NetworkManager - en to id translation catalogue (1864 entries)

en: Enable or disable system networking
id: Aktifkan atau matikan jejaring sistem

en: System policy prevents enabling or disabling system networking
id: Kebijakan sistem mencegah mengaktifkan atau mematikan jejaring sistem

en: Reload NetworkManager configuration
id: Muat ulang konfigurasi NetworkManager

en: System policy prevents reloading NetworkManager
id: Kebijakan sistem mencegah pemuatan ulang NetworkManager

en: Put NetworkManager to sleep or wake it up (should only be used by system power management)
id: Tidurkan NetworkManager atau bangunkan (mestinya hanya dipakai oleh manajemen daya sistem)

en: System policy prevents putting NetworkManager to sleep or waking it up
id: Kebijakan sistem mencegah menidurkan NetworkManager atau membangunkannya

en: Enable or disable Wi-Fi devices
id: Aktifkan atau matikan perangkat Wi-Fi

en: System policy prevents enabling or disabling Wi-Fi devices
id: Kebijakan sistem mencegah mengaktifkan atau mematikan perangkat Wi-Fi

en: Enable or disable mobile broadband devices
id: Aktifkan atau matikan perangkat broadband bergerak

en: System policy prevents enabling or disabling mobile broadband devices
id: Kebijakan sistem mencegah mengaktifkan atau mematikan perangkat broadband bergerak

en: Enable or disable WiMAX mobile broadband devices
id: Aktifkan atau matikan perangkat broadband bergerak WiMAX

en: System policy prevents enabling or disabling WiMAX mobile broadband devices
id: Kebijakan sistem mencegah mengaktifkan atau mematikan perangkat broadband bergerak WiMAX

en: Allow control of network connections
id: Ijinkan pengendalian sambungan jaringan

en: System policy prevents control of network connections
id: Kebijakan sistem mencegah pengendalian sambungan jaringan

en: Allow control of Wi-Fi scans
id: Izinkan pengendalian pemindaian Wi-Fi

en: System policy prevents Wi-Fi scans
id: Kebijakan sistem mencegah pemindaian Wi-Fi

en: Connection sharing via a protected Wi-Fi network
id: Berbagi koneksi melalui jaringan Wi-Fi terlindung

en: System policy prevents sharing connections via a protected Wi-Fi network
id: Kebijakan sistem mencegah berbagi sambungan melalui jaringan Wi-Fi terlindung

en: Connection sharing via an open Wi-Fi network
id: Berbagi koneksi melalui jaringan Wi-Fi terbuka

en: System policy prevents sharing connections via an open Wi-Fi network
id: Kebijakan sistem mencegah berbagi sambungan melalui jaringan Wi-Fi terbuka

en: Modify personal network connections
id: Ubah koneksi jaringan personal

en: System policy prevents modification of personal network settings
id: Kebijakan sistem mencegah pengubahan tatanan jaringan pribadi

en: Modify network connections for all users
id: Ubah koneksi jaringan bagi semua pengguna

en: System policy prevents modification of network settings for all users
id: Kebijakan sistem mencegah pengubahan tatanan sistem bagi semua pengguna

en: Modify persistent system hostname
id: Ubah nama host sistem yang persisten

en: System policy prevents modification of the persistent system hostname
id: Kebijakan sistem mencegah pengubahan nama host yang persisten

en: Modify persistent global DNS configuration
id: Ubah konfigurasi DNS global yang persisten

en: System policy prevents modification of the persistent global DNS configuration
id: Kebijakan sistem mencegah pengubahan konfigurasi DNS global yang persisten

en: Perform a checkpoint or rollback of interfaces configuration
id: Lakukan suatu checkpoint atau rollback konfigurasi antar muka

en: System policy prevents the creation of a checkpoint or its rollback
id: Kebijakan sistem mencegah pembuatan suatu checkpoint atau rollbacknya

en: Enable or disable device statistics
id: Aktifkan atau matikan statistik perangkat

en: System policy prevents enabling or disabling device statistics
id: Kebijakan sistem mencegah mengaktifkan atau mematikan statistik perangkat

en: Enable or disable connectivity checking
id: Mengaktifkan atau menonaktifkan pemeriksaan konektivitas

en: System policy prevents enabling or disabling connectivity checking
id: Kebijakan sistem mencegah mengaktifkan atau menonaktifkan pemeriksaan konektivitas

en: ADSL connection
id: Koneksi ADSL

en: %s Network
id: Jaringan %s

en: PAN requested, but Bluetooth device does not support NAP
id: PAN diminta, tapi perangkat Bluetooth tidak mendukung NAP

en: PAN connections cannot specify GSM, CDMA, or serial settings
id: Koneksi PAN tidak dapat menyatakan pengaturan serial, CDMA, atau GSM

en: PAN connection
id: Koneksi PAN

en: DUN requested, but Bluetooth device does not support DUN
id: DUN diminta, tapi perangkat Bluetooth tidak mendukung DUN

en: DUN connection must include a GSM or CDMA setting
id: Koneksi DUN mesti termasuk pengaturan GSM atau CDMA

en: GSM connection
id: Koneksi GSM

en: CDMA connection
id: Koneksi CDMA

en: Unknown/unhandled Bluetooth connection type
id: Tipe koneksi Bluetooth yang tidak dikenal/tidak ditangani

en: connection does not match device
id: koneksi tidak cocok dengan perangkat

en: 6LOWPAN connection
id: koneksi 6LOWPAN

en: Bond connection
id: Koneksi bond

en: Bridge connection
id: Koneksi bridge

en: Dummy connection
id: Koneksi dummy

en: Wired connection %d
id: Sambungan kabel %d

en: PPPoE connection
id: Koneksi PPPoE

en: Wired connection
id: Koneksi kabel

en: InfiniBand connection
id: Koneksi  InfiniBand

en: IP tunnel connection
id: Koneksi tunnel IP

en: MACVLAN connection
id: Koneksi MACVLAN

en: TUN connection
id: Koneksi TUN

en: VLAN connection
id: Koneksi VLAN

en: VXLAN connection
id: Koneksi VXLAN

en: WPAN connection
id: Koneksi WPAN

en: Team connection
id: Koneksi team

en: %s is incompatible with static WEP keys
id: %s tidak kompatibel dengan kunci WEP statik

en: LEAP authentication requires a LEAP username
id: Otentikasi LEAP memerlukan sebuah nama pengguna LEAP

en: LEAP username requires 'leap' authentication
id: Nama pengguna LEAP memerlukan otentikasi 'leap'

en: LEAP authentication requires IEEE 802.1x key management
id: Otentikasi LEAP memerlukan manajemen kunci IEEE 802.1x

en: LEAP authentication is incompatible with Ad-Hoc mode
id: Otentikasi LEAP tidak kompatibel dengan mode Ad-Hoc

en: LEAP authentication is incompatible with 802.1x setting
id: Otentikasi LEAP tidak kompatibel dengan pengaturan 802.1x

en: a connection using '%s' authentication cannot use WPA key management
id: suatu koneksi memakai otentikasi '%s' tidak dapat menggunakan manajemen kunci WPA

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA protocols
id: suatu koneksi memakai otentikasi '%s' tidak dapat menyatakan protokol WPA

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA ciphers
id: suatu koneksi memakai otentikasi '%s' tidak dapat menyatakan cipher WPA

en: a connection using '%s' authentication cannot specify a WPA password
id: suatu koneksi memakai otentikasi '%s' tidak dapat menyatakan kata sandi WPA

en: Dynamic WEP requires an 802.1x setting
id: Dynamic WEP memerlukan suatu pengaturan 802.1x

en: Dynamic WEP requires 'open' authentication
id: WEP Dinamik memerlukan otentikasi 'open'

en: Dynamic WEP requires 'ieee8021x' key management
id: WEP Dinamik memerlukan manajemen kunci 'ieee8021x'

en: WPA-PSK authentication is incompatible with 802.1x
id: Otentikasi WPA-PSK tidak kompatibel dengan 802.1x

en: WPA-PSK requires 'open' authentication
id: WPA-PSK memerlukan otentikasi 'open'

en: Access point does not support PSK but setting requires it
id: Access point tidak mendukung PSK tapi setelan memerlukannya

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'rsn' protocol
id: Autentikasi WPA Ad-Hoc memerlukan protokol 'rsn'

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'ccmp' pairwise cipher
id: Autentikasi WPA Ad-Hoc memerlukan cipher pairwise 'ccmp'

en: WPA Ad-Hoc requires 'ccmp' group cipher
id: WPA Ad-Hoc memerlukan cipher grup 'ccmp'

en: WPA-EAP authentication requires an 802.1x setting
id: Otentikasi WPA-EAP memerlukan suatu tatanan 802.1x

en: WPA-EAP requires 'open' authentication
id: WPA-EAP memerlukan otentikasi 'open'

en: 802.1x setting requires 'wpa-eap' key management
id: Setelan 802.1x memerlukan manajemen kunci 'wpa-eap'

en: Access point does not support 802.1x but setting requires it
id: Access point tidak mendukung 802.1x tapi setelan memerlukannya

en: Ad-Hoc mode requires 'none' or 'wpa-psk' key management
id: Mode Ad-Hoc memerlukan manajemen kunci 'none' atau 'wpa-psk'

en: Ad-Hoc mode is incompatible with 802.1x security
id: Mode Ad-Hoc tidak kompatibel dengan keamanan 802.1x

en: Ad-Hoc mode is incompatible with LEAP security
id: Mode Ad-Hoc tidak kompatibel dengan keamanan LEAP

en: Ad-Hoc mode requires 'open' authentication
id: Mode Ad-Hoc memerlukan otentikasi 'open'

en: connection does not match access point
id: koneksi tidak cocok dengan access point

en: connection does not match mesh point
id: koneksi tidak cocok dengan titik mesh

en: Access point is unencrypted but setting specifies security
id: Access point tidak terenkripsi tapi pengaturan menyatakan keamanan

en: WPA authentication is incompatible with non-EAP (original) LEAP or Dynamic WEP
id: Otentikasi WPA tidak kompatibel dengan WEP Dinamik atau LEAP (asli) non-EAP

en: WPA authentication is incompatible with Shared Key authentication
id: Otentikasi WPA tidak kompatibel dengan otentikasi Kunci Bersama

en: Failed to determine AP security information
id: Gagal menentukan informasi keamanan AP

en: # Created by NetworkManager
id: # Dibuat oleh NetworkManager

en: # Merged from %s
id: # Digabung dari %s

en: Opening %s failed: %s
id: Membuka %s gagal: %s

en: Writing to %s failed: %s
id: Menulis ke %s gagal: %s

en: Closing %s failed: %s
id: Menutup %s gagal: %s

en: Cannot create '%s': %s
id: Tidak bisa membuat '%s': %s

en: %s is already running (pid %ld)
id: %s telah berjalan (pid %ld)

en: %s.  Please use --help to see a list of valid options.
id: %s.  Silakan pakai --help untuk melihat daftar opsi yang valid.

en: Failed to read configuration: %s
id: Gagal membaca konfigurasi: %s

en: Print NetworkManager version and exit
id: Cetak versi NetworkManager dan keluar

en: Don't become a daemon
id: Jangan jadi daemon

en: Log level: one of [%s]
id: Aras log: satu dari [%s]

en: Log domains separated by ',': any combination of [%s]
id: Domain log dipisahkan oleh ',': sebarang kombinasi dari [%s]

en: Make all warnings fatal
id: Jadikan semua peringatan fatal

en: Specify the location of a PID file
id: Nyatakan lokasi berkas PID

en: Print NetworkManager configuration and exit
id: Cetak konfigurasi NetworkManager dan keluar

en: NetworkManager monitors all network connections and automatically
    chooses the best connection to use.  It also allows the user to
    specify wireless access points which wireless cards in the computer
    should associate with.
id: NetworkManager memantau semua koneksi jaringan dan secara otomatis
    memilih koneksi terbaik untuk dipakai. Ini juga mengijinkan pengguna untuk
    menyatakan access point nirkabel yang mesti dipakai oleh kartu nirkabel
    dalam komputer.

en: Could not daemonize: %s [error %u]
id: Tak bisa menjadi daemon: %s [galat %u]

en: '%s' is not valid
id: '%s' tidak valid

en: Bad '%s' option:
id: Opsi ‘%s’ yang buruk:

en: Config file location
id: Lokasi berkas konfig

en: Config directory location
id: Lokasi direktori konfig

en: System config directory location
id: Lokasi direktori konfig sistem

en: Internal config file location
id: Lokasi berkas konfig internal

en: State file location
id: Lokasi berkas keadaan

en: State file for no-auto-default devices
id: Berkas keadaan bagi perangkat no-auto-default

en: List of plugins separated by ','
id: Daftar plugin dipisah oleh ','

en: Quit after initial configuration
id: Keluar setelah konfigurasi awal

en: Don't become a daemon, and log to stderr
id: Jangan jadi daemon, dan log ke stderr

en: An http(s) address for checking internet connectivity
id: Suatu alamat http(s) untuk memeriksa konektivitas internet

en: The interval between connectivity checks (in seconds)
id: Interval antar pemeriksaan konektivitas (dalam detik)

en: The expected start of the response
id: Awal respon yang diharapkan

en: NetworkManager options
id: Opsi NetworkManager

en: Show NetworkManager options
id: Menampilkan opsi-opsi NetworkManager

en: VPN connection
id: Koneksi VPN

en: invalid json
id: json yang tak valid

en: request succeeded with %s but object is in an unsuitable state
id: permintaan berhasil dengan %s tetapi objek dalam keadaan yang tidak pas

en: operation succeeded but object %s does not exist
id: operasi berhasil tetapi objek %s tidak ada

en: Invalid peer starting at %s:%zu: %s
id: Peer yang tidak valid mulai dari %s:%zu: %s

en: unrecognized line at %s:%zu
id: baris tak dikenal pada %s:%zu

en: invalid value for '%s' at %s:%zu
id: nilai yang tidak valid untuk ‘%s’ pada %s:%zu

en: invalid secret '%s' at %s:%zu
id: rahasia ‘%s’ yang tidak valid pada %s:%zu

en: Failed to create WireGuard connection: %s
id: Gagal membuat sambungan WireGuard: %s

en: The connection was not an ADSL connection.
id: Koneksi bukanlah suatu koneksi ADSL.

en: The connection was not a bond connection.
id: Koneksi bukanlah suatu koneksi bond.

en: The connection was not a bridge connection.
id: Koneksi bukanlah suatu koneksi bridge.

en: The connection was not a Bluetooth connection.
id: Koneksi bukanlah suatu koneksi Bluetooth.

en: The connection is of Bluetooth NAP type.
id: Koneksi bertipe NAP Bluetooth.

en: Invalid device Bluetooth address.
id: Alamat Bluetooth perangkat tidak valid.

en: The Bluetooth addresses of the device and the connection didn't match.
id: Alamat Bluetooth dari perangkat dan koneksi tidak cocok.

en: The device is lacking Bluetooth capabilities required by the connection.
id: Perangkat kekurangan kapabilitas Bluetooth yang dituntut oleh koneksi.

en: The connection was not a dummy connection.
id: Koneksi bukanlah suatu koneksi dummy.

en: The connection did not specify an interface name.
id: Koneksi tidak menyatidakan suatu nama antar muka.

en: The connection was not an Ethernet or PPPoE connection.
id: Koneksi bukanlah koneksi Ethernet atau PPPoE.

en: The connection and device differ in S390 subchannels.
id: Koneksi dan perangkat berbeda dalam sub kanal S390.

en: Invalid device MAC address %s.
id: Alamat MAC perangkat %s tidak valid.

en: The MACs of the device and the connection do not match.
id: MAC perangkat dan koneksi tidak cocok.

en: Invalid MAC in the blacklist: %s.
id: MAC yang tidak valid dalam daftar hitam: %s.

en: Device MAC (%s) is blacklisted by the connection.
id: MAC perangkat (%s) dimasukkan ke daftar hitam oleh koneksi.

en: The connection was not a generic connection.
id: Koneksi bukanlah suatu koneksi generik.

en: The connection was not an InfiniBand connection.
id: Koneksi bukanlah suatu koneksi InfiniBand.

en: Invalid device MAC address.
id: Alamat MAC perangkat yang tidak valid.

en: The MACs of the device and the connection didn't match.
id: MAC perangkat dan koneksi tidak cocok.

en: The connection was not an IP tunnel connection.
id: Koneksi bukanlah suatu koneksi tunnel IP.

en: The connection was not a MAC-VLAN connection.
id: Koneksi bukanlan suatu koneksi MAC-VLAN.

en: The connection was not a modem connection.
id: Koneksi bukanlan suatu koneksi modem.

en: The connection was not a valid modem connection.
id: Koneksi bukan koneksi modem yang valid.

en: The device is lacking capabilities required by the connection.
id: Perangkat kekurangan kapabilitas yang dituntut oleh koneksi.

en: The connection was not an OLPC Mesh connection.
id: Koneksi bukan koneksi Mesh OLPC.

en: The connection was not a ovs_bridge connection.
id: Koneksi bukan suatu koneksi ovs_bridge.

en: The connection was not a ovs_interface connection.
id: Koneksi bukan suatu koneksi ovs_interface.

en: The connection was not a ovs_port connection.
id: Koneksi bukan suatu koneksi ovs_port.

en: The connection was not a team connection.
id: Koneksi bukan koneksi team.

en: The connection was not a tun connection.
id: Koneksi bukanlah suatu koneksi tun.

en: The mode of the device and the connection didn't match
id: Mode perangkat dan koneksi tidak cocok

en: The connection was not a VLAN connection.
id: Koneksi bukan koneksi VLAN.

en: The VLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
id: Identifier VLAN perangkat dan koneksi tidak cocok.

en: The hardware address of the device and the connection didn't match.
id: Alamat perangkat keras dari perangkat dan koneksi tidak cocok.

en: The connection was not a VXLAN connection.
id: Koneksi bukanlan suatu koneksi VXLAN.

en: The VXLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
id: Identifier VXLAN perangkat dan koneksi tidak cocok.

en: The connection was not a Wi-Fi P2P connection.
id: Sambungan bukan suatu koneksi Wi-Fi P2P.

en: The connection was not a Wi-Fi connection.
id: Koneksi bukanlan suatu koneksi Wi-Fi.

en: The device is lacking WPA capabilities required by the connection.
id: Perangkat kekurangan kapabilitas WPA yang dituntut oleh koneksi.

en: The device is lacking WPA2/RSN capabilities required by the connection.
id: Perangkat kekurangan kapabilitas WPA2/RSN yang dituntut oleh koneksi.

en: The connection was not a wpan connection.
id: Sambungan bukan suatu koneksi wpan.

en: OLPC Mesh
id: Mesh OLPC

en: Open vSwitch Interface
id: Antar Muka Open vSwitch

en: Open vSwitch Port
id: Port Open vSwitch

en: Open vSwitch Bridge
id: Bridge Open vSwitch

en: Mobile Broadband
id: Data Seluler

en: Wi-Fi P2P
id: P2P Wi-Fi

note: TRANSLATORS: Unknown reason for a device state change (NMDeviceStateReason) TRANSLATORS: Unknown reason for a connection state change (NMActiveConnectionStateReason)
en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Wired
id: Ethernet

en: The connection was not valid: %s
id: Koneksi tidak valid: %s

en: The interface names of the device and the connection didn't match
id: Nama-nama antar muka perangkat dan koneksi tidak cocok.

en: No service name specified
id: Tidak ada nama layanan yang dinyatakan

en: '%s' is not valid: properties should be specified as 'key=value'
id: ' %s ' tidak valid: properti harus dinyatakan sebagai 'kunci=nilai'

en: '%s' is not a valid key
id: '%s' bukan kunci yang valid

en: duplicate key '%s'
id: kunci duplikat ‘%s’

en: number for '%s' is out of range
id: nomor untuk '%s' berada di luar jangkauan

en: value for '%s' must be a number
id: nilai untuk ‘%s' harus angka

en: value for '%s' must be a boolean
id: nilai untuk '%s' harus boolean

en: missing 'name' attribute
id: kurang atribut ‘name’

en: invalid 'name' "%s"
id: ‘name’ "%s" tak valid

en: attribute '%s' is invalid for "%s"
id: atribut ‘%s’ tidak valid untuk “%s”

en: wrong type; should be a list of strings.
id: tipe salah; harus berupa daftar string.

en: unknown setting name
id: nama pengaturan tidak dikenal

en: duplicate setting name
id: nama pengaturan duplikat

en: setting not found
id: pengaturan tidak ditemukan

en: setting is required for non-slave connections
id: pengaturan diperlukan dalam koneksi bukan slave

en: setting not allowed in slave connection
id: pengaturan tidak diizinkan dalam koneksi slave

en: Unexpected failure to normalize the connection
id: Kegagalan yang tidak disangka untuk menormalkan koneksi

en: Unexpected failure to verify the connection
id: Kegagalan yang tidak disangka untuk verifikasi koneksi

en: unexpected uuid %s instead of %s
id: uuid yang tidak diduga %s alih-alih %s

en: property is missing
id: properti kurang

en: IP Tunnel
id: Tunnel IP

en: Method returned type '%s', but expected '%s'
id: Metoda mengembalikan tipe '%s', tapi mengharapkan '%s'

en: value is not an integer in range [%lld, %lld]
id: nilai bukan bilangan bulat dalam rentang [%lld, %lld]

en: ignoring missing number
id: mengabaikan angka yang hilang

en: ignoring invalid number '%s'
id: mengabaikan angka yang tidak valid '%s'

en: ignoring invalid %s address: %s
id: mengabaikan alamat %s yang tidak valid: %s

en: ignoring invalid gateway '%s' for %s route
id: mengabaikan gateway '%s' yang tidak valid untuk rute %s

en: ignoring invalid %s route: %s
id: mengabaikan rute %s yang tidak valid: %s

en: unexpected character '%c' for address %s: '%s' (position %td)
id: karakter tidak diharapkan '%c' untuk alamat %s: '%s' (posisi %td)

en: unexpected character '%c' for %s: '%s' (position %td)
id: karakter tidak diharapkan '%c' untuk %s: '%s' (posisi %td)

en: unexpected character '%c' in prefix length for %s: '%s' (position %td)
id: karakter tidak diharapkan '%c' dalam panjang prefiks untuk %s: '%s' (posisi %td)

en: garbage at the end of value %s: '%s'
id: sampah di akhir nilai %s: '%s'

en: deprecated semicolon at the end of value %s: '%s'
id: titik koma yang tidak berlaku lagi di akhir nilai %s: '%s'

en: invalid prefix length for %s '%s', defaulting to %d
id: panjang prefiks tidak valid untuk %s '%s', diisi nilai baku %d

en: missing prefix length for %s '%s', defaulting to %d
id: kurang panjang prefiks untuk %s '%s', diisi nilai baku %d

en: invalid value for "%s": %s
id: nilai yang tidak valid bagi "%s": %s

en: ignoring invalid DNS server IPv%c address '%s'
id: mengabaikan alamat IP%c server DNS '%s' yang tidak valid

en: invalid option '%s', use one of [%s]
id: opsi '%s' tidak valid, gunakan satu dari [%s]

en: ignoring invalid MAC address
id: mengabaikan alamat MAC yang tidak valid

en: ignoring invalid SSID
id: mengabaikan SSID yang tidak valid

en: ignoring invalid raw password
id: mengabaikan kata sandi mentah yang tidak valid

en: invalid key/cert value
id: nilai kunci/sert tidak valid

en: invalid key/cert value path "%s"
id: path nilai kunci/sert "%s" tidak valid

en: certificate or key file '%s' does not exist
id: sertifikat atau berkas kunci '%s' tidak ada

en: invalid PKCS#11 URI "%s"
id: isi URI PKCS#11 "%s" tidak valid

en: invalid key/cert value data:;base64, is not base64
id: nilai kunci/cert data:;base64 tidak valid, bukan base64

en: invalid key/cert value data:;base64,file://
id: nilai kunci/sert yang tidak valid data:;base64,file://

en: invalid key/cert value is not a valid blob
id: nilai kunci/sert yang tidak valid bukanlah blob yang valid

en: invalid parity value '%s'
id: nilai parity '%s' tidak valid

en: invalid setting: %s
id: pengaturan tak valid: %s

en: ignoring invalid team configuration: %s
id: mengabaikan konfigurasi team yang tidak valid: %s

en: invalid qdisc: %s
id: qdisc tak valid: %s

en: invalid tfilter: %s
id: tfilter tidak valid: %s

en: error loading setting value: %s
id: galat saat memuat nilai setelan: %s

en: value cannot be interpreted as integer
id: nilai tak bisa diterjemahkan sebagai bilangan bulat

en: invalid setting name '%s'
id: nama setelan '%s' tidak valid

en: invalid key '%s.%s'
id: kunci ‘%s.%s’ tidak valid

en: key '%s.%s' is not boolean
id: kunci '%s.%s' bukan boolean

en: invalid peer public key in section '%s'
id: kunci publik peer yang tidak valid di bagian '%s'

en: key '%s.%s' is not a valid 256 bit key in base64 encoding
id: kunci '%s.%s' bukan kunci 256 bit dalam pengkodean base64 yang valid

en: key '%s.%s' is not a valid secret flag
id: kunci '%s.%s' bukan flag rahasia yang valid

en: key '%s.%s' is not a integer in range 0 to 2^32
id: kunci '%s.%s' bukan bilangan bulat di rentang 0 sampai 2^32

en: key '%s.%s' is not a valid endpoint
id: kunci ‘%s.%s’ bukan suatu titik akhir (endpoint) yang valid

en: key '%s.%s' has invalid allowed-ips
id: kunci '%s.%s' memiliki allowed-ips yang tak valid

en: peer '%s' is invalid: %s
id: peer ‘%s’ tak valid: %s

en: property is not specified
id: properti tidak dinyatakan

en: '%s' value doesn't match '%s=%s'
id: nilai '%s' tidak cocok dengan '%s=%s'

en: '%s' is neither an UUID nor an interface name
id: '%s' bukan UUID maupun nama antar muka

en: binary data missing
id: data biner hilang

en: URI not NUL terminated
id: URI tidak diakhiri dengan NUL

en: URI is empty
id: URI kosong

en: URI is not valid UTF-8
id: URI bukan UTF-8 yang valid

en: data missing
id: data hilang

en: certificate is invalid: %s
id: sertifikat tidak valid: %s

en: certificate detected as invalid scheme
id: sertifikat terdeteksi sebagai skema yang tidak valid

en: CA certificate must be in X.509 format
id: Sertifikat CA mesti dalam format X.509

en: invalid certificate format
id: format sertifikat tidak valid

en: password is not supported when certificate is not on a PKCS#11 token
id: kata sandi tidak didukung ketika sertifikat bukan pada suatu token PKCS#11

en: property is empty
id: properti kosong

en: has to match '%s' property for PKCS#12
id: mesti cocok dengan properti '%s' bagi PKCS#12

en: can be enabled only on Ethernet connections
id: hanya bisa difungsikan pada koneksi Ethernet

en: property is invalid
id: properti tidak valid

en: '%s' is not a valid value for the property
id: '%s' bukan nilai yang valid bagi properti

en: invalid auth flags
id: flag auth tidak valid

en: '%s' connection requires '%s' or '%s' setting
id: koneksi '%s' memerlukan penataan '%s' atau '%s'

en: '%s' connection requires '%s' setting
id: koneksi '%s' memerlukan pengaturan '%s'

en: missing setting
id: setelan hilang

en: '%s' option is empty
id: '%s' opsi kosong

en: '%s' is not a valid IPv4 address for '%s' option
id: '%s' bukan alamat IPv4 yang valid bagi opsi '%s'

en: mandatory option '%s' is missing
id: opsi wajib '%s' kurang

en: '%s' is not a valid value for '%s'
id: '%s' bukan nilai yang valid bagi '%s'

en: '%s=%s' is incompatible with '%s > 0'
id: '%s=%s' tidak kompatibel dengan '%s > 0'

en: '%s' is not valid for the '%s' option: %s
id: '%s' tidak berlaku untuk opai '%s': %s

en: '%s' option is only valid for '%s=%s'
id: '%s' opsi hanya valid bagi '%s=%s'

en: '%s=%s' is not a valid configuration for '%s'
id: '%s=%s' bukan konfigurasi yang valid bagi '%s'

en: '%s' option requires '%s' option to be set
id: '%s' opsi memerlukan opsi '%s' ditata

en: '%s' option is only valid with mode '%s'
id: opsi '%s' hanya valid dengan mode '%s'

en: '%s' and '%s' cannot have different values
id: '%s' dan '%s' tidak boleh memiliki nilai yang berbeda

en: '%s' option should be string
id: opsi '%s' mesti berupa string

en: '%s' option is not valid with mode '%s'
id: opsi '%s' tidak berlaku dengan mode '%s'

en: A connection with a '%s' setting must have the slave-type set to '%s'. Instead it is '%s'
id: Sebuah koneksi dengan pengaturan '%s' mesti memiliki tipe-slave ditata ke '%s'. Tapi saat ini itu '%s'

en: value '%d' is out of range <%d-%d>
id: nilai '%d' di luar rentang <%d-%d>

en: is not a valid MAC address
id: bukan alamat MAC yang valid

en: the mask can't contain bits 0 (STP), 1 (MAC) or 2 (LACP)
id: mask tidak boleh berisi bit 0 (STP), 1 (MAC), atau 2 (LACP)

en: setting required for connection of type '%s'
id: setelan diperlukan bagi koneksi bertipe '%s'

en: Unknown slave type '%s'
id: Tipe slave tidak dikenal '%s'

en: Slave connections need a valid '%s' property
id: Koneksi slave perlu suatu properti '%s' yang valid

en: Cannot set '%s' without '%s'
id: Tidak bisa menata '%s' tanpa '%s'

en: '%s' is not a valid UUID
id: '%s' bukan UUID yang valid

en: connection type '%s' is not valid
id: tipe koneksi '%s' tidak valid

en: '%s' connections must be enslaved to '%s', not '%s'
id: koneksi '%s' mesti di-enslave ke '%s', bukan '%s'

en: metered value %d is not valid
id: nilai terukur %d tidak valid

en: value %d is not valid
id: nilai %d tidak valid

en: property type should be set to '%s'
id: tipe properti mesti ditata ke '%s'

en: slave-type '%s' requires a '%s' setting in the connection
id: slave-type '%s' memerlukan keberadaan pengaturan '%s' dalam koneksi

en: Detect a slave connection with '%s' set and a port type '%s'. '%s' should be set to '%s'
id: Mendeteksi sebuah koneksi slave dengan '%s' ditata dan tipe port '%s'. '%s' mesti ditata menjadi '%s'

en: A slave connection with '%s' set to '%s' cannot have a '%s' setting
id: Sebuah koneksi slave dengan '%s' ditata ke '%s' tidak boleh memiliki setelan '%s'

en: flags invalid
id: flag tidak valid

en: flags invalid - disabled
id: flag tidak valid - dimatikan

en: property invalid (not enabled)
id: properti tidak valid (tidak difungsikan)

en: element invalid
id: elemen tidak valid

en: sum not 100%
id: jumlah tidak 100%

en: property invalid
id: properti tidak valid

en: unknown ethtool option '%s'
id: opsi ethtool ‘%s’ tak dikenal

en: property value '%s' is empty or too long (>64)
id: nilai properti '%s' kosong atau terlalu panjang (>64)

en: '%s' contains invalid char(s) (use [A-Za-z._-])
id: '%s' memuat karakter tidak valid (gunakan [A-Za-z._-])

en: '%s' length is invalid (should be 5 or 6 digits)
id: '%s' panjang tidak valid (mesti 5 atau 6 dijit)

en: '%s' is not a number
id: '%s' bukan suatu bilangan

en: property is empty or wrong size
id: properti kosong atau salah ukuran

en: property must contain only digits
id: properti hanya boleh mengandung dijit

en: can't be enabled when manual configuration is present
id: tidak dapat diaktifkan saat konfigurasi manual ada

en: Must specify a P_Key if specifying parent
id: Mesti menyatakan sebuah P_Key bila menyatakan induk

en: InfiniBand P_Key connection did not specify parent interface name
id: Koneksi InfiniBand P_Key tidak menyatakan nama antar muka induk

en: interface name of software infiniband device must be '%s' or unset (instead it is '%s')
id: nama antar muka dari perangkat infiniband perangkat lunak mesti '%s' atau tidak ditata (tapi saat ini adalah '%s')

en: mtu can be at most %u but it is %u
id: mtu bisa paling besar %u tapi sekarang %u

en: Missing IPv4 address
id: Kurang alamat IPv4

en: Missing IPv6 address
id: Kurang alamat IPv6

en: Invalid IPv4 address '%s'
id: Alamat IPv4 '%s' tidak valid

en: Invalid IPv6 address '%s'
id: Alamat IPv6 '%s' tidak valid

en: Invalid IPv4 address prefix '%u'
id: Prefiks alamat IPv4 '%u' tidak valid

en: Invalid IPv6 address prefix '%u'
id: Prefiks alamat IPv6 '%u' tidak valid

en: Invalid routing metric '%s'
id: Metrik ruting '%s' tidak valid

en: unknown attribute
id: atribut tidak dikenal

en: invalid attribute type '%s'
id: tipe atribut '%s' tidak valid

en: attribute is not valid for a IPv4 route
id: atribut tidak valid untuk suatu rute IPv4

en: attribute is not valid for a IPv6 route
id: atribut tidak valid untuk suatu rute IPv6

en: '%s' is not a valid IPv4 address
id: '%s' bukan alamat IPv4 yang valid

en: '%s' is not a valid IPv6 address
id: '%s' bukan alamat IPv6 yang valid

en: invalid prefix %s
id: prefiks %s tidak valid

en: missing table
id: tabel hilang

en: has from/src but the prefix-length is zero
id: memiliki from/src tetapi panjang prefiks adalah nol

en: missing from/src for a non zero prefix-length
id: kurang from/src untuk panjang prefiks tidak nol

en: invalid from/src
id: from/src tak valid

en: invalid prefix length for from/src
id: panjang prefiks yang tidak valid untuk from/src

en: has to/dst but the prefix-length is zero
id: punya to/dst tapi prefix-length nol

en: missing to/dst for a non zero prefix-length
id: kurang to/dst untuk panjang prefix tidak nol

en: invalid to/dst
id: to/dst tak valid

en: invalid prefix length for to/dst
id: panjang prefiks yang tidak valid to/dst

en: invalid iifname
id: iifname tidak valid

en: invalid oifname
id: oifname tidak valid

en: invalid source port range
id: rentang port sumber tak valid

en: invalid destination port range
id: rentang port tujuan tak valid

en: suppress_prefixlength out of range
id: suppress_prefixlength di luar jangkauan

en: suppress_prefixlength is only allowed with the to-table action
id: suppress_prefixlength hanya diperbolehkan dengan aksi to-table

en: invalid key "%s"
id: kunci tidak valid "%s"

en: duplicate key %s
id: kunci duplikat %s

en: invalid variant type '%s' for "%s"
id: tipe varian ‘%s’ tak valid untuk “%s”

en: Unsupported to-string-flags argument
id: Argumen to-string-flags yang tidak didukung

en: Unsupported extra-argument
id: Argumen ekstra tak didukung

en: unsupported key "%s"
id: kunci tidak didukung "%s"

en: duplicate key "%s"
id: kunci duplikat "%s"

en: invalid value for "%s"
id: nilai yang tidak valid bagi "%s"

en: empty text does not describe a rule
id: teks kosong tidak menjelaskan suatu aturan

en: missing argument for "%s"
id: kurang argumen untuk "%s"

en: invalid "from" part
id: bagian “from” tak valid

en: invalid "to" part
id: bagian “to” tak valid

en: cannot detect address family for rule
id: tidak dapat mendeteksi keluarga alamat untuk aturan

en: rule is invalid: %s
id: aturan tak valid: %s

en: invalid address family
id: keluarga alamat tak valid

en: rule #%u is invalid: %s
id: aturan #%u tak valid: %s

en: %d. DNS server address is invalid
id: %d. Alamat server DNS tidak valid

en: %d. IP address is invalid
id: %d. Alamat IP tidak valid

en: %d. IP address has 'label' property with invalid type
id: %d. Alamat IP memiliki properti 'label' dengan tipe yang tidak valid

en: %d. IP address has invalid label '%s'
id: %d. Alamat IP memiliki label '%s' yang tidak valid

en: gateway cannot be set if there are no addresses configured
id: gateway tidak dapat ditata bila tidak ada alamat yang dikonfigurasi

en: gateway is invalid
id: gateway tidak valid

en: %d. route is invalid
id: %d. route tidak valid

en: %u. rule has wrong address-family
id: %u. aturan memiliki keluarga-alamat yang salah

en: %u. rule is invalid: %s
id: %u. aturan tak valid: %s

en: '%s' is not a valid IAID
id: '%s' bukan IAID yang valid

en: the property cannot be set when '%s' is disabled
id: properti tidak dapat ditata ketika ‘%s’ dinonaktifkan

en: a gateway is incompatible with '%s'
id: suatu gateway tidak kompatibel dengan '%s'

en: '%d' is not a valid tunnel mode
id: '%d' bukan mode tunnel yang valid

en: '%s' is not a valid IPv%c address
id: '%s' bukan alamat IPv%c yang valid

en: tunnel keys can only be specified for GRE tunnels
id: kunci tunnel hanya dapat dinyatakan bagi tunnel GRE

en: '%s' is not a valid tunnel key
id: '%s' bukan kunci tunnel yang valid

en: a fixed TTL is allowed only when path MTU discovery is enabled
id: sebuah nilai TTL tetap hanya diizinkan ketika 'path MTU discovery' difungsikan

en: some flags are invalid for the select mode: %s
id: beberapa flag tidak valid untuk mode yang dipilih: %s

en: wired setting not allowed for mode %s
id: pengaturan wired tidak diizinkan untuk mode %s

en: this property cannot be empty for '%s=%s'
id: properti ini tidak boleh kosong bagi '%s=%s'

en: this property is not allowed for '%s=%s'
id: properti ini tidak diizinkan bagi '%s=%s'

en: '%s' is not a valid FQDN
id: '%s' bukan suatu FQDN yang valid

en: property cannot be set when dhcp-hostname is also set
id: properti tidak dapat ditata ketika dhcp-hostname juga ditata

en: FQDN flags requires a FQDN set
id: Flag FQDN memerlukan ditatanya suatu FQDN

en: multiple addresses are not allowed for '%s=%s'
id: alamat berganda tidak diizinkan bagi '%s=%s'

en: property should be TRUE when method is set to disabled
id: properti mesti TRUE ketika metoda dinonaktifkan

en: value is not a valid token
id: nilai bukan token yang valid

en: only makes sense with EUI64 address generation mode
id: hanya bermakna dengan mode pembuatan alamat EUI64

en: invalid DUID
id: nilai DUID tidak valid

en: token is not in canonical form
id: token tidak dalam bentuk kanon

en: property should be TRUE when method is set to ignore or disabled
id: properti mesti TRUE ketika metode ditata ke abaikan atau dinonaktifkan

en: the key is empty
id: kunci kosong

en: the key must be %d characters
id: kunci mesti %d karakter

en: the key contains non-hexadecimal characters
id: kunci memuat digit yang bukan heksadesimal

en: property is not specified and neither is '%s:%s'
id: properti tidak dinyatakan dan inipun demikian '%s:%s'

en: EAP key management requires '%s' setting presence
id: Manajemen kunci EAP memerlukan keberadaan setelan '%s'

en: must be either psk (0) or eap (1)
id: harus berupa psk (0) atau eap (1)

en: only valid for psk mode
id: hanya berlaku untuk mode psk

en: non promiscuous operation is allowed only in passthru mode
id: operasi 'non promiscuous' hanya diizinkan dalam mode passthru

en: SSID length is out of range <1-32> bytes
id: Panjang SSID di luar rentang <1-32> byte

en: '%d' is not a valid channel
id: '%d' bukan kanal yang valid

en: A connection with a '%s' setting must not have a master.
id: Suatu koneksi dengan setelan '%s' tidak boleh punya master.

