NetworkManager - en to sr translation catalogue (2518 entries)

en: Enable or disable system networking
sr: Омогућите или онемогућите умрежавање на систему

en: System policy prevents enabling or disabling system networking
sr: Овлашћења система онемогућавају управљање мрежом на систему

en: Reload NetworkManager configuration
sr: Поново учитајте подешавања Управника мрежа

en: System policy prevents reloading NetworkManager
sr: Системска правила спречавају поновно учитавање Управника мрежа

en: Put NetworkManager to sleep or wake it up (should only be used by system power management)
sr: Успавајте или пробудите Управника мрежа (треба да користи само управљање потрошњом система)

en: System policy prevents putting NetworkManager to sleep or waking it up
sr: Системска правила спречавају успављивање или буђење Управника мрежа

en: Enable or disable Wi-Fi devices
sr: Омогући или онемогући бежичне уређаје

en: System policy prevents enabling or disabling Wi-Fi devices
sr: Овлашћења система онемогућавају управљање бежичним уређајима

en: Enable or disable mobile broadband devices
sr: Омогући или онемогући мобилне широкопојасне уређаје

en: System policy prevents enabling or disabling mobile broadband devices
sr: Овлашћења система онемогућавају управљање мобилним широкопојасним уређајима

en: Enable or disable WiMAX mobile broadband devices
sr: Омогући или онемогући WiMAX мобилне широкопојасне уређаје

en: System policy prevents enabling or disabling WiMAX mobile broadband devices
sr: Системска правила спречавају омогућавање или онемогућавање WiMAX мобилних широкопојасних уређаја

en: Allow control of network connections
sr: Дозволи контролу мрежних веза

en: System policy prevents control of network connections
sr: Овлашћења система онемогућавају контролу мрежних веза

en: Allow control of Wi-Fi scans
sr: Дозволи управљање скенирањем бежичне мреже

en: System policy prevents Wi-Fi scans
sr: Системска правила спречавају скенирање бежичне мреже

en: Connection sharing via a protected Wi-Fi network
sr: Веза се дели преко заштићене бежичне мреже

en: System policy prevents sharing connections via a protected Wi-Fi network
sr: Овлашћења система не дозвољавају дељење везе преко заштићене бежичне мреже

en: Connection sharing via an open Wi-Fi network
sr: Веза се дели преко отворене бежичне мреже

en: System policy prevents sharing connections via an open Wi-Fi network
sr: Овлашћења система не дозвољавају дељење везе преко отворене бежичне мреже

en: Modify personal network connections
sr: Измените личне мрежне везе

en: System policy prevents modification of personal network settings
sr: Системска правила спречавају измену личних мрежних подешавања

en: Modify network connections for all users
sr: Измените мрежне везе за све кориснике

en: System policy prevents modification of network settings for all users
sr: Системска правила спречавају измену мрежних подешавања за све кориснике

en: Modify persistent system hostname
sr: Измените трајни назив домаћина

en: System policy prevents modification of the persistent system hostname
sr: Системска правила спречавају измену трајног назива домаћина

en: Modify persistent global DNS configuration
sr: Измените трајна општа ДНС подешавања

en: System policy prevents modification of the persistent global DNS configuration
sr: Системска правила спречавају измену трајних општих ДНС подешавања

en: Perform a checkpoint or rollback of interfaces configuration
sr: Извршите проверу или враћање подешавања мрежних интерфејса

en: System policy prevents the creation of a checkpoint or its rollback
sr: Системска правила спречавају стварање тачке провере или њено враћање

en: Enable or disable device statistics
sr: Омогућите или онемогућите статистику уређаја

en: System policy prevents enabling or disabling device statistics
sr: Системска правила спречавају омогућавање или онемогућавање статистике уређаја

en: Enable or disable connectivity checking
sr: Омогућите или онемогућите проверу повезивања

en: System policy prevents enabling or disabling connectivity checking
sr: Системска правила спречавају омогућавање или онемогућавање провере повезивања

[ctx: connection id fallback]
note: TRANSLATORS: the first %s is a prefix for the connection id, such * as "Wired Connection" or "VPN Connection". The %d is a number * that is combined with the first argument to create a unique * connection id.
en: %s %u
sr: резервни ид везе: %s %u

en: ADSL connection
sr: АДСЛ веза

en: %s Network
sr: %s мрежа

en: NAP requested, but Bluetooth device does not support NAP
sr: НАП је затражен, али Блутут уређај не подржава НАП

en: NAP connection
sr: НАП веза

en: PAN requested, but Bluetooth device does not support NAP
sr: ПАН је затражен, али Блутут уређај не подржава ПАН

en: PAN connections cannot specify GSM, CDMA, or serial settings
sr: ПАН везе не могу навести ГСМ, ЦДМА или серијска подешавања

en: PAN connection
sr: ПАН веза

en: DUN requested, but Bluetooth device does not support DUN
sr: ДУН је затражен, али Блутут уређај не подржава ДУН

en: DUN connection must include a GSM or CDMA setting
sr: ДУН веза мора укључивати ГСМ или ЦДМА подешавање

en: GSM connection
sr: ГСМ веза

en: CDMA connection
sr: ЦДМА веза

en: Unknown/unhandled Bluetooth connection type
sr: Непозната/необрађена врста Блутут везе

en: connection does not match device
sr: веза не одговара уређају

en: set managed: no permanent or runtime was selected
sr: постави управљано: није изабрано трајно или извршно окружење

en: failed to persist 'managed=%d' on disk, other configurations may be overriding it
sr: није успело чување „managed=%d“ на диску, друге конфигурације га можда потискују

en: 6LOWPAN connection
sr: 6ЛОУПАН веза

en: Bond connection
sr: Веза свезе

en: Bridge connection
sr: Веза моста

en: Dummy connection
sr: Лажна веза

en: Wired connection %d
sr: Жичана веза %d

en: Veth connection
sr: Вет веза

en: PPPoE connection
sr: ПППоЕ веза

en: Wired connection
sr: Жичана веза

en: Geneve connection
sr: Женев веза

en: InfiniBand connection
sr: Инфини банд веза

en: IP tunnel connection
sr: ИП тунел веза

en: Loopback connection
sr: Повратна веза

en: MACVLAN connection
sr: MACVLAN веза

en: TUN connection
sr: ТУН веза

en: VLAN connection
sr: ВЛАН веза

en: VRF connection
sr: VRF веза

en: VXLAN connection
sr: VXLAN веза

en: WPAN connection
sr: WPAN веза

en: Team connection
sr: Тимска веза

en: Mesh
sr: Меш

en: %s is incompatible with static WEP keys
sr: %s није компатибилно са статичким ВЕП кључевима

en: LEAP authentication requires a LEAP username
sr: ЛЕАП потврда идентитета захтева ЛЕАП корисничко име

en: LEAP username requires 'leap' authentication
sr: ЛЕАП корисничко име захтева „leap“ потврду идентитета

en: LEAP authentication requires IEEE 802.1x key management
sr: ЛЕАП потврда идентитета захтева IEEE 802.1x управљање кључевима

en: LEAP authentication is incompatible with Ad-Hoc mode
sr: ЛЕАП потврда идентитета није компатибилна са ад-хок режимом

en: LEAP authentication is incompatible with 802.1x setting
sr: ЛЕАП потврда идентитета није компатибилна са 802.1x подешавањем

en: a connection using '%s' authentication cannot use WPA key management
sr: веза која користи потврђивање идентитета „%s“ не може да користи ВПА управљање кључевима

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA protocols
sr: веза која користи потврђивање идентитета „%s“ не може да наведе ВПА протоколе

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA ciphers
sr: веза која користи потврђивање идентитета „%s“ не може да наведе ВПА шифарнике

en: a connection using '%s' authentication cannot specify a WPA password
sr: веза која користи потврђивање идентитета „%s“ не може да наведе ВПА лозинку

en: Dynamic WEP requires an 802.1x setting
sr: Динамички ВЕП захтева 802.1x подешавање

en: Dynamic WEP requires 'open' authentication
sr: Динамички ВЕП захтева „open“ (отворено) потврђивање идентитета

en: Dynamic WEP requires 'ieee8021x' key management
sr: Динамички ВЕП захтева „ieee8021x“ управљање кључевима

en: WPA-PSK authentication is incompatible with 802.1x
sr: WPA-PSK потврђивање идентитета није сагласно са 802.1x

en: WPA-PSK requires 'open' authentication
sr: WPA-PSK захтева „open“ (отворено) потврђивање идентитета

en: Access point does not support PSK but setting requires it
sr: Приступна тачка не подржава PSK, али га подешавање захтева

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'rsn' protocol
sr: WPA Ad-Hoc потврђивање идентитета захтева „rsn“ протокол

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'ccmp' pairwise cipher
sr: WPA Ad-Hoc потврђивање идентитета захтева „ccmp“ парни шифарник

en: WPA Ad-Hoc requires 'ccmp' group cipher
sr: WPA Ad-Hoc захтева „ccmp“ групни шифарник

en: WPA-EAP authentication requires an 802.1x setting
sr: WPA-EAP потврђивање идентитета захтева 802.1x подешавање

en: WPA-EAP requires 'open' authentication
sr: WPA-EAP захтева „open“ (отворено) потврђивање идентитета

en: 802.1x setting requires 'wpa-eap' key management
sr: 802.1x подешавање захтева „wpa-eap“ управљање кључевима

en: Access point does not support 802.1x but setting requires it
sr: Приступна тачка не подржава 802.1x, али га подешавање захтева

en: Ad-Hoc mode requires 'none' or 'wpa-psk' key management
sr: Ad-Hoc режим захтева „none“ (ништа) или „wpa-psk“ управљање кључевима

en: Ad-Hoc mode is incompatible with 802.1x security
sr: Ad-Hoc режим није сагласан са 802.1x безбедношћу

en: Ad-Hoc mode is incompatible with LEAP security
sr: Ad-Hoc режим није сагласан са LEAP безбедношћу

en: Ad-Hoc mode requires 'open' authentication
sr: Ad-Hoc режим захтева „open“ (отворено) потврђивање идентитета

en: connection does not match access point
sr: веза не одговара приступној тачки

en: connection does not match mesh point
sr: веза не одговара меш тачки

en: Access point is unencrypted but setting specifies security
sr: Приступна тачка је нешифрована, али подешавање наводи безбедност

en: WPA authentication is incompatible with non-EAP (original) LEAP or Dynamic WEP
sr: ВПА потврда идентитета је неспојива са не-ЕАП (изворним) ЛЕАП-ом или динамичким ВЕП-ом

en: WPA authentication is incompatible with Shared Key authentication
sr: ВПА потврда идентитета је неспојива са потврдом идентитета заједничким кључем

en: Failed to determine AP security information
sr: Нисам успео да одредим безбедносне податке АП-а

en: # Created by NetworkManager
sr: # Направио NetworkManager

en: # Merged from %s
sr: # Спојено са %s

en: Writing to %s failed: %s
sr: Писање у %s није успело: %s

en: Cannot create '%s': %s
sr: Не могу да направим „%s“: %s

en: %s is already running (pid %lld)
sr: %s је већ покренут (пид %lld)

en: %s.  Please use --help to see a list of valid options.
sr: %s.  Покрените са --help за списак доступних опција.

en: Failed to read configuration: %s
sr: Нисам успео да прочитам подешавања: %s

en: Print NetworkManager version and exit
sr: Исписује издање Управника мреже и излази

en: Don't become a daemon
sr: Не постаје позадинац

en: Log level: one of [%s]
sr: Ниво дневника: један од [%s]

en: Log domains separated by ',': any combination of [%s]
sr: Домени дневника раздвојени зарезом: било која комбинација [%s]

en: Make all warnings fatal
sr: Учини сва упозорења кобним

en: Specify the location of a PID file
sr: Наведите место ПИД датотеке

en: Print NetworkManager configuration and exit
sr: Исписује подешавања Управника мреже и излази

en: NetworkManager monitors all network connections and automatically
    chooses the best connection to use.  It also allows the user to
    specify wireless access points which wireless cards in the computer
    should associate with.
sr: Управник мреже надгледа све мрежне везе и самостално
    бира најбољу везу за коришћење. Такође омогућава кориснику да
    одреди бежичне приступне тачке са којима бежичне картице у рачунару
    треба да се повежу.

en: Could not daemonize: %s [error %u]
sr: Не могу да покренем као позадинац: %s [грешка %u]

en: '%s' is not valid
sr: „%s“ није исправно

en: Bad '%s' option:
sr: Лоша опција „%s“:

en: Config file location
sr: Локација датотеке подешавања

en: Config directory location
sr: Локација директоријума подешавања

en: System config directory location
sr: Локација директоријума системских подешавања

en: Internal config file location
sr: Локација унутрашње датотеке подешавања

en: State file location
sr: Локација датотеке стања

en: State file for no-auto-default devices
sr: Датотека стања за уређаје без самосталних подразумеваних вредности

en: List of plugins separated by ','
sr: Списак прикључака раздвојених запетом

en: Quit after initial configuration
sr: Изађи након почетног подешавања

en: Don't become a daemon, and log to stderr
sr: Не постај позадинац и бележи на stderr

en: An http(s) address for checking internet connectivity
sr: ХТТП(С) адреса за проверу интернет повезивости

en: The interval between connectivity checks (in seconds)
sr: Интервал између провера повезивости (у секундама)

en: The expected start of the response
sr: Очекивани почетак одговора

en: NetworkManager options
sr: Опције Управника мрежа

en: Show NetworkManager options
sr: Прикажи опције Управника мрежа

en: VPN connection
sr: ВПН веза

en: Bond
sr: Веза

en: Team
sr: Тим

en: Bridge
sr: Мост

en: invalid json
sr: неисправан JSON

en: request succeeded with %s but object is in an unsuitable state
sr: захтев је успео са %s али је објекат у непогодном стању

en: operation succeeded but object %s does not exist
sr: радња је успела али објекат %s не постоји

en: Invalid peer starting at %s:%zu: %s
sr: Неисправан парњак почиње на %s:%zu: %s

en: The name of the WireGuard config must be a valid interface name followed by ".conf"
sr: Назив Вајергард подешавања мора бити исправан назив интерфејса праћен са „.conf“

en: unrecognized line at %s:%zu
sr: непрепознат ред на %s:%zu

en: invalid value for '%s' at %s:%zu
sr: неисправна вредност за „%s“ на %s:%zu

en: invalid secret '%s' at %s:%zu
sr: неисправна тајна „%s“ на %s:%zu

en: Failed to create WireGuard connection: %s
sr: Нисам успео да направим Вајергард везу: %s

en: The connection was not an ADSL connection.
sr: Веза није АДСЛ веза.

en: The connection was not a bond connection.
sr: Веза није веза спајања (bond).

en: The connection was not a bridge connection.
sr: Веза није веза моста (bridge).

en: The connection was not a Bluetooth connection.
sr: Веза није Блутут веза.

en: The connection is of Bluetooth NAP type.
sr: Веза је Блутут НАП врсте.

en: Invalid device Bluetooth address.
sr: Неисправна Блутут адреса уређаја.

en: The Bluetooth addresses of the device and the connection didn't match.
sr: Блутут адресе уређаја и везе се не подударају.

en: The device is lacking Bluetooth capabilities required by the connection.
sr: Уређају недостају Блутут могућности потребне за везу.

en: The connection was not a dummy connection.
sr: Веза није лажна (dummy) веза.

en: The connection did not specify an interface name.
sr: Веза није навела назив интерфејса.

en: The connection was not an Ethernet or PPPoE connection.
sr: Веза није жичана (Ethernet) или ПППоЕ веза.

en: The connection and device differ in S390 subchannels.
sr: Веза и уређај се разликују у S390 подканалима.

en: Invalid device MAC address %s.
sr: Неисправна МАК адреса уређаја „%s“.

en: The MACs of the device and the connection do not match.
sr: МАК адресе уређаја и везе се не подударају.

en: Invalid MAC in the blacklist: %s.
sr: Неисправна МАК адреса на списку забрана: %s.

en: Device MAC (%s) is blacklisted by the connection.
sr: МАК адреса уређаја (%s) је на списку забрана за ову везу.

en: The connection was not a generic connection.
sr: Веза није била општа веза.

en: The connection was not a GENEVE connection.
sr: Веза није била GENEVE веза.

en: The GENEVE identifiers of the device and the connection didn't match.
sr: GENEVE идентификатори уређаја и везе се нису подударали.

en: The connection was not an InfiniBand connection.
sr: Веза није била InfiniBand веза.

en: Invalid device MAC address.
sr: Неисправна МАК адреса уређаја.

en: The MACs of the device and the connection didn't match.
sr: МАК адресе уређаја и везе се нису подударале.

en: The connection was not an IP tunnel connection.
sr: Веза није била ИП тунел.

en: The connection was not a loopback connection.
sr: Веза није била повратна петље.

en: The connection was not a MAC-VLAN connection.
sr: Веза није била МАК-ВЛАН веза.

en: The connection was not a modem connection.
sr: Веза није била модемска веза.

en: The connection was not a valid modem connection.
sr: Веза није била исправна модемска веза.

en: The device is lacking capabilities required by the connection.
sr: Уређају недостају могућности које захтева веза.

en: The connection was not an OLPC Mesh connection.
sr: Веза није била OLPC Mesh веза.

en: The connection was not a ovs_bridge connection.
sr: Веза није била ovs_bridge веза.

en: The connection was not a ovs_interface connection.
sr: Веза није била ovs_interface веза.

en: The connection was not a ovs_port connection.
sr: Веза није била ovs_port веза.

en: The connection was not a team connection.
sr: Веза није била тимска веза.

en: The connection was not a tun connection.
sr: Веза није била ТУН веза.

en: The mode of the device and the connection didn't match
sr: Режим уређаја и веза се нису подударали

en: The connection was not a VLAN connection.
sr: Веза није била ВЛАН веза.

en: The VLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
sr: ВЛАН идентификатори уређаја и веза се нису подударали.

en: The hardware address of the device and the connection didn't match.
sr: Хардверска адреса уређаја и веза се нису подударали.

en: The connection was not a VRF connection.
sr: Веза није била ВРФ веза.

en: The VRF table of the device and the connection didn't match.
sr: ВРФ табела уређаја и веза се нису подударали.

en: The connection was not a VXLAN connection.
sr: Веза није била ВКСЛАН веза.

en: The VXLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
sr: ВКСЛАН идентификатори уређаја и веза се нису подударали.

en: The connection was not a Wi-Fi P2P connection.
sr: Веза није била бежична П2П веза.

en: The connection was not a Wi-Fi connection.
sr: Веза није била бежична веза.

en: The device is lacking WPA capabilities required by the connection.
sr: Уређају недостају ВПА могућности које захтева веза.

en: The device is lacking WPA2/RSN capabilities required by the connection.
sr: Уређају недостају ВПА2/РСН могућности које захтева веза.

en: The connection was not a wpan connection.
sr: Веза није била ВПАН веза.

en: Ethernet
sr: Жичана веза

en: Wi-Fi
sr: Бежична мрежа

en: Bluetooth
sr: Блутут

en: OLPC Mesh
sr: ОЛПЦ мрежа

en: Open vSwitch Interface
sr: Интерфејс Опен вСвича

en: Open vSwitch Port
sr: Опен вСвич прикључак

en: Open vSwitch Bridge
sr: Опен вСвич мост

en: WiMAX
sr: ВајМАКС

en: Mobile Broadband
sr: Мобилни интернет

en: InfiniBand
sr: Инфини банд

en: VLAN
sr: ВЛАН

en: ADSL
sr: АДСЛ

en: MACVLAN
sr: МАКВЛАН

en: VXLAN
sr: ВКСЛАН

en: GENEVE
sr: ЖЕНЕВЕ

en: IPTunnel
sr: ИП тунел

en: Tun
sr: ТУН

en: Veth
sr: Вет

en: MACsec
sr: МАКсек

en: Dummy
sr: Лажни уређај

en: PPP
sr: ППП

en: IEEE 802.15.4
sr: ИЕЕЕ 802.15.4

en: 6LoWPAN
sr: 6ЛоВПАН

en: WireGuard
sr: Вајергард

en: Wi-Fi P2P
sr: Бежични П2П

en: VRF
sr: ВРФ

en: Loopback
sr: Затворена петља

en: HSR
sr: ХСР

en: IPVLAN
sr: ИПВЛАН

note: TRANSLATORS: Unknown reason for a device state change (NMDeviceStateReason) TRANSLATORS: Unknown reason for a connection state change (NMActiveConnectionStateReason)
en: Unknown
sr: Непознато

en: Wired
sr: Жичана веза

en: PCI
sr: ПЦИ

en: USB
sr: УСБ

en: The connection was not valid: %s
sr: Веза није исправна: %s

en: The interface names of the device and the connection didn't match
sr: Називи интерфејса уређаја и везе се не подударају

en: registration failed
sr: регистрација није успела

en: No service name specified
sr: Није наведен назив услуге

en: '%s' is not valid: properties should be specified as 'key=value'
sr: „%s“ није исправно: својства треба да буду наведена као „key=value“

en: '%s' is not a valid key
sr: „%s“ није исправан кључ

en: duplicate key '%s'
sr: дупликат кључа „%s“

en: number for '%s' is out of range
sr: број за „%s“ је ван опсега

en: value for '%s' must be a number
sr: вредност за „%s“ мора бити број

en: value for '%s' must be a boolean
sr: вредност за „%s“ мора бити логичка вредност

en: missing 'name' attribute
sr: недостаје атрибут „name“

en: invalid 'name' "%s"
sr: неисправан назив „%s“

en: attribute '%s' is invalid for "%s"
sr: атрибут „%s“ је неисправан за „%s“

en: property cannot be an empty string
sr: својство не може бити празна ниска

en: property cannot be longer than 255 bytes
sr: својство не може бити дуже од 255 бајтова

en: property cannot contain any nul bytes
sr: својство не може да садржи никакве нулте бајтове

en: invalid DSCP value; allowed values are: 'CS0', 'CS4', 'CS6'
sr: неисправна DSCP вредност; дозвољене вредности су: „CS0“, „CS4“, „CS6“

en: NULL DHCP range; it should be provided as <START_IP>,<END_IP>.
sr: празан DHCP опсег; треба бити достављен као <START_IP>,<END_IP>.

en: Non-NULL range and NULL addresses detected.
sr: Откривен је непразан опсег и празне адресе.

en: Invalid DHCP range; it should be provided as <START_IP>,<END_IP>.
sr: Неисправан DHCP опсег, треба бити достављен као <START_IP>,<END_IP>.

en: Start IP has invalid length.
sr: Почетни IP има неисправну дужину.

en: Start IP is invalid.
sr: Почетни IP је неисправан.

en: End IP is invalid.
sr: Крајњи IP је неисправан.

en: Start IP should be lower than the end IP.
sr: Почетни IP треба да буде нижи од крајњег IP-а.

en: Requested range is not in any network configured on the interface.
sr: Тражени опсег није ни у једној мрежи подешеној на интерфејсу.

en: Invalid DHCP lease time value; it should be either default or a positive number between %u and %u or %s.
sr: Неисправна вредност времена DHCP закупа, треба да буде или подразумевана или позитиван број између %u и %u или %s.

en: the string is empty
sr: ниска је празна

en: the DNS-over-TLS server name is empty
sr: назив DNS-over-TLS сервера је празан

en: "%s" is not a valid IP address or a supported URI
sr: „%s“ није исправна IP адреса или подржани URI

en: unterminated square bracket
sr: незатворена угласта заграда

en: the interface name is too long
sr: назив интерфејса је предугачак

en: "%s" is not a valid port number
sr: „%s“ није исправан број порта

en: IPv6 addresses must be enclosed in square brackets
sr: IPv6 адресе морају бити унутар угластих заграда

en: "%s" is not a valid IP address
sr: „%s“ није исправна ИП адреса

en: the server name is only supported for DNS-over-TLS
sr: назив сервера је подржан само за ДНС-преко-ТЛС-а

en: the scope-id is only supported for IPv6 link-local addresses
sr: scope-id је подржан само за ИПв6 адресе локалне везе

en: missing key
sr: недостаје кључ

en: key is too long
sr: кључ је предуг

en: key must be UTF8
sr: кључ мора бити UTF-8

en: key contains invalid characters
sr: кључ садржи неисправне знакове

en: value is missing
sr: вредност недостаје

en: value is too large
sr: вредност је превелика

en: value is not valid UTF8
sr: вредност није исправан UTF-8

en: the following gateways are not directly reachable from any configured address or route: %s. NetworkManager currently adds on-link routes for them automatically, but this will change in the future. Consider adding addresses or routes whose subnets cover these gateways
sr: следећи мрежни пролази нису директно доступни са било које подешене адресе или руте: %s. Управник мреже тренутно аутоматски додаје руте на вези за њих, али ће се то променити у будућности. Размотрите додавање адреса или рута чије подмреже покривају ове мрежне пролазе

en: wrong type; should be a list of strings.
sr: погрешна врста; треба бити списак ниски.

en: unknown setting name
sr: непознат назив подешавања

en: duplicate setting name
sr: дуплиран назив подешавања

en: has an invalid UUID
sr: има неисправан UUID

en: has a UUID that requires normalization
sr: има UUID који захтева нормализацију

en: has duplicate UUIDs
sr: има дуплиране UUID-ове

en: setting not found
sr: подешавање није пронађено

en: setting is required for non-port connections
sr: поставка је обавезна за везе које нису прикључници

en: setting not allowed in port connection
sr: поставка није дозвољена у вези прикључника

en: Unexpected failure to normalize the connection
sr: Неочекивани неуспех при нормализацији везе

en: Unexpected failure to verify the connection
sr: Неочекивани неуспех при провери везе

en: unexpected uuid %s instead of %s
sr: неочекивани ЈУИБ %s уместо %s

en: property is missing
sr: својство недостаје

en: IP Tunnel
sr: ИП тунел

en: TUN/TAP
sr: ТУН/ТАП

en: Value cannot be interpreted as a list of numbers.
sr: Вредност се не може протумачити као списак бројева.

en: value is not an integer in range [%lld, %lld]
sr: вредност није цео број у опсегу [%lld, %lld]

en: ignoring missing number
sr: занемарујем недостајући број

en: ignoring invalid number '%s'
sr: занемарујем неисправан број „%s“

en: ignoring invalid %s address: %s
sr: занемарујем неисправну %s адресу: %s

en: ignoring invalid gateway '%s' for %s route
sr: занемарујем неисправан мрежни пролаз „%s“ за %s руту

en: ignoring invalid %s route: %s
sr: занемарујем неисправну %s руту: %s

en: unexpected character '%c' for address %s: '%s' (position %td)
sr: неочекивани знак „%c“ за адресу %s: „%s“ (положај %td)

en: unexpected character '%c' for %s: '%s' (position %td)
sr: неочекивани знак „%c“ за %s: „%s“ (положај %td)

en: unexpected character '%c' in prefix length for %s: '%s' (position %td)
sr: неочекивани знак „%c“ у дужини префикса за %s: „%s“ (положај %td)

en: garbage at the end of value %s: '%s'
sr: смеће на крају вредности %s: „%s“

en: deprecated semicolon at the end of value %s: '%s'
sr: застарела тачка-зарез на крају вредности %s: „%s“

en: invalid prefix length for %s '%s', defaulting to %d
sr: неисправна дужина префикса за %s „%s“, подразумевам %d

en: missing prefix length for %s '%s', defaulting to %d
sr: недостаје дужина префикса за %s „%s“, подразумевам %d

en: ignoring gateway "%s" from "address*" keys because the "gateway" key is set
sr: занемарујем мрежни пролаз „%s“ из кључева „address*“ јер је постављен кључ „gateway“

en: invalid value for "%s": %s
sr: неисправна вредност за „%s“: %s

en: ignoring invalid DNS server IPv%c address '%s': %s
sr: занемарујем неисправну ИПв%c адресу ДНС сервера „%s“: %s

en: normalizing invalid separator ',' or ' ' in DNS search value '%s', only ';' will be valid separators in keyfiles in the future
sr: нормализујем неисправан раздвајач „,“ или „ “ у вредности ДНС претраге „%s“, само ће „;“ бити важећи раздвајачи у датотекама кључева у будућности

en: invalid option '%s', use one of [%s]
sr: неисправна опција „%s“, користите једну од [%s]

en: ignoring invalid MAC address
sr: занемарујем неисправну МАК адресу

en: ignoring invalid bond option %s%s%s = %s%s%s: %s
sr: занемарујем неисправну опцију споја %s%s%s = %s%s%s: %s

en: ignoring invalid SSID
sr: занемарујем неисправан ССИД

en: ignoring invalid raw password
sr: занемарујем неисправну обичну лозинку

en: invalid key/cert value
sr: неисправна вредност кључа/уверења

en: invalid key/cert value path "%s"
sr: неисправна путања вредности кључа/уверења „%s“

en: certificate or key file '%s' does not exist
sr: датотека уверења или кључа „%s“ не постоји

en: invalid PKCS#11 URI "%s"
sr: неисправан ПКЦС#11 УРИ „%s“

en: invalid key/cert value data:;base64, is not base64
sr: неисправни подаци вредности кључа/уверења:;base64, није base64

en: invalid key/cert value data:;base64,file://
sr: неисправна вредност кључа/уверења data:;base64,file://

en: invalid key/cert value is not a valid blob
sr: неисправна вредност кључа/уверења није исправна бинарна вредност

en: invalid parity value '%s'
sr: неисправна вредност парности „%s“

en: invalid setting: %s
sr: неисправно подешавање: %s

en: ignoring invalid team configuration: %s
sr: занемарујем неисправно подешавање тима: %s

en: invalid qdisc: %s
sr: неисправан qdisc: %s

en: invalid tfilter: %s
sr: неисправан tfilter: %s

en: error loading setting value: %s
sr: грешка при учитавању вредности подешавања: %s

en: value cannot be interpreted as integer
sr: вредност се не може протумачити као цео број

en: ignoring invalid byte element '%u' (not between 0 and 255 inclusive)
sr: занемарујем неисправан бајт елемент „%u“ (није између 0 и 255 укључиво)

en: invalid value for '%s.dhcp-send-hostname'
sr: неисправна вредност за „%s.dhcp-send-hostname“

en: invalid value for '%s.dhcp-send-hostname-deprecated'
sr: неисправна вредност за „%s.dhcp-send-hostname-deprecated“

en: invalid setting name '%s'
sr: неисправан назив подешавања „%s“

en: invalid key '%s.%s'
sr: неисправан кључ „%s.%s“

en: key '%s.%s' is not boolean
sr: кључ „%s.%s“ није логичка вредност

en: key '%s.%s' is not a uint32
sr: кључ „%s.%s“ није uint32

en: invalid peer public key in section '%s'
sr: неисправан јавни кључ парњака у одељку „%s“

en: key '%s.%s' is not a valid 256 bit key in base64 encoding
sr: кључ „%s.%s“ није исправан 256-битни кључ у base64 кодирању

en: key '%s.%s' is not a valid secret flag
sr: кључ „%s.%s“ није исправна заставица тајне

en: key '%s.%s' is not a integer in range 0 to 2^32
sr: кључ „%s.%s“ није цео број у опсегу од 0 до 2^32

en: key '%s.%s' is not a valid endpoint
sr: кључ „%s.%s“ није исправна крајња тачка

en: key '%s.%s' has invalid allowed-ips
sr: кључ „%s.%s“ има неисправне дозвољене ИП-ове

en: peer '%s' is invalid: %s
sr: парњак „%s“ је неисправан: %s

en: unsupported option "%s.%s" of variant type %s
sr: неподржана опција „%s.%s“ варијанте врсте %s

en: property is not specified
sr: својство није наведено

en: '%s' value doesn't match '%s=%s'
sr: вредност „%s“ се не поклапа са „%s=%s“

en: '%s' is neither an UUID nor an interface name
sr: „%s“ није ни УУИД ни назив интерфејса

en: binary data missing
sr: недостају бинарни подаци

en: URI not NUL terminated
sr: УРИ није завршен са NUL

en: URI is empty
sr: УРИ је празан

en: URI is not valid UTF-8
sr: УРИ није исправан УТФ-8

en: data missing
sr: недостају подаци

en: certificate is invalid: %s
sr: уверење је неисправно: %s

en: certificate detected as invalid scheme
sr: уверење је откривено као неисправна шема

en: CA certificate must be in X.509 format
sr: ЦА уверење мора бити у формату X.509

en: invalid certificate format
sr: неисправан формат уверења

en: password is not supported when certificate is not on a PKCS#11 token
sr: лозинка није подржана када уверење није на PKCS#11 токену

en: property is empty
sr: својство је празно

en: has to match '%s' property for PKCS#12
sr: мора да се поклапа са својством „%s“ за PKCS#12

en: exactly one property must be set
sr: мора бити постављено тачно једно својство

en: can be enabled only on Ethernet connections
sr: може бити омогућено само на жичаним (Ethernet) везама

en: property is invalid
sr: својство је неисправно

en: '%s' is not a valid value for the property
sr: „%s“ није исправна вредност за својство

en: invalid auth flags: '%d' contains unknown flags
sr: неисправне заставице аутентификације: „%d“ садржи непознате заставице

en: invalid auth flags: both enable and disable are set for the same TLS version
sr: неисправне заставице аутентификације: и омогућавање и онемогућавање су постављени за исту ТЛС верзију

en: '%s' connection requires '%s' or '%s' setting
sr: веза „%s“ захтева подешавање „%s“ или „%s“

en: '%s' connection requires '%s' setting
sr: веза „%s“ захтева подешавање „%s“

en: missing setting
sr: недостаје подешавање

en: A connection with a '%s' setting must have the port-type set to '%s'. Instead it is '%s'
sr: веза са подешавањем „%s“ мора имати врсту прикључника постављену на „%s“. Уместо тога је „%s“

en: '%s' option is empty
sr: опција „%s“ је празна

en: '%s' is not a valid %s address for '%s' option
sr: „%s“ није исправна %s адреса за опцију „%s“

en: missing option name
sr: недостаје назив опције

en: invalid option '%s'
sr: неисправна опција „%s“

en: invalid value '%s' for option '%s'
sr: неисправна вредност „%s“ за опцију „%s“

en: mandatory option '%s' is missing
sr: недостаје обавезна опција „%s“

en: '%s' is not a valid value for '%s'
sr: „%s“ није исправна вредност за „%s“

en: '%s=%s' is incompatible with '%s > 0'
sr: „%s=%s“ је несагласно са „%s > 0“

en: '%s' is not valid for the '%s' option: %s
sr: „%s“ није исправно за опцију „%s“: %s

en: '%s' option is only valid for '%s=%s'
sr: опција „%s“ је исправна само за „%s=%s“

en: '%s=%s' is not a valid configuration for '%s'
sr: „%s=%s“ није исправно подешавање за „%s“

en: '%s' option requires '%s' option to be enabled
sr: опција „%s“ захтева да опција „%s“ буде омогућена

en: '%s' option needs to be a value multiple of '%s' value
sr: опција „%s“ мора бити вредност која је умножак вредности „%s“

en: '%s' option requires '%s' or '%s'option to be set
sr: опција „%s“ захтева да опција „%s“ или „%s“ буде постављена

en: '%s' option requires '%s' option to be set
sr: опција „%s“ захтева да опција „%s“ буде постављена

en: '%s' option is only valid with mode '%s'
sr: Опција „%s“ је исправна само уз режим „%s“

en: '%s' and '%s' cannot have different values
sr: „%s“ и „%s“ не могу имати различите вредности

en: %s requires bond mode "%s"
sr: %s захтева режим везивања „%s“

en: %s requires xmit_hash_policy "vlan+srcmac"
sr: %s захтева „xmit_hash_policy“ „vlan+srcmac“

en: '%s' option should be string
sr: Опција „%s“ би требало да буде ниска

en: '%s' option is not valid with mode '%s'
sr: Опција „%s“ није исправна уз режим „%s“

en: value '%d' is out of range <%d-%d>
sr: вредност „%d“ је изван опсега <%d-%d>

en: is not a valid MAC address
sr: није исправна МАК адреса

en: the mask can't contain bits 0 (STP), 1 (MAC) or 2 (LACP)
sr: маска не може да садржи битове 0 (STP), 1 (MAC) или 2 (LACP)

en: is not a valid link local MAC address
sr: није исправна локална МАК адреса везе

en: is not a valid VLAN filtering protocol
sr: није исправан протокол за ВЛАН филтрирање

en: is not a valid option
sr: није исправна опција

en: '%s' option must be a power of 2
sr: Опција „%s“ мора бити степен двојке

en: bridge connection should have a ethernet setting as well
sr: веза моста би требало да има и подешавање жичане мреже

en: setting required for connection of type '%s'
sr: поставка је потребна за везу врсте „%s“

en: Unknown port type '%s'
sr: Непозната врста прикључка „%s“

en: Slave connections need a valid '%s' property
sr: Подређеним везама је потребно исправно својство „%s“

en: Cannot set '%s' without '%s'
sr: Не могу да поставим „%s“ без „%s“

en: '%s' is not a valid UUID
sr: „%s“ није исправан УУИД

en: connection type '%s' is not valid
sr: врста везе „%s“ није исправна

en: '%s' connections must be attached as port to '%s', not '%s'
sr: „%s“ везе морају бити прикачене као прикључак на „%s“, а не на „%s“

en: metered value %d is not valid
sr: мерена вредност %d није исправна

en: value %d is not valid
sr: вредност %d није исправна

en: "disabled" flag cannot be combined with other MPTCP flags
sr: заставица „disabled“ (онемогућено) се не може комбиновати са другим MPTCP заставицама

en: cannot set both "signal" and "fullmesh" MPTCP flags
sr: не могу се поставити обе MPTCP заставице „signal“ и „fullmesh“

en: value %u is not a valid combination of MPTCP flags
sr: вредност %u није исправна комбинација MPTCP заставица

en: DHCP option cannot be longer than 255 characters
sr: DHCP опција не може бити дужа од 255 знакова

en: MUD URL is not a valid URL
sr: MUD URL није исправан URL

en: invalid permissions not in format "user:$UNAME[:]"
sr: неисправна овлашћења нису у формату „user:$UNAME[:]“

en: can only be set if %s.%s is set
sr: може се поставити само ако је постављено %s.%s

en: is incompatible with '%s'
sr: није сагласно са „%s“

en: contains IPv4 address '%s', %s.%s cannot be 'disabled'
sr: садржи IPv4 адресу „%s“, %s.%s не може бити „disabled“ (онемогућено)

en: contains IPv4 address '%s', %s.%s cannot be 'true'
sr: садржи IPv4 адресу „%s“, %s.%s не може бити „true“ (тачно)

en: contains IPv4 address '%s', %s.%s must be set to 'false' explicitly
sr: садржи IPv4 адресу „%s“, %s.%s мора бити изричито постављено на „false“ (нетачно)

en: contains IPv6 address '%s', %s.%s cannot be '%s'
sr: садржи IPv6 адресу „%s“, %s.%s не може бити „%s“

en: contains IPv6 address '%s', %s.%s cannot be 'true'
sr: садржи IPv6 адресу „%s“, %s.%s не може бити „true“ (тачно)

en: contains IPv6 address '%s', %s.%s must be set to 'false' explicitly
sr: садржи IPv6 адресу „%s“, %s.%s мора бити изричито постављено на „false“ (нетачно)

en: has an invalid IP address '%s'
sr: има неисправну IP адресу „%s“

en: property type should be set to '%s'
sr: врста својства треба да буде постављена на „%s“

en: port-type '%s' requires a '%s' setting in the connection
sr: врста прикључка „%s“ захтева подешавање „%s“ у вези

en: Detect a port connection with '%s' set and a port type '%s'. '%s' should be set to '%s'
sr: Откривена је веза прикључника са подешеним „%s“ и врстом прикључника „%s“. „%s“ треба бити подешено на „%s“

en: A port connection with '%s' set to '%s' cannot have a '%s' setting
sr: Веза прикључника са „%s“ подешеним на „%s“ не може имати подешавање „%s“

en: UUID needs normalization
sr: УУИД захтева нормализацију

en: has duplicate addresses
sr: има дуплиране адресе

en: read-only is deprecated and not settable for the user
sr: „само-за-читање“ је застарело и корисник га не може подесити

en: flags invalid
sr: заставице су неисправне

en: flags invalid - disabled
sr: заставице су неисправне - онемогућено

en: property invalid (not enabled)
sr: својство је неисправно (није омогућено)

en: element invalid
sr: елемент је неисправан

en: sum not 100%
sr: збир није 100%

en: property invalid
sr: својство је неисправно

en: unsupported ethtool setting
sr: неподржано ethtool подешавање

en: setting has invalid variant type
sr: подешавање има неисправну врсту варијанте

en: coalesce option must be either 0 or 1
sr: опција спајања (coalesce) мора бити или 0 или 1

en: pause-autoneg cannot be enabled when setting rx/tx options
sr: pause-autoneg не може бити омогућено када се подешавају rx/tx опције

en: '%s' is not valid FEC modes, valid modes are combinations of %s
sr: „%s“ нису исправни FEC режими, исправни режими су комбинације %s

en: unknown ethtool option '%s'
sr: непозната ethtool опција „%s“

en: the property is required when %s.%s is set
sr: својство је обавезно када је подешено %s.%s

en: property is required
sr: својство је потребно

en: '%s' is not a valid IP address
sr: „%s“ није исправна ИП адреса

en: property value is empty
sr: вредност својства је празна

en: property value is too long (>64)
sr: вредност својства је предуга (>64)

en: '%s' contains invalid char(s) (use [A-Za-z._-])
sr: „%s“ садржи неисправне знаке (користите [A-Za-z._-])

en: '%s' length is invalid (should be 5 or 6 digits)
sr: дужина за „%s“ је неисправна (треба да има 5 или 6 цифара)

en: '%s' is not a number
sr: „%s“ није број

en: property is empty or wrong size
sr: својство је празно или погрешне величине

en: property must contain only digits
sr: својство мора садржати само цифре

en: can't be enabled when manual configuration is present
sr: не може бити омогућено када је присутно ручно подешавање

en: '%s' is not a valid interface name
sr: „%s“ није исправан назив интерфејса

en: HSR protocol cannot be configured for PRP interfaces
sr: HSR протокол се не може подесити за PRP интерфејса

en: Must specify a P_Key if specifying parent
sr: Морате одредити P_Key ако одређујете надређено прочеље

en: InfiniBand P_Key connection did not specify parent interface name
sr: InfiniBand P_Key веза није одредила назив надређеног интерфејса

en: the values 0 and 0x8000 are not allowed
sr: вредности 0 и 0x8000 нису дозвољене

en: interface name of software infiniband device must be '%s' or unset (instead it is '%s')
sr: назив интерфејса софтверског InfiniBand уређаја мора бити „%s“ или непостављен (уместо тога је „%s“)

en: interface name of software infiniband device with MAC address must be unset (instead it is '%s')
sr: назив интерфејса софтверског InfiniBand уређаја са MAC адресом мора бити непостављен (уместо тога је „%s“)

en: mtu can be at most %u but it is %u
sr: mtu може бити највише %u али је %u

en: Missing IPv4 address
sr: Недостаје IPv4 адреса

en: Missing IPv6 address
sr: Недостаје IPv6 адреса

en: Invalid IPv4 address '%s'
sr: Неисправна IPv4 адреса „%s“

en: Invalid IPv6 address '%s'
sr: Неисправна IPv6 адреса „%s“

en: Invalid IPv4 address prefix '%u'
sr: Неисправан префикс ИПв4 адресе „%u“

en: Invalid IPv6 address prefix '%u'
sr: Неисправан префикс ИПв6 адресе „%u“

en: Invalid routing metric '%s'
sr: Неисправна метрика рутирања „%s“

en: unknown attribute
sr: непознати атрибут

en: invalid attribute type '%s'
sr: неисправна врста атрибута „%s“

en: attribute is not valid for a IPv4 route
sr: атрибут није исправан за ИПв4 руту

en: attribute is not valid for a IPv6 route
sr: атрибут није исправан за ИПв6 руту

en: '%s' is not a valid IPv4 address
sr: „%s“ није исправна ИПв4 адреса

en: '%s' is not a valid IPv6 address
sr: „%s“ није исправна ИПв6 адреса

en: invalid prefix %s
sr: неисправан префикс %s

en: %s is not a valid route type
sr: %s није исправна врста руте

en: route weight cannot be larger than 256
sr: тежина руте не може бити већа од 256

en: route scope is invalid for local route
sr: опсег руте је неисправан за локалну руту

en: a %s route cannot have a next-hop
sr: %s рута не може имати следећи скок

en: a %s route cannot have a ECMP multi-hop "weight"
sr: %s рута не може имати ЕЦМП вишескочну „тежину“

en: missing priority
sr: недостаје приоритет

en: missing table
sr: недостаје табела

en: invalid action type
sr: неисправна врста радње

en: has from/src but the prefix-length is zero
sr: има from/src али је дужина префикса нула

en: missing from/src for a non zero prefix-length
sr: недостаје from/src за дужину префикса која није нула

en: invalid from/src
sr: неисправан „from/src“

en: invalid prefix length for from/src
sr: неисправна дужина префикса за „from/src“

en: has to/dst but the prefix-length is zero
sr: има „to/dst“ али је дужина префикса нула

en: missing to/dst for a non zero prefix-length
sr: недостаје „to/dst“ за дужину префикса која није нула

en: invalid to/dst
sr: неисправан „to/dst“

en: invalid prefix length for to/dst
sr: неисправна дужина префикса за „to/dst“

en: invalid iifname
sr: неисправан „iifname“

en: invalid oifname
sr: неисправан „oifname“

en: invalid source port range
sr: неисправан опсег изворног прикључника

en: invalid destination port range
sr: неисправан опсег одредишног прикључника

en: suppress_prefixlength out of range
sr: „suppress_prefixlength“ је ван опсега

en: suppress_prefixlength is only allowed with the to-table action
sr: „suppress_prefixlength“ је дозвољен само уз радњу „to-table“

en: invalid key "%s"
sr: неисправан кључ „%s“

en: duplicate key %s
sr: дупликат кључа „%s“

en: invalid variant type '%s' for "%s"
sr: неисправна врста варијанте „%s“ за „%s“

en: missing "family"
sr: недостаје „family“

en: invalid "family"
sr: неисправан „family“

en: "uid-range-start" is greater than "uid-range-end"
sr: „uid-range-start“ је веће од „uid-range-end“

en: Unsupported to-string-flags argument
sr: Неподржан аргумент за „to-string-flags“

en: Unsupported extra-argument
sr: Неподржан додатни аргумент

en: unsupported key "%s"
sr: неподржан кључ „%s“

en: duplicate key "%s"
sr: дупликат кључа „%s“

en: invalid value for "%s"
sr: неисправна вредност за „%s“

en: empty text does not describe a rule
sr: празан текст не описује правило

en: missing argument for "%s"
sr: недостаје аргумент за „%s“

en: invalid "from" part
sr: неисправан део „from“

en: invalid "to" part
sr: неисправан део „to“

en: cannot detect address family for rule
sr: не могу да откријем породицу адреса за правило

en: rule is invalid: %s
sr: правило је неисправно: %s

en: invalid address family
sr: неисправна породица адреса

en: rule #%u is invalid: %s
sr: правило бр. %u је неисправно: %s

en: %u. DNS server address is invalid: %s
sr: %u. адреса ДНС сервера је неисправна: %s

en: DNS search domain '%s' is invalid
sr: ДНС домен претраге „%s“ је неисправан

en: %d. IP address is invalid
sr: %d. ИП адреса је неисправна

en: %d. IP address has 'label' property with invalid type
sr: %d. ИП адреса има својство „label“ са неисправном врстом

en: %d. IP address has invalid label '%s'
sr: %d. ИП адреса има неисправан натпис „%s“

en: gateway cannot be set if there are no addresses configured
sr: мрежни пролаз се не може поставити ако нису подешене адресе

en: gateway is invalid
sr: мрежни пролаз је неисправан

en: %d. route is invalid
sr: %d. рута је неисправна

en: invalid attribute: %s
sr: неисправан атрибут: %s

en: %u. rule has wrong address-family
sr: %u. правило има погрешну породицу адреса

en: %u. rule is invalid: %s
sr: %u. правило је неисправно: %s

en: '%s' is not a valid IAID
sr: „%s“ није исправан ИАИД

en: the property cannot be set when '%s' is disabled
sr: својство се не може поставити када је „%s“ онемогућено

en: the property is currently supported only for DHCPv4
sr: својство је тренутно подржано само за DHCPv4

en: '%s' is not a valid IP or subnet
sr: „%s“ није исправна ИП адреса или подмрежа

en: a gateway is incompatible with '%s'
sr: мрежни пролаз је неусаглашен са „%s“

en: the value is inconsistent with '%s'
sr: вредност је недоследна са „%s“

en: '%d' is not a valid tunnel mode
sr: „%d“ није исправан режим тунела

en: '%s' is not a valid IPv%c address
sr: „%s“ није исправна IPv%c адреса

en: tunnel keys can only be specified for GRE and VTI tunnels
sr: кључеви тунела се могу навести само за GRE и VTI тунеле

en: '%s' is not a valid tunnel key
sr: „%s“ није исправан кључ тунела

en: a fixed TTL is allowed only when path MTU discovery is enabled
sr: фиксно ТТЛ време је дозвољено само када је омогућено откривање МТУ путање

en: some flags are invalid for the select mode: %s
sr: неке заставице су неисправне за изабрани режим: %s

en: can be set only on VTI tunnels
sr: може се поставити само на VTI тунелима

en: wired setting not allowed for mode %s
sr: жичано подешавање није дозвољено за режим %s

en: property is not specified and neither is '%s:%s'
sr: својство није наведено, као ни „%s:%s“

en: unsupported mode %u
sr: неподржани режим %u

en: private and VEPA cannot be enabled at the same time
sr: „private“ и „VEPA“ не могу бити омогућени у исто време

en: method '%s' requires at least an address, a route, or CLAT set to 'force'
sr: начин „%s“ захтева барем адресу, руту или CLAT постављен на „force“

en: this property is not allowed for '%s=%s'
sr: ово својство није дозвољено за „%s=%s“

en: cannot enable ipv4.link-local with ipv4.method=disabled
sr: не може се омогућити „ipv4.link-local“ уз „ipv4.method=disabled“

en: cannot disable ipv4.link-local with ipv4.method=link-local
sr: не може се онемогућити „ipv4.link-local“ уз „ipv4.method=link-local“

en: '%s' is not a valid FQDN
sr: „%s“ није исправан ФКДН

en: property cannot be set when dhcp-hostname is also set
sr: својство се не може поставити када је такође постављено „dhcp-hostname“

en: FQDN flags requires a FQDN set
sr: ФКДН заставице захтевају постављен ФКДН

en: multiple addresses are not allowed for '%s=%s'
sr: више адреса није дозвољено за „%s=%s“

en: property should be TRUE when method is set to disabled
sr: својство треба бити „ТАЧНО“ када је метод постављен на „онемогућено“

en: method '%s' requires at least an address or a route
sr: метода „%s“ захтева барем адресу или руту

en: value is not a valid token
sr: вредност није исправна скупина

en: only makes sense with EUI64 address generation mode
sr: има смисла само уз ЕУИ64 режим стварања адреса

en: invalid DUID
sr: неисправан ДУИД

en: must be a valid IPv6 address with prefix
sr: мора бити исправна ИПв6 адреса са префиксом

en: DHCP DSCP is not supported for IPv6
sr: ДХЦП ДСЦП није подржан за ИПв6

en: Shared DHCP range is not supported for IPv6
sr: Дељени ДХЦП опсег није подржан за ИПв6

en: Shared DHCP lease time is not supported for IPv6
sr: Дељено ДХЦП време закупа није подржано за ИПв6

en: token is not in canonical form
sr: скупина није у канонском облику

en: property should be TRUE when method is set to ignore or disabled
sr: својство треба да буде ТАЧНО када је метод постављен на занемаривање или онемогућено

en: ipv4 method "%s" is not supported for loopback
sr: ипв4 метод „%s“ није подржан за затворену петљу

en: ipv4.link-local cannot be enabled for loopback
sr: „ipv4.link-local“ не може бити омогућено за затворену петљу

en: ipv6 method "%s" is not supported for loopback
sr: ипв6 метод „%s“ није подржан за повратну петљу

en: a loopback profile cannot be a port
sr: профил повратне петље не може бити прикључник

en: the key is empty
sr: кључ је празан

en: the key must be %d characters
sr: кључ мора имати %d знакова

en: the key must have an even number of characters between 2 and 64
sr: кључ мора имати паран број знакова између 2 и 64

en: the key contains non-hexadecimal characters
sr: кључ садржи не-хексадецималне знакове

en: EAP key management requires '%s' setting presence
sr: ЕАП управљање кључевима захтева присуство подешавања „%s“

en: must be either psk (0) or eap (1)
sr: мора бити или пск (0) или еап (1)

en: only valid for psk mode
sr: важи само за пск режим

en: non promiscuous operation is allowed only in passthru mode
sr: не-промискуитетна радња је дозвољена само у режиму пропуштања

en: is empty
sr: је празно

en: SSID length is out of range <1-32> bytes
sr: дужина ССИД-а је изван опсега <1–32> бајта

en: '%d' is not a valid channel
sr: „%d“ није исправан канал

en: A connection with a '%s' setting must not have a controller.
sr: Веза са подешавањем „%s“ не сме имати контролер.

en: '%s' is not allowed in fail_mode
sr: „%s“ није дозвољено у режиму неуспеха (fail_mode)

en: must be a power of two
sr: мора бити степен двојке

en: key cannot start with "NM."
sr: кључ не може почети са „NM.“

en: OVS %s can only be added to a profile of type OVS bridge/port/interface or to OVS system interface
sr: OVS %s се може додати само профилу врсте OVS мост/прикључник/интерфејс или OVS системском интерфејсу

en: invalid key "%s": %s
sr: неисправан кључ „%s“: %s

en: maximum number of entries reached (%u instead of %u)
sr: достигнут је највећи број уноса (%u уместо %u)

en: '%s' is not a valid interface type
sr: „%s“ није исправна врста интерфејса

en: A connection with a '%s' setting needs connection.type explicitly set
sr: Вези са подешавањем „%s“ је потребно изричито постављена врста везе (connection.type)

en: A connection of type '%s' cannot have ovs-interface.type "system"
sr: Веза врсте „%s“ не може имати ovs-interface.type „system“

en: A connection of type '%s' cannot have an ovs-interface.type "%s"
sr: Веза врсте „%s“ не може имати ovs-interface.type „%s“

en: A connection can not have both '%s' and '%s' settings at the same time
sr: Веза не може имати и „%s“ и „%s“ подешавања у исто време

en: A connection with '%s' setting must be of connection.type "ovs-interface" but is "%s"
sr: Веза са подешавањем „%s“ мора бити врсте „ovs-interface“, али је „%s“

en: A connection with '%s' setting needs to be of '%s' interface type, not '%s'
sr: Веза са подешавањем „%s“ мора бити врсте уређаја „%s“, а не „%s“

en: A connection with ovs-interface.type '%s' setting a 'ovs-patch' setting
sr: Веза са ovs-interface.type „%s“ подешава „ovs-patch“ подешавање

en: Missing ovs interface setting
sr: Недостаје подешавање ovs уређаја

en: Missing ovs interface type
sr: Недостаје врста ovs уређаја

en: A connection with a '%s' setting must have a controller.
sr: Веза са подешавањем „%s“ мора имати управљач.

