποιημένο)

en: enabled,
el: ενεργοποιημένο,

en: advertise,
el: γνωστοποίηση,

en: willing,
el: πρόθυμο,

en: '%s' is not a valid DCB flag
el: το '%s' δεν είναι έγκυρη σημαία DCB

en: must contain 8 comma-separated numbers
el: πρέπει να περιέχει 8 αριθμούς χωριζόμενους με κόμμα

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive) or %u
el: το '%s' δεν είναι ένας αριθμός μεταξύ 0 και %u (συμπεριλαμβανόμενου) ή %u

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive)
el: το '%s' δεν είναι ένας αριθμός μεταξύ 0 και %u (συμπεριλαμβανόμενου)

en: bandwidth percentages must total 100%%
el: τα ποσοστά εύρους ζώνης πρέπει να είναι συνολικά 100%%

en: '%s' is not a valid IBoIP P_Key
el: το '%s' δεν είναι έγκυρο P_Key IBoIP

en: default
el: προεπιλογή

en: '%s' is not a valid channel; use <1-13>
el: το '%s' δεν είναι έγκυρο κανάλι· χρησιμοποιήστε <1-13>

en: invalid priority map '%s'
el: άκυρη χαρτογράφηση προτεραιότητας '%s'

en: Enter a list of S/390 options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,...
    Valid options are: %s
el: Εισάγετε έναν κατάλογο επιλογών S/390 μορφοποιημένων ως:
      option = <value>, option = <value>,...
    Έγκυρες επιλογές είναι: %s

en: '%s' is not a valid channel
el: το '%s' δεν είναι ενεργό κανάλι

en: '%ld' is not a valid channel
el: το '%ld' δεν είναι έγκυρο κανάλι

en: '%s' not compatible with %s '%s', please change the key or set the right %s first.
el: το '%s' δεν είναι συμβατό με το %s '%s', παρακαλούμε αλλάξτε το κλειδί ή ορίστε το σωστό %s πρώτα.

note: macro that returns @func as const (guint32(*)(NMSetting*)) type, but checks * that the actual type is (guint32(*)(type *)).
en: nmcli can accepts both direct JSON configuration data and a file name containing the configuration. In the latter case the file is read and the contents is put into this property.
    
    Examples: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf
el: Το nmcli μπορεί να αποδεχθεί και άμεσα δεδομένα διαμόρφωσης JSON και ένα όνομα αρχείου που περιέχει τη διαμόρφωση. Στη δεύτερη περίπτωση το αρχείο διαβάζεται και τα περιεχόμενα τοποθετούνται σε αυτήν την ιδιότητα.
    
    Παραδείγματα: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf

en: Enter bytes as a list of hexadecimal values.
    Two formats are accepted:
    (a) a string of hexadecimal digits, where each two digits represent one byte
    (b) space-separated list of bytes written as hexadecimal digits (with optional 0x/0X prefix, and optional leading 0).
    
    Examples: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2
el: Εισάγετε ψηφιολέξεις (bytes) ως έναν κατάλογο δεκαεξαδικών τιμών.
    Δύο μορφές είναι αποδεκτές:
    (α) μια συμβολοσειρά δεκαεξαδικών ψηφίων, όπου κάθε δύο ψηφία αντιστοιχούν σε μια ψηφιολέξη
    (β) κατάλογο που χωρίζεται με κενά των ψηφιολέξεων που είναι γραμμένες ως δεκαεξαδικά ψηφία (με προαιρετικό πρόθεμα 0x/0X και προαιρετικό προπορευόμενο 0).
    
    Παραδείγματα: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2

en: Forward delay
el: Καθυστέρηση προώθησης

en: Hello time
el: Χρόνος χαιρετισμού

en: Max age
el: Μέγιστη ωρίμανση

en: Enter a list of user permissions. This is a list of user names formatted as:
      [user:]<user name 1>, [user:]<user name 2>,...
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: alice bob charlie
el: Εισάγετε έναν κατάλογο δικαιωμάτων χρήστη. Αυτός είναι ένας κατάλογος ονομάτων χρήστη μορφοποιημένων ως:
      [user:]<user name 1>, [user:]<user name 2>,...
    Τα στοιχεία μπορούν να διαχωριστούν με κόμματα ή κενά.
    
    Παράδειγμα: Αλίκη Πέτρος Γιώργος

en: Enter secondary connections that should be activated when this connection is
    activated. Connections can be specified either by UUID or ID (name). nmcli
    transparently translates names to UUIDs. Note that NetworkManager only supports
    VPNs as secondary connections at the moment.
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7
el: Εισάγετε δευτερεύουσες συνδέσεις που πρέπει να ενεργοποιηθούν όταν αυτή η σύνδεση ενεργοποιηθεί.
    Οι συνδέσεις μπορούν να οριστούν είτε με UUID ή με ID (όνομα). Το nmcli
    μεταφράζει καθαρά ονόματα σε UUIDs. Σημειώστε ότι ο NetworkManager υποστηρίζει μόνο
    VPNs ως δευτερεύουσες συνδέσεις προς το παρόν.
    Τα στοιχεία μπορούν να διαχωριστούν με κόμματα ή κενά.
    
    Παράδειγμα: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7

en: Enter a list of IPv4 addresses of DNS servers.
    
    Example: 8.8.8.8, 8.8.4.4
el: Εισάγετε έναν κατάλογο των διευθύνσεων IPv4 των διακομιστών DNS.
    
    παράδειγμα: 8.8.8.8, 8.8.4.4

en: Enter a list of IPv6 addresses of DNS servers.  If the IPv6 configuration method is 'auto' these DNS servers are appended to those (if any) returned by automatic configuration.  DNS servers cannot be used with the 'shared' or 'link-local' IPv6 configuration methods, as there is no upstream network. In all other IPv6 configuration methods, these DNS servers are used as the only DNS servers for this connection.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1
el: Εισάγετε έναν κατάλογο διευθύνσεων IPv6 των διακομιστών DNS. Αν η μέθοδος διαμόρφωσης IPv6 είναι 'αυτόματα' αυτοί οι διακομιστές DNS προσαρτώνται σε αυτούς που επιστρέφονται (αν υπάρχουν) από την αυτόματη διαμόρφωση. Οι διακομιστές DNS δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν με τις μεθόδους διαμόρφωσης IPv6 'κοινόχρηστο' ή 'τοπικός σύνδεσμος', επειδή δεν υπάρχει ανοδικό δίκτυο. Σε όλες τις άλλες τις μεθόδους διαμόρφωσης IPv6, αυτοί οι διακομιστές DNS χρησιμοποιούνται ως οι μόνοι διακομιστές DNS για αυτήν τη σύνδεση.
    