en: '%s' is not allowed in fail_mode
id: '%s' tidak diizinkan di fail_mode

en: missing key
id: kunci hilang

en: key is too long
id: kunci terlalu panjang

en: key must be UTF8
id: kunci mesti UTF-8

en: key contains invalid characters
id: kunci mengandung karakter yang tidak valid

en: value is missing
id: nilai hilang

en: value is too large
id: nilai terlalu besar

en: value is not valid UTF8
id: nilai bukan UTF8 yang valid

en: invalid key "%s": %s
id: kunci "%s" tidak valid: %s

en: maximum number of user data entries reached (%u instead of %u)
id: cacah maksimum entri data pengguna tercapai (%u alih-alih %u)

en: '%s' is not a valid interface type
id: '%s' bukan tipe antar muka yang valid

en: A connection with a '%s' setting needs connection.type explicitly set
id: Suatu koneksi dengan pengaturan '%s' perlu connection.type ditetapkan secara eksplisit

en: A connection of type '%s' cannot have ovs-interface.type "system"
id: Suatu koneksi bertipe '%s' tidak bisa memiliki ovs-interface.type "system"

en: A connection of type '%s' cannot have an ovs-interface.type "%s"
id: Suatu koneksi bertipe '%s' tidak bisa memiliki ovs-interface.type "%s"

en: A connection can not have both '%s' and '%s' settings at the same time
id: Suatu koneksi tidak bisa memiliki pengaturan ’%s’ dan ‘%s’ sekaligus pada saat yang sama

en: A connection with '%s' setting must be of connection.type "ovs-interface" but is "%s"
id: Suatu koneksi dengan setelan '%s' mesti berupa connection.type "ovs-interface" tetapi nilainya "%s"

en: A connection with '%s' setting needs to be of '%s' interface type, not '%s'
id: Suatu koneksi dengan pengaturan '%s' harus dari jenis antarmuka '%s', bukan '%s'

en: A connection with ovs-interface.type '%s' setting a 'ovs-patch' setting
id: Suatu koneksi dengan ovs-interface.type '%s' pengaturan 'ovs-patch'

en: Missing ovs interface setting
id: Kurang setelan antar muka ovs

en: Missing ovs interface type
id: Kurang tipe antar muka ovs

en: A connection with a '%s' setting must have a master.
id: Suatu koneksi dengan setelan '%s' harus punya master.

en: '%s' is not allowed in vlan_mode
id: '%s' tidak diizinkan di vlan_mode

en: the tag id must be in range 0-4094 but is %u
id: id tag harus berada dalam kisaran 0-4094 tetapi bernilai %u

en: '%s' is not allowed in lacp
id: '%s' tidak diizinkan di lacp

en: '%s' is not allowed in bond_mode
id: '%s' tidak diizinkan di bond_mode

en: '%d' is out of valid range <128-16384>
id: '%d' di luar rentang yang valid <128-16384>

en: setting this property requires non-zero '%s' property
id: menata properti ini memerlukan properti '%s' yang bukan nol

en: invalid proxy method
id: metoda proksi tidak valid

en: this property is not allowed for method none
id: properti ini tidak diizinkan bagi metoda none

en: the script is too large
id: skrip terlalu besar

en: the script is not valid utf8
id: skrip bukan utf8 yang valid

en: the script lacks FindProxyForURL function
id: skrip kekurangan fungsi FindProxyForURL

en: '%s' is not a valid MAC address
id: '%s' bukan alamat MAC yang valid

en: VF with index %u, but the total number of VFs is %u
id: VF dengan indeks %u, tetapi cacah total VF adalah %u

en: invalid VF %u: %s
id: nilai VF tak valid: %u: %s

en: duplicate VF index %u
id: index VF duplikat %u

en: VFs %d and %d are not sorted by ascending index
id: VF %d dan %d tidak diurutkan berdasarkan indeks menaik

en: kind is missing
id: kurang jenis

en: '%s' is not a valid kind
id: '%s' bukan suatu jenis yang valid

en: parent handle missing
id: kurang handle induk

en: there are duplicate TC qdiscs
id: ada qdisc TC yang duplikat

en: there are duplicate TC filters
id: ada filter TC yang duplikat

en: %s is out of range [0, %d]
id: %s di luar rentang [0, %d]

en: Missing target-host in nsna_ping link watcher
id: Kurang target-host dalam nsna_ping link watcher

en: target-host '%s' contains invalid characters
id: target-host '%s' berisi karakter yang tidak valid

en: Missing %s in arp_ping link watcher
id: Kurang %s dalam arp_ping link watcher

en: source-host '%s' contains invalid characters
id: source-host '%s' berisi karakter yang tidak valid

en: vlanid is out of range [-1, 4094]
id: vlanid berada di luar rentang [-1, 4094]

en: '%u': invalid mode
id: '%u': mode tidak valid

en: '%s': invalid user ID
id: '%s': ID pengguna tidak valid

en: '%s': invalid group ID
id: '%s': ID grup tidak valid

en: key requires a '.' for a namespace
id: kunci memerlukan sebuah '.' untuk suatu namespace

en: key cannot contain ".."
id: kunci tidak boleh mengandung ".."

en: maximum number of user data entries reached
id: cacah maksimum entri data pengguna tercapai

en: the vlan id must be in range 0-4094 but is %u
id: id vlan mesti dalam rentang 0-4094 tapi nilainya %u

en: flags are invalid
id: flag tidak valid

en: vlan setting should have a ethernet setting as well
id: setelan vlan mesti punya setelah ethernet juga

en: cannot set connection.multi-connect for VPN setting
id: tidak dapat menetapkan connection.multi-connect untuk pengaturan VPN

en: setting contained a secret with an empty name
id: setelan mengandung sebuah rahasia dengan nama kosong

en: not a secret property
id: bukan suatu properti rahasia

en: secret is not of correct type
id: rahasia tidak bertipe benar

en: secret flags property not found
id: properti flag rahasia tidak ditemukan

en: %d is greater than local port max %d
id: %d lebih dari maks port lokal %d

en: '%s' is not a valid Ethernet port value
id: '%s' bukan nilai port Ethernet yang valid

en: '%s' is not a valid duplex value
id: '%s' bukan nilai dupleks yang valid

en: Wake-on-LAN mode 'default' and 'ignore' are exclusive flags
id: Mode Wake-on-LAN 'default' dan 'ignore' adalah flag yang eksklusif

en: Wake-on-LAN password can only be used with magic packet mode
id: Kata sandi Wake-on-LAN hanya dapat dipakai dengan mode magic packet

en: both speed and duplex should have a valid value or both should be unset
id: baik kecepatan dan dupleks harus memiliki nilai yang valid atau keduanya harus tidak ditata

en: both speed and duplex are required for static link configuration
id: kecepatan dan dupleks keduanya diperlukan bagi konfigurasi link statik

en: missing public-key for peer
id: kurang kunci publik untuk peer

en: invalid public-key for peer
id: kunci publik yang tidak valid untuk peer

en: invalid preshared-key for peer
id: preshared-key yang tidak valid untuk peer

en: invalid endpoint for peer
id: endpoint tidak valid untuk peer

en: invalid IP address "%s" for allowed-ip of peer
id: alamat IP "%s" tidak valid untuk allowed-ip dari peer

en: invalid preshared-key-flags for peer
id: preshared-key-flags untuk peer tidak valid

en: peer #%u has no public-key
id: peer #%u tidak memiliki kunci publik

en: peer #%u has invalid public-key
id: peer #%u memiliki kunci publik yang tidak valid

en: peer #%u has invalid endpoint
id: peer #%u memiliki endpoint yang tidak valid

en: peer #%u has invalid allowed-ips setting
id: peer #%u memiliki pengaturan allowed-ips yang tidak valid

en: peer #%u is invalid: %s
id: peer #%u tidak valid: %s

en: method "%s" is not supported for WireGuard
id: metode "%s" tidak didukung untuk WireGuard

en: key must be 32 bytes base64 encoded
id: kunci harus berupa 32 byte dikodekan base64

en: invalid peer secrets
id: rahasia peer tidak valid

en: peer #%u lacks public-key
id: peer #%u kekurangan kunci publik

en: non-existing peer '%s'
id: peer '%s' tidak ada

en: '%s' is not a valid value for '%s' mode connections
id: '%s' bukan nilai yang valid bagi mode koneksi '%s'

en: '%s' security requires '%s=%s'
id: keamanan '%s' memerlukan '%s=%s'

en: '%s' security requires '%s' setting presence
id: keamanan '%s' memerlukan kehadiran pengaturan '%s'

en: '%s' can only be used with '%s=%s' (WEP)
id: '%s' hanya dapat dipakai dengan '%s=%s' (WEP)

en: '%s' is not a valid Wi-Fi mode
id: '%s' bukan mode Wi-Fi yang valid

en: '%s' is not a valid band
id: '%s' bukan suatu band yang valid

en: '%s' requires setting '%s' property
id: '%s' memerlukan menyetel properti '%s'

en: '%s' requires '%s' and '%s' property
id: '%s' memerlukan properti '%s' dan '%s'

en: invalid value
id: nilai tidak valid

en: Wake-on-WLAN mode 'default' and 'ignore' are exclusive flags
id: Mode Wake-on-LAN 'default' dan 'ignore' adalah flag yang eksklusif

en: Wake-on-WLAN trying to set unknown flag
id: Wake-on-WLAN mencoba untuk mengatur flag yang tidak dikenal

en: conflicting value of mac-address-randomization and cloned-mac-address
id: nilai yang bertentangan dari mac-address-randomization dan cloned-mac-address

en: page must be defined along with a channel
id: halaman harus didefinisikan bersama dengan kanal

en: page must be between %d and %d
id: halaman harus antara %d dan %d

en: channel must not be between %d and %d
id: kanal tidak boleh antara %d dan %d

en: can't set property of type '%s' from value of type '%s'
id: tidak bisa menata properti bertipe '%s' dari nilai bertipe '%s'

en: can not set property: %s
id: tidak bisa menata properti: %s

en: duplicate property
id: properti duplikat

en: unknown property
id: properti tidak dikenal

en: failed to set property: %s
id: gagal menata properti: %s

en: secret not found
id: rahasia tidak ditemukan

en: invalid D-Bus property "%s"
id: properti D-bus tidak valid "%s"

en: duplicate D-Bus property "%s"
id: properti D-bus duplikat "%s"

en: invalid D-Bus property "%s" for "%s"
id: properti D-bus tidak valid "%s" untuk "%s"

en: unknown link-watcher name "%s"
id: nama link watcher "%s" tak dikenal

en: value out or range
id: nilai berada di luar jangkauan

en: invalid runner-tx-hash
id: runner-tx-hash tak valid

en: %s is only allowed for runner %s
id: %s hanya diizinkan untuk runner %s

en: %s is only allowed for runners %s
id: %s hanya diizinkan untuk runner %s

en: cannot set parameters for lacp and activebackup runners together
id: tidak dapat menetapkan parameter untuk lacp dan runner activebackup bersama-sama

en: missing link watcher
id: kurang link watcher

en: team config exceeds size limit
id: konfig team melebihi batas ukuran

en: team config is not valid UTF-8
id: konfig team bukan UTF-8 yang valid

en: invalid D-Bus type "%s"
id: tipe D-Bus “%s” tak valid

en: invalid link-watchers: %s
id: link-watchers tidak valid: %s

en: '%s' is not a valid handle.
id: '%s' bukan handle yang valid.

en: '%s' unexpected: parent already specified.
id: '%s' tak diharapkan: induk sudah dinyatakan.

en: invalid handle: '%s'
id: handle tak valid '%s'

en: parent not specified.
id: induk tidak dinyatakan.

en: unsupported qdisc option: '%s'.
id: opsi qdisc tidak didukung: '%s'.

en: action name missing.
id: kurang nama aksi.

en: unsupported action option: '%s'.
id: opsi aksi tidak didukung: '%s'.

en: invalid action:
id: aksi tidak valid:

en: unsupported tfilter option: '%s'.
id: opsi tfilter tidak didukung: '%s'.

en: failed stat file %s: %s
id: gagal men-stat berkas %s: %s

en: not a file (%s)
id: bukan berkas (%s)

en: invalid file owner %d for %s
id: pemilik berkas %d tidak valid untuk %s

en: file permissions for %s
id: izin berkas untuk %s

en: reject %s
id: tolak %s

en: path is not absolute (%s)
id: path tidak absolut (%s)

en: Plugin file does not exist (%s)
id: Berkas pengaya tidak ada (%s)

en: Plugin is not a valid file (%s)
id: Plugin bukan berkas yang valid (%s)

en: libtool archives are not supported (%s)
id: arsip libtool tidak didukung (%s)

en: Could not find "%s" binary
id: Tidak bisa temukan biner "%s"

en: unknown secret flags
id: flag rahasia yang tidak dikenal

en: conflicting secret flags
id: flag rahasia yang bertentangan

en: secret flags must not be "not-required"
id: flag rahasia tidak boleh “not-required”

en: unsupported secret flags
id: flag rahasia yang tidak didukung

en: can't be simultaneously disabled and enabled
id: tak bisa secara simultan dinonaktifkan dan diaktifkan

en: WPS is required
id: Perlu WPS

en: not a valid ethernet MAC address for mask at position %lld
id: bukan alamat MAC ethernet yang valid untuk mask pada posisi %lld

en: not a valid ethernet MAC address #%u at position %lld
id: bukan alamat MAC ethernet yang valid #%u pada posisi %lld

en: not valid utf-8
id: bukan utf-8 yang valid

en: is not a JSON object
id: bukan suatu objek JSON

en: value is NULL
id: bernilai NULL

en: value is empty
id: nilainya kosong

en: invalid JSON at position %d (%s)
id: isi JSON tidak valid pada posisi %d (%s)

en: unterminated escape sequence
id: urutan escape yang tidak diakhiri

en: unknown attribute '%s'
id: atribut tidak dikenal '%s'.

en: missing key-value separator '%c' after '%s'
id: kurang pemisah kunci-nilai '%c' setelah '%s'

en: invalid uint32 value '%s' for attribute '%s'
id: nilai uint32 '%s' yang tidak valid untuk atribut '%s'

en: invalid uint8 value '%s' for attribute '%s'
id: nilai uint8 '%s' yang tidak valid untuk atribut '%s'

en: invalid boolean value '%s' for attribute '%s'
id: nilai boolean '%s' yang tidak valid untuk atribut '%s'

en: unsupported attribute '%s' of type '%s'
id: atribut '%s' bertipe '%s' yang tidak didukung

en: Bridge VLANs %d and %d are not sorted by ascending vid
id: VLAN bridge %d dan %d tidak diurutkan berdasarkan vid naik

en: duplicate bridge VLAN vid %u
id: vid %u VLAN bridge duplikat

en: only one VLAN can be the PVID
id: hanya satu VLAN yang bisa menjadi PVID

en: unknown flags 0x%x
id: flag tak dikenal 0x%x

en: 'fqdn-no-update' and 'fqdn-serv-update' flags cannot be set at the same time
id: 'fqdn-no-update' dan 'fqdn-serv-update' tidak dapat ditata pada waktu yang sama

en: 'fqdn-clear-flags' flag is incompatible with other FQDN flags
id: ‘fqdn-clear-flags’ tidak kompatibel dengan flag FQDN lainnya

en: DHCPv6 does not support the E (encoded) FQDN flag
id: DHCPv6 tidak mendukung flag FQDN E (encoded/dikodekan)

en: cannot load plugin "%s": %s
id: tidak bisa memuat plugin "%s": %s

en: failed to load nm_vpn_editor_plugin_factory() from %s (%s)
id: gagal memuat nm_vpn_editor_plugin_factory() dari %s (%s)

en: unknown error initializing plugin %s
id: galat tidak dikenal saat menginisialisasi plugin %s

en: cannot load VPN plugin in '%s': missing plugin name
id: tidak bisa memuat plugin VPN dalam '%s': kurang nama plugin

en: cannot load VPN plugin in '%s': invalid service name
id: tidak bisa memuat plugin VPN dalam '%s': nama layanan tidak valid

en: the plugin does not support import capability
id: plugin tidak mendukung kapabilitas impor

en: the plugin does not support export capability
id: plugin tidak mendukung kapabilitas ekspor

en: missing filename
id: kurang nama berkas

en: filename must be an absolute path (%s)
id: nama berkas mesti berupa suatu path absolut (%s)

en: filename has invalid format (%s)
id: nama berkas memiliki format yang tidak valid (%s)

en: there exists a conflicting plugin (%s) that has the same %s.%s value
id: ada plugin bentrok (%s) yang memiliki nilai %s.%s yang sama

en: there exists a conflicting plugin with the same name (%s)
id: ada plugin bentrok dengan nama yang sama (%s)

en: missing "plugin" setting
id: kurang setelan "plugin"

en: %s: don't retry loading plugin which already failed previously
id: %s: jangan coba lagi memuat plugin yang sebelumnya telah gagal

en: missing filename to load VPN plugin info
id: kurang nama berkas untuk memuat info plugin VPN

en: missing name for VPN plugin info
id: kurang nama untuk info plugin VPN

en: missing service for VPN plugin info
id: kurang layanan untuk info plugin VPN

en: Failed to initialize the crypto engine.
id: Gagal menginisialisasi mesin kripto.

en: Unsupported key cipher for decryption
id: Cipher kunci yang tak didukung untuk dekripsi

en: Invalid IV length (must be at least %u).
id: Panjang IV tidak valid (mesti paling tidak %u).

en: Failed to initialize the decryption cipher context: %s (%s)
id: Gagal menginisialisasi konteks cipher dekripsi: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key: %s (%s)
id: Gagal mendekripsi kunci privat: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key: unexpected padding length.
id: Gagal mengawa sandi (decrypt) kunci privat: panjang padding tak diharapkan.

en: Failed to decrypt the private key.
id: Gagal mengawa sandi (decrypt) kunci privat.

en: Unsupported key cipher for encryption
id: Cipher kunci yang tak didukung untuk enkripsi

en: Failed to initialize the encryption cipher context: %s (%s)
id: Gagal menginisialisasi konteks cipher enkripsi: %s (%s)

en: Failed to encrypt the data: %s (%s)
id: Gagal mengenkripsi data: %s (%s)

en: Error initializing certificate data: %s
id: Gagal menginisialisasi data sertifikat: %s

en: Couldn't decode certificate: %s
id: Tak bisa mengawa kode (decode) sertifikat: %s

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %s
id: Tak bisa menginisialisasi pengawa kode (decoder) PKCS#12: %s

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %s
id: Tak bisa mengawa kode (decode) berkas PKCS#12: %s

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %s
id: Tak bisa memeriksa berkas PKCS#12: %s

en: Couldn't initialize PKCS#8 decoder: %s
id: Tak bisa menginisialisasi pengawa kode (decoder) PKCS#8: %s

en: Couldn't decode PKCS#8 file: %s
id: Tak bisa mengawa kode (decode) berkas PKCS#8: %s

en: Failed to initialize the crypto engine: %d.
id: Gagal menginisialisasi mesin kripto: %d.

en: Failed to initialize the decryption cipher slot.
id: Gagal menginisialisasi slot cipher pengawasandian (decryption).

en: Failed to set symmetric key for decryption.
id: Gagal menata kunci simetrik untuk pengawasandian (decryption).

en: Failed to set IV for decryption.
id: Gagal menata IV untuk pengawasandian (decryption).

en: Failed to initialize the decryption context.
id: Gagal menginisialisasi konteks pengawasandian (decryption).

en: Failed to decrypt the private key: %d.
id: Gagal mengawa sandi (decrypt) kunci privat: %d.

en: Failed to decrypt the private key: decrypted data too large.
id: Gagal mengawa sandi (decrypt) kunci privat: data terawa sandi terlalu besar.

en: Failed to finalize decryption of the private key: %d.
id: Gagal memfinalisasi pengawasandian (decryption) kunci privat: %d.

en: Failed to initialize the encryption cipher slot.
id: Gagal menginisialisasi slot cipher penyandian.

en: Failed to set symmetric key for encryption.
id: Gagal menata kunci simetrik untuk penyandian.

en: Failed to set IV for encryption.
id: Gagal menata IV untuk penyandian.

en: Failed to initialize the encryption context.
id: Gagal menginisialisasi konteks penyandian.

en: Failed to encrypt: %d.
id: Gagal mengawasandi: %d.

en: Unexpected amount of data after encrypting.
id: Banyaknya data tak terduga setelah penyandian.

en: Couldn't decode certificate: %d
id: Tak bisa mengawa kode (decode) sertifikat: %d

en: Password must be UTF-8
id: Kata sandi harus UTF-8

en: Couldn't initialize slot
id: Tak dapat menginisialisasi slot

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %d
id: Tak bisa menginisialisasi pengawa kode (decoder) PKCS#12: %d

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %d
id: Tak bisa mengawa kode (decode) berkas PKCS#12: %d

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %d
id: Tak bisa memeriksa berkas PKCS#12: %d

en: Could not generate random data.
id: Tak bisa menjangkitkan data acak.

en: PEM key file had no start tag
id: Berkas kunci PEM tak memiliki tag awal

en: PEM key file had no end tag '%s'.
id: Berkas kunci PEM tak memiliki tag akhir '%s'.

en: Malformed PEM file: Proc-Type was not first tag.
id: Berkas PEM rusak: Proc-Type bukan tag pertama.

en: Malformed PEM file: unknown Proc-Type tag '%s'.
id: Berkas PEM rusak: tag Proc-Type tak dikenal '%s'.

en: Malformed PEM file: DEK-Info was not the second tag.
id: Berkas PEM rusak: DEK-Info bukan tag kedua.

en: Malformed PEM file: no IV found in DEK-Info tag.
id: Berkas PEM rusak: tak ditemukan IV di tag DEK-Info.

en: Malformed PEM file: invalid format of IV in DEK-Info tag.
id: Berkas PEM rusak: bentuk IV tak valid di tag DEK-Info.

en: Malformed PEM file: unknown private key cipher '%s'.
id: Berkas PEM rusak: cipher kunci privat '%s' tak dikenal.

en: Could not decode private key.
id: Tak bisa mengawa kode (decode) kunci privat.

en: Failed to find expected PKCS#8 start tag.
id: Gagal menemukan tag awal PKCS#8 yang diharapkan.

en: Failed to find expected PKCS#8 end tag '%s'.
id: Gagal menemukan tag akhir PKCS#8 '%s' yang diharapkan.

en: Failed to decode PKCS#8 private key.
id: Gagal mengawa kode (decode) kunci privat PKCS#8.

en: Failed to find expected TSS start tag.
id: Gagal menemukan tag awal TSS yang diharapkan.

en: Failed to find expected TSS end tag '%s'.
id: Gagal menemukan tag akhir TSS '%s' yang diharapkan.

en: IV must be an even number of bytes in length.
id: Panjang IV dalam byte mesti merupakan bilangan genap.

en: IV contains non-hexadecimal digits.
id: IV memuat digit bukan heksadesimal.

en: IV must contain at least 8 characters
id: IV mesti mengandung paling tidak 8 karakter

en: Unable to determine private key type.
id: Tak bisa menentukan jenis kunci privat.

en: Password provided, but key was not encrypted.
id: Kata sandi disediakan, tapi kunci tidak dienkripsi.

en: PEM certificate had no start tag '%s'.
id: Sertifikat PEM tak memiliki tag awal '%s'.

en: PEM certificate had no end tag '%s'.
id: Sertifikat PEM tak memiliki tag akhir '%s'.

en: Failed to decode certificate.
id: Gagal mengawa kode (decode) sertifikat.

en: Certificate file is empty
id: Berkas sertifikat kosong

en: Failed to recognize certificate
id: Gagal mengenali sertifikat

en: not a valid private key
id: bukan kunci privat yang valid

en: object class '%s' has no property named '%s'
id: kelas objek '%s' tidak punya properti bernama '%s'

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
id: properti '%s' dari kelas objek '%s' tidak dapat ditulisi

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
id: properti construct "%s" bagi objek '%s' tidak bisa ditata setelah konstruksi

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
id: '%s::%s' bukan nama properti yang valid; '%s' bukan suatu sub tipe GObject

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
id: tidak bisa menata properti '%s' bertipe '%s' dari nilai bertipe '%s'

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
id: nilai "%s" bertipe'%s' tidak valid atau di luar jangkauan bagi properti '%s' bertipe '%s'

en: interface name is missing
id: kurang nama antar muka

en: interface name is too short
id: nama antar muka terlalu pendek

en: interface name is reserved
id: nama antar muka dicadangkan

en: interface name contains an invalid character
id: nama antar muka mengandung suatu karakter yang tidak valid

en: interface name is longer than 15 characters
id: nama antar muka lebih dari 15 karakter

en: Unknown log level '%s'
id: Aras log tak dikenal '%s'

en: Unknown log domain '%s'
id: Ranah log tak dikenal '%s'

note: TRANSLATORS: the first %s is the partial value entered by * the user, the second %s a list of compatible values.
en: '%s' is ambiguous (%s)
id: '%s' ambigu (%s)

en: '%s' is not valid; use [%s] or [%s]
id: '%s' tidak valid; gunakan [%s] atau [%s]

en: '%s' is not valid; use [%s], [%s] or [%s]
id: '%s' tidak valid; gunakan [%s], [%s], atau [%s]

en: '%s' is ambiguous: %s
id: '%s' ambigu: %s

en: missing name, try one of [%s]
id: kurang nama, coba salah satu dari [%s]

en: '%s' not among [%s]
id: '%s' bukan diantara [%s]

en: unknown
id: tak diketahui

en: unmanaged
id: tak dikelola

en: unavailable
id: tak tersedia

en: disconnected
id: terputus

en: connecting (prepare)
id: sedang menyambung (bersiap)

en: connecting (configuring)
id: sedang menyambung (sedang menata)

en: connecting (need authentication)
id: sedang menyambung (perlu otentikasi)

en: connecting (getting IP configuration)
id: sedang menyambung (sedang mengambil konfigurasi IP)

en: connecting (checking IP connectivity)
id: sedang menyambung (memeriksa konektivitas IP)

en: connecting (starting secondary connections)
id: sedang menyambung (memulai koneksi sekunder)

en: connected
id: terhubung

en: deactivating
id: menonaktifkan

en: connection failed
id: koneksi gagal

en: yes
id: ya

en: no
id: tidak

en: yes (guessed)
id: ya (ditebak)

en: no (guessed)
id: tidak (ditebak)

en: No reason given
id: Tak ada alasan yang diberikan

note: We should not really come here
en: Unknown error
id: Galat tak dikenal

en: Device is now managed
id: Perangkat kini dikelola

en: Device is now unmanaged
id: Perangkat kini tak dikelola

en: The device could not be readied for configuration
id: Perangkat tak dapat dibuat bersiap untuk ditata

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
id: Konfigurasi IP tidak dapat dipesan (alamat tidak tersedia, habis waktu, dsb.)

en: The IP configuration is no longer valid
id: Konfigurasi IP tak valid lagi

en: Secrets were required, but not provided
id: Rahasia diperlukan, tapi tak disediakan

en: 802.1X supplicant disconnected
id: 802.1X supplicant diputus

en: 802.1X supplicant configuration failed
id: Konfigurasi 802.1X supplicant gagal

en: 802.1X supplicant failed
id: 802.1X supplicant gagal

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
id: 802.1X supplicant makan waktu terlalu lama untuk mengotentikasi

en: PPP service failed to start
id: Layanan PPP gagal dimulai

en: PPP service disconnected
id: Layanan PPP diputus

en: PPP failed
id: PPP gagal

en: DHCP client failed to start
id: Klien DHCP gagal dimulai

en: DHCP client error
id: Galat klien DHCP

en: DHCP client failed
id: Klien DHCP gagal

en: Shared connection service failed to start
id: Layanan koneksi berbagi gagal dimulai

en: Shared connection service failed
id: Layanan koneksi berbagi gagal

en: AutoIP service failed to start
id: Layanan AutoIP gagal dimulai

en: AutoIP service error
id: Galat layanan AutoIP

en: AutoIP service failed
id: Layanan AutoIP gagal

en: The line is busy
id: Jalur sibuk

en: No dial tone
id: Tak ada nada panggil

en: No carrier could be established
id: Carrier tak dapat dijalin

en: The dialing request timed out
id: Permintaan pemanggilan habis waktu

en: The dialing attempt failed
id: Usaha memanggil gagal

en: Modem initialization failed
id: Inisialisasi modem gagal

en: Failed to select the specified APN
id: Gagal memilih APN yang dinyatakan

en: Not searching for networks
id: Tak mencari jaringan

en: Network registration denied
id: Pendaftaran jaringan ditolak

en: Network registration timed out
id: Pendaftaran jaringan habis waktu

en: Failed to register with the requested network
id: Gagal mendaftar ke jaringan yang diminta

en: PIN check failed
id: Uji PIN gagal

en: Necessary firmware for the device may be missing
id: Firmware yang diperlukan bagi perangkat mungkin hilang

en: The device was removed
id: Perangkat dicabut

en: NetworkManager went to sleep
id: NetworkManager tidur

en: The device's active connection disappeared
id: Koneksi aktif perangkat menghilang

en: Device disconnected by user or client
id: Perangkat diputus oleh pengguna atau klien

en: Carrier/link changed
id: Carrier/link berubah

en: The device's existing connection was assumed
id: Koneksi perangkat kini diasumsikan

en: The supplicant is now available
id: Supplicant kini tersedia

en: The modem could not be found
id: Modem tak dapat ditemukan

en: The Bluetooth connection failed or timed out
id: Koneksi Bluetooth gagal atau kehabisan waktu

en: GSM Modem's SIM card not inserted
id: Kartu SIM Modem GSM tak dipasang

en: GSM Modem's SIM PIN required
id: PIN SIM Modem GSM diperlukan

en: GSM Modem's SIM PUK required
id: PUK SIM Modem GSM diperlukan

en: GSM Modem's SIM wrong
id: SIM Modem GSM salah

en: InfiniBand device does not support connected mode
id: Perangkat InfiniBand tak mendukung mode tersambung

en: A dependency of the connection failed
id: Suatu kebergantungan koneksi gagal

en: A problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
id: Masalah dengan Ethernet RFC 2684 di atas bridge ADSL

en: ModemManager is unavailable
id: ModemManager tidak tersedia

en: The Wi-Fi network could not be found
id: Jaringan Wi-Fi tidak dapat ditemukan

en: A secondary connection of the base connection failed
id: Koneksi sekunder dari koneksi dasar gagal

en: DCB or FCoE setup failed
id: Penyiapan DCB atau FCoE gagal

en: teamd control failed
id: kendali teamd gagal

en: Modem failed or no longer available
id: Modem gagal atau tidak tersedia lagi

en: Modem now ready and available
id: Modem kini siap dan tersedia

en: SIM PIN was incorrect
id: PIN SIM salah

en: New connection activation was enqueued
id: Aktivasi koneksi baru diantrikan

en: The device's parent changed
id: Induk perangkat berubah

en: The device parent's management changed
id: Manajemen induk perangkat berubah

en: Open vSwitch database connection failed
id: Koneksi basis data Open vSwitch gagal

en: A duplicate IP address was detected
id: Sebuah alamat IP yang duplikat terdeteksi

en: The selected IP method is not supported
id: Metode IP yang dipilih tidak didukung

en: Failed to configure SR-IOV parameters
id: Gagal menata konfigurasi parameter SR-IOV

en: The Wi-Fi P2P peer could not be found
id: Peer P2P Wi-Fi tidak dapat ditemukan

en: Unknown reason
id: Alasan tidak diketahui

en: The connection was disconnected
id: Koneksi terputus

en: Disconnected by user
id: Diputus oleh pengguna

en: The base network connection was interrupted
id: Koneksi jaringan dasar terinterupsi

en: The VPN service stopped unexpectedly
id: Layanan VPN berhenti secara tidak terduga

en: The VPN service returned invalid configuration
id: Layanan VPN mengembalikan konfigurasi yang tidak valid

en: The connection attempt timed out
id: Upaya koneksi kehabisan waktu

en: The VPN service did not start in time
id: Layanan VPN tidak mulai pada waktunya

en: The VPN service failed to start
id: Layanan VPN gagal mulai

en: No valid secrets
id: Tidak ada rahasia yang valid

en: Invalid secrets
id: Rahasia tidak valid

en: The connection was removed
id: Koneksi dihapus

en: Master connection failed
id: Koneksi induk gagal

en: Could not create a software link
id: Tidak bisa membuat taut perangkat lunak

en: The device disappeared
id: Perangkat menghilang

en: Could not find any session id for uid %d
id: Tidak bisa menemukan id sesi apapun bagi uid %d

en: Could not retrieve session id: %s
id: Tidak bisa mengambil id sesi: %s

en: Preshared-key for %s
id: Kunci bersama (preshared) untuk %s

en: Username
id: Nama Pengguna

en: Password
id: Kata Sandi

en: Identity
id: Identitas

en: Private key password
id: Sandi kunci privat

en: Key
id: Kunci

en: Service
id: Layanan

en: WireGuard private-key
id: Kunci privat WireGuard

en: Secrets are required to connect WireGuard VPN '%s'
id: Rahasia diperlukan untuk menyambung ke VPN WireGuard '%s'

en: A password is required to connect to '%s'.
id: Sandi diperlukan untuk menyambung ke '%s'.

en: Authentication required by wireless network
id: Otentikasi diperlukan oleh jaringan nirkabel

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
id: Sandi atau kunci enkripsi diperlukan untuk mengakses jaringan nirkabel '%s'.

en: Wired 802.1X authentication
id: Otentikasi 802.1X Kabel

en: Secrets are required to access the wired network '%s'
id: Rahasia diperlukan untuk mengakses jaringan kabel '%s'

en: DSL authentication
id: Otentikasi DSL

en: Secrets are required for the DSL connection '%s'
id: Rahasia diperlukan untuk koneksi DSL '%s'

en: PIN code required
id: Perlu kode PIN

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
id: Kode PIN diperlukan bagi perangkat data seluler

en: Mobile broadband network password
id: Sandi jaringan data seluler

en: Secrets are required to access the MACsec network '%s'
id: Rahasia diperlukan untuk mengakses jaringan MACsec '%s'

en: MACsec PSK authentication
id: Otentikasi PSK MACsec

en: MACsec EAP authentication
id: Otentikasi EAP MACsec

en: WireGuard VPN secret
id: Rahasia VPN WireGuard

en: VPN password required
id: Perlu kata sandi VPN

en: unknown VPN plugin "%s"
id: plugin VPN tidak dikenal "%s"

en: cannot load legacy-only VPN plugin "%s" for "%s"
id: tidak bisa memuat plugin VPN hanya-warisan "%s" untuk "%s"

en: cannot load VPN plugin "%s" due to missing "%s". Missing client plugin?
id: tidak bisa memuat plugin VPN "%s" karena "%s" hilang. Plugin klien hilang?

en: failed to load VPN plugin "%s": %s
id: gagal memuat plugin VPN "%s": %s

en: Certificate password
id: Kata sandi sertifikat

en: HTTP proxy password
id: Kata sandi proksi HTTP

en: Group password
id: Kata sandi grup

en: Gateway certificate hash
id: Hash sertifikat gateway

en: field '%s' has to be alone
id: ruas '%s' mesti sendiri

en: invalid field '%s%s%s%s%s'; %s%s%s
id: ruas tidak valid '%s%s%s%s%s'; %s%s%s

en: invalid IP address: %s
id: alamat IP tidak valid: %s

en: The valid syntax is: 'ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]... [,ip[/prefix] ...]'
id: Sintaks yang valid adalah: 'ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]... [,ip[/prefix] ...]'