en: VLANs must be between 0 and 4095
sr: ВЛАН-ови морају бити између 0 и 4095

en: duplicate VLAN %u
sr: дупликат ВЛАН-а %u

en: VLANs %u and %u are not sorted in ascending order
sr: ВЛАН-ови %u и %u нису поређани узлазно

en: '%s' is not allowed in vlan_mode
sr: „%s“ није дозвољено у vlan_mode

en: the tag id must be in range 0-4094 but is %u
sr: иб ознаке мора бити у опсегу 0-4094, али је %u

en: '%s' is not allowed in lacp
sr: „%s“ није дозвољено у lacp

en: '%s' is not allowed in bond_mode
sr: „%s“ није дозвољено у bond_mode

en: '%d' is out of valid range <128-16384>
sr: „%d“ је изван важећег опсега <128-16384>

en: setting this property requires non-zero '%s' property
sr: постављање овог својства захтева не-нулто својство „%s“

en: invalid proxy method
sr: неисправан метод посредника

en: this property is not allowed for method none
sr: ово својство није дозвољено за метод „none“ (ништа)

en: the script is too large
sr: скрипта је превелика

en: the script is not valid utf8
sr: скрипта није исправан UTF-8

en: the script lacks FindProxyForURL function
sr: скрипти недостаје функција „FindProxyForURL“

en: '%s' is not a valid MAC address
sr: „%s“ није исправна MAC адреса

en: VF with index %u, but the total number of VFs is %u
sr: VF са индексом %u, али је укупан број VF-ова %u

en: invalid VF %u: %s
sr: неисправан VF %u: %s

en: duplicate VF index %u
sr: дупликат индекса VF %u

en: VFs %d and %d are not sorted by ascending index
sr: VF-ови %d и %d нису поређани по растућем индексу

en: kind is missing
sr: врста недостаје

en: '%s' is not a valid kind
sr: „%s“ није исправна врста

en: parent handle missing
sr: недостаје родитељска ручка

en: there are duplicate TC qdiscs
sr: постоје дупликати TC qdisc-ова

en: there are duplicate TC filters
sr: постоје дупликати TC филтера

en: %s is out of range [0, %d]
sr: %s је изван опсега [0, %d]

en: Missing target-host in nsna_ping link watcher
sr: Недостаје target-host у „nsna_ping“ посматрачу везе

en: target-host '%s' contains invalid characters
sr: циљни домаћин „%s“ садржи неисправне знакове

en: Missing %s in arp_ping link watcher
sr: Недостаје %s у „arp_ping“ посматрачу везе

en: source-host '%s' contains invalid characters
sr: изворни домаћин „%s“ садржи неисправне знакове

en: vlanid is out of range [-1, 4094]
sr: „vlanid“ је изван опсега [-1, 4094]

en: '%u': invalid mode
sr: „%u“: неисправан режим

en: '%s': invalid user ID
sr: „%s“: неисправан ИБ корисника

en: '%s': invalid group ID
sr: „%s“: неисправан ИБ групе

en: key requires a '.' for a namespace
sr: кључ захтева „.“ за именски простор

en: key cannot contain ".."
sr: кључ не може да садржи „..“

en: maximum number of user data entries reached
sr: достигнут је највећи број уноса корисничких података

en: maximum number of user data entries reached (%u instead of %u)
sr: достигнут је највећи број уноса корисничких података (%u уместо %u)

en: the vlan id must be in range 0-4094 but is %u
sr: влан ид мора бити у опсегу 0–4094, али је %u

en: flags are invalid
sr: опције су неисправне

en: invalid VLAN protocol %s: must be '802.1Q' or '802.1ad'
sr: неисправан ВЛАН протокол „%s“: мора бити „802.1Q“ или „802.1ad“

en: vlan setting should have a ethernet setting as well
sr: влан подешавање треба да има и подешавање жичане везе

en: cannot set connection.multi-connect for VPN setting
sr: не могу да поставим „connection.multi-connect“ за ВПН подешавање

en: setting contained a secret with an empty name
sr: подешавање садржи тајну са празним називом

en: not a secret property
sr: није својство тајне

en: secret is not of correct type
sr: тајна није исправне врсте

en: secret name cannot be empty
sr: назив тајне не може бити празан

en: secret flags property not found
sr: својство тајних опција није пронађено

en: table cannot be zero
sr: табела не може бити нула

en: '%s' is not a valid IP%s address
sr: „%s“ није исправна ИП%s адреса

en: %d is greater than local port max %d
sr: %d је веће од локалног највећег прикључника %d

en: '%s' is not a valid Ethernet port value
sr: „%s“ није исправна вредност за жичани прикључник

en: '%s' is not a valid duplex value
sr: „%s“ није исправна вредност за дуплекс

en: invalid key '%s'
sr: неисправан кључ „%s“

en: invalid value for key '%s'
sr: неисправна вредност за кључ „%s“

en: Wake-on-LAN mode 'default' and 'ignore' are exclusive flags
sr: режими „Wake-on-LAN“ „default“ и „ignore“ су искључиве заставице

en: Wake-on-LAN password can only be used with magic packet mode
sr: лозинка за „Wake-on-LAN“ се може користити само уз режим магичног пакета

en: both speed and duplex should have a valid value or both should be unset
sr: и брзина и дуплекс треба да имају исправну вредност или оба треба да буду непостављена

en: both speed and duplex are required for static link configuration
sr: и брзина и дуплекс су потребни за статичко подешавање везе

en: missing public-key for peer
sr: недостаје јавни кључ за парњака

en: invalid public-key for peer
sr: неисправан јавни кључ за парњака

en: invalid preshared-key for peer
sr: неисправан претходно дељени кључ за парњака

en: invalid endpoint for peer
sr: неисправна крајња тачка за парњака

en: invalid IP address "%s" for allowed-ip of peer
sr: неисправна ИП адреса „%s“ за дозвољене ИП адресе парњака

en: invalid preshared-key-flags for peer
sr: неисправне заставице претходно дељеног кључа за парњака

en: peer #%u has no public-key
sr: парњак бр. %u нема јавни кључ

en: peer #%u has invalid public-key
sr: парњак бр. %u има неисправан јавни кључ

en: peer #%u has invalid endpoint
sr: парњак бр. %u има неисправну крајњу тачку

en: peer #%u has invalid allowed-ips setting
sr: парњак бр. %u има неисправно подешавање дозвољених ИП адреса

en: peer #%u is invalid: %s
sr: парњак бр. %u је неисправан: %s

en: method "%s" is not supported for WireGuard
sr: начин „%s“ није подржан за Вајергард

en: key must be 32 bytes base64 encoded
sr: кључ мора бити 32 бајта кодиран у основи 64

en: invalid peer secrets
sr: неисправне тајне парњака

en: peer #%u lacks public-key
sr: парњаку бр. %u недостаје јавни кључ

en: non-existing peer '%s'
sr: непостојећи парњак „%s“

en: '%s' is not a valid value for '%s' mode connections
sr: „%s“ није исправна вредност за везе режима „%s“

en: '%s' security requires '%s=%s'
sr: безбедност „%s“ захтева „%s=%s“

en: '%s' security requires '%s' setting presence
sr: безбедност „%s“ захтева присуство подешавања „%s“

en: '%s' can only be used with '%s=%s' (WEP)
sr: „%s“ се може користити само уз „%s=%s“ (WEP)

en: '%s' can only be used with 'owe', 'wpa-psk', 'sae', 'wpa-eap' or 'wpa-eap-suite-b-192' key management
sr: „%s“ се може користити само уз управљање кључевима „owe“, „wpa-psk“, „sae“, „wpa-eap“ или „wpa-eap-suite-b-192“

en: pmf can only be 'default' or 'required' when using 'owe', 'sae' or 'wpa-eap-suite-b-192' key management
sr: pmf може бити само „default“ (подразумевано) или „required“ (обавезно) када се користи управљање кључевима „owe“, „sae“ или „wpa-eap-suite-b-192“

en: '%s' is not a valid Wi-Fi mode
sr: „%s“ није исправан бежични режим

en: '%s' is not a valid band
sr: „%s“ није исправан опсег

en: '%s' requires setting '%s' property
sr: „%s“ захтева постављање својства „%s“

en: '%s' requires '%s' and '%s' property
sr: „%s“ захтева својства „%s“ и „%s“

en: invalid value
sr: неисправна вредност

en: Wake-on-WLAN mode 'default' and 'ignore' are exclusive flags
sr: Режими буђења преко бежичне мреже „default“ (подразумевано) и „ignore“ (занемари) су међусобно искључиве заставице

en: Wake-on-WLAN trying to set unknown flag
sr: Буђење преко бежичне мреже покушава да постави непознату заставицу

en: AP isolation can be set only in AP mode
sr: АП изолација се може подесити само у АП режиму

en: a specific channel width can be set only in AP mode
sr: одређена ширина канала се може подесити само у АП режиму

en: a specific channel width can be set only together with a fixed channel
sr: одређена ширина канала се може подесити само заједно са фиксним каналом

en: 80MHz channels are only supported in the 5GHz and 6GHz bands
sr: 80MHz канали су подржани само у опсезима од 5GHz и 6GHz

en: conflicting value of mac-address-randomization and cloned-mac-address
sr: сукобљена вредност за mac-address-randomization и cloned-mac-address

en: property is deprecated and not implemented
sr: својство је застарело и није примењено

en: page must be defined along with a channel
sr: страница мора бити дефинисана заједно са каналом

en: page must be between %d and %d
sr: страница мора бити између %d и %d

en: channel must not be between %d and %d
sr: канал не сме бити између %d и %d

en: can't set property of type '%s' from value of type '%s'
sr: не могу да поставим својство врсте „%s“ из вредности врсте „%s“

en: value of type '%s' is invalid or out of range for property '%s'
sr: вредност врсте „%s“ је неисправна или ван опсега за својство „%s“

en: can not set property: %s
sr: не могу да поставим својство: %s

en: duplicate property
sr: удвостручено својство

en: unknown property
sr: непознато својство

en: failed to set property: %s
sr: нисам успео да поставим својство: %s

en: invalid value %d, expected %d-%d
sr: неисправна вредност %d, очекивано је %d-%d

en: cannot be empty
sr: не може бити празно

en: secret not found
sr: тајна није пронађена

en: invalid D-Bus property "%s"
sr: неисправно својство Д-сабирнице „%s“

en: duplicate D-Bus property "%s"
sr: удвостручено својство Д-сабирнице „%s“

en: invalid D-Bus property "%s" for "%s"
sr: неисправно својство Д-сабирнице „%s“ за „%s“

en: unknown link-watcher name "%s"
sr: непознат назив надзорника везе „%s“

en: value out of range
sr: вредност је ван опсега

en: invalid runner-tx-hash
sr: неисправан „runner-tx-hash“

en: %s is only allowed for runner %s
sr: „%s“ је дозвољено само за покретача „%s“

en: %s is only allowed for runners %s
sr: „%s“ је дозвољено само за покретаче „%s“

en: cannot set parameters for lacp and activebackup runners together
sr: не могу се истовремено поставити параметри за „lacp“ и „activebackup“ покретаче

en: missing link watcher
sr: недостаје посматрач везе

en: team config exceeds size limit
sr: подешавање тима премашује ограничење величине

en: team config is not valid UTF-8
sr: подешавање тима није исправан UTF-8

en: invalid D-Bus type "%s"
sr: неисправна врста Д-сабирнице „%s“

en: invalid link-watchers: %s
sr: неисправни посматрачи везе: %s

en: Expected value of type "au"
sr: Очекивана вредност врсте „au“

en: Expected value of type "aau"
sr: Очекивана вредност врсте „aau“

en: Expected "address-labels" of type "as"
sr: Очекивано „address-labels“ врсте „as“

en: Incomplete IPv4 address (idx=%u)
sr: Непотпуна ИПв4 адреса (idx=%u)

en: %s (idx=%u)
sr: %s (инд=%u)

en: Incomplete IPv4 route (idx=%u)
sr: Непотпуна ИПв4 рута (idx=%u)

en: Expected value of type "aay"
sr: Очекивана вредност врсте „aay“

en: Invalid IPv6 DNS address length (idx=%u)
sr: Неисправна дужина ИПв6 ДНС адресе (idx=%u)

en: Expected value of type "a(ayuay)"
sr: Очекивана вредност врсте „a(ayuay)“

en: Expected value of type "(ayuay)" (idx=%u)
sr: Очекивана вредност врсте „(ayuay)“ (idx=%u)

en: IPv6 address with invalid length (idx=%u)
sr: ИПв6 адреса са неисправном дужином (idx=%u)

en: IPv6 gateway with invalid length (idx=%u)
sr: ИПв6 мрежни пролаз са неисправном дужином (idx=%u)

en: Expected value of type "a(ayuayu)"
sr: Очекивана вредност врсте „a(ayuayu)“

en: Expected value of type "(ayuayu)" (idx=%u)
sr: Очекивана вредност врсте „(ayuayu)“ (idx=%u)

en: IPv6 dest address with invalid length (idx=%u)
sr: ИПв6 одредишна адреса са неисправном дужином (idx=%u)

en: IPv6 next-hop address with invalid length (idx=%u)
sr: ИПв6 адреса следећег скока са неисправном дужином (idx=%u)

en: Expected value of type "aa{sv}"
sr: Очекивана вредност врсте „aa{sv}“

en: IP address requires fields "address" and "prefix" (idx=%u)
sr: ИП адреса захтева поља „address“ и „prefix“ (idx=%u)

en: Route requires fields "dest" and "prefix" (idx=%u)
sr: Рута захтева поља „dest“ и „prefix“ (idx=%u)

en: '%s' is not a valid handle.
sr: „%s“ није исправна ручка.

en: '%s' unexpected: parent already specified.
sr: „%s“ је неочекивано: надређени је већ наведен.

en: invalid handle: '%s'
sr: неисправна ручка: „%s“

en: parent not specified.
sr: надређени није наведен.

en: unsupported qdisc option: '%s'.
sr: неподржана qdisc опција: „%s“.

en: action name missing.
sr: недостаје назив радње.

en: unsupported action option: '%s'.
sr: неподржана опција радње: „%s“.

en: invalid action:
sr: неисправна радња:

en: unsupported tfilter option: '%s'.
sr: неподржана опција т-филтера: „%s“.

en: failed stat file %s: %s
sr: није успело очитавање података датотеке „%s“: %s

en: not a file (%s)
sr: није датотека (%s)

en: invalid file owner %d for %s
sr: неисправан власник датотеке %d за %s

en: file permissions for %s
sr: овлашћења датотеке за %s

en: reject %s
sr: одбаци %s

en: path is not absolute (%s)
sr: путања није апсолутна (%s)

en: Plugin file does not exist (%s)
sr: Датотека прикључка не постоји (%s)

en: Plugin is not a valid file (%s)
sr: Прикључак није исправна датотека (%s)

en: libtool archives are not supported (%s)
sr: libtool архиве нису подржане (%s)

en: Could not find "%s" binary
sr: Нисам могао да пронађем извршну датотеку „%s“

en: unknown secret flags
sr: непознате заставице тајне

en: conflicting secret flags
sr: сукобљене заставице тајне

en: secret flags must not be "not-required"
sr: заставице тајне не смеју бити „not-required“

en: unsupported secret flags
sr: неподржане заставице тајне

en: can't be simultaneously disabled and enabled
sr: не може истовремено бити онемогућено и омогућено

en: WPS is required
sr: WPS је потребан

en: not a valid ethernet MAC address for mask at position %lld
sr: није исправна етернет МАК адреса за маску на положају %lld

en: not a valid ethernet MAC address #%u at position %lld
sr: није исправна етернет МАК адреса бр. %u на положају %lld

en: not valid utf-8
sr: није исправан УТФ-8

en: is not a JSON object
sr: није JSON објекат

en: value is NULL
sr: вредност је NULL

en: value is empty
sr: вредност је празна

en: invalid JSON at position %d (%s)
sr: неисправан JSON на позицији %d (%s)

en: unterminated escape sequence
sr: незавршена секвенца избегавања

en: unknown attribute '%s'
sr: непознат атрибут „%s“

en: missing key-value separator '%c' after '%s'
sr: недостаје раздвајач кључ-вредност „%c“ након „%s“

en: invalid uint32 value '%s' for attribute '%s'
sr: неисправна uint32 вредност „%s“ за атрибут „%s“

en: invalid int32 value '%s' for attribute '%s'
sr: неисправна int32 вредност „%s“ за атрибут „%s“

en: invalid uint64 value '%s' for attribute '%s'
sr: неисправна uint64 вредност „%s“ за атрибут „%s“

en: invalid uint8 value '%s' for attribute '%s'
sr: неисправна uint8 вредност „%s“ за атрибут „%s“

en: invalid boolean value '%s' for attribute '%s'
sr: неисправна логичка вредност „%s“ за атрибут „%s“

en: unsupported attribute '%s' of type '%s'
sr: неподржан атрибут „%s“ врсте „%s“

en: Bridge VLANs %d and %d are not sorted by ascending vid
sr: VLAN-ови моста %d и %d нису поређани по растућем VID-у

en: duplicate bridge VLAN vid %u
sr: дупликат VID-а VLAN-а моста %u

en: only one VLAN can be the PVID
sr: само један VLAN може бити PVID

en: unknown flags 0x%x
sr: непознате заставице 0x%x

en: 'fqdn-no-update' and 'fqdn-serv-update' flags cannot be set at the same time
sr: заставице „fqdn-no-update“ и „fqdn-serv-update“ не могу бити постављене истовремено

en: 'fqdn-clear-flags' flag is incompatible with other FQDN flags
sr: заставица „fqdn-clear-flags“ је некомпатибилна са осталим FQDN заставицама

en: DHCPv6 does not support the E (encoded) FQDN flag
sr: DHCPv6 не подржава заставицу E (кодирано) FQDN

en: This function needs to be called by root
sr: Ову функцију мора да позове администратор (root)

en: Failure creating the temporary file
sr: Неуспех при стварању привремене датотеке

en: cannot load plugin "%s": %s
sr: не могу да учитам прикључак „%s“: %s

en: failed to load nm_vpn_editor_plugin_factory() from %s (%s)
sr: нисам успео да учитам „nm_vpn_editor_plugin_factory()“ из %s (%s)

en: unknown error initializing plugin %s
sr: непозната грешка при покретању прикључка %s

en: cannot load VPN plugin in '%s': missing plugin name
sr: не могу да учитам ВПН прикључак у „%s“: недостаје назив прикључка

en: cannot load VPN plugin in '%s': invalid service name
sr: не могу да учитам ВПН прикључак у „%s“: неисправан назив услуге

en: the plugin does not support import capability
sr: прикључак не подржава могућност увоза

en: the plugin does not support export capability
sr: прикључак не подржава могућност извоза

en: missing filename
sr: недостаје назив датотеке

en: filename must be an absolute path (%s)
sr: назив датотеке мора бити апсолутна путања (%s)

en: filename has invalid format (%s)
sr: назив датотеке је неисправног формата (%s)

en: there exists a conflicting plugin (%s) that has the same %s.%s value
sr: постоји сукобљени прикључак (%s) који има исту %s.%s вредност

en: there exists a conflicting plugin with the same name (%s)
sr: постоји сукобљени прикључак са истим називом (%s)

en: missing "plugin" setting
sr: недостаје поставка „plugin“ (прикључак)

en: %s: don't retry loading plugin which already failed previously
sr: %s: не покушавај поново учитавање прикључка који већ раније није успео

en: missing filename to load VPN plugin info
sr: недостаје назив датотеке за учитавање података о ВПН прикључку

en: missing name for VPN plugin info
sr: недостаје назив за податке о ВПН прикључку

en: missing service for VPN plugin info
sr: недостаје услуга за податке о ВПН прикључку

en: Failed to initialize the crypto engine.
sr: Нисам успео да покренем погон за шифровање.

en: Unsupported key cipher for decryption
sr: Неподржана шифра кључа за дешифровање

en: Invalid IV length (must be at least %u).
sr: Неисправна дужина IV-а (мора бити барем %u).

en: Failed to initialize the decryption cipher context: %s (%s)
sr: Нисам успео да покренем контекст шифровања за дешифровање: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key: %s (%s)
sr: Нисам успео да дешифрујем приватни кључ: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key: unexpected padding length.
sr: Нисам успео да дешифрујем приватни кључ: неочекивана дужина попуне.

en: Failed to decrypt the private key.
sr: Нисам успео да дешифрујем приватни кључ.

en: Unsupported key cipher for encryption
sr: Неподржани шифрарник кључа за шифровање

en: Failed to initialize the encryption cipher context: %s (%s)
sr: Нисам успео да покренем контекст шифрарника за шифровање: %s (%s)

en: Failed to encrypt the data: %s (%s)
sr: Нисам успео да шифрујем податке: %s (%s)

en: Error initializing certificate data: %s
sr: Грешка при покретању података о уверењу: %s

en: Couldn't decode certificate: %s
sr: Нисам успео да декодирам уверење: %s

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %s
sr: Нисам успео да покренем PKCS#12 декодер: %s

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %s
sr: Нисам успео да декодирам PKCS#12 датотеку: %s

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %s
sr: Нисам успео да проверим PKCS#12 датотеку: %s

en: Couldn't initialize PKCS#8 decoder: %s
sr: Нисам успео да покренем PKCS#8 декодер: %s

en: Couldn't decode PKCS#8 file: %s
sr: Нисам успео да декодирам PKCS#8 датотеку: %s

en: Failed to initialize the crypto engine: %d.
sr: Нисам успео да покренем крипто мотор: %d.

en: Failed to initialize the decryption cipher slot.
sr: Нисам успео да покренем слот шифрарника за дешифровање.

en: Failed to set symmetric key for decryption.
sr: Нисам успео да поставим симетрични кључ за дешифровање.

en: Failed to set IV for decryption.
sr: Нисам успео да поставим IV за дешифровање.

en: Failed to initialize the decryption context.
sr: Нисам успео да покренем контекст за дешифровање.

en: Failed to decrypt the private key: %d.
sr: Нисам успео да дешифрујем приватни кључ: %d.

en: Failed to decrypt the private key: decrypted data too large.
sr: Нисам успео да дешифрујем приватни кључ: дешифровани подаци су превелики.

en: Failed to finalize decryption of the private key: %d.
sr: Нисам успео да завршим дешифровање приватног кључа: %d.

en: Failed to initialize the encryption cipher slot.
sr: Нисам успео да покренем слот шифре за шифровање.

en: Failed to set symmetric key for encryption.
sr: Нисам успео да поставим симетрични кључ за шифровање.

en: Failed to set IV for encryption.
sr: Нисам успео да поставим IV за шифровање.

en: Failed to initialize the encryption context.
sr: Нисам успео да покренем контекст шифровања.

en: Failed to encrypt: %d.
sr: Нисам успео да шифрујем: %d.

en: Unexpected amount of data after encrypting.
sr: Неочекивана количина података након шифровања.

en: Couldn't decode certificate: %d
sr: Не могу да декодирам уверење: %d

en: Password must be UTF-8
sr: Лозинка мора бити UTF-8

en: Couldn't initialize slot
sr: Не могу да покренем слот

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %d
sr: Не могу да покренем PKCS#12 декодер: %d

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %d
sr: Не могу да декодирам PKCS#12 датотеку: %d

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %d
sr: Не могу да потврдим PKCS#12 датотеку: %d

en: Could not generate random data.
sr: Не могу да генеришем насумичне податке.

en: Compiled without crypto support.
sr: Компајлирано без подршке за криптографију.

en: PEM key file had no start tag
sr: PEM датотека кључа нема почетну ознаку

en: PEM key file had no end tag '%s'.
sr: PEM датотека кључа нема завршну ознаку „%s“.

en: Malformed PEM file: Proc-Type was not first tag.
sr: Лоше обликована ПЕМ датотека: „Proc-Type“ није прва ознака.

en: Malformed PEM file: unknown Proc-Type tag '%s'.
sr: Лоше обликована ПЕМ датотека: непозната „Proc-Type“ ознака „%s“.

en: Malformed PEM file: DEK-Info was not the second tag.
sr: Лоше обликована ПЕМ датотека: „DEK-Info“ није друга ознака.

en: Malformed PEM file: no IV found in DEK-Info tag.
sr: Лоша ПЕМ датотека: није пронађен ИВ у DEK-Info ознаци.

en: Malformed PEM file: invalid format of IV in DEK-Info tag.
sr: Лоша ПЕМ датотека: неисправан формат ИВ-а у DEK-Info ознаци.

en: Malformed PEM file: unknown private key cipher '%s'.
sr: Лоша ПЕМ датотека: непозната шифра приватног кључа „%s“.

en: Could not decode private key.
sr: Нисам успео да декодирам приватни кључ.

en: Failed to find expected PKCS#8 start tag.
sr: Нисам успео да пронађем очекивану PKCS#8 почетну ознаку.

en: Failed to find expected PKCS#8 end tag '%s'.
sr: Нисам успео да пронађем очекивану PKCS#8 завршну ознаку „%s“.

en: Failed to decode PKCS#8 private key.
sr: Нисам успео да декодирам PKCS#8 приватни кључ.

en: Failed to find expected TSS start tag.
sr: Нисам успео да пронађем очекивану TSS почетну ознаку.

en: Failed to find expected TSS end tag '%s'.
sr: Нисам успео да пронађем очекивану TSS завршну ознаку „%s“.

en: IV must be an even number of bytes in length.
sr: ИВ мора имати паран број бајтова.

en: IV contains non-hexadecimal digits.
sr: ИВ садржи цифре које нису хексадецималне.

en: IV must contain at least 8 characters
sr: ИВ мора да садржи најмање 8 знакова

en: Unable to determine private key type.
sr: Не могу да одредим врсту приватног кључа.

en: Password provided, but key was not encrypted.
sr: Лозинка је достављена, али кључ није шифрован.

en: PEM certificate had no start tag '%s'.
sr: ПЕМ уверење нема почетну ознаку „%s“.

en: PEM certificate had no end tag '%s'.
sr: ПЕМ уверење нема завршну ознаку „%s“.

en: Failed to decode certificate.
sr: Нисам успео да декодирам уверење.

en: Certificate file is empty
sr: Датотека уверења је празна

en: Failed to recognize certificate
sr: Нисам успео да препознам уверење

en: not a valid private key
sr: није исправан приватни кључ

en: Method returned type '%s', but expected '%s'
sr: Метода је вратила врсту „%s“, али је очекивана „%s“

en: object class '%s' has no property named '%s'
sr: класа објекта „%s“ нема својство под називом „%s“

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
sr: својство „%s“ класе објекта „%s“ није уписиво

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
sr: својство изградње „%s“ за објекат „%s“ не може бити постављено након изградње

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
sr: „%s::%s“ није исправан назив својства; „%s“ није подврста Г-објекта

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
sr: не могу да поставим својство „%s“ врсте „%s“ из вредности врсте „%s“

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
sr: вредност „%s“ врсте „%s“ је неисправна или изван опсега за својство „%s“ врсте „%s“

en: interface name is missing
sr: недостаје назив интерфејса

en: interface name is too short
sr: назив интерфејса је прекратак

en: interface name is reserved
sr: назив интерфејса је резервисан

en: interface name contains an invalid character
sr: назив интерфејса садржи неисправан знак

en: interface name is longer than 15 characters
sr: назив интерфејса је дужи од 15 знакова

en: '%%' is not allowed in interface names
sr: „%%“ није дозвољено у називима интерфејса

en: '%s' is not allowed as interface name
sr: „%s“ није дозвољено као назив интерфејса

en: interface name must be alphanumerical with no forward or backward slashes
sr: назив интерфејса мора бити алфанумерички без косих црта

en: interface name must not be empty
sr: назив интерфејса не сме бити празан

en: interface name must be UTF-8 encoded
sr: назив интерфејса мора бити УТФ-8 кодиран

en: Unknown log level '%s'
sr: Непознат ниво записа дневника „%s“

en: Unknown log domain '%s'
sr: Непознат домен дневника „%s“

note: TRANSLATORS: the first %s is the partial value entered by * the user, the second %s a list of compatible values.
en: '%s' is ambiguous (%s)
sr: „%s“ је двосмислено (%s)

en: '%s' is not valid; use [%s] or [%s]
sr: „%s“ није исправно, користите [%s] или [%s]

en: '%s' is not valid; use [%s], [%s] or [%s]
sr: „%s“ није исправно, користите [%s], [%s] или [%s]

en: '%s' is ambiguous: %s
sr: „%s“ је двосмислено: %s

en: missing name, try one of [%s]
sr: недостаје назив, покушајте један од [%s]

en: '%s' not among [%s]
sr: „%s“ није међу [%s]

en: unknown
sr: непознато

en: unmanaged
sr: неподешено

en: unavailable
sr: недоступно

en: disconnected
sr: није повезано

en: connecting (prepare)
sr: повезујем се (припрема)

en: connecting (configuring)
sr: повезујем се (подешавам)

en: connecting (need authentication)
sr: повезујем се (потребна пријава)

en: connecting (getting IP configuration)
sr: повезујем се (преузимам ИП подешавања)

en: connecting (checking IP connectivity)
sr: повезујем се (проверавам ИП повезивост)

en: connecting (starting secondary connections)
sr: повезујем се (покрећем секундарне везе)

en: connected
sr: повезан

en: deactivating
sr: деактивирам

en: connection failed
sr: повезивање није успело

en: connecting (externally)
sr: повезивање (споља)

en: connected (externally)
sr: повезано (споља)

en: deactivating (externally)
sr: деактивирање (споља)

en: yes
sr: да

en: no
sr: не

en: yes (guessed)
sr: да (погођено)

en: no (guessed)
sr: не (погођено)

en: No reason given
sr: Разлог није дат

note: We should not really come here
en: Unknown error
sr: Непозната грешка

en: Device is now managed
sr: Уређајем се сада управља

en: Device is now unmanaged
sr: Уређајем се сада не управља

en: The device could not be readied for configuration
sr: Уређај се не може припремити за подешавање

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
sr: ИП подешавање се не може резервисати (нема доступне адресе, временски рок, итд.)

en: The IP configuration is no longer valid
sr: ИП подешавање више није исправно

en: Secrets were required, but not provided
sr: Тајне су биле потребне, али нису достављене

en: 802.1X supplicant disconnected
sr: 802.1X молилац је прекинуо везу

en: 802.1X supplicant configuration failed
sr: Није успело подешавање 802.1X молиоца

en: 802.1X supplicant failed
sr: 802.1X молилац није успео

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
sr: Потврђивање идентитета 802.1X молиоца је трајало превише дуго

en: PPP service failed to start
sr: ППП услуга није успела да се покрене

en: PPP service disconnected
sr: ППП услуга је прекинула везу

en: PPP failed
sr: ППП није успео

en: DHCP client failed to start
sr: ДХЦП клијент није успео да се покрене

en: DHCP client error
sr: Грешка ДХЦП клијента

en: DHCP client failed
sr: ДХЦП клијент није успео

en: Shared connection service failed to start
sr: Услуга дељене везе није успела да се покрене

en: Shared connection service failed
sr: Услуга дељене везе није успела

en: AutoIP service failed to start
sr: Услуга АутоИП-а није успела да се покрене

en: AutoIP service error
sr: Грешка услуге АутоИП-а

en: AutoIP service failed
sr: Услуга АутоИП-а није успела

en: The line is busy
sr: Линија је заузета

en: No dial tone
sr: Нема тона за позивање

en: No carrier could be established
sr: Није могуће успоставити везу са оператером

en: The dialing request timed out
sr: Захтев за позивање је истекао

en: The dialing attempt failed
sr: Покушај позивања није успео

en: Modem initialization failed
sr: Покретање модема није успело

en: Failed to select the specified APN
sr: Није успело бирање наведеног АПН-а

en: Not searching for networks
sr: Мреже се не претражују

en: Network registration denied
sr: Регистрација на мрежу је одбијена

en: Network registration timed out
sr: Истекло је време за регистрацију на мрежу

en: Failed to register with the requested network
sr: Није успела регистрација на тражену мрежу

en: PIN check failed
sr: Провера ПИН-а није успела

en: Necessary firmware for the device may be missing
sr: Можда недостаје потребан фирмвер за уређај

en: The device was removed
sr: Уређај је уклоњен

en: NetworkManager went to sleep
sr: Управник мреже је заспао

en: The device's active connection disappeared
sr: Активна веза уређаја је нестала

en: Device disconnected by user or client
sr: Корисник или клијент је прекинуо везу уређаја

en: Carrier/link changed
sr: Носилац/веза је измењена

en: The device's existing connection was assumed
sr: Претпостављена је постојећа веза уређаја

en: The supplicant is now available
sr: Молилац је сада доступан

en: The modem could not be found
sr: Модем није пронађен

en: The Bluetooth connection failed or timed out
sr: Блутут веза није успела или је истекло време

en: GSM Modem's SIM card not inserted
sr: СИМ картица ГСМ модема није убачена

en: GSM Modem's SIM PIN required
sr: Потребан је СИМ ПИН ГСМ модема

en: GSM Modem's SIM PUK required
sr: Потребан је СИМ ПУК ГСМ модема

en: GSM Modem's SIM wrong
sr: Погрешан СИМ ГСМ модема

en: InfiniBand device does not support connected mode
sr: Инфинибенд уређај не подржава повезани режим

en: A dependency of the connection failed
sr: Зависност везе није успела

en: A problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
sr: Проблем са РФЦ 2684 Етернет преко АДСЛ моста

en: ModemManager is unavailable
sr: Управник модема није доступан

en: The Wi-Fi network could not be found
sr: Бежична мрежа није пронађена

en: A secondary connection of the base connection failed
sr: Секундарна веза основне везе није успела

en: DCB or FCoE setup failed
sr: Подешавање DCB или FCoE није успело

en: teamd control failed
sr: Управљање teamd-ом није успело

en: Modem failed or no longer available
sr: Модем није успео или више није доступан

en: Modem now ready and available
sr: Модем је сада спреман и доступан

en: SIM PIN was incorrect
sr: SIM PIN није био тачан

en: New connection activation was enqueued
sr: Активирање нове везе је стављено у ред

en: The device's parent changed
sr: Родитељ уређаја је промењен

en: The device parent's management changed
sr: Управљање родитељем уређаја је промењено

en: Open vSwitch database connection failed
sr: Повезивање са базом података Open vSwitch-а није успело

en: A duplicate IP address was detected
sr: Откривена је дуплирана IP адреса

en: The selected IP method is not supported
sr: Изабрани IP метод није подржан

en: Failed to configure SR-IOV parameters
sr: Није успело подешавање SR-IOV параметара

en: The Wi-Fi P2P peer could not be found
sr: Бежични П2П парњак није пронађен

en: The device handler dispatcher returned an error
sr: Диспечер руковаоца уређаја је вратио грешку

en: The device is unmanaged because networking is disabled or the system is suspended
sr: Уређајем се не управља јер је умрежавање онемогућено или је систем суспендован

en: The device is unmanaged because NetworkManager is quitting
sr: Уређајем се не управља јер се NetworkManager затвара

en: The device is unmanaged because the link is not initialized by udev
sr: Уређајем се не управља јер везу није иницијализовао udev

en: The device is unmanaged by explicit user decision (e.g. 'nmcli device set $DEV managed no')
sr: Уређајем се не управља на основу изричите одлуке корисника (нпр. „nmcli device set $DEV managed no“)

en: The device is unmanaged by user decision via settings plugin ("unmanaged-devices" for keyfile or "NM_CONTROLLED=no" for ifcfg-rh)
sr: Уређајем се не управља на основу одлуке корисника преко прикључка поставки („unmanaged-devices“ за датотеку кључа или „NM_CONTROLLED=no“ за ifcfg-rh)

en: The device is unmanaged by user decision in NetworkManager.conf ('unmanaged' in a [device*] section)
sr: Уређајем се не управља на основу одлуке корисника у датотеци NetworkManager.conf („unmanaged“ у одељку [device*])

en: The device is unmanaged because the device type is unmanaged by default
sr: Уређајем се не управља зато што је врста уређаја подразумевано неуправљана

en: The device is unmanaged via udev rule
sr: Уређајем се не управља путем „udev“ правила

en: The device is unmanaged because it is an external device and is unconfigured (down or without addresses)
sr: Уређајем се не управља зато што је то спољни уређај и није подешен (искључен је или је без адреса)

en: Networking was disabled
sr: Умрежавање је онемогућено

en: The modem didn't have an operator code
sr: Модем није имао код оператера

en: Unknown reason
sr: Непознат разлог

en: The connection was disconnected
sr: Веза је прекинута

en: Disconnected by user
sr: Корисник је прекинуо везу

en: The base network connection was interrupted
sr: Основна мрежна веза је прекинута

en: The VPN service stopped unexpectedly
sr: ВПН услуга је неочекивано заустављена

en: The VPN service returned invalid configuration
sr: ВПН услуга је вратила неисправно подешавање

en: The connection attempt timed out
sr: Покушај повезивања је истекао

en: The VPN service did not start in time
sr: ВПН услуга није покренута на време

en: The VPN service failed to start
sr: ВПН услуга није успела да се покрене

en: No valid secrets
sr: Нема исправних тајни

en: Invalid secrets
sr: Неисправне тајне

en: The connection was removed
sr: Веза је уклоњена

en: Master connection failed
sr: Главна веза није успела

en: Could not create a software link
sr: Не могу да направим софтверску везу

en: The device disappeared
sr: Уређај је нестао

en: missing colon for "<setting>.<property>:<secret>" format
sr: недостаје двотачка за облик „<setting>.<property>:<secret>“

en: missing dot for "<setting>.<property>:<secret>" format
sr: недостаје тачка за облик „<setting>.<property>:<secret>“

en: missing setting for "<setting>.<property>:<secret>" format
sr: недостаје подешавање за облик „<setting>.<property>:<secret>“

en: missing property for "<setting>.<property>:<secret>" format
sr: недостаје својство за облик „<setting>.<property>:<secret>“

en: invalid setting name
sr: неисправан назив подешавања

en: property name is not UTF-8
sr: назив својства није УТФ-8

en: secret is not UTF-8
sr: тајна није УТФ-8

en: Could not find any session id for uid %d
sr: Не могу да нађем ниједан ИД сесије за УИД %d

en: Could not retrieve session id: %s
sr: Не могу да добавим ИД сесије: %s

en: Preshared-key for %s
sr: Претходно дељени кључ за %s

en: Username
sr: Корисничко име

en: Password
sr: Лозинка

en: Identity
sr: Идентитет

en: Private key password
sr: Лозинка приватног кључа

en: Key
sr: Кључ

en: Service
sr: Услуга

en: WireGuard private-key
sr: Вајергард приватни кључ

en: Secrets are required to connect WireGuard VPN '%s'
sr: Потребне су тајне за повезивање на Вајергард ВПН „%s“

en: A password is required to connect to '%s'.
sr: Потребна је лозинка за повезивање на „%s“.

en: Authentication required by wireless network
sr: Бежична мрежа захтева потврђивање идентитета

en: Push of the WPS button on the router or a password is required to access the wireless network '%s'.
sr: Потребно је притиснути ВПС дугме на усмеривачу или унети лозинку за приступ бежичној мрежи „%s“.

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
sr: Потребне су лозинке или кључеви шифровања за приступ бежичној мрежи „%s“.

en: Wired 802.1X authentication
sr: Потврђивање идентитета за жичану 802.1X везу

en: Secrets are required to access the wired network '%s'
sr: Потребне су тајне за приступ жичаној мрежи „%s“

en: DSL authentication
sr: Потврђивање идентитета ДСЛ-а

en: Secrets are required for the DSL connection '%s'
sr: Потребне су тајне за ДСЛ везу „%s“

en: PIN code required
sr: Потребан је ПИН код

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
sr: Потребан је ПИН код за мобилни широкопојасни уређај

en: PIN
sr: ПИН

en: Mobile broadband network password
sr: Лозинка мобилне широкопојасне мреже

en: Secrets are required to access the MACsec network '%s'
sr: Потребне су тајне за приступ МАКсек мрежи „%s“

en: MACsec PSK authentication
sr: МАКсек ПСК потврђивање идентитета

en: MKA CAK
sr: МКА ЦАК

en: MACsec EAP authentication
sr: МАКсек ЕАП потврђивање идентитета

en: WireGuard VPN secret
sr: Тајна Вајергард ВПН-а

en: VPN password required
sr: Потребна је ВПН лозинка

en: unknown VPN plugin "%s"
sr: непознат ВПН прикључак „%s“

en: cannot load legacy-only VPN plugin "%s" for "%s"
sr: не могу да учитам застарели ВПН прикључак „%s“ за „%s“

en: cannot load VPN plugin "%s" due to missing "%s". Missing client plugin?
sr: не могу да учитам ВПН прикључак „%s“ због недостатка „%s“. Недостаје клијентски прикључак?

en: failed to load VPN plugin "%s": %s
sr: нисам успео да учитам ВПН прикључак „%s“: %s

en: Certificate password
sr: Лозинка сертификата

en: HTTP proxy password
sr: Лозинка HTTP посредника

en: Group password
sr: Лозинка групе

en: Gateway URL
sr: URL мрежног пролаза

en: Cookie
sr: Колачић

en: Gateway certificate hash
sr: Хеш сертификата мрежног пролаза

en: Gateway DNS resolution ('host:IP')
sr: DNS разрешавање мрежног пролаза („host:IP“)

en: no gateway configured
sr: није подешен мрежни пролаз

en: exited with status %d
sr: изашао је са стањем %d

en: exited on signal %d
sr: изашао је на сигнал %d

en: insufficent secrets returned
sr: враћено је недовољно тајни

en: field '%s' has to be alone
sr: поље „%s“ мора бити самостално

en: invalid field '%s%s%s%s%s'; %s%s%s
sr: неисправно поље „%s%s%s%s%s“; %s%s%s

en: invalid prefix '%s'; <0-%d> allowed
sr: неисправан префикс „%s“; дозвољено је <0-%d>

en: invalid IP address: %s
sr: неисправна IP адреса: %s

en: The valid syntax is: 'ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]... [,ip[/prefix] ...]'
sr: Исправна синтакса је: „ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]... [,ip[/prefix] ...]“

en: the next hop ('%s') must be first
sr: следећи скок („%s“) мора бити први

en: the metric ('%s') must be before attributes
sr: метрика („%s“) мора бити пре атрибута

en: invalid route: %s. %s
sr: неисправна рута: %s. %s

en: cannot read pac-script from file '%s'
sr: не могу да прочитам pac-скрипту из датотеке „%s“

en: file '%s' contains non-valid utf-8
sr: датотека „%s“ садржи неисправан УТФ-8

en: '%s' does not contain a valid PAC Script
sr: „%s“ не садржи исправну ПАЦ скрипту

en: Not a valid PAC Script
sr: Није исправна ПАЦ скрипта

en: cannot read team config from file '%s'
sr: не могу да прочитам подешавање тима из датотеке „%s“

en: team config file '%s' contains non-valid utf-8
sr: датотека подешавања тима „%s“ садржи неисправан УТФ-8

en: auto
sr: аутоматски

en: '%s' is out of range [%
sr: „%s“ је ван опсега [%

en: '%s' is not a valid number
sr: „%s“ није исправан број

en: '%s' is out of range [0, %u]
sr: „%s“ је изван опсега [0, %u]

en: '%s' is not a valid Ethernet MAC
sr: „%s“ није исправан Етернет МАК

en: invalid option '%s', use a combination of [%s]
sr: неисправна опција „%s“, користите комбинацију [%s]

en: %d (key)
sr: %d (кључ)

en: %d (passphrase)
sr: %d (лозинка)

en: %d (unknown)
sr: %d (непознато)

en: 0 (NONE)
sr: 0 (НИШТА)

en: REORDER_HEADERS,
sr: ПРЕУРЕДИ_ЗАГЛАВЉА,

en: GVRP,
sr: ГВРП,

en: LOOSE_BINDING,
sr: ЛАБАВО_ПОВЕЗИВАЊЕ,

en: MVRP,
sr: МВРП,

en: 0 (none)
sr: (ништа)

en: agent-owned,
sr: агент-власник,

en: not saved,
sr: није сачувано,

en: not required,
sr: није обавезно,

en: '%s' is not valid; use <option>=<value>
sr: „%s“ није исправно; користите <option>=<value>

en: cannot set empty "%s" option
sr: не могу да поставим празну опцију „%s“

en: '%u' flags are not valid; use combination of %s
sr: „%u“ заставице нису исправне; користите комбинацију %s

en: '%s' is not a valid number (or out of range)
sr: „%s“ није исправан број (или је ван опсега)

en: invalid IPv4 or subnet "%s"
sr: неисправан IPv4 или мрежна маска „%s“

en: not a valid hex-string
sr: неисправна хекс-ниска

en: '%s' is not a valid hex character
sr: „%s“ није исправан хексадецимални знак

en: too many arguments. Please only specify a private key file and optionally a password
sr: превише аргумената. Наведите само датотеку приватног кључа и опционално лозинку

en: failed to set bond option "%s"
sr: нисам успео да поставим опцију везе „%s“

en: Enter a list of bonding options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,... 
    Valid options are: %s
    'mode' can be provided as a name or a number:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Example: mode=2,miimon=120
sr: Унесите списак опција везивања обликованих као:
      опција = <вредност>, опција = <вредност>,... 
    Исправне опције су: %s
    „mode“ се може навести као назив или број:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Пример: mode=2,miimon=120

en: Can not change the connection type
sr: Не могу да изменим врсту везе

en: invalid permission "%s"
sr: неисправно овлашћење „%s“

en: the value '%s' is not a valid UUID
sr: вредност „%s“ није исправан УУИД

en: 0 (disabled)
sr: 0 (онемогућено)

en: enabled,
sr: омогућено,

en: advertise,
sr: обавести,

en: willing,
sr: приправан,

en: '%s' is not a valid DCB flag
sr: „%s“ није исправна DCB заставица

en: must contain 8 comma-separated numbers
sr: мора да садржи 8 бројева раздвојених зарезом

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive) or %u
sr: „%s“ није број између 0 и %u (укључиво) или %u

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive)
sr: „%s“ није број између 0 и %u (укључиво)

en: changes will have no effect until '%s' includes 1 (enabled)
sr: измене неће имати дејства све док „%s“ не укључи 1 (омогућено)

en: bandwidth percentages must total 100%%
sr: проценти пропусног опсега морају укупно бити 100%%

en: SIM operator ID must be a 5 or 6 number MCCMNC code
sr: ИД СИМ оператера мора бити MCCMNC код од 5 или 6 бројева

en: '%s' is not a valid IBoIP P_Key
sr: „%s“ није исправан IBoIP P_Key

en: default
sr: подразумевано

en: invalid gateway address '%s'
sr: неисправна адреса мрежног пролаза „%s“

en: '%s' is not a valid channel; use <1-13>
sr: „%s“ није исправан канал; користите <1-13>

en: The valid syntax is: vf [attribute=value]... [,vf [attribute=value]...]
sr: Исправна синтакса је: vf [атрибут=вредност]... [,vf [атрибут=вредност]...]

en: The valid syntax is: '[root | parent <handle>] [handle <handle>] <kind>'
sr: Исправна синтакса је: '[root | parent <ручка>] [handle <ручка>] <врста>'

en: The valid syntax is: '<value>' or '<start>-<end>
sr: Исправна синтакса је: '<вредност>' или '<почетак>-<крај>'

en: The valid syntax is: '<vid>[-<vid>] [pvid] [untagged]'
sr: Исправна синтакса је: '<vid>[-<vid>] [pvid] [неозначено]'

en: invalid priority map '%s'
sr: неисправна мапа приоритета „%s“

en: '%s' is not valid; 2 or 3 strings should be provided
sr: „%s“ није исправно; треба доставити 2 или 3 ниске

en: Enter a list of S/390 options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,...
    Valid options are: %s
sr: Унесите списак S/390 опција обликованих као:
      опција = <вредност>, опција = <вредност>,...
    Исправне опције су: %s

en: '%s' is not a valid channel
sr: „%s“ није исправан канал

en: '%ld' is not a valid channel
sr: „%ld“ није исправан канал

en: '%s' not compatible with %s '%s', please change the key or set the right %s first.
sr: „%s“ није сагласно са %s „%s“, прво промените кључ или поставите исправно %s.

en: WEP key is guessed to be of %s
sr: Сматра се да је ВЕП кључ врсте %s

en: WEP key index set to '%d'
sr: Индекс ВЕП кључа је постављен на „%d“

en: '%s' is not compatible with '%s' type, please change or delete the key.
sr: „%s“ није сагласно са врстом „%s“, промените или обришите кључ.

en: on
sr: укључено

en: off
sr: искључено

en: '%s' is not valid; use 'on', 'off', or 'ignore'
sr: „%s“ није исправно; користите „on“ (укључено), „off“ (искључено) или „ignore“ (занемари)

en: Bonding primary interface
sr: Примарни интерфејс бондинга

note: this is a virtual property, only needed during "ask" mode.
en: Bonding monitoring mode
sr: Режим надгледања бондинга

en: Bonding miimon
sr: „miimon“ бондинга

en: Bonding downdelay
sr: „downdelay“ бондинга

en: Bonding updelay
sr: „updelay“ бондинга

en: Bonding arp-interval
sr: „arp-interval“ бондинга

en: Bonding arp-ip-target
sr: „arp-ip-target“ бондинга

en: LACP rate (slow/fast)
sr: ЛАЦП брзина (споро/брзо)

note: macro that returns @func as const (guint32(*)(NMSetting*)) type, but checks * that the actual type is (guint32(*)(type *)).
en: nmcli can accepts both direct JSON configuration data and a file name containing the configuration. In the latter case the file is read and the contents is put into this property.
    
    Examples: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf
sr: „nmcli“ може да прихвати и директне ЈСОН податке подешавања и назив датотеке која садржи подешавања. У другом случају датотека се чита а садржај се ставља у ово својство.
    
    Примери: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf

en: Enter a list of link watchers formatted as dictionaries where the keys are teamd properties. Dictionary pairs are in the form: key=value and pairs are separated by ' '. Dictionaries are separated with ','.
    The keys allowed/required in the dictionary change on the basis of the link watcher type, while the only property common to all the link watchers is  'name'*, which defines the link watcher to be specified.
    
    Properties available for the 'ethtool' link watcher:
      'delay-up', 'delay-down'
    
    Properties available for the 'nsna_ping' link watcher:
      'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'*
    
    Properties available for the 'arp_ping' include all the ones for 'nsna_ping' and:
      'source-host'*, 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'.
    
    Properties flagged with a '*' are mandatory.
    
    Example:
       name=arp_ping source-host=172.16.1.1 target-host=172.16.1.254, name=ethtool delay-up=3
sr: Унесите списак осматрача везе обликованих као речници где су кључеви својства „teamd“-а. Парови речника су у облику: кључ=вредност а парови су раздвојени размаком. Речници су раздвојени запетом.
    Кључеви који су дозвољени/обавезни у речнику се мењају на основу врсте осматрача везе, док је једино својство заједничко свим осматрачима везе „name“*, које одређује осматрача везе који се наводи.
    
    Својства доступна за „ethtool“ осматрача везе:
      „delay-up“, „delay-down“
    
    Својства доступна за „nsna_ping“ осматрача везе:
      „init-wait“, „interval“, „missed-max“, „target-host“*
    
    Својства доступна за „arp_ping“ укључују сва она за „nsna_ping“ и:
      „source-host“*, „validate-active“, „validate-inactive“, „send-always“.
    
    Својства означена звездицом (*) су обавезна.
    
    Пример:
       name=arp_ping source-host=172.16.1.1 target-host=172.16.1.254, name=ethtool delay-up=3

en: IEEE 802.15.4 (WPAN) parent device or connection UUID
sr: Родитељски уређај или УУИД везе за ИЕЕЕ 802.15.4 (ВПАН)

en: Enter bytes as a list of hexadecimal values.
    Two formats are accepted:
    (a) a string of hexadecimal digits, where each two digits represent one byte
    (b) space-separated list of bytes written as hexadecimal digits (with optional 0x/0X prefix, and optional leading 0).
    
    Examples: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2
sr: Унесите бајтове као списак хексадецималних вредности.
    Прихватају се два облика:
    (а) ниска хексадецималних цифара, где сваке две цифре представљају један бајт
    (б) списак бајтова раздвојених размаком записаних као хексадецималне цифре (са необавезним префиксом 0x/0X, и необавезном водећом нулом).
    
    Примери: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2

en: Password [none]
sr: Лозинка [ништа]

en: Bluetooth device address
sr: Адреса блутут уређаја

en: Queue ID
sr: ИБ реда

en: Port Priority
sr: Приоритет порта

en: MAC [none]
sr: MAC [ништа]

en: Enable STP
sr: Омогући STP

en: STP priority
sr: STP приоритет

en: Forward delay
sr: Застој прослеђивања

en: Hello time
sr: Време поздрава

en: Max age
sr: Највеће време

en: MAC address ageing time
sr: Време старења МАК адресе

en: Group forward mask
sr: Маска групног прослеђивања

en: Enable IGMP snooping
sr: Омогући ИГМП њушкање

en: Bridge port priority
sr: Хитност моста порта

en: Bridge port STP path cost
sr: Трошак СТП путање моста порта

en: Hairpin
sr: Режим укоснице

en: Username [none]
sr: Корисничко име [ништа]

en: Enter a list of user permissions. This is a list of user names formatted as:
      [user:]<user name 1>, [user:]<user name 2>,...
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: alice bob charlie
sr: Унесите списак корисничких овлашћења. Ово је списак корисничких имена обликован као:
      [user:]<корисничко име 1>, [user:]<корисничко име 2>,...
    Ставке могу бити раздвојене запетама или размацима.
    
    Пример: alice bob charlie

en: Controller
sr: Управљач

en: Enter secondary connections that should be activated when this connection is
    activated. Connections can be specified either by UUID or ID (name). nmcli
    transparently translates names to UUIDs. Note that NetworkManager only supports
    VPNs as secondary connections at the moment.
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7
sr: Унесите споредне везе које треба да буду активиране када се ова веза
    активира. Везе могу бити наведене или помоћу УУИД-а или ИД-а (назива). нмцли
    транспарентно преводи називе у УУИД-е. Имајте на уму да Управник мреже тренутно подржава
    само ВПН-ове као споредне везе.
    Ставке могу бити раздвојене запетама или размацима.
    
    Пример: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7

en: Enter a value which indicates whether the connection is subject to a data
    quota, usage costs or other limitations. Accepted options are:
    'true','yes','on' to set the connection as metered
    'false','no','off' to set the connection as not metered
    'unknown' to let NetworkManager choose a value using some heuristics
sr: Унесите вредност која указује на то да ли веза подлеже квоти података,
    трошковима коришћења или другим ограничењима. Прихваћене опције су:
    „true“, „yes“, „on“ да подесите везу као мерену
    „false“, „no“, „off“ да подесите везу као немерену
    „unknown“ да дозволите Управнику мреже да изабере вредност користећи неке хеуристике

en: GENEVE ID
sr: ГЕНЕВЕ ИД

en: Remote
sr: Удаљено

en: Destination port
sr: Одредишни порт

en: APN
sr: АПН

en: hsr port1
sr: хср прикључник 1

en: hsr port2
sr: хср прикључник 2

en: hsr multicast spec
sr: хср мултикаст спец

en: MTU
sr: МТУ

en: P_KEY [none]
sr: P_KEY [ништа]

en: Parent interface [none]
sr: Родитељски уређај [ништа]

en: Enter a list of IPv4 addresses of DNS servers.
    
    Example: 8.8.8.8, 8.8.4.4
sr: Унесите списак ИПв4 адреса ДНС сервера.
    
    Пример: 8.8.8.8, 8.8.4.4

en: IPv4 address (IP[/plen]) [none]
sr: ИПв4 адреса (ИП[/плен]) [ништа]

en: Enter a list of IPv4 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 32.
    
    Example: 192.168.1.5/24, 10.0.0.11/24
sr: Унесите списак ИПв4 адреса обликованих као:
      ип[/префикс], ип[/префикс],...
    Префикс који недостаје се сматра префиксом 32.
    
    Пример: 192.168.1.5/24, 10.0.0.11/24

en: IPv4 gateway [none]
sr: ИПв4 мрежни пролаз [ништа]

en: Enter a list of IPv4 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 32.
    Missing next-hop is regarded as 0.0.0.0.
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
              10.1.2.0/24
sr: Унесите списак ИПв4 рута обликованих као:
      ип[/префикс] [следећи-скок] [метрика],...
    
    Префикс који недостаје се сматра префиксом 32.
    Следећи скок који недостаје се сматра 0.0.0.0.
    Метрика која недостаје значи подразумевано (НМ/језгро ће поставити подразумевану вредност).
    
    Примери: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
              10.1.2.0/24

en: Enter a list of IPv4 routing rules formatted as:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...
sr: Унесите списак ИПв4 правила усмеравања обликованих као:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...

en: Enter a list of IPv6 addresses of DNS servers.  If the IPv6 configuration method is 'auto' these DNS servers are appended to those (if any) returned by automatic configuration.  DNS servers cannot be used with the 'shared' or 'link-local' IPv6 configuration methods, as there is no upstream network. In all other IPv6 configuration methods, these DNS servers are used as the only DNS servers for this connection.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1
sr: Унесите списак ИПв6 адреса ДНС сервера. Ако је начин подешавања ИПв6 „auto“ (самостално), ови ДНС сервери се додају онима (ако их има) које врати самостално подешавање. ДНС сервери се не могу користити уз „shared“ (дељено) или „link-local“ (локална веза) начине ИПв6 подешавања, јер не постоји узводна мрежа. У свим осталим начинима ИПв6 подешавања, ови ДНС сервери се користе као једини ДНС сервери за ову везу.
    
    Пример: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1

en: IPv6 address (IP[/plen]) [none]
sr: ИПв6 адреса (ИП[/плен]) [ништа]

en: Enter a list of IPv6 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 128.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b
sr: Унесите списак ИПв6 адреса обликованих као:
      ип[/префикс], ип[/префикс],...
    Префикс који недостаје се сматра префиксом 128.
    
    Пример: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b

en: IPv6 gateway [none]
sr: ИПв6 мрежни пролаз [ништа]

en: Enter a list of IPv6 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 128.
    Missing next-hop is regarded as "::".
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55
sr: Унесите списак ИПв6 рута обликованих као:
      ип[/префикс] [следећи-скок] [метрика],...
    
    Префикс који недостаје се сматра префиксом 128.
    Следећи скок који недостаје се сматра „::“.
    Метрика која недостаје значи подразумевано (НМ/језгро ће поставити подразумевану вредност).
    
    Примери: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55

en: Enter a list of IPv6 routing rules formatted as:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...
sr: Унесите списак ИПв6 правила усмеравања обликованих као:
      приоритет [прио] [од [извор]] [до [одредиште]], ,...

en: Parent device [none]
sr: Родитељски уређај [ништа]

en: Local endpoint [none]
sr: Локална крајња тачка [ништа]

en: IPVLAN parent device or connection UUID
sr: ИПВЛАН родитељски уређај или УУИД везе

en: MACsec parent device or connection UUID
sr: МАКсек родитељски уређај или УУИД везе

en: Enable encryption
sr: Омогући шифровање

en: SCI port
sr: ОБК порт

en: MACVLAN parent device or connection UUID
sr: МАКВЛАН родитељски уређај или УУИД везе

en: Tap
sr: Тап

en: SSID
sr: ССИД

en: OLPC Mesh channel
sr: ОЛПЦ меш канал

en: DHCP anycast MAC address [none]
sr: ДХЦП еникаст МАК адреса [ништа]

en: PPPoE parent device
sr: ПППоЕ родитељски уређај

en: Service [none]
sr: Услуга [ништа]

en: PPPoE username
sr: ПППоЕ корисничко име

en: Browser only
sr: Само прегледник

en: PAC URL
sr: ПАЦ адреса

en: PAC script
sr: ПАЦ скрипта

en: Team JSON configuration [none]
sr: ЈСОН подешавање тима [ништа]

en: User ID [none]
sr: ИБ корисника [ништа]

en: Group ID [none]
sr: ИБ групе [ништа]

en: Enable PI
sr: Омогући ПИ

en: Enable VNET header
sr: Омогући ВНЕТ заглавље

en: Enable multi queue
sr: Омогући више редова

en: veth peer
sr: ветх парњак

en: VLAN parent device or connection UUID
sr: ВЛАН родитељски уређај или ЈУИБ везе

en: VLAN ID (<0-4094>)
sr: ВЛАН ИБ (<0-4094>)

en: VLAN flags (<0-7>) [none]
sr: ВЛАН заставице (<0-7>) [ништа]

en: Ingress priority maps [none]
sr: Мапе улазне важности [ништа]

en: Egress priority maps [none]
sr: Мапе излазне важности [ништа]

en: Table
sr: Табела

en: VXLAN ID
sr: ВКСЛАН ИБ

en: Local address [none]
sr: Локална адреса [ништа]

en: Minimum source port
sr: Најмањи изворни прикључник

en: Maximum source port
sr: Највећи изворни прикључник

en: Peer
sr: Парњак

en: WiMAX NSP name
sr: Назив WiMAX NSP-а

en: Cloned MAC [none]
sr: Клонирани MAC [ништа]

en: Enter a list of subchannels (comma or space separated).
    
