NetworkManager - en to sv translation catalogue (2398 entries)

en: Enable or disable system networking
sv: Aktivera eller inaktivera systemnätverk

en: System policy prevents enabling or disabling system networking
sv: Systemets policy förhindrar aktivering eller inaktivering av systemnätverk

en: Reload NetworkManager configuration
sv: Läs om konfiguration för Nätverkshanteraren

en: System policy prevents reloading NetworkManager
sv: Systemets policy förhindrar att läsa om Nätverkshanteraren

en: Put NetworkManager to sleep or wake it up (should only be used by system power management)
sv: Försätt Nätverkshanterare i vänteläge eller återställ efter det (bör endast användas av systemets strömhantering)

en: System policy prevents putting NetworkManager to sleep or waking it up
sv: Systemets policy förhindrar att Nätverkshanterare försätts i vänteläge eller återställs efter det

en: Enable or disable Wi-Fi devices
sv: Aktivera eller inaktivera trådlösa enheter

en: System policy prevents enabling or disabling Wi-Fi devices
sv: Systemets policy förhindrar aktivering eller inaktivering av trådlösa enheter

en: Enable or disable mobile broadband devices
sv: Aktivera eller inaktivera mobila bredbandsenheter

en: System policy prevents enabling or disabling mobile broadband devices
sv: Systemets policy förhindrar aktivering eller inaktivering av mobila bredbandsenheter

en: Enable or disable WiMAX mobile broadband devices
sv: Aktivera eller inaktivera mobila WiMAX-bredbandsenheter

en: System policy prevents enabling or disabling WiMAX mobile broadband devices
sv: Systemets policy förhindrar aktivering eller inaktivering av mobila WiMAX-bredbandsenheter

en: Allow control of network connections
sv: Tillåt kontroll av nätverksanslutningar

en: System policy prevents control of network connections
sv: Systemets policy förhindrar kontroll av nätverksanslutningar

en: Allow control of Wi-Fi scans
sv: Tillåt kontroll av Wi-Fi-skanningar

en: System policy prevents Wi-Fi scans
sv: Systempolicy förhindrar Wi-Fi-skanningar

en: Connection sharing via a protected Wi-Fi network
sv: Anslutningsdelning via ett skyddat trådlöst nätverk

en: System policy prevents sharing connections via a protected Wi-Fi network
sv: Systemets policy förhindrar delning av anslutningar via ett skyddat trådlöst nätverk

en: Connection sharing via an open Wi-Fi network
sv: Anslutningsdelning via ett öppet trådlöst nätverk

en: System policy prevents sharing connections via an open Wi-Fi network
sv: Systemets policy förhindrar delning av anslutningar via ett öppet trådlöst nätverk

en: Modify personal network connections
sv: Ändra personliga nätverksanslutningar

en: System policy prevents modification of personal network settings
sv: Systemets policy förhindrar ändring av personliga nätverksinställningar

en: Modify network connections for all users
sv: Ändra nätverksanslutningar för alla användare

en: System policy prevents modification of network settings for all users
sv: Systemets policy förhindrar ändring av nätverksinställningar för alla användare

en: Modify persistent system hostname
sv: Ändra bestående värdnamn för systemet

en: System policy prevents modification of the persistent system hostname
sv: Systemets policy förhindrar ändring av bestående värdnamn för systemet

en: Modify persistent global DNS configuration
sv: Ändra bestående global DNS-konfiguration

en: System policy prevents modification of the persistent global DNS configuration
sv: Systemets policy förhindrar ändring av bestående global DNS-konfiguration

en: Perform a checkpoint or rollback of interfaces configuration
sv: Skapa en återställningspunkt eller rulla tillbaka gränssnittskonfiguration

en: System policy prevents the creation of a checkpoint or its rollback
sv: Systemets policy förhindrar skapandet av en systemåterställningspunkt eller att återgå till en sådan

en: Enable or disable device statistics
sv: Aktivera eller inaktivera enhetsstatistik

en: System policy prevents enabling or disabling device statistics
sv: Systemets policy förhindrar aktivering eller inaktivering av enhetsstatistik

en: Enable or disable connectivity checking
sv: Aktivera eller inaktivera anslutningskontroll

en: System policy prevents enabling or disabling connectivity checking
sv: Systemets policy förhindrar aktivering eller inaktivering av anslutningskontroll

en: ADSL connection
sv: ADSL-anslutning

en: %s Network
sv: %s Nätverk

en: NAP requested, but Bluetooth device does not support NAP
sv: NAP begärd, men Bluetooth-enheten stöder inte NAP

en: NAP connection
sv: NAP-anslutning

en: PAN requested, but Bluetooth device does not support NAP
sv: PAN begärd, men Bluetooth-enheten stöder inte NAP

en: PAN connections cannot specify GSM, CDMA, or serial settings
sv: PAN-anslutningar kan inte specificera GSM, CDMA eller seriella inställningar

en: PAN connection
sv: PAN-anslutning

en: DUN requested, but Bluetooth device does not support DUN
sv: DUN begärd, men Bluetooth-enheten stöder inte DUN

en: DUN connection must include a GSM or CDMA setting
sv: DUN-anslutning måste innehålla en GSM eller CDMA-inställningar

en: GSM connection
sv: GSM-anslutning

en: CDMA connection
sv: CDMA-anslutning

en: Unknown/unhandled Bluetooth connection type
sv: Okänd/ohanterad Bluetooth-anslutningstyp

en: connection does not match device
sv: anslutning matchar inte enhet

en: set managed: no permanent or runtime was selected
sv: set managed: ingen av permanent eller runtime valdes

en: failed to persist 'managed=%d' on disk, other configurations may be overriding it
sv: misslyckades med att göra ”managed=%d” beständig på disk, andra konfigurationer kanske åsidosätter den

en: 6LOWPAN connection
sv: 6LOWPAN-anslutning

en: Bond connection
sv: Kombineringsanslutning

en: Bridge connection
sv: Brygganslutning

en: Dummy connection
sv: Attrappanslutning

en: Wired connection %d
sv: Trådbunden anslutning %d

en: Veth connection
sv: Veth-anslutning

en: PPPoE connection
sv: PPPoE-anslutning

en: Wired connection
sv: Trådbunden anslutning

en: Geneve connection
sv: Geneve-anslutning

en: InfiniBand connection
sv: InfiniBand-anslutning

en: IP tunnel connection
sv: IP-tunnelanslutning

en: Loopback connection
sv: Loopback-anslutning

en: MACVLAN connection
sv: MACVLAN-anslutning

en: TUN connection
sv: TUN-anslutning

en: VLAN connection
sv: VLAN-anslutning

en: VRF connection
sv: VRF-anslutning

en: VXLAN connection
sv: VXLAN-anslutning

en: WPAN connection
sv: WPAN-anslutning

en: Team connection
sv: Gruppanslutning

en: %s is incompatible with static WEP keys
sv: %s är inte kompatibel med statiska WEP-nycklar

en: LEAP authentication requires a LEAP username
sv: LEAP-autentisering kräver ett LEAP-användarnamn

en: LEAP username requires 'leap' authentication
sv: LEAP-användarnamn kräver ”leap”-autentisering

en: LEAP authentication requires IEEE 802.1x key management
sv: LEAP-autentisering kräver IEEE 802.1x-nyckelhantering

en: LEAP authentication is incompatible with Ad-Hoc mode
sv: LEAP-autentisering är inkompatibelt med Ad-Hoc-läge

en: LEAP authentication is incompatible with 802.1x setting
sv: LEAP-autentisering är inkompatibelt med 802.1x-inställning

en: a connection using '%s' authentication cannot use WPA key management
sv: en anslutning som använder ”%s”-autentisering kan inte använda WPA-nyckelhantering

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA protocols
sv: en anslutning som använder ”%s”-autentisering kan inte specificera WPA-protokoll

en: a connection using '%s' authentication cannot specify WPA ciphers
sv: en anslutning som använder ”%s”-autentisering kan inte specificera WPA-chiffer

en: a connection using '%s' authentication cannot specify a WPA password
sv: en anslutning som använder ”%s”-autentisering kan inte specificera ett WPA-lösenord

en: Dynamic WEP requires an 802.1x setting
sv: Dynamisk WEP kräver en 802.1x-inställning

en: Dynamic WEP requires 'open' authentication
sv: Dynamisk WEP kräver ”open”-autentisering

en: Dynamic WEP requires 'ieee8021x' key management
sv: Dynamisk WEP kräver ”ieee8021x”-nyckelhantering

en: WPA-PSK authentication is incompatible with 802.1x
sv: WPA-PSK-autentisering är inkompatibelt med 802.1x

en: WPA-PSK requires 'open' authentication
sv: WPA-PSK kräver ”open”-autentisering

en: Access point does not support PSK but setting requires it
sv: Accesspunkten stöder inte PSK men inställningen kräver det

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'rsn' protocol
sv: WPA Ad-Hoc-autentisering kräver ”rsn”-protokoll

en: WPA Ad-Hoc authentication requires 'ccmp' pairwise cipher
sv: WPA Ad-Hoc-autentisering kräver parvisa chiffret ”ccmp”

en: WPA Ad-Hoc requires 'ccmp' group cipher
sv: WPA Ad-Hoc kräver ”ccmp”-gruppchiffer

en: WPA-EAP authentication requires an 802.1x setting
sv: WPA-EAP-autentisering kräver en 802.1x-inställning

en: WPA-EAP requires 'open' authentication
sv: WPA-EAP kräver ”open”-autentisering

en: 802.1x setting requires 'wpa-eap' key management
sv: 802.1x-inställning kräver ”wpa-eap”-nyckelhantering

en: Access point does not support 802.1x but setting requires it
sv: Accesspunktsläget stöder inte 802.1x men inställningen kräver det

en: Ad-Hoc mode requires 'none' or 'wpa-psk' key management
sv: 802.1x-inställning kräver ”none” eller ”wpa-eap”-nyckelhantering

en: Ad-Hoc mode is incompatible with 802.1x security
sv: Ad-Hoc-läge är inkompatibelt med 802.1x-säkerhet

en: Ad-Hoc mode is incompatible with LEAP security
sv: Ad-Hoc-läge är inkompatibelt med LEAP-säkerhet

en: Ad-Hoc mode requires 'open' authentication
sv: Ad-Hoc-läge kräver ”open”-autentisering

en: connection does not match access point
sv: anslutningen matchar inte med accesspunkten

en: connection does not match mesh point
sv: anslutningen matchar inte med meshpunkten

en: Access point is unencrypted but setting specifies security
sv: Accesspunkt är okrypterad men inställning specificerar säkerhet

en: WPA authentication is incompatible with non-EAP (original) LEAP or Dynamic WEP
sv: WPA-autentisering är inkompatibel med icke-EAP (original) LEAP eller dynamisk WEP

en: WPA authentication is incompatible with Shared Key authentication
sv: WPA-autentisering är inkompatibelt med delad nyckelautentisering

en: Failed to determine AP security information
sv: Misslyckades med att bestämma AP-säkerhetsinformation

en: # Created by NetworkManager
sv: # Skapad av Nätverkshanteraren

en: # Merged from %s
sv: # Sammanfogad från %s

en: Writing to %s failed: %s
sv: Skrivning till %s misslyckades: %s

en: Cannot create '%s': %s
sv: Kan inte skapa ”%s”: %s

en: %s is already running (pid %lld)
sv: %s körs redan (pid %lld)

en: %s.  Please use --help to see a list of valid options.
sv: %s.  Använd --help för att se en lista över giltiga flaggor.

en: Failed to read configuration: %s
sv: Misslyckades med att läsa konfiguration: %s

en: Print NetworkManager version and exit
sv: Skriv ut version för Nätverkshanteraren och avsluta

en: Don't become a daemon
sv: Bli inte en demon

en: Log level: one of [%s]
sv: Loggnivå: en av [%s]

en: Log domains separated by ',': any combination of [%s]
sv: Logga domäner separerade med ”,”: vilken kombination som helst av [%s]

en: Make all warnings fatal
sv: Gör alla varningar till ödesdigra

en: Specify the location of a PID file
sv: Ange platsen för en PID-fil

en: Print NetworkManager configuration and exit
sv: Skriv ut konfiguration för Nätverkshanteraren och avsluta

en: NetworkManager monitors all network connections and automatically
    chooses the best connection to use.  It also allows the user to
    specify wireless access points which wireless cards in the computer
    should associate with.
sv: Nätverkshanteraren övervakar alla nätverksanslutningar och väljer
    automatiskt den bästa anslutningen att använda. Den tillåter även
    att användaren anger trådlösa accesspunkter som trådlösa nätverks-
    kort i datorn ska associeras med.

en: Could not daemonize: %s [error %u]
sv: Kunde inte bli demon: %s [fel %u]

en: '%s' is not valid
sv: ”%s” är inte giltigt

en: Bad '%s' option:
sv: Felaktig flagga ”%s”:

en: Config file location
sv: Plats för konfigurationsfil

en: Config directory location
sv: Plats för konfigurationskatalog

en: System config directory location
sv: Plats för systemkonfigurationskatalog

en: Internal config file location
sv: Plats för intern konfigurationsfil

en: State file location
sv: Plats för tillståndsfil

en: State file for no-auto-default devices
sv: Tillståndsfil för no-auto-default-enheter

en: List of plugins separated by ','
sv: Lista över insticksmoduler separerade med ”,”

en: Quit after initial configuration
sv: Avsluta efter initial konfiguration

en: Don't become a daemon, and log to stderr
sv: Bli inte en demon, och logga till stderr

en: An http(s) address for checking internet connectivity
sv: En http(s)-adress för att kontrollera internetanslutning

en: The interval between connectivity checks (in seconds)
sv: Intervallet mellan anslutningskontroller (i sekunder)

en: The expected start of the response
sv: Den förväntade starten på svaret

en: NetworkManager options
sv: Flaggor för Nätverkshanteraren

en: Show NetworkManager options
sv: Visa Nätverkshanterarens flaggor

en: VPN connection
sv: VPN-anslutning

en: Bond
sv: Kombinera

en: Team
sv: Grupp

en: Bridge
sv: Brygga

en: invalid json
sv: ogiltig json

en: request succeeded with %s but object is in an unsuitable state
sv: begäran framgångsrik med %s men objektet är i ett olämpligt tillstånd

en: operation succeeded but object %s does not exist
sv: åtgärd framgångsrik men objektet %s existerar inte

en: Invalid peer starting at %s:%zu: %s
sv: Ogiltig peer som börjar vid %s:%zu: %s

en: The name of the WireGuard config must be a valid interface name followed by ".conf"
sv: Namnet på WireGuard-konfigurationen måste vara ett giltigt gränssnittsnamn följt av ".conf"

en: unrecognized line at %s:%zu
sv: okänd rad vid %s:%zu

en: invalid value for '%s' at %s:%zu
sv: ogiltigt värde för ”%s” vid %s:%zu

en: invalid secret '%s' at %s:%zu
sv: ogiltig hemlighet ”%s” vid %s:%zu

en: Failed to create WireGuard connection: %s
sv: Misslyckades med att skapa Wireguard-anslutning: %s

en: The connection was not an ADSL connection.
sv: Anslutningen var inte en ADSL-anslutning.

en: The connection was not a bond connection.
sv: Anslutningen var inte en kombinerad anslutning.

en: The connection was not a bridge connection.
sv: Anslutningen var inte en brygganslutning.

en: The connection was not a Bluetooth connection.
sv: Anslutningen var inte en Bluetooth-anslutning.

en: The connection is of Bluetooth NAP type.
sv: Anslutningen är av Bluetooth NAP-typ.

en: Invalid device Bluetooth address.
sv: Ogiltig adress för Bluetooth-enhet.

en: The Bluetooth addresses of the device and the connection didn't match.
sv: Adresserna för Bluetooth-enheten och anslutningen matchade inte.

en: The device is lacking Bluetooth capabilities required by the connection.
sv: Enheten saknar Bluetooth-förmågorna som krävs av anslutningen.

en: The connection was not a dummy connection.
sv: Anslutningen var inte en attrappanslutning.

en: The connection did not specify an interface name.
sv: Anslutningen angav inte ett gränssnittsnamn.

en: The connection was not an Ethernet or PPPoE connection.
sv: Anslutningen var inte en Ethernet- eller PPPoE-anslutning.

en: The connection and device differ in S390 subchannels.
sv: Anslutningen och enheten skiljer sig åt i S390-underkanaler.

en: Invalid device MAC address %s.
sv: Ogiltig enhets-MAC-adress %s.

en: The MACs of the device and the connection do not match.
sv: MAC-adresserna för enheten och anslutningen matchar inte.

en: Invalid MAC in the blacklist: %s.
sv: Ogiltig MAC i svartlistan: %s.

en: Device MAC (%s) is blacklisted by the connection.
sv: Enhetens MAC-adress (%s) är svartlistad av anslutningen.

en: The connection was not a generic connection.
sv: Anslutningen var inte en generell anslutning.

en: The connection was not a GENEVE connection.
sv: Anslutningen var inte en GENEVE-anslutning.

en: The GENEVE identifiers of the device and the connection didn't match.
sv: GENEVE-identifierarna för enheten och anslutningen matchade inte.

en: The connection was not an InfiniBand connection.
sv: Anslutningen var inte en InfiniBand-anslutning.

en: Invalid device MAC address.
sv: Ogiltig MAC-adress för enhet.

en: The MACs of the device and the connection didn't match.
sv: MAC-adresserna för enheten och anslutningen matchade inte.

en: The connection was not an IP tunnel connection.
sv: Anslutningen var inte en IP-tunnelanslutning.

en: The connection was not a loopback connection.
sv: Anslutningen var inte en loopback-anslutning.

en: The connection was not a MAC-VLAN connection.
sv: Anslutningen var inte en MAC-VLAN-anslutning.

en: The connection was not a modem connection.
sv: Anslutningen var inte en modemanslutning.

en: The connection was not a valid modem connection.
sv: Anslutningen var inte en giltig modemanslutning.

en: The device is lacking capabilities required by the connection.
sv: Enheten saknar förmågorna som krävs av anslutningen.

en: The connection was not an OLPC Mesh connection.
sv: Anslutningen var inte en OLPC Mesh-anslutning.

en: The connection was not a ovs_bridge connection.
sv: Anslutningen var inte en ovs_bridge-anslutning.

en: The connection was not a ovs_interface connection.
sv: Anslutningen var inte en ovs_interface-anslutning.

en: The connection was not a ovs_port connection.
sv: Anslutningen var inte en ovs_port-anslutning.

en: The connection was not a team connection.
sv: Anslutningen var inte en gruppanslutning.

en: The connection was not a tun connection.
sv: Anslutningen var inte en tun-anslutning.

en: The mode of the device and the connection didn't match
sv: Läget för enheten och anslutningen matchade inte

en: The connection was not a VLAN connection.
sv: Anslutningen var inte en VLAN-anslutning.

en: The VLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
sv: VLAN-identifierarna för enheten och anslutningen matchade inte.

en: The hardware address of the device and the connection didn't match.
sv: Hårdvaruadressen för enheten och anslutningen matchade inte.

en: The connection was not a VRF connection.
sv: Anslutningen var inte en VRF-anslutning.

en: The VRF table of the device and the connection didn't match.
sv: VRF-tabellen för enheten och anslutningen matchade inte.

en: The connection was not a VXLAN connection.
sv: Anslutningen var inte en VXLAN-anslutning.

en: The VXLAN identifiers of the device and the connection didn't match.
sv: VXLAN-identifierarna för enheten och anslutningen matchade inte.

en: The connection was not a Wi-Fi P2P connection.
sv: Anslutningen var inte en Wi-Fi P2P-anslutning.

en: The connection was not a Wi-Fi connection.
sv: Anslutningen var inte en Wi-Fi-anslutning.

en: The device is lacking WPA capabilities required by the connection.
sv: Enheten saknar WPA-förmågorna som krävs av anslutningen.

en: The device is lacking WPA2/RSN capabilities required by the connection.
sv: Enheten saknar WPA2/RSN-förmågorna som krävs av anslutningen.

en: The connection was not a wpan connection.
sv: Anslutningen var inte en wpan-anslutning.

en: OLPC Mesh
sv: OLPC-mesh

en: Open vSwitch Interface
sv: Open vSwitch-gränssnitt

en: Open vSwitch Port
sv: Open vSwitch-port

en: Open vSwitch Bridge
sv: Open vSwitch-brygga

en: Mobile Broadband
sv: Mobilt bredband

en: Dummy
sv: Attrapp

note: TRANSLATORS: Unknown reason for a device state change (NMDeviceStateReason) TRANSLATORS: Unknown reason for a connection state change (NMActiveConnectionStateReason)
en: Unknown
sv: Okänd

en: Wired
sv: Trådbunden

en: The connection was not valid: %s
sv: Anslutningen var inte giltig: %s

en: The interface names of the device and the connection didn't match
sv: Gränssnittsnamnen på enheten och anslutningen matchade inte

en: registration failed
sv: registreringen misslyckades

en: No service name specified
sv: Inget tjänstenamn angivet

en: '%s' is not valid: properties should be specified as 'key=value'
sv: ”%s” är ogiltig; egenskaper ska anges som ”nyckel=värde”

en: '%s' is not a valid key
sv: ”%s” är inte en giltig nyckel

en: duplicate key '%s'
sv: dubblerad nyckel ”%s”

en: number for '%s' is out of range
sv: numret för ”%s” är utanför intervallet

en: value for '%s' must be a number
sv: värdet för ”%s” måste vara ett tal

en: value for '%s' must be a boolean
sv: värdet för ”%s” måste vara ett booleskt värde

en: missing 'name' attribute
sv: "name"-attribut saknas

en: invalid 'name' "%s"
sv: ogiltigt namn ”%s”

en: attribute '%s' is invalid for "%s"
sv: attributet ”%s” är ogiltigt för "%s"

en: property cannot be an empty string
sv: egenskapen kan inte vara en tom sträng

en: property cannot be longer than 255 bytes
sv: egenskapen får inte vara längre än 255 byte

en: property cannot contain any nul bytes
sv: egenskapen kan inte innehålla några nullbyte

en: invalid DSCP value; allowed values are: 'CS0', 'CS4', 'CS6'
sv: ogiltigt DSCP-värde; tillåtna värden är: ”CS0”, ”CS4”, ”CS6”

en: NULL DHCP range; it should be provided as <START_IP>,<END_IP>.
sv: NULL DHCP-intervall; det ska anges som <START-IP>,<SLUT-IP>.

en: Non-NULL range and NULL addresses detected.
sv: Icke-NULL-intervall och NULL-adresser upptäckta.

en: Invalid DHCP range; it should be provided as <START_IP>,<END_IP>.
sv: Ogiltigt DHCP-intervall; det ska anges som <START-IP>,<SLUT-IP>.

en: Start IP has invalid length.
sv: Start-IP har ogiltig längd.

en: Start IP is invalid.
sv: Start-IP är ogiltig.

en: End IP is invalid.
sv: Slut-IP är ogiltig.

en: Start IP should be lower than the end IP.
sv: Start-IP bör vara lägre än slut-IP.

en: Requested range is not in any network configured on the interface.
sv: Det begärda intervallet finns inte i något nätverk som är konfigurerat på gränssnittet.

en: Invalid DHCP lease time value; it should be either default or a positive number between %u and %u or %s.
sv: Ogiltigt värde för DHCP-lånetid; det ska vara antingen standardvärdet eller ett positivt tal mellan %u och %u eller %s.

en: the string is empty
sv: strängen är tom

en: the DNS-over-TLS server name is empty
sv: DNS-över-TLS-servernamnet är tomt

en: "%s" is not a valid IP address or a supported URI
sv: "%s" är inte en giltig IP-adress eller en URI som stöds

en: unterminated square bracket
sv: icke-avslutad hakparentes

en: the interface name is too long
sv: gränssnittets namn är för långt

en: "%s" is not a valid port number
sv: "%s" är inte ett giltigt portnummer

en: IPv6 addresses must be enclosed in square brackets
sv: IPv6-adresser måste anges inom hakparenteser

en: "%s" is not a valid IP address
sv: "%s" är inte en giltig IP-adress

en: the server name is only supported for DNS-over-TLS
sv: servernamnet stöds endast för DNS-over-TLS

en: the scope-id is only supported for IPv6 link-local addresses
sv: scope-id stöds endast för IPv6-länklokala adresser

en: missing key
sv: saknar nyckel

en: key is too long
sv: nyckeln är för lång

en: key must be UTF8
sv: nyckeln måste vara i UTF8

en: key contains invalid characters
sv: nyckeln innehåller ogiltiga tecken

en: value is missing
sv: värdet saknas

en: value is too large
sv: värdet är för stort

en: value is not valid UTF8
sv: värdet är inte giltig UTF8

en: the following gateways are not directly reachable from any configured address or route: %s. NetworkManager currently adds on-link routes for them automatically, but this will change in the future. Consider adding addresses or routes whose subnets cover these gateways
sv: följande gatewayer är inte direkt åtkomliga från någon konfigurerad adress eller rutt: %s. NetworkManager lägger för närvarande till on-link-rutter för dem automatiskt, men detta kommer ändras i framtiden. Överväg att lägga till adresser eller rutter vars subnät täcker dessa gatewayer

en: wrong type; should be a list of strings.
sv: fel typ; borde vara en lista av strängar.

en: unknown setting name
sv: okänt inställningsnamn

en: duplicate setting name
sv: duplicerat inställningsnamn

en: has an invalid UUID
sv: har ett ogiltigt UUID

en: has a UUID that requires normalization
sv: har ett UUID som kräver normalisering

en: has duplicate UUIDs
sv: har duplicerade UUID:n

en: setting not found
sv: inställningen hittades inte

en: setting is required for non-port connections
sv: inställning krävs för icke-portanslutningar

en: setting not allowed in port connection
sv: inställning inte tillåten i portanslutning

en: Unexpected failure to normalize the connection
sv: Oväntat misslyckande med att normalisera anslutningen

en: Unexpected failure to verify the connection
sv: Oväntat misslyckande med att verifiera anslutningen

en: unexpected uuid %s instead of %s
sv: oväntat uuid %s istället för %s

en: property is missing
sv: egenskapen saknas

en: IP Tunnel
sv: IP-tunnel

en: Value cannot be interpreted as a list of numbers.
sv: Värdet kan inte tolkas som en lista med siffror.

en: value is not an integer in range [%lld, %lld]
sv: värdet är inte ett heltal inom intervallet [%lld, %lld]

en: ignoring missing number
sv: ignorerar saknad siffra

en: ignoring invalid number '%s'
sv: ignorerar ogiltigt tal ”%s”

en: ignoring invalid %s address: %s
sv: ignorerar ogiltig %s-adress: %s

en: ignoring invalid gateway '%s' for %s route
sv: ignorerar ogiltig gateway ”%s” för rutten %s

en: ignoring invalid %s route: %s
sv: ignorerar ogiltig %s-rutt: %s

en: unexpected character '%c' for address %s: '%s' (position %td)
sv: oväntat tecken ”%c” för adressen %s: ”%s” (position %td)

en: unexpected character '%c' for %s: '%s' (position %td)
sv: oväntat tecken ”%c” för %s: ”%s” (position %td)

en: unexpected character '%c' in prefix length for %s: '%s' (position %td)
sv: oväntat tecken ”%c” i prefixlängden för %s: ”%s” (position %td)

en: garbage at the end of value %s: '%s'
sv: skräp vid slutet av värdet %s: ”%s”

en: deprecated semicolon at the end of value %s: '%s'
sv: föråldrat semikolon vid slutet av värdet %s: ”%s”

en: invalid prefix length for %s '%s', defaulting to %d
sv: ogiltig prefixlängd för %s ”%s”, återgår till standard %d

en: missing prefix length for %s '%s', defaulting to %d
sv: saknar prefixlängd för %s ”%s”, återgår till standard %d

en: ignoring gateway "%s" from "address*" keys because the "gateway" key is set
sv: ignorera gateway "%s" från "address*"-nycklar eftersom "gateway"-nyckeln är inställd

en: invalid value for "%s": %s
sv: ogiltigt värde för ”%s”: %s

en: ignoring invalid DNS server IPv%c address '%s': %s
sv: ignorerar ogiltig DNS-server med IPv%c-adress ”%s”: %s

en: normalizing invalid separator ',' or ' ' in DNS search value '%s', only ';' will be valid separators in keyfiles in the future
sv: normalisering av ogiltiga avgränsare ”,” eller ” ” i DNS-sökvärdet ”%s”, endast ”;” kommer att vara giltiga avgränsare i nyckelfiler i framtiden

en: invalid option '%s', use one of [%s]
sv: ogiltig flagga ”%s”, använd en av [%s]

en: ignoring invalid MAC address
sv: ignorerar ogiltig MAC-adress

en: ignoring invalid bond option %s%s%s = %s%s%s: %s
sv: ignorerar ogiltigt bondalternativ %s%s%s = %s%s%s: %s

en: ignoring invalid SSID
sv: ignorerar ogiltigt SSID

en: ignoring invalid raw password
sv: ignorerar ogiltigt rått lösenord

en: invalid key/cert value
sv: ogiltigt nyckel-/certvärde

en: invalid key/cert value path "%s"
sv: ogiltig nyckel-/certvärde-sökväg ”%s”

en: certificate or key file '%s' does not exist
sv: certifikatet eller nyckelfilen ”%s” finns inte

en: invalid PKCS#11 URI "%s"
sv: ogiltig PKCS#11-URI ”%s”

en: invalid key/cert value data:;base64, is not base64
sv: ogiltig nyckel-/cert-värde data:;base64, är inte base64

en: invalid key/cert value data:;base64,file://
sv: ogiltig nyckel-/cert-värde data:;base64,file://

en: invalid key/cert value is not a valid blob
sv: ogiltigt nyckel-/certvärde är inte en giltig blob

en: invalid parity value '%s'
sv: ogiltigt paritetsvärde ”%s”

en: invalid setting: %s
sv: ogiltig inställning: %s

en: ignoring invalid team configuration: %s
sv: ignorerar ogiltig gruppkonfiguration: %s

en: invalid qdisc: %s
sv: ogiltigt qdisc: %s

en: invalid tfilter: %s
sv: ogiltigt tfilter: %s

en: error loading setting value: %s
sv: fel vid inläsning av inställningsvärdet: %s

en: value cannot be interpreted as integer
sv: värdet kan inte tolkas som ett heltal

en: ignoring invalid byte element '%u' (not between 0 and 255 inclusive)
sv: ignorerar ogiltigt byteelement ”%u” (inte mellan 0 och 255 inklusive)

en: invalid value for '%s.dhcp-send-hostname'
sv: ogiltigt värde för ”%s.dhcp-send-hostname”

en: invalid value for '%s.dhcp-send-hostname-deprecated'
sv: ogiltigt värde för ”%s.dhcp-send-hostname-deprecated”

en: invalid setting name '%s'
sv: ogiltigt namn på inställningen ”%s”

en: invalid key '%s.%s'
sv: ogiltig nyckel ”%s.%s”

en: key '%s.%s' is not boolean
sv: nyckeln ”%s.%s” är inte ett booleskt värde

en: key '%s.%s' is not a uint32
sv: nyckeln ”%s.%s” är inte en uint32

en: invalid peer public key in section '%s'
sv: ogiltig publik nyckel för peer i sektion ”%s”

en: key '%s.%s' is not a valid 256 bit key in base64 encoding
sv: nyckel ”%s.%s” är inte en giltig 256-bitarsnyckel i base64-kodning

en: key '%s.%s' is not a valid secret flag
sv: nyckeln ”%s.%s” är inte en giltig hemlig flagga

en: key '%s.%s' is not a integer in range 0 to 2^32
sv: nyckeln ”%s.%s” är inte ett heltal i intervallet 0 till 2^32

en: key '%s.%s' is not a valid endpoint
sv: nyckeln ”%s.%s” är inte en giltig slutpunkt

en: key '%s.%s' has invalid allowed-ips
sv: nyckel ”%s.%s” har ett ogiltigt allowed-ips

en: peer '%s' is invalid: %s
sv: peer ”%s” är inte giltig: %s

en: unsupported option "%s.%s" of variant type %s
sv: alternativ som inte stöds "%s.%s" av varianttyp %s

en: property is not specified
sv: egenskapen är inte angiven

en: '%s' value doesn't match '%s=%s'
sv: ”%s”-värde matchar inte ”%s=%s”

en: '%s' is neither an UUID nor an interface name
sv: ”%s” är varken ett UUID eller ett gränssnittsnamn

en: binary data missing
sv: binär data saknas

en: URI not NUL terminated
sv: URI är inte NUL-terminerad

en: URI is empty
sv: URI är tom

en: URI is not valid UTF-8
sv: URI är inte giltig UTF-8

en: data missing
sv: data saknas

en: certificate is invalid: %s
sv: certifikatet är ogiltigt: %s

en: certificate detected as invalid scheme
sv: certifikatet identifierat som ett ogiltigt schema

en: CA certificate must be in X.509 format
sv: CA-certifikat måste vara i X.509-format

en: invalid certificate format
sv: ogiltigt certifikatformat

en: password is not supported when certificate is not on a PKCS#11 token
sv: lösenordet stöds inte när certifikat inte på ett PKCS#11-token

en: property is empty
sv: egenskap är tom

en: has to match '%s' property for PKCS#12
sv: måste matcha ”%s”-egenskapen för PKCS#12

en: exactly one property must be set
sv: exakt en egenskap måste anges

en: can be enabled only on Ethernet connections
sv: kan endast aktiveras på Ethernet-anslutningar

en: property is invalid
sv: ogiltig egenskap

en: '%s' is not a valid value for the property
sv: ”%s” är inte ett giltigt värde för egenskapen

en: invalid auth flags: '%d' contains unknown flags
sv: ogiltiga autentiseringsflaggor: "%d" innehåller okända flaggor

en: invalid auth flags: both enable and disable are set for the same TLS version
sv: ogiltiga autentiseringsflaggor: både aktivera och inaktivera är inställda för samma TLS-version

en: '%s' connection requires '%s' or '%s' setting
sv: ”%s”-anslutning kräver ”%s” eller ”%s”-inställning

en: '%s' connection requires '%s' setting
sv: ”%s”-anslutning kräver inställningen ”%s”

en: missing setting
sv: saknar inställning

en: A connection with a '%s' setting must have the port-type set to '%s'. Instead it is '%s'
sv: En anslutning med en ”%s”-inställning måste ha porttypen inställd på ”%s”. Istället är det ”%s”

en: '%s' option is empty
sv: ”%s”-alternativet är tomt

en: '%s' is not a valid %s address for '%s' option
sv: ”%s” är inte en giltig %s-adress för alternativet ”%s”

en: missing option name
sv: saknar alternativnamn

en: invalid option '%s'
sv: ogiltigt alternativ ”%s”

en: invalid value '%s' for option '%s'
sv: ogiltigt värde ”%s” för alternativet ”%s”

en: mandatory option '%s' is missing
sv: obligatoriskt värde ”%s” saknas

en: '%s' is not a valid value for '%s'
sv: ”%s” är inte ett giltigt värde för ”%s”

en: '%s=%s' is incompatible with '%s > 0'
sv: ”%s=%s” är inte kompatibel med ”%s > 0”

en: '%s' is not valid for the '%s' option: %s
sv: ”%s” är inte giltig för flaggan ”%s”: %s

en: '%s' option is only valid for '%s=%s'
sv: ”%s”-alternativet är endast giltigt då ”%s=%s”

en: '%s=%s' is not a valid configuration for '%s'
sv: ”%s=%s” är inte en giltig konfiguration ”%s”

en: '%s' option requires '%s' option to be enabled
sv: Alternativet ”%s” kräver att alternativet ”%s” är aktiverat

en: '%s' option needs to be a value multiple of '%s' value
sv: "%s"-alternativet måste vara en värdemultipel av "%s"-värdet

en: '%s' option requires '%s' or '%s'option to be set
sv: Alternativet ”%s” kräver att ”%s” eller ”%s”alternativ har ställts in

en: '%s' option requires '%s' option to be set
sv: ”%s”-alternativet kräver att ”%s”-alternativet har ställts in

en: '%s' option is only valid with mode '%s'
sv: ”%s”-alternativet är endast giltigt med läget ”%s”

en: '%s' and '%s' cannot have different values
sv: ”%s” och ”%s” kan inte ha olika värden

en: %s requires bond mode "%s"
sv: %s kräver bond-läge "%s"

en: %s requires xmit_hash_policy "vlan+srcmac"
sv: %s kräver xmit_hash_policy "vlan+srcmac"

en: '%s' option should be string
sv: ”%s”-alternativet bör vara en sträng

en: '%s' option is not valid with mode '%s'
sv: ”%s”-alternativet är inte giltigt med läget ”%s”

en: value '%d' is out of range <%d-%d>
sv: värdet ”%d” är utanför intervallet <%d-%d>

en: is not a valid MAC address
sv: är inte en giltig MAC-adress

en: the mask can't contain bits 0 (STP), 1 (MAC) or 2 (LACP)
sv: masken kan inte innehålla bit 0 (STP), 1 (MAC) eller 2 (LACP)

en: is not a valid link local MAC address
sv: är inte en giltig länklokal MAC-adress

en: is not a valid VLAN filtering protocol
sv: är inte ett giltigt VLAN-filtreringsprotokoll

en: is not a valid option
sv: är inte ett giltigt alternativ

en: '%s' option must be a power of 2
sv: ”%s”-alternativet måste vara en potens av 2

en: bridge connection should have a ethernet setting as well
sv: brygganslutning bör också ha en ethernetinställning

en: setting required for connection of type '%s'
sv: inställning krävs för anslutning av typen ”%s”

en: Unknown port type '%s'
sv: Okänd porttyp ”%s”

en: Slave connections need a valid '%s' property
sv: Slavanslutningar behöver en giltig ”%s”-egenskap

en: Cannot set '%s' without '%s'
sv: Kan inte sätta ”%s” utan ”%s”

en: '%s' is not a valid UUID
sv: ”%s” är inte ett giltigt UUID

en: connection type '%s' is not valid
sv: anslutningstypen ”%s” är inte giltig

en: '%s' connections must be attached as port to '%s', not '%s'
sv: ”%s”-anslutningar måste anslutas som port till ”%s”, inte ”%s”

en: metered value %d is not valid
sv: mätvärdet %d är inte giltigt

en: value %d is not valid
sv: värdet %d är ogiltigt

en: "disabled" flag cannot be combined with other MPTCP flags
sv: "inaktiverad"-flagga kan inte kombineras med andra MPTCP-flaggor

en: cannot set both "signal" and "fullmesh" MPTCP flags
sv: kan inte ställa in både "signal" och "fullmesh" MPTCP-flaggor

en: value %u is not a valid combination of MPTCP flags
sv: värdet %u är inte en giltig kombination av MPTCP-flaggor

en: DHCP option cannot be longer than 255 characters
sv: DHCP-alternativet får inte vara längre än 255 tecken

en: MUD URL is not a valid URL
sv: MUD URL är inte en giltig URL

en: invalid permissions not in format "user:$UNAME[:]"
sv: ogiltiga rättigheter inte på formatet ”användare:$UNAME[:]”

en: can only be set if %s.%s is set
sv: kan endast ställas in om %s.%s är inställt

en: is incompatible with '%s'
sv: är inkompatibel med ”%s”

en: contains IPv4 address '%s', %s.%s cannot be 'disabled'
sv: innehåller IPv4-adress ”%s”, %s.%s kan inte vara ”disabled”

en: contains IPv4 address '%s', %s.%s cannot be 'true'
sv: innehåller IPv4-adress ”%s”, %s.%s kan inte vara ”true”

en: contains IPv4 address '%s', %s.%s must be set to 'false' explicitly
sv: innehåller IPv4-adress ”%s”, %s.%s måste uttryckligen ställas in på ”false”

en: contains IPv6 address '%s', %s.%s cannot be '%s'
sv: innehåller IPv6-adress ”%s”, %s.%s kan inte vara ”%s”

en: contains IPv6 address '%s', %s.%s cannot be 'true'
sv: innehåller IPv6-adress ”%s”, %s.%s kan inte vara ”true”

en: contains IPv6 address '%s', %s.%s must be set to 'false' explicitly
sv: innehåller IPv6-adress ”%s”, %s.%s måste uttryckligen ställas in på ”false”

en: has an invalid IP address '%s'
sv: har en ogiltig IP-adress ”%s”

en: property type should be set to '%s'
sv: egenskapstypen borde vara satt till ”%s”

en: port-type '%s' requires a '%s' setting in the connection
sv: porttyp ”%s” kräver en ”%s”-inställning i anslutningen

en: Detect a port connection with '%s' set and a port type '%s'. '%s' should be set to '%s'
sv: Upptäck en portanslutning med ”%s” inställd och en porttyp ”%s”. ”%s” ska ställas in på ”%s”

en: A port connection with '%s' set to '%s' cannot have a '%s' setting
sv: En portanslutning med ”%s” inställd på ”%s” kan inte ha inställningen ”%s”

en: UUID needs normalization
sv: UUID kräver normalisering

en: has duplicate addresses
sv: har dubbletta adresser

en: read-only is deprecated and not settable for the user
sv: läs-endast är föråldrat och kan inte ställas in för användaren

en: flags invalid
sv: ogiltiga flaggor

en: flags invalid - disabled
sv: ogiltiga flaggor - inaktiverad

en: property invalid (not enabled)
sv: egenskap ogiltig (inaktiverad)

en: element invalid
sv: ogiltigt element

en: sum not 100%
sv: summan inte 100%

en: property invalid
sv: egenskap ogiltig

en: unsupported ethtool setting
sv: ethtool-inställning som inte stöds

en: setting has invalid variant type
sv: inställningen har ogiltig varianttyp

en: coalesce option must be either 0 or 1
sv: coalesce-alternativet måste vara antingen 0 eller 1

en: pause-autoneg cannot be enabled when setting rx/tx options
sv: pause-autoneg kan inte aktiveras när du ställer in rx/tx-alternativ

en: '%s' is not valid FEC modes, valid modes are combinations of %s
sv: ”%s” är inte giltiga FEC-lägen, giltiga lägen är kombinationer av %s

en: unknown ethtool option '%s'
sv: okänd ethtool-flagga ”%s”

en: the property is required when %s.%s is set
sv: egenskapen krävs när %s.%s är inställt

en: property is required
sv: egenskap krävs

en: '%s' is not a valid IP address
sv: ”%s” är inte en giltig IP-adress

en: property value is empty
sv: egenskapsvärdet är tomt

en: property value is too long (>64)
sv: egenskapsvärdet är för långt (>64)

en: '%s' contains invalid char(s) (use [A-Za-z._-])
sv: ”%s” innehåller ogiltig(t/a) tecken (använd [A-Za-z._-])

en: '%s' length is invalid (should be 5 or 6 digits)
sv: ”%s”-längden är ogiltig (ska vara 5 eller 6 siffror)

en: '%s' is not a number
sv: ”%s” är inte ett nummer

en: property is empty or wrong size
sv: egenskap är tom eller har fel storlek

en: property must contain only digits
sv: egenskap får endast innehålla siffror

en: can't be enabled when manual configuration is present
sv: kan inte aktiveras när manuell konfiguration är närvarande

en: '%s' is not a valid interface name
sv: ”%s” är inte ett giltigt gränssnittsnamn

en: HSR protocol cannot be configured for PRP interfaces
sv: HSR-protokollet kan inte konfigureras för PRP-gränssnitt

en: Must specify a P_Key if specifying parent
sv: Måste ange en P_key om överordnad anges

en: InfiniBand P_Key connection did not specify parent interface name
sv: InfiniBand P_Key-anslutning angav inte ett överordnat gränssnittsnamn

en: the values 0 and 0x8000 are not allowed
sv: värdena 0 och 0x8000 är inte tillåtna

en: interface name of software infiniband device must be '%s' or unset (instead it is '%s')
sv: gränssnittsnamnet på infiniband-programvaruenheten måste vara ”%s” eller inte sättas (istället är den ”%s”)

en: interface name of software infiniband device with MAC address must be unset (instead it is '%s')
sv: gränssnittsnamnet på programvarans infiniband-enhet med MAC-adress måste vara inaktiverat (istället är det ”%s”)

en: mtu can be at most %u but it is %u
sv: mtu kan vara högst %u men det är %u

en: Missing IPv4 address
sv: Saknar IPv4-adress

en: Missing IPv6 address
sv: Saknar IPv6-adress

en: Invalid IPv4 address '%s'
sv: Ogiltig IPv4-adress ”%s”

en: Invalid IPv6 address '%s'
sv: Ogiltig IPv6-adress ”%s”

en: Invalid IPv4 address prefix '%u'
sv: Ogiltigt IPv4-adressprefix ”%u”

en: Invalid IPv6 address prefix '%u'
sv: Ogiltigt IPv6-adressprefix ”%u”

en: Invalid routing metric '%s'
sv: Ogiltigt ruttmätvärde ”%s”

en: unknown attribute
sv: okänt attribut

en: invalid attribute type '%s'
sv: ogiltig attributstyp ”%s”

en: attribute is not valid for a IPv4 route
sv: attributet är inte giltigt för en IPv4-rutt

en: attribute is not valid for a IPv6 route
sv: attributet är inte giltigt för en IPv6-rutt

en: '%s' is not a valid IPv4 address
sv: ”%s” är inte en giltig IPv4-adress

en: '%s' is not a valid IPv6 address
sv: ”%s” är inte en giltig IPv6-adress

en: invalid prefix %s
sv: ogiltigt prefix %s

en: %s is not a valid route type
sv: %s är inte en giltig rutttyp

en: route weight cannot be larger than 256
sv: ruttvikten får inte vara större än 256

en: route scope is invalid for local route
sv: ruttomfånget är ogiltigt för lokal rutt

en: a %s route cannot have a next-hop
sv: en %s-rutt kan inte ha ett nästa hopp

en: a %s route cannot have a ECMP multi-hop "weight"
sv: en %s-rutt kan inte ha en ECMP multi-hop "vikt"

en: missing priority
sv: saknar prioritet

en: missing table
sv: saknar tabell

en: invalid action type
sv: ogiltig åtgärdstyp

en: has from/src but the prefix-length is zero
sv: har från/src men prefixlängden är noll

en: missing from/src for a non zero prefix-length
sv: saknar från/src för en prefixlängd som inte är noll

en: invalid from/src
sv: ogiltig från/src

en: invalid prefix length for from/src
sv: ogiltig prefixlängd för från/src

en: has to/dst but the prefix-length is zero
sv: har till/dst men prefixlängden är noll

en: missing to/dst for a non zero prefix-length
sv: saknar till/dst för en prefixlängd som inte är noll

en: invalid to/dst
sv: ogiltig till/dst

en: invalid prefix length for to/dst
sv: ogiltig prefixlängd för till/dst

en: invalid iifname
sv: ogiltigt iifname

en: invalid oifname
sv: ogiltigt oifname

en: invalid source port range
sv: ogiltigt källportintervall

en: invalid destination port range
sv: ogiltigt destinationsportintervall

en: suppress_prefixlength out of range
sv: suppress_prefixlength är utanför intervallet

en: suppress_prefixlength is only allowed with the to-table action
sv: suppress_prefixlength tillåts endast med en to-table-åtgärd

en: invalid key "%s"
sv: ogiltig nyckel "%s"

en: duplicate key %s
sv: duplicerad nyckel %s

en: invalid variant type '%s' for "%s"
sv: ogiltig varianttyp ”%s” för "%s"

en: missing "family"
sv: saknar "familj"

en: invalid "family"
sv: ogiltig "familj"

en: "uid-range-start" is greater than "uid-range-end"
sv: ”uid-range-start” är större än ”uid-range-end”

en: Unsupported to-string-flags argument
sv: Argumentet för to-string-flags stöds inte

en: Unsupported extra-argument
sv: Extra-argument stöds inte

en: unsupported key "%s"
sv: nyckel "%s" stöds inte

en: duplicate key "%s"
sv: dubblerad nyckel "%s"

en: invalid value for "%s"
sv: ogiltigt värde för "%s"

en: empty text does not describe a rule
sv: tom text beskriver inte en regel

en: missing argument for "%s"
sv: saknar argument för "%s"

en: invalid "from" part
sv: ogiltig "från"-del

en: invalid "to" part
sv: ogiltig "till"-del

en: cannot detect address family for rule
sv: kan inte detektera adressfamilj för regel

en: rule is invalid: %s
sv: regeln är ogiltig: %s

en: invalid address family
sv: ogiltig adressfamilj

en: rule #%u is invalid: %s
sv: regel #%u är ogiltig: %s

en: %u. DNS server address is invalid: %s
sv: %u. DNS-serveradressen är ogiltig: %s

en: DNS search domain '%s' is invalid
sv: DNS-sökdomänen ”%s” är ogiltig

en: %d. IP address is invalid
sv: %d. IP-adressen är ogiltig

en: %d. IP address has 'label' property with invalid type
sv: %d. IP-adressen har ”label”-egenskap med ogiltig typ

en: %d. IP address has invalid label '%s'
sv: %d. IP-adressen har ogiltig etikett ”%s”

en: gateway cannot be set if there are no addresses configured
sv: gateway kan inte bestämmas om det inte finns adresser konfigurerade

en: gateway is invalid
sv: ogiltig gateway

en: %d. route is invalid
sv: %d.-rutt ogiltig

en: invalid attribute: %s
sv: ogiltigt attribut: ”%s”

en: %u. rule has wrong address-family
sv: %u. regel har felaktig adressfamilj

en: %u. rule is invalid: %s
sv: %u. regeln är ogiltig: %s

en: '%s' is not a valid IAID
sv: ”%s” är inte ett giltigt IAID

en: the property cannot be set when '%s' is disabled
sv: egenskapen kan inte ställas in när ”%s” är inaktiverat

en: the property is currently supported only for DHCPv4
sv: egenskapen stöds för närvarande endast för DHCPv4

en: '%s' is not a valid IP or subnet
sv: ”%s” är inte en giltig IP-adress eller subnät

en: a gateway is incompatible with '%s'
sv: en gateway är inte kompatibel med ”%s”

en: the value is inconsistent with '%s'
sv: värdet är inkonsekvent med ”%s”

en: '%d' is not a valid tunnel mode
sv: ”%d” är inte ett giltigt tunnelläge

en: '%s' is not a valid IPv%c address
sv: ”%s” är inte en giltig IPv%c-adress

en: tunnel keys can only be specified for GRE and VTI tunnels
sv: tunnelnycklar kan endast anges för GRE- och VTI-tunnlar

en: '%s' is not a valid tunnel key
sv: ”%s” är inte en giltig tunnelnyckel

en: a fixed TTL is allowed only when path MTU discovery is enabled
sv: en fast TTL är endast tillåten då sökvägs-MTU-upptäckt (PMTUD) är aktiverad

en: some flags are invalid for the select mode: %s
sv: vissa flaggor är ogiltiga för valt läge: %s

en: can be set only on VTI tunnels
sv: kan endast ställas in på VTI-tunnlar

en: wired setting not allowed for mode %s
sv: trådbunden inställning är inte tillåten för läget %s

en: property is not specified and neither is '%s:%s'
sv: egenskapen är inte angiven och det är inte heller ”%s:%s”

en: unsupported mode %u
sv: läget %u stöds inte

en: private and VEPA cannot be enabled at the same time
sv: privat och VEPA kan inte aktiveras samtidigt

en: method '%s' requires at least an address, a route, or CLAT set to 'force'
sv: metoden ”%s” kräver minst en adress, en rutt eller CLAT inställd på ”force”

en: this property is not allowed for '%s=%s'
sv: denna egenskap är inte tillåten för ”%s=%s”

en: cannot enable ipv4.link-local with ipv4.method=disabled
sv: kan inte aktivera ipv4.link-local med ipv4.method=disabled

en: cannot disable ipv4.link-local with ipv4.method=link-local
sv: kan inte inaktivera ipv4.link-local med ipv4.method=link-local

en: '%s' is not a valid FQDN
sv: ”%s” är inte ett giltigt FQDN

en: property cannot be set when dhcp-hostname is also set
sv: egenskap kan inte ställas in då dhcp-hostname också är inställd

en: FQDN flags requires a FQDN set
sv: FQDN-flaggor kräver en FQDN-mängd

en: multiple addresses are not allowed for '%s=%s'
sv: multipla adresser är inte tillåtna för ”%s=%s”

en: property should be TRUE when method is set to disabled
sv: egenskapen borde vara satt till TRUE när metoden är inaktiverad

en: method '%s' requires at least an address or a route
sv: metod ”%s” kräver åtminstone en adress eller en rutt

en: value is not a valid token
sv: värdet är inte ett giltigt token

en: only makes sense with EUI64 address generation mode
sv: har endast betydelse med EUI64-adressgenereringsläge

en: invalid DUID
sv: ogiltigt DUID

en: must be a valid IPv6 address with prefix
sv: måste vara en giltig IPv6-adress med prefix

en: DHCP DSCP is not supported for IPv6
sv: DHCP DSCP stöds inte för IPv6

en: Shared DHCP range is not supported for IPv6
sv: Delat DHCP-intervall stöds inte för IPv6

en: Shared DHCP lease time is not supported for IPv6
sv: Delad DHCP-lånetid stöds inte för IPv6

en: token is not in canonical form
sv: token är inte i kanonisk form

en: property should be TRUE when method is set to ignore or disabled
sv: egenskapen borde vara satt till TRUE när metoden är satt till ignorera eller inaktiverad

en: ipv4 method "%s" is not supported for loopback
sv: ipv4-metod "%s" stöds inte för loopback

en: ipv4.link-local cannot be enabled for loopback
sv: ipv4.link-local kan inte aktiveras för loopback

en: ipv6 method "%s" is not supported for loopback
sv: ipv6-metod "%s" stöds inte för loopback

en: a loopback profile cannot be a port
sv: en loopback-profil kan inte vara en port

en: the key is empty
sv: nyckeln är tom

en: the key must be %d characters
sv: nyckeln måste vara %d tecken

en: the key must have an even number of characters between 2 and 64
sv: nyckeln måste ha ett jämnt antal tecken mellan 2 och 64

en: the key contains non-hexadecimal characters
sv: nyckeln innehåller icke-hexadecimala siffror

en: EAP key management requires '%s' setting presence
sv: EAP-nyckelhantering kräver en ”%s”-inställning

en: must be either psk (0) or eap (1)
sv: måste antingen vara psk (0) eller eap (1)

en: only valid for psk mode
sv: endast giltig för psk-läge

en: non promiscuous operation is allowed only in passthru mode
sv: icke-promiskuös operation är tillåten endast i genomströmningsläge

en: is empty
sv: är tom

en: SSID length is out of range <1-32> bytes
sv: SSID-längden är utanför intervallet <1-32> byte

en: '%d' is not a valid channel
sv: ”%d” är inte en giltig kanal

en: A connection with a '%s' setting must not have a controller.
sv: En anslutning med inställningen "%s" får inte ha någon styrenhet.