en: the next hop ('%s') must be first
id: hop selanjutnya ('%s') mesti pertama

en: the metric ('%s') must be before attributes
id: metrik ('%s') mesti sebelum atribut

en: invalid route: %s. %s
id: route tidak valid: %s. %s

en: cannot read pac-script from file '%s'
id: tidak dapat membaca pac-script dari berkas '%s'

en: file '%s' contains non-valid utf-8
id: berkas '%s' mengandung utf-8 yang  tidak valid

en: '%s' does not contain a valid PAC Script
id: '%s' tidak memuat suatu Skrip PAC yang valid

en: Not a valid PAC Script
id: Bukan Skrip PAC yang valid

en: cannot read team config from file '%s'
id: tidak bisa membaca konfig team dari berkas '%s'

en: team config file '%s' contains non-valid utf-8
id: berkas konfig team '%s' mengandung utf-8 yang tidak valid

en: auto
id: otomatis

en: '%s' is out of range [%
id: '%s' di luar rentang [%

en: '%s' is not a valid number
id: '%s' bukan suatu bilangan yang valid

en: '%s' is out of range [0, %u]
id: '%s' di luar rentang [0, %u]

en: '%s' is not a valid Ethernet MAC
id: '%s' bukan MAC Ethernet yang valid

en: invalid option '%s', use a combination of [%s]
id: opsi '%s' tidak valid, gunakan suatu kombinasi dari [%s]

en: %d (key)
id: %d (kunci)

en: %d (passphrase)
id: %d (frasa sandi)

en: %d (unknown)
id: %d (tak dikenal)

en: 0 (none)
id: 0 (nihil)

en: not saved,
id: tidak disimpan,

en: not required,
id: tidak diperlukan,

en: '%s' is not valid; use <option>=<value>
id: '%s' tidak valid; gunakan <opsi>=<nilai>

en: cannot set empty "%s" option
id: tidak bisa menata opsi “%s” yang kosong

en: '%u' flags are not valid; use combination of %s
id: flag '%u' tidak valid; gunakan kombinasi dari %s

en: '%s' is not a valid number (or out of range)
id: '%s' bukan bilangan yang valid (atau di luar rentang)

en: not a valid hex-string
id: bukan string heksa yang valid

en: '%s' is not a valid hex character
id: '%s' bukan karakter heksa yang valid

en: too many arguments. Please only specify a private key file and optionally a password
id: terlalu banyak argumen. Harap hanya menyatakan berkas kunci pribadi dan opsional sebuah kata sandi

en: failed to set bond option "%s"
id: gagal menata opsi bond "%s"

en: Enter a list of bonding options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,... 
    Valid options are: %s
    'mode' can be provided as a name or a number:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Example: mode=2,miimon=120
id: Masukkan daftar opsi bonding yang diformat sebagai:
      opsi = <nilai>, opsi = <nilai>,... 
    Opsi yang valid adalah: %s
    'mode' bisa dituliskan sebagai nama atau angka:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Contoh: mode=2,miimon=120

note: Don't allow setting type unless the connection is brand new. * Just because it's a bad idea and the user wouldn't probably want that. * No technical reason, really. * Also, using uuid to see if the connection is brand new is a bit * hacky: we can not see if the type is already set, because * nmc_set
en: Can not change the connection type
id: Tidak bisa mengubah tipe koneksi

en: invalid permission "%s"
id: izin tak valid "%s"

en: the value '%s' is not a valid UUID
id: nilai '%s' bukan UUID yang valid

en: 0 (disabled)
id: 0 (dinonaktifkan)

en: enabled,
id: diaktifkan,

en: '%s' is not a valid DCB flag
id: '%s' bukan flag DCB yang valid

en: must contain 8 comma-separated numbers
id: mesti memuat 8 bilangan yang dipisah koma

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive) or %u
id: '%s' bukan suatu angka antara 0 dan %u (inklusif) atau %u

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive)
id: '%s' bukan bilangan antara 0 dan %u (inklusif)

en: changes will have no effect until '%s' includes 1 (enabled)
id: perubahan tidak akan berdampak sampai '%s' mengandung 1 (difungsikan)

en: bandwidth percentages must total 100%%
id: total persentase bandwidth mesti 100%%

en: SIM operator ID must be a 5 or 6 number MCCMNC code
id: ID operator SIM mesti berubah kode MCCMNC 5 atau 6 angka

en: '%s' is not a valid IBoIP P_Key
id: '%s' bukan P_Key IBoIP yang valid

en: default
id: baku

en: invalid IPv%c address '%s'
id: bukanlah alamat IPv%c yang valid ‘%s’

en: invalid gateway address '%s'
id: alamat gateway '%s' tidak valid

en: '%s' is not a valid channel; use <1-13>
id: '%s' bukan suatu kanal yang valid; pakai <1-13>

en: The valid syntax is: vf [attribute=value]... [,vf [attribute=value]...]
id: Sintaks yang valid adalah: vf [attribute=value]... [,vf [attribute=value]...]

en: The valid syntax is: '[root | parent <handle>] [handle <handle>] <kind>'
id: Sintaks yang valid: '[root | parent <handle>] [handle <handle>] <kind>'

en: The valid syntax is: '<vid>[-<vid>] [pvid] [untagged]'
id: Sintaks yang valid adalah: '<vid>[-<vid>] [pvid] [untagged]'

en: invalid priority map '%s'
id: peta prioritas '%s' tidak valid

en: '%s' is not valid; 2 or 3 strings should be provided
id: '%s' tidak valid; mesti disediakan 2 atau 3 string

en: Enter a list of S/390 options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,...
    Valid options are: %s
id: Masukkan suatu daftar opsi S/390 yang diformat sebagai:
     opsi = <value>, opsi = <value>,...
    Opsi yang valid adalah: %s

en: '%s' is not a valid channel
id: '%s' bukan suatu kanal yang valid

en: '%ld' is not a valid channel
id: '%ld' bukan kanal yang valid

en: '%s' not compatible with %s '%s', please change the key or set the right %s first.
id: '%s' tidak kompatibel dengan %s '%s', harap ubah kunci atau tata terlebih dahulu %s kanan.

en: WEP key is guessed to be of '%s'
id: Kunci WEP hasil tebakan adalah '%s'

en: WEP key index set to '%d'
id: Indeks kunci WEP ditata ke '%d'

en: '%s' is not compatible with '%s' type, please change or delete the key.
id: '%s' tidak kompatibel dengan tipe '%s', harap ubah atau hapus kunci.

en: on
id: nyala

en: off
id: mati

en: '%s' is not valid; use 'on', 'off', or 'ignore'
id: '%s' tidak valid; gunakan ‘on', 'off', atau 'ignore'

note: this is a virtual property, only needed during "ask" mode.
en: Bonding monitoring mode
id: Mode pemantauan bonding

note: macro that returns @func as const (guint32(*)(NMSetting*)) type, but checks * that the actual type is (guint32(*)(type *)).
en: nmcli can accepts both direct JSON configuration data and a file name containing the configuration. In the latter case the file is read and the contents is put into this property.
    
    Examples: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf
id: nmcli bisa menerima data konfigurasi JSON langsung atau suatu nama berkas yang memuat konfigurasi. Dalam kasus kedua, berkas dimuat dan isinya diletakkan ke dalam properti ini.
    
    Contoh: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
            set team.config /etc/my-team.conf

en: Enter a list of link watchers formatted as dictionaries where the keys are teamd properties. Dictionary pairs are in the form: key=value and pairs are separated by ' '. Dictionaries are separated with ','.
    The keys allowed/required in the dictionary change on the basis of the link watcher type, while the only property common to all the link watchers is  'name'*, which defines the link watcher to be specified.
    
    Properties available for the 'ethtool' link watcher:
      'delay-up', 'delay-down'
    
    Properties available for the 'nsna_ping' link watcher:
      'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'*
    
    Properties available for the 'arp_ping' include all the ones for 'nsna_ping' and:
      'source-host'*, 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'.
    
    Properties flagged with a '*' are mandatory.
    
    Example:
       name=arp_ping source-host=172.16.1.1 target-host=172.16.1.254, name=ethtool delay-up=3
id: Masukkan suatu daftar pengamat link yang diformat sebagai kamus dimana kunci-kunci adalah properti teamd. Pasangan kamus dalam bentuk: kunci=nilai dan antar pasangan dipisah dengan ' '. Kamus dipisah dengan ','.
    Kunci-kunci yang diizinkan/diperlukan dalam kamus berubah menurut tipe pengamat link, sedangkan satu-satunya properti yang ada di semua pengamat link adalah 'name'*, yang menentukan pengamat link yang akan dispesifikasikan.
    
    Properti yang tersedia untuk pengamat link 'ethtool':
     'delay-up', 'delay-down'
    
    Properti yang tersedia untuk pengamat link 'nsna_ping':
     'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'*
    
    Properti yang tersedia untuk 'arp_ping' termasuk semua yang untuk 'nsna_ping' dan:
     'source-host'*, 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'.
    
    Properti yang ditandai dengan '*' itu wajib.
    
    Contoh:
       name=arp_ping source-host=172.16.1.1 target-host=172.16.1.254, name=ethtool delay-up=3

en: IEEE 802.15.4 (WPAN) parent device or connection UUID
id: Perangkat induk atau UUID koneksi IEEE 802.15.4 (WPAN)

en: Enter file path to CA certificate (optionally prefixed with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/cacert.crt
id: Masukkan path berkas ke sertifikat CA (boleh diawali dengan file://).
      [file://]<path berkas>
    Perhatikan bahwa nmcli tidak mendukung menyatakan sertifikat sebagai data blob mentah.
    Contoh: /home/cimrman/cacert.crt

en: Enter file path to client certificate (optionally prefixed with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/jara.crt
id: Masukkan path berkas ke sertifikat klien (boleh diawali dengan file://).
      [file://]<path berkas>
    Perhatikan bahwa nmcli tidak mendukung menyatakan sertifikat sebagai data blob mentah.
    Contoh: /home/cimrman/jara.crt

en: Enter file path to CA certificate for inner authentication (optionally prefixed
    with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/ca-zweite-phase.crt
id: Masukkan path berkas ke sertifikat CA untuk otentikasi dalam (boleh diawali dengan file://).
      [file://]<path berkas>
    Perhatikan bahwa nmcli tidak mendukung menyatakan sertifikat sebagai data blob mentah.
    Contoh: /home/cimrman/ca-zweite-phase.crt

en: Enter file path to client certificate for inner authentication (optionally prefixed
    with file://).
      [file://]<file path>
    Note that nmcli does not support specifying certificates as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/jara-zweite-phase.crt
id: Masukkan path berkas ke sertifikat klien untuk otentikasi dalam (boleh diawali dengan file://).
      [file://]<path berkas>
    Perhatikan bahwa nmcli tidak mendukung menyatakan sertifikat sebagai data blob mentah.
    Contoh: /home/cimrman/jara-zweite-phase.crt

en: Enter bytes as a list of hexadecimal values.
    Two formats are accepted:
    (a) a string of hexadecimal digits, where each two digits represent one byte
    (b) space-separated list of bytes written as hexadecimal digits (with optional 0x/0X prefix, and optional leading 0).
    
    Examples: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2
id: Memasukkan byte-byte sebagai suatu daftar nilai heksadesimal.
    Ada dua format yang diterima:
    (a) string dijit heksadesimal, dimana setiap dua dijit mewakili satu byte
    (b) daftar dipisah spasi dari byte-byte yang dituliskan sebagai dijit heksadesimal (boleh dengan prefiks 0x/0X, dan boleh dengan 0 di depan)
    
    Contoh: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2

en: Enter path to a private key and the key password (if not set yet):
      [file://]<file path> [<password>]
    Note that nmcli does not support specifying private key as raw blob data.
    Example: /home/cimrman/jara-priv-key Dardanely
id: Masukkan path ke kunci privat dan sandi kunci (bila belum ditata):
      [file://]<file path> [<password>]
    Perhatikan bahwa nmcli tidak mendukung menyatakan kunci privat sebagai data blob mentah.
    Contoh: /home/cimrman/jara-priv-key Dardanely

en: Password [none]
id: Kata sandi [nihil]

en: Bluetooth device address
id: Alamat perangkat Bluetooth

en: MAC [none]
id: MAC [nihil]

en: Forward delay
id: Tundaan maju

en: Hello time
id: Waktu hello

en: Max age
id: Usia maks

en: Group forward mask
id: Mask penerusan grup

en: Enable IGMP snooping
id: Fungsikan snooping IGMP

en: Username [none]
id: Nama pengguna [nihil]

en: Enter a list of user permissions. This is a list of user names formatted as:
      [user:]<user name 1>, [user:]<user name 2>,...
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: alice bob charlie
id: Memasukkan suatu daftar izin pengguna. Ini adalah daftar nama-nama pengguna
    yang diformat sebagai:
      [user:]<user name 1>, [user:]<user name 2>,...
    Butir-butir dapat dipisahkan oleh koma atau spasi.
    
    Contoh: alice bob charlie

en: Enter secondary connections that should be activated when this connection is
    activated. Connections can be specified either by UUID or ID (name). nmcli
    transparently translates names to UUIDs. Note that NetworkManager only supports
    VPNs as secondary connections at the moment.
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7
id: Masukkan koneksi sekunder yang mesti diaktifkan ketika koneksi ini diaktifkan.
    Koneksi dapat dinyatakan oleh UUID atau ID (nama). nmcli secara transparan
    menerjemahkan nama-nama ke UUID. Perhatikan bahwa NetworkManager hanya
    mendukung VPN sebagai koneksi sekunder saat ini.
    Butir-butir dapat dipisahkan oleh koma atau spasi.
    
    Contoh: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7

en: Enter a value which indicates whether the connection is subject to a data
    quota, usage costs or other limitations. Accepted options are:
    'true','yes','on' to set the connection as metered
    'false','no','off' to set the connection as not metered
    'unknown' to let NetworkManager choose a value using some heuristics
id: Masukkan suatu nilai yang menandakan apakah koneksi dibatasi oleh
    kuota data, biaya pemakaian, atau pembatasan lain. Opsi yang diterima
    adalah:
    'true','yes','on' untuk menata koneksi sebagai diukur
    'false','no','off' untuk menata koneksi sebagai tanpa batas
    'unknown' untuk membiarkan NetworkManager memilih suatu nilai memakai heuristik

en: P_KEY [none]
id: P_KEY [nihil]

en: Parent interface [none]
id: Antar muka induk [nihil]

en: Enter a list of IPv4 addresses of DNS servers.
    
    Example: 8.8.8.8, 8.8.4.4
id: Masukkan daftar alamat IPv4 dari server-server DNS.
    
    Contoh: 8.8.8.8, 8.8.4.4

en: IPv4 address (IP[/plen]) [none]
id: Alamat IPv4 (IP[/plen]) [nihil]

en: Enter a list of IPv4 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 32.
    
    Example: 192.168.1.5/24, 10.0.0.11/24
id: Masukkan suatu daftar alamat IPv4 yang diformat seperti:
     ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Tanpa prefiks dianggap sebagai prefiks 32.
    
    Contoh: 192.168.1.5/24, 10.0.0.11/24

en: IPv4 gateway [none]
id: Gateway IPv4 [nihil]

en: Enter a list of IPv4 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 32.
    Missing next-hop is regarded as 0.0.0.0.
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
              10.1.2.0/24
id: Memasukkan suatu daftar rute IPv4 yang diformat seperti:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Tanpa prefiks dianggap sebagai prefiks 32.
    Tanpa next-hop dianggap sebagai 0.0.0.0.
    Tanpa metric berarti baku (NM/kernel akan menata suatu nilai baku).
    
    Examples: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
              10.1.2.0/24

en: Enter a list of IPv4 routing rules formatted as:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...
id: Masukkan daftar aturan routing IPv4 yang diformat sebagai:
      prioritas [prio] [dari [sumber]] [ke [tujuan]], ,…

en: Enter a list of IPv6 addresses of DNS servers.  If the IPv6 configuration method is 'auto' these DNS servers are appended to those (if any) returned by automatic configuration.  DNS servers cannot be used with the 'shared' or 'link-local' IPv6 configuration methods, as there is no upstream network. In all other IPv6 configuration methods, these DNS servers are used as the only DNS servers for this connection.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1
id: Masukkan suatu daftar alamat IPv6 dari server-server DNS. Bila metoda konfigurasi IPv6 ditata 'auto' server-server DNS ini ditambahkan ke (bila ada) yang dikembalikan oleh konfigurasi otomatis. Server DNS tidak dapat dipakai dengan metoda konfigurasi IPv6 'shared' atau 'link-local', karena tidak ada jaringan hulu. Dalam metoda konfigurasi IPv6 lain, hanya server-server DNS ini yang dipakai sebagai server DNS untuk koneksi ini.
    
    Contoh: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1

en: IPv6 address (IP[/plen]) [none]
id: Alamat IPv6 (IP[/plen]) [nihil]

en: Enter a list of IPv6 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 128.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b
id: Masukkan suatu daftar alamat IPv6 yang diformat seperti:
     ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Tanpa prefiks dianggap sebagai prefiks 128.
    
    Contoh: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b

en: IPv6 gateway [none]
id: Gateway IPv6 [nihil]

en: Enter a list of IPv6 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 128.
    Missing next-hop is regarded as "::".
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55
id: Memasukkan suatu daftar rute IPv6 yang diformat seperti:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Tanpa prefiks dianggap sebagai prefiks 128.
    Tanpa next-hop dianggap sebagai "::".
    Tanpa metric berarti baku (NM/kernel akan menata suatu nilai baku).
    
    Contoh: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55

en: Enter a list of IPv6 routing rules formatted as:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...
id: Masukkan daftar aturan routing IPv6 yang diformat sebagai:
      prioritas [prio] [dari [sumber]] [ke [tujuan]], ,…

en: Parent device [none]
id: Antar muka induk [nihil]

en: Local endpoint [none]
id: Titik ujung lokal [nihil]

en: MACsec parent device or connection UUID
id: MACsec perangkat induk atau UUID koneksi

en: MACVLAN parent device or connection UUID
id: MACVLAN perangkat induk atau UUID koneksi

en: DHCP anycast MAC address [none]
id: Alamat MAC anycast DHCP [nihil]

en: PPPoE parent device
id: Peranti induk PPPoE

en: Service [none]
id: Layanan [nihil]

en: PPPoE username
id: Nama pengguna PPPoE

en: PAC URL
id: URL PAC

en: PAC script
id: Skrip PAC

en: Team JSON configuration [none]
id: Konfigurasi JSON team [nihil]

en: User ID [none]
id: ID pengguna [nihil]

en: Group ID [none]
id: ID grup [nihil]

en: VLAN parent device or connection UUID
id: VLAN perangkat induk atau UUID koneksi

en: VLAN ID (<0-4094>)
id: ID VLAN (<0-4094>)

en: VLAN flags (<0-7>) [none]
id: Flag VLAN (<0-7>) [nihil]

en: Ingress priority maps [none]
id: Peta prioritas ingress [nihil]

en: Egress priority maps [none]
id: Peta prioritas egress [nihil]

en: VXLAN ID
id: ID VLAN

en: Local address [none]
id: Alamat lokal [nihil]

en: WiMAX NSP name
id: Nama NSP WiMAX

en: Cloned MAC [none]
id: MAC klon [nihil]

en: Enter a list of subchannels (comma or space separated).
    
    Example: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22
id: Masukkan daftar sub kanal (dipisah koma atau spasi).
    
    Contoh: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22

en: Enter the type of WEP keys. The accepted values are: 0 or unknown, 1 or key, and 2 or passphrase.
id: Masukkan tipe kunci WEP. Nilai yang diterima adalah: 0 atau unknown (tidak diketahui), 1 atau key (kunci), dan 2 atau passphrase (frasa sandi).

en: Short address (<0x0000-0xffff>)
id: Alamat pendek (<0x0000-0xffff>)

en: PAN Identifier (<0x0000-0xffff>)
id: Identifier PAN (<0x0000-0xffff>)

en: Page (<default|0-31>)
id: Halaman (<baku|0-31>)

en: Channel (<default|0-26>)
id: Kanal (<baku|0-26>)

note: ***************************************************************************
en: 6LOWPAN settings
id: Pengaturan 6LOWPAN

en: 802-1x settings
id: Setelan 802-1x

en: bluetooth connection
id: koneksi bluetooth

en: Bond device
id: Perangkat bond

en: Bridge device
id: Perangkat bridge

en: Bridge port
id: Port bridge

en: CDMA mobile broadband connection
id: Koneksi data seluler CDMA

en: General settings
id: Setelan umum

en: DCB settings
id: Pengaturan DCB

en: Dummy settings
id: Setelan dummy

en: Ethtool settings
id: Pengaturan Ethtool

en: Generic settings
id: Pengaturan generik

en: GSM mobile broadband connection
id: Koneksi data seluler GSM

en: IPv4 protocol
id: Protokol IPv4

en: IPv6 protocol
id: Protokol IPv6

en: IP-tunnel settings
id: Setelan IP-tunnel

en: MACsec connection
id: Koneksi MACsec

en: macvlan connection
id: koneksi macvlan

en: Match
id: Cocok

en: OLPC Mesh connection
id: Koneksi Mesh OLPC

en: Open vSwitch bridge settings
id: Pengaturan bridge Open vSwitch

en: Open vSwitch DPDK interface settings
id: Pengaturan antarmuka DPDK Open vSwitch

en: Open vSwitch interface settings
id: Pengaturan antarmuka Open vSwitch

en: Open vSwitch patch interface settings
id: Pengaturan antarmuka patch Open vSwitch

en: Open vSwitch port settings
id: Pengaturan port Open vSwitch

en: PPP settings
id: Pengaturan PPP

en: Proxy
id: Proksi

en: Serial settings
id: Pengaturan serial

en: SR-IOV settings
id: Pengaturan SR-IOV

en: Traffic controls
id: Kendali lalu lintas

en: Team device
id: Perangkat team

en: Team port
id: Port team

en: Tun device
id: Perangkat tun

en: User settings
id: Setelan Pengguna

en: Wi-Fi P2P connection
id: Koneksi P2P Wi-Fi

en: WiMAX connection
id: Koneksi WiMAX

en: Wired Ethernet
id: Ethernet

en: WireGuard VPN settings
id: Pengaturan VPN WireGuard

en: Wi-Fi connection
id: Koneksi Wi-Fi

en: Wi-Fi security settings
id: Setelan keamanan Wi-Fi

en: WPAN settings
id: Pengaturan WPAN

en: name
id: nama

en: The number of times a connection should be tried when autoactivating before giving up. Zero means forever, -1 means the global default (4 times if not overridden). Setting this to 1 means to try activation only once before blocking autoconnect. Note that after a timeout, NetworkManager will try to autoconnect again.
id: Berapa kali suatu koneksi harus dicoba ketika mengaktifkan secara otomatis sebelum menyerah. Nol berarti selamanya, -1 berarti baku default (4 kali jika tidak ditimpa). Mengatur ke 1 berarti mencoba aktivasi hanya sekali sebelum memblokir autoconnect. Perhatikan bahwa setelah timeout, NetworkManager akan mencoba untuk autoconnect lagi.

en: Whether or not slaves of this connection should be automatically brought up when NetworkManager activates this connection. This only has a real effect for master connections. The properties "autoconnect", "autoconnect-priority" and "autoconnect-retries" are unrelated to this setting. The permitted values are: 0: leave slave connections untouched, 1: activate all the slave connections with this connection, -1: default. If -1 (default) is set, global connection.autoconnect-slaves is read to determine the real value. If it is default as well, this fallbacks to 0.
id: Apakah slave dari koneksi ini mesti dinyalakan secara otomatis ketika NetworkManager mengaktifkan koneksi ini. Ini hanya punya dampak nyata bagi koneksi induk. Properti "autoconnect", "autoconnect-priority", dan "autoconnect-retries" tidak berhubungan dengan pengaturan ini. Nilai-nilai yang diizinkan adalah: 0: biarkan koneksi slave tak tersentuh, 1: aktifkan semua koneksi slave dengan koneksi ini; -1: bawaan. Bila -1 (bawaan) yang ditata, connection.autoconnect-slaves global dibaca untuk menentukan nilai sebenarnya. Bila itu juga nilai bawaan, ini akan kembali ke 0.

en: If greater than zero, delay success of IP addressing until either the timeout is reached, or an IP gateway replies to a ping.
id: Bila lebih dari nol, menunda suksesnya pengalamatan IP sampai tenggat waktu tercapai, atau suatu gateway IP menjawab ping.

en: A human readable unique identifier for the connection, like "Work Wi-Fi" or "T-Mobile 3G".
id: Identifier unik yang dapat dibaca manusia, untuk koneksi, seperti "Wi-Fi Kantor" atau "T-Mobile 3G".

en: The name of the network interface this connection is bound to. If not set, then the connection can be attached to any interface of the appropriate type (subject to restrictions imposed by other settings). For software devices this specifies the name of the created device. For connection types where interface names cannot easily be made persistent (e.g. mobile broadband or USB Ethernet), this property should not be used. Setting this property restricts the interfaces a connection can be used with, and if interface names change or are reordered the connection may be applied to the wrong interface.
id: Nama antarmuka jaringan tempat mengikatnya koneksi ini. Bila tak ditata, maka koneksi dapat dicantolkan ke sebarang antarmuka dengan tipe yang sesuai (bergantung kepada pembatasan yang diberlakukan oleh setelan lain). Untuk peranti perangkat lunak ini menyatakan nama dari peranti yang dibuat. Untuk tipe koneksi dimana nama antarmuka tidak dapat secara mudah dijadikan persisten (mis. data seluler atau Ethernet USB), properti ini jangan dipakai. Mengatur properti ini membatasi antarmuka mana yang dapat dipakai dengan suatu koneksi, dan bila nama antarmuka berubah atau disusun ulang koneksi mungkin diterapkan ke antarmuka yang salah.

en: Whether LLDP is enabled for the connection.
id: Apakah LLDP difungsikan bagi koneksi.

en: Interface name of the master device or UUID of the master connection.
id: Nama antar muka dari peranti induk atau UUID dari koneksi induk.

en: Whether the connection is metered. When updating this property on a currently activated connection, the change takes effect immediately.
id: Apakah koneksi diukur (memiliki kuota). Ketika memutakhirkan properti ini dalam suatu koneksi yang sedang diaktifkan, perubahan berdampak seketika.

en: Specifies whether the profile can be active multiple times at a particular moment. The value is of type NMConnectionMultiConnect.
id: Menentukan apakah profil dapat aktif beberapa kali pada saat tertentu. Nilai adalah jenis NMConnectionMultiConnect.

en: An array of strings defining what access a given user has to this connection.  If this is NULL or empty, all users are allowed to access this connection; otherwise users are allowed if and only if they are in this list.  When this is not empty, the connection can be active only when one of the specified users is logged into an active session.  Each entry is of the form "[type]:[id]:[reserved]"; for example, "user:dcbw:blah". At this time only the "user" [type] is allowed.  Any other values are ignored and reserved for future use.  [id] is the username that this permission refers to, which may not contain the ":" character. Any [reserved] information present must be ignored and is reserved for future use.  All of [type], [id], and [reserved] must be valid UTF-8.
id: Larik string yang menentukan akses apa yang dimiliki pengguna tertentu untuk koneksi ini. Jika ini adalah NULL atau kosong, semua pengguna diperbolehkan mengakses koneksi ini; jika tidak, pengguna diperbolehkan jika dan hanya jika mereka ada dalam daftar ini. Bila ini tidak kosong, sambungan hanya dapat aktif bila salah satu pengguna tertentu masuk ke sesi aktif. Setiap entri berbentuk "[type]:[id]:[reserved]"; misalnya, "user:dcbw:bla". Pada saat ini hanya "user" [type] yang diizinkan. Nilai lainnya diabaikan dan dicadangkan untuk penggunaan masa depan. [id] adalah nama pengguna yang dimaksud dengan izin ini, yang tidak boleh mengandung karakter ":". Setiap informasi [reserved] yang ada harus diabaikan dan dicadangkan untuk penggunaan masa depan. Semua [type], [id], dan [reserved] harus berupa UTF-8 yang valid.

en: FALSE if the connection can be modified using the provided settings service's D-Bus interface with the right privileges, or TRUE if the connection is read-only and cannot be modified.
id: FALSE bila koneksi dapat diubah memakai antarmuka D-Bus milik layanan setelan yang diberikan dengan privilese yang tepat, atau TRUE bila koneksi hanya-baca dan tidak dapat dimodifikasi.

en: Setting name of the device type of this slave's master connection (eg, "bond"), or NULL if this connection is not a slave.
id: Nama setelan dari tipe peranti milik koneksi induk (mis "bond"), atau NULL bila koneksi ini bukan slave.

en: The time, in seconds since the Unix Epoch, that the connection was last _successfully_ fully activated. NetworkManager updates the connection timestamp periodically when the connection is active to ensure that an active connection has the latest timestamp. The property is only meant for reading (changes to this property will not be preserved).
id: Waktu, dalam detik, sejak Epoch Unix (1 Januari 1970 pukul 0:0), kapan koneksi terakhir _sukses_ diaktifkan secara penuh. NetworkManager memperbarui stempel waktu koneksi secara periodik ketika koneksi aktif untuk memastikan bahwa suatu koneksi aktif punya stempel waktu terbaru. Properti ini hanya dimaksudkan untuk dibaca (perubahan ke properti ini tidak akan dipertahankan).

en: Base type of the connection. For hardware-dependent connections, should contain the setting name of the hardware-type specific setting (ie, "802-3-ethernet" or "802-11-wireless" or "bluetooth", etc), and for non-hardware dependent connections like VPN or otherwise, should contain the setting name of that setting type (ie, "vpn" or "bridge", etc).
id: Tipe dasar koneksi. Untuk koneksi bergantung perangkat keras, mesti memuat nama setelan dari setelan spesifik tipe perangkat keras (yaitu, "802-3-ethernet", "802-11-wireless", atau "bluetooth", dsb), dan untuk koneksi yang tidak bergantung perangkat keras seperti VPN atau yang lain, mesti mengandung nama setelah dari tipe setelan tersebut (yaitu, "vpn" atau "bridge", dsb).

en: A universally unique identifier for the connection, for example generated with libuuid.  It should be assigned when the connection is created, and never changed as long as the connection still applies to the same network.  For example, it should not be changed when the "id" property or NMSettingIP4Config changes, but might need to be re-created when the Wi-Fi SSID, mobile broadband network provider, or "type" property changes. The UUID must be in the format "2815492f-7e56-435e-b2e9-246bd7cdc664" (ie, contains only hexadecimal characters and "-").
id: Identifier yang unik secara universal bagi koneksi, sebagai contoh dibuat memakai libuuid. Itu mesti diberikan ketika koneksi dibuat, dan tidak pernah berubah selama koneksi masih berlaku ke jaringan yang sama. Sebagai contoh, itu mestinya tidak berubah ketika properti "id" dari NMSettingIP4Config berubah, tapi mungkin perlu dibuat ulang ketika properti SSID Wi-Fi, penyedia jaringan data seluler, atau "type" berubah. UUID mesti dalam bentuk "2815492f-7e56-435e-b2e9-246bd7cdc664" (yaitu, hanya mengandung karakter heksadesimal dan "-").

en: The trust level of a the connection.  Free form case-insensitive string (for example "Home", "Work", "Public").  NULL or unspecified zone means the connection will be placed in the default zone as defined by the firewall. When updating this property on a currently activated connection, the change takes effect immediately.
id: Tingkat kepercayaan dari suatu koneksi. String tak bedakan huruf besar kecil bentuk bebas (sebagai contoh "Home", "Work", "Public"). NULL atau zona yang tidak dinyatakan berarti bahwa koneksi akan ditempatkan di dalam zona baku sebagaimana didefinisikan oleh firewall. Ketika memutakhirkan properti ini pada koneksi yang sedang diaktifkan, perubahan berdampak seketika.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this 6LowPAN interface should be created.
id: Jika diberikan, menentukan nama antarmuka induk atau UUID koneksi induk dari mana antarmuka 6LowPAN ini harus dibuat.

en: List of strings to be matched against the altSubjectName of the certificate presented by the authentication server. If the list is empty, no verification of the server certificate's altSubjectName is performed.
id: Daftar string yang akan dicocokkan dengan altSubjectName dari sertifikat yang dihadirkan oleh server otentikasi. Bila daftar kosong, tidak dilakukan verifikasi atas altSubjectName sertifikat dari server.

en: Anonymous identity string for EAP authentication methods.  Used as the unencrypted identity with EAP types that support different tunneled identity like EAP-TTLS.
id: String identitas anonim bagi metoda otentikasi EAP. Dipakai sebagai identitas tak terenkripsi dengan tipe EAP yang mendukung identitas ter-tunnel lain seperti EAP-TTLS.

en: A timeout for the authentication. Zero means the global default; if the global default is not set, the authentication timeout is 25 seconds.
id: Tenggat waktu otentikasi. Nol berarti nilai bawaan global; bila bawaan global tidak ditata, tenggat waktu otentikasi adalah 25 detik.

en: The password used to access the CA certificate stored in "ca-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
id: Kata sandi yang dipakai untuk mengakses sertifikat CA yang disimpan dalam properti "ca-cert". Hanya punya makna bila sertifikat disimpan pada suatu token PKCS#11 yang memerlukan login.

en: Flags indicating how to handle the "ca-cert-password" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "ca-cert-password".

en: Contains the client certificate if used by the EAP method specified in the "eap" property. Certificate data is specified using a "scheme"; two are currently supported: blob and path. When using the blob scheme (which is backwards compatible with NM 0.7.x) this property should be set to the certificate's DER encoded data. When using the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the certificate, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte.
id: Berisi sertifikat klien bila dipakai oleh metoda EAP yang dinyatakan dalam properti "eap". Data sertifikat dinyatakan memakai suatu "skema"; saat ini ada dua yang didukung: blob dan path. Ketika memakai skema blob (yang kompatibel ke belakang dengan NM 0.7.x) properti ini mesti ditata ke data sertifikat yang terenkode DER. Ketika memakai skema path, properti ini mesti ditata ke path lengkap terenkode UTF-8 dari sertifikat, diawali dengan string "file://" dan diakhiri dengan byte NUL.

en: The password used to access the client certificate stored in "client-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
id: Kata sandi yang dipakai untuk mengakses sertifikat CA yang disimpan dalam properti "client-cert". Hanya punya makna bila sertifikat disimpan pada suatu token PKCS#11 yang memerlukan login.

en: Flags indicating how to handle the "client-cert-password" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "client-cert-password".

en: The allowed EAP method to be used when authenticating to the network with 802.1x.  Valid methods are: "leap", "md5", "tls", "peap", "ttls", "pwd", and "fast".  Each method requires different configuration using the properties of this setting; refer to wpa_supplicant documentation for the allowed combinations.
id: Metoda EAP yang diizinkan untuk dipakai ketika mengotentikasi ke jaringan dengan 802.1x. Metoda yang valid adalah: "leap", "md5", "tls", "peap", "ttls", "pwd", dan "fast". Setiap metoda memerlukan konfigurasi yang berbeda memakai properti dari setelan ini; lihat dokumentasi wpa_supplicant untuk kombinasi yang diizinkan.

en: Identity string for EAP authentication methods.  Often the user's user or login name.
id: String identitas bagi metoda otentikasi EAP. Seringkali adalah nama login atau nama pengguna.

en: Whether the 802.1X authentication is optional. If TRUE, the activation will continue even after a timeout or an authentication failure. Setting the property to TRUE is currently allowed only for Ethernet connections. If set to FALSE, the activation can continue only after a successful authentication.
id: Apakah otentikasi 802.1 X adalah opsional. Jika TRUE, aktivasi akan terus berlanjut bahkan setelah waktu habis atau kegagalan autentikasi. Menetapkan properti ke TRUE saat ini hanya diizinkan untuk sambungan Ethernet. Jika diatur ke FALSE, aktivasi dapat dilanjutkan hanya setelah autentikasi yang berhasil.

en: UTF-8 encoded file path containing PAC for EAP-FAST.
id: Path berkas terenkode UTF-8 yang memuat PAC untuk EAP-FAST.

en: UTF-8 encoded password used for EAP authentication methods. If both the "password" property and the "password-raw" property are specified, "password" is preferred.
id: Kata sandi terenkode UTF-8 yang dipakai untuk metoda otentikasi EAP. Bila properti "password" dan "password-raw" keduanya dinyatakan, "password" lebih disukai.

en: Flags indicating how to handle the "password" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "password".

en: Password used for EAP authentication methods, given as a byte array to allow passwords in other encodings than UTF-8 to be used. If both the "password" property and the "password-raw" property are specified, "password" is preferred.
id: Kata sandi yang dipakai untuk metoda otentikasi EAP, diberikan sebagai larik byte agar mengizinkan dipakainya kata sandi dalam pengkodean selain UTF-8. Bila properti "password" dan "password-raw" keduanya dinyatakan, "password" lebih disukai.

en: Flags indicating how to handle the "password-raw" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "password-raw".

en: Specifies authentication flags to use in "phase 1" outer authentication using NMSetting8021xAuthFlags options. The individual TLS versions can be explicitly disabled. If a certain TLS disable flag is not set, it is up to the supplicant to allow or forbid it. The TLS options map to tls_disable_tlsv1_x settings. See the wpa_supplicant documentation for more details.
id: Menyatakan flag otentikasi yang dipakai dalam otentikasi luar "phase 1" memakai opsi NMSetting8021xAuthFlags. Versi-versi TLS masing-masing dapat dinonaktifkan secara eksplisit. Bila flag penonaktifan TLS tertentu tidak ditata, terserah kepada supplicant untuk mengizinkan atau menolaknya. Opsi TLS terpetakan ke setelan tls_disable_tlsv1_x. Lihat dokumentasi wpa_supplicant untuk rincian lebih lanjut.

en: Enables or disables in-line provisioning of EAP-FAST credentials when FAST is specified as the EAP method in the "eap" property. Recognized values are "0" (disabled), "1" (allow unauthenticated provisioning), "2" (allow authenticated provisioning), and "3" (allow both authenticated and unauthenticated provisioning).  See the wpa_supplicant documentation for more details.
id: Memfungsikan atau menonaktifkan provisi in-line dari kredensial EAP-FAST ketika FAST dinyatakan sebagai metoda EAP dalam properti "eap". Nilai yang dikenal adalah "0" (dinonaktifkan), "1" (izinkan provisi tak terotentikasi), "2" (izinkan provisi terotentikasi), dan "3" (izinkan provisi terotentikasi dan tak terotentikasi). Lihat dokumentasi wpa_supplicant untuk rincian lebih lanjut.

en: Forces use of the new PEAP label during key derivation.  Some RADIUS servers may require forcing the new PEAP label to interoperate with PEAPv1.  Set to "1" to force use of the new PEAP label.  See the wpa_supplicant documentation for more details.
id: Memaksa penggunaan label PEAP baru selama penurunan kunci. Beberapa server RADIUS mungkin memerlukan pemaksaan label PEAP baru agar interoperasi dengan PEAPv1. Isi dengan "1" untuk memaksakan penggunaan label PEAP baru. Lihat dokumentasi wpa_supplicant untuk rincian lebih lanjut.