    Example: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22
sr: Унесите списак подканала (раздвојених зарезом или размаком).
    
    Пример: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22

en: Enter the type of WEP keys. The accepted values are: 0 or unknown, 1 or key, and 2 or passphrase.
sr: Унесите врсту WEP кључева. Прихваћене вредности су: 0 или непознато, 1 или кључ, и 2 или лозинка.

en: Short address (<0x0000-0xffff>)
sr: Кратка адреса (<0x0000-0xffff>)

en: PAN Identifier (<0x0000-0xffff>)
sr: PAN идентификатор (<0x0000-0xffff>)

en: Page (<default|0-31>)
sr: Страница (<подразумевано|0-31>)

en: Channel (<default|0-26>)
sr: Канал (<подразумевано|0-26>)

note: ***************************************************************************
en: 6LOWPAN settings
sr: 6LOWPAN поставке

en: 802-1x settings
sr: 802-1x поставке

en: bluetooth connection
sr: блутут веза

en: Bond device
sr: Бонд уређај

en: Bond port
sr: Бонд прикључник

en: Bridge device
sr: Мост уређај

en: Bridge port
sr: Прикључник моста

en: CDMA mobile broadband connection
sr: ЦДМА мобилна широкопојасна веза

en: General settings
sr: Општа подешавања

en: DCB settings
sr: ДЦБ подешавања

en: Dummy settings
sr: Лажна подешавања

en: Ethtool settings
sr: Ethtool подешавања

en: Generic settings
sr: Општа подешавања

en: Geneve settings
sr: Geneve подешавања

en: GSM mobile broadband connection
sr: ГСМ мобилна широкопојасна веза

en: Hostname settings
sr: Подешавања назива домаћина

en: HSR settings
sr: ХСР подешавања

en: IPv4 protocol
sr: ИПв4 протокол

en: IPv6 protocol
sr: ИПв6 протокол

en: IP-tunnel settings
sr: ИП-тунел подешавања

en: IPVLAN settings
sr: ИПВЛАН подешавања

en: Link settings
sr: Подешавања везе

en: Loopback settings
sr: Подешавања затворене петље

en: MACsec connection
sr: МАКсек веза

en: macvlan connection
sr: мацвлан веза

en: Match
sr: Подударање

en: OLPC Mesh connection
sr: ОЛПЦ меш веза

en: Open vSwitch bridge settings
sr: Подешавања Опен вСвич моста

en: Open vSwitch DPDK interface settings
sr: Подешавања Опен вСвич ДПДК интерфејса

en: OVS Other Config
sr: OVS друга подешавања

en: OVS External IDs
sr: OVS спољни ИБ-ови

en: Open vSwitch interface settings
sr: Подешавања Опен вСвич интерфејса

en: Open vSwitch patch interface settings
sr: Подешавања Опен вСвич интерфејса закрпе

en: Open vSwitch port settings
sr: Подешавања Опен вСвич прикључника

en: PPP settings
sr: ППП подешавања

en: PPPoE
sr: ПППоЕ

en: Prefix delegation settings
sr: Подешавања делегирања префикса

en: Proxy
sr: Посредник

en: Serial settings
sr: Серијска подешавања

en: SR-IOV settings
sr: СР-ИОВ подешавања

en: Traffic controls
sr: Контроле саобраћаја

en: Team device
sr: Тимски уређај

en: Team port
sr: Тимски прикључник

en: Tun device
sr: ТУН уређај

en: User settings
sr: Корисничка подешавања

en: Wi-Fi P2P connection
sr: Бежична П2П веза

en: WiMAX connection
sr: WiMAX веза

en: Wired Ethernet
sr: Жичани Етернет

en: WireGuard VPN settings
sr: Вајергард ВПН подешавања

en: Wi-Fi connection
sr: Бежична веза

en: Wi-Fi security settings
sr: Подешавања бежичне безбедности

en: WPAN settings
sr: WPAN подешавања

en: name
sr: назив

en: <hidden>
sr: <скривено>

en: Protocol
sr: Протокол

en: ADSL encapsulation
sr: АДСЛ енкапсулација

en: Connection type
sr: Врста везе

en: Interface name
sr: Назив интерфејса

en: VPN type
sr: Врста ВПН-а

en: Master
sr: Главни

en: Transport mode
sr: Режим преноса

en: Bluetooth type
sr: Врста Блутута

en: Bonding mode
sr: Режим удруживања

en: Wi-Fi mode
sr: Бежични режим

en: Tun mode
sr: ТУН режим

en: IP Tunnel mode
sr: ИП тунелски режим

en: IPVLAN mode
sr: ИПВЛАН режим

en: MACVLAN mode
sr: МАКВЛАН режим

en: MACsec mode
sr: МАКсек режим

en: Proxy method
sr: Начин посредника

note: Generated file. Do not edit.
en: The number of retries for the authentication. Zero means to try indefinitely; -1 means to use a global default. If the global default is not set, the authentication retries for 3 times before failing the connection. Connections using a pre-shared key to authenticate will only prompt for a new key during the last authentication attempt.
sr: Број поновних покушаја за потврду идентитета. Нула значи покушавање унедоглед; -1 значи коришћење опште подразумеване вредности. Ако општа подразумевана вредност није постављена, потврда идентитета се покушава 3 пута пре неуспеха повезивања. Везе које користе унапред дељени кључ за потврду идентитета ће затражити нови кључ само током последњег покушаја потврде идентитета.

en: Whether or not the connection should be automatically connected by NetworkManager when the resources for the connection are available. TRUE to automatically activate the connection, FALSE to require manual intervention to activate the connection. Autoconnect happens when the circumstances are suitable. That means for example that the device is currently managed and not active. Autoconnect thus never replaces or competes with an already active profile. Note that autoconnect is not implemented for VPN profiles. See "secondaries" as an alternative to automatically connect VPN profiles. If multiple profiles are ready to autoconnect on the same device, the one with the better "connection.autoconnect-priority" is chosen. If the priorities are equal, then the most recently connected profile is activated. If the profiles were not connected earlier or their "connection.timestamp" is identical, the choice is undefined. Depending on "connection.multi-connect", a profile can (auto)connect only once at a time or multiple times.
sr: Да ли Управник везе треба самостално да повеже везу када ресурси за везу постану доступни. ТАЧНО за самостално покретање везе, НЕТАЧНО за захтевање ручне интервенције за покретање везе. Самостално повезивање се дешава када су околности прикладне. То значи, на пример, да се уређајем тренутно управља и да није активан. Самостално повезивање тако никада не замењује нити се такмичи са већ активним профилом. Имајте на уму да самостално повезивање није примењено за ВПН профиле. Погледајте „secondaries“ као алтернативу за самостално повезивање ВПН профила. Ако је више профила спремно за самостално повезивање на истом уређају, бира се онај са бољом вредношћу „connection.autoconnect-priority“. Ако су приоритети једнаки, активира се профил који је последњи био повезан. Ако профили нису раније повезивани или је њихов „connection.timestamp“ идентичан, избор је неодређен. У зависности од „connection.multi-connect“, профил се може (самостално) повезати само једном у исто време или више пута.

en: Whether or not ports of this connection should be automatically brought up when NetworkManager activates this connection. This only has a real effect for controller connections. The properties "autoconnect", "autoconnect-priority" and "autoconnect-retries" are unrelated to this setting. The permitted values are: 0: leave port connections untouched, 1: activate all the port connections with this connection, -1: default. If -1 (default) is set, global connection.autoconnect-ports is read to determine the real value. If it is default as well, this fallbacks to 0.
sr: Да ли прикључци ове везе треба самостално да се подигну када Управник везе активира ову везу. Ово има стварног ефекта само за везе управљача. Својства „autoconnect“, „autoconnect-priority“ и „autoconnect-retries“ нису повезана са овом поставком. Дозвољене вредности су: 0: остави прикључке везе нетакнутим, 1: активирај све прикључке везе сопственом везом, -1: подразумевано. Ако је постављено -1 (подразумевано), чита се опште „connection.autoconnect-ports“ за одређивање стварне вредности. Ако је и оно подразумевано, ово се враћа на 0.

en: The autoconnect priority in range -999 to 999. If the connection is set to autoconnect, connections with higher priority will be preferred. The higher number means higher priority. Defaults to 0. Note that this property only matters if there are more than one candidate profile to select for autoconnect. In case of equal priority, the profile used most recently is chosen.
sr: Приоритет самоповезивања у опсегу од -999 до 999. Ако је веза постављена на самоповезивање, везе са већим приоритетом ће имати предност. Већи број значи већи приоритет. Подразумевано је 0. Имајте на уму да је ово својство важно само ако постоји више од једног профила кандидата за самоповезивање. У случају истог приоритета, бира се профил који је последњи коришћен.

en: The number of times a connection should be tried when autoactivating before giving up. Zero means forever, -1 means the global default (4 times if not overridden). Setting this to 1 means to try activation only once before blocking autoconnect. Note that after a timeout, NetworkManager will try to autoconnect again.
sr: Број покушаја повезивања приликом самоактивирања пре одустајања. Нула значи заувек, -1 значи опште подразумевано (4 пута ако није преиначено). Постављање овога на 1 значи да ће се покушати активирање само једном пре блокирања самоповезивања. Имајте на уму да ће након истека времена Управник мреже поново покушати самоповезивање.

en: Whether or not ports of this connection should be automatically brought up when NetworkManager activates this connection. This only has a real effect for controller connections. The properties "autoconnect", "autoconnect-priority" and "autoconnect-retries" are unrelated to this setting. The permitted values are: 0: leave port connections untouched, 1: activate all the port connections with this connection, -1: default. If -1 (default) is set, global connection.autoconnect-slaves is read to determine the real value. If it is default as well, this fallbacks to 0. Deprecated 1.46. Use "autoconnect-ports" instead, this is just an alias.
sr: Да ли прикључци ове везе треба самостално да се подигну када Управник везе активира ову везу. Ово има стварног ефекта само за везе управљача. Својства „autoconnect“, „autoconnect-priority“ и „autoconnect-retries“ нису повезана са овом поставком. Дозвољене вредности су: 0: остави прикључке везе нетакнутим, 1: активирај све прикључке везе сопственом везом, -1: подразумевано. Ако је постављено -1 (подразумевано), чита се опште „connection.autoconnect-slaves“ за одређивање стварне вредности. Ако је и оно подразумевано, ово се враћа на 0. Застарело од 1.46. Користите „autoconnect-ports“ уместо овога, ово је само алијас.

en: Interface name of the controller device or UUID of the controller connection.
sr: Назив интерфејса управљачког уређаја или УУИД управљачке везе.

en: Whether DNSOverTls (dns-over-tls) is enabled for the connection. DNSOverTls is a technology which uses TLS to encrypt dns traffic. The permitted values are: "yes" (2) use DNSOverTls and disabled fallback, "opportunistic" (1) use DNSOverTls but allow fallback to unencrypted resolution, "no" (0) don't ever use DNSOverTls. If unspecified "default" depends on the plugin used. Systemd-resolved uses global setting. This feature requires a plugin which supports DNSOverTls. Otherwise, the setting has no effect. One such plugin is dns-systemd-resolved.
sr: Да ли је DNSOverTls (dns-over-tls) омогућен за везу. DNSOverTls је технологија која користи ТЛС за шифровање ДНС саобраћаја. Дозвољене вредности су: „yes“ (2) користи DNSOverTls и онемогући враћање на старо, „opportunistic“ (1) користи DNSOverTls али дозволи враћање на нешифровану резолуцију, „no“ (0) никада не користи DNSOverTls. Ако није наведено, „default“ зависи од коришћеног прикључка. Systemd-resolved користи општу поставку. Ова функција захтева прикључак који подржава DNSOverTls. У супротном, поставка нема дејства. Један такав прикључак је dns-systemd-resolved.

en: Whether DNSSEC (dnssec) is enabled for the connection. The permitted values are: "yes" (2) use DNSSEC and disable fallback, "allow-downgrade" (1) use DNSSEC but allow fallback if the server does not support it, "no" (0) don't ever use DNSSEC. The effect of "default" (-1) depends on the dns plugin used. Systemd-resolved uses its global setting in this case. This feature requires a plugin which supports DNSSEC. Otherwise, the setting has no effect. One such plugin is systemd-resolved.
sr: Да ли је DNSSEC (dnssec) омогућен за везу. Дозвољене вредности су: „yes“ (2) користи DNSSEC и онемогући враћање на старо, „allow-downgrade“ (1) користи DNSSEC али дозволи враћање на старо ако сервер то не подржава, „no“ (0) никада не користи DNSSEC. Ефекат „default“ (-1) зависи од коришћеног ДНС прикључка. Systemd-resolved користи своју општу поставку у овом случају. Ова функција захтева прикључак који подржава DNSSEC. У супротном, поставка нема дејства. Један такав прикључак је systemd-resolved.

en: Whether the connection will be brought down before the system is powered off.  The default value is "default" (-1). When the default value is specified, then the global value from NetworkManager configuration is looked up, if not set, it is considered as "no" (0).
sr: Да ли ће веза бити прекинута пре искључивања система. Подразумевана вредност је „default“ (-1). Када је наведена подразумевана вредност, тражи се општа вредност из подешавања Управника мреже, а ако није постављена, сматра се као „no“ (0).

en: If greater than zero, delay success of IP addressing until either the timeout is reached, or an IP gateway replies to a ping.
sr: Ако је веће од нуле, одложи успех ИП адресирања док се не достигне временско ограничење или док ИП мрежни пролаз не одговори на пинг.

en: A human readable unique identifier for the connection, like "Work Wi-Fi" or "T-Mobile 3G".
sr: Читљив јединствени идентификатор за везу, као што је „Посао бежична“ или „T-Mobile 3G“.

en: The name of the network interface this connection is bound to. If not set, then the connection can be attached to any interface of the appropriate type (subject to restrictions imposed by other settings). For software devices this specifies the name of the created device. For connection types where interface names cannot easily be made persistent (e.g. mobile broadband or USB Ethernet), this property should not be used. Setting this property restricts the interfaces a connection can be used with, and if interface names change or are reordered the connection may be applied to the wrong interface.
sr: Назив мрежног интерфејса за који је ова веза везана. Ако није постављено, веза се може прикључити на било који интерфејс одговарајуће врсте (подложно ограничењима која постављају друга подешавања). За софтверске уређаје ово одређује назив створеног уређаја. За врсте веза где се називи интерфејса не могу лако учинити трајним (нпр. мобилни широкопојасни или УСБ Етернет), ово својство не треба користити. Постављање овог својства ограничава интерфејсе са којима се веза може користити, а ако се називи интерфејса промене или преуреде, веза се може применити на погрешан интерфејс.

en: The property specifies a list of target IP addresses for pinging. When multiple targets are set, NetworkManager will start multiple ping processes in parallel. This property can only be set if connection.ip-ping-timeout is set. The ip-ping-timeout is used to delay the success of IP addressing until either the specified timeout (in seconds) is reached, or an target IP address replies to a ping. Configuring "ip-ping-addresses" may delay reaching the systemd's network-online.target due to waiting for the ping operations to complete or timeout.
sr: Својство наводи списак циљних ИП адреса за пинговање. Када је постављено више циљева, Управник мреже ће покренути више пинг процеса паралелно. Ово својство се може поставити само ако је постављено „connection.ip-ping-timeout“. „ip-ping-timeout“ се користи за одлагање успеха ИП адресирања док се не достигне наведено временско ограничење (у секундама) или док циљна ИП адреса не одговори на пинг. Подешавање „ip-ping-addresses“ може одложити достизање системског „network-online.target“ због чекања да се операције пинга заврше или истекну.

en: The property determines whether it is sufficient for any ping check to succeed among "ip-ping-addresses", or if all ping checks must succeed for "ip-ping-addresses".
sr: Својство одређује да ли је довољно да било која провера пинга успе међу „ip-ping-addresses“, или све провере пинга морају успети за „ip-ping-addresses“.

en: If greater than zero, delay success of IP addressing until either the specified timeout (in seconds) is reached, or a target IP address replies to a ping. The property specifies the timeout for the "ip-ping-addresses". This property is incompatible with "gateway-ping-timeout", you cannot set these two properties at the same time.
sr: Ако је веће од нуле, одложи успех ИП адресирања док се не достигне наведено временско ограничење (у секундама) или док циљна ИП адреса не одговори на пинг. Својство одређује временско ограничење за „ip-ping-addresses“. Ово својство је неспојиво са „gateway-ping-timeout“, не можете поставити ова два својства истовремено.

en: Whether LLDP is enabled for the connection.
sr: Да ли је ЛЛДП омогућен за везу.

en: Whether Link-Local Multicast Name Resolution (LLMNR) is enabled for the connection. LLMNR is a protocol based on the Domain Name System (DNS) packet format that allows both IPv4 and IPv6 hosts to perform name resolution for hosts on the same local link. The permitted values are: "yes" (2) register hostname and resolving for the connection, "no" (0) disable LLMNR for the interface, "resolve" (1) do not register hostname but allow resolving of LLMNR host names If unspecified, "default" ultimately depends on the DNS plugin (which for systemd-resolved currently means "yes"). This feature requires a plugin which supports LLMNR. Otherwise, the setting has no effect. One such plugin is dns-systemd-resolved.
sr: Да ли је LLMNR омогућен за везу. LLMNR је протокол заснован на формату пакета система назива домена (ДНС) који омогућава и IPv4 и IPv6 домаћинима да изврше резолуцију назива за домаћине на истој локалној вези. Дозвољене вредности су: „yes“ (2) региструј назив домаћина и решавај за везу, „no“ (0) онемогући LLMNR за интерфејс, „resolve“ (1) не региструј назив домаћина али дозволи решавање LLMNR назива домаћина. Ако није наведено, „default“ на крају зависи од ДНС прикључка (што за systemd-resolved тренутно значи „yes“). Ова функција захтева прикључак који подржава LLMNR. У супротном, поставка нема дејства. Један такав прикључак је dns-systemd-resolved.

en: Interface name of the controller device or UUID of the controller connection. Deprecated 1.46. Use "controller" instead, this is just an alias.
sr: Назив интерфејса управљачког уређаја или УУИД управљачке везе. Застарело од 1.46. Користите „controller“ уместо овога, ово је само алијас.

en: Whether mDNS is enabled for the connection. The permitted values are: "yes" (2) register hostname and resolving for the connection, "no" (0) disable mDNS for the interface, "resolve" (1) do not register hostname but allow resolving of mDNS host names and "default" (-1) to allow lookup of a global default in NetworkManager.conf. If unspecified, "default" ultimately depends on the DNS plugin. This feature requires a plugin which supports mDNS. Otherwise, the setting has no effect. Currently the only supported DNS plugin is systemd-resolved. For systemd-resolved, the default is configurable via MulticastDNS= setting in resolved.conf.
sr: Да ли је mDNS омогућен за везу. Дозвољене вредности су: „yes“ (2) региструј назив домаћина и решавај за везу, „no“ (0) онемогући mDNS за интерфејс, „resolve“ (1) не региструј назив домаћина али дозволи решавање mDNS назива домаћина и „default“ (-1) да би се омогућило тражење опште подразумеване вредности у „NetworkManager.conf“. Ако није наведено, „default“ на крају зависи од ДНС прикључка. Ова функција захтева прикључак који подржава mDNS. У супротном, поставка нема дејства. Тренутно је једини подржани ДНС прикључак systemd-resolved. За systemd-resolved, подразумевана вредност се може подесити преко поставке „MulticastDNS=“ у „resolved.conf“.

en: Whether the connection is metered. When updating this property on a currently activated connection, the change takes effect immediately.
sr: Да ли је веза ограничена. Приликом ажурирања овог својства на тренутно активној вези, измена ступа на снагу одмах.

en: Whether to configure MPTCP endpoints and the address flags. If MPTCP is enabled in NetworkManager, it will configure the addresses of the interface as MPTCP endpoints. Note that IPv4 loopback addresses (127.0.0.0/8), IPv4 link local addresses (169.254.0.0/16), the IPv6 loopback address (::1), IPv6 link local addresses (fe80::/10), IPv6 unique local addresses (ULA, fc00::/7) and IPv6 privacy extension addresses (rfc3041, ipv6.ip6-privacy) will be excluded from being configured as endpoints. If "disabled" (0x1), MPTCP handling for the interface is disabled and no endpoints are registered. The "enabled" (0x2) flag means that MPTCP handling is enabled. This flag can also be implied from the presence of other flags. Even when enabled, MPTCP handling will by default still be disabled unless "/proc/sys/net/mptcp/enabled" sysctl is on. NetworkManager does not change the sysctl and this is up to the administrator or distribution. To configure endpoints even if the sysctl is disabled, "also-without-sysctl" (0x4) flag can be used. In that case, NetworkManager doesn't look at the sysctl and configures endpoints regardless. Even when enabled, NetworkManager will only configure MPTCP endpoints for a certain address family, if there is a unicast default route (0.0.0.0/0 or ::/0) in the main routing table. The flag "also-without-default-route" (0x8) can override that. When MPTCP handling is enabled then endpoints are configured with the specified address flags "signal" (0x10), "subflow" (0x20), "backup" (0x40), "fullmesh" (0x80), "laminar" (0x100). See ip-mptcp(8) manual for additional information about the flags. If the flags are zero (0x0), the global connection default from NetworkManager.conf is honored. If still unspecified, the fallback is "enabled,subflow". Note that this means that MPTCP is by default done depending on the "/proc/sys/net/mptcp/enabled" sysctl. NetworkManager does not change the MPTCP limits nor enable MPTCP via "/proc/sys/net/mptcp/enabled". That is a host configuration which the admin can change via sysctl and ip-mptcp. Strict reverse path filtering (rp_filter) breaks many MPTCP use cases, so when MPTCP handling for IPv4 addresses on the interface is enabled, NetworkManager would loosen the strict reverse path filtering (1) to the loose setting (2).
sr: Да ли треба подесити MPTCP крајње тачке и заставице адреса. Ако је MPTCP омогућен у Управнику мреже, он ће подесити адресе интерфејса као MPTCP крајње тачке. Имајте на уму да ће IPv4 повратне адресе (127.0.0.0/8), IPv4 локалне адресе везе (169.254.0.0/16), IPv6 повратна адреса (::1), IPv6 локалне адресе везе (fe80::/10), IPv6 јединствене локалне адресе (ULA, fc00::/7) и IPv6 адресе за проширење приватности (rfc3041, ipv6.ip6-privacy) бити искључене из подешавања као крајње тачке. Ако је „disabled“ (0x1), MPTCP руковање за интерфејс је онемогућено и ниједна крајња тачка није регистрована. Заставица „enabled“ (0x2) значи да је MPTCP руковање омогућено. Ова заставица се такође може подразумевати из присуства других заставица. Чак и када је омогућено, MPTCP руковање ће по дефолту и даље бити онемогућено осим ако је „/proc/sys/net/mptcp/enabled“ sysctl укључен. Управник мреже не мења sysctl и то је на администратору или дистрибуцији. Да бисте подесили крајње тачке чак и ако је sysctl онемогућен, може се користити заставица „also-without-sysctl“ (0x4). У том случају, Управник мреже не гледа sysctl и подешава крајње тачке без обзира на све. Чак и када је омогућено, Управник мреже ће подесити MPTCP крајње тачке само за одређену породицу адреса, ако постоји једносмерна подразумевана рута (0.0.0.0/0 или ::/0) у главној табели рутирања. Заставица „also-without-default-route“ (0x8) може то поништити. Када је MPTCP руковање омогућено, крајње тачке се подешавају са наведеним заставицама адреса „signal“ (0x10), „subflow“ (0x20), „backup“ (0x40), „fullmesh“ (0x80), „laminar“ (0x100). Погледајте приручник ip-mptcp(8) за додатне информације о заставицама. Ако су заставице нула (0x0), поштује се општа подразумевана вредност везе из „NetworkManager.conf“. Ако је и даље неодређено, резервна варијанта је „enabled,subflow“. Имајте на уму да то значи да се MPTCP по дефолту ради у зависности од „/proc/sys/net/mptcp/enabled“ sysctl. Управник мреже не мења MPTCP ограничења нити омогућава MPTCP преко „/proc/sys/net/mptcp/enabled“. То је конфигурација домаћина коју администратор може променити преко sysctl и ip-mptcp. Строго филтрирање повратне путање (rp_filter) нарушава многе случајеве коришћења MPTCP-а, па када је MPTCP руковање за IPv4 адресе на интерфејсу омогућено, Управник мреже би олабавио строго филтрирање повратне путање (1) на лабаво подешавање (2).

en: If configured, set to a Manufacturer Usage Description (MUD) URL that points to manufacturer-recommended network policies for IoT devices. It is transmitted as a DHCPv4 or DHCPv6 option. The value must be a valid URL starting with "https://". The special value "none" is allowed to indicate that no MUD URL is used. If the per-profile value is unspecified (the default), a global connection default gets consulted. If still unspecified, the ultimate default is "none".
sr: Ако је подешено, поставља се на Manufacturer Usage Description (MUD) УРЛ који показује на мрежна правила која препоручује произвођач за IoT уређаје. Преноси се као DHCPv4 или DHCPv6 опција. Вредност мора бити исправан УРЛ који почиње са „https://“. Специјална вредност „none“ је дозвољена да укаже да се не користи MUD УРЛ. Ако је вредност по профилу неодређена (подразумевано), консултује се општа подразумевана вредност везе. Ако је и даље неодређено, крајња подразумевана вредност је „none“.

en: Specifies whether the profile can be active multiple times at a particular moment. The value is of type NMConnectionMultiConnect.
sr: Одређује да ли профил може бити активан више пута у истом тренутку. Вредност је врсте „NMConnectionMultiConnect“.

en: An array of strings defining what access a given user has to this connection.  If this is NULL or empty, all users are allowed to access this connection; otherwise users are allowed if and only if they are in this list.  When this is not empty, the connection can be active only when one of the specified users is logged into an active session.  Each entry is of the form "[type]:[id]:[reserved]"; for example, "user:dcbw:blah". At this time only the "user" [type] is allowed.  Any other values are ignored and reserved for future use.  [id] is the username that this permission refers to, which may not contain the ":" character. Any [reserved] information present must be ignored and is reserved for future use.  All of [type], [id], and [reserved] must be valid UTF-8.
sr: Низ ниски који дефинишу какав приступ дати корисник има овој вези. Ако је ово НИШТА или празно, свим корисницима је дозвољен приступ овој вези; у супротном корисницима је дозвољено ако и само ако су на овом списку. Када ово није празно, веза може бити активна само када је један од наведених корисника пријављен у активну сесију. Сваки унос је у облику „[type]:[id]:[reserved]“; на пример, „user:dcbw:blah“. У овом тренутку је дозвољена само врста „user“. Све друге вредности се занемарују и резервисане су за будућу употребу. [id] је корисничко име на које се ово овлашћење односи, а које не сме да садржи знак „:“. Сви присутни [reserved] подаци морају бити занемарени и резервисани су за будућу употребу. Све од [type], [id] и [reserved] мора бити исправан УТФ-8.

en: Setting name of the device type of this port's controller connection (eg, "bond"), or NULL if this connection is not a port.
sr: Назив подешавања врсте уређаја управљачке везе овог прикључника (нпр. „bond“), или НИШТА ако ова веза није прикључник.

en: This property is deprecated and has no meaning.
sr: Ово својство је застарело и нема значење.

en: List of connection UUIDs that should be activated when the base connection itself is activated. Currently, only VPN connections are supported.
sr: Списак УУИД-ова веза које треба активирати када се сама основна веза активира. Тренутно су подржане само ВПН везе.

en: Setting name of the device type of this port's controller connection (eg, "bond"), or NULL if this connection is not a port. Deprecated 1.46. Use "port-type" instead, this is just an alias.
sr: Назив подешавања врсте уређаја управљачке везе овог прикључника (нпр. „bond“), или НИШТА ако ова веза није прикључник. Застарело од 1.46. Користите „port-type“ уместо тога, ово је само алијас.

en: This represents the identity of the connection used for various purposes. It allows configuring multiple profiles to share the identity. Also, the stable-id can contain placeholders that are substituted dynamically and deterministically depending on the context. The stable-id is used for generating IPv6 stable private addresses with ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy. It is also used to seed the generated cloned MAC address for ethernet.cloned-mac-address=stable and wifi.cloned-mac-address=stable. It is also used to derive the DHCP client identifier with ipv4.dhcp-client-id=stable, the DHCPv6 DUID with ipv6.dhcp-duid=stable-[llt,ll,uuid] and the DHCP IAID with ipv4.iaid=stable and ipv6.iaid=stable. Note that depending on the context where it is used, other parameters are also seeded into the generation algorithm. For example, a per-host key is commonly also included, so that different systems end up generating different IDs. Or with ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy, also the device's name is included, so that different interfaces yield different addresses. The per-host key is the identity of your machine and stored in /var/lib/NetworkManager/secret_key. See NetworkManager(8) manual about the secret-key and the host identity. The '$' character is treated special to perform dynamic substitutions at activation time. Currently, supported are "${CONNECTION}", "${DEVICE}", "${MAC}", "${NETWORK_SSID}", "${BOOT}", "${RANDOM}".  These effectively create unique IDs per-connection, per-device, per-SSID, per-boot, or every time.  The "${CONNECTION}" uses the profile's connection.uuid, the "${DEVICE}" uses the interface name of the device and "${MAC}" the permanent MAC address of the device. "${NETWORK_SSID}" uses the SSID for Wi-Fi networks and falls back to "${CONNECTION}" on other networks. Any unrecognized patterns following '$' are treated verbatim, however are reserved for future use. You are thus advised to avoid '$' or escape it as "$$".  For example, set it to "${CONNECTION}-${BOOT}-${DEVICE}" to create a unique id for this connection that changes with every reboot and differs depending on the interface where the profile activates. If the value is unset, a global connection default is consulted. If the value is still unset, the default is "default${CONNECTION}" go generate an ID unique per connection profile.
sr: Ово представља идентитет везе која се користи у различите сврхе. Омогућава подешавање више профила за дељење идентитета. Такође, стабилни ИД може садржати чуваре места који се замењују динамички и детерминистички у зависности од контекста. Стабилни ИД се користи за стварање ИПв6 стабилних приватних адреса са „ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy“. Такође се користи за сејање генерисане клониране МАК адресе за „ethernet.cloned-mac-address=stable“ и „wifi.cloned-mac-address=stable“. Такође се користи за извођење одредника ДХЦП клијента са „ipv4.dhcp-client-id=stable“, ДХЦПв6 ДУИД-а са „ipv6.dhcp-duid=stable-[llt,ll,uuid]“ и ДХЦП ИАИД-а са „ipv4.iaid=stable“ и „ipv6.iaid=stable“. Имајте на уму да у зависности од контекста у којем се користи, и други параметри се сеју у алгоритам стварања. На пример, кључ по домаћину је обично такође укључен, тако да различити системи на крају генеришу различите ИД-ове. Или са „ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy“, такође је укључен назив уређаја, тако да различити интерфејси дају различите адресе. Кључ по домаћину је идентитет ваше машине и чува се у „/var/lib/NetworkManager/secret_key“. Погледајте „NetworkManager(8)“ приручник о тајном кључу и идентитету домаћина. Знак „$“ се третира посебно за обављање динамичких замена у време активирања. Тренутно су подржани „${CONNECTION}“, „${DEVICE}“, „${MAC}“, „${NETWORK_SSID}“, „${BOOT}“, „${RANDOM}“. Ово ефективно ствара јединствене ИД-ове по вези, по уређају, по ССИД-у, по подизању система или сваки пут. „${CONNECTION}“ користи УУИД везе профила, „${DEVICE}“ користи назив интерфејса уређаја а „${MAC}“ трајну МАК адресу уређаја. „${NETWORK_SSID}“ користи ССИД за бежичне мреже и враћа се на „${CONNECTION}“ на другим мрежама. Сви непрепознати обрасци који следе након „$“ се третирају дословно, међутим резервисани су за будућу употребу. Саветујемо вам да избегавате „$“ или га избегнете као „$$“. На пример, поставите га на „${CONNECTION}-${BOOT}-${DEVICE}“ да бисте направили јединствени ИД за ову везу који се мења са сваким поновним покретањем и разликује се у зависности од интерфејса где се профил активира. Ако вредност није постављена, консултује се општа подразумевана вредност везе. Ако вредност и даље није постављена, подразумевано је „default${CONNECTION}“ да би се генерисао ИД јединствен по профилу везе.

en: The time, in seconds since the Unix Epoch, that the connection was last _successfully_ fully activated. NetworkManager updates the connection timestamp periodically when the connection is active to ensure that an active connection has the latest timestamp. The property is only meant for reading (changes to this property will not be preserved).
sr: Време, у секундама од Уникс епохе, када је веза последњи пут _успешно_ потпуно активирана. Управник везе повремено ажурира временску ознаку везе када је веза активна како би осигурао да активна веза има најновију временску ознаку. Својство је намењено само за читање (измене овог својства неће бити сачуване).

en: Base type of the connection. For hardware-dependent connections, should contain the setting name of the hardware-type specific setting (ie, "802-3-ethernet" or "802-11-wireless" or "bluetooth", etc), and for non-hardware dependent connections like VPN or otherwise, should contain the setting name of that setting type (ie, "vpn" or "bridge", etc).
sr: Основна врста везе. За везе зависне од хардвера, требало би да садржи назив подешавања специфичног за врсту хардвера (тј. „802-3-ethernet“ или „802-11-wireless“ или „bluetooth“, итд), а за везе које не зависе од хардвера као што је ВПН или на други начин, требало би да садржи назив подешавања те врсте подешавања (тј. „vpn“ или „bridge“, итд).

en: The connection.uuid is the real identifier of a profile. It cannot change and it must be unique. It is therefore often best to refer to a profile by UUID, for example with `nmcli connection up uuid $UUID`. The UUID cannot be changed, except in offline mode. In that case, the special values "new", "generate" and "" are allowed to generate a new random UUID.
sr: Својство „connection.uuid“ је стварни одредник профила. Не може се мењати и мора бити јединствено. Због тога је често најбоље позивати се на профил путем УУИД-а, на пример са „nmcli connection up uuid $UUID“. УУИД се не може мењати, осим у режиму ван мреже. У том случају, дозвољене су посебне вредности „new“, „generate“ и „“ за стварање новог насумичног УУИД-а.

en: Time in milliseconds to wait for connection to be considered activated. The wait will start after the pre-up dispatcher event. The value 0 means no wait time. The default value is -1, which currently has the same meaning as no wait time.
sr: Време у милисекундама за чекање да се веза сматра покренутом. Чекање ће почети након „pre-up“ догађаја диспечера. Вредност 0 значи да нема времена чекања. Подразумевана вредност је -1, што тренутно има исто значење као и без времена чекања.

en: Timeout in milliseconds to wait for device at startup. During boot, devices may take a while to be detected by the driver. This property will cause to delay NetworkManager-wait-online.service and nm-online to give the device a chance to appear. This works by waiting for the given timeout until a compatible device for the profile is available and managed. The value 0 means no wait time. The default value is -1, which currently has the same meaning as no wait time.
sr: Временски рок у милисекундама за чекање на уређај при покретању. Током подизања система, може проћи неко време док управљач не открије уређаје. Ово својство ће проузроковати кашњење услуга „NetworkManager-wait-online.service“ и „nm-online“ како би се уређају дала шанса да се појави. Ово ради тако што се чека задати временски рок док компатибилни уређај за профил не постане доступан и под управљањем. Вредност 0 значи да нема времена чекања. Подразумевана вредност је -1, што тренутно има исто значење као и без времена чекања.

en: The trust level of a the connection.  Free form case-insensitive string (for example "Home", "Work", "Public").  NULL or unspecified zone means the connection will be placed in the default zone as defined by the firewall. When updating this property on a currently activated connection, the change takes effect immediately.
sr: Ниво поверења везе. Слободна ниска неосетљива на величину слова (на пример „Home“, „Work“, „Public“). НИШТА или неодређена зона значи да ће веза бити постављена у подразумевану зону како је одређено заштитним зидом. Приликом ажурирања овог својства на тренутно покренутој вези, измена ступа на снагу одмах.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this 6LowPAN interface should be created.
sr: Ако је дато, одређује назив надређеног интерфејса или УУИД надређене везе из којег треба направити ово „6LowPAN“ прочеље.

en: List of strings to be matched against the altSubjectName of the certificate presented by the authentication server. If the list is empty, no verification of the server certificate's altSubjectName is performed.
sr: Списак ниски које треба упоредити са „altSubjectName“ уверења које је представио сервер за потврду идентитета. Ако је списак празан, не врши се потврда „altSubjectName“ елемента уверења сервера.

en: Anonymous identity string for EAP authentication methods.  Used as the unencrypted identity with EAP types that support different tunneled identity like EAP-TTLS.
sr: Ниска анонимног идентитета за ЕАП методе потврде идентитета. Користи се као нешифровани идентитет са ЕАП врстама које подржавају другачији тунелисани идентитет као што је „EAP-TTLS“.

en: A timeout for the authentication. Zero means the global default; if the global default is not set, the authentication timeout is 25 seconds.
sr: Временски рок за потврду идентитета. Нула значи опште подразумевано; ако опште подразумевано није постављено, рок за потврду идентитета је 25 секунди.

en: Contains the path to the CA certificate if used by the EAP method specified in the 802-1x.eap property. This property can be unset even if the EAP method supports CA certificates, but this allows man-in-the-middle attacks and is NOT recommended. Note that enabling 802-1x.system-ca-certs will override this setting to use the built-in path, if the built-in path is not a directory.
sr: Садржи путању до ЦА уверења ако га користи ЕАП метод наведен у својству „802-1x.eap“. Ово својство може бити непостављено чак и ако ЕАП метод подржава ЦА уверења, али то омогућава нападе „човек у средини“ и НИЈЕ препоручљиво. Имајте на уму да ће омогућавање „802-1x.system-ca-certs“ поништити ово подешавање како би се користила уграђена путања, ако уграђена путања није директоријум.

en: The password used to access the CA certificate stored in "ca-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
sr: Лозинка која се користи за приступ ЦА уверењу сачуваном у својству „ca-cert“. Има смисла само ако је уверење сачувано на „PKCS#11“ скупини која захтева пријаву.

en: Flags indicating how to handle the "ca-cert-password" property.
sr: Заставице које указују на то како руковати својством „ca-cert-password“.

en: UTF-8 encoded path to a directory containing PEM or DER formatted certificates to be added to the verification chain in addition to the certificate specified in the "ca-cert" property. If NMSetting8021x:system-ca-certs is enabled and the built-in CA path is an existing directory, then this setting is ignored.
sr: Путања кодирана у УТФ-8 до директоријума који садржи уверења у формату ПЕМ или ДЕР која се додају у ланац потврде поред уверења наведеног у својству „ca-cert“. Ако је омогућено „NMSetting8021x:system-ca-certs“ и уграђена ЦА путања је постојећи директоријум, онда се ово подешавање занемарује.

en: Contains the path to the client certificate if used by the EAP method specified in the 802-1x.eap property.
sr: Садржи путању до клијентског уверења ако га користи ЕАП метод наведен у својству „802-1x.eap“.

en: The password used to access the client certificate stored in "client-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
sr: Лозинка која се користи за приступ клијентском уверењу сачуваном у својству „client-cert“. Има смисла само ако је уверење сачувано на „PKCS#11“ скупини која захтева пријаву.

en: Flags indicating how to handle the "client-cert-password" property.
sr: Заставице које указују на то како руковати својством „client-cert-password“.

en: Constraint for server domain name. If set, this list of FQDNs is used as a match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server.  If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using the same comparison. Multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
sr: Ограничење за назив домена сервера. Ако је постављено, овај списак ФКДН-ова (FQDN) се користи као захтев за подударање за „dNSName“ елементе уверења које је представио сервер за потврду идентитета. Ако се пронађе одговарајући „dNSName“, ово ограничење је испуњено. Ако вредности „dNSName“ нису присутне, ово ограничење се упоређује са „SubjectName CN“ користећи исто поређење. Више исправних ФКДН-ова се може проследити као списак раздвојен тачка-запетом „;“.

en: Constraint for server domain name. If set, this FQDN is used as a suffix match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server.  If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using same suffix match comparison. Since version 1.24, multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
sr: Ограничење за назив домена сервера. Ако је постављено, овај ФКДН (FQDN) се користи као захтев за подударање суфикса за „dNSName“ елементе уверења које је представио сервер за потврду идентитета. Ако се пронађе одговарајући „dNSName“, ово ограничење је испуњено. Ако вредности „dNSName“ нису присутне, ово ограничење се упоређује са „SubjectName CN“ користећи исто поређење подударања суфикса. Од верзије 1.24, више исправних ФКДН-ова се може проследити као списак раздвојен тачка-запетом „;“.

en: The allowed EAP method to be used when authenticating to the network with 802.1x.  Valid methods are: "leap", "md5", "tls", "peap", "ttls", "pwd", and "fast".  Each method requires different configuration using the properties of this setting; refer to wpa_supplicant documentation for the allowed combinations.
sr: Дозвољени ЕАП метод који ће се користити приликом потврде идентитета на мрежи са „802.1x“. Исправни методи су: „leap“, „md5“, „tls“, „peap“, „ttls“, „pwd“ и „fast“. Сваки метод захтева другачије подешавање користећи својства ове поставке; погледајте документацију за „wpa_supplicant“ за дозвољене комбинације.

en: Identity string for EAP authentication methods.  Often the user's user or login name.
sr: Ниска идентитета за ЕАП методе потврде идентитета. Често корисничко име или име за пријаву корисника.

en: Define openssl_ciphers for wpa_supplicant. Openssl sometimes moves ciphers among SECLEVELs, thus compiled-in default value in wpa_supplicant (as modified by some linux distributions) sometimes prevents to connect to old servers that do not support new protocols.
sr: Дефинишите „openssl_ciphers“ за „wpa_supplicant“. „Openssl“ понекад помера шифре међу „SECLEVEL“ нивоима, те уграђена подразумевана вредност у „wpa_supplicant“ (како су је измениле неке Линукс дистрибуције) понекад спречава повезивање са старим серверима који не подржавају нове протоколе.

en: Whether the 802.1X authentication is optional. If TRUE, the activation will continue even after a timeout or an authentication failure. Setting the property to TRUE is currently allowed only for Ethernet connections. If set to FALSE, the activation can continue only after a successful authentication.
sr: Да ли је 802.1X потврђивање идентитета необавезно. Ако је постављено на ТАЧНО, активирање ће се наставити чак и након истека времена или неуспелог потврђивања идентитета. Постављање овог својства на ТАЧНО је тренутно дозвољено само за жичане (Ethernet) везе. Ако је постављено на НЕТАЧНО, активирање се може наставити само након успешног потврђивања идентитета.

en: UTF-8 encoded file path containing PAC for EAP-FAST.
sr: УТФ-8 кодирана путања датотеке која садржи ПАЦ за ЕАП-ФАСТ.

en: UTF-8 encoded password used for EAP authentication methods. If both the "password" property and the "password-raw" property are specified, "password" is preferred.
sr: УТФ-8 кодирана лозинка која се користи за ЕАП методе потврђивања идентитета. Ако су наведена и својство „password“ и својство „password-raw“, предност има „password“.

en: Flags indicating how to handle the "password" property.
sr: Заставице које указују на то како се рукује својством „password“.

en: Password used for EAP authentication methods, given as a byte array to allow passwords in other encodings than UTF-8 to be used. If both the "password" property and the "password-raw" property are specified, "password" is preferred.
sr: Лозинка која се користи за ЕАП методе потврђивања идентитета, дата као низ бајтова како би се омогућило коришћење лозинки у другим кодирањима осим УТФ-8. Ако су наведена и својство „password“ и својство „password-raw“, предност има „password“.

en: Flags indicating how to handle the "password-raw" property.
sr: Заставице које указују на то како се рукује својством „password-raw“.

en: Specifies authentication flags to use in "phase 1" outer authentication using NMSetting8021xAuthFlags options. The individual TLS versions can be explicitly disabled. TLS time checks can be also disabled. If a certain TLS disable flag is not set, it is up to the supplicant to allow or forbid it. The TLS options map to tls_disable_tlsv1_x and tls_disable_time_checks settings. See the wpa_supplicant documentation for more details.
sr: Одређује заставице потврђивања идентитета за коришћење у спољашњем потврђивању „фазе 1“ помоћу опција „NMSetting8021xAuthFlags“. Појединачне ТЛС верзије могу бити изричито онемогућене. ТЛС временске провере такође могу бити онемогућене. Ако одређена заставица за онемогућавање ТЛС-а није постављена, на молиоцу (supplicant) је да је дозволи или забрани. ТЛС опције се мапирају у подешавања „tls_disable_tlsv1_x“ и „tls_disable_time_checks“. Погледајте документацију „wpa_supplicant“ за више детаља.

en: Enables or disables in-line provisioning of EAP-FAST credentials when FAST is specified as the EAP method in the "eap" property. Recognized values are "0" (disabled), "1" (allow unauthenticated provisioning), "2" (allow authenticated provisioning), and "3" (allow both authenticated and unauthenticated provisioning).  See the wpa_supplicant documentation for more details.
sr: Омогућава или онемогућава непосредно (in-line) обезбеђивање ЕАП-ФАСТ акредитива када је ФАСТ наведен као ЕАП метода у својству „eap“. Препознате вредности су „0“ (онемогућено), „1“ (дозволи непотврђено обезбеђивање), „2“ (дозволи потврђено обезбеђивање) и „3“ (дозволи и потврђено и непотврђено обезбеђивање). Погледајте документацију „wpa_supplicant“ за више детаља.

en: Forces use of the new PEAP label during key derivation.  Some RADIUS servers may require forcing the new PEAP label to interoperate with PEAPv1.  Set to "1" to force use of the new PEAP label.  See the wpa_supplicant documentation for more details.
sr: Приморава коришћење нове ПЕАП ознаке током извођења кључа. Неки РАДИУС сервери могу захтевати приморавање нове ПЕАП ознаке ради међусобног рада са ПЕАПв1. Поставите на „1“ да бисте приморали коришћење нове ПЕАП ознаке. Погледајте документацију „wpa_supplicant“ за више детаља.

en: Forces which PEAP version is used when PEAP is set as the EAP method in the "eap" property.  When unset, the version reported by the server will be used.  Sometimes when using older RADIUS servers, it is necessary to force the client to use a particular PEAP version.  To do so, this property may be set to "0" or "1" to force that specific PEAP version.
sr: Приморава које се издање ПЕАП-а користи када је ПЕАП постављен као ЕАП метода у својству „eap“. Када није постављено, користиће се издање коју пријави сервер. Понекад је приликом коришћења старијих РАДИУС сервера неопходно приморати клијента да користи одређену верзију ПЕАП-а. Да бисте то урадили, ово својство се може поставити на „0“ или „1“ ради приморавања те специфичне верзије ПЕАП-а.

en: List of strings to be matched against the altSubjectName of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. If the list is empty, no verification of the server certificate's altSubjectName is performed.
sr: Списак ниски које треба упоредити са „altSubjectName“ уверења које представља сервер за потврђивање идентитета током унутрашњег потврђивања „фазе 2“. Ако је списак празан, не врши се провера „altSubjectName“ вредности сервера.

en: Specifies the allowed "phase 2" inner authentication method when an EAP method that uses an inner TLS tunnel is specified in the "eap" property.  For TTLS this property selects one of the supported non-EAP inner methods: "pap", "chap", "mschap", "mschapv2" while "phase2-autheap" selects an EAP inner method.  For PEAP this selects an inner EAP method, one of: "gtc", "otp", "md5" and "tls". Each "phase 2" inner method requires specific parameters for successful authentication; see the wpa_supplicant documentation for more details. Both "phase2-auth" and "phase2-autheap" cannot be specified.
sr: Одређује дозвољену унутрашњу методу потврђивања идентитета „фазе 2“ када је у својству „eap“ наведена ЕАП метода која користи унутрашњи ТЛС тунел. За ТТЛС ово својство бира једну од подржаних не-ЕАП унутрашњих метода: „pap“, „chap“, „mschap“, „mschapv2“, док „phase2-autheap“ бира ЕАП унутрашњу методу. За ПЕАП ово бира унутрашњу ЕАП методу, једну од: „gtc“, „otp“, „md5“ и „tls“. Свака унутрашња метода „фазе 2“ захтева специфичне параметре за успешно потврђивање идентитета; погледајте документацију „wpa_supplicant“ за више детаља. Не могу се истовремено навести и „phase2-auth“ и „phase2-autheap“.

en: Specifies the allowed "phase 2" inner EAP-based authentication method when TTLS is specified in the "eap" property.  Recognized EAP-based "phase 2" methods are "md5", "mschapv2", "otp", "gtc", and "tls". Each "phase 2" inner method requires specific parameters for successful authentication; see the wpa_supplicant documentation for more details.
sr: Одређује дозвољену унутрашњу методу потврђивања идентитета засновану на ЕАП-у за „фазу 2“ када је у својству „eap“ наведен ТТЛС. Препознате методе „фазе 2“ засноване на ЕАП-у су „md5“, „mschapv2“, „otp“, „gtc“ и „tls“. Свака унутрашња метода „фазе 2“ захтева специфичне параметре за успешно потврђивање идентитета; погледајте документацију „wpa_supplicant“ за више детаља.

en: Contains the path to the "phase 2" CA certificate if used by the EAP method specified in the 802-1x.phase2-auth or 802-1x.phase2-autheap properties. This property can be unset even if the EAP method supports CA certificates, but this allows man-in-the-middle attacks and is NOT recommended. Note that enabling 802-1x.system-ca-certs will override this setting to use the built-in path, if the built-in path is not a directory.
sr: Садржи путању до ЦА уверења „фазе 2“ ако га користи ЕАП метода наведена у својствима „802-1x.phase2-auth“ или „802-1x.phase2-autheap“. Ово својство може бити непостављено чак и ако ЕАП метода подржава ЦА уверења, али то омогућава нападе „човек у средини“ (man-in-the-middle) и НИЈЕ препоручљиво. Имајте на уму да ће омогућавање „802-1x.system-ca-certs“ преписати ово подешавање ради коришћења уграђене путање, ако уграђена путања није директоријум.

en: The password used to access the "phase2" CA certificate stored in "phase2-ca-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
sr: Лозинка која се користи за приступ ЦА уверењу „фазе 2“ сачуваном у својству „phase2-ca-cert“. Има смисла само ако је уверење сачувано на ПКЦС#11 токену који захтева пријаву.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-ca-cert-password" property.
sr: Заставице које указују на то како се рукује својством „phase2-ca-cert-password“.

en: UTF-8 encoded path to a directory containing PEM or DER formatted certificates to be added to the verification chain in addition to the certificate specified in the "phase2-ca-cert" property. If NMSetting8021x:system-ca-certs is enabled and the built-in CA path is an existing directory, then this setting is ignored.
sr: УТФ-8 кодирана путања до директоријума који садржи уверења у ПЕМ или ДЕР формату која треба додати у ланац провере поред уверења наведеног у својству „phase2-ca-cert“. Ако је омогућено „NMSetting8021x:system-ca-certs“ и уграђена ЦА путања је постојећи директоријум, онда се ово подешавање занемарује.

en: Contains the path to the "phase 2" client certificate if used by the EAP method specified in the 802-1x.phase2-auth or 802-1x.phase2-autheap properties.
sr: Садржи путању до клијентског уверења „фазе 2“ ако га користи ЕАП метода наведена у својствима „802-1x.phase2-auth“ или „802-1x.phase2-autheap“.

en: The password used to access the "phase2" client certificate stored in "phase2-client-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
sr: Лозинка која се користи за приступ клијентском уверењу „фазе 2“ сачуваном у својству „phase2-client-cert“. Има смисла само ако је уверење сачувано на ПКЦС#11 токену који захтева пријаву.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-client-cert-password" property.
sr: Заставице које указују на то како се рукује својством „phase2-client-cert-password“.

en: Constraint for server domain name. If set, this list of FQDNs is used as a match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using the same comparison. Multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
sr: Ограничење за назив домена сервера. Ако је постављено, овај списак ФКДН-ова (FQDN) се користи као услов поклапања за dNSName елемент(е) уверења које представља сервер за потврђивање идентитета током унутрашње „фазе 2“ потврђивања идентитета. Ако се пронађе одговарајући dNSName, ово ограничење је испуњено. Ако dNSName вредности нису присутне, ово ограничење се упоређује са SubjectName CN користећи исто поређење. Више исправних ФКДН-ова се може проследити као списак раздвојен тачка-запетом „;“.

en: Constraint for server domain name. If set, this FQDN is used as a suffix match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication.  If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using same suffix match comparison. Since version 1.24, multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
sr: Ограничење за назив домена сервера. Ако је постављено, овај ФКДН се користи као услов поклапања суфикса за dNSName елемент(е) уверења које представља сервер за потврђивање идентитета током унутрашње „фазе 2“ потврђивања идентитета. Ако се пронађе одговарајући dNSName, ово ограничење је испуњено. Ако dNSName вредности нису присутне, ово ограничење се упоређује са SubjectName CN користећи исто поређење поклапања суфикса. Од издања 1.24, више исправних ФКДН-ова се може проследити као списак раздвојен тачка-запетом „;“.

en: The path to the "phase 2" inner private key when the 802-1x.phase2-auth or 802-1x.phase2-autheap property is set to "tls".
sr: Путања до унутрашњег приватног кључа „фазе 2“ када је својство „802-1x.phase2-auth“ или „802-1x.phase2-autheap“ постављено на „tls“.

en: The password used to decrypt the "phase 2" private key specified in the 802-1x.phase2-private-key property. This is normally used by secret agents, not directly by users.
sr: Лозинка која се користи за дешифровање приватног кључа „фазе 2“ наведеног у својству „802-1x.phase2-private-key“. Ово обично користе тајни агенти, а не директно корисници.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-private-key-password" property.
sr: Заставице које указују на то како треба руковати својством „phase2-private-key-password“.

en: Substring to be matched against the subject of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. When unset, no verification of the authentication server certificate's subject is performed. This property provides little security, if any, and should not be used.
sr: Подниска која ће се упоређивати са насловом уверења које представља сервер за потврђивање идентитета током унутрашње „фазе 2“ потврђивања идентитета. Када није постављено, не врши се провера наслова уверења сервера за потврђивање идентитета. Ово својство пружа мало безбедности, ако је уопште и пружа, и не би требало да се користи.

en: PIN used for EAP authentication methods.
sr: ПИН који се користи за ЕАП методе потврђивања идентитета.

en: Flags indicating how to handle the "pin" property.
sr: Заставице које указују на то како треба руковати својством „pin“.

en: The path to the private key when the 802-1.eap property is set to "tls".
sr: Путања до приватног кључа када је својство „802-1.eap“ постављено на „tls“.

en: The password used to decrypt the private key specified in the 802-1x.private-key property. This is normally used by secret agents, not directly by users.
sr: Лозинка која се користи за дешифровање приватног кључа наведеног у својству „802-1x.private-key“. Ово обично користе тајни агенти, а не директно корисници.

en: Flags indicating how to handle the "private-key-password" property.
sr: Заставице које указују на то како треба руковати својством „private-key-password“.

en: Substring to be matched against the subject of the certificate presented by the authentication server. When unset, no verification of the authentication server certificate's subject is performed. This property provides little security, if any, and should not be used.
sr: Подниска која ће се упоређивати са субјектом уверења које представља сервер за потврдњу идентитета. Када није постављено, не врши се провера субјекта уверења сервера за потврдњу идентитета. Ово својство пружа мало безбедности, ако је уопште и пружа, и не би требало да се користи.

en: When TRUE, overrides the "ca-path" and "phase2-ca-path" properties using the system CA directory specified at configure time with the --system-ca-path switch.  The certificates in this directory are added to the verification chain in addition to any certificates specified by the "ca-cert" and "phase2-ca-cert" properties. If the path provided with --system-ca-path is rather a file name (bundle of trusted CA certificates), it overrides "ca-cert" and "phase2-ca-cert" properties instead (sets ca_cert/ca_cert2 options for wpa_supplicant).
sr: Када је ТАЧНО, преписује својства „ca-path“ и „phase2-ca-path“ користећи системски ЦА директоријум наведен приликом конфигурисања помоћу прекидача „--system-ca-path“. Уверења у овом директоријуму се додају у ланац провере поред свих уверења наведених својствима „ca-cert“ и „phase2-ca-cert“. Ако је путања обезбеђена са „--system-ca-path“ заправо назив датотеке (комплет поверљивих ЦА уверења), она уместо тога преписује својства „ca-cert“ и „phase2-ca-cert“ (поставља опције „ca_cert/ca_cert2“ за „wpa_supplicant“).