en: '%s' is not allowed in fail_mode
sv: ”%s” tillåts inte i fail_mode

en: must be a power of two
sv: måste vara en potens av två

en: key cannot start with "NM."
sv: nyckeln kan inte börja med ”NM”

en: OVS %s can only be added to a profile of type OVS bridge/port/interface or to OVS system interface
sv: OVS %s kan bara läggas till en profil av typen OVS brygga/port/gränssnitt eller till OVS systemgränssnitt

en: invalid key "%s": %s
sv: ogiltig nyckel ”%s”: %s

en: maximum number of entries reached (%u instead of %u)
sv: maximalt antal poster har uppnåtts (%u istället för %u)

en: '%s' is not a valid interface type
sv: ”%s” är inte en giltig gränssnittstyp

en: A connection with a '%s' setting needs connection.type explicitly set
sv: En anslutning med ”%s”-inställning måste ha connection.type explicit satt

en: A connection of type '%s' cannot have ovs-interface.type "system"
sv: En anslutning av typen ”%s” kan inte ha att ovs-interface.type är "system"

en: A connection of type '%s' cannot have an ovs-interface.type "%s"
sv: En anslutning av typen ”%s” kan inte ha att ovs-interface.type är "%s"

en: A connection can not have both '%s' and '%s' settings at the same time
sv: En anslutning kan inte ha både ”%s”- och ”%s”-inställningar samtidigt

en: A connection with '%s' setting must be of connection.type "ovs-interface" but is "%s"
sv: En anslutning med ”%s”-inställning måste ha att connection.type är "ovs-interface" men den är ”%s”

en: A connection with '%s' setting needs to be of '%s' interface type, not '%s'
sv: En anslutning med inställningen ”%s” måste vara av gränssnittstypen ”%s”, inte ”%s”

en: A connection with ovs-interface.type '%s' setting a 'ovs-patch' setting
sv: En anslutning vars ovs-interface.type är ”%s” sätter en ”ovs-patch”-inställning

en: Missing ovs interface setting
sv: Saknar ovs-gränssnittsinställning

en: Missing ovs interface type
sv: Saknar ovs-gränssnittstyp

en: A connection with a '%s' setting must have a controller.
sv: En anslutning med en ”%s”-inställning måste ha en styrenhet.

en: VLANs must be between 0 and 4095
sv: VLAN måste vara mellan 0 och 4095

en: duplicate VLAN %u
sv: duplicerat VLAN %u

en: VLANs %u and %u are not sorted in ascending order
sv: VLAN %u och %u sorteras inte i stigande ordning

en: '%s' is not allowed in vlan_mode
sv: ”%s” tillåts inte i vlan_mode

en: the tag id must be in range 0-4094 but is %u
sv: tagg-ID måste vara i intervallet 0-4094 men är %u

en: '%s' is not allowed in lacp
sv: ”%s” tillåts inte i lacp

en: '%s' is not allowed in bond_mode
sv: ”%s” tillåts inte i bond_mode

en: '%d' is out of valid range <128-16384>
sv: ”%d” är utanför giltigt intervall <128-16384>

en: setting this property requires non-zero '%s' property
sv: att sätta denna egenskap kräver icke-noll för ”%s”-egenskapen

en: invalid proxy method
sv: ogiltig proxymetod

en: this property is not allowed for method none
sv: denna egenskap är inte tillåten för metoden none

en: the script is too large
sv: skriptet är för stort

en: the script is not valid utf8
sv: skriptet är inte giltig utf8

en: the script lacks FindProxyForURL function
sv: skriptet saknar funktionen för FindProxyForURL

en: '%s' is not a valid MAC address
sv: ”%s” är inte en giltig MAC-adress

en: VF with index %u, but the total number of VFs is %u
sv: VF med index %u, men det totala antalet VF är %u

en: invalid VF %u: %s
sv: ogiltig VF %u: %s

en: duplicate VF index %u
sv: dubblerat VF-index %u

en: VFs %d and %d are not sorted by ascending index
sv: VF %d och %d är inte sorterade med sjunkande index

en: kind is missing
sv: typ saknas

en: '%s' is not a valid kind
sv: ”%s” är inte en giltig typ

en: parent handle missing
sv: överordnat handtag saknas

en: there are duplicate TC qdiscs
sv: det finns duplicerade TC qdiscs

en: there are duplicate TC filters
sv: det finns duplicerade TC-filter

en: %s is out of range [0, %d]
sv: %s är utanför intervallet [0, %d]

en: Missing target-host in nsna_ping link watcher
sv: Saknar målvärd i länkövervakaren nsna_ping

en: target-host '%s' contains invalid characters
sv: målvärden ”%s” innehåller ogiltiga tecken

en: Missing %s in arp_ping link watcher
sv: Saknar %s i länkövervakaren arp_ping

en: source-host '%s' contains invalid characters
sv: källvärden ”%s” innehåller ogiltiga tecken

en: vlanid is out of range [-1, 4094]
sv: vlanid är utanför intervallet [-1, 4094]

en: '%u': invalid mode
sv: ”%u”: ogiltigt läge

en: '%s': invalid user ID
sv: ”%s”: ogiltigt användar-ID

en: '%s': invalid group ID
sv: ”%s”: ogiltigt grupp-ID

en: key requires a '.' for a namespace
sv: nyckeln kräver ett ”.” för namnrymden

en: key cannot contain ".."
sv: nyckeln kan inte innehålla ”..”

en: maximum number of user data entries reached
sv: högsta antalet användardataposter uppnått

en: maximum number of user data entries reached (%u instead of %u)
sv: högsta antalet användardataposter uppnått (%u istället för %u)

en: the vlan id must be in range 0-4094 but is %u
sv: vlan-id måste vara i intervallet 0-4094 men är %u

en: flags are invalid
sv: flaggorna är ogiltiga

en: invalid VLAN protocol %s: must be '802.1Q' or '802.1ad'
sv: ogiltigt VLAN-protokoll %s: måste vara ”802.1Q” eller ”802.1ad”

en: vlan setting should have a ethernet setting as well
sv: vlan-inställningarna bör också ha en ethernetinställning

en: cannot set connection.multi-connect for VPN setting
sv: det går inte att ange connection.multi-connect för VPN-inställning

en: setting contained a secret with an empty name
sv: inställning innehåller en hemlighet med ett tomt namn

en: not a secret property
sv: inte en hemlig egenskap

en: secret is not of correct type
sv: hemlighet är inte av korrekt typ

en: secret name cannot be empty
sv: hemligt namn får inte vara tomt

en: secret flags property not found
sv: hemliga flaggegenskaper hittades inte

en: table cannot be zero
sv: tabell kan inte vara noll

en: '%s' is not a valid IP%s address
sv: ”%s” är inte en giltig IP%s-adress

en: %d is greater than local port max %d
sv: %d är större än lokalt portmaximum %d

en: '%s' is not a valid Ethernet port value
sv: ”%s” är inte ett giltigt portvärde för Ethernet

en: '%s' is not a valid duplex value
sv: ”%s” är inte ett giltigt värde för duplex

en: invalid key '%s'
sv: ogiltig nyckel ”%s”

en: invalid value for key '%s'
sv: ogiltigt värde för nyckel ”%s”

en: Wake-on-LAN mode 'default' and 'ignore' are exclusive flags
sv: Wake-on-LAN-lägena ”default” och ”ignore” går inte kombinera med andra flaggor

en: Wake-on-LAN password can only be used with magic packet mode
sv: Wake-on-LAN-lösenord kan bara användas med magiskt-paket-läge

en: both speed and duplex should have a valid value or both should be unset
sv: både speed och duplex ska ha ett giltigt värde eller vara icke angivna

en: both speed and duplex are required for static link configuration
sv: både speed och duplex krävs för statisk länkkonfiguration

en: missing public-key for peer
sv: saknar publik-nyckel för peer

en: invalid public-key for peer
sv: ogiltig publik-nyckel för peer

en: invalid preshared-key for peer
sv: ogiltig fördelad-nyckel för peer

en: invalid endpoint for peer
sv: ogiltig ändpunkt för peer

en: invalid IP address "%s" for allowed-ip of peer
sv: ogiltig IP-adress "%s" för tillåten IP-adress för peer

en: invalid preshared-key-flags for peer
sv: ogiltiga fördelade nyckelflaggor för peer

en: peer #%u has no public-key
sv: peer #%u har ingen publik-nyckel

en: peer #%u has invalid public-key
sv: peer #%u har en ogiltig publik-nyckel

en: peer #%u has invalid endpoint
sv: peer #%u har ogiltig ändpunkt

en: peer #%u has invalid allowed-ips setting
sv: peer #%u har ogiltig inställning för tillåtna ip:n

en: peer #%u is invalid: %s
sv: peer #%u är ogiltig: %s

en: method "%s" is not supported for WireGuard
sv: metod "%s" stöds inte för WireGuard

en: key must be 32 bytes base64 encoded
sv: nyckel måste vara 32 byte base64-kodad

en: invalid peer secrets
sv: ogiltiga peer-hemligheter

en: peer #%u lacks public-key
sv: peer #%u saknar publik-nyckel

en: non-existing peer '%s'
sv: inte-existerande peer ”%s”

en: '%s' is not a valid value for '%s' mode connections
sv: ”%s” är inte ett giltigt värde för anslutningar i ”%s”-läge

en: '%s' security requires '%s=%s'
sv: ”%s”-säkerhet kräver ”%s=%s”

en: '%s' security requires '%s' setting presence
sv: ”%s”-säkerhet kräver en ”%s”-inställning

en: '%s' can only be used with '%s=%s' (WEP)
sv: ”%s” kan endast användas med ”%s=%s” (WEP)

en: '%s' can only be used with 'owe', 'wpa-psk', 'sae', 'wpa-eap' or 'wpa-eap-suite-b-192' key management
sv: ”%s” kan endast användas med ”owe”, ”wpa-psk”, ”sae”, ”wpa-eap” eller ”wpa-eap-suite-b-192” nyckelhantering

en: pmf can only be 'default' or 'required' when using 'owe', 'sae' or 'wpa-eap-suite-b-192' key management
sv: pmf kan bara vara ”default” eller ”required” när du använder ”owe”, ”sae” eller ”wpa-eap-suite-b-192” nyckelhantering

en: '%s' is not a valid Wi-Fi mode
sv: ”%s” är inte ett giltigt Wi-Fi-läge

en: '%s' is not a valid band
sv: ”%s” är inte ett giltigt band

en: '%s' requires setting '%s' property
sv: ”%s” kräver en ”%s”-inställning

en: '%s' requires '%s' and '%s' property
sv: ”%s” kräver egenskapen ”%s” och ”%s”

en: invalid value
sv: ogiltigt värde

en: Wake-on-WLAN mode 'default' and 'ignore' are exclusive flags
sv: Wake-on-WLAN-lägena ”default” och ”ignore” går inte kombinera med andra flaggor

en: Wake-on-WLAN trying to set unknown flag
sv: Wake-on-WLAN försöker att sätta okänd flagga

en: AP isolation can be set only in AP mode
sv: AP-isolering kan endast ställas in i AP-läge

en: a specific channel width can be set only in AP mode
sv: en specifik kanalbredd kan endast ställas in i AP-läge

en: a specific channel width can be set only together with a fixed channel
sv: en specifik kanalbredd kan endast ställas in tillsammans med en fast kanal

en: 80MHz channels are only supported in the 5GHz and 6GHz bands
sv: 80MHz-kanaler stöds endast i 5 GHz- och 6 GHz-banden

en: conflicting value of mac-address-randomization and cloned-mac-address
sv: värden för slumpmässigt genererad mac-adress och klonade mac-adresser är i konflikt

en: property is deprecated and not implemented
sv: egenskap är utfasad och inte implementerad

en: page must be defined along with a channel
sv: sida måste definieras tillsammans med en kanal

en: page must be between %d and %d
sv: sida måste vara mellan %d och %d

en: channel must not be between %d and %d
sv: kanal får inte vara mellan %d och %d

en: can't set property of type '%s' from value of type '%s'
sv: kan inte sätta egenskap för typen ”%s” från värdet av typen ”%s”

en: value of type '%s' is invalid or out of range for property '%s'
sv: värdet av typen ”%s” är ogiltigt eller utanför intervallet för egenskap ”%s”

en: can not set property: %s
sv: kan inte sätta egenskap: %s

en: duplicate property
sv: duplicerad egenskap

en: unknown property
sv: okänd egenskap

en: failed to set property: %s
sv: misslyckades med att sätta egenskap: %s

en: invalid value %d, expected %d-%d
sv: ogiltigt värde för %d, förväntade sig %d-%d

en: cannot be empty
sv: får inte vara tomt

en: secret not found
sv: hemlighet inte funnen

en: invalid D-Bus property "%s"
sv: ogiltig D-Bus-egenskap "%s"

en: duplicate D-Bus property "%s"
sv: duplicerad D-Bus-egenskap "%s"

en: invalid D-Bus property "%s" for "%s"
sv: ogiltig D-Bus-egenskap "%s" för "%s"

en: unknown link-watcher name "%s"
sv: okänt länkbevakarnamn "%s"

en: value out of range
sv: värde utanför intervallet

en: invalid runner-tx-hash
sv: ogiltig körare-tx-hash

en: %s is only allowed for runner %s
sv: %s är endast tillåtet för körare %s

en: %s is only allowed for runners %s
sv: %s är endast tillåtet för körare %s

en: cannot set parameters for lacp and activebackup runners together
sv: kan inte ställa in parametrar för lacp och activebackup-körare tillsammans

en: missing link watcher
sv: saknar länkövervakare

en: team config exceeds size limit
sv: gruppkonfigurationen överskrider storleksgränsen

en: team config is not valid UTF-8
sv: gruppkonfigurationen är inte giltig UTF-8

en: invalid D-Bus type "%s"
sv: ogiltig D-Bus-typ ”%s”

en: invalid link-watchers: %s
sv: ogiltiga länkövervakare: %s

en: Expected value of type "au"
sv: Förväntade värde av typen "au"

en: Expected value of type "aau"
sv: Förväntade värde av typen "auu"

en: Expected "address-labels" of type "as"
sv: Förväntade "adressetiketter" av typen "as"

en: Incomplete IPv4 address (idx=%u)
sv: Inkomplett IPv4-adress (idx=%u)

en: Incomplete IPv4 route (idx=%u)
sv: Inkomplett IPv4-rutt (idx=%u)

en: Expected value of type "aay"
sv: Förväntade värde av typen "aay"

en: Invalid IPv6 DNS address length (idx=%u)
sv: Ogiltig IPv6 DNS-adresslängd (idx=%u)

en: Expected value of type "a(ayuay)"
sv: Förväntade värde av typen "a(ayuay)"

en: Expected value of type "(ayuay)" (idx=%u)
sv: Förväntade värde av typen "ayuay" (idx=%u)

en: IPv6 address with invalid length (idx=%u)
sv: IPv6-adress med ogiltig längd (idx=%u)

en: IPv6 gateway with invalid length (idx=%u)
sv: IPv6-gateway med ogiltig längd (idx=%u)

en: Expected value of type "a(ayuayu)"
sv: Förväntade värde av typen "a(ayuayu)"

en: Expected value of type "(ayuayu)" (idx=%u)
sv: Förväntade värde av typen "(ayuayu)" (idx=%u)

en: IPv6 dest address with invalid length (idx=%u)
sv: IPv6 destinationsadress med ogiltig längd (idx=%u)

en: IPv6 next-hop address with invalid length (idx=%u)
sv: IPv6 nästa hopp-adress med ogiltig längd (idx=%u)

en: Expected value of type "aa{sv}"
sv: Förväntade värde av typen "aa{sv}"

en: IP address requires fields "address" and "prefix" (idx=%u)
sv: IP-adressen kräver fälten "address" och "prefix" (idx=%u)

en: Route requires fields "dest" and "prefix" (idx=%u)
sv: Rutt kräver fälten "dest" och "prefix" (idx=%u)

en: '%s' is not a valid handle.
sv: ”%s” är inte ett giltigt handtag.

en: '%s' unexpected: parent already specified.
sv: oväntad ”%s”: överordnad redan angiven.

en: invalid handle: '%s'
sv: ogiltigt handtag ”%s”

en: parent not specified.
sv: ingen överordnad angiven.

en: unsupported qdisc option: '%s'.
sv: qdisc-flaggan ”%s” stöds inte.

en: action name missing.
sv: åtgärdsnamn saknas.

en: unsupported action option: '%s'.
sv: åtgärdsflaggan ”%s” stöds inte.

en: invalid action:
sv: ogiltig åtgärd:

en: unsupported tfilter option: '%s'.
sv: tfilter-flaggan ”%s” stöds inte.

en: failed stat file %s: %s
sv: stat misslyckades på filen %s: %s

en: not a file (%s)
sv: inte en fil (%s)

en: invalid file owner %d for %s
sv: ogiltig filägare %d för %s

en: file permissions for %s
sv: filrättigheter för %s

en: reject %s
sv: förkasta %s

en: path is not absolute (%s)
sv: sökväg är inte absolut (%s)

en: Plugin file does not exist (%s)
sv: Insticksmodulfil existerar inte (%s)

en: Plugin is not a valid file (%s)
sv: Insticksmodul är inte en giltig fil (%s)

en: libtool archives are not supported (%s)
sv: libtool-arkiv stöds inte (%s)

en: Could not find "%s" binary
sv: Kunde inte hitta binären ”%s”

en: unknown secret flags
sv: okända hemliga flaggor

en: conflicting secret flags
sv: motstridiga hemliga flaggor

en: secret flags must not be "not-required"
sv: hemliga flaggor får inte vara "icke-krävs"

en: unsupported secret flags
sv: hemliga flaggor som inte stöds

en: can't be simultaneously disabled and enabled
sv: det går inte att vara både aktiverad och inaktiverad

en: WPS is required
sv: WPS krävs

en: not a valid ethernet MAC address for mask at position %lld
sv: inte en giltig ethernet MAC-adress för mask vid position %lld

en: not a valid ethernet MAC address #%u at position %lld
sv: inte en giltig ethernet MAC-adress #%u vid position %lld

en: not valid utf-8
sv: inte giltig utf-8

en: is not a JSON object
sv: inte ett JSON-objekt

en: value is NULL
sv: värdet är NULL

en: value is empty
sv: värdet är tomt

en: invalid JSON at position %d (%s)
sv: ogiltig JSON vid position %d (%s)

en: unterminated escape sequence
sv: oavslutad escape-sekvens

en: unknown attribute '%s'
sv: okänt attribut ”%s”

en: missing key-value separator '%c' after '%s'
sv: saknar nyckel-värdeseparator ”%c” efter ”%s”

en: invalid uint32 value '%s' for attribute '%s'
sv: ogiltigt uint32-värde ”%s” för attributet ”%s”

en: invalid int32 value '%s' for attribute '%s'
sv: ogiltigt int32-värde ”%s” för attributet ”%s”

en: invalid uint64 value '%s' for attribute '%s'
sv: ogiltigt uint64-värde ”%s” för attributet ”%s”

en: invalid uint8 value '%s' for attribute '%s'
sv: ogiltigt uint8-värde ”%s” för attributet ”%s”

en: invalid boolean value '%s' for attribute '%s'
sv: ogiltigt booleskt värde ”%s” för attributet ”%s”

en: unsupported attribute '%s' of type '%s'
sv: attributet ”%s” av typen ”%s” stöds inte

en: Bridge VLANs %d and %d are not sorted by ascending vid
sv: Brygg-VLAN %d och %d sorteras inte efter stigande vid

en: duplicate bridge VLAN vid %u
sv: duplicerade brygg VLAN vid %u

en: only one VLAN can be the PVID
sv: endast ett VLAN kan vara PVID

en: unknown flags 0x%x
sv: okända flaggor 0x%x

en: 'fqdn-no-update' and 'fqdn-serv-update' flags cannot be set at the same time
sv: flaggorna ”fqdn-no-update” och ”fqdn-serv-update” kan inte ställas in samtidigt

en: 'fqdn-clear-flags' flag is incompatible with other FQDN flags
sv: ”fqdn-clear-flags”-flaggan är inkompatibel med andra FQDN-flaggor

en: DHCPv6 does not support the E (encoded) FQDN flag
sv: DHCPv6 stöder inte E (kodad) FQDN-flagga

en: This function needs to be called by root
sv: Denna funktion måste anropas av root

en: Failure creating the temporary file
sv: Fel vid skapandet av den tillfälliga filen

en: cannot load plugin "%s": %s
sv: kan inte läsa in insticksmodulen ”%s”: %s

en: failed to load nm_vpn_editor_plugin_factory() from %s (%s)
sv: misslyckades med att läsa in nm_vpn_editor_plugin_factory() från %s (%s)

en: unknown error initializing plugin %s
sv: okänt fel vid initiering av insticksmodulen %s

en: cannot load VPN plugin in '%s': missing plugin name
sv: kan inte läsa in VPN-insticksmodul i ”%s”: saknar namn på insticksmodul

en: cannot load VPN plugin in '%s': invalid service name
sv: kan inte läsa in VPN-insticksmodul i ”%s”: ogiltigt namn på tjänst

en: the plugin does not support import capability
sv: insticksmodulen stöder inte importförmåga

en: the plugin does not support export capability
sv: insticksmodulen stöder inte exportförmåga

en: missing filename
sv: filnamn saknas

en: filename must be an absolute path (%s)
sv: filnamn måste vara en absolut sökväg (%s)

en: filename has invalid format (%s)
sv: filnamn har ogiltigt format (%s)

en: there exists a conflicting plugin (%s) that has the same %s.%s value
sv: det finns en insticksmodul (%s) som står i konflikt och har samma %s.%s-värde

en: there exists a conflicting plugin with the same name (%s)
sv: det finns en insticksmodul med samma namn (%s) som står i konflikt

en: missing "plugin" setting
sv: saknar ”plugin”-inställning

en: %s: don't retry loading plugin which already failed previously
sv: %s: försök inte att på nytt läsa in insticksmodul som redan tidigare misslyckats

en: missing filename to load VPN plugin info
sv: saknar filnamn för att läsa in VPN-insticksinfo

en: missing name for VPN plugin info
sv: saknar namn för VPN-insticksinfo

en: missing service for VPN plugin info
sv: saknar tjänst för VPN-insticksinfo

en: Failed to initialize the crypto engine.
sv: Misslyckades med att initiera krypteringsmotorn.

en: Unsupported key cipher for decryption
sv: Nyckelchiffret för dekryptering stöds inte

en: Invalid IV length (must be at least %u).
sv: Ogiltig IV-längd (måste vara minst %u).

en: Failed to initialize the decryption cipher context: %s (%s)
sv: Misslyckades med att initiera chifferkontexten för dekryptering: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key: %s (%s)
sv: Misslyckades med att dekryptera den privata nyckeln: %s (%s)

en: Failed to decrypt the private key: unexpected padding length.
sv: Misslyckades med att dekryptera privata nyckeln: oväntad utfyllningslängd.

en: Failed to decrypt the private key.
sv: Misslyckades med att dekryptera privata nyckeln.

en: Unsupported key cipher for encryption
sv: Nyckelchiffret för kryptering stöds inte

en: Failed to initialize the encryption cipher context: %s (%s)
sv: Misslyckades med att initiera chifferkontexten för kryptering: %s (%s)

en: Failed to encrypt the data: %s (%s)
sv: Misslyckades med att kryptera data: %s (%s)

en: Error initializing certificate data: %s
sv: Fel vid initiering av certifikatdata: %s

en: Couldn't decode certificate: %s
sv: Kunde inte avkoda certifikat: %s

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %s
sv: Kunde inte initiera PKCS#12-avkodare: %s

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %s
sv: Kunde inte avkoda PKCS#12-fil: %s

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %s
sv: Kunde inte verifiera PKCS#12-fil: %s

en: Couldn't initialize PKCS#8 decoder: %s
sv: Kunde inte initiera PKCS#8-avkodare: %s

en: Couldn't decode PKCS#8 file: %s
sv: Kunde inte avkoda PKCS#8-fil: %s

en: Failed to initialize the crypto engine: %d.
sv: Misslyckades med att initiera krypteringsmotorn: %d.

en: Failed to initialize the decryption cipher slot.
sv: Misslyckades med att initiera dekrypteringschifferplatsen.

en: Failed to set symmetric key for decryption.
sv: Misslyckades med att ställa in symmetrisk nyckel för dekryptering.

en: Failed to set IV for decryption.
sv: Misslyckades med att ställa in IV för dekryptering.

en: Failed to initialize the decryption context.
sv: Misslyckades med att initiera dekrypteringskontexten.

en: Failed to decrypt the private key: %d.
sv: Misslyckades med att dekryptera privata nyckeln: %d.

en: Failed to decrypt the private key: decrypted data too large.
sv: Misslyckades med att dekryptera privata nyckeln: dekrypterat data är för stort.

en: Failed to finalize decryption of the private key: %d.
sv: Misslyckades med att färdigställa dekryptering av den privata nyckeln: %d.

en: Failed to initialize the encryption cipher slot.
sv: Misslyckades med att initiera krypteringschifferplatsen.

en: Failed to set symmetric key for encryption.
sv: Misslyckades med att ställa in symmetrisk nyckel för kryptering.

en: Failed to set IV for encryption.
sv: Misslyckades med att ställa in IV för kryptering.

en: Failed to initialize the encryption context.
sv: Misslyckades med att initiera krypteringskontexten.

en: Failed to encrypt: %d.
sv: Misslyckades med att kryptera: %d.

en: Unexpected amount of data after encrypting.
sv: Oväntad mängd data efter kryptering.

en: Couldn't decode certificate: %d
sv: Kunde inte avkoda certifikat: %d

en: Password must be UTF-8
sv: Lösenord måste vara i UTF-8

en: Couldn't initialize slot
sv: Det gick inte att initiera plats

en: Couldn't initialize PKCS#12 decoder: %d
sv: Kunde inte initiera PKCS#12-avkodare: %d

en: Couldn't decode PKCS#12 file: %d
sv: Kunde inte avkoda PKCS#12-fil: %d

en: Couldn't verify PKCS#12 file: %d
sv: Kunde inte verifiera PKCS#12-fil: %d

en: Could not generate random data.
sv: Kunde inte generera slumpmässigt data.

en: Compiled without crypto support.
sv: Kompilerad utan kryptostöd.

en: PEM key file had no start tag
sv: PEM-nyckelfilen hade ingen starttagg

en: PEM key file had no end tag '%s'.
sv: PEM-nyckelfilen hade ingen sluttagg ”%s”.

en: Malformed PEM file: Proc-Type was not first tag.
sv: Felformulerad PEM-fil: Proc-Type var inte första taggen.

en: Malformed PEM file: unknown Proc-Type tag '%s'.
sv: Felformulerad PEM-fil: okänd Proc-Type-tagg ”%s”.

en: Malformed PEM file: DEK-Info was not the second tag.
sv: Felformulerad PEM-fil: DEK-Info var inte andra taggen.

en: Malformed PEM file: no IV found in DEK-Info tag.
sv: Felformulerad PEM-fil: ingen IV hittades i DEK-Info-taggen.

en: Malformed PEM file: invalid format of IV in DEK-Info tag.
sv: Felformulerad PEM-fil: ogiltigt format för IV i DEK-Info-taggen.

en: Malformed PEM file: unknown private key cipher '%s'.
sv: Felformulerad PEM-fil: okänt chiffer för privat nyckel ”%s”.

en: Could not decode private key.
sv: Kunde inte avkoda privat nyckel.

en: Failed to find expected PKCS#8 start tag.
sv: Misslyckades med att hitta förväntad PKCS#8-starttagg.

en: Failed to find expected PKCS#8 end tag '%s'.
sv: Misslyckades med att hitta förväntad PKCS#8-sluttagg ”%s”.

en: Failed to decode PKCS#8 private key.
sv: Misslyckades med att avkoda privat PKCS#8-nyckel.

en: Failed to find expected TSS start tag.
sv: Misslyckades med att hitta förväntad TSS-starttagg.

en: Failed to find expected TSS end tag '%s'.
sv: Misslyckades med att hitta förväntad TSS-sluttagg ”%s”.

en: IV must be an even number of bytes in length.
sv: IV måste vara ett jämnt antal byte i längd.

en: IV contains non-hexadecimal digits.
sv: IV innehåller icke-hexadecimala siffror.

en: IV must contain at least 8 characters
sv: IV måste innehålla minst 8 tecken

en: Unable to determine private key type.
sv: Kunde inte bestämma typ av privat nyckel.

en: Password provided, but key was not encrypted.
sv: Lösenord tillhandahållet, men nyckeln var inte krypterad.

en: PEM certificate had no start tag '%s'.
sv: PEM-certifikatet hade ingen starttagg ”%s”.

en: PEM certificate had no end tag '%s'.
sv: PEM-certifikatet hade ingen sluttagg ”%s”.

en: Failed to decode certificate.
sv: Misslyckades med att avkoda certifikat.

en: Certificate file is empty
sv: Certifikatfilen är tom

en: Failed to recognize certificate
sv: Misslyckades med att känna igen certifikatet

en: not a valid private key
sv: ogiltig privat nyckel

en: Method returned type '%s', but expected '%s'
sv: Metoden returnerade typen ”%s” men förväntade sig ”%s”

en: object class '%s' has no property named '%s'
sv: objektklassen ”%s” har ingen egenskap med namnet ”%s”

en: property '%s' of object class '%s' is not writable
sv: egenskapen ”%s” för objektklassen ”%s” är inte skrivbar

en: construct property "%s" for object '%s' can't be set after construction
sv: konstruktionsegenskap ”%s” för objektet ”%s” kan inte ställas in efter att det skapats

en: '%s::%s' is not a valid property name; '%s' is not a GObject subtype
sv: ”%s::%s” är inte ett giltigt egenskapsnamn; ”%s” är inte en undertyp till GObject

en: unable to set property '%s' of type '%s' from value of type '%s'
sv: kan inte sätta egenskapen ”%s” av typen ”%s” från värdet av typen ”%s”

en: value "%s" of type '%s' is invalid or out of range for property '%s' of type '%s'
sv: värdet ”%s” av typ ”%s” är ogiltigt eller utanför intervallet för egenskapen ”%s” av typ ”%s”

en: interface name is missing
sv: gränssnittsnamn saknas

en: interface name is too short
sv: gränssnittsnamnet är för kort

en: interface name is reserved
sv: gränssnittsnamnet är reserverat

en: interface name contains an invalid character
sv: gränssnittsnamnet innehållet ett ogiltigt tecken

en: interface name is longer than 15 characters
sv: gränssnittsnamnet är längre än 15 tecken

en: '%%' is not allowed in interface names
sv: ”%%” är inte tillåtet i gränssnittsnamn

en: '%s' is not allowed as interface name
sv: ”%s” är inte tillåtet som gränssnittsnamn

en: interface name must be alphanumerical with no forward or backward slashes
sv: gränssnittsnamnet måste vara alfanumeriskt utan snedstreck framåt eller bakåt

en: interface name must not be empty
sv: gränssnittsnamnet får inte vara tomt

en: interface name must be UTF-8 encoded
sv: gränssnittsnamnet måste vara UTF-8-kodat

en: Unknown log level '%s'
sv: Okänd loggnivå ”%s”

en: Unknown log domain '%s'
sv: Okänd loggdomän ”%s”

note: TRANSLATORS: the first %s is the partial value entered by * the user, the second %s a list of compatible values.
en: '%s' is ambiguous (%s)
sv: ”%s” är dubbeltydig (%s)

en: '%s' is not valid; use [%s] or [%s]
sv: ”%s” är inte giltig; använd [%s] eller [%s]

en: '%s' is not valid; use [%s], [%s] or [%s]
sv: ”%s” är inte giltig; använd [%s], [%s] eller [%s]

en: '%s' is ambiguous: %s
sv: ”%s” är dubbeltydig: %s

en: missing name, try one of [%s]
sv: saknat namn, prova en av [%s]

en: '%s' not among [%s]
sv: ”%s” inte bland [%s]

en: unknown
sv: okänd

en: unmanaged
sv: ohanterad

en: unavailable
sv: otillgänglig

en: disconnected
sv: frånkopplad

en: connecting (prepare)
sv: ansluter (förbereder)

en: connecting (configuring)
sv: ansluter (konfigurerar)

en: connecting (need authentication)
sv: ansluter (behöver autentisering)

en: connecting (getting IP configuration)
sv: ansluter (hämtar IP-konfiguration)

en: connecting (checking IP connectivity)
sv: ansluter (kontrollerar IP-anslutning)

en: connecting (starting secondary connections)
sv: ansluter (startar sekundära anslutningar)

en: connected
sv: ansluten

en: deactivating
sv: inaktiverar

en: connection failed
sv: anslutningen misslyckades

en: connecting (externally)
sv: ansluter (externt)

en: connected (externally)
sv: ansluten (externt)

en: deactivating (externally)
sv: inaktiverar (externt)

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en: yes (guessed)
sv: ja (gissat)

en: no (guessed)
sv: nej (gissat)

en: No reason given
sv: Ingen anledning angiven

note: We should not really come here
en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Device is now managed
sv: Enheten är nu hanterad

en: Device is now unmanaged
sv: Enheten är nu ohanterad

en: The device could not be readied for configuration
sv: Enheten kunde inte göras redo för konfiguration

en: IP configuration could not be reserved (no available address, timeout, etc.)
sv: IP-konfigurationen kunde inte reserveras (ingen tillgänglig adress, tidsgräns, o.s.v.)

en: The IP configuration is no longer valid
sv: IP-konfigurationen är inte längre giltig

en: Secrets were required, but not provided
sv: Hemligheter krävdes men tillhandahölls inte

en: 802.1X supplicant disconnected
sv: 802.1X-supplikanten kopplade från

en: 802.1X supplicant configuration failed
sv: Konfiguration av 802.1X-supplikanten misslyckades

en: 802.1X supplicant failed
sv: 802.1X-supplikanten misslyckades

en: 802.1X supplicant took too long to authenticate
sv: 802.1X-supplikanten tog för lång tid att autentisera

en: PPP service failed to start
sv: PPP-tjänsten misslyckades med att starta

en: PPP service disconnected
sv: PPP-tjänsten kopplades från

en: PPP failed
sv: PPP misslyckades

en: DHCP client failed to start
sv: DHCP-klienten misslyckades med att starta

en: DHCP client error
sv: Fel i DHCP-klienten

en: DHCP client failed
sv: DHCP-klienten misslyckades

en: Shared connection service failed to start
sv: Tjänsten för delad anslutning misslyckades med att starta

en: Shared connection service failed
sv: Tjänsten för delad anslutning misslyckades

en: AutoIP service failed to start
sv: AutoIP-tjänsten misslyckades med att starta

en: AutoIP service error
sv: Fel i AutoIP-tjänsten

en: AutoIP service failed
sv: AutoIP-tjänsten misslyckades

en: The line is busy
sv: Linjen är upptagen

en: No dial tone
sv: Ingen rington

en: No carrier could be established
sv: Ingen bärare kunde etableras

en: The dialing request timed out
sv: Uppringningsbegäran översteg tidsgränsen

en: The dialing attempt failed
sv: Uppringningsförsöket misslyckades

en: Modem initialization failed
sv: Initiering av modem misslyckades

en: Failed to select the specified APN
sv: Misslyckades med att välja angiven APN

en: Not searching for networks
sv: Söker inte efter nätverk

en: Network registration denied
sv: Nätverksregistreringen nekades

en: Network registration timed out
sv: Tidsgränsen för nätverksregistrering överskreds

en: Failed to register with the requested network
sv: Misslyckades med att registrera mot det begärda nätverket

en: PIN check failed
sv: Kontroll av PIN-kod misslyckades

en: Necessary firmware for the device may be missing
sv: Nödvändig fast programvara för enheten kanske saknas

en: The device was removed
sv: Enheten togs bort

en: NetworkManager went to sleep
sv: Nätverkshanteraren somnade

en: The device's active connection disappeared
sv: Enhetens aktiva anslutning försvann

en: Device disconnected by user or client
sv: Enheten kopplades från av användare eller klient

en: Carrier/link changed
sv: Bärare/länk ändrades

en: The device's existing connection was assumed
sv: Enhetens befintliga anslutning antogs

en: The supplicant is now available
sv: Supplikanten finns nu tillgänglig

en: The modem could not be found
sv: Modemet kunde inte hittas

en: The Bluetooth connection failed or timed out
sv: Bluetoothanslutningen misslyckades eller översteg tidsgränsen

en: GSM Modem's SIM card not inserted
sv: SIM-kortet i GSM-modemet är inte anslutet

en: GSM Modem's SIM PIN required
sv: PIN-kod för SIM-kortet i GSM-modemet krävs

en: GSM Modem's SIM PUK required
sv: PUK-kod för SIM-kortet i GSM-modemet krävs

en: GSM Modem's SIM wrong
sv: SIM-kortet i GSM-modemet är felaktigt

en: InfiniBand device does not support connected mode
sv: InfiniBand-enheten saknar stöd för anslutet läge

en: A dependency of the connection failed
sv: Ett beroende till anslutningen misslyckades

en: A problem with the RFC 2684 Ethernet over ADSL bridge
sv: Ett problem med RFC 2684 över ADSL-brygga

en: ModemManager is unavailable
sv: ModemManager är inte tillgängligt

en: The Wi-Fi network could not be found
sv: Trådlösa nätverket kunde inte hittas

en: A secondary connection of the base connection failed
sv: En sekundär anslutning för basanslutningen misslyckades

en: DCB or FCoE setup failed
sv: DCB eller FCoE-inställning misslyckades

en: teamd control failed
sv: teamd-kontroll misslyckades

en: Modem failed or no longer available
sv: Modemet misslyckades eller är inte tillgängligt längre

en: Modem now ready and available
sv: Modemet redo och tillgängligt

en: SIM PIN was incorrect
sv: SIM PIN var felaktig

en: New connection activation was enqueued
sv: Aktivering av ny anslutning köades

en: The device's parent changed
sv: Den överordnade enheten ändrades

en: The device parent's management changed
sv: Den överordnade enhetens hantering ändrades

en: Open vSwitch database connection failed
sv: Misslyckades med Open vSwitch-databasanslutning

en: A duplicate IP address was detected
sv: En dubblerad IP-adress identifierades

en: The selected IP method is not supported
sv: Den valda IP-metoden stöds inte

en: Failed to configure SR-IOV parameters
sv: Misslyckades med att konfigurera SR-IOV-parametrar

en: The Wi-Fi P2P peer could not be found
sv: Wi-Fi P2P peer kunde inte hittas

en: The device handler dispatcher returned an error
sv: Enhetshanterarens samordnare returnerade ett fel

en: The device is unmanaged because networking is disabled or the system is suspended
sv: Enheten är inte hanterad eftersom nätverket är inaktiverat eller systemet är i vänteläge

en: The device is unmanaged because NetworkManager is quitting
sv: Enheten är inte hanterad eftersom Nätverkshanteraren stängs av

en: The device is unmanaged because the link is not initialized by udev
sv: Enheten är inte hanterad eftersom länken inte initieras med udev

en: The device is unmanaged by explicit user decision (e.g. 'nmcli device set $DEV managed no')
sv: Enheten är inte hanterad enligt ett uttryckligt användarbeslut (t.ex. ”nmcli device set $DEV managed no”)

en: The device is unmanaged by user decision via settings plugin ("unmanaged-devices" for keyfile or "NM_CONTROLLED=no" for ifcfg-rh)
sv: Enheten hanteras inte av användaren via inställningstillägget ("unmanaged-devices" för nyckelfil eller "NM_CONTROLLED=no" för ifcfg-rh)

en: The device is unmanaged by user decision in NetworkManager.conf ('unmanaged' in a [device*] section)
sv: Enheten är inte hanterad enligt användarens beslut i NetworkManager.conf (”unmanaged” i ett [device*]-avsnitt)

en: The device is unmanaged because the device type is unmanaged by default
sv: Enheten är inte hanterad eftersom enhetstypen är icke-hanterad som standard

en: The device is unmanaged via udev rule
sv: Enheten hanteras inte via udev-regeln

en: The device is unmanaged because it is an external device and is unconfigured (down or without addresses)
sv: Enheten är ohanterad eftersom den är en extern enhet och är okonfigurerad (avstängd eller utan adresser)

en: Networking was disabled
sv: Nätverksanslutningen var inaktiverad

en: The modem didn't have an operator code
sv: Modemet hade ingen operatörskod

en: Unknown reason
sv: Okänd anledning

en: The connection was disconnected
sv: Anslutningen kopplades från

en: Disconnected by user
sv: Frånkopplad av användaren

en: The base network connection was interrupted
sv: Basnätverksanslutningen avbröts

en: The VPN service stopped unexpectedly
sv: VPN-tjänsten stoppades oväntat

en: The VPN service returned invalid configuration
sv: VPN-tjänsten returnerade en ogiltig konfiguration

en: The connection attempt timed out
sv: Anslutningsförsöket översteg tidsgränsen

en: The VPN service did not start in time
sv: VPN-tjänsten startade inte i tid

en: The VPN service failed to start
sv: VPN-tjänsten misslyckades med att starta

en: No valid secrets
sv: Inga giltiga hemligheter

en: Invalid secrets
sv: Ogiltiga hemligheter

en: The connection was removed
sv: Anslutningen togs bort

en: Master connection failed
sv: Huvudanslutningen misslyckades

en: Could not create a software link
sv: Kunde inte skapa en programvarulänk

en: The device disappeared
sv: Enheten försvann

en: missing colon for "<setting>.<property>:<secret>" format
sv: saknar kolon för formatet "<setting>.<property>:<secret>"

en: missing dot for "<setting>.<property>:<secret>" format
sv: saknar punkt för formatet "<setting>.<property>:<secret>"

en: missing setting for "<setting>.<property>:<secret>" format
sv: saknar inställning för formatet "<setting>.<property>:<secret>"

en: missing property for "<setting>.<property>:<secret>" format
sv: saknas egenskap för formatet "<setting>.<property>:<secret>"

en: invalid setting name
sv: ogiltigt inställningsnamn

en: property name is not UTF-8
sv: egenskapsnamn är inte UTF-8

en: secret is not UTF-8
sv: hemlighet är inte UTF-8

en: Could not find any session id for uid %d
sv: Kunde inte hitta något sessions-ID för uid %d

en: Could not retrieve session id: %s
sv: Kunde inte hämta sessions-ID: %s

en: Preshared-key for %s
sv: Fördelad-nyckel för %s

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Identity
sv: Identitet

en: Private key password
sv: Lösenord för privat nyckel

en: Key
sv: Nyckel

en: Service
sv: Tjänst

en: WireGuard private-key
sv: Wireguard privat nyckel

en: Secrets are required to connect WireGuard VPN '%s'
sv: Hemligheter krävs för att ansluta WireGuard VPN ”%s”

en: A password is required to connect to '%s'.
sv: Ett lösenord krävs för att ansluta till ”%s”.

en: Authentication required by wireless network
sv: Autentisering krävs av trådlösa nätverket

en: Push of the WPS button on the router or a password is required to access the wireless network '%s'.
sv: Tryck på WPS-knappen på routern eller ange ett lösenord för att få åtkomst till det trådlösa nätverket ”%s”.

en: Passwords or encryption keys are required to access the wireless network '%s'.
sv: Lösenord eller krypteringsnycklar krävs för åtkomst till trådlösa nätverket ”%s”.

en: Wired 802.1X authentication
sv: Trådbunden 802.1X-autentisering

en: Secrets are required to access the wired network '%s'
sv: Hemligheter krävs för åtkomst till trådbundna nätverket ”%s”

en: DSL authentication
sv: DSL-autentisering

en: Secrets are required for the DSL connection '%s'
sv: Hemligheter krävs för DSL-anslutning ”%s”

en: PIN code required
sv: PIN-kod krävs

en: PIN code is needed for the mobile broadband device
sv: Det krävs PIN-kod för den mobila bredbandsenheten

en: Mobile broadband network password
sv: Nätverkslösenord för mobilt bredband

en: Secrets are required to access the MACsec network '%s'
sv: Hemligheter krävs för åtkomst till MACsec-nätverket ”%s”

en: MACsec PSK authentication
sv: MACsec PSK-autentisering

en: MACsec EAP authentication
sv: MACsec EAP-autentisering

en: WireGuard VPN secret
sv: WireGuard VPN-hemlighet

en: VPN password required
sv: VPN-lösenord krävs

en: unknown VPN plugin "%s"
sv: okänd VPN-insticksmodul ”%s”

en: cannot load legacy-only VPN plugin "%s" for "%s"
sv: kan inte läsa in föråldrade VPN-insticksmodulen ”%s” för ”%s”

en: cannot load VPN plugin "%s" due to missing "%s". Missing client plugin?
sv: det går inte att läsa in VPN-insticksmodul ”%s” på grund av saknad ”%s”. Saknar klientinsticksmodul?

en: failed to load VPN plugin "%s": %s
sv: misslyckades med att läsa in VPN-insticksmodul ”%s”: %s

en: Certificate password
sv: Certifikatlösenord

en: HTTP proxy password
sv: HTTP-proxylösenord

en: Group password
sv: Grupplösenord

en: Gateway URL
sv: Gateway-URL

en: Cookie
sv: Kaka

en: Gateway certificate hash
sv: Certifikathash för gateway

en: Gateway DNS resolution ('host:IP')
sv: Gateway DNS-upplösning (”värd:IP”)

en: no gateway configured
sv: ingen gateway konfigurerad

en: exited with status %d
sv: avslutade med status %d

en: exited on signal %d
sv: avslutade på signal %d

en: insufficent secrets returned
sv: otillräckliga hemligheter returnerade

en: field '%s' has to be alone
sv: fältet ”%s” måste vara ensamt

en: invalid field '%s%s%s%s%s'; %s%s%s
sv: ogiltigt fält ”%s%s%s%s%s”; %s%s%s

en: invalid prefix '%s'; <0-%d> allowed
sv: ogiltigt prefix ”%s”; <0-%d> tillåtet

en: invalid IP address: %s
sv: ogiltig IP-adress: %s

en: The valid syntax is: 'ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]... [,ip[/prefix] ...]'
sv: Giltig syntax är: ”ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribut=värde]... [,ip[/prefix] ...]”

en: the next hop ('%s') must be first
sv: nästa hopp (”%s”) måste vara det första

en: the metric ('%s') must be before attributes
sv: mätvärdet (”%s”) måste vara före attributen

en: invalid route: %s. %s
sv: ogiltig rutt: %s. %s

en: cannot read pac-script from file '%s'
sv: det går inte att läsa pac-skript från filen ”%s”

en: file '%s' contains non-valid utf-8
sv: filen ”%s” innehåller ogiltig utf-8

en: '%s' does not contain a valid PAC Script
sv: ”%s” innehåller inte ett giltigt PAC-skript

en: Not a valid PAC Script
sv: Inte ett giltigt PAC-skript

en: cannot read team config from file '%s'
sv: kan inte läsa gruppkonfiguration från filen ”%s”

en: team config file '%s' contains non-valid utf-8
sv: gruppkonfigurationsfilen ”%s” innehåller ogiltig utf-8

en: '%s' is out of range [%
sv: ”%s” är utanför intervallet [%

en: '%s' is not a valid number
sv: ”%s” är inte ett giltigt nummer

en: '%s' is out of range [0, %u]
sv: ”%s” är utanför intervallet [0, %u]

en: '%s' is not a valid Ethernet MAC
sv: ”%s” är inte en giltig Ethernet MAC

en: invalid option '%s', use a combination of [%s]
sv: ogiltig flagga ”%s”, använd en kombination av [%s]

en: %d (key)
sv: %d (nyckel)

en: %d (passphrase)
sv: %d (lösenfras)

en: %d (unknown)
sv: %d (okänt)

en: 0 (NONE)
sv: 0 (INGEN)

en: 0 (none)
sv: 0 (ingen)

en: not saved,
sv: inte sparad,

en: not required,
sv: krävs inte,

en: '%s' is not valid; use <option>=<value>
sv: ”%s” är inte giltigt; använd <flagga>=<värde>

en: cannot set empty "%s" option
sv: kan inte ställa in det tomma alternativet "%s"

en: '%u' flags are not valid; use combination of %s
sv: ”%u”-flaggor är inte giltiga; använd en kombination av %s

en: '%s' is not a valid number (or out of range)
sv: ”%s” är inte ett giltigt nummer (eller utanför intervallet)

en: invalid IPv4 or subnet "%s"
sv: ogiltig IPv4 eller subnät ”%s”

en: not a valid hex-string
sv: inte en giltig hex-sträng

en: '%s' is not a valid hex character
sv: ”%s” är inte ett giltigt hextecken

en: too many arguments. Please only specify a private key file and optionally a password
sv: för många argument. Ange endast en privat nyckelfil och eventuellt ett lösenord

en: failed to set bond option "%s"
sv: misslyckades med att sätta bond-alternativ: "%s"

en: Enter a list of bonding options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,... 
    Valid options are: %s
    'mode' can be provided as a name or a number:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Example: mode=2,miimon=120
sv: Ange en lista över kombineringsmöjligheter formaterade som:
      flagga = <värde>, flagga = <värde>,… 
    Giltiga flaggor är: %s
    ”mode” kan ges som namn eller nummer:
    balance-rr    = 0
    active-backup = 1
    balance-xor   = 2
    broadcast     = 3
    802.3ad       = 4
    balance-tlb   = 5
    balance-alb   = 6
    
    Exempel: mode=2,miimon=120

en: Can not change the connection type
sv: Det går inte att ändra anslutningstypen

en: invalid permission "%s"
sv: ogiltig behörighet "%s"

en: the value '%s' is not a valid UUID
sv: värdet ”%s” är inte ett giltigt UUID

en: 0 (disabled)
sv: 0 (inaktiverad)

en: enabled,
sv: aktiverad,

en: advertise,
sv: ropa ut,

en: willing,
sv: villig,

en: '%s' is not a valid DCB flag
sv: ”%s” är inte en giltig DCB-flagga

en: must contain 8 comma-separated numbers
sv: måste innehålla 8 kommaseparerade siffror

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive) or %u
sv: ”%s” inte en siffra mellan 0 och %u (inklusive) eller %u

en: '%s' not a number between 0 and %u (inclusive)
sv: ”%s” inte en siffra mellan 0 och %u (inklusive)

en: changes will have no effect until '%s' includes 1 (enabled)
sv: ändringar kommer inte att slå igenom förrän ”%s” inkluderar 1 (aktiverad)

en: bandwidth percentages must total 100%%
sv: summan för bandbreddsprocenten måste vara 100%%

en: SIM operator ID must be a 5 or 6 number MCCMNC code
sv: SIM-operatörs-ID måste vara en 5- eller 6-siffrig MCCMNC-kod

en: '%s' is not a valid IBoIP P_Key
sv: ”%s” är inte en giltig IBoIP P_Key

en: default
sv: standard

en: invalid gateway address '%s'
sv: ogiltig gateway-adress ”%s”

en: '%s' is not a valid channel; use <1-13>
sv: ”%s” är inte en giltig kanal; använd <1-13>

en: The valid syntax is: vf [attribute=value]... [,vf [attribute=value]...]
sv: Giltig syntax är: vf [attribut=värde]... [,vf [attribut=värde]...]

en: The valid syntax is: '[root | parent <handle>] [handle <handle>] <kind>'
sv: Giltig syntax är: ”[root | parent <handtag>] [handle <handtag>] <typ>”

en: The valid syntax is: '<value>' or '<start>-<end>'
sv: Den giltiga syntaxen är: ”<värde>” eller ”<start>-<slut>”

en: The valid syntax is: '<vid>[-<vid>] [pvid] [untagged]'
sv: Giltig syntax är: ”<vid>[-<vid>] [pvid] [otaggad]”

en: invalid priority map '%s'
sv: ogiltig prioritetshash ”%s”

en: '%s' is not valid; 2 or 3 strings should be provided
sv: ”%s” är ogiltig; Två eller tre strängar ska anges

en: Enter a list of S/390 options formatted as:
      option = <value>, option = <value>,...
    Valid options are: %s
sv: Ange en lista över S/390-flaggor formaterade som:
      flagga = <värde>, flagga = <värde>,…
    Giltiga flaggor är: %s

en: '%s' is not a valid channel
sv: ”%s” är inte en giltig kanal

en: '%ld' is not a valid channel
sv: ”%ld” är inte en giltig kanal

en: '%s' not compatible with %s '%s', please change the key or set the right %s first.
sv: ”%s” är inte kompatibel med %s ”%s”, ändra nyckeln eller sätt rätt %s först.

en: WEP key is guessed to be of %s
sv: WEP-nyckeln kan gissningsvis vara %s

en: WEP key index set to '%d'
sv: index för WEP-nyckel satt till ”%d”

en: '%s' is not compatible with '%s' type, please change or delete the key.
sv: ”%s” är inte kompatibel med ”%s”-typ, ändra eller ta bort nyckeln.

en: on
sv: på

en: off
sv: av

en: '%s' is not valid; use 'on', 'off', or 'ignore'
sv: ”%s” är inte giltig; använd ”on”, ”off” eller ”ignore”

en: Bonding primary interface
sv: Bonding primärt gränssnitt

note: this is a virtual property, only needed during "ask" mode.
en: Bonding monitoring mode
sv: Övervakningsläge för kombinering

en: Bonding miimon
sv: Bonding-miimon

en: Bonding downdelay
sv: Nerfördröjning för bonding

en: Bonding updelay
sv: Uppfördröjning för bonding

en: Bonding arp-interval
sv: ARP-intervall för bonding

en: Bonding arp-ip-target
sv: ARP-ip-mål för bonding

en: LACP rate (slow/fast)
sv: LACP-hastighet (långsam/snabb)

note: macro that returns @func as const (guint32(*)(NMSetting*)) type, but checks * that the actual type is (guint32(*)(type *)).
en: nmcli can accept both direct JSON configuration data and a file name containing the configuration. In the latter case the file is read and the contents is put into this property.
    
    Examples: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf
sv: nmcli kan acceptera både direkt JSON-konfigurationsdata och ett filnamn innehållandes konfigurationen. I det senare fallet läses filen in och innehållet läggs i denna egenskap.
    
    Exempel: set team.config { "device": "team0", "runner": {"name": "roundrobin"}, "ports": {"eth1": {}, "eth2": {}} }
              set team.config /etc/my-team.conf

en: Enter a list of link watchers formatted as dictionaries where the keys are teamd properties. Dictionary pairs are in the form: key=value and pairs are separated by ' '. Dictionaries are separated with ','.
    The keys allowed/required in the dictionary change on the basis of the link watcher type, while the only property common to all the link watchers is  'name'*, which defines the link watcher to be specified.
    
    Properties available for the 'ethtool' link watcher:
      'delay-up', 'delay-down'
    
    Properties available for the 'nsna_ping' link watcher:
      'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'*
    
    Properties available for the 'arp_ping' include all the ones for 'nsna_ping' and:
      'source-host'*, 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'.
    
    Properties flagged with a '*' are mandatory.
    
    Example:
       name=arp_ping source-host=172.16.1.1 target-host=172.16.1.254, name=ethtool delay-up=3
sv: Ange en lista av länkövervakare formaterad som ett lexikon där nycklarna är teamd-egenskaper. Lexikonet är i formatet: nyckel=värde och par separeras av ” ”. Lexikonet separeras av ”,”.
    Nycklarna vilka är tillåtna/krävs i lexikonet ändras beroende på linkövervakartyp, och den enda egenskapen som är lika för alla länkövervakare är ”name”* vilket anger vilken länkövervakare som ska användas.
    
    Egenskaper för länkövervakaren ”ethtool”:
      ”delay-up”, ”delay-down”
    
    Egenskaper för länkövervakaren ”nsna_ping”:
      ”init-wait”, ”interval”, ”missed-max”, ”target-host”*
    
    Egenskaper för länkövervakaren ”arp_ping” inkluderar alla för ”nsna_ping” och:
      ”source-host”*, ”validate-active”, ”validate-inactive”, ”send-always”.
    
    Egenskaper märkta med en ”*” är obligatoriska.
    
    Exempel:
       name=arp_ping source-host=172.16.1.1 target-host=172.16.1.254, name=ethtool delay-up=3

en: IEEE 802.15.4 (WPAN) parent device or connection UUID
sv: Överordnad IEEE 802.15.4 (WPAN)-enhet eller anslutnings-UUID

en: Enter bytes as a list of hexadecimal values.
    Two formats are accepted:
    (a) a string of hexadecimal digits, where each two digits represent one byte
    (b) space-separated list of bytes written as hexadecimal digits (with optional 0x/0X prefix, and optional leading 0).
    
    Examples: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2
sv: Ange byte som en lista av hexadecimala värden.
    Två format accepteras:
    (a) en sträng av hexadecimala siffror där varje siffra representerar en byte
    (b) blankstegsseparerad lista över byte skriven som hexadecimala siffror (med valfritt prefix 0x/0X, och valfri inledande 0).
    