en: Forces which PEAP version is used when PEAP is set as the EAP method in the "eap" property.  When unset, the version reported by the server will be used.  Sometimes when using older RADIUS servers, it is necessary to force the client to use a particular PEAP version.  To do so, this property may be set to "0" or "1" to force that specific PEAP version.
id: Memaksa versi PEAP mana yang dipakai ketika PEAP ditata sebagai metoda EAP dalam properti "eap". Ketika tak ditata, versi yang dilaporkan oleh server yang akan dipakai. Terkadang ketika memakai server RADIUS yang lebih lama, perlu memaksa klien memakai versi PEAP tertentu. Untuk melakukannya, properti ini bisa ditata ke "0" atau "1" untuk memaksa versi PEAP spesifik tersebut.

en: List of strings to be matched against the altSubjectName of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. If the list is empty, no verification of the server certificate's altSubjectName is performed.
id: Daftar string yang akan dicocokkan dengan altSubjectName dari sertifikat yang dihadirkan oleh server otentikasi dalam otentikasi "phase 2" bagian dalam. Bila daftar kosong, tidak dilakukan verifikasi atas altSubjectName sertifikat dari server.

en: The password used to access the "phase2" CA certificate stored in "phase2-ca-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
id: Kata sandi yang dipakai untuk mengakses sertifikat CA "phase2" yang disimpan dalam properti "phase2-ca-cert". Hanya punya makna bila sertifikat disimpan pada suatu token PKCS#11 yang memerlukan login.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-ca-cert-password" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "phase2-ca-cert-password".

en: Contains the "phase 2" client certificate if used by the EAP method specified in the "phase2-auth" or "phase2-autheap" properties. Certificate data is specified using a "scheme"; two are currently supported: blob and path. When using the blob scheme (which is backwards compatible with NM 0.7.x) this property should be set to the certificate's DER encoded data. When using the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the certificate, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte. This property can be unset even if the EAP method supports CA certificates, but this allows man-in-the-middle attacks and is NOT recommended.
id: Berisi sertifikat klien "phase 2" bila dipakai oleh metoda EAP yang dinyatakan dalam properti "phase2-auth" atau "phase2-autheap". Data sertifikat dinyatakan memakai suatu "skema"; saat ini ada dua yang didukung: blob dan path. Ketika memakai skema blob (yang kompatibel ke belakang dengan NM 0.7.x) properti ini mesti ditata ke data sertifikat yang terenkode DER. Ketika memakai skema path, properti ini mesti ditata ke path lengkap terenkode UTF-8 dari sertifikat, diawali dengan string "file://" dan diakhiri dengan byte NUL. Properti ini dapat dinirtata bahkan bila metoda EAP mendukung sertifikat CA, tapi ini mengizinkan serangan man-in-the-middle dan TIDAK disarankan.

en: The password used to access the "phase2" client certificate stored in "phase2-client-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
id: Kata sandi yang dipakai untuk mengakses sertifikat CA "phase2" yang disimpan dalam properti "phase2-client-cert". Hanya punya makna bila sertifikat disimpan pada suatu token PKCS#11 yang memerlukan login.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-client-cert-password" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "phase2-client-cert-password".

en: Contains the "phase 2" inner private key when the "phase2-auth" or "phase2-autheap" property is set to "tls". Key data is specified using a "scheme"; two are currently supported: blob and path. When using the blob scheme and private keys, this property should be set to the key's encrypted PEM encoded data. When using private keys with the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the key, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte. When using PKCS#12 format private keys and the blob scheme, this property should be set to the PKCS#12 data and the "phase2-private-key-password" property must be set to password used to decrypt the PKCS#12 certificate and key. When using PKCS#12 files and the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the key, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte, and as with the blob scheme the "phase2-private-key-password" property must be set to the password used to decode the PKCS#12 private key and certificate.
id: Berisi kunci privat dalam "phase 2" ketika properti "phase2-auth" atau "phase2-autheap" diisi "tls". Data kunci dinyatakan memakai suatu "skema"; saat ini ada dua yang didukung: blob dan path. Ketika memakai skema blob dan kunci privat, properti ini mesti ditata ke data kunci terenkripsi yang terenkode PEM. Ketika memakai kunci privat dengan skema path, properti ini mesti ditata ke path lengkap terenkode UTF-8 dari sertifikat, diawali dengan string "file://" dan diakhiri dengan byte NUL. Ketika memakai kunci privat berformat PKCS#12 dan skema blob, properti ini mesti ditata ke data PKCS#12 dan properti "phase2-private-key-password" mesti ditata ke kata sandi yang dipakai untuk mendekripsi kunci dan sertifikat PKCS#12. Ketika memakai berkas PKCS#12 dan skema path, properti ini mesti ditata ke path lengkap terenkode UTF-8 dari kunci, diawali dengan string "file://" dan diakhiri dengan byte NUL, dan seperti dengan skema blob properti "phase2-private-key-password" mesti ditata ke kata sandi yang dipakai untuk mendekripsi kunci dan sertifikat PKCS#12.

en: The password used to decrypt the "phase 2" private key specified in the "phase2-private-key" property when the private key either uses the path scheme, or is a PKCS#12 format key.
id: Kata sandi yang dipakai untuk mendekripsi kunci privat "phase2" yang dinyatakan dalam properti "phase2-private-key" ketika kunci privat memakai skema path, atau suatu kunci berformat PKCS#12.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-private-key-password" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "phase2-private-key-password".

en: Substring to be matched against the subject of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. When unset, no verification of the authentication server certificate's subject is performed.  This property provides little security, if any, and its use is deprecated in favor of NMSetting8021x:phase2-domain-suffix-match.
id: Sub string yang akan dicocokkan dengan subjek dari sertifikat yang dihadirkan oleh server otentikasi dalam otentikasi "phase 2" bagian dalam. Bila tak ditata, tidak dilakukan verifikasi atas subjek sertifikat dari server otentikasi. Properti ini menyediakan sedikit keamanan, bila ada, dan penggunaannya usang, digantikan oleh NMSetting8021x:phase2-domain-suffix-match.

en: PIN used for EAP authentication methods.
id: PIN yang dipakai untuk metoda otentikasi EAP.

en: Flags indicating how to handle the "pin" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "pin".

en: Contains the private key when the "eap" property is set to "tls". Key data is specified using a "scheme"; two are currently supported: blob and path. When using the blob scheme and private keys, this property should be set to the key's encrypted PEM encoded data. When using private keys with the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the key, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte. When using PKCS#12 format private keys and the blob scheme, this property should be set to the PKCS#12 data and the "private-key-password" property must be set to password used to decrypt the PKCS#12 certificate and key. When using PKCS#12 files and the path scheme, this property should be set to the full UTF-8 encoded path of the key, prefixed with the string "file://" and ending with a terminating NUL byte, and as with the blob scheme the "private-key-password" property must be set to the password used to decode the PKCS#12 private key and certificate. WARNING: "private-key" is not a "secret" property, and thus unencrypted private key data using the BLOB scheme may be readable by unprivileged users.  Private keys should always be encrypted with a private key password to prevent unauthorized access to unencrypted private key data.
id: Berisi kunci privat ketika properti "eap" diisi "tls". Data kunci dinyatakan memakai suatu "skema"; saat ini ada dua yang didukung: blob dan path. Ketika memakai skema blob dan kunci privat, properti ini mesti ditata ke data kunci terenkripsi yang terenkode PEM. Ketika memakai kunci privat dengan skema path, properti ini mesti ditata ke path lengkap terenkode UTF-8 dari sertifikat, diawali dengan string "file://" dan diakhiri dengan byte NUL. Ketika memakai kunci privat berformat PKCS#12 dan skema blob, properti ini mesti ditata ke data PKCS#12 dan properti "private-key-password" mesti ditata ke kata sandi yang dipakai untuk mendekripsi kunci dan sertifikat PKCS#12. Ketika memakai berkas PKCS#12 dan skema path, properti ini mesti ditata ke path lengkap terenkode UTF-8 dari kunci, diawali dengan string "file://" dan diakhiri dengan byte NUL, dan seperti dengan skema blob properti "phase2-private-key-password" mesti ditata ke kata sandi yang dipakai untuk mendekripsi kunci dan sertifikat PKCS#12. PERINGATAN: "private-key" bukanlah suatu properti yang "rahasia", sehingga data kunci privat yang tak terenkripsi saat memakai skema BLOB mungkin dapat dibaca oleh pengguna biasa. Kunci privat mesti selalu dienkripsi memakai suatu kata sandi kunci privat untuk mencegah akses tanpa otorisasi ke data kunci privat yang tak terenkripsi.

en: The password used to decrypt the private key specified in the "private-key" property when the private key either uses the path scheme, or if the private key is a PKCS#12 format key.
id: Kata sandi yang dipakai untuk mendekripsi kunci privat yang dinyatakan dalam properti "private-key" ketika kunci privat memakai skema path, atau kunci privat adalah suatu kunci berformat PKCS#12.

en: Flags indicating how to handle the "private-key-password" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "private-key-password".

en: Substring to be matched against the subject of the certificate presented by the authentication server. When unset, no verification of the authentication server certificate's subject is performed.  This property provides little security, if any, and its use is deprecated in favor of NMSetting8021x:domain-suffix-match.
id: Daftar string yang akan dicocokkan dengan altSubjectName dari sertifikat yang dihadirkan oleh server otentikasi. Bila daftar kosong, tidak dilakukan verifikasi atas altSubjectName sertifikat dari server.

en: When TRUE, overrides the "ca-path" and "phase2-ca-path" properties using the system CA directory specified at configure time with the --system-ca-path switch.  The certificates in this directory are added to the verification chain in addition to any certificates specified by the "ca-cert" and "phase2-ca-cert" properties. If the path provided with --system-ca-path is rather a file name (bundle of trusted CA certificates), it overrides "ca-cert" and "phase2-ca-cert" properties instead (sets ca_cert/ca_cert2 options for wpa_supplicant).
id: Bila TRUE, menimpa properti "ca-path" dan "phase2-ca-path" memakai direktori CA sistem yang dinyatakan pada saat konfigurasi dengan saklar --system-ca-path. Sertifikat dalam direktori ini ditambahkan ke rantai verifikasi sebagai tambahan atas sebarang sertifikat yang dinyatakan oleh properti "ca-cert" dan "phase2-ca-cert". Bila path yang disediakan dengan --system-ca-path ternyata berupa suatu nama berkas (bundel dari sertifikat CA yang terpercaya), itu menimpa properti "ca-cert" dan "phase2-ca-cert" sebagai pengganti (menata opsi ca_cert/ca_cert2 bagi wpa_supplicant).

en: Encapsulation of ADSL connection.  Can be "vcmux" or "llc".
id: Enkapsulasi dari koneksi ADSL. Bisa "vcmux" atau "llc".

en: Password used to authenticate with the ADSL service.
id: Kata sandi yang dipakai untuk mengotentikasi dengan layanan ADSL.

en: ADSL connection protocol.  Can be "pppoa", "pppoe" or "ipoatm".
id: Protokol koneksi ADSL. Bisa "pppoa", "pppoe", atau "ipoatm".

en: Username used to authenticate with the ADSL service.
id: Nama pengguna yang dipakai untuk mengotentikasi dengan layanan ADSL.

en: VCI of ADSL connection
id: VCI Koneksi ADSL

en: VPI of ADSL connection
id: VPI Koneksi ADSL

en: The Bluetooth address of the device.
id: Alamat Bluetooth dari peranti.

en: Either "dun" for Dial-Up Networking connections or "panu" for Personal Area Networking connections to devices supporting the NAP profile.
id: Bisa "dun" untuk koneksi Dial-Up Networking atau "panu" untuk koneksi Personal Area Networking ke peranti yang mendukung profil NAP.

en: Dictionary of key/value pairs of bonding options.  Both keys and values must be strings. Option names must contain only alphanumeric characters (ie, [a-zA-Z0-9]).
id: Kamus pasangan kunci/nilai dari opsi bonding. Kunci dan nilai keduanya mesti berupa string. Nama-nama opsi hanya boleh mengandung karakter alfanumerik (yaitu [a-zA-Z0-9]).

en: The Ethernet MAC address aging time, in seconds.
id: Waktu penuaan alamat MAC, dalam detik.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) forwarding delay, in seconds.
id: Waktu tundaan penerusan (forward delay) Spanning Tree Protocol (STP), dalam detik.

en: A mask of group addresses to forward. Usually, group addresses in the range from 01:80:C2:00:00:00 to 01:80:C2:00:00:0F are not forwarded according to standards. This property is a mask of 16 bits, each corresponding to a group address in that range that must be forwarded. The mask can't have bits 0, 1 or 2 set because they are used for STP, MAC pause frames and LACP.
id: Mask alamat grup yang akan diteruskan. Biasanya, kelompok alamat dalam kisaran 01:80:C2:00:00:00 sampai 01:80:C2:00:00:0F tidak diteruskan sesuai dengan standar. Properti ini adalah mask 16 bit, masing-masing sesuai dengan alamat grup dalam rentang tersebut yang harus diteruskan. Mask tidak boleh menata bit 0, 1, atau 2 ke 1 karena mereka digunakan untuk STP, frame jeda MAC, dan LACP.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) hello time, in seconds.
id: Waktu hello Spanning Tree Protocol (STP), dalam detik.

en: If specified, the MAC address of bridge. When creating a new bridge, this MAC address will be set. If this field is left unspecified, the "ethernet.cloned-mac-address" is referred instead to generate the initial MAC address. Note that setting "ethernet.cloned-mac-address" anyway overwrites the MAC address of the bridge later while activating the bridge. Hence, this property is deprecated. Deprecated: 1
id: Jika ditentukan, alamat MAC dari bridge. Ketika membuat sebuah bridge baru, alamat MAC ini akan ditetapkan. Jika ruas tersebut dibiarkan tidak ditentukan, "ethernet.cloned-mac-address" diacu sebagai pengganti untuk menghasilkan alamat MAC awal. Perhatikan bahwa mengatur "ethernet.cloned-mac-address" menimpa alamat MAC dari bridge nanti ketika mengaktifkan bridge. Oleh karena itu, properti ini usang. Deprecated: 1

en: The Spanning Tree Protocol (STP) maximum message age, in seconds.
id: Umur pesan maksimum Spanning Tree Protocol (STP), dalam detik.

en: Controls whether IGMP snooping is enabled for this bridge. Note that if snooping was automatically disabled due to hash collisions, the system may refuse to enable the feature until the collisions are resolved.
id: Mengendalikan apakah snooping IGMP difungsikan bagi bridge ini. Perhatikan bahwa bila snooping dinonaktifkan secara otomatis karena tabrakan hash, sistem mungkin bisa menolak memfungsikan fitur sampai tabrakan teratasi.

en: Sets the Spanning Tree Protocol (STP) priority for this bridge.  Lower values are "better"; the lowest priority bridge will be elected the root bridge.
id: Menata prioritas Spanning Tree Protocol (STP) bagi bridge ini. Nilai yang lebih rendah "lebih baik"; bridge dengan prioritas terrendah akan dipilih sebagai bridge root.

en: Controls whether Spanning Tree Protocol (STP) is enabled for this bridge.
id: Mengendalikan apakah Spanning Tree Protocol (STP) difungsikan untuk bridge ini.

en: The default PVID for the ports of the bridge, that is the VLAN id assigned to incoming untagged frames.
id: PVID default untuk port bridge, yaitu id VLAN yang ditugaskan untuk frame jaringan masuk yang tidak di-tag.

en: Control whether VLAN filtering is enabled on the bridge.
id: Mengendalikan apakah penapisan VLAN difungsikan pada bridge.

en: Array of bridge VLAN objects. In addition to the VLANs specified here, the bridge will also have the default-pvid VLAN configured  by the bridge.vlan-default-pvid property. In nmcli the VLAN list can be specified with the following syntax: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... where $vid is either a single id between 1 and 4094 or a range, represented as a couple of ids separated by a dash.
id: Larik objek VLAN bridge. Selain VLAN yang ditentukan di sini, bridge juga akan memiliki VLAN default-pvid yang dikonfigurasikan oleh properti bridge.vlan-default-pvid. Dalam nmcli daftar VLAN dapat ditentukan dengan sintaks berikut: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... dimana $vid adalah satu id antara 1 dan 4094 atau suatu rentang, dituliskan sebagai sepasang id yang dipisahkan oleh minus.

en: Enables or disables "hairpin mode" for the port, which allows frames to be sent back out through the port the frame was received on.
id: Mengaktifkan atau menonaktifkan "mode hairpin" untuk port, yang memungkinkan frame dikirim keluar melalui port tempat diterimanya frame.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) port cost for destinations via this port.
id: Biaya port Spanning Tree Protocol (STP) untuk tujuan yang melalui port ini.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) priority of this bridge port.
id: Prioritas Spanning Tree Protocol (STP) dari port bridge ini.

en: Array of bridge VLAN objects. In addition to the VLANs specified here, the port will also have the default-pvid VLAN configured on the bridge by the bridge.vlan-default-pvid property. In nmcli the VLAN list can be specified with the following syntax: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... where $vid is either a single id between 1 and 4094 or a range, represented as a couple of ids separated by a dash.
id: Larik objek VLAN bridge. Selain VLAN yang ditentukan di sini, port juga akan memiliki VLAN default-pvid yang dikonfigurasikan pada bridge oleh properti bridge.vlan-default-pvid. Dalam nmcli daftar VLAN dapat ditentukan dengan sintaks berikut: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... dimana $vid adalah satu id antara 1 dan 4094 atau suatu rentang, dituliskan sebagai sepasang id yang dipisahkan oleh minus.

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple frames.
id: Bila bukan nol, hanya mengirim paket dengan ukuran yang dinyatakan atau lebih kecil, memecah paket yang lebih besar ke dalam beberapa frame.

en: The number to dial to establish the connection to the CDMA-based mobile broadband network, if any.  If not specified, the default number (#777) is used when required.
id: Nomor yang dipanggil untuk menjalin koneksi ke jaringan data seluler berbasis CDMA, bila ada. Bila tidak dinyatakan, nomor bawaan (#777) akan dipakai ketika diperlukan.

en: The password used to authenticate with the network, if required.  Many providers do not require a password, or accept any password.  But if a password is required, it is specified here.
id: Kata sandi yang dipakai untuk mengotentikasi dengan jaringan, bila diperlukan. Banyak penyedia yang tidak memerlukan suatu kata sandi, atau menerima kata sandi apapun. Tapi bila suatu kata sandi diperlukan, itu dinyatakan di sini.

en: The username used to authenticate with the network, if required.  Many providers do not require a username, or accept any username.  But if a username is required, it is specified here.
id: Nama pengguna yang dipakai untuk mengotentikasi dengan jaringan, bila diperlukan. Banyak penyedia yang tidak memerlukan suatu nama pengguna, atau menerima nama pengguna apapun. Tapi bila suatu nama pengguna diperlukan, itu dinyatakan di sini.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB FCoE application.  Flags may be any combination of NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), and NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).
id: Menyatakan NMSettingDcbFlags untuk aplikasi FCoE DCB. Flag bisa berupa sebarang kombinasi dari NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), dan NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).

en: The highest User Priority (0 - 7) which FCoE frames should use, or -1 for default priority.  Only used when the "app-fcoe-flags" property includes the NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1) flag.
id: Prioritas Pengguna tertinggi (0 - 7) yang mesti dipakai oleh frame FCoE, atau -1 untuk prioritas baku. Hanya dipakai ketika properti "app-fcoe-flags" mengandung flag NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1).

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB FIP application.  Flags may be any combination of NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), and NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).
id: Menyatakan NMSettingDcbFlags untuk aplikasi FIP DCB. Flag bisa berupa sebarang kombinasi dari NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), dan NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).

en: The highest User Priority (0 - 7) which FIP frames should use, or -1 for default priority.  Only used when the "app-fip-flags" property includes the NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1) flag.
id: Prioritas Pengguna tertinggi (0 - 7) yang mesti dipakai oleh frame FIP, atau -1 untuk prioritas baku. Hanya dipakai ketika properti "app-fip-flags" mengandung flag NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1).

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB iSCSI application.  Flags may be any combination of NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), and NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).
id: Menyatakan NMSettingDcbFlags untuk aplikasi iSCSI DCB. Flag bisa berupa sebarang kombinasi dari NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), dan NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).

en: The highest User Priority (0 - 7) which iSCSI frames should use, or -1 for default priority. Only used when the "app-iscsi-flags" property includes the NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1) flag.
id: Prioritas Pengguna tertinggi (0 - 7) yang mesti dipakai oleh frame iSCSI, atau -1 untuk prioritas baku. Hanya dipakai ketika properti "app-fip-flags" mengandung flag NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the percentage of bandwidth of the priority's assigned group that the priority may use.  The sum of all percentages for priorities which belong to the same group must total 100 percents.
id: Suatu larik 8 nilai uint, dimana indeks array sesuai dengan Prioritas Pengguna (0 - 7) dan nilai menunjukkan persentase lebar pita dari kelompok yang diberi prioritas yang dapat digunakan oleh prioritas tersebut.  Jumlah dari semua persentase untuk prioritas yang masuk ke kelompok yang sama harus total 100 persen.

en: An array of 8 boolean values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates whether or not the corresponding priority should transmit priority pause.
id: Suatu larik 8 nilai boolean, dimana indeks larik sesuai dengan Prioritas Pengguna (0 - 7) dan nilainya mengindikasikan apakah prioritas yang terkait mesti memancarkan jeda prioritas.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for DCB Priority Flow Control (PFC). Flags may be any combination of NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), and NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).
id: Menyatakan NMSettingDcbFlags untuk Priority Flow Control (PFC) DCB. Flag bisa berupa sebarang kombinasi dari NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), dan NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the Priority Group ID (0 - 7) and the value indicates the percentage of link bandwidth allocated to that group.  Allowed values are 0 - 100, and the sum of all values must total 100 percents.
id: Suatu larik 8 nilai uint, dimana indeks larik sesuai dengan ID Prioritas Grup (0 - 7) dan nilainya mengindikasikan persentase lebar pita link yang dialokasikan ke grup tersebut. Nilai yang diizinkan adalah 0 - 100, dan jumlah dari semua nilai mesti memiliki total 100 persen.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for DCB Priority Groups.  Flags may be any combination of NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), and NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).
id: Menyatakan NMSettingDcbFlags untuk Priority Group DCB. Flag bisa berupa sebarang kombinasi dari NM_SETTING_DCB_FLAG_ENABLE (0x1), NM_SETTING_DCB_FLAG_ADVERTISE (0x2), dan NM_SETTING_DCB_FLAG_WILLING (0x4).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the Priority Group ID.  Allowed Priority Group ID values are 0 - 7 or 15 for the unrestricted group.
id: Suatu larik 8 nilai uint, dimana indeks larik mengacu ke Prioritas Pengguna (0 - 7) dan nilai mengindikasikan ID Grup Prioritas. Nilai ID Grup Prioritas yang diizinkan adalah 0 - 7, atau 15 untuk grup yang tidak terbatas.

en: An array of 8 boolean values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates whether or not the priority may use all of the bandwidth allocated to its assigned group.
id: Suatu larik 8 nilai boolean, dimana indeks larik mengacu ke Prioritas Pengguna (0 - 7) dan nilai mengindikasikan apakah prioritas boleh memakai seluruh lebar jalur yang dialokasikan ke grup yang ditugaskan atau tidak.

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the traffic class (0 - 7) to which the priority is mapped.
id: Suatu larik 8 nilai uint, dimana indeks larik mengacu ke Prioritas Pengguna (0 - 7) dan nilai mengindikasikan kelas lalu lintas (0 - 7) tujuan pemetaan prioritas.

en: The GPRS Access Point Name specifying the APN used when establishing a data session with the GSM-based network.  The APN often determines how the user will be billed for their network usage and whether the user has access to the Internet or just a provider-specific walled-garden, so it is important to use the correct APN for the user's mobile broadband plan. The APN may only be composed of the characters a-z, 0-9, ., and - per GSM 03.60 Section 14.9.
id: Access Point Name GPRS menyatakan APN yang dipakai ketika menjalin sesi data dengan jaringan berbasis GSM. APN seringkali menentukan bagaimana pengguna akan dikenai tagihan bagi penggunaan jaringan mereka dan apakah pengguna punya akses ke Internet atau hanya walled-garden (jaringan terbatas) spesifik penyedia, sehingga penting untuk memakai APN yang benar bagi paket data seluler pengguna. APN hanya boleh tersusun atas karakter a-z, 0-9, dan -, sesuai dengan GSM 03.60 Bagian 14.9.

en: When TRUE, the settings such as APN, username, or password will default to values that match the network the modem will register to in the Mobile Broadband Provider database.
id: Ketika TRUE, pengaturan seperti APN, username, atau password akan default ke nilai yang sesuai dengan jaringan yang akan didaftarkan oleh modem dalam basis data Mobile Broadband Provider.

en: The device unique identifier (as given by the WWAN management service) which this connection applies to.  If given, the connection will only apply to the specified device.
id: Identifier unik peranti (sebagaimana yang diberikan oleh layanan manajemen WWAN) yang berlaku bagi koneksi ini. Bila diberikan, koneksi hanya akan berlaku ke peranti yang dinyatakan.

en: When TRUE, only connections to the home network will be allowed. Connections to roaming networks will not be made.
id: Ketika TRUE, hanya koneksi ke jaringan 'rumah' yang diizinkan. Koneksi ke jaringan roaming tidak akan dibuat.

en: The Network ID (GSM LAI format, ie MCC-MNC) to force specific network registration.  If the Network ID is specified, NetworkManager will attempt to force the device to register only on the specified network. This can be used to ensure that the device does not roam when direct roaming control of the device is not otherwise possible.
id: ID Jaringan (format LAI GSM, mis MCC-MNC) untuk memaksa registrasi jaringan tertentu. Bila ID Jaringan dinyatakan, NetworkManager akan mencoba memaksa peranti untuk mendaftar hanya ke jaringan yang dinyatakan. Ini dapat dipakai untuk memastikan bahwa peranti tidak roaming ketika kendali roaming langsung atas peranti dengan cara lain tidak memungkinkan.

en: Legacy setting that used to help establishing PPP data sessions for GSM-based modems. Deprecated: 1
id: Pengaturan warisan yang digunakan untuk membantu menjalin sesi data PPP untuk modem berbasis GSM. Usang: 1

en: If the SIM is locked with a PIN it must be unlocked before any other operations are requested.  Specify the PIN here to allow operation of the device.
id: Bila SIM dikunci dengan suatu PIN, itu mesti dibuka sebelum sebarang operasi lain diminta. Nyatakan PIN di sini untuk mengizinkan operasi peranti.

en: The SIM card unique identifier (as given by the WWAN management service) which this connection applies to.  If given, the connection will apply to any device also allowed by "device-id" which contains a SIM card matching the given identifier.
id: Identifier unik kartu SIM (sebagaimana yang diberikan oleh layanan manajemen WWAN) yang berlaku bagi koneksi ini. Bila diberikan, koneksi hanya akan berlaku ke sebarang peranti yang juga diizinkan oleh "device-id" yang memuat suatu kartu SIM yang cocok dengan identifier yang diberikan.

en: A MCC/MNC string like "310260" or "21601" identifying the specific mobile network operator which this connection applies to.  If given, the connection will apply to any device also allowed by "device-id" and "sim-id" which contains a SIM card provisioned by the given operator.
id: String MMC/MNC seperti "310260" atau "21601" yang mengidentifikasi operator seluler tertentu yang berlaku pada koneksi ini.  Jika diberikan, koneksi akan berlaku untuk perangkat apapun yang juga diperbolehkan oleh "device-id" dan "sim-id" yang berisi kartu SIM yang disiapkan oleh operator tersebut.

en: If specified, this connection will only apply to the IPoIB device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
id: Bila dinyatakan, koneksi ini hanya berlaku ke peranti IPoIB yang alamat MAC permanennya cocok. Properti ini tidak mengubah alamat MAC dari peranti (yaitu MAC spoofing).

en: The interface name of the parent device of this device. Normally NULL, but if the "p_key" property is set, then you must specify the base device by setting either this property or "mac-address".
id: Nama antar muka dari perangkat induk. Biasanyanya NULL, tapi bila properti "p_key" ditata, maka Anda mesti menyatakan perangkat basis dengan menyetel properti ini atau "mac-address".

en: The IP-over-InfiniBand transport mode. Either "datagram" or "connected".
id: Mode transport IP-over-InfiniBand. "datagram" atau "connected".

en: Timeout in milliseconds used to check for the presence of duplicate IP addresses on the network.  If an address conflict is detected, the activation will fail.  A zero value means that no duplicate address detection is performed, -1 means the default value (either configuration ipvx.dad-timeout override or zero).  A value greater than zero is a timeout in milliseconds. The property is currently implemented only for IPv4.
id: Tenggat waktu dalam mili detik yang dipakai untuk memeriksa keberadaan alamat IP duplikat pada jaringan.  Bila suatu konflik alamat terdeteksi, aktivasi akan gagal.  Suatu nilai nol berarti bahwa tidak dilakukan deteksi alamat duplikat, -1 berarti nilai bawaan (bisa penimpaan konfigurasi ipvx.dad-timeout atau nol).  Suatu nilai yang lebih dari nol adalah tenggat waktu dalam mili detik. Properti ini saat ini hanya diimplementasikan untuk IPv4.

en: If the "dhcp-send-hostname" property is TRUE, then the specified FQDN will be sent to the DHCP server when acquiring a lease. This property and "dhcp-hostname" are mutually exclusive and cannot be set at the same time.
id: Bila properti "dhcp-send-hostname" bernilai TRUE, maka FQDN yang dinyatakan akan dikirim ke server DHCP ketika meminta lease. Properti ini dan "dhcp-hostname" mutually exclusive dan tidak dapat ditata secara bersamaan.

en: If the "dhcp-send-hostname" property is TRUE, then the specified name will be sent to the DHCP server when acquiring a lease. This property and "dhcp-fqdn" are mutually exclusive and cannot be set at the same time.
id: Bila properti "dhcp-send-hostname" bernilai TRUE, maka nama yang dinyatakan akan dikirim ke server DHCP ketika meminta lease. Properti ini dan "dhcp-fqdn" mutually exclusive dan tidak dapat ditata secara bersamaan.

en: A string containing the "Identity Association Identifier" (IAID) used by the DHCP client. The property is a 32-bit decimal value or a special value among "mac", "perm-mac", "ifname" and "stable". When set to "mac" (or "perm-mac"), the last 4 bytes of the current (or permanent) MAC address are used as IAID. When set to "ifname", the IAID is computed by hashing the interface name. The special value "stable" can be used to generate an IAID based on the stable-id (see connection.stable-id), a per-host key and the interface name. When the property is unset, the value from global configuration is used; if no global default is set then the IAID is assumed to be "ifname". Note that at the moment this property is ignored for IPv6 by dhclient, which always derives the IAID from the MAC address.
id: String yang berisi "Identity Association Identifier" (IAID) yang digunakan oleh klien DHCP. Properti ini adalah nilai desimal 32-bit atau nilai khusus di antara “mac", "perm-cac", "ifname”, dan “stable". Bila diatur ke “mac" (atau "perm-mac"), 4 byte terakhir dari alamat MAC saat ini (atau permanen) digunakan sebagai IAID. Bila diatur ke "ifname", IAID dihitung dengan menerapkan hash nama antarmuka. Nilai khusus "stable” dapat digunakan untuk menghasilkan IAID berdasarkan stable-id (lihat connection.stable-id), kunci per-host dan nama antarmuka. Jika properti tidak disetel, nilai dari konfigurasi global digunakan; jika tidak ada standar global yang ditetapkan maka IAID diasumsikan "ifname". Perhatikan bahwa pada saat properti ini diabaikan untuk IPv6 oleh dhclient, yang selalu menurunkan IAID dari alamat MAC.

en: If TRUE, a hostname is sent to the DHCP server when acquiring a lease. Some DHCP servers use this hostname to update DNS databases, essentially providing a static hostname for the computer.  If the "dhcp-hostname" property is NULL and this property is TRUE, the current persistent hostname of the computer is sent.
id: Bila berisi TRUE, suatu nama host dikirim ke server DHCP ketika meminta suatu sewa. Beberapa server DHCP memakai nama host ini untuk memperbarui basis data DNS, pada dasarnya menyediakan suatu nama host statik bagi komputer tersebut. Bila properti "dhcp-hostname" berisi NULL dan properti ini berisi TRUE, nama host persisten saat ini dari komputer dikirim.

en: Array of IP addresses of DNS servers.
id: Daftar alamat IP dari server DNS.

en: When "method" is set to "auto" and this property to TRUE, automatically configured routes are ignored and only routes specified in the "routes" property, if any, are used.
id: Saat "method" diisi "auto" dan properti ini TRUE, rute yang ditata secara otomatis akan diabaikan dan hanya rute yang dinyatakan dalam properti "routes", bila ada, yang dipakai.

en: If TRUE, allow overall network configuration to proceed even if the configuration specified by this property times out.  Note that at least one IP configuration must succeed or overall network configuration will still fail.  For example, in IPv6-only networks, setting this property to TRUE on the NMSettingIP4Config allows the overall network configuration to succeed if IPv4 configuration fails but IPv6 configuration completes successfully.
id: Bila TRUE, mengizinkan konfigurasi jaringan keseluruhan untuk berlanjut bahkan bila konfigurasi yang dinyatakan oleh properti ini habis waktu. Perhatikan bahwa paling tidak satu konfigurasi IP mesti sukses atau konfigurasi jaringan keseluruhan akan gagal. Sebagai contoh, dalam jaringan hanya IPv6, menata properti ini ke TRUE pada NMSettingIP4Config mengizinkan konfigurasi jaringan keseluruhan untuk sukses bila konfigurasi IPv4 gagal tapi konfigurasi IPv6 sukses komplit.

en: IP configuration method. NMSettingIP4Config and NMSettingIP6Config both support "disabled", "auto", "manual", and "link-local". See the subclass-specific documentation for other values. In general, for the "auto" method, properties such as "dns" and "routes" specify information that is added on to the information returned from automatic configuration.  The "ignore-auto-routes" and "ignore-auto-dns" properties modify this behavior. For methods that imply no upstream network, such as "shared" or "link-local", these properties must be empty. For IPv4 method "shared", the IP subnet can be configured by adding one manual IPv4 address or otherwise 10.42.x.0/24 is chosen. Note that the shared method must be configured on the interface which shares the internet to a subnet, not on the uplink which is shared.
id: Metode konfigurasi IP. NMSettingIP4Config dan NMSettingIP6Config keduanya mendukung "auto", "manual", dan "link-local". Lihat dokumentasi spesifik sub kelas untuk nilai lain. Secara umum, untuk metoda "auto", properti seperti "dns" dan "routes" menyatakan informasi yang ditambahkan pada informasi yang dikembalikan dari konfigurasi otomatis. Properti "ignore-auto-routes" dan "ignore-auto-dns" mengubah perilaku ini. Untuk metode yang mengimplikasikan ketiadaan jaringan hulu, seperti "shared" atau "local-link", properti ini mesti kosong. Untuk metode IPv4 "shared", subnet IP dapat dikonfigurasi dengan menambahkan satu alamat IPv4 manual atau bila tidak akan dipilih 10.42.x.0/24. Perhatikan bahwa metode “shared” mesti dikonfigurasi pada antar muka yang membagikan internet ke suatu subnet, bukan pada uplink yang dipakai bersama.

en: If TRUE, this connection will never be the default connection for this IP type, meaning it will never be assigned the default route by NetworkManager.
id: Bila TRUE, koneksi ini tidak akan pernah menjadi koneksi baku bagi tipe IP ini, yang berarti ini tidak pernah ditugasi rute baku oleh NetworkManager.

en: The default metric for routes that don't explicitly specify a metric. The default value -1 means that the metric is chosen automatically based on the device type. The metric applies to dynamic routes, manual (static) routes that don't have an explicit metric setting, address prefix routes, and the default route. Note that for IPv6, the kernel accepts zero (0) but coerces it to 1024 (user default). Hence, setting this property to zero effectively mean setting it to 1024. For IPv4, zero is a regular value for the metric.
id: Metrik baku bagi rute yang tidak secara eksplisit menyatakan metrik. Nilai baku -1 berarti bahwa metrik dipilih secara otomatis berdasarkan tipe peranti. Metrik diberlakukan atas rute dinamis, rute manual (statis) yang tak punya setelan metrik eksplist, rute prefiks alamat, dan rute baku. Perhatikan bahwa untuk IPv6, kernel menerima nol (0) tapi memaksanya ke 1024 (bawaan pengguna). Maka, menata properti ini ke nol secara efektif menatanya menjadi 1024. Untuk IPv4, nol adalah nilai biasa bagi metrik.

en: Enable policy routing (source routing) and set the routing table used when adding routes. This affects all routes, including device-routes, IPv4LL, DHCP, SLAAC, default-routes and static routes. But note that static routes can individually overwrite the setting by explicitly specifying a non-zero routing table. If the table setting is left at zero, it is eligible to be overwritten via global configuration. If the property is zero even after applying the global configuration value, policy routing is disabled for the address family of this connection. Policy routing disabled means that NetworkManager will add all routes to the main table (except static routes that explicitly configure a different table). Additionally, NetworkManager will not delete any extraneous routes from tables except the main table. This is to preserve backward compatibility for users who manage routing tables outside of NetworkManager.
id: Mengaktifkan routing kebijakan (routing sumber) dan menetapkan tabel routing yang digunakan saat menambahkan rute. Ini mempengaruhi semua rute, termasuk rute perangkat, IPv4LL, DHCP, SLAAC, rute default, dan rute statis. Tetapi perhatikan bahwa rute statis dapat secara individual menimpa pengaturan dengan menetapkan secara eksplisit tabel routing non-nol. Jika pengaturan tabel dibiarkan nol, itu layak untuk ditimpa melalui konfigurasi global. Jika properti nol bahkan setelah menerapkan nilai konfigurasi global, routing kebijakan dinonaktifkan untuk keluarga alamat dari koneksi ini. Routing kebijakan yang dinonaktifkan berarti NetworkManager akan menambahkan semua rute ke tabel utama (kecuali rute statis yang secara eksplisit mengkonfigurasi tabel yang berbeda). Selain itu, NetworkManager tidak akan menghapus rute asing dari tabel kecuali tabel utama. Ini untuk melestarikan kompatibilitas ke belakang bagi pengguna yang mengelola tabel routing di luar NetworkManager.