    Παράδειγμα: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1

en: Enter the type of WEP keys. The accepted values are: 0 or unknown, 1 or key, and 2 or passphrase.
el: Εισάγετε τον τύπο των κλειδιών WEP. Οι αποδεκτές τιμές είναι: 0 ή άγνωστο, 1 ή κλειδί και 2 ή συνθηματικό.

en: OK
el: Εντάξει

en: Could not create temporary file: %s
el: Αδύνατη η δημιουργία προσωρινού αρχείου: %s

en: Editor failed: %s
el: Αποτυχία επεξεργασίας: %s

en: Could not re-read file: %s
el: Αδύνατη η επανάγνωση του αρχείου: %s

en: Connecting
el: Γίνεται σύνδεση

en: Don't print anything
el: Μην εκτυπώσεις τίποτα

en: Wait for NetworkManager startup instead of a connection
el: Περιμένετε για την εκκίνηση του NetworkManager αντί για μια σύνδεση

en: Exit immediately if NetworkManager is not running or connecting
el: Άμεση έξοδος αν ο NetworkManager δεν εκτελείτε ή δεν συνδέετε

en: Waits for NetworkManager to finish activating startup network connections.
el: Περιμένει ο NetworkManager να ολοκληρώσει την ενεργοποίηση των συνδέσεων του δικτύου εκκίνησης.

en: Invalid option.  Please use --help to see a list of valid options.
el: Άκυρη επιλογή. Παρακαλώ χρησιμοποιήστε --help για να δείτε τη λίστα των έγκυρων επιλογών.

en: GROUP
el: ΟΜΑΔΑ

en: Error: NetworkManager is not running.
el: Σφάλμα: Δεν εκτελείται ο διαχειριστής δικτύου.

en: none
el: κανένα

en: portal
el: πύλη

en: limited
el: περιορισμένη

en: full
el: πλήρης

note: define some prompts for connection editor
en: Setting name?
el: Το όνομα της ρύθμισης;

en: Property name?
el: Το όνομα της ιδιότητας;

en: Enter connection type:
el: Εισαγωγή τύπου σύνδεσης:

en: activating
el: ενεργοποίηση

en: activated
el: ενεργοποιήθηκε

en: deactivated
el: απενεργοποιήθηκε

en: VPN connecting (prepare)
el: Συνδέεται το VPN (προετοιμασία)

en: VPN connecting (need authentication)
el: Συνδέεται το VPN (απαιτείται πιστοποίηση)

en: VPN connecting
el: Συνδέεται το VPN

en: VPN connecting (getting IP configuration)
el: Συνδέεται το VPN (γίνεται λήψη διαμόρφωσης IP)

en: VPN connected
el: Το VPN συνδέθηκε

en: VPN connection failed
el: Αποτυχία σύνδεσης VPN

en: VPN disconnected
el: Το VPN αποσυνδέθηκε

en: never
el: ποτέ

en: Usage: nmcli connection edit { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>
    
    Edit an existing connection profile in an interactive editor.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path
    
    ARGUMENTS := [type <new connection type>] [con-name <new connection name>]
    
    Add a new connection profile in an interactive editor.
el: Χρήση: επεξεργασία σύνδεσης nmcli { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>
    
    Επεξεργασία μιας υφιστάμενης κατατομής σύνδεσης με έναν διαδραστικό επεξεργαστή.
    Η κατατομή ταυτοποιείται από το όνομά της, το UUID ή τη διαδρομή διαύλου δεδομένων
    
    ARGUMENTS := [type <new connection type>] [con-name <new connection name>]
    
    Προσθήκη μιας νέας κατατομής σύνδεσης σε έναν διαδραστικό επεξεργαστή.

en: Usage: nmcli connection reload { help }
    
    Reload all connection files from disk.
el: Χρήση: επαναφόρτωση σύνδεσης nmcli { help }
    
    Επαναφόρτωση όλων των αρχείων σύνδεσης από τον δίσκο.

en: Usage: nmcli connection load { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <filename> [<filename>...]
    
    Load/reload one or more connection files from disk. Use this after manually
    editing a connection file to ensure that NetworkManager is aware of its latest
    state.
el: Χρήση: φόρτωση σύνδεσης nmcli { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <filename> [<filename>...]
    
    Φόρτωση/επαναφόρτωση ενός ή περισσότερων αρχείων σύνδεσης από δίσκο. Χρησιμοποιήστε αυτό μετά χειροκίνητα
    επεξεργαστείτε ένα αρχείο σύνδεσης για να εξασφαλίσετε ότι ο NetworkManager γνωρίζει την τελευταία του
    κατάσταση.

en: Connection profile details
el: Λεπτομέρειες κατατομής σύνδεσης

en: Error: 'connection show': %s
el: Σφάλμα: 'εμφάνιση σύνδεσης': %s

en: Active connection details
el: Ενεργοποίηση λεπτομερειών σύνδεσης

en: invalid field '%s'; allowed fields: %s and %s, or %s,%s
el: άκυρο πεδίο '%s'· επιτρεπόμενα πεδία: %s και %s, ή %s,%s

en: '%s' has to be alone
el: το '%s' πρέπει να είναι μόνο του

en: NetworkManager active profiles
el: Ενεργές κατατομές διαχειριστή δικτύου

en: NetworkManager connection profiles
el: Κατατομές σύνδεσης διαχειριστή δικτύου

en: Error: %s argument is missing.
el: Σφάλμα: λείπει το όρισμα %s.

en: Error: %s - no such connection profile.
el: Σφάλμα: %s - δεν υπάρχει τέτοια κατατομή σύνδεσης.

en: Error: %s.
el: Σφάλμα: %s.

en: no active connection on device '%s'
el: δεν υπάρχει ενεργή σύνδεση στη συσκευή '%s'

en: no active connection or device
el: δεν υπάρχει ενεργή σύνδεση ή συσκευή

en: device '%s' not compatible with connection '%s'
el: η συσκευή '%s' δεν είναι συμβατή με τη σύνδεση '%s'

en: no device found for connection '%s'
el: δεν βρέθηκε συσκευή για τη σύνδεση '%s'

en: Connection successfully activated (D-Bus active path: %s)
el: Ενεργοποιήθηκε επιτυχώς η σύνδεση (ενεργή διαδρομή διαύλου δεδομένων: %s)

en: Error: Connection activation failed: %s
el: Σφάλμα: Αποτυχία ενεργοποίησης σύνδεσης: %s

en: unknown device '%s'.
el: άγνωστη συσκευή '%s'.

en: neither a valid connection nor device given
el: δεν υπάρχει ούτε έγκυρη σύνδεση ούτε δεδομένη συσκευή

en: Error: invalid extra argument '%s'.
el: Σφάλμα: άκυρη πρόσθετη παράμετρος '%s'.

en: preparing
el: προετοιμασία

en: Error: No connection specified.
el: Σφάλμα: Δεν ορίστηκε σύνδεση.

en: Warning: master='%s' doesn't refer to any existing profile.
el: Προειδοποίηση: κύριο='%s' δεν αναφέρεται σε καμιά υφιστάμενη κατατομή.

en: Error: invalid property '%s': %s.
el: Σφάλμα: άκυρη ιδιότητα '%s': %s.

en: Error: invalid connection type; %s.
el: Σφάλμα: άκυρος τύπος σύνδεσης· %s.