    Exempel: ab0455a6ea3a74C2
              ab 4 55 0xa6 ea 3a 74 C2

en: Password [none]
sv: Lösenord [inget]

en: Bluetooth device address
sv: Adress för Bluetooth-enhet

en: Queue ID
sv: Kö-ID

en: Port Priority
sv: Port-prioritet

en: MAC [none]
sv: MAC [ingen]

en: Enable STP
sv: Aktivera STP

en: STP priority
sv: STP-prioritet

en: Forward delay
sv: Framåtfördröjning

en: Hello time
sv: Hallåtid

en: Max age
sv: Max ålder

en: MAC address ageing time
sv: Livstid för MAC-adress

en: Group forward mask
sv: Gruppvidarebefordrad mask

en: Enable IGMP snooping
sv: Aktivera IGMP-avlyssning

en: Bridge port priority
sv: Prioritet för bryggport

en: Bridge port STP path cost
sv: STP-sökvägskostnad för bryggport

en: Hairpin
sv: Hårnål

en: Username [none]
sv: Användarnamn [inget]

en: Enter a list of user permissions. This is a list of user names formatted as:
      [user:]<user name 1>, [user:]<user name 2>,...
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: alice bob charlie
sv: Mata in en lista av användarrättigheter. Det är en lista av användarnamn formaterade som:
      [user:]<användarnamn 1>, [user:]<användarnamn 2>,…
    Objekten kan separeras med komman eller blanksteg.
    
    Exempel: anders maria sebastian

en: Controller
sv: Styrenhet

en: Enter secondary connections that should be activated when this connection is
    activated. Connections can be specified either by UUID or ID (name). nmcli
    transparently translates names to UUIDs. Note that NetworkManager only supports
    VPNs as secondary connections at the moment.
    The items can be separated by commas or spaces.
    
    Example: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7
sv: Mata in sekundära anslutningar som ska aktiveras när denna anslutning
    aktiveras. Anslutningar kan anges antingen med UUID eller ID (namn). nmcli
    översätter transparent namn till UUID:n. Observera att Nätverkshanteraren bara stöder
    VPN som sekundära anslutningar för tillfället.
    Objekten kan separeras med komman eller blanksteg.
    
    Exempel: private-openvpn, fe6ba5d8-c2fc-4aae-b2e3-97efddd8d9a7

en: Enter a value which indicates whether the connection is subject to a data
    quota, usage costs or other limitations. Accepted options are:
    'true','yes','on' to set the connection as metered
    'false','no','off' to set the connection as not metered
    'unknown' to let NetworkManager choose a value using some heuristics
sv: Ange ett värde som indikerar huruvida anslutningen har en datakvot,
    kostnader för användning eller andra begränsningar. Accepterade alternativ är:
    ”true”,”yes”,”on” för att ange att anslutningen är uppmätt
    ”false”,”no”,”off” för att ange att anslutningen inte är uppmätt
    ”unknown” för att låta Nätverkshanteraren välja ett värde enligt någon heuristik

en: Remote
sv: Fjärrplats

en: Destination port
sv: Destinationsport

en: hsr multicast spec
sv: hsr multicast-specifikationer

en: P_KEY [none]
sv: P_KEY [ingen]

en: Parent interface [none]
sv: Överordnat gränssnitt [inget]

en: Enter a list of IPv4 addresses of DNS servers.
    
    Example: 8.8.8.8, 8.8.4.4
sv: Ange en lista av IPv4-adresser för DNS-servrar.
    
    Exempel: 8.8.8.8, 8.8.4.4

en: IPv4 address (IP[/plen]) [none]
sv: IPv4-adress (IP[/plen]) [ingen]

en: Enter a list of IPv4 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 32.
    
    Example: 192.168.1.5/24, 10.0.0.11/24
sv: Ange en lista av IPv4-adresser formaterade som:
      ip[/prefix], ip[/prefix],…
    Saknade prefix räknas som prefix av 32.
    
    Exempel: 192.168.1.5/24 10.0.0.11/24

en: IPv4 gateway [none]
sv: IPv4-gateway [ingen]

en: Enter a list of IPv4 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 32.
    Missing next-hop is regarded as 0.0.0.0.
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
              10.1.2.0/24
sv: Ange en lista av IPv4-rutter formaterade som:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],…
    
    Saknat prefix ses som ett prefix på 32.
    Saknat nästa-hopp ses som 0.0.0.0.
    Saknat mätvärde ses som standard metric (NH/kärnan kommer att sätta ett standardvärde).
    
    Exempel: 192.168.2.0/24 192.168.2.1 3, 10.1.0.0/16 10.0.0.254
             10.1.2.0/24

en: Enter a list of IPv4 routing rules formatted as:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...
sv: Ange en lista över IPv4-routingregler formaterade som:
    priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...

en: Enter a list of IPv6 addresses of DNS servers.  If the IPv6 configuration method is 'auto' these DNS servers are appended to those (if any) returned by automatic configuration.  DNS servers cannot be used with the 'shared' or 'link-local' IPv6 configuration methods, as there is no upstream network. In all other IPv6 configuration methods, these DNS servers are used as the only DNS servers for this connection.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1
sv: Ange en lista av IPv6-adresser för DNS-servrar. Om konfigurationsmetoden för IPv6 är ”auto” läggs dessa DNS-servrar till de (om några) som returneras genom automatisk konfiguration. DNS-servrar kan inte användas med IPv6-konfigurationsmetoderna för ”shared” eller ”link-local” eftersom det inte finns något uppströms nätverk. I alla andra IPv6-konfigurationsmetoder används dessa DNS-servrar som de enda DNS-servrarna för denna anslutning.
    
    Exempel: 2607:f0d0:1002:51::4, 2607:f0d0:1002:51::1

en: IPv6 address (IP[/plen]) [none]
sv: IPv6-adress (IP[/plen]) [ingen]

en: Enter a list of IPv6 addresses formatted as:
      ip[/prefix], ip[/prefix],...
    Missing prefix is regarded as prefix of 128.
    
    Example: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b
sv: Ange en lista med IPv6-adresser formaterade som:
      ip[/prefix], ip[/prefix],…
    Saknat prefix ses som ett prefix på 128.
    
    Exempel: 2607:f0d0:1002:51::4/64, 1050:0:0:0:5:600:300c:326b

en: IPv6 gateway [none]
sv: IPv6-gateway [ingen]

en: Enter a list of IPv6 routes formatted as:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],...
    
    Missing prefix is regarded as a prefix of 128.
    Missing next-hop is regarded as "::".
    Missing metric means default (NM/kernel will set a default value).
    
    Examples: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55
sv: Ange en lista över IPv6-rutter formaterade som:
      ip[/prefix] [next-hop] [metric],…
    
    Saknat prefix tolkas som ett prefix på 128.
    Saknat nästa-hopp ses som ”::”.
    Saknad mätvärde ses som standard metric (NH/kärnan sätter ett standardvärde).
    
    Exempel: 2001:db8:beef:2::/64 2001:db8:beef::2, 2001:db8:beef:3::/64 2001:db8:beef::3 2
              abbe::/64 55

en: Enter a list of IPv6 routing rules formatted as:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...
sv: Ange en lista över IPv6-routingregler formaterade som:
      priority [prio] [from [src]] [to [dst]], ,...

en: Parent device [none]
sv: Överordnad enhet [ingen]

en: Local endpoint [none]
sv: Lokal ändpunkt [ingen]

en: IPVLAN parent device or connection UUID
sv: överordnad IPVLAN-enhet eller anslutnings-UUID

en: MACsec parent device or connection UUID
sv: Överordnad MACVLAN-enhet eller anslutnings-UUID

en: Enable encryption
sv: Aktivera kryptering

en: SCI port
sv: SCI-port

en: MACVLAN parent device or connection UUID
sv: Överordnad MACVLAN-enhet eller anslutnings-UUID

en: OLPC Mesh channel
sv: OLPC-meshkanal

en: DHCP anycast MAC address [none]
sv: DHCP-anycast MAC-adress [ingen]

en: PPPoE parent device
sv: Överordnad PPPoE-enhet

en: Service [none]
sv: Tjänst [ingen]

en: PPPoE username
sv: PPPoE-användarnamn

en: Browser only
sv: Webbläsare endast

en: PAC script
sv: PAC-skript

en: Team JSON configuration [none]
sv: JSON-konfiguration för grupp [ingen]

en: User ID [none]
sv: Användar-ID [inget]

en: Group ID [none]
sv: Grupp-ID [inget]

en: Enable PI
sv: Aktivera PI

en: Enable VNET header
sv: Aktivera VNET-huvud

en: Enable multi queue
sv: Aktivera multikö

en: VLAN parent device or connection UUID
sv: Överordnad VLAN-enhet eller anslutnings-UUID

en: VLAN ID (<0-4094>)
sv: VLAN-ID (<0-4094>)

en: VLAN flags (<0-7>) [none]
sv: VLAN-flaggor (<0-7>) [inga]

en: Ingress priority maps [none]
sv: Inträdesprioritetshash [ingen]

en: Egress priority maps [none]
sv: Utträdesprioritetshash [ingen]

en: Table
sv: Tabell

en: VXLAN ID
sv: VXLAN-ID

en: Local address [none]
sv: Lokal adress [ingen]

en: Minimum source port
sv: Lägsta källport

en: Maximum source port
sv: Högsta källport

en: WiMAX NSP name
sv: WiMAX NSP-namn

en: Cloned MAC [none]
sv: Klonad MAC [ingen]

en: Enter a list of subchannels (comma or space separated).
    
    Example: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22
sv: Ange en lista på underkanaler (komma- eller blankstegsseparerad).
    
    Exempel: 0.0.0e20 0.0.0e21 0.0.0e22

en: Enter the type of WEP keys. The accepted values are: 0 or unknown, 1 or key, and 2 or passphrase.
sv: Ange typ på WEP-nycklarna. Accepterade värden är: 0 eller okänd, 1 eller nyckel, 2 eller lösenfras.

en: Short address (<0x0000-0xffff>)
sv: Kort adress (<0x0000-0xffff>)

en: PAN Identifier (<0x0000-0xffff>)
sv: PAN-identifierare (<0x0000-0xffff>)

en: Page (<default|0-31>)
sv: Sida (<standardvärde|0-31>)

en: Channel (<default|0-26>)
sv: Kanal (<standardvärde|0-26>)

note: ***************************************************************************
en: 6LOWPAN settings
sv: 6LOWPAN-inställningar

en: 802-1x settings
sv: 802-1x-inställningar

en: bluetooth connection
sv: bluetoothanslutning

en: Bond device
sv: Kombineringsenhet

en: Bond port
sv: Bondport

en: Bridge device
sv: Bryggenhet

en: Bridge port
sv: Bryggport

en: CDMA mobile broadband connection
sv: CDMA-mobil bredbandsanslutning

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: DCB settings
sv: DCB-inställningar

en: Dummy settings
sv: Attrappinställningar

en: Ethtool settings
sv: Ethtool-inställningar

en: Generic settings
sv: Generella inställningar

en: Geneve settings
sv: Geneve-inställningar

en: GSM mobile broadband connection
sv: GSM-mobil bredbandsanslutning

en: Hostname settings
sv: Värdnamnsinställningar

en: HSR settings
sv: HSR-inställningar

en: IPv4 protocol
sv: IPv4-protokoll

en: IPv6 protocol
sv: IPv6-protokoll

en: IP-tunnel settings
sv: IP-tunnelinställningar

en: IPVLAN settings
sv: IPVLAN-inställningar

en: Link settings
sv: Länkinställningar

en: Loopback settings
sv: Loopback-inställningar

en: MACsec connection
sv: MACsec-anslutning

en: macvlan connection
sv: macvlan-anslutning

en: Match
sv: Matchning

en: OLPC Mesh connection
sv: OLPC-meshanslutning

en: Open vSwitch bridge settings
sv: Inställningar för Open vSwitch-brygga

en: Open vSwitch DPDK interface settings
sv: Inställningar för Open vSwitch DPDK-gränssnitt

en: OVS Other Config
sv: OVS annan konfiguration

en: OVS External IDs
sv: OVS externa ID

en: Open vSwitch interface settings
sv: Inställningar för Open vSwitch-gränssnitt

en: Open vSwitch patch interface settings
sv: Open vSwitch-patch-gränssnittsinställningar

en: Open vSwitch port settings
sv: Inställningar för Open vSwitch-port

en: PPP settings
sv: PPP-tunnelinställningar

en: Prefix delegation settings
sv: Inställningar för prefixdelegering

en: Serial settings
sv: Seriella inställningar

en: SR-IOV settings
sv: SR-IOV-inställningar

en: Traffic controls
sv: Trafikkontroller

en: Team device
sv: Gruppenhet

en: Team port
sv: Grupport

en: Tun device
sv: TUN-enhet

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Wi-Fi P2P connection
sv: Wi-Fi P2P-anslutning

en: WiMAX connection
sv: WiMAX-anslutning

en: Wired Ethernet
sv: Trådbundet Ethernet

en: WireGuard VPN settings
sv: WireGuard VPN-inställningar

en: Wi-Fi connection
sv: Trådlös anslutning

en: Wi-Fi security settings
sv: Säkerhetsinställningar för trådlöst nätverk

en: WPAN settings
sv: WPAN-tunnelinställningar

en: name
sv: namn

en: <hidden>
sv: <dold>

en: Protocol
sv: Protokoll

en: ADSL encapsulation
sv: ADSL-inkapsling

en: Connection type
sv: Anslutningstyp

en: Interface name
sv: Gränssnittsnamn

en: VPN type
sv: VPN-typ

en: Transport mode
sv: Transportläge

en: Bluetooth type
sv: Bluetooth-typ

en: Bonding mode
sv: Kombineringsläge

en: Wi-Fi mode
sv: Wi-Fi-läge

en: Tun mode
sv: Tunnelläge

en: IP Tunnel mode
sv: IP-tunnelläge

en: IPVLAN mode
sv: IPVLAN-läge

en: MACVLAN mode
sv: MACVLAN-läge

en: MACsec mode
sv: MACsec-läge

en: Proxy method
sv: Proxymetod

note: Generated file. Do not edit.
en: The number of retries for the authentication. Zero means to try indefinitely; -1 means to use a global default. If the global default is not set, the authentication retries for 3 times before failing the connection. Connections using a pre-shared key to authenticate will only prompt for a new key during the last authentication attempt.
sv: Antalet försök för autentisering. Noll betyder att försöka obegränsat antal gånger; -1 betyder att använda en global standardinställning. Om den globala standardinställningen inte är angiven görs tre autentiseringsförsök innan anslutningen misslyckas. Anslutningar som använder en förhandsdelad nyckel för autentisering kommer endast att begära en ny nyckel under det sista autentiseringsförsöket.

en: Whether or not the connection should be automatically connected by NetworkManager when the resources for the connection are available. TRUE to automatically activate the connection, FALSE to require manual intervention to activate the connection. Autoconnect happens when the circumstances are suitable. That means for example that the device is currently managed and not active. Autoconnect thus never replaces or competes with an already active profile. Note that autoconnect is not implemented for VPN profiles. See "secondaries" as an alternative to automatically connect VPN profiles. If multiple profiles are ready to autoconnect on the same device, the one with the better "connection.autoconnect-priority" is chosen. If the priorities are equal, then the most recently connected profile is activated. If the profiles were not connected earlier or their "connection.timestamp" is identical, the choice is undefined. Depending on "connection.multi-connect", a profile can (auto)connect only once at a time or multiple times.
sv: Huruvida anslutningen automatiskt ska kopplas upp av Nätverkshanteraren när resurserna för anslutningen är tillgängliga. TRUE för att automatiskt aktivera anslutningen, FALSE för att kräva manuellt ingripande för att aktivera anslutningen. Autoanslutning sker när omständigheterna är lämpliga. Det betyder till exempel att enheten för närvarande hanteras och inte är aktiv. Autoanslutning ersätter eller konkurrerar alltså aldrig med en redan aktiv profil. Observera att automatisk anslutning inte är implementerat för VPN-profiler. Se "sekundärer" som ett alternativ för att automatiskt ansluta VPN-profiler. Om flera profiler är redo att autoansluta på samma enhet, väljs den med bättre "connection.autoconnect-priority". Om prioriteringarna är lika, aktiveras den senast anslutna profilen. Om profilerna inte var anslutna tidigare eller deras "connection.timestamp" är identisk är valet odefinierat. Beroende på "connection.multi-connect" kan en profil (auto)ansluta endast en gång i taget eller flera gånger.

en: Whether or not ports of this connection should be automatically brought up when NetworkManager activates this connection. This only has a real effect for controller connections. The properties "autoconnect", "autoconnect-priority" and "autoconnect-retries" are unrelated to this setting. The permitted values are: 0: leave port connections untouched, 1: activate all the port connections with this connection, -1: default. If -1 (default) is set, global connection.autoconnect-ports is read to determine the real value. If it is default as well, this fallbacks to 0.
sv: Huruvida portar för denna anslutning ska tas upp automatiskt när Nätverkshanteraren aktiverar denna anslutning. Detta har bara en verklig effekt för styrenhetsanslutningar. Egenskaperna "autoconnect", "autoconnect-priority" och "autoconnect-retries" är inte relaterade till denna inställning. De tillåtna värdena är: 0: lämna portanslutningar orörda, 1: aktivera alla portanslutningar med denna anslutning, -1: standard. Om -1 (standard) är inställt, läses globala connection.autoconnect-ports för att fastställa det verkliga värdet. Om det också är standard, faller detta tillbaka till 0.

en: The autoconnect priority in range -999 to 999. If the connection is set to autoconnect, connections with higher priority will be preferred. The higher number means higher priority. Defaults to 0. Note that this property only matters if there are more than one candidate profile to select for autoconnect. In case of equal priority, the profile used most recently is chosen.
sv: Autoanslutnings-prioriteten inom området -999 till 999. Om anslutningen är inställd på autoanslutning, kommer anslutningar med högre prioritet att föredras. Det högre antalet betyder högre prioritet. Standardinställningen är 0. Observera att den här egenskapen endast har betydelse om det finns fler än en kandidatprofil att välja för automatisk anslutning. Vid lika prioritet väljs den senast använda profilen.

en: The number of times a connection should be tried when autoactivating before giving up. Zero means forever, -1 means the global default (4 times if not overridden). Setting this to 1 means to try activation only once before blocking autoconnect. Note that after a timeout, NetworkManager will try to autoconnect again.
sv: Antal gånger en anslutning ska försökas vid automatisk aktivering innan vi ger upp. 0 betyder för alltid, -1 betyder global standard (4 gånger om inte åsidosatt). Att sätta denna till 1 betyder att försöka aktivera en gång och sedan blockera automatisk anslutning. Observera att efter en tidsgräns uppnåtts kommer Nätverkshanteraren att försöka ansluta automatiskt igen.

en: Whether or not ports of this connection should be automatically brought up when NetworkManager activates this connection. This only has a real effect for controller connections. The properties "autoconnect", "autoconnect-priority" and "autoconnect-retries" are unrelated to this setting. The permitted values are: 0: leave port connections untouched, 1: activate all the port connections with this connection, -1: default. If -1 (default) is set, global connection.autoconnect-slaves is read to determine the real value. If it is default as well, this fallbacks to 0. Deprecated 1.46. Use "autoconnect-ports" instead, this is just an alias.
sv: Huruvida portarna för denna anslutning ska aktiveras automatiskt när Nätverkshanteraren aktiverar denna anslutning. Detta har endast en verklig effekt för kontrollanslutningar. Egenskaperna "autoconnect", "autoconnect-priority" och "autoconnect-retries" är inte relaterade till denna inställning. De tillåtna värdena är: 0: lämna portanslutningarna oförändrade, 1: aktivera alla portanslutningar med denna anslutning, -1: standard. Om -1 (standard) är inställt läses global connection.autoconnect-slaves för att bestämma det verkliga värdet. Om det också är standard faller detta tillbaka till 0. Föråldrad 1.46. Använd "autoconnect-ports" istället, detta är bara ett alias.

en: Interface name of the controller device or UUID of the controller connection.
sv: Gränssnittsnamn på styrenhet eller UUID för styrenhetsanslutningen.

en: Whether DNSOverTls (dns-over-tls) is enabled for the connection. DNSOverTls is a technology which uses TLS to encrypt dns traffic. The permitted values are: "yes" (2) use DNSOverTls and disabled fallback, "opportunistic" (1) use DNSOverTls but allow fallback to unencrypted resolution, "no" (0) don't ever use DNSOverTls. If unspecified "default" depends on the plugin used. Systemd-resolved uses global setting. This feature requires a plugin which supports DNSOverTls. Otherwise, the setting has no effect. One such plugin is dns-systemd-resolved.
sv: Huruvida DNSOverTls (dns-over-tls) är aktiverad för anslutningen. DNSOverTls är en teknik som använder TLS för att kryptera dns-trafik. De tillåtna värdena är: "yes" (2) använd DNSOverTls och inaktivera reserv, "opportunistic" (1) använd DNSOverTls men tillåt reserv till okrypterad upplösning, "no" (0) använd aldrig DNSOverTls. Om ospecificerat beror "default" på vilken insticksmodul som används. Systemd-resolved använder global inställning. Den här funktionen kräver en insticksmodul som stöder DNSOverTls. Annars har inställningen ingen effekt. En sådan insticksmodul är dns-systemd-resolved.

en: Whether DNSSEC (dnssec) is enabled for the connection. The permitted values are: "yes" (2) use DNSSEC and disable fallback, "allow-downgrade" (1) use DNSSEC but allow fallback if the server does not support it, "no" (0) don't ever use DNSSEC. The effect of "default" (-1) depends on the dns plugin used. Systemd-resolved uses its global setting in this case. This feature requires a plugin which supports DNSSEC. Otherwise, the setting has no effect. One such plugin is systemd-resolved.
sv: Huruvida DNSSEC (dnssec) är aktiverat för anslutningen. De tillåtna värdena är: "yes" (2) använd DNSSEC och inaktivera reserv, "allow-downgrade" (1) använd DNSSEC men tillåt reserv om servern inte stöder det, "no" (0) använd aldrig DNSSEC. Effekten av "default" (-1) beror på vilken dns-insticksmodul som används. Systemd-resolved använder sin globala inställning i detta fall. Denna funktion kräver en insticksmodul som stöder DNSSEC. Annars har inställningen ingen effekt. Ett sådan tillägg är systemd-resolved.

en: Whether the connection will be brought down before the system is powered off.  The default value is "default" (-1). When the default value is specified, then the global value from NetworkManager configuration is looked up, if not set, it is considered as "no" (0).
sv: Huruvida anslutningen ska brytas innan systemet stängs av. Standardvärdet är "default" (-1). När standardvärdet anges söks det globala värdet från NetworkManager-konfigurationen. Om det inte är angivet betraktas det som "no" (0).

en: If greater than zero, delay success of IP addressing until either the timeout is reached, or an IP gateway replies to a ping.
sv: Om större än 0, fördröj IP-adresseringen tills antingen tidsgränsen nås eller en IP-gateway svarar på ping.

en: A human readable unique identifier for the connection, like "Work Wi-Fi" or "T-Mobile 3G".
sv: En mänskligt läsbar unik identifierare för anslutningen som ”Trådlös (arbete)” eller ”Televerket NMT”.

en: The name of the network interface this connection is bound to. If not set, then the connection can be attached to any interface of the appropriate type (subject to restrictions imposed by other settings). For software devices this specifies the name of the created device. For connection types where interface names cannot easily be made persistent (e.g. mobile broadband or USB Ethernet), this property should not be used. Setting this property restricts the interfaces a connection can be used with, and if interface names change or are reordered the connection may be applied to the wrong interface.
sv: Namnet för nätverksgränssnittet anslutningen är bunden till. Om inte satt kan anslutningen fästas vid vilket gränssnitt som helst av passande typ (ämne för restriktioner satta av andra inställningar). För programvaruenheter specificeras namnet för den skapade enheten. För anslutningstyperna där gränssnittsnamnen inte enkelt kan lagras (t.ex. mobilt bredband eller USB-Ethernet) ska inte denna egenskap användas. Att ställa in denna egenskap begränsar gränssnitten en anslutning kan användas med och om ett gränssnittsnamn ändras eller flyttas om kan anslutningen tillämpas på fel gränssnitt.

en: The property specifies a list of target IP addresses for pinging. When multiple targets are set, NetworkManager will start multiple ping processes in parallel. This property can only be set if connection.ip-ping-timeout is set. The ip-ping-timeout is used to delay the success of IP addressing until either the specified timeout (in seconds) is reached, or an target IP address replies to a ping. Configuring "ip-ping-addresses" may delay reaching the systemd's network-online.target due to waiting for the ping operations to complete or timeout.
sv: Egenskapen anger en lista över mål-IP-adresser för pingning. När flera mål är inställda startar Nätverkshanteraren flera pingprocesser parallellt. Denna egenskap kan endast ställas in om connection.ip-ping-timeout är inställd. Ip-ping-timeout används för att fördröja framgången för IP-adressering tills antingen den angivna tidsgränsen (i sekunder) har nåtts eller en mål-IP-adress svarar på en ping. Konfigurering av "ip-ping-addresses" kan fördröja nåendet av systemd:s network-online.target på grund av väntan på att ping-operationerna ska slutföras eller tidsgränsen ska nås.

en: The property determines whether it is sufficient for any ping check to succeed among "ip-ping-addresses", or if all ping checks must succeed for "ip-ping-addresses".
sv: Egenskapen avgör om det är tillräckligt att någon ping-kontroll lyckas bland "ip-ping-adresser", eller om alla ping-kontroller måste lyckas för "ip-ping-adresser".

en: If greater than zero, delay success of IP addressing until either the specified timeout (in seconds) is reached, or a target IP address replies to a ping. The property specifies the timeout for the "ip-ping-addresses". This property is incompatible with "gateway-ping-timeout", you cannot set these two properties at the same time.
sv: Om större än noll, fördröj IP-adresseringens framgång tills antingen den angivna tidsgränsen (i sekunder) har nåtts eller en mål-IP-adress svarar på en ping. Egenskapen anger tidsgränsen för "ip-ping-addresses". Denna egenskap är oförenlig med "gateway-ping-timeout", du kan inte ställa in dessa två egenskaper samtidigt.

en: Whether LLDP is enabled for the connection.
sv: Huruvida LLDP är aktiverat för anslutningen.

en: Whether Link-Local Multicast Name Resolution (LLMNR) is enabled for the connection. LLMNR is a protocol based on the Domain Name System (DNS) packet format that allows both IPv4 and IPv6 hosts to perform name resolution for hosts on the same local link. The permitted values are: "yes" (2) register hostname and resolving for the connection, "no" (0) disable LLMNR for the interface, "resolve" (1) do not register hostname but allow resolving of LLMNR host names If unspecified, "default" ultimately depends on the DNS plugin (which for systemd-resolved currently means "yes"). This feature requires a plugin which supports LLMNR. Otherwise, the setting has no effect. One such plugin is dns-systemd-resolved.
sv: Huruvida Link-Local Multicast Name Resolution (LLMNR) är aktiverat för anslutningen. LLMNR är ett protokoll baserat på paketformatet Domain Name System (DNS) som tillåter både IPv4- och IPv6-värdar att utföra namnupplösning för värdar på samma lokala länk. De tillåtna värdena är: "yes" (2) registrera värdnamn och lös upp för anslutningen, "no" (0) inaktivera LLMNR för gränssnittet, "resolve" (1) registrera inte värdnamn men tillåt upplösning av LLMNR-värdnamn Om ospecificerat, "default" beror i slutändan på DNS-insticksmodulen (som för systemd-resolved för närvarande betyder "ja"). Denna funktion kräver en insticksmodul som stöder LLMNR. Annars har inställningen ingen effekt. En sådan insticksmodul är dns-systemd-resolved.

en: Interface name of the controller device or UUID of the controller connection. Deprecated 1.46. Use "controller" instead, this is just an alias.
sv: Gränssnittsnamn för styrenheten eller UUID för styrenhetsanslutningen. Föråldrad 1.46. Använd istället "controller", detta är bara ett alias.

en: Whether mDNS is enabled for the connection. The permitted values are: "yes" (2) register hostname and resolving for the connection, "no" (0) disable mDNS for the interface, "resolve" (1) do not register hostname but allow resolving of mDNS host names and "default" (-1) to allow lookup of a global default in NetworkManager.conf. If unspecified, "default" ultimately depends on the DNS plugin. This feature requires a plugin which supports mDNS. Otherwise, the setting has no effect. Currently the only supported DNS plugin is systemd-resolved. For systemd-resolved, the default is configurable via MulticastDNS= setting in resolved.conf.
sv: Huruvida mDNS är aktiverat för anslutningen. De tillåtna värdena är: "yes" (2) registrera värdnamn och lös upp för anslutningen, "no" (0) inaktivera mDNS för gränssnittet, "resolve" (1) registrera inte värdnamn men tillåt upplösning av mDNS-värdnamn och "default" (-1) för att tillåta uppslagning av en global standard i NetworkManager.conf. Om det är ospecificerat beror "default" i slutändan på DNS-insticksmodulen. Den här funktionen kräver en insticksmodul som stöder mDNS. Annars har inställningen ingen effekt. För närvarande är den enda DNS-insticksmodulen som stöds systemd-resolved. För systemd-resolved är standardinställningen konfigurerbar via MulticastDNS=-inställningen i resolved.conf.

en: Whether the connection is metered. When updating this property on a currently activated connection, the change takes effect immediately.
sv: Huruvida anslutningen mäts. Vid uppdatering av denna egenskap på en aktuellt aktiv anslutning tillämpas ändringen direkt.

en: Whether to configure MPTCP endpoints and the address flags. If MPTCP is enabled in NetworkManager, it will configure the addresses of the interface as MPTCP endpoints. Note that IPv4 loopback addresses (127.0.0.0/8), IPv4 link local addresses (169.254.0.0/16), the IPv6 loopback address (::1), IPv6 link local addresses (fe80::/10), IPv6 unique local addresses (ULA, fc00::/7) and IPv6 privacy extension addresses (rfc3041, ipv6.ip6-privacy) will be excluded from being configured as endpoints. If "disabled" (0x1), MPTCP handling for the interface is disabled and no endpoints are registered. The "enabled" (0x2) flag means that MPTCP handling is enabled. This flag can also be implied from the presence of other flags. Even when enabled, MPTCP handling will by default still be disabled unless "/proc/sys/net/mptcp/enabled" sysctl is on. NetworkManager does not change the sysctl and this is up to the administrator or distribution. To configure endpoints even if the sysctl is disabled, "also-without-sysctl" (0x4) flag can be used. In that case, NetworkManager doesn't look at the sysctl and configures endpoints regardless. Even when enabled, NetworkManager will only configure MPTCP endpoints for a certain address family, if there is a unicast default route (0.0.0.0/0 or ::/0) in the main routing table. The flag "also-without-default-route" (0x8) can override that. When MPTCP handling is enabled then endpoints are configured with the specified address flags "signal" (0x10), "subflow" (0x20), "backup" (0x40), "fullmesh" (0x80), "laminar" (0x100). See ip-mptcp(8) manual for additional information about the flags. If the flags are zero (0x0), the global connection default from NetworkManager.conf is honored. If still unspecified, the fallback is "enabled,subflow". Note that this means that MPTCP is by default done depending on the "/proc/sys/net/mptcp/enabled" sysctl. NetworkManager does not change the MPTCP limits nor enable MPTCP via "/proc/sys/net/mptcp/enabled". That is a host configuration which the admin can change via sysctl and ip-mptcp. Strict reverse path filtering (rp_filter) breaks many MPTCP use cases, so when MPTCP handling for IPv4 addresses on the interface is enabled, NetworkManager would loosen the strict reverse path filtering (1) to the loose setting (2).
sv: Huruvida MPTCP-slutpunkter och adressflaggor ska konfigureras. Om MPTCP är aktiverat i Nätverkshanteraren kommer det att konfigurera gränssnittets adresser som MPTCP-slutpunkter. Observera att IPv4-loopbackadresser (127.0.0.0/8), IPv4-lokaladresser (169.254.0.0/16), IPv6-loopbackadressen (::1), IPv6-lokaladresser (fe80::/10), IPv6-unika lokala adresser (ULA, fc00::/7) och IPv6-sekretessförlängningsadresser (rfc3041, ipv6.ip6-privacy) kommer att undantas från att konfigureras som slutpunkter. Om "inaktiverad" (0x1) är MPTCP-hantering för gränssnittet inaktiverad och inga slutpunkter registreras. Flaggan "aktiverad" (0x2) betyder att MPTCP-hantering är aktiverad. Denna flagga kan också antydas av förekomsten av andra flaggor. Även när den är aktiverad kommer MPTCP-hantering fortfarande att vara inaktiverad som standard om inte sysctl "/proc/sys/net/mptcp/enabled" är på. Nätverkshanteraren ändrar inte sysctl och detta är upp till administratören eller distributionen. För att konfigurera slutpunkter även om sysctl är inaktiverat kan flaggan "also-without-sysctl" (0x4) användas. I så fall tittar Nätverkshanteraren inte på sysctl och konfigurerar slutpunkter oavsett. Även när den är aktiverad kommer Nätverkshanteraren endast att konfigurera MPTCP-ändpunkter för en viss adressfamilj om det finns en unicast-standardrutt (0.0.0.0/0 eller ::/0) i huvudroutingtabellen. Flaggan "also-without-default-route" (0x8) kan åsidosätta detta. När MPTCP-hantering är aktiverad konfigureras ändpunkterna med de angivna adressflaggorna "signal" (0x10), "subflow" (0x20), "backup" (0x40), "fullmesh" (0x80) och "laminar" (0x100). Se ip-mptcp(8)-manualen för ytterligare information om flaggorna. Om flaggorna är noll (0x0) respekteras den globala anslutningsinställningen från NetworkManager.conf. Om den fortfarande är ospecificerad är reserven "enabled,subflow". Observera att detta innebär att MPTCP som standard utförs beroende på sysctl "/proc/sys/net/mptcp/enabled". Nätverkshanteraren ändrar inte MPTCP-gränserna och aktiverar inte MPTCP via "/proc/sys/net/mptcp/enabled". Det är en värdkonfiguration som administratören kan ändra via sysctl och ip-mptcp. Strikt omvänd vägfiltrering (rp_filter) bryter många MPTCP-användningsfall, så när MPTCP-hantering för IPv4-adresser på gränssnittet är aktiverad, skulle Nätverkshanteraren lätta på den strikta omvända vägfiltreringen (1) till den lösa inställningen (2).

en: If configured, set to a Manufacturer Usage Description (MUD) URL that points to manufacturer-recommended network policies for IoT devices. It is transmitted as a DHCPv4 or DHCPv6 option. The value must be a valid URL starting with "https://". The special value "none" is allowed to indicate that no MUD URL is used. If the per-profile value is unspecified (the default), a global connection default gets consulted. If still unspecified, the ultimate default is "none".
sv: Om det är konfigurerat, ställ in en Manufacturer Usage Description (MUD) URL som pekar på tillverkarens rekommenderade nätverkspolicyer för IoT-enheter. Den sänds som ett DHCPv4- eller DHCPv6-alternativ. Värdet måste vara en giltig webbadress som börjar med "https://". Det speciella värdet "none" är tillåtet att indikera att ingen MUD-URL används. Om värdet per profil är ospecificerat (standard), konsulteras en global anslutningsstandard. Om det fortfarande är ospecificerat är den ultimata standardinställningen "none".

en: Specifies whether the profile can be active multiple times at a particular moment. The value is of type NMConnectionMultiConnect.
sv: Specificerar huruvida profilen kan vara aktiv flera gånger i ett speciellt ögonblick. Värdet är av typen NMConnectionMultiConnect.

en: An array of strings defining what access a given user has to this connection.  If this is NULL or empty, all users are allowed to access this connection; otherwise users are allowed if and only if they are in this list.  When this is not empty, the connection can be active only when one of the specified users is logged into an active session.  Each entry is of the form "[type]:[id]:[reserved]"; for example, "user:dcbw:blah". At this time only the "user" [type] is allowed.  Any other values are ignored and reserved for future use.  [id] is the username that this permission refers to, which may not contain the ":" character. Any [reserved] information present must be ignored and is reserved for future use.  All of [type], [id], and [reserved] must be valid UTF-8.
sv: En vektor av strängar vilka definierar vilken åtkomst en given användare har för denna anslutning. Om denna är NULL eller tom är alla användare tillåtna att komma åt anslutningen. När den inte är tom kan anslutningen endast vara aktiv när en av de specificerade användarna är inloggad i en aktiv session. Annars är användare tillåtna att komma åt anslutningen om och endast om de finns i denna lista. Varje post är på formen "[typ]:[id]:[reserverad]"; exempelvis "user:dcbw:blah". För tillfället är endast typen ”user” tillåten. Andra värden ignoreras och reserveras för framtida användning. [id] är användarnamnet som denna rättighet hänvisar till, vilket inte får innehålla tecknet ”:”. Varje [reserverad]-information måste ignoreras och är reserverad för framtida användning. Alla av [typ], [id] och [reserverad] måste vara giltig UTF-8.

en: Setting name of the device type of this port's controller connection (eg, "bond"), or NULL if this connection is not a port.
sv: Inställningsnamn på enhetstypen för den här portens kontrollanslutning (t.ex. "bond"), eller NULL om denna anslutning inte är en port.

en: This property is deprecated and has no meaning.
sv: Den här egenskapen är utfasad och har ingen betydelse.

en: List of connection UUIDs that should be activated when the base connection itself is activated. Currently, only VPN connections are supported.
sv: Lista över anslutnings-UUID som ska aktiveras när själva basanslutningen är aktiverad. För närvarande stöds endast VPN-anslutningar.

en: Setting name of the device type of this port's controller connection (eg, "bond"), or NULL if this connection is not a port. Deprecated 1.46. Use "port-type" instead, this is just an alias.
sv: Ställer in namnet på enhetstypen för denna ports kontrollanslutning (t.ex. "bond") eller NULL om denna anslutning inte är en port. Föråldrad 1.46. Använd "port-type" istället, detta är bara ett alias.

en: This represents the identity of the connection used for various purposes. It allows configuring multiple profiles to share the identity. Also, the stable-id can contain placeholders that are substituted dynamically and deterministically depending on the context. The stable-id is used for generating IPv6 stable private addresses with ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy. It is also used to seed the generated cloned MAC address for ethernet.cloned-mac-address=stable and wifi.cloned-mac-address=stable. It is also used to derive the DHCP client identifier with ipv4.dhcp-client-id=stable, the DHCPv6 DUID with ipv6.dhcp-duid=stable-[llt,ll,uuid] and the DHCP IAID with ipv4.iaid=stable and ipv6.iaid=stable. Note that depending on the context where it is used, other parameters are also seeded into the generation algorithm. For example, a per-host key is commonly also included, so that different systems end up generating different IDs. Or with ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy, also the device's name is included, so that different interfaces yield different addresses. The per-host key is the identity of your machine and stored in /var/lib/NetworkManager/secret_key. See NetworkManager(8) manual about the secret-key and the host identity. The '$' character is treated special to perform dynamic substitutions at activation time. Currently, supported are "${CONNECTION}", "${DEVICE}", "${MAC}", "${NETWORK_SSID}", "${BOOT}", "${RANDOM}".  These effectively create unique IDs per-connection, per-device, per-SSID, per-boot, or every time.  The "${CONNECTION}" uses the profile's connection.uuid, the "${DEVICE}" uses the interface name of the device and "${MAC}" the permanent MAC address of the device. "${NETWORK_SSID}" uses the SSID for Wi-Fi networks and falls back to "${CONNECTION}" on other networks. Any unrecognized patterns following '$' are treated verbatim, however are reserved for future use. You are thus advised to avoid '$' or escape it as "$$".  For example, set it to "${CONNECTION}-${BOOT}-${DEVICE}" to create a unique id for this connection that changes with every reboot and differs depending on the interface where the profile activates. If the value is unset, a global connection default is consulted. If the value is still unset, the default is "default${CONNECTION}" go generate an ID unique per connection profile.
sv: Detta representerar identiteten för den anslutning som används för olika ändamål. Det gör det möjligt att konfigurera flera profiler för att dela identiteten. Stable-id kan också innehålla platshållare som ersätts dynamiskt och deterministiskt beroende på sammanhanget. Stable-id används för att generera stabila privata IPv6-adresser med ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy. Det används också för att så den genererade klonade MAC-adressen för ethernet.cloned-mac-address=stable och wifi.cloned-mac-address=stable. Det används också för att härleda DHCP-klientidentifieraren med ipv4.dhcp-client-id=stable, DHCPv6 DUID med ipv6.dhcp-duid=stable-[llt,ll,uuid] och DHCP IAID med ipv4.iaid=stable och ipv6.iaid=stable. Observera att beroende på sammanhanget där det används, så används även andra parametrar i genereringsalgoritmen. Till exempel ingår vanligtvis också en nyckel per värd, så att olika system genererar olika ID:n. Eller med ipv6.addr-gen-mode=stable-privacy ingår också enhetens namn, så att olika gränssnitt ger olika adresser. Nyckeln per värd är din maskins identitet och lagras i /var/lib/NetworkManager/secret_key. Se NetworkManager(8)-manualen om den hemliga nyckeln och värdens identitet. Tecknet ”$” behandlas speciellt för att utföra dynamiska ersättningar vid aktivering. För närvarande stöds "${CONNECTION}", "${DEVICE}", "${MAC}", "${NETWORK_SSID}", "${BOOT}", "${RANDOM}".  Dessa skapar effektivt unika ID per anslutning, per enhet, per SSID, per uppstart eller varje gång. "${CONNECTION}" använder profilens connection.uuid, "${DEVICE}" använder enhetens gränssnittsnamn och "${MAC}" enhetens permanenta MAC-adress. "${NETWORK_SSID}" använder SSID för Wi-Fi-nätverk och faller tillbaka till "${CONNECTION}" på andra nätverk. Alla okända mönster efter ”$” behandlas bokstavligt, men är reserverade för framtida bruk. Du rekommenderas därför att undvika ”$” eller ersätta det med "$$".  Ställ till exempel in det på "${CONNECTION}-${BOOT}-${DEVICE}" för att skapa ett unikt id för denna anslutning som ändras vid varje omstart och skiljer sig beroende på gränssnittet där profilen aktiveras. Om värdet inte är inställt konsulteras en global anslutningsstandard. Om värdet fortfarande inte är inställt är standardvärdet "default${CONNECTION}" för att generera ett unikt id per anslutningsprofil.

en: The time, in seconds since the Unix Epoch, that the connection was last _successfully_ fully activated. NetworkManager updates the connection timestamp periodically when the connection is active to ensure that an active connection has the latest timestamp. The property is only meant for reading (changes to this property will not be preserved).
sv: Tiden i sekunder sedan Unixepoken som anslutningen var sist lyckat aktiverad. Nätverkshanteraren uppdaterar tidstämpeln för anslutningen periodiskt när anslutningen är aktiv för att försäkra sig om att en aktiv anslutning har den senaste tidstämpeln. Egenskapen är endast avsedd att läsas (ändringar till denna egenskap kommer inte att sparas).

en: Base type of the connection. For hardware-dependent connections, should contain the setting name of the hardware-type specific setting (ie, "802-3-ethernet" or "802-11-wireless" or "bluetooth", etc), and for non-hardware dependent connections like VPN or otherwise, should contain the setting name of that setting type (ie, "vpn" or "bridge", etc).
sv: Bastyp för anslutningen. För hårdvaruberoende anslutningar bör den innehålla inställningsnamnet för den hårdvaruspecifika inställningen (d.v.s. ”802-3-ethernet”, ”802-11-wireless” eller ”bluetooth” och så vidare) och ska för icke hårdvaruberoende anslutningar som VPN och liknande, innehålla inställningsnamnet av den inställningstypen (d.v.s. ”vpn”, ”bridge” och så vidare).

en: The connection.uuid is the real identifier of a profile. It cannot change and it must be unique. It is therefore often best to refer to a profile by UUID, for example with `nmcli connection up uuid $UUID`. The UUID cannot be changed, except in offline mode. In that case, the special values "new", "generate" and "" are allowed to generate a new random UUID.
sv: Connection.uuid är den verkliga identifieraren för en profil. Det kan inte förändras och det måste vara unikt. Det är därför ofta bäst att referera till en profil med UUID, till exempel med `nmcli connection up uuid $UUID`. UUID kan inte ändras, förutom i offlineläge. I så fall tillåts specialvärdena "new", "generate" och "" att generera ett nytt slumpmässigt UUID.

en: Time in milliseconds to wait for connection to be considered activated. The wait will start after the pre-up dispatcher event. The value 0 means no wait time. The default value is -1, which currently has the same meaning as no wait time.
sv: Tid i millisekunder att vänta på att anslutningen anses vara aktiverad. Väntan börjar efter pre-up dispatcher-händelsen. Värdet 0 betyder ingen väntetid. Standardvärdet är -1, vilket för närvarande har samma betydelse som ingen väntetid.

en: Timeout in milliseconds to wait for device at startup. During boot, devices may take a while to be detected by the driver. This property will cause to delay NetworkManager-wait-online.service and nm-online to give the device a chance to appear. This works by waiting for the given timeout until a compatible device for the profile is available and managed. The value 0 means no wait time. The default value is -1, which currently has the same meaning as no wait time.
sv: Tidsgräns i millisekunder för att vänta på enheten vid start. Under uppstart kan det ta en stund innan enheter upptäcks av drivrutinen. Den här egenskapen kommer att försena NetworkManager-wait-online.service och nm-online för att ge enheten en chans att dyka upp. Detta fungerar genom att vänta på den givna timeouten tills en kompatibel enhet för profilen är tillgänglig och hanteras. Värdet 0 betyder ingen väntetid. Standardvärdet är -1, vilket för närvarande har samma betydelse som ingen väntetid.

en: The trust level of a the connection.  Free form case-insensitive string (for example "Home", "Work", "Public").  NULL or unspecified zone means the connection will be placed in the default zone as defined by the firewall. When updating this property on a currently activated connection, the change takes effect immediately.
sv: Tillförlitlighetsnivån för anslutningen. Skiftlägeskänslig sträng i fritext (till exempel ”Hemma”, ”Arbete”, ”Offentlig”). NULL eller ospecificerad zon betyder att anslutningen kommer att placeras i standardzonen så som definierad av brandväggen. Vid uppdatering av denna zon på en aktuell aktiverad anslutning kommer ändringarna att tillämpas direkt.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this 6LowPAN interface should be created.
sv: Om angiven, föräldragränssnittet eller föräldraanslutningens UUID från vilken detta 6LowPAN-gränssnitt ska skapas.

en: List of strings to be matched against the altSubjectName of the certificate presented by the authentication server. If the list is empty, no verification of the server certificate's altSubjectName is performed.
sv: Lista över strängar att matchas mot altSubjectName för certifikatet presenterat av autentiseringsservern. Om listan är tom kommer ingen verifiering av servercertifikatets altSubjectName utföras.

en: Anonymous identity string for EAP authentication methods.  Used as the unencrypted identity with EAP types that support different tunneled identity like EAP-TTLS.
sv: Anonym identitetssträng för EAP-autentiseringsmetoder. Använd som den okrypterade identiteten med EAP-typer som stöder olika tunnlade identiteter som EAP-TTLS.

en: A timeout for the authentication. Zero means the global default; if the global default is not set, the authentication timeout is 25 seconds.
sv: En tidsgräns för autentisering. Noll är den globala standarden; om det globala standardvärdet inte är satt är tidsgränsen för autentisering 25 sekunder.

en: Contains the path to the CA certificate if used by the EAP method specified in the 802-1x.eap property. This property can be unset even if the EAP method supports CA certificates, but this allows man-in-the-middle attacks and is NOT recommended. Note that enabling 802-1x.system-ca-certs will override this setting to use the built-in path, if the built-in path is not a directory.
sv: Innehåller sökvägen till CA-certifikatet om det används av EAP-metoden som anges i egenskapen 802-1x.eap. Denna egenskap kan inaktiveras även om EAP-metoden stöder CA-certifikat, men detta möjliggör man-in-the-middle-attacker och rekommenderas INTE. Observera att om du aktiverar 802-1x.system-ca-certs kommer denna inställning att åsidosättas och den inbyggda sökvägen användas, om den inbyggda sökvägen inte är en katalog.

en: The password used to access the CA certificate stored in "ca-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
sv: Lösenordet att använda för komma åt CA-certifikatet lagrat i egenskapen ”ca-cert”. Endast relevant om certifikatet lagras med ett PKCS#11-token som kräver inloggning.

en: Flags indicating how to handle the "ca-cert-password" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”ca-cert-password” ska hanteras.

en: UTF-8 encoded path to a directory containing PEM or DER formatted certificates to be added to the verification chain in addition to the certificate specified in the "ca-cert" property. If NMSetting8021x:system-ca-certs is enabled and the built-in CA path is an existing directory, then this setting is ignored.
sv: UTF-8-kodad sökväg till en katalog som innehåller PEM eller DER-formaterade certifikat som ska läggas till i verifieringskedjan utöver det certifikat som anges i egenskapen "ca-cert". Om NMSetting8021x:system-ca-certs är aktiverat och den inbyggda CA-sökvägen är en befintlig katalog, ignoreras denna inställning.

en: Contains the path to the client certificate if used by the EAP method specified in the 802-1x.eap property.
sv: Innehåller sökvägen till klientcertifikatet om det används av EAP-metoden som anges i egenskapen 802-1x.eap.

en: The password used to access the client certificate stored in "client-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
sv: Lösenordet som används för att komma åt klientcertifikatet lagrat i egenskapen ”client-cert”. Endast relevant om certifikatet är lagrat i ett PKCS#11-token som kräver en inloggning.

en: Flags indicating how to handle the "client-cert-password" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”client-cert-password” ska hanteras.

en: Constraint for server domain name. If set, this list of FQDNs is used as a match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server.  If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using the same comparison. Multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
sv: Begränsning för serverdomännamn. Om den är inställd används den här listan med FQDN som ett matchningskrav för dNSName-element i certifikatet som presenteras av autentiseringsservern. Om ett matchande dNSName hittas är denna begränsning uppfylld. Om inga dNSName-värden finns, matchas denna begränsning mot SubjectName CN med samma jämförelse. Flera giltiga FQDN kan skickas som en ";"-avgränsad lista.

en: Constraint for server domain name. If set, this FQDN is used as a suffix match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server.  If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using same suffix match comparison. Since version 1.24, multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
sv: Begränsning för serverdomännamn. Om det är inställt används detta FQDN som ett suffixmatchningskrav för dNSName-element i certifikatet som presenteras av autentiseringsservern. Om ett matchande dNSName hittas är denna begränsning uppfylld. Om inga dNSName-värden finns, matchas denna begränsning mot SubjectName CN med samma suffixmatchningsjämförelse. Sedan version 1.24 kan flera giltiga FQDN skickas som en ";"-avgränsad lista.

en: The allowed EAP method to be used when authenticating to the network with 802.1x.  Valid methods are: "leap", "md5", "tls", "peap", "ttls", "pwd", and "fast".  Each method requires different configuration using the properties of this setting; refer to wpa_supplicant documentation for the allowed combinations.
sv: Den tillåtna EAP-metoden att använda vid autentisering till nätverket med 802.1x. Giltiga metoder är: "leap", "md5", "tls", "peap", "ttls", "pwd" och "fast". Varje metod kräver olika konfigurationer och använder egenskaperna för denna inställning; se dokumentationen för wpa_supplicant för tillåtna kombinationer.

en: Identity string for EAP authentication methods.  Often the user's user or login name.
sv: Identifieringssträng för EAP-autentiseringsmetoder. Oftast användarens användar- eller inloggningsnamn.

en: Define openssl_ciphers for wpa_supplicant. Openssl sometimes moves ciphers among SECLEVELs, thus compiled-in default value in wpa_supplicant (as modified by some linux distributions) sometimes prevents to connect to old servers that do not support new protocols.
sv: Definiera openssl_ciphers för wpa_supplicant. Openssl flyttar ibland krypteringsalgoritmer mellan SECLEVEL-nivåer, vilket innebär att det inbyggda standardvärdet i wpa_supplicant (som modifierats av vissa Linux-distributioner) ibland förhindrar anslutning till äldre servrar som inte stöder nya protokoll.

en: Whether the 802.1X authentication is optional. If TRUE, the activation will continue even after a timeout or an authentication failure. Setting the property to TRUE is currently allowed only for Ethernet connections. If set to FALSE, the activation can continue only after a successful authentication.
sv: Huruvida 802.1X-autentisering är valfri. Om TRUE kommer aktiveringen att fortsätta även efter en timeout eller ett autentiseringsfel. Att ställa in egenskapen på TRUE är för närvarande endast tillåtet för Ethernet-anslutningar. Om den är inställd på FALSE kan aktiveringen fortsätta endast efter en lyckad autentisering.

en: UTF-8 encoded file path containing PAC for EAP-FAST.
sv: UTF-8-kodad filsökväg innehållandes PAC för EAP-FAST.

en: UTF-8 encoded password used for EAP authentication methods. If both the "password" property and the "password-raw" property are specified, "password" is preferred.
sv: UTF-8-kodade lösenord använda för EAP-autentiseringsmetoder. Om både egenskapen ”password” och egenskapen ”password-raw” är angivna föredras ”password”.

en: Flags indicating how to handle the "password" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”password” ska hanteras.

en: Password used for EAP authentication methods, given as a byte array to allow passwords in other encodings than UTF-8 to be used. If both the "password" property and the "password-raw" property are specified, "password" is preferred.
sv: Lösenord för EAP-autentiseringsmetoderna, givet som en bytevektor för att tillåta lösenord i andra kodningar än UTF-8 att användas. Om både egenskapen ”password” och egenskapen ”password-raw” är angivna föredras ”password”.

en: Flags indicating how to handle the "password-raw" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”password-raw” ska hanteras.

en: Specifies authentication flags to use in "phase 1" outer authentication using NMSetting8021xAuthFlags options. The individual TLS versions can be explicitly disabled. TLS time checks can be also disabled. If a certain TLS disable flag is not set, it is up to the supplicant to allow or forbid it. The TLS options map to tls_disable_tlsv1_x and tls_disable_time_checks settings. See the wpa_supplicant documentation for more details.
sv: Specificerar autentiseringsflaggor som ska användas i "fas 1" yttre autentisering med NMSetting8021xAuthFlags-alternativ. De individuella TLS-versionerna kan uttryckligen inaktiveras. TLS-tidskontroller kan också inaktiveras. Om en viss TLS-inaktiveringsflagga inte är inställd är det upp till sökanden att tillåta eller förbjuda det. TLS-alternativen mappar till inställningarna tls_disable_tlsv1_x och tls_disable_time_checks. Se wpa_supplicant-dokumentationen för mer information.

en: Enables or disables in-line provisioning of EAP-FAST credentials when FAST is specified as the EAP method in the "eap" property. Recognized values are "0" (disabled), "1" (allow unauthenticated provisioning), "2" (allow authenticated provisioning), and "3" (allow both authenticated and unauthenticated provisioning).  See the wpa_supplicant documentation for more details.
sv: Aktiverar eller inaktiverar in-lineprovisionering av EAP-FAST-uppgifter när FAST är specificerat som EAP-metoden i egenskapen ”eap”. Igenkända värden är ”0” (inaktiverad), ”1” (tillåt oautentiserad provisionering), ”2” (tillåt autentiserad provisionering) och ”3” (tillåt både autentiserad och oautentiserad provisionering). Se dokumentationen för wpa_supplicant för fler detaljer.

en: Forces use of the new PEAP label during key derivation.  Some RADIUS servers may require forcing the new PEAP label to interoperate with PEAPv1.  Set to "1" to force use of the new PEAP label.  See the wpa_supplicant documentation for more details.
sv: Tvingar användning av den nya PEAP-etiketten under nyckelderivering. En del RADIUS-servrar kan kräva att tvinga användning av den nya PEAP-etiketten för att interoperera med PEAPv1. Sätt till ”1” för att tvinga fram ny PEAP-etikett. Se dokumentationen för wpa_supplicant för fler detaljer.