en: A string containing the DHCPv6 Unique Identifier (DUID) used by the dhcp client to identify itself to DHCPv6 servers (RFC 3315). The DUID is carried in the Client Identifier option. If the property is a hex string ('aa:bb:cc') it is interpreted as a binary DUID and filled as an opaque value in the Client Identifier option. The special value "lease" will retrieve the DUID previously used from the lease file belonging to the connection. If no DUID is found and "dhclient" is the configured dhcp client, the DUID is searched in the system-wide dhclient lease file. If still no DUID is found, or another dhcp client is used, a global and permanent DUID-UUID (RFC 6355) will be generated based on the machine-id. The special values "llt" and "ll" will generate a DUID of type LLT or LL (see RFC 3315) based on the current MAC address of the device. In order to try providing a stable DUID-LLT, the time field will contain a constant timestamp that is used globally (for all profiles) and persisted to disk. The special values "stable-llt", "stable-ll" and "stable-uuid" will generate a DUID of the corresponding type, derived from the connection's stable-id and a per-host unique key. You may want to include the "${DEVICE}" or "${MAC}" specifier in the stable-id, in case this profile gets activated on multiple devices. So, the link-layer address of "stable-ll" and "stable-llt" will be a generated address derived from the stable id. The DUID-LLT time value in the "stable-llt" option will be picked among a static timespan of three years (the upper bound of the interval is the same constant timestamp used in "llt"). When the property is unset, the global value provided for "ipv6.dhcp-duid" is used. If no global value is provided, the default "lease" value is assumed.
id: String yang berisi DHCPv6 Unique Identifier (DUID) yang digunakan oleh klien DHCP untuk mengidentifikasi dirinya sendiri ke server DHCPv6 (RFC 3315). DUID dibawa dalam opsi Client Identifier. Jika properti adalah string heksa ('aa:bb:cc') itu ditafsirkan sebagai DUID biner dan diisi sebagai nilai buram dalam opsi Client Identifier. Nilai khusus "lease" akan mengambil DUID yang sebelumnya digunakan dari berkas lease milik sambungan. Jika DUID tidak ditemukan dan "dhclient" adalah klien DHCP yang dikonfigurasi, DUID dicari di berkas lease seluruh sistem dhclient. Jika DUID masih tidak ditemukan, atau klien DHCP lain yang digunakan, DUID-UUID global dan permanen (RFC 6355) akan dihasilkan berdasarkan machine-id. Nilai khusus "llt" dan "ll" akan menghasilkan DUID jenis LLT atau LL (lihat RFC 3315) berdasarkan alamat MAC saat ini perangkat. Dalam rangka untuk mencoba menyediakan DUID-LLT stabil, bidang waktu akan berisi suatu stempel waktu konstan yang digunakan secara global (untuk semua profil) dan bertahan ke disk. Nilai khusus "stable-llt", "stable-ll", dan "stable-uuid" akan menghasilkan DUID dari jenis yang sesuai, diturunkan dari stable-id sambungan dan kunci unik per-host. Anda mungkin ingin menyertakan specifier "${DEVICE}" atau "${MAC}" di stable-id, dalam kasus ini profil akan diaktifkan pada beberapa perangkat. Jadi, alamat link-layer "stable-ll" dan "stable-llt" akan menjadi alamat yang dihasilkan diturunkan dari id stabil. Nilai waktu DUID-LLT dalam opsi "stable-llt" akan dipilih antara rentang waktu statis tiga tahun (batas atas interval adalah stempel waktu konstan sama yang digunakan dalam "llt"). Jika properti tidak disetel, nilai global yang disediakan untuk "ipv6.dhcp-duid" digunakan. Jika tidak ada nilai global yang disediakan, nilai "lease" baku diasumsikan.

en: Configure IPv6 Privacy Extensions for SLAAC, described in RFC4941.  If enabled, it makes the kernel generate a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address via modified EUI-64.  This enhances privacy, but could cause problems in some applications, on the other hand.  The permitted values are: -1: unknown, 0: disabled, 1: enabled (prefer public address), 2: enabled (prefer temporary addresses). Having a per-connection setting set to "-1" (unknown) means fallback to global configuration "ipv6.ip6-privacy". If also global configuration is unspecified or set to "-1", fallback to read "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr". Note that this setting is distinct from the Stable Privacy addresses that can be enabled with the "addr-gen-mode" property's "stable-privacy" setting as another way of avoiding host tracking with IPv6 addresses.
id: Mengkonfigurasi IPv6 Privacy Extensions bagi SLAAC, yang diuraikan dalam RFC4941. Bila difungsikan, ini membuat kernel menjangkitkan suatu alamat IPv6 temporer sebagai tambahan dari yang publik yang dijangkitkan dari alamat MAC melalui EUI-64 yang dimodifikasi. Ini meningkatkan privasi, tapi di lain pihak bisa menyebabkan masalah dalam beberapa aplikasi. Nilai-nilai yang diizinkan adalah: -1: tak dikenal, 0: dinonaktifkan, 1: difungsikan (lebih suka alamat publik), 2: difungsikan (lebih suka alamat temporer). Bila setelan per-koneksi ditata ke "-1" (tak dikenal) berarti kembali ke konfigurasi global "ipv6.ip6-privacy". Bila konfigurasi global juga tak dinyatakan atau ditata ke "-1", kembali ke membaca "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr". Perhatikan bahwa setelan ini berbeda dari alamat Stable Privacy yang dapat difungsikan dengan properti "addr-gen-mode" setelan "stable-privacy" sebagai cara lain untuk menghindari pelacakan host dengan alamat IPv6.

en: Array of IP routes.
id: Larik rute IP.

en: Configure the token for draft-chown-6man-tokenised-ipv6-identifiers-02 IPv6 tokenized interface identifiers. Useful with eui64 addr-gen-mode.
id: Menata token untuk identifier antar muka tertokenisasi IPv6 draft-chown-6man-tokenised-ipv6-identifiers-02. Berguna dengan addr-gen-mode uei64.

en: How many additional levels of encapsulation are permitted to be prepended to packets. This property applies only to IPv6 tunnels.
id: Berapa banyak tingkat enkapsulasi tambahan yang diizinkan untuk ditambahkan di awal ke paket. Properti ini berlaku hanya untuk tunnel IPv6.

en: The flow label to assign to tunnel packets. This property applies only to IPv6 tunnels.
id: Label alir yang diberikan ke paket tunnel. Properti ini hanya berlaku bagi tunnel IPv6.

en: The key used for tunnel input packets; the property is valid only for certain tunnel modes (GRE, IP6GRE). If empty, no key is used.
id: Kunci yang dipakai untuk paket masukan tunnel; properti valid hanya untuk mode tunnel tertentu (GRE, IP6GRE). Bila kosong, tidak ada kunci yang dipakai.

en: The local endpoint of the tunnel; the value can be empty, otherwise it must contain an IPv4 or IPv6 address.
id: Titik ujung lokal dari tunnel; nilai boleh kosong, bila tidak, itu mesti memuat suatu alamat IPv4 atau IPv6.

en: The tunneling mode, for example NM_IP_TUNNEL_MODE_IPIP (1) or NM_IP_TUNNEL_MODE_GRE (2).
id: Mode tunnel, sebagai contoh NM_IP_TUNNEL_MODE_IPIP (1) atau NM_IP_TUNNEL_MODE_GRE (2).

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple fragments.
id: Bila bukan nol, hanya mengirimkan paket seukuran yang dinyatakan atau yang lebih kecil, memecah paket-paket yang lebih besar ke dalam beberapa fragmen.

en: The key used for tunnel output packets; the property is valid only for certain tunnel modes (GRE, IP6GRE). If empty, no key is used.
id: Kunci yang dipakai untuk paket keluaran tunnel; properti ini valid hanya untuk mode-mode tunnel tertentu (GRE, IP6GRE). Bila kosong, tidak ada kunci yang dipakai.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID the new device will be bound to so that tunneled packets will only be routed via that interface.
id: Bila diberikan, menyatakan nama antar muka induk atau UUID koneksi induk yang mana antar peranti baru akan diikat ke sana sehingga paket yang di-tunnel-kan hanya akan dilewatkan antar muka tersebut.

en: Whether to enable Path MTU Discovery on this tunnel.
id: Apakah memfungsikan Path MTU Discovery pada tunnel ini.

en: The remote endpoint of the tunnel; the value must contain an IPv4 or IPv6 address.
id: Titik ujung jauh dari tunnel; nilai mesti memuat suatu alamat IPv4 atau IPv6.

en: The type of service (IPv4) or traffic class (IPv6) field to be set on tunneled packets.
id: Tipe layanan (type of service, untuk IPv4) atau kelas lalu lintas (traffic class, untuk IPv6) yang diterapkan pada paket yang diterowongkan.

en: The TTL to assign to tunneled packets. 0 is a special value meaning that packets inherit the TTL value.
id: TTL yang diberikan pada paket yang diterowongkan. 0 adalah nilai khusus yang berarti bahwa paket mewarisi nilai TTL.

en: Whether the transmitted traffic must be encrypted.
id: Apakah lalu lintas yang ditransmisikan mesti dienkripsi.

en: The pre-shared CAK (Connectivity Association Key) for MACsec Key Agreement.
id: CAK (Connection Association Key, Kunci Asosiasi Koneksi) yang dibagikan sebelumnya untuk MACsec Key Agreement (Perjanjian Kunci MACsec).

en: Flags indicating how to handle the "mka-cak" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "mka-cak".

en: The pre-shared CKN (Connectivity-association Key Name) for MACsec Key Agreement.
id: CKN (Connectivity-association Key Name, Nama Kunci Asosiasi Konektivitas) yang dibagikan sebelumnya untuk MACsec Key Agreement (Perjanjian Kunci MACsec).

en: Specifies how the CAK (Connectivity Association Key) for MKA (MACsec Key Agreement) is obtained.
id: Menyatakan bagaimana CAK (Connection Association Key, kunci asosiasi koneksi) untuk MKA (MACsec Key Agreement, perjanjian kunci MACsec) diperoleh.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this MACSEC interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
id: Bila diberikan, menyatakan nama antar muka induk atau UUID koneksi induk yang mana antar muka MACSEC ini mesti dibuat darinya. Bila properti ini tidak dinyataan, koneksi mesti memuat setelan "802-3-ethernet" dengan suatu properti "mac-address".

en: The port component of the SCI (Secure Channel Identifier), between 1 and 65534.
id: Komponen port dari SCI (Secure Channel Identifier, identifier kanal amal), antara 1 dan 65534.

en: Specifies whether the SCI (Secure Channel Identifier) is included in every packet.
id: Menentukan apakah SCI (Secure Channel Identifier) disertakan dalam setiap paket.

en: Specifies the validation mode for incoming frames.
id: Menyatakan mode validasi untuk frame-frame masuk.

en: The macvlan mode, which specifies the communication mechanism between multiple macvlans on the same lower device.
id: Mode macvlan, yang menyatakan mekanisme komunikasi antara beberapa macvlan pada peranti bawah yang sama.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this MAC-VLAN interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
id: Bila diberikan, menyatakan nama antar muka induk atau UUID koneksi induk tempat asal pembuatan antar muka MAC-VLAN ini. Bila properti ini tidak dinyatakan, koneksi mesti mengandung setelan "802-3-ethernet" dengan suatu properti "mac-address".

en: Whether the interface should be put in promiscuous mode.
id: Apakah antar muka mesti disetel ke dalam mode promiscuous.

en: Whether the interface should be a MACVTAP.
id: Apakah antar muka mesti berupa suatu MACVTAP.

en: Channel on which the mesh network to join is located.
id: Kanal tempat tujuan bergabung ke jaringan mesh.

en: SSID of the mesh network to join.
id: SSID jaringan mesh tempat akan bergabung.

en: The data path type. One of "system", "netdev" or empty.
id: Jenis path data. Salah satu dari "system", "netdev", atau kosong.

en: The bridge failure mode. One of "secure", "standalone" or empty.
id: Modus kegagalan bridge. Salah satu dari "secure", "standalone" atau kosong.

en: Enable or disable multicast snooping.
id: Mengaktifkan atau menonaktifkan pengintaian multicast.

en: Enable or disable RSTP.
id: Mengaktifkan atau menonaktifkan RSTP.

en: Enable or disable STP.
id: Mengaktifkan atau menonaktifkan STP.

en: Open vSwitch DPDK device arguments.
id: Argumen peranti DPDK Open vSwitch.

en: The interface type. Either "internal", "system", "patch", "dpdk", or empty.
id: Jenis antarmuka. Bisa "internal", "system", "patch", "dpdk", atau kosong.

en: The time port must be inactive in order to be considered down.
id: Waktu port mesti tak aktif agar dianggap down.

en: Bonding mode. One of "active-backup", "balance-slb", or "balance-tcp".
id: Mode bonding. Salah satu dari "active-backup", "balance-slb", atau "balance-tcp".

en: The time port must be active before it starts forwarding traffic.
id: Lama waktu port harus aktif sebelum mulai meneruskan lalu lintas.

en: LACP mode. One of "active", "off", or "passive".
id: Modr LACP. Salah satu dari "active", "off", atau "passive".

en: The VLAN tag in the range 0-4095.
id: Tag VLAN di kisaran 0-4095.

en: The VLAN mode. One of "access", "native-tagged", "native-untagged", "trunk" or unset.
id: Mode VLAN. Salah satu dari "accsess", "native-tagged", "native-untagged", "trunk", atau tak diatur.

en: If non-zero, instruct pppd to set the serial port to the specified baudrate.  This value should normally be left as 0 to automatically choose the speed.
id: Bila bukan nol, menginstruksikan pppd untuk menata port serial ke baudrate yang dinyatakan. Nilai ini biasanya mesti dibiarkan 0 untuk memilih kecepatan secara otomatis.

en: If TRUE, specify that pppd should set the serial port to use hardware flow control with RTS and CTS signals.  This value should normally be set to FALSE.
id: Bila TRUE, menyatakan bahwa pppd mesti menata port serial untuk memakai kendali alir perangkat keras dengan sinyal RTS dan CTS. Nilai ini biasanya mesti ditata ke FALSE.

en: If non-zero, instruct pppd to presume the connection to the peer has failed if the specified number of LCP echo-requests go unanswered by the peer.  The "lcp-echo-interval" property must also be set to a non-zero value if this property is used.
id: Bila bukan nol, menginstruksikan pppd agar menganggap peer telah gagal bila sejumlah echo-request LCP tidak terjawab oleh peer. Properti "lcp-echo-interval" juga mesti ditata ke suatu nilai bukan nol bila properti ini dipakai.

en: If non-zero, instruct pppd to send an LCP echo-request frame to the peer every n seconds (where n is the specified value).  Note that some PPP peers will respond to echo requests and some will not, and it is not possible to autodetect this.
id: Bila bukan nol, menginstruksikan pppd untuk mengirim suatu frame echo-request LCP ke peer setiap n detik (dimana n adalah nilai yang dinyatakan). Perhatikan bahwa beberapa peer PPP akan merespon ke permintaan echo dan beberapa yang lain tidak, dan tidak mungkin untuk mendeteksi otomatis hal ini.

en: If TRUE, stateful MPPE is used.  See pppd documentation for more information on stateful MPPE.
id: Bila TRUE, MPPE stateful dipakai. Lihat dokumentasi pppd untuk informasi lebih lanjut tentang MPPE stateful.

en: If non-zero, instruct pppd to request that the peer send packets no larger than the specified size.  If non-zero, the MRU should be between 128 and 16384.
id: Bila bukan nol, menginstruksikan pppd untuk meminta peer mengirim paket tidak lebih dari ukuran yang dinyatakan. Bila bukan nol, MRU mesti di antara 128 dan 16384.

en: If non-zero, instruct pppd to send packets no larger than the specified size.
id: Bila bukan nol, menginstruksikan pppd untuk mengirim paket tidak lebih dari ukuran yang dinyatakan.

en: If TRUE, Van Jacobsen TCP header compression will not be requested.
id: Bila TRUE, kompresi header Van Jacobsen tidak akan diminta.

en: If TRUE, do not require the other side (usually the PPP server) to authenticate itself to the client.  If FALSE, require authentication from the remote side.  In almost all cases, this should be TRUE.
id: Bila TRUE, jangan minta pihak lain (biasanya server PPP) untuk mengotentikasikan dirinya sendiri ke klien. Bila FALSE, mensyaratkan otentikasi dari sisi remote. Dalam hampir semua kasus, ini mesti TRUE.

en: If TRUE, BSD compression will not be requested.
id: Bila TRUE, kompresi BSD tidak akan diminta.

en: If TRUE, "deflate" compression will not be requested.
id: Bila TRUE, kompresi "deflate" tidak akan diminta.

en: If TRUE, the CHAP authentication method will not be used.
id: Bila TRUE, metode otentikasi CHAP tidak akan dipakai.

en: If TRUE, the EAP authentication method will not be used.
id: Bila TRUE, metode otentikasi EAP tidak akan dipakai.

en: If TRUE, the MSCHAP authentication method will not be used.
id: Bila TRUE, metode otentikasi MSCHAP tidak akan dipakai.

en: If TRUE, the MSCHAPv2 authentication method will not be used.
id: Bila TRUE, metode otentikasi MSCHAP2 tidak akan dipakai.

en: If TRUE, the PAP authentication method will not be used.
id: Bila TRUE, metode otentikasi PAP tidak akan dipakai.

en: If TRUE, MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) will be required for the PPP session.  If either 64-bit or 128-bit MPPE is not available the session will fail.  Note that MPPE is not used on mobile broadband connections.
id: Bila TRUE, MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) akan disyaratkan bagi sesi PPP. Bila MPPE 64-bit atau 128-bit tidak tersedia maka sesi ini akan gagal. Perhatikan bahwa MPPE tidak dipakai pada koneksi data seluler.

en: If TRUE, 128-bit MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) will be required for the PPP session, and the "require-mppe" property must also be set to TRUE.  If 128-bit MPPE is not available the session will fail.
id: Bila TRUE, MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption 128-bit akan disyaratkan bagi sesi PPP, dan properti "require-mppe" juga mesti ditata TRUE. Bila MPPE 128-bit tidak tersedia maka sesi ini akan gagal.

en: If given, specifies the parent interface name on which this PPPoE connection should be created.  If this property is not specified, the connection is activated on the interface specified in "interface-name" of NMSettingConnection.
id: Jika diberikan, menentukan nama antarmuka induk tempat dibuatnya sambungan PPPoE ini.  Jika properti ini tidak ditentukan, sambungan diaktifkan pada antarmuka yang ditentukan dalam "interface-name" dari NMSettingConnection.

en: Password used to authenticate with the PPPoE service.
id: Kata sandi yang dipakai untuk mengotentikasi dengan layanan PPPoE.

en: If specified, instruct PPPoE to only initiate sessions with access concentrators that provide the specified service.  For most providers, this should be left blank.  It is only required if there are multiple access concentrators or a specific service is known to be required.
id: Bila dinyatakan, menginstruksikan PPPoE untuk hanya mengawali sesi dengan konsentrator akses yang menyediakan layanan yang dinyatakan. Bagi kebanyakan penyedia, ini mesti dibiarkan kosong. Ini hanya diperlukan bila ada multi konsentrator akses atau layanan tertentu telah diketahui diperlukan.

en: Username used to authenticate with the PPPoE service.
id: Nama pengguna yang dipakai untuk mengotentikasi dengan layanan PPPoE.

en: Whether the proxy configuration is for browser only.
id: Apakah konfigurasi proksi hanya untuk peramban.

en: Method for proxy configuration, Default is NM_SETTING_PROXY_METHOD_NONE (0)
id: Metoda untuk konfigurasi proksi. Nilai baku adalah NM_SETTING_PROXY_METHOD_NONE (0)

en: PAC URL for obtaining PAC file.
id: URL PAC untuk mendapatkan berkas PAC.

en: Speed to use for communication over the serial port.  Note that this value usually has no effect for mobile broadband modems as they generally ignore speed settings and use the highest available speed.
id: Kecepatan yang dipakai untuk komunikasi melalui port serial. Perhatikan bahwa nilai ini biasanya tidak berpengaruh bagi modem data seluler karena mereka biasanya mengabaikan setelan kecepatan dan memakai kecepatan tertinggi yang tersedia.

en: Byte-width of the serial communication. The 8 in "8n1" for example.
id: Lebar byte dari komunikasi serial. Misalnya 8 dalam "8n1".

en: Parity setting of the serial port.
id: Setelan paritas port serial.

en: Time to delay between each byte sent to the modem, in microseconds.
id: Waktu tundaan antara setiap byte yang dikirim ke modem, dalam mikro detik.

en: Number of stop bits for communication on the serial port.  Either 1 or 2. The 1 in "8n1" for example.
id: Banyaknya stop bit untuk komunikasi pada port serial. Bisa 1 atau 2. Misalnya 1 dalam "8n1".

en: Whether to autoprobe virtual functions by a compatible driver. If set to NM_TERNARY_TRUE (1), the kernel will try to bind VFs to a compatible driver and if this succeeds a new network interface will be instantiated for each VF. If set to NM_TERNARY_FALSE (0), VFs will not be claimed and no network interfaces will be created for them. When set to NM_TERNARY_DEFAULT (-1), the global default is used; in case the global default is unspecified it is assumed to be NM_TERNARY_TRUE (1).
id: Apakah akan autoprobe fungsi virtual dengan pengandar yang kompatibel. Jika diatur ke NM_TERNARY_TRUE (1), kernel akan mencoba untuk mengikat VF ke driver yang kompatibel dan jika ini berhasil antarmuka jaringan baru akan dipakai untuk setiap VF. Jika diatur ke NM_TERNARY_FALSE (0), VF tidak akan diklaim dan tidak ada antarmuka jaringan yang akan dibuat untuk mereka. Bila diatur ke NM_TERNARY_DEFAULT (-1), baku global digunakan; dalam kasus baku global tidak ditentukan diasumsikan NM_TERNARY_TRUE (1).

en: The JSON configuration for the team network interface.  The property should contain raw JSON configuration data suitable for teamd, because the value is passed directly to teamd. If not specified, the default configuration is used.  See man teamd.conf for the format details.
id: Konfigurasi JSON bagi antar muka jaringan team. Properti mesti memuat data konfigurasi JSON mentah yang cocok untuk teamd, karena nilai dilewatkan langsung ke teamd. Bila tidak dinyatakan, konfigurasi baku dipakai. Lihat man teamd.conf untuk rincian format.

en: Link watchers configuration for the connection: each link watcher is defined by a dictionary, whose keys depend upon the selected link watcher. Available link watchers are 'ethtool', 'nsna_ping' and 'arp_ping' and it is specified in the dictionary with the key 'name'. Available keys are:   ethtool: 'delay-up', 'delay-down', 'init-wait'; nsna_ping: 'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'; arp_ping: all the ones in nsna_ping and 'source-host', 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'. See teamd.conf man for more details.
id: Konfigurasi link watcher untuk koneksi: masing-masing link watcher didefinisikan oleh sebuah kamus, yang kuncinya bergantung pada link watcher yang dipilih. Link watcher yang tersedia adalah 'ethtool', 'nsna_ping', dan 'arp_ping' dan itu dinyatakan dalam kamus dengan kunci 'name'. Kunci yang tersedia adalah:  ethtool: 'delay-up', 'delay-down', 'init-wait'; nsna_ping: 'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'; arp_ping: semua yang ada di nsna_ping dan 'source-host', 'validate-active', 'validate-incative', 'send-always'. Lihat man teamd.conf untuk lebih jelasnya.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.count.
id: Sesuai dengan teamd mcast_rejoin.count.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.interval.
id: Sesuai dengan teamd mcast_rejoin.interval.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.count.
id: Sesuai dengan teamd notify_peers.count.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.interval.
id: Sesuai dengan teamd notify_peers.interval.

en: Corresponds to the teamd runner.name. Permitted values are: "roundrobin", "broadcast", "activebackup", "loadbalance", "lacp", "random".
id: Sesuai dengan runner.name teamd. Nilai yang diizinkan adalah: "roundrobin", “broadcast", "activebackup", "loadbalance", “lacp”, “random".

en: Corresponds to the teamd runner.active.
id: Sesuai dengan teamd runner.active.

en: Corresponds to the teamd runner.agg_select_policy.
id: Sesuai dengan teamd runner.agg_select_policy.

en: Corresponds to the teamd runner.fast_rate.
id: Sesuai dengan teamd runner.fast_rate.

en: Corresponds to the teamd runner.hwaddr_policy.
id: Sesuai dengan teamd runner.hwaddr_policy.

en: Corresponds to the teamd runner.min_ports.
id: Sesuai dengan teamd runner.min_ports.

en: Corresponds to the teamd runner.sys_prio.
id: Sesuai dengan teamd runner.sys_prio.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.name.
id: Sesuai dengan teamd runner.tx_balancer.name.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.interval.
id: Sesuai dengan teamd runner.tx_balancer.interval.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_hash.
id: Sesuai dengan teamd runner.tx_hash.

en: The JSON configuration for the team port. The property should contain raw JSON configuration data suitable for teamd, because the value is passed directly to teamd. If not specified, the default configuration is used. See man teamd.conf for the format details.
id: Konfigurasi JSON bagi port team. Properti mesti memuat data konfigurasi JSON mentah yang cocok untuk teamd, karena nilai dilewatkan langsung ke teamd. Bila tidak dinyatakan, konfigurasi baku dipakai. Lihat man teamd.conf untuk rincian format.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.lacp_key.
id: Sesuai dengan teamd ports.PORTIFNAME.lacp_key.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.lacp_prio.
id: Sesuai dengan teamd ports.PORTIFNAME.lacp_prio.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.prio.
id: Sesuai dengan teamd ports.PORTIFNAME.prio.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.queue_id. When set to -1 means the parameter is skipped from the json config.
id: Sesuai dengan teamd ports.PORTIFNAME.queue_id. Ketika ditata ke -1 berarti parameter akan diabaikan dari konfigurasi json.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.sticky.
id: Sesuai dengan teamd ports.PORTIFNAME.sticky.

en: The group ID which will own the device. If set to NULL everyone will be able to use the device.
id: ID grup yang akan menjadi pemilik perangkat. Bila diisi NULL maka siapapun akan bisa memakai perangkat.

en: The operating mode of the virtual device. Allowed values are NM_SETTING_TUN_MODE_TUN (1) to create a layer 3 device and NM_SETTING_TUN_MODE_TAP (2) to create an Ethernet-like layer 2 one.
id: Mode pengoperasian dari perangkat virtual. Nilai yang diizinkan adalah NM_SETTING_TUN_MODE_TUN (1) untuk membuat sebuah perangkat layer 3 dan NM_SETTING_TUN_MODE_TAP (2) untuk membuat layer 2 mirip Ethernet.

en: If the property is set to TRUE, the interface will support multiple file descriptors (queues) to parallelize packet sending or receiving. Otherwise, the interface will only support a single queue.
id: Bila propertinya ditata ke TRUE, antar muka akan mendukung multi deskriptor berkas (antrian) untuk memaralel pengiriman atau penerimaan paket. Bila tidak, antar muka hanya akan mendukung antrian tunggal.

en: The user ID which will own the device. If set to NULL everyone will be able to use the device.
id: ID pengguna yang akan menjadi pemilik perangkat. Bila diisi NULL maka siapapun akan bisa memakai perangkat.

en: If TRUE the interface will prepend a 4 byte header describing the physical interface to the packets.
id: Bila TRUE maka antar muka akan menambahkan header 4 byte yang menjelaskan antar muka fisik ke paket-paket.

en: If TRUE the IFF_VNET_HDR the tunnel packets will include a virtio network header.
id: Bila TRUE maka paket tunnel IFF_VNET_HDR akan menyertakan suatu header jaringan virtio.

en: A dictionary of key/value pairs with user data. This data is ignored by NetworkManager and can be used at the users discretion. The keys only support a strict ascii format, but the values can be arbitrary UTF8 strings up to a certain length.
id: Suatu kamus pasangan kunci/nilai dengan data pengguna. Data ini diabaikan oleh NetworkManager dan dapat dipakai sesuka pengguna. Kunci-kunci hanya mendukung format ascii yang ketat, tapi nilai-nilai bisa sebarang string UTF8 sampai dengan panjang tertentu.

en: For outgoing packets, a list of mappings from Linux SKB priorities to 802.1p priorities.  The mapping is given in the format "from:to" where both "from" and "to" are unsigned integers, ie "7:3".
id: Untuk paket keluar, suatu daftar pemetaan dari prioritas SKB Linux ke prioritas 802.1p. Pemetaan diberikan dalam format "dari:ke" dimana kedua "dari" dan "ke" adalah bilangan bulat tak bertanda, mis "7:3".

en: One or more flags which control the behavior and features of the VLAN interface.  Flags include NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS (0x1) (reordering of output packet headers), NM_VLAN_FLAG_GVRP (0x2) (use of the GVRP protocol), and NM_VLAN_FLAG_LOOSE_BINDING (0x4) (loose binding of the interface to its master device's operating state). NM_VLAN_FLAG_MVRP (0x8) (use of the MVRP protocol). The default value of this property is NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS, but it used to be 0. To preserve backward compatibility, the default-value in the D-Bus API continues to be 0 and a missing property on D-Bus is still considered as 0.
id: Satu bendera atau lebih yang mengendalikan perilaku dan fitur antarmuka VLAN. Bendera termasuk NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS (0x1) (mengurut ulang header paket keluaran), NM_VLAN_FLAG_GVRP (0x2) (penggunaan protokol GVRP), dan NM_VLAN_FLAG_LOOSE_BINDING (0x4) (pengikatan lemah atas antarmuka ke keadaan operasi peranti induknya) . NM_VLAN_FLAG_MVRP (0x8) (penggunaan protokol MVRP). Nilai bawaan bagi properti ini adalah NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS, tapi sebelumnya biasanya 0. Untuk mempertahankan kompatibilitas ke belakang, nilai baku dalam API D-Bus tetap 0 dan suatu properti yang kurang pada D-Bus masih dianggap 0.

en: The VLAN identifier that the interface created by this connection should be assigned. The valid range is from 0 to 4094, without the reserved id 4095.
id: Identifier VLAN yang mesti diberikan ke antar muka yang dibuat oleh koneksi ini. Rentang nilai dari 0 sampai 4094, tidak termasuk id 4095 yang dicadangkan.

en: For incoming packets, a list of mappings from 802.1p priorities to Linux SKB priorities.  The mapping is given in the format "from:to" where both "from" and "to" are unsigned integers, ie "7:3".
id: Untuk paket masuk, suatu daftar pemetaan dari prioritas SKB Linux ke prioritas 802.1p. Pemetaan diberikan dalam format "dari:ke" dimana kedua "dari" dan "ke" adalah bilangan bulat tak bertanda, mis "7:3".

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this VLAN interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
id: Bila diberikan, menyatakan nama antar muka induk atau UUID koneksi induk yang mana antar muka VLAN ini mesti dibuat darinya. Bila properti ini tidak dinyataan, koneksi mesti memuat setelan "802-3-ethernet" dengan suatu properti "mac-address".

en: Dictionary of key/value pairs of VPN plugin specific data.  Both keys and values must be strings.
id: Kamus dari pasangan kunci/nilai dari data spesifik plugin VPN. Kunci dan nilai keduanya mesti berupa string.

en: If the VPN service supports persistence, and this property is TRUE, the VPN will attempt to stay connected across link changes and outages, until explicitly disconnected.
id: Bila layanan VPN mendukung persistensi, dan properti ini bernilai TRUE, VPN akan mencoba tetap terhubung walaupn ada perubahan dan matinya saluran, sampai diputus secara eksplisit.

en: Dictionary of key/value pairs of VPN plugin specific secrets like passwords or private keys.  Both keys and values must be strings.
id: Kamus dari pasangan kunci/nilai dari rahasia spesifik plugin VPN seperti kata sandi atau kunci privat. Kunci dan nilai keduanya mesti berupa string.

en: D-Bus service name of the VPN plugin that this setting uses to connect to its network.  i.e. org.freedesktop.NetworkManager.vpnc for the vpnc plugin.
id: Nama layanan D-Bus dari plugin VPN yang dipakai oleh setelan ini untuk menyambung ke jaringannya. Mis. org.freedesktop.NetworkManager.vpnc untuk plugin vpnc.

en: Timeout for the VPN service to establish the connection. Some services may take quite a long time to connect. Value of 0 means a default timeout, which is 60 seconds (unless overridden by vpn.timeout in configuration file). Values greater than zero mean timeout in seconds.
id: Tenggat waktu bagi layanan VPN untuk menjalin koneksi. Beberapa layanan mungkin perlu waktu cukup lama untuk menyambung. Nilai 0 berarti tenggat waktu baku, yaitu 60 detik (kecuali ditimpa oleh vpn.timeout dalam berkas konfigurasi). Nilai lebih dari nol berarti tenggat waktu dalam detik.

en: If the VPN connection requires a user name for authentication, that name should be provided here.  If the connection is available to more than one user, and the VPN requires each user to supply a different name, then leave this property empty.  If this property is empty, NetworkManager will automatically supply the username of the user which requested the VPN connection.
id: Bila koneksi VPN memerlukan nama pengguna untuk otentikasi, nama itu mesti diberikan di sini. Bila koneksi tersedia untuk lebih dari satu pengguna, dan VPN memerlukan setiap pengguna memberikan nama yang berbeda, maka biarkan properti ini kosong. Bila properti ini kosong, NetworkManager akan secara otomatis memasok nama pengguna dari pengguna yang meminta koneksi VPN.

en: Specifies the lifetime in seconds of FDB entries learnt by the kernel.
id: Menyatakan umur hidup dalam detik dari entri FDB yang dipelajari oleh kernel.

en: Specifies the UDP destination port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
id: Menyatakan port tujuan UDP untuk berkomunikasi dengan titik akhir tunnel VXLAN remote.

en: Specifies the VXLAN Network Identifier (or VXLAN Segment Identifier) to use.
id: Menyatakan Identifier Jaringan VXLAN (atau Identifier Segmen VXLAN) yang dipakai.

en: Specifies whether netlink LL ADDR miss notifications are generated.
id: Menyatakan apakah pemberitahuan netlink 'LL ADDR miss' dijangkitkan.

en: Specifies whether netlink IP ADDR miss notifications are generated.
id: Menyatakan apakah pemberitahuan netlink 'IP ADDR miss' dijangkitkan.

en: Specifies whether unknown source link layer addresses and IP addresses are entered into the VXLAN device forwarding database.
id: Menyatakan apakah alamat IP dan alamat layer link yang tidak diketahui dimasukkan ke dalam basis data penerusan perangkat VXLAN.

en: Specifies the maximum number of FDB entries. A value of zero means that the kernel will store unlimited entries.
id: Menyatakan banyaknya entri FDB maksimum. Nilai nol berarti kernel akan menyimpan entri tak terbatas.

en: If given, specifies the source IP address to use in outgoing packets.
id: Bila diberikan, menyatakan alamat IP sumber yang dipakai dalam paket keluar.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID.
id: Bila diberikan, menyatakan nama antar muka induk atau UUID koneksi induk.

en: Specifies whether ARP proxy is turned on.
id: Menyatakan apakah proksi ARP dinyalakan.

en: Specifies the unicast destination IP address to use in outgoing packets when the destination link layer address is not known in the VXLAN device forwarding database, or the multicast IP address to join.
id: Menyatakan alamat IP tujuan unicast yang dipakai dalam paket keluar ketika alamat layer link tujuan tidak diketahui dalam basis data penerusan perangkat VXLAN, atau alamat IP multicast tujuan bergabung.

en: Specifies whether route short circuit is turned on.
id: Menyatakan apakah sirkuit pendek rute dinyalakan.

en: Specifies the maximum UDP source port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
id: Menyatakan port sumber UDP maksimum untuk berkomunikasi ke titik akhir tunnel VXLAN remote.

en: Specifies the minimum UDP source port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
id: Menyatakan port sumber UDP minimum untuk berkomunikasi ke titik akhir tunnel VXLAN remote.

en: Specifies the TOS value to use in outgoing packets.
id: Menyatakan nilai TOS yang dipakai dalam paket keluar.

en: Specifies the time-to-live value to use in outgoing packets.
id: Menyatakan nilai time-to-live yang dipakai dalam paket keluar.

en: The Wi-Fi Display (WFD) Information Elements (IEs) to set. Wi-Fi Display requires a protocol specific information element to be set in certain Wi-Fi frames. These can be specified here for the purpose of establishing a connection. This setting is only useful when implementing a Wi-Fi Display client.
id: Elemen Informasi (Information Elements, IE) Wi-Fi Display (WFD) untuk ditetapkan. Tampilan Wi-Fi memerlukan elemen informasi spesifik protokol yang akan ditetapkan dalam frame Wi-Fi tertentu. Ini dapat ditentukan di sini dengan tujuan untuk membangun koneksi. Setelan ini hanya berguna saat mengimplementasikan klien Wi-Fi Display.

en: Flags indicating which mode of WPS is to be used. There's little point in changing the default setting as NetworkManager will automatically determine the best method to use.
id: Flag yang menandakan mode WPS mana yang akan dipakai. Hampir tidak ada guna mengubah setelan bawaan karena NetworkManager akan secara otomatis menentukan metode terbaik yang akan dipakai.