en: Error: '%s' is not a valid monitoring mode; use '%s' or '%s'.
el: Σφάλμα: το '%s' δεν είναι έγκυρη κατάσταση παρακολούθησης· χρησιμοποιήστε '%s' ή '%s'.

en: Error: value for '%s' is missing.
el: Σφάλμα: λείπει η τιμή για το '%s'.

en: Error: <setting>.<property> argument is missing.
el: Σφάλμα: λείπει το όρισμα <setting>.<property>.

en: Error: invalid or not allowed setting '%s': %s.
el: Σφάλμα: άκυρη ή μη επιτρεπόμενη ρύθμιση '%s': %s.

en: Error: invalid <setting>.<property> '%s'.
el: Σφάλμα: άκυρο <setting>.<property> '%s'.

note: We print here human readable text, but as scripts might parse this output * (with LANG=C), this is important to not change in the future. At least * not unless called with a new command line flag, that requests a different output. * * That means, be very careful if you change this message, it might 
en: Connection '%s' (%s) successfully added.
el: Η σύνδεση '%s' (%s) προστέθηκε με επιτυχία.

en: Error: value for '%s' argument is required.
el: Σφάλμα: απαιτείται τιμή για το όρισμα '%s'.

en: Error: 'save': %s.
el: Σφάλμα: 'αποθήκευση': %s.

en: ['%s' setting values]
el: [τιμές ρύθμισης '%s']

en: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: enter setting/property for editing
    
    This command enters into a setting or property for editing it.
    
    Examples: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses
el: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: εισαγωγή ρύθμισης/ιδιότητας για επεξεργασία
    
    Αυτή η εντολή μπαίνει σε μια ρύθμιση ή ιδιότητα για επεξεργασία της.
    
    Παραδείγματα: nmcli> goto connection
                  nmcli connection> goto secondaries
                  nmcli> goto ipv4.addresses

en: remove <setting>[.<prop>]  :: remove setting or reset property value
    
    This command removes an entire setting from the connection, or if a property
    is given, resets that property to the default value.
    
    Examples: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu
el: remove <setting>[.<prop>]  :: αφαίρεση ρύθμισης ή επαναφορά τιμής ιδιότητας
    
    Αυτή η εντολή αφαιρεί μια συνολική ρύθμιση από τη σύνδεση, ή αν μια ιδιότητα, 
     είναι δεδομένη, επαναφέρει αυτήν την ιδιότητα στην προεπιλεγμένη τιμή.
    
    Παραδείγματα: nmcli> remove wifi-sec
                  nmcli> remove eth.mtu

en: set [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    
    This command sets property value.
    
    Example: nmcli> set con.id My connection
el: set [<setting>.<prop> <value>]  :: ορισμός τιμής ιδιότητας
    
    Αυτή η εντολή ορίζει την τιμή ιδιότητας.
    
    Παράδειγμα: nmcli> set con.id My connection

en: describe [<setting>.<prop>]  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
el: describe [<setting>.<prop>]  :: περιγραφή ιδιότητας
    
    Εμφανίζει την περιγραφή ιδιότητας. Μπορείτε να συμβουλευτείτε τη σελίδα του εγχειριδίου nm-settings(5) για να δείτε όλες τις ρυθμίσεις NM και τις ιδιότητες.

en: print [all]  :: print setting or connection values
    
    Shows current property or the whole connection.
    
    Example: nmcli ipv4> print all
el: print [all]  :: εκτύπωση ρύθμισης ή τιμών σύνδεσης
    
    Εμφανίζει την τρέχουσα ιδιότητα ή ολόκληρη τη σύνδεση.
    
    Παράδειγμα: nmcli ipv4> print all

en: save [persistent|temporary]  :: save the connection
    
    Sends the connection profile to NetworkManager that either will save it
    persistently, or will only keep it in memory. 'save' without an argument
    means 'save persistent'.
    Note that once you save the profile persistently those settings are saved
    across reboot or restart. Subsequent changes can also be temporary or
    persistent, but any temporary changes will not persist across reboot or
    restart. If you want to fully remove the persistent connection, the connection
    profile must be deleted.
el: save [persistent|temporary]  :: αποθήκευση της σύνδεσης
    
    Στέλνει την κατατομή σύνδεσης στο διαχειριστή δικτύου που είτε την αποθηκεύει
    μόνιμα, είτε την κρατά απλά στη μνήμη. 'save' χωρίς όρισμα
    σημαίνει 'save persistent'.
    Σημειώστε ότι μόλις αποθηκεύσετε την κατατομή μόνιμα αυτές οι ρυθμίσεις αποθηκεύονται
    μέσα από επανεκκίνηση. Οι επόμενες αλλαγές μπορεί επίσης να είναι προσωρινές ή
    μόνιμες, αλλά οποιεσδήποτε προσωρινές αλλαγές δεν θα παραμείνουν
    στην επανεκκίνηση. Αν θέλετε να αφαιρέσετε πλήρως τη μόνιμη σύνδεση, πρέπει να
    διαγραφεί η μόνιμη κατατομή.

en: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: activate the connection
    
    Activates the connection.
    
    Available options:
    <ifname>    - device the connection will be activated on
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) or NSP (WiMAX) (prepend with / when <ifname> is not specified)
el: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: ενεργοποίηση της σύνδεσης
    
    Ενεργοποιεί τη σύνδεση.
    
    Διαθέσιμες επιλογές:
    <ifname>    - η συσκευή στην οποία θα ενεργοποιηθεί η σύνδεση
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) ή NSP (WiMAX) (πρόταξη με / όταν το <ifname> δεν ορίζεται)

en: back  :: go to upper menu level
el: back  :: μετάβαση στο ανώτερο επίπεδο μενού

en: help/? [<command>]  :: help for the nmcli commands
el: help/? [<command>]  :: βοήθεια για τις εντολές nmcli

en: quit  :: exit nmcli
    
    This command exits nmcli. When the connection being edited is not saved, the user is asked to confirm the action.
el: quit  :: έξοδος από το nmcli
    
    Με αυτή η εντολή φεύγει από το nmcli. Όταν η επεξεργαζόμενη σύνδεση δεν αποθηκεύεται, ζητάται από τον χρήστη να επιβεβαιώσει την ενέργεια.

en: Unknown command: '%s'
el: Άγνωστη εντολή: '%s'

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Property menu ]---
    set      [<value>]               :: set new value
    add      [<value>]               :: add new option to the property
    change                           :: change current value
    remove   [<index> | <option>]    :: delete the value
    describe                         :: describe property
    print    [setting | connection]  :: print property (setting/connection) value(s)
    back                             :: go to upper level
    help/?   [<command>]             :: print this help or command description
    quit                             :: exit nmcli
el: ---[ Μενού ιδιοτήτων ]---
    set      [<value>]               :: ορισμός νέας τιμής
    add      [<value>]               :: προσθήκη νέας επιλογής στην ιδιότητα
    change                           :: αλλαγή τρέχουσας τιμής
    remove   [<index> | <option>]    :: διαγραφή της τιμής
    describe                         :: περιγραφή ιδιότητας
    print    [setting | connection]  :: εκτύπωση τιμών ιδιότητας (ρύθμιση/σύνδεση)
    back                             :: μετάβαση στο ανώτερο επίπεδο
    help/?   [<command>]             :: εκτύπωση αυτής της βοήθειας ή περιγραφής εντολής
    quit                             :: έξοδος από το nmcli

en: set [<value>]  :: set new value
    
    This command sets provided <value> to this property
el: set [<value>]  :: ορισμός νέας τιμής
    