en: Forces which PEAP version is used when PEAP is set as the EAP method in the "eap" property.  When unset, the version reported by the server will be used.  Sometimes when using older RADIUS servers, it is necessary to force the client to use a particular PEAP version.  To do so, this property may be set to "0" or "1" to force that specific PEAP version.
sv: Tvingar använd PEAP-version som används när PEAP är satt som EAP-metod i egenskapen ”eap”. Om inte satt kommer versionen som rapporteras av servern att användas. Vid användning av äldre RADIUS-servrar kan det ibland vara nödvändigt att tvinga klienten att använda en specifik PEAP-version. För att göra så kan denna egenskap sättas till ”0” eller ”1” för att tvinga den specifika PEAP-versionen.

en: List of strings to be matched against the altSubjectName of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. If the list is empty, no verification of the server certificate's altSubjectName is performed.
sv: Stränglista att matcha mot altSubjectName för certifikatet presenterat av autentiseringsservern under inre ”fas 2”-autentiseringen. Om listan är tom utförs ingen verifiering av servercertifikatets altSubjectName.

en: Specifies the allowed "phase 2" inner authentication method when an EAP method that uses an inner TLS tunnel is specified in the "eap" property.  For TTLS this property selects one of the supported non-EAP inner methods: "pap", "chap", "mschap", "mschapv2" while "phase2-autheap" selects an EAP inner method.  For PEAP this selects an inner EAP method, one of: "gtc", "otp", "md5" and "tls". Each "phase 2" inner method requires specific parameters for successful authentication; see the wpa_supplicant documentation for more details. Both "phase2-auth" and "phase2-autheap" cannot be specified.
sv: Specificerar den tillåtna inre autentiseringsmetoden "fas 2" när en EAP-metod som använder en inre TLS-tunnel specificeras i egenskapen "eap". För TTLS väljer den här egenskapen en av de icke-EAP inre metoderna som stöds: "pap", "chap", "mschap", "mschapv2" medan "phase2-autheap" väljer en EAP inre metod. För PEAP väljer detta en inre EAP-metod, en av: "gtc", "otp", "md5" och "tls". Varje "fas 2" inre metod kräver specifika parametrar för framgångsrik autentisering; se wpa_supplicant-dokumentationen för mer information. Både "phase2-auth" och "phase2-autheap" kan inte specificeras.

en: Specifies the allowed "phase 2" inner EAP-based authentication method when TTLS is specified in the "eap" property.  Recognized EAP-based "phase 2" methods are "md5", "mschapv2", "otp", "gtc", and "tls". Each "phase 2" inner method requires specific parameters for successful authentication; see the wpa_supplicant documentation for more details.
sv: Specificerar den tillåtna "fas 2" inre EAP-baserade autentiseringsmetoden när TTLS anges i egenskapen "eap". Erkända EAP-baserade "fas 2"-metoder är "md5", "mschapv2", "otp", "gtc" och "tls". Varje "fas 2" inre metod kräver specifika parametrar för framgångsrik autentisering; se wpa_supplicant-dokumentationen för mer information.

en: Contains the path to the "phase 2" CA certificate if used by the EAP method specified in the 802-1x.phase2-auth or 802-1x.phase2-autheap properties. This property can be unset even if the EAP method supports CA certificates, but this allows man-in-the-middle attacks and is NOT recommended. Note that enabling 802-1x.system-ca-certs will override this setting to use the built-in path, if the built-in path is not a directory.
sv: Innehåller sökvägen till CA-certifikatet för "fas 2" om det används av EAP-metoden som anges i egenskaperna 802-1x.phase2-auth eller 802-1x.phase2-autheap. Denna egenskap kan inaktiveras även om EAP-metoden stöder CA-certifikat, men detta möjliggör man-in-the-middle-attacker och rekommenderas INTE. Observera att om du aktiverar 802-1x.system-ca-certs kommer denna inställning att åsidosättas så att den inbyggda sökvägen används, om den inbyggda sökvägen inte är en katalog.

en: The password used to access the "phase2" CA certificate stored in "phase2-ca-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
sv: Lösenordet använt för att komma åt ”phase2”-CA-certifikatet lagrat i egenskapen “phase2-ca-cart”. Endast relevant om certifikatet lagras i PKCS#11-token som kräver en inloggning.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-ca-cert-password" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”phase2-ca-cert-password” ska hanteras.

en: UTF-8 encoded path to a directory containing PEM or DER formatted certificates to be added to the verification chain in addition to the certificate specified in the "phase2-ca-cert" property. If NMSetting8021x:system-ca-certs is enabled and the built-in CA path is an existing directory, then this setting is ignored.
sv: UTF-8-kodad sökväg till en katalog som innehåller PEM- eller DER-formaterade certifikat som ska läggas till i verifieringskedjan utöver det certifikat som anges i egenskapen "phase2-ca-cert". Om NMSetting8021x:system-ca-certs är aktiverat och den inbyggda CA-sökvägen är en befintlig katalog, ignoreras denna inställning.

en: Contains the path to the "phase 2" client certificate if used by the EAP method specified in the 802-1x.phase2-auth or 802-1x.phase2-autheap properties.
sv: Innehåller sökvägen till klientcertifikatet för "fas 2" om det används av EAP-metoden som anges i egenskaperna 802-1x.phase2-auth eller 802-1x.phase2-autheap.

en: The password used to access the "phase2" client certificate stored in "phase2-client-cert" property. Only makes sense if the certificate is stored on a PKCS#11 token that requires a login.
sv: Lösenordet som används för att komma åt ”phase2”-klientcertifikatet lagrat i egenskapen ”phase2-client-cert”. Endast relevant om certifikatet är lagrat i ett PKCS#11-token som kräver en inloggning.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-client-cert-password" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”phase2-client-cert-password” ska hanteras.

en: Constraint for server domain name. If set, this list of FQDNs is used as a match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using the same comparison. Multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
sv: Begränsning för serverdomännamn. Om den är inställd används den här listan med FQDN som ett matchningskrav för dNSName-element i certifikatet som presenteras av autentiseringsservern under den inre "fas 2"-autentiseringen. Om ett matchande dNSName hittas är denna begränsning uppfylld. Om inga dNSName-värden finns, matchas denna begränsning mot SubjectName CN med samma jämförelse. Flera giltiga FQDN kan skickas som en ";"-avgränsad lista.

en: Constraint for server domain name. If set, this FQDN is used as a suffix match requirement for dNSName element(s) of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication.  If a matching dNSName is found, this constraint is met.  If no dNSName values are present, this constraint is matched against SubjectName CN using same suffix match comparison. Since version 1.24, multiple valid FQDNs can be passed as a ";" delimited list.
sv: Begränsning för serverdomännamn. Om den är inställd används detta FQDN som ett suffixmatchningskrav för dNSName-element i certifikatet som presenteras av autentiseringsservern under den inre "fas 2"-autentiseringen. Om ett matchande dNSName hittas är denna begränsning uppfylld. Om inga dNSName-värden finns, matchas denna begränsning mot SubjectName CN med samma suffixmatchningsjämförelse. Sedan version 1.24 kan flera giltiga FQDN skickas som en ";"-avgränsad lista.

en: The path to the "phase 2" inner private key when the 802-1x.phase2-auth or 802-1x.phase2-autheap property is set to "tls".
sv: Sökvägen till den inre privata nyckeln för "fas 2" när egenskapen 802-1x.phase2-auth eller 802-1x.phase2-autheap är inställd på "tls".

en: The password used to decrypt the "phase 2" private key specified in the 802-1x.phase2-private-key property. This is normally used by secret agents, not directly by users.
sv: Lösenordet som används för att dekryptera den privata nyckeln för "fas 2" som anges i egenskapen 802-1x.phase2-private-key. Detta används normalt av hemliga agenter, inte direkt av användare.

en: Flags indicating how to handle the "phase2-private-key-password" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”phase2-private-key-password” ska hanteras.

en: Substring to be matched against the subject of the certificate presented by the authentication server during the inner "phase 2" authentication. When unset, no verification of the authentication server certificate's subject is performed. This property provides little security, if any, and should not be used.
sv: Understräng som ska matchas mot ämnet för certifikatet som presenteras av autentiseringsservern under den inre "fas 2"-autentiseringen. När den inte är inställd utförs ingen verifiering av autentiseringsservercertifikatets ämne. Den här egenskapen ger liten säkerhet, om någon, och bör inte användas.

en: PIN used for EAP authentication methods.
sv: PIN används för EAP-autentiseringsmetoder.

en: Flags indicating how to handle the "pin" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”pin” ska hanteras.

en: The path to the private key when the 802-1.eap property is set to "tls".
sv: Sökvägen till den privata nyckeln när egenskapen 802-1.eap är inställd på "tls".

en: The password used to decrypt the private key specified in the 802-1x.private-key property. This is normally used by secret agents, not directly by users.
sv: Lösenordet som används för att dekryptera den privata nyckeln som anges i egenskapen 802-1x.private-key. Detta används normalt av hemliga agenter, inte direkt av användare.

en: Flags indicating how to handle the "private-key-password" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”private-key-password” ska hanteras.

en: Substring to be matched against the subject of the certificate presented by the authentication server. When unset, no verification of the authentication server certificate's subject is performed. This property provides little security, if any, and should not be used.
sv: Understräng som ska matchas mot ämnet för certifikatet som presenteras av autentiseringsservern. När den inte är inställd utförs ingen verifiering av autentiseringsservercertifikatets ämne. Den här egenskapen ger liten säkerhet, om någon, och bör inte användas.

en: When TRUE, overrides the "ca-path" and "phase2-ca-path" properties using the system CA directory specified at configure time with the --system-ca-path switch.  The certificates in this directory are added to the verification chain in addition to any certificates specified by the "ca-cert" and "phase2-ca-cert" properties. If the path provided with --system-ca-path is rather a file name (bundle of trusted CA certificates), it overrides "ca-cert" and "phase2-ca-cert" properties instead (sets ca_cert/ca_cert2 options for wpa_supplicant).
sv: Om TRUE så åsidosätts egenskaperna ”ca-path” och ”phase2-ca-path” med system-CA-katalogen specificerad under konfiguration med flaggan --system-ca-path. Certifikaten i denna katalog läggs till verifikationskedjan utöver certifikat specificerade med egenskaperna ”ca-cert” och ”phase2-ca-cart”. Om sökvägen given med --system-ca-path är ett filnamn (bunt med tillförlitliga CA-certifikat) åsidosätts egenskaperna ”ca-cert” och ”phase2-ca-cert” istället (sätter ca_cert/ca_cert2-flaggorna för wpa_supplicant).

en: Encapsulation of ADSL connection.  Can be "vcmux" or "llc".
sv: Inkapsling av ADSL-anslutning. Kan vara “vcmux“ eller ”llc”.

en: Password used to authenticate with the ADSL service.
sv: Lösenord som används för att autentisera mot ADSL-tjänsten.

en: ADSL connection protocol.  Can be "pppoa", "pppoe" or "ipoatm".
sv: ADSL-anslutningsprotokoll. Kan vara ”pppoa”, ”pppoe” eller ”ipoatm”.

en: Username used to authenticate with the ADSL service.
sv: Användarnamn som används för att autentisera mot ADSL-tjänsten.

en: VCI of ADSL connection
sv: VCI för ADSL-anslutning

en: VPI of ADSL connection
sv: VPI för ADSL-anslutning

en: The Bluetooth address of the device.
sv: Bluetoothadressen för enheten.

en: Either "dun" for Dial-Up Networking connections or "panu" for Personal Area Networking connections to devices supporting the NAP profile.
sv: Antingen ”dun” för uppringda anslutningar eller ”panu” för PAN-anslutningar till enheter som stöder NAP-profil.

en: Dictionary of key/value pairs of bonding options.  Both keys and values must be strings. Option names must contain only alphanumeric characters (ie, [a-zA-Z0-9]).
sv: Lexikon för nyckel/värdepar över kombineringsalternativ. Både nycklar och värden måste vara strängar. Alternativnamn måste innehålla endast alfanumeriska tecken ([a-zA-Z0-9]).

en: The Ethernet MAC address aging time, in seconds.
sv: Åldringstid för Ethernet-MAC-adress i sekunder.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) forwarding delay, in seconds.
sv: Vidarebefordransfördröjning i sekunder för Spanning Tree Protocol (STP).

en: If specified, The MAC address of the multicast group this bridge uses for STP. The address must be a link-local address in standard Ethernet MAC address format, ie an address of the form 01:80:C2:00:00:0X, with X in [0, 4..F]. If not specified the default value is 01:80:C2:00:00:00.
sv: Om angivet, MAC-adressen för multicastgruppen som denna brygga använder för STP. Adressen måste vara en länklokal adress i standard Ethernet MAC-adressformat, d.v.s. en adress av formen 01:80:C2:00:00:0X, med X i [0, 4..F]. Om det inte anges är standardvärdet 01:80:C2:00:00:00.

en: A mask of group addresses to forward. Usually, group addresses in the range from 01:80:C2:00:00:00 to 01:80:C2:00:00:0F are not forwarded according to standards. This property is a mask of 16 bits, each corresponding to a group address in that range that must be forwarded. The mask can't have bits 0, 1 or 2 set because they are used for STP, MAC pause frames and LACP.
sv: En mask av gruppadresser att vidarebefordra. Vanligtvis vidarebefordras gruppadresser i intervallet 01:80:C2:00:00:00 till 01:80:C2:00:00:0F inte efter standard. Denna egenskap är en mask av 16 bitar, var och en motsvarande till en gruppadress i det intervallet som måste vidarebefordras. Masken kan inte ha bit 0, 1 eller 2 satt eftersom de används för STP, MAC-pausramar och LACP.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) hello time, in seconds.
sv: Hallå-tid i sekunder för Spanning Tree Protocol (STP).

en: If specified, the MAC address of bridge. When creating a new bridge, this MAC address will be set. If this field is left unspecified, the "ethernet.cloned-mac-address" is referred instead to generate the initial MAC address. Note that setting "ethernet.cloned-mac-address" anyway overwrites the MAC address of the bridge later while activating the bridge.
sv: Om specificerat, MAC-adressen för bryggan. När du skapar en ny brygga kommer denna MAC-adress att ställas in. Om detta fält lämnas ospecificerat hänvisas istället "ethernet.cloned-mac-address" till att generera den initiala MAC-adressen. Observera att inställningen "ethernet.cloned-mac-address" ändå skriver över MAC-adressen för bryggan senare medan bryggan aktiveras.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) maximum message age, in seconds.
sv: Högsta meddelandeålder i sekunder för The Spanning Tree Protocol (STP).

en: Set maximum size of multicast hash table (value must be a power of 2).
sv: Ställ in maximal storlek på multicast-hashtabellen (värdet måste vara en potens av 2).

en: Set the number of queries the bridge will send before stopping forwarding a multicast group after a "leave" message has been received.
sv: Ställ in antalet frågor som bryggan ska skicka innan du stoppar vidarebefordran av en multicast-grupp efter att ett "lämna"-meddelande har mottagits.

en: Set interval (in deciseconds) between queries to find remaining members of a group, after a "leave" message is received.
sv: Ställ in intervallet (i decisekunder) mellan frågorna för att hitta kvarvarande medlemmar i en grupp, efter att ett "lämna"-meddelande har tagits emot.

en: Set delay (in deciseconds) after which the bridge will leave a group, if no membership reports for this group are received.
sv: Ställ in fördröjning (i decisekunder) efter vilken bryggan lämnar en grupp, om inga medlemsrapporter för denna grupp tas emot.

en: Enable or disable sending of multicast queries by the bridge. If not specified the option is disabled.
sv: Aktivera eller inaktivera sändning av multicast-frågor från bryggan. Om det inte anges är alternativet inaktiverat.

en: If no queries are seen after this delay (in deciseconds) has passed, the bridge will start to send its own queries.
sv: Om inga förfrågningar ses efter att denna fördröjning (i antal sekunder) har gått, kommer bryggan att börja skicka sina egna förfrågningar.

en: Interval (in deciseconds) between queries sent by the bridge after the end of the startup phase.
sv: Intervall (i decisekunder) mellan frågor som skickas av bryggan efter slutet av startfasen.

en: Set the Max Response Time/Max Response Delay (in deciseconds) for IGMP/MLD queries sent by the bridge.
sv: Ställ in max svarstid/max svarsfördröjning (i decisekunder) för IGMP/MLD-förfrågningar som skickas av bryggan.

en: If enabled the bridge's own IP address is used as the source address for IGMP queries otherwise the default of 0.0.0.0 is used.
sv: Om aktiverat används bryggans egen IP-adress som källadress för IGMP-frågor, annars används standardvärdet 0.0.0.0.

en: Sets bridge's multicast router. Multicast-snooping must be enabled for this option to work. Supported values are: 'auto', 'disabled', 'enabled' to which kernel assigns the numbers 1, 0, and 2, respectively. If not specified the default value is 'auto' (1).
sv: Ställer in bryggans multicast-router. Multicast-snooping måste vara aktiverat för att det här alternativet ska fungera. Värden som stöds är: ”auto”, ”disabled”, ”enabled” till vilken kärnan tilldelar siffrorna 1, 0 respektive 2. Om det inte anges är standardvärdet ”auto” (1).

en: Controls whether IGMP snooping is enabled for this bridge. Note that if snooping was automatically disabled due to hash collisions, the system may refuse to enable the feature until the collisions are resolved.
sv: Styr huruvida IGMP-avlyssning är aktiverat för denna brygga. Observera om avlyssning inaktiverades automatiskt på grund av hashkollisioner kommer systemet att vägra att aktivera egenskapen tills kollisionerna är lösta.

en: Set the number of IGMP queries to send during startup phase.
sv: Ställ in antalet IGMP-frågor som ska skickas under startfasen.

en: Sets the time (in deciseconds) between queries sent out at startup to determine membership information.
sv: Ställer in tiden (i decisekunder) mellan frågor som skickas ut vid start för att fastställa medlemsinformation.

en: Sets the Spanning Tree Protocol (STP) priority for this bridge.  Lower values are "better"; the lowest priority bridge will be elected the root bridge.
sv: Anger prioriteten för Spanning Tree Protocol (STP) för denna brygga. Lägre värden är ”bättre”; den lägsta prioritetsbryggan kommer att väljas vara rotbryggan.

en: Controls whether Spanning Tree Protocol (STP) is enabled for this bridge.
sv: Styr huruvida Spanning Tree Protocol (STP) är aktiverat för denna brygga.

en: The default PVID for the ports of the bridge, that is the VLAN id assigned to incoming untagged frames.
sv: Standard-PVID för portarna på bryggan, det vill säga VLAN-id:t som tilldelats inkommande otaggade ramar.

en: Control whether VLAN filtering is enabled on the bridge.
sv: Kontrollera om VLAN-filtrering är aktiverad på bryggan.

en: If specified, the protocol used for VLAN filtering. Supported values are: '802.1Q', '802.1ad'. If not specified the default value is '802.1Q'.
sv: Om specificerat, protokollet som används för VLAN-filtrering. Värden som stöds är: ”802.1Q”, ”802.1ad”. Om det inte anges är standardvärdet ”802.1Q”.

en: Controls whether per-VLAN stats accounting is enabled.
sv: Styr om per-VLAN-statistikberäkning är aktiverad.

en: Array of bridge VLAN objects. In addition to the VLANs specified here, the bridge will also have the default-pvid VLAN configured  by the bridge.vlan-default-pvid property. In nmcli the VLAN list can be specified with the following syntax: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... where $vid is either a single id between 1 and 4094 or a range, represented as a couple of ids separated by a dash.
sv: Uppsättning av VLAN-bryggobjekt. Utöver de VLAN som anges här kommer bryggan också att ha standard-pvid VLAN konfigurerat av egenskapen bridge.vlan-default-pvid. I nmcli kan VLAN-listan specificeras med följande syntax: $vid [pvid] [otaggad] [, $vid [pvid] [otaggad]]... där $vid antingen är ett enda id mellan 1 och 4094 eller ett intervall, representerad som ett par id åtskilda av ett bindestreck.

en: Enables or disables "hairpin mode" for the port, which allows frames to be sent back out through the port the frame was received on.
sv: Aktivera eller inaktivera ”hårnålsläge” för porten vilket tillåter ramar att bli tillbakaskickade genom den port ramen togs emot på.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) port cost for destinations via this port.
sv: Portkostnaden för Spanning Tree Protocol (STP) för destinationerna via denna port.

en: The Spanning Tree Protocol (STP) priority of this bridge port.
sv: Prioritet för Spanning Tree Protocol (STP) för denna port.

en: Array of bridge VLAN objects. In addition to the VLANs specified here, the port will also have the default-pvid VLAN configured on the bridge by the bridge.vlan-default-pvid property. In nmcli the VLAN list can be specified with the following syntax: $vid [pvid] [untagged] [, $vid [pvid] [untagged]]... where $vid is either a single id between 1 and 4094 or a range, represented as a couple of ids separated by a dash.
sv: Uppsättning av VLAN-bryggobjekt. Utöver de VLAN som anges här kommer porten också att ha standard-pvid VLAN konfigurerat på bryggan av egenskapen bridge.vlan-default-pvid. I nmcli kan VLAN-listan specificeras med följande syntax: $vid [pvid] [otaggad] [, $vid [pvid] [otaggad]]... där $vid antingen är ett enda id mellan 1 och 4094 eller ett intervall, representerad som ett par id åtskilda av ett bindestreck.

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple frames.
sv: Om nollskilt, överför endast paket för den specificerade storleken eller mindre, och dela upp större paket i mindre ramar.

en: The number to dial to establish the connection to the CDMA-based mobile broadband network, if any.  If not specified, the default number (#777) is used when required.
sv: Numret att ringa för att etablera anslutning till CDMA-baserade mobila bredbandsnätverk om några. Om inte specificerat används standardnumret (#777) när det krävs.

en: The password used to authenticate with the network, if required.  Many providers do not require a password, or accept any password.  But if a password is required, it is specified here.
sv: Lösenordet för att autentisera med nätverket om det krävs. Många leverantörer kräver inte ett lösenord eller accepterar alla lösenord. Men om ett lösenord krävs specificeras det här.

en: The username used to authenticate with the network, if required.  Many providers do not require a username, or accept any username.  But if a username is required, it is specified here.
sv: Användarnamnet att autentisera mot nätverket med om det krävs. Många leverantörer kräver inget användarnamn, eller accepterar alla användarnamn. Men om ett användarnamn krävs specificeras det här.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB FCoE application.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sv: Specificerar NMSettingDcbFlags för DCB FCoE-programmet. Flaggor kan vara valfri kombination av "enable" (0x1), "advertise" (0x2) och "willing" (0x4).

en: The FCoE controller mode; either "fabric" or "vn2vn". Since 1.34, NULL is the default and means "fabric". Before 1.34, NULL was rejected as invalid and the default was "fabric".
sv: FCoE-styrenhetens läge; antingen "fabric" eller "vn2vn". Sedan 1.34 är NULL standard och betyder "fabric". Före 1.34 avvisades NULL som ogiltigt och standardinställningen var "fabric".

en: The highest User Priority (0 - 7) which FCoE frames should use, or -1 for default priority.  Only used when the "app-fcoe-flags" property includes the "enable" (0x1) flag.
sv: Den högsta användarprioriteten (0 - 7) som FCoE-ramar ska använda, eller -1 för standardprioritet. Används endast när egenskapen "app-fcoe-flags" innehåller flaggan "enable" (0x1).

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB FIP application.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sv: Specificerar NMSettingDcbFlags för DCB FIP-programmet. Flaggor kan vara valfri kombination av "enable" (0x1), "advertise" (0x2) och "willing" (0x4).

en: The highest User Priority (0 - 7) which FIP frames should use, or -1 for default priority.  Only used when the "app-fip-flags" property includes the "enable" (0x1) flag.
sv: Den högsta användarprioriteten (0 - 7) som FIP-ramar ska använda, eller -1 för standardprioritet. Används endast när egenskapen "app-fip-flags" inkluderar flaggan "enable" (0x1).

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for the DCB iSCSI application.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sv: Specificerar NMSettingDcbFlags för DCB iSCSI-programmet.  Flaggor kan vara valfri kombination av "enable" (0x1), "advertise" (0x2) och "willing" (0x4).

en: The highest User Priority (0 - 7) which iSCSI frames should use, or -1 for default priority. Only used when the "app-iscsi-flags" property includes the "enable" (0x1) flag.
sv: Den högsta användarprioriteten (0 - 7) som iSCSI-ramar ska använda, eller -1 för standardprioritet. Används endast när egenskapen "app-iscsi-flags" inkluderar flaggan "enable" (0x1).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the percentage of bandwidth of the priority's assigned group that the priority may use.  The sum of all percentages for priorities which belong to the same group must total 100 percents.
sv: En vektor av 8 uintvärden där vektorindex motsvarar användarprioritet (0 - 7) och värdet indikerar procent av bandbredd för prioritetens tilldelade grupp som prioriteten kan använda. Summan av alla procent för prioriteter som tillhör samma grupp måste vara totalt 100 procent.

en: An array of 8 boolean values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates whether or not the corresponding priority should transmit priority pause.
sv: En vektor av 8 booleska värden där vektorindex motsvarar användarprioritet (0 - 7) och värdet indikerar huruvida motsvarande prioritet ska överföra prioritetspaus.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for DCB Priority Flow Control (PFC). Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sv: Specificerar NMSettingDcbFlags för DCB Priority Flow Control (PFC). Flaggor kan vara valfri kombination av "enable" (0x1), "advertise" (0x2) och "willing" (0x4).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the Priority Group ID (0 - 7) and the value indicates the percentage of link bandwidth allocated to that group.  Allowed values are 0 - 100, and the sum of all values must total 100 percents.
sv: En vektor av 8 uintvärden där vektorindex motsvarar prioritetsgrupp-ID (0 - 7) och värdet indikerar procent av länkbandbredd tilldelat till den gruppen. Tillåtna värden är 0 - 100 och summan av alla värden måste vara totalt 100 procent.

en: Specifies the NMSettingDcbFlags for DCB Priority Groups.  Flags may be any combination of "enable" (0x1), "advertise" (0x2), and "willing" (0x4).
sv: Specificerar NMSettingDcbFlags för DCB-prioritetsgrupper.  Flaggor kan vara valfri kombination av "enable" (0x1), "advertise" (0x2) och "willing" (0x4).

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the Priority Group ID.  Allowed Priority Group ID values are 0 - 7 or 15 for the unrestricted group.
sv: En vektor av 8 uintvärden där vektorindex motsvarar användarprioritet (0 - 7) och värdena indikerar prioritetsgrupp-ID. Tillåtna prioritetsgrupp-ID-värden är 0 - 7 eller 15 för obegränsade gruppen.

en: An array of 8 boolean values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates whether or not the priority may use all of the bandwidth allocated to its assigned group.
sv: En vektor av 8 booleska värden där vektorindex motsvarar användarprioritet (0 - 7) och värdet indikerar huruvida prioriteten kan använda hela bandbredden tilldelad till dess tilldelade grupp.

en: An array of 8 uint values, where the array index corresponds to the User Priority (0 - 7) and the value indicates the traffic class (0 - 7) to which the priority is mapped.
sv: En vektor av 8 uintvärden där vektorindex motsvarar användarprioritet (0 - 7) och värdet indikerar trafikklassen (0 -7) till vilken prioritet mappas.

en: Name of the device handler that will be invoked to add and delete the device for this connection. The name can only contain ASCII alphanumeric characters and '-', '_', '.'. It cannot start with '.'. See the NetworkManager-dispatcher(8) man page for more details about how to write the device handler. By setting this property the generic connection becomes "virtual", meaning that it can be activated without an existing device; the device will be created at the time the connection is started by invoking the device-handler.
sv: Namnet på enhetshanteraren som kommer att anropas för att lägga till och ta bort enheten för den här anslutningen. Namnet får bara innehålla alfanumeriska ASCII-tecken och ”-”, ”_”, ”.”. Det kan inte börja med ”.”. Se manualsidan för NetworkManager-dispatcher(8) för mer information om hur man skriver enhetshanteraren. Genom att ställa in den här egenskapen blir den generiska anslutningen "virtuell", vilket betyder att den kan aktiveras utan en befintlig enhet; enheten kommer att skapas vid den tidpunkt då anslutningen startas genom att anropa enhetshanteraren.

en: The GPRS Access Point Name specifying the APN used when establishing a data session with the GSM-based network.  The APN often determines how the user will be billed for their network usage and whether the user has access to the Internet or just a provider-specific walled-garden, so it is important to use the correct APN for the user's mobile broadband plan. The APN may only be composed of the characters a-z, 0-9, ., and - per GSM 03.60 Section 14.9. If the APN is unset (the default) then it may be detected based on "auto-config" setting. The property can be explicitly set to the empty string to prevent that and use no APN.
sv: GPRS-accesspunktens namn som anger det APN som används vid upprättande av en datasession med det GSM-baserade nätverket. APN bestämmer ofta hur användaren kommer att faktureras för sin nätverksanvändning och om användaren har tillgång till internet eller bara en leverantörsspecifik muromgärdad trädgård, så det är viktigt att använda rätt APN för användarens mobila bredbandsplan. APN får endast bestå av tecknen a-z, 0-9, ., och - enligt GSM 03.60 avsnitt 14.9. Om APN inte är inställt (standard) kan det upptäckas baserat på inställningen "auto-config". Egenskapen kan uttryckligen ställas in på den tomma strängen för att förhindra det och inte använda någon APN.

en: When TRUE, the settings such as APN, username, or password will default to values that match the network the modem will register to in the Mobile Broadband Provider database.
sv: När TRUE kommer inställningarna som APN, användarnamn eller lösenord som standard sättas till värden som matchar nätverket som modemet kommer att registrera sig på i leverantörens databas för mobilt bredband.

en: The device unique identifier (as given by the WWAN management service) which this connection applies to.  If given, the connection will only apply to the specified device.
sv: Den enhetsunika identifieraren (givet av hanteringstjänsten för WWAN) som denna anslutning tillämpas till. Om given kommer anslutningen endast att gälla specificerad enhet.

en: The device UID (as given by the WWAN management service) which this connection applies to. In contrast to "device-id", which is an inherent property of the connected device, this setting refers to a property set by a UDEV-rule. Refer to the "Common udev tags" -> "ID_MM_PHYSDEV_UID" documentation of ModemManager. If given, the connection will only apply to the specified device.
sv: Enhetens UID (som anges av WWAN-hanteringstjänsten) som denna anslutning gäller. Till skillnad från "device-id", som är en inneboende egenskap hos den anslutna enheten, avser denna inställning en egenskap som anges av en UDEV-regel. Se dokumentationen "Vanliga udev-taggar" -> "ID_MM_PHYSDEV_UID" för ModemManager. Om detta anges kommer anslutningen endast att gälla för den angivna enheten.

en: When TRUE, only connections to the home network will be allowed. Connections to roaming networks will not be made.
sv: Om TRUE tillåts endast anslutningar till hemmanätverk. Anslutningar till roaming-nätverk sker inte.

en: For LTE modems, this sets the APN for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.  Setting this parameter implies initial-eps-bearer-configure to be TRUE.
sv: För LTE-modem ställer detta in APN för den ursprungliga EPS-bäraren som ställs in vid anslutning till nätverket. Att ställa in denna parameter innebär att initial-eps-bearer-configure är TRUE.

en: For LTE modems, this setting determines whether the initial EPS bearer shall be configured when bringing up the connection.  It is inferred TRUE if initial-eps-bearer-apn is set.
sv: För LTE-modem avgör denna inställning om den ursprungliga EPS-bäraren ska konfigureras när anslutningen tas fram. Det antas vara TRUE om initial-eps-bearer-apn är inställd.

en: For LTE modems, this sets NOAUTH authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network. If TRUE, do not require the other side to authenticate itself to the client. If FALSE, require authentication from the remote side.  In almost all cases, this should be TRUE.
sv: För LTE-modem ställer detta in NOAUTH-autentiseringsmetoden för den initiala EPS-bäraren som konfigureras när anslutningen till nätverket upprättas. Om TRUE, kräv inte att den andra sidan autentiserar sig för klienten. Om FALSE, kräv autentisering från den fjärranslutna sidan. I nästan alla fall bör detta vara TRUE.

en: For LTE modems, this sets the password for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.  Setting this parameter implies initial-eps-bearer-configure to be TRUE.
sv: För LTE-modem ställer detta in lösenordet för den initiala EPS-bäraren som konfigureras när anslutningen till nätverket upprättas. Inställningen av denna parameter innebär att initial-eps-bearer-configure är TRUE.

en: Flags indicating how to handle the "initial-eps-bearer-password" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen "initial-eps-bearer-password" ska hanteras.

en: For LTE modems, this disables CHAP authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sv: För LTE-modem inaktiverar detta CHAP-autentiseringsmetoden för den initiala EPS-bäraren som konfigureras när anslutning till nätverket upprättas.

en: For LTE modems, this disables EAP authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sv: För LTE-modem inaktiverar detta EAP-autentiseringsmetoden för den initiala EPS-bäraren som konfigureras när anslutningen till nätverket upprättas.

en: For LTE modems, this disables MSCHAP authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sv: För LTE-modem inaktiverar detta MSCHAP-autentiseringsmetoden för den initiala EPS-bäraren som konfigureras när anslutningen till nätverket upprättas.

en: For LTE modems, this disables MSCHAPV2 authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sv: För LTE-modem inaktiverar detta MSCHAPV2-autentiseringsmetoden för den initiala EPS-bäraren som konfigureras när anslutningen till nätverket upprättas.

en: For LTE modems, this disables PAP authentication method for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.
sv: För LTE-modem inaktiverar detta PAP-autentiseringsmetoden för den initiala EPS-bäraren som konfigureras när anslutningen till nätverket upprättas.

en: For LTE modems, this sets the username for the initial EPS bearer that is set up when attaching to the network.  Setting this parameter implies initial-eps-bearer-configure to be TRUE.
sv: För LTE-modem ställer detta in användarnamnet för den initiala EPS-bäraren som konfigureras när anslutningen till nätverket upprättas. Inställningen av denna parameter innebär att initial-eps-bearer-configure är TRUE.

en: The Network ID (GSM LAI format, ie MCC-MNC) to force specific network registration.  If the Network ID is specified, NetworkManager will attempt to force the device to register only on the specified network. This can be used to ensure that the device does not roam when direct roaming control of the device is not otherwise possible.
sv: Nätverks-ID (GSM LAI-format, d.v.s. MCC-MNC) för att tvinga specifik nätverksregistrering. Om nätverks-ID är specificerat kommer Nätverkshanteraren att tvinga enheten att registrera sig endast för det specificerade nätverket. Det kan användas för att försäkra sig om att enheten inte utför roam när direkt roaming-kontroll av enheten annars inte är möjligt.

en: Legacy setting that used to help establishing PPP data sessions for GSM-based modems.
sv: Föråldrad inställning som användes för att skapa PPP-datasessioner för GSM-baserade modem.

en: If the SIM is locked with a PIN it must be unlocked before any other operations are requested.  Specify the PIN here to allow operation of the device.
sv: Om SIM-kortet är låst med PIN-kod måste det låsas upp före varje åtgärd som begärs. Specificera PIN här för att tillåta åtgärder för enheten.

en: The SIM card unique identifier (as given by the WWAN management service) which this connection applies to.  If given, the connection will apply to any device also allowed by "device-id" which contains a SIM card matching the given identifier.
sv: Unik identifierare för SIM-kort (given av hanteringstjänsten WWAN) för vilken denna anslutning tillämpas på. Om given kommer anslutningen att tillämpas på alla enheter som också tillåts av ”device-id” vilket innehåller ett SIM-kort matchande den givna identifieraren.

en: A MCC/MNC string like "310260" or "21601" identifying the specific mobile network operator which this connection applies to.  If given, the connection will apply to any device also allowed by "device-id" and "sim-id" which contains a SIM card provisioned by the given operator.
sv: En MCC/MNC-sträng som ”310260” eller ”21601” vilken identifierar den specifika mobila nätverksoperatör som denna anslutning gäller för. Om given kommer anslutningen att tillämpas till alla enheter som också tillåts av ”device-id” och ”sim-id” vilka innehåller ett SIM-kort provisionerat av den givna operatören.

en: The optional interlink port name of the HSR interface.
sv: Det valfria interlink-portnamnet för HSR-gränssnittet.

en: The last byte of supervision address.
sv: Den sista byten i övervakningsadressen.

en: The port1 interface name of the HSR. This property is mandatory.
sv: Port1-gränssnittsnamnet för HSR. Denna egenskap är obligatorisk.

en: The port2 interface name of the HSR. This property is mandatory.
sv: Port2-gränssnittsnamnet för HSR. Denna egenskap är obligatorisk.

en: Configures the protocol version to be used for the HSR/PRP interface. "default" (-1) sets the protocol version to the default version for the protocol. "hsr-2010" (0) sets the protocol version to HSRv0 (IEC 62439-3:2010). "hsr-2012" (1) sets the protocol version to HSRv1 (IEC 62439-3:2012).
sv: Konfigurerar protokollversionen som ska användas för HSR/PRP-gränssnittet. "default" (-1) ställer in protokollversionen till standardversionen för protokollet. "hsr-2010" (0) ställer in protokollversionen till HSRv0 (IEC 62439-3:2010). "hsr-2012" (1) ställer in protokollversionen till HSRv1 (IEC 62439-3:2012).

en: The protocol used by the interface, whether it is PRP or HSR.
sv: Protokollet som används av gränssnittet, oavsett om det är PRP eller HSR.

en: If specified, this connection will only apply to the IPoIB device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
sv: Om angivet kommer denna anslutning endast att tillämpas på IPoIB-enheten vars permanenta MAC-adress matchar. Denna egenskap kommer inte att ändra MAC-adressen för enheten (d.v.s. MAC-förfalskning).

en: The InfiniBand p-key to use for this device. A value of -1 means to use the default p-key (aka "the p-key at index 0"). Otherwise, it is a 16-bit unsigned integer, whose high bit 0x8000 is set if it is a "full membership" p-key. The values 0 and 0x8000 are not allowed. With the p-key set, the interface name is always "$parent.$p_key". Setting "connection.interface-name" to another name is not supported. Note that kernel will internally always set the full membership bit, although the interface name does not reflect that. Usually the user would want to configure a full membership p-key with 0x8000 flag set.
sv: InfiniBand p-nyckeln som ska användas för den här enheten. Ett värde på -1 betyder att man använder standard p-nyckeln (alias "p-nyckeln vid index 0"). Annars är det ett 16-bitars osignerat heltal, vars höga bit 0x8000 sätts om det är en p-nyckel med "fullständigt medlemskap". Värdena 0 och 0x8000 är inte tillåtna. Med p-nyckeln inställd är gränssnittsnamnet alltid "$parent.$p_key". Att ställa in "connection.interface-name" till ett annat namn stöds inte. Observera att kärnan internt alltid kommer att ställa in fullständig medlemskapsbit, även om gränssnittsnamnet inte återspeglar det. Vanligtvis skulle användaren vilja konfigurera en p-nyckel för fullständigt medlemskap med flaggan 0x8000.

en: The interface name of the parent device of this device. Normally NULL, but if the "p_key" property is set, then you must specify the base device by setting either this property or "mac-address".
sv: Gränssnittsnamnet för överordnad enhet till denna enhet. Normalt NULL men om egenskapen ”p_key” är satt så måste du ange basenheten genom att ange denna egenskap eller ”mac-address”.

en: The IP-over-InfiniBand transport mode. Either "datagram" or "connected".
sv: Transportläge för IP-over-InfiniBand. Antingen ”datagram” eller ”connected”.

en: A list of IPv4 addresses and their prefix length. Multiple addresses can be separated by comma. For example "192.168.1.5/24, 10.1.0.5/24". The addresses are listed in decreasing priority, meaning the first address will be the primary address.
sv: En lista över IPv4-adresser och deras prefixlängd. Flera adresser kan separeras med kommatecken. Till exempel "192.168.1.5/24, 10.1.0.5/24". Adresserna listas i minskande prioritet, vilket betyder att den första adressen kommer att vara den primära adressen.

en: VPN connections will default to add the route automatically unless this setting is set to FALSE. For other connection types, adding such an automatic route is currently not supported and setting this to TRUE has no effect.
sv: VPN-anslutningar kommer som standard att lägga till rutten automatiskt om inte denna inställning är inställd på FALSE. För andra anslutningstyper stöds för närvarande inte att lägga till en sådan automatisk rutt och att ställa in detta på TRUE har ingen effekt.

en: Controls the CLAT (Customer-side translator) functionality. CLAT is used to implement the client part of 464XLAT (RFC 6877), an architecture that provides IPv4 connectivity to hosts on IPv6-only networks. When CLAT is enabled, NetworkManager discovers the NAT64 prefix from IPv6 Router Advertisements; if a NAT64 prefix is announced, NetworkManager installs a BPF program to perform the stateless translation of packets between IPv4 and IPv6. Setting "no" (0) completely disables CLAT. "auto" (1) enables CLAT only when the IPv4 method is 'auto' and the device doesn't have a native IPv4 gateway. "force" (2) enables CLAT even if the IPv4 method is not 'auto' and even if the device has a native IPv4 gateway. When set to "default" (-1), the actual value is looked up in the global configuration; if not specified it defaults to "no" (0). In the future the default fall back value will change to "auto" (1).
sv: Styr CLAT-funktionaliteten (Customer-side translator). CLAT används för att implementera klientdelen av 464XLAT (RFC 6877), en arkitektur som tillhandahåller IPv4-anslutning till värdar på nätverk som endast använder IPv6. När CLAT är aktiverat upptäcker Nätverkshanteraren NAT64-prefixet från IPv6-routerannonser. Om ett NAT64-prefix annonseras installerar Nätverkshanteraren ett BPF-program för att utföra tillståndslös översättning av paket mellan IPv4 och IPv6. Inställningen "no" (0) inaktiverar CLAT helt. "auto" (1) aktiverar CLAT endast när IPv4-metoden är ”auto” och enheten inte har en inbyggd IPv4-gateway. "force" (2) aktiverar CLAT även om IPv4-metoden inte är ”auto” och även om enheten har en inbyggd IPv4-gateway. När inställningen är "default" (-1) söks det faktiska värdet upp i den globala konfigurationen. Om det inte anges är standardvärdet "no" (0). I framtiden kommer standardvärdet att ändras till "auto" (1).

en: Maximum timeout in milliseconds used to check for the presence of duplicate IP addresses on the network.  If an address conflict is detected, the activation will fail. The property is currently implemented only for IPv4. A zero value means that no duplicate address detection is performed, -1 means the default value (either the value configured globally in NetworkManager.conf or 200ms).  A value greater than zero is a timeout in milliseconds.  Note that the time intervals are subject to randomization as per RFC 5227 and so the actual duration can be between half and the full time specified in this property.
sv: Maximal timeout i millisekunder används för att kontrollera förekomsten av dubbletter av IP-adresser i nätverket. Om en adresskonflikt upptäcks kommer aktiveringen att misslyckas. Egenskapen är för närvarande endast implementerad för IPv4. Ett nollvärde betyder att ingen dubblettadressdetektering utförs, -1 betyder standardvärdet (antingen värdet konfigurerat globalt i NetworkManager.conf eller 200ms). Ett värde större än noll är en timeout i millisekunder. Observera att tidsintervallen är föremål för randomisering enligt RFC 5227 så att den faktiska varaktigheten kan vara mellan halva och hela tiden som anges i den här egenskapen.

en: A string sent to the DHCP server to identify the local machine which the DHCP server may use to customize the DHCP lease and options. When the property is a hex string ('aa:bb:cc') it is interpreted as a binary client ID, in which case the first byte is assumed to be the 'type' field as per RFC 2132 section 9.14 and the remaining bytes may be an hardware address (e.g. '01:xx:xx:xx:xx:xx:xx' where 1 is the Ethernet ARP type and the rest is a MAC address). If the property is not a hex string it is considered as a non-hardware-address client ID and the 'type' field is set to 0. The special values "mac" and "perm-mac" are supported, which use the current or permanent MAC address of the device to generate a client identifier with type ethernet (01). Currently, these options only work for ethernet type of links. The special value "ipv6-duid" uses the DUID from "ipv6.dhcp-duid" property as an RFC4361-compliant client identifier. As IAID it uses "ipv4.dhcp-iaid" and falls back to "ipv6.dhcp-iaid" if unset. The special value "duid" generates a RFC4361-compliant client identifier based on "ipv4.dhcp-iaid" and uses a DUID generated by hashing /etc/machine-id. The special value "stable" is supported to generate a type 0 client identifier based on the stable-id (see connection.stable-id) and a per-host key. If you set the stable-id, you may want to include the "${DEVICE}" or "${MAC}" specifier to get a per-device key. The special value "none" prevents any client identifier from being sent. Note that this is normally not recommended. If unset, a globally configured default from NetworkManager.conf is used. If still unset, the default depends on the DHCP plugin. The internal dhcp client will default to "mac" and the dhclient plugin will try to use one from its config file if present, or won't sent any client-id otherwise.
sv: En sträng som skickas till DHCP-servern för att identifiera den lokala maskin som DHCP-servern kan använda för att anpassa DHCP-leasing och alternativ. När egenskapen är en hexadecimal sträng (”aa:bb:cc”) tolkas den som ett binärt klient-ID, i vilket fall den första byten antas vara ”typ”-fältet enligt RFC 2132 avsnitt 9.14 och de återstående byten kan vara en hårdvaruadress (t.ex. ”01:xx:xx:xx:xx:xx:xx” där 1 är Ethernet ARP-typ och resten är en MAC-adress). Om egenskapen inte är en hexadecimal sträng betraktas den som ett klient-ID utan hårdvaruadress och ”typ”-fältet är satt till 0. Specialvärdena "mac" och "perm-mac" stöds, som använder den aktuella eller permanent MAC-adress för enheten för att generera en klientidentifierare med typen ethernet (01). För närvarande fungerar dessa alternativ endast för länkar av ethernettyp. Det speciella värdet "ipv6-duid" använder DUID från egenskapen "ipv6.dhcp-duid" som en RFC4361-kompatibel klientidentifierare. Som IAID använder den "ipv4.dhcp-iaid" och faller tillbaka till "ipv6.dhcp-iaid" om den inte är inställd. Det speciella värdet "duid" genererar en RFC4361-kompatibel klientidentifierare baserad på "ipv4.dhcp-iaid" och använder en DUID som genereras av hashing /etc/machine-id. Det speciella värdet "stable" stöds för att generera en klientidentifierare av typ 0 baserat på stable-id (se connection.stable-id) och en per-värdnyckel. Om du ställer in stable-id, kanske du vill inkludera "${DEVICE}" eller "${MAC}"-specifikationen för att få en nyckel per enhet. Det speciella värdet "none" förhindrar att någon klientidentifierare skickas. Observera att detta normalt inte rekommenderas. Om den inte är inställd används en globalt konfigurerad standard från NetworkManager.conf. Om den fortfarande inte är inställd beror standardinställningen på DHCP-insticksmodul. Den interna dhcp-klienten kommer som standard att vara "mac" och dhclient-insticksmodulen kommer att försöka använda en från sin konfigurationsfil om den finns, eller kommer annars inte att skicka något klient-id.

en: Specifies the value for the DSCP field (traffic class) of the IP header. When empty, the global default value is used; if no global default is specified, it is assumed to be "CS0". Allowed values are: "CS0", "CS4" and "CS6". The property is currently valid only for IPv4, and it is supported only by the "internal" DHCP plugin.
sv: Specificerar värdet för DSCP-fältet (trafikklass) för IP-huvudet. När det är tomt används det globala standardvärdet; om ingen global standard är angiven, antas den vara "CS0". Tillåtna värden är: "CS0", "CS4" och "CS6". Egenskapen är för närvarande endast giltig för IPv4, och den stöds endast av den "interna" DHCP-insticksmodulen.

en: If the "dhcp-send-hostname" property is TRUE, then the specified FQDN will be sent to the DHCP server when acquiring a lease. This property and "dhcp-hostname" are mutually exclusive and cannot be set at the same time.
sv: Om egenskapen ”dhcp-send-hostname” är TRUE kommer den specificerade FQDN att skickas till DHCP-servern vid lån. Denna egenskap och ”dhcp-hostname” kan inte kombineras.

en: If the "dhcp-send-hostname" property is TRUE, then the specified name will be sent to the DHCP server when acquiring a lease. This property and "dhcp-fqdn" are mutually exclusive and cannot be set at the same time.
sv: Om egenskapen ”dhcp-send-hostname” är TRUE kommer det specificerade namnet att skickas till DHCP-servern vid lån. Denna egenskap och ”dhcp-fqdn” kan inte kombineras.

en: Flags for the DHCP hostname and FQDN. Currently, this property only includes flags to control the FQDN flags set in the DHCP FQDN option. Supported FQDN flags are "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) and "fqdn-no-update" (0x4).  When no FQDN flag is set and "fqdn-clear-flags" (0x8) is set, the DHCP FQDN option will contain no flag. Otherwise, if no FQDN flag is set and "fqdn-clear-flags" (0x8) is not set, the standard FQDN flags are set in the request: "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) for IPv4 and "fqdn-serv-update" (0x1) for IPv6. When this property is set to the default value "none" (0x0), a global default is looked up in NetworkManager configuration. If that value is unset or also "none" (0x0), then the standard FQDN flags described above are sent in the DHCP requests.
sv: Flaggor för DHCP-värdnamnet och FQDN. För närvarande innehåller den här egenskapen endast flaggor för att styra FQDN-flaggor som ställs in i alternativet DHCP FQDN. FQDN-flaggor som stöds är "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) och "fqdn-no-update" (0x4). När ingen FQDN-flagga är inställd och "fqdn-clear-flags" (0x8) är inställd, kommer alternativet DHCP FQDN inte att innehålla någon flagga. Annars, om ingen FQDN-flagga är inställd och "fqdn-clear-flags" (0x8) inte är inställd, ställs standard FQDN-flaggor in i begäran: "fqdn-serv-update" (0x1), "fqdn-encoded" (0x2) för IPv4 och "fqdn-serv-update" (0x1) för IPv6. När den här egenskapen är inställd på standardvärdet "ingen" (0x0), letas en global standard upp i NetworkManager-konfigurationen. Om det värdet inte är inställt eller också är "ingen" (0x0), så skickas standard FQDN-flaggor som beskrivs ovan i DHCP-förfrågningarna.

en: A string containing the "Identity Association Identifier" (IAID) used by the DHCP client. The string can be a 32-bit number (either decimal, hexadecimal or as colon separated hexadecimal numbers). Alternatively it can be set to the special values "mac", "perm-mac", "ifname" or "stable". When set to "mac" (or "perm-mac"), the last 4 bytes of the current (or permanent) MAC address are used as IAID. When set to "ifname", the IAID is computed by hashing the interface name. The special value "stable" can be used to generate an IAID based on the stable-id (see connection.stable-id), a per-host key and the interface name. When the property is unset, the value from global configuration is used; if no global default is set then the IAID is assumed to be "ifname". For DHCPv4, the IAID is only used with "ipv4.dhcp-client-id" values "duid" and "ipv6-duid" to generate the client-id. For DHCPv6, note that at the moment this property is only supported by the "internal" DHCPv6 plugin. The "dhclient" DHCPv6 plugin always derives the IAID from the MAC address. The actually used DHCPv6 IAID for a currently activated interface is exposed in the lease information of the device.
sv: En sträng som innehåller "Identity Association Identifier" (IAID) som används av DHCP-klienten. Strängen kan vara ett 32-bitars tal (antingen decimal, hexadecimal eller som kolonseparerade hexadecimala tal). Alternativt kan den ställas in på specialvärdena "mac", "perm-mac", "ifname" eller "stable". När den är inställd på "mac" (eller "perm-mac"), används de sista 4 byten av den nuvarande (eller permanenta) MAC-adressen som IAID. När den är inställd på "ifname" beräknas IAID:n genom att hasha gränssnittsnamnet. Specialvärdet "stable" kan användas för att generera ett IAID baserat på stable-id (se connection.stable-id), en per-värdnyckel och gränssnittsnamnet. När egenskapen inte är inställd används värdet från global konfiguration; om ingen global standard är inställd så antas IAID vara "ifname". För DHCPv4 används IAID endast med "ipv4.dhcp-client-id"-värdena "duid" och "ipv6-duid" för att generera klient-id. För DHCPv6, observera att den här egenskapen för närvarande endast stöds av den "interna" DHCPv6-insticksmodulen. "dhclient" DHCPv6-insticksmodulen hämtar alltid IAID från MAC-adressen. Den faktiskt använda DHCPv6 IAID för ett för närvarande aktiverat gränssnitt exponeras i leasinginformationen för enheten.

en: Controls the "IPv6-Only Preferred" DHCPv4 option (option 108 - RFC 8925). When set to "yes" (1), the host adds the option to the parameter request list; if the DHCP server sends the option back, the host stops the DHCP client for the time interval specified in the option. Enable this feature if the host supports an IPv6-only mode, i.e. either all applications are IPv6-only capable or there is a form of CLAT (464XLAT) deployed. If set to "auto" (2), the option is automatically turned on when the IPv6 method is "auto" and the connection profile has ipv4.clat set to "yes" or "auto". If these two conditions are met, the host can operate in IPv6-only mode and therefore it is safe to disable DHCPv4 when the network also supports it. When set to "default" (-1), the actual value is looked up in the global configuration; if not specified, it defaults to "auto" (2). If the connection has IPv6 method set to "disabled", this property does not have effect and the "IPv6-Only Preferred" option is always disabled.
sv: Styr DHCPv4-alternativet "IPv6-Only Preferred" (alternativ 108 – RFC 8925). När inställningen är "yes" (1) lägger värden till alternativet i parameterförfrågningslistan. Om DHCP-servern skickar tillbaka alternativet stoppar värden DHCP-klienten under den tidsperiod som anges i alternativet. Aktivera den här funktionen om värden stöder ett IPv6-only-läge, d.v.s. om alla program är IPv6-only-kompatibla eller om någon form av CLAT (464XLAT) används. Om inställningen är "auto" (2) aktiveras alternativet automatiskt när IPv6-metoden är "auto" och anslutningsprofilen har ipv4.clat inställt på "yes" eller "auto". Om dessa två villkor är uppfyllda kan värden fungera i IPv6-läge och det är därför säkert att inaktivera DHCPv4 när nätverket också stöder det. När det är inställt på "default" (-1) söks det faktiska värdet upp i den globala konfigurationen; om det inte anges är standardvärdet "auto" (2). Om anslutningen har IPv6-metoden inställd på "disabled" har denna egenskap ingen effekt och alternativet "IPv6-Only Preferred" är alltid inaktiverat.

en: Array of servers from which DHCP offers must be rejected. This property is useful to avoid getting a lease from misconfigured or rogue servers. For DHCPv4, each element must be an IPv4 address, optionally followed by a slash and a prefix length (e.g. "192.168.122.0/24"). This property is currently not implemented for DHCPv6.
sv: Uppsättning av servrar från vilka DHCP-erbjudanden måste avvisas. Den här egenskapen är användbar för att undvika att få ett leasingavtal från felkonfigurerade eller oseriösa servrar. För DHCPv4 måste varje element vara en IPv4-adress, eventuellt följt av ett snedstreck och en prefixlängd (t.ex. "192.168.122.0/24"). Den här egenskapen är för närvarande inte implementerad för DHCPv6.

en: Since 1.52 this property is deprecated and is only used as fallback value for dhcp-send-hostname if it's set to 'default'. This is only done to avoid breaking existing configurations, the new property should be used from now on.
sv: Sedan version 1.52 är denna egenskap föråldrad och används endast som reservvärde för dhcp-send-hostname om den är inställd på ”default”. Detta görs endast för att undvika att förstöra befintliga konfigurationer, den nya egenskapen bör användas från och med nu.