en: If specified, this connection will only apply to the WiMAX device whose MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (known as MAC spoofing). Deprecated: 1
id: Bila dinyatakan, koneksi ini hanya berlaku ke perangkat WiMAX yang alamat MAC-nya cocok. Properti ini tidak mengubah alamat MAC perangkat (yang dikenal sebagai MAC spoofing). Tidak berlaku lagi: 1

en: Network Service Provider (NSP) name of the WiMAX network this connection should use. Deprecated: 1
id: Nama Network Service Provider (NSP) dari jaringan WiMAX yang mesti dipakai oleh koneksi ini. Tidak berlaku lagi: 1

en: When TRUE, enforce auto-negotiation of speed and duplex mode. If "speed" and "duplex" properties are both specified, only that single mode will be advertised and accepted during the link auto-negotiation process: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabits modes, as in these cases link negotiation is mandatory. When FALSE, "speed" and "duplex" properties should be both set or link configuration will be skipped.
id: Ketika TRUE, menegakkan auto-negosiasi kecepatan dan modus dupleks. Jika properti ”speed” dan "duplex” keduanya dinyatakan, hanya mode itu yang akan diiklankan dan diterima selama proses negosiasi otomatis link: ini bekerja hanya untuk spesifikasi 802.3 BASE-T dan berguna untuk memaksakan mode gigabit, karena dalam kasus-kasus ini negosiasi link adalah wajib. Ketika FALSE, properti “speed” dan "duplex” harus keduanya ditata atau konfigurasi link akan dilewati.

en: If specified, request that the device use this MAC address instead. This is known as MAC cloning or spoofing. Beside explicitly specifying a MAC address, the special values "preserve", "permanent", "random" and "stable" are supported. "preserve" means not to touch the MAC address on activation. "permanent" means to use the permanent hardware address if the device has one (otherwise this is treated as "preserve"). "random" creates a random MAC address on each connect. "stable" creates a hashed MAC address based on connection.stable-id and a machine dependent key. If unspecified, the value can be overwritten via global defaults, see manual of NetworkManager.conf. If still unspecified, it defaults to "preserve" (older versions of NetworkManager may use a different default value). On D-Bus, this field is expressed as "assigned-mac-address" or the deprecated "cloned-mac-address".
id: Jika ditentukan, minta agar perangkat menggunakan alamat MAC ini sebagai gantinya. Ini dikenal dengan MAC cloning atau spoofing. Selain secara eksplisit menentukan alamat MAC, nilai khusus "preserve", "permanent", "random", dan "stable" didukung. "preserve" berarti tidak menyentuh alamat MAC saat aktivasi. "permanent" berarti menggunakan alamat perangkat keras permanen jika perangkat memilikinya (jika tidak, ini diperlakukan sebagai "preserve"). "random" membuat alamat MAC acak pada setiap koneksi. "stable" menciptakan alamat MAC yang di-hash berdasarkan connection.stable-id dan kunci yang bergantung pada mesin. Jika tidak ditentukan, nilainya dapat ditimpa melalui baku global, lihat manual NetworkManager.conf. Jika masih belum ditentukan, nilai baku adalah "preserve" (versi lama NetworkManager mungkin menggunakan nilai baku yang berbeda). Di D-Bus, ruas ini dinyatakan sebagai "assigned-mac-address" atau "cloned-mac-address" yang tidak berlaku lagi.

en: When a value is set, either "half" or "full", configures the device to use the specified duplex mode. If "auto-negotiate" is "yes" the specified duplex mode will be the only one advertised during link negotiation: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabits modes, as in these cases link negotiation is mandatory. If the value is unset (the default), the link configuration will be either skipped (if "auto-negotiate" is "no", the default) or will be auto-negotiated (if "auto-negotiate" is "yes") and the local device will advertise all the supported duplex modes. Must be set together with the "speed" property if specified. Before specifying a duplex mode be sure your device supports it.
id: Ketika nilai diatur, baik "half" atau "full", mengkonfigurasi perangkat untuk menggunakan mode dupleks tertentu. Jika "auto-negotiate" adalah "yes" mode dupleks yang ditentukan akan menjadi satu-satunya yang diiklankan selama negosiasi link: ini bekerja hanya untuk spesifikasi 802.3 BASE-T dan berguna untuk memaksakan mode gigabit, karena dalam kasus ini negosiasi link adalah wajib. Jika nilainya tidak disetel (default), konfigurasi link akan dilewati (jika "auto-negotiate" adalah "no", nilai baku) atau akan dinegosiasikan otomatis (jika "auto-negotiate" adalah "yes") dan perangkat lokal akan mengiklankan semua mode dupleks yang didukung. Harus ditetapkan bersama-sama dengan properti "speed" jika ditentukan. Sebelum menentukan mode dupleks, pastikan perangkat Anda mendukungnya.

en: With "cloned-mac-address" setting "random" or "stable", by default all bits of the MAC address are scrambled and a locally-administered, unicast MAC address is created. This property allows to specify that certain bits are fixed. Note that the least significant bit of the first MAC address will always be unset to create a unicast MAC address. If the property is NULL, it is eligible to be overwritten by a default connection setting. If the value is still NULL or an empty string, the default is to create a locally-administered, unicast MAC address. If the value contains one MAC address, this address is used as mask. The set bits of the mask are to be filled with the current MAC address of the device, while the unset bits are subject to randomization. Setting "FE:FF:FF:00:00:00" means to preserve the OUI of the current MAC address and only randomize the lower 3 bytes using the "random" or "stable" algorithm. If the value contains one additional MAC address after the mask, this address is used instead of the current MAC address to fill the bits that shall not be randomized. For example, a value of "FE:FF:FF:00:00:00 68:F7:28:00:00:00" will set the OUI of the MAC address to 68:F7:28, while the lower bits are randomized. A value of "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00" will create a fully scrambled globally-administered, burned-in MAC address. If the value contains more than one additional MAC addresses, one of them is chosen randomly. For example, "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00 02:00:00:00:00:00" will create a fully scrambled MAC address, randomly locally or globally administered.
id: Dengan setelan "cloned-mac-address" berisi "random" atau "stable", secara baku semua bit alamat MAC diaduk dan diadministrasi secara lokal, alamat MAC unicast dibuat. Properti ini memungkinkan menyatakan bahwa bit-bit tertentu tetap. Perhatikan bahwa bit paling tidak signifikan dari alamat MAC pertama selalu tidak ditata untuk membuat suatu alamat MAC unicast. Bila properti ini berisi NULL, ini dapat ditimpa oleh suatu setelan koneksi baku. Bila nilai masih NULL juga atau string kosong, bakunya adalah untuk membuat alamat MAC unicast yang diadministrasi secara lokal. Bila nilai mengandung satu alamat MAC, alamat ini dipakai sebagai mask. Bit-bit mask yang ditata akan diisi dengan alamat MAC peranti saat ini, sedangkan bit-bit yang tidak ditata akan diacak. Menata "FE:FF:FF:00:00:00" berarti mempertahankan OUI dari alamat MAC saat ini dan hanya mengacak 3 byte bawah memakai algoritme "random" atau "stable". Bila nilai mengandung satu alamat MAC tambahan setelah mask, alamat ini dipakai sebagai pengganti alamat MAC saat ini untuk mengisi bit-bit yang tidak boleh diacak. Sebagai contoh, suatu nilai "FE:FF:FF:00:00:00 68:F7:28:00:00:00" akan menata OUI dari alamat MAC ke 68:F7:28, sedangkan bit-bit bawah akan diacak. Suatu nilai "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00" akan membuat suatu alamat MAC yang sepenuhnya diaduk, diadministrasi secara global, burned-in. Bila nilai mengandung lebih dari satu alamat MAC tambahan, satu dari mereka akan dipilih secara acak. Sebagai contoh, "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00 02:00:00:00:00:00" akan membuat suatu alamat MAC yang sepenuhnya diaduk, diadministrasi secara lokal atau global.

en: If specified, this connection will only apply to the Ethernet device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
id: Bila dinyatakan, koneksi ini hanya berlaku ke peranti Ethernet yang alamat MAC permanennya cocok. Properti ini tidak mengubah alamat MAC dari peranti (yaitu MAC spoofing).

en: If specified, this connection will never apply to the Ethernet device whose permanent MAC address matches an address in the list.  Each MAC address is in the standard hex-digits-and-colons notation (00:11:22:33:44:55).
id: Bila dinyatakan, koneksi ini tidak akan pernah berlaku ke peranti Ethernet yang alamat MAC permanennya cocok dengan alamat dalam daftar. Setiap alamat MAC ditulis dalam notasi dijit-heksa-dan-titik-dua yang standar (00:11:22:33:44:55).

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple Ethernet frames.
id: Bila bukan nol, hanya mengirim paket dengan ukuran yang dinyatakan atau lebih kecil, memecah paket yang lebih besar ke dalam beberapa bingkai Ethernet.

en: Specific port type to use if the device supports multiple attachment methods.  One of "tp" (Twisted Pair), "aui" (Attachment Unit Interface), "bnc" (Thin Ethernet) or "mii" (Media Independent Interface). If the device supports only one port type, this setting is ignored.
id: Tipe port spesifik yang akan dipakai bila beberapa peranti mendukung beberapa metoda pencantolan. Salah satu dari "tp" (Twisted Pair), "aui" (Attachment Unit Interface), "bnc" (Thin Ethernet), atau "mii" (Media Independent Interface). Bila peranti hanya mendukung satu tipe port, setelan ini diabaikan.

en: s390 network device type; one of "qeth", "lcs", or "ctc", representing the different types of virtual network devices available on s390 systems.
id: tipe peranti jaringan s390; salah satu dari "qeth", "lcs", atau "ctc", mewakili tipe-tipe berbeda dari peranti jaringan virtual yang tersedia pada sistem s390.

en: Identifies specific subchannels that this network device uses for communication with z/VM or s390 host.  Like the "mac-address" property for non-z/VM devices, this property can be used to ensure this connection only applies to the network device that uses these subchannels.  The list should contain exactly 3 strings, and each string may only be composed of hexadecimal characters and the period (.) character.
id: Mengidentifikasi subkanal spesifik yang dipakai oleh peranti jaringan ini untuk komunikasi dengan z/VM atau host s390. Seperti properti "mac-address" untuk peranti non z/VM, properti ini dapat dipakai untuk memastikan bahwa koneksi ini hanya berlaku bagi peranti jaringan yang memakai subkanal ini. Daftar mesti hanya memuat tepat 3 string, dan setiap string hanya boleh tersusun dari karakter heksadesimal dan titik.

en: When a value greater than 0 is set, configures the device to use the specified speed. If "auto-negotiate" is "yes" the specified speed will be the only one advertised during link negotiation: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabit speeds, as in this case link negotiation is mandatory. If the value is unset (0, the default), the link configuration will be either skipped (if "auto-negotiate" is "no", the default) or will be auto-negotiated (if "auto-negotiate" is "yes") and the local device will advertise all the supported speeds. In Mbit/s, ie 100 == 100Mbit/s. Must be set together with the "duplex" property when non-zero. Before specifying a speed value be sure your device supports it.
id: Ketika nilai yang lebih besar dari 0 diatur, mengkonfigurasi perangkat untuk menggunakan kecepatan tertentu. Jika "auto-negosiasi" adalah "yes" kecepatan yang ditentukan akan menjadi satu-satunya yang diiklankan selama negosiasi link: ini bekerja hanya untuk spesifikasi 802.3 BASE-T dan berguna untuk memaksakan kecepatan gigabit, karena dalam hal ini negosiasi link adalah wajib. Jika nilai tidak ditata (0, baku), konfigurasi link akan dilewati (jika "auto-negotiate" adalah "no", baku) atau akan dinegosiasikan secara otomatis (jika "auto-negotiate" adalah "yes") dan perangkat lokal akan mengiklankan semua kecepatan yang didukung. Dalam Mbit/s, yaitu 100 == 100Mbit/s. Harus diatur bersama dengan properti "duplex" ketika bukan nol. Sebelum menentukan nilai kecepatan pastikan perangkat mendukungnya.

en: The NMSettingWiredWakeOnLan options to enable. Not all devices support all options. May be any combination of NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_PHY (0x2), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_UNICAST (0x4), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_MULTICAST (0x8), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_BROADCAST (0x10), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_ARP (0x20), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_MAGIC (0x40) or the special values NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_DEFAULT (0x1) (to use global settings) and NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_IGNORE (0x8000) (to disable management of Wake-on-LAN in NetworkManager).
id: Opsi NMSettingWiredWakeOnLan yang akan difungsikan. Tidak semua peranti mendukung semua opsi. Bisa berupa sebarang kombinasi dari NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_PHY (0x2), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_UNICAST (0x4), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_MULTICAST (0x8), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_BROADCAST (0x10), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_ARP (0x20), NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_MAGIC (0x40), atau nilai-nilai khusus NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_DEFAULT (0x1) (untuk memakai setelan global) dan NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_IGNORE (0x8000) (untuk menonaktifkan manajemen Wake-on-LAN dalam NetworkManager).

en: If specified, the password used with magic-packet-based Wake-on-LAN, represented as an Ethernet MAC address.  If NULL, no password will be required.
id: Bila dinyatakan, kata sandi yang dipakai dengan Wake-on-LAN berbasis paket-ajaib, direpresentasikan sebagai suatu alamat MAC Ethernet. Bila NULL, tidak memerlukan kata sandi.

en: Like ip4-auto-default-route, but for the IPv6 default route.
id: Seperti ip4-auto-default-route, tapi untuk route baku IPv6.

en: The listen-port. If listen-port is not specified, the port will be chosen randomly when the interface comes up.
id: Nilai listen-port. Jika listen-port tidak ditentukan, port akan dipilih secara acak ketika antarmuka muncul.

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple fragments. If zero a default MTU is used. Note that contrary to wg-quick's MTU setting, this does not take into account the current routes at the time of activation.
id: Jika bukan nol, hanya mengirimkan paket dengan ukuran yang ditentukan atau lebih kecil, memecah paket yang lebih besar menjadi beberapa fragmen. Jika nol suatu MTU baku digunakan. Perhatikan bahwa bertentangan dengan pengaturan MTU wg-quick, ini tidak memperhitungkan rute saat ini pada saat aktivasi.

en: The 256 bit private-key in base64 encoding.
id: Nilai private-key 256 bit dalam pengkodean base64.

en: Flags indicating how to handle the "private-key" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "private-key".

en: 802.11 frequency band of the network.  One of "a" for 5GHz 802.11a or "bg" for 2.4GHz 802.11.  This will lock associations to the Wi-Fi network to the specific band, i.e. if "a" is specified, the device will not associate with the same network in the 2.4GHz band even if the network's settings are compatible.  This setting depends on specific driver capability and may not work with all drivers.
id: Band frekuensi 802.11 dari jaringan. Satu dari "a" untuk 802.11a 5 GHz atau "bg" untuk 802.11 2,4GHz. Ini akan mengunci asosiasi ke jaringan Wi-Fi ke band tertentu, mis. bila dinyatakan "a", perangkat tidak akan berasosiasi dengan jaringan yang sama dalam band 2,4GHz bahkan bila setelan jaringan kompatibel. Setelan ini bergantung pada kapabilitas penggerak tertentu dan mungkin tidak bekerja dengan semua penggerak.

en: Wireless channel to use for the Wi-Fi connection.  The device will only join (or create for Ad-Hoc networks) a Wi-Fi network on the specified channel.  Because channel numbers overlap between bands, this property also requires the "band" property to be set.
id: Kanal nirkabel yang dipakai untuk koneksi Wi-Fi. Perangkat hanya akan bergabung (atau membuat jaringan Ad-Hoc) ke jaringan Wi-Fi pada kanal yang dinyatakan. Karena nomor kanal bertindihan antar band, properti ini juga memerlukan properti "band" ditata.

en: If specified, request that the device use this MAC address instead. This is known as MAC cloning or spoofing. Beside explicitly specifying a MAC address, the special values "preserve", "permanent", "random" and "stable" are supported. "preserve" means not to touch the MAC address on activation. "permanent" means to use the permanent hardware address of the device. "random" creates a random MAC address on each connect. "stable" creates a hashed MAC address based on connection.stable-id and a machine dependent key. If unspecified, the value can be overwritten via global defaults, see manual of NetworkManager.conf. If still unspecified, it defaults to "preserve" (older versions of NetworkManager may use a different default value). On D-Bus, this field is expressed as "assigned-mac-address" or the deprecated "cloned-mac-address".
id: Bila dinyatakan, meminta peranti agar memakai alamat MAC ini saja. Ini dikenal sebagai klon atau spoof MAC. Selain menyatakan secara eksplisit suatu alamat MAC, nilai khusus "preserve", "permanent", "random", dan "stable" didukung. "preserve" berarti jangan menyentuh alamat MAC saat aktivasi. "permanent" berarti menggunakan alamat perangkat keras permanen milik peranti. "random" membuat suatu alamat MAC acak pada setiap koneksi. "stable" membuat suatu alamat MAC yang di-hash, berbasis pada connection.stable-id dan suatu kunci yang bergantung mesin. Bila tidak dinyatakan, nilai dapat ditimpa melalui baku global, lihat manual NetworkManager.conf. Bila masih tidak dinyatakan, nilai bakunya "preserve" (versi lebih lama dari NetworkManager mungkin memakai nilai baku lain). Pada D-Bus, ruas ini diekspresikan sebagai "assigned-mac-address" atau "cloned-mac-address" yang usang.

en: If TRUE, indicates that the network is a non-broadcasting network that hides its SSID. This works both in infrastructure and AP mode. In infrastructure mode, various workarounds are used for a more reliable discovery of hidden networks, such as probe-scanning the SSID.  However, these workarounds expose inherent insecurities with hidden SSID networks, and thus hidden SSID networks should be used with caution. In AP mode, the created network does not broadcast its SSID. Note that marking the network as hidden may be a privacy issue for you (in infrastructure mode) or client stations (in AP mode), as the explicit probe-scans are distinctly recognizable on the air.
id: Jika TRUE, mengindikasikan bahwa jaringan adalah jaringan non-broadcast yang menyembunyikan SSID-nya. Ini bekerja dalam mode infrastruktur dan AP. Dalam mode infrastruktur, berbagai siasat digunakan untuk menemukan jaringan tersembunyi yang lebih handal, seperti probe-scanning SSID.  Namun, siasat ini mengekspos ketidakamanan inheren dari jaringan SSID tersembunyi, dan dengan demikian jaringan SSID yang tersembunyi harus digunakan dengan berhati-hati. Dalam mode AP, jaringan yang dibuat tidak menyiarkan SSID-nya. Perhatikan bahwa menandai jaringan sebagai tersembunyi mungkin menjadi masalah privasi untuk Anda (dalam mode infrastruktur) atau stasiun klien (dalam mode AP), karena probe-scan eksplisit jelas dikenali di udara.

en: If specified, this connection will only apply to the Wi-Fi device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
id: Bila dinyatakan, koneksi ini hanya berlaku ke peranti Wi-Fi yang alamat MAC permanennya cocok. Properti ini tidak mengubah alamat MAC dari peranti (yaitu MAC spoofing).

en: A list of permanent MAC addresses of Wi-Fi devices to which this connection should never apply.  Each MAC address should be given in the standard hex-digits-and-colons notation (eg "00:11:22:33:44:55").
id: Sebuah daftar dari alamat MAC permanen dari peranti Wi-Fi yang tidak akan pernah diterapkan atas koneksi ini. Setiap alamat MAC mesti diberikan dalam notasi dijit-heksa-dan-titik-dua (mis. "00:11:22:33:44:55").

en: One of NM_SETTING_MAC_RANDOMIZATION_DEFAULT (0) (never randomize unless the user has set a global default to randomize and the supplicant supports randomization),  NM_SETTING_MAC_RANDOMIZATION_NEVER (1) (never randomize the MAC address), or NM_SETTING_MAC_RANDOMIZATION_ALWAYS (2) (always randomize the MAC address). This property is deprecated for 'cloned-mac-address'. Deprecated: 1
id: Salah satu dari NM_SETTING_MAC_RANDOMIZATION_DEFAULT (0) (jangang pernah acak kecuali bila pengguna telah menata suatu baku global untuk mengacak dan supplicant mendukung pengacakan),  NM_SETTING_MAC_RANDOMIZATION_NEVER (1) (jangan pernah mengacak alamat MAC), atau NM_SETTING_MAC_RANDOMIZATION_ALWAYS (2) (selalu mengacak alamat MAC). Properti ini usang untuk 'cloned-mac-address'. Usang: 1

en: Wi-Fi network mode; one of "infrastructure", "mesh", "adhoc" or "ap".  If blank, infrastructure is assumed.
id: Mode jaringan Wi-Fi; salah satu dari “infrastructure”, "mesh", “adhoc”, atau “ap”.  Jika kosong, diasumsikan infrastructure.

en: One of NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_DISABLE (2) (disable Wi-Fi power saving), NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_ENABLE (3) (enable Wi-Fi power saving), NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_IGNORE (1) (don't touch currently configure setting) or NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_DEFAULT (0) (use the globally configured value). All other values are reserved.
id: Salah satu dari NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_DISABLE (2) (nonaktifkan penghematan daya Wi-Fi), NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_ENABLE (3) (fungsikan penghematan daya Wi-Fi), NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_IGNORE (1) (jangan sentuh setelan saat ini), atau NM_SETTING_WIRELESS_POWERSAVE_DEFAULT (0) (pakai nilai yang ditata secara global). Semua nilai lain dicadangkan.

en: If non-zero, directs the device to only use the specified bitrate for communication with the access point.  Units are in Kb/s, ie 5500 = 5.5 Mbit/s.  This property is highly driver dependent and not all devices support setting a static bitrate.
id: Bila bukan nol, mengarahkan peranti untuk hanya memakai bitrate yang dinyatakan untuk berkomunikasi dengan access point. Satuan dalam kb/s, yaitu 5500 = 5,5 Mbit/s. Properti ini sangat bergantung kepada penggerak dan tidak semua peranti mendukung penataan bitrate statik.

en: A list of BSSIDs (each BSSID formatted as a MAC address like "00:11:22:33:44:55") that have been detected as part of the Wi-Fi network.  NetworkManager internally tracks previously seen BSSIDs. The property is only meant for reading and reflects the BSSID list of NetworkManager. The changes you make to this property will not be preserved.
id: Suatu daftar BSSID (setiap BSSID diformat sebagai sebuah alamat MAC seperti "00:11:22:33:44:55") yang telah terdeteksi sebagai bagian dari jaringan Wi-Fi. NetworkManager secara internal melacak BSSID-BSSID yang sebelumnya terlihat. Properti ini hanya dimaksudkan untuk dibaca dan mencerminkan daftar BSSID NetworkManager. Perubahan yang Anda buat atas properti ini tidak akan dipertahankan.

en: SSID of the Wi-Fi network. Must be specified.
id: SSID jaringan Wi-Fi. Harus dinyatakan.

en: If non-zero, directs the device to use the specified transmit power. Units are dBm.  This property is highly driver dependent and not all devices support setting a static transmit power.
id: Bila bukan nol, mengarahkan peranti untuk memakai daya transmisi yang dinyatakan. Satuan dalam dBm. Properti ini sangat bergantung kepada penggerak dan tidak semua peranti mendukung penataan daya transmisi statik.

en: The NMSettingWirelessWakeOnWLan options to enable. Not all devices support all options. May be any combination of NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_ANY (0x2), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_DISCONNECT (0x4), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_MAGIC (0x8), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_GTK_REKEY_FAILURE (0x10), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_EAP_IDENTITY_REQUEST (0x20), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_4WAY_HANDSHAKE (0x40), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_RFKILL_RELEASE (0x80), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_TCP (0x100) or the special values NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_DEFAULT (0x1) (to use global settings) and NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_IGNORE (0x8000) (to disable management of Wake-on-LAN in NetworkManager).
id: Opsi NMSettingWiredWakeOnLan yang akan difungsikan. Tidak semua peranti mendukung semua opsi. Bisa berupa sebarang kombinasi dari NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_ANY (0x2), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_DISCONNECT (0x4), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_MAGIC (0x8), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_GTK_REKEY_FAILURE (0x10), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_EAP_IDENTITY_REQUEST (0x20), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_4WAY_HANDSHAKE (0x40), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_RFKILL_RELEASE (0x80), NM_SETTING_WIRELESS_WAKE_ON_WLAN_TCP (0x100), atau nilai-nilai khusus NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_DEFAULT (0x1) (untuk memakai setelan global) dan NM_SETTING_WIRED_WAKE_ON_LAN_IGNORE (0x8000) (untuk menonaktifkan manajemen Wake-on-LAN dalam NetworkManager).

en: When WEP is used (ie, key-mgmt = "none" or "ieee8021x") indicate the 802.11 authentication algorithm required by the AP here.  One of "open" for Open System, "shared" for Shared Key, or "leap" for Cisco LEAP.  When using Cisco LEAP (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap") the "leap-username" and "leap-password" properties must be specified.
id: Ketika WEP dipakai (yaitu, key-mgmt = "none" atau "ieee8021x") mengindikasikan algoritme otentikasi 802.11 yang dipersyaratkan oleh AP di sini. Salah satu dari "open" untuk Sistem Terbuka, "shared" untuk Kunci Bersama, atau "leap" untuk Cisco LEAP. Ketika memakai Cisco LEAP (yaitu, key-mgmt = "ieee8021x" dan auth-alg = "leap") properti "leap-username" dan "leap-password" mesti dinyatakan.

en: Indicates whether Fast Initial Link Setup (802.11ai) must be enabled for the connection.  One of NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_DEFAULT (0) (use global default value), NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_DISABLE (1) (disable FILS), NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_OPTIONAL (2) (enable FILS if the supplicant and the access point support it) or NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_REQUIRED (3) (enable FILS and fail if not supported).  When set to NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_DEFAULT (0) and no global default is set, FILS will be optionally enabled.
id: Mengindikasikan apakah Initial Link Setup (802.11ai) mesti difungsikan untuk koneksi.  Salah satu dari NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_DEFAULT (0) (gunakan nilai baku global), NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_DISABLE (1) (nonaktifkan FILS), NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_OPTIONAL (2) (fungsikan FILS bila supplicant dan access point mendukungnya), atau NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_REQUIRED (3) (fungsikan FILS dan gagal bila tidak didukung).  Ketika ditata ke NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_FILS_DEFAULT (0) dan baku global tidak ditata, FILS akan difungsikan secara opsional.

en: A list of group/broadcast encryption algorithms which prevents connections to Wi-Fi networks that do not utilize one of the algorithms in the list.  For maximum compatibility leave this property empty.  Each list element may be one of "wep40", "wep104", "tkip", or "ccmp".
id: Suatu daftar algoritme enkripsi grup/broadcast yang mencegah koneksi ke jaringan Wi-Fi yang tidak memanfaatkan salah satu dari algoritme dalam daftar. Untuk kompatibilitas maksimum biarkan properti ini kosong. Setiap elemen daftar bisa berupa salah satu dari "wep40", "wep104", "tkip", atau "ccmp".

en: The login password for legacy LEAP connections (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap").
id: Kata sandi log masuk untuk koneksi LEAP warisan (yaitu, key-mgmt = "ieeee8021x" dan auth-alg = "leap").

en: Flags indicating how to handle the "leap-password" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "leap-password".

en: The login username for legacy LEAP connections (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap").
id: Nama pengguna log masuk untuk koneksi LEAP warisan (yaitu, key-mgmt = "ieeee8021x" dan auth-alg = "leap").

en: A list of pairwise encryption algorithms which prevents connections to Wi-Fi networks that do not utilize one of the algorithms in the list. For maximum compatibility leave this property empty.  Each list element may be one of "tkip" or "ccmp".
id: Suatu daftar algoritme enkripsi perpasangan yang mencegah koneksi ke jaringan Wi-Fi yang tidak memanfaatkan salah satu dari algoritme dalam daftar. Untuk kompatibilitas maksimum biarkan properti ini kosong. Setiap elemen daftar bisa berupa salah satu dari "tkip" atau "ccmp".

en: Indicates whether Protected Management Frames (802.11w) must be enabled for the connection.  One of NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_DEFAULT (0) (use global default value), NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_DISABLE (1) (disable PMF), NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_OPTIONAL (2) (enable PMF if the supplicant and the access point support it) or NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_REQUIRED (3) (enable PMF and fail if not supported).  When set to NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_DEFAULT (0) and no global default is set, PMF will be optionally enabled.
id: Mengindikasikan apakah Protected Management Frames (802.11w) mesti difungsikan untuk koneksi. Salah satu dari NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_DEFAULT (0) (gunakan nilai baku global), NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_DISABLE (1) (nonaktifkan PMF), NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_OPTIONAL (2) (fungsikan PMF bila supplicant dan access point mendukungnya), atau NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_REQUIRED (3) (fungsikan PMF dan gagal bila tidak didukung).  Ketika ditata ke NM_SETTING_WIRELESS_SECURITY_PMF_DEFAULT (0) dan baku global tidak ditata, PMF akan difungsikan secara opsional.

en: List of strings specifying the allowed WPA protocol versions to use. Each element may be one "wpa" (allow WPA) or "rsn" (allow WPA2/RSN).  If not specified, both WPA and RSN connections are allowed.
id: Daftar string yang menyatakan versi protokol WPA yang diizinkan untuk dipakai. Setiap elemen bisa berupa salah satu dari "wpa" (izinkan WPA) atau "rsn" (izinkan WPA2/RSN). Bila tidak dinyatakan, kedua koneksi WPA dan RSN diizinkan.

en: Pre-Shared-Key for WPA networks. For WPA-PSK, it's either an ASCII passphrase of 8 to 63 characters that is (as specified in the 802.11i standard) hashed to derive the actual key, or the key in form of 64 hexadecimal character. The WPA3-Personal networks use a passphrase of any length for SAE authentication.
id: Pre-Shared-Key untuk jaringan WPA. Untuk WPA-PSK, itu bisa berupa sebuah frasa sandi ASCII 8 sampai 63 karakter (seperti yang ditentukan dalam standar 802.11i) yang di-hash untuk menurunkan kunci sebenarnya, atau kunci dalam bentuk 64 karakter heksadesimal. Jaringan WPA3-Personal menggunakan frasa sandi panjang bebas untuk otentikasi SAE.

en: Flags indicating how to handle the "psk" property.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "psk".

en: Flags indicating how to handle the "wep-key0", "wep-key1", "wep-key2", and "wep-key3" properties.
id: Flag yang mengindikasikan bagaimana menangani properti "wep-key0", "wep-key1", "wep-key2", dan "wep-key3".

en: Controls the interpretation of WEP keys.  Allowed values are NM_WEP_KEY_TYPE_KEY (1), in which case the key is either a 10- or 26-character hexadecimal string, or a 5- or 13-character ASCII password; or NM_WEP_KEY_TYPE_PASSPHRASE (2), in which case the passphrase is provided as a string and will be hashed using the de-facto MD5 method to derive the actual WEP key.
id: Mengendalikan interpretasi dari kunci-kunci WEP. Nilai-nilai yang diizinkan adalah NM_WEP_KEY_TYPE_KEY (1), yang dalam hal ini kunci berupa string heksadesimal 10 atau 26 karakter, atau kata sandi ASCII 5 atau 13 karakter; atau NM_WEP_KEY_TYPE_PASSPHRASE (2), yang dalam hal ini frasa sandi diberikan sebagai suatu string dan akan di-hash memakai metoda de-facto MD5 untuk menurunkan kunci WEP yang sebenarnya.

en: Index 0 WEP key.  This is the WEP key used in most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
id: Kunci WEP indeks 0. Ini adalah kunci WEP yang dipakai dalam kebanyakan jaringan. Lihat properti "wep-key-type" untuk penjelasan tentang bagaimana kunci ini diinterpretasi.

en: Index 1 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
id: Kunci WEP indeks 1. Indeks WEP ini tidak dipakai dalam kebanyakan jaringan. Lihat properti "wep-key-type" untuk penjelasan tentang bagaimana kunci ini diinterpretasi.

en: Index 2 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
id: Kunci WEP indeks 2. Indeks WEP ini tidak dipakai dalam kebanyakan jaringan. Lihat properti "wep-key-type" untuk penjelasan tentang bagaimana kunci ini diinterpretasi.

en: Index 3 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
id: Kunci WEP indeks 3. Indeks WEP ini tidak dipakai dalam kebanyakan jaringan. Lihat properti "wep-key-type" untuk penjelasan tentang bagaimana kunci ini diinterpretasi.

en: When static WEP is used (ie, key-mgmt = "none") and a non-default WEP key index is used by the AP, put that WEP key index here.  Valid values are 0 (default key) through 3.  Note that some consumer access points (like the Linksys WRT54G) number the keys 1 - 4.
id: Ketika WEP statik dipakai (yaitu, key-mgmt = "none") dan indeks kunci WEP bukan bawaan dipakai oleh AP, letakkan indeks kunci WEP itu di sini. Nilai yang valid adalah 0 (kunci bawaan) sampai 3. Perhatikan bahwa beberapa access point konsumer (seperti Linksys WRT54G) menomori kunci 1 - 4.

en: Flags indicating which mode of WPS is to be used if any. There's little point in changing the default setting as NetworkManager will automatically determine whether it's feasible to start WPS enrollment from the Access Point capabilities. WPS can be disabled by setting this property to a value of 1.
id: Flag yang menandakan mode WPS mana yang akan dipakai bila ada. Hampir tidak ada guna mengubah setelan bawaan karena NetworkManager akan secara otomatis menentukan apakah layak memulai penerimaan WPS dari kapabilitas Access Point. WPS dapat dinonatkfikan dengan menata properti ini ke nilai 1.

en: IEEE 802.15.4 channel. A positive integer or -1, meaning "do not set, use whatever the device is already set to".
id: Kanal 802.15.4 IEEE. Bilangan bulat positif atau -1, artinya "jangan ditata, gunakan setelan perangkat sebelumnya".

en: If specified, this connection will only apply to the IEEE 802.15.4 (WPAN) MAC layer device whose permanent MAC address matches.
id: Jika ditentukan, sambungan ini hanya akan berlaku untuk perangkat lapisan MAC IEEE 802.15.4 (WPAN) yang alamat MAC permanennya cocok.

en: IEEE 802.15.4 channel page. A positive integer or -1, meaning "do not set, use whatever the device is already set to".
id: Halaman kanal IEEE 802.15.4. Bilangan bulat positif atau -1, artinya "jangan ditata, gunakan setelan perangkat sebelumnya".

en: IEEE 802.15.4 Personal Area Network (PAN) identifier.
id: Pengidentifikasi IEEE 802.15.4 Personal Area Network (PAN).

en: Short IEEE 802.15.4 address to be used within a restricted environment.
id: Alamat 802.15.4 IEEE pendek yang akan digunakan dalam lingkungan terbatas.

en: Could not create temporary file: %s
id: Tidak dapat membuat berkas temporer :%s

en: Editor failed: %s
id: Penyunting gagal: %s

en: Could not re-read file: %s
id: Tidak bisa membaca ulang berkas: %s

en: Connecting
id: Menyambung

en: Error: timeout creating NMClient object
id: Galat: habis waktu saat membuat objek NMClient

en: Error: Could not create NMClient object: %s
id: Galat: Tidak bisa membuat objek NMClient: %s

en: Don't print anything
id: Jangan cetak apapun

en: Wait for NetworkManager startup instead of a connection
id: Menunggu awal mula NetworkManager sebagai ganti suatu koneksi

en: Exit immediately if NetworkManager is not running or connecting
id: Keluar seketika bila NetworkManager tidak sedang berjalan atau menyambung

en: Waits for NetworkManager to finish activating startup network connections.
id: Menunggu NetworkManager menyelesaikan mengaktifkan koneksi jaringan awal mula.

en: Invalid option.  Please use --help to see a list of valid options.
id: Opsi tak valid.  Silakan pakai --help untuk melihat daftar opsi yang valid.

en: Usage: nmcli agent { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { secret | polkit | all }
id: Cara pakai: nmcli agent { COMMAND | help }
    
    COMMAND  := { secret | polkit | all }

en: Usage: nmcli agent secret { help }
    
    Runs nmcli as NetworkManager secret agent. When NetworkManager requires
    a password it asks registered agents for it. This command keeps nmcli running
    and if a password is required asks the user for it.
id: Cara pakai: nmcli agent secret { help }
    
    Menjalankan nmcli sebagai agen rahasia NetworkManager. Ketika NetworkManager
    memerlukan suatu kata sandi, itu meminta kepada agen yang terdaftar. Perintah ini
    membuat nmcli terus berjalan dan bila suatu kata sandi diperlukan, memintanya
    kepada pengguna.

en: Usage: nmcli agent polkit { help }
    
    Registers nmcli as a polkit action for the user session.
    When a polkit daemon requires an authorization, nmcli asks the user and gives
    the response back to polkit.
id: Cara pakai: nmcli agent polkit { help }
    
    Mendaftarkan nmcli sebagai sebuah aksi polkit bagi sesi pengguna.
    Ketika suatu daemon polkit memerlukan otorisasi, nmcli menanyakan ke
    pengguna dan mengembalikan respon ke polkit.

en: Usage: nmcli agent all { help }
    
    Runs nmcli as both NetworkManager secret and a polkit agent.
id: Cara pakai: nmcli agent all { help }
    
    Menjalankan nmcli sebagai agen polkit dan rahasia NetworkManager.

en: nmcli successfully registered as a NetworkManager's secret agent.
id: nmcli sukses didaftarkan sebagai suatu agen rahasia NetworkManager.

en: Error: secret agent initialization failed
id: Galat: inisialisasi agen rahasia gagal

en: nmcli successfully registered as a polkit agent.
id: nmcli sukses didaftarkan sebagai sebuah agen polkit.

en: Error: polkit agent initialization failed: %s
id: Galat: inisialisasi agen polkit gagal: %s

en: Error: openconnect failed: %s
id: Galat: openconnect gagal: %s

en: Error: openconnect failed with status %d
id: Galat: openconnect gagal dengan status %d

en: Error: openconnect failed with signal %d
id: Galat: openconnect gagal dengan sinyal %d

en: Warning: password for '%s' not given in 'passwd-file' and nmcli cannot ask without '--ask' option.
id: Peringatan: kata sandi untuk '%s' tidak diberikan dalam 'passwd-file' dan nmcli tidak bisa bertanya tanpa opsi '--ask'.

en: Error: Could not create NMClient object: %s.
id: Galat: Tidak bisa membuat objek NMClient: %s.

en: Error: NetworkManager is not running.
id: Galat: NetworkManager tidak sedang berjalan.

en: Error: argument '%s' not understood. Try passing --help instead.
id: Galat: argumen '%s' tidak dipahami. Cobalah memakai --help.

en: Error: missing argument. Try passing --help.
id: Galat: kurang argumen. Cobalah memakai --help.

en: access denied
id: akses ditolak

en: NetworkManager is not running
id: NetworkManager tidak sedang berjalan

en: none
id: tidak ada

en: limited
id: terbatas

en: full
id: penuh

note: define some prompts for connection editor
en: Setting name?
id: Nama pengaturan?

en: Property name?
id: Nama properti?

en: Enter connection type:
id: Masukkan tipe koneksi:

note: define some other prompts
en: Connection (name, UUID, or path):
id: Koneksi (nama, UUID, atau path):

en: VPN connection (name, UUID, or path):
id: Koneksi VPN (nama, UUID, atau path):

en: Connection(s) (name, UUID, or path):
id: Koneksi (nama, UUID, atau path):

en: Connection(s) (name, UUID, path or apath):
id: Koneksi (nama, UUID, path, atau apath):

en: activating
id: mengaktifkan

en: activated
id: diaktifkan

en: deactivated
id: dinonaktifkan

en: VPN connecting (prepare)
id: VPN sedang menyiapkan

en: VPN connecting (need authentication)
id: VPN sedang menyambung (perlu otentikasi)

en: VPN connecting
id: VPN sedang menyambung

en: VPN connecting (getting IP configuration)
id: VPN sedang menyambung (sedang mengambil konfigurasi IP)

en: VPN connected
id: VPN terhubung

en: VPN connection failed
id: Sambungan VPN gagal

en: VPN disconnected
id: VPN diputus

en: Usage: nmcli connection { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { show | up | down | add | modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <order spec>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      up [[id | uuid | path] <ID>] [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [passwd-file <file with passwords>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      add COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS SLAVE_OPTIONS IP_OPTIONS [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      clone [--temporary] [id | uuid | path ] <ID> <new name>
    
      edit [id | uuid | path] <ID>
      edit [type <new_con_type>] [con-name <new_con_name>]
    
      delete [id | uuid | path] <ID>
    
      monitor [id | uuid | path] <ID> ...
    
      reload
    
      load <filename> [ <filename>... ]
    
      import [--temporary] type <type> file <file to import>
    
      export [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
id: Cara pakai: nmcli connection { PERINTAH | help }
    
    PERINTAH := { show | up | down | add | modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <order spec>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      up [[id | uuid | path] <ID>] [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [passwd-file <file with passwords>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      add OPSI_UMUM OPSI_SPESIFIK_TIPE OPSI_SLAVE OPSI_IP [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      clone [--temporary] [id | uuid | path ] <ID> <new name>
    
      edit [id | uuid | path] <ID>
      edit [type <new_con_type>] [con-name <new_con_name>]
    
      delete [id | uuid | path] <ID>
    
      monitor [id | uuid | path] <ID> ...
    
      reload
    
      load <filename> [ <filename>... ]
    
      import [--temporary] type <type> file <file to import>
    
      export [id | uuid | path] <ID> [<output file>]

en: Usage: nmcli connection show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--active] [--order <order spec>]
    
    List in-memory and on-disk connection profiles, some of which may also be
    active if a device is using that connection profile. Without a parameter, all
    profiles are listed. When --active option is specified, only the active
    profiles are shown. --order allows custom connection ordering (see manual page).
    