    Αυτή η εντολή ορίζει την παρεχόμενη <value> στην ιδιότητά της

en: add [<value>]  :: append new value to the property
    
    This command adds provided <value> to this property, if the property is of a container type. For single-valued properties the property value is replaced (same as 'set').
el: add [<value>]  :: προσαρτήστε νέα τιμή στην ιδιότητα
    
    Αυτή η εντολή προσθέτει την παρεχόμενη <value> σε αυτήν την ιδιότητα, αν η ιδιότητα είναι του τύπου περιέκτη. Για ιδιότητες με μοναδική τιμή η τιμή της ιδιότητας αντικαθίσταται (ίδιο όπως στο 'set').

en: change  :: change current value
    
    Displays current value and allows editing it.
el: change  :: αλλαγή της τρέχουσας τιμής
    
    Εμφανίζει την τρέχουσα τιμή και επιτρέπει την επεξεργασία της.

en: describe  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
el: describe  :: περιγραφή ιδιότητας
    
    Εμφανίζει την περιγραφή της ιδιότητας. Μπορείτε να συμβουλευτείτε τη σελίδα του εγχειριδίου nm-settings(5) για να δείτε όλες τις ρυθμίσεις NM και τις ιδιότητες.

en: print [property|setting|connection]  :: print property (setting, connection) value(s)
    
    Shows property value. Providing an argument you can also display values for the whole setting or connection.
el: print [property|setting|connection]  :: εκτύπωση τιμών ιδιότητας (ρύθμισης, σύνδεσης)
    
    Εμφανίζει την τιμή ιδιότητας. Παρέχοντας ένα όρισμα μπορείτε επίσης να εμφανίσετε τιμές για όλη τη ρύθμιση ή σύνδεση.

en: help/? [<command>]  :: help for nmcli commands
el: help/? [<command>]  :: βοήθεια για τις εντολές nmcli

en: Error: Connection activation failed.
el: Σφάλμα: Αποτυχία ενεργοποίησης σύνδεσης.

note: TRANSLATORS: status line in nmcli connection editor
en: [ Type: %s | Name: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Temp: %s ]
el: [ Τύπος: %s | Όνομα: %s | UUID: %s | Βρόμικα: %s | Θερμ: %s ]

en: The connection is not saved. Do you really want to quit? %s
el: Η σύνδεση δεν αποθηκεύτηκε. Θέλετε πραγματικά να εξέλθετε; %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' in the main menu to restore it.
el: Η κατατομή της σύνδεσης έχει αφαιρεθεί από έναν άλλο πελάτη. Μπορείτε να πληκτρολογήσετε 'save' στο κυρίως μενού για να το επαναφέρετε.

en: Allowed values for '%s' property: %s
el: Επιτρεπόμενες τιμές για την ιδιότητα '%s': %s

en: Enter '%s' value:
el: Εισαγωγή της τιμής '%s':

en: Error: failed to set '%s' property: %s
el: Σφάλμα: αποτυχία ορισμού της ιδιότητας '%s': %s

en: Edit '%s' value:
el: Επεξεργασία τιμής '%s':

en: Error: %s
el: Σφάλμα: %s

en: Unknown command argument: '%s'
el: Άγνωστο όρισμα εντολής: '%s'

en: Available settings: %s
el: Διαθέσιμες ρυθμίσεις: %s

en: Error: invalid setting name; %s
el: Σφάλμα: άκυρο όνομα ρύθμισης· %s

en: Available properties: %s
el: Διαθέσιμες ιδιότητες: %s

en: Error: property %s
el: Σφάλμα: ιδιότητα %s

en: Saving the connection with 'autoconnect=yes'. That might result in an immediate activation of the connection.
    Do you still want to save? %s
el: Αποθηκεύετε τη σύνδεση με 'autoconnect=yes'. Αυτό μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα μια άμεση ενεργοποίηση της σύνδεσης.
    Θέλετε ακόμα να την αποθηκεύσετε; %s

en: You may edit the following settings: %s
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις παρακάτω ρυθμίσεις: %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' to restore it.
el: Η κατατομή της σύνδεσης έχει αφαιρεθεί από έναν άλλο πελάτη. Μπορείτε να πληκτρολογήσετε 'save' για να την επαναφέρετε.

en: Error: no setting selected; valid are [%s]
el: Σφάλμα: δεν επιλέχτηκε ρύθμιση· έγκυρες είναι οι [%s]

en: use 'goto <setting>' first, or 'set <setting>.<property>'
el: χρησιμοποιήστε 'goto <setting>' πρώτα, ή 'set <setting>.<property>'

en: Error: invalid setting argument '%s'; valid are [%s]
el: Σφάλμα: άκυρο όρισμα ρύθμισης '%s'· έγκυρα είναι τα [%s]

en: Error: missing setting for '%s' property
el: Σφάλμα: λείπει η ρύθμιση για την ιδιότητα '%s'

en: Error: invalid property: %s
el: Σφάλμα: άκυρη ιδιότητα: %s

en: Error: unknown setting '%s'
el: Σφάλμα: άγνωστη ρύθμιση '%s'

en: You may edit the following properties: %s
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε τις παρακάτω ιδιότητες: %s

en: Error: failed to remove value of '%s': %s
el: Σφάλμα: αποτυχία αφαίρεσης της τιμής του '%s': %s

en: Error: no argument given; valid are [%s]
el: Σφάλμα: δεν δόθηκε όρισμα· έγκυρα είναι τα [%s]

en: Setting '%s' is not present in the connection.
el: Η ρύθμιση '%s' δεν είναι παρούσα στη σύνδεση.

en: Error: %s properties, nor it is a setting name.
el: Σφάλμα: ιδιότητες %s, ούτε είναι όνομα ρύθμισης.

en: use 'goto <setting>' first, or 'describe <setting>.<property>'
el: χρησιμοποιήστε 'goto <setting>' πρώτα, ή 'describe <setting>.<property>'

en: Error: invalid property: %s, neither a valid setting name.
el: Σφάλμα: άκυρη ιδιότητα: %s, ούτε είναι ένα έγκυρο όνομα ρύθμισης.

en: Error: unknown setting: '%s'
el: Σφάλμα: άγνωστη ρύθμιση: '%s'

en: Error: '%s' setting not present in the connection
el: Σφάλμα: η ρύθμιση '%s' δεν εμφανίζεται στη σύνδεση

en: Error: invalid property: %s%s
el: Σφάλμα: άκυρη ιδιότητα: %s%s

en: , neither a valid setting name
el: , ούτε είναι έγκυρο όνομα ρύθμισης

en: Verify setting '%s': %s
el: Επιβεβαίωση ρύθμισης '%s': %s

en: Verify connection: %s
el: Επιβεβαίωση σύνδεσης: %s

en: Error: invalid argument '%s'
el: Σφάλμα: άκυρη παράμετρος '%s'

en: Connection '%s' (%s) successfully saved.
el: Η σύνδεση '%s' (%s) αποθηκεύτηκε με επιτυχία.