en: If TRUE, a hostname is sent to the DHCP server when acquiring a lease. Some DHCP servers use this hostname to update DNS databases, essentially providing a static hostname for the computer.  If the dhcp-hostname property is NULL and this property is TRUE, the current persistent hostname of the computer is sent. The default value is default (-1). In this case the global value from NetworkManager configuration is looked up. If it's not set, the value from dhcp-send-hostname-deprecated, which defaults to TRUE, is used for backwards compatibility. In the future this will change and, in absence of a global default, it will always fallback to TRUE.
sv: Om TRUE, skickas ett värdnamn till DHCP-servern när en leasing erhålls. Vissa DHCP-servrar använder detta värdnamn för att uppdatera DNS-databaser, vilket i huvudsak ger ett statiskt värdnamn för datorn. Om egenskapen dhcp-hostname är NULL och denna egenskap är TRUE, skickas datorns aktuella permanenta värdnamn. Standardvärdet är standard (-1). I detta fall söks det globala värdet från NetworkManager-konfigurationen. Om det inte är inställt används värdet från dhcp-send-hostname-deprecated, vilket som standard är TRUE, för bakåtkompatibilitet. I framtiden kommer detta att ändras och i avsaknad av ett globalt standardvärde kommer det alltid att falla tillbaka till TRUE.

en: Whether the DHCP client will send RELEASE message when bringing the connection down. The default value is "default" (-1). When the default value is specified, then the global value from NetworkManager configuration is looked up, if not set, it is considered as FALSE.
sv: Huruvida DHCP-klienten ska skicka ett RELEASE-meddelande när anslutningen bryts. Standardvärdet är "default" (-1). När standardvärdet anges söks det globala värdet från NetworkManager-konfigurationen. Om det inte är angivet betraktas det som FALSE.

en: A timeout for a DHCP transaction in seconds. If zero (the default), a globally configured default is used. If still unspecified, a device specific timeout is used (usually 45 seconds). Set to 2147483647 (MAXINT32) for infinity.
sv: En timeout för en DHCP-transaktion i sekunder. Om noll (standard) används en globalt konfigurerad standard. Om det fortfarande är ospecificerat används en enhetsspecifik timeout (vanligtvis 45 sekunder). Ställ in på 2147483647 (MAXINT32) för oändlighet.

en: The Vendor Class Identifier DHCP option (60). Special characters in the data string may be escaped using C-style escapes, nevertheless this property cannot contain nul bytes. If the per-profile value is unspecified (the default), a global connection default gets consulted. If still unspecified, the DHCP option is not sent to the server.
sv: Vendor Class Identifier DHCP-alternativet (60). Specialtecken i datasträngen kan omges med escapesekvenser av C-stil, men den här egenskapen kan ändå inte innehålla nollbyte. Om värdet per profil är ospecificerat (standard), konsulteras en global anslutningsstandard. Om det fortfarande är ospecificerat skickas inte DHCP-alternativet till servern.

en: Array of DNS servers. Each server can be specified either as a plain IP address (optionally followed by a "#" and the SNI server name for DNS over TLS) or with a URI syntax. When it is specified as an URI, the following forms are supported: dns+udp://ADDRESS[:PORT], dns+tls://ADDRESS[:PORT][SERVERNAME] . When using the URI syntax, IPv6 addresses must be enclosed in square brackets ('[', ']').
sv: Array av DNS-servrar. Varje server kan anges antingen som en vanlig IP-adress (valfritt följt av ett "#" och SNI-servernamnet för DNS över TLS) eller med en URI-syntax. När den anges som en URI stöds följande former: dns+udp://ADRESS[:PORT], dns+tls://ADRESS[:PORT][SERVERNAMN] . När URI-syntax används måste IPv6-adresser omges av hakparenteser (”[”, ”]”).

en: DNS options for /etc/resolv.conf as described in resolv.conf(5) manual. The currently supported options are "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc". See the resolv.conf(5) manual. Note that there is a distinction between an unset (default) list and an empty list. In nmcli, to unset the list set the value to "". To set an empty list, set it to " ". Currently, an unset list has the same meaning as an empty list. That might change in the future. The "trust-ad" setting is only honored if the profile contributes name servers to resolv.conf, and if all contributing profiles have "trust-ad" enabled. When using a caching DNS plugin (dnsmasq or systemd-resolved in NetworkManager.conf) then "edns0" and "trust-ad" are automatically added. The valid "ipv4.dns-options" and "ipv6.dns-options" get merged together.
sv: DNS-alternativ för /etc/resolv.conf som beskrivs i manualen för resolv.conf(5). De alternativ som för närvarande stöds är "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc". Se manualen för resolv.conf(5). Observera att det finns en skillnad mellan en ej inställd lista (standard) och en tom lista. I nmcli, för att inaktivera listan ställ in värdet på "". För att ställa in en tom lista, ställ in den på " ". För närvarande har en inaktiverad lista samma betydelse som en tom lista. Det kan komma att ändras i framtiden. "trust-ad"-inställningen tillämpas endast om profilen bidrar med namnservrar till resolv.conf, och om alla bidragande profiler har "trust-ad" aktiverat. När du använder en cachande DNS-insticksmodul (dnsmasq eller systemd-resolved i NetworkManager.conf) så läggs "edns0" och "trust-ad" till automatiskt. De giltiga "ipv4.dns-options" och "ipv6.dns-options" slås samman.

en: DNS servers priority. The relative priority for DNS servers specified by this setting.  A lower numerical value is better (higher priority). Negative values have the special effect of excluding other configurations with a greater numerical priority value; so in presence of at least one negative priority, only DNS servers from connections with the lowest priority value will be used. To avoid all DNS leaks, set the priority of the profile that should be used to the most negative value of all active connections profiles. Zero selects a globally configured default value. If the latter is missing or zero too, it defaults to 50 for VPNs (including WireGuard) and 100 for other connections. Note that the priority is to order DNS settings for multiple active connections.  It does not disambiguate multiple DNS servers within the same connection profile. When multiple devices have configurations with the same priority, VPNs will be considered first, then devices with the best (lowest metric) default route and then all other devices. When using dns=default, servers with higher priority will be on top of resolv.conf. To prioritize a given server over another one within the same connection, just specify them in the desired order. Note that commonly the resolver tries name servers in /etc/resolv.conf in the order listed, proceeding with the next server in the list on failure. See for example the "rotate" option of the dns-options setting. If there are any negative DNS priorities, then only name servers from the devices with that lowest priority will be considered. When using a DNS resolver that supports Conditional Forwarding or Split DNS (with dns=dnsmasq or dns=systemd-resolved settings), each connection is used to query domains in its search list. The search domains determine which name servers to ask, and the DNS priority is used to prioritize name servers based on the domain.  Queries for domains not present in any search list are routed through connections having the '~.' special wildcard domain, which is added automatically to connections with the default route (or can be added manually).  When multiple connections specify the same domain, the one with the best priority (lowest numerical value) wins.  If a sub domain is configured on another interface it will be accepted regardless the priority, unless parent domain on the other interface has a negative priority, which causes the sub domain to be shadowed. With Split DNS one can avoid undesired DNS leaks by properly configuring DNS priorities and the search domains, so that only name servers of the desired interface are configured.
sv: DNS-servrars prioritet. Den relativa prioriteten för DNS-servrar som anges av den här inställningen. Ett lägre numeriskt värde är bättre (högre prioritet). Negativa värden har den speciella effekten att de utesluter andra konfigurationer med ett högre numeriskt prioritetsvärde; så i närvaro av minst en negativ prioritet kommer endast DNS-servrar från anslutningar med det lägsta prioritetsvärdet att användas. För att undvika alla DNS-läckor, ställ in prioritet för profilen som ska användas till det mest negativa värdet av alla aktiva anslutningsprofiler. Noll väljer ett globalt konfigurerat standardvärde. Om den sistnämnda saknas eller också noll, är den som standard 50 för VPN (inklusive WireGuard) och 100 för andra anslutningar. Observera att prioritet är att rangordna DNS-inställningar för flera aktiva anslutningar. Det skiljer inte mellan flera DNS-servrar inom samma anslutningsprofil. När flera enheter har konfigurationer med samma prioritet kommer VPN:er att övervägas först, sedan enheter med den bästa (lägsta metriska) standardrutten och sedan alla andra enheter. När du använder dns=default kommer servrar med högre prioritet att ligga högre i resolv.conf. För att prioritera en given server framför en annan inom samma anslutning, specificera dem bara i önskad ordning. Observera att resolvern vanligtvis försöker namnservrar i /etc/resolv.conf i den ordning som anges, och fortsätter med nästa server i listan vid fel. Se till exempel alternativet "rotate" för inställningen dns-options. Om det finns några negativa DNS-prioriteringar kommer endast namnservrar från enheterna med den lägsta prioriteten att beaktas. När du använder en DNS-resolver som stöder Conditional Forwarding eller Split DNS (med inställningarna dns=dnsmasq eller dns=systemd-resolved), används varje anslutning för att söka efter domäner i dess söklista. Sökdomänerna bestämmer vilka namnservrar som ska frågas, och DNS-prioriteten används för att prioritera namnservrar baserat på domänen. Frågor för domäner som inte finns i någon söklista dirigeras via anslutningar som har den speciella jokerteckendomänen "~.", som läggs till automatiskt i anslutningar med standardrutten (eller kan läggas till manuellt). När flera anslutningar anger samma domän vinner den med bäst prioritet (lägst numeriskt värde). Om en underdomän är konfigurerad på ett annat gränssnitt kommer den att accepteras oavsett prioritet, såvida inte överordnad domän på det andra gränssnittet har en negativ prioritet, vilket gör att underdomänen skuggas. Med Split DNS kan man undvika oönskade DNS-läckor genom att korrekt konfigurera DNS-prioriteter och sökdomäner, så att endast namnservrar för det önskade gränssnittet konfigureras.

en: List of DNS search domains. Domains starting with a tilde ('~') are considered 'routing' domains and are used only to decide the interface over which a query must be forwarded; they are not used to complete unqualified host names. When using a DNS plugin that supports Conditional Forwarding or Split DNS, then the search domains specify which name servers to query. This makes the behavior different from running with plain /etc/resolv.conf. For more information see also the dns-priority setting. When set on a profile that also enabled DHCP, the DNS search list received automatically (option 119 for DHCPv4 and option 24 for DHCPv6) gets merged with the manual list. This can be prevented by setting "ignore-auto-dns". Note that if no DNS searches are configured, the fallback will be derived from the domain from DHCP (option 15).
sv: Lista över DNS-sökdomäner. Domäner som börjar med en tilde (”~”) betraktas som ”routing”-domäner och används endast för att bestämma gränssnittet över vilket en fråga måste vidarebefordras; de används inte för att fylla i okvalificerade värdnamn. När du använder en DNS-insticksmodul som stöder villkorlig vidarebefordran eller delad DNS, anger sökdomänerna vilka namnservrar som ska frågas. Detta gör att beteendet skiljer sig från att köra med vanlig /etc/resolv.conf. För mer information se även dns-prioritetsinställningen. När den är inställd på en profil som också aktiverade DHCP, slås den mottagna DNS-söklistan automatiskt (alternativ 119 för DHCPv4 och alternativ 24 för DHCPv6) samman med den manuella listan. Detta kan förhindras genom att ställa in "ignore-auto-dns". Observera att om inga DNS-sökningar är konfigurerade kommer reservalternativet att härledas från domänen från DHCP (alternativ 15).

en: Whether to configure sysctl interface-specific forwarding. When enabled, the interface will act as a router to forward the packet from one interface to another. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used; if no global default is defined, "auto" (2) will be used. The "forwarding" property is ignored when "method" is set to "shared", because forwarding is always enabled in this case. The accepted values are: "default" (-1): use global default. "no" (0): disabled. "yes" (1): enabled. "auto" (2): enable if any shared connection is active, use kernel default otherwise.
sv: Huruvida sysctl-gränssnittsspecifik vidarebefordran ska konfigureras. När den är aktiverad fungerar gränssnittet som en router för att vidarebefordra paketet från ett gränssnitt till ett annat. När den är inställd på "default" (-1) används värdet från den globala konfigurationen. Om ingen global standard är definierad används "auto" (2). Egenskapen "forwarding" ignoreras när "method" är inställd på "shared", eftersom vidarebefordran alltid är aktiverad i detta fall. De accepterade värdena är: "default" (-1): använd globalt standardvärde. "no" (0): inaktiverad. "yes" (1): aktiverad. "auto" (2): aktivera om någon delad anslutning är aktiv, använd annars kärnans standardvärde.

en: The gateway associated with this configuration. This is only meaningful if addresses are also set on the device. Setting the gateway causes NetworkManager to configure a standard default route with the gateway as next hop. This is ignored if "never-default" is set. An alternative is to configure the default route explicitly with a manual route and /0 as prefix length. Note that the gateway usually conflicts with routing that NetworkManager configures for WireGuard interfaces, so usually it should not be set in that case. See "ip4-auto-default-route".
sv: Gatewayen som är associerad med denna konfiguration. Detta är endast meningsfullt om adresser också är inställda på enheten. Inställningen av gatewayen gör att Nätverkshanteraren konfigurerar en standardväglängd med gatewayen som nästa hopp. Detta ignoreras om "never-default" är inställt. Ett alternativ är att konfigurera standardrutten explicit med en manuell rutt och /0 som prefixlängd. Observera att gatewayen vanligtvis kolliderar med den routing som Nätverkshanteraren konfigurerar för WireGuard-gränssnitt, så i det fallet bör den vanligtvis inte ställas in. Se "ip4-auto-default-route".

en: When "method" is set to "auto" and this property to TRUE, automatically configured name servers and search domains are ignored and only name servers and search domains specified in the "dns" and "dns-search" properties, if any, are used.
sv: När ”method” är satt till ”auto” och denna egenskap är TRUE, ignoreras automatiskt konfigurerade namnservrar och sökdomäner och endast namnservrar och sökdomäner som anges i "dns" och "dns-search"-egenskaperna används, om några.

en: When "method" is set to "auto" and this property to TRUE, automatically configured routes are ignored and only routes specified in the "routes" property, if any, are used.
sv: När ”method” är satt till ”auto” och denna egenskap är TRUE ignoreras automatiskt konfigurerade rutter och endast rutter specificerade i egenskapen ”routes” används, om några.

en: Enable and disable the IPv4 link-local configuration independently of the ipv4.method configuration. This allows a link-local address (169.254.x.y/16) to be obtained in addition to other addresses, such as those manually configured or obtained from a DHCP server. When set to "auto", the value is dependent on "ipv4.method". When set to "default", it honors the global connection default, before falling back to "auto". Note that if "ipv4.method" is "disabled", then link local addressing is always disabled too. The default is "default". Since 1.52, when set to "fallback", a link-local address is obtained if no other IPv4 address is set.
sv: Aktivera och inaktivera IPv4-länklokal konfiguration oberoende av ipv4.method-konfigurationen. Detta gör det möjligt att erhålla en länklokal adress (169.254.x.y/16) utöver andra adresser, såsom de som konfigurerats manuellt eller erhållits från en DHCP-server. När inställningen är "auto" är värdet beroende av "ipv4.method". När det är inställt på "default" följer det den globala anslutningens standardinställning innan det faller tillbaka till "auto". Observera att om "ipv4.method" är "disabled" är länklokal adressering alltid inaktiverad också. Standardinställningen är "default". Sedan 1.52 erhålls en länklokal adress när den är inställd på "fallback" om ingen annan IPv4-adress är inställd.

en: If TRUE, allow overall network configuration to proceed even if the configuration specified by this property times out.  Note that at least one IP configuration must succeed or overall network configuration will still fail.  For example, in IPv6-only networks, setting this property to TRUE on the NMSettingIP4Config allows the overall network configuration to succeed if IPv4 configuration fails but IPv6 configuration completes successfully.
sv: Om TRUE, tillåt allmän nätverkskonfiguration att fortsätta även om konfigurationen specificerad av denna egenskap överskrider sin tidsgräns. Observera att minst en IP-konfiguration måste lyckas eller så misslyckas ändå allmän nätverkskonfiguration. Till exempel, i rena IPv6-nätverk gör denna egenskap om den sätts till TRUE på NMSettingIP4Config att den allmänna nätverkskonfigurationen lyckas om IPv4-konfigurationen misslyckas men IPv6-konfigurationen lyckas.

en: The IPv4 connection method.
sv: IPv4-anslutningsmetoden.

en: If TRUE, this connection will never be the default connection for this IP type, meaning it will never be assigned the default route by NetworkManager.
sv: Om TRUE kommer denna anslutning aldrig att bli standardanslutning för denna IP-typ, vilket betyder att den inte kommer att tilldelas standardrutt av Nätverkshanteraren.

en: Connections will default to keep the autogenerated priority 0 local rule unless this setting is set to TRUE.
sv: Anslutningar kommer som standard att behålla den autogenererade lokala regeln med prioritet 0 om inte denna inställning är satt till TRUE.

en: The minimum time interval in milliseconds for which dynamic IP configuration should be tried before the connection succeeds. This property is useful for example if both IPv4 and IPv6 are enabled and are allowed to fail. Normally the connection succeeds as soon as one of the two address families completes; by setting a required timeout for e.g. IPv4, one can ensure that even if IPv6 succeeds earlier than IPv4, NetworkManager waits some time for IPv4 before the connection becomes active. Note that if "may-fail" is FALSE for the same address family, this property has no effect as NetworkManager needs to wait for the full DHCP timeout. A zero value means that no required timeout is present, -1 means the default value (either configuration ipvx.required-timeout override or zero).
sv: Det minsta tidsintervallet i millisekunder för vilket dynamisk IP-konfiguration ska prövas innan anslutningen lyckas. Den här egenskapen är användbar till exempel om både IPv4 och IPv6 är aktiverade och tillåts misslyckas. Normalt lyckas kopplingen så snart en av de två adressfamiljerna är klar; genom att ställa in en erforderlig timeout för t.ex. IPv4 kan man se till att även om IPv6 lyckas tidigare än IPv4 så väntar Nätverkshanteraren en tid på IPv4 innan anslutningen blir aktiv. Observera att om "may-fail" är FALSE för samma adressfamilj, har den här egenskapen ingen effekt eftersom Nätverkshanteraren måste vänta på full DHCP-timeout. Ett nollvärde betyder att det inte finns någon nödvändig timeout, -1 betyder standardvärdet (antingen att konfigurationen åsidosätter ipvx.required-timeout eller noll).

en: The default metric for routes that don't explicitly specify a metric. The default value -1 means that the metric is chosen automatically based on the device type. The metric applies to dynamic routes, manual (static) routes that don't have an explicit metric setting, address prefix routes, and the default route. Note that for IPv6, the kernel accepts zero (0) but coerces it to 1024 (user default). Hence, setting this property to zero effectively mean setting it to 1024. For IPv4, zero is a regular value for the metric.
sv: Standardmätvärdet för rutter som inte explicit specificerar ett mätvärde. Standardvärdet -1 betyder att mätvärdet väljs automatiskt baserat på dess enhetstyp. Mätvärdet tillämpas på dynamiska rutter, manuella (statiska) rutter som inte har explicita mätvärdesinställningar, adressprefixrutter och standardrutten. Observera att för IPv6 accepterar kärnan noll (0) men omvandlar det till 1024 (användarstandard). Att ange denna parameter till 0 betyder alltså att sätta den till 1024. För IPv4 är 0 ett vanligt värde för mätvärdet.

en: Enable policy routing (source routing) and set the routing table used when adding routes. This affects all routes, including device-routes, IPv4LL, DHCP, SLAAC, default-routes and static routes. But note that static routes can individually overwrite the setting by explicitly specifying a non-zero routing table. If the table setting is left at zero, it is eligible to be overwritten via global configuration. If the property is zero even after applying the global configuration value, policy routing is disabled for the address family of this connection. Policy routing disabled means that NetworkManager will add all routes to the main table (except static routes that explicitly configure a different table). Additionally, NetworkManager will not delete any extraneous routes from tables except the main table. This is to preserve backward compatibility for users who manage routing tables outside of NetworkManager.
sv: Aktivera policy-routing (källrouting) och ställ in ruttabellen som används när rutter läggs till. Detta påverkar alla rutter, inklusive enhetsrutter, IPv4LL, DHCP, SLAAC, standardrutter och statiska rutter. Men observera att statiska rutter individuellt kan skriva över inställningen genom att explicit ange en nollskild ruttabell. Om tabellinställningen lämnas som noll kan den skrivas över via en global konfiguration. Om egenskapen är noll även efter att det globala konfigurationsvärdet har tillämpats, inaktiveras policy-routing för adressfamiljen för denna anslutning. Att policy-routing är inaktiverad betyder att Nätverkshanteraren kommer lägga till alla rutter till huvudtabellen (förutom statiska rutter som explicit konfigurerar en annan tabell). Dessutom kommer Nätverkshanteraren inte att ta bort några överflödiga rutter från tabeller förutom huvudtabellen. Detta är för att bibehålla bakåtkompatibilitet för användare som hanterar ruttabeller utanför Nätverkshanteraren.

en: Whether to add routes for DNS servers. When enabled, NetworkManager adds a route for each DNS server that is associated with this connection either statically (defined in the connection profile) or dynamically (for example, retrieved via DHCP). The route guarantees that the DNS server is reached via this interface. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used; if no global default is defined, this feature is disabled.
sv: Huruvida rutter ska läggas till för DNS-servrar. När detta är aktiverat lägger Nätverkshanteraren till en rutt för varje DNS-server som är associerad med denna anslutning, antingen statiskt (definierat i anslutningsprofilen) eller dynamiskt (till exempel hämtat via DHCP). Rutten garanterar att DNS-servern nås via detta gränssnitt. När det är inställt på "default" (-1) används värdet från den globala konfigurationen. Om ingen global standard är definierad är denna funktion inaktiverad.

en: A list of IPv4 destination addresses, prefix length, optional IPv4 next hop addresses, optional route metric, optional attribute. The valid syntax is: "ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribute=val]...[,ip[/prefix]...]". For example "192.0.2.0/24 10.1.1.1 77, 198.51.100.0/24".
sv: En lista över IPv4-destinationsadresser, prefixlängd, valfria IPv4 nästa hopp-adresser, valfritt ruttmått, valfritt attribut. Den giltiga syntaxen är: "ip[/prefix] [next-hop] [metric] [attribut=val]...[,ip[/prefix]...]". Till exempel "192.0.2.0/24 10.1.1.1 77, 198.51.100.0/24".

en: A comma separated list of routing rules for policy routing.
sv: En kommaseparerad lista med routingregler för policyrouting.

en: This option allows you to specify a custom DHCP lease time for the shared connection method in seconds. The value should be either a number between 120 and 31536000 (one year) If this option is not specified, 3600 (one hour) is used. Special values are 0 for default value of 1 hour and 2147483647 (MAXINT32) for infinite lease time.
sv: Med det här alternativet kan du ange en anpassad DHCP-lånetid för den delade anslutningsmetoden i sekunder. Värdet ska vara ett tal mellan 120 och 31536000 (ett år). Om detta alternativ inte anges används 3600 (en timme). Specialvärden är 0 för standardvärdet 1 timme och 2147483647 (MAXINT32) för oändlig leasingtid.

en: This option allows you to specify a custom DHCP range for the shared connection method. The value is expected to be in `<START_ADDRESS>,<END_ADDRESS>` format. The range should be part of network set by ipv4.address option and it should not contain network address or broadcast address. If this option is not specified, the DHCP range will be automatically determined based on the interface address. The range will be selected to be adjacent to the interface address, either before or after it, with the larger possible range being preferred. The range will be adjusted to fill the available address space, except for networks with a prefix length greater than 24, which will be treated as if they have a prefix length of 24.
sv: Med det här alternativet kan du ange ett anpassat DHCP-intervall för den delade anslutningsmetoden. Värdet ska anges i formatet `<STARTADRESS>,<SLUTADRESS>`. Intervallet ska ingå i nätverket som anges med alternativet ipv4.address och får inte innehålla nätverksadresser eller sändningsadresser. Om det här alternativet inte anges bestäms DHCP-intervallet automatiskt utifrån gränssnittsadressen. Intervallet väljs så att det ligger intill gränssnittsadressen, antingen före eller efter den, och kommer föredra det största möjliga intervallet. Intervallet justeras så att det fyller det tillgängliga adressutrymmet, med undantag för nätverk med en prefixlängd större än 24, som behandlas som om de hade en prefixlängd på 24.

en: Configure method for creating the IPv6 interface identifier of addresses with RFC4862 IPv6 Stateless Address Autoconfiguration and Link Local addresses. The permitted values are: "eui64" (0), "stable-privacy" (1), "default" (3) or "default-or-eui64" (2). If the property is set to "eui64", the addresses will be generated using the interface token derived from hardware address. This makes the host part of the address to stay constant, making it possible to track the host's presence when it changes networks. The address changes when the interface hardware is replaced. If a duplicate address is detected, there is also no fallback to generate another address. When configured, the "ipv6.token" is used instead of the MAC address to generate addresses for stateless autoconfiguration. If the property is set to "stable-privacy", the interface identifier is generated as specified by RFC7217. This works by hashing a host specific key (see NetworkManager(8) manual), the interface name, the connection's "connection.stable-id" property and the address prefix.  This improves privacy by making it harder to use the address to track the host's presence and the address is stable when the network interface hardware is replaced. The special values "default" and "default-or-eui64" will fallback to the global connection default as documented in the NetworkManager.conf(5) manual. If the global default is not specified, the fallback value is "stable-privacy" or "eui64", respectively. If not specified, when creating a new profile the default is "default". Note that this setting is distinct from the Privacy Extensions as configured by "ip6-privacy" property and it does not affect the temporary addresses configured with this option.
sv: Konfigurationsmetod för att skapa IPv6-gränssnittsidentifieraren för adresser med RFC4862 IPv6 Stateless Address Autoconfiguration och Link Local-adresser. De tillåtna värdena är: "eui64" (0), "stable-privacy" (1), "default" (3) eller "default-or-eui64" (2). Om egenskapen är inställd på "eui64" kommer adresserna att genereras med hjälp av gränssnittstoken som härrör från hårdvaruadressen. Detta gör att värddelen av adressen förblir konstant, vilket gör det möjligt att spåra värdens närvaro när den byter nätverk. Adressen ändras när gränssnittshårdvaran byts ut. Om en dubblettadress upptäcks finns det heller ingen reserv för att generera en annan adress. När den är konfigurerad används "ipv6.token" istället för MAC-adressen för att generera adresser för tillståndslös autokonfiguration. Om egenskapen är inställd på "stable-privacy" genereras gränssnittsidentifieraren enligt RFC7217. Detta fungerar genom att hasha en värdspecifik nyckel (se manualen för NetworkManager(8), gränssnittsnamnet, anslutningens "connection.stable-id"-egenskap och adressprefixet. Detta förbättrar integriteten genom att göra det svårare att använda adressen för att spåra värdens närvaro och adressen är stabil när nätverksgränssnittets hårdvara byts ut. Specialvärdena "default" och "default-or-eui64" kommer att falla tillbaka till den globala anslutningsstandarden som dokumenterats i NetworkManager.conf(5) manualen. Om den globala standarden inte anges är reservvärdet "stable-privacy" respektive "eui64". Om inte specificerat, är standardinställningen "default" när du skapar en ny profil. Observera att den här inställningen skiljer sig från integritetstilläggen som konfigurerats av "ip6-privacy"-egenskapen och den påverkar inte de tillfälliga adresserna som konfigurerats med det här alternativet.

en: A list of IPv6 addresses and their prefix length. Multiple addresses can be separated by comma. For example "2001:db8:85a3::8a2e:370:7334/64, 2001:db8:85a3::5/64". The addresses are listed in decreasing priority, meaning the first address will be the primary address. This can make a difference with IPv6 source address selection (RFC 6724, section 5).
sv: En lista över IPv6-adresser och deras prefixlängd. Flera adresser kan separeras med kommatecken. Till exempel "2001:db8:85a3::8a2e:370:7334/64, 2001:db8:85a3::5/64". Adresserna listas i minskande prioritet, vilket betyder att den första adressen kommer att vara den primära adressen. Detta kan göra skillnad med val av IPv6-källadress (RFC 6724, avsnitt 5).

en: A string containing the DHCPv6 Unique Identifier (DUID) used by the dhcp client to identify itself to DHCPv6 servers (RFC 3315). The DUID is carried in the Client Identifier option. If the property is a hex string ('aa:bb:cc') it is interpreted as a binary DUID and filled as an opaque value in the Client Identifier option. The special value "lease" will retrieve the DUID previously used from the lease file belonging to the connection. If no DUID is found and "dhclient" is the configured dhcp client, the DUID is searched in the system-wide dhclient lease file. If still no DUID is found, or another dhcp client is used, a global and permanent DUID-UUID (RFC 6355) will be generated based on the machine-id. The special values "llt" and "ll" will generate a DUID of type LLT or LL (see RFC 3315) based on the current MAC address of the device. In order to try providing a stable DUID-LLT, the time field will contain a constant timestamp that is used globally (for all profiles) and persisted to disk. The special values "stable-llt", "stable-ll" and "stable-uuid" will generate a DUID of the corresponding type, derived from the connection's stable-id and a per-host unique key. You may want to include the "${DEVICE}" or "${MAC}" specifier in the stable-id, in case this profile gets activated on multiple devices. So, the link-layer address of "stable-ll" and "stable-llt" will be a generated address derived from the stable id. The DUID-LLT time value in the "stable-llt" option will be picked among a static timespan of three years (the upper bound of the interval is the same constant timestamp used in "llt"). When the property is unset, the global value provided for "ipv6.dhcp-duid" is used. If no global value is provided, the default "lease" value is assumed.
sv: En sträng med DHCPv6 Unique Identifier (DUID) använd av dhcp-klienten för att identifiera sig själv till DHCPv6-servrar (RFC 3315). DUID vidarebefordras av alternativet Client identifier. Om egenskapen är en hex-sträng (”aa:bb:cc”) tolkas den som en binär DUID och skickas in som ett opakt värde i alternativet Client Identifier. Det speciella värdet ”lease” kommer att hämta det tidigare använd DUID från lease-filen tillhörande anslutningen. Om inget DUID hittas och ”dhclient” är den konfigurerade dhcp-klienten söks DUID i den systemomfattande filen för dhclient. Om det ändå inte hittas ett DUID, eller en annan dhcp-klient används kommer en global och permanent DUID-UUID (RFC-6355) att genereras baserad på maskin-id. De speciella värdena ”llt” och ”ll” kommer att generera ett DUID av typen LLT eller LL (se RFC 3315) baserad på aktuell MAC-adress på enheten. För att försöka erbjuda en stabil DUID-LLT kommer tidsfältet att innehålla en konstant tidsstämpel som används globalt (för alla profiler) och lagras på disk. De speciella värdena ”stable-llt”, ”stable-ll” och ”stable-uuid” kommer att generera ett DUID för motsvarande typ, hämtad från anslutningens stable-id och en nyckel som är unik för varje värd. Du kan vilja specificera ”${DEVICE}” eller ”${MAC}” i stable-id, i fall denna profil aktiveras på flera enheter. Så, länklageradressen för ”stable-ll” och ”stable-llt” kommer att vara en genererad adress inhämtad från stable-id. Tidsvärdet för DUID-LLT i flaggan ”stable-llt” kommer att väljas inom ett statiskt tidsspann av 3 år (det övre intervallet är intervallet för samma konstanta tidsstämpel använd i ”llt”). När egenskapen inte är satt används det globala värdet för ”ipv6.dhcp-duid”. Om inget globalt värde tillhandahålls används standardvärdet ”lease”.

en: A IPv6 address followed by a slash and a prefix length. If set, the value is sent to the DHCPv6 server as hint indicating the prefix delegation (IA_PD) we want to receive. To only hint a prefix length without prefix, set the address part to the zero address (for example "::/60").
sv: En IPv6-adress följt av ett snedstreck och en prefixlängd. Om inställt skickas värdet till DHCPv6-servern som ledtråd som indikerar prefixdelegeringen (IA_PD) vi vill ta emot. För att bara antyda en prefixlängd utan prefix, ställ in adressdelen till nolladressen (till exempel "::/60").

en: DNS options for /etc/resolv.conf as described in resolv.conf(5) manual. The currently supported options are "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc" and "inet6", "ip6-bytestring", "ip6-dotint", "no-ip6-dotint". See the resolv.conf(5) manual. Note that there is a distinction between an unset (default) list and an empty list. In nmcli, to unset the list set the value to "". To set an empty list, set it to " ". Currently, an unset list has the same meaning as an empty list. That might change in the future. The "trust-ad" setting is only honored if the profile contributes name servers to resolv.conf, and if all contributing profiles have "trust-ad" enabled. When using a caching DNS plugin (dnsmasq or systemd-resolved in NetworkManager.conf) then "edns0" and "trust-ad" are automatically added. The valid "ipv4.dns-options" and "ipv6.dns-options" get merged together.
sv: DNS-alternativ för /etc/resolv.conf som beskrivs i manualen för resolv.conf(5). De alternativ som för närvarande stöds är "attempts", "debug", "edns0", "ndots", "no-aaaa", "no-check-names", "no-reload", "no-tld-query", "rotate", "single-request", "single-request-reopen", "timeout", "trust-ad", "use-vc" och "inet6", "ip6-bytestring", "ip6-dotint", "no-ip6-dotint". Se manualen för resolv.conf(5). Observera att det finns en skillnad mellan en ej inställd lista (standard) och en tom lista. I nmcli, för att inaktivera listan ställ in värdet på "". För att ställa in en tom lista, ställ in den på " ". För närvarande har en inaktiverad lista samma betydelse som en tom lista. Det kan komma att ändras i framtiden. "trust-ad"-inställningen tillämpas endast om profilen bidrar med namnservrar till resolv.conf, och om alla bidragande profiler har "trust-ad" aktiverat. När du använder en cachande DNS-insticksmodul (dnsmasq eller systemd-resolved i NetworkManager.conf) så läggs "edns0" och "trust-ad" till automatiskt. De giltiga "ipv4.dns-options" och "ipv6.dns-options" slås samman.

en: Configure IPv6 Privacy Extensions for SLAAC, described in RFC4941.  If enabled, it makes the kernel generate a temporary IPv6 address in addition to the public one generated from MAC address via modified EUI-64.  This enhances privacy, but could cause problems in some applications, on the other hand.  The permitted values are: -1: unknown, 0: disabled, 1: enabled (prefer public address), 2: enabled (prefer temporary addresses). Having a per-connection setting set to "-1" (default) means fallback to global configuration "ipv6.ip6-privacy". If it's also unspecified or set to "-1", fallback to read "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr". Note that this setting is distinct from the Stable Privacy addresses that can be enabled with the "addr-gen-mode" property's "stable-privacy" setting as another way of avoiding host tracking with IPv6 addresses.
sv: Konfigurera IPv6-sekretessutvidgningar för SLAAC, beskrivet i RFC4941. Om detta är aktiverat genererar kärnan en tillfällig IPv6-adress utöver den offentliga adressen som genereras från MAC-adressen via modifierad EUI-64. Detta förbättrar sekretessen, men kan å andra sidan orsaka problem i vissa applikationer. De tillåtna värdena är: -1: okänt, 0: inaktiverat, 1: aktiverat (föredrar offentlig adress), 2: aktiverat (föredrar tillfälliga adresser). Om inställningen per anslutning är satt till "-1" (standard) innebär det att man faller tillbaka till den globala konfigurationen "ipv6.ip6-privacy". Om den också är ospecificerad eller inställd på "-1" faller den tillbaka till att läsa "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/use_tempaddr". Observera att denna inställning skiljer sig från de stabila sekretessadresserna som kan aktiveras med inställningen "stable-privacy" för egenskapen "addr-gen-mode" som ett annat sätt att undvika spårning av värdar med IPv6-adresser.

en: The IPv6 connection method.
sv: IPv6-anslutningsmetoden.

en: Maximum transmission unit size, in bytes. If zero (the default), the MTU is set automatically from router advertisements or is left equal to the link-layer MTU. If greater than the link-layer MTU, or greater than zero but less than the minimum IPv6 MTU of 1280, this value has no effect.
sv: Maximal överföringsenhetsstorlek, i byte. Om noll (standard), ställs MTU automatiskt från routerannonseringar eller lämnas lika med länklager-MTU. Om det är större än länklagrets MTU, eller större än noll men mindre än den lägsta IPv6 MTU på 1280, har detta värde ingen effekt.

en: A timeout for waiting Router Advertisements in seconds. If zero (the default), a globally configured default is used. If still unspecified, the timeout depends on the sysctl settings of the device. Set to 2147483647 (MAXINT32) for infinity.
sv: En timeout för att vänta på routerannonseringar på några sekunder. Om noll (standard) används en globalt konfigurerad standard. Om det fortfarande är ospecificerat beror timeouten på enhetens sysctl-inställningar. Ställ in på 2147483647 (MAXINT32) för oändlighet.

en: Array of IP routes.
sv: Vektor av IP-rutter.

en: The preferred lifetime of autogenerated temporary addresses, in seconds. Having a per-connection setting set to "0" (default) means fallback to global configuration "ipv6.temp-preferred-lifetime" setting". If it's also unspecified or set to "0", fallback to read "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/temp_prefered_lft".
sv: Den önskade livslängden för automatiskt genererade tillfälliga adresser, i sekunder. Om inställningen per anslutning är satt till "0" (standard) innebär det att den globala konfigurationen "ipv6.temp-preferred-lifetime" används. Om den också är ospecificerad eller satt till "0" används "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/temp_prefered_lft".

en: The valid lifetime of autogenerated temporary addresses, in seconds. Having a per-connection setting set to "0" (default) means fallback to global configuration "ipv6.temp-valid-lifetime" setting". If it's also unspecified or set to "0", fallback to read "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/temp_valid_lft".
sv: Den giltiga livslängden för automatiskt genererade tillfälliga adresser, i sekunder. Om inställningen per anslutning är satt till "0" (standard) innebär det att den globala konfigurationen "ipv6.temp-valid-lifetime" används. Om den också är ospecificerad eller satt till "0" används "/proc/sys/net/ipv6/conf/default/temp_valid_lft".

en: Configure the token for draft-chown-6man-tokenised-ipv6-identifiers-02 IPv6 tokenized interface identifiers. Useful with eui64 addr-gen-mode. When set, the token is used as IPv6 interface identifier instead of the hardware address. This only applies to addresses from stateless autoconfiguration, not to IPv6 link local addresses.
sv: Konfigurera token för draft-chown-6man-tokenised-ipv6-identifiers-02 IPv6-tokeniserade gränssnittsidentifierare. Användbart med eui64 addr-gen-mode. När den är inställd används token som IPv6-gränssnittsidentifierare istället för hårdvaruadressen. Detta gäller endast adresser från tillståndslös autokonfiguration, inte lokala IPv6-länkadresser.

en: How many additional levels of encapsulation are permitted to be prepended to packets. This property applies only to IPv6 tunnels. To disable this option, add 0x1 (ip6-ign-encap-limit) to ip-tunnel flags.
sv: Hur många ytterligare nivåer av inkapsling tillåts läggas till paket. Den här egenskapen gäller endast IPv6-tunnlar. För att inaktivera det här alternativet, lägg till 0x1 (ip6-ign-encap-limit) till ip-tunnelflaggor.

en: Tunnel flags. Currently, the following values are supported: 0x1 (ip6-ign-encap-limit), 0x2 (ip6-use-orig-tclass), 0x4 (ip6-use-orig-flowlabel), 0x8 (ip6-mip6-dev), 0x10 (ip6-rcv-dscp-copy) and 0x20 (ip6-use-orig-fwmark). They are valid only for IPv6 tunnels.
sv: Tunnelflaggor. För närvarande stöds följande värden: 0x1 (ip6-ign-encap-limit), 0x2 (ip6-use-orig-tclass), 0x4 (ip6-use-orig-flowlabel), 0x8 (ip6-mip6-dev), 0x10 (ip6-rcv-dscp-copy) och 0x20 (ip6-use-orig-fwmark). De är endast giltiga för IPv6-tunnlar.

en: The flow label to assign to tunnel packets. This property applies only to IPv6 tunnels.
sv: Flödesetiketten att tilldela tunnelpaket till. Egenskapen gäller bara IPv6-tunnlar.

en: The fwmark value to assign to tunnel packets. This property can be set to a non zero value only on VTI and VTI6 tunnels.
sv: Fwmark-värdet att tilldela tunnelpaket. Den här egenskapen kan endast ställas in på ett värde som inte är noll på VTI- och VTI6-tunnlar.

en: The key used for tunnel input packets; the property is valid only for certain tunnel modes (GRE, IP6GRE). If empty, no key is used.
sv: Nyckel använd för tunnelindatapaket; egenskapen är giltig endast för specifika tunnellägen (GRE, IP6GRE). Om tom används ingen nyckel.

en: The local endpoint of the tunnel; the value can be empty, otherwise it must contain an IPv4 or IPv6 address.
sv: Lokal ändpunkt för tunneln; värdet kan vara tomt, annars måste det innehålla en IPv4- eller IPv6-adress.

en: The tunneling mode. Valid values: ipip (1), gre (2), sit (3), isatap (4), vti (5), ip6ip6 (6), ipip6 (7), ip6gre (8), vti6 (9), gretap (10) and ip6gretap (11)
sv: Tunnelläge. Giltiga värden: ipip (1), gre (2), sit (3), isatap (4), vti (5), ip6ip6 (6), ipip6 (7), ip6gre (8), vti6 (9), gretap (10) och ip6gretap (11)

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple fragments.
sv: Om nollskilt, överför endast paket av angiven storlek eller mindre, och dela upp större paket i mindre delar.

en: The key used for tunnel output packets; the property is valid only for certain tunnel modes (GRE, IP6GRE). If empty, no key is used.
sv: Nyckeln använd för tunnelutdatapaket; egenskapen är endast giltig för vissa speciella tunnellägen (GRE, IP6GRE). Om tomt används ingen nyckel.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID the new device will be bound to so that tunneled packets will only be routed via that interface.
sv: Om givet specificeras det överordnade gränssnittsnamnet eller överordnat anslutnings-UUID som den nya enheten kommer att bindas till så att tunnlade paket endast tar rutten via det gränssnittet.

en: Whether to enable Path MTU Discovery on this tunnel.
sv: Huruvida Path MTU Discovery ska aktiveras för denna tunnel.

en: The remote endpoint of the tunnel; the value must contain an IPv4 or IPv6 address.
sv: Fjärrändpunkten för tunneln; värdet måste innehålla en IPv4- eller IPv6-adress.

en: The type of service (IPv4) or traffic class (IPv6) field to be set on tunneled packets.
sv: Typen av fält för tjänst (IPv4) eller trafikklass (IPv6) att sätta på tunnlade paket.

en: The TTL to assign to tunneled packets. 0 is a special value meaning that packets inherit the TTL value.
sv: TTL att tilldela till tunnlade paket. 0 är ett speciellt värde som betyder att paket ärver TTL-värdet.

en: The IPVLAN mode. Valid values: l2 (1), l3 (2), l3s (3)
sv: IPVLAN-läget. Giltiga värden: l2 (1), l3 (2), l3s (3)

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this IPVLAN interface should be created. If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
sv: Om angivet, specificerar namnet på det överordnade gränssnittet eller UUID för den överordnade anslutningen från vilken detta IPVLAN-gränssnitt ska skapas. Om denna egenskap inte anges måste anslutningen innehålla en inställning "802-3-ethernet" med en egenskap "mac-address".

en: Whether the interface should be put in private mode.
sv: Huruvida gränssnittet ska sättas i privat läge.

en: Whether the interface should be put in VEPA mode.
sv: Huruvida gränssnittet ska sättas i VEPA-läge.

en: Whether the transmitted traffic must be encrypted.
sv: Huruvida den överförda trafiken måste vara krypterad.

en: The pre-shared CAK (Connectivity Association Key) for MACsec Key Agreement. Must be a string of 32 hexadecimal characters.
sv: Det fördelade CAK (Connectivity Association Key) för MACsec-nyckelöverenskommelse. Måste vara en sträng med 32 hexadecimala tecken.

en: Flags indicating how to handle the "mka-cak" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”mka-cak” ska hanteras.

en: The pre-shared CKN (Connectivity-association Key Name) for MACsec Key Agreement. Must be a string of hexadecimal characters with a even length between 2 and 64.
sv: Det fördelade CAK (Connectivity Association Key) för MACsec-nyckelöverenskommelse. Måste vara en sträng med hexadecimala tecken med en jämn längd mellan 2 och 64.

en: Specifies how the CAK (Connectivity Association Key) for MKA (MACsec Key Agreement) is obtained.
sv: Specificerar hur CAK (Connectivity Association Key) för MKA (MACsec-nyckelöverenskommelse) erhålls.

en: Specifies the MACsec offload mode. "off" (0) disables MACsec offload. "phy" (1) and "mac" (2) request offload respectively to the PHY or to the MAC; if the selected mode is not available, the connection will fail. "default" (-1) uses the global default value specified in NetworkManager configuration; if no global default is defined, the built-in default is "off" (0).
sv: Specificerar MACsec-avlastningsläge. "off" (0) inaktiverar MACsec-avlastning. "phy" (1) och "mac" (2) begär avlastning till PHY respektive till MAC; om det valda läget inte är tillgängligt kommer anslutningen att misslyckas. "default" (-1) använder det globala standardvärdet som anges i NetworkManager-konfigurationen; om ingen global standard är definierad är den inbyggda standardinställningen "off" (0).

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this MACSEC interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
sv: Om angivet, specificerar överordnat gränssnitt eller överordnat anslutnings-UUID från vilken detta MACSEC-gränssnitt ska skapas. Om denna egenskap inte är angiven måste anslutningen innehålla en inställning ”802-3-ethernet” med egenskapen ”mac-address”.

en: The port component of the SCI (Secure Channel Identifier), between 1 and 65534.
sv: Portkomponenten för SCI (Secure Channel Identifier), mellan 1 och 65534.

en: Specifies whether the SCI (Secure Channel Identifier) is included in every packet.
sv: Specificerar huruvida SCI (Secure Channel Identifier) inkluderas i varje paket.

en: Specifies the validation mode for incoming frames.
sv: Specificerar valideringsläge för inkommande ramar.

en: The macvlan mode, which specifies the communication mechanism between multiple macvlans on the same lower device.
sv: Macvlan-läge som specificerar kommunikationsmekanismen mellan flera macvlan på samma lägre enhet.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this MAC-VLAN interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
sv: Om angivet, specificerar överordnat gränssnitt eller överordnat anslutnings-UUID från vilken detta MAC-VLAN-gränssnitt ska skapas. Om denna egenskap inte är angiven måste anslutningen innehålla en inställning ”802-3-ethernet” med egenskapen ”mac-address”.

en: Whether the parent interface should be put in promiscuous mode (true by default).
sv: Huruvida föräldragränssnittet ska sättas i promiskuöst läge (sant som standard).

en: Whether the interface should be a MACVTAP.
sv: Huruvida gränssnittet ska vara MACVTAP.

en: A list of driver names to match. Each element is a shell wildcard pattern. See NMSettingMatch:interface-name for how special characters '|', '&', '!' and '\' are used for optional and mandatory matches and inverting the pattern.
sv: En lista över drivrutinsnamn att matcha. Varje element är ett skal-jokerteckenmönster. Se NMSettingMatch:interface-name för hur specialtecken ”|”, ”&”, ”!” och ”\” används för valfria och obligatoriska matchningar och invertering av mönstret.

en: A list of interface names to match. Each element is a shell wildcard pattern. An element can be prefixed with a pipe symbol (|) or an ampersand (&). The former means that the element is optional and the latter means that it is mandatory. If there are any optional elements, than the match evaluates to true if at least one of the optional element matches (logical OR). If there are any mandatory elements, then they all must match (logical AND). By default, an element is optional. This means that an element "foo" behaves the same as "|foo". An element can also be inverted with exclamation mark (!) between the pipe symbol (or the ampersand) and before the pattern. Note that "!foo" is a shortcut for the mandatory match "&!foo". Finally, a backslash can be used at the beginning of the element (after the optional special characters) to escape the start of the pattern. For example, "&\!a" is an mandatory match for literally "!a".
sv: En lista över gränssnittsnamn att matcha. Varje element är ett skal-jokerteckenmönster. Ett element kan föregås av en rörsymbol (|) eller ett et-tecken (&). Det förra betyder att elementet är valfritt och det senare betyder att det är obligatoriskt. Om det finns några valfria element, utvärderas matchningen till sann om minst ett av de valfria elementen matchar (logiskt ELLER). Om det finns några obligatoriska element måste alla matcha (logiskt OCH). Som standard är ett element valfritt. Det betyder att ett element "foo" beter sig på samma sätt som "|foo". Ett element kan också inverteras med utropstecken (!) mellan rörsymbolen (eller et-tecknet) och före mönstret. Observera att "!foo" är en genväg för den obligatoriska matchningen "&!foo". Slutligen kan ett omvänt snedstreck användas i början av elementet (efter de valfria specialtecknen) för att undvika början av mönstret. Till exempel är "&\!a" en obligatorisk matchning för bokstavligen "!a".

en: A list of kernel command line arguments to match. This may be used to check whether a specific kernel command line option is set (or unset, if prefixed with the exclamation mark). The argument must either be a single word, or an assignment (i.e. two words, joined by "="). In the former case the kernel command line is searched for the word appearing as is, or as left hand side of an assignment. In the latter case, the exact assignment is looked for with right and left hand side matching. Wildcard patterns are not supported. See NMSettingMatch:interface-name for how special characters '|', '&', '!' and '\' are used for optional and mandatory matches and inverting the match.
sv: En lista över kärnans kommandoradsargument att matcha. Detta kan användas för att kontrollera om ett specifikt kommandoradsalternativ för kärnan är inställt (eller inaktiverat, om det har utropstecken före). Argumentet måste antingen vara ett enstaka ord eller en tilldelning (dvs två ord, förenade med "="). I det förra fallet söks kärnans kommandorad efter ordet som visas som det är, eller som vänster sida av en uppgift. I det senare fallet letar man efter den exakta tilldelningen med höger- och vänstersidig matchning. Jokerteckenmönster stöds inte. Se NMSettingMatch:interface-name för hur specialtecken ”|”, ”&”, ”!” och ”\” används för valfria och obligatoriska matchningar och invertering av matchningen.

en: A list of paths to match against the ID_PATH udev property of devices. ID_PATH represents the topological persistent path of a device. It typically contains a subsystem string (pci, usb, platform, etc.) and a subsystem-specific identifier. For PCI devices the path has the form "pci-$domain:$bus:$device.$function", where each variable is an hexadecimal value; for example "pci-0000:0a:00.0". The path of a device can be obtained with "udevadm info /sys/class/net/$dev | grep ID_PATH=" or by looking at the "path" property exported by NetworkManager ("nmcli -f general.path device show $dev"). Each element of the list is a shell wildcard pattern. See NMSettingMatch:interface-name for how special characters '|', '&', '!' and '\' are used for optional and mandatory matches and inverting the pattern.
sv: En lista över sökvägar att matcha mot ID_PATH udev-egenskapen för enheter. ID_PATH representerar den topologiska beständiga sökvägen för en enhet. Den innehåller vanligtvis en delsystemsträng (pci, usb, plattform, o.s.v.) och en delsystemspecifik identifierare. För PCI-enheter har sökvägen formen "pci-$domain:$bus:$device.$function", där varje variabel är ett hexadecimalt värde; till exempel "pci-0000:0a:00.0". Sökvägen till en enhet kan erhållas med "udevadm info /sys/class/net/$dev | grep ID_PATH=" eller genom att titta på egenskapen "path" exporterad av Nätverkshanteraren ("nmcli -f general.path device show $dev"). Varje element i listan är ett skal-jokerteckenmönster. Se NMSettingMatch:interface-name för hur specialtecken ”|”, ”&”, ”!” och ”\” används för valfria och obligatoriska matchningar och invertering av mönstret.

en: Channel on which the mesh network to join is located.
sv: Kanalen på vilken meshnätverket att ansluta till finns.

en: Anycast DHCP MAC address used when requesting an IP address via DHCP. The specific anycast address used determines which DHCP server class answers the request. This is currently only implemented by dhclient DHCP plugin.
sv: Anycast DHCP MAC-adress som används när du begär en IP-adress via DHCP. Den specifika anycast-adress som används avgör vilken DHCP-serverklass som svarar på begäran. Detta är för närvarande endast implementerat av dhclient DHCP-insticksmodulen.

en: SSID of the mesh network to join.
sv: SSID för meshnätverket att ansluta till.

en: The data path type. One of "system", "netdev" or empty.
sv: Datasökvägstypen. En av "system", "netdev" eller tom.

en: The bridge failure mode. One of "secure", "standalone" or empty.
sv: Felläget för brygga. En av "secure", "standalone" eller tomt.

en: Enable or disable multicast snooping.
sv: Aktivera eller inaktivera multicast-avlyssning.

en: Enable or disable RSTP.
sv: Aktivera eller inaktivera RSTP.

en: Enable or disable STP.
sv: Aktivera eller inaktivera STP.

en: Open vSwitch DPDK device arguments.
sv: Open vSwitch DPDK-enhetsargument.

en: Configures the Link State Change (LSC) detection mode for the OVS DPDK interface. When set to "ignore" (-1), NetworkManager doesn't change the default value configured by Open vSwitch. "enabled" (1) enables interrupts. "disabled" (0) disables interrupts, thus setting the interface in poll mode.
sv: Konfigurerar detekteringsläget för länkstatusändring (LSC) för OVS DPDK-gränssnittet. När det är inställt på "ignore" (-1) ändrar Nätverkshanteraren inte standardvärdet som konfigurerats av Open vSwitch. "enabled" (1) aktiverar avbrott. "disabled" (0) inaktiverar avbrott, vilket innebär att gränssnittet ställs in i pollningsläge.

en: Open vSwitch DPDK number of rx queues. Defaults to zero which means to leave the parameter in OVS unspecified and effectively configures one queue.
sv: Open vSwitch DPDK antal rx-köer. Standardinställningen är noll vilket innebär att parametern i OVS ska vara ospecificerad och konfigurerar effektivt en kö.

en: The rx queue size (number of rx descriptors) for DPDK ports. Must be zero or a power of 2 between 1 and 4096, and supported by the hardware. Defaults to zero which means to leave the parameter in OVS unspecified and effectively configures 2048 descriptors.
sv: Storleken på rx-kön (antal rx-deskriptorer) för DPDK-portar. Måste vara noll eller en potens av 2 mellan 1 och 4096 och stöds av hårdvaran. Standardinställningen är noll vilket innebär att parametern i OVS ska vara ospecificerad och konfigurerar effektivt 2048 deskriptorer.

en: The tx queue size (number of tx descriptors) for DPDK ports. Must be zero or a power of 2 between 1 and 4096, and supported by the hardware. Defaults to zero which means to leave the parameter in OVS unspecified and effectively configures 2048 descriptors.
sv: Storleken på tx-kön (antal tx-deskriptorer) för DPDK-portar. Måste vara noll eller en potens av 2 mellan 1 och 4096 och stöds av hårdvaran. Standardinställningen är noll vilket innebär att parametern i OVS ska vara ospecificerad och konfigurerar effektivt 2048 deskriptorer.

en: Open vSwitch openflow port number. Defaults to zero which means that port number will not be specified and it will be chosen randomly by ovs. OpenFlow ports are the network interfaces for passing packets between OpenFlow processing and the rest of the network. OpenFlow switches connect logically to each other via their OpenFlow ports.
sv: Open vSwitch openflow-portnummer. Standard är noll vilket innebär att portnummer inte kommer att anges och det kommer att väljas slumpmässigt av ovs. OpenFlow-portar är nätverksgränssnitten för att skicka paket mellan OpenFlow-bearbetning och resten av nätverket. OpenFlow-switchar ansluter logiskt till varandra via deras OpenFlow-portar.