    ARGUMENTS := [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Show details for specified connections. By default, both static configuration
    and active connection data are displayed. It is possible to filter the output
    using global '--fields' option. Refer to the manual page for more information.
    When --active option is specified, only the active profiles are taken into
    account. Use global --show-secrets option to reveal associated secrets as well.
id: Cara pakai: nmcli connection show { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [--active] [--order <order spec>]
    
    Menampilkan daftar profil koneksi di memori dan pada disk, beberapa diantaranya
    mungkin juga aktif bila suatu perangkat sedang memakai profil koneksi itu.
    Tanpa parameter, akan menampilkan semua profil. Ketika opsi --active dinyatakan,
    hanya profil yang aktif yang ditampilkan. --order memungkinkan pengurutan
    koneksi ubahan (lihat halaman manual).
    
    ARGUMEN := [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Menampilkan rincian bagi koneksi yang dinyatakan. Secara baku, konfigurasi
    statik dan data koneksi aktif keduanya ditampilkan. Dimungkinkan untuk
    menyaring keluaran memakai opsi global '--fields'. Lihatlah halaman manual
    untuk informasi lebih lanjut. Ketika opsi --active dinyatakan, hanya profil
    yang aktif yang diperhitungkan. Gunakan opsi global --show-secrets untuk
    juga mengungkap rahasia yang terkait.

en: Usage: nmcli connection up { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a connection on a device. The profile to activate is identified by its
    name, UUID or D-Bus path.
    
    ARGUMENTS := ifname <ifname> [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a device with a connection. The connection profile is selected
    automatically by NetworkManager.
    
    ifname      - specifies the device to active the connection on
    ap          - specifies AP to connect to (only valid for Wi-Fi)
    nsp         - specifies NSP to connect to (only valid for WiMAX)
    passwd-file - file with password(s) required to activate the connection
id: Cara pakai: nmcli connection up { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [id | uuid | path] <ID> [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [nsp <nama>] [passwd-file <berkas dengan kata sandi>]
    
    Mengaktifkan suatu koneksi pada sebuah perangkat. Profil yang akan diaktifkan
    diidentifikasi oleh nama, UUID, atau path D-BUS.
    
    ARGUMEN := ifname <ifname> [ap <BSSID>] [nsp <nama>] [passwd-file <berkas dengan kata sandi>]
    
    Mengaktifkan sebuah perangkat dengan suatu koneksi. Profil koneksi dipilih
    secara otomatis oleh NetworkManager.
    
    ifname      - menyatakan perangkat tempat koneksi aktif
    ap          - menyatakan AP yang akan dihubungi (hanya valid untuk Wi-Fi)
    nsp         - menyatakan NSP yang akan dihubungi (hanya valid untuk WiMAX)
    passwd-file - berkas dengan kata sandi yang diperlukan untuk mengaktifkan koneksi

en: Usage: nmcli connection down { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Deactivate a connection from a device (without preventing the device from
    further auto-activation). The profile to deactivate is identified by its name,
    UUID or D-Bus path.
id: Cara pakai: nmcli connection down { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Menonaktifkan suatu koneksi dari sebuah perangkat (tanpa mencegah perangkat
    dari aktivasi otomatis setelahnya). Profil yang akan dinonaktifkan diidentifikasi
    oleh nama, UUID, atau path D-Bus.

en: Usage: nmcli connection clone { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] [id | uuid | path] <ID> <new name>
    
    Clone an existing connection profile. The newly created connection will be
    the exact copy of the <ID>, except the uuid property (will be generated) and
    id (provided as <new name> argument).
id: Cara pakai: nmcli connection clone { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [--temporary] [id | uuid | path] <ID> <nama baru>
    
    Menduplikasi profil koneksi yang ada. Koneksi yang baru dibuat akan berupa
    salinan eksak dari <ID>, kecuali properti uuid (yang akan dijangkitkan)  dan
    id (yang diberikan sebagai argumen <nama baru>).

en: Usage: nmcli connection edit { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>
    
    Edit an existing connection profile in an interactive editor.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path
    
    ARGUMENTS := [type <new connection type>] [con-name <new connection name>]
    
    Add a new connection profile in an interactive editor.
id: Cara pakai: nmcli connection edit { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [id | uuid | path] <ID>
    
    Menyunting profil koneksi yang ada dalam sebuah penyunting interaktif.
    Profil diidentifikasi berdasarkan nama, UUID, atau path D-Bus
    
    ARGUMEN := [type <tipe koneksi baru>] [con-name <nama koneksi baru>]
    
    Menambahkan sebuah profil koneksi baru dalam suatu penyunting interaktif.

en: Usage: nmcli connection monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> ...
    
    Monitor connection profile activity.
    This command prints a line whenever the specified connection changes.
    Monitors all connection profiles in case none is specified.
id: Cara pakai: nmcli connection monitor { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [id | uuid | path] <ID> ...
    
    Memantau aktivitas profil koneksi.
    Perintah ini mencetak satu baris bilamana koneksi yang dinyatakan berubah.
    Memantau semua profil koneksi bila tidak ada yang dinyatakan.

en: Usage: nmcli connection reload { help }
    
    Reload all connection files from disk.
id: Cara pakai: nmcli connection reload { help }
    
    Memuat ulang semua berkas koneksi dari disk.

en: Usage: nmcli connection load { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <filename> [<filename>...]
    
    Load/reload one or more connection files from disk. Use this after manually
    editing a connection file to ensure that NetworkManager is aware of its latest
    state.
id: Cara pakai: nmcli connection load { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := <namaberkas> [<namaberkas>...]
    
    Memuat/memuat ulang satu atau lebih berkas koneksi dari disk. Gunakan ini
    setelah secara manual menyunting suatu berkas koneksi untuk memastikan
    bahwa NetworkManager sadar atas keadaan terakhirnya.

en: Usage: nmcli connection import { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] type <type> file <file to import>
    
    Import an external/foreign configuration as a NetworkManager connection profile.
    The type of the input file is specified by type option.
    Only VPN configurations are supported at the moment. The configuration
    is imported by NetworkManager VPN plugins.
id: Cara pakai: nmcli connection import { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [--temporary] type <tipe> file <berkas yang akan diimpor>
    
    Mengimpor sebuah konfigurasi eksternal/asing sebagai sebuah profil koneksi NetworkManager.
    Tipe berkas masukan dinyatakan oleh opsi type.
    Hanya konfigurasi VPN yang didukung saat ini. Konfigurasi diimpor oleh plugin VPN
    NetworkManager.

en: Usage: nmcli connection export { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
    
    Export a connection. Only VPN connections are supported at the moment.
    The data are directed to standard output or to a file if a name is given.
id: Cara pakai: nmcli connection export { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [id | uuid | path] <ID> [<berkas keluaran>]
    
    Mengekspor suatu koneksi. Hanya koneksi VPN yang didukung saat ini.
    Data diarahkan ke keluaran standar atau ke sebuah berkas bila diberikan suatu nama.

en: Error updating secrets for %s: %s
id: Galat saat memperbarui rahasia bagi %s: %s

en: Connection profile details
id: Rincian profil koneksi

en: Error: 'connection show': %s
id: Galat: 'connection show': %s

en: Active connection details
id: Aktifkan rincian koneksi

en: invalid field '%s'; allowed fields: %s and %s, or %s,%s
id: ruas '%s' tidak valid; ruas yang diizinkan: %s dan %s, atau %s,%s

en: '%s' has to be alone
id: '%s' mesti sendiri

en: incorrect string '%s' of '--order' option
id: string salah '%s' dari opsi '--order'

en: incorrect item '%s' in '--order' option
id: butir salah '%s' dalam opsi '--order'

en: No connection specified
id: Tidak ada koneksi yang dinyatakan

en: %s argument is missing
id: argumen %s kurang

en: unknown connection '%s'
id: koneksi tidak dikenal: '%s'

en: '--order' argument is missing
id: argumen '--order' kurang

en: NetworkManager active profiles
id: Profil aktif NetworkManager

en: NetworkManager connection profiles
id: Profil koneksi NetworkManager

en: Error: %s argument is missing.
id: Galat: argumen %s hilang.

en: Error: %s - no such connection profile.
id: Galat: %s - tidak ada profil koneksi seperti itu.

en: Error: %s.
id: Galat: %s.

en: no active connection on device '%s'
id: tak ada koneksi aktif pada perangkat '%s'

en: no active connection or device
id: tak ada koneksi atau perangkat aktif

en: device '%s' not compatible with connection '%s':
id: perangkat '%s' tidak kompatibel dengan koneksi '%s':

en: device '%s' not compatible with connection '%s'
id: perangkat '%s' tak kompatibel dengan koneksi '%s'

en: no device found for connection '%s'
id: tak ditemukan perangkat bagi koneksi '%s'

en: Hint: use '%s' to get more details.
id: Petunjuk: Gunakan '%s' untuk mendapatkan rincian lebih lanjut.

en: Connection successfully activated (%s) (D-Bus active path: %s)
id: Koneksi sukses diaktifkan (%s) (path aktif D-Bus: %s)

en: Connection successfully activated (D-Bus active path: %s)
id: Koneksi sukses diaktifkan (path aktif D-Bus: %s)

en: Error: Connection activation failed: %s
id: Galat: Aktivasi koneksi gagal: %s

en: Error: Timeout expired (%d seconds)
id: Galat: Waktu tunggu berakhir (%d detik)

en: unknown device '%s'.
id: perangkat tidak dikenal '%s'.

en: neither a valid connection nor device given
id: tidak ada perangkat atau koneksi valid yang diberikan

en: Error: invalid extra argument '%s'.
id: Galat: argumen ekstra yang tidak valid: '%s'.

en: preparing
id: menyiapkan

en: Connection '%s' (%s) successfully deleted.
id: Koneksi '%s' (%s) sukses dihapus.

en: Connection '%s' successfully deactivated (D-Bus active path: %s)
id: Koneksi '%s' sukses dinonaktifkan (path aktif D-Bus: %s)

en: Error: No connection specified.
id: Galat: Tidak ada koneksi yang dinyatakan.

en: Error: '%s' is not an active connection.
id: Galat: '%s' bukan suatu koneksi aktif.

en: Error: not all active connections found.
id: Galat: tidak semua koneksi aktif ditemukan.

en: Error: no active connection provided.
id: Galat: tidak ada koneksi aktif yang disediakan.

en: Connection '%s' deactivation failed: %s
id: Penonaktifan koneksi '%s' gagal: %s

en: Warning: master='%s' doesn't refer to any existing profile.
id: Peringatan: master='%s' tidak mengacu ke profile manapun yang ada.

en: Error: invalid property '%s': %s.
id: Galat: properti '%s' tidak valid: '%s'.

en: Error: failed to %s %s.%s: %s.
id: Galat: gagal melakukan %s %s.%s: %s.

en: Error: invalid slave type; %s.
id: Galat: tipe slave tidak valid; %s.

en: Error: invalid connection type; %s.
id: Galat: tipe koneksi tidak valid: %s.

en: Error: bad connection type: %s
id: Galat: tipe koneksi buruk: %s

en: Error: master is required
id: Galat: induk diperlukan

en: Error: '%s' is not a valid monitoring mode; use '%s' or '%s'.
id: Galat: '%s' bukan mode pemantauan yang valid; gunakan '%s' atau '%s'.

en: Error: 'bt-type': '%s' not valid; use [%s, %s, %s (%s), %s].
id: Galat: 'bt-type': '%s' tidak valid; gunakan [%s, %s, %s (%s), %s].

en: Error: value for '%s' is missing.
id: Galat: nilai bagi '%s' kurang.

en: Error: <setting>.<property> argument is missing.
id: Galat: argumen <setting>.<property> kurang.

en: Error: invalid or not allowed setting '%s': %s.
id: Galat: setelan '%s' yang tidak valid atau tidak diizinkan: %s.

en: Error: '%s' is ambiguous (%s.%s or %s.%s).
id: Galat: '%s' ambigu (%s.%s atau %s.%s).

en: Error: invalid <setting>.<property> '%s'.
id: Galat: <setting>.<properti> tidak valid: '%s'.

en: Warning: There is another connection with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
     | Warning: There are %3$u other connections with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
id[0]: Peringatan: Ada satu koneksi lain dengan nama '%1$s'. Acu koneksi memakai uuid '%2$s'
id[1]: Peringatan: Ada %3$u koneksi lain dengan nama '%1$s'. Acu koneksi memakai uuid '%2$s'

en: Error: Failed to add '%s' connection: %s
id: Galat: Gagal menambah koneksi '%s': %s

note: We print here human readable text, but as scripts might parse this output * (with LANG=C), this is important to not change in the future. At least * not unless called with a new command line flag, that requests a different output. * * That means, be very careful if you change this message, it might 
en: Connection '%s' (%s) successfully added.
id: Koneksi '%s' (%s) sukses ditambahkan.

en: You can specify this option more than once. Press <Enter> when you're done.
id: Anda dapat menyatakan opsi ini lebih dari sekali. Tekan <Enter> setelah Anda selesai.

en: Error: value for '%s' argument is required.
id: Galat: nilai untuk argumen '%s' diperlukan.

en: Error: 'save': %s.
id: Galat: 'save': %s.

en: Error: '%s' argument is required.
id: Galat: argumen '%s' diperlukan.

en: ['%s' setting values]
id: [nilai pengaturan '%s']

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Main menu ]---
    goto     [<setting> | <prop>]        :: go to a setting or property
    remove   <setting>[.<prop>] | <prop> :: remove setting or reset property value
    set      [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    describe [<setting>.<prop>]          :: describe property
    print    [all | <setting>[.<prop>]]  :: print the connection
    verify   [all | fix]                 :: verify the connection
    save     [persistent|temporary]      :: save the connection
    activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]    :: activate the connection
    back                                 :: go one level up (back)
    help/?   [<command>]                 :: print this help
    nmcli    <conf-option> <value>       :: nmcli configuration
    quit                                 :: exit nmcli
id: ---[ Menu utama ]---
    goto     [<setting> | <prop>]        :: ke pengaturan atau properti
    remove   <setting>[.<prop>] | <prop> :: hapus pengaturan atau reset nilai properti
    set      [<setting>.<prop> <value>]  :: tata nilai properti
    describe [<setting>.<prop>]          :: uraikan properti
    print    [all | <setting>[.<prop>]]  :: cetak koneksi
    verify   [all | fix]                :: verifikasi koneksi
    save     [persistent|temporary]      :: simpan koneksi
    activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]    :: aktifkan koneksi
    back                                 :: naik satu level (mundur)
    help/?   [<command>]                :: cetak bantuan ini
    nmcli    <conf-option> <value>       :: konfigurasi nmcli
    quit                                 :: keluar nmcli

en: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: enter setting/property for editing
    
    This command enters into a setting or property for editing it.
    
    Examples: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses
id: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: masuk pengaturan/properti untuk penyuntingan
    
    Perintah ini masuk ke dalam pengaturan atau properti untuk menyuntingnya.
    
    Contoh: nmcli> goto connection
            nmcli connection> goto secondaries
            nmcli> goto ipv4.addresses

en: remove <setting>[.<prop>]  :: remove setting or reset property value
    
    This command removes an entire setting from the connection, or if a property
    is given, resets that property to the default value.
    
    Examples: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu
id: remove <setting>[.<prop>]  :: hapus pengaturan atau reset nilai properti
    
    Perintah ini menghapus seluruh pengaturan dari koneksi, atau bila properti
    diberikan, mereset properti tersebut ke nilai baku.
    
    Contoh: nmcli> remove wifi-sec
            nmcli> remove eth.mtu

en: set [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    
    This command sets property value.
    
    Example: nmcli> set con.id My connection
id: set [<setting>.<prop> <value>]  :: tata nilai properti
    
    Perintah ini menata nilai properti.
    
    Contoh: nmcli> set con.id Koneksiku

en: describe [<setting>.<prop>]  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
id: describe [<setting>.<prop>]  :: uraikan properti
    
    Tempilkan deskripsi properti. Anda bisa mengacu ke halama manual nm-settings(5) untuk melihat semua pengaturan dan properti NM.

en: print [all]  :: print setting or connection values
    
    Shows current property or the whole connection.
    
    Example: nmcli ipv4> print all
id: print [all]  :: cetak nilai-nilai pengaturan atau koneksi
    
    Tampilkan properti saat ini atau seluruh koneksi.
    
    Contoh: nmcli ipv4> print all

en: verify [all | fix]  :: verify setting or connection validity
    
    Verifies whether the setting or connection is valid and can be saved later.
    It indicates invalid values on error. Some errors may be fixed automatically
    by 'fix' option.
    
    Examples: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify
id: verify [all | fix]  :: verifikasi validitas koneksi atau pengaturan
    
    Verifikasi apakah pengaturan atau koneksi valid dan dapat disimpan nanti. Ini menandakan nilai yang tidak valid bila ada galat.
    
    Contoh: nmcli> verify
            nmcli> verify fix
            nmcli bond> verify

en: save [persistent|temporary]  :: save the connection
    
    Sends the connection profile to NetworkManager that either will save it
    persistently, or will only keep it in memory. 'save' without an argument
    means 'save persistent'.
    Note that once you save the profile persistently those settings are saved
    across reboot or restart. Subsequent changes can also be temporary or
    persistent, but any temporary changes will not persist across reboot or
    restart. If you want to fully remove the persistent connection, the connection
    profile must be deleted.
id: save [persistent|temporary]  :: simpan koneksi
    
    Mengirim profil koneksi ke NetworkManager yang akan menyimpannya
    secara persisten, atau hanya akan meletakkannya di memori. 'save' tanpa
    suatu argumen berarti 'save persistent'.
    Perhatikan bahwa sekali Anda menyimpan profil secara persisten, setelan
    itu akan disimpan antar reboot atau restart. Perubahan-perubahan
    selanjutnya juga bisa temporer atau persisten, tapi sebarang perubahan
    temporer tidak akan menetap antar reboot atau restart. Bila Anda ingin
    sepenuhnya menghapus koneksi persisten, profil koneksi mesti dihapus.

en: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: activate the connection
    
    Activates the connection.
    
    Available options:
    <ifname>    - device the connection will be activated on
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) or NSP (WiMAX) (prepend with / when <ifname> is not specified)
id: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: activate the connection
    
    Mengaktifkan koneksi.
    
    Opsi yang tersedia:
    <ifname>    - perangkat yang akan diaktivasi koneksinya
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) atau NSP (WiMAX) (awali dengan / ketika <ifname> tidak dinyatakan)

en: back  :: go to upper menu level
id: back  :: ke menu level atas

en: help/? [<command>]  :: help for the nmcli commands
id: help/? [<command>]  :: bantuan untuk perintah nmcli

en: nmcli [<conf-option> <value>]  :: nmcli configuration
    
    Configures nmcli. The following options are available:
    status-line yes | no          [default: no]
    save-confirmation yes | no    [default: yes]
    show-secrets yes | no         [default: no]
    prompt-color <color> | <0-8>  [default: 0]
    %s
    Examples: nmcli> nmcli status-line yes
              nmcli> nmcli save-confirmation no
              nmcli> nmcli prompt-color 3
id: nmcli [<conf-option> <value>]  :: nmcli configuration
    
    Menata konfigurasi nmcli. Tersedia opsi berikut:
    status-line yes | no          [default: no]
    save-confirmation yes | no    [default: yes]
    show-secrets yes | no         [default: no]
    prompt-color <color> | <0-8>  [default: 0]
    %s
    Contoh: nmcli> nmcli status-line yes
            nmcli> nmcli save-confirmation no
            nmcli> nmcli prompt-color 3

en: quit  :: exit nmcli
    
    This command exits nmcli. When the connection being edited is not saved, the user is asked to confirm the action.
id: quit  :: keluar nmcli
    
    Perintah ini mengakhiri nmcli. Ketika koneksi yang sedang disunting belum disimpan, pengguna diminta untuk mengkonfirmasi aksi.

en: Unknown command: '%s'
id: Perintah tidak dikenal: '%s'

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Property menu ]---
    set      [<value>]               :: set new value
    add      [<value>]               :: add new option to the property
    change                           :: change current value
    remove   [<index> | <option>]    :: delete the value
    describe                         :: describe property
    print    [setting | connection]  :: print property (setting/connection) value(s)
    back                             :: go to upper level
    help/?   [<command>]             :: print this help or command description
    quit                             :: exit nmcli
id: ---[ Menu properti ]---
    set      [<nilai>]               :: tata nilai baru
    add      [<nilai>]               :: tambahkan opsi baru ke properti
    change                           :: ubah nilai saat ini
    remove   [<indeks> | <opsi>]     :: hapus nilai
    describe                         :: uraikan properti
    print    [setting | connection]  :: cetak nilai properti pengaturan/koneksi
    back                             :: ke level lebih tinggi
    help/?   [<perintah>]            :: cetak deskripsi perintah atau bantuan ini
    quit                             :: keluar nmcli

en: set [<value>]  :: set new value
    
    This command sets provided <value> to this property
id: set [<nilai>]  :: tata nilai baru
    
    Perintah ini menata <nilai> yang diberikan ke properti ini

en: add [<value>]  :: append new value to the property
    
    This command adds provided <value> to this property, if the property is of a container type. For single-valued properties the property value is replaced (same as 'set').
id: add [<nilai>]  :: tambah opsi baru ke properti
    
    Perintah ini menambah <nilai> yang diberikan ke properti ini, bila properti adalah bertipe kontainer. Untuk properti dengan nilai tunggal, ini menggantikan nilainya (sama dengan 'set').

en: change  :: change current value
    
    Displays current value and allows editing it.
id: change  :: mengubah nilai saat ini
    
    Menampilkan nilai saat ini dan mengizinkan penyuntingannya.

en: describe  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
id: describe [<setting>.<prop>]  :: uraikan properti
    
    Menampilkan deskripsi properti. Anda bisa mengacu ke halaman manual nm-settings(5) untuk melihat semua setelan dan properti NM.

en: print [property|setting|connection]  :: print property (setting, connection) value(s)
    
    Shows property value. Providing an argument you can also display values for the whole setting or connection.
id: print [property|setting|connection]  :: mencetak nilai properti (setelan, koneksi)
    
    Menampilkan nilai properti. Dengan memberikan suatu argumen Anda juga dapat menampilkan
    nilai-nilai untuk seluruh setelan atau koneksi.

en: help/? [<command>]  :: help for nmcli commands
id: help/? [<command>]  :: bantuan untuk perintah-perintah nmcli

en: Error: Connection activation failed.
id: Galat: Aktivasi koneksi gagal.

note: TRANSLATORS: status line in nmcli connection editor
en: [ Type: %s | Name: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Temp: %s ]
id: [ Tipe: %s | Nama: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Temp: %s ]

en: The connection is not saved. Do you really want to quit? %s
id: Koneksi tidak disimpan. Anda yakin hendak keluar? %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' in the main menu to restore it.
id: Profil koneksi telah dihapus dari klien lain. Anda dapat mengetikkan 'save' dalam menu utama untuk memulihkannya.

en: Allowed values for '%s' property: %s
id: Nilai yang diizinkan bagi properti '%s': %s

en: Enter '%s' value:
id: Masukkan nilai '%s':

en: Error: failed to set '%s' property: %s
id: Galat: gagal menata properti '%s': %s

en: Edit '%s' value:
id: Sunting nilai '%s':

en: Error: %s
id: Galat: %s

en: Unknown command argument: '%s'
id: Argumen perintah yang tidak dikenal: '%s'

en: Available settings: %s
id: Pengaturan yang tersedia: %s

en: Error: invalid setting name; %s
id: Galat: nama pengaturan tidak valid: '%s'

en: Available properties: %s
id: Properti yang tersedia: %s

en: Error: property %s
id: Galat: properti %s

en: Saving the connection with 'autoconnect=yes'. That might result in an immediate activation of the connection.
    Do you still want to save? %s
id: Menyimpan koneksi dengan 'autoconnect=yes'. Itu bisa menyebabkan aktivasi koneksi seketika.
    Anda masih ingin menyimpan? %s

en: You may edit the following settings: %s
id: Anda boleh menyunting pengaturan berikut: %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' to restore it.
id: Profil koneksi telah dihapus dari klien lain. Anda dapat mengetikkan 'save' dalam menu utama untuk memulihkannya.

en: Error: no setting selected; valid are [%s]
id: Galat: tidak ada pengaturan yang dipilih; yang valid adalah [%s]

en: use 'goto <setting>' first, or 'set <setting>.<property>'
id: gunakan 'goto <setting>' terlebih dahulu, atau 'set <setting>.<property>'

en: Error: invalid setting argument '%s'; valid are [%s]
id: Galat: argumen pengaturan '%s' tidak valid; yang valid adalah [%s]

en: Error: missing setting for '%s' property
id: Galat: pengaturan kurang bagi properti '%s'

en: Error: invalid property: %s
id: Galat: properti tidak valid: '%s'

en: Error: unknown setting '%s'
id: Galat: pengaturan tidak dikenal '%s'

en: You may edit the following properties: %s
id: Anda boleh menyunting properti berikut: %s

en: Error: failed to remove value of '%s': %s
id: Galat: gagal menghapus nilai '%s': %s

en: Error: no argument given; valid are [%s]
id: Galat: tidak ada argumen yang diberikan; yang valid adalah [%s]

en: Setting '%s' is not present in the connection.
id: Pengaturan '%s' tidak ada dalam koneksi.

en: Error: %s properties, nor it is a setting name.
id: Galat: properti %s, maupun nama pengaturan.

en: use 'goto <setting>' first, or 'describe <setting>.<property>'
id: pakai 'goto <pengaturan>' dulu, atau 'describe <pengaturan>.<properti>'

en: Error: invalid property: %s, neither a valid setting name.
id: Galat: properti tidak valid: %s, juga bukan nama pengaturan yang valid.

en: Error: unknown setting: '%s'
id: Galat: pengaturan tidak dikenal: '%s'

en: Error: '%s' setting not present in the connection
id: Galat: Pengaturan '%s' tidak ada dalam koneksi

en: Error: invalid property: %s%s
id: Galat: properti tidak valid: %s%s

en: , neither a valid setting name
id: , juga bukan nama pengaturan yang valid

en: Invalid verify option: %s
id: Opsi verifikasi tidak valid: %s

en: Verify setting '%s': %s
id: Verifikasi pengaturan '%s': %s

en: Verify connection: %s
id: Verifikasi koneksi: %s

en: The error cannot be fixed automatically.
id: Galat tidak bisa diperbaiki secara otomatis.

en: Error: invalid argument '%s'
id: Galat: argumen tidak valid: '%s'

en: Error: Failed to save '%s' (%s) connection: %s
id: Galat: Gagal menyimpan koneksi '%s' (%s): %s

en: Error: Timeout saving '%s' (%s) connection
id: Galat: Waktu habis saat menyimpan '%s' koneksi (%s)

en: Connection '%s' (%s) successfully saved.
id: Koneksi '%s' (%s) sukses disimpan.

en: Connection '%s' (%s) successfully updated.
id: Koneksi '%s' (%s) sukses dimutakhirkan.

en: Error: connection verification failed: %s
id: Galat: verifikasi koneksi gagal: %s

en: (unknown error)
id: (galat tidak dikenal)

en: You may try running 'verify fix' to fix errors.
id: Anda bisa mencoba menjalankan 'verify fix' untuk memperbaiki kesalahan.

note: TRANSLATORS: do not translate 'save', leave it as it is
en: Error: connection is not saved. Type 'save' first.
id: Galat: koneksi tidak disimpan. Ketikkan 'save' dulu.

en: Error: connection is not valid: %s
id: Galat: koneksi tidak valid: %s

en: Error: Cannot activate connection: %s.
id: Galat: Tidak bisa mengaktifkan koneksi: %s.

en: Error: Failed to activate '%s' (%s) connection: %s
id: Galat: Gagal mengaktifkan koneksi '%s' (%s): %s

en: Monitoring connection activation (press any key to continue)
id: Aktivasi pemantauan koneksi (tekan sebarang tombol untuk melanjutkan)

en: Error: status-line: %s
id: Galat: status-line: %s

en: Error: save-confirmation: %s
id: Galat: save-confirmation: %s

en: Error: show-secrets: %s
id: Galat: show-secrets: %s

en: Current nmcli configuration:
id: Konfigurasi nmcli saat ini:

en: Invalid configuration option '%s'; allowed [%s]
id: Opsi konfigurasi '%s' tidak valid; yang diizinkan [%s]

en: Error: only one of 'id', 'filename', uuid, or 'path' can be provided.
id: Galat: hanya satu dari 'id', ‘filename’, uuid, atau 'path' yang dapat disediakan.

en: Error: Unknown connection '%s'.
id: Galat: Koneksi tidak dikenal: '%s'.

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'type' argument is ignored
id: Peringatan: menyunting koneksi '%s' yang ada; argumen 'type' diabaikan

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'con-name' argument is ignored
id: Peringatan: menyunting koneksi '%s' yang ada; argumen 'con-name' diabaikan

en: Valid connection types: %s
id: Tipe koneksi yang valid: %s

en: Error: invalid connection type; %s
id: Galat: tipe koneksi tidak valid: %s

en: ===| nmcli interactive connection editor |===
id: ===| nmcli penyunting koneksi interaktif |===

en: Editing existing '%s' connection: '%s'
id: Menyunting koneksi '%s' yang telah ada: '%s'

en: Adding a new '%s' connection
id: Menambah koneksi '%s' baru

note: TRANSLATORS: do not translate 'help', leave it as it is
en: Type 'help' or '?' for available commands.
id: Ketikkan 'help' atau '?' untuk perintah yang tersedia.

note: TRANSLATORS: do not translate 'print', leave it as it is
en: Type 'print' to show all the connection properties.
id: Ketik ‘print' untuk menampilkan semua properti koneksi.

note: TRANSLATORS: do not translate 'describe', leave it as it is
en: Type 'describe [<setting>.<prop>]' for detailed property description.
id: Ketikkan 'describe [<pengaturan>.<prop>]' untuk deskripsi properti terrinci.

en: Error: Failed to modify connection '%s': %s
id: Galat: Gagal mengubah koneksi '%s': %s

en: Connection '%s' (%s) successfully modified.
id: Koneksi '%s' (%s) sukses diubah.

en: %s (%s) cloned as %s (%s).
id: %s (%s) di-klon sebagai %s (%s).

en: New connection name:
id: Nama koneksi baru:

en: Error: <new name> argument is missing.
id: Galat: kurang argumen <new name>.

en: Error: unknown extra argument: '%s'.
id: Galat: argumen ekstra tidak dikenal: '%s'.

en: Error: not all connections deleted.
id: Galat: tidak semua koneksi dihapus.

en: Error: Connection deletion failed: %s
id: Galat: Penghapusan koneksi gagal: %s

en: Error: %s.
id: Galat: %s.

en: Error: not all connections found.
id: Galat: tidak semua koneksi ditemukan.

en: Error: cannot delete unknown connection(s): %s.
id: Galat: tidak bisa menghapus koneksi tidak dikenal: %s.

en: %s: connection profile changed
id: %s: profil koneksi berubah

en: %s: connection profile created
id: %s: profil koneksi dibuat

en: %s: connection profile removed
id: %s: profil koneksi dihapus

en: Error: failed to reload connections: %s.
id: Galat: gagal memuat ulang koneksi: %s.

en: Error: failed to load connection: %s.
id: Galat: gagal memuat koneksi: %s.

en: Could not load file '%s'
id: Tidak bisa memuat berkas '%s'

en: File to import:
id: Berkas yang akan diimpor:

en: Error: No arguments provided.
id: Galat: Tidak ada argumen yang diberikan.

en: Warning: 'type' already specified, ignoring extra one.
id: Peringatan: 'type' telah dinyatakan, mengabaikan ekstra.

en: Warning: 'file' already specified, ignoring extra one.
id: Peringatan: 'file' telah dinyatakan, mengabaikan ekstra.

en: Error: 'type' argument is required.
id: Galat: argumen 'type' diperlukan.

en: Error: 'file' argument is required.
id: Galat: argumen 'file' diperlukan.

en: Error: failed to find VPN plugin for %s.
id: Galat: gagal menemukan plugin VPN untuk %s.

en: Error: failed to load VPN plugin: %s.
id: Galat: gagal memuat plugin VPN: %s.

en: Error: failed to import '%s': %s.
id: Galat: gagal mengimpor '%s': %s.

en: Output file name:
id: Nama berkas keluaran:

en: Error: the connection is not VPN.
id: Galat: koneksi bukan VPN.

en: Error: failed to create temporary file %s.
id: Galat: gagal membuat berkas temporer %s.

en: Error: failed to export '%s': %s.
id: Galat: gagal mengekspor '%s': %s.

en: Error: failed to read temporary file '%s': %s.
id: Galat: gagal membaca berkas temporer '%s': %s.

note: define some prompts
en: Interface:
id: Antar muka:

en: Interface(s):
id: Antar muka:

en: (none)
id: (tidak ada)

en: Usage: nmcli device { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<ifname>]
    
      set [ifname] <ifname> [autoconnect yes|no] [managed yes|no]
    
      connect <ifname>
    
      reapply <ifname>
    
      modify <ifname> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      disconnect <ifname> ...
    
      delete <ifname> ...
    
      monitor <ifname> ...
    
      wifi [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                             [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>] [band a|bg] [channel <channel>] [password <password>]
    
      wifi rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
      wifi show-password [ifname <ifname>]
    
      lldp [list [ifname <ifname>]]
id: Cara pakai: nmcli device { PERINTAH | help }
    
    PERINTAH := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<ifname>]
    
      set [ifname] <ifname> [autoconnect yes|no] [managed yes|no]
    
      connect <ifname>
    
      reapply <ifname>
    
      modify <ifname> ([+|-]<setelan>.<properti> <nilai>)+
    
      disconnect <ifname> ...
    
      delete <ifname> ...
    
      monitor <ifname> ...
    
      wifi [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>]] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <kata sandi>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                             [bssid <BSSID>] [name <nama>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <ifname>] [con-name <nama>] [ssid <SSID>] [band a|bg] [channel <kanal>] [password <kata sandi>]
    
      wifi rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID yang akan dipindai>] ...]
    
      wifi show-password [ifname <ifname>]
    
      lldp [list [ifname <ifname>]]

en: Usage: nmcli device status { help }
    
    Show status for all devices.
    By default, the following columns are shown:
     DEVICE     - interface name
     TYPE       - device type
     STATE      - device state
     CONNECTION - connection activated on device (if any)
    Displayed columns can be changed using '--fields' global option. 'status' is
    the default command, which means 'nmcli device' calls 'nmcli device status'.
id: Cara pakai: nmcli device status { help }
    
    Menampilkan status untuk semua perangkat.
    Secara baku, kolom-kolom berikut ditampilkan:
     DEVICE     - nama antar muka
     TYPE       - tipe perangkat
     STATE      - keadaan perangkat
     CONNECTION - koneksi yang diaktifkan pada perangkat (bila ada)
    Kolom yang ditampilkan dapat diubah memakai opsi global '--fields'. 'status'
    adalah perintah baku yang berarti 'nmcli device' memanggil 'nmcli device status'.

en: Usage: nmcli device show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Show details of device(s).
    The command lists details for all devices, or for a given device.
id: Cara pakai: nmcli device show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Menampilkan rincian perangkat.
    Perintah menampilkan daftar rincian untuk semua perangkat, atau satu perangkat
    yang diberikan.

en: Usage: nmcli device connect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Connect the device.
    NetworkManager will try to find a suitable connection that will be activated.
    It will also consider connections that are not set to auto-connect.
id: Cara pakai: nmcli device connect { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := <ifname>
    
    Sambungkan perangkat.
    NetworkManager akan mencoba menemukan koneksi yang cocok yang akan
    diaktifkan. 
    Itu juga akan mempertimbangkan koneksi yang tidak ditata untuk menyambung otomatis.

en: Usage: nmcli device reapply { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Attempts to update device with changes to the currently active connection
    made since it was last applied.
id: Cara pakai: nmcli device reapply { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := <ifname>
    
    Mencoba memperbarui perangkat dengan perubahan atas koneksi yang sedang aktif
    yang dibuat sejak terakhir kali diterapkan

en: Usage: nmcli device disconnect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Disconnect devices.
    The command disconnects the device and prevents it from auto-activating
    further connections without user/manual intervention.
id: Cara pakai: nmcli device disconnect { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := <ifname> ...
    