en: Encapsulation of ADSL connection.  Can be "vcmux" or "llc".
sr: Инкапсулација АДСЛ везе. Може бити „vcmux“ или „llc“.

en: Password used to authenticate with the ADSL service.
sr: Лозинка која се користи за потврђивање идентитета код АДСЛ услуге.

en: ADSL connection protocol.  Can be "pppoa", "pppoe" or "ipoatm".
sr: Протокол АДСЛ везе. Може бити „pppoa“, „pppoe“ или „ipoatm“.

en: Username used to authenticate with the ADSL service.
sr: Корисничко име које се користи за потврђивање идентитета код АДСЛ услуге.

en: VCI of ADSL connection
sr: ВЦИ (VCI) АДСЛ везе

en: VPI of ADSL connection
sr: ВПИ (VPI) АДСЛ везе

en: The Bluetooth address of the device.
sr: Блутут адреса уређаја.

en: Either "dun" for Dial-Up Networking connections or "panu" for Personal Area Networking connections to devices supporting the NAP profile.
sr: Или „dun“ за везе бирања броја (Dial-Up Networking) или „panu“ за везе личних мрежа (Personal Area Networking) ка уређајима који подржавају NAP профил.

en: Dictionary of key/value pairs of bonding options.  Both keys and values must be strings. Option names must contain only alphanumeric characters (ie, [a-zA-Z0-9]).
sr: Речник парова кључ/вредност за опције везивања. И кључеви и вредности морају бити ниске. Називи опција морају садржати само алфанумеричке знакове (тј. [a-zA-Z0-9]).

en: The Ethernet MAC address aging time, in seconds.
sr: Време старења Етернет МАК адресе, у секундама.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) forwarding delay, in seconds.
sr: Застој прослеђивања за протокол стабла разапињања (STP), у секундама.

en: If specified, The MAC address of the multicast group this bridge uses for STP. The address must be a link-local address in standard Ethernet MAC address format, ie an address of the form 01:80:C2:00:00:0X, with X in [0, 4..F]. If not specified the default value is 01:80:C2:00:00:00.
sr: Ако је наведено, МАК адреса мултикаст групе коју овај мост користи за СТП. Адреса мора бити локална адреса везе у стандардном формату Етернет МАК адресе, тј. адреса у облику 01:80:C2:00:00:0X, са X у [0, 4..F]. Ако није наведено, подразумевана вредност је 01:80:C2:00:00:00.

en: A mask of group addresses to forward. Usually, group addresses in the range from 01:80:C2:00:00:00 to 01:80:C2:00:00:0F are not forwarded according to standards. This property is a mask of 16 bits, each corresponding to a group address in that range that must be forwarded. The mask can't have bits 0, 1 or 2 set because they are used for STP, MAC pause frames and LACP.
sr: Маска групних адреса за прослеђивање. Обично се групне адресе у опсегу од 01:80:C2:00:00:00 до 01:80:C2:00:00:0F не прослеђују према стандардима. Ово својство је маска од 16 бита, где сваки одговара групној адреси у том опсегу која се мора проследити. Маска не може имати постављене битове 0, 1 или 2 јер се они користе за СТП, МАК оквире паузе и LACP.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) hello time, in seconds.
sr: Време поздрава за протокол стабла разапињања (STP), у секундама.

en: If specified, the MAC address of bridge. When creating a new bridge, this MAC address will be set. If this field is left unspecified, the "ethernet.cloned-mac-address" is referred instead to generate the initial MAC address. Note that setting "ethernet.cloned-mac-address" anyway overwrites the MAC address of the bridge later while activating the bridge.
sr: Ако је наведено, МАК адреса моста. Приликом стварања новог моста, ова МАК адреса ће бити постављена. Ако ово поље остане ненаведено, уместо тога се користи „ethernet.cloned-mac-address“ за генерисање почетне МАК адресе. Имајте на уму да постављање „ethernet.cloned-mac-address“ у сваком случају касније преписује МАК адресу моста током активирања моста.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) maximum message age, in seconds.
sr: Максимална старост поруке за протокол стабла разапињања (STP), у секундама.

en: Set maximum size of multicast hash table (value must be a power of 2).
sr: Подесите максималну величину мултикаст хеш табеле (вредност мора бити степен двојке).

en: Set the number of queries the bridge will send before stopping forwarding a multicast group after a "leave" message has been received.
sr: Подесите број упита које ће мост послати пре него што престане са прослеђивањем мултикаст групе након што је примљена порука „leave“ (напусти).

en: Set interval (in deciseconds) between queries to find remaining members of a group, after a "leave" message is received.
sr: Поставите интервал (у децисекундама) између упита за проналажење преосталих чланова групе, након што је примљена порука „leave“ (напусти).

en: Set delay (in deciseconds) after which the bridge will leave a group, if no membership reports for this group are received.
sr: Поставите застој (у децисекундама) након којег ће мост напустити групу, ако се не приме извештаји о чланству за ову групу.

en: Enable or disable sending of multicast queries by the bridge. If not specified the option is disabled.
sr: Омогућите или онемогућите слање мултикаст упита од стране моста. Ако није наведено, опција је онемогућена.

en: If no queries are seen after this delay (in deciseconds) has passed, the bridge will start to send its own queries.
sr: Ако се након овог застоја (у децисекундама) не виде упити, мост ће почети да шаље сопствене упите.

en: Interval (in deciseconds) between queries sent by the bridge after the end of the startup phase.
sr: Интервал (у децисекундама) између упита које шаље мост након завршетка почетне фазе.

en: Set the Max Response Time/Max Response Delay (in deciseconds) for IGMP/MLD queries sent by the bridge.
sr: Поставите највеће време одговора / највећи застој одговора (у децисекундама) за IGMP/MLD упите које шаље мост.

en: If enabled the bridge's own IP address is used as the source address for IGMP queries otherwise the default of 0.0.0.0 is used.
sr: Ако је омогућено, сопствена ИП адреса моста се користи као изворна адреса за IGMP упите, у супротном се користи подразумевана 0.0.0.0.

en: Sets bridge's multicast router. Multicast-snooping must be enabled for this option to work. Supported values are: 'auto', 'disabled', 'enabled' to which kernel assigns the numbers 1, 0, and 2, respectively. If not specified the default value is 'auto' (1).
sr: Поставља мултикаст усмеривач моста. „Multicast-snooping“ мора бити омогућено да би ова опција радила. Подржане вредности су: „auto“ (аутоматски), „disabled“ (онемогућено), „enabled“ (омогућено) којима језгро додељује бројеве 1, 0 и 2, редом. Ако није наведено, подразумевана вредност је „auto“ (1).

en: Controls whether IGMP snooping is enabled for this bridge. Note that if snooping was automatically disabled due to hash collisions, the system may refuse to enable the feature until the collisions are resolved.
sr: Контролише да ли је IGMP ослушкивање (snooping) омогућено за овај мост. Имајте на уму да ако је ослушкивање аутоматски онемогућено због сукоба хеша, систем може одбити да омогући функцију док се сукоби не разреше.

en: Set the number of IGMP queries to send during startup phase.
sr: Поставите број IGMP упита за слање током фазе покретања.

en: Sets the time (in deciseconds) between queries sent out at startup to determine membership information.
sr: Поставља време (у децисекундама) између упита послатих при покретању ради утврђивања података о чланству.

en: Sets the Spanning Tree Protocol (STP) priority for this bridge.  Lower values are "better"; the lowest priority bridge will be elected the root bridge.
sr: Поставља важност протокола разгранатог стабла (STP) за овај мост. Ниже вредности су „боље“; мост са најнижом важношћу ће бити изабран за корени мост.

en: Controls whether Spanning Tree Protocol (STP) is enabled for this bridge.
sr: Управља тиме да ли је протокол разгранатог стабла (STP) омогућен за овај мост.

en: The default PVID for the ports of the bridge, that is the VLAN id assigned to incoming untagged frames.
sr: Подразумевани PVID за прикључнике моста, то јест VLAN ID додељен долазним неозначеним оквирима.

en: Control whether VLAN filtering is enabled on the bridge.
sr: Управља тиме да ли је филтрирање VLAN-а омогућено на мосту.

en: If specified, the protocol used for VLAN filtering. Supported values are: '802.1Q', '802.1ad'. If not specified the default value is '802.1Q'.
sr: Ако је наведено, протокол који се користи за филтрирање VLAN-а. Подржане вредности су: „802.1Q“, „802.1ad“. Ако није наведено, подразумевана вредност је „802.1Q“.

en: Controls whether per-VLAN stats accounting is enabled.
sr: Управља тиме да ли је омогућено рачунање статистике по VLAN-у.

en: Array of bridge VLAN objects. In addition to the VLANs specified here, the bridge will also have the default-pvid VLAN configured  by the bridge.vlan-default-pvid property. In nmcli the VLAN list can be specified with the following syntax: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... where $vid is either a single id between 1 and 4094 or a range, represented as a couple of ids separated by a dash.
sr: Низ објеката VLAN-а моста. Поред овде наведених VLAN-ова, мост ће такође имати подразумевани PVID VLAN подешен својством „bridge.vlan-default-pvid“. У нмцли-ју списак VLAN-ова се може навести следећом синтаксом: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... где је $vid или појединачни ID између 1 и 4094 или опсег, представљен паром ID-ова раздвојених цртицом.

en: Enables or disables "hairpin mode" for the port, which allows frames to be sent back out through the port the frame was received on.
sr: Омогућава или онемогућава „режим укоснице“ за прикључник, што омогућава да оквири буду послати назад кроз прикључник на којем је оквир примљен.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) port cost for destinations via this port.
sr: Трошак прикључника протокола разгранатог стабла (STP) за одредишта преко овог прикључника.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) priority of this bridge port.
sr: Важност прикључника моста за протокол разгранатог стабла (СТП).

en: Array of bridge VLAN objects. In addition to the VLANs specified here, the port will also have the default-pvid VLAN configured on the bridge by the bridge.vlan-default-pvid property. In nmcli the VLAN list can be specified with the following syntax: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... where $vid is either a single id between 1 and 4094 or a range, represented as a couple of ids separated by a dash.
sr: Низ објеката ВЛАН-а моста. Поред овде наведених ВЛАН-ова, прикључник ће такође имати подразумевани ПВИД ВЛАН подешен на мосту својством „bridge.vlan-default-pvid“. У нмцли-ју списак ВЛАН-ова се може навести следећом синтаксом: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... где је $vid или појединачни ИД између 1 и 4094 или опсег, представљен паром ИД-ова раздвојених цртицом.

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple frames.
sr: Ако није нула, преноси само пакете наведене величине или мање, растављајући веће пакете у више оквира.

en: The number to dial to establish the connection to the CDMA-based mobile broadband network, if any.  If not specified, the default number (#777) is used when required.
sr: Број за позивање ради успостављања везе са мобилном широкопојасном мрежом заснованом на ЦДМА-у, ако га има. Ако није наведено, користи се подразумевани број (#777) када је потребно.

en: The password used to authenticate with the network, if required.  Many providers do not require a password, or accept any password.  But if a password is required, it is specified here.
sr: Лозинка која се користи за потвду идентитета на мрежи, ако је потребна. Многи достављачи не захтевају лозинку или прихватају било коју лозинку. Али ако је лозинка потребна, наводи се овде.

en: The username used to authenticate with the network, if required.  Many providers do not require a username, or accept any username.  But if a username is required, it is specified here.
sr: Корисничко име које се користи за потвду идентитета на мрежи, ако је потребно. Многи достављачи не захтевају корисничко име или прихватају било које корисничко име. Али ако је корисничко име потребно, наводи се овде.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB FCoE application.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sr: Наводи „NMSettingDcbFlags“ за ДЦБ ФЦоЕ програм. Заставице могу бити било која комбинација „enable“ (0x1), „advertise“ (0x2) и „willing“ (0x4).

en: The FCoE controller mode; either "fabric" or "vn2vn". Since 1.34, NULL is the default and means "fabric". Before 1.34, NULL was rejected as invalid and the default was "fabric".
sr: Режим ФЦоЕ управљача; или „fabric“ или „vn2vn“. Од верзије 1.34, NULL је подразумевано и значи „fabric“. Пре верзије 1.34, NULL је одбацивано као неисправно а подразумевано је било „fabric“.

en: The highest User Priority (0 - 7) which FCoE frames should use, or -1 for default priority.  Only used when the "app-fcoe-flags" property includes the "enable" (0x1) flag.
sr: Највиша корисничка важност (0-7) коју ФЦоЕ оквири треба да користе, или -1 за подразумевану важност. Користи се само када својство „app-fcoe-flags“ укључује заставицу „enable“ (0x1).

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB FIP application.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sr: Наводи „NMSettingDcbFlags“ за ДЦБ ФИП програм. Заставице могу бити било која комбинација „enable“ (0x1), „advertise“ (0x2) и „willing“ (0x4).

en: The highest User Priority (0 - 7) which FIP frames should use, or -1 for default priority.  Only used when the "app-fip-flags" property includes the "enable" (0x1) flag.
sr: Највиша корисничка важност (0-7) коју ФИП оквири треба да користе, или -1 за подразумевану важност. Користи се само када својство „app-fip-flags“ укључује заставицу „enable“ (0x1).

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB iSCSI application.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sr: Наводи „NMSettingDcbFlags“ за ДЦБ иСЦСИ програм. Заставице могу бити било која комбинација „enable“ (0x1), „advertise“ (0x2) и „willing“ (0x4).

en: The highest User Priority (0 - 7) which iSCSI frames should use, or -1 for default priority. Only used when the "app-iscsi-flags" property includes the "enable" (0x1) flag.
sr: Највиша корисничка важност (0-7) коју иСЦСИ оквири треба да користе, или -1 за подразумевану важност. Користи се само када својство „app-iscsi-flags“ укључује заставицу „enable“ (0x1).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the percentage of bandwidth of the priority's assigned group that the priority may use.  The sum of all percentages for priorities which belong to the same group must total 100 percents.
sr: Низ од 8 „uint“ вредности, где индекс низа одговара корисничкој важности (0-7), а вредност означава проценат протока додељене групе важности који та важност може да користи. Збир свих процената за важности које припадају истој групи мора бити укупно 100 процената.

en: An array of 8 boolean values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates whether or not the corresponding priority should transmit priority pause.
sr: Низ од 8 логичких вредности, где индекс низа одговара корисничкој важности (0-7), а вредност означава да ли одговарајућа важност треба да преноси паузу важности.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for DCB Priority Flow Control (PFC). Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sr: Наводи „NMSettingDcbFlags“ за ДЦБ управљање протоком важности (ПФЦ). Заставице могу бити било која комбинација „enable“ (0x1), „advertise“ (0x2) и „willing“ (0x4).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the Priority Group ID (0 - 7) and the value indicates the percentage of link bandwidth allocated to that group.  Allowed values are 0 - 100, and the sum of all values must total 100 percents.
sr: Низ од 8 „uint“ вредности, где индекс низа одговара ИД-у групе важности (0-7), а вредност означава проценат протока везе додељен тој групи. Дозвољене вредности су 0-100, а збир свих вредности мора бити укупно 100 процената.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for DCB Priority Groups.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sr: Наводи „NMSettingDcbFlags“ за ДЦБ групе важности. Заставице могу бити било која комбинација „enable“ (0x1), „advertise“ (0x2) и „willing“ (0x4).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the Priority Group ID.  Allowed Priority Group ID values are 0 - 7 or 15 for the unrestricted group.
sr: Низ од 8 „uint“ вредности, где индекс низа одговара корисничкој важности (0-7), а вредност означава ИД групе важности. Дозвољене вредности ИД-а групе важности су 0-7 или 15 за неограничену групу.

en: An array of 8 boolean values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates whether or not the priority may use all of the bandwidth allocated to its assigned group.
sr: Низ од 8 логичких вредности, где индекс низа одговара корисничкој важности (0-7), а вредност означава да ли важност може да користи сав проток додељен својој групи.

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the traffic class (0 - 7) to which the priority is mapped.
sr: Низ од 8 „uint“ вредности, где индекс низа одговара корисничкој важности (0-7), а вредност означава класу саобраћаја (0-7) у коју је важност пресликана.

en: Name of the device handler that will be invoked to add and delete the device for this connection. The name can only contain ASCII alphanumeric characters and '-', '_', '.'. It cannot start with '.'. See the NetworkManager-dispatcher(8) man page for more details about how to write the device handler. By setting this property the generic connection becomes "virtual", meaning that it can be activated without an existing device; the device will be created at the time the connection is started by invoking the device-handler.
sr: Назив руковаоца уређаја који ће бити позван за додавање и брисање уређаја за ову везу. Назив може садржати само АСКИ алфанумеричке знакове и „-“, „_“, „.“. Не може почињати тачком. Погледајте страницу упутства „NetworkManager-dispatcher(8)“ за више детаља о томе како написати руковаоца уређаја. Постављањем овог својства општа веза постаје „виртуелна“, што значи да се може активирати без постојећег уређаја; уређај ће бити направљен у време када се веза покрене позивањем руковаоца уређаја.

en: The GPRS Access Point Name specifying the APN used when establishing a data session with the GSM-based network.  The APN often determines how the user will be billed for their network usage and whether the user has access to the Internet or just a provider-specific walled-garden, so it is important to use the correct APN for the user's mobile broadband plan. The APN may only be composed of the characters a-z, 0-9, ., and - per GSM 03.60 Section 14.9. If the APN is unset (the default) then it may be detected based on "auto-config" setting. The property can be explicitly set to the empty string to prevent that and use no APN.
sr: Назив ГПРС приступне тачке који наводи АПН који се користи при успостављању сесије података са мрежом заснованом на ГСМ-у. АПН често одређује како ће кориснику бити наплаћено коришћење мреже и да ли корисник има приступ интернету или само „ограђеном врту“ специфичном за достављача, па је важно користити исправан АПН за корисников план мобилне широкопојасне мреже. АПН се може састојати само од знакова a-z, 0-9, . и - према ГСМ 03.60 одељак 14.9. Ако АПН није постављен (подразумевано), онда може бити откривен на основу подешавања „auto-config“. Својство се може изричито поставити на празну ниску како би се то спречило и како се не би користио АПН.

en: When TRUE, the settings such as APN, username, or password will default to values that match the network the modem will register to in the Mobile Broadband Provider database.
sr: Када је ТАЧНО, подешавања као што су АПН, корисничко име или лозинка ће бити постављена на подразумеване вредности које одговарају мрежи на коју ће се модем регистровати у бази података достављача мобилне широкопојасне мреже.

en: The device unique identifier (as given by the WWAN management service) which this connection applies to.  If given, the connection will only apply to the specified device.
sr: Јединствени одредник уређаја (који даје ВВАН услуга управљања) на који се ова веза примењује. Ако је дат, веза ће се применити само на наведени уређај.

en: The device UID (as given by the WWAN management service) which this connection applies to. In contrast to "device-id", which is an inherent property of the connected device, this setting refers to a property set by a UDEV-rule. Refer to the "Common udev tags" -> "ID_MM_PHYSDEV_UID" documentation of ModemManager. If given, the connection will only apply to the specified device.
sr: ЈИБ уређаја (који даје ВВАН услуга управљања) на који се ова веза примењује. За разлику од „device-id“, који је својствено својство повезаног уређаја, ово подешавање се односи на својство које је поставило УДЕВ правило. Погледајте документацију „Common udev tags“ -> „ID_MM_PHYSDEV_UID“ за „ModemManager“. Ако је дат, веза ће се применити само на наведени уређај.

en: When TRUE, only connections to the home network will be allowed. Connections to roaming networks will not be made.
sr: Када је ТАЧНО, биће дозвољене само везе са кућном мрежом. Везе са роминг мрежама неће бити успостављане.

en: For LTE modems, this sets the APN for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.  Setting this parameter implies initial-eps-bearer-configure to be TRUE.
sr: За ЛТЕ модеме, ово поставља АПН за почетни ЕПС носилац који се подешава при повезивању на мрежу. Постављање овог параметра подразумева да је „initial-eps-bearer-configure“ постављено на ТАЧНО.

en: For LTE modems, this setting determines whether the initial EPS bearer shall be configured when bringing up the connection.  It is inferred TRUE if initial-eps-bearer-apn is set.
sr: За ЛТЕ модеме, ово подешавање одређује да ли ће почетни ЕПС носилац бити подешен при успостављању везе. Сматра се ТАЧНИМ ако је постављен „initial-eps-bearer-apn“.

en: For LTE modems, this sets NOAUTH authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network. If TRUE, do not require the other side to authenticate itself to the client. If FALSE, require authentication from the remote side.  In almost all cases, this should be TRUE.
sr: За ЛТЕ модеме, ово поставља „NOAUTH“ начин потврде идентитета за почетни ЕПС носилац који се подешава приликом повезивања на мрежу. Ако је ТАЧНО, не захтева се од друге стране да потврди свој идентитет клијенту. Ако је НЕТАЧНО, захтева се потврда идентитета са удаљене стране. У скоро свим случајевима, ово би требало да буде ТАЧНО.

en: For LTE modems, this sets the password for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.  Setting this parameter implies initial-eps-bearer-configure to be TRUE.
sr: За ЛТЕ модеме, ово поставља лозинку за почетни ЕПС носилац који се подешава приликом повезивања на мрежу. Постављање овог параметра подразумева да је „initial-eps-bearer-configure“ постављено на ТАЧНО.

en: Flags indicating how to handle the "initial-eps-bearer-password" property.
sr: Заставице које указују на то како се рукује својством „initial-eps-bearer-password“.

en: For LTE modems, this disables CHAP authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sr: За ЛТЕ модеме, ово онемогућава ЦХАП начин потврде идентитета за почетни ЕПС носилац који се подешава приликом повезивања на мрежу.

en: For LTE modems, this disables EAP authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sr: За ЛТЕ модеме, ово онемогућава ЕАП начин потврде идентитета за почетни ЕПС носилац који се подешава приликом повезивања на мрежу.

en: For LTE modems, this disables MSCHAP authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sr: За ЛТЕ модеме, ово онемогућава МСЦХАП начин потврде идентитета за почетни ЕПС носилац који се подешава приликом повезивања на мрежу.

en: For LTE modems, this disables MSCHAPV2 authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sr: За ЛТЕ модеме, ово онемогућава МСЦХАПв2 начин потврде идентитета за почетни ЕПС носилац који се подешава приликом повезивања на мрежу.

en: For LTE modems, this disables PAP authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sr: За ЛТЕ модеме, ово онемогућава ПАП начин потврде идентитета за почетни ЕПС носилац који се подешава приликом повезивања на мрежу.

en: For LTE modems, this sets the username for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.  Setting this parameter implies initial-eps-bearer-configure to be TRUE.
sr: За ЛТЕ модеме, ово поставља корисничко име за почетни ЕПС носилац који се подешава приликом повезивања на мрежу. Постављање овог параметра подразумева да је „initial-eps-bearer-configure“ постављено на ТАЧНО.

en: The Network ID (GSM LAI format, ie MCC-MNC) to force specific network registration.  If the Network ID is specified, NetworkManager will attempt to force the device to register only on the specified network. This can be used to ensure that the device does not roam when direct roaming control of the device is not otherwise possible.
sr: ИД мреже (ГСМ ЛАИ формат, тј. MCC-MNC) за присиљавање регистрације на специфичну мрежу. Ако је ИД мреже наведен, Управник мреже ће покушати да примора уређај да се региструје само на наведеној мрежи. Ово се може користити како би се осигурало да уређај не иде у роминг када директна контрола роминга уређаја иначе није могућа.

en: Legacy setting that used to help establishing PPP data sessions for GSM-based modems.
sr: Застарело подешавање које је помагало у успостављању ППП сесија података за модеме засноване на ГСМ-у.

en: If the SIM is locked with a PIN it must be unlocked before any other operations are requested.  Specify the PIN here to allow operation of the device.
sr: Ако је СИМ закључан ПИН кодом, мора се откључати пре него што се затраже било које друге операције. Овде наведите ПИН како бисте омогућили рад уређаја.

en: The SIM card unique identifier (as given by the WWAN management service) which this connection applies to.  If given, the connection will apply to any device also allowed by "device-id" which contains a SIM card matching the given identifier.
sr: Јединствени идентификатор СИМ картице (који даје WWAN услуга управљања) на који се ова веза односи. Ако је дат, веза ће се применити на било који уређај који је такође дозвољен путем „device-id“ који садржи СИМ картицу која одговара датом идентификатору.

en: A MCC/MNC string like "310260" or "21601" identifying the specific mobile network operator which this connection applies to.  If given, the connection will apply to any device also allowed by "device-id" and "sim-id" which contains a SIM card provisioned by the given operator.
sr: MCC/MNC ниска попут „310260“ или „21601“ која идентификује специфичног оператора мобилне мреже на којег се ова веза односи. Ако је дата, веза ће се применити на било који уређај који је такође дозвољен путем „device-id“ и „sim-id“ који садржи СИМ картицу коју је обезбедио дати оператор.

en: The optional interlink port name of the HSR interface.
sr: Опционални назив међувезаног прикључника HSR интерфејса.

en: The last byte of supervision address.
sr: Последњи бајт адресе надзора.

en: The port1 interface name of the HSR. This property is mandatory.
sr: Назив интерфејса прикључника 1 за HSR. Ово својство је обавезно.

en: The port2 interface name of the HSR. This property is mandatory.
sr: Назив интерфејса прикључника 2 за HSR. Ово својство је обавезно.

en: Configures the protocol version to be used for the HSR/PRP interface. "default" (-1) sets the protocol version to the default version for the protocol. "hsr-2010" (0) sets the protocol version to HSRv0 (IEC 62439-3:2010). "hsr-2012" (1) sets the protocol version to HSRv1 (IEC 62439-3:2012).
sr: Подешава издање протокола које ће се користити за HSR/PRP интерфејс. „default“ (-1) поставља издање протокола на подразумевано издање за тај протокол. „hsr-2010“ (0) поставља издање протокола на HSRv0 (IEC 62439-3:2010). „hsr-2012“ (1) поставља издање протокола на HSRv1 (IEC 62439-3:2012).

en: The protocol used by the interface, whether it is PRP or HSR.
sr: Протокол који користи интерфејс, било да је то PRP или HSR.

en: If specified, this connection will only apply to the IPoIB device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
sr: Ако је наведено, ова веза ће се применити само на IPoIB уређај чија се трајна МАК адреса подудара. Ово својство не мења МАК адресу уређаја (тј. МАК маскирање).

en: The InfiniBand p-key to use for this device. A value of -1 means to use the default p-key (aka "the p-key at index 0"). Otherwise, it is a 16-bit unsigned integer, whose high bit 0x8000 is set if it is a "full membership" p-key. The values 0 and 0x8000 are not allowed. With the p-key set, the interface name is always "$parent.$p_key". Setting "connection.interface-name" to another name is not supported. Note that kernel will internally always set the full membership bit, although the interface name does not reflect that. Usually the user would want to configure a full membership p-key with 0x8000 flag set.
sr: Инфини банд п-кључ (p-key) који се користи за овај уређај. Вредност -1 значи да се користи подразумевани п-кључ (тј. „п-кључ на индексу 0“). У супротном, то је 16-битни неозначени цео број, чији је највиши бит 0x8000 постављен ако је то п-кључ „потпуног чланства“. Вредности 0 и 0x8000 нису дозвољене. Са постављеним п-кључем, назив интерфејса је увек „$parent.$p_key“. Постављање „connection.interface-name“ на неки други назив није подржано. Имајте на уму да ће језгро интерно увек поставити бит потпуног чланства, иако назив интерфејса то не одражава. Обично ће корисник желети да подеси п-кључ потпуног чланства са постављеном заставицом 0x8000.

en: The interface name of the parent device of this device. Normally NULL, but if the "p_key" property is set, then you must specify the base device by setting either this property or "mac-address".
sr: Назив интерфејса надређеног уређаја овог уређаја. Обично је NULL, али ако је својство „p_key“ постављено, тада морате навести основни уређај постављањем овог својства или својства „mac-address“.

en: The IP-over-InfiniBand transport mode. Either "datagram" or "connected".
sr: Режим преноса ИП-преко-Инфини банда. Или „datagram“ (датаграм) или „connected“ (повезано).

en: A list of IPv4 addresses and their prefix length. Multiple addresses can be separated by comma. For example "192.168.1.5/24, 10.1.0.5/24". The addresses are listed in decreasing priority, meaning the first address will be the primary address.
sr: Списак ИПв4 адреса и њихове дужине префикса. Више адреса се може раздвојити зарезом. На пример „192.168.1.5/24, 10.1.0.5/24“. Адресе су наведене по опадајућој важности, што значи да ће прва адреса бити примарна адреса.

en: VPN connections will default to add the route automatically unless this setting is set to FALSE. For other connection types, adding such an automatic route is currently not supported and setting this to TRUE has no effect.
sr: ВПН везе ће подразумевано самостално додавати руту осим ако ово подешавање није постављено на НЕТАЧНО (FALSE). За друге врсте веза, додавање такве самосталне руте тренутно није подржано и постављање овога на ТАЧНО (TRUE) нема дејства.

en: Controls the CLAT (Customer-side translator) functionality. CLAT is used to implement the client part of 464XLAT (RFC 6877), an architecture that provides IPv4 connectivity to hosts on IPv6-only networks. When CLAT is enabled, NetworkManager discovers the NAT64 prefix from IPv6 Router Advertisements; if a NAT64 prefix is announced, NetworkManager installs a BPF program to perform the stateless translation of packets between IPv4 and IPv6. Setting "no" (0) completely disables CLAT. "auto" (1) enables CLAT only when the IPv4 method is 'auto' and the device doesn't have a native IPv4 gateway. "force" (2) enables CLAT even if the IPv4 method is not 'auto' and even if the device has a native IPv4 gateway. When set to "default" (-1), the actual value is looked up in the global configuration; if not specified it defaults to "no" (0). In the future the default fall back value will change to "auto" (1).
sr: Контролише ЦЛАТ (Customer-side translator) функционалност. ЦЛАТ се користи за реализацију клијентског дела 464XLAT-а (RFC 6877), архитектуре која обезбеђује ИПв4 повезивост домаћинима на мрежама које су само ИПв6. Када је ЦЛАТ омогућен, Управник везе (NetworkManager) открива НАТ64 префикс из ИПв6 оглашавања усмеривача; ако је НАТ64 префикс најављен, Управник везе инсталира БПФ програм за изврашавање безстањачног превода пакета између ИПв4 и ИПв6. Постављање на „no“ (0) потпуно онемогућава ЦЛАТ. „auto“ (1) омогућава ЦЛАТ само када је ИПв4 метод „auto“ и уређај нема изворни ИПв4 мрежни пролаз. „force“ (2) омогућава ЦЛАТ чак и ако ИПв4 метод није „auto“ и чак и ако уређај има изворни ИПв4 мрежни пролаз. Када је постављено на „default“ (-1), стварна вредност се тражи у општем подешавању; ако није наведено, подразумева се „no“ (0). У будућности ће се подразумевана резервна вредност променити у „auto“ (1).

en: Maximum timeout in milliseconds used to check for the presence of duplicate IP addresses on the network.  If an address conflict is detected, the activation will fail. The property is currently implemented only for IPv4. A zero value means that no duplicate address detection is performed, -1 means the default value (either the value configured globally in NetworkManger.conf or 200ms).  A value greater than zero is a timeout in milliseconds.  Note that the time intervals are subject to randomization as per RFC 5227 and so the actual duration can be between half and the full time specified in this property.
sr: Највећи временски рок у милисекундама који се користи за проверу присуства удвостручених ИП адреса на мрежи. Ако се открије сукоб адреса, активирање неће успети. Својство је тренутно примењено само за ИПв4. Нула вредност значи да се не врши откривање удвостручених адреса, -1 значи подразумевану вредност (било вредност подешену опште у NetworkManager.conf или 200ms). Вредност већа од нуле је временски рок у милисекундама. Имајте на уму да су временски интервали подложни насумичности према RFC 5227, па стварно трајање може бити између половине и пуног времена наведеног у овом својству.

en: A string sent to the DHCP server to identify the local machine which the DHCP server may use to customize the DHCP lease and options. When the property is a hex string ('aa:bb:cc') it is interpreted as a binary client ID, in which case the first byte is assumed to be the 'type' field as per RFC 2132 section 9.14 and the remaining bytes may be an hardware address (e.g. '01:xx:xx:xx:xx:xx:xx' where 1 is the Ethernet ARP type and the rest is a MAC address). If the property is not a hex string it is considered as a non-hardware-address client ID and the 'type' field is set to 0. The special values "mac" and "perm-mac" are supported, which use the current or permanent MAC address of the device to generate a client identifier with type ethernet (01). Currently, these options only work for ethernet type of links. The special value "ipv6-duid" uses the DUID from "ipv6.dhcp-duid" property as an RFC4361-compliant client identifier. As IAID it uses "ipv4.dhcp-iaid" and falls back to "ipv6.dhcp-iaid" if unset. The special value "duid" generates a RFC4361-compliant client identifier based on "ipv4.dhcp-iaid" and uses a DUID generated by hashing /etc/machine-id. The special value "stable" is supported to generate a type 0 client identifier based on the stable-id (see connection.stable-id) and a per-host key. If you set the stable-id, you may want to include the "${DEVICE}" or "${MAC}" specifier to get a per-device key. The special value "none" prevents any client identifier from being sent. Note that this is normally not recommended. If unset, a globally configured default from NetworkManager.conf is used. If still unset, the default depends on the DHCP plugin. The internal dhcp client will default to "mac" and the dhclient plugin will try to use one from its config file if present, or won't sent any client-id otherwise.
sr: Ниска која се шаље ДХЦП серверу ради идентификације локалне машине коју ДХЦП сервер може користити за прилагођавање ДХЦП закупа и опција. Када је својство хексадецимална ниска („aa:bb:cc“), она се тумачи као бинарни ИБ клијента, у ком случају се претпоставља да је први бајт поље „type“ према RFC 2132 одељку 9.14, а преостали бајтови могу бити хардверска адреса (нпр. „01:xx:xx:xx:xx:xx:xx“ где је 1 Етернет АРП врста, а остатак је МАК адреса). Ако својство није хексадецимална ниска, сматра се ИБ-ом клијента који није хардверска адреса и поље „type“ се поставља на 0. Подржане су посебне вредности „mac“ и „perm-mac“, које користе тренутну или трајну МАК адресу уређаја за стварање одредника клијента са врстом етернет (01). Тренутно ове опције раде само за жичане везе (ethernet). Посебна вредност „ipv6-duid“ користи ДУИД из својства „ipv6.dhcp-duid“ као одредник клијента усклађен са RFC4361. Као ИАИД користи „ipv4.dhcp-iaid“ и враћа се на „ipv6.dhcp-iaid“ ако није постављено. Посебна вредност „duid“ ствара одредник клијента усклађен са RFC4361 на основу „ipv4.dhcp-iaid“ и користи ДУИД створен хешовањем /etc/machine-id. Посебна вредност „stable“ је подржана за стварање одредника клијента врсте 0 на основу стабилног ИБ-а (погледајте connection.stable-id) и кључа по домаћину. Ако поставите стабилни ИБ, можда ћете желети да укључите одредник „${DEVICE}“ или „${MAC}“ да бисте добили кључ по уређају. Посебна вредност „none“ спречава слање било каквог одредника клијента. Имајте на уму да се ово обично не препоручује. Ако није постављено, користи се опште подешена подразумевана вредност из NetworkManager.conf. Ако је и даље непостављено, подразумевана вредност зависи од ДХЦП прикључка. Унутрашњи ДХЦП клијент ће подразумевано користити „mac“, а dhclient прикључак ће покушати да искористи неки из своје датотеке подешавања ако постоји, или у супротном неће послати никакав ИБ клијента.

en: Specifies the value for the DSCP field (traffic class) of the IP header. When empty, the global default value is used; if no global default is specified, it is assumed to be "CS0". Allowed values are: "CS0", "CS4" and "CS6". The property is currently valid only for IPv4, and it is supported only by the "internal" DHCP plugin.
sr: Наводи вредност за ДСЦП поље (разред саобраћаја) ИП заглавља. Када је празно, користи се општа подразумевана вредност; ако није наведена општа подразумевана вредност, претпоставља се да је „CS0“. Дозвољене вредности су: „CS0“, „CS4“ и „CS6“. Својство је тренутно важеће само за ИПв4, и подржано је само од стране „internal“ ДХЦП прикључка.

en: If the "dhcp-send-hostname" property is TRUE, then the specified FQDN will be sent to the DHCP server when acquiring a lease. This property and "dhcp-hostname" are mutually exclusive and cannot be set at the same time.
sr: Ако је својство „dhcp-send-hostname“ ТАЧНО (TRUE), тада ће наведени ФКДН бити послат ДХЦП серверу приликом прибављања закупа. Ово својство и „dhcp-hostname“ се међусобно искључују и не могу се поставити у исто време.

en: If the "dhcp-send-hostname" property is TRUE, then the specified name will be sent to the DHCP server when acquiring a lease. This property and "dhcp-fqdn" are mutually exclusive and cannot be set at the same time.
sr: Ако је својство „dhcp-send-hostname“ ТАЧНО (TRUE), тада ће наведени назив бити послат ДХЦП серверу приликом прибављања закупа. Ово својство и „dhcp-fqdn“ се међусобно искључују и не могу се поставити у исто време.

en: Flags for the DHCP hostname and FQDN. Currently, this property only includes flags to control the FQDN flags set in the DHCP FQDN option. Supported FQDN flags are "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) and "fqdn-no-update" (0x4).  When no FQDN flag is set and "fqdn-clear-flags" (0x8) is set, the DHCP FQDN option will contain no flag. Otherwise, if no FQDN flag is set and "fqdn-clear-flags" (0x8) is not set, the standard FQDN flags are set in the request: "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) for IPv4 and "fqdn-serv-update" (0x1) for IPv6. When this property is set to the default value "none" (0x0), a global default is looked up in NetworkManager configuration. If that value is unset or also "none" (0x0), then the standard FQDN flags described above are sent in the DHCP requests.
sr: Заставице за ДХЦП назив домаћина и ФКДН. Тренутно ово својство укључује само заставице за контролу ФКДН заставица постављених у ДХЦП ФКДН опцији. Подржане ФКДН заставице су „fqdn-serv-update“ (0x1), „fqdn-encoded“ (0x2) и „fqdn-no-update“ (0x4). Када ниједна ФКДН заставица није постављена и када је „fqdn-clear-flags“ (0x8) постављено, ДХЦП ФКДН опција неће садржати ниједну заставицу. У супротном, ако ниједна ФКДН заставица није постављена и „fqdn-clear-flags“ (0x8) није постављено, стандардне ФКДН заставице се постављају у захтеву: „fqdn-serv-update“ (0x1), „fqdn-encoded“ (0x2) за ИПв4 и „fqdn-serv-update“ (0x1) за ИПв6. Када је ово својство постављено на подразумевану вредност „none“ (0x0), општа подразумевана вредност се тражи у подешавању Управника везе. Ако је та вредност непостављена или је такође „none“ (0x0), тада се стандардне ФКДН заставице описане изнад шаљу у ДХЦП захтевима.

en: A string containing the "Identity Association Identifier" (IAID) used by the DHCP client. The string can be a 32-bit number (either decimal, hexadecimal or as colon separated hexadecimal numbers). Alternatively it can be set to the special values "mac", "perm-mac", "ifname" or "stable". When set to "mac" (or "perm-mac"), the last 4 bytes of the current (or permanent) MAC address are used as IAID. When set to "ifname", the IAID is computed by hashing the interface name. The special value "stable" can be used to generate an IAID based on the stable-id (see connection.stable-id), a per-host key and the interface name. When the property is unset, the value from global configuration is used; if no global default is set then the IAID is assumed to be "ifname". For DHCPv4, the IAID is only used with "ipv4.dhcp-client-id" values "duid" and "ipv6-duid" to generate the client-id. For DHCPv6, note that at the moment this property is only supported by the "internal" DHCPv6 plugin. The "dhclient" DHCPv6 plugin always derives the IAID from the MAC address. The actually used DHCPv6 IAID for a currently activated interface is exposed in the lease information of the device.
sr: Ниска која садржи „Identity Association Identifier“ (ИАИД) који користи ДХЦП клијент. Ниска може бити 32-битни број (било децимални, хексадецимални или као хексадецимални бројеви раздвојени двотачком). Алтернативно се може поставити на посебне вредности „mac“, „perm-mac“, „ifname“ или „stable“. Када се постави на „mac“ (или „perm-mac“), последња 4 бајта тренутне (или трајне) МАК адресе се користе као ИАИД. Када се постави на „ifname“, ИАИД се израчунава хешовањем назива интерфејса. Посебна вредност „stable“ се може користити за стварање ИАИД-а на основу стабилног ИБ-а (погледајте connection.stable-id), кључа по домаћину и назива интерфејса. Када је својство непостављено, користи се вредност из општег подешавања; ако није постављена општа подразумевана вредност, тада се претпоставља да је ИАИД „ifname“. За ДХЦПв4, ИАИД се користи само са „ipv4.dhcp-client-id“ вредностима „duid“ и „ipv6-duid“ за стварање ИБ-а клијента. За ДХЦПв6, имајте на уму да је у овом тренутку ово својство подржано само од стране „internal“ ДХЦПв6 прикључка. „dhclient“ ДХЦПв6 прикључак увек изводи ИАИД из МАК адресе. Стварно коришћени ДХЦПв6 ИАИД за тренутно активирани интерфејс је изложен у информацијама о закупу уређаја.

en: Controls the "IPv6-Only Preferred" DHCPv4 option (option 108 - RFC 8925). When set to "yes" (1), the host adds the option to the parameter request list; if the DHCP server sends the option back, the host stops the DHCP client for the time interval specified in the option. Enable this feature if the host supports an IPv6-only mode, i.e. either all applications are IPv6-only capable or there is a form of CLAT (464XLAT) deployed. If set to "auto" (2), the option is automatically turned on when the IPv6 method is "auto" and the connection profile has ipv4.clat set to "yes" or "auto". If these two conditions are met, the host can operate in IPv6-only mode and therefore it is safe to disable DHCPv4 when the network also supports it. When set to "default" (-1), the actual value is looked up in the global configuration; if not specified, it defaults to "auto" (2). If the connection has IPv6 method set to "disabled", this property does not have effect and the "IPv6-Only Preferred" option is always disabled.
sr: Контролише ДХЦПв4 опцију „IPv6-Only Preferred“ (опција 108 - RFC 8925). Када је постављено на „yes“ (1), домаћин додаје опцију на списак захтева за параметрима; ако ДХЦП сервер пошаље опцију назад, домаћин зауставља ДХЦП клијент на временски интервал наведен у опцији. Омогућите ову функцију ако домаћин подржава режим само-ИПв6, тј. или су сви програми способни за само-ИПв6 или постоји неки облик примењеног ЦЛАТ-а (464XLAT). Ако је постављено на „auto“ (2), опција се самостално укључује када је ИПв6 метод „auto“ и профил везе има ipv4.clat постављено на „yes“ или „auto“. Ако су ова два услова испуњена, домаћин може да ради у режиму само-ИПв6 и стога је безбедно онемогућити ДХЦПв4 када га мрежа такође подржава. Када је постављено на „default“ (-1), стварна вредност се тражи у општем подешавању; ако није наведено, подразумева се „auto“ (2). Ако веза има ИПв6 метод постављен на „disabled“, ово својство нема дејства и опција „IPv6-Only Preferred“ је увек онемогућена.

en: Array of servers from which DHCP offers must be rejected. This property is useful to avoid getting a lease from misconfigured or rogue servers. For DHCPv4, each element must be an IPv4 address, optionally followed by a slash and a prefix length (e.g. "192.168.122.0/24"). This property is currently not implemented for DHCPv6.
sr: Низ сервера са којих ДХЦП понуде морају бити одбачене. Ово својство је корисно за избегавање добијања закупа од лоше подешених или лажних сервера. За ДХЦПв4, сваки елемент мора бити ИПв4 адреса, опционо праћена косом цртом и дужином префикса (нпр. „192.168.122.0/24“). Ово својство тренутно није примењено за ДХЦПв6.

en: Since 1.52 this property is deprecated and is only used as fallback value for dhcp-send-hostname if it's set to 'default'. This is only done to avoid breaking existing configurations, the new property should be used from now on.
sr: Од верзије 1.52 ово својство је застарело и користи се само као резервна вредност за „dhcp-send-hostname“ ако је постављено на „default“. Ово је урађено само да би се избегло нарушавање постојећих подешавања, ново својство треба користити од сада.

en: If TRUE, a hostname is sent to the DHCP server when acquiring a lease. Some DHCP servers use this hostname to update DNS databases, essentially providing a static hostname for the computer.  If the dhcp-hostname property is NULL and this property is TRUE, the current persistent hostname of the computer is sent. The default value is default (-1). In this case the global value from NetworkManager configuration is looked up. If it's not set, the value from dhcp-send-hostname-deprecated, which defaults to TRUE, is used for backwards compatibility. In the future this will change and, in absence of a global default, it will always fallback to TRUE.
sr: Ако је ТАЧНО (TRUE), назив домаћина се шаље ДХЦП серверу приликом прибављања закупа. Неки ДХЦП сервери користе овај назив домаћина за ажурирање ДНС база података, суштински обезбеђујући статички назив домаћина за рачунар. Ако је својство „dhcp-hostname“ NULL и ово својство је ТАЧНО (TRUE), шаље се тренутни трајни назив домаћина рачунара. Подразумевана вредност је „default“ (-1). У овом случају се тражи општа вредност из подешавања Управника везе. Ако није постављена, користи се вредност из „dhcp-send-hostname-deprecated“, која је подразумевано ТАЧНО (TRUE), ради повратне сагласности. У будућности ће се ово променити и, у одсуству опште подразумеване вредности, увек ће се враћати на ТАЧНО (TRUE).

en: Whether the DHCP client will send RELEASE message when bringing the connection down. The default value is "default" (-1). When the default value is specified, then the global value from NetworkManager configuration is looked up, if not set, it is considered as FALSE.
sr: Да ли ће ДХЦП клијент послати поруку RELEASE приликом прекида везе. Подразумевана вредност је „default“ (-1). Када је наведена подразумевана вредност, тада се тражи општа вредност из подешавања Управника везе, а ако није постављена, сматра се НЕТАЧНИМ (FALSE).

en: A timeout for a DHCP transaction in seconds. If zero (the default), a globally configured default is used. If still unspecified, a device specific timeout is used (usually 45 seconds). Set to 2147483647 (MAXINT32) for infinity.
sr: Временски рок за ДХЦП трансакцију у секундама. Ако је нула (подразумевано), користи се опште подешена подразумевана вредност. Ако је и даље неодређено, користи се временски рок специфичан за уређај (обично 45 секунди). Поставите на 2147483647 (MAXINT32) за бесконачно.

en: The Vendor Class Identifier DHCP option (60). Special characters in the data string may be escaped using C-style escapes, nevertheless this property cannot contain nul bytes. If the per-profile value is unspecified (the default), a global connection default gets consulted. If still unspecified, the DHCP option is not sent to the server.
sr: ДХЦП опција одредника разреда продавца (Vendor Class Identifier) (60). Посебни знакови у ниски података могу бити ескејповани коришћењем ескејпова у Ц-стилу, ипак ово својство не може да садржи нулте бајтове. Ако је вредност по профилу неодређена (подразумевано), консултује се општа подразумевана вредност везе. Ако је и даље неодређено, ДХЦП опција се не шаље серверу.

en: Array of DNS servers. Each server can be specified either as a plain IP address (optionally followed by a "#" and the SNI server name for DNS over TLS) or with a URI syntax. When it is specified as an URI, the following forms are supported: dns+udp://ADDRESS[:PORT], dns+tls://ADDRESS[:PORT][SERVERNAME] . When using the URI syntax, IPv6 addresses must be enclosed in square brackets ('[', ']').
sr: Низ ДНС сервера. Сваки сервер се може навести или као обична ИП адреса (уз коју по избору следи „#“ и СНИ назив сервера за ДНС преко ТЛС-а) или са УРИ синтаксом. Када се наводи као УРИ, подржани су следећи облици: dns+udp://АДРЕСА[:ПРИКЉУЧНИК], dns+tls://АДРЕСА[:ПРИКЉУЧНИК][НАЗИВСЕРВЕРА]. Приликом коришћења УРИ синтаксе, ИПв6 адресе морају бити уоквирене угластим заградама („[“, „]“).

en: DNS options for /etc/resolv.conf as described in resolv.conf(5) manual. The currently supported options are "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc". See the resolv.conf(5) manual. Note that there is a distinction between an unset (default) list and an empty list. In nmcli, to unset the list set the value to "". To set an empty list, set it to " ". Currently, an unset list has the same meaning as an empty list. That might change in the future. The "trust-ad" setting is only honored if the profile contributes name servers to resolv.conf, and if all contributing profiles have "trust-ad" enabled. When using a caching DNS plugin (dnsmasq or systemd-resolved in NetworkManager.conf) then "edns0" and "trust-ad" are automatically added. The valid "ipv4.dns-options" and "ipv6.dns-options" get merged together.
sr: ДНС опције за „/etc/resolv.conf“ као што је описано у приручнику за „resolv.conf(5)“. Тренутно подржане опције су „attempts“, „debug“, „edns0“, „ndots“, „no-aaaa“, „no-check-names“, „no-reload“, „no-tld-query“, „rotate“, „single-request“, „single-request-reopen“, „timeout“, „trust-ad“, „use-vc“. Погледајте приручник за „resolv.conf(5)“. Имајте у виду да постоји разлика између непостављеног (подразумеваног) списка и празног списка. У нмцли-ју, да бисте поништили списак, поставите вредност на „“. Да бисте поставили празан списак, поставите га на „ “. Тренутно, непостављени списак има исто значење као и празан списак. То се може променити у будућности. Поставка „trust-ad“ се поштује само ако профил доприноси серверима имена за „resolv.conf“, и ако сви профили који доприносе имају омогућено „trust-ad“. Када се користи прикључак за кеширање ДНС-а (dnsmasq или systemd-resolved у „NetworkManager.conf“), тада се „edns0“ и „trust-ad“ самостално додају. Важеће „ipv4.dns-options“ и „ipv6.dns-options“ се спајају заједно.

en: DNS servers priority. The relative priority for DNS servers specified by this setting.  A lower numerical value is better (higher priority). Negative values have the special effect of excluding other configurations with a greater numerical priority value; so in presence of at least one negative priority, only DNS servers from connections with the lowest priority value will be used. To avoid all DNS leaks, set the priority of the profile that should be used to the most negative value of all active connections profiles. Zero selects a globally configured default value. If the latter is missing or zero too, it defaults to 50 for VPNs (including WireGuard) and 100 for other connections. Note that the priority is to order DNS settings for multiple active connections.  It does not disambiguate multiple DNS servers within the same connection profile. When multiple devices have configurations with the same priority, VPNs will be considered first, then devices with the best (lowest metric) default route and then all other devices. When using dns=default, servers with higher priority will be on top of resolv.conf. To prioritize a given server over another one within the same connection, just specify them in the desired order. Note that commonly the resolver tries name servers in /etc/resolv.conf in the order listed, proceeding with the next server in the list on failure. See for example the "rotate" option of the dns-options setting. If there are any negative DNS priorities, then only name servers from the devices with that lowest priority will be considered. When using a DNS resolver that supports Conditional Forwarding or Split DNS (with dns=dnsmasq or dns=systemd-resolved settings), each connection is used to query domains in its search list. The search domains determine which name servers to ask, and the DNS priority is used to prioritize name servers based on the domain.  Queries for domains not present in any search list are routed through connections having the '~.' special wildcard domain, which is added automatically to connections with the default route (or can be added manually).  When multiple connections specify the same domain, the one with the best priority (lowest numerical value) wins.  If a sub domain is configured on another interface it will be accepted regardless the priority, unless parent domain on the other interface has a negative priority, which causes the sub domain to be shadowed. With Split DNS one can avoid undesired DNS leaks by properly configuring DNS priorities and the search domains, so that only name servers of the desired interface are configured.
sr: Важност ДНС сервера. Релативна важност за ДНС сервере одређена овом поставком. Нижа бројчана вредност је боља (већа важност). Негативне вредности имају посебно дејство искључивања других конфигурација са већом бројчаном вредношћу важности; тако да ће се у присуству барем једне негативне важности користити само ДНС сервери из веза са најнижом вредношћу важности. Да бисте избегли сва цурења ДНС-а, поставите важност профила који треба да се користи на најнегативнију вредност од свих активних профила веза. Нула бира општу подешену подразумевану вредност. Ако ова друга недостаје или је такође нула, подразумевано је 50 за ВПН-ове (укључујући Вајергард) и 100 за друге везе. Имајте у виду да важност служи за ређање ДНС поставки за више активних веза. Она не разрешава више ДНС сервера унутар истог профила везе. Када више уређаја има конфигурације са истом важношћу, ВПН-ови ће се разматрати први, затим уређаји са најбољом (најнижа мера) подразумеваном рутом и затим сви остали уређаји. Када се користи dns=default, сервери са већом важношћу ће бити на врху „resolv.conf“. Да бисте дали предност одређеном серверу над другим унутар исте везе, само их наведите у жељеном редоследу. Имајте у виду да разрешивач обично покушава сервере имена у „/etc/resolv.conf“ наведеним редоследом, настављајући са следећим сервером на списку у случају неуспеха. Погледајте на пример опцију „rotate“ у поставци „dns-options“. Ако постоје било какве негативне важности ДНС-а, тада ће се разматрати само сервери имена са уређаја са том најнижом важношћу. Када се користи ДНС разрешивач који подржава условно прослеђивање или подељени ДНС (са поставкама dns=dnsmasq или dns=systemd-resolved), свака веза се користи за упит домена на свом списку претраге. Домени претраге одређују које сервере имена треба питати, а важност ДНС-а се користи за давање предности серверима имена на основу домена. Упити за домене који нису присутни ни на једном списку претраге се усмеравају кроз везе које имају посебан заменски домен „~.“, који се самостално додаје везама са подразумеваном рутом (или се може додати ручно). Када више веза наведе исти домен, побеђује она са најбољом важношћу (најнижа бројчана вредност). Ако је поддомен подешен на другом интерфејсу, биће прихваћен без обзира на важност, осим ако надређени домен на другом интерфејсу има негативну важност, што узрокује да поддомен буде засенчен. Са подељеним ДНС-ом могу се избећи нежељена цурења ДНС-а правилним подешавањем важности ДНС-а и домена претраге, тако да су подешени само сервери имена жељеног интерфејса.

en: List of DNS search domains. Domains starting with a tilde ('~') are considered 'routing' domains and are used only to decide the interface over which a query must be forwarded; they are not used to complete unqualified host names. When using a DNS plugin that supports Conditional Forwarding or Split DNS, then the search domains specify which name servers to query. This makes the behavior different from running with plain /etc/resolv.conf. For more information see also the dns-priority setting. When set on a profile that also enabled DHCP, the DNS search list received automatically (option 119 for DHCPv4 and option 24 for DHCPv6) gets merged with the manual list. This can be prevented by setting "ignore-auto-dns". Note that if no DNS searches are configured, the fallback will be derived from the domain from DHCP (option 15).
sr: Списак домена претраге ДНС-а. Домени који почињу тилдом („~“) сматрају се доменима за „усмеравање“ и користе се само за одлучивање о интерфејсу преко којег се упит мора проследити; они се не користе за допуњавање неквалификованих назива домаћина. Када се користи ДНС прикључак који подржава условно прослеђивање или подељени ДНС, тада домени претраге наводе које сервере имена треба упитати. То чини понашање другачијим од рада са обичним „/etc/resolv.conf“. За више података погледајте и поставку „dns-priority“. Када се постави на профилу који је такође омогућио ДХЦП, списак претраге ДНС-а примљен самостално (опција 119 за ДХЦПв4 и опција 24 за ДХЦПв6) се спаја са ручним списком. Ово се може спречити постављањем „ignore-auto-dns“. Имајте у виду да ако нису подешене претраге ДНС-а, одступница ће бити изведена из домена из ДХЦП-а (опција 15).

en: Whether to configure sysctl interface-specific forwarding. When enabled, the interface will act as a router to forward the packet from one interface to another. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used; if no global default is defined, "auto" (2) will be used. The "forwarding" property is ignored when "method" is set to "shared", because forwarding is always enabled in this case. The accepted values are: "default" (-1): use global default. "no" (0): disabled. "yes" (1): enabled. "auto" (2): enable if any shared connection is active, use kernel default otherwise.
sr: Да ли да се подеси прослеђивање специфично за „sysctl“ интерфејс. Када је омогућено, интерфејс ће деловати као усмеривач за прослеђивање пакета са једног интерфејса на други. Када се постави на „default“ (-1), користи се вредност из опште конфигурације; ако није дефинисана општа подразумевана вредност, користиће се „auto“ (2). Својство „forwarding“ се занемарује када је „method“ постављено на „shared“, јер је прослеђивање увек омогућено у овом случају. Прихваћене вредности су: „default“ (-1): користи општу подразумевану вредност. „no“ (0): онемогућено. „yes“ (1): омогућено. „auto“ (2): омогући ако је било која дељена веза активна, у супротном користи подразумевану вредност језгра.