en: Connection '%s' (%s) successfully updated.
el: Η σύνδεση '%s' (%s) ενημερώθηκε με επιτυχία.

en: Error: connection verification failed: %s
el: Σφάλμα: Αποτυχία πιστοποίησης σύνδεσης: %s

en: (unknown error)
el: (άγνωστο σφάλμα)

note: TRANSLATORS: do not translate 'save', leave it as it is
en: Error: connection is not saved. Type 'save' first.
el: Σφάλμα: η σύνδεση δεν αποθηκεύτηκε. Πληκτρολογήστε 'save' πρώτα.

en: Error: connection is not valid: %s
el: Σφάλμα: η σύνδεση δεν είναι έγκυρη: %s

en: Error: Cannot activate connection: %s.
el: Σφάλμα: Αδύνατη η ενεργοποίηση της σύνδεσης: %s.

en: Monitoring connection activation (press any key to continue)
el: Ενεργοποίηση παρακολούθησης της σύνδεσης (πατήστε οποιοδήποτε πλήκτρο για συνεχίσετε)

en: Error: status-line: %s
el: Σφάλμα: γραμμή κατάστασης: %s

en: Error: save-confirmation: %s
el: Σφάλμα: επιβεβαίωση αποθήκευσης: %s

en: Current nmcli configuration:
el: Τρέχουσα διαμόρφωση nmcli:

en: Invalid configuration option '%s'; allowed [%s]
el: Άκυρη επιλογή διαμόρφωσης '%s'· επιτρέπεται [%s]

en: Error: Unknown connection '%s'.
el: Σφάλμα: Άγνωστη σύνδεση: '%s'.

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'type' argument is ignored
el: Προειδοποίηση: επεξεργασία υφιστάμενης σύνδεσης '%s'· το όρισμα 'τύπος' αγνοείται

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'con-name' argument is ignored
el: Προειδοποίηση: επεξεργασία υφιστάμενης σύνδεσης '%s'· το όρισμα 'con-name (όνομα σύνδεσης)' αγνοείται

en: Valid connection types: %s
el: Έγκυροι τύποι σύνδεσης: %s

en: Error: invalid connection type; %s
el: Σφάλμα: άκυρος τύπος σύνδεσης· %s

en: ===| nmcli interactive connection editor |===
el: ===| Επεξεργαστής διαδραστικής σύνδεσης nmcli |===

en: Editing existing '%s' connection: '%s'
el: Επεξεργασία υφιστάμενης σύνδεσης '%s': '%s'

en: Adding a new '%s' connection
el: Προσθήκη νέας σύνδεσης '%s'

note: TRANSLATORS: do not translate 'help', leave it as it is
en: Type 'help' or '?' for available commands.
el: Πληκτρολογήστε 'help' ή '?' για διαθέσιμες εντολές.

note: TRANSLATORS: do not translate 'describe', leave it as it is
en: Type 'describe [<setting>.<prop>]' for detailed property description.
el: Πληκτρολογήστε 'describe [<setting>.<prop>]' για λεπτομερή περιγραφή ιδιότητας.

en: Connection '%s' (%s) successfully modified.
el: Η σύνδεση '%s' (%s) τροποποιήθηκε με επιτυχία.

en: Error: cannot delete unknown connection(s): %s.
el: Σφάλμα: αδύνατη η διαγραφή άγνωστων συνδέσεων: %s.

en: Could not load file '%s'
el: Αδύνατη η φόρτωση αρχείου '%s'

en: Error: No arguments provided.
el: Σφάλμα: Δεν παρέχονται ορίσματα.

en: Error: 'type' argument is required.
el: Σφάλμα: απαιτείται το όρισμα 'τύπος'.

note: define some prompts
en: Interface:
el: Διεπαφή:

en: (none)
el: (κανένα)

en: Usage: nmcli device status { help }
    
    Show status for all devices.
    By default, the following columns are shown:
     DEVICE     - interface name
     TYPE       - device type
     STATE      - device state
     CONNECTION - connection activated on device (if any)
    Displayed columns can be changed using '--fields' global option. 'status' is
    the default command, which means 'nmcli device' calls 'nmcli device status'.
el: Χρήση: κατάσταση συσκευής nmcli { help }
    
    Εμφάνιση της κατάστασης όλων των συσκευών.
    Από προεπιλογή, εμφανίζονται οι παρακάτω στήλες:
     ΣΥΣΚΕΥΗ    - όνομα διεπαφής
     ΤΥΠΟΣ      - τύπος συσκευής
     ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ  - κατάσταση συσκευής
     ΣΥΝΔΕΣΗ    - ενεργοποιημένη σύνδεση στη συσκευή (αν υπάρχει)
    Οι εμφανιζόμενες στήλες μπορούν να αλλαχθούν χρησιμοποιώντας την καθολική επιλογή '--fields'. 'status' είναι η
    προεπιλεγμένη εντολή, που σημαίνει ότι η 'nmcli device' καλεί 'nmcli device status'.

en: Usage: nmcli device show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Show details of device(s).
    The command lists details for all devices, or for a given device.
el: Χρήση: εμφάνιση συσκευής nmcli { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Εμφανίζει τις λεπτομέρειες των συσκευών.
    Η εντολή εμφανίζει λεπτομέρειες για όλες τις συσκευές, ή για μια δεδομένη συσκευή.

en: Usage: nmcli device connect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Connect the device.
    NetworkManager will try to find a suitable connection that will be activated.
    It will also consider connections that are not set to auto-connect.
el: Χρήση: σύνδεση συσκευής nmcli { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Συνδέει τη συσκευή.
    Ο διαχειριστής δικτύου θα προσπαθήσει να βρει μια κατάλληλη σύνδεση που θα ενεργοποιηθεί.
    Θα εξετάσει επίσης συνδέσεις που δεν ορίστηκαν σε αυτόματη σύνδεση.

en: Error: No interface specified.
el: Σφάλμα: Δεν καθορίστηκε διεπαφή.

en: Infra
el: Υποδομή

en: N/A
el: Μ/Δ

en: Device details
el: Λεπτομέρειες συσκευής

en: Error: 'device show': %s
el: Σφάλμα: 'εμφάνιση συσκευής': %s

en: Status of devices
el: Κατάσταση συσκευών

en: Error: 'device status': %s
el: Σφάλμα: 'κατάσταση συσκευής': %s

en: Error: Timeout %d sec expired.
el: Σφάλμα: Έληξε το χρονικό όριο %d δευτερολέπτων.

en: Device '%s' successfully activated with '%s'.
el: Επιτυχής ενεργοποίηση της συσκευής '%s' με '%s'.