    Memutus perangkat.
    Perintah ini memutus perangkat dan mencegah mengaktifkan otomatis
    koneksi lebih jauh tanpa intervensi manual/pengguna.

en: Usage: nmcli device delete { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Delete the software devices.
    The command removes the interfaces. It only works for software devices
    (like bonds, bridges, etc.). Hardware devices cannot be deleted by the
    command.
id: Cara pakai: nmcli device delete { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := <ifname> ...
    
    Menghapus perangkat piranti lunak.
    Perintah ini menghapus antar muka. Ini hanya bekerja untuk perangkat piranti lunak
    (seperti bond, bridge, dsb.). Perangkat piranti keras tidak dapat dihapus oleh
    perintah ini.

en: Usage: nmcli device set { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := DEVICE { PROPERTY [ PROPERTY ... ] }
    DEVICE    := [ifname] <ifname> 
    PROPERTY  := { autoconnect { yes | no } |
                 { managed { yes | no }
    
    Modify device properties.
id: Cara pakai: nmcli device set { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := PERANGKAT { PROPERTI [ PROPERTI ... ] }
    PERANGKAT := [ifname] <ifname> 
    PROPERTYI := { autoconnect { yes | no } |
                 { managed { yes | no }
    
    Mengubah properti perangkat.

en: Usage: nmcli device monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>] ...
    
    Monitor device activity.
    This command prints a line whenever the specified devices change state.
    Monitors all devices in case no interface is specified.
id: Cara pakai: nmcli device monitor { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [<ifname>] ...
    
    Memantau aktivitas perangkat.
    Perintah ini mencetak satu baris bilamana perangkat yang dinyatakan
    berubah keadaan.
    Memantau semua perangkat bila tidak ada antar muka yang dinyatakan.

en: Usage: nmcli device wifi { ARGUMENTS | help }
    
    Perform operation on Wi-Fi devices.
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
    List available Wi-Fi access points. The 'ifname' and 'bssid' options can be
    used to list APs for a particular interface, or with a specific BSSID. The
    --rescan flag tells whether a new Wi-Fi scan should be triggered.
    
    ARGUMENTS := connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                         [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
    Connect to a Wi-Fi network specified by SSID or BSSID. The command finds a
    matching connection or creates one and then activates it on a device. This
    is a command-line counterpart of clicking an SSID in a GUI client. If a
    connection for the network already exists, it is possible to bring up the
    existing profile as follows: nmcli con up id <name>. Note that only open,
    WEP and WPA-PSK networks are supported if no previous connection exists.
    It is also assumed that IP configuration is obtained via DHCP.
    
    ARGUMENTS := hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>]
                         [band a|bg] [channel <channel>] [password <password>]
    
    Create a Wi-Fi hotspot. Use 'connection down' or 'device disconnect'
    to stop the hotspot.
    Parameters of the hotspot can be influenced by the optional parameters:
    ifname - Wi-Fi device to use
    con-name - name of the created hotspot connection profile
    ssid - SSID of the hotspot
    band - Wi-Fi band to use
    channel - Wi-Fi channel to use
    password - password to use for the hotspot
    
    ARGUMENTS := rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
    Request that NetworkManager immediately re-scan for available access points.
    NetworkManager scans Wi-Fi networks periodically, but in some cases it might
    be useful to start scanning manually. 'ssid' allows scanning for a specific
    SSID, which is useful for APs with hidden SSIDs. More 'ssid' parameters can be
    given. Note that this command does not show the APs,
    use 'nmcli device wifi list' for that.
id: Cara pakai: nmcli device wifi { ARGUMEN | help }
    
    Melakukan operasi pada perangkat Wi-Fi.
    
    ARGUMEN := [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]]
    
    Menampilkan daftar access point Wi-Fi yang tersedia. Opsi 'ifname' dan
    'bssid' dapat dipakai untuk memilih daftar AP bagi antar muka tertentu,
    atau dengan BSSID tertentu. Flag --rescan memberitahu apakah suatu
    pemindaian Wi-Fi baru mesti dipicu.
    
    ARGUMEN := connect <(B)SSID> [password <kata sandi>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                         [bssid <BSSID>] [name <nama>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
    Menyambung ke sebuah jaringan Wi-Fi yang dinyatakan oleh SSID atau BSSID.
    Perintah ini mencari sebuah koneksi yang cocok atau membuat yang baru lalu
    mengaktifkannya pada sebuah perangkat. Ini adalah bagian baris perintah
    dari mengklik suatu SSID dalam suatu klien GUI. Bila koneksi untuk jaringan
    sudah ada, mungkin untuk menghidupkan profil yang ada sebagai berikut:
    nmcli con up id <nama>. Perhatikan bahwa hanya jaringan terbuka, WEP, dan
    WPA-PSK yang didukung bila sebelumnya tidak ada koneksi. Ini juga
    mengasumsikan bahwa konfigurasi IP diperoleh melalui DHCP.
    
    ARGUMEN := hotspot [ifname <ifname>] [con-name <nama>] [ssid <SSID>]
                       [band a|bg] [channel <kanal>] [password <kata sandi>]
    
    Membuat suatu hotspot Wi-Fi. Gunakan 'connection down' atau
    'device disconnect' untuk menghentikan hotspot.
    Parameter hotspot dapat dipengaruhi oleh parameter opsional:
    ifname - perangkat Wi-Fi yang akan dipakai
    con-name - nama dari profil koneksi hotspot yang dibuat
    ssid - SSID hotspot
    band - band Wi-Fi yang dipakai
    channel - kanal Wi-Fi yang dipakai
    password - kata sandi untuk hotspot
    
    ARGUMEN := rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID yang akan dipindai>] ...]
    
    Meminta agar NetworkManager seketika memindai ulang access point yang
    tersedia. NetworkManager memindai jaringan Wi-Fi secara berkala, tapi dalam
    beberapa kasus mungkin berguna untuk memulai pemindaian secara manual.
    'ssid' memungkinkan pemindaian SSID tertentu, yang berguna bagi AP dengan
    SSID tersembunyi. Lebih banyak parameter 'ssid' dapat diberikan. Perhatikan
    bahwa perintah ini tidak menampilkan AP, gunakan 'nmcli device wifi list'
    untuk hal itu.

en: Usage: nmcli device lldp { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>]]
    
    List neighboring devices discovered through LLDP. The 'ifname' option can be
    used to list neighbors for a particular interface.
id: Cara pakai: nmcli device lldp { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [list [ifname <ifname>]]
    
    Menampilkan daftar perangkat yang bertetangga yang ditemukan melalui LLD.
    Opsi 'ifname' dapat dipakai untuk memilih daftar tetangga bagi antar muka
    tertentu.

en: Error: No interface specified.
id: Galat: Tidak ada antar muka yang dinyatakan.

en: Warning: argument '%s' is duplicated.
id: Peringatan: argumen '%s' duplikat.

en: Error: Device '%s' not found.
id: Galat: Perangkat '%s' tidak ditemukan.

en: Error: not all devices found.
id: Galat: tidak semua perangkat ditemukan.

en: No interface specified
id: Tidak ada antar muka yang dinyatakan

en: Device '%s' not found
id: Perangkat '%s' tidak ditemukan

en: Device details
id: Rincian perangkat

en: Error: 'device show': %s
id: Galat: 'device show': %s

en: Status of devices
id: Status perangkat

en: Error: 'device status': %s
id: Galat: 'device status': %s

en: Error: Timeout %d sec expired.
id: Galat: Timeout %d detik telah berlalu.

en: Device '%s' successfully activated with '%s'.
id: Perangkat '%s' sukses diaktifkan dengan '%s'.

en: Hint: "nmcli dev wifi show-password" shows the Wi-Fi name and password.
id: Petunjuk: "nmcli dev wifi show-password" menunjukkan nama Wi-Fi dan kata sandi.

en: Error: Connection activation failed: (%d) %s.
id: Galat: Aktivasi koneksi gagal: (%d) %s.

en: Error: Failed to setup a Wi-Fi hotspot: %s
id: Galat: Gagal menyiapkan hotspot Wi-Fi: %s

en: Error: Failed to add/activate new connection: %s
id: Galat: Gagal menambah/mengaktifkan koneksi baru: %s

en: Error: Failed to activate connection: %s
id: Galat: Gagal mengaktifkan koneksi: %s

en: Error: Device activation failed: %s
id: Galat: Aktivasi perangkat gagal: %s

en: Error: extra argument not allowed: '%s'.
id: Galat: argumen ekstra tidak diizinkan: '%s'.

en: Device '%s' successfully disconnected.
id: Perangkat '%s' sukses diputus.

en: Device '%s' successfully removed.
id: Perangkat '%s' sukses dihapus.

en: Error: Reapplying connection to device '%s' (%s) failed: %s
id: Galat: Menerapkan ulang koneksi ke perangkat '%s' (%s) gagal: %s

en: Connection successfully reapplied to device '%s'.
id: Koneksi sukses diterapkan ulang ke perangkat '%s'.

en: Error: Reading applied connection from device '%s' (%s) failed: %s
id: Galat: Membaca koneksi yang diterapkan dari perangkat '%s' (%s) gagal: %s

en: Error: not all devices disconnected.
id: Galat: tidak semua perangkat diputus.

en: Error: Device '%s' (%s) disconnecting failed: %s
id: Galat: Pemutusan perangkat '%s' (%s) gagal: %s

en: Error: not all devices deleted.
id: Galat: tidak semua perangkat dihapus.

en: Error: Device '%s' (%s) deletion failed: %s
id: Galat: Penghapusan perangkat '%s' (%s) gagal: %s

en: Error: No property specified.
id: Galat: Tidak ada properti yang dinyatakan.

en: Error: '%s' argument is missing.
id: Galat: argumen '%s' hilang.

en: Error: 'managed': %s.
id: Galat: 'managed': %s.

en: Error: 'autoconnect': %s.
id: Galat: 'autoconnect': %s.

en: Error: property '%s' is not known.
id: Galat: properti '%s' tidak dikenal.

en: %s: using connection '%s'
id: %s: memakai koneksi '%s'

en: %s: device created
id: %s: perangkat dibuat

en: %s: device removed
id: %s: perangkat dihapus

en: Wi-Fi scan list
id: Daftar pindai Wi-Fi

en: Error: Access point with bssid '%s' not found.
id: Galat: Access point dengan bssid '%s' tak ditemukan.

en: Error: 'device wifi': %s
id: Galat: 'device wifi': %s

en: Error: invalid rescan argument: '%s' not among [auto, no, yes]
id: Galat: argumen pindai ulang tidak valid: '%s' bukan satu dari [auto, no, yes]

en: Error: Device '%s' not found.
id: Galat: Perangkat '%s' tak ditemukan.

en: Error: Device '%s' was not recognized as a Wi-Fi device, check NetworkManager Wi-Fi plugin.
id: Galat: Perangkat '%s' tidak dikenali sebagai sebuah perangkat Wi-Fi, periksalah plugin Wi-Fi NetworkManager.

en: Error: Device '%s' is not a Wi-Fi device.
id: Galat: Perangkat '%s' bukan perangkat Wi-Fi.

en: SSID or BSSID:
id: SSID atau BSSID:

en: Error: SSID or BSSID are missing.
id: Galat: SSID atau BSSID hilang.

en: Error: bssid argument value '%s' is not a valid BSSID.
id: Galat: nilai argumen bssid '%s' bukan BSSID yang valid.

en: Error: wep-key-type argument value '%s' is invalid, use 'key' or 'phrase'.
id: Galat: Nilai argumen jenis-kunci-wep '%s' tak valid, gunakan 'key' atau 'phrase'.

en: Error: %s: %s.
id: Galat: %s: %s.

en: Error: BSSID to connect to (%s) differs from bssid argument (%s).
id: Galat: BSSID yang akan dihubungi (%s) berbeda dengan argumen bssid (%s).

en: Error: Parameter '%s' is neither SSID nor BSSID.
id: Galat: Parameter '%s' bukan SSID maupun BSSID.

en: Error: No Wi-Fi device found.
id: Galat: Tak ditemukan perangkat Wi-Fi.

en: Error: Failed to scan hidden SSID: %s.
id: Galat: Gagal memindai SSID tersembunyi: %s.

en: Error: No network with SSID '%s' found.
id: Galat: Tak ditemukan jaringan dengan SSID '%s'.

en: Error: No access point with BSSID '%s' found.
id: Galat: Tak ditemukan access point dengan BSSID '%s'.

en: Error: Connection '%s' exists but properties don't match.
id: Galat: Koneksi '%s' ada tetapi properti tidak cocok.

en: Warning: '%s' should be SSID for hidden APs; but it looks like a BSSID.
id: Peringatan: '%s' mestinya SSID untuk AP tersembunyi; tapi itu tampak seperti BSSID.

en: Password:
id: Kata sandi:

en: '%s' is not valid WPA PSK
id: '%s' bukan PSK WPA yang valid

en: '%s' is not valid WEP key (it should be 5 or 13 ASCII chars)
id: '%s' bukan kunci WEP yang valid (mesti 5 atau 13 karakter ASCII)

en: Hotspot password: %s
id: Kata sandi hotspot: %s

en: Error: ssid is too long.
id: Galat: ssid terlalu panjang.

en: Error: band argument value '%s' is invalid; use 'a' or 'bg'.
id: Galat: argumen band '%s' tidak valid, gunakan 'a' atau 'bg'.

en: Error: channel requires band too.
id: Galat: kanal juga memerlukan band.

en: Error: channel '%s' not valid for band '%s'.
id: Galat: kanal '%s' tidak valid untuk band '%s'.

en: Error: Device '%s' supports neither AP nor Ad-Hoc mode.
id: Galat: Perangkat '%s' tidak mendukung AP maupun mode Ad-Hoc.

en: Error: Invalid 'password': %s.
id: Galat: 'password' tidak valid: %s.

en: Error: '%s' cannot repeat.
id: Galat: '%s' tidak boleh berulang.

en: Security
id: Keamanan

en: None
id: Nihil

note: Main header name
en: Device LLDP neighbors
id: Tetangga LLDP perangkat

en: Error: 'device lldp list': %s
id: Galat: 'device lldp list': %s

en: Error: '%s' is not a valid timeout.
id: Galat: '%s' bukan waktu habis yang valid.

en: asleep
id: mengantuk

en: connecting
id: menyambung

en: connected (local only)
id: tersambung (lokal saja)

en: connected (site only)
id: tersambung (situs saja)

en: disconnecting
id: memutus

en: running
id: berjalan

en: starting
id: memulai

en: started
id: dimulai

en: enabled
id: diaktifkan

en: disabled
id: dimatikan

en: Usage: nmcli general status { help }
    
    Show overall status of NetworkManager.
    'status' is the default action, which means 'nmcli gen' calls 'nmcli gen status'
id: Cara pakai: nmcli general status { help }
    
    Menampilkan status keseluruhan dari NetworkManager.
    'status' adalah aksi baku, yang berarti 'nmcli gen' memanggil 'nmcli gen status'

en: Usage: nmcli general hostname { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<hostname>]
    
    Get or change persistent system hostname.
    With no arguments, this prints currently configured hostname. When you pass
    a hostname, NetworkManager will set it as the new persistent system hostname.
id: Cara pakai: nmcli general hostname { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [<hostname>]
    
    Mendapatkan atau mengubah nama host sistem yang persisten.
    Tanpa argumen, ini mencetak nama host yang saat ini ditata. Ketika Anda memberikan
    suatu nama host, NetworkManager akan menatanya sebagai nama host sistem persisten
    yang baru.

en: Usage: nmcli general permissions { help }
    
    Show caller permissions for authenticated operations.
id: Cara pakai: nmcli general permissions { help }
    
    Menampilkan izin pemanggil untuk operasi terotentikasi.

en: Usage: nmcli general logging { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [level <log level>] [domains <log domains>]
    
    Get or change NetworkManager logging level and domains.
    Without any argument current logging level and domains are shown. In order to
    change logging state, provide level and/or domain. Please refer to the man page
    for the list of possible logging domains.
id: Cara pakai: nmcli general logging { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [level <log level>] [domains <log domains>]
    
    Mendapatkan atau mengubah tingkat pencatatan log dan domain NetworkManager.
    Tanpa argumen apapun maka tingkat pencatatan log dan domain saat ini akan
    ditampilkan. Untuk mengubah keadaan pencatatan log, berikan tingkat dan/atau
    domain. Harap lihat halaman man untuk daftar domain log yang mungkin.

en: Usage: nmcli networking { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]
id: Cara pakai: nmcli networking { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]

en: Usage: nmcli networking on { help }
    
    Switch networking on.
id: Cara pakai: nmcli networking on { help }
    
    Menyalakan jejaring.

en: Usage: nmcli networking off { help }
    
    Switch networking off.
id: Cara pakai: nmcli networking off { help }
    
    Mematikan jejaring.

en: Usage: nmcli networking connectivity { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [check]
    
    Get network connectivity state.
    The optional 'check' argument makes NetworkManager re-check the connectivity.
id: Cara pakai: nmcli networking connectivity { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [check]
    
    Mendapatkan keadaan konektivitas jaringan.
    Argumen opsional 'check' membuat NetworkManager memeriksa ulang konektivitas.

en: Usage: nmcli radio { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]
id: Cara pakai: nmcli radio { PERINTAH | help }
    
    PERINTAH := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]

en: Usage: nmcli radio all { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of all radio switches, or turn them on/off.
id: Cara pakai: nmcli radio all { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [on | off]
    
    Mendapatkan status semua saklar radio, atau menyalakan/mematikan mereka.

en: Usage: nmcli radio wifi { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of Wi-Fi radio switch, or turn it on/off.
id: Cara pakai: nmcli radio wifi { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [on | off]
    
    Mendapatkan status saklar radio Wi-Fi, atau menyalakan/mematikannya.

en: Usage: nmcli radio wwan { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of mobile broadband radio switch, or turn it on/off.
id: Cara pakai: nmcli radio wwan { ARGUMEN | help }
    
    ARGUMEN := [on | off]
    
    Mendapatkan status saklar radio data seluler, atau menyalakan/mematikannya.

en: Usage: nmcli monitor
    
    Monitor NetworkManager changes.
    Prints a line whenever a change occurs in NetworkManager
id: Cara pakai: nmcli monitor
    
    Memantau perubahan NetworkManager.
    Perintah ini mencetak satu baris bilamana perubahan terjadi dalam NetworkManager.

en: NetworkManager status
id: Status NetworkManager

en: Error: only these fields are allowed: %s
id: Galat: hanya ruas-ruas ini yang diizinkan: %s

note: NetworkManager quit while we were waiting.
en: NetworkManager is not running.
id: NetworkManager tidak sedang berjalan.

en: NetworkManager permissions
id: Ijin NetworkManager

en: Error: 'general permissions': %s
id: Galat: 'general permissions': %s

en: Error: failed to reload: %s
id: Galat: gagal memuat ulang: %s

en: Error: invalid reload flag '%s'. Allowed flags are: %s
id: Galat: flag muat ulang '%s' tidak valid. Flag yang diizinkan adalah: %s

en: Error: extra argument '%s'
id: Galat: argumen ekstra '%s'

en: NetworkManager logging
id: Pencatatan log NetworkManager

en: Error: 'general logging': %s
id: Galat: 'general logging': %s

en: Error: failed to set logging: %s
id: Galat: gagal menata pencatatan log: %s

en: Error: failed to set hostname: %s
id: Galat: gagal menata nama host: %s

en: Error: '--fields' value '%s' is not valid here (allowed field: %s)
id: Galat: nilai '--fields' '%s' tidak valid disini (ruas yang diizinkan: %s)

en: Error: invalid '%s' argument: '%s' (use on/off).
id: Galat: argumen '%s' tidak valid: '%s' (gunakan on/off).

note: no arguments -> get current state
en: Connectivity
id: Konektivitas

en: Error: 'networking' command '%s' is not valid.
id: Galat: 'networking' perintah '%s' tidak valid.

en: Networking
id: Jejaring

note: no argument, show all radio switches
en: Radio switches
id: Saklar radio

note: no argument, show current Wi-Fi state
en: Wi-Fi radio switch
id: Saklar radio Wi-Fi

note: no argument, show current WWAN (mobile broadband) state
en: WWAN radio switch
id: Saklar radio WWAN

en: NetworkManager has started
id: NetworkManager telah dimulai

en: NetworkManager has stopped
id: NetworkManager telah dihentikan

en: Hostname set to '%s'
id: Nama host diatur menjadi '%s'

en: '%s' is now the primary connection
id: '%s' kini adalah koneksi primer

en: There's no primary connection
id: Tidak ada koneksi primer

en: Connectivity is now '%s'
id: Konektivitas sekarang '%s'

en: Networkmanager is now in the '%s' state
id: NetworkManager sekarang dalam keadaan '%s'

en: connection available
id: koneksi tersedia

en: connections available
id: koneksi tersedia

en: autoconnect
id: sambung otomatis

en: fw missing
id: fw hilang

en: plugin missing
id: plugin hilang

en: sw disabled
id: sw dinonaktifkan

en: hw disabled
id: hw dinonaktifkan

en: ip4 default
id: baku ipv4

en: ip6 default
id: baku ipv6

en: %s VPN connection
id: Koneksi VPN %s

[ctx: nmcli-overview]
en: %s: %s to %s
id: %s: %s ke %s

en: Use "nmcli device show" to get complete information about known devices and
    "nmcli connection show" to get an overview on active connection profiles.
    
    Consult nmcli(1) and nmcli-examples(7) manual pages for complete usage details.
id: Gunakan "nmcli device show" untuk memperoleh informasi lengkap tentang perangkat yang
    dikenal dan "nmcli connection show" untuk mendapatkan ringkasan tentang profil koneksi
    yang aktif.
    
    Lihatlah halaman manual nmcli(1) dan nmcli-examples(7) untuk rincian penggunaan lengkap.

en: Error: 'monitor' command '%s' is not valid.
id: Galat: 'monitor' perintah '%s' tidak valid.

en: Networkmanager is not running (waiting for it)
id: NetworkManager tidak sedang berjalan (sedang menunggunya).

en: Usage: nmcli [OPTIONS] OBJECT { COMMAND | help }
    
    OPTIONS
      -a, --ask                                ask for missing parameters
      -c, --colors auto|yes|no                 whether to use colors in output
      -e, --escape yes|no                      escape columns separators in values
      -f, --fields <field,...>|all|common      specify fields to output
      -g, --get-values <field,...>|all|common  shortcut for -m tabular -t -f
      -h, --help                               print this help
      -m, --mode tabular|multiline             output mode
      -o, --overview                           overview mode
      -p, --pretty                             pretty output
      -s, --show-secrets                       allow displaying passwords
      -t, --terse                              terse output
      -v, --version                            show program version
      -w, --wait <seconds>                     set timeout waiting for finishing operations
    
    OBJECT
      g[eneral]       NetworkManager's general status and operations
      n[etworking]    overall networking control
      r[adio]         NetworkManager radio switches
      c[onnection]    NetworkManager's connections
      d[evice]        devices managed by NetworkManager
      a[gent]         NetworkManager secret agent or polkit agent
      m[onitor]       monitor NetworkManager changes
id: Cara pakai: nmcli [OPSI] OBJEK { PERINTAH | help }
    
    OPSI
      -a, --ask                                      menanyakan parameter yang kurang
      -c, --colors auto|yes|no                       apakah memakai warna dalam keluaran
      -e, --escape yes|no                            meng-escape pemisah kolom dalam nilai-nilai
      -f, --fields <field,...>|all|common            menyatakan ruas yang akan ditampilkan
      -g, --get-values <field,...>|all|common        pintasan untuk -m tabular -t -f
      -h, --help                                     cetak bantuan ini
      -m, --mode tabular|multiline                   mode keluaran
      -o, --overview                                 mode ringkasan
      -p, --pretty                                   keluaran cantik
      -s, --show-secrets                             mengizinkan menampilkan kata sandi
      -t, --terse                                    keluaran ringkas
      -v, --version                                  tampilkan versi program
      -w, --wait] <seconds>                          atur tenggat waktu menunggu selesainya operasi
    
    OBJEK
      g[eneral]       status umum dan operasi NetworkManager
      n[etworking]    kendali jejaring keseluruhan
      r[adio]         saklar radio NetworkManager
      c[onnection]    koneksi NetworkManager
      d[evice]        perangkat yang dikelola oleh NetworkManager
      a[gent]         agen rahasia atau agen polkit NetworkManager
      m[onitor]       pantau perubahan NetworkManager

en: Error: missing argument for '%s' option.
id: Galat: argumen hilang bagi opsi '%s'.

en: Unexpected end of file following '%s'
id: Akhir berkas tidak terduga mengikuti '%s'

en: Expected whitespace following '%s'
id: Mengharapkan whitespace mengikuti '%s'

en: Expected a value for '%s'
id: Mengharapkan suatu nilai bagi '%s'

en: Expected a line break following '%s'
id: Mengharapkan ganti baris mengikuti '%s'

en: Error: Option '--terse' is specified the second time.
id: Galat: Opsi '--terse' dinyatakan kedua kali.

en: Error: Option '--terse' is mutually exclusive with '--pretty'.
id: Galat: Opsi '--terse' eksklusif mutual dengan '--pretty'.

en: Error: Option '--pretty' is specified the second time.
id: Galat: Opsi '--pretty' dinyatakan kedua kali.

en: Error: Option '--pretty' is mutually exclusive with '--terse'.
id: Galat: Opsi '--pretty' eksklusif mutual dengan '--terse'.

en: Error: '%s' is not a valid argument for '%s' option.
id: Galat: '%s' bukan argumen yang valid bagi opsi '%s'.

en: Error: '%s' is not valid argument for '%s' option.
id: Galat: '%s' bukan argumen yang valid bagi opsi '%s'.

en: nmcli tool, version %s
id: alat nmcli, versi %s

en: Error: Option '%s' is unknown, try 'nmcli -help'.
id: Galat: Opsi '%s' tak dikenal, coba 'nmcli -help'.

en: Error: nmcli terminated by signal %s (%d)
id: Galat: nmcli diakhiri oleh sinyal %s (%d)

en: Success
id: Sukses

en: Error: polkit agent failed: %s
id: Galat: agen polkit gagal: %s

en: Warning: polkit agent initialization failed: %s
id: Peringatan: inisialisasi agen polkit gagal: %s

en: Do you also want to set '%s' to '%s'? [yes]:
id: Apakah Anda juga ingin menata '%s' menjadi '%s'? [yes]:

en: Do you also want to clear '%s'? [yes]:
id: Apakah Anda juga ingin membersihkan '%s'? [yes]:

en: Warning: %s.%s set to '%s', but it might be ignored in infrastructure mode
id: Peringatan: %s.%s ditata ke '%s', tapi itu mungkin diabaikan dalam mode infrastruktur

en: Warning: setting %s.%s requires removing ipv4 and ipv6 settings
id: Peringatan: menata %s.%s memerlukan penghapusan pengaturan ipv4 dan ipv6

en: Do you want to remove them? [yes]
id: Apakah Anda ingin menghapusnya? [ya]

en: Warning: %s is not an UUID of any existing connection profile
id: Peringatan: %s bukan UUID dari sebarang profil koneksi yang ada

en: '%s' is not a VPN connection profile
id: '%s' bukan profil koneksi VPN

en: '%s' is not a name of any exiting profile
id: '%s' bukan nama dari profil yang ada

en: Warning: %s
id: Peringatan: %s

en: don't know how to get the property value
id: tidak tahu bagaimana mengambil nilai properti

en: the property can't be changed
id: properti tidak bisa diubah

en: [NM property description]
id: [deskripsi properti NM]

en: [nmcli specific description]
id: [deskripsi spesifik nmcli]

en: Error: Argument '%s' was expected, but '%s' provided.
id: Galat: Argumen '%s' diharapkan, tapi '%s' yang disediakan.

en: Error: Unexpected argument '%s'
id: Galat: Argumen yang tidak diduga '%s'

en: invalid field '%s%s%s'; no such field
id: ruas tidak valid '%s%s%s'; tidak ada ruas begitu

en: invalid field '%s%s%s'; allowed fields: [%s]
id: ruas tidak valid '%s%s%s'; ruas yang diizinkan: [%s]

en: failure to select field
id: kegagalan memilih ruas

en: Error reading nmcli output: %s
id: Galat saat membaca keluaran nmcli: %s

en: Error writing nmcli output: %s
id: Galat saat menulis keluaran nmcli: %s

en: Failed to create pager pipe: %s
id: Gagal membuat pipa pager: %s

en: Failed to fork pager: %s
id: Gagal mem-fork pager: %s

en: Failed to duplicate pager pipe: %s
id: Gagal mennduplikasi pipa pager: %s

en: (unknown)
id: (tak diketahui)

en: Ethernet connection %d
id: Koneksi ethernet %d

en: Wi-Fi connection %d
id: Koneksi Wi-Fi %d

en: InfiniBand connection %d
id: Sambungan InfiniBand %d

en: Mobile broadband connection %d
id: Koneksi data seluler %d

en: DSL connection %d
id: Koneksi DSL %d

en: Bond connection %d
id: Sambungan bond %d

en: Bridge connection %d
id: Koneksi bridge %d

en: Team connection %d
id: Koneksi team %d

en: VLAN connection %d
id: Sambungan VLAN %d

en: IP tunnel
id: Tunnel IP

en: IP tunnel connection %d
id: Koneksi tunnel IP %d

en: VPN connection %d
id: Sambungan VPN %d

en: Select...
id: Pilih...

en: Add
id: Tambah

en: Edit...
id: Sunting...

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Show
id: Tampilkan

en: Could not create editor for connection '%s' of type '%s'.
id: Tidak dapat membuat penyunting bagi koneksi '%s' bertipe '%s'.

en: Could not create editor for invalid connection '%s'.
id: Tidak bisa membuat penyunting bagi koneksi tidak valid '%s'.

en: Edit Connection
id: Sunting Koneksi

en: Unable to save connection: %s
id: Tidak bisa menyimpan koneksi: %s

en: Unable to add new connection: %s
id: Tidak bisa menambah koneksi baru: %s

en: Profile name
id: Nama profil

en: Ethernet device
id: Perangkat ethernet

en: Device
id: Perangkat

note: And finally the bottom widgets
en: Automatically connect
id: Otomatis menyambung

en: Available to all users
id: Tersedia bagi semua pengguna

en: Cancel
id: Batal

en: (default)
id: (baku)

en: bytes
id: byte

en: Active Backup
id: Cadangan Aktif

en: Adaptive Transmit Load Balancing (tlb)
id: Transmit Load Balancing (tlb) Adaptif

note: NB: the ordering/numbering here corresponds to NmtPageBondMonitoringMode
en: MII (recommended)
id: MII (disarankan)

en: Slaves
id: Slave

en: Primary
id: Primer

en: Link monitoring
id: Pemantauan link

en: Monitoring frequency
id: Frekuensi pemantauan

en: Link up delay
id: Tundaan link hidup

en: Link down delay
id: Tundaan link mati

en: ARP targets
id: Target ARP

en: Cloned MAC address
id: Alamat MAC klon

en: Priority
id: Prioritas

en: Path cost
id: Biaya path

en: Hairpin mode
id: Mode hairpin

en: seconds
id: detik

en: Aging time
id: Waktu penuaan

en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
id: Fungsikan STP (Spanning Tree Protocol)

en: Connected
id: Terhubung

en: Transport mode
id: Mode transport

en: Parent
id: Induk

en: Local IP
id: IP lokal

en: Remote IP
id: IP remote

en: Input key
id: Kunci masukan

en: Output key
id: Kunci keluaran

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Automatic
id: Otomatis

en: Shared
id: Bersama

en: (No custom routes)
id: (Tidak ada rute ubahan)

en: One custom route | %d custom routes
id[0]: Satu rute ubahan
id[1]: %d rute ubahan

en: Addresses
id: Alamat

en: DNS servers
id: Server DNS

en: Search domains
id: Domain pencarian

en: Never use this network for default route
id: Jangan pernah pakai jaringan ini untuk rute baku

en: Ignore automatically obtained routes
id: Abaikan rute yang diperoleh secara otomatis

en: Ignore automatically obtained DNS parameters
id: Mengabaikan parameter DNS yang diperoleh secara otomatis

en: Require IPv4 addressing for this connection
id: Memerlukan pengalamatan IPv4 untuk koneksi ini

en: Ignore
id: Abaikan

en: Automatic (DHCP-only)
id: Otomatis (hanya DHCP)

en: Require IPv6 addressing for this connection
id: Memerlukan pengalamatan IPv6 untuk koneksi ini

en: PPP CONFIGURATION
id: KONFIGURASI PPP

en: Allowed authentication methods:
id: Metoda otentikasi yang diizinkan:

en: Use point-to-point encryption (MPPE)
id: Gunakan enkripsi point-to-point (MPPE)

en: Require 128-bit encryption
id: Memerlukan enkripsi 128-bit

en: Use stateful MPPE
id: Gunakan stateful MPPE

en: Allow BSD data compression
id: Izinkan pemampatan data BSD

en: Allow Deflate data compression
id: Izinkan pemampatan data Deflate

en: Use TCP header compression
id: Gunakan pemampatan header TCP

en: Send PPP echo packets
id: Kirim paket echo PPP

en: JSON configuration
id: Konfigurasi JSON

en: VLAN id
id: Id VLAN

[ctx: Wi-Fi]
en: Client
id: Klien

en: Ad-Hoc Network
id: Jaringan Ad-Hoc

[ctx: Wi-Fi]
en: Automatic
id: Otomatis

[ctx: Wi-Fi security]
en: None
id: Tak Ada

en: WPA3 Personal
id: WPA3 Pribadi

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
id: WEP Kunci 40/128-bit (Heksa atau ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
id: Frasa Sandi WEP 128-bit

[ctx: WEP key index]
en: 1 (Default)
id: 1 (Baku)

en: Open System
id: Sistem Terbuka

en: Shared Key
id: Kunci Bersama

en: Channel
id: Kanal

note: "wpa-enterprise" FIXME
en: (No support for wpa-enterprise yet...)
id: (Belum ada dukungan untuk wpa-enterprise...)

en: WEP index
id: Indeks WEP

en: Authentication
id: Otentikasi

note: "dynamic-wep" FIXME
en: (No support for dynamic-wep yet...)
id: (belum ada dukungan untuk dynamic-wep...)

en: Ask for this password every time
id: Minta sandi ini setiap saat

en: Show password
id: Tampilkan sandi

en: Destination
id: Tujuan

en: Prefix
id: Prefiks

en: Next Hop
id: Hop Selanjutnya

en: Metric
id: Metrik

en: No custom routes are defined.
id: Tidak ada rute ubahan yang didefinisikan.

en: Select the type of slave connection you wish to add.
id: Pilih tipe koneksi slave yang hendak Anda tambahkan.

en: Add...
id: Tambah...

en: Remove
id: Hapus

en: openconnect will be run to authenticate.
    It will return to nmtui when completed.
id: openconnect akan dijalankan untuk mengotentikasi.
    Itu akan kembali ke nmtui ketika selesai.

en: Error: openconnect failed: %s
id: Galat: openconnect gagal: %s

en: openconnect failed with status %d
id: openconnect gagal dengan status %d

en: openconnect failed with signal %d
id: openconnect gagal dengan sinyal %d

en: Activation failed: %s
id: Aktivasi gagal: %s

en: Connecting...
id: Menyambung...

en: Could not activate connection: %s
id: Tidak bisa mengaktifkan koneksi: %s

en: Activate
id: Aktifkan

en: Deactivate
id: Nonaktifkan

en: Quit
id: Keluar

en: Back
id: Mundur

en: No such connection '%s'
id: Tidak ada koneksi '%s'

en: Connection is already active
id: Koneksi telah aktif

en: Create
id: Buat

en: Select the type of connection you wish to create.
id: Pilih tipe koneksi yang hendak Anda buat.

en: If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
id: Bila Anda membuat suatu VPN, dan koneksi VPN yang hendak Anda buat tidak muncul dalam daftar, mungkin Anda belum memasang plugin VPN yang benar.

en: New Connection
id: Koneksi Baru

en: Unable to delete connection: %s
id: Tidak bisa menghapus koneksi: %s

en: Could not delete connection '%s': %s
id: Tidak bisa menghapus koneksi '%s': %s

en: Are you sure you want to delete the connection '%s'?
id: Anda yakin ingin menghapus koneksi '%s'?

en: Set Hostname
id: Atur Nama Host

en: Hostname
id: Nama Host

note: TRANSLATORS: this indicates the result. ie, "I have set the hostname to ..."
en: Set hostname to '%s'
id: Atur nama host menjadi '%s'

en: Unable to set hostname: %s
id: Tidak bisa menata nama host: %s

en: connection
id: koneksi

en: Edit a connection
id: Sunting suatu koneksi

en: Activate a connection
id: Aktifkan suatu koneksi

en: new hostname
id: nama host baru

en: Set system hostname
id: Atur nama host sistem

en: NetworkManager TUI
id: TUI NetworkManager

en: Please select an option
id: Harap pilih sebuah opsi

en: Usage
id: Cara pakai

en: Could not parse arguments
id: Tidak dapat mengurai argumen

en: Could not contact NetworkManager: %s.
id: Tidak dapat menghubungi NetworkManager: %s.