en: The interface type. Either "internal", "system", "patch", "dpdk", or empty.
sv: Gränssnittstypen. Antingen "internal" "system", "patch", "dpdk", eller tom.

en: Specifies the name of the interface for the other side of the patch. The patch on the other side must also set this interface as peer.
sv: Anger namnet på gränssnittet för den andra sidan av patchen. Patchen på andra sidan måste också ställa in detta gränssnitt som peer.

en: The time port must be inactive in order to be considered down.
sv: Tiden som porten måste vara inaktiv för att anses vara nere.

en: Bonding mode. One of "active-backup", "balance-slb", or "balance-tcp".
sv: Kombineringsläge. Ett av "active-backup", "balance-slb" eller "balance-tcp".

en: The time port must be active before it starts forwarding traffic.
sv: Tiden som porten måste vara aktiv innan den börjar vidarebefordra trafik.

en: LACP mode. One of "active", "off", or "passive".
sv: LACP-läget. En av "active", "off" eller "passive".

en: The VLAN tag in the range 0-4095.
sv: VLAN-taggen i intervallet 0-4095.

en: A list of VLAN ranges that this port trunks. The property is valid only for ports with mode "trunk", "native-tagged", or "native-untagged port". If it is empty, the port trunks all VLANs.
sv: En lista över VLAN-intervall som denna port trunkar. Egenskapen är endast giltig för portar med läge "trunk", "native-tagged" eller "native-untagged port". Om den är tom, trunkar porten alla VLAN.

en: The VLAN mode. One of "access", "native-tagged", "native-untagged", "trunk", "dot1q-tunnel" or unset.
sv: VLAN-läge. En av "access", "native-tagged", "native-untagged", "trunk", "dot1q-tunnel" eller inte satt.

en: If non-zero, instruct pppd to set the serial port to the specified baudrate.  This value should normally be left as 0 to automatically choose the speed.
sv: Om nollskilt, instruera pppd att sätta serieporten till den specificerade baudhastigheten. Detta värde bör normalt lämnas som 0 för att automatiskt välja hastighet.

en: If TRUE, specify that pppd should set the serial port to use hardware flow control with RTS and CTS signals.  This value should normally be set to FALSE.
sv: Om TRUE, specificera att pppd ska sätta serieportarna till att använda hårdvaruflödeskontroll med RTS- och CTS-signaler. Detta värde ska normalt vara FALSE.

en: If non-zero, instruct pppd to presume the connection to the peer has failed if the specified number of LCP echo-requests go unanswered by the peer.  The "lcp-echo-interval" property must also be set to a non-zero value if this property is used.
sv: Om nollskilt, instruera pppd att fortsätta anslutningen till peer har misslyckats om det specificerade antalet LCP-ekobegäran inte besvaras av peer. Egenskapen ”lcp-echo-interval” måste också sättas till ett nollskilt värde om denna egenskap används.

en: If non-zero, instruct pppd to send an LCP echo-request frame to the peer every n seconds (where n is the specified value).  Note that some PPP peers will respond to echo requests and some will not, and it is not possible to autodetect this.
sv: Om nollskilt, instruera pppd att skicka en LCP-ekobegäranram till peer var n sekund (där n är ett specificerat värde). Observera att en del PPP-peers kommer att svara på ekobegäran och en del inte, och det är inte möjligt att automatiskt upptäcka detta.

en: If TRUE, stateful MPPE is used.  See pppd documentation for more information on stateful MPPE.
sv: Om TRUE används MPPE med tillstånd. Se dokumentationen för pppd för mer information om MPPE med tillstånd.

en: If non-zero, instruct pppd to request that the peer send packets no larger than the specified size.  If non-zero, the MRU should be between 128 and 16384.
sv: Om nollskilt, instruera pppd att begära att peer skickar paket som inte är större än den specificerade storleken. Om icke-noll ska MRU vara mellan 128 och 16384.

en: If non-zero, instruct pppd to send packets no larger than the specified size.
sv: Om nollskilt, instruera pppd att skicka paket inte större än den specificerade storleken.

en: If TRUE, Van Jacobsen TCP header compression will not be requested.
sv: Om TRUE begärs inte Van Jacobsen TCP-huvudkomprimering.

en: If TRUE, do not require the other side (usually the PPP server) to authenticate itself to the client.  If FALSE, require authentication from the remote side.  In almost all cases, this should be TRUE.
sv: Om TRUE, kräv inte att den andra sidan (vanligtvis PPP-servern) autentiserar sig till klienten. Om FALSE, kräv autentisering från fjärrsidan. I de flesta fall bör detta sättas till TRUE.

en: If TRUE, BSD compression will not be requested.
sv: Om TRUE kommer inte BSD-datakomprimering att begäras.

en: If TRUE, "deflate" compression will not be requested.
sv: Om TRUE kommer inte ”deflate”-datakomprimering att begäras.

en: If TRUE, the CHAP authentication method will not be used.
sv: Om TRUE kommer autentiseringsmetoden CHAP inte att användas.

en: If TRUE, the EAP authentication method will not be used.
sv: Om TRUE kommer autentiseringsmetoden EAP inte att användas.

en: If TRUE, the MSCHAP authentication method will not be used.
sv: Om TRUE kommer autentiseringsmetoden MSCHAP inte att användas.

en: If TRUE, the MSCHAPv2 authentication method will not be used.
sv: Om TRUE kommer autentiseringsmetoden MSCHAPv2 inte att användas.

en: If TRUE, the PAP authentication method will not be used.
sv: Om TRUE kommer autentiseringsmetoden PAP inte att användas.

en: If TRUE, MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) will be required for the PPP session.  If either 64-bit or 128-bit MPPE is not available the session will fail.  Note that MPPE is not used on mobile broadband connections.
sv: Om TRUE kommer MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) att krävas för PPP-sessionen. Om 64-bit eller 128-bit MPPE inte är tillgängligt kommer sessionen att misslyckas. Observera att MPPE inte används på mobila bredbandsanslutningar.

en: If TRUE, 128-bit MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) will be required for the PPP session, and the "require-mppe" property must also be set to TRUE.  If 128-bit MPPE is not available the session will fail.
sv: Om TRUE kommer MPPE (Microsoft Point-to-Point Encryption) att krävas för PPP-sessionen och egenskapen ”require-mppe” måste också sättas till TRUE.  Om 128-bit MPPE inte är tillgängligt kommer sessionen att misslyckas.

en: If given, specifies the parent interface name on which this PPPoE connection should be created.  If this property is not specified, the connection is activated on the interface specified in "interface-name" of NMSettingConnection.
sv: Om angivet, specificerar överordnat gränssnitt från vilket denna PPPoE-anslutning ska skapas. Om denna egenskap inte är angiven aktiveras anslutningen på gränssnittet angivet i ”interface-name” i NMSettingConnection.

en: Password used to authenticate with the PPPoE service.
sv: Lösenord använt för att autentisera med PPPoE-tjänsten.

en: If specified, instruct PPPoE to only initiate sessions with access concentrators that provide the specified service.  For most providers, this should be left blank.  It is only required if there are multiple access concentrators or a specific service is known to be required.
sv: Om specificerat, instruera PPPoE att endast initiera sessioner med åtkomstkoncentration som tillhandahåller specifik tjänst. För de flesta leverantörer ska detta vara tomt. Det krävs endast om det finns flera åtkomstkoncentrationer eller en specifik tjänst krävs.

en: Username used to authenticate with the PPPoE service.
sv: Användarnamn som används för att autentisera mot PPPoE-tjänsten.

en: Whether the proxy configuration is for browser only.
sv: Huruvida proxykonfigurationen endast är för webbläsare.

en: Method for proxy configuration, Default is "none" (0)
sv: Metod för proxykonfiguration, standard är "none" (0)

en: The PAC script. In the profile this must be an UTF-8 encoded javascript code that defines a FindProxyForURL() function. When setting the property in nmcli, a filename is accepted too. In that case, nmcli will read the content of the file and set the script. The prefixes "file://" and "js://" are supported to explicitly differentiate between the two.
sv: PAC-skriptet. I profilen måste detta vara en UTF-8-kodad javascript-kod som definierar en FindProxyForURL()-funktion. När du ställer in egenskapen i nmcli accepteras också ett filnamn. I så fall kommer nmcli att läsa innehållet i filen och ställa in skriptet. Prefixen "file://" och "js://" stöds för att explicit skilja mellan de två.

en: PAC URL for obtaining PAC file.
sv: PAC-URL för att erhålla PAC-fil.

en: Speed to use for communication over the serial port.  Note that this value usually has no effect for mobile broadband modems as they generally ignore speed settings and use the highest available speed.
sv: Hastighet att använda för kommunikation över serieporten. Observera att detta värde vanligen inte har någon effekt för mobila bredbandsmodem eftersom de allmänt ignorerar hastighetsinställningar och använder högsta tillgängliga hastighet.

en: Byte-width of the serial communication. The 8 in "8n1" for example.
sv: Bytebredd för den seriella kommunikationen. Till exempel 8 i ”8n1”.

en: Parity setting of the serial port.
sv: Paritetsinställning för serieporten.

en: Time to delay between each byte sent to the modem, in microseconds.
sv: Tid att vänta mellan varje byte som skickas till modemet, i mikrosekunder.

en: Number of stop bits for communication on the serial port.  Either 1 or 2. The 1 in "8n1" for example.
sv: Antal stopp-bitar för kommunikation på serieporten. Antingen 1 eller 2. Exempelvis 1 i ”8n1”.

en: Whether to autoprobe virtual functions by a compatible driver. If set to "true" (1), the kernel will try to bind VFs to a compatible driver and if this succeeds a new network interface will be instantiated for each VF. If set to "false" (0), VFs will not be claimed and no network interfaces will be created for them. When set to "default" (-1), the global default is used; in case the global default is unspecified it is assumed to be "true" (1).
sv: Huruvida virtuella funktioner ska undersökas automatiskt av en kompatibel drivrutin. Om satt till "true" (1), kommer kärnan att försöka binda VF:er till en kompatibel drivrutin och om detta lyckas kommer ett nytt nätverksgränssnitt att instansieras för varje VF. Om inställt på "false" (0), kommer VF:er inte att göras anspråk på och inga nätverksgränssnitt kommer att skapas för dem. När den är inställd på "default" (-1), används den globala standarden; om den globala standarden är ospecificerad antas den vara "true" (1).

en: Select the eswitch encapsulation support. Currently it's only supported for PCI PF devices, and only if the eswitch device is managed from the same PCI address than the PF. If set to "preserve" (-1) (default) the eswitch encap-mode won't be modified by NetworkManager.
sv: Välj stöd för inkapsling av eswitch. För närvarande stöds det bara för PCI PF-enheter, och endast om eswitch-enheten hanteras från samma PCI-adress som PF. Om inställt på "preserve" (-1) (standard) kommer eswitch encap-läget inte att ändras av Nätverkshanteraren.

en: Select the eswitch inline-mode of the device. Some HWs need the VF driver to put part of the packet headers on the TX descriptor so the e-switch can do proper matching and steering. Currently it's only supported for PCI PF devices, and only if the eswitch device is managed from the same PCI address than the PF. If set to "preserve" (-1) (default) the eswitch inline-mode won't be modified by NetworkManager.
sv: Välj inline-läge för enheten. Viss hårdvara behöver VF-drivrutinen för att sätta en del av pakethuvudena på TX-deskriptorn så att e-switchen kan göra korrekt matchning och styrning. För närvarande stöds det bara för PCI PF-enheter, och endast om eswitch-enheten hanteras från samma PCI-adress som PF. Om inställt på "preserve" (-1) (standard) kommer eswitch-inline-läget inte att ändras av Nätverkshanteraren.

en: Select the eswitch mode of the device. Currently it's only supported for PCI PF devices, and only if the eswitch device is managed from the same PCI address than the PF. If set to "preserve" (-1) (default) the eswitch mode won't be modified by NetworkManager.
sv: Välj enhetens växlingsläge. För närvarande stöds det bara för PCI PF-enheter, och endast om eswitch-enheten hanteras från samma PCI-adress som PF. Om inställt på "preserve" (-1) (standard) kommer eswitch-läget inte att ändras av Nätverkshanteraren.

en: This controls whether NetworkManager preserves the SR-IOV parameters set on the device when the connection is deactivated, or whether it resets them to their default value. The SR-IOV parameters are those specified in this setting (the "sriov" setting), like the number of VFs to create, the eswitch configuration, etc. If set to "no" (0), NetworkManager resets the SR-IOV parameters when the connection is deactivated. When set to "yes" (1), NetworkManager preserves those parameters on the device. If the value is "default" (-1), NetworkManager looks up a global default value in the configuration; in case no such value is defined, it uses "no" (0) as fallback.
sv: Detta styr om Nätverkshanteraren behåller SR-IOV-parametrarna som är inställda på enheten när anslutningen inaktiveras, eller om den återställer dem till standardvärdet. SR-IOV-parametrarna är de som anges i denna inställning (inställningen "sriov"), till exempel antalet VF som ska skapas, eswitch-konfigurationen etc. Om inställningen är "nej" (0) återställer Nätverkshanteraren SR-IOV-parametrarna när anslutningen inaktiveras. Om inställningen är "ja" (1) behåller Nätverkshanteraren dessa parametrar på enheten. Om värdet är "default" (-1) söker Nätverkshanteraren efter ett globalt standardvärde i konfigurationen. Om inget sådant värde finns definierat faller det tillbaka på "nej" (0).

en: The total number of virtual functions to create. Note that when the sriov setting is present NetworkManager enforces the number of virtual functions on the interface (also when it is zero) during activation and resets it upon deactivation. To prevent any changes to SR-IOV parameters don't add a sriov setting to the connection.
sv: Det totala antalet virtuella funktioner som ska skapas. Observera att när sriov-inställningen är närvarande upprätthåller Nätverkshanteraren antalet virtuella funktioner på gränssnittet (även när det är noll) under aktivering och återställer det vid inaktivering. För att förhindra ändringar av SR-IOV-parametrar, lägg inte till en sriov-inställning till anslutningen.

en: Array of virtual function descriptors. Each VF descriptor is a dictionary mapping attribute names to GVariant values. The 'index' entry is mandatory for each VF. When represented as string a VF is in the form: "INDEX [ATTR=VALUE[ ATTR=VALUE]...]". for example: "2 mac=00:11:22:33:44:55 spoof-check=true". Multiple VFs can be specified using a comma as separator. Currently, the following attributes are supported: mac, spoof-check, trust, min-tx-rate, max-tx-rate, vlans. The "vlans" attribute is represented as a semicolon-separated list of VLAN descriptors, where each descriptor has the form "ID[.PRIORITY[.PROTO]]". PROTO can be either 'q' for 802.1Q (the default) or 'ad' for 802.1ad.
sv: Uppsättning av virtuella funktionsbeskrivningar. Varje VF-deskriptor är en ordbok som mappar attributnamn till GVariant-värden. "Index"-posten är obligatorisk för varje VF. När den representeras som sträng är en VF i formen: "INDEX [ATTR=VÄRDE[ ATTR=VÄRDE]...]". till exempel: "2 mac=00:11:22:33:44:55 spoof-check=true". Flera VF kan specificeras med ett kommatecken som avgränsare. För närvarande stöds följande attribut: mac, spoof-check, trust, min-tx-rate, max-tx-rate, vlans. "vlans"-attributet representeras som en semikolonseparerad lista över VLAN-deskriptorer, där varje deskriptor har formen "ID[.PRIORITET[.PROTO]]". PROTO kan vara antingen ”q” för 802.1Q (standard) eller ”ad” för 802.1ad.

en: Array of TC queueing disciplines. When the "tc" setting is present, qdiscs from this property are applied upon activation. If the property is empty, all qdiscs are removed and the device will only have the default qdisc assigned by kernel according to the "net.core.default_qdisc" sysctl. If the "tc" setting is not present, NetworkManager doesn't touch the qdiscs present on the interface.
sv: Uppsättning av TC-ködiscipliner. När "tc"-inställningen finns, tillämpas qdiscs från denna egenskap vid aktivering. Om egenskapen är tom tas alla qdiscs bort och enheten kommer bara att ha standard-qdisc tilldelad av kärnan enligt "net.core.default_qdisc" sysctl. Om "tc"-inställningen inte finns, rör Nätverkshanteraren inte qdiscs som finns i gränssnittet.

en: Array of TC traffic filters. When the "tc" setting is present, filters from this property are applied upon activation. If the property is empty, NetworkManager removes all the filters. If the "tc" setting is not present, NetworkManager doesn't touch the filters present on the interface.
sv: Uppsättning av TC-trafikfilter. När "tc"-inställningen finns, tillämpas filter från den här egenskapen vid aktivering. Om egenskapen är tom tar Nätverkshanteraren bort alla filter. Om "tc"-inställningen inte finns, rör Nätverkshanteraren inte filtren som finns i gränssnittet.

en: The JSON configuration for the team network interface.  The property should contain raw JSON configuration data suitable for teamd, because the value is passed directly to teamd. If not specified, the default configuration is used.  See man teamd.conf for the format details.
sv: JSON-konfigurationen för teamnätverksgränssnittet. Egenskapen bör innehålla rå JSON-konfigurationsdata passande för teamd eftersom värdet skickas direkt till teamd. Om inte specificerat används standardkonfigurationen. Se man teamd.conf för formatdetaljerna.

en: Link watchers configuration for the connection: each link watcher is defined by a dictionary, whose keys depend upon the selected link watcher. Available link watchers are 'ethtool', 'nsna_ping' and 'arp_ping' and it is specified in the dictionary with the key 'name'. Available keys are:   ethtool: 'delay-up', 'delay-down', 'init-wait'; nsna_ping: 'init-wait', 'interval', 'missed-max', 'target-host'; arp_ping: all the ones in nsna_ping and 'source-host', 'validate-active', 'validate-inactive', 'send-always'. See teamd.conf man for more details.
sv: Konfiguration av länkövervakare för anslutningen: varje länkövervakare definieras av ett lexikon vars nycklar är beroende av den valda länkövervakaren. Tillgängliga länkövervakare är ”ethtool”, ”nsna_ping” och ”arp_ping” och de anges i lexikonet med ”name”. Tillgängliga nycklar är:   ethtool: ”delay-up”, ”delay-down”, ”init-wait”; nsna_ping: ”init-wait”, ”interval”, ”missed-max”, ”target-host”; arp_ping: alla de i nsna_ping och ”source-host”, ”validate-active”, ”validate-inactive”, ”send-always”. Se manualsidan för teamd.conf för fler detaljer.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.count.
sv: Motsvarar teamd mcast_rejoin.count.

en: Corresponds to the teamd mcast_rejoin.interval.
sv: Motsvarar teamd mcast_rejoin.interval.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.count.
sv: Motsvarar teamd notify_peers.count.

en: Corresponds to the teamd notify_peers.interval.
sv: Motsvarar teamd notify_peers.interval.

en: Corresponds to the teamd runner.name. Permitted values are: "roundrobin", "broadcast", "activebackup", "loadbalance", "lacp", "random".
sv: Motsvarar teamd runner.name. Tillåtna värden är: "roundrobin", "broadcast", "activebackup", "loadbalance", "lacp", "random".

en: Corresponds to the teamd runner.active.
sv: Motsvarar teamd runner.active.

en: Corresponds to the teamd runner.agg_select_policy.
sv: Motsvarar teamd runner.agg_select_policy.

en: Corresponds to the teamd runner.fast_rate.
sv: Motsvarar teamd runner.fast_rate.

en: Corresponds to the teamd runner.hwaddr_policy.
sv: Motsvarar teamd runner.hwaddr_policy.

en: Corresponds to the teamd runner.min_ports.
sv: Motsvarar teamd runner.min_ports.

en: Corresponds to the teamd runner.sys_prio.
sv: Motsvarar teamd runner.sys_prio.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.name.
sv: Motsvarar teamd runner.tx_balancer.name.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_balancer.interval.
sv: Motsvarar teamd runner.tx_balancer.interval.

en: Corresponds to the teamd runner.tx_hash.
sv: Motsvarar teamd runner.tx_hash.

en: The JSON configuration for the team port. The property should contain raw JSON configuration data suitable for teamd, because the value is passed directly to teamd. If not specified, the default configuration is used. See man teamd.conf for the format details.
sv: JSON-konfigurationen för teamport. Egenskapen bör innehålla rå JSON-konfigurationsdata passande för teamd eftersom värdet skickas direkt till teamd. Om inte specificerat används standardkonfigurationen. Se man teamd.conf för formatdetaljerna.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.lacp_key.
sv: Motsvarar teamd ports.PORTIFNAME.lacp_key.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.lacp_prio.
sv: Motsvarar teamd ports.PORTIFNAME.lacp_prio.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.prio.
sv: Motsvarar teamd ports.PORTIFNAME.prio.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.queue_id. When set to -1 means the parameter is skipped from the json config.
sv: Motsvarar teamd ports.PORTIFNAME.queue_id. Om satt till -1 betyder det att parametern utelämnas från json-konfigurationen.

en: Corresponds to the teamd ports.PORTIFNAME.sticky.
sv: Motsvarar teamd ports.PORTIFNAME.sticky.

en: The group ID which will own the device. If set to NULL everyone will be able to use the device.
sv: Grupp-ID som äger enheten. Om satt till NULL kan alla använda enheten.

en: The operating mode of the virtual device. Allowed values are "tun" (1) to create a layer 3 device and "tap" (2) to create an Ethernet-like layer 2 one.
sv: Driftsläget för den virtuella enheten. Tillåtna värden är "tun" (1) för att skapa en lager 3-enhet och "tap" (2) för att skapa en Ethernet-liknande lager 2-enhet.

en: If the property is set to TRUE, the interface will support multiple file descriptors (queues) to parallelize packet sending or receiving. Otherwise, the interface will only support a single queue.
sv: Om egenskapen är satt till TRUE kommer gränssnittet att stödja multipla fildeskriptorer (köer) för att parallellisera paketskickande eller mottagande. Annars kommer gränssnittet endast att stödja en enda kö.

en: The user ID which will own the device. If set to NULL everyone will be able to use the device.
sv: Användar-ID som kommer att äga enheten. Om satt till NULL kan alla använda enheten.

en: If TRUE the interface will prepend a 4 byte header describing the physical interface to the packets.
sv: Om TRUE kommer gränssnittet att prefixa ett huvud på 4 byte som beskriver det fysiska gränssnittet för paketen.

en: If TRUE the IFF_VNET_HDR the tunnel packets will include a virtio network header.
sv: Om TRUE kommer IFF_VNET_HDR-tunnelpaketen att inkludera ett virtio-nätverkshuvud.

en: A dictionary of key/value pairs with user data. This data is ignored by NetworkManager and can be used at the users discretion. The keys only support a strict ascii format, but the values can be arbitrary UTF8 strings up to a certain length.
sv: En ordbok över nyckel/värde-par med användardata. Denna data ignoreras av Nätverkshanteraren och kan användas efter användarens önskemål. Denna nyckel stöder bara strikt ascii-format, men värden kan vara godtyckliga UTF8-strängar upp till en specifik längd.

en: For outgoing packets, a list of mappings from Linux SKB priorities to 802.1p priorities.  The mapping is given in the format "from:to" where both "from" and "to" are unsigned integers, ie "7:3".
sv: För utgående paket, en lista av mappningar från Linux SKB-prioriteter till 802.1p-prioriteter. Mappningen ges i formatet ”från:till” där både ”från” och ”till” är teckenlösa heltal, t.e.x. ”7:3”.

en: One or more flags which control the behavior and features of the VLAN interface.  Flags include "reorder-headers" (0x1) (reordering of output packet headers), "gvrp" (0x2) (use of the GVRP protocol), and "loose-binding" (0x4) (loose binding of the interface to its controller device's operating state). "mvrp" (0x8) (use of the MVRP protocol). The default value of this property is NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS, but it used to be 0. To preserve backward compatibility, the default-value in the D-Bus API continues to be 0 and a missing property on D-Bus is still considered as 0.
sv: En eller flera flaggor som styr beteendet och funktionerna hos VLAN-gränssnittet.  Flaggorna inkluderar "reorder-headers" (0x1) (omordning av utdatapaketets rubriker), "gvrp" (0x2) (användning av GVRP-protokollet) och "loose-binding" (0x4) (lös bindning av gränssnittet till dess styrenhets driftstatus). "mvrp" (0x8) (användning av MVRP-protokollet). Standardvärdet för denna egenskap är NM_VLAN_FLAG_REORDER_HEADERS, men det brukade vara 0. För att bevara bakåtkompatibiliteten fortsätter standardvärdet i D-Bus-API:t att vara 0 och en saknad egenskap på D-Bus betraktas fortfarande som 0.

en: The VLAN identifier that the interface created by this connection should be assigned. The valid range is from 0 to 4094, without the reserved id 4095.
sv: VLAN-identifierare som gränssnittet skapat av denna anslutning bör tilldelas. Det giltiga intervallet är från 0 till 4094 utan det reserverade id-värdet 4095.

en: For incoming packets, a list of mappings from 802.1p priorities to Linux SKB priorities.  The mapping is given in the format "from:to" where both "from" and "to" are unsigned integers, ie "7:3".
sv: För inkommande paket, en lista av mappningar från 802.1p-prioriteter till Linux SKB-prioriteter. Mappningen ges i formatet ”från:till” där både ”från” och ”till” är teckenlösa heltal, t.e.x. ”7:3”.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID from which this VLAN interface should be created.  If this property is not specified, the connection must contain an "802-3-ethernet" setting with a "mac-address" property.
sv: Om angivet, specificerar överordnat gränssnitt eller överordnad anslutnings-UUID från vilken detta VLAN-gränssnitt ska skapas. Om denna egenskap inte är angiven måste anslutningen innehålla en inställning ”802-3-ethernet” med egenskapen ”mac-address”.

en: Specifies the VLAN protocol to use for encapsulation. Supported values are: '802.1Q', '802.1ad'. If not specified the default value is '802.1Q'.
sv: Specificerar VLAN-protokollet som ska användas för inkapsling. Värden som stöds är: ”802.1Q”, ”802.1ad”. Om det inte anges är standardvärdet ”802.1Q”.

en: Dictionary of key/value pairs of VPN plugin specific data.  Both keys and values must be strings.
sv: Lexikon för nyckel/värdepar av VPN-insticksmodulspecifik data. Både nycklar och värden måste vara strängar.

en: If the VPN service supports persistence, and this property is TRUE, the VPN will attempt to stay connected across link changes and outages, until explicitly disconnected.
sv: Om VPN-tjänsten stöder lagring och denna egenskap är TRUE kommer VPN-servern att försöka att fortsätta vara ansluten över länkändringar och avbrott, tills den explicit kopplas från.

en: Dictionary of key/value pairs of VPN plugin specific secrets like passwords or private keys.  Both keys and values must be strings.
sv: Lexikon för nyckel/värdepar av specifika hemligheter för VPN-insticksmodul som lösenord eller privata nycklar. Både nycklar och värden måste vara strängar.

en: D-Bus service name of the VPN plugin that this setting uses to connect to its network.  i.e. org.freedesktop.NetworkManager.vpnc for the vpnc plugin.
sv: D-Bus-tjänstenamn för VPN-insticksmodulen denna inställning använder för att ansluta till dess nätverk, dvs org.freedesktop.NetworkManager.vpnc för vpnc-insticket.

en: Timeout for the VPN service to establish the connection. Some services may take quite a long time to connect. Value of 0 means a default timeout, which is 60 seconds (unless overridden by vpn.timeout in configuration file). Values greater than zero mean timeout in seconds.
sv: Tidsgränsen för VPN-tjänsten att etablera anslutningen. En del tjänster kan ta ganska lång tid på sig att ansluta. Ett värde på 0 betyder standardtidsgräns, vilken är 60 sekunder (om inte åsidosatt av vpn.timeout i konfigurationsfilen). Värden större än noll betyder tidsgräns i sekunder.

en: If the VPN connection requires a user name for authentication, that name should be provided here.  If the connection is available to more than one user, and the VPN requires each user to supply a different name, then leave this property empty.  If this property is empty, NetworkManager will automatically supply the username of the user which requested the VPN connection.
sv: Om VPN-anslutningen kräver ett användarnamn för autentisering ska detta namn anges här. Om anslutningen är tillgänglig för fler än en användare och VPN kräver att varje användare tillhandahåller ett unikt namn, lämna egenskapen tom. Om denna egenskap är tom kommer Nätverkshanteraren automatiskt att ge användarnamnet för användaren som begärde VPN-anslutningen.

en: The routing table for this VRF.
sv: Routingtabellen för denna VRF.

en: Specifies the lifetime in seconds of FDB entries learnt by the kernel.
sv: Specificerar livstiden för FDB-poster lärda av kärnan i sekunder.

en: Specifies the UDP destination port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
sv: Specificerar UDP-destinationsport att kommunicera med mot fjärr-VXLAN-tunnelslutpunkten.

en: Specifies the VXLAN Network Identifier (or VXLAN Segment Identifier) to use.
sv: Specificerar VXLAN-nätverksidentifierare (eller VXLAN-segmentidentifierare) att använda.

en: Specifies whether netlink LL ADDR miss notifications are generated.
sv: Specificerar huruvida netlink LL ADDR miss-aviseringar genereras.

en: Specifies whether netlink IP ADDR miss notifications are generated.
sv: Specificerar huruvida netlink IP ADDR miss-aviseringar genereras.

en: Specifies whether unknown source link layer addresses and IP addresses are entered into the VXLAN device forwarding database.
sv: Huruvida okända källänklageradresser och IP-adresser är angivna i VXLAN-enhetens databas för vidarebefordran.

en: Specifies the maximum number of FDB entries. A value of zero means that the kernel will store unlimited entries.
sv: Högsta antal FDB-poster. Ett nollvärde betyder att kärnan kommer att lagra obegränsat antal poster.

en: If given, specifies the source IP address to use in outgoing packets.
sv: Om angiven, IP-källadressen att använda i utgående paket.

en: If given, specifies the parent interface name or parent connection UUID.
sv: Om angiven, föräldragränssnittet eller föräldraanslutningens UUID.

en: Specifies whether ARP proxy is turned on.
sv: Huruvida ARP-proxy är påslaget.

en: Specifies the unicast destination IP address to use in outgoing packets when the destination link layer address is not known in the VXLAN device forwarding database, or the multicast IP address to join.
sv: Anger IP-adressen för unicast-destinationen att använda i utgående paket då destinationens länklageradress är okänd i VXLAN-enhetens vidarebefordransdatabas, eller IP-adressen för multicast att gå med i.

en: Specifies whether route short circuit is turned on.
sv: Huruvida short circuit för rutter är påslaget.

en: Specifies the maximum UDP source port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
sv: Den högsta UDP-källporten att kommunicera med slutpunkten för VXLAN-fjärrtunneln.

en: Specifies the minimum UDP source port to communicate to the remote VXLAN tunnel endpoint.
sv: Den lägsta UDP-källporten att kommunicera med slutpunkten för VXLAN-fjärrtunneln.

en: Specifies the TOS value to use in outgoing packets.
sv: Värdet för TOS i utgående paket.

en: Specifies the time-to-live value to use in outgoing packets.
sv: Värdet för time-to-live i utgående paket.

en: The P2P device that should be connected to. Currently, this is the only way to create or join a group.
sv: P2P-enheten som ska anslutas till. För närvarande är detta det enda sättet att skapa eller gå med i en grupp.

en: The Wi-Fi Display (WFD) Information Elements (IEs) to set. Wi-Fi Display requires a protocol specific information element to be set in certain Wi-Fi frames. These can be specified here for the purpose of establishing a connection. This setting is only useful when implementing a Wi-Fi Display client.
sv: Informationselement (IE) att ställa in för Wi-Fi Display (WFD). Wi-Fi Display kräver att ett protokollspecifikt informationselement ställs in i vissa Wi-Fi-ramar. Dessa kan anges här i syfte att etablera en anslutning. Denna inställning är endast användbar när en Wi-Fi Display-klient implementeras.

en: Flags indicating which mode of WPS is to be used. There's little point in changing the default setting as NetworkManager will automatically determine the best method to use.
sv: Flaggor som indikerar vilket läge för WPS som ska användas. Det finns ingen mening med att ändra standardinställningen eftersom Nätverkshanteraren automatiskt avgör den bästa metoden att använda.

en: If specified, this connection will only apply to the WiMAX device whose MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (known as MAC spoofing).
sv: Om det specificeras kommer denna anslutning endast att gälla för den WiMAX-enhet vars MAC-adress matchar. Den här egenskapen ändrar inte enhetens MAC-adress (känd som MAC-spoofing).

en: Network Service Provider (NSP) name of the WiMAX network this connection should use.
sv: Nätverkstjänstleverantörens (NSP) namn på WiMAX-nätverket som denna anslutning ska använda.

en: When TRUE, setup the interface to accept packets for all MAC addresses. This is enabling the kernel interface flag IFF_PROMISC. When FALSE, the interface will only accept the packets with the interface destination mac address or broadcast.
sv: När TRUE, ställ in gränssnittet för att acceptera paket för alla MAC-adresser. Detta aktiverar kärngränssnittsflaggan IFF_PROMISC. När FALSE accepterar gränssnittet endast paketen med gränssnittets destinations mac-adress eller broadcast.

en: When TRUE, enforce auto-negotiation of speed and duplex mode. If "speed" and "duplex" properties are both specified, only that single mode will be advertised and accepted during the link auto-negotiation process: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabits modes, as in these cases link negotiation is mandatory. When FALSE, "speed" and "duplex" properties should be both set or link configuration will be skipped.
sv: Om TRUE, tvinga automatisk överenskommelse om hastighet och duplexläge. Om egenskaperna ”speed” och ”duplex” båda är angivna kommer endast det läget att accepteras under processen för automatisk överenskommelse för länk: detta fungerar endast för BASE-T 802.3-specifikationer och är användbart för att tvinga gigabit-lägen, eftersom i dessa fall är länköverenskommelse obligatoriskt. Om FALSE bör egenskaperna ”speed” och ”duplex” båda anges, annars uteblir länkkonfigurationen.

en: If specified, request that the device use this MAC address instead. This is known as MAC cloning or spoofing. Beside explicitly specifying a MAC address, the special values "preserve", "permanent", "random" and "stable" are supported. "preserve" means not to touch the MAC address on activation. "permanent" means to use the permanent hardware address if the device has one (otherwise this is treated as "preserve"). "random" creates a random MAC address on each connect. "stable" creates a hashed MAC address based on connection.stable-id and a machine dependent key. If unspecified, the value can be overwritten via global defaults, see manual of NetworkManager.conf. If still unspecified, it defaults to "preserve" (older versions of NetworkManager may use a different default value). On D-Bus, this field is expressed as "assigned-mac-address" or the deprecated "cloned-mac-address".
sv: Om specificerad, begär att enheten ska använda denna MAC-adress istället. Detta är känt som MAC-kloning eller MAC-förfalskning. Förutom att explicit specificera en MAC-adress, stöds specialvärdena ”preserve”, ”permanent”, ”random” eller ”stable”. ”preserve” betyder att MAC-adressen inte ska röras vid aktivering. ”permanent” betyder att den permanenta hårdvaruadressen på enheten ska användas om enheten har någon (annars behandlas den som ”preserve“). ”random” skapar en slumpmässig MAC-adress vid varje anslutning. ”stable” skapar en hashad MAC-adress baserad på connection.stable-id och en maskinberoende nyckel. Om ospecificerat kan värdet skrivas över av globala standardvärden, se handboken för NetworkManager.conf. Om fortfarande ospecificerat, är standardvärdet ”preserve” (äldre versioner av Nätverkshanteraren kan använda ett annat standardvärde). I D-Bus är detta fält uttryckt som ”assigned-mac-address” eller det föråldrade ”cloned-mac-address”.

en: When a value is set, either "half" or "full", configures the device to use the specified duplex mode. If "auto-negotiate" is "yes" the specified duplex mode will be the only one advertised during link negotiation: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabits modes, as in these cases link negotiation is mandatory. If the value is unset (the default), the link configuration will be either skipped (if "auto-negotiate" is "no", the default) or will be auto-negotiated (if "auto-negotiate" is "yes") and the local device will advertise all the supported duplex modes. Must be set together with the "speed" property if specified. Before specifying a duplex mode be sure your device supports it.
sv: När ett värde, “half” eller ”full”, är satt konfigureras enheten till att använda dess specificerade duplex-läge. Om ”auto-negotiate” är ”yes” kommer det specificerade duplex-läget vara det enda som utannonseras under länköverenskommelse: detta fungerar endast för BASE-T 802.3-specifikationer och är användbart för att tvinga fram gigabit-lägen, eftersom länköverenskommelse är nödvändigt i dessa fall. Om värdet inte är satt (standardvärde) kommer länkkonfiguration antingen att hoppas över (om ”auto-negotiate” är ”no”, standardvärdet) eller så sker överenskommelse automatiskt (om ”auto-negotiate” är ”yes”) och den lokala enheten kommer att utannonsera alla duplex-lägen som stöds. Om specificerad måste denna bli satt tillsammans med egenskapen ”speed”. Innan specifikation av ett duplex-läge, försäkra dig om att din enhet stöder det.

en: With "cloned-mac-address" setting "random" or "stable", by default all bits of the MAC address are scrambled and a locally-administered, unicast MAC address is created. This property allows one to specify that certain bits are fixed. Note that the least significant bit of the first MAC address will always be unset to create a unicast MAC address. If the property is NULL, it is eligible to be overwritten by a default connection setting. If the value is still NULL or an empty string, the default is to create a locally-administered, unicast MAC address. If the value contains one MAC address, this address is used as mask. The set bits of the mask are to be filled with the current MAC address of the device, while the unset bits are subject to randomization. Setting "FE:FF:FF:00:00:00" means to preserve the OUI of the current MAC address and only randomize the lower 3 bytes using the "random" or "stable" algorithm. If the value contains one additional MAC address after the mask, this address is used instead of the current MAC address to fill the bits that shall not be randomized. For example, a value of "FE:FF:FF:00:00:00 68:F7:28:00:00:00" will set the OUI of the MAC address to 68:F7:28, while the lower bits are randomized. A value of "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00" will create a fully scrambled globally-administered, burned-in MAC address. If the value contains more than one additional MAC addresses, one of them is chosen randomly. For example, "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00 02:00:00:00:00:00" will create a fully scrambled MAC address, randomly locally or globally administered.
sv: Med inställningen "cloned-mac-address" på "random" eller "stable" krypteras alla bitar i MAC-adressen som standard och en lokalt administrerad unicast-MAC-adress skapas. Denna egenskap gör det möjligt att ange att vissa bitar är fasta. Observera att den minst signifikanta biten i den första MAC-adressen alltid kommer att vara osatt för att skapa en unicast-MAC-adress. Om egenskapen är NULL kan den skrivas över av en standardanslutningsinställning. Om värdet fortfarande är NULL eller en tom sträng är standardinställningen att skapa en lokalt administrerad unicast-MAC-adress. Om värdet innehåller en MAC-adress används denna adress som mask. De inställda bitarna i masken ska fyllas med enhetens aktuella MAC-adress, medan de icke inställda bitarna är föremål för randomisering. Inställningen "FE:FF:FF:00:00:00" innebär att OUI för den aktuella MAC-adressen bevaras och att endast de tre lägsta byte randomiseras med hjälp av algoritmen "random" eller "stable". Om värdet innehåller en ytterligare MAC-adress efter masken används denna adress istället för den aktuella MAC-adressen för att fylla de bitar som inte ska randomiseras. Till exempel kommer ett värde på "FE:FF:FF:00:00:00 68:F7:28:00:00:00" att ställa in OUI för MAC-adressen till 68:F7:28, medan de lägre bitarna randomiseras. Ett värde på "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00" skapar en helt slumpmässig, globalt administrerad, inbränd MAC-adress. Om värdet innehåller mer än en ytterligare MAC-adress väljs en av dem slumpmässigt. Till exempel kommer "02:00:00:00:00:00 00:00:00:00:00:00 02:00:00:00:00:00" att skapa en helt krypterad MAC-adress, slumpmässigt lokalt eller globalt administrerad.

en: If specified, this connection will only apply to the Ethernet device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
sv: Om angivet kommer denna anslutning endast att tillämpas på Ethernet-enheten vars permanenta MAC-adress matchar. Denna egenskap kommer inte att ändra MAC-adressen för enheten (d.v.s. MAC-förfalskning).

en: If specified, this connection will never apply to the Ethernet device whose permanent MAC address matches an address in the list.  Each MAC address is in the standard hex-digits-and-colons notation (00:11:22:33:44:55).
sv: Om specificerat kommer denna anslutning aldrig att tillämpas på Ethernet-enheten vars permanenta MAC-adress matchar en adress i listan. Var MAC-adress är i standardnotation med hexadecimala siffror och kolon (00:11:22:33:44:55).

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple Ethernet frames.
sv: Om nollskilt, överför endast paket av angiven storlek och mindre, och dela upp större paket i flera Ethernet-ramar.

en: Specific port type to use if the device supports multiple attachment methods.  One of "tp" (Twisted Pair), "aui" (Attachment Unit Interface), "bnc" (Thin Ethernet) or "mii" (Media Independent Interface). If the device supports only one port type, this setting is ignored.
sv: Specifik porttyp att använda om enheten stöder flera anslutningsmetoder. En av ”tp” (Twisted Pair), ”aui” (Attachment Unit Interface), ”bnc” (Thin Ethernet) eller ”mii” (Media Independent Interface). Om enheten endast stöder en porttyp ignoreras denna inställning.

en: s390 network device type; one of "qeth", "lcs", or "ctc", representing the different types of virtual network devices available on s390 systems.
sv: s390-nätverksenhetstyp; en av ”qeth”, ”lcs” eller ”ctc”, representerande de olika typerna av virtuella nätverksenheter som finns tillgängliga på s390-system.

en: Dictionary of key/value pairs of s390-specific device options.  Both keys and values must be strings.  Allowed keys include "portno", "layer2", "portname", "protocol", among others.  Key names must contain only alphanumeric characters (ie, [a-zA-Z0-9]). Currently, NetworkManager itself does nothing with this information. However, s390utils ships a udev rule which parses this information and applies it to the interface.
sv: Lexikon för nyckel-/värdepar av s390-specifika enhetsalternativ. Både nycklar och värden måste vara strängar. Tillåtna nycklar inkluderar bland annat "portno", "layer2", "portname", "protocol". Nyckelnamn får endast innehålla alfanumeriska tecken (dvs. [a-zA-Z0-9]). För närvarande gör Nätverkshanteraren själv ingenting med denna information. Men s390utils skickar en udev-regel som analyserar denna information och tillämpar den på gränssnittet.

en: Identifies specific subchannels that this network device uses for communication with z/VM or s390 host.  Like the "mac-address" property for non-z/VM devices, this property can be used to ensure this connection only applies to the network device that uses these subchannels.  The list should contain exactly 3 strings, and each string may only be composed of hexadecimal characters and the period (.) character.
sv: Identifierar specifika subkanaler som denna nätverksenhet använder för kommunikation med z/VM- eller s390-värd. Likt egenskapen ”mac-adress” för icke-z/VM-enheter kan denna egenskap användas för att försäkra sig om att denna anslutning endast tillämpas på nätverksenheter som använder dessa subkanaler. Listan bör innehålla precis 3 strängar och varje sträng kan endast bestå av hexadecimala tecken och punkttecknet (.).

en: When a value greater than 0 is set, configures the device to use the specified speed. If "auto-negotiate" is "yes" the specified speed will be the only one advertised during link negotiation: this works only for BASE-T 802.3 specifications and is useful for enforcing gigabit speeds, as in this case link negotiation is mandatory. If the value is unset (0, the default), the link configuration will be either skipped (if "auto-negotiate" is "no", the default) or will be auto-negotiated (if "auto-negotiate" is "yes") and the local device will advertise all the supported speeds. In Mbit/s, ie 100 == 100Mbit/s. Must be set together with the "duplex" property when non-zero. Before specifying a speed value be sure your device supports it.
sv: När ett värde som är större än 0 ställs in, konfigurerar enheten att använda den angivna hastigheten. Om "auto-negotiate" är yes" kommer den angivna hastigheten att vara den enda som annonseras under länkförhandling: detta fungerar endast för BASE-T 802.3-specifikationer och är användbart för att upprätthålla gigabithastigheter, eftersom länkförhandling i detta fall är obligatoriskt. Om värdet inte är inställt (0, standard), kommer länkkonfigurationen antingen att hoppas över (om "auto-negotiate" är "no", standard) eller kommer att förhandlas automatiskt (om "auto-negotiate" är "yes") och den lokala enheten kommer att annonsera alla hastigheter som stöds. I Mbit/s, d.v.s. 100 == 100Mbit/s. Måste ställas in tillsammans med egenskapen "duplex" när den inte är noll. Innan du anger ett hastighetsvärde, se till att din enhet stöder det.

en: The NMSettingWiredWakeOnLan options to enable. Not all devices support all options. May be any combination of "phy" (0x2), "unicast" (0x4), "multicast" (0x8), "broadcast" (0x10), "arp" (0x20), "magic" (0x40) or the special values "default" (0x1) (to use global settings) and "ignore" (0x8000) (to disable management of Wake-on-LAN in NetworkManager).
sv: Alternativen för NMSettingWiredWakeOnLan för att aktivera. Alla enheter stöder inte alla alternativ. Kan vara valfri kombination av "phy" (0x2), "unicast" (0x4), "multicast" (0x8), "broadcast" (0x10), "arp" (0x20), "magic" (0x40) eller specialvärdena "default" (0x1) (för att använda globala inställningar) och "ignore" (0x8000) (för att inaktivera hantering av Wake-on-LAN i Nätverkshanteraren).

en: If specified, the password used with magic-packet-based Wake-on-LAN, represented as an Ethernet MAC address.  If NULL, no password will be required.
sv: Om angivet kommer lösenordet använt med magic-packet-baserat Wake-on-LAN representeras som en Ethernet-MAC-adress. Om NULL kommer inget lösenord att krävas.

en: The use of fwmark is optional and is by default off. Setting it to 0 disables it. Otherwise, it is a 32-bit fwmark for outgoing packets. Note that "ip4-auto-default-route" or "ip6-auto-default-route" enabled, implies to automatically choose a fwmark.
sv: Användningen av fwmark är valfri och är som standard avstängd. Om du ställer in den på 0 inaktiveras den. Annars är det ett 32-bitars fwmark för utgående paket. Observera att "ip4-auto-default-route" eller "ip6-auto-default-route" aktiverat, innebär att man automatiskt väljer ett fwmark.

en: Whether to enable special handling of the IPv4 default route. If enabled, the IPv4 default route from wireguard.peer-routes will be placed to a dedicated routing-table and two policy routing rules will be added. The fwmark number is also used as routing-table for the default-route, and if fwmark is zero, an unused fwmark/table is chosen automatically. This corresponds to what wg-quick does with Table=auto and what WireGuard calls "Improved Rule-based Routing". Note that for this automatism to work, you usually don't want to set ipv4.gateway, because that will result in a conflicting default route. Leaving this at the default will enable this option automatically if ipv4.never-default is not set and there are any peers that use a default-route as allowed-ips. Since this automatism only makes sense if you also have a peer with an /0 allowed-ips, it is usually not necessary to enable this explicitly. However, you can disable it if you want to configure your own routing and rules.
sv: Huruvida speciell hantering av IPv4-standardrutten ska aktiveras. Om den är aktiverad kommer IPv4-standardrutten från wireguard.peer-routes att placeras i en dedikerad routing-tabell och två policy-routingregler kommer att läggas till. Fwmark-numret används också som routing-tabell för standardrutten, och om fwmark är noll, väljs en oanvänd fwmark/tabell automatiskt. Detta motsvarar vad wg-quick gör med Table=auto och vad WireGuard kallar "Förbättrad regelbaserad routing". Observera att för att denna automatism ska fungera, vill du vanligtvis inte ställa in ipv4.gateway, eftersom det kommer att resultera i en motstridig standardrutt. Om du lämnar detta som standard aktiveras det här alternativet automatiskt om ipv4.never-default inte är inställt och det finns några peers som använder en standardrutt som tillåtna ip:n. Eftersom denna automatism bara är meningsfull om du också har en peer med en /0 i tillåtna ip:n, är det vanligtvis inte nödvändigt att aktivera detta explicit. Du kan dock inaktivera den om du vill konfigurera din egen routing och regler.

en: Like ip4-auto-default-route, but for the IPv6 default route.
sv: Som ip4-auto-default-route, men för IPv6-standardrutten.

en: The listen-port. If listen-port is not specified, the port will be chosen randomly when the interface comes up.
sv: Lyssningsporten. Om lyssningsport inte är specificerad kommer porten att väljas slumpmässigt när gränssnittet kommer upp.

en: If non-zero, only transmit packets of the specified size or smaller, breaking larger packets up into multiple fragments. If zero a default MTU is used. Note that contrary to wg-quick's MTU setting, this does not take into account the current routes at the time of activation.
sv: Om nollskilt, överför endast paket av den angivna storleken eller mindre, och dela upp större paket i flera fragment. Om noll används en standard MTU. Observera att i motsats till wg-quicks MTU-inställning, tar detta inte hänsyn till de aktuella rutterna vid aktiveringstillfället.

en: Whether to automatically add routes for the AllowedIPs ranges of the peers. If TRUE (the default), NetworkManager will automatically add routes in the routing tables according to ipv4.route-table and ipv6.route-table. Usually you want this automatism enabled. If FALSE, no such routes are added automatically. In this case, the user may want to configure static routes in ipv4.routes and ipv6.routes, respectively. Note that if the peer's AllowedIPs is "0.0.0.0/0" or "::/0" and the profile's ipv4.never-default or ipv6.never-default setting is enabled, the peer route for this peer won't be added automatically.
sv: Huruvida rutter automatiskt ska läggas till för peers AllowedIPs-intervall. Om TRUE (standard) kommer Nätverkshanteraren automatiskt att lägga till rutter i routingtabellerna enligt ipv4.route-table och ipv6.route-table. Vanligtvis vill du ha denna automatism aktiverad. Om FALSE läggs inga sådana rutter till automatiskt. I det här fallet kan användaren vilja konfigurera statiska rutter i ipv4.routes respektive ipv6.routes. Observera att om peers AllowedIPs är "0.0.0.0/0" eller "::/0" och profilens ipv4.never-default eller ipv6.never-default-inställning är aktiverad, kommer peer-rutten för denna peer inte att läggas till automatiskt.

en: A comma-separated list of WireGuard peers. Each peer has the following syntax: PUBLIC_KEY [ATTRIBUTE=VALUE [ATTRIBUTE=VALUE]...] The supported attributes are: endpoint, allowed-ips, persistent-keepalive,  preshared-key, preshared-key-flags.
sv: En kommaseparerad lista över WireGuard-peers. Varje peer har följande syntax: PUBLIC_KEY [ATTRIBUT=VÄRDE [ATTRIBUT=VÄRDE]...] De attribut som stöds är: endpoint, allowed-ips, persistent-keepalive, preshared-key, preshared-key-flags.

en: The 256 bit private-key in base64 encoding.
sv: Den 256 bitars privata nyckeln i base64-kodning.

en: Flags indicating how to handle the "private-key" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen "private-key" ska hanteras.

en: Configures AP isolation, which prevents communication between wireless devices connected to this AP. This property can be set to a value different from "default" (-1) only when the interface is configured in AP mode. If set to "true" (1), devices are not able to communicate with each other. This increases security because it protects devices against attacks from other clients in the network. At the same time, it prevents devices to access resources on the same wireless networks as file shares, printers, etc. If set to "false" (0), devices can talk to each other. When set to "default" (-1), the global default is used; in case the global default is unspecified it is assumed to be "false" (0).
sv: Konfigurerar AP-isolering, vilket förhindrar kommunikation mellan trådlösa enheter anslutna till denna AP. Den här egenskapen kan endast ställas in på ett värde som skiljer sig från "default" (-1) när gränssnittet är konfigurerat i AP-läge. Om inställt på "true" (1) kan enheter inte kommunicera med varandra. Detta ökar säkerheten eftersom det skyddar enheter mot attacker från andra klienter i nätverket. Samtidigt hindrar det enheter från att komma åt resurser på samma trådlösa nätverk som filresurser, skrivare o.s.v. Om inställt på "false" (0) kan enheterna prata med varandra. När den är inställd på "default" (-1), används den globala standarden; om den globala standarden är ospecificerad antas den vara "false" (0).

en: 802.11 frequency band of the network.  One of "a" for 5GHz, "bg" for 2.4GHz or "6GHz".  This will lock associations to the Wi-Fi network to the specific band, i.e. if "a" is specified, the device will not associate with the same network in the 2.4GHz (bg) or 6GHz bands even if the network's settings are compatible.  This setting depends on specific driver capability and may not work with all drivers.
sv: 802.11-frekvensbandet för nätverket. Ett av "a" för 5 GHz, "bg" för 2,4 GHz eller "6 GHz". Detta låser anslutningar till Wi-Fi-nätverket till det specifika bandet, d.v.s. om "a" anges kommer enheten inte att ansluta till samma nätverk i 2,4 GHz- (bg) eller 6 GHz-banden även om nätverkets inställningar är kompatibla. Denna inställning beror på specifika drivrutinsfunktioner och fungerar kanske inte med alla drivrutiner.

en: If specified, directs the device to only associate with the given access point.  This capability is highly driver dependent and not supported by all devices.  Note: this property does not control the BSSID used when creating an Ad-Hoc network and is unlikely to in the future. Locking a client profile to a certain BSSID will prevent roaming and also disable background scanning. That can be useful, if there is only one access point for the SSID.
sv: Om det specificeras hänvisar enheten till att endast associeras med den givna accesspunkten. Denna funktion är starkt drivrutinsberoende och stöds inte av alla enheter. Obs! Den här egenskapen kontrollerar inte BSSID som används när du skapar ett ad-hoc-nätverk och kommer sannolikt inte att göra det i framtiden. Att låsa en klientprofil till ett visst BSSID kommer att förhindra roaming och även inaktivera bakgrundsskanning. Det kan vara användbart om det bara finns en accesspunkt för SSID.

en: Wireless channel to use for the Wi-Fi connection.  The device will only join (or create for Ad-Hoc networks) a Wi-Fi network on the specified channel.  Because channel numbers overlap between bands, this property also requires the "band" property to be set.
sv: Trådlös kanal för Wi-Fi-anslutningen. Enheten kommer endast att gå med i (eller skapa för Ad-Hoc-nätverk) ett Wi-Fi-nätverk på den angivna kanalen. Eftersom kanalnumren överlappar mellan band kommer denna egenskap också att kräva att egenskapen ”band” är angiven.

en: Specifies width of the wireless channel in Access Point (AP) mode. When set to "auto" (0) (the default), the channel width is automatically determined. At the moment, this means that the safest (smallest) width is chosen. If the value is not "auto" (0), then the 'channel' property must also be set. When using the 2.4GHz band, the width can be at most 40MHz. This property can be set to a value different from "auto" (0) only when the interface is configured in AP mode.
sv: Anger bredden på den trådlösa kanalen i accesspunktsläge (AP). När inställningen är "auto" (0) (standard) bestäms kanalbredden automatiskt. För närvarande innebär detta att den säkraste (minsta) bredden väljs. Om värdet inte är "auto" (0) måste även egenskapen "channel" ställas in. Vid användning av 2,4 GHz-bandet kan bredden vara högst 40 MHz. Denna egenskap kan endast ställas in på ett annat värde än "auto" (0) när gränssnittet är konfigurerat i AP-läge.