en: The gateway associated with this configuration. This is only meaningful if addresses are also set on the device. Setting the gateway causes NetworkManager to configure a standard default route with the gateway as next hop. This is ignored if "never-default" is set. An alternative is to configure the default route explicitly with a manual route and /0 as prefix length. Note that the gateway usually conflicts with routing that NetworkManager configures for WireGuard interfaces, so usually it should not be set in that case. See "ip4-auto-default-route".
sr: Мрежни пролаз придружен овој конфигурацији. Ово је значајно само ако су адресе такође постављене на уређају. Постављање мрежног пролаза узрокује да управник везе подеси стандардну подразумевану руту са мрежним пролазом као следећим чвором. Ово се занемарује ако је постављено „never-default“. Алтернатива је изричито подешавање подразумеване руте са ручном рутом и /0 као дужином префикса. Имајте у виду да се мрежни пролаз обично сукобљава са усмеравањем које управник везе подешава за Вајергард интерфејсе, па га обично не би требало постављати у том случају. Погледајте „ip4-auto-default-route“.

en: When "method" is set to "auto" and this property to TRUE, automatically configured name servers and search domains are ignored and only name servers and search domains specified in the "dns" and "dns-search" properties, if any, are used.
sr: Када је „method“ постављено на „auto“ и ово својство на ТАЧНО, самостално подешени сервери имена и домени претраге се занемарују и користе се само сервери имена и домени претраге наведени у својствима „dns“ и „dns-search“, ако их има.

en: When "method" is set to "auto" and this property to TRUE, automatically configured routes are ignored and only routes specified in the "routes" property, if any, are used.
sr: Када је „method“ постављено на „auto“ и ово својство на ТАЧНО, самостално подешене руте се занемарују и користе се само руте наведене у својству „routes“, ако их има.

en: Enable and disable the IPv4 link-local configuration independently of the ipv4.method configuration. This allows a link-local address (169.254.x.y/16) to be obtained in addition to other addresses, such as those manually configured or obtained from a DHCP server. When set to "auto", the value is dependent on "ipv4.method". When set to "default", it honors the global connection default, before falling back to "auto". Note that if "ipv4.method" is "disabled", then link local addressing is always disabled too. The default is "default". Since 1.52, when set to "fallback", a link-local address is obtained if no other IPv4 address is set.
sr: Омогућите и онемогућите конфигурацију ИПв4 линк-локал независно од конфигурације „ipv4.method“. Ово омогућава да се добије линк-локал адреса (169.254.x.y/16) поред других адреса, као што су оне ручно подешене или добијене од ДХЦП сервера. Када се постави на „auto“, вредност зависи од „ipv4.method“. Када се постави на „default“, поштује општу подразумевану вредност везе, пре него што одступи на „auto“. Имајте у виду да ако је „ipv4.method“ постављено на „disabled“, тада је линк-локал адресирање увек такође онемогућено. Подразумевано је „default“. Од верзије 1.52, када се постави на „fallback“, линк-локал адреса се добија ако ниједна друга ИПв4 адреса није постављена.

en: If TRUE, allow overall network configuration to proceed even if the configuration specified by this property times out.  Note that at least one IP configuration must succeed or overall network configuration will still fail.  For example, in IPv6-only networks, setting this property to TRUE on the NMSettingIP4Config allows the overall network configuration to succeed if IPv4 configuration fails but IPv6 configuration completes successfully.
sr: Ако је ТАЧНО, дозволи да се настави са збирним подешавањем мреже чак и ако подешавање наведено овим својством истекне. Имајте у виду да барем једно ИП подешавање мора успети или ће збирно подешавање мреже и даље бити неуспешно. На пример, у мрежама које су само ИПв6, постављање овог својства на ТАЧНО у „NMSettingIP4Config“ омогућава да збирно подешавање мреже успе ако подешавање ИПв4 не успе, али се подешавање ИПв6 успешно заврши.

en: The IPv4 connection method.
sr: Начин ИПв4 везе.

en: If TRUE, this connection will never be the default connection for this IP type, meaning it will never be assigned the default route by NetworkManager.
sr: Ако је ТАЧНО, ова веза никада неће бити подразумевана веза за ову врсту ИП-а, што значи да јој NetworkManager никада неће доделити подразумевану руту.

en: Connections will default to keep the autogenerated priority 0 local rule unless this setting is set to TRUE.
sr: Везе ће подразумевано задржати самостално састављено локално правило важности 0, осим ако је ова поставка постављена на ТАЧНО.

en: The minimum time interval in milliseconds for which dynamic IP configuration should be tried before the connection succeeds. This property is useful for example if both IPv4 and IPv6 are enabled and are allowed to fail. Normally the connection succeeds as soon as one of the two address families completes; by setting a required timeout for e.g. IPv4, one can ensure that even if IP6 succeeds earlier than IPv4, NetworkManager waits some time for IPv4 before the connection becomes active. Note that if "may-fail" is FALSE for the same address family, this property has no effect as NetworkManager needs to wait for the full DHCP timeout. A zero value means that no required timeout is present, -1 means the default value (either configuration ipvx.required-timeout override or zero).
sr: Најмањи временски интервал у милисекундама током којег треба покушавати динамичко ИП подешавање пре него што веза успе. Ово својство је корисно, на пример, ако су и ИПв4 и ИПв6 омогућени и дозвољено им је да не успеју. Обично веза успе чим се једна од две породице адреса заврши, постављањем потребног временског рока за нпр. ИПв4, може се осигурати да чак и ако ИПв6 успе раније од ИПв4, NetworkManager сачека неко време за ИПв4 пре него што веза постане активна. Имајте на уму да ако је „may-fail“ НЕТАЧНО за исту породицу адреса, ово својство нема ефекта јер NetworkManager мора да сачека пуни ДХЦП временски рок. Нула вредност значи да нема потребног временског рока, -1 значи подразумевану вредност (било преклапање configuration ipvx.required-timeout или нула).

en: The default metric for routes that don't explicitly specify a metric. The default value -1 means that the metric is chosen automatically based on the device type. The metric applies to dynamic routes, manual (static) routes that don't have an explicit metric setting, address prefix routes, and the default route. Note that for IPv6, the kernel accepts zero (0) but coerces it to 1024 (user default). Hence, setting this property to zero effectively mean setting it to 1024. For IPv4, zero is a regular value for the metric.
sr: Подразумевана мера за руте које изричито не наводе меру. Подразумевана вредност -1 значи да се мера бира самостално на основу врсте уређаја. Мера се примењује на динамичке руте, ручне (статичке) руте које немају изричиту поставку мере, руте префикса адреса и подразумевану руту. Имајте у виду да за ИПв6, језгро прихвата нулу (0) али је приморава на 1024 (кориснички подразумевано). Стога, постављање овог својства на нулу заправо значи постављање на 1024. За ИПв4, нула је обична вредност за меру.

en: Enable policy routing (source routing) and set the routing table used when adding routes. This affects all routes, including device-routes, IPv4LL, DHCP, SLAAC, default-routes and static routes. But note that static routes can individually overwrite the setting by explicitly specifying a non-zero routing table. If the table setting is left at zero, it is eligible to be overwritten via global configuration. If the property is zero even after applying the global configuration value, policy routing is disabled for the address family of this connection. Policy routing disabled means that NetworkManager will add all routes to the main table (except static routes that explicitly configure a different table). Additionally, NetworkManager will not delete any extraneous routes from tables except the main table. This is to preserve backward compatibility for users who manage routing tables outside of NetworkManager.
sr: Омогућите усмеравање смерница (изворно усмеравање) и подесите табелу усмеравања која се користи при додавању рута. Ово утиче на све руте, укључујући руте уређаја, ИПв4ЛЛ, ДХЦП, СЛААЦ, подразумеване руте и статичке руте. Али имајте на уму да статичке руте могу појединачно преписати подешавање изричитим навођењем ненулте табеле усмеравања. Ако је подешавање табеле остављено на нули, оно може бити преписано преко општег подешавања. Ако је својство нула чак и након примене вредности општег подешавања, усмеравање смерница је онемогућено за породицу адреса ове везе. Онемогућено усмеравање смерница значи да ће NetworkManager додати све руте у главну табелу (осим статичких рута које изричито подешавају другачију табелу). Додатно, NetworkManager неће обрисати никакве сувишне руте из табела осим главне табеле. Ово је ради очувања повратне сагласности за кориснике који управљају табелама усмеравања изван NetworkManager-а.

en: Whether to add routes for DNS servers. When enabled, NetworkManager adds a route for each DNS server that is associated with this connection either statically (defined in the connection profile) or dynamically (for example, retrieved via DHCP). The route guarantees that the DNS server is reached via this interface. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used; if no global default is defined, this feature is disabled.
sr: Да ли треба додати руте за ДНС сервере. Када је омогућено, NetworkManager додаје руту за сваки ДНС сервер који је придружен овој вези било статички (дефинисано у профилу везе) или динамички (на пример, преузето преко ДХЦП-а). Рута гарантује да се ДНС сервер досеже преко овог прочеља. Када је постављено на „подразумевано“ (-1), користи се вредност из општег подешавања; ако није дефинисано опште подразумевано, ова функција је онемогућена.

en: A list of IPv4 destination addresses, prefix length, optional IPv4 next hop addresses, optional route metric, optional attribute. The valid syntax is: "ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]...[,ip[/prefix]...]". For example "192.0.2.0/24 10.1.1.1 77, 198.51.100.0/24".
sr: Списак ИПв4 одредишних адреса, дужина префикса, необавезне ИПв4 адресе следећег чвора, необавезна мера руте, необавезни атрибут. Важећа синтакса је: „ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]...[,ip[/prefix]...]“. На пример „192.0.2.0/24 10.1.1.1 77, 198.51.100.0/24“.

en: A comma separated list of routing rules for policy routing.
sr: Списак правила усмеравања за усмеравање на основу политике раздвојен зарезима.

en: This option allows you to specify a custom DHCP lease time for the shared connection method in seconds. The value should be either a number between 120 and 31536000 (one year) If this option is not specified, 3600 (one hour) is used. Special values are 0 for default value of 1 hour and 2147483647 (MAXINT32) for infinite lease time.
sr: Ова опција вам омогућава да наведете произвољно време закупа ДХЦП-а за дељени начин везе у секундама. Вредност треба да буде или број између 120 и 31536000 (једна година). Ако ова опција није наведена, користи се 3600 (један сат). Посебне вредности су 0 за подразумевану вредност од 1 сата и 2147483647 (MAXINT32) за бесконачно време закупа.

en: This option allows you to specify a custom DHCP range for the shared connection method. The value is expected to be in `<START_ADDRESS>,<END_ADDRESS>` format. The range should be part of network set by ipv4.address option and it should not contain network address or broadcast address. If this option is not specified, the DHCP range will be automatically determined based on the interface address. The range will be selected to be adjacent to the interface address, either before or after it, with the larger possible range being preferred. The range will be adjusted to fill the available address space, except for networks with a prefix length greater than 24, which will be treated as if they have a prefix length of 24.
sr: Ова опција вам омогућава да наведете произвољни ДХЦП опсег за дељени начин повезивања. Очекује се да вредност буде у облику „<ПОЧЕТНА_АДРЕСА>,<КРАЈЊА_АДРЕСА>“. Опсег треба да буде део мреже постављене опцијом „ipv4.address“ и не би требало да садржи адресу мреже или адресу емитовања. Ако ова опција није наведена, ДХЦП опсег ће бити самостално одређен на основу адресе уређаја. Опсег ће бити изабран тако да буде припијен уз адресу уређаја, било пре или после ње, при чему се даје предност већем могућем опсегу. Опсег ће бити прилагођен тако да попуни доступни адресни простор, осим за мреже са дужином префикса већом од 24, које ће се третирати као да имају дужину префикса 24.

en: Configure method for creating the IPv6 interface identifier of addresses with RFC4862 IPv6 Stateless Address Autoconfiguration and Link Local addresses. The permitted values are: "eui64" (0), "stable-privacy" (1), "default" (3) or "default-or-eui64" (2). If the property is set to "eui64", the addresses will be generated using the interface token derived from hardware address. This makes the host part of the address to stay constant, making it possible to track the host's presence when it changes networks. The address changes when the interface hardware is replaced. If a duplicate address is detected, there is also no fallback to generate another address. When configured, the "ipv6.token" is used instead of the MAC address to generate addresses for stateless autoconfiguration. If the property is set to "stable-privacy", the interface identifier is generated as specified by RFC7217. This works by hashing a host specific key (see NetworkManager(8) manual), the interface name, the connection's "connection.stable-id" property and the address prefix.  This improves privacy by making it harder to use the address to track the host's presence and the address is stable when the network interface hardware is replaced. The special values "default" and "default-or-eui64" will fallback to the global connection default as documented in the NetworkManager.conf(5) manual. If the global default is not specified, the fallback value is "stable-privacy" or "eui64", respectively. If not specified, when creating a new profile the default is "default". Note that this setting is distinct from the Privacy Extensions as configured by "ip6-privacy" property and it does not affect the temporary addresses configured with this option.
sr: Подесите начин за стварање ИПв6 одредника прочеља за адресе са RFC4862 ИПв6 самосталним подешавањем адреса без стања и локалним адресама везе. Дозвољене вредности су: „eui64“ (0), „stable-privacy“ (1), „default“ (3) или „default-or-eui64“ (2). Ако је својство постављено на „eui64“, адресе ће бити створене коришћењем скупине прочеља изведене из хардверске адресе. Ово чини да део адресе домаћина остане константан, што омогућава праћење присутности домаћина када мења мреже. Адреса се мења када се замени хардвер прочеља. Ако се открије удвостручена адреса, такође нема одступнице за прављење друге адресе. Када је подешено, користи се „ipv6.token“ уместо МАК адресе за прављење адреса за самостално подешавање без стања. Ако је својство постављено на „stable-privacy“, одредник прочеља се ствара као што је наведено у RFC7217. Ово ради хеширањем кључа специфичног за домаћина (види приручник NetworkManager(8)), назива прочеља, својства везе „connection.stable-id“ и префикса адресе. Ово побољшава приватност чинећи тежим коришћење адресе за праћење присутности домаћина, а адреса је стабилна када се замени хардвер мрежног прочеља. Посебне вредности „default“ и „default-or-eui64“ ће одступити на опште подразумевано везе као што је документовано у приручнику NetworkManager.conf(5). Ако опште подразумевано није наведено, вредност одступнице је „stable-privacy“ или „eui64“, респективно. Ако није наведено, приликом стварања новог профила подразумевано је „default“. Имајте на уму да је ово подешавање различито од проширења приватности као што је подешено својством „ip6-privacy“ и не утиче на привремене адресе подешене овом опцијом.

en: A list of IPv6 addresses and their prefix length. Multiple addresses can be separated by comma. For example "2001:db8:85a3::8a2e:370:7334/64, 2001:db8:85a3::5/64". The addresses are listed in decreasing priority, meaning the first address will be the primary address. This can make a difference with IPv6 source address selection (RFC 6724, section 5).
sr: Списак ИПв6 адреса и њихових дужина префикса. Више адреса може бити раздвојено зарезом. На пример „2001:db8:85a3::8a2e:370:7334/64, 2001:db8:85a3::5/64“. Адресе су наведене у опадајућем редоследу важности, што значи да ће прва адреса бити примарна. Ово може направити разлику код одабира изворне ИПв6 адресе (RFC 6724, одељак 5).

en: A string containing the DHCPv6 Unique Identifier (DUID) used by the dhcp client to identify itself to DHCPv6 servers (RFC 3315). The DUID is carried in the Client Identifier option. If the property is a hex string ('aa:bb:cc') it is interpreted as a binary DUID and filled as an opaque value in the Client Identifier option. The special value "lease" will retrieve the DUID previously used from the lease file belonging to the connection. If no DUID is found and "dhclient" is the configured dhcp client, the DUID is searched in the system-wide dhclient lease file. If still no DUID is found, or another dhcp client is used, a global and permanent DUID-UUID (RFC 6355) will be generated based on the machine-id. The special values "llt" and "ll" will generate a DUID of type LLT or LL (see RFC 3315) based on the current MAC address of the device. In order to try providing a stable DUID-LLT, the time field will contain a constant timestamp that is used globally (for all profiles) and persisted to disk. The special values "stable-llt", "stable-ll" and "stable-uuid" will generate a DUID of the corresponding type, derived from the connection's stable-id and a per-host unique key. You may want to include the "${DEVICE}" or "${MAC}" specifier in the stable-id, in case this profile gets activated on multiple devices. So, the link-layer address of "stable-ll" and "stable-llt" will be a generated address derived from the stable id. The DUID-LLT time value in the "stable-llt" option will be picked among a static timespan of three years (the upper bound of the interval is the same constant timestamp used in "llt"). When the property is unset, the global value provided for "ipv6.dhcp-duid" is used. If no global value is provided, the default "lease" value is assumed.
sr: Ниска која садржи јединствени одредник ДХЦПв6 (DUID) који користи ДХЦП клијент да би се препознао ДХЦПв6 серверима (RFC 3315). DUID се преноси у опцији одредника клијента. Ако је својство хексадецимална ниска ('aa:bb:cc'), тумачи се као бинарни DUID и попуњава се као непровидна вредност у опцији одредника клијента. Посебна вредност „lease“ ће добавити DUID који је претходно коришћен из датотеке закупа која припада вези. Ако DUID није пронађен и „dhclient“ је подешени ДХЦП клијент, DUID се тражи у системској датотеци закупа dhclient-а. Ако DUID и даље није пронађен, или се користи други ДХЦП клијент, биће створен општи и трајни DUID-UUID (RFC 6355) на основу ИД-а машине. Посебне вредности „llt“ и „ll“ ће створити DUID врсте LLT или LL (видети RFC 3315) на основу тренутне МАК адресе уређаја. Како би се покушало обезбеђивање стабилног DUID-LLT, поље времена ће садржати константну временску ознаку која се користи опште (за све профиле) и чува на диску. Посебне вредности „stable-llt“, „stable-ll“ и „stable-uuid“ ће створити DUID одговарајуће врсте, изведен из стабилног ИД-а везе и јединственог кључа по домаћину. Можда ћете желети да укључите одредник „${DEVICE}“ или „${MAC}“ у стабилни ИД, у случају да се овај профил покрене на више уређаја. Тако ће адреса слоја везе за „stable-ll“ и „stable-llt“ бити створена адреса изведена из стабилног ИД-а. Временска вредност DUID-LLT у опцији „stable-llt“ ће бити изабрана из статичког временског распона од три године (горња граница интервала је иста константна временска ознака која се користи у „llt“). Када својство није постављено, користи се општа вредност достављена за „ipv6.dhcp-duid“. Ако општа вредност није достављена, претпоставља се подразумевана вредност „lease“.

en: A IPv6 address followed by a slash and a prefix length. If set, the value is sent to the DHCPv6 server as hint indicating the prefix delegation (IA_PD) we want to receive. To only hint a prefix length without prefix, set the address part to the zero address (for example "::/60").
sr: ИПв6 адреса праћена косом цртом и дужином префикса. Ако је подешено, вредност се шаље ДХЦПв6 серверу као савет који указује на делегацију префикса (IA_PD) коју желимо да примимо. Да бисте само наговестили дужину префикса без префикса, поставите део са адресом на нулту адресу (на пример „::/60“).

en: DNS options for /etc/resolv.conf as described in resolv.conf(5) manual. The currently supported options are "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc" and "inet6", "ip6-bytestring", "ip6-dotint", "no-ip6-dotint". See the resolv.conf(5) manual. Note that there is a distinction between an unset (default) list and an empty list. In nmcli, to unset the list set the value to "". To set an empty list, set it to " ". Currently, an unset list has the same meaning as an empty list. That might change in the future. The "trust-ad" setting is only honored if the profile contributes name servers to resolv.conf, and if all contributing profiles have "trust-ad" enabled. When using a caching DNS plugin (dnsmasq or systemd-resolved in NetworkManager.conf) then "edns0" and "trust-ad" are automatically added. The valid "ipv4.dns-options" and "ipv6.dns-options" get merged together.
sr: ДНС опције за /etc/resolv.conf као што је описано у приручнику resolv.conf(5). Тренутно подржане опције су „attempts“, „debug“, „edns0“, „ndots“, „no-aaaa“, „no-check-names“, „no-reload“, „no-tld-query“, „rotate“, „single-request“, „single-request-reopen“, „timeout“, „trust-ad“, „use-vc“ и „inet6“, „ip6-bytestring“, „ip6-dotint“, „no-ip6-dotint“. Погледајте приручник resolv.conf(5). Имајте на уму да постоји разлика између непостављеног (подразумеваног) списка и празног списка. У nmcli, да бисте уклонили поставку списка, поставите вредност на „“. Да бисте поставили празан списак, поставите га на „ “. Тренутно, непостављени списак има исто значење као празан списак. То се може променити у будућности. Поставка „trust-ad“ се поштује само ако профил доприноси серверима имена за resolv.conf, и ако сви профили који доприносе имају омогућено „trust-ad“. Када се користи прикључак за кеширање ДНС-а (dnsmasq или systemd-resolved у NetworkManager.conf), тада се „edns0“ и „trust-ad“ самостално додају. Важеће „ipv4.dns-options“ и „ipv6.dns-options“ се спајају заједно.

en: Configure IPv6 Privacy Extensions for SLAAC, described in RFC4941.  If enabled, it makes the kernel generate a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address via modified EUI-64.  This enhances privacy, but could cause problems in some applications, on the other hand.  The permitted values are: -1: unknown, 0: disabled, 1: enabled (prefer public address), 2: enabled (prefer temporary addresses). Having a per-connection setting set to "-1" (default) means fallback to global configuration "ipv6.ip6-privacy". If it's also unspecified or set to "-1", fallback to read "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr". Note that this setting is distinct from the Stable Privacy addresses that can be enabled with the "addr-gen-mode" property's "stable-privacy" setting as another way of avoiding host tracking with IPv6 addresses.
sr: Подесите ИПв6 проширења приватности за SLAAC, описана у RFC4941. Ако је омогућено, чини да језгро створи привремену ИПв6 адресу поред јавне створене из МАК адресе путем измењеног EUI-64. Ово побољшава приватност, али са друге стране може проузроковати проблеме у неким програмима. Дозвољене вредности су: -1: непознато, 0: онемогућено, 1: омогућено (даје предност јавној адреси), 2: омогућено (даје предност привременим адресама). Поседовање подешавања по вези постављеног на „-1“ (подразумевано) значи одступање на опште подешавање „ipv6.ip6-privacy“. Ако је и оно неодређено или постављено на „-1“, одступа се на читање „/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr“. Имајте на уму да се ово подешавање разликује од адреса стабилне приватности које се могу омогућити подешавањем „stable-privacy“ својства „addr-gen-mode“ као још један начин избегавања праћења домаћина помоћу ИПв6 адреса.

en: The IPv6 connection method.
sr: Начин ИПв6 повезивања.

en: Maximum transmission unit size, in bytes. If zero (the default), the MTU is set automatically from router advertisements or is left equal to the link-layer MTU. If greater than the link-layer MTU, or greater than zero but less than the minimum IPv6 MTU of 1280, this value has no effect.
sr: Највећа величина јединице преноса, у бајтовима. Ако је нула (подразумевано), МТУ се поставља самостално из оглашавања усмеривача или се оставља једнак МТУ-у слоја везе. Ако је већи од МТУ-а слоја везе, или већи од нуле али мањи од најмањег ИПв6 МТУ-а од 1280, ова вредност нема дејства.

en: A timeout for waiting Router Advertisements in seconds. If zero (the default), a globally configured default is used. If still unspecified, the timeout depends on the sysctl settings of the device. Set to 2147483647 (MAXINT32) for infinity.
sr: Временски рок за чекање оглашавања усмеривача у секундама. Ако је нула (подразумевано), користи се опште подешена подразумевана вредност. Ако је и даље неодређено, временски рок зависи од sysctl подешавања уређаја. Поставите на 2147483647 (MAXINT32) за бесконачно.

en: Array of IP routes.
sr: Низ ИП рута.

en: The preferred lifetime of autogenerated temporary addresses, in seconds. Having a per-connection setting set to "0" (default) means fallback to global configuration "ipv6.temp-preferred-lifetime" setting". If it's also unspecified or set to "0", fallback to read "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/temp_prefered_lft".
sr: Жељено време трајања самостално створених привремених адреса, у секундама. Поседовање подешавања по вези постављеног на „0“ (подразумевано) значи одступање на опште подешавање „ipv6.temp-preferred-lifetime“. Ако је и оно неодређено или постављено на „0“, одступа се на читање „/proc/sys/net/ipv6/conf/default/temp_prefered_lft“.

en: The valid lifetime of autogenerated temporary addresses, in seconds. Having a per-connection setting set to "0" (default) means fallback to global configuration "ipv6.temp-valid-lifetime" setting". If it's also unspecified or set to "0", fallback to read "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/temp_valid_lft".
sr: Важеће време трајања самостално створених привремених адреса, у секундама. Поседовање подешавања по вези постављеног на „0“ (подразумевано) значи одступање на опште подешавање „ipv6.temp-valid-lifetime“. Ако је и оно неодређено или постављено на „0“, одступа се на читање „/proc/sys/net/ipv6/conf/default/temp_valid_lft“.

en: Configure the token for draft-chown-6man-tokenised-ipv6-identifiers-02 IPv6 tokenized interface identifiers. Useful with eui64 addr-gen-mode. When set, the token is used as IPv6 interface identifier instead of the hardware address. This only applies to addresses from stateless autoconfiguration, not to IPv6 link local addresses.
sr: Подесите скупину за draft-chown-6man-tokenised-ipv6-identifiers-02 ИПв6 токенизоване одреднике интерфејса. Корисно са eui64 addr-gen-mode. Када је постављено, скупина се користи као ИПв6 одредник интерфејса уместо хардверске адресе. Ово се односи само на адресе из самосталног подешавања без стања, не и на ИПв6 адресе локалне везе.

en: How many additional levels of encapsulation are permitted to be prepended to packets. This property applies only to IPv6 tunnels. To disable this option, add 0x1 (ip6-ign-encap-limit) to ip-tunnel flags.
sr: Колико је додатних нивоа учауривања дозвољено да се дода испред пакета. Ово својство се односи само на ИПв6 тунеле. Да бисте онемогућили ову опцију, додајте 0x1 (ip6-ign-encap-limit) у заставице ip-tunnel-а.

en: Tunnel flags. Currently, the following values are supported: 0x1 (ip6-ign-encap-limit), 0x2 (ip6-use-orig-tclass), 0x4 (ip6-use-orig-flowlabel), 0x8 (ip6-mip6-dev), 0x10 (ip6-rcv-dscp-copy) and 0x20 (ip6-use-orig-fwmark). They are valid only for IPv6 tunnels.
sr: Заставице тунела. Тренутно су подржане следеће вредности: 0x1 (ip6-ign-encap-limit), 0x2 (ip6-use-orig-tclass), 0x4 (ip6-use-orig-flowlabel), 0x8 (ip6-mip6-dev), 0x10 (ip6-rcv-dscp-copy) и 0x20 (ip6-use-orig-fwmark). Оне важе само за ИПв6 тунеле.

en: The flow label to assign to tunnel packets. This property applies only to IPv6 tunnels.
sr: Ознака протока која се додељује пакетима тунела. Ово својство се односи само на ИПв6 тунеле.

en: The fwmark value to assign to tunnel packets. This property can be set to a non zero value only on VTI and VTI6 tunnels.
sr: Вредност знака прослеђивања (fwmark) која се додељује пакетима тунела. Ово својство се може поставити на ненулту вредност само на VTI и VTI6 тунелима.

en: The key used for tunnel input packets; the property is valid only for certain tunnel modes (GRE, IP6GRE). If empty, no key is used.
sr: Кључ који се користи за улазне пакете тунела; својство важи само за одређене режиме тунела (GRE, IP6GRE). Ако је празно, кључ се не користи.

en: The local endpoint of the tunnel; the value can be empty, otherwise it must contain an IPv4 or IPv6 address.
sr: Локална крајња тачка тунела; вредност може бити празна, у супротном мора садржати ИПв4 или ИПв6 адресу.

en: The tunneling mode. Valid values: ipip (1), gre (2), sit (3), isatap (4), vti (5), ip6ip6 (6), ipip6 (7), ip6gre (8), vti6 (9), gretap (10) and ip6gretap (11)
sr: Режим тунелисања. Исправне вредности: ipip (1), gre (2), sit (3), isatap (4), vti (5), ip6ip6 (6), ipip6 (7), ip6gre (8), vti6 (9), gretap (10) и ip6gretap (11)

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple fragments.
sr: Ако није нула, преноси само пакете наведене величине или мање, разбијајући веће пакете у више фрагмената.

en: The key used for tunnel output packets; the property is valid only for certain tunnel modes (GRE, IP6GRE). If empty, no key is used.
sr: Кључ који се користи за излазне пакете тунела; својство важи само за одређене режиме тунела (GRE, IP6GRE). Ако је празно, кључ се не користи.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID the new device will be bound to so that tunneled packets will only be routed via that interface.
sr: Ако је дато, наводи назив родитељског интерфејса или УУИД родитељске везе за који ће нови уређај бити везан тако да ће тунелисани пакети бити усмеравани само преко тог интерфејса.

en: Whether to enable Path MTU Discovery on this tunnel.
sr: Да ли омогућити откривање МТУ путање (Path MTU Discovery) на овом тунелу.

en: The remote endpoint of the tunnel; the value must contain an IPv4 or IPv6 address.
sr: Удаљена крајња тачка тунела; вредност мора да садржи ИПв4 или ИПв6 адресу.

en: The type of service (IPv4) or traffic class (IPv6) field to be set on tunneled packets.
sr: Поље врсте услуге (IPv4) или класе саобраћаја (IPv6) које се поставља на тунелисане пакете.

en: The TTL to assign to tunneled packets. 0 is a special value meaning that packets inherit the TTL value.
sr: ТТЛ који се додељује тунелисаним пакетима. 0 је посебна вредност која значи да пакети наслеђују ТТЛ вредност.

en: The IPVLAN mode. Valid values: l2 (1), l3 (2), l3s (3)
sr: IPVLAN режим. Исправне вредности: l2 (1), l3 (2), l3s (3)

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this IPVLAN interface should be created. If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
sr: Ако је дато, наводи назив родитељског интерфејса или УУИД родитељске везе из које треба направити ово IPVLAN прочеље. Ако ово својство није наведено, веза мора да садржи „802-3-ethernet“ подешавање са „mac-address“ својством.

en: Whether the interface should be put in private mode.
sr: Да ли интерфејс треба да буде у приватном режиму.

en: Whether the interface should be put in VEPA mode.
sr: Да ли интерфејс треба да буде у VEPA режиму.

en: Whether the transmitted traffic must be encrypted.
sr: Да ли пренесени саобраћај мора бити шифрован.

en: The pre-shared CAK (Connectivity Association Key) for MACsec Key Agreement. Must be a string of 32 hexadecimal characters.
sr: Претходно дељени CAK (Connectivity Association Key) за MACsec споразум о кључу. Мора бити ниска од 32 хексадецимална знака.

en: Flags indicating how to handle the "mka-cak" property.
sr: Заставице које показују како се рукује својством „mka-cak“.

en: The pre-shared CKN (Connectivity-association Key Name) for MACsec Key Agreement. Must be a string of hexadecimal characters with a even length between 2 and 64.
sr: Претходно дељени CKN (Connectivity-association Key Name) за MACsec споразум о кључу. Мора бити ниска хексадецималних знакова парне дужине између 2 и 64.

en: Specifies how the CAK (Connectivity Association Key) for MKA (MACsec Key Agreement) is obtained.
sr: Наводи како се прибавља CAK (Connectivity Association Key) за MKA (MACsec Key Agreement).

en: Specifies the MACsec offload mode. "off" (0) disables MACsec offload. "phy" (1) and "mac" (2) request offload respectively to the PHY or to the MAC; if the selected mode is not available, the connection will fail. "default" (-1) uses the global default value specified in NetworkManager configuration; if no global default is defined, the built-in default is "off" (0).
sr: Наводи режим MACsec растерећења. „off“ (0) онемогућава MACsec растерећење. „phy“ (1) и „mac“ (2) захтевају растерећење на PHY или на MAC; ако изабрани режим није доступан, веза неће успети. „default“ (-1) користи општу подразумевану вредност наведену у подешавањима Управника мреже; ако није дефинисана општа подразумевана вредност, уграђена подразумевана вредност је „off“ (0).

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this MACSEC interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
sr: Ако је дато, наводи назив родитељског интерфејса или UUID родитељске везе из које треба направити овај MACSEC интерфејс. Ако ово својство није наведено, веза мора да садржи „802-3-ethernet“ подешавање са „mac-address“ својством.

en: The port component of the SCI (Secure Channel Identifier), between 1 and 65534.
sr: Компонента порта за SCI (Secure Channel Identifier), између 1 и 65534.

en: Specifies whether the SCI (Secure Channel Identifier) is included in every packet.
sr: Одређује да ли је SCI (Secure Channel Identifier) укључен у сваки пакет.

en: Specifies the validation mode for incoming frames.
sr: Одређује режим потврђивања за долазне кадрове.

en: The macvlan mode, which specifies the communication mechanism between multiple macvlans on the same lower device.
sr: Мацвлан режим, који одређује механизам комуникације између више мацвланова на истом нижем уређају.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this MAC-VLAN interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
sr: Ако је дато, одређује назив родитељског интерфејса или UUID родитељске везе из које треба направити овај MAC-VLAN интерфејс. Ако ово својство није наведено, веза мора да садржи „802-3-ethernet“ подешавање са „mac-address“ својством.

en: Whether the parent interface should be put in promiscuous mode (true by default).
sr: Да ли родитељски интерфејс треба да буде постављен у промискуитетни режим (подразумевано тачно).

en: Whether the interface should be a MACVTAP.
sr: Да ли интерфејс треба да буде MACVTAP.

en: A list of driver names to match. Each element is a shell wildcard pattern. See NMSettingMatch:interface-name for how special characters '|', '&', '!' and '\' are used for optional and mandatory matches and inverting the pattern.
sr: Списак назива управљача за поклапање. Сваки елемент је шаблон џокера шкољке. Погледајте „NMSettingMatch:interface-name“ за то како се специјални знакови „|“, „&“, „!“ и „\“ користе за необавезна и обавезна поклапања и за извртање шаблона.

en: A list of interface names to match. Each element is a shell wildcard pattern. An element can be prefixed with a pipe symbol (|) or an ampersand (&). The former means that the element is optional and the latter means that it is mandatory. If there are any optional elements, than the match evaluates to true if at least one of the optional element matches (logical OR). If there are any mandatory elements, then they all must match (logical AND). By default, an element is optional. This means that an element "foo" behaves the same as "|foo". An element can also be inverted with exclamation mark (!) between the pipe symbol (or the ampersand) and before the pattern. Note that "!foo" is a shortcut for the mandatory match "&!foo". Finally, a backslash can be used at the beginning of the element (after the optional special characters) to escape the start of the pattern. For example, "&\!a" is an mandatory match for literally "!a".
sr: Списак назива интерфејса за поклапање. Сваки елемент је шаблон џокера шкољке. Елемент може имати префикс симбола спојке (|) или амперсанда (&). Прво значи да је елемент необавезан, а друго да је обавезан. Ако постоје било који необавезни елементи, тада се поклапање оцењује као тачно ако се бар један од необавезних елемената поклапа (логичко ИЛИ). Ако постоје било који обавезни елементи, тада се сви они морају поклопити (логичко И). Подразумевано, елемент је необавезан. Ово значи да се елемент „foo“ понаша исто као „|foo“. Елемент такође може бити изврнут знаком узвика (!) између симбола спојке (или амперсанда) и пре шаблона. Имајте на уму да је „!foo“ пречица за обавезно поклапање „&!foo“. Коначно, контра коса црта се може користити на почетку елемента (након необавезних специјалних знакова) за избегавање почетка шаблона. На пример, „&\!a“ је обавезно поклапање за дословно „!a“.

en: A list of kernel command line arguments to match. This may be used to check whether a specific kernel command line option is set (or unset, if prefixed with the exclamation mark). The argument must either be a single word, or an assignment (i.e. two words, joined by "="). In the former case the kernel command line is searched for the word appearing as is, or as left hand side of an assignment. In the latter case, the exact assignment is looked for with right and left hand side matching. Wildcard patterns are not supported. See NMSettingMatch:interface-name for how special characters '|', '&', '!' and '\' are used for optional and mandatory matches and inverting the match.
sr: Списак аргумената командне линије кернела за поклапање. Ово се може користити за проверу да ли је одређена опција командне линије кернела постављена (или поништена, ако има префикс знака узвика). Аргумент мора бити или једна реч, или додела (тј. две речи спојене са „=“). У првом случају командна линија кернела се претражује за реч која се појављује таква каква јесте, или као лева страна доделе. У другом случају, тражи се тачна додела са поклапањем десне и леве стране. Шаблони џокера нису подржани. Погледајте „NMSettingMatch:interface-name“ за то како се специјални знакови „|“, „&“, „!“ и „\“ користе за необавезна и обавезна поклапања и за извртање поклапања.

en: A list of paths to match against the ID_PATH udev property of devices. ID_PATH represents the topological persistent path of a device. It typically contains a subsystem string (pci, usb, platform, etc.) and a subsystem-specific identifier. For PCI devices the path has the form "pci-$domain:$bus:$device.$function", where each variable is an hexadecimal value; for example "pci-0000:0a:00.0". The path of a device can be obtained with "udevadm info /sys/class/net/$dev | grep ID_PATH=" or by looking at the "path" property exported by NetworkManager ("nmcli -f general.path device show $dev"). Each element of the list is a shell wildcard pattern. See NMSettingMatch:interface-name for how special characters '|', '&', '!' and '\' are used for optional and mandatory matches and inverting the pattern.
sr: Списак путања за поклапање са „ID_PATH“ udev својством уређаја. „ID_PATH“ представља тополошку трајну путању уређаја. Обично садржи ниску подсистема (pci, usb, platform, итд.) и одредник специфичан за подсистем. За PCI уређаје путања има облик „pci-$domain:$bus:$device.$function“, где је свака променљива хексадецимална вредност; на пример „pci-0000:0a:00.0“. Путања уређаја се може добити помоћу „udevadm info /sys/class/net/$dev | grep ID_PATH=“ или гледањем у својство „path“ које извози NetworkManager („nmcli -f general.path device show $dev“). Сваки елемент списка је шаблон џокера шкољке. Погледајте „NMSettingMatch:interface-name“ за то како се специјални знакови „|“, „&“, „!“ и „\“ користе за необавезна и обавезна поклапања и за извртање шаблона.

en: Channel on which the mesh network to join is located.
sr: Канал на коме се налази меш мрежа којој се приступа.

en: Anycast DHCP MAC address used when requesting an IP address via DHCP. The specific anycast address used determines which DHCP server class answers the request. This is currently only implemented by dhclient DHCP plugin.
sr: Еникаст (Anycast) ДХЦП МАК адреса која се користи приликом захтевања ИП адресе путем ДХЦП-а. Специфична еникаст адреса која се користи одређује која класа ДХЦП сервера одговара на захтев. Ово је тренутно примењено само у „dhclient“ ДХЦП прикључку.

en: SSID of the mesh network to join.
sr: ССИД меш мреже којој се приступа.

en: The data path type. One of "system", "netdev" or empty.
sr: Врста путање података. Једно од „system“, „netdev“ или празно.

en: The bridge failure mode. One of "secure", "standalone" or empty.
sr: Режим неуспеха моста. Једно од „secure“, „standalone“ или празно.

en: Enable or disable multicast snooping.
sr: Омогући или онемогући мултикаст праћење (multicast snooping).

en: Enable or disable RSTP.
sr: Омогући или онемогући РСТП.

en: Enable or disable STP.
sr: Омогући или онемогући СТП.

en: Open vSwitch DPDK device arguments.
sr: Аргументи Open vSwitch DPDK уређаја.

en: Configures the Link State Change (LSC) detection mode for the OVS DPDK interface. When set to "ignore" (-1), NetworkManager doesn't change the default value configured by Open vSwitch. "enabled" (1) enables interrupts. "disabled" (0) disables interrupts, thus setting the interface in poll mode.
sr: Подешава режим откривања промене стања везе (LSC) за OVS DPDK интерфејс. Када је постављено на „ignore“ (-1), NetworkManager не мења подразумевану вредност коју је подесио Open vSwitch. „enabled“ (1) омогућава прекиде. „disabled“ (0) онемогућава прекиде, чиме се интерфејс поставља у режим анкетирања (poll mode).

en: Open vSwitch DPDK number of rx queues. Defaults to zero which means to leave the parameter in OVS unspecified and effectively configures one queue.
sr: Број rx редова за Open vSwitch DPDK. Подразумевано је нула, што значи да се параметар у OVS-у оставља неодређеним и заправо подешава један ред.

en: The rx queue size (number of rx descriptors) for DPDK ports. Must be zero or a power of 2 between 1 and 4096, and supported by the hardware. Defaults to zero which means to leave the parameter in OVS unspecified and effectively configures 2048 descriptors.
sr: Величина rx реда (број rx дескриптора) за DPDK прикључнике. Мора бити нула или степен двојке између 1 и 4096, и подржана од стране хардвера. Подразумевано је нула, што значи да се параметар у OVS-у оставља неодређеним и заправо подешава 2048 дескриптора.

en: The tx queue size (number of tx descriptors) for DPDK ports. Must be zero or a power of 2 between 1 and 4096, and supported by the hardware. Defaults to zero which means to leave the parameter in OVS unspecified and effectively configures 2048 descriptors.
sr: Величина tx реда (број tx дескриптора) за DPDK прикључнике. Мора бити нула или степен двојке између 1 и 4096, и подржана од стране хардвера. Подразумевано је нула, што значи да се параметар у OVS-у оставља неодређеним и заправо подешава 2048 дескриптора.

en: Open vSwitch openflow port number. Defaults to zero which means that port number will not be specified and it will be chosen randomly by ovs. OpenFlow ports are the network interfaces for passing packets between OpenFlow processing and the rest of the network. OpenFlow switches connect logically to each other via their OpenFlow ports.
sr: Број openflow прикључника за Open vSwitch. Подразумевано је нула, што значи да број прикључника неће бити наведен и биће насумично изабран од стране ovs-а. OpenFlow прикључници су мрежни интерфејси за прослеђивање пакета између OpenFlow обраде и остатка мреже. OpenFlow прекидачи се логички повезују једни са другима преко својих OpenFlow прикључника.

en: The interface type. Either "internal", "system", "patch", "dpdk", or empty.
sr: Врста интерфејса. Било „internal“, „system“, „patch“, „dpdk“ или празно.

en: Specifies the name of the interface for the other side of the patch. The patch on the other side must also set this interface as peer.
sr: Наводи назив интерфејса за другу страну исправке. Исправка на другој страни такође мора поставити ово прочеље као парњака.

en: The time port must be inactive in order to be considered down.
sr: Време током којег прикључник мора бити неактиван да би се сматрао искљученим.

en: Bonding mode. One of "active-backup", "balance-slb", or "balance-tcp".
sr: Режим повезивања. Један од „active-backup“, „balance-slb“ или „balance-tcp“.

en: The time port must be active before it starts forwarding traffic.
sr: Време током којег прикључник мора бити активан пре него што почне да прослеђује саобраћај.

en: LACP mode. One of "active", "off", or "passive".
sr: LACP режим. Један од „active“, „off“ или „passive“.

en: The VLAN tag in the range 0-4095.
sr: ВЛАН ознака у опсегу 0-4095.

en: A list of VLAN ranges that this port trunks. The property is valid only for ports with mode "trunk", "native-tagged", or "native-untagged port". If it is empty, the port trunks all VLANs.
sr: Списак ВЛАН опсега које овај прикључник преноси. Својство важи само за прикључнике са режимом „trunk“, „native-tagged“ или „native-untagged port“. Ако је празан, прикључник преноси све ВЛАН-ове.

en: The VLAN mode. One of "access", "native-tagged", "native-untagged", "trunk", "dot1q-tunnel" or unset.
sr: ВЛАН режим. Један од „access“, „native-tagged“, „native-untagged“, „trunk“, „dot1q-tunnel“ или непостављен.

en: If non-zero, instruct pppd to set the serial port to the specified baudrate.  This value should normally be left as 0 to automatically choose the speed.
sr: Ако није нула, наложите pppd-у да постави серијски прикључник на наведену брзину (baudrate). Ову вредност обично треба оставити на 0 да би се брзина самостално изабрала.

en: If TRUE, specify that pppd should set the serial port to use hardware flow control with RTS and CTS signals.  This value should normally be set to FALSE.
sr: Ако је ТАЧНО, наведите да pppd треба да постави серијски прикључник да користи хардверско управљање протоком са РТС и ОЗС сигналима. Ову вредност обично треба поставити на НЕТАЧНО.

en: If non-zero, instruct pppd to presume the connection to the peer has failed if the specified number of LCP echo-requests go unanswered by the peer.  The "lcp-echo-interval" property must also be set to a non-zero value if this property is used.
sr: Ако није нула, наложите pppd-у да претпостави да веза са парњаком није успела ако наведени број LCP ехо-захтева остане без одговора парњака. Својство „lcp-echo-interval“ такође мора бити постављено на ненулту вредност ако се користи ово својство.

en: If non-zero, instruct pppd to send an LCP echo-request frame to the peer every n seconds (where n is the specified value).  Note that some PPP peers will respond to echo requests and some will not, and it is not possible to autodetect this.
sr: Ако није нула, наложите pppd-у да шаље LCP ехо-захтев парњаку сваких n секунди (где је n наведена вредност). Имајте на уму да ће неки ППП парњаци одговорити на ехо захтеве, а неки неће, и није могуће то самостално открити.

en: If TRUE, stateful MPPE is used.  See pppd documentation for more information on stateful MPPE.
sr: Ако је ТАЧНО, користи се речит МППЕ. Погледајте pppd документацију за више података о речитом МППЕ-у.

en: If non-zero, instruct pppd to request that the peer send packets no larger than the specified size.  If non-zero, the MRU should be between 128 and 16384.
sr: Ако није нула, наложите pppd-у да захтева да парњак шаље пакете који нису већи од наведене величине. Ако није нула, МРУ треба да буде између 128 и 16384.

en: If non-zero, instruct pppd to send packets no larger than the specified size.
sr: Ако није нула, наложите pppd-у да шаље пакете који нису већи од наведене величине.

en: If TRUE, Van Jacobsen TCP header compression will not be requested.
sr: Ако је ТАЧНО, компресија Ван Јакобсен ТЦП заглавља неће бити захтевана.

en: If TRUE, do not require the other side (usually the PPP server) to authenticate itself to the client.  If FALSE, require authentication from the remote side.  In almost all cases, this should be TRUE.
sr: Ако је ТАЧНО, не захтевајте од друге стране (обично ППП сервера) да потврди свој идентитет клијенту. Ако је НЕТАЧНО, захтевајте потврду идентитета са удаљене стране. У скоро свим случајевима, ово би требало да буде ТАЧНО.

en: If TRUE, BSD compression will not be requested.
sr: Ако је ТАЧНО, БСД компресија неће бити захтевана.

en: If TRUE, "deflate" compression will not be requested.
sr: Ако је ТАЧНО, „deflate“ компресија неће бити захтевана.

en: If TRUE, the CHAP authentication method will not be used.
sr: Ако је ТАЧНО, ЦХАП начин потврде идентитета неће бити коришћен.

en: If TRUE, the EAP authentication method will not be used.
sr: Ако је ТАЧНО, ЕАП начин потврде идентитета неће бити коришћен.

en: If TRUE, the MSCHAP authentication method will not be used.
sr: Ако је ТАЧНО, МСЦХАП начин потврде идентитета неће бити коришћен.

en: If TRUE, the MSCHAPv2 authentication method will not be used.
sr: Ако је ТАЧНО, МСЦХАПв2 начин потврде идентитета неће бити коришћен.

en: If TRUE, the PAP authentication method will not be used.
sr: Ако је ТАЧНО, ПАП начин потврде идентитета неће бити коришћен.

en: If TRUE, MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) will be required for the PPP session.  If either 64-bit or 128-bit MPPE is not available the session will fail.  Note that MPPE is not used on mobile broadband connections.
sr: Ако је ТАЧНО, МППЕ (Microsoft Point-to-Point Encryption) ће бити потребан за ППП сесију. Ако било 64-битни или 128-битни МППЕ није доступан, сесија неће успети. Имајте на уму да се МППЕ не користи на мобилним широкопојасним везама.

en: If TRUE, 128-bit MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) will be required for the PPP session, and the "require-mppe" property must also be set to TRUE.  If 128-bit MPPE is not available the session will fail.
sr: Ако је изабрано (TRUE), 128-битни МППЕ (Мајкрософтово шифровање од тачке до тачке) ће бити захтевано за ППП сесију, а својство „require-mppe“ мора такође бити постављено на изабрано (TRUE). Ако 128-битни МППЕ није доступан, сесија ће пропасти.

en: If given, specifies the parent interface name on which this PPPoE connection should be created.  If this property is not specified, the connection is activated on the interface specified in "interface-name" of NMSettingConnection.
sr: Ако је дато, наводи назив родитељског интерфејса на којем ова ПППоЕ веза треба бити направљена. Ако ово својство није наведено, веза се активира на интерфејсу наведеном у „interface-name“ за NMSettingConnection.

en: Password used to authenticate with the PPPoE service.
sr: Лозинка која се користи за потврду идентитета код ПППоЕ услуге.

en: If specified, instruct PPPoE to only initiate sessions with access concentrators that provide the specified service.  For most providers, this should be left blank.  It is only required if there are multiple access concentrators or a specific service is known to be required.
sr: Ако је наведено, налаже ПППоЕ-у да покреће сесије само са концентраторима приступа који пружају наведену услугу. За већину добављача, ово треба оставити празно. Потребно је само ако постоји више концентратора приступа или ако се зна да је одређена услуга неопходна.

en: Username used to authenticate with the PPPoE service.
sr: Корисничко име које се користи за потврду идентитета код ПППоЕ услуге.

en: Whether the proxy configuration is for browser only.
sr: Да ли је подешавање посредника само за прегледник.

en: Method for proxy configuration, Default is "none" (0)
sr: Начин за подешавање посредника, подразумевано је „none“ (0)

en: The PAC script. In the profile this must be an UTF-8 encoded javascript code that defines a FindProxyForURL() function. When setting the property in nmcli, a filename is accepted too. In that case, nmcli will read the content of the file and set the script. The prefixes "file://" and "js://" are supported to explicitly differentiate between the two.
sr: ПАЦ скрипта. У профилу ово мора бити Јаваскрипт код кодиран у УТФ-8 који дефинише функцију FindProxyForURL(). Приликом постављања својства у nmcli-у, прихвата се и назив датотеке. У том случају, nmcli ће прочитати садржај датотеке и поставити скрипту. Префикси „file://“ и „js://“ су подржани за изричито разликовање између ова два.

en: PAC URL for obtaining PAC file.
sr: ПАЦ адреса (URL) за добављање ПАЦ датотеке.

en: Speed to use for communication over the serial port.  Note that this value usually has no effect for mobile broadband modems as they generally ignore speed settings and use the highest available speed.
sr: Брзина која се користи за комуникацију преко серијског прикључника. Имајте на уму да ова вредност обично нема дејства на мобилне широкопојасне модеме јер они углавном занемарују подешавања брзине и користе највећу доступну брзину.

en: Byte-width of the serial communication. The 8 in "8n1" for example.
sr: Ширина бајта серијске комуникације. На пример, 8 у „8n1“.

en: Parity setting of the serial port.
sr: Подешавање парности серијског прикључника.

en: Time to delay between each byte sent to the modem, in microseconds.
sr: Време кашњења између сваког послатог бајта модему, у микросекундама.

en: Number of stop bits for communication on the serial port.  Either 1 or 2. The 1 in "8n1" for example.
sr: Број зауставних битова за комуникацију на серијском прикључнику. Или 1 или 2. На пример, 1 у „8n1“.

en: Whether to autoprobe virtual functions by a compatible driver. If set to "true" (1), the kernel will try to bind VFs to a compatible driver and if this succeeds a new network interface will be instantiated for each VF. If set to "false" (0), VFs will not be claimed and no network interfaces will be created for them. When set to "default" (-1), the global default is used; in case the global default is unspecified it is assumed to be "true" (1).
sr: Да ли да самостално испита виртуелне функције помоћу усаглашеног управљача. Ако је постављено на „тачно“ (1), језгро ће покушати да веже ВФ-ове за усаглашени управљач и ако ово успе, ново мрежно прочеље ће бити створено за сваки ВФ. Ако је постављено на „нетачно“ (0), ВФ-ови неће бити захтевани и за њих неће бити створена мрежна прочеља. Када је постављено на „подразумевано“ (-1), користи се опште подразумевано; у случају да опште подразумевано није наведено, претпоставља се да је „тачно“ (1).

en: Select the eswitch encapsulation support. Currently it's only supported for PCI PF devices, and only if the eswitch device is managed from the same PCI address than the PF. If set to "preserve" (-1) (default) the eswitch encap-mode won't be modified by NetworkManager.
sr: Изаберите подршку за е-свич енкапсулацију. Тренутно је подржано само за PCI PF уређаје, и то само ако се е-свич уређајем управља са исте PCI адресе као и за PF. Ако је постављено на „preserve“ (-1) (подразумевано), NetworkManager неће мењати е-свич режим енкапсулације.

en: Select the eswitch inline-mode of the device. Some HWs need the VF driver to put part of the packet headers on the TX descriptor so the e-switch can do proper matching and steering. Currently it's only supported for PCI PF devices, and only if the eswitch device is managed from the same PCI address than the PF. If set to "preserve" (-1) (default) the eswitch inline-mode won't be modified by NetworkManager.
sr: Изаберите унутрашњи режим е-свича уређаја. Неким хардверима је потребан VF управљач како би ставили део заглавља пакета на TX дескриптор тако да е-свич може да изврши исправно упаривање и усмеравање. Тренутно је подржано само за PCI PF уређаје, и то само ако се е-свич уређајем управља са исте PCI адресе као и за PF. Ако је постављено на „preserve“ (-1) (подразумевано), NetworkManager неће мењати унутрашњи режим е-свича.

en: Select the eswitch mode of the device. Currently it's only supported for PCI PF devices, and only if the eswitch device is managed from the same PCI address than the PF. If set to "preserve" (-1) (default) the eswitch mode won't be modified by NetworkManager.
sr: Изаберите режим е-свича уређаја. Тренутно је подржано само за PCI PF уређаје, и то само ако се е-свич уређајем управља са исте PCI адресе као и за PF. Ако је постављено на „preserve“ (-1) (подразумевано), NetworkManager неће мењати режим е-свича.

en: This controls whether NetworkManager preserves the SR-IOV parameters set on the device when the connection is deactivated, or whether it resets them to their default value. The SR-IOV parameters are those specified in this setting (the "sriov" setting), like the number of VFs to create, the eswitch configuration, etc. If set to "no" (0), NetworkManager resets the SR-IOV parameters when the connection is deactivated. When set to "yes" (1), NetworkManager preserves those parameters on the device. If the value is "default" (-1), NetworkManager looks up a global default value in the configuration; in case no such value is defined, it uses "no" (0) as fallback.
sr: Ово контролише да ли NetworkManager задржава SR-IOV параметре постављене на уређају када се веза деактивира, или их ресетује на њихову подразумевану вредност. SR-IOV параметри су они наведени у овом подешавању („sriov“ подешавање), као што су број ВФ-ова за прављење, е-свич конфигурација, итд. Ако је постављено на „no“ (0), NetworkManager ресетује SR-IOV параметре када се веза деактивира. Када је постављено на „yes“ (1), NetworkManager задржава те параметре на уређају. Ако је вредност „default“ (-1), NetworkManager тражи општу подразумевану вредност у подешавањима; у случају да таква вредност није дефинисана, користи „no“ (0) као резерву.

en: The total number of virtual functions to create. Note that when the sriov setting is present NetworkManager enforces the number of virtual functions on the interface (also when it is zero) during activation and resets it upon deactivation. To prevent any changes to SR-IOV parameters don't add a sriov setting to the connection.
sr: Укупан број виртуелних функција за прављење. Имајте на уму да када је присутно sriov подешавање, NetworkManager намеће број виртуелних функција на прочељу (такође и када је нула) током активације и ресетује га након деактивације. Да бисте спречили било какве измене SR-IOV параметара, немојте додавати sriov подешавање у везу.

en: Array of virtual function descriptors. Each VF descriptor is a dictionary mapping attribute names to GVariant values. The 'index' entry is mandatory for each VF. When represented as string a VF is in the form: "INDEX [ATTR=VALUE[ ATTR=VALUE]...]". for example: "2 mac=00:11:22:33:44:55 spoof-check=true". Multiple VFs can be specified using a comma as separator. Currently, the following attributes are supported: mac, spoof-check, trust, min-tx-rate, max-tx-rate, vlans. The "vlans" attribute is represented as a semicolon-separated list of VLAN descriptors, where each descriptor has the form "ID[.PRIORITY[.PROTO]]". PROTO can be either 'q' for 802.1Q (the default) or 'ad' for 802.1ad.
sr: Низ дескриптора виртуелних функција. Сваки ВФ дескриптор је речник који мапира називе атрибута на GVariant вредности. Унос „index“ је обавезан за сваки ВФ. Када је представљен као ниска, ВФ је у облику: „ИНДЕКС [АТРИБУТ=ВРЕДНОСТ[ АТРИБУТ=ВРЕДНОСТ]...]“. на пример: „2 mac=00:11:22:33:44:55 spoof-check=true“. Више ВФ-ова се може навести коришћењем зареза као раздвојника. Тренутно су подржани следећи атрибути: mac, spoof-check, trust, min-tx-rate, max-tx-rate, vlans. Атрибут „vlans“ је представљен као тачка-зарезом раздвојен списак VLAN дескриптора, где сваки дескриптор има облик „ИД[.ПРИОРИТЕТ[.ПРОТОКОЛ]]“. ПРОТОКОЛ може бити или „q“ за 802.1Q (подразумевано) или „ad“ за 802.1ad.