en: Error: Device activation failed: %s
el: Σφάλμα: Αποτυχία ενεργοποίησης συσκευής: %s

en: Error: extra argument not allowed: '%s'.
el: Σφάλμα: δεν επιτρέπεται πρόσθετο όρισμα: '%s'.

en: Error: 'autoconnect': %s.
el: Σφάλμα: 'αυτόματη σύνδεση': %s.

en: Wi-Fi scan list
el: Κατάλογος σάρωσης Wi-Fi

en: Error: Access point with bssid '%s' not found.
el: Σφάλμα: Δεν βρέθηκε σημείο πρόσβασης με bssid '%s'.

en: Error: 'device wifi': %s
el: Σφάλμα: 'συσκευή wifi': %s

en: Error: Device '%s' not found.
el: Σφάλμα: Δεν βρέθηκε η συσκευή '%s'.

en: Error: Device '%s' is not a Wi-Fi device.
el: Σφάλμα: Η συσκευή '%s' δεν είναι συσκευή Wi-Fi.

en: SSID or BSSID:
el: SSID ή BSSID:

en: Error: SSID or BSSID are missing.
el: Σφάλμα: λείπουν τα SSID ή BSSID

en: Error: bssid argument value '%s' is not a valid BSSID.
el: Σφάλμα: η τιμή του bssid ορίσματος '%s' δεν είναι ένα έγκυρο BSSID.

en: Error: wep-key-type argument value '%s' is invalid, use 'key' or 'phrase'.
el: Σφάλμα: η τιμή του ορίσματος wep-key-type '%s' δεν είναι έγκυρη, χρησιμοποιήστε 'key' ή 'phrase'.

en: Error: %s: %s.
el: Σφάλμα: %s: %s.

en: Error: BSSID to connect to (%s) differs from bssid argument (%s).
el: Σφάλμα: Το BSSID για τη σύνδεση στο (%s) διαφέρει από τη παράμετρο bssid (%s).

en: Error: Parameter '%s' is neither SSID nor BSSID.
el: Σφάλμα: Η παράμετρος '%s' δεν είναι ούτε SSID ούτε BSSID.

en: Error: No Wi-Fi device found.
el: Σφάλμα: Δε βρέθηκε συσκευή Wi-Fi.

en: Error: No network with SSID '%s' found.
el: Σφάλμα: Δεν βρέθηκε δίκτυο με SSID '%s'.

en: Error: No access point with BSSID '%s' found.
el: Σφάλμα: Δεν βρέθηκε σημείο πρόσβασης με BSSID '%s'.

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Security
el: Ασφάλεια

en: asleep
el: ύπνωση

en: connecting
el: σύνδεση

en: connected (local only)
el: σύνδεση (μόνο τοπική)

en: connected (site only)
el: συνδεμένο (μόνο ιστότοπος)

en: disconnecting
el: γίνεται αποσύνδεση

en: auth
el: εξουσιοδότηση

en: running
el: εκτελείται

en: starting
el: εκκίνηση

en: started
el: ξεκίνησε

en: enabled
el: ενεργοποιημένη

en: disabled
el: απενεργοποιημένη

en: Usage: nmcli general status { help }
    
    Show overall status of NetworkManager.
    'status' is the default action, which means 'nmcli gen' calls 'nmcli gen status'
el: Χρήση: nmcli general status { help }
    
    Εμφανίζει τη γενική κατάσταση του διαχειριστή δικτύου.
    'status' είναι η προεπιλεγμένη ενέργεια, που σημαίνει 'nmcli gen' καλεί 'nmcli gen status'

en: Usage: nmcli general hostname { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<hostname>]
    
    Get or change persistent system hostname.
    With no arguments, this prints currently configured hostname. When you pass
    a hostname, NetworkManager will set it as the new persistent system hostname.
el: Χρήση: nmcli general hostname { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<hostname>]
    
    Λήψη ή αλλαγή μόνιμου ονόματος οικοδεσπότη συστήματος.
    Χωρίς ορίσματα, αυτό εκτυπώνει το παρόν ρυθμισμένο όνομα οικοδεσπότη. Όταν περνάτε
    ένα όνομα οικοδεσπότη, ο διαχειριστής δικτύου θα το ορίσει ως το νέο μόνιμο όνομα οικοδεσπότη του συστήματος.

en: Usage: nmcli general permissions { help }
    
    Show caller permissions for authenticated operations.
el: Χρήση: nmcli general permissions { help }
    
    Εμφάνιση δικαιωμάτων καλούντος για πιστοποιημένες λειτουργίες.

en: Usage: nmcli general logging { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [level <log level>] [domains <log domains>]
    
    Get or change NetworkManager logging level and domains.
    Without any argument current logging level and domains are shown. In order to
    change logging state, provide level and/or domain. Please refer to the man page
    for the list of possible logging domains.
el: Χρήση: nmcli general logging { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [level <log level>] [domains <log domains>]
    
    Λήψη ή αλλαγή επιπέδου σύνδεσης και τομέων του διαχειριστή δικτύου.
    Χωρίς κανένα όρισμα εμφανίζονται το τρέχον επίπεδο σύνδεσης και οι τομείς. Για να
    αλλάξετε την κατάσταση σύνδεσης, δώστε το επίπεδο και/ή τον τομέα. Παρακαλούμε δείτε τη σελίδα εγχειριδίου
    για τον κατάλογο των δυνατών τομέων σύνδεσης.

en: Usage: nmcli networking { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]
el: Χρήση: nmcli networking { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { [ on | off | connectivity ] }
    
      ενεργό
    
      ανενεργό
    
      συνδεσιμότητα [έλεγχος]

en: Usage: nmcli networking on { help }
    
    Switch networking on.
el: Χρήση: nmcli networking on { help }
    
    Ενεργοποίηση δικτύου.

en: Usage: nmcli networking off { help }
    
    Switch networking off.
el: Χρήση: nmcli networking off { help }
    
    Απενεργοποίηση δικτύου.

en: Usage: nmcli networking connectivity { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [check]
    
    Get network connectivity state.
    The optional 'check' argument makes NetworkManager re-check the connectivity.
el: Χρήση: nmcli networking connectivity { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [check]
    
    Λήψη κατάστασης συνδεσιμότητας δικτύου.
    Το προαιρετικό όρισμα 'check' κάνει τον διαχειριστή δικτύου να επανελέγχει τη συνδεσιμότητα.

en: Usage: nmcli radio all { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of all radio switches, or turn them on/off.
el: Χρήση: nmcli radio all { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Λήψη κατάστασης όλων των ραδιοδιακοπτών, ή (απ)ενεργοποίησή τους.

en: Usage: nmcli radio wifi { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of Wi-Fi radio switch, or turn it on/off.
el: Χρήση: nmcli radio wifi { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Λήψη κατάστασης των ραδιοδιακοπτών Wi-Fi, ή (απ)ενεργοποίησή τους.

en: Usage: nmcli radio wwan { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of mobile broadband radio switch, or turn it on/off.
el: Χρήση: nmcli radio wwan { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Λήψη κατάστασης του ραδιοδιακόπτη κινητής ευρυζωνικότητας, ή (απ)ενεργοποίησή του.