en: If specified, request that the device use this MAC address instead. This is known as MAC cloning or spoofing. Beside explicitly specifying a MAC address, the special values "preserve", "permanent", "random", "stable" and "stable-ssid" are supported. "preserve" means not to touch the MAC address on activation. "permanent" means to use the permanent hardware address of the device. "random" creates a random MAC address on each connect. "stable" creates a hashed MAC address based on connection.stable-id and a machine dependent key. "stable-ssid" creates a hashed MAC address based on the SSID, the same as setting the stable-id to "${NETWORK_SSID}". If unspecified, the value can be overwritten via global defaults, see manual of NetworkManager.conf. If still unspecified, it defaults to "preserve" (older versions of NetworkManager may use a different default value). On D-Bus, this field is expressed as "assigned-mac-address" or the deprecated "cloned-mac-address".
sv: Om specificerad, begär att enheten använder denna MAC-adress istället. Detta är känt som MAC-kloning eller spoofing. Förutom att explicit specificera en MAC-adress, stöds specialvärdena "bevara", "permanent", "random", "stable" och "stable-ssid". "preserve" betyder att inte röra MAC-adressen vid aktivering. "permanent" betyder att använda enhetens permanenta hårdvaruadress. "random" skapar en slumpmässig MAC-adress på varje anslutning. "stable" skapar en hashad MAC-adress baserad på connection.stable-id och en maskinberoende nyckel. "stable-ssid" skapar en hashad MAC-adress baserat på SSID, på samma sätt som att ställa in stable-id till "${NETWORK_SSID}". Om ospecificerat kan värdet skrivas över via globala standardinställningar, se manualen för NetworkManager.conf. Om den fortfarande är ospecificerad är den som standard "preserve" (äldre versioner av Nätverkshanteraren kan använda ett annat standardvärde). På D-Bus uttrycks detta fält som "assigned-mac-address" eller det föråldrade "cloned-mac-address".

en: If TRUE, indicates that the network is a non-broadcasting network that hides its SSID. This works both in infrastructure and AP mode. In infrastructure mode, various workarounds are used for a more reliable discovery of hidden networks, such as probe-scanning the SSID.  However, these workarounds expose inherent insecurities with hidden SSID networks, and thus hidden SSID networks should be used with caution. In AP mode, the created network does not broadcast its SSID. Note that marking the network as hidden may be a privacy issue for you (in infrastructure mode) or client stations (in AP mode), as the explicit probe-scans are distinctly recognizable on the air.
sv: Om TRUE indikerar det att nätverket inte är ett broadcast-nätverk som döljer dess SSID. Detta fungerar både i infrastruktur- och AP-läge. I infrastrukturläge används olika tillfälliga lösningar för en mer pålitlig identifikation av dolda nätverk, som att identifiera SSID.  Dessa tillfälliga lösningar exponerar dock inneboende säkerhetsluckor med dolda SSID-nätverk, och därför bör dolda SSID-nätverk användas med försiktighet. I AP-läge sker inte broadcast av SSID i det skapade nätverket. Observera att markera nätverket som dolt kan medföra ett sekretessproblem för dig (i infrastrukturläge) eller klientstationer (i AP-läge) då explicita skanningar är specifikt igenkännbara.

en: If specified, this connection will only apply to the Wi-Fi device whose permanent MAC address matches. This property does not change the MAC address of the device (i.e. MAC spoofing).
sv: Om angivet kommer denna anslutning endast att tillämpas på Wi-Fi-enheten vars permanenta MAC-adress matchar. Denna egenskap kommer inte att ändra MAC-adressen för enheten (d.v.s. MAC-förfalskning).

en: A list of permanent MAC addresses of Wi-Fi devices to which this connection should never apply.  Each MAC address should be given in the standard hex-digits-and-colons notation (eg "00:11:22:33:44:55").
sv: En lista över permanenta MAC-adresser för Wi-Fi-enheter mot vilka anslutning aldrig ska ske. Varje MAC-adress ska anges i standardnotation med hexadecimala siffror och kolon (t.ex. "00:11:22:33:44:55").

en: One of "default" (0) (never randomize unless the user has set a global default to randomize and the supplicant supports randomization),  "never" (1) (never randomize the MAC address), or "always" (2) (always randomize the MAC address).
sv: En av "default" (0) (randomisera aldrig om inte användaren har ställt in en global standard för randomisering och supplikanten stöder randomisering), "never" (1) (randomisera aldrig MAC-adressen) eller "always" (2) (randomisera alltid MAC-adressen).

en: Wi-Fi network mode; one of "infrastructure", "mesh", "adhoc" or "ap".  If blank, infrastructure is assumed.
sv: Wi-Fi-nätverksläge; en av "infrastructure", "mesh", "adhoc" eller "ap". Om tomt antas infrastructure.

en: One of "disable" (2) (disable Wi-Fi power saving), "enable" (3) (enable Wi-Fi power saving), "ignore" (1) (don't touch currently configure setting) or "default" (0) (use the globally configured value). All other values are reserved.
sv: En av "disable" (2) (inaktivera Wi-Fi-strömbesparing), "enable" (3) (aktivera Wi-Fi-energibesparing), "ignore" (1) (rör inte aktuell konfiguration) eller "default" (0) (använd det globalt konfigurerade värdet). Alla andra värden är reserverade.

en: This property is not implemented and has no effect.
sv: Den här egenskapen är inte implementerad och har ingen effekt.

en: A list of BSSIDs (each BSSID formatted as a MAC address like "00:11:22:33:44:55") that have been detected as part of the Wi-Fi network.  NetworkManager internally tracks previously seen BSSIDs. The property is only meant for reading and reflects the BSSID list of NetworkManager. The changes you make to this property will not be preserved. This is not a regular property that the user would configure. Instead, NetworkManager automatically sets the seen BSSIDs and tracks them internally in "/var/lib/NetworkManager/seen-bssids" file.
sv: En lista över BSSID (varje BSSID formaterad som en MAC-adress som "00:11:22:33:44:55") som har upptäckts som en del av Wi-Fi-nätverket. Nätverkshanteraren spårar internt tidigare sedda BSSID:n. Egenskapen är endast avsedd för läsning och återspeglar BSSID-listan för Nätverkshanteraren. Ändringarna du gör i den här egenskapen kommer inte att bevaras. Detta är inte en vanlig egenskap som användaren skulle konfigurera. Istället ställer Nätverkshanteraren automatiskt in sedda BSSID:n och spårar dem internt i filen "/var/lib/NetworkManager/seen-bssids".

en: SSID of the Wi-Fi network. Must be specified.
sv: SSID för det trådlösa nätverket. Måste anges.

en: The NMSettingWirelessWakeOnWLan options to enable. Not all devices support all options. May be any combination of "any" (0x2), "disconnect" (0x4), "magic" (0x8), "gtk-rekey-failure" (0x10), "eap-identity-request" (0x20), "4way-handshake" (0x40), "rfkill-release" (0x80), "tcp" (0x100) or the special values "default" (0x1) (to use global settings) and "ignore" (0x8000) (to disable management of Wake-on-LAN in NetworkManager).
sv: NMSettingWirelessWakeOnWLan-alternativen för att aktivera. Alla enheter stöder inte alla alternativ. Kan vara valfri kombination av "any" (0x2), "disconnect" (0x4), "magic" (0x8), "gtk-rekey-failure" (0x10), "eap-identity-request" (0x20), "4way-handshake" (0x40), "rfkill-release" (0x80), "tcp" (0x100) eller specialvärdena "default" (0x1) (för att använda globala inställningar) och "ignore" (0x8000) (för att inaktivera hantering av Wake-on-LAN i Nätverkshanteraren).

en: When WEP is used (ie, key-mgmt = "none" or "ieee8021x") indicate the 802.11 authentication algorithm required by the AP here.  One of "open" for Open System, "shared" for Shared Key, or "leap" for Cisco LEAP.  When using Cisco LEAP (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap") the "leap-username" and "leap-password" properties must be specified.
sv: När WEP används (d.v.s. key-mgmt = "none" eller "ieee8021x") indikeras autentiseringsalgoritmen för 802.11 som krävs av AP (accesspunkten) här. En av "open" för Open System, "shared" för delad nyckel eller "leap" för Cisco LEAP. Vid användning av Cisco LEAP (d.v.s. key-mgmt = "ieee8021x" och auth-alg = "leap") måste egenskaperna "leap-username" och "leap-password" specificeras.

en: Indicates whether Fast Initial Link Setup (802.11ai) must be enabled for the connection.  One of "default" (0) (use global default value), "disable" (1) (disable FILS), "optional" (2) (enable FILS if the supplicant and the access point support it) or "required" (3) (enable FILS and fail if not supported).  When set to "default" (0) and no global default is set, FILS will be optionally enabled.
sv: Indikerar om Fast Initial Link Setup (802.11ai) måste vara aktiverat för anslutningen. En av "default" (0) (använd globalt standardvärde), "disable" (1) (inaktivera FILS), "optional" (2) (aktivera FILS om sökanden och accesspunkten stöder det) eller "required" (3) (aktivera FILS och misslyckas om det inte stöds). När den är inställd på "default" (0) och ingen global standard är inställd, kommer FILS att vara valfritt aktiverat.

en: A list of group/broadcast encryption algorithms which prevents connections to Wi-Fi networks that do not utilize one of the algorithms in the list.  For maximum compatibility leave this property empty.  Each list element may be one of "wep40", "wep104", "tkip", or "ccmp".
sv: En lista över krypteringsalgoritmer för grupp/broadcast som hindrar anslutningar till Wi-Fi-nätverk som inte använder en av algoritmerna i listan. För högsta kompatibilitet, lämna denna egenskap tom. Varje listelement kan vara en av "wep40", "wep104", "tkip" eller "ccmp".

en: Key management used for the connection. One of "none" (WEP or no password protection), "ieee8021x" (Dynamic WEP), "owe" (Opportunistic Wireless Encryption), "wpa-psk" (WPA2 + WPA3 personal), "sae" (WPA3 personal only), "wpa-eap" (WPA2 + WPA3 enterprise) or "wpa-eap-suite-b-192" (WPA3 enterprise only). This property must be set for any Wi-Fi connection that uses security.
sv: Nyckelhantering som används för anslutningen. En av "ingen" (WEP eller inget lösenordsskydd), "ieee8021x" (dynamisk WEP), "owe" (opportunistisk trådlös kryptering), "wpa-psk" (WPA2 + WPA3 personlig), "sae" (endast WPA3 personlig), "wpa-eap" (WPA2 + WPA3-företag) eller "wpa-eap-suite-b-192" (endast WPA3-företag). Den här egenskapen måste ställas in för alla Wi-Fi-anslutningar som använder säkerhet.

en: The login password for legacy LEAP connections (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap").
sv: Inloggningslösenordet för föråldrade LEAP-anslutningar (d.v.s. key-mgmt = "ieee8021x" och auth-alg = "leap").

en: Flags indicating how to handle the "leap-password" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”leap-password” ska hanteras.

en: The login username for legacy LEAP connections (ie, key-mgmt = "ieee8021x" and auth-alg = "leap").
sv: Inloggningsanvändarnamnet för föråldrade LEAP-anslutningar (d.v.s. key-mgmt = "ieee8021x" och auth-alg = "leap").

en: A list of pairwise encryption algorithms which prevents connections to Wi-Fi networks that do not utilize one of the algorithms in the list. For maximum compatibility leave this property empty.  Each list element may be one of "tkip" or "ccmp".
sv: En lista över parvisa krypteringsalgoritmer som hindrar anslutningar till Wi-Fi-nätverk som inte använder en av algoritmerna i listan. För högsta kompatibilitet, lämna egenskapen tom. Varje listelement kan vara en av ”tkip” eller ”ccmp”.

en: Indicates whether Protected Management Frames (802.11w) must be enabled for the connection.  One of "default" (0) (use global default value), "disable" (1) (disable PMF), "optional" (2) (enable PMF if the supplicant and the access point support it) or "required" (3) (enable PMF and fail if not supported).  When set to "default" (0) and no global default is set, PMF will be optionally enabled.
sv: Indikerar om Protected Management Frames (802.11w) måste vara aktiverat för anslutningen. En av "default" (0) (använd globalt standardvärde), "disable" (1) (inaktivera PMF), "optional" (2) (aktivera PMF om supplikanten och accesspunkten stöder det) eller "required" (3) (aktivera PMF och misslyckas om det inte stöds). När den är inställd på "default" (0) och ingen global standard är inställd, kommer PMF att vara valfritt aktiverat.

en: List of strings specifying the allowed WPA protocol versions to use. Each element may be one "wpa" (allow WPA) or "rsn" (allow WPA2/RSN).  If not specified, both WPA and RSN connections are allowed.
sv: Lista över strängar som specificerar tillåtna WPA-protokollversioner att använda. Varje element kan vara ”wpa” (tillåt WPA) eller ”rsn” (tillåt WPA2/RSN). Om inte specificerat är både WPA- och RSN-anslutningar tillåtna.

en: Pre-Shared-Key for WPA networks. For WPA-PSK, it's either an ASCII passphrase of 8 to 63 characters that is (as specified in the 802.11i standard) hashed to derive the actual key, or the key in form of 64 hexadecimal character. The WPA3-Personal networks use a passphrase of any length for SAE authentication.
sv: Fördelad nyckel för WPA-nätverk. För WPA-PSK är det antingen en ASCII-lösenfras på 8 till 63 tecken som (enligt 802.11i-standarden) hashas för att härleda den faktiska nyckeln, eller nyckeln i form av 64 hexadecimala tecken. WPA3 Personal-nätverk använder en lösenordsfras av valfri längd för SAE-autentisering.

en: Flags indicating how to handle the "psk" property.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskapen ”psk” ska hanteras.

en: Flags indicating how to handle the "wep-key0", "wep-key1", "wep-key2", and "wep-key3" properties.
sv: Flaggor som indikerar hur egenskaperna "wep-key0", "wep-key1", "wep-key2" och "wep-key3" ska hanteras.

en: Controls the interpretation of WEP keys.  Allowed values are "key" (1), in which case the key is either a 10- or 26-character hexadecimal string, or a 5- or 13-character ASCII password; or "passphrase" (2), in which case the passphrase is provided as a string and will be hashed using the de-facto MD5 method to derive the actual WEP key.
sv: Styr tolkningen av WEP-nycklar. Tillåtna värden är "key" (1), i vilket fall nyckeln är antingen en 10 eller 26-teckens hexadecimal sträng eller ett 5 eller 13-teckens ASCII-lösenord; eller "passphrase" (2), i vilket fall lösenfrasen tillhandahålls som en sträng och kommer att hashas med hjälp av de-facto MD5-metoden för att härleda den faktiska WEP-nyckeln.

en: Index 0 WEP key.  This is the WEP key used in most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
sv: WEP-nyckel för index 0. Detta är WEP-nyckeln använd i de flesta nätverk. Se egenskapen ”wep-key-type” för en beskrivning över hur denna nyckel tolkas.

en: Index 1 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
sv: WEP-nyckel för index 1. Detta WEP-index används inte i de flesta nätverk. Se egenskapen ”wep-key-type” för en beskrivning över hur denna nyckel tolkas.

en: Index 2 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
sv: WEP-nyckel för index 2. Detta WEP-index används inte i de flesta nätverk. Se egenskapen ”wep-key-type” för en beskrivning över hur denna nyckel tolkas.

en: Index 3 WEP key.  This WEP index is not used by most networks.  See the "wep-key-type" property for a description of how this key is interpreted.
sv: WEP-nyckel för index 3. Detta WEP-index används inte i de flesta nätverk. Se egenskapen ”wep-key-type” för en beskrivning över hur denna nyckel tolkas.

en: When static WEP is used (ie, key-mgmt = "none") and a non-default WEP key index is used by the AP, put that WEP key index here.  Valid values are 0 (default key) through 3.  Note that some consumer access points (like the Linksys WRT54G) number the keys 1 - 4.
sv: När statisk WEP används (d.v.s. key-mgmt = "none") och ett annat WEP-nyckelindex än standardnyckeln används av AP, sätt WEP-nyckelindex här.  Giltiga värden är 0 (standardnyckel) till 3. Observera att en del konsumentaccesspunkter (som Linksys WRT54G) namnger nycklarna 1-4.

en: Flags indicating which mode of WPS is to be used if any. There's little point in changing the default setting as NetworkManager will automatically determine whether it's feasible to start WPS enrollment from the Access Point capabilities. WPS can be disabled by setting this property to a value of 1.
sv: Flaggor som indikerar vilket WPS-läge som ska användas, om något. Det finns ingen mening i att ändra standardinställningen eftersom Nätverkshanteraren automatiskt avgör om det är bra att starta WPS-registrering från accesspunktens egenskaper. WPS kan inaktiveras genom att ställa in denna egenskap till värdet 1.

en: IEEE 802.15.4 channel. A positive integer or -1, meaning "do not set, use whatever the device is already set to".
sv: IEEE 802.15.4-kanal. En positivt heltalsvärde, eller -1 som betyder ”ange inte, använd enhetens befintliga värde”.

en: If specified, this connection will only apply to the IEEE 802.15.4 (WPAN) MAC layer device whose permanent MAC address matches.
sv: Om angivet kommer denna anslutning endast att tillämpas på IEEE 802.15.4 (WPAN) MAC-lagerenheten vars permanenta MAC-adress matchar.

en: IEEE 802.15.4 channel page. A positive integer or -1, meaning "do not set, use whatever the device is already set to".
sv: IEEE 802.15.4-kanalsida. En positivt heltalsvärde, eller -1 som betyder ”ange inte, använd enhetens befintliga värde”.

en: IEEE 802.15.4 Personal Area Network (PAN) identifier.
sv: IEEE 802.15.4 Personal Area Network (PAN)-identifierare.

en: Short IEEE 802.15.4 address to be used within a restricted environment.
sv: Kort IEEE 802.15.4-adress att användas inom en begränsad miljö.

en: The port priority for bond active port re-selection during failover. A higher number means a higher priority in selection. The primary port has the highest priority. This option is only compatible with active-backup, balance-tlb and balance-alb modes.
sv: Portprioriteten för omval av bondingaktiv port under failover. Ett högre antal betyder högre prioritet vid urval. Den primära porten har högsta prioritet. Det här alternativet är endast kompatibelt med lägena active-backup, balance-tlb och balance-alb.

en: The queue ID of this bond port. The maximum value of queue ID is the number of TX queues currently active in device.
sv: Kö-ID för denna bondport. Det maximala värdet för kö-ID är antalet sändningsköer som för närvarande är aktiva i enheten.

en: Specifies the UDP destination port to communicate to the remote GENEVE tunnel endpoint.
sv: Anger UDP-destinationsporten för kommunikation med den fjärranslutna GENEVE-tunneländpunkten.

en: Specifies how the Don't Fragment (DF) flag should be handled in the outer IP header of GENEVE tunnel packets. "unset" (0) (0): Don't set the DF flag, packets may be fragmented. "set" (1) (1): Always set the DF flag, packets will not be fragmented. "inherit" (2) (2): Inherit the DF flag from the inner IP header.
sv: Anger hur flaggan Don't Fragment (DF) ska hanteras i den yttre IP-huvudet för GENEVE-tunnelpaket. "unset" (0) (0): Ställ inte in DF-flaggan, paket kan fragmenteras. "set" (1) (1): Ställ alltid in DF-flaggan, paket kommer inte att fragmenteras. "inherit" (2) (2): Ärv DF-flaggan från den inre IP-huvudet.

en: Specifies the GENEVE Network Identifier (or GENEVE Segment Identifier) to use.
sv: Anger vilken GENEVE-nätverksidentifierare (eller GENEVE-segmentidentifierare) som ska användas.

en: Specifies the unicast destination IP address to use in outgoing packets when communicating with the remote GENEVE tunnel endpoint.
sv: Anger den unicast-destinations-IP-adress som ska användas i utgående paket vid kommunikation med den fjärranslutna GENEVE-tunneländpunkten.

en: Specifies the TOS value to use in outgoing packets. The special value "inherit" (1) means inherit from outer packet.
sv: Anger TOS-värdet som ska användas i utgående paket. Det speciella värdet "inherit" (1) betyder att värdet ärvs från det yttre paketet.

en: Specifies the time-to-live value to use in outgoing packets. The special value "inherit" (-1) means inherit from outer packet, 0 means auto, 1-255 are fixed values.
sv: Anger det time-to-live-värde som ska användas i utgående paket. Det speciella värdet "inherit" (-1) betyder att det ärvs från det yttre paketet, 0 betyder auto, 1-255 är fasta värden.

en: Whether the system hostname can be determined from DHCP on this connection. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used. If the property doesn't have a value in the global configuration, NetworkManager assumes the value to be "true" (1).
sv: Huruvida systemvärdnamn kan bestämmas från DHCP på den här anslutningen. När den är inställd på "default" (-1) används värdet från global konfiguration. Om egenskapen inte har ett värde i den globala konfigurationen, antar Nätverkshanteraren att värdet är "true" (1).

en: Whether the system hostname can be determined from reverse DNS lookup of addresses on this device. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used. If the property doesn't have a value in the global configuration, NetworkManager assumes the value to be "true" (1).
sv: Huruvida systemets värdnamn kan bestämmas från omvänd DNS-sökning av adresser på den här enheten. När den är inställd på "default" (-1) används värdet från global konfiguration. Om egenskapen inte har ett värde i den globala konfigurationen, antar Nätverkshanteraren att värdet är "true" (1).

en: If set to "true" (1), NetworkManager attempts to get the hostname via DHCPv4/DHCPv6 or reverse DNS lookup on this device only when the device has the default route for the given address family (IPv4/IPv6). If set to "false" (0), the hostname can be set from this device even if it doesn't have the default route. When set to "default" (-1), the value from global configuration is used. If the property doesn't have a value in the global configuration, NetworkManager assumes the value to be "false" (0).
sv: Om satt till "true" (1), försöker Nätverkshanteraren få värdnamnet via DHCPv4/DHCPv6 eller omvänd DNS-sökning på den här enheten endast när enheten har standardrutten för den givna adressfamiljen (IPv4/IPv6). Om inställt på "false" (0), kan värdnamnet ställas in från den här enheten även om den inte har standardrutten. När den är inställd på "default" (-1) används värdet från global konfiguration. Om egenskapen inte har ett värde i den globala konfigurationen, antar Nätverkshanteraren att värdet är "false" (0).

en: The relative priority of this connection to determine the system hostname. A lower numerical value is better (higher priority).  A connection with higher priority is considered before connections with lower priority. If the value is zero, it can be overridden by a global value from NetworkManager configuration. If the property doesn't have a value in the global configuration, the value is assumed to be 100. Negative values have the special effect of excluding other connections with a greater numerical priority value; so in presence of at least one negative priority, only connections with the lowest priority value will be used to determine the hostname.
sv: Den relativa prioriteten för denna anslutning för att fastställa systemets värdnamn. Ett lägre numeriskt värde är bättre (högre prioritet). En anslutning med högre prioritet övervägs före anslutningar med lägre prioritet. Om värdet är noll kan det åsidosättas av ett globalt värde från NetworkManager-konfigurationen. Om egenskapen inte har ett värde i den globala konfigurationen, antas värdet vara 100. Negativa värden har den speciella effekten att de exkluderar andra anslutningar med ett högre numeriskt prioritetsvärde; så i närvaro av minst en negativ prioritet kommer endast anslutningar med det lägsta prioritetsvärdet att användas för att bestämma värdnamnet.

en: The maximum size of a packet built by the Generic Receive Offload stack for this device. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
sv: Den maximala storleken på ett paket som byggts av Generic Receive Offload-stacken för den här enheten. Värdet måste vara mellan 0 och 4294967295. När det är satt till -1 bevaras det befintliga värdet.

en: The maximum segments of a Generic Segment Offload packet the device should accept. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
sv: Den maximala segmenten av ett Generic Segment Offload-paket som enheten bör acceptera. Värdet måste vara mellan 0 och 4294967295. När det är satt till -1 bevaras det befintliga värdet.

en: The maximum size of a Generic Segment Offload packet the device should accept. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
sv: Den maximala storleken på ett Generic Segment Offload-paket som enheten ska acceptera. Värdet måste vara mellan 0 och 4294967295. När det är satt till -1 bevaras det befintliga värdet.

en: The size of the transmit queue for the device, in number of packets. The value must be between 0 and 4294967295. When set to -1, the existing value is preserved.
sv: Storleken på sändningskön för enheten, i antal paket. Värdet måste vara mellan 0 och 4294967295. När det är satt till -1 bevaras det befintliga värdet.

en: A dictionary of key/value pairs with external-ids for OVS.
sv: En ordbok över nyckel/värdepar med externa ID för OVS.

en: A dictionary of key/value pairs with other_config settings for OVS. See also "other_config" in the "ovs-vswitchd.conf.db" manual for the keys that OVS supports.
sv: En ordbok över nyckel/värdepar med other_config-inställningar för OVS. Se även "other_config" i manualen "ovs-vswitchd.conf.db" för nycklar som OVS stöder.

en: The subnet ID to use on the interface from the prefix delegation received via an upstream interface. Set to a value between 0 and 0xffffffff (2^32 - 1) to indicate a specific subnet ID; or set to -1 to automatically choose an available subnet ID.
sv: Det subnät-ID som ska användas på gränssnittet från prefixdelegeringen som mottagits via ett uppströmsgränssnitt. Ställ in ett värde mellan 0 och 0xffffffff (2^32 - 1) för att ange ett specifikt subnät-ID, eller ställ in -1 för att automatiskt välja ett tillgängligt subnät-ID.

en: This property specifies the peer interface name of the veth. This property is mandatory.
sv: Den här egenskapen anger peer-gränssnittsnamnet för veth. Denna egenskapen är obligatorisk.

en: Could not create temporary file: %s
sv: Kunde inte skapa temporära filen: %s

en: Could not write to temporary file: %s
sv: Kunde inte skriva till temporär fil: %s

en: Editor failed: %s
sv: Redigerare misslyckades: %s

en: Could not re-read file: %s
sv: Kunde inte läsa om filen: %s

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Error: timeout creating NMClient object
sv: Fel: tidsgräns överskreds då NMClient-objekt skulle skapas

en: Error: Could not create NMClient object: %s
sv: Fel: Kunde inte skapa NMClient-objektet: %s

en: Don't print anything
sv: Skriv inte ut någonting

en: Wait for NetworkManager startup instead of a connection
sv: Vänta på att Nätverkshanteraren ska starta istället för en anslutning

en: Time to wait for a connection, in seconds (without the option, default value is 30). Maximum value is 2073600 seconds.
sv: Tid att vänta på en anslutning, i sekunder (utan alternativet är standardvärdet 30). Maxvärdet är 2073600 sekunder.

en: Exit immediately if NetworkManager is not running or connecting
sv: Avsluta omedelbart om Nätverkshanteraren inte är igång eller ansluter

en: Waits for NetworkManager to finish activating startup network connections.
sv: Väntar på att Nätverkshanteraren ska blir klar med att aktivera startande nätverksanslutningar.

en: Invalid option.  Please use --help to see a list of valid options.
sv: Ogiltig flagga.  Använd --help för att se en lista över giltiga flaggor.

en: Usage: nmcli agent { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { secret | polkit | all }
sv: Användning: nmcli agent { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { secret | polkit | all }

en: Usage: nmcli agent secret { help }
    
    Runs nmcli as NetworkManager secret agent. When NetworkManager requires
    a password it asks registered agents for it. This command keeps nmcli running
    and if a password is required asks the user for it.
sv: Användning: nmcli agent secret { help }
    
    Kör nmcli som en hemlig agent för Nätverkshanteraren. När Nätverkshanteraren
    begär ett lösenord kommer den att fråga registrerade agenter om detta.
    Detta kommando håller nmcli körandes, och om ett lösenord begärs frågas
    användaren om det.

en: Usage: nmcli agent polkit { help }
    
    Registers nmcli as a polkit action for the user session.
    When a polkit daemon requires an authorization, nmcli asks the user and gives
    the response back to polkit.
sv: Användning: nmcli agent polkit { help }
    
    Registrerar nmcli som en polkit-åtgärd för användarsessionen.
    När en polkit-demon begär behörighet frågar nmcli användaren och ger
    tillbaka svaret till polkit.

en: Usage: nmcli agent all { help }
    
    Runs nmcli as both NetworkManager secret and a polkit agent.
sv: Användning: nmcli agent all { help }
    
    Kör nmcli som både hemlig Nätverkshanterar- och polkit-agent.

en: nmcli successfully registered as a NetworkManager's secret agent.
sv: nmcli registrerades som en hemlig Nätverkshanteraragent.

en: Error: secret agent initialization failed
sv: Fel: misslyckades med initiering av hemlig agent

en: nmcli successfully registered as a polkit agent.
sv: nmcli registrerades som en polkit-agent.

en: Error: polkit agent initialization failed: %s
sv: Fel: Initiering av polkit-agent misslyckades: %s

en: GROUP
sv: GRUPP

en: Error: openconnect failed: %s
sv: Fel: openconnect misslyckades: %s

en: Warning: password for '%s' not given in 'passwd-file' and nmcli cannot ask without '--ask' option.
sv: Varning: Lösenord för ”%s” inte angivet i ”passwd-file” och nmcli kan inte fråga utan flaggan ”--ask”.

en: Error: Could not create NMClient object: %s.
sv: Fel: Kunde inte skapa NMClient-objektet: %s.

en: Error: command doesn't support --offline mode.
sv: Fel: kommandot stöder inte läget --offline.

en: Error: NetworkManager is not running.
sv: Fel: Nätverkshanteraren är inte igång.

en: Error: argument '%s' not understood. Try passing --help instead.
sv: Fel: förstår inte argumentet ”%s”. Prova med --help istället.

en: Error: missing argument. Try passing --help.
sv: Fel: argument saknas. Prova --help.

en: access denied
sv: åtkomst nekas

en: NetworkManager is not running
sv: Nätverkshanteraren körs inte

en: none
sv: ingen

en: limited
sv: begränsad

en: full
sv: fullständig

note: define some prompts for connection editor
en: Setting name?
sv: Inställningsnamn?

en: Property name?
sv: Egenskapsnamn?

en: Enter connection type:
sv: Ange anslutningstyp:

note: define some other prompts
en: Connection (name, UUID, or path):
sv: Anslutning (namn, UUID eller sökväg):

en: VPN connection (name, UUID, or path):
sv: VPN-anslutning (namn, UUID eller sökväg):

en: Connection(s) (name, UUID, or path):
sv: Anslutning(ar) (namn, UUID eller sökväg):

en: Connection(s) (name, UUID, path or apath):
sv: Anslutning(ar) (namn, UUID, sökväg eller apath):

en: activating
sv: aktiverar

en: activated
sv: aktiverad

en: deactivated
sv: inaktiverad

en: VPN connecting (prepare)
sv: VPN ansluter (förbereder)

en: VPN connecting (need authentication)
sv: VPN ansluter (behöver autentisering)

en: VPN connecting
sv: VPN ansluter

en: VPN connecting (getting IP configuration)
sv: VPN ansluter (hämtar IP-konfiguration)

en: VPN connected
sv: VPN ansluten

en: VPN connection failed
sv: VPN-anslutning misslyckades

en: VPN disconnected
sv: VPN frånkopplad

en: Error: Error writing connection: %s
sv: Fel: Det gick inte att skriva anslutning: %s

en: WiMax is no longer supported
sv: WiMax stöds inte längre

en: WEP encryption is known to be insecure
sv: WEP-kryptering är känt för att vara osäker

en: never
sv: aldrig

en: Usage: nmcli connection { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { show | up | down | add | modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <order spec>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      up [[id | uuid | path] <ID>] [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [passwd-file <file with passwords>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
      add COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS PORT_OPTIONS IP_OPTIONS [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      clone [--temporary] [id | uuid | path ] <ID> <new name>
    
      edit [id | uuid | path] <ID>
      edit [type <new_con_type>] [con-name <new_con_name>]
    
      delete [id | uuid | path] <ID>
    
      monitor [id | uuid | path] <ID> ...
    
      reload
    
      load <filename> [ <filename>... ]
    
      import [--temporary] type <type> file <file to import>
    
      export [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
sv: Användning: nmcli connection { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { show | up | down | add | modify | clone | edit | delete | monitor | reload | load | import | export }
    
      show [--active] [--order <ordningsspecifikation>]
      show [--active] [id | uuid | path | apath] <ID>…
    
      up [[id | uuid | path] <ID>] [ifname <grnamn>] [ap <BSSID>] [passwd-file <fil med lösenord>]
    
      down [id | uuid | path | apath] <ID>…
    
      add GEMENSAMMA_FLAGGOR TYPSPECIFIKA_FLAGGOR PORTFLAGGOR IP-FLAGGOR [-- ([+|-]<inställning>.<egenskap> <värde>)+]
    
      modify [--temporary] [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<inställning>.<egenskap> <värde>)+
    
      clone [--temporary] [id | uuid | path ] <ID> <nytt namn>
    
      edit [id | uuid | path] <ID>
      edit [type <ny_anslutningstyp>] [con-name <nytt_anslutningsnamn>]
    
      delete [id | uuid | path] <ID>
    
      monitor [id | uuid | path] <ID>…
    
      reload
    
      load <filnamn> [ <filnamn>… ]
    
      import [--temporary] type <typ> file <fil att importera>
    
      export [id | uuid | path] <ID> [<utdatafil>]

en: Usage: nmcli connection show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--active] [--order <order spec>]
    
    List in-memory and on-disk connection profiles, some of which may also be
    active if a device is using that connection profile. Without a parameter, all
    profiles are listed. When --active option is specified, only the active
    profiles are shown. --order allows custom connection ordering (see manual page).
    
    ARGUMENTS := [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Show details for specified connections. By default, both static configuration
    and active connection data are displayed. It is possible to filter the output
    using global '--fields' option. Refer to the manual page for more information.
    When --active option is specified, only the active profiles are taken into
    account. Use global --show-secrets option to reveal associated secrets as well.
sv: Användning: nmcli connection show { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [--active] [--order <ordningsspecifikation>]
    
    Listar anslutningsprofiler i minnet och på disk, varav några också kan vara
    aktiva om enheten använder den anslutningsprofilen. Utan en parameter kommer alla
    profiler att listas. Om flaggan -- active anges kommer endast de aktiva
    profilerna att visas. --order möjliggör anpassad anslutningssortering (se handboken).
    
    ARGUMENT := [--active] [id | uuid | path | apath] <ID> …
    
    Visar detaljer för angivna anslutningar. Som standard visas både statisk
    konfiguration och aktiva anslutningar. Det är möjligt att filtrera utdata
    med globala flaggan ”--fields”. Se handboken för mer information.
    När flaggan --active anges kommer endast de aktiva profilerna att
    räknas. Flaggan --show-secrets kommer dessutom att visa associerade hemligheter.

en: Usage: nmcli connection up { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [ifname <ifname>] [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a connection on a device. The profile to activate is identified by its
    name, UUID or D-Bus path.
    
    ARGUMENTS := ifname <ifname> [ap <BSSID>] [nsp <name>] [passwd-file <file with passwords>]
    
    Activate a device with a connection. The connection profile is selected
    automatically by NetworkManager.
    
    ifname      - specifies the device to active the connection on
    ap          - specifies AP to connect to (only valid for Wi-Fi)
    nsp         - specifies NSP to connect to (only valid for WiMAX)
    passwd-file - file with password(s) required to activate the connection
sv: Användning: nmcli connection up { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [id | uuid | path ] <ID> [ifname <grnamn>] [ap <BSSID>] [nsp <namn>] [passwd-file <fil med lösenord>]
    
    Aktivera en anslutning på en enhet. Profilen som ska aktiveras identifieras genom dess
    namn, UUID eller D-Bus-sökväg.
    
    ARGUMENT := ifname <grnamn> [ap <BSSID>] [nsp <namn>] [passwd-file <fil med lösenord>]
    
    Aktivera en enhet med en anslutning. Anslutningsprofilen väljs
    automatiskt av Nätverkshanteraren.
    
    ifname      - anger enhet att aktivera anslutningen på
    ap          - anger AP att ansluta till (endast giltig för Wi-Fi)
    nsp         - anger NSP att ansluta till (endast giltigt för WiMAX)
    passwd-file - fil med lösenord som krävs för att aktivera anslutningen

en: Usage: nmcli connection down { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path | apath] <ID> ...
    
    Deactivate a connection from a device (without preventing the device from
    further auto-activation). The profile to deactivate is identified by its name,
    UUID or D-Bus path.
sv: Användning: nmcli connection down { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [id | uuid | path | apath] <ID> …
    
    Inaktivera en anslutning från en enhet (utan att hindra enheten från
    vidare autoaktivering). Profilen att inaktivera identifieras genom dess namn,
    UUID eller D-Bus-sökväg.

en: Usage: nmcli connection add { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := COMMON_OPTIONS TYPE_SPECIFIC_OPTIONS PORT_OPTIONS IP_OPTIONS [-- ([+|-]<setting>.<property> <value>)+]
    
      COMMON_OPTIONS:
                      type <type>
                      [ifname <interface name> | "*"]
                      [con-name <connection name>]
                      [autoconnect yes|no]
                      [save yes|no]
                      [controller <controller (ifname, or connection UUID or name)>]
                      [port-type <controller connection type>]
    
      TYPE_SPECIFIC_OPTIONS:
        ethernet:     [mac <MAC address>]
                      [cloned-mac <cloned MAC address>]
                      [mtu <MTU>]
    
        wifi:         ssid <SSID>
                      [mac <MAC address>]
                      [cloned-mac <cloned MAC address>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mode infrastructure|ap|adhoc]
    
        wimax:        [mac <MAC address>]
                      [nsp <NSP>]
    
        pppoe:        username <PPPoE username>
                      [password <PPPoE password>]
                      [service <PPPoE service name>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mac <MAC address>]
    
        gsm:          apn <APN>
                      [user <username>]
                      [password <password>]
    
        cdma:         [user <username>]
                      [password <password>]
    
        infiniband:   [mac <MAC address>]
                      [mtu <MTU>]
                      [transport-mode datagram | connected]
                      [parent <ifname>]
                      [p-key <IPoIB P_Key>]
    
        bluetooth:    [addr <bluetooth address>]
                      [bt-type panu|nap|dun-gsm|dun-cdma]
    
        vlan:         dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
                      id <VLAN ID>
                      [flags <VLAN flags>]
                      [ingress <ingress priority mapping>]
                      [egress <egress priority mapping>]
                      [mtu <MTU>]
    
        bond:         [mode balance-rr (0) | active-backup (1) | balance-xor (2) | broadcast (3) |
                            802.3ad    (4) | balance-tlb   (5) | balance-alb (6)]
                      [primary <ifname>]
                      [miimon <num>]
                      [downdelay <num>]
                      [updelay <num>]
                      [arp-interval <num>]
                      [arp-ip-target <num>]
                      [lacp-rate slow (0) | fast (1)]
    
        bond-slave:   controller <controller (ifname, or connection UUID or name)>
                      [queue-id <0-65535>]
    
        team:         [config <file>|<raw JSON data>]
    
        team-slave:   controller <controller (ifname, or connection UUID or name)>
                      [config <file>|<raw JSON data>]
    
        bridge:       [stp yes|no]
                      [priority <num>]
                      [forward-delay <2-30>]
                      [hello-time <1-10>]
                      [max-age <6-40>]
                      [ageing-time <0-1000000>]
                      [multicast-snooping yes|no]
                      [mac <MAC address>]
    
        bridge-slave: controller <controller (ifname, or connection UUID or name)>
                      [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        vpn:          vpn-type vpnc|openvpn|pptp|openconnect|openswan|libreswan|ssh|l2tp|iodine|...
                      [user <username>]
    
        olpc-mesh:    ssid <SSID>
                      [channel <1-13>]
                      [dhcp-anycast <MAC address>]
    
        adsl:         username <username>
                      protocol pppoa|pppoe|ipoatm
                      [password <password>]
                      [encapsulation vcmux|llc]
    
        tun:          mode tun|tap
                      [owner <UID>]
                      [group <GID>]
                      [pi yes|no]
                      [vnet-hdr yes|no]
                      [multi-queue yes|no]
    
        ip-tunnel:    mode ipip|gre|sit|isatap|vti|ip6ip6|ipip6|ip6gre|vti6
                      remote <remote endpoint IP>
                      [local <local endpoint IP>]
                      [dev <parent device (ifname or connection UUID)>]
    
        macsec:       dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
                      mode <psk|eap>
                      [cak <key> ckn <key>]
                      [encrypt yes|no]
                      [port 1-65534]
    
    
        macvlan:      dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
                      mode vepa|bridge|private|passthru|source
                      [tap yes|no]
    
        vxlan:        id <VXLAN ID>
                      [remote <IP of multicast group or remote address>]
                      [local <source IP>]
                      [dev <parent device (ifname or connection UUID)>]
                      [source-port-min <0-65535>]
                      [source-port-max <0-65535>]
                      [destination-port <0-65535>]
    
        geneve:       id <GENEVE ID>
                      remote <IP address>
                      [destination-port <0-65535>]
    
        wpan:         [short-addr <0x0000-0xffff>]
                      [pan-id <0x0000-0xffff>]
                      [page <default|0-31>]
                      [channel <default|0-26>]
                      [mac <MAC address>]
    
        6lowpan:      dev <parent device (connection UUID, ifname, or MAC)>
        dummy:
    
      PORT_OPTIONS:
        bridge:       [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        team:         [config <file>|<raw JSON data>]
    
        bond:         [queue-id <0-65535>]
    
      IP_OPTIONS:
                      [ip4 <IPv4 address>] [gw4 <IPv4 gateway>]
                      [ip6 <IPv6 address>] [gw6 <IPv6 gateway>]
sv: Användning: nmcli connection add { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := GEMENSAMMA_FLAGGOR TYPSPECIFIKA_FLAGGOR PORTFLAGGOR IP-FLAGGOR [-- ([+|-]<inställning>.<egenskap> <värde>)+]
    
      GEMENSAMMA_FLAGGOR:
                      type <typ>
                      [ifname <gränssnittsnamn> | "*"]
                      [con-name <anslutningsnamn>]
                      [autoconnect yes|no]
                      [save yes|no]
                      [controller <styrenhet (grnamn, eller anslutnings-UUID eller namn)>]
                      [port-type <styrenhetens anslutningstyp>]
    
      TYPSPECIFIKA_FLAGGOR:
        ethernet:     [mac <MAC-adress>]
                      [cloned-mac <klonad MAC-adress>]
                      [mtu <MTU>]
    
        wifi:         ssid <SSID>
                      [mac <MAC-adress>]
                      [cloned-mac <klonad MAC-adress>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mode infrastructure|ap|adhoc]
    
        wimax:        [mac <MAC-adress>]
                      [nsp <NSP>]
    
        pppoe:        username <PPPoE-användarnamn>
                      [password <PPPoE-lösenord>]
                      [service <PPPoE-tjänstenamn>]
                      [mtu <MTU>]
                      [mac <MAC-adress>]
    
        gsm:          apn <APN>
                      [user <användarnamn>]
                      [password <lösenord>]
    
        cdma:         [user <användarnamn>]
                      [password <lösenord>]
    
        infiniband:   [mac <MAC-adress>]
                      [mtu <MTU>]
                      [transport-mode datagram | connected]
                      [parent <grnamn>]
                      [p-key <IPoIB P_Key>]
    
        bluetooth:    [addr <bluetooth-adress>]
                      [bt-type panu|nap|dun-gsm|dun-cdma]
    
        vlan:         dev <överordnad enhet (anslutnings-UUID, grnamn eller MAC)>
                      id <VLAN-ID>
                      [flags <VLAN-flaggor>]
                      [ingress <inträdesprioritetshash>]
                      [egress <utträdesprioritetshash>]
                      [mtu <MTU>]
    
        bond:         [mode balance-rr (0) | active-backup (1) | balance-xor (2) | broadcast (3) |
                            802.3ad    (4) | balance-tlb   (5) | balance-alb (6)]
                      [primary <grnamn>]
                      [miimon <num>]
                      [downdelay <num>]
                      [updelay <num>]
                      [arp-interval <num>]
                      [arp-ip-target <num>]
                      [lacp-rate slow (0) | fast (1)]
    
        bond-slave:   controller <styrenhet (grnamn, eller anslutnings-UUID eller namn)>
                      [queue-id <0-65535>]
    
        team:         [config <fil>|<råa JSON-data>]
    
        team-slave:   controller <styrenhet (grnamn, eller anslutnings-UUID eller namn)>
                      [config <fil>|<råa JSON-data>]
    
        bridge:       [stp yes|no]
                      [priority <num>]
                      [forward-delay <2-30>]
                      [hello-time <1-10>]
                      [max-age <6-40>]
                      [ageing-time <0-1000000>]
                      [multicast-snooping yes|no]
                      [mac <MAC-adress>]
    
        bridge-slave: controller <styrenhet (grnamn, eller anslutnings-UUID eller namn)>
                      [priority <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        vpn:          vpn-type vpnc|openvpn|pptp|openconnect|openswan|libreswan|ssh|l2tp|iodine|…
                      [user <username>]
    
        olpc-mesh:    ssid <SSID>
                      [channel <1-13>]
                      [dhcp-anycast <MAC-adress>]
    
        adsl:         username <username>
                      protocol pppoa|pppoe|ipoatm
                      [password <password>]
                      [encapsulation vcmux|llc]
    
        tun:          mode tun|tap
                      [owner <UID>]
                      [group <GID>]
                      [pi yes|no]
                      [vnet-hdr yes|no]
                      [multi-queue yes|no]
    
        ip-tunnel:    mode ipip|gre|sit|isatap|vti|ip6ip6|ipip6|ip6gre|vti6
                      remote <fjärrändpunkts-IP>
                      [local <lokalt ändpunkts-IP>]
                      [dev <överordnad enhet (grnamn eller anslutnings-UUID)>]
    
        macsec:       dev <överordnad enhet (anslutnings-UUID, grnamn, eller MAC)>
                      mode <psk|eap>
                      [cak <nyckel> ckn <nyckel>]
                      [encrypt yes|no]
                      [port 1-65534]
    
    
        macvlan:      dev <överordnad enhet (anslutnings-UUID, grnamn, eller MAC)>
                      mode vepa|bridge|private|passthru|source
                      [tap yes|no]
    
        vxlan:        id <VXLAN-ID>
                      [remote <IP för multicast-grupp eller fjärradress>]
                      [local <käll-IP>]
                      [dev <överordnad enhet (grnamn eller anslutnings-UUID)>]
                      [source-port-min <0-65535>]
                      [source-port-max <0-65535>]
                      [destination-port <0-65535>]
    
        geneve:       id <GENEVE-ID>
                      remote <IP-adress>
                      [destination-port <0-65535>]
    
        wpan:         [short-addr <0x0000-0xffff>]
                      [pan-id <0x0000-0xffff>]
                      [page <default|0-31>]
                      [channel <default|0-26>]
                      [mac <MAC-address>]
    
        6lowpan:      dev <överordnad enhet (anslutnings-UUID, grnamn, eller MAC)>
        dummy:
    
      PORTFLAGGOR:
        bridge:       [prioritet <0-63>]
                      [path-cost <1-65535>]
                      [hairpin yes|no]
    
        team:         [config <fil>|<råa JSON-data>]
    
        bond:         [queue-id <0-65535>]
    
      IP-FLAGGOR:
                      [ip4 <IPv4-adress>] [gw4 <IPv4-gateway>]
                      [ip6 <IPv6-adress>] [gw6 <IPv6-gateway>]

en: Usage: nmcli connection modify { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
    Modify one or more properties of the connection profile.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path. For multi-valued
    properties you can use optional '+' or '-' prefix to the property name.
    The '+' sign allows appending items instead of overwriting the whole value.
    The '-' sign allows removing selected items instead of the whole value.
    
    ARGUMENTS := remove <setting>
    
    Remove a setting from the connection profile.
    
    Examples:
    nmcli con mod home-wifi wifi.ssid rakosnicek
    nmcli con mod em1-1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli con mod em1-1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli con mod em1-1 -ipv4.dns 1
    nmcli con mod em1-1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
    nmcli con mod bond0 +bond.options mii=500
    nmcli con mod bond0 -bond.options downdelay
    nmcli con mod em1-1 remove sriov
sv: Användning: nmcli connection modify { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [id | uuid | path] <ID> ([+|-]<inställning>.<egenskap> <värde>)+
    
    Ändra en eller flera egenskaper för anslutningsprofilen.
    Profilen identifieras av dess namn, UUID eller D-Bus-sökväg. För flervärdiga
    egenskaper kan du använda valfria ”+” eller ”-” prefix till egenskapsnamnet.
    Med tecknet ”+” kan du lägga till objekt istället för att skriva över hela värdet.
    Tecknet ”-” gör det möjligt att ta bort markerade objekt istället för hela värdet.
    
    ARGUMENT := remove <setting>
    
    Ta bort en inställning från anslutningsprofilen.
    
    Exempel:
    nmcli con mod home-wifi wifi.ssid rakosnicek
    nmcli con mod em1-1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli con mod em1-1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli con mod em1-1 -ipv4.dns 1
    nmcli con mod em1-1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
    nmcli con mod bond0 +bond.options mii=500
    nmcli con mod bond0 -bond.options downdelay
    nmcli con mod em1-1 remove sriov

en: Usage: nmcli connection clone { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] [id | uuid | path] <ID> <new name>
    
    Clone an existing connection profile. The newly created connection will be
    the exact copy of the <ID>, except the uuid property (will be generated) and
    id (provided as <new name> argument).
sv: Användning: nmcli connection clone { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [--temporary] [id | uuid | path] <ID> <nytt namn>
    
    Klona en befintlig anslutningsprofil. Den nyskapade anslutningen kommer vara
    en exakt kopia av <ID>, förutom egenskapen uuid (som kommer genereras) och
    id (tillhandahålls av argumentet <nytt namn>).

en: Usage: nmcli connection edit { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>
    
    Edit an existing connection profile in an interactive editor.
    The profile is identified by its name, UUID or D-Bus path
    
    ARGUMENTS := [type <new connection type>] [con-name <new connection name>]
    
    Add a new connection profile in an interactive editor.
sv: Användning: nmcli connection edit { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [id | uuid | path] <ID>
    
    Redigera en befintlig anslutningsprofil i en interaktiv redigerare.
    Profilen identifieras genom dess namn, UUID eller D-Bus-sökväg
    
    ARGUMENT := [type <ny anslutningstyp>] [con-name <nytt anslutningsnamn>]
    
    Lägg till en ny anslutningsprofil i en interaktiv redigerare.

en: Usage: nmcli connection delete { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID>, ...
    
    Delete connection profiles.
    The profiles are identified by their name, UUID or D-Bus path.
sv: Användning: nmcli connection delete { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [id | uuid | sökväg] <ID>, …
    
    Ta bort anslutningsprofiler.
    Profilerna identifieras med namn, UUID eller D-Bus-sökväg.

en: Usage: nmcli connection monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> ...
    
    Monitor connection profile activity.
    This command prints a line whenever the specified connection changes.
    Monitors all connection profiles in case none is specified.
sv: Användning: nmcli connection monitor { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [id | uuid | path] <ID> …
    
    Övervaka aktivitet i anslutningsprofiler.
    Detta kommando skriver ut en rad varje gång den angivna anslutningen ändras.
    Övervakar alla anslutningsprofiler om ingen har angivits.

en: Usage: nmcli connection reload { help }
    
    Reload all connection files from disk.
sv: Användning: nmcli connection reload { help }
    
    Läs om alla anslutningsfiler från disk.

en: Usage: nmcli connection load { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <filename> [<filename>...]
    
    Load/reload one or more connection files from disk. Use this after manually
    editing a connection file to ensure that NetworkManager is aware of its latest
    state.
sv: Användning: nmcli connection load { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := <filnamn> [<filnamn>…]
    
    Läs in/om en eller flera anslutningsfiler från disk. Använd detta efter att
    ha redigerat en anslutningsfil manuellt för att försäkra dig om att
    Nätverkshanteraren är medveten om dess senaste tillstånd.

en: Usage: nmcli connection import { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--temporary] type <type> file <file to import>
    
    Import an external/foreign configuration as a NetworkManager connection profile.
    The type of the input file is specified by type option.
    Only VPN configurations are supported at the moment. The configuration
    is imported by NetworkManager VPN plugins.
sv: Användning: nmcli connection import { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [--temporary] type <typ> file <fil att importera>
    
    Importera en extern/främmande konfiguration som en anslutningsprofil för Nätverkshanteraren.
    Typen för indatafilen anges av typflaggan.
    Endast VPN-konfigurationer stöds för tillfället. Konfigurationen
    importeras av Nätverkshanterarens VPN-insticksmoduler.

en: Usage: nmcli connection export { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [id | uuid | path] <ID> [<output file>]
    
    Export a connection. Only VPN connections are supported at the moment.
    The data are directed to standard output or to a file if a name is given.
sv: Användning: nmcli connection export { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [id | uuid | path] <ID> [<utdatafil>]
    
    Exportera en anslutning. Endast VPN-anslutningar stöds för tillfället.
    Data dirigeras till standard ut eller till en fil om ett namn anges.

en: Usage: nmcli connection migrate { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--plugin <plugin>] [id | uuid | path] <ID>, ...
    
    Migrate connection profiles to a different settings plugin,
    such as "keyfile" (default) or "ifcfg-rh".
sv: Användning: nmcli connection migrate { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [--plugin <insticksmodul>] [id | uuid | path] <ID>, ...
    