en: Array of TC queueing disciplines. When the "tc" setting is present, qdiscs from this property are applied upon activation. If the property is empty, all qdiscs are removed and the device will only have the default qdisc assigned by kernel according to the "net.core.default_qdisc" sysctl. If the "tc" setting is not present, NetworkManager doesn't touch the qdiscs present on the interface.
sr: Низ TC дисциплина за ређање. Када је присутно „tc“ подешавање, qdiscs из овог својства се примењују након активације. Ако је својство празно, сви qdiscs се уклањају и уређај ће имати само подразумевани qdisc који му је доделило језгро према „net.core.default_qdisc“ sysctl-у. Ако „tc“ подешавање није присутно, NetworkManager не дира qdiscs присутне на прочељу.

en: Array of TC traffic filters. When the "tc" setting is present, filters from this property are applied upon activation. If the property is empty, NetworkManager removes all the filters. If the "tc" setting is not present, NetworkManager doesn't touch the filters present on the interface.
sr: Низ TC филтера саобраћаја. Када је присутно „tc“ подешавање, филтери из овог својства се примењују након активације. Ако је својство празно, NetworkManager уклања све филтере. Ако „tc“ подешавање није присутно, NetworkManager не дира филтере присутне на прочељу.

en: The JSON configuration for the team network interface.  The property should contain raw JSON configuration data suitable for teamd, because the value is passed directly to teamd. If not specified, the default configuration is used.  See man teamd.conf for the format details.
sr: JSON подешавање за тимско мрежно прочеље. Својство треба да садржи сирове JSON податке подешавања погодне за teamd, јер се вредност прослеђује директно у teamd. Ако није наведено, користи се подразумевано подешавање. Погледајте man teamd.conf за детаље о формату.

en: Link watchers configuration for the connection: each link watcher is defined by a dictionary, whose keys depend upon the selected link watcher. Available link watchers are 'ethtool', 'nsna_ping' and 'arp_ping' and it is specified in the dictionary with the key 'name'. Available keys are:   ethtool: 'delay-up', 'delay-down', 'init-wait'; nsna_ping: 'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'; arp_ping: all the ones in nsna_ping and 'source-host', 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'. See teamd.conf man for more details.
sr: Подешавање посматрача везе за везу: сваки посматрач везе је дефинисан речником, чији кључеви зависе од изабраног посматрача везе. Доступни посматрачи везе су „ethtool“, „nsna_ping“ и „arp_ping“ и наводе се у речнику кључем „name“. Доступни кључеви су: ethtool: „delay-up“, „delay-down“, „init-wait“; nsna_ping: „init-wait“, „interval“, „missed-max“, „target-host“; arp_ping: сви они из nsna_ping и „source-host“, „validate-active“, „validate-inactive“, „send-always“. Погледајте teamd.conf man за више детаља.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.count.
sr: Одговара teamd mcast_rejoin.count вредности.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.interval.
sr: Одговара teamd mcast_rejoin.interval вредности.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.count.
sr: Одговара teamd notify_peers.count вредности.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.interval.
sr: Одговара teamd notify_peers.interval вредности.

en: Corresponds to the teamd runner.name. Permitted values are: "roundrobin", "broadcast", "activebackup", "loadbalance", "lacp", "random".
sr: Одговара teamd runner.name вредности. Дозвољене вредности су: „roundrobin“, „broadcast“, „activebackup“, „loadbalance“, „lacp“, „random“.

en: Corresponds to the teamd runner.active.
sr: Одговара teamd runner.active вредности.

en: Corresponds to the teamd runner.agg_select_policy.
sr: Одговара teamd runner.agg_select_policy вредности.

en: Corresponds to the teamd runner.fast_rate.
sr: Одговара teamd runner.fast_rate вредности.

en: Corresponds to the teamd runner.hwaddr_policy.
sr: Одговара teamd runner.hwaddr_policy вредности.

en: Corresponds to the teamd runner.min_ports.
sr: Одговара teamd runner.min_ports вредности.

en: Corresponds to the teamd runner.sys_prio.
sr: Одговара teamd runner.sys_prio вредности.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.name.
sr: Одговара teamd runner.tx_balancer.name вредности.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.interval.
sr: Одговара teamd runner.tx_balancer.interval вредности.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_hash.
sr: Одговара teamd runner.tx_hash вредности.

en: The JSON configuration for the team port. The property should contain raw JSON configuration data suitable for teamd, because the value is passed directly to teamd. If not specified, the default configuration is used. See man teamd.conf for the format details.
sr: JSON подешавање за тимски прикључник. Својство треба да садржи сирове JSON податке подешавања погодне за teamd, јер се вредност прослеђује директно у teamd. Ако није наведено, користи се подразумевано подешавање. Погледајте man teamd.conf за детаље о формату.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.lacp_key.
sr: Одговара teamd прикључницима „ports.PORTIFNAME.lacp_key“.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.lacp_prio.
sr: Одговара teamd прикључницима „ports.PORTIFNAME.lacp_prio“.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.prio.
sr: Одговара teamd прикључницима „ports.PORTIFNAME.prio“.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.queue_id. When set to -1 means the parameter is skipped from the json config.
sr: Одговара teamd прикључницима „ports.PORTIFNAME.queue_id“. Када је постављено на -1, то значи да се параметар прескаче из ЈСОН подешавања.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.sticky.
sr: Одговара teamd прикључницима „ports.PORTIFNAME.sticky“.

en: The group ID which will own the device. If set to NULL everyone will be able to use the device.
sr: ИБ групе која ће поседовати уређај. Ако је постављено на NULL, сви ће моћи да користе уређај.

en: The operating mode of the virtual device. Allowed values are "tun" (1) to create a layer 3 device and "tap" (2) to create an Ethernet-like layer 2 one.
sr: Режим рада виртуелног уређаја. Дозвољене вредности су „tun“ (1) за прављење уређаја 3. слоја и „tap“ (2) за прављење уређаја 2. слоја налик на жичану везу (Етернет).

en: If the property is set to TRUE, the interface will support multiple file descriptors (queues) to parallelize packet sending or receiving. Otherwise, the interface will only support a single queue.
sr: Ако је својство постављено на ТАЧНО, интерфејс ће подржавати више описника датотека (редова) ради паралелизације слања или примања пакета. У супротном, интерфејс ће подржавати само један ред.

en: The user ID which will own the device. If set to NULL everyone will be able to use the device.
sr: ИБ корисника који ће поседовати уређај. Ако је постављено на NULL, сви ће моћи да користе уређај.

en: If TRUE the interface will prepend a 4 byte header describing the physical interface to the packets.
sr: Ако је ТАЧНО, интерфејс ће испред пакета додати заглавље од 4 бајта које описује физички интерфејс.

en: If TRUE the IFF_VNET_HDR the tunnel packets will include a virtio network header.
sr: Ако је ТАЧНО, „IFF_VNET_HDR“ пакети тунела ће укључивати виртио мрежно заглавље.

en: A dictionary of key/value pairs with user data. This data is ignored by NetworkManager and can be used at the users discretion. The keys only support a strict ascii format, but the values can be arbitrary UTF8 strings up to a certain length.
sr: Речник парова кључ/вредност са корисничким подацима. Управник мреже занемарује ове податке и они се могу користити по нахођењу корисника. Кључеви подржавају само строги АСКИ формат, али вредности могу бити произвољне УТФ8 ниске до одређене дужине.

en: For outgoing packets, a list of mappings from Linux SKB priorities to 802.1p priorities.  The mapping is given in the format "from:to" where both "from" and "to" are unsigned integers, ie "7:3".
sr: За одлазне пакете, списак мапирања са приоритета Линукс СКБ на приоритете 802.1p. Мапирање је дато у формату „од:до“ где су и „од“ и „до“ непотписани цели бројеви, нпр. „7:3“.

en: One or more flags which control the behavior and features of the VLAN interface.  Flags include "reorder-headers" (0x1) (reordering of output packet headers), "gvrp" (0x2) (use of the GVRP protocol), and "loose-binding" (0x4) (loose binding of the interface to its controller device's operating state). "mvrp" (0x8) (use of the MVRP protocol). The default value of this property is NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS, but it used to be 0. To preserve backward compatibility, the default-value in the D-Bus API continues to be 0 and a missing property on D-Bus is still considered as 0.
sr: Једна или више заставица које контролишу понашање и могућности ВЛАН интерфејса. Заставице укључују „reorder-headers“ (0x1) (промена редоследа заглавља излазних пакета), „gvrp“ (0x2) (коришћење GVRP протокола) и „loose-binding“ (0x4) (лабаво везивање интерфејса за оперативно стање његовог контролног уређаја). „mvrp“ (0x8) (коришћење MVRP протокола). Подразумевана вредност овог својства је NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS, али је раније била 0. Ради очувања повратне компатибилности, подразумевана вредност у Д-Бус АПИ-ју је и даље 0, а недостајуће својство на Д-Бус-у се и даље сматра за 0.

en: The VLAN identifier that the interface created by this connection should be assigned. The valid range is from 0 to 4094, without the reserved id 4095.
sr: ВЛАН идентификатор који треба доделити интерфејсу направљеном овом везом. Важећи опсег је од 0 до 4094, без резервисаног ИД-а 4095.

en: For incoming packets, a list of mappings from 802.1p priorities to Linux SKB priorities.  The mapping is given in the format "from:to" where both "from" and "to" are unsigned integers, ie "7:3".
sr: За долазне пакете, списак мапирања са приоритета 802.1p на приоритете Линукс СКБ. Мапирање је дато у формату „од:до“ где су и „од“ и „до“ непотписани цели бројеви, нпр. „7:3“.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this VLAN interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
sr: Ако је дато, наводи назив родитељског интерфејса или УУИД родитељске везе из које треба направити овај ВЛАН интерфејс. Ако ово својство није наведено, веза мора да садржи подешавање „802-3-ethernet“ са својством „mac-address“.

en: Specifies the VLAN protocol to use for encapsulation. Supported values are: '802.1Q', '802.1ad'. If not specified the default value is '802.1Q'.
sr: Наводи ВЛАН протокол који се користи за енкапсулацију. Подржане вредности су: „802.1Q“, „802.1ad“. Ако није наведено, подразумевана вредност је „802.1Q“.

en: Dictionary of key/value pairs of VPN plugin specific data.  Both keys and values must be strings.
sr: Речник парова кључ/вредност за податке специфичне за ВПН прикључак. И кључеви и вредности морају бити ниске.

en: If the VPN service supports persistence, and this property is TRUE, the VPN will attempt to stay connected across link changes and outages, until explicitly disconnected.
sr: Ако ВПН услуга подржава постојаност, и ако је ово својство ТАЧНО, ВПН ће покушати да остане повезан током промена везе и прекида, све док се изричито не прекине веза.

en: Dictionary of key/value pairs of VPN plugin specific secrets like passwords or private keys.  Both keys and values must be strings.
sr: Речник парова кључ/вредност за тајне специфичне за ВПН прикључак, као што су лозинке или приватни кључеви. И кључеви и вредности морају бити ниске.

en: D-Bus service name of the VPN plugin that this setting uses to connect to its network.  i.e. org.freedesktop.NetworkManager.vpnc for the vpnc plugin.
sr: Назив Д-Бус услуге ВПН прикључка који ово подешавање користи за повезивање на своју мрежу. Нпр. org.freedesktop.NetworkManager.vpnc за vpnc прикључак.

en: Timeout for the VPN service to establish the connection. Some services may take quite a long time to connect. Value of 0 means a default timeout, which is 60 seconds (unless overridden by vpn.timeout in configuration file). Values greater than zero mean timeout in seconds.
sr: Временски рок за ВПН услугу да успостави везу. Неким услугама може бити потребно доста времена за повезивање. Вредност 0 значи подразумевани временски рок, што је 60 секунди (осим ако није преиначено са vpn.timeout у датотеци подешавања). Вредности веће од нуле значе временски рок у секундама.

en: If the VPN connection requires a user name for authentication, that name should be provided here.  If the connection is available to more than one user, and the VPN requires each user to supply a different name, then leave this property empty.  If this property is empty, NetworkManager will automatically supply the username of the user which requested the VPN connection.
sr: Ако ВПН веза захтева корисничко име за потврду идентитета, то име треба навести овде. Ако је веза доступна више него једном кориснику, а ВПН захтева да сваки корисник достави различито име, онда оставите ово својство празно. Ако је ово својство празно, Управник мреже ће самостално доставити корисничко име корисника који је затражио ВПН везу.

en: The routing table for this VRF.
sr: Табела усмеравања за овај ВРФ.

en: Specifies the lifetime in seconds of FDB entries learnt by the kernel.
sr: Наводи време трајања у секундама за ФДБ уносе које је научило језгро.

en: Specifies the UDP destination port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
sr: Наводи УДП одредишни прикључник за комуникацију са удаљеном крајњом тачком ВКСЛАН тунела.

en: Specifies the VXLAN Network Identifier (or VXLAN Segment Identifier) to use.
sr: Наводи ВКСЛАН мрежни идентификатор (или ВКСЛАН идентификатор сегмента) који се користи.

en: Specifies whether netlink LL ADDR miss notifications are generated.
sr: Наводи да ли се стварају обавештења о пропуштеним LL ADDR netlink обавештењима.

en: Specifies whether netlink IP ADDR miss notifications are generated.
sr: Наводи да ли се стварају обавештења о пропуштеним IP ADDR netlink обавештењима.

en: Specifies whether unknown source link layer addresses and IP addresses are entered into the VXLAN device forwarding database.
sr: Наводи да ли се адресе слоја везе и ИП адресе непознатог извора уносе у базу података прослеђивања VXLAN уређаја.

en: Specifies the maximum number of FDB entries. A value of zero means that the kernel will store unlimited entries.
sr: Наводи највећи број ФДБ уноса. Вредност нула значи да ће језгро складиштити неограничен број уноса.

en: If given, specifies the source IP address to use in outgoing packets.
sr: Ако је дато, наводи изворну ИП адресу за коришћење у одлазним пакетима.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID.
sr: Ако је дато, наводи назив родитељског интерфејса или УУИД родитељске везе.

en: Specifies whether ARP proxy is turned on.
sr: Наводи да ли је АРП посредник укључен.

en: Specifies the unicast destination IP address to use in outgoing packets when the destination link layer address is not known in the VXLAN device forwarding database, or the multicast IP address to join.
sr: Наводи одредишну уникаст ИП адресу за коришћење у одлазним пакетима када адреса слоја везе одредишта није позната у бази података прослеђивања VXLAN уређаја, или мултикаст ИП адресу за придруживање.

en: Specifies whether route short circuit is turned on.
sr: Наводи да ли је кратко коло усмеравања укључено.

en: Specifies the maximum UDP source port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
sr: Наводи највећи УДП изворни прикључник за комуникацију са крајњом тачком удаљеног VXLAN тунела.

en: Specifies the minimum UDP source port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
sr: Наводи најмањи УДП изворни прикључник за комуникацију са крајњом тачком удаљеног VXLAN тунела.

en: Specifies the TOS value to use in outgoing packets.
sr: Наводи ТОС вредност за коришћење у одлазним пакетима.

en: Specifies the time-to-live value to use in outgoing packets.
sr: Наводи вредност времена трајања (TTL) за коришћење у одлазним пакетима.

en: The P2P device that should be connected to. Currently, this is the only way to create or join a group.
sr: П2П уређај са којим треба успоставити везу. Тренутно је ово једини начин за прављење или придруживање групи.

en: The Wi-Fi Display (WFD) Information Elements (IEs) to set. Wi-Fi Display requires a protocol specific information element to be set in certain Wi-Fi frames. These can be specified here for the purpose of establishing a connection. This setting is only useful when implementing a Wi-Fi Display client.
sr: Елементи података (IE) бежичног приказа (WFD) за постављање. Бежични приказ захтева да се одређени елемент података специфичан за протокол постави у одређеним бежичним кадровима. Они се могу навести овде у сврху успостављања везе. Ово подешавање је корисно само приликом имплементације клијента бежичног приказа.

en: Flags indicating which mode of WPS is to be used. There's little point in changing the default setting as NetworkManager will automatically determine the best method to use.
sr: Заставице које указују на то који режим ВПС-а ће се користити. Нема много смисла мењати подразумевано подешавање јер ће Управник мреже аутоматски одредити најбољи метод за коришћење.

en: If specified, this connection will only apply to the WiMAX device whose MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (known as MAC spoofing).
sr: Ако је наведено, ова веза ће се применити само на WiMAX уређај чија се МАК адреса подудара. Ово својство не мења МАК адресу уређаја (познато као лажирање МАК адресе).

en: Network Service Provider (NSP) name of the WiMAX network this connection should use.
sr: Назив пружаоца мрежне услуге (NSP) WiMAX мреже коју ова веза треба да користи.

en: When TRUE, setup the interface to accept packets for all MAC addresses. This is enabling the kernel interface flag IFF_PROMISC. When FALSE, the interface will only accept the packets with the interface destination mac address or broadcast.
sr: Када је ТАЧНО, подешава интерфејс да прихвата пакете за све МАК адресе. Ово омогућава заставицу језгра интерфејса IFF_PROMISC. Када је НЕТАЧНО, интерфејс ће прихватати само пакете са одредишном МАК адресом интерфејса или емитовање (broadcast).

en: When TRUE, enforce auto-negotiation of speed and duplex mode. If "speed" and "duplex" properties are both specified, only that single mode will be advertised and accepted during the link auto-negotiation process: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabits modes, as in these cases link negotiation is mandatory. When FALSE, "speed" and "duplex" properties should be both set or link configuration will be skipped.
sr: Када је ТАЧНО, приморава аутоматско преговарање брзине и двосмерног режима. Ако су наведена и својства „speed“ и „duplex“, само тај један режим ће бити оглашен и прихваћен током процеса аутоматског преговарања везе: ово ради само за BASE-T 802.3 спецификације и корисно је за приморавање гигабитних режима, јер је у тим случајевима преговарање везе обавезно. Када је НЕТАЧНО, својства „speed“ и „duplex“ треба да буду оба постављена или ће подешавање везе бити прескочено.

en: If specified, request that the device use this MAC address instead. This is known as MAC cloning or spoofing. Beside explicitly specifying a MAC address, the special values "preserve", "permanent", "random" and "stable" are supported. "preserve" means not to touch the MAC address on activation. "permanent" means to use the permanent hardware address if the device has one (otherwise this is treated as "preserve"). "random" creates a random MAC address on each connect. "stable" creates a hashed MAC address based on connection.stable-id and a machine dependent key. If unspecified, the value can be overwritten via global defaults, see manual of NetworkManager.conf. If still unspecified, it defaults to "preserve" (older versions of NetworkManager may use a different default value). On D-Bus, this field is expressed as "assigned-mac-address" or the deprecated "cloned-mac-address".
sr: Ако је наведено, захтева да уређај уместо тога користи ову МАК адресу. Ово је познато као клонирање или лажирање МАК адресе. Поред експлицитног навођења МАК адресе, подржане су посебне вредности „preserve“, „permanent“, „random“ и „stable“. „preserve“ значи да се не дира МАК адреса приликом активирања. „permanent“ значи коришћење трајне хардверске адресе ако је уређај има (у супротном се третира као „preserve“). „random“ прави насумичну МАК адресу при сваком повезивању. „stable“ прави хеширану МАК адресу засновану на connection.stable-id и кључу зависном од машине. Ако није наведено, вредност се може преписати преко општих подразумеваних вредности, погледајте упутство за NetworkManager.conf. Ако је и даље неодређено, подразумева се „preserve“ (старије верзије Управника мреже могу користити другачију подразумевану вредност). На Д-сабирници, ово поље је изражено као „assigned-mac-address“ или застарело „cloned-mac-address“.

en: When a value is set, either "half" or "full", configures the device to use the specified duplex mode. If "auto-negotiate" is "yes" the specified duplex mode will be the only one advertised during link negotiation: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabits modes, as in these cases link negotiation is mandatory. If the value is unset (the default), the link configuration will be either skipped (if "auto-negotiate" is "no", the default) or will be auto-negotiated (if "auto-negotiate" is "yes") and the local device will advertise all the supported duplex modes. Must be set together with the "speed" property if specified. Before specifying a duplex mode be sure your device supports it.
sr: Када је вредност постављена, било „half“ или „full“, подешава уређај да користи наведени двосмерни режим. Ако је „auto-negotiate“ постављено на „yes“, наведени двосмерни режим ће бити једини оглашен током преговарања везе: ово ради само за BASE-T 802.3 спецификације и корисно је за приморавање гигабитних режима, јер је у тим случајевима преговарање везе обавезно. Ако вредност није постављена (подразумевано), подешавање везе ће бити или прескочено (ако је „auto-negotiate“ постављено на „no“, подразумевано) или ће бити аутоматски испреговарано (ако је „auto-negotiate“ постављено на „yes“) и локални уређај ће огласити све подржане двосмерне режиме. Мора се поставити заједно са својством „speed“ ако је наведено. Пре навођења двосмерног режима уверите се да га ваш уређај подржава.

en: With "cloned-mac-address" setting "random" or "stable", by default all bits of the MAC address are scrambled and a locally-administered, unicast MAC address is created. This property allows one to specify that certain bits are fixed. Note that the least significant bit of the first MAC address will always be unset to create a unicast MAC address. If the property is NULL, it is eligible to be overwritten by a default connection setting. If the value is still NULL or an empty string, the default is to create a locally-administered, unicast MAC address. If the value contains one MAC address, this address is used as mask. The set bits of the mask are to be filled with the current MAC address of the device, while the unset bits are subject to randomization. Setting "FE:FF:FF:00:00:00" means to preserve the OUI of the current MAC address and only randomize the lower 3 bytes using the "random" or "stable" algorithm. If the value contains one additional MAC address after the mask, this address is used instead of the current MAC address to fill the bits that shall not be randomized. For example, a value of "FE:FF:FF:00:00:00 68:F7:28:00:00:00" will set the OUI of the MAC address to 68:F7:28, while the lower bits are randomized. A value of "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00" will create a fully scrambled globally-administered, burned-in MAC address. If the value contains more than one additional MAC addresses, one of them is chosen randomly. For example, "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00 02:00:00:00:00:00" will create a fully scrambled MAC address, randomly locally or globally administered.
sr: Уз подешавање „cloned-mac-address“ на „random“ или „stable“, по стандраду се сви битови МАК адресе мешају и прави се локално управљана, уникаст МАК адреса. Ово својство омогућава навођење одређених битова као фиксних. Имајте у виду да ће најмање значајан бит прве МАК адресе увек бити поништен како би се направила уникаст МАК адреса. Ако је својство NULL, може бити преписано подразумеваним подешавањем везе. Ако је вредност и даље NULL или празна ниска, подразумевано се прави локално управљана, уникаст МАК адреса. Ако вредност садржи једну МАК адресу, та адреса се користи као маска. Постављени битови маске се попуњавају тренутном МАК адресом уређаја, док су непостављени битови подложни насумичности. Постављање „FE:FF:FF:00:00:00“ значи задржавање OUI-ја тренутне МАК адресе и насумично бирање само доња 3 бајта користећи алгоритам „random“ или „stable“. Ако вредност садржи једну додатну МАК адресу након маске, та адреса се користи уместо тренутне МАК адресе за попуњавање битова који не треба да буду насумични. На пример, вредност „FE:FF:FF:00:00:00 68:F7:28:00:00:00“ ће поставити OUI МАК адресе на 68:F7:28, док су нижи битови насумични. Вредност „02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00“ ће направити потпуно измешану глобално управљану, урезану МАК адресу. Ако вредност садржи више од једне додатне МАК адресе, једна од њих се бира насумично. На пример, „02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00 02:00:00:00:00:00“ ће направити потпуно измешану МАК адресу, насумично локално или глобално управљану.

en: If specified, this connection will only apply to the Ethernet device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
sr: Ако је наведено, ова веза ће се применити само на жичани (Ethernet) уређај чија се трајна МАК адреса поклапа. Ово својство не мења МАК адресу уређаја (тј. МАК лажирање).

en: If specified, this connection will never apply to the Ethernet device whose permanent MAC address matches an address in the list.  Each MAC address is in the standard hex-digits-and-colons notation (00:11:22:33:44:55).
sr: Ако је наведено, ова веза се никада неће применити на жичани (Ethernet) уређај чија се трајна МАК адреса поклапа са адресом на списку. Свака МАК адреса је у стандардном запису са хексадецималним цифрама и двотачкама (00:11:22:33:44:55).

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple Ethernet frames.
sr: Ако није нула, преноси само пакете наведене величине или мање, разбијајући веће пакете у више жичаних (Ethernet) оквира.

en: Specific port type to use if the device supports multiple attachment methods.  One of "tp" (Twisted Pair), "aui" (Attachment Unit Interface), "bnc" (Thin Ethernet) or "mii" (Media Independent Interface). If the device supports only one port type, this setting is ignored.
sr: Одређена врста прикључника за коришћење ако уређај подржава више начина прикључивања. Један од „tp“ (уплетена парица), „aui“ (Attachment Unit Interface), „bnc“ (танки Ethernet) или „mii“ (Media Independent Interface). Ако уређај подржава само једну врсту прикључника, ово подешавање се занемарује.

en: s390 network device type; one of "qeth", "lcs", or "ctc", representing the different types of virtual network devices available on s390 systems.
sr: Врста s390 мрежног уређаја; један од „qeth“, „lcs“ или „ctc“, који представљају различите врсте виртуелних мрежних уређаја доступних на s390 системима.

en: Dictionary of key/value pairs of s390-specific device options.  Both keys and values must be strings.  Allowed keys include "portno", "layer2", "portname", "protocol", among others.  Key names must contain only alphanumeric characters (ie, [a-zA-Z0-9]). Currently, NetworkManager itself does nothing with this information. However, s390utils ships a udev rule which parses this information and applies it to the interface.
sr: Речник парова кључ/вредност опција уређаја специфичних за s390. И кључеви и вредности морају бити ниске. Дозвољени кључеви укључују „portno“, „layer2“, „portname“, „protocol“, између осталих. Називи кључева морају садржати само алфанумеричке знакове (тј. [a-zA-Z0-9]). Тренутно, сам Управник мреже (NetworkManager) не ради ништа са овим подацима. Међутим, s390utils испоручује udev правило које обрађује ове податке и примењује их на интерфејс.

en: Identifies specific subchannels that this network device uses for communication with z/VM or s390 host.  Like the "mac-address" property for non-z/VM devices, this property can be used to ensure this connection only applies to the network device that uses these subchannels.  The list should contain exactly 3 strings, and each string may only be composed of hexadecimal characters and the period (.) character.
sr: Идентификује специфичне подканале које овај мрежни уређај користи за комуникацију са z/VM или s390 домаћином. Као и својство „mac-address“ за уређаје који нису z/VM, ово својство се може користити како би се осигурало да се ова веза примењује само на мрежни уређај који користи ове подканале. Списак треба да садржи тачно 3 ниске, а свака ниска може бити састављена само од хексадецималних знакова и тачке (.).

en: When a value greater than 0 is set, configures the device to use the specified speed. If "auto-negotiate" is "yes" the specified speed will be the only one advertised during link negotiation: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabit speeds, as in this case link negotiation is mandatory. If the value is unset (0, the default), the link configuration will be either skipped (if "auto-negotiate" is "no", the default) or will be auto-negotiated (if "auto-negotiate" is "yes") and the local device will advertise all the supported speeds. In Mbit/s, ie 100 == 100Mbit/s. Must be set together with the "duplex" property when non-zero. Before specifying a speed value be sure your device supports it.
sr: Када је постављена вредност већа од 0, подешава уређај да користи наведену брзину. Ако је „auto-negotiate“ постављено на „yes“, наведена брзина ће бити једина која се оглашава током преговарања везе: ово ради само за BASE-T 802.3 спецификације и корисно је за присиљавање гигабитних брзина, јер је у овом случају преговарање везе обавезно. Ако вредност није постављена (0, подразумевано), подешавање везе ће бити или прескочено (ако је „auto-negotiate“ постављено на „no“, подразумевано) или ће бити самопреговарано (ако је „auto-negotiate“ постављено на „yes“) и локални уређај ће оглашавати све подржане брзине. У Mbit/s, тј. 100 == 100Mbit/s. Мора бити постављено заједно са својством „duplex“ када није нула. Пре навођења вредности брзине, уверите се да је ваш уређај подржава.

en: The NMSettingWiredWakeOnLan options to enable. Not all devices support all options. May be any combination of "phy" (0x2), "unicast" (0x4), "multicast" (0x8), "broadcast" (0x10), "arp" (0x20), "magic" (0x40) or the special values "default" (0x1) (to use global settings) and "ignore" (0x8000) (to disable management of Wake-on-LAN in NetworkManager).
sr: Опције NMSettingWiredWakeOnLan за укључивање. Не подржавају сви уређаји све опције. Може бити било која комбинација „phy“ (0x2), „unicast“ (0x4), „multicast“ (0x8), „broadcast“ (0x10), „arp“ (0x20), „magic“ (0x40) или посебне вредности „default“ (0x1) (за коришћење општих подешавања) и „ignore“ (0x8000) (за онемогућавање управљања Wake-on-LAN-ом у Управнику мреже).

en: If specified, the password used with magic-packet-based Wake-on-LAN, represented as an Ethernet MAC address.  If NULL, no password will be required.
sr: Ако је наведено, лозинка која се користи са Wake-on-LAN заснованом на магичним пакетима, представљена као Етернет МАК адреса. Ако је НИШТА, лозинка неће бити потребна.

en: The use of fwmark is optional and is by default off. Setting it to 0 disables it. Otherwise, it is a 32-bit fwmark for outgoing packets. Note that "ip4-auto-default-route" or "ip6-auto-default-route" enabled, implies to automatically choose a fwmark.
sr: Коришћење знака прослеђивања (fwmark) је необавезно и подразумевано је искључено. Постављање на 0 га онемогућава. У супротном, то је 32-битни знак прослеђивања за одлазне пакете. Имајте на уму да омогућено „ip4-auto-default-route“ или „ip6-auto-default-route“ подразумева самостално бирање знака прослеђивања.

en: Whether to enable special handling of the IPv4 default route. If enabled, the IPv4 default route from wireguard.peer-routes will be placed to a dedicated routing-table and two policy routing rules will be added. The fwmark number is also used as routing-table for the default-route, and if fwmark is zero, an unused fwmark/table is chosen automatically. This corresponds to what wg-quick does with Table=auto and what WireGuard calls "Improved Rule-based Routing". Note that for this automatism to work, you usually don't want to set ipv4.gateway, because that will result in a conflicting default route. Leaving this at the default will enable this option automatically if ipv4.never-default is not set and there are any peers that use a default-route as allowed-ips. Since this automatism only makes sense if you also have a peer with an /0 allowed-ips, it is usually not necessary to enable this explicitly. However, you can disable it if you want to configure your own routing and rules.
sr: Да ли да се омогући посебно руковање ИПв4 подразумеваном рутом. Ако је омогућено, ИПв4 подразумевана рута из wireguard.peer-routes ће бити постављена у посебну табелу усмеравања и биће додата два правила усмеравања смерница. Број знака прослеђивања се такође користи као табела усмеравања за подразумевану руту, а ако је знак прослеђивања нула, некоришћени знак прослеђивања/табела се бира самостално. Ово одговара ономе што wg-quick ради са Table=auto и ономе што WireGuard назива „ Improved Rule-based Routing“. Имајте на уму да за рад овог аутоматизма обично не желите да поставите ipv4.gateway, јер ће то резултирати сукобљеном подразумеваном рутом. Остављање овога на подразумеваном ће самостално омогућити ову опцију ако ipv4.never-default није постављено и ако постоје парњаци који користе подразумевану руту као дозвољене ИП-ове. Пошто овај аутоматизам има смисла само ако имате и парњака са /0 дозвољеним ИП-овима, обично није потребно ово изричито омогућити. Међутим, можете га онемогућити ако желите да подесите сопствено усмеравање и правила.

en: Like ip4-auto-default-route, but for the IPv6 default route.
sr: Као ip4-auto-default-route, али за ИПв6 подразумевану руту.

en: The listen-port. If listen-port is not specified, the port will be chosen randomly when the interface comes up.
sr: Порт ослушкивања. Ако порт ослушкивања није наведен, порт ће бити изабран насумично када се прочеље покрене.

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple fragments. If zero a default MTU is used. Note that contrary to wg-quick's MTU setting, this does not take into account the current routes at the time of activation.
sr: Ако није нула, преносите само пакете наведене величине или мање, разлажући веће пакете у више фрагмената. Ако је нула, користи се подразумевани МТУ. Имајте на уму да насупрот wg-quick подешавању МТУ-а, ово не узима у обзир тренутне руте у време активирања.

en: Whether to automatically add routes for the AllowedIPs ranges of the peers. If TRUE (the default), NetworkManager will automatically add routes in the routing tables according to ipv4.route-table and ipv6.route-table. Usually you want this automatism enabled. If FALSE, no such routes are added automatically. In this case, the user may want to configure static routes in ipv4.routes and ipv6.routes, respectively. Note that if the peer's AllowedIPs is "0.0.0.0/0" or "::/0" and the profile's ipv4.never-default or ipv6.never-default setting is enabled, the peer route for this peer won't be added automatically.
sr: Да ли да се самостално додају руте за опсеге дозвољених ИП-ова парњака. Ако је ТАЧНО (подразумевано), NetworkManager ће самостално додати руте у табеле усмеравања према ipv4.route-table и ipv6.route-table. Обично желите овај аутоматизам омогућен. Ако је НЕТАЧНО, такве руте се не додају самостално. У овом случају, корисник можда жели да подеси статичке руте у ipv4.routes и ipv6.routes, респективно. Имајте на уму да ако је дозвољени ИП парњака „0.0.0.0/0“ или „::/0“ и ако је поставка ipv4.never-default или ipv6.never-default профила омогућена, рута парњака за овог парњака неће бити додата самостално.

en: A comma-separated list of WireGuard peers. Each peer has the following syntax: PUBLIC_KEY [ATTRIBUTE=VALUE [ATTRIBUTE=VALUE]...] The supported attributes are: endpoint, allowed-ips, persistent-keepalive,  preshared-key, preshared-key-flags.
sr: Списак Вајергард парњака одвојених зарезом. Сваки парњак има следећу синтаксу: PUBLIC_KEY [ATTRIBUTE=VALUE [ATTRIBUTE=VALUE]...] Подржани атрибути су: endpoint, allowed-ips, persistent-keepalive, preshared-key, preshared-key-flags.

en: The 256 bit private-key in base64 encoding.
sr: 256-битни приватни кључ у base64 кодирању.

en: Flags indicating how to handle the "private-key" property.
sr: Заставице које указују на то како руковати својством „private-key“.

en: Configures AP isolation, which prevents communication between wireless devices connected to this AP. This property can be set to a value different from "default" (-1) only when the interface is configured in AP mode. If set to "true" (1), devices are not able to communicate with each other. This increases security because it protects devices against attacks from other clients in the network. At the same time, it prevents devices to access resources on the same wireless networks as file shares, printers, etc. If set to "false" (0), devices can talk to each other. When set to "default" (-1), the global default is used; in case the global default is unspecified it is assumed to be "false" (0).
sr: Подешава АП изолацију, која спречава комуникацију између бежичних уређаја повезаних на овај АП. Ово својство се може поставити на вредност различиту од „подразумевано“ (-1) само када је прочеље подешено у АП режиму. Ако је постављено на „тачно“ (1), уређаји не могу да комуницирају једни са другима. Ово повећава безбедност јер штити уређаје од напада других клијената у мрежи. Истовремено, спречава уређаје да приступе ресурсима на истим бежичним мрежама као што су дељења датотека, штампачи итд. Ако је постављено на „нетачно“ (0), уређаји могу да разговарају једни са другима. Када је постављено на „подразумевано“ (-1), користи се опште подразумевано; у случају да опште подразумевано није наведено, претпоставља се да је „нетачно“ (0).

en: 802.11 frequency band of the network.  One of "a" for 5GHz, "bg" for 2.4GHz or "6GHz".  This will lock associations to the Wi-Fi network to the specific band, i.e. if "a" is specified, the device will not associate with the same network in the 2.4GHz (bg) or 6GHz bands even if the network's settings are compatible.  This setting depends on specific driver capability and may not work with all drivers.
sr: 802.11 фреквентни опсег мреже. Један од „a“ за 5GHz, „bg“ за 2.4GHz или „6GHz“. Ово ће закључати придруживања Wi-Fi мрежи на одређени опсег, тј. ако је наведено „a“, уређај се неће придружити истој мрежи у опсезима 2.4GHz (bg) или 6GHz чак и ако су подешавања мреже усаглашена. Ово подешавање зависи од специфичне могућности управљача и можда неће радити са свим управљачима.

en: If specified, directs the device to only associate with the given access point.  This capability is highly driver dependent and not supported by all devices.  Note: this property does not control the BSSID used when creating an Ad-Hoc network and is unlikely to in the future. Locking a client profile to a certain BSSID will prevent roaming and also disable background scanning. That can be useful, if there is only one access point for the SSID.
sr: Ако је наведено, усмерава уређај да се придружи само датој тачки приступа. Ова могућност јако зависи од управљача и није подржана од стране свих уређаја. Белешка: ово својство не управља БССИД-ом који се користи приликом стварања ад-хок мреже и мало је вероватно да ће то чинити у будућности. Закључавање профила клијента на одређени БССИД ће спречити роминг и такође онемогућити позадинско скенирање. То може бити корисно ако постоји само једна тачка приступа за ССИД.

en: Wireless channel to use for the Wi-Fi connection.  The device will only join (or create for Ad-Hoc networks) a Wi-Fi network on the specified channel.  Because channel numbers overlap between bands, this property also requires the "band" property to be set.
sr: Бежични канал који се користи за Wi-Fi везу. Уређај ће се само придружити (или створити за ад-хок мреже) Wi-Fi мрежи на наведеном каналу. Пошто се бројеви канала преклапају између опсега, ово својство такође захтева да се постави својство „band“.

en: Specifies width of the wireless channel in Access Point (AP) mode. When set to "auto" (0) (the default), the channel width is automatically determined. At the moment, this means that the safest (smallest) width is chosen. If the value is not "auto" (0), then the 'channel' property must also be set. When using the 2.4GHz band, the width can be at most 40MHz. This property can be set to a value different from "auto" (0) only when the interface is configured in AP mode.
sr: Наводи ширину бежичног канала у режиму тачке приступа (АП). Када је постављено на „auto“ (0) (подразумевано), ширина канала се одређује самостално. Тренутно то значи да се бира најсигурнија (најмања) ширина. Ако вредност није „auto“ (0), тада својство „channel“ такође мора бити постављено. Када се користи опсег 2.4GHz, ширина може бити највише 40MHz. Ово својство се може поставити на вредност различиту од „auto“ (0) само када је прочеље подешено у АП режиму.

en: If specified, request that the device use this MAC address instead. This is known as MAC cloning or spoofing. Beside explicitly specifying a MAC address, the special values "preserve", "permanent", "random", "stable" and "stable-ssid" are supported. "preserve" means not to touch the MAC address on activation. "permanent" means to use the permanent hardware address of the device. "random" creates a random MAC address on each connect. "stable" creates a hashed MAC address based on connection.stable-id and a machine dependent key. "stable-ssid" creates a hashed MAC address based on the SSID, the same as setting the stable-id to "${NETWORK_SSID}". If unspecified, the value can be overwritten via global defaults, see manual of NetworkManager.conf. If still unspecified, it defaults to "preserve" (older versions of NetworkManager may use a different default value). On D-Bus, this field is expressed as "assigned-mac-address" or the deprecated "cloned-mac-address".
sr: Ако је наведено, захтевајте да уређај уместо тога користи ову МАК адресу. Ово је познато као клонирање или лажирање МАК адресе. Поред изричитог навођења МАК адресе, подржане су посебне вредности „preserve“, „permanent“, „random“, „stable“ и „stable-ssid“. „preserve“ значи не дирати МАК адресу при активирању. „permanent“ значи користити трајну хардверску адресу уређаја. „random“ ствара насумичну МАК адресу при сваком повезивању. „stable“ ствара хеширану МАК адресу на основу connection.stable-id и кључа зависног од машине. „stable-ssid“ ствара хеширану МАК адресу на основу ССИД-а, исто као и постављање stable-id на „${NETWORK_SSID}“. Ако није наведено, вредност може бити преписана преко општих подразумеваних вредности, погледајте приручник NetworkManager.conf. Ако је и даље неодређено, подразумева се „preserve“ (старије верзије NetworkManager-а могу користити другачију подразумевану вредност). На D-Bus-у, ово поље је изражено као „assigned-mac-address“ или застарело „cloned-mac-address“.

en: If TRUE, indicates that the network is a non-broadcasting network that hides its SSID. This works both in infrastructure and AP mode. In infrastructure mode, various workarounds are used for a more reliable discovery of hidden networks, such as probe-scanning the SSID.  However, these workarounds expose inherent insecurities with hidden SSID networks, and thus hidden SSID networks should be used with caution. In AP mode, the created network does not broadcast its SSID. Note that marking the network as hidden may be a privacy issue for you (in infrastructure mode) or client stations (in AP mode), as the explicit probe-scans are distinctly recognizable on the air.
sr: Ако је ТАЧНО, указује на то да је мрежа неемитујућа мрежа која скрива свој ССИД. Ово ради и у инфраструктурном и у АП режиму. У инфраструктурном режиму, користе се разна заобилажења за поузданије откривање скривених мрежа, као што је испитно скенирање ССИД-а. Међутим, ова заобилажења излажу својствене небезбедности са мрежама скривеног ССИД-а, па стога мреже скривеног ССИД-а треба користити са опрезом. У АП режиму, створена мрежа не емитује свој ССИД. Имајте на уму да означавање мреже као скривене може бити питање приватности за вас (у инфраструктурном режиму) или клијентске станице (у АП режиму), јер су изричита испитна скенирања јасно препознатљива у ваздуху.

en: If specified, this connection will only apply to the Wi-Fi device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
sr: Ако је наведено, ова веза ће се применити само на Wi-Fi уређај чија се трајна МАК адреса поклапа. Ово својство не мења МАК адресу уређаја (тј. лажирање МАК адресе).

en: A list of permanent MAC addresses of Wi-Fi devices to which this connection should never apply.  Each MAC address should be given in the standard hex-digits-and-colons notation (eg "00:11:22:33:44:55").
sr: Списак трајних МАК адреса Wi-Fi уређаја на које се ова веза никада не би требала применити. Свака МАК адреса треба бити дата у стандардном запису хексадекадних цифара и двотачки (нпр. „00:11:22:33:44:55“).

en: One of "default" (0) (never randomize unless the user has set a global default to randomize and the supplicant supports randomization),  "never" (1) (never randomize the MAC address), or "always" (2) (always randomize the MAC address).
sr: Једно од „default“ (0) (никада не насумично осим ако је корисник поставио опште подразумевано на насумично и супликант подржава насумичност), „never“ (1) (никада не насумично МАК адресу), или „always“ (2) (увек насумично МАК адресу).

en: Wi-Fi network mode; one of "infrastructure", "mesh", "adhoc" or "ap".  If blank, infrastructure is assumed.
sr: Режим Wi-Fi мреже; један од „infrastructure“, „mesh“, „adhoc“ или „ap“. Ако је празно, претпоставља се „infrastructure“.

en: One of "disable" (2) (disable Wi-Fi power saving), "enable" (3) (enable Wi-Fi power saving), "ignore" (1) (don't touch currently configure setting) or "default" (0) (use the globally configured value). All other values are reserved.
sr: Једно од „disable“ (2) (онемогући Wi-Fi штедњу енергије), „enable“ (3) (омогући Wi-Fi штедњу енергије), „ignore“ (1) (не дирај тренутно подешавање) или „default“ (0) (користи опште подешену вредност). Све остале вредности су резервисисане.

en: This property is not implemented and has no effect.
sr: Ово својство није примењено и нема дејства.

en: A list of BSSIDs (each BSSID formatted as a MAC address like "00:11:22:33:44:55") that have been detected as part of the Wi-Fi network.  NetworkManager internally tracks previously seen BSSIDs. The property is only meant for reading and reflects the BSSID list of NetworkManager. The changes you make to this property will not be preserved. This is not a regular property that the user would configure. Instead, NetworkManager automatically sets the seen BSSIDs and tracks them internally in "/var/lib/NetworkManager/seen-bssids" file.
sr: Списак БССИД-ова (сваки БССИД обликован као МАК адреса попут „00:11:22:33:44:55“) који су откривени као део Wi-Fi мреже. NetworkManager интерно прати претходно виђене БССИД-ове. Својство је намењено само за читање и одражава БССИД списак NetworkManager-а. Измене које направите на овом својству неће бити сачуване. Ово није обично својство које би корисник подесио. Уместо тога, NetworkManager самостално поставља виђене БССИД-ове и прати их интерно у датотеци „/var/lib/NetworkManager/seen-bssids“.

en: SSID of the Wi-Fi network. Must be specified.
sr: ССИД Wi-Fi мреже. Мора бити наведено.

en: The NMSettingWirelessWakeOnWLan options to enable. Not all devices support all options. May be any combination of "any" (0x2), "disconnect" (0x4), "magic" (0x8), "gtk-rekey-failure" (0x10), "eap-identity-request" (0x20), "4way-handshake" (0x40), "rfkill-release" (0x80), "tcp" (0x100) or the special values "default" (0x1) (to use global settings) and "ignore" (0x8000) (to disable management of Wake-on-LAN in NetworkManager).
sr: NMSettingWirelessWakeOnWLan опције за омогућавање. Не подржавају сви уређаји све опције. Може бити било која комбинација „any“ (0x2), „disconnect“ (0x4), „magic“ (0x8), „gtk-rekey-failure“ (0x10), „eap-identity-request“ (0x20), „4way-handshake“ (0x40), „rfkill-release“ (0x80), „tcp“ (0x100) или посебне вредности „default“ (0x1) (за коришћење општих подешавања) и „ignore“ (0x8000) (за онемогућавање управљања Wake-on-LAN в NetworkManager-у).

en: When WEP is used (ie, key-mgmt = "none" or "ieee8021x") indicate the 802.11 authentication algorithm required by the AP here.  One of "open" for Open System, "shared" for Shared Key, or "leap" for Cisco LEAP.  When using Cisco LEAP (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap") the "leap-username" and "leap-password" properties must be specified.
sr: Када се користи WEP (тј. key-mgmt = „none“ или „ieee8021x“) овде наведите алгоритам 802.11 потврђивања идентитета који захтева приступна тачка. Један од „open“ за отворени систем, „shared“ за дељени кључ, или „leap“ за Cisco LEAP. Када се користи Cisco LEAP (тј. key-mgmt = „ieee8021x“ и auth-alg = „leap“) морају се навести својства „leap-username“ и „leap-password“.

en: Indicates whether Fast Initial Link Setup (802.11ai) must be enabled for the connection.  One of "default" (0) (use global default value), "disable" (1) (disable FILS), "optional" (2) (enable FILS if the supplicant and the access point support it) or "required" (3) (enable FILS and fail if not supported).  When set to "default" (0) and no global default is set, FILS will be optionally enabled.
sr: Указује на то да ли Fast Initial Link Setup (802.11ai) мора бити омогућен за везу. Једно од „default“ (0) (користи општу подразумевану вредност), „disable“ (1) (онемогући FILS), „optional“ (2) (омогући FILS ако супликант и приступна тачка то подржавају) или „required“ (3) (омогући FILS и неуспех ако није подржано). Када је постављено на „default“ (0) и ниједна општа подразумевана вредност није постављена, FILS ће бити необавезно омогућен.

en: A list of group/broadcast encryption algorithms which prevents connections to Wi-Fi networks that do not utilize one of the algorithms in the list.  For maximum compatibility leave this property empty.  Each list element may be one of "wep40", "wep104", "tkip", or "ccmp".
sr: Списак алгоритама групног/емитујућег шифровања који спречава повезивања на бежичне мреже које не користе један од алгоритама са списка. За највећу компатибилност оставите ово својство празним. Сваки елемент списка може бити један од „wep40“, „wep104“, „tkip“ или „ccmp“.

en: Key management used for the connection. One of "none" (WEP or no password protection), "ieee8021x" (Dynamic WEP), "owe" (Opportunistic Wireless Encryption), "wpa-psk" (WPA2 + WPA3 personal), "sae" (WPA3 personal only), "wpa-eap" (WPA2 + WPA3 enterprise) or "wpa-eap-suite-b-192" (WPA3 enterprise only). This property must be set for any Wi-Fi connection that uses security.
sr: Управљање кључевима које се користи за везу. Једно од „none“ (WEP или без заштите лозинком), „ieee8021x“ (динамички WEP), „owe“ (пригодно бежично шифровање), „wpa-psk“ (WPA2 + WPA3 лично), „sae“ (само WPA3 лично), „wpa-eap“ (WPA2 + WPA3 пословно) или „wpa-eap-suite-b-192“ (само WPA3 пословно). Ово својство мора бити постављено за сваку бежичну везу која користи безбедност.

en: The login password for legacy LEAP connections (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap").
sr: Лозинка за пријаву за застареле LEAP везе (тј. key-mgmt = "ieee8021x" и auth-alg = "leap").

en: Flags indicating how to handle the "leap-password" property.
sr: Заставице које одређују како се рукује својством „leap-password“.

en: The login username for legacy LEAP connections (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap").
sr: Корисничко име за пријаву за застареле LEAP везе (тј. key-mgmt = "ieee8021x" и auth-alg = "leap").

en: A list of pairwise encryption algorithms which prevents connections to Wi-Fi networks that do not utilize one of the algorithms in the list. For maximum compatibility leave this property empty.  Each list element may be one of "tkip" or "ccmp".
sr: Списак алгоритама шифровања парова који спречава везе са бежичним мрежама које не користе један од алгоритама са списка. За највећу сагласност оставите ово својство празно. Сваки елемент списка може бити „tkip“ или „ccmp“.

en: Indicates whether Protected Management Frames (802.11w) must be enabled for the connection.  One of "default" (0) (use global default value), "disable" (1) (disable PMF), "optional" (2) (enable PMF if the supplicant and the access point support it) or "required" (3) (enable PMF and fail if not supported).  When set to "default" (0) and no global default is set, PMF will be optionally enabled.
sr: Означава да ли заштићени кадрови управљања (802.11w) морају бити омогућени за везу. Једно од „default“ (0) (користи општу подразумевану вредност), „disable“ (1) (онемогући PMF), „optional“ (2) (омогући PMF ако га подржавају клијент и приступна тачка) или „required“ (3) (омогући PMF и неуспеј ако није подржан). Када је постављено на „default“ (0) и није подешена општа подразумевана вредност, PMF ће бити необавезно омогућен.

en: List of strings specifying the allowed WPA protocol versions to use. Each element may be one "wpa" (allow WPA) or "rsn" (allow WPA2/RSN).  If not specified, both WPA and RSN connections are allowed.
sr: Списак ниски које одређују дозвољена издања WPA протокола за коришћење. Сваки елемент може бити „wpa“ (дозволи WPA) или „rsn“ (дозволи WPA2/RSN). Ако није наведено, дозвољене су и WPA и RSN везе.

en: Pre-Shared-Key for WPA networks. For WPA-PSK, it's either an ASCII passphrase of 8 to 63 characters that is (as specified in the 802.11i standard) hashed to derive the actual key, or the key in form of 64 hexadecimal character. The WPA3-Personal networks use a passphrase of any length for SAE authentication.
sr: Претходно дељени кључ за WPA мреже. За WPA-PSK, то је или ASCII лозинка од 8 до 63 знака која се (као што је наведено у стандарду 802.11i) хешује за извођење стварног кључа, или кључ у облику 64 хексадецимална знака. WPA3-Personal мреже користе лозинку било које дужине за SAE потврђивање идентитета.

en: Flags indicating how to handle the "psk" property.
sr: Заставице које одређују како се рукује својством „psk“.

en: Flags indicating how to handle the "wep-key0", "wep-key1", "wep-key2", and "wep-key3" properties.
sr: Заставице које одређују како се рукује својствима „wep-key0“, „wep-key1“, „wep-key2“ и „wep-key3“.

en: Controls the interpretation of WEP keys.  Allowed values are "key" (1), in which case the key is either a 10- or 26-character hexadecimal string, or a 5- or 13-character ASCII password; or "passphrase" (2), in which case the passphrase is provided as a string and will be hashed using the de-facto MD5 method to derive the actual WEP key.
sr: Контролише тумачење WEP кључева. Дозвољене вредности су „key“ (1), у ком случају је кључ или хексадецимална ниска од 10 или 26 знакова, или ASCII лозинка од 5 или 13 знакова; или „passphrase“ (2), у ком случају се доставља лозинка као ниска и биће хешована коришћењем de-facto MD5 метода за извођење стварног WEP кључа.

en: Index 0 WEP key.  This is the WEP key used in most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
sr: WEP кључ индекса 0. Ово је WEP кључ који се користи у већини мрежа. Погледајте својство „wep-key-type“ за опис како се овај кључ тумачи.

en: Index 1 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
sr: WEP кључ индекса 1. Овај WEP индекс не користи већина мрежа. Погледајте својство „wep-key-type“ за опис како се овај кључ тумачи.

en: Index 2 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
sr: WEP кључ индекса 2. Овај WEP индекс не користи већина мрежа. Погледајте својство „wep-key-type“ за опис како се овај кључ тумачи.

en: Index 3 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
sr: WEP кључ индекса 3. Овај WEP индекс не користи већина мрежа. Погледајте својство „wep-key-type“ за опис како се овај кључ тумачи.

en: When static WEP is used (ie, key-mgmt = "none") and a non-default WEP key index is used by the AP, put that WEP key index here.  Valid values are 0 (default key) through 3.  Note that some consumer access points (like the Linksys WRT54G) number the keys 1 - 4.
sr: Када се користи статички WEP (тј. key-mgmt = "none") и приступна тачка користи индекс WEP кључа који није подразумевани, овде унесите тај индекс WEP кључа. Исправне вредности су од 0 (подразумевани кључ) до 3. Имајте на уму да неке корисничке приступне тачке (као што је Linksys WRT54G) нумеришу кључеве од 1 до 4.

en: Flags indicating which mode of WPS is to be used if any. There's little point in changing the default setting as NetworkManager will automatically determine whether it's feasible to start WPS enrollment from the Access Point capabilities. WPS can be disabled by setting this property to a value of 1.
sr: Заставице које одређују који режим WPS-а ће се користити, ако га има. Нема много смисла мењати подразумевано подешавање јер ће Управник мреже самостално одредити да ли је изводљиво покренути WPS упис на основу могућности приступне тачке. WPS се може онемогућити постављањем овог својства на вредност 1.

en: IEEE 802.15.4 channel. A positive integer or -1, meaning "do not set, use whatever the device is already set to".
sr: IEEE 802.15.4 канал. Позитиван цео број или -1, што значи „не подешавај, користи оно што је већ подешено на уређају“.

en: If specified, this connection will only apply to the IEEE 802.15.4 (WPAN) MAC layer device whose permanent MAC address matches.
sr: Ако је наведено, ова веза ће се применити само на IEEE 802.15.4 (WPAN) уређај MAC слоја чија се трајна MAC адреса поклапа.

en: IEEE 802.15.4 channel page. A positive integer or -1, meaning "do not set, use whatever the device is already set to".
sr: IEEE 802.15.4 страница канала. Позитиван цео број или -1, што значи „не подешавај, користи оно што је већ подешено на уређају“.

en: IEEE 802.15.4 Personal Area Network (PAN) identifier.
sr: IEEE 802.15.4 идентификатор личне мреже (PAN).

en: Short IEEE 802.15.4 address to be used within a restricted environment.
sr: Кратка IEEE 802.15.4 адреса која ће се користити унутар ограниченог окружења.

en: The port priority for bond active port re-selection during failover. A higher number means a higher priority in selection. The primary port has the highest priority. This option is only compatible with active-backup, balance-tlb and balance-alb modes.
sr: Приоритет прикључника за поновни избор активног прикључника везе током преласка у случају отказа. Већи број значи већи приоритет при избору. Примарни прикључник има највећи приоритет. Ова опција је компатибилна само са режимима „active-backup“, „balance-tlb“ и „balance-alb“.

en: The queue ID of this bond port. The maximum value of queue ID is the number of TX queues currently active in device.
sr: ИБ реда овог прикључника везе. Највећа вредност ИБ-а реда је број TX редова који су тренутно активни на уређају.

en: Specifies the UDP destination port to communicate to the remote GENEVE tunnel endpoint.
sr: Одређује одредишни UDP прикључник за комуникацију са удаљеном крајњом тачком GENEVE тунела.

en: Specifies how the Don't Fragment (DF) flag should be handled in the outer IP header of GENEVE tunnel packets. "unset" (0) (0): Don't set the DF flag, packets may be fragmented. "set" (1) (1): Always set the DF flag, packets will not be fragmented. "inherit" (2) (2): Inherit the DF flag from the inner IP header.
sr: Одређује како треба руковати заставицом „Don't Fragment“ (DF) у спољном IP заглављу пакета GENEVE тунела. „unset“ (0): не поставља DF заставицу, пакети се могу фрагментисати. „set“ (1): увек поставља DF заставицу, пакети се неће фрагментисати. „inherit“ (2): наслеђује DF заставицу из унутрашњег IP заглавља.