en: NetworkManager status
el: Κατάσταση της Διαχείρισης Δικτύου

en: Error: only these fields are allowed: %s
el: Σφάλμα: αυτά είναι τα μόνα επιτρεπόμενα πεδία: %s

note: NetworkManager quit while we were waiting.
en: NetworkManager is not running.
el: Ο NetworkManager δεν εκτελείται.

en: NetworkManager permissions
el: Δικαιώματα NetworkManager

en: Error: 'general permissions': %s
el: Σφάλμα: 'γενικές άδειες': %s

en: NetworkManager logging
el: Σύνδεση διαχειριστή δικτύου

en: Error: 'general logging': %s
el: Σφάλμα: 'γενική σύνδεση': %s

en: Error: '--fields' value '%s' is not valid here (allowed field: %s)
el: Σφάλμα: η τιμή '--fields' '%s' δεν είναι έγκυρη εδώ (επιτρεπόμενα πεδία: %s)

en: Error: invalid '%s' argument: '%s' (use on/off).
el: Σφάλμα: άκυρο όρισμα '%s': '%s' (χρησιμοποιήστε ναι/όχι).

note: no arguments -> get current state
en: Connectivity
el: Συνδεσιμότητα

en: Error: 'networking' command '%s' is not valid.
el: Σφάλμα: η εντολή 'networking' '%s' δεν είναι έγκυρη.

en: Networking
el: Δικτύωση

note: no argument, show all radio switches
en: Radio switches
el: Ραδιοδιακόπτες

note: no argument, show current Wi-Fi state
en: Wi-Fi radio switch
el: Ραδιοδιακόπτης Wi-Fi

note: no argument, show current WWAN (mobile broadband) state
en: WWAN radio switch
el: Ραδιοδιακόπτης WWAN

en: Error: missing argument for '%s' option.
el: Σφάλμα: απουσίας ορίσματος για τηνη επιλογή '%s'.

en: Error: Option '--terse' is specified the second time.
el: Σφάλμα: η επιλογή '--terse' καθορίζεται τη δεύτερη φορά.

en: Error: Option '--terse' is mutually exclusive with '--pretty'.
el: Σφάλμα: η επιλογή '--terse' είναι αμοιβαία αποκλειόμενη με την '--pretty'.

en: Error: Option '--pretty' is specified the second time.
el: Σφάλμα: η επιλογή '--pretty' καθορίζεται τη δεύτερη φορά.

en: Error: Option '--pretty' is mutually exclusive with '--terse'.
el: Σφάλμα: η επιλογή '--pretty' είναι αμοιβαία αποκλειόμενη με την '--terse'.

en: Error: '%s' is not valid argument for '%s' option.
el: Σφάλμα: το '%s' δεν είναι έγκυρο όρισμα για την επιλογή '%s'.

en: nmcli tool, version %s
el: Εργαλείο nmcli, έκδοση %s

en: Error: Option '%s' is unknown, try 'nmcli -help'.
el: Σφάλμα: Η επιλογή '%s' είναι άγνωστη, δοκιμάστε 'nmcli -help'.

en: Success
el: Επιτυχία

en: Do you also want to set '%s' to '%s'? [yes]:
el: Θέλετε επίσης να ορίσετε το '%s' σε '%s'; [yes]:

en: Do you also want to clear '%s'? [yes]:
el: Θέλετε επίσης να καθαρίσετε το '%s'; [yes]:

en: Warning: %s.%s set to '%s', but it might be ignored in infrastructure mode
el: Προειδοποίηση: το %s.%s ορίστηκε σε '%s', αλλά μπορεί να αγνοηθεί στην κατάσταση υποδομής

en: Warning: %s is not an UUID of any existing connection profile
el: Προειδοποίηση: το %s δεν είναι ένα UUID οποιασδήποτε υφιστάμενης κατατομής σύνδεσης

en: '%s' is not a VPN connection profile
el: το '%s' δεν είναι μια κατατομή σύνδεσης VPN

en: '%s' is not a name of any exiting profile
el: το '%s' δεν είναι όνομα οποιασδήποτε υφιστάμενης κατατομής

en: don't know how to get the property value
el: δεν ξέρω πώς να πάρω την τιμή της ιδιότητας

en: the property can't be changed
el: η ιδιότητα δεν μπορεί να αλλαχθεί

en: [NM property description]
el: [Περιγραφή ιδιότητας NM]

en: [nmcli specific description]
el: [ειδική περιγραφή nmcli]

en: Error: Argument '%s' was expected, but '%s' provided.
el: Σφάλμα: Αναμενόταν όρισμα '%s', αλλά το '%s' παρέχεται.

en: Error: Unexpected argument '%s'
el: Σφάλμα: Απροσδόκητο όρισμα '%s'

en: (unknown)
el: (άγνωστο)

en: Ethernet connection %d
el: Σύνδεση έθερνετ %d

en: Wi-Fi connection %d
el: Ασύρματη σύνδεση %d

en: InfiniBand connection %d
el: Σύνδεση InfiniBand %d

en: Mobile broadband connection %d
el: Κινητή ευρυζωνική σύνδεση %d

en: DSL connection %d
el: Σύνδεση DSL %d

en: Bond connection %d
el: Σύνδεση Bond %d

en: Bridge connection %d
el: Σύνδεση γέφυρας %d

en: Team connection %d
el: Σύνδεση ομάδας %d

en: VLAN connection %d
el: Σύνδεση VLAN %d

en: VPN connection %d
el: Σύνδεση VPN %d

en: Select...
el: Επιλογή...

en: Add
el: Προσθήκη

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Could not create editor for connection '%s' of type '%s'.
el: Αδύνατη η δημιουργία επεξεργαστή για τη σύνδεση '%s' του τύπου '%s'.

en: Could not create editor for invalid connection '%s'.
el: Αδύνατη η δημιουργία επεξεργαστή για άκυρη σύνδεση '%s'.

en: Edit Connection
el: Επεξεργασία σύνδεσης

en: Unable to save connection: %s
el: Αδύνατη η αποθήκευση της σύνδεσης: %s

en: Unable to add new connection: %s
el: Αδύνατη η προσθήκη νέας σύνδεσης: %s

en: Profile name
el: Όνομα κατατομής

en: Device
el: Συσκευή

note: And finally the bottom widgets
en: Automatically connect
el: Αυτόματη σύνδεση

en: Available to all users
el: Διαθέσιμη σε όλους τους χρήστες

en: Cancel
el: Άκυρο

en: (default)
el: (προεπιλογή)

en: bytes
el: ψηφιολέξεις

en: Round-robin
el: Εξυπηρέτηση εκ περιτροπής

en: Active Backup
el: Ενεργό αντίγραφο ασφαλείας

en: Broadcast
el: Μετάδοση

en: Adaptive Transmit Load Balancing (tlb)
el: Προσαρμοστική μετάδοση εξισορρόπησης φορτίου (tlb)

en: Adaptive Load Balancing (alb)
el: Προσαρμοστική εξισορρόπηση φορτίου (alb)