en: Specifies the GENEVE Network Identifier (or GENEVE Segment Identifier) to use.
sr: Одређује мрежни одредник за GENEVE (или одредник сегмента за GENEVE) који ће се користити.

en: Specifies the unicast destination IP address to use in outgoing packets when communicating with the remote GENEVE tunnel endpoint.
sr: Одређује одредишну IP адресу једносмерног емитовања која ће се користити у одлазним пакетима при комуникацији са удаљеном крајњом тачком GENEVE тунела.

en: Specifies the TOS value to use in outgoing packets. The special value "inherit" (1) means inherit from outer packet.
sr: Одређује TOS вредност која ће се користити у одлазним пакетима. Посебна вредност „inherit“ (1) значи наслеђивање из спољног пакета.

en: Specifies the time-to-live value to use in outgoing packets. The special value "inherit" (-1) means inherit from outer packet, 0 means auto, 1-255 are fixed values.
sr: Одређује вредност времена трајања (TTL) која ће се користити у одлазним пакетитима. Посебна вредност „inherit“ (-1) значи наслеђивање из спољног пакета, 0 значи аутоматски, 1-255 су фиксне вредности.

en: Whether the system hostname can be determined from DHCP on this connection. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used. If the property doesn't have a value in the global configuration, NetworkManager assumes the value to be "true" (1).
sr: Да ли се име домаћина система може одредити путем DHCP-а на овој вези. Када је постављено на „default“ (-1), користи се вредност из општег подешавања. Ако својство нема вредност у општем подешавању, Управник мреже претпоставља да је вредност „true“ (1).

en: Whether the system hostname can be determined from reverse DNS lookup of addresses on this device. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used. If the property doesn't have a value in the global configuration, NetworkManager assumes the value to be "true" (1).
sr: Да ли се име домаћина система може одредити путем повратног DNS тражења адреса на овом уређају. Када је постављено на „default“ (-1), користи се вредност из општег подешавања. Ако својство нема вредност у општем подешавању, Управник мреже претпоставља да је вредност „true“ (1).

en: If set to "true" (1), NetworkManager attempts to get the hostname via DHCPv4/DHCPv6 or reverse DNS lookup on this device only when the device has the default route for the given address family (IPv4/IPv6). If set to "false" (0), the hostname can be set from this device even if it doesn't have the default route. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used. If the property doesn't have a value in the global configuration, NetworkManager assumes the value to be "false" (0).
sr: Ако је постављено на „true“ (1), Управник мреже покушава да добије име домаћина путем DHCPv4/DHCPv6 или повратног DNS тражења на овом уређају само када уређај има подразумевану руту за дату породицу адреса (IPv4/IPv6). Ако је постављено на „false“ (0), име домаћина се може поставити са овог уређаја чак и ако нема подразумевану руту. Када је постављено на „default“ (-1), користи се вредност из општег подешавања. Ако својство нема вредност у општем подешавању, Управник мреже претпоставља да је вредност „false“ (0).

en: The relative priority of this connection to determine the system hostname. A lower numerical value is better (higher priority).  A connection with higher priority is considered before connections with lower priority. If the value is zero, it can be overridden by a global value from NetworkManager configuration. If the property doesn't have a value in the global configuration, the value is assumed to be 100. Negative values have the special effect of excluding other connections with a greater numerical priority value; so in presence of at least one negative priority, only connections with the lowest priority value will be used to determine the hostname.
sr: Релативни приоритет ове везе за одређивање имена домаћина система. Нижа бројчана вредност је боља (већи приоритет). Веза са већим приоритетом се разматра пре веза са нижим приоритетом. Ако је вредност нула, може бити прекривена општом вредношћу из подешавања Управника мреже. Ако својство нема вредност у општем подешавању, претпоставља се да је вредност 100. Негативне вредности имају посебно дејство искључивања других веза са већом бројчаном вредношћу приоритета; тако да ће у присуству барем једног негативног приоритета, само везе са најнижом вредношћу приоритета бити коришћене за одређивање имена домаћина.

en: The maximum size of a packet built by the Generic Receive Offload stack for this device. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
sr: Највећа величина пакета који је изградио стек општег растерећења пријема (GRO) за овај уређај. Вредност мора бити између 0 и 4294967295. Када је постављено на -1, постојећа вредност се чува.

en: The maximum segments of a Generic Segment Offload packet the device should accept. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
sr: Највећи број сегмената пакета општег растерећења сегмената (GSO) које уређај треба да прихвати. Вредност мора бити између 0 и 4294967295. Када је постављено на -1, постојећа вредност се чува.

en: The maximum size of a Generic Segment Offload packet the device should accept. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
sr: Највећа величина пакета општег растерећења сегмената (GSO) коју уређај треба да прихвати. Вредност мора бити између 0 и 4294967295. Када је постављено на -1, постојећа вредност се чува.

en: The size of the transmit queue for the device, in number of packets. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
sr: Величина реда слања за уређај, у броју пакета. Вредност мора бити између 0 и 4294967295. Када је постављено на -1, постојећа вредност се чува.

en: A dictionary of key/value pairs with external-ids for OVS.
sr: Речник парова кључ/вредност са спољним ИБ-овима за OVS.

en: A dictionary of key/value pairs with other_config settings for OVS. See also "other_config" in the "ovs-vswitchd.conf.db" manual for the keys that OVS supports.
sr: Речник парова кључ/вредност са осталим подешавањима (other_config) за OVS. Погледајте такође „other_config“ у приручнику за „ovs-vswitchd.conf.db“ за кључеве које OVS подржава.

en: The subnet ID to use on the interface from the prefix delegation received via an upstream interface. Set to a value between 0 and 0xffffffff (2^32 - 1) to indicate a specific subnet ID; or set to -1 to automatically choose an available subnet ID.
sr: ИБ подмреже који ће се користити на интерфејсу из делегације префикса примљене путем узводног интерфејса. Поставите на вредност између 0 и 0xffffffff (2^32 - 1) да означите специфичан ИБ подмреже; или поставите на -1 за аутоматско бирање доступног ИБ-а подмреже.

en: This property specifies the peer interface name of the veth. This property is mandatory.
sr: Ово својство одређује назив међуфејса парњака за veth. Ово својство је обавезно.

en: OK
sr: У реду

en: Could not create temporary file: %s
sr: Не могу да направим привремену датотеку: %s

en: Could not write to temporary file: %s
sr: Не могу да пишем у привремену датотеку: %s

en: Editor failed: %s
sr: Уређивач није успео: %s

en: Could not re-read file: %s
sr: Не могу поново да прочитам датотеку: %s

en: Connecting
sr: Повезивање

en: Error: timeout creating NMClient object
sr: Грешка: истекло је време за прављење објекта NMClient

en: Error: Could not create NMClient object: %s
sr: Грешка: не могу да направим објекат NMClient: %s

en: Don't print anything
sr: Не исписуј ништа

en: Wait for NetworkManager startup instead of a connection
sr: Сачекајте на покретање Управника мреже уместо на везу

en: Time to wait for a connection, in seconds (without the option, default value is 30). Maximum value is 2073600 seconds.
sr: Време чекања на везу, у секундама (без опције, подразумевана вредност је 30). Највећа вредност је 2073600 секунди.

en: Exit immediately if NetworkManager is not running or connecting
sr: Изађите одмах ако Управник мреже није покренут или ако се не повезује

en: Waits for NetworkManager to finish activating startup network connections.
sr: Чека да Управник мреже заврши активирање почетних мрежних веза.

en: Invalid option.  Please use --help to see a list of valid options.
sr: Неисправна опција. Користите „--help“ да видите списак исправних опција.

en: Usage: nmcli agent { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { secret | polkit | all }
sr: Употреба: nmcli agent { НАРЕДБА | help }
    
    НАРЕДБА := { secret | polkit | all }

en: Usage: nmcli agent secret { help }
    
    Runs nmcli as NetworkManager secret agent. When NetworkManager requires
    a password it asks registered agents for it. This command keeps nmcli running
    and if a password is required asks the user for it.
sr: Употреба: nmcli agent secret { help }
    
    Покреће nmcli као заступника тајни Управника мреже. Када Управник мреже захтева
    лозинку, он тражи исту од регистрованих заступника. Ова наредба држи nmcli покренутим
    и ако је лозинка потребна, тражи је од корисника.

en: Usage: nmcli agent polkit { help }
    
    Registers nmcli as a polkit action for the user session.
    When a polkit daemon requires an authorization, nmcli asks the user and gives
    the response back to polkit.
sr: Употреба: nmcli agent polkit { help }
    
    Региструје nmcli као polkit радњу за корисничку сесију.
    Када polkit позадинац захтева овлашћење, nmcli пита корисника и враћа
    одговор назад polkit-у.

en: Usage: nmcli agent all { help }
    
    Runs nmcli as both NetworkManager secret and a polkit agent.
sr: Употреба: nmcli agent all { help }
    
    Покреће nmcli и као заступника тајни Управника мреже и као polkit заступника.

en: nmcli successfully registered as a NetworkManager's secret agent.
sr: nmcli је успешно регистрован као заступник тајни Управника мреже.

en: Error: secret agent initialization failed
sr: Грешка: покретање заступника тајни није успело

en: nmcli successfully registered as a polkit agent.
sr: nmcli је успешно регистрован као polkit заступник.

en: Error: polkit agent initialization failed: %s
sr: Грешка: покретање polkit заступника није успело: %s

en: GROUP
sr: ГРУПА

en: Error: openconnect failed: %s
sr: Грешка: openconnect није успео: %s

en: Warning: password for '%s' not given in 'passwd-file' and nmcli cannot ask without '--ask' option.
sr: Упозорење: лозинка за „%s“ није наведена у „passwd-file“ а nmcli не може да затражи исту без опције „--ask“.

en: Error: Could not create NMClient object: %s.
sr: Грешка: не могу да направим објекат NMClient: %s.

en: Error: command doesn't support --offline mode.
sr: Грешка: наредба не подржава ванмрежни (offline) режим.

en: Error: NetworkManager is not running.
sr: Грешка: Управник мреже није покренут.

en: Error: argument '%s' not understood. Try passing --help instead.
sr: Грешка: аргумент „%s“ није јасан. Покушајте са „--help“.

en: Error: missing argument. Try passing --help.
sr: Грешка: недостаје аргумент. Покушајте са --help.

en: access denied
sr: приступ одбијен

en: NetworkManager is not running
sr: Управник мреже није покренут

en: none
sr: ништа

en: portal
sr: портал

en: limited
sr: ограничен

en: full
sr: потпуно

note: define some prompts for connection editor
en: Setting name?
sr: Назив подешавања?

en: Property name?
sr: Назив својства?

en: Enter connection type:
sr: Унесите врсту везе:

note: define some other prompts
en: Connection (name, UUID, or path):
sr: Веза (назив, УУИД или путања):

en: VPN connection (name, UUID, or path):
sr: ВПН веза (назив, УУИД или путања):

en: Connection(s) (name, UUID, or path):
sr: Веза(е) (назив, УУИД или путања):

en: Connection(s) (name, UUID, path or apath):
sr: Веза(е) (назив, УУИД, путања или а-путања):

en: activating
sr: активирање

en: activated
sr: активирано

en: deactivated
sr: деактивирано

en: VPN connecting (prepare)
sr: Повезивање на ВПН (припрема)

en: VPN connecting (need authentication)
sr: Повезивање на ВПН (потребно је потврђивање идентитета)

en: VPN connecting
sr: Повезивање на ВПН

en: VPN connecting (getting IP configuration)
sr: Повезивање на ВПН (прикупљање ИП подешавања)

en: VPN connected
sr: ВПН је повезан

en: VPN connection failed
sr: Повезивање на ВПН није успело

en: VPN disconnected
sr: ВПН веза је прекинута

en: Error: Error writing connection: %s
sr: Грешка: Грешка приликом записивања везе: %s

en: WiMax is no longer supported
sr: WiMax више није подржан

en: WEP encryption is known to be insecure
sr: ВЕП шифровање је познато као небезбедно

en: never
sr: никада

en: Usage: nmcli connection { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { show | up | down | add | modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <order spec>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      up [[id | uuid | path] <ID>] [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [passwd-file <file with passwords>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      add COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS PORT_OPTIONS IP_OPTIONS [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      clone [--temporary] [id | uuid | path ] <ID> <new name>
    
      edit [id | uuid | path] <ID>
      edit [type <new_con_type>] [con-name <new_con_name>]
    
      delete [id | uuid | path] <ID>
    
      monitor [id | uuid | path] <ID> ...
    
      reload
    
      load <filename> [ <filename>... ]
    
      import [--temporary] type <type> file <file to import>
    
      export [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
sr: Употреба: nmcli connection { НАРЕДБА | help }
    
    НАРЕДБА := { show | up | down | add | modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <редослед>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ИД> ...
    
      up [[id | uuid | path] <ИД>] [ifname <назив_интерфејса>] [ap <BSSID>] [passwd-file <датотека_са_лозинкама>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ИД> ...
    
      add ОПШТЕ_ОПЦИЈЕ ПОСЕБНЕ_ОПЦИЈЕ_ВРСТЕ ОПЦИЈЕ_ПРИКЉУЧНИКА ИП_ОПЦИЈЕ [-- ([+|-]<подешавање>.<својство> <вредност>)+]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ИД> ([+|-]<подешавање>.<својство> <вредност>)+
    
      clone [--temporary] [id | uuid | path ] <ИД> <нови_назив>
    
      edit [id | uuid | path] <ИД>
      edit [type <нова_врста_везе>] [con-name <нови_назив_везе>]
    
      delete [id | uuid | path] <ИД>
    
      monitor [id | uuid | path] <ИД> ...
    
      reload
    
      load <назив_датотеке> [ <назив_датотеке>... ]
    
      import [--temporary] type <врста> file <датотека_за_увоз>
    
      export [id | uuid | path] <ИД> [<излазна_датотека>]

en: Usage: nmcli connection show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--active] [--order <order spec>]
    
    List in-memory and on-disk connection profiles, some of which may also be
    active if a device is using that connection profile. Without a parameter, all
    profiles are listed. When --active option is specified, only the active
    profiles are shown. --order allows custom connection ordering (see manual page).
    
    ARGUMENTS := [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Show details for specified connections. By default, both static configuration
    and active connection data are displayed. It is possible to filter the output
    using global '--fields' option. Refer to the manual page for more information.
    When --active option is specified, only the active profiles are taken into
    account. Use global --show-secrets option to reveal associated secrets as well.
sr: Употреба: nmcli connection show { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [--active] [--order <редослед>]
    
    Излистава профиле веза у меморији и на диску, од којих неки могу бити активни
    ако уређај користи тај профил везе. Без параметара, излиставају се сви
    профили. Када је наведена опција „--active“, приказују се само активни
    профили. „--order“ омогућава прилагођено сортирање веза (погледајте приручник).
    
    АРГУМЕНТИ := [--active] [id | uuid | path | apath] <ИБ> ...
    
    Приказује детаље за наведене везе. Подразумевано се приказују и статичка
    подешавања и подаци о активној вези. Могуће је филтрирати излаз коришћењем
    опште опције „--fields“. Погледајте приручник за више информација.
    Када је наведена опција „--active“, узимају се у обзир само активни профили.
    Користите општу опцију „--show-secrets“ да бисте открили и повезане тајне.

en: Usage: nmcli connection up { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a connection on a device. The profile to activate is identified by its
    name, UUID or D-Bus path.
    
    ARGUMENTS := ifname <ifname> [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a device with a connection. The connection profile is selected
    automatically by NetworkManager.
    
    ifname      - specifies the device to active the connection on
    ap          - specifies AP to connect to (only valid for Wi-Fi)
    nsp         - specifies NSP to connect to (only valid for WiMAX)
    passwd-file - file with password(s) required to activate the connection
sr: Употреба: nmcli connection up { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [id | uuid | path] <ИБ> [ifname <назив_интерфејса>] [ap <BSSID>] [nsp <назив>] [passwd-file <датотека_са_лозинкама>]
    
    Активира везу на уређају. Профил за активирање се идентификује преко његовог
    назива, УУИД-а или путање Д-сабирнице.
    
    АРГУМЕНТИ := ifname <назив_интерфејса> [ap <BSSID>] [nsp <назив>] [passwd-file <датотека_са_лозинкама>]
    
    Активира уређај са везом. Профил везе се аутоматски бира од стране
    Управника мреже.
    
    ifname      - наводи уређај на којем се активира веза
    ap          - наводи приступну тачку за повезивање (важи само за бежичну мрежу)
    nsp         - наводи НСП за повезивање (важи само за WiMAX)
    passwd-file - датотека са лозинкама потребним за активирање везе

en: Usage: nmcli connection down { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Deactivate a connection from a device (without preventing the device from
    further auto-activation). The profile to deactivate is identified by its name,
    UUID or D-Bus path.
sr: Употреба: nmcli connection down { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [id | uuid | path | apath] <ИБ> ...
    
    Деактивира везу са уређаја (без спречавања уређаја да се касније
    аутоматски активира). Профил за деактивирање се идентификује преко његовог назива,
    УУИД-а или путање Д-сабирнице.

en: Usage: nmcli connection add { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS PORT_OPTIONS IP_OPTIONS [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      COMMON_OPTIONS:
                      type <type>
                      [ifname <interface name> | "*"]
                      [con-name <connection name>]
                      [autoconnect yes|no]
                      [save yes|no]
                      [controller <controller (ifname, or connection UUID or name)>]
                      [port-type <controller connection type>]
    
      TYPE_SPECIFIC_OPTIONS:
        ethernet:     [mac <MAC address>]
                      [cloned-mac <cloned MAC address>]
                      [mtu <MTU>]
    
        wifi:         ssid <SSID>
                      [mac <MAC address>]
                      [cloned-mac <cloned MAC address>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mode infrastructure|ap|adhoc]
    
        wimax:        [mac <MAC address>]
                      [nsp <NSP>]
    
        pppoe:        username <PPPoE username>
                      [password <PPPoE password>]
                      [service <PPPoE service name>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mac <MAC address>]
    
        gsm:          apn <APN>
                      [user <username>]
                      [password <password>]
    
        cdma:         [user <username>]
                      [password <password>]
    
        infiniband:   [mac <MAC address>]
                      [mtu <MTU>]
                      [transport-mode datagram | connected]
                      [parent <ifname>]
                      [p-key <IPoIB P_Key>]
    
        bluetooth:    [addr <bluetooth address>]
                      [bt-type panu|nap|dun-gsm|dun-cdma]
    
        vlan:         dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
                      id <VLAN ID>
                      [flags <VLAN flags>]
                      [ingress <ingress priority mapping>]
                      [egress <egress priority mapping>]
                      [mtu <MTU>]
    
        bond:         [mode balance-rr (0) | active-backup (1) | balance-xor (2) | broadcast (3) |
                            802.3ad    (4) | balance-tlb   (5) | balance-alb (6)]
                      [primary <ifname>]
                      [miimon <num>]
                      [downdelay <num>]
                      [updelay <num>]
                      [arp-interval <num>]
                      [arp-ip-target <num>]
                      [lacp-rate slow (0) | fast (1)]
    
        bond-slave:   controller <controller (ifname, or connection UUID or name)>
                      [queue-id <0-65535>]
    
        team:         [config <file>|<raw JSON data>]
    
        team-slave:   controller <controller (ifname, or connection UUID or name)>
                      [config <file>|<raw JSON data>]
    
        bridge:       [stp yes|no]
                      [priority <num>]
                      [forward-delay <2-30>]
                      [hello-time <1-10>]
                      [max-age <6-40>]
                      [ageing-time <0-1000000>]
                      [multicast-snooping yes|no]
                      [mac <MAC address>]
    
        bridge-slave: controller <controller (ifname, or connection UUID or name)>
                      [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        vpn:          vpn-type vpnc|openvpn|pptp|openconnect|openswan|libreswan|ssh|l2tp|iodine|...
                      [user <username>]
    
        olpc-mesh:    ssid <SSID>
                      [channel <1-13>]
                      [dhcp-anycast <MAC address>]
    
        adsl:         username <username>
                      protocol pppoa|pppoe|ipoatm
                      [password <password>]
                      [encapsulation vcmux|llc]
    
        tun:          mode tun|tap
                      [owner <UID>]
                      [group <GID>]
                      [pi yes|no]
                      [vnet-hdr yes|no]
                      [multi-queue yes|no]
    
        ip-tunnel:    mode ipip|gre|sit|isatap|vti|ip6ip6|ipip6|ip6gre|vti6
                      remote <remote endpoint IP>
                      [local <local endpoint IP>]
                      [dev <parent device (ifname or connection UUID)>]
    
        macsec:       dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
                      mode <psk|eap>
                      [cak <key> ckn <key>]
                      [encrypt yes|no]
                      [port 1-65534]
    
    
        macvlan:      dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
                      mode vepa|bridge|private|passthru|source
                      [tap yes|no]
    
        vxlan:        id <VXLAN ID>
                      [remote <IP of multicast group or remote address>]
                      [local <source IP>]
                      [dev <parent device (ifname or connection UUID)>]
                      [source-port-min <0-65535>]
                      [source-port-max <0-65535>]
                      [destination-port <0-65535>]
    
        geneve:       id <GENEVE ID>
                      remote <IP address>
                      [destination-port <0-65535>]
    
        wpan:         [short-addr <0x0000-0xffff>]
                      [pan-id <0x0000-0xffff>]
                      [page <default|0-31>]
                      [channel <default|0-26>]
                      [mac <MAC address>]
    
        6lowpan:      dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
        dummy:
    
      PORT_OPTIONS:
        bridge:       [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        team:         [config <file>|<raw JSON data>]
    
        bond:         [queue-id <0-65535>]
    
      IP_OPTIONS:
                      [ip4 <IPv4 address>] [gw4 <IPv4 gateway>]
                      [ip6 <IPv6 address>] [gw6 <IPv6 gateway>]
sr: Употреба: nmcli connection add { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := ОПШТЕ_ОПЦИЈЕ ПОСЕБНЕ_ОПЦИЈЕ_ВРСТЕ ОПЦИЈЕ_ПРИКЉУЧНИКА ИП_ОПЦИЈЕ [-- ([+|-]<подешавање>.<својство> <вредност>)+]
    
      ОПШТЕ_ОПЦИЈЕ:
                      type <врста>
                      [ifname <назив_интерфејса> | \"*\"]
                      [con-name <назив_везе>]
                      [autoconnect yes|no]
                      [save yes|no]
                      [controller <контролер (назив_интерфејса, или УУИД или назив везе)>]
                      [port-type <врста_везе_контролера>]
    
      ПОСЕБНЕ_ОПЦИЈЕ_ВРСТЕ:
        ethernet:     [mac <MAC_адреса>]
                      [cloned-mac <клонирана_MAC_адреса>]
                      [mtu <MTU>]
    
        wifi:         ssid <SSID>
                      [mac <MAC_адреса>]
                      [cloned-mac <клонирана_MAC_адреса>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mode infrastructure|ap|adhoc]
    
        wimax:        [mac <MAC_адреса>]
                      [nsp <NSP>]
    
        pppoe:        username <PPPoE_корисничко_име>
                      [password <PPPoE_лозинка>]
                      [service <назив_PPPoE_услуге>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mac <MAC_адреса>]
    
        gsm:          apn <APN>
                      [user <корисничко_име>]
                      [password <лозинка>]
    
        cdma:         [user <корисничко_име>]
                      [password <лозинка>]
    
        infiniband:   [mac <MAC_адреса>]
                      [mtu <MTU>]
                      [transport-mode datagram | connected]
                      [parent <назив_интерфејса>]
                      [p-key <IPoIB_P_Key>]
    
        bluetooth:    [addr <bluetooth_адреса>]
                      [bt-type panu|nap|dun-gsm|dun-cdma]
    
        vlan:         dev <надређени_уређај (УУИД_везе, назив_интерфејса, или MAC)>
                      id <VLAN_ИД>
                      [flags <VLAN_заставице>]
                      [ingress <мапирање_прилазног_приоритета>]
                      [egress <мапирање_одлазног_приоритета>]
                      [mtu <MTU>]
    
        bond:         [mode balance-rr (0) | active-backup (1) | balance-xor (2) | broadcast (3) |
                            802.3ad    (4) | balance-tlb   (5) | balance-alb (6)]
                      [primary <назив_интерфејса>]
                      [miimon <број>]
                      [downdelay <број>]
                      [updelay <број>]
                      [arp-interval <број>]
                      [arp-ip-target <број>]
                      [lacp-rate slow (0) | fast (1)]
    
        bond-slave:   controller <контролер (назив_интерфејса, или УУИД или назив везе)>
                      [queue-id <0-65535>]
    
        team:         [config <датотека>|<сирови_JSON_подаци>]
    
        team-slave:   controller <контролер (назив_интерфејса, или УУИД или назив везе)>
                      [config <датотека>|<сирови_JSON_подаци>]
    
        bridge:       [stp yes|no]
                      [priority <број>]
                      [forward-delay <2-30>]
                      [hello-time <1-10>]
                      [max-age <6-40>]
                      [ageing-time <0-1000000>]
                      [multicast-snooping yes|no]
                      [mac <MAC_адреса>]
    
        bridge-slave: controller <контролер (назив_интерфејса, или УУИД или назив везе)>
                      [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        vpn:          vpn-type vpnc|openvpn|pptp|openconnect|openswan|libreswan|ssh|l2tp|iodine|...
                      [user <корисничко_име>]
    
        olpc-mesh:    ssid <SSID>
                      [channel <1-13>]
                      [dhcp-anycast <MAC_адреса>]
    
        adsl:         username <корисничко_име>
                      protocol pppoa|pppoe|ipoatm
                      [password <лозинка>]
                      [encapsulation vcmux|llc]
    
        tun:          mode tun|tap
                      [owner <UID>]
                      [group <GID>]
                      [pi yes|no]
                      [vnet-hdr yes|no]
                      [multi-queue yes|no]
    
        ip-tunnel:    mode ipip|gre|sit|isatap|vti|ip6ip6|ipip6|ip6gre|vti6
                      remote <ИП_удаљене_крајње_тачке>
                      [local <ИП_локалне_крајње_тачке>]
                      [dev <надређени_уређај (назив_интерфејса или УУИД_везе)>]
    
        macsec:       dev <надређени_уређај (УУИД_везе, назив_интерфејса, или MAC)>
                      mode <psk|eap>
                      [cak <кључ> ckn <кључ>]
                      [encrypt yes|no]
                      [port 1-65534]
    
    
        macvlan:      dev <надређени_уређај (УУИД_везе, назив_интерфејса, или MAC)>
                      mode vepa|bridge|private|passthru|source
                      [tap yes|no]
    
        vxlan:        id <VXLAN_ИД>
                      [remote <ИП_мултикаст_групе_или_удаљена_адреса>]
                      [local <изворни_ИП>]
                      [dev <надређени_уређај (назив_интерфејса или УУИД_везе)>]
                      [source-port-min <0-65535>]
                      [source-port-max <0-65535>]
                      [destination-port <0-65535>]
    
        geneve:       id <GENEVE_ИД>
                      remote <ИП_адреса>
                      [destination-port <0-65535>]
    
        wpan:         [short-addr <0x0000-0xffff>]
                      [pan-id <0x0000-0xffff>]
                      [page <default|0-31>]
                      [channel <default|0-26>]
                      [mac <MAC_адреса>]
    
        6lowpan:      dev <надређени_уређај (УУИД_везе, назив_интерфејса, или MAC)>
        dummy:
    
      ОПЦИЈЕ_ПРИКЉУЧНИКА:
        bridge:       [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        team:         [config <датотека>|<сирови_JSON_подаци>]
    
        bond:         [queue-id <0-65535>]
    
      ИП_ОПЦИЈЕ:
                      [ip4 <IPv4_адреса>] [gw4 <IPv4_мрежни_пролаз>]
                      [ip6 <IPv6_адреса>] [gw6 <IPv6_мрежни_пролаз>]

en: Usage: nmcli connection modify { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
    Modify one or more properties of the connection profile.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path. For multi-valued
    properties you can use optional '+' or '-' prefix to the property name.
    The '+' sign allows appending items instead of overwriting the whole value.
    The '-' sign allows removing selected items instead of the whole value.
    
    ARGUMENTS := remove <setting>
    
    Remove a setting from the connection profile.
    
    Examples:
    nmcli con mod home-wifi wifi.ssid rakosnicek
    nmcli con mod em1-1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli con mod em1-1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli con mod em1-1 -ipv4.dns 1
    nmcli con mod em1-1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
    nmcli con mod bond0 +bond.options mii=500
    nmcli con mod bond0 -bond.options downdelay
    nmcli con mod em1-1 remove sriov
sr: Употреба: nmcli connection modify { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [id | uuid | path] <ИБ> ([+|-]<подешавање>.<својство> <вредност>)+
    
    Измените једно или више својстава профила везе.
    Профил се идентификује преко његовог назива, УУИД-а или путање Д-сабирнице. За вишевредносна
    својства можете користити опционе префиксе „+“ или „-“ испред назива својства.
    Знак „+“ омогућава додавање ставки уместо преписивања целе вредности.
    Знак „-“ омогућава уклањање изабраних ставки уместо целе вредности.
    
    АРГУМЕНТИ := remove <подешавање>
    
    Уклоните подешавање из профила везе.
    
    Примери:
    nmcli con mod home-wifi wifi.ssid rakosnicek
    nmcli con mod em1-1 ipv4.method manual ipv4.addr \"192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8\"
    nmcli con mod em1-1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli con mod em1-1 -ipv4.dns 1
    nmcli con mod em1-1 -ipv6.addr \"abbe::cafe/56\"
    nmcli con mod bond0 +bond.options mii=500
    nmcli con mod bond0 -bond.options downdelay
    nmcli con mod em1-1 remove sriov

en: Usage: nmcli connection clone { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] [id | uuid | path] <ID> <new name>
    
    Clone an existing connection profile. The newly created connection will be
    the exact copy of the <ID>, except the uuid property (will be generated) and
    id (provided as <new name> argument).
sr: Употреба: nmcli connection clone { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [--temporary] [id | uuid | path] <ИБ> <нови_назив>
    
    Клонирајте постојећи профил везе. Новостворена веза ће бити
    тачна копија за <ИБ>, осим својства „uuid“ (које ће бити генерисано) и
    „id“ (које се наводи као аргумент <нови_назив>).

en: Usage: nmcli connection edit { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>
    
    Edit an existing connection profile in an interactive editor.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path
    
    ARGUMENTS := [type <new connection type>] [con-name <new connection name>]
    
    Add a new connection profile in an interactive editor.
sr: Употреба: nmcli connection edit { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [id | uuid | path] <ИБ>
    
    Уредите постојећи профил везе у интерактивном уређивачу.
    Профил се идентификује преко његовог назива, УУИД-а или путање Д-сабирнице
    
    АРГУМЕНТИ := [type <нови_тип_везе>] [con-name <нови_назив_везе>]
    
    Додајте нови профил везе у интерактивном уређивачу.

en: Usage: nmcli connection delete { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>, ...
    
    Delete connection profiles.
    The profiles are identified by their name, UUID or D-Bus path.
sr: Употреба: nmcli connection delete { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [id | uuid | path] <ИБ>, ...
    
    Обришите профиле веза.
    Профили се идентификују преко њиховог назива, УУИД-а или путање Д-сабирнице.

en: Usage: nmcli connection monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> ...
    
    Monitor connection profile activity.
    This command prints a line whenever the specified connection changes.
    Monitors all connection profiles in case none is specified.
sr: Употреба: nmcli connection monitor { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [id | uuid | path] <ИБ> ...
    
    Пратите активности профила везе.
    Ова наредба исписује ред кад год се наведена веза промени.
    Прати све профиле веза у случају да ниједан није наведен.

en: Usage: nmcli connection reload { help }
    
    Reload all connection files from disk.
sr: Употреба: nmcli connection reload { help }
    
    Поново учитајте све датотеке веза са диска.

en: Usage: nmcli connection load { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <filename> [<filename>...]
    
    Load/reload one or more connection files from disk. Use this after manually
    editing a connection file to ensure that NetworkManager is aware of its latest
    state.
sr: Употреба: nmcli connection load { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := <датотека> [<датотека>...]
    
    Учитајте или поново учитајте једну или више датотека веза са диска. Користите ово након ручног
    уређивања датотеке везе како бисте били сигурни да је Управник мреже свестан њеног најновијег
    стања.

en: Usage: nmcli connection import { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] type <type> file <file to import>
    
    Import an external/foreign configuration as a NetworkManager connection profile.
    The type of the input file is specified by type option.
    Only VPN configurations are supported at the moment. The configuration
    is imported by NetworkManager VPN plugins.
sr: Употреба: nmcli connection import { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [--temporary] type <тип> file <датотека_за_увоз>
    
    Увезите спољно или туђе подешавање као профил везе Управника мреже.
    Тип улазне датотеке се наводи опцијом „type“.
    Тренутно су подржана само ВПН подешавања. Подешавање
    увозе прикључци ВПН-а Управника мреже.

en: Usage: nmcli connection export { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
    
    Export a connection. Only VPN connections are supported at the moment.
    The data are directed to standard output or to a file if a name is given.
sr: Употреба: nmcli connection export { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [id | uuid | path] <ИБ> [<излазна_датотека>]
    
    Извезите везу. Тренутно су подржане само ВПН везе.
    Подаци се усмеравају на стандардни излаз или у датотеку ако је назив наведен.

en: Usage: nmcli connection migrate { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--plugin <plugin>] [id | uuid | path] <ID>, ...
    
    Migrate connection profiles to a different settings plugin,
    such as "keyfile" (default) or "ifcfg-rh".
sr: Употреба: nmcli connection migrate { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [--plugin <прикључак>] [id | uuid | path] <ИБ>, ...
    
    Пребаците профиле веза на други прикључак за подешавања,
    као што су „keyfile“ (подразумевано) или „ifcfg-rh“.

en: Error updating secrets for %s: %s
sr: Грешка при ажурирању тајни за %s: %s

en: Connection profile details
sr: Детаљи профила везе

en: Error: 'connection show': %s
sr: Грешка: „connection show“: %s

en: Active connection details
sr: Детаљи активне везе

en: NAME
sr: ИМЕ

en: invalid field '%s'; allowed fields: %s and %s, or %s,%s
sr: неисправно поље „%s“; дозвољена поља: %s и %s, или %s,%s

en: '%s' has to be alone
sr: „%s“ мора бити самостално

en: incorrect string '%s' of '--order' option
sr: неисправна ниска „%s“ опције „--order“

en: incorrect item '%s' in '--order' option
sr: неисправна ставка „%s“ у опцији „--order“

en: No connection specified
sr: Није наведена веза

en: %s argument is missing
sr: Недостаје аргумент „%s“

en: unknown connection '%s'
sr: непозната веза „%s“

en: '--order' argument is missing
sr: недостаје аргумент „--order“

en: NetworkManager active profiles
sr: Активни профили Управника мреже

en: NetworkManager connection profiles
sr: Профили веза Управника мреже

en: Error: %s argument is missing.
sr: Грешка: Недостаје аргумент %s.

en: Error: %s - no such connection profile.
sr: Грешка: %s - нема таквог профила везе.

en: Error: %s.
sr: Грешка: %s.

en: no active connection on device '%s'
sr: нема активних веза на уређају „%s“

en: no active connection or device
sr: нема активних веза на уређају

en: device '%s' not compatible with connection '%s':
sr: уређај „%s“ није сагласан са везом „%s“:

en: device '%s' not compatible with connection '%s'
sr: уређај „%s“ не подржава везу „%s“

en: device '%s' not found for connection '%s'
sr: уређај „%s“ није пронађен за везу „%s“

en: no device found for connection '%s'
sr: не постоји уређај за везу „%s“

en: Hint: use '%s' to get more details.
sr: Савет: користите „%s“ за више појединости.

en: Connection successfully activated (%s) (D-Bus active path: %s)
sr: Веза је успешно покренута (%s) (активна Д-сабирница путања: %s)

en: Connection successfully activated (D-Bus active path: %s)
sr: Веза је успешно покренута (активна Д-сабирница путања: %s)

en: Error: Connection activation failed: %s
sr: Грешка: Није успело покретање везе: %s

en: Error: Timeout expired (%d seconds)
sr: Грешка: Време је истекло (%d секунде)

en: unknown device '%s'.
sr: непознат уређај „%s“.

en: neither a valid connection nor device given
sr: није дат ни исправан уређај ни веза

en: invalid passwd-file '%s' at line %zd: %s
sr: неисправна датотека лозинки „%s“ у %zd. реду: %s

en: invalid passwd-file '%s': %s
sr: неисправна датотека лозинки „%s“: %s

en: Error: invalid extra argument '%s'.
sr: Грешка: неисправан додатни аргумент „%s“.

en: preparing
sr: припремам

en: Connection '%s' (%s) successfully deleted.
sr: Веза „%s“ (%s) је успешно обрисана.

en: Connection '%s' successfully deactivated (D-Bus active path: %s)
sr: Веза „%s“ је успешно деактивирана (активна Д-сабирница путања: %s)

en: Error: No connection specified.
sr: Грешка: Није наведена веза.

en: Error: '%s' is not an active connection.
sr: Грешка: „%s“ није активна веза.

en: Error: not all active connections found.
sr: Грешка: нису пронађене све активне везе.

en: Error: no active connection provided.
sr: Грешка: није достављена активна веза.

en: Connection '%s' deactivation failed: %s
sr: Деактивирање везе „%s“ није успело: %s

en: Warning: controller '%s' doesn't refer to any existing profile of type '%s'.
sr: Упозорење: контролер „%s“ не упућује ни на један постојећи профил врсте „%s“.

en: Error: invalid property '%s': %s.
sr: Грешка: неисправно својство „%s“: %s.

en: Error: failed to modify %s.%s: %s.
sr: Грешка: нисам успео да изменим %s.%s: %s.

en: Error: failed to remove a value from %s.%s: %s.
sr: Грешка: нисам успео да уклоним вредност из %s.%s: %s.

en: Error: invalid port type; %s.
sr: Грешка: неисправна врста прикључника; %s.

en: Error: invalid connection type; %s.
sr: Грешка: неисправна врста везе; %s.

en: Error: bad connection type: %s
sr: Грешка: лоша врста везе: %s

en: Error: controller is required
sr: Грешка: контролер је неопходан

en: Error: '%s' is not a valid monitoring mode; use '%s' or '%s'.
sr: Грешка: „%s“ није исправан режим надгледања; користите „%s“ или „%s“.

en: Error: 'bt-type': '%s' not valid; use [%s, %s, %s (%s), %s].
sr: Грешка: „bt-type“: „%s“ није исправно; користите [%s, %s, %s (%s), %s].

en: Error: setting '%s' is mandatory and cannot be removed.
sr: Грешка: поставка „%s“ је обавезна и не може се уклонити.

en: Error: value for '%s' is missing.
sr: Грешка: недостаје вредност за „%s“.

en: Error: missing setting.
sr: Грешка: недостаје поставка.

en: Error: invalid setting argument '%s'.
sr: Грешка: неисправан аргумент поставке „%s“.

en: port connections cannot have IP configuration
sr: везе прикључника не могу имати ИП подешавање

en: Error: invalid or not allowed setting '%s': %s.
sr: Грешка: неисправна или недозвољена поставка „%s“: %s.

en: Error: '%s' is ambiguous (%s.%s or %s.%s).
sr: Грешка: „%s“ је нејасно (%s.%s или %s.%s).

en: Error: invalid <setting>.<property> '%s'.
sr: Грешка: неисправна <поставка>.<својство> „%s“.

en: Warning: %s.
sr: Упозорење: %s.

en: Warning: There is another connection with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
     | Warning: There are %3$u other connections with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
sr[0]: Упозорење: постоји још %3$u веза са називом „%1$s“. Позовите се на везу преко њеног УУИД-а „%2$s“
sr[1]: Упозорење: постоје још %3$u друге везе са називом „%1$s“. Позовите се на везу преко њеног УУИД-а „%2$s“
sr[2]: Упозорење: постоје још %3$u других веза са називом „%1$s“. Позовите се на везу преко њеног УУИД-а „%2$s“
sr[3]: Упозорење: постоји још %3$u друга веза са називом „%1$s". Позовите се на везу преко њеног УУИД-а „%2$s"

en: Error: Failed to add '%s' connection: %s
sr: Грешка: нисам успео да додам везу „%s“: %s

note: We print here human readable text, but as scripts might parse this output * (with LANG=C), this is important to not change in the future. At least * not unless called with a new command line flag, that requests a different output. * * That means, be very careful if you change this message, it might 
en: Connection '%s' (%s) successfully added.
sr: Веза „%s“ (%s) је успешно додата.

en: You can specify this option more than once. Press <Enter> when you're done.
sr: Ову опцију можете навести више пута. Притисните <Enter> када завршите.

note: Ask for optional arguments.
en: There are %d optional settings for %s.
sr: Постоји %d опционих подешавања за %s.

en: Do you want to provide them? %s
sr: Желите ли да их доставите? %s

en: Error: argument '--' can only be passed once
sr: Грешка: аргумент „--“ се може проследити само једном

en: Error: value for '%s' argument is required.
sr: Грешка: недостаје аргумент „%s“.

en: Error: 'save': %s.
sr: Грешка: „save“: %s.

en: Error: '%s' argument is required.
sr: Грешка: недостаје аргумент „%s“.

en: ['%s' setting values]
sr: [вредности подешавања „%s“]

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Main menu ]---
    goto     [<setting> | <prop>]        :: go to a setting or property
    remove   <setting>[.<prop>] | <prop> :: remove setting or reset property value
    set      [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    describe [<setting>.<prop>]          :: describe property
    print    [all | <setting>[.<prop>]]  :: print the connection
    verify   [all | fix]                 :: verify the connection
    save     [persistent|temporary]      :: save the connection
    activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]    :: activate the connection
    back                                 :: go one level up (back)
    help/?   [<command>]                 :: print this help
    nmcli    <conf-option> <value>       :: nmcli configuration
    quit                                 :: exit nmcli
sr: ---[ Главни мени ]---
    goto     [<подешавање> | <својство>]   :: идите на подешавање или својство
    remove   <подешавање>[.<својство>] | <својство> :: уклоните подешавање или ресетујте вредност својства
    set      [<подешавање>.<својство> <вредност>]  :: поставите вредност својства
    describe [<подешавање>.<својство>]    :: опишите својство
    print    [all | <подешавање>[.<својство>]]  :: испишите везу
    verify   [all | fix]                   :: проверите везу
    save     [persistent|temporary]        :: сачувајте везу
    activate [<назив_интерфејса>] [/<ap>|<nsp>] :: активирајте везу
    back                                   :: идите један ниво уназад
    help/?   [<наредба>]                   :: испишите ову помоћ
    nmcli    <опција_подешавања> <вредност> :: nmcli подешавање
    quit                                   :: изађите из nmcli-ја

en: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: enter setting/property for editing
    
    This command enters into a setting or property for editing it.
    
    Examples: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses
sr: goto <подешавање>[.<својство>] | <својство>  :: уђите у подешавање/својство ради уређивања
    
    Ова наредба улази у подешавање или својство ради његовог уређивања.
    
    Примери: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses

en: remove <setting>[.<prop>]  :: remove setting or reset property value
    
    This command removes an entire setting from the connection, or if a property
    is given, resets that property to the default value.
    
    Examples: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu
sr: remove <подешавање>[.<својство>]  :: уклоните подешавање или ресетујте вредност својства
    
    Ова наредба уклања читаво подешавање из везе, или ако је дато својство,
    враћа то својство на подразумевану вредност.
    
    Примери: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu

en: set [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    
    This command sets property value.
    
    Example: nmcli> set con.id My connection
sr: set [<подешавање>.<својство> <вредност>]  :: поставите вредност својства
    
    Ова наредба поставља вредност својства.
    
    Пример: nmcli> set con.id Моја веза

en: add [<setting>.<prop> <value>]  :: add property value
    
    This command appends property value.
    
    Example: nmcli> add ipv4.addresses 192.168.1.1/24
sr: add [<подешавање>.<својство> <вредност>]  :: додајте вредност својства
    
    Ова наредба додаје вредност својства.
    
    Пример: nmcli> add ipv4.addresses 192.168.1.1/24

en: describe [<setting>.<prop>]  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
sr: describe [<подешавање>.<својство>]  :: опишите својство
    
    Приказује опис својства. Можете погледати приручну страницу nm-settings(5) да видите сва подешавања и својства Управника мреже.

en: print [all]  :: print setting or connection values
    
    Shows current property or the whole connection.
    
    Example: nmcli ipv4> print all
sr: print [all]  :: испишите подешавање или вредности везе
    
    Приказује тренутно својство или читаву везу.
    
    Пример: nmcli ipv4> print all

en: verify [all | fix]  :: verify setting or connection validity
    
    Verifies whether the setting or connection is valid and can be saved later.
    It indicates invalid values on error. Some errors may be fixed automatically
    by 'fix' option.
    
    Examples: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify
sr: verify [all | fix]  :: проверите исправност подешавања или везе
    
    Проверава да ли је подешавање или веза исправна и да ли се може касније сачувати.
    Указује на неисправне вредности у случају грешке. Неке грешке се могу аутоматски
    исправити помоћу опције „fix“.
    
    Примери: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify

en: save [persistent|temporary]  :: save the connection
    
    Sends the connection profile to NetworkManager that either will save it
    persistently, or will only keep it in memory. 'save' without an argument
    means 'save persistent'.
    Note that once you save the profile persistently those settings are saved
    across reboot or restart. Subsequent changes can also be temporary or
    persistent, but any temporary changes will not persist across reboot or
    restart. If you want to fully remove the persistent connection, the connection
    profile must be deleted.
sr: save [persistent|temporary]  :: сачувајте везу
    
    Шаље профил везе Управнику мреже који ће га или трајно сачувати,
    или ће га само држати у меморији. „save“ без аргумента
    значи „save persistent“.
    Имајте на уму да када једном трајно сачувате профил, та подешавања су сачувана
    и након поновног покретања система. Накнадне измене такође могу бити привремене или
    трајне, али привремене измене неће опстати након поновног покретања.
    Ако желите да потпуно уклоните трајну везу, профил везе
    мора бити обрисан.

en: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: activate the connection
    
    Activates the connection.
    
    Available options:
    <ifname>    - device the connection will be activated on
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) or NSP (WiMAX) (prepend with / when <ifname> is not specified)
sr: activate [<назив_интерфејса>] [/<ap>|<nsp>]  :: активирајте везу
    
    Активира везу.
    
    Доступне опције:
    <назив_интерфејса> - уређај на којем ће веза бити активирана
    /<ap>|<nsp>        - АП (Wi-Fi) или НСП (WiMAX) (додајте / на почетак када назив_интерфејса није наведен)

en: back  :: go to upper menu level
sr: back  :: идите на горњи ниво менија

en: help/? [<command>]  :: help for the nmcli commands
sr: help/? [<наредба>]  :: помоћ за nmcli наредбе

en: nmcli [<conf-option> <value>]  :: nmcli configuration
    
    Configures nmcli. The following options are available:
    status-line yes | no          [default: no]
    save-confirmation yes | no    [default: yes]
    show-secrets yes | no         [default: no]
    prompt-color <color> | <0-8>  [default: 0]
    %s
    Examples: nmcli> nmcli status-line yes
              nmcli> nmcli save-confirmation no
              nmcli> nmcli prompt-color 3
sr: nmcli [<опција_подешавања> <вредност>]  :: nmcli подешавање
    
    Подешава nmcli. Доступне су следеће опције:
    status-line yes | no          [подразумевано: no]
    save-confirmation yes | no    [подразумевано: yes]
    show-secrets yes | no         [подразумевано: no]
    prompt-color <боја> | <0-8>   [подразумевано: 0]
    %s
    Примери: nmcli> nmcli status-line yes
              nmcli> nmcli save-confirmation no
              nmcli> nmcli prompt-color 3

en: quit  :: exit nmcli
    
    This command exits nmcli. When the connection being edited is not saved, the user is asked to confirm the action.
sr: quit  :: изађите из nmcli-ја
    
    Ова наредба затвара nmcli. Када веза која се уређује није сачувана, од корисника се тражи да потврди радњу.

en: Unknown command: '%s'
sr: Непозната наредба: „%s“

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Property menu ]---
    set      [<value>]               :: set new value
    add      [<value>]               :: add new option to the property
    change                           :: change current value
    remove   [<index> | <option>]    :: delete the value
    describe                         :: describe property
    print    [setting | connection]  :: print property (setting/connection) value(s)
    back                             :: go to upper level
    help/?   [<command>]             :: print this help or command description
    quit                             :: exit nmcli
sr: ---[ Мени својства ]---
    set      [<вредност>]            :: поставите нову вредност
    add      [<вредност>]            :: додајте нову опцију својству
    change                           :: измените тренутну вредност
    remove   [<индекс> | <опција>]   :: обришите вредност
    describe                         :: опишите својство
    print    [setting | connection]  :: испишите вредност(и) својства (подешавање/веза)
    back                             :: идите на горњи ниво
    help/?   [<наредба>]             :: испишите ову помоћ или опис наредбе
    quit                             :: изађите из nmcli-ја

en: set [<value>]  :: set new value
    
    This command sets provided <value> to this property
sr: set [<вредност>]  :: поставите нову вредност
    
    Ова наредба поставља достављену <вредност> овом својству

en: add [<value>]  :: append new value to the property
    
    This command adds provided <value> to this property, if the property is of a container type. For single-valued properties the property value is replaced (same as 'set').
sr: add [<вредност>]  :: додајте нову вредност својству
    
    Ова наредба додаје достављену <вредност> овом својству, ако је својство врсте садржаоца. За својства са једном вредношћу, вредност својства се замењује (исто као „set“).

en: change  :: change current value
    
    Displays current value and allows editing it.
sr: change  :: измените тренутну вредност
    
    Приказује тренутну вредност и омогућава њено уређивање.

en: remove [<value>|<index>|<option name>]  :: delete the value
    
    Removes the property value. For single-valued properties, this sets the
    property back to its default value. For container-type properties, this removes
    all the values of that property or you can specify an argument to remove just
    a single item or option. The argument is either a value or index of the item to
    remove, or an option name (for properties with named options).
    
    Examples: nmcli ipv4.dns> remove 8.8.8.8
              nmcli ipv4.dns> remove 2
              nmcli bond.options> remove downdelay
sr: remove [<вредност>|<индекс>|<назив_опције>]  :: обришите вредност
    
    Уклања вредност својства. За својства са једном вредношћу, ово враћа
    својство на његову подразумевану вредност. За својства врсте садржаоца, ово уклања
    све вредности тог својства или можете навести аргумент за уклањање само
    појединачне ставке или опције. Аргумент је или вредност или индекс ставке за
    уклањање, или назив опције (за својства са именованим опцијама).
    
    Примери: nmcli ipv4.dns> remove 8.8.8.8
              nmcli ipv4.dns> remove 2
              nmcli bond.options> remove downdelay

en: describe  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
sr: describe  :: опишите својство
    
    Приказује опис својства. Можете погледати приручну страницу nm-settings(5) да видите сва подешавања и својства Управника мреже.

en: print [property|setting|connection]  :: print property (setting, connection) value(s)
    
    Shows property value. Providing an argument you can also display values for the whole setting or connection.
sr: print [property|setting|connection]  :: испишите вредност(и) својства (подешавање, веза)
    
    Приказује вредност својства. Достављањем аргумента можете такође приказати вредности за читаво подешавање или везу.

en: help/? [<command>]  :: help for nmcli commands
sr: help/? [<наредба>]  :: помоћ за nmcli наредбе

en: Error: Connection activation failed.
sr: Грешка: Активирање везе није успело.

note: TRANSLATORS: status line in nmcli connection editor
en: [ Type: %s | Name: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Temp: %s ]
sr: [ Врста: %s | Назив: %s | УУИД: %s | Измењено: %s | Привр: %s ]

en: The connection is not saved. Do you really want to quit? %s
sr: Веза није сачувана. Да ли заиста желите да изађете? %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' in the main menu to restore it.
sr: Профил везе је уклоњен са другог клијента. Можете откуцати „save“ у главном менију да га повратите.

en: Allowed values for '%s' property: %s
sr: Дозвољене вредности за својство „%s“: %s

en: Enter '%s' value:
sr: Унесите вредност за „%s“:

en: Error: failed to set '%s' property: %s
sr: Грешка: нисам успео да поставим својство „%s“: %s

en: Edit '%s' value:
sr: Уредите вредност за „%s“:

en: Error: %s
sr: Грешка: %s

en: Unknown command argument: '%s'
sr: Непознат аргумент наредбе: „%s“

en: Available settings: %s
sr: Доступна подешавања: %s

en: Error: invalid setting name; %s
sr: Грешка: неисправан назив подешавања; %s

en: Available properties: %s
sr: Доступна својства: %s

en: Error: property %s
sr: Грешка: својство %s

en: Saving the connection with 'autoconnect=yes'. That might result in an immediate activation of the connection.
    Do you still want to save? %s
sr: Чување везе са „autoconnect=yes“. То може довести до тренутног активирања везе.
    Да ли и даље желите да сачувате? %s

en: You may edit the following settings: %s
sr: Можете уређивати следећа подешавања: %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' to restore it.
sr: Профил везе је уклоњен са другог клијента. Можете откуцати „save“ да га повратите.

en: Error: no setting selected; valid are [%s]
sr: Грешка: није изабрано подешавање; исправна су [%s]

en: use 'goto <setting>' first, or 'set <setting>.<property>'
sr: прво користите „goto <подешавање>“ или „set <подешавање>.<својство>“

en: Error: invalid setting argument '%s'; valid are [%s]
sr: Грешка: неисправан аргумент подешавања „%s“; исправни су [%s]

en: Error: missing setting for '%s' property
sr: Грешка: недостаје подешавање за својство „%s“

en: Error: invalid property: %s
sr: Грешка: неисправно својство: %s

en: Error: unknown setting '%s'
sr: Грешка: непознато подешавање „%s“

en: You may edit the following properties: %s
sr: Можете уређивати следећа својства: %s

en: Error: failed to remove value of '%s': %s
sr: Грешка: нисам успео да уклоним вредност „%s“: %s

en: Error: no argument given; valid are [%s]
sr: Грешка: није дат аргумент; исправни су [%s]

en: Setting '%s' is not present in the connection.
sr: Подешавање „%s“ није присутно у вези.

en: Error: %s properties, nor it is a setting name.
sr: Грешка: %s својства, нити је назив подешавања.

en: use 'goto <setting>' first, or 'describe <setting>.<property>'
sr: прво користите „goto <подешавање>“ или „describe <подешавање>.<својство>“

en: Error: invalid property: %s, neither a valid setting name.
sr: Грешка: неисправно својство: %s, нити исправан назив подешавања.

en: Error: unknown setting: '%s'
sr: Грешка: непознато подешавање: „%s“

en: Error: '%s' setting not present in the connection
sr: Грешка: подешавање „%s“ није присутно у вези

en: Error: invalid property: %s%s
sr: Грешка: неисправно својство: %s%s

en: , neither a valid setting name
sr: , нити исправан назив подешавања

en: Invalid verify option: %s
sr: Неисправна опција провере: %s

en: Verify setting '%s': %s
sr: Проверите подешавање „%s“: %s

en: Verify connection: %s
sr: Проверите везу: %s

en: The error cannot be fixed automatically.
sr: Грешка се не може поправити аутоматски.

en: Error: invalid argument '%s'
sr: Грешка: неисправан аргумент „%s“

en: Error: Failed to save '%s' (%s) connection: %s
sr: Грешка: нисам успео да сачувам везу „%s“ (%s): %s

en: Error: Timeout saving '%s' (%s) connection
sr: Грешка: време је истекло приликом чувања везе „%s“ (%s)

en: Connection '%s' (%s) successfully saved.
sr: Веза „%s“ (%s) је успешно сачувана.

en: Connection '%s' (%s) successfully updated.
sr: Веза „%s“ (%s) је успешно ажурирана.

en: Error: connection verification failed: %s
sr: Грешка: потврда везе није успела: %s

en: (unknown error)
sr: (непозната грешка)

en: You may try running 'verify fix' to fix errors.
sr: Можете покушати да покренете „verify fix“ да поправите грешке.

note: TRANSLATORS: do not translate 'save', leave it as it is
en: Error: connection is not saved. Type 'save' first.
sr: Грешка: веза није сачувана. Прво откуцајте „save“.

en: Error: connection is not valid: %s
sr: Грешка: веза није исправна: %s

en: Error: Cannot activate connection: %s.
sr: Грешка: не могу да активирам везу: %s.

en: Error: Failed to activate '%s' (%s) connection: %s
sr: Грешка: нисам успео да активирам везу „%s“ (%s): %s

en: Monitoring connection activation (press any key to continue)
sr: Надгледање активирања везе (притисните било који тастер да наставите)

en: Error: status-line: %s
sr: Грешка: линија стања: %s

en: Error: save-confirmation: %s
sr: Грешка: потврда чувања: %s

en: Error: show-secrets: %s
sr: Грешка: приказивање тајни: %s

en: Current nmcli configuration:
sr: Тренутна nmcli конфигурација:

en: Invalid configuration option '%s'; allowed [%s]
sr: Неисправна опција подешавања „%s“; дозвољено је [%s]

en: Error: only one of 'id', 'filename', uuid, or 'path' can be provided.
sr: Грешка: може се доставити само једно од „id“, „filename“, „uuid“ или „path“.

en: Error: Unknown connection '%s'.
sr: Грешка: Непозната веза „%s“.