note: NB: the ordering/numbering here corresponds to NmtPageBondMonitoringMode
en: MII (recommended)
el: MII (συνιστώμενο)

en: BOND
el: ΔΕΣΜΟΣ

en: Slaves
el: Υποτελείς

en: Mode
el: Κατάσταση

en: Primary
el: Πρωτεύουσα

en: Link monitoring
el: Παρακολούθηση συνδέσμου

en: Monitoring frequency
el: Συχνότητα παρακολούθησης

en: Link up delay
el: Καθυστέρηση σύνδεσης

en: Link down delay
el: Καθυστέρηση αποσύνδεσης

en: ARP targets
el: Προορισμοί ARP

en: Cloned MAC address
el: Κλωνοποιημένη διεύθυνση MAC

en: BRIDGE PORT
el: ΘΥΡΑ ΓΕΦΥΡΑΣ

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Path cost
el: Κόστος διαδρομής

en: Hairpin mode
el: Κατάσταση φουρκέτας

en: BRIDGE
el: ΓΕΦΥΡΑ

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: Aging time
el: Χρόνος ωρίμανσης

en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
el: Ενεργοποίηση STP (πρωτόκολλο δένδρου κάλυψης)

en: Datagram
el: Αυτοδύναμο πακέτο

en: Connected
el: Συνδέθηκε

en: Transport mode
el: Κατάσταση μεταφοράς

en: Parent
el: Γονέας

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Link-Local
el: Τοπική σύνδεση

en: Manual
el: Χειροκίνητα

en: Shared
el: Κοινόχρηστος

en: (No custom routes)
el: (Χωρίς προσαρμοσμένες διαδρομές)

en: One custom route | %d custom routes
el[0]: Μια προσαρμοσμένη διαδρομή
el[1]: %d προσαρμοσμένες διαδρομές

en: IPv4 CONFIGURATION
el: ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ IPv4

en: Addresses
el: Διευθύνσεις

en: DNS servers
el: Εξυπηρετητές DNS

en: Search domains
el: Αναζήτηση τομέων

en: Routing
el: Δρομολόγηση

en: Never use this network for default route
el: Να μην χρησιμοποιείται ποτέ αυτό το δίκτυο ως προεπιλεγμένη διαδρομή

en: Require IPv4 addressing for this connection
el: Απαιτείται διεύθυνση IPv4 για αυτή τη σύνδεση

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Automatic (DHCP-only)
el: Αυτόματα (μόνο DHCP)

en: IPv6 CONFIGURATION
el: ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ IPv6

en: Require IPv6 addressing for this connection
el: Απαιτείται διεύθυνση IPv6 για αυτή τη σύνδεση

en: TEAM PORT
el: ΘΥΡΑ ΟΜΑΔΑΣ

en: JSON configuration
el: Διαμόρφωση JSON

en: TEAM
el: ΟΜΑΔΑ

en: VLAN id
el: Αναγνωριστικό VLAN

[ctx: Wi-Fi]
en: Client
el: Πελάτης

en: Access Point
el: Σημείο πρόσβασης

en: Ad-Hoc Network
el: Δίκτυο Ad-Hoc

[ctx: Wi-Fi]
en: Automatic
el: Αυτόματα

[ctx: Wi-Fi security]
en: None
el: Καμία

en: WPA & WPA2 Personal
el: Προσωπικό WPA & WPA2

en: WPA & WPA2 Enterprise
el: Εταιρικό WPA & WPA2

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
el: Κλειδί WEP 40/128-bit (δεκαεξαδικό ή ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
el: Συνθηματική φράση WEP 128 δυαδικών

en: Dynamic WEP (802.1x)
el: Δυναμικό WEP (802.1x)

[ctx: WEP key index]
en: 1 (Default)
el: 1 (Προεπιλογή)

en: Open System
el: Ανοικτό σύστημα

en: Shared Key
el: Κοινόχρηστο κλειδί

en: Channel
el: Κανάλι

note: "wpa-enterprise" FIXME
en: (No support for wpa-enterprise yet...)
el: (Δεν υποστηρίζεται το εταιρικό wpa ακόμα...)

en: WEP index
el: Δείκτης WEP

en: Authentication
el: Πιστοποίηση

note: "dynamic-wep" FIXME
en: (No support for dynamic-wep yet...)
el: (Δεν υποστηρίζεται το δυναμικό wep ακόμα...)

en: Ask for this password every time
el: Ερώτηση για αυτόν τον κωδικό πρόσβασης κάθε φορά

en: Show password
el: Εμφάνιση κωδικού πρόσβασης

en: Destination
el: Προορισμός

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Next Hop
el: Επόμενη μεταπήδηση

en: Metric
el: Μετρικό

en: No custom routes are defined.
el: Δεν ορίστηκαν προσαρμοσμένες διαδρομές.

en: Select the type of slave connection you wish to add.
el: Επιλέξτε τον τύπο της υποτελούς σύνδεσης που θέλετε να προσθέσετε.

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Connecting...
el: Γίνεται σύνδεση...

en: Could not activate connection: %s
el: Αδύνατη η ενεργοποίηση της σύνδεσης: %s

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Deactivate
el: Απενεργοποίηση

en: Quit
el: Έξοδος

en: No such connection '%s'
el: Δεν υπάρχει τέτοια σύνδεση '%s'

en: Connection is already active
el: Η σύνδεση είναι ήδη ενεργή

en: Create
el: Δημιουργία

en: Select the type of connection you wish to create.
el: Επιλέξτε τον τύπο της σύνδεσης που θέλετε να δημιουργήσετε.

en: If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
el: Αν δημιουργείτε μια VPN και η σύνδεση VPN που θέλετε να δημιουργήσετε δεν εμφανίζεται στον κατάλογο, ίσως δεν έχετε εγκατεστημένο το σωστό πρόσθετο VPN.

en: New Connection
el: Νέα σύνδεση

en: Unable to delete connection: %s
el: Αδύνατη η διαγραφή της σύνδεσης: %s

en: Are you sure you want to delete the connection '%s'?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε τη σύνδεση '%s';

en: Set Hostname
el: Ορισμός ονόματος οικοδεσπότη

en: Hostname
el: Όνομα οικοδεσπότη

note: TRANSLATORS: this indicates the result. ie, "I have set the hostname to ..."
en: Set hostname to '%s'
el: Ορισμός ονόματος οικοδεσπότη σε '%s'

en: Unable to set hostname: %s
el: Αποτυχία ορισμού ονόματος οικοδεσπότη: %s

en: connection
el: σύνδεση

en: Edit a connection
el: Επεξεργασία σύνδεσης

en: Activate a connection
el: Ενεργοποιήστε μια σύνδεση

en: new hostname
el: νέο όνομα οικοδεσπότη

en: Set system hostname
el: Ορίστε όνομα οικοδεσπότη συστήματος

en: NetworkManager TUI
el: TUI του NetworkManager

en: Please select an option
el: Παρακαλούμε επιλέξτε ένα

en: Usage
el: Χρήση

en: Could not parse arguments
el: Αδυναμία ανάλυσης ορισμάτων