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'type' argument is ignored
sr: Упозорење: уређује се постојећа веза „%s“; аргумент „type“ се занемарује

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'con-name' argument is ignored
sr: Упозорење: уређује се постојећа веза „%s“; аргумент „con-name“ се занемарује

en: Valid connection types: %s
sr: Исправне врсте веза: %s

en: Error: invalid connection type; %s
sr: Грешка: неисправна врста везе; %s

en: ===| nmcli interactive connection editor |===
sr: ===| интерактивни уређивач nmcli веза |===

en: Editing existing '%s' connection: '%s'
sr: Уређивање постојеће „%s“ везе: „%s“

en: Adding a new '%s' connection
sr: Додавање нове „%s“ везе

note: TRANSLATORS: do not translate 'help', leave it as it is
en: Type 'help' or '?' for available commands.
sr: Укуцајте „help“ или „?“ за доступне наредбе.

note: TRANSLATORS: do not translate 'print', leave it as it is
en: Type 'print' to show all the connection properties.
sr: Укуцајте „print“ да прикажете сва својства везе.

note: TRANSLATORS: do not translate 'describe', leave it as it is
en: Type 'describe [<setting>.<prop>]' for detailed property description.
sr: Укуцајте „describe [<setting>.<prop>]“ за детаљан опис својства.

en: Error: Failed to modify connection '%s': %s
sr: Грешка: Није успело мењање везе „%s“: %s

en: Connection '%s' (%s) successfully modified.
sr: Веза „%s“ (%s) је успешно измењена.

en: %s (%s) cloned as %s (%s).
sr: %s (%s) је клонирана као %s (%s).

en: New connection name:
sr: Нови назив везе:

en: Error: <new name> argument is missing.
sr: Грешка: недостаје аргумент <нови назив>.

en: Error: unknown extra argument: '%s'.
sr: Грешка: непознат додатни аргумент: „%s“.

en: Error: not all connections deleted.
sr: Грешка: нису обрисане све везе.

en: Error: Connection deletion failed: %s
sr: Грешка: Брисање везе није успело: %s

en: Error: %s.
sr: Грешка: %s.

en: Error: not all connections found.
sr: Грешка: нису пронађене све везе.

en: Error: cannot delete unknown connection(s): %s.
sr: Грешка: не могу да обришем непознату везу (везе): %s.

en: %s: connection profile changed
sr: %s: профил везе је измењен

en: %s: connection profile created
sr: %s: профил везе је направљен

en: %s: connection profile removed
sr: %s: профил везе је уклоњен

en: Error: failed to reload connections: %s.
sr: Грешка: нисам успео поново да учитам везе: %s.

en: Error: failed to load connection: %s.
sr: Грешка: нисам успео да учитам везу: %s.

en: Could not load file '%s'
sr: Не могу да учитам датотеку „%s“

en: File to import:
sr: Датотека за увоз:

en: Error: No arguments provided.
sr: Грешка: нису достављени аргументи.

en: Error: 'type' argument is required.
sr: Грешка: аргумент „type“ је обавезан.

en: Error: 'file' argument is required.
sr: Грешка: аргумент „file“ је обавезан.

en: Error: failed to find VPN plugin for %s.
sr: Грешка: нисам успео да пронађем ВПН прикључак за %s.

en: Error: failed to load VPN plugin: %s.
sr: Грешка: нисам успео да учитам ВПН прикључак: %s.

en: Error: failed to import '%s': %s.
sr: Грешка: нисам успео да увезем „%s“: %s.

en: Output file name:
sr: Назив излазне датотеке:

en: Error: the connection is not VPN.
sr: Грешка: веза није ВПН.

en: Error: failed to create temporary file %s.
sr: Грешка: нисам успео да направим привремену датотеку %s.

en: Error: failed to export '%s': %s.
sr: Грешка: нисам успео да извезем „%s“: %s.

en: Error: failed to read temporary file '%s': %s.
sr: Грешка: нисам успео да прочитам привремену датотеку „%s“: %s.

en: Error: not all connections migrated.
sr: Грешка: нису све везе пресељене.

en: Error: Connection migration failed: %s
sr: Грешка: Селидба везе није успела: %s

en: Connection '%s' (%s) successfully migrated.
sr: Веза „%s“ (%s) је успешно пресељена.

en: '--plugin' argument is missing
sr: Недостаје аргумент „--plugin“

en: Error: cannot migrate unknown connection(s): %s.
sr: Грешка: не могу да преселим непознате везе: %s.

note: define some prompts
en: Interface:
sr: Интерфејс:

en: Interface(s):
sr: Интерфејси:

en: (none)
sr: (ништа)

en: <invisible> | %s
sr: <невидљиво> | %s

en: <invisible>
sr: <невидљиво>

en: Usage: nmcli device { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<ifname>]
    
      set [ifname] <ifname> [autoconnect yes|no] [managed [--permanent|--permanent-only] yes|no|up|down|reset]
    
      connect <ifname>
    
      reapply <ifname>
    
      modify <ifname> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      disconnect <ifname> ...
    
      delete <ifname> ...
    
      monitor <ifname> ...
    
      wifi [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                             [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>] [band a|bg|6GHz] [channel <channel>] [password <password>]
    
      wifi rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
      wifi show-password [ifname <ifname>]
    
      lldp [list [ifname <ifname>]]
sr: Употреба: nmcli device { НАРЕДБА | help }
    
    НАРЕДБА := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<назив_интерфејса>]
    
      set [ifname] <назив_интерфејса> [autoconnect yes|no] [managed [--permanent|--permanent-only] yes|no|up|down|reset]
    
      connect <назив_интерфејса>
    
      reapply <назив_интерфејса>
    
      modify <назив_интерфејса> ([+|-]<поставка>.<својство> <вредност>)+
    
      disconnect <назив_интерфејса> ...
    
      delete <назив_интерфејса> ...
    
      monitor <назив_интерфејса> ...
    
      wifi [list [ifname <назив_интерфејса>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <лозинка>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <назив_интерфејса>]
                             [bssid <BSSID>] [name <назив>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <назив_интерфејса>] [con-name <назив>] [ssid <SSID>] [band a|bg|6GHz] [channel <канал>] [password <лозинка>]
    
      wifi rescan [ifname <назив_интерфејса>] [[ssid <SSID за скенирање>] ...]
    
      wifi show-password [ifname <назив_интерфејса>]
    
      lldp [list [ifname <назив_интерфејса>]]

en: Usage: nmcli device status { help }
    
    Show status for all devices.
    By default, the following columns are shown:
     DEVICE     - interface name
     TYPE       - device type
     STATE      - device state
     CONNECTION - connection activated on device (if any)
    Displayed columns can be changed using '--fields' global option. 'status' is
    the default command, which means 'nmcli device' calls 'nmcli device status'.
sr: Употреба: nmcli device status { help }
    
    Приказује стање за све уређаје.
    Подразумевано се приказују следеће колоне:
     DEVICE     - назив уређаја
     TYPE       - врста уређаја
     STATE      - стање уређаја
     CONNECTION - веза покренута на уређају (ако постоји)
    Приказане колоне се могу изменити помоћу опште опције „--fields“. „status“ је
    подразумевана наредба, што значи да „nmcli device“ позива „nmcli device status“.

en: Usage: nmcli device show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Show details of device(s).
    The command lists details for all devices, or for a given device.
sr: Употреба: nmcli device show { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [<назив_интерфејса>]
    
    Приказује појединости уређаја.
    Наредба набраја појединости за све уређаје, или за задати уређај.

en: Usage: nmcli device connect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Connect the device.
    NetworkManager will try to find a suitable connection that will be activated.
    It will also consider connections that are not set to auto-connect.
sr: Употреба: nmcli device connect { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := <назив_интерфејса>
    
    Повезује уређај.
    Управник мреже ће покушати да пронађе одговарајућу везу која ће бити покренута.
    Такође ће размотрити везе које нису подешене на самоповезивање.

en: Usage: nmcli device reapply { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Attempts to update device with changes to the currently active connection
    made since it was last applied.
sr: Употреба: nmcli device reapply { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := <назив_интерфејса>
    
    Покушава да ажурира уређај изменама тренутно активне везе
    насталим од када је последњи пут примењена.

en: Usage: nmcli device modify { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
    Modify one or more properties that are currently active on the device without modifying
    the connection profile. The changes have immediate effect. For multi-valued
    properties you can use optional '+' or '-' prefix to the property name.
    The '+' sign allows appending items instead of overwriting the whole value.
    The '-' sign allows removing selected items instead of the whole value.
    
    Examples:
    nmcli dev mod em1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli dev mod em1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli dev mod em1 -ipv4.dns 1
    nmcli dev mod em1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
sr: Употреба: nmcli device modify { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := <назив_интерфејса> ([+|-]<поставка>.<својство> <вредност>)+
    
    Мења једно или више својстава која су тренутно активна на уређају без мењања
    профила везе. Измене имају тренутно дејство. За вишевредносна
    својства можете користити необавезни префикс „+“ или „-“ уз назив својства.
    Знак „+“ омогућава додавање ставки уместо преписивања целе вредности.
    Знак „-“ омогућава уклањање изабраних ставки уместо целе вредности.
    
    Примери:
    nmcli dev mod em1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli dev mod em1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli dev mod em1 -ipv4.dns 1
    nmcli dev mod em1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"

en: Usage: nmcli device disconnect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Disconnect devices.
    The command disconnects the device and prevents it from auto-activating
    further connections without user/manual intervention.
sr: Начин коришћења: nmcli device disconnect { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := <ifname> ...
    
    Прекида везу уређаја.
    Наредба прекида везу уређаја и спречава га да самостално активира
    даље везе без интервенције корисника/ручно.

en: Usage: nmcli device delete { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Delete the software devices.
    The command removes the interfaces. It only works for software devices
    (like bonds, bridges, etc.). Hardware devices cannot be deleted by the
    command.
sr: Начин коришћења: nmcli device delete { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := <ifname> ...
    
    Брише софтверске уређаје.
    Наредба уклања интерфејсе. Ради само за софтверске уређаје
    (као што су спојеви, мостови, итд.). Хардверски уређаји се не могу обрисати
    овом наредбом.

en: Usage: nmcli device set { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := DEVICE { PROPERTY [ PROPERTY ... ] }
    DEVICE    := [ifname] <ifname> 
    PROPERTY  := { autoconnect { yes | no } |
                 { managed [--permanent | --permanent-only] { yes | no | up | down | reset }
    
    Modify device properties.
sr: Начин коришћења: nmcli device set { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := УРЕЂАЈ { СВОЈСТВО [ СВОЈСТВО ... ] }
    УРЕЂАЈ    := [ifname] <ifname> 
    СВОЈСТВО  := { autoconnect { yes | no } |
                 { managed [--permanent | --permanent-only] { yes | no | up | down | reset }
    
    Мења својства уређаја.

en: Usage: nmcli device monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>] ...
    
    Monitor device activity.
    This command prints a line whenever the specified devices change state.
    Monitors all devices in case no interface is specified.
sr: Начин коришћења: nmcli device monitor { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [<ifname>] ...
    
    Прати активност уређаја.
    Ова наредба исписује ред кад год наведени уређаји промене стање.
    Прати све уређаје у случају да није наведен интерфејс.

en: Usage: nmcli device wifi { ARGUMENTS | help }
    
    Perform operation on Wi-Fi devices.
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
    List available Wi-Fi access points. The 'ifname' and 'bssid' options can be
    used to list APs for a particular interface, or with a specific BSSID. The
    --rescan flag tells whether a new Wi-Fi scan should be triggered.
    
    ARGUMENTS := connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                         [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
    Connect to a Wi-Fi network specified by SSID or BSSID. The command finds a
    matching connection or creates one and then activates it on a device. This
    is a command-line counterpart of clicking an SSID in a GUI client. If a
    connection for the network already exists, it is possible to bring up the
    existing profile as follows: nmcli con up id <name>. Note that only open,
    WEP and WPA-PSK networks are supported if no previous connection exists.
    It is also assumed that IP configuration is obtained via DHCP.
    
    ARGUMENTS := hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>]
                         [band a|bg|6GHz] [channel <channel>] [password <password>]
    
    Create a Wi-Fi hotspot. Use 'connection down' or 'device disconnect'
    to stop the hotspot.
    Parameters of the hotspot can be influenced by the optional parameters:
    ifname - Wi-Fi device to use
    con-name - name of the created hotspot connection profile
    ssid - SSID of the hotspot
    band - Wi-Fi band to use
    channel - Wi-Fi channel to use
    password - password to use for the hotspot
    
    ARGUMENTS := rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
    Request that NetworkManager immediately re-scan for available access points.
    NetworkManager scans Wi-Fi networks periodically, but in some cases it might
    be useful to start scanning manually. 'ssid' allows scanning for a specific
    SSID, which is useful for APs with hidden SSIDs. More 'ssid' parameters can be
    given. Note that this command does not show the APs,
    use 'nmcli device wifi list' for that.
sr: Употреба: nmcli device wifi { АРГУМЕНТИ | help }\
    \
    Извршите радњу на бежичним уређајима.\
    \
    АРГУМЕНТИ := [list [ifname <назив_прочеља>] [bssid <БССИД>] [--rescan yes|no|auto]]\
    \
    Излистајте доступне бежичне тачке приступа. Опције „ifname“ и „bssid“ се могу\
    користити за листање тачака приступа за одређено прочеље, или са специфичним БССИД-ом. Ознака\
    --rescan говори да ли треба покренути ново скенирање бежичних мрежа.\
    \
    АРГУМЕНТИ := connect <(Б)ССИД> [password <лозинка>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <назив_прочеља>]\
                         [bssid <БССИД>] [name <назив>] [private yes|no] [hidden yes|no]\
    \
    Повежите се на бежичну мрежу наведену путем ССИД-а или БССИД-а. Наредба проналази\
    одговарајућу везу или је ствара и затим је активира на уређају. Ово је\
    пандан наредбене линије кликтању на ССИД у графичком клијенту. Ако\
    веза за мрежу већ постоји, могуће је покренути постојећи профил на следећи\
    начин: nmcli con up id <назив>. Имајте на уму да су само отворене, ВЕП и\
    ВПА-ПСК мреже подржане ако претходна веза не постоји. Такође се\
    претпоставља да се ИП подешавање добија преко ДХЦП-а.\
    \
    АРГУМЕНТИ := hotspot [ifname <назив_прочеља>] [con-name <назив>] [ssid <ССИД>]\
                         [band a|bg|6GHz] [channel <канал>] [password <лозинка>]\
    \
    Направите бежичну врућу тачку. Користите „connection down“ или „device disconnect“\
    за заустављање вруће тачке.\
    На параметре вруће тачке могу утицати необавезни параметри:\
    ifname — бежични уређај за коришћење\
    con-name — назив створеног профила везе вруће тачке\
    ssid — ССИД вруће тачке\
    band — бежични опсег за коришћење\
    channel — бежични канал за коришћење\
    password — лозинка за врућу тачку\
    \
    АРГУМЕНТИ := rescan [ifname <назив_прочеља>] [[ssid <ССИД за скенирање>] ...]\
    \
    Захтевајте да NetworkManager одмах поново прегледа доступне тачке приступа.\
    NetworkManager повремено скенира бежичне мреже, али у неким случајевима може\
    бити корисно ручно покренути скенирање. „ssid“ омогућава скенирање одређеног\
    ССИД-а, што је корисно за тачке приступа са скривеним ССИД-овима. Може се дати\
    више „ssid“ параметара. Имајте на уму да ова наредба не приказује тачке приступа,\
    за то користите „nmcli device wifi list“.\
    \

en: Usage: nmcli device lldp { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>]]
    
    List neighboring devices discovered through LLDP. The 'ifname' option can be
    used to list neighbors for a particular interface.
sr: Начин коришћења: nmcli device lldp { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [list [ifname <ifname>]]
    
    Исписује суседне уређаје откривене путем LLDP-а. Опција „ifname“ се може
    користити за исписивање суседа за одређени интерфејс.

en: Usage: nmcli device checkpoint { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--timeout <seconds>] -- COMMAND...
    
    Runs the command with a configuration checkpoint taken and asks for a
    confirmation when finished. When the confirmation is not given, the
    checkpoint is automatically restored after timeout.
sr: Начин коришћења: nmcli device checkpoint { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [--timeout <секунде>] -- НАРЕДБА...
    
    Покреће наредбу са направљеном тачком провере подешавања и тражи
    потврду када се заврши. Ако се потврда не да, тачка провере се
    самостално враћа након истека времена.

en: Error: No interface specified.
sr: Грешка: Није наведено прочеље.

en: Warning: argument '%s' is duplicated.
sr: Упозорење: аргумент „%s“ је удвостручен.

en: Error: Device '%s' not found.
sr: Грешка: уређај „%s“ није пронађен.

en: Error: not all devices found.
sr: Грешка: нису пронађени сви уређаји.

en: No interface specified
sr: Није наведен интерфејс

en: Device '%s' not found
sr: Уређај „%s“ није пронађен

en: Ad-Hoc
sr: Ад-Хок

en: Infra
sr: Инфра

en: N/A
sr: Н/Д

en: Device details
sr: Подаци о драјверу

en: Error: 'device show': %s
sr: Грешка: „device show“: %s

en: Status of devices
sr: Стање уређаја

en: Error: 'device status': %s
sr: Грешка: „device status“: %s

en: Error: Timeout %d sec expired.
sr: Грешка: Истекло је време од %d s.

en: Device '%s' successfully activated with '%s'.
sr: Уређај „%s“ је успешно активиран са „%s“.

en: Hint: "nmcli dev wifi show-password" shows the Wi-Fi name and password.
sr: Савет: „nmcli dev wifi show-password“ приказује назив и лозинку бежичне мреже.

en: Error: Connection activation failed: %s.
sr: Грешка: Покретање везе није успело: %s.

en: Error: Failed to setup a Wi-Fi hotspot: %s
sr: Грешка: Није успело подешавање бежичне вруће тачке: %s

en: Error: Failed to add/activate new connection: %s
sr: Грешка: Није успело додавање/активирање нове везе: %s

en: Error: Failed to activate connection: %s
sr: Грешка: Није успело активирање везе: %s

en: Error: Device activation failed: %s
sr: Грешка: Није успело активирање уређаја: %s

en: Error: extra argument not allowed: '%s'.
sr: Грешка: додатни аргумент није дозвољен: „%s“.

en: Device '%s' successfully disconnected.
sr: Уређај „%s“ је успешно прекинуо везу.

en: Device '%s' successfully removed.
sr: Уређај „%s“ је успешно уклоњен.

en: Error: Reapplying connection to device '%s' (%s) failed: %s
sr: Грешка: Поновна примена везе на уређај „%s“ (%s) није успела: %s

en: Connection successfully reapplied to device '%s'.
sr: Веза је успешно поново примењена на уређај „%s“.

en: Error: Reading applied connection from device '%s' (%s) failed: %s
sr: Грешка: Читање примењене везе са уређаја „%s“ (%s) није успело: %s

en: Error: not all devices disconnected.
sr: Грешка: нису сви уређаји прекинули везу.

en: Error: Device '%s' (%s) disconnecting failed: %s
sr: Грешка: Прекидање везе уређаја „%s“ (%s) није успело: %s

en: Error: not all devices deleted.
sr: Грешка: нису сви уређаји обрисани.

en: Error: Device '%s' (%s) deletion failed: %s
sr: Грешка: Брисање уређаја „%s“ (%s) није успело: %s

en: Error: set managed failed: %s.
sr: Грешка: подешавање управљања није успело: %s.

en: Error: No property specified.
sr: Грешка: није наведено својство.

en: Error: 'managed' can only be set once.
sr: Грешка: „managed“ се може подесити само једном.

en: Error: '--permanent-only' and '--permanent' cannot be used together.
sr: Грешка: „--permanent-only“ и „--permanent“ се не могу користити заједно.

en: Error: 'managed' argument is missing.
sr: Грешка: недостаје аргумент „managed“.

en: Error: 'managed': '%s' is not valid, use 'yes/no/up/down/reset'.
sr: Грешка: „managed“: „%s“ није исправно, користите „yes/no/up/down/reset“.

en: Error: 'autoconnect' argument is missing.
sr: Грешка: недостаје аргумент „autoconnect“.

en: Error: 'autoconnect' can only be set once.
sr: Грешка: „autoconnect“ се може подесити само једном.

en: Error: 'autoconnect': %s.
sr: Грешка: „autoconnect“: %s.

en: Error: property '%s' is not known.
sr: Грешка: својство „%s“ није познато.

en: %s: using connection '%s'
sr: %s: користим везу „%s“

en: %s: device created
sr: %s: уређај је направљен

en: %s: device removed
sr: %s: уређај је уклоњен

en: Wi-Fi scan list
sr: Списак претраге бежичних мрежа

en: Error: Access point with bssid '%s' not found.
sr: Грешка: приступна тачка са бссид-ом „%s“ није пронађена.

en: Error: 'device wifi': %s
sr: Грешка: „device wifi“: %s

en: Error: invalid rescan argument: '%s' not among [auto, no, yes]
sr: Грешка: неисправан аргумент поновног претраживања: „%s“ није међу [auto, no, yes]

en: Error: Device '%s' not found.
sr: Грешка: Није нађен уређај „%s“.

en: Error: Device '%s' was not recognized as a Wi-Fi device, check NetworkManager Wi-Fi plugin.
sr: Грешка: Уређај „%s“ није препознат као бежични уређај, проверите прикључак бежичне мреже за Управника мреже.

en: Error: Device '%s' is not a Wi-Fi device.
sr: Грешка: Уређај „%s“ није бежични уређај.

en: SSID or BSSID:
sr: ССИД или БССИД:

en: Error: SSID or BSSID are missing.
sr: Грешка: недостају ССИД или БССИД.

en: Error: bssid argument value '%s' is not a valid BSSID.
sr: Грешка: вредност аргумента бссид „%s“ није исправан БССИД.

en: Error: wep-key-type argument value '%s' is invalid, use 'key' or 'phrase'.
sr: Грешка: вредност аргумента wep-key-type „%s“ је неисправна, користите „key“ или „phrase“.

en: Error: %s: %s.
sr: Грешка: %s: %s.

en: Error: BSSID to connect to (%s) differs from bssid argument (%s).
sr: Грешка: БССИД за повезивање (%s) се разликује од аргумента бссид (%s).

en: Error: Parameter '%s' is neither SSID nor BSSID.
sr: Грешка: Параметар „%s“ није ни ССИД ни БССИД.

en: Error: No Wi-Fi device found.
sr: Грешка: Није пронађен бежични уређај.

en: Error: Failed to scan hidden SSID: %s.
sr: Грешка: Нисам успео да скенирам скривени ССИД: %s.

en: Error: No network with SSID '%s' found.
sr: Грешка: Није пронађена мрежа са ССИД-ом „%s“.

en: Error: No access point with BSSID '%s' found.
sr: Грешка: Није пронађена приступна тачка са БССИД-ом „%s“.

en: Error: Connection '%s' exists but properties don't match.
sr: Грешка: Веза „%s“ постоји али се својства не подударају.

en: Warning: '%s' should be SSID for hidden APs; but it looks like a BSSID.
sr: Упозорење: „%s“ треба да буде ССИД за скривене приступне тачке; али изгледа као БССИД.

en: '%s' is not valid WPA PSK
sr: „%s“ није исправан ВПА ПСК

en: '%s' is not valid WEP key (it should be 5 or 13 ASCII chars)
sr: „%s“ није исправан ВЕП кључ (треба да има 5 или 13 АСКИ знакова)

en: Hotspot password: %s
sr: Лозинка вруће тачке: %s

en: Error: ssid is too long.
sr: Грешка: ССИД је предуг.

en: Error: band argument value '%s' is invalid; use 'a', 'bg' or '6GHz'.
sr: Грешка: вредност аргумента опсега „%s“ је неисправна; користите „a“, „bg“ или „6GHz“.

en: Error: channel requires band too.
sr: Грешка: канал захтева и опсег.

en: Error: channel '%s' not valid for band '%s'.
sr: Грешка: канал „%s“ није исправан за опсег „%s“.

en: Error: Device '%s' supports neither AP nor Ad-Hoc mode.
sr: Грешка: уређај „%s“ не подржава ни АП ни ад-хок режим.

en: Error: Invalid 'password': %s.
sr: Грешка: неисправна „лозинка“: %s.

en: Error: '%s' cannot repeat.
sr: Грешка: „%s“ не може да се понавља.

en: Security
sr: Безбедност

en: None
sr: Ништа

note: Main header name
en: Device LLDP neighbors
sr: ЛЛДП суседи уређаја

en: Error: 'device lldp list': %s
sr: Грешка: „device lldp list“: %s

en: Checkpoint was removed.
sr: Тачка провере је уклоњена.

note: The command is done, we're in the confirmation prompt.
en: No
sr: Не

en: Error: Destroying a checkpoint failed: %s
sr: Грешка: Уништавање тачке провере није успело: %s

en: Yes
sr: Да

en: Error: Creating a checkpoint failed: %s
sr: Грешка: Стварање тачке провере није успело: %s

en: Error: %s
sr: Грешка: %s

en: Error: '%s' is not a valid timeout.
sr: Грешка: „%s“ није исправно време истека.

en: Error: Expected a command to run after '--'
sr: Грешка: Очекивана је наредба за извршавање након „--“

en: network off
sr: мрежа је искључена

en: connecting
sr: повезује се

en: connected (local only)
sr: повезано (само локално)

en: connected (site only)
sr: повезано (само сајт)

en: disconnecting
sr: прекидање везе

en: auth
sr: потврда идентитета

en: running
sr: покренут

en: starting
sr: покретање

en: started
sr: покренуто

en: missing
sr: недостаје

en: enabled
sr: омогућен

en: disabled
sr: онемогућен

en: Usage: nmcli general { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { status | hostname | permissions | logging | reload }
    
      status
    
      hostname [<hostname>]
    
      permissions
    
      logging [level <log level>] [domains <log domains>]
    
      reload [<flags>]
sr: Употреба: nmcli general { НАРЕДБА | help }
    
    НАРЕДБА := { status | hostname | permissions | logging | reload }
    
      status
    
      hostname [<назив_домаћина>]
    
      permissions
    
      logging [level <ниво_дневника>] [domains <домени_дневника>]
    
      reload [<заставице>]

en: Usage: nmcli general status { help }
    
    Show overall status of NetworkManager.
    'status' is the default action, which means 'nmcli gen' calls 'nmcli gen status'
sr: Употреба: nmcli general status { help }
    
    Приказује опште стање Управника мреже.
    „status“ је подразумевана радња, што значи да „nmcli gen“ позива „nmcli gen status“

en: Usage: nmcli general hostname { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<hostname>]
    
    Get or change persistent system hostname.
    With no arguments, this prints currently configured hostname. When you pass
    a hostname, NetworkManager will set it as the new persistent system hostname.
sr: Употреба: nmcli general hostname { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [<назив_домаћина>]
    
    Добавља или мења трајни назив домаћина система.
    Без аргумената, ово исписује тренутно подешени назив домаћина. Када проследите
    назив домаћина, Управник мреже ће га поставити као нови трајни назив домаћина система.

en: Usage: nmcli general permissions { help }
    
    Show caller permissions for authenticated operations.
sr: Употреба: nmcli general permissions { help }
    
    Приказује овлашћења позиваоца за потврђене операције.

en: Usage: nmcli general reload { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<flag>[,<flag>...]]
    
    Reload NetworkManager's configuration and perform certain updates, like
    flushing caches or rewriting external state to disk. This is similar to
    sending SIGHUP to NetworkManager but it allows for more fine-grained
    control over what to reload through the flags argument. It also allows
    non-root access via PolicyKit and contrary to signals it is synchronous.
    
    Available flags are:
    
      'conf'        Reload the NetworkManager.conf configuration from
                    disk. Note that this does not include connections, which
                    can be reloaded through 'nmcli connection reload' instead.
    
      'dns-rc'      Update DNS configuration, which usually involves writing
                    /etc/resolv.conf anew. This is equivalent to sending the
                    SIGUSR1 signal to the NetworkManager process.
    
      'dns-full'    Restart the DNS plugin. This is for example useful when
                    using dnsmasq plugin, which uses additional configuration
                    in /etc/NetworkManager/dnsmasq.d. If you edit those files,
                    you can restart the DNS plugin. This action shortly
                    interrupts name resolution.
    
    With no flags, everything that is supported is reloaded, which is
    identical to sending a SIGHUP.
sr: Употреба: nmcli general reload { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [<заставица>[,<заставица>...]]
    
    Поново учитава подешавања Управника мреже и извршава одређена ажурирања, као што су
    чишћење остава или поновно записивање спољног стања на диск. Ово је слично
    слању сигнала SIGHUP Управнику мреже, али омогућава прецизнију
    контролу над тим шта треба поново учитати преко аргумента заставица. Такође омогућава
    приступ кориснику који није администратор (non-root) преко PolicyKit-а и за разлику од сигнала, ово је синхроно.
    
    Доступне заставице су:
    
      'conf'        Поново учитава подешавање NetworkManager.conf са
                    диска. Имајте на уму да ово не укључује везе, које
                    се могу поново учитати преко „nmcli connection reload“.
    
      'dns-rc'      Ажурира ДНС подешавање, што обично подразумева поновно
                    записивање /etc/resolv.conf. Ово је еквивалентно слању
                    сигнала SIGUSR1 процесу Управника мреже.
    
      'dns-full'    Поново покреће ДНС прикључак. Ово је на пример корисно када
                    се користи dnsmasq прикључак, који користи додатна подешавања
                    у /etc/NetworkManager/dnsmasq.d. Ако уређујете те датотеке,
                    можете поново покренути ДНС прикључак. Ова радња накратко
                    прекида разрешавање назива.
    
    Без заставица, поново се учитава све што је подржано, што је
    идентично слању сигнала SIGHUP.

en: Usage: nmcli general logging { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [level <log level>] [domains <log domains>]
    
    Get or change NetworkManager logging level and domains.
    Without any argument current logging level and domains are shown. In order to
    change logging state, provide level and/or domain. Please refer to the man page
    for the list of possible logging domains.
sr: Употреба: nmcli general logging { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [level <ниво_дневника>] [domains <домени_дневника>]
    
    Добавља или мења ниво и домене записивања Управника мреже.
    Без икаквог аргумента приказују се тренутни ниво и домени записивања. Да бисте
    променили стање записивања, наведите ниво и/или домен. Погледајте мануал страницу
    за списак могућих домена записивања.

en: Usage: nmcli networking { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]
sr: Употреба: nmcli networking { НАРЕДБА | help }
    
    НАРЕДБА := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]

en: Usage: nmcli networking on { help }
    
    Switch networking on.
sr: Употреба: nmcli networking on { help }
    
    Укључује умрежавање.

en: Usage: nmcli networking off { help }
    
    Switch networking off.
sr: Употреба: nmcli networking off { help }
    
    Искључује умрежавање.

en: Usage: nmcli networking connectivity { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [check]
    
    Get network connectivity state.
    The optional 'check' argument makes NetworkManager re-check the connectivity.
sr: Употреба: nmcli networking connectivity { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [check]
    
    Добавља стање мрежне повезивости.
    Опциони аргумент „check“ приморава Управника мреже да поново провери повезивост.

en: Usage: nmcli radio { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]
sr: Употреба: nmcli nm { НАРЕДБА | help }
    
      НАРЕДБА := { status | enable| sleep | wifi | wwan }
    
      status
      enable [true|false]
      sleep [true|false]
      wifi [on|off]
      wwan [on|off]

en: Usage: nmcli radio all { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of all radio switches, or turn them on/off.
sr: Употреба: nmcli radio all { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [on | off]
    
    Добавља статус свих радио прекидача или их укључује/искључује.

en: Usage: nmcli radio wifi { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of Wi-Fi radio switch, or turn it on/off.
sr: Употреба: nmcli radio wifi { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [on | off]
    
    Добавља статус радио прекидача бежичне мреже или га укључује/искључује.

en: Usage: nmcli radio wwan { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of mobile broadband radio switch, or turn it on/off.
sr: Употреба: nmcli radio wwan { АРГУМЕНТИ | help }
    
    АРГУМЕНТИ := [on | off]
    
    Добавља статус мобилног широкопојасног радио прекидача или га укључује/искључује.

en: Usage: nmcli monitor
    
    Monitor NetworkManager changes.
    Prints a line whenever a change occurs in NetworkManager
sr: Употреба: nmcli monitor
    
    Прати измене Управника мреже.
    Исписује ред кад год дође до измене у Управнику мреже

en: NetworkManager status
sr: Стање Управника мреже

en: Error: only these fields are allowed: %s
sr: Грешка: само ова поља су дозвољена: %s

note: NetworkManager quit while we were waiting.
en: NetworkManager is not running.
sr: Управљач мреже није покренут.

en: NetworkManager permissions
sr: Стање Управника мреже

en: Error: 'general permissions': %s
sr: Грешка: „general permissions“: %s

en: Error: failed to reload: %s
sr: Грешка: нисам успео да поново учитам: %s

en: Error: invalid reload flag '%s'. Allowed flags are: %s
sr: Грешка: неисправна заставица за поновно учитавање „%s“. Дозвољене заставице су: %s

en: Error: extra argument '%s'
sr: Грешка: вишак аргумента „%s“

en: NetworkManager logging
sr: Бележење Управника мреже

en: Error: 'general logging': %s
sr: Грешка: „опште бележење“: %s

en: Error: failed to set logging: %s
sr: Грешка: подешавање бележења није успело: %s

en: Error: '%s' argument is missing.
sr: Грешка: недостаје аргумент „%s“.

en: Error: failed to set hostname: %s
sr: Грешка: подешавање назива домаћина није успело: %s

en: Error: '--fields' value '%s' is not valid here (allowed field: %s)
sr: Грешка: вредност „--fields“ „%s“ није исправна овде (дозвољено поље: %s)

en: Error: invalid '%s' argument: '%s' (use on/off).
sr: Грешка: неисправан „%s“ аргумент: „%s“ (користите on/off).

en: Error: failed to set networking: %s
sr: Грешка: подешавање умрежавања није успело: %s

note: no arguments -> get current state
en: Connectivity
sr: Повезивост

en: Error: 'networking' command '%s' is not valid.
sr: Грешка: наредба „networking“ „%s“ није исправна.

en: Networking
sr: Умрежавање

note: no argument, show all radio switches
en: Radio switches
sr: Радио прекидачи

en: Error: failed to set Wi-Fi radio: %s
sr: Грешка: подешавање бежичног радија није успело: %s

note: no argument, show current Wi-Fi state
en: Wi-Fi radio switch
sr: Бежични радио прекидач

note: no argument, show current WWAN (mobile broadband) state
en: WWAN radio switch
sr: WWAN радио прекидач

en: NetworkManager is running
sr: Управник мреже је покренут

en: NetworkManager is stopped
sr: Управник мреже је заустављен

en: Hostname set to '%s'
sr: Назив домаћина је постављен на „%s“

en: '%s' is now the primary connection
sr: „%s“ је сада примарна веза

en: There's no primary connection
sr: Нема примарне везе

en: Connectivity is now '%s'
sr: Повезивост је сада „%s“

en: Networkmanager is now in the '%s' state
sr: Управник мреже је сада у стању „%s“

en: connection available
sr: веза је доступна

en: connections available
sr: везе су доступне

en: autoconnect
sr: самоповезивање

en: fw missing
sr: недостаје фирмвер

en: plugin missing
sr: недостаје прикључак

en: sw disabled
sr: софтверски онемогућено

en: hw disabled
sr: хардверски онемогућено

en: sw
sr: софтверски

en: hw
sr: хардверски

en: sriov
sr: сри-ов

en: iface
sr: ифејс

en: port
sr: прикључак

en: mtu
sr: мту

en: controller
sr: повезивање није успело

en: VPN
sr: ВПН

en: ip4 default
sr: ip4 подразумевано

en: ip6 default
sr: ip6 подразумевано

en: %s VPN connection
sr: %s ВПН веза

[ctx: nmcli-overview]
en: %s: %s to %s
sr: %s: %s до %s

[ctx: nmcli-overview]
en: %s: %s
sr: nmcli-преглед:%s: %s

en: Use "nmcli device show" to get complete information about known devices and
    "nmcli connection show" to get an overview on active connection profiles.
    
    Consult nmcli(1) and nmcli-examples(7) manual pages for complete usage details.
sr: Користите „nmcli device show“ да добијете потпуне информације о познатим уређајима и
    „nmcli connection show“ да добијете преглед активних профила веза.
    
    Погледајте nmcli(1) и nmcli-examples(7) приручнике за потпуне детаље о коришћењу.

en: Error: 'monitor' command '%s' is not valid.
sr: Грешка: „con“ наредба „%s“ није исправна.

en: Usage: nmcli [OPTIONS] OBJECT { COMMAND | help }
    
    OPTIONS
      -a, --ask                                ask for missing parameters
      -c, --colors auto|yes|no                 whether to use colors in output
      -e, --escape yes|no                      escape columns separators in values
      -f, --fields <field,...>|all|common      specify fields to output
      -g, --get-values <field,...>|all|common  shortcut for -m tabular -t -f
      -h, --help                               print this help
      -m, --mode tabular|multiline             output mode
      -o, --overview                           overview mode
      -p, --pretty                             pretty output
      -s, --show-secrets                       allow displaying passwords
      -t, --terse                              terse output
      -v, --version                            show program version
      -w, --wait <seconds>                     set timeout waiting for finishing operations
    
    OBJECT
      g[eneral]       NetworkManager's general status and operations
      n[etworking]    overall networking control
      r[adio]         NetworkManager radio switches
      c[onnection]    NetworkManager's connections
      d[evice]        devices managed by NetworkManager
      a[gent]         NetworkManager secret agent or polkit agent
      m[onitor]       monitor NetworkManager changes
sr: Употреба: %s [ОПЦИЈЕ] ОБЈЕКАТ { НАРЕДБА | help }
    
    ОПЦИЈЕ
      -t[erse]                                   сажет испис
      -p[retty]                                  уређен испис
      -m[ode] tabular|multiline                  режим исписа
      -f[ields] <field1,field2,...>|all|common   одређује поља за испис
      -e[scape] yes|no                           не додаје раздвојнике колона у вредностима
      -v[ersion]                                 исписује издање програма
      -h[elp]                                    исписује ову помоћ
    
    ОБЈЕКАТ
      nm          стање Управника везама
      con         везе Управника везама
      dev         уређаји Управника мрежама

en: Error: missing argument for '%s' option.
sr: Грешка: недостаје аргумент уз опцију „%s“.

en: Unexpected end of file following '%s'
sr: Неочекивани крај датотеке након „%s“

en: Expected whitespace following '%s'
sr: Очекиван је размак након „%s“

en: Expected a value for '%s'
sr: Очекивана је вредност за „%s“

en: Expected a line break following '%s'
sr: Очекиван је прелом реда након „%s“

en: Error: Option '--terse' is specified the second time.
sr: Грешка: Опција „--terse“ је задата по други пут.

en: Error: Option '--terse' is mutually exclusive with '--pretty'.
sr: Грешка: Опције „--terse“ и „--pretty“ се међусобно искључују.

en: Error: Option '--pretty' is specified the second time.
sr: Грешка: Опција „--pretty“ је задата по други пут.

en: Error: Option '--pretty' is mutually exclusive with '--terse'.
sr: Грешка: Опције „--pretty“ и „--terse“ се међусобно искључују.

en: Error: '%s' is not a valid argument for '%s' option.
sr: Грешка: „%s“ није исправан аргумент за опцију „%s“.

en: Error: '%s' is not valid argument for '%s' option.
sr: Грешка: „%s“ није исправан аргумент за опцију „%s“.

en: nmcli tool, version %s
sr: nmcli алат, издање %s

en: Error: Option '%s' is unknown, try 'nmcli -help'.
sr: Грешка: Опција „%s“ је непозната, пробајте „nmcli -help“.

en: Error: nmcli terminated by signal %s (%d)
sr: Грешка: nmcli је прекинут сигналом %s (%d)

en: Success
sr: Успешно

en: Error: polkit agent failed: %s
sr: Грешка: полкит агент није успео: %s

en: Warning: polkit agent initialization failed: %s
sr: Упозорење: покретање polkit агента није успело: %s

en: Do you also want to set '%s' to '%s'? [yes]:
sr: Да ли такође желите да поставите „%s“ на „%s“? [да]:

en: Do you also want to clear '%s'? [yes]:
sr: Да ли такође желите да очистите „%s“? [да]:

en: Warning: %s.%s set to '%s', but it might be ignored in infrastructure mode
sr: Упозорење: %s.%s је постављено на „%s“, али може бити занемарено у инфраструктурном режиму

en: Warning: setting %s.%s requires removing ipv4 and ipv6 settings
sr: Упозорење: подешавање %s.%s захтева уклањање ipv4 и ipv6 поставки

en: Do you want to remove them? [yes]
sr: Да ли желите да их уклоните? [да]

en: Warning: %s is not an UUID of any existing connection profile
sr: Упозорење: %s није УУИД ниједног постојећег профила везе

en: '%s' is not a VPN connection profile
sr: „%s“ није профил ВПН везе

en: '%s' is not a name of any existing profile
sr: „%s“ није назив ниједног постојећег профила

en: Warning: %s
sr: Упозорење: %s

en: Info: %s
sr: Инфо: %s

en: don't know how to get the property value
sr: не знам како да добијем вредност својства

en: the property can't be changed
sr: својство се не може изменити

en: [NM property description]
sr: [Опис NM својства]

en: [nmcli specific description]
sr: [nmcli специфичан опис]

en: Error: Argument '%s' was expected, but '%s' provided.
sr: Грешка: аргумент „%s“ је очекиван, али је достављен „%s“.

en: Error: Unexpected argument '%s'
sr: Грешка: недостаје аргумент уз опцију „%s“.

en: invalid field '%s%s%s'; no such field
sr: неисправно поље „%s%s%s“; нема таквог поља

en: invalid field '%s%s%s'; allowed fields: [%s]
sr: неисправно поље „%s%s%s“; дозвољена поља: [%s]

en: failure to select field
sr: неуспех при избору поља

en: Failed to create pager pipe: %s
sr: Нисам успео да направим спојку за пејџер: %s

en: Failed to fork pager: %s
sr: Нисам успео да разгранам пејџер: %s

en: Failed to duplicate pager pipe: %s
sr: Нисам успео да удвостручим спојку за пејџер: %s

en: Warning: nmcli (%s) and NetworkManager (%s) versions don't match. Restarting NetworkManager is advised.
sr: Упозорење: издања nmcli (%s) и NetworkManager (%s) се не подударају. Саветује се поновно покретање NetworkManager-а.

en: (unknown)
sr: (непознато)

en: Ethernet connection %d
sr: Жичана веза %d

en: Veth connection %d
sr: Veth веза %d

en: Loopback connection %d
sr: Веза затворене петље %d

en: Wi-Fi connection %d
sr: Бежична веза %d

en: InfiniBand connection %d
sr: Инфинибенд веза %d

en: Mobile broadband connection %d
sr: Мобилна широкопојасна веза %d

en: DSL
sr: ДСЛ

en: DSL connection %d
sr: ДСЛ веза %d

en: Bond connection %d
sr: Бонд веза %d

en: Bridge connection %d
sr: Мост веза %d

en: Team connection %d
sr: Тим веза %d

en: VLAN connection %d
sr: ВЛАН веза %d

en: IP tunnel
sr: ИП тунел

en: IP tunnel connection %d
sr: ИП тунел веза %d

en: MACsec connection %d
sr: MACsec веза %d

en: VPN connection %d
sr: VPN веза %d

en: WireGuard connection %d
sr: WireGuard веза %d

en: Default
sr: Подразумевано

en: Disable
sr: Грешка: Неочекивани аргумент „%s“

en: Enable
sr: Омогући

en: TLS 1.0
sr: неисправно поље „%s%s%s“; дозвољена поља: [%s]

en: TLS 1.1
sr: VPN веза %d

en: TLS 1.2
sr: [nmcli специфичан опис]

en: TLS 1.3
sr: ТЛС 1.3

en: Disable time checks
sr: Грешка: Неочекивани аргумент „%s“

en: Show expert TLS options
sr: Прикажи напредне TLS опције

en: Wpa_supplicant settings:
sr: Подешавања wpa_supplicant-а:

en: Cipher string
sr: Ниска шифарника

en: Domain
sr: Нисам успео да направим спојку пејџера: %s

en: CA cert
sr: Нисам успео да разгранам пејџер: %s

en: CA cert password
sr: Нисам успео да удвостручим спојку пејџера: %s

en: User cert
sr: Корисничко уверење

en: User cert password
sr: Лозинка корисничког уверења

en: User private key
sr: Кориснички приватни кључ

en: User privkey password
sr: Лозинка корисничког приватног кључа

en: PAP
sr: ПАП

en: MSCHAP
sr: МСЦХАП

en: MSCHAPv2
sr: МСЦХАПв2

en: MSCHAPv2 (no EAP)
sr: МСЦХАПв2 (без ЕАП-а)

en: CHAP
sr: ЦХАП

en: MD5
sr: МД5

en: GTC
sr: ГТЦ

en: Anonymous identity
sr: Анонимни идентитет

en: Inner authentication
sr: Унутрашња идентификација

en: Automatic
sr: Аутоматски

en: Version 0
sr: Издање 0

en: Version 1
sr: Издање 1

en: PEAP version
sr: ПЕАП издање

en: PWD
sr: ПВД

en: TLS
sr: ТЛС

en: TTLS
sr: ТТЛС

en: PEAP
sr: ПЕАП

en: No devices available
sr: Нема доступних уређаја

en: Select...
sr: Изабери...

en: Add
sr: Додај

en: Edit...
sr: Уреди...

en: Delete
sr: Обриши

en: Hide
sr: Сакриј

en: Show
sr: Прикажи

en: Could not create editor for connection '%s' of type '%s'.
sr: Не могу да направим уређивач за везу „%s“ врсте „%s“.

en: Could not create editor for invalid connection '%s'.
sr: Не могу да направим уређивач за неисправну везу „%s“.

en: Edit Connection
sr: Уреди везу

en: Warning: %s
sr: Упозорење: %s

en: Unable to save connection: %s
sr: Не могу да сачувам везу: %s

en: Unable to add new connection: %s
sr: Не могу да додам нову везу: %s

en: Profile name
sr: Назив профила

en: Ethernet device
sr: Жичани уређај

en: Device
sr: Уређај

note: And finally the bottom widgets
en: Automatically connect
sr: Аутоматски се повежи

en: Available to all users
sr: Доступно свим корисницима

en: Cancel
sr: Откажи

en: (default)
sr: (подразумевано)

en: bytes
sr: бајтова

en: BOND PORT
sr: ПРИКЉУЧНИК ВЕЗЕ

en: Round-robin
sr: Кружно мењање

en: Active Backup
sr: Радна резерва

en: XOR
sr: ИЛЛИ

en: Broadcast
sr: Емитовање

en: 802.3ad
sr: 802.3ад

en: Adaptive Transmit Load Balancing (tlb)
sr: Прилагодљиво уравнотежење оптерећења преноса (tlb)

en: Adaptive Load Balancing (alb)
sr: Прилагодљиво уравнотежење оптерећења (alb)

note: NB: the ordering/numbering here corresponds to NmtPageBondMonitoringMode
en: MII (recommended)
sr: МИИ (препоручено)

en: ARP
sr: АРП

en: BOND
sr: ВЕЗА

en: Ports
sr: Прикључници

en: Mode
sr: Режим

en: Primary
sr: Примарни

en: Link monitoring
sr: Надгледање везе

en: Monitoring frequency
sr: Учесталост надгледања

en: Link up delay
sr: Застој повезивања

en: Link down delay
sr: Застој развезивања

en: ARP targets
sr: АРП мете

en: Cloned MAC address
sr: Клонирана МАК адреса

en: BRIDGE PORT
sr: ПРИКЉУЧНИК МОСТА

en: Priority
sr: Важност

en: Path cost
sr: Трошак путање

en: Hairpin mode
sr: Режим укоснице

en: BRIDGE
sr: МОСТ

en: seconds
sr: секунде

en: Aging time
sr: Време старења

en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
sr: Укључи СТП (Протокол обухватног стабла)

en: ETHERNET
sr: ЖИЧАНА ВЕЗА

note: 802.1X security
en: 802.1X SECURITY
sr: БЕЗБЕДНОСТ 802.1X

en: Enable 802.1X security
sr: Омогући безбедност 802.1X

en: Datagram
sr: Датаграм

en: Connected
sr: Повезано

en: INFINIBAND
sr: ИНФИНИБЕНД

note: The order must match the NM_IP_TUNNEL_MODE_* enum
en: IPIP
sr: ИПИП

en: GRE
sr: ГРЕ

en: SIT
sr: СИТ

en: ISATAP
sr: ИСАТАП

en: VTI
sr: ВТИ

en: IP6IP6
sr: ИП6ИП6

en: IPIP6
sr: ИПИП6

en: IP6GRE
sr: ИП6ГРЕ

en: VTI6
sr: ВТИ6

en: Parent
sr: Надређени

en: Local IP
sr: Локални ИП

en: Remote IP
sr: Удаљени ИП

en: Input key
sr: Улазни кључ

en: Output key
sr: Излазни кључ

en: Disabled
sr: Онемогућено

en: Link-Local
sr: Вежи-локално

en: Manual
sr: Ручно

en: Shared
sr: Дељено

en: (No custom routes)
sr: (Нема произвољних рута)

en: One custom route | %d custom routes
sr[0]: %d произвољна рута
sr[1]: %d custom routes
sr[2]: %d custom routes
sr[3]: %d custom routes

en: IPv4 CONFIGURATION
sr: ИПв4 ПОДЕШАВАЊЕ

en: Addresses
sr: Адресе

en: Gateway
sr: Мрежни пролаз

en: DNS servers
sr: ДНС сервери

en: Search domains
sr: Домени претраге

en: Routing
sr: Рутирање

en: Never use this network for default route
sr: Никада не користи ову мрежу за подразумевану руту

en: Ignore automatically obtained routes
sr: Занемари аутоматски добијене руте

en: Ignore automatically obtained DNS parameters
sr: Занемари аутоматски добијене ДНС параметре

en: Require IPv4 addressing for this connection
sr: Захтевај ИПв4 адресирање за ову везу

en: Ignore
sr: Занемари

en: Automatic (DHCP-only)
sr: Самостално (само ДХЦП)

en: IPv6 CONFIGURATION
sr: ИПв6 ПОДЕШАВАЊЕ

en: Require IPv6 addressing for this connection
sr: Захтевај ИПв6 адресирање за ову везу

en: LOOPBACK
sr: ЗАТВОРЕНА ПЕТЉА

en: PSK
sr: ПСК

en: EAP
sr: ЕАП

en: Check
sr: Провери

en: Strict
sr: Изричито

en: Parent device
sr: Родитељски уређај

en: CAK
sr: ЦАК

en: CKN
sr: ЦКН

en: Validation
sr: Потврђивање

en: Encrypt traffic
sr: Шифруј саобраћај

en: PPP CONFIGURATION
sr: ППП ПОДЕШАВАЊЕ

en: Allowed authentication methods:
sr: Дозвољени начини потврђивања идентитета:

en: Use point-to-point encryption (MPPE)
sr: Користи шифровање од тачке до тачке (MPPE)

en: Require 128-bit encryption
sr: Захтевај 128-битно шифровање

en: Use stateful MPPE
sr: Користи речит МППЕ

en: Allow BSD data compression
sr: Дозволи BSD сажимање података

en: Allow Deflate data compression
sr: Дозволи Deflate сажимање података

en: Use TCP header compression
sr: Користи TCP сажимање заглавља

en: Send PPP echo packets
sr: Шаљи ППП ехо пакете

en: TEAM PORT
sr: ТИМСКИ ПОРТ

en: JSON configuration
sr: JSON подешавање

en: TEAM
sr: ТИМ

en: VETH
sr: ВЕТ

en: VLAN id
sr: ИБ ВЛАН-а

[ctx: Wi-Fi]
en: Client
sr: Клијент

en: Access Point
sr: Приступна тачка

en: Ad-Hoc Network
sr: Ад-хок мрежа

[ctx: Wi-Fi]
en: Automatic
sr: Аутоматски

[ctx: Wi-Fi security]
en: None
sr: Ништа

en: WPA & WPA2 Personal
sr: Лични ВПА & ВПА2

en: WPA3 Personal
sr: Лични ВПА3

en: WPA & WPA2 Enterprise
sr: Пословни ВПА & ВПА2

en: LEAP
sr: ЛЕАП

en: Enhanced Open (OWE)
sr: Побољшано отворено (OWE)

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
sr: ВЕП 40/128-битни кључ (хексадецимални или АСКИ)

en: WEP 128-bit Passphrase
sr: ВЕП 128-битна лозинка

en: Dynamic WEP (802.1x)
sr: Динамички ВЕП (802.1X)

[ctx: WEP key index]
en: 1 (Default)
sr: 1 (подразумевано)

[ctx: WEP key index]
en: 4
sr: Индекс ВЕП кључа:4

en: Open System
sr: Отворени систем

en: Shared Key
sr: Дељени кључ

en: WI-FI
sr: Бежична

en: Channel
sr: Канал

en: WEP index
sr: ВЕП индекс

en: Authentication
sr: Потврђивање идентитета

note: "dynamic-wep" FIXME
en: (No support for dynamic-wep yet...)
sr: (Још увек нема подршке за динамички ВЕП...)

en: BSSID
sr: БССИД

en: Private key
sr: Приватни кључ

en: Listen port
sr: Порт ослушкивања

en: Fwmark
sr: Знак прослеђивања

en: Add peer routes
sr: Додај руте парњака

en: Peers
sr: Парњаци

en: Store password for all users
sr: Чувај лозинку за све кориснике

en: Store password only for this user
sr: Чувај лозинку само за овог корисника

en: Ask password every time
sr: Питај за лозинку сваки пут

en: Show password
sr: Прикажи лозинку

en: Select the type of port connection you wish to add.
sr: Изаберите врсту прикључне везе коју желите да додате.

en: Destination
sr: Одредиште

en: Prefix
sr: Префикс

en: Next Hop
sr: Следећи скок

en: Metric
sr: Мера

en: No custom routes are defined.
sr: Нису дефинисане произвољне руте.

en: Add...
sr: Додај...

en: Remove
sr: Уклони

en: Public key
sr: Јавни кључ

en: Allowed IPs
sr: Дозвољене ИП адресе

en: Endpoint
sr: Крајња тачка

en: Preshared key
sr: Претходно дељени кључ

[ctx: seconds]
en: seconds
sr: секунде

en: Persistent keepalive
sr: Трајно одржавај везу

en: openconnect will be run to authenticate.
    It will return to nmtui when completed.
sr: „openconnect“ ће бити покренут ради потврде идентитета.
    Вратиће се у „nmtui“ када се заврши.

en: Error: openconnect failed: %s
sr: Грешка: „openconnect“ није успео: %s

en: Activation failed: %s
sr: Активирање није успело: %s

en: Could not deactivate connection: %s
sr: Не могу да деактивирам везу: %s

en: Connecting...
sr: Повезујем се...

en: Could not activate connection: %s
sr: Не могу да активирам везу: %s

en: Activate
sr: Покрени

en: Deactivate
sr: Деактивирај

en: Rescanning Wi-Fi devices...
sr: Поновно скенирање бежичних уређаја...

en: Wi-Fi scan failed for device : %s
sr: Скенирање бежичне мреже није успело за уређај: %s

en: Wi-Fi scan timed out for device : %s
sr: Време за скенирање бежичне мреже је истекло за уређај: %s

en: No active Wi-Fi devices found
sr: Нису пронађени активни бежични уређаји

en: Rescan Wi-Fi
sr: Поново скенирај бежичне мреже

en: Quit
sr: Изађи

en: Back
sr: Назад

en: No such connection '%s'
sr: Не постоји таква веза „%s“

en: Connection is already active
sr: Веза је већ активна

en: Create
sr: Направи

en: Select the type of connection you wish to create.
sr: Изаберите врсту везе коју желите да направите.

en: If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
sr: Ако правите ВПН, а ВПН веза коју желите да направите се не појављује на списку, можда нисте инсталирали исправан ВПН прикључак.

en: New Connection
sr: Нова веза

en: Unable to delete connection: %s
sr: Не могу да обришем везу: %s

en: Could not delete connection '%s': %s
sr: Не могу да обришем везу „%s“: %s

en: Are you sure you want to delete the connection '%s'?
sr: Да ли сте сигурни да желите да обришете везу „%s“?

en: Set Hostname
sr: Постави име домаћина

en: Hostname
sr: Име домаћина

note: TRANSLATORS: this indicates the result. ie, "I have set the hostname to ..."
en: Set hostname to '%s'
sr: Постави име домаћина на „%s“

en: Unable to set hostname: %s
sr: Не могу да поставим име домаћина: %s

en: Set the radio switches status
sr: Постави стање радио прекидача

en: Hardware:
sr: Хардвер:

en: Missing
sr: Недостаје

en: Enabled
sr: Омогућено

en: Software:
sr: Програм:

en: connection
sr: веза

en: Edit a connection
sr: Уреди везу

en: Activate a connection
sr: Активирај везу

en: new hostname
sr: нови назив домаћина

en: Set system hostname
sr: Постави назив домаћина система

en: radio
sr: радио

en: Radio
sr: Радио

en: NetworkManager TUI
sr: NetworkManager ТУИ

en: Please select an option
sr: Изаберите опцију

en: Usage
sr: Употреба

en: Could not parse arguments
sr: Не могу да обрадим аргументе

en: Could not contact NetworkManager: %s.
sr: Не могу да ступим у везу са Управником мреже: %s.