    Migrera anslutningsprofiler till en annan inställningsplugin,
    som "nyckelfil" (standard) eller "ifcfg-rh".

en: Error updating secrets for %s: %s
sv: Fel vid uppdatering av hemligheterna för %s: %s

en: Connection profile details
sv: Detaljer för anslutningsprofil

en: Error: 'connection show': %s
sv: Fel: ”connection show”: %s

en: Active connection details
sv: Detaljer för aktiv anslutning

en: NAME
sv: NAMN

en: invalid field '%s'; allowed fields: %s and %s, or %s,%s
sv: ogiltigt fält ”%s”; tillåtna fält: %s och %s, eller %s, %s

en: '%s' has to be alone
sv: ”%s” måste vara ensamt

en: incorrect string '%s' of '--order' option
sv: fel sträng ”%s” för flaggan ”--order”

en: incorrect item '%s' in '--order' option
sv: fel objekt ”%s” i flaggan ”--order”

en: No connection specified
sv: Ingen anslutning angiven

en: %s argument is missing
sv: %s-argument saknas

en: unknown connection '%s'
sv: okänd anslutning ”%s”

en: '--order' argument is missing
sv: ”--order”-argumentet saknas

en: NetworkManager active profiles
sv: Aktiva profiler för Nätverkshanteraren

en: NetworkManager connection profiles
sv: Anslutningsprofiler för Nätverkshanteraren

en: Error: %s argument is missing.
sv: Fel: %s-argument saknas.

en: Error: %s - no such connection profile.
sv: Fel: %s - inga sådana anslutningsprofiler.

en: Error: %s.
sv: Fel: %s.

en: no active connection on device '%s'
sv: ingen aktiv anslutning på enheten ”%s”

en: no active connection or device
sv: ingen aktiv anslutning eller enhet

en: device '%s' not compatible with connection '%s':
sv: enheten ”%s” är inte kompatibel med anslutningen ”%s”:

en: device '%s' not compatible with connection '%s'
sv: enheten ”%s” är inte kompatibel med anslutningen ”%s”

en: device '%s' not found for connection '%s'
sv: enhet ”%s” hittades inte för anslutningen ”%s”

en: no device found for connection '%s'
sv: ingen enhet hittades för anslutningen ”%s”

en: Hint: use '%s' to get more details.
sv: Tips: använd ”%s” för att se ytterligare detaljer.

en: Connection successfully activated (%s) (D-Bus active path: %s)
sv: Anslutning aktiverades (%s) (aktiv sökväg för D-Bus: %s)

en: Connection successfully activated (D-Bus active path: %s)
sv: Anslutning aktiverades (aktiv sökväg för D-Bus: %s)

en: Error: Connection activation failed: %s
sv: Fel: Aktivering av anslutning misslyckades: %s

en: Error: Timeout expired (%d seconds)
sv: Fel: Tidsgränsen överskreds (%d sekunder)

en: unknown device '%s'.
sv: okänd enhet ”%s”.

en: neither a valid connection nor device given
sv: ingen giltig anslutning eller enhet angiven

en: invalid passwd-file '%s' at line %zd: %s
sv: ogiltig passwd-fil ”%s” på rad %zd: %s

en: invalid passwd-file '%s': %s
sv: ogiltig passwd-fil ”%s”: %s

en: Error: invalid extra argument '%s'.
sv: Fel: ogiltigt extra argument ”%s”.

en: preparing
sv: förbereder

en: Connection '%s' (%s) successfully deleted.
sv: Anslutningen ”%s” (%s) togs bort.

en: Connection '%s' successfully deactivated (D-Bus active path: %s)
sv: Anslutningen ”%s” inaktiverades (aktiv sökväg för D-Bus: %s)

en: Error: No connection specified.
sv: Fel: Ingen anslutning angiven.

en: Error: '%s' is not an active connection.
sv: Fel: ”%s” är inte en aktiv anslutning.

en: Error: not all active connections found.
sv: Fel: hittade inte alla aktiva anslutningar.

en: Error: no active connection provided.
sv: Fel: inga aktiva anslutningar tillhandahållna.

en: Connection '%s' deactivation failed: %s
sv: Inaktivering av anslutning ”%s” misslyckades: %s

en: Warning: controller '%s' doesn't refer to any existing profile of type '%s'.
sv: Varning: styrenheten ”%s” hänvisar inte till någon befintlig profil av typen ”%s”.

en: Error: invalid property '%s': %s.
sv: Fel: ogiltig egenskap ”%s”: %s.

en: Error: failed to modify %s.%s: %s.
sv: Fel: misslyckades med att modifiera %s.%s: %s.

en: Error: failed to remove a value from %s.%s: %s.
sv: Fel: misslyckades att ta bort ett värde från %s.%s: %s.

en: Error: invalid port type; %s.
sv: Fel: ogiltig porttyp; %s.

en: Error: invalid connection type; %s.
sv: Fel: ogiltig anslutningstyp; %s.

en: Error: bad connection type: %s
sv: Fel: felaktig anslutningstyp: %s

en: Error: controller is required
sv: Fel: styrenhet krävs

en: Error: '%s' is not a valid monitoring mode; use '%s' or '%s'.
sv: Fel: ”%s” är inte ett giltigt övervakningsläge; använd ”%s” eller ”%s”.

en: Error: 'bt-type': '%s' not valid; use [%s, %s, %s (%s), %s].
sv: Fel: ”bt-type”: ”%s” inte giltig; använd [%s, %s, %s (%s), %s].

en: Error: setting '%s' is mandatory and cannot be removed.
sv: Fel: inställningen ”%s” är obligatorisk och kan inte tas bort.

en: Error: value for '%s' is missing.
sv: Fel: värdet för ”%s” saknas.

en: Error: missing setting.
sv: Fel: saknar inställning.

en: Error: invalid setting argument '%s'.
sv: Fel: ogiltigt inställningsargument ”%s”.

en: port connections cannot have IP configuration
sv: portanslutningar kan inte ha IP-konfiguration

en: Error: invalid or not allowed setting '%s': %s.
sv: Fel: ogiltig eller inte tillåten inställning: ”%s”: %s.

en: Error: '%s' is ambiguous (%s.%s or %s.%s).
sv: Fel: ”%s” är dubbeltydig (%s.%s eller %s.%s).

en: Error: invalid <setting>.<property> '%s'.
sv: Fel: ogiltig <inställning>.<egenskap> ”%s”.

en: Warning: %s.
sv: Varning: %s.

en: Warning: There is another connection with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
     | Warning: There are %3$u other connections with the name '%1$s'. Reference the connection by its uuid '%2$s'
sv[0]: Varning: Det finns en annan anslutning med namnet ”%1$s”. Hänvisa till anslutningen med dess uuid ”%2$s”
sv[1]: Varning: Det finns %3$u andra anslutningar med namnet ”%1$s”. Hänvisa till anslutningen med dess uuid ”%2$s”

en: Error: Failed to add '%s' connection: %s
sv: Fel: Misslyckades med att lägga till ”%s”-anslutning: %s

note: We print here human readable text, but as scripts might parse this output * (with LANG=C), this is important to not change in the future. At least * not unless called with a new command line flag, that requests a different output. * * That means, be very careful if you change this message, it might 
en: Connection '%s' (%s) successfully added.
sv: Anslutning ”%s” (%s) lades till.

en: You can specify this option more than once. Press <Enter> when you're done.
sv: Du kan specificera detta alternativ mer än en gång. Tryck <Retur> när du är klar.

note: Ask for optional arguments.
en: There are %d optional settings for %s.
sv: Det finns %d valfria inställningar för %s.

en: Do you want to provide them? %s
sv: Vill du tillhandahålla dem? %s

en: Error: argument '--' can only be passed once
sv: Fel: argumentet ”--” kan endast anges en gång

en: Error: value for '%s' argument is required.
sv: Fel: värde för ”%s”-argumentet krävs.

en: Error: 'save': %s.
sv: Fel: ”save”: %s.

en: Error: '%s' argument is required.
sv: Fel: ”%s”-argument saknas.

en: ['%s' setting values]
sv: [”%s”-inställningsvärden]

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Main menu ]---
    goto     [<setting> | <prop>]        :: go to a setting or property
    remove   <setting>[.<prop>] | <prop> :: remove setting or reset property value
    set      [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    describe [<setting>.<prop>]          :: describe property
    print    [all | <setting>[.<prop>]]  :: print the connection
    verify   [all | fix]                 :: verify the connection
    save     [persistent|temporary]      :: save the connection
    activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]    :: activate the connection
    back                                 :: go one level up (back)
    help/?   [<command>]                 :: print this help
    nmcli    <conf-option> <value>       :: nmcli configuration
    quit                                 :: exit nmcli
sv: ---[ Huvudmeny ]---
    goto     [<inställning> | <egenskap>]        :: gå till inställning eller egenskap
    remove   <inställning>[.<egenskap>] | <egenskap> :: ta bort inställning eller återställ egenskapsvärde
    set      [<inställning>.<egenskap> <värde>]  :: sätt egenskapsvärde
    describe [<inställning>.<egenskap>]          :: beskriv egenskap
    print    [all | <inställning>[.<egenskap>]]  :: skriv ut anslutning
    verify   [all | fix]                         :: verifiera anslutning
    save     [persistent|temporary]      :: spara anslutning
    activate [<grnamn>] [/<ap>|<nsp>]    :: aktivera anslutning
    back                                 :: gå upp en nivå (backa)
    help/?   [<kommando>]                :: skriv ut denna hjälp
    nmcli    <konf-flagga> <värde>       :: nmcli-konfiguration
    quit                                 :: avsluta nmcli

en: goto <setting>[.<prop>] | <prop>  :: enter setting/property for editing
    
    This command enters into a setting or property for editing it.
    
    Examples: nmcli> goto connection
              nmcli connection> goto secondaries
              nmcli> goto ipv4.addresses
sv: goto <inställning>[.<egenskap>] | <egenskap>  :: ange inställning/egenskap för redigering
    
    Det här kommandot anger en inställning eller egenskap för redigering.
    
    Exempel: nmcli> goto connection
             nmcli connection> goto secondaries
             nmcli> goto ipv4.addresses

en: remove <setting>[.<prop>]  :: remove setting or reset property value
    
    This command removes an entire setting from the connection, or if a property
    is given, resets that property to the default value.
    
    Examples: nmcli> remove wifi-sec
              nmcli> remove eth.mtu
sv: remove <inställning>[.<egenskap>]  :: ta bort inställning eller återställ egenskapsvärde
    
    Kommandot tar bort en hel inställning från anslutningen, eller om en egenskap
    angetts, återställs egenskapen till standardvärdet.
    
    Exempel: nmcli> remove wifi-sec
             nmcli> remove eth.mtu

en: set [<setting>.<prop> <value>]  :: set property value
    
    This command sets property value.
    
    Example: nmcli> set con.id My connection
sv: set [<inställning>.<egenskap> <värde>]  :: sätt egenskapsvärde
    
    Detta kommando sätter egenskapsvärden.
    
    Exempel: nmcli> set con.id My connection

en: add [<setting>.<prop> <value>]  :: add property value
    
    This command appends property value.
    
    Example: nmcli> add ipv4.addresses 192.168.1.1/24
sv: add [<inställning>.<prop> <värde>]  :: lägg till egenskapsvärde
    
    Detta kommando lägger till egenskapsvärde.
    
    Exempel: nmcli> add ipv4.addresses 192.168.1.1/24

en: describe [<setting>.<prop>]  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
sv: describe [<inställning>.<egenskap>]  :: beskriv egenskap
    
    Visar egenskapsbeskrivning. Du kan titta i handboken för nm-settings(5) för att se alla NH-inställningar och egenskaper.

en: print [all]  :: print setting or connection values
    
    Shows current property or the whole connection.
    
    Example: nmcli ipv4> print all
sv: print [all]  :: skriv ut inställnings- eller anslutningsvärden
    
    Visar aktuell egenskap eller hela anslutningen.
    
    Exempel: nmcli ipv4> print all

en: verify [all | fix]  :: verify setting or connection validity
    
    Verifies whether the setting or connection is valid and can be saved later.
    It indicates invalid values on error. Some errors may be fixed automatically
    by 'fix' option.
    
    Examples: nmcli> verify
              nmcli> verify fix
              nmcli bond> verify
sv: verify [all | fix]  :: verifiera inställningen eller anslutningens giltighet
    
    Verifierar huruvida inställningen eller anslutningen är giltig och kan sparas senare.
    Indikerar ogiltiga värden vid fel. En del fel kan fixas automatiskt
    genom flaggan ”fix”.
    
    Exempel: nmcli> verify
             nmcli> verify fix
             nmcli bond> verify

en: save [persistent|temporary]  :: save the connection
    
    Sends the connection profile to NetworkManager that either will save it
    persistently, or will only keep it in memory. 'save' without an argument
    means 'save persistent'.
    Note that once you save the profile persistently those settings are saved
    across reboot or restart. Subsequent changes can also be temporary or
    persistent, but any temporary changes will not persist across reboot or
    restart. If you want to fully remove the persistent connection, the connection
    profile must be deleted.
sv: save [persistent|temporary]  :: spara anslutningen
    
    Skickar anslutningsprofilen till Nätverkshanteraren som kommer att antingen
    spara den, eller behålla den i minnet. ”save” utan argument
    betyder ”save persistent”.
    Observera att när du väl har sparat profilen så sparas inställningarna
    över omstart. Efterföljande ändringar kan också vara temporära eller
    kvarstående, men temporära ändringar kommer inte att kvarstå vid omstart.
    Om du vill ta bort den sparade anslutningen helt
    måste profilen tas bort.

en: activate [<ifname>] [/<ap>|<nsp>]  :: activate the connection
    
    Activates the connection.
    
    Available options:
    <ifname>    - device the connection will be activated on
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) or NSP (WiMAX) (prepend with / when <ifname> is not specified)
sv: activate [<grnamn>] [/<ap>|<nsp>]  :: aktivera anslutningen
    
    Aktiverar anslutningen
    
    Tillgängliga flaggor:
    <grnamn>    - den enhet anslutningen kommer att aktiveras på
    /<ap>|<nsp> - AP (Wi-Fi) eller NSP (WiMAX) (lägg till / i början när <grnamn> inte anges)

en: back  :: go to upper menu level
sv: back  :: gå upp en menynivå

en: help/? [<command>]  :: help for the nmcli commands
sv: help/? [<kommando>]  :: hjälp för nmcli-kommandona

en: nmcli [<conf-option> <value>]  :: nmcli configuration
    
    Configures nmcli. The following options are available:
    status-line yes | no          [default: no]
    save-confirmation yes | no    [default: yes]
    show-secrets yes | no         [default: no]
    prompt-color <color> | <0-8>  [default: 0]
    %s
    Examples: nmcli> nmcli status-line yes
              nmcli> nmcli save-confirmation no
              nmcli> nmcli prompt-color 3
sv: nmcli [<konf-flagga> <värde>]  :: nmcli-konfiguration
    
    Konfigurerar nmcli. Följande flaggor är tillgängliga:
    status-line yes | no         [standard: no]
    save-confirmation yes | no   [standard: yes]
    show-secrets yes | no        [standard: no]
    prompt-color <färg> | <0-8>  [standard: 0]
    %s
    Exempel: nmcli> nmcli status-line yes
             nmcli> nmcli save-confirmation no
             nmcli> nmcli prompt-color 3

en: quit  :: exit nmcli
    
    This command exits nmcli. When the connection being edited is not saved, the user is asked to confirm the action.
sv: quit  :: avsluta nmcli
    
    Kommandot avslutar nmcli. När anslutningen som redigerats inte sparas frågas användaren om att bekräfta åtgärden.

en: Unknown command: '%s'
sv: Okänt kommando: ”%s”

note: TRANSLATORS: do not translate command names and keywords before :: *              However, you should translate terms enclosed in <>.
en: ---[ Property menu ]---
    set      [<value>]               :: set new value
    add      [<value>]               :: add new option to the property
    change                           :: change current value
    remove   [<index> | <option>]    :: delete the value
    describe                         :: describe property
    print    [setting | connection]  :: print property (setting/connection) value(s)
    back                             :: go to upper level
    help/?   [<command>]             :: print this help or command description
    quit                             :: exit nmcli
sv: ---[ Egenskapsmeny ]---
    set      [<värde>]               :: sätt nytt värde
    add      [<värde>]               :: lägg till nytt alternativ till egenskapen
    change                           :: ändra aktuellt värde
    remove   [<index> | <flagga>]    :: ta bort värdet
    describe                         :: beskriv egenskapen
    print    [setting | connection]  :: skriv ut inställnings/anslutnings-värden för egenskap)
    back                             :: gå upp en nivå
    help/?   [<kommando>]            :: skriv ut denna hjälp- eller kommandobeskrivning
    quit                             :: avsluta nmcli

en: set [<value>]  :: set new value
    
    This command sets provided <value> to this property
sv: set [<värde>]  :: sätt nytt värde
    
    Detta kommando sätter angivet <värde> till denna egenskap

en: add [<value>]  :: append new value to the property
    
    This command adds provided <value> to this property, if the property is of a container type. For single-valued properties the property value is replaced (same as 'set').
sv: add [<värde>]  :: lägg till nytt värde till egenskapen
    
    Detta kommando lägger till angivet <värde> till denna egenskap, om egenskapen är av en behållartyp. För egenskaper med ett värde ersätts egenskapsvärdet (samma som ”set”).

en: change  :: change current value
    
    Displays current value and allows editing it.
sv: change  :: ändra aktuellt värde
    
    Visar aktuellt värde och tillåter redigering av det.

en: remove [<value>|<index>|<option name>]  :: delete the value
    
    Removes the property value. For single-valued properties, this sets the
    property back to its default value. For container-type properties, this removes
    all the values of that property or you can specify an argument to remove just
    a single item or option. The argument is either a value or index of the item to
    remove, or an option name (for properties with named options).
    
    Examples: nmcli ipv4.dns> remove 8.8.8.8
              nmcli ipv4.dns> remove 2
              nmcli bond.options> remove downdelay
sv: remove [<värde>|<index>|<flaggnamn>]  :: tar bort värde
    Tar bort egenskapsvärdet. För enstaka egenskaper sätter detta 
    egenskapen tillbaka till dess standardvärde. För egenskaper av behållartyp tar detta bort
    alla värden för den egenskapen eller så kan du ange ett argument för att bara ta bort
    ett enda objekt eller flagga. Argumentet är antingen ett värde eller index för objektet till
    ta bort, eller ett flaggnamn (för egenskaper med namngivna flaggor).
    
    Exempel: nmcli ipv4.dns> remove 8.8.8.8
             nmcli ipv4.dns> remove 2
             nmcli bond.options> remove downdelay

en: describe  :: describe property
    
    Shows property description. You can consult nm-settings(5) manual page to see all NM settings and properties.
sv: describe  :: beskriv egenskap
    
    Visar egenskapsbeskrivning. Se nm-settings(5)-handboken för att se alla NH-inställningar och egenskaper.

en: print [property|setting|connection]  :: print property (setting, connection) value(s)
    
    Shows property value. Providing an argument you can also display values for the whole setting or connection.
sv: print [property|setting|connection]  :: skriv ut värden för egenskap (inställning, anslutning)
    
    Visar egenskapsvärdet. Med argument kan du också visa värden för hela inställningen eller anslutningen.

en: help/? [<command>]  :: help for nmcli commands
sv: help/? [<kommando>]  :: hjälp för nmcli-kommandon

en: Error: Connection activation failed.
sv: Fel: Aktivering av anslutning misslyckades.

note: TRANSLATORS: status line in nmcli connection editor
en: [ Type: %s | Name: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Temp: %s ]
sv: [ Typ: %s | Namn: %s | UUID: %s | Dirty: %s | Temp: %s ]

en: The connection is not saved. Do you really want to quit? %s
sv: Anslutningen sparas inte. Vill du verkligen avsluta? %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' in the main menu to restore it.
sv: Anslutningsprofilen har tagits bort från en annan klient. Du kan skriva ”save” i huvudmenyn för att återställa den.

en: Allowed values for '%s' property: %s
sv: Tillgängliga värden för ”%s”-egenskapen: %s

en: Enter '%s' value:
sv: Ange ”%s”-värde:

en: Error: failed to set '%s' property: %s
sv: Fel: misslyckades med att sätta ”%s”-egenskapen: %s

en: Edit '%s' value:
sv: Redigera ”%s”-värde:

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Unknown command argument: '%s'
sv: Okänt kommandoargument: ”%s”

en: Available settings: %s
sv: Tillgängliga inställningar: %s

en: Error: invalid setting name; %s
sv: Fel: ogiltigt namn på inställning; %s

en: Available properties: %s
sv: Tillgängliga egenskaper: %s

en: Error: property %s
sv: Fel: egenskapen %s

en: Saving the connection with 'autoconnect=yes'. That might result in an immediate activation of the connection.
    Do you still want to save? %s
sv: Sparar anslutningen med ”autoconnect=yes” Det kan resultera i att anslutningen aktiveras omedelbart.
    Vill du fortfarande spara? %s

en: You may edit the following settings: %s
sv: Du kan redigera följande inställningar: %s

en: The connection profile has been removed from another client. You may type 'save' to restore it.
sv: Anslutningsprofilen har tagits bort från en annan klient. Du kan skriva ”save” för att återställa den.

en: Error: no setting selected; valid are [%s]
sv: Fel: ingen inställning vald; giltiga är [%s]

en: use 'goto <setting>' first, or 'set <setting>.<property>'
sv: använd ”goto <inställning>” först eller ”set <inställning>.<egenskap>”

en: Error: invalid setting argument '%s'; valid are [%s]
sv: Fel: ogiltigt argument för inställningen ”%s”; giltiga är [%s]

en: Error: missing setting for '%s' property
sv: Fel: saknar inställning för egenskapen ”%s”

en: Error: invalid property: %s
sv: Fel: ogiltig egenskap: %s

en: Error: unknown setting '%s'
sv: Fel: okänd inställning: ”%s”

en: You may edit the following properties: %s
sv: Du kan redigera följande egenskaper: %s

en: Error: failed to remove value of '%s': %s
sv: Fel: misslyckades med att ta bort värdet ”%s”: %s

en: Error: no argument given; valid are [%s]
sv: Fel: inga argument givna; giltiga är [%s]

en: Setting '%s' is not present in the connection.
sv: Inställningen ”%s” finns inte i anslutningen.

en: Error: %s properties, nor it is a setting name.
sv: Fel: %s-egenskaper, inte heller ett inställningsnamn.

en: use 'goto <setting>' first, or 'describe <setting>.<property>'
sv: använd ”goto <inställning>” först, eller ”describe <inställning>.<egenskap>”

en: Error: invalid property: %s, neither a valid setting name.
sv: Fel: ogiltig egenskap: %s, och inte heller ett giltigt inställningsnamn.

en: Error: unknown setting: '%s'
sv: Fel: okänd inställning: ”%s”

en: Error: '%s' setting not present in the connection
sv: Fel: inställningen ”%s” finns inte i anslutningen

en: Error: invalid property: %s%s
sv: Fel: ogiltig egenskap: %s%s

en: , neither a valid setting name
sv: , inte heller ett giltigt inställningsnamn

en: Invalid verify option: %s
sv: Ogiltigt verify-argument: ”%s”

en: Verify setting '%s': %s
sv: Verifiera inställningen ”%s”: %s

en: Verify connection: %s
sv: Verifiera anslutningen: %s

en: The error cannot be fixed automatically.
sv: Felet kan inte lagas automatiskt.

en: Error: invalid argument '%s'
sv: Fel: ogiltigt argument ”%s”

en: Error: Failed to save '%s' (%s) connection: %s
sv: Fel: Misslyckades med att spara ”%s” (%s)-anslutning: %s

en: Error: Timeout saving '%s' (%s) connection
sv: Fel: Tidsgräns överskreds vid sparandet av ”%s” (%s)-anslutning

en: Connection '%s' (%s) successfully saved.
sv: Anslutningen ”%s” (%s) sparades.

en: Connection '%s' (%s) successfully updated.
sv: Anslutningen ”%s” (%s) uppdaterades.

en: Error: connection verification failed: %s
sv: Fel: verifiering av anslutning misslyckades: %s

en: (unknown error)
sv: (okänt fel)

en: You may try running 'verify fix' to fix errors.
sv: Du kan prova att köra ”verify fix” för att laga fel.

note: TRANSLATORS: do not translate 'save', leave it as it is
en: Error: connection is not saved. Type 'save' first.
sv: Fel: anslutningen sparas inte. Skriv ”save” först.

en: Error: connection is not valid: %s
sv: Fel: anslutningen är inte giltig: %s

en: Error: Cannot activate connection: %s.
sv: Fel: Kan inte aktivera anslutningen: %s.

en: Error: Failed to activate '%s' (%s) connection: %s
sv: Fel: Misslyckades med att aktivera ”%s” (%s)-anslutning: %s

en: Monitoring connection activation (press any key to continue)
sv: Övervakar anslutningsaktivering (tryck valfri tangent för att fortsätta)

en: Error: status-line: %s
sv: Fel: status-line: %s

en: Error: save-confirmation: %s
sv: Fel: save-confirmation: %s

en: Error: show-secrets: %s
sv: Fel: show-secrets: %s

en: Current nmcli configuration:
sv: Aktuell nmcli-konfiguration:

en: Invalid configuration option '%s'; allowed [%s]
sv: Ogiltigt konfigurationsalternativ ”%s”; tillåtet [%s]

en: Error: only one of 'id', 'filename', uuid, or 'path' can be provided.
sv: Fel: endast en av ”id”, ”filename”, uuid eller ”path” kan ges.

en: Error: Unknown connection '%s'.
sv: Fel: Okänd anslutning ”%s”.

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'type' argument is ignored
sv: Varning: redigerar befintliga anslutningen ”%s”; ”type”-argument ignoreras

en: Warning: editing existing connection '%s'; 'con-name' argument is ignored
sv: Varning: redigerar befintliga anslutningen ”%s”; ”con-name”-argument ignoreras

en: Valid connection types: %s
sv: Giltiga anslutningstyper: %s

en: Error: invalid connection type; %s
sv: Fel: ogiltig anslutningstyp: %s

en: ===| nmcli interactive connection editor |===
sv: ===| nmcli interaktiv anslutningsredigerare |===

en: Editing existing '%s' connection: '%s'
sv: Redigerar befintlig ”%s”-anslutning: ”%s”

en: Adding a new '%s' connection
sv: Lägger till en ny ”%s”-anslutning

note: TRANSLATORS: do not translate 'help', leave it as it is
en: Type 'help' or '?' for available commands.
sv: Skriv ”help” eller ”?” för tillgängliga kommandon.

note: TRANSLATORS: do not translate 'print', leave it as it is
en: Type 'print' to show all the connection properties.
sv: Skriv ”print” för att visa alla anslutningsegenskaper.

note: TRANSLATORS: do not translate 'describe', leave it as it is
en: Type 'describe [<setting>.<prop>]' for detailed property description.
sv: Skriv ”describe [<inställning>.<egenskap>]” för en detaljerad egenskapsbeskrivning.

en: Error: Failed to modify connection '%s': %s
sv: Fel: Misslyckades med att ändra anslutningen ”%s”: %s

en: Connection '%s' (%s) successfully modified.
sv: Anslutningen ”%s” (%s) ändrades.

en: %s (%s) cloned as %s (%s).
sv: %s (%s) klonad som %s (%s).

en: New connection name:
sv: Nytt anslutningsnamn:

en: Error: <new name> argument is missing.
sv: Fel: <nytt namn>-argument saknas.

en: Error: unknown extra argument: '%s'.
sv: Fel: okänt extra argument: ”%s”.

en: Error: not all connections deleted.
sv: Fel: alla anslutningar är inte borttagna.

en: Error: Connection deletion failed: %s
sv: Fel: Borttagning av anslutningen misslyckades: %s

en: Error: %s.
sv: Fel: %s.

en: Error: not all connections found.
sv: Fel: hittade inte alla anslutningar.

en: Error: cannot delete unknown connection(s): %s.
sv: Fel: kan inte ta bort okänd(a) anslutning(ar): %s.

en: %s: connection profile changed
sv: %s: anslutningsprofil ändrad

en: %s: connection profile created
sv: %s: anslutningsprofil skapad

en: %s: connection profile removed
sv: %s: anslutningsprofil borttagen

en: Error: failed to reload connections: %s.
sv: Fel: Misslyckades med att läsa om anslutningar: %s.

en: Error: failed to load connection: %s.
sv: Fel: misslyckades med att läsa in anslutningen: %s.

en: Could not load file '%s'
sv: Kunde inte läsa in filen: ”%s”

en: File to import:
sv: Fil att importera:

en: Error: No arguments provided.
sv: Fel: Inga argument angavs.

en: Error: 'type' argument is required.
sv: Fel: ”type”-argument krävs.

en: Error: 'file' argument is required.
sv: Fel: ”file”-argument krävs.

en: Error: failed to find VPN plugin for %s.
sv: Fel: misslyckades med att hitta VPN-insticksmodul för %s.

en: Error: failed to load VPN plugin: %s.
sv: Fel: misslyckades med att läsa in VPN-insticksmodul: %s.

en: Error: failed to import '%s': %s.
sv: Fel: misslyckades med att importera ”%s”: %s.

en: Output file name:
sv: Utdatafilnamn:

en: Error: the connection is not VPN.
sv: Fel: anslutningen är inte VPN.

en: Error: failed to create temporary file %s.
sv: Fel: misslyckades med att skapa temporära filen %s.

en: Error: failed to export '%s': %s.
sv: Fel: misslyckades med att exportera ”%s”: %s.

en: Error: failed to read temporary file '%s': %s.
sv: Fel: misslyckades med att läsa temporära filen ”%s”: %s.

en: Error: not all connections migrated.
sv: Fel: inte alla anslutningar migrerade.

en: Error: Connection migration failed: %s
sv: Fel: Anslutningsmigrering misslyckades: %s

en: Connection '%s' (%s) successfully migrated.
sv: Anslutningen ”%s” (%s) har migrerats framgångsrikt.

en: '--plugin' argument is missing
sv: ”--plugin”-argumentet saknas

en: Error: cannot migrate unknown connection(s): %s.
sv: Fel: kan inte migrera okänd(a) anslutning(ar): %s.

note: define some prompts
en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Interface(s):
sv: Gränssnitt:

en: (none)
sv: (ingen)

en: Usage: nmcli device { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<ifname>]
    
      set [ifname] <ifname> [autoconnect yes|no] [managed [--permanent|--permanent-only] yes|no|up|down|reset]
    
      connect <ifname>
    
      reapply <ifname>
    
      modify <ifname> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
      disconnect <ifname> ...
    
      delete <ifname> ...
    
      monitor <ifname> ...
    
      wifi [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                             [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>] [band a|bg|6GHz] [channel <channel>] [password <password>]
    
      wifi rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
      wifi show-password [ifname <ifname>]
    
      lldp [list [ifname <ifname>]]
sv: Användning: nmcli device { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { status | show | set | connect | reapply | modify | disconnect | delete | monitor | wifi | lldp }
    
      status
    
      show [<grnamn>]
    
      set [ifname] <grnamn> [autoconnect yes|no] [managed [--permanent|--permanent-only] yes|no|up|down|reset]
    
      connect <grnamn>
    
      reapply <grnamn>
    
      modify <grnamn> ([+|-]<inställning>.<egenskap> <värde>)+
    
      disconnect <grnamn>…
    
      delete <grnamn>…
    
      monitor <grnamn>…
    
      wifi [list [ifname <grnamn>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
      wifi connect <(B)SSID> [password <lösenord>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <grnamn>]
                             [bssid <BSSID>] [name <namn>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
      wifi hotspot [ifname <grnamn>] [con-name <namn>] [ssid <SSID>] [band a|bg|6GHz] [channel <kanal>] [password <lösenord>]
    
      wifi rescan [ifname <grnamn>] [[ssid <SSID att skanna>] …]
    
      wifi show-password [ifname <grnamn>]
    
      lldp [list [ifname <grnamn>]]

en: Usage: nmcli device status { help }
    
    Show status for all devices.
    By default, the following columns are shown:
     DEVICE     - interface name
     TYPE       - device type
     STATE      - device state
     CONNECTION - connection activated on device (if any)
    Displayed columns can be changed using '--fields' global option. 'status' is
    the default command, which means 'nmcli device' calls 'nmcli device status'.
sv: Användning: nmcli device status { help }
    
    Visa status för alla enheter.
    Som standard kommer följande kolumnnamn visas:
     DEVICE     - gränssnittsnamn
     TYPE       - enhetstyp
     STATE      - enhetstillstånd
     CONNECTION - aktiverad anslutning på enheten (om någon)
    Visade kolumner kan ändras med globala flaggan ”--fields”. ”status” är
    standardflaggan, vilket betyder att ”nmcli device” anropar ”nmcli device status”.

en: Usage: nmcli device show { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>]
    
    Show details of device(s).
    The command lists details for all devices, or for a given device.
sv: Användning: nmcli device show { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [<grnamn>]
    
    Visa enhetsdetaljer.
    Kommandot listar detaljer för alla enheter eller för en given enhet.

en: Usage: nmcli device connect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Connect the device.
    NetworkManager will try to find a suitable connection that will be activated.
    It will also consider connections that are not set to auto-connect.
sv: Användning: nmcli device connect { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := <grnamn>
    
    Anslut enheten.
    Nätverkshanteraren försöker då att finna en passande anslutning att aktivera.
    Den kommer också att ta hänsyn till anslutningar som inte är inställda på att autoansluta.

en: Usage: nmcli device reapply { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname>
    
    Attempts to update device with changes to the currently active connection
    made since it was last applied.
sv: Användning: nmcli device reapply { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := <grnamn>
    
    Försöker uppdatera enhet med ändringar till den aktuellt aktiva anslutningen
    som gjorts sedan den sist tillämpades.

en: Usage: nmcli device modify { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ([+|-]<setting>.<property> <value>)+
    
    Modify one or more properties that are currently active on the device without modifying
    the connection profile. The changes have immediate effect. For multi-valued
    properties you can use optional '+' or '-' prefix to the property name.
    The '+' sign allows appending items instead of overwriting the whole value.
    The '-' sign allows removing selected items instead of the whole value.
    
    Examples:
    nmcli dev mod em1 ipv4.method manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli dev mod em1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli dev mod em1 -ipv4.dns 1
    nmcli dev mod em1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"
sv: Användning: nmcli device modify { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := <grnamn> ([+|-]<inställning>.<egenskap> <värde>)+
    
    Ändra en eller flera egenskaper som för närvarande är aktiva på enheten utan att ändra
    anslutningsprofilen. Ändringarna träder i kraft omedelbart. För flervärdiga
    egenskaper kan du använda valfria prefix ”+” eller ”-” till egenskapsnamnet.
    Med tecknet ”+” kan du lägga till objekt istället för att skriva över hela värdet.
    Tecknet ”-” gör det möjligt att ta bort valda objekt istället för hela värdet.
    
    Exempel:
    nmcli dev mod em1 ipv4.metod manual ipv4.addr "192.168.1.2/24, 10.10.1.5/8"
    nmcli dev mod em1 +ipv4.dns 8.8.4.4
    nmcli dev mod em1 -ipv4.dns 1
    nmcli dev mod em1 -ipv6.addr "abbe::cafe/56"

en: Usage: nmcli device disconnect { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Disconnect devices.
    The command disconnects the device and prevents it from auto-activating
    further connections without user/manual intervention.
sv: Användning: nmcli device disconnect { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := <grnamn> …
    
    Koppla från enheter.
    Kommandot kopplar från enheten och hindrar den från att autoaktivera
    vidare anslutningar utan manuell inblandning från användare.

en: Usage: nmcli device delete { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := <ifname> ...
    
    Delete the software devices.
    The command removes the interfaces. It only works for software devices
    (like bonds, bridges, etc.). Hardware devices cannot be deleted by the
    command.
sv: Användning: nmcli device delete { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := <grnamn>
    
    Tar bort programvaruenheterna.
    Kommandot tar bort gränssnitten. Det fungerar endast för programvaruenheter
    (som kombineringar, bryggor, o.s.v.). Hårdvaruenheter kan inte tas bort med
    kommandot.

en: Usage: nmcli device set { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := DEVICE { PROPERTY [ PROPERTY ... ] }
    DEVICE    := [ifname] <ifname> 
    PROPERTY  := { autoconnect { yes | no } |
                 { managed [--permanent | --permanent-only] { yes | no | up | down | reset }
    
    Modify device properties.
sv: Användning: nmcli device set { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := ENHET { EGENSKAP [ EGENSKAP … ] }
    ENHET    := [ifname] <grnamn> 
    EGENSKAP  := { autoconnect { yes | no } |
                 { managed [--permanent | --permanent-only] { yes | no | up | down | reset }
    
    Ändra egenskaper för enhet.

en: Usage: nmcli device monitor { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<ifname>] ...
    
    Monitor device activity.
    This command prints a line whenever the specified devices change state.
    Monitors all devices in case no interface is specified.
sv: Användning: nmcli device monitor { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [<grnamn>] …
    
    Övervaka enhetsaktivitet.
    Detta kommando skriver ut en rad varje gång de angivna enheterna ändrar tillstånd.
    Övervakar alla enheter om inget gränssnitt är angivet.

en: Usage: nmcli device wifi { ARGUMENTS | help }
    
    Perform operation on Wi-Fi devices.
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
    List available Wi-Fi access points. The 'ifname' and 'bssid' options can be
    used to list APs for a particular interface, or with a specific BSSID. The
    --rescan flag tells whether a new Wi-Fi scan should be triggered.
    
    ARGUMENTS := connect <(B)SSID> [password <password>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <ifname>]
                         [bssid <BSSID>] [name <name>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
    Connect to a Wi-Fi network specified by SSID or BSSID. The command finds a
    matching connection or creates one and then activates it on a device. This
    is a command-line counterpart of clicking an SSID in a GUI client. If a
    connection for the network already exists, it is possible to bring up the
    existing profile as follows: nmcli con up id <name>. Note that only open,
    WEP and WPA-PSK networks are supported if no previous connection exists.
    It is also assumed that IP configuration is obtained via DHCP.
    
    ARGUMENTS := hotspot [ifname <ifname>] [con-name <name>] [ssid <SSID>]
                         [band a|bg|6GHz] [channel <channel>] [password <password>]
    
    Create a Wi-Fi hotspot. Use 'connection down' or 'device disconnect'
    to stop the hotspot.
    Parameters of the hotspot can be influenced by the optional parameters:
    ifname - Wi-Fi device to use
    con-name - name of the created hotspot connection profile
    ssid - SSID of the hotspot
    band - Wi-Fi band to use
    channel - Wi-Fi channel to use
    password - password to use for the hotspot
    
    ARGUMENTS := rescan [ifname <ifname>] [[ssid <SSID to scan>] ...]
    
    Request that NetworkManager immediately re-scan for available access points.
    NetworkManager scans Wi-Fi networks periodically, but in some cases it might
    be useful to start scanning manually. 'ssid' allows scanning for a specific
    SSID, which is useful for APs with hidden SSIDs. More 'ssid' parameters can be
    given. Note that this command does not show the APs,
    use 'nmcli device wifi list' for that.
sv: Användning: nmcli device wifi { ARGUMENT | help }
    
    Utför åtgärder på Wi-Fi-enheter.
    
    ARGUMENT := [lista [ifname <grnamn>] [bssid <BSSID>] [--rescan yes|no|auto]]
    
    Visa tillgängliga Wi-Fi-accesspunkter. Alternativen ”ifname” och ”bssid” kan
    användas för att visa accesspunkter för ett visst gränssnitt eller med ett specifikt BSSID.
    Flaggan --rescan anger om en ny Wi-Fi-skanning ska startas.
    
    ARGUMENTS := connect <(B)SSID> [password <lösenord>] [wep-key-type key|phrase] [ifname <grnamn>]
                         [bssid <BSSID>] [name <namn>] [private yes|no] [hidden yes|no]
    
    Anslut till ett Wi-Fi-nätverk som anges av SSID eller BSSID. Kommandot hittar en
    matchande anslutning eller skapar en och aktiverar den sedan på en enhet. Detta
    är ett kommandoradskommando som motsvarar att klicka på ett SSID i en GUI-klient. Om en
    anslutning till nätverket redan finns är det möjligt att hämta den
    befintliga profilen på följande sätt: nmcli con up id <namn>. Observera att endast öppna,
    WEP- och WPA-PSK-nätverk stöds om ingen tidigare anslutning finns.
    Det antas också att IP-konfigurationen erhålls via DHCP.
    
    ARGUMENT := hotspot [ifname <grnamn>] [con-name <namn>] [ssid <SSID>]
                         [band a|bg|6GHz] [channel <kanal>] [password <password>]
    
    Skapa en Wi-Fi-surfzon. Använd ”connection down” eller ”device disconnect”
    för att stoppa surfzonen.
    Surfzonens parametrar kan påverkas av de valfria parametrarna:
    ifname - Wi-Fi-enhet som ska användas
    con-name - namn på den skapade surfzon-anslutningsprofilen
    ssid - SSID för surfzonen
    band - Wi-Fi-band som ska användas
    channel - Wi-Fi-kanal som ska användas
    password - lösenord som ska användas för surfzonen
    
    ARGUMENT := rescan [ifname <grnamn>] [[ssid <SSID att skanna>] …]
    
    Begär att Nätverkshanteraren omedelbart söker igen efter tillgängliga accesspunkter.
    Nätverkshanteraren skannar Wi-Fi-nätverk regelbundet, men i vissa fall kan det
    vara användbart att starta skanningen manuellt. ”ssid” möjliggör skanning efter ett specifikt
    SSID, vilket är användbart för accesspunkter med dolda SSID. Fler ”ssid”-parametrar kan
    anges. Observera att detta kommando inte visar accesspunkterna,
    använd ”nmcli device wifi list” för det.

en: Usage: nmcli device lldp { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [list [ifname <ifname>]]
    
    List neighboring devices discovered through LLDP. The 'ifname' option can be
    used to list neighbors for a particular interface.
sv: Användning: nmcli device lldp { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [list [ifname <grnamn>]]
    
    Lista grannenheter som upptäckts genom LLDP. Flaggan ”ifname” kan
    användas för att lista grannar för ett specifikt gränssnitt.

en: Usage: nmcli device checkpoint { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [--timeout <seconds>] -- COMMAND...
    
    Runs the command with a configuration checkpoint taken and asks for a
    confirmation when finished. When the confirmation is not given, the
    checkpoint is automatically restored after timeout.
sv: Användning: nmcli device checkpoint { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [--timeout <sekunder>] -- KOMMANDO…
    
    Kör kommandot med en konfigurationskontrollpunkt tagen och frågar efter en
    bekräftelse när klar. När bekräftelsen inte ges,
    återställs kontrollpunkten automatiskt efter en tidsgräns.

en: Error: No interface specified.
sv: Fel: Inget gränssnitt angivet.

en: Warning: argument '%s' is duplicated.
sv: Varning: argumentet ”%s” är duplicerat.

en: Error: Device '%s' not found.
sv: Fel: Enheten ”%s” hittades inte.

en: Error: not all devices found.
sv: Fel: hittade inte alla enheter.

en: No interface specified
sv: Inget gränssnitt angivet

en: Device '%s' not found
sv: Enheten ”%s” hittades inte

en: Device details
sv: Enhetsdetaljer

en: Error: 'device show': %s
sv: Fel: ”device show”: %s

en: Status of devices
sv: Status för enheter

en: Error: 'device status': %s
sv: Fel: ”device status”: %s

en: Error: Timeout %d sec expired.
sv: Fel: Tidsgränsen %d sekunder gick ut.

en: Device '%s' successfully activated with '%s'.
sv: Enheten ”%s” aktiverades med ”%s”.

en: Hint: "nmcli dev wifi show-password" shows the Wi-Fi name and password.
sv: Tips: "nmcli dev wifi show-password" visar Wi-Fi-namnet och lösenordet.

en: Error: Connection activation failed: %s.
sv: Fel: Aktivering av anslutning misslyckades: %s.

en: Error: Failed to setup a Wi-Fi hotspot: %s
sv: Fel: Misslyckades med att konfigurera en Wi-Fi-surfzon: %s

en: Error: Failed to add/activate new connection: %s
sv: Fel: Misslyckades med att lägga till/aktivera ny anslutning: %s

en: Error: Failed to activate connection: %s
sv: Fel: Misslyckades med att aktivera ny anslutning: %s

en: Error: Device activation failed: %s
sv: Fel: Aktivering av enheten misslyckades: %s

en: Error: extra argument not allowed: '%s'.
sv: Fel: extra argument tillåts inte: ”%s”.

en: Device '%s' successfully disconnected.
sv: Lyckades: Enheten ”%s” kopplades från.

en: Device '%s' successfully removed.
sv: Enheten ”%s” togs bort.

en: Error: Reapplying connection to device '%s' (%s) failed: %s
sv: Fel: Uppdatering av anslutning till enheten ”%s” (%s) misslyckades: %s

en: Connection successfully reapplied to device '%s'.
sv: Anslutning uppdaterades till enheten ”%s”.

en: Error: Reading applied connection from device '%s' (%s) failed: %s
sv: Fel: Läsning av anslutning från enheten ”%s” (%s) misslyckades: %s

en: Error: not all devices disconnected.
sv: Fel: alla anslutningar inte frånkopplade.

en: Error: Device '%s' (%s) disconnecting failed: %s
sv: Fel: Frånkoppling av enheten ”%s” (%s) misslyckades: %s

en: Error: not all devices deleted.
sv: Fel: alla enheter inte borttagna.

en: Error: Device '%s' (%s) deletion failed: %s
sv: Fel: Borttagning av enheten ”%s” (%s) misslyckades: %s

en: Error: set managed failed: %s.
sv: Fel: set managed misslyckades: %s.

en: Error: No property specified.
sv: Fel: Ingen egenskap angiven.

en: Error: 'managed' can only be set once.
sv: Fel: ”managed” kan endast anges en gång.

en: Error: '--permanent-only' and '--permanent' cannot be used together.
sv: Fel: ”--permanent-only” och ”--permanent” kan inte användas tillsammans.

en: Error: 'managed' argument is missing.
sv: Fel: ”managed”-argument saknas.

en: Error: 'managed': '%s' is not valid, use 'yes/no/up/down/reset'.
sv: Fel: ”managed”: ”%s” är inte giltigt, använd ”yes/no/up/down/reset”.

en: Error: 'autoconnect' argument is missing.
sv: Fel: ”autoconnect”-argument saknas.

en: Error: 'autoconnect' can only be set once.
sv: Fel: ”autoconnect” kan endast anges en gång.

en: Error: 'autoconnect': %s.
sv: Fel: ”autoconnect”: %s.

en: Error: property '%s' is not known.
sv: Fel: egenskapen ”%s” är okänd.

en: %s: using connection '%s'
sv: %s: använder anslutningen ”%s”

en: %s: device created
sv: %s: enhet skapad

en: %s: device removed
sv: %s: enhet borttagen

en: Wi-Fi scan list
sv: Trådlös avsökningslista

en: Error: Access point with bssid '%s' not found.
sv: Fel: Accesspunkt med bssid ”%s” hittades inte.

en: Error: 'device wifi': %s
sv: Fel: ”device wifi”: %s

en: Error: invalid rescan argument: '%s' not among [auto, no, yes]
sv: Fel: ogiltigt argument för rescan: ”%s” är inte någon av [auto, no, yes]

en: Error: Device '%s' not found.
sv: Fel: Enheten ”%s” hittades inte.

en: Error: Device '%s' was not recognized as a Wi-Fi device, check NetworkManager Wi-Fi plugin.
sv: Fel: Enheten ”%s” kändes inte igen som en trådlös enhet, kontrollera insticksmodulen NetworkManager Wi-Fi.

en: Error: Device '%s' is not a Wi-Fi device.
sv: Fel: Enheten ”%s” är inte en trådlös enhet.

en: SSID or BSSID:
sv: SSID eller BSSID:

en: Error: SSID or BSSID are missing.
sv: Fel: SSID eller BSSID saknas.

en: Error: bssid argument value '%s' is not a valid BSSID.
sv: Fel: bssid-argumentvärdet ”%s” är inte ett giltigt BSSID.

en: Error: wep-key-type argument value '%s' is invalid, use 'key' or 'phrase'.
sv: Fel: wep-key-type-argumentvärdet ”%s” är ogiltigt, använd ”key” eller ”phrase”.

en: Error: %s: %s.
sv: Fel: %s %s.

en: Error: BSSID to connect to (%s) differs from bssid argument (%s).
sv: Fel: BSSID att ansluta till (%s) skiljer sig från bssid-argumentet (%s).

en: Error: Parameter '%s' is neither SSID nor BSSID.
sv: Fel: Parameter ”%s” är varken SSID eller BSSID.

en: Error: No Wi-Fi device found.
sv: Fel: Ingen trådlös enhet hittades.

en: Error: Failed to scan hidden SSID: %s.
sv: Fel: Misslyckades att söka av dolt SSID: %s.

en: Error: No network with SSID '%s' found.
sv: Fel: Inget nätverk med SSID ”%s” hittades.

en: Error: No access point with BSSID '%s' found.
sv: Fel: Ingen accesspunkt med BSSID ”%s” hittades.

en: Error: Connection '%s' exists but properties don't match.
sv: Fel: Anslutningen ”%s” finns men egenskaperna matchar inte.

en: Warning: '%s' should be SSID for hidden APs; but it looks like a BSSID.
sv: Varning: ”%s” borde vara SSID för dolda accesspunkter, men det ser ut som ett BSSID.

en: '%s' is not valid WPA PSK
sv: ”%s” inte giltig WPA PSK

en: '%s' is not valid WEP key (it should be 5 or 13 ASCII chars)
sv: ”%s” är inte en giltig WEP-nyckel (ska vara 5 eller 13 ASCII-tecken)

en: Hotspot password: %s
sv: Lösenord för surfzon: %s

en: Error: ssid is too long.
sv: Fel: ssid är för långt.

en: Error: band argument value '%s' is invalid; use 'a', 'bg' or '6GHz'.
sv: Fel: bandargumentvärdet ”%s” är ogiltigt; använd ”a”, ”bg” eller ”6GHz”.

en: Error: channel requires band too.
sv: Fel: kanal kräver även band.

en: Error: channel '%s' not valid for band '%s'.
sv: Fel: kanal ”%s” är inte giltig för bandet ”%s”.

en: Error: Device '%s' supports neither AP nor Ad-Hoc mode.
sv: Fel: Enheten ”%s” stöder varken accesspunkts- eller Ad-Hoc-läge.

en: Error: Invalid 'password': %s.
sv: Fel: ogiltigt ”password”: %s.

en: Error: '%s' cannot repeat.
sv: Fel: ”%s” kan inte upprepas.

en: Security
sv: Säkerhet

en: None
sv: Ingen

note: Main header name
en: Device LLDP neighbors
sv: LLDP-grannar för enhet

en: Error: 'device lldp list': %s
sv: Fel: ”device lldp list”: %s

en: Checkpoint was removed.
sv: Kontrollpunkten togs bort.

note: The command is done, we're in the confirmation prompt.
en: No
sv: Nej

en: Error: Destroying a checkpoint failed: %s
sv: Fel: Att förstöra en kontrollpunkt misslyckades: %s

en: Yes
sv: Ja

en: Error: Creating a checkpoint failed: %s
sv: Fel: Skapande av en kontrollpunkt misslyckades: %s

en: Error: %s
sv: Fel: %s

en: Error: '%s' is not a valid timeout.
sv: Fel: ”%s” är inte en giltig tidsgräns.

en: Error: Expected a command to run after '--'
sv: Fel: Förväntade att ett kommando skulle köras efter ”--”

en: network off
sv: nätverk av

en: connecting
sv: ansluter

en: connected (local only)
sv: ansluten (endast lokalt)

en: connected (site only)
sv: ansluten (endast plats)

en: disconnecting
sv: kopplar från

en: auth
sv: aute

en: running
sv: kör

en: starting
sv: startar

en: started
sv: startad

en: missing
sv: saknas

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: inaktiverad

en: Usage: nmcli general { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { status | hostname | permissions | logging | reload }
    
      status
    
      hostname [<hostname>]
    
      permissions
    
      logging [level <log level>] [domains <log domains>]
    
      reload [<flags>]
sv: Användning: nmcli general { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { status | hostname | permissions | logging | reload }
    
      status
    
      hostname [<värdnamn>]
    
      permissions
    
      logging [level <loggnivå>] [domains <loggdomäner>]
    
      reload [<flaggor>]

en: Usage: nmcli general status { help }
    
    Show overall status of NetworkManager.
    'status' is the default action, which means 'nmcli gen' calls 'nmcli gen status'
sv: Användning: nmcli general status { help }
    
    Visar allmän status för Nätverkshanteraren.
    ”status” är standardåtgärden, vilket betyder att ”nmcli gen” anropar ”nmcli gen status”

en: Usage: nmcli general hostname { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<hostname>]
    
    Get or change persistent system hostname.
    With no arguments, this prints currently configured hostname. When you pass
    a hostname, NetworkManager will set it as the new persistent system hostname.
sv: Användning: nmcli general hostname { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [<värdnamn>]
    
    Hämta eller ändra sparat systemvärdnamn.
    Om inga argument, skrivs aktuellt konfigurerat värdnamn ut. Om du anger
    ett värdnamn, kommer Nätverkshanteraren att sätta det som det nya
    sparade systemvärdnamnet.

en: Usage: nmcli general permissions { help }
    
    Show caller permissions for authenticated operations.
sv: Användning: nmcli general permissions { help }
    
    Visar anropsrättigheter för autentiserade åtgärder.

en: Usage: nmcli general reload { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [<flag>[,<flag>...]]
    
    Reload NetworkManager's configuration and perform certain updates, like
    flushing caches or rewriting external state to disk. This is similar to
    sending SIGHUP to NetworkManager but it allows for more fine-grained
    control over what to reload through the flags argument. It also allows
    non-root access via PolicyKit and contrary to signals it is synchronous.
    
    Available flags are:
    
      'conf'        Reload the NetworkManager.conf configuration from
                    disk. Note that this does not include connections, which
                    can be reloaded through 'nmcli connection reload' instead.
    
      'dns-rc'      Update DNS configuration, which usually involves writing
                    /etc/resolv.conf anew. This is equivalent to sending the
                    SIGUSR1 signal to the NetworkManager process.
    
      'dns-full'    Restart the DNS plugin. This is for example useful when
                    using dnsmasq plugin, which uses additional configuration
                    in /etc/NetworkManager/dnsmasq.d. If you edit those files,
                    you can restart the DNS plugin. This action shortly
                    interrupts name resolution.
    
    With no flags, everything that is supported is reloaded, which is
    identical to sending a SIGHUP.
sv: Användning: nmcli general reload { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [<flagga>[,<flagga>…]]
    
    Ladda om Nätverkshanterarens konfiguration och utför vissa uppdateringar,
    som att spola cacher eller skriva om externt tillstånd till disk. Detta
    liknar att skicka SIGHUP till Nätverkshanteraren men det möjliggör mer
    finkornig kontroll över vad som ska laddas om genom flaggans argument. Det
    tillåter också icke-root-åtkomst via PolicyKit och i motsats till signaler
    är den synkron.
    
    Tillgängliga flaggor är:
    
       ”conf”        Ladda om NetworkManager.conf-konfigurationen från
                     disk. Observera att detta inte inkluderar anslutningar,
                     vilket kan laddas om genom ”nmcli connection reload”
                     istället.
    
       ”dns-rc”      Uppdatera DNS-konfiguration, vilket vanligtvis innebär
                     att skriva /etc/resolv.conf på nytt. Detta motsvarar att
                     skicka SIGUSR1-signalen till NetworkManager-processen.
    
       ”dns-full”    Starta om DNS-insticksmodul. Detta är till exempel
                     användbart när du använder dnsmasq-insticksmodulen, som
                     använder ytterligare konfiguration i
                     /etc/NetworkManager/dnsmasq.d. Om du redigerar dessa filer
                     kan du starta om DNS-insticksmodulen. Denna åtgärd
                     avbryter inom kort namnupplösningen.
    
    Utan flaggor laddas allt som stöds om, vilket är
    identisk med att skicka en SIGHUP.

en: Usage: nmcli general logging { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [level <log level>] [domains <log domains>]
    
    Get or change NetworkManager logging level and domains.
    Without any argument current logging level and domains are shown. In order to
    change logging state, provide level and/or domain. Please refer to the man page
    for the list of possible logging domains.
sv: Användning: nmcli general logging { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [level <loggnivå>] [domains <loggdomäner>]
    
    Hämta eller ändra Nätverkshanterarens loggnivå och domäner.
    Utan några argument visas aktuell loggnivå och domäner. För att
    ändra loggtillstånd, skicka med nivå och/eller domän. Se manualsidan
    för en lista över möjliga loggdomäner.

en: Usage: nmcli networking { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]
sv: Användning: nmcli networking { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { [ on | off | connectivity ] }
    
      on
    
      off
    
      connectivity [check]

en: Usage: nmcli networking on { help }
    
    Switch networking on.
sv: Användning: nmcli networking on { help }
    
    Aktivera nätverk.

en: Usage: nmcli networking off { help }
    
    Switch networking off.
sv: Användning: nmcli networking off { help }
    
    Stäng av nätverk.

en: Usage: nmcli networking connectivity { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [check]
    
    Get network connectivity state.
    The optional 'check' argument makes NetworkManager re-check the connectivity.
sv: Användning: nmcli networking connectivity { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [check]
    
    Hämta tillstånd för nätverksanslutning.
    Valfria argumentet ”check” gör att Nätverkshanteraren återkontrollerar anslutning.

en: Usage: nmcli radio { COMMAND | help }
    
    COMMAND := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]
sv: Användning: nmcli radio { KOMMANDO | help }
    
    KOMMANDO := { all | wifi | wwan }
    
      all | wifi | wwan [ on | off ]

en: Usage: nmcli radio all { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of all radio switches, or turn them on/off.
sv: Användning: nmcli radio all { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [on | off]
    
    Hämta statusen för alla radioväxlar eller slå på/av dem.

en: Usage: nmcli radio wifi { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of Wi-Fi radio switch, or turn it on/off.
sv: Användning: nmcli radio wifi { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [on | off]
    
    Hämta status för trådlösa radioväxeln eller slå på/av den.

en: Usage: nmcli radio wwan { ARGUMENTS | help }
    
    ARGUMENTS := [on | off]
    
    Get status of mobile broadband radio switch, or turn it on/off.
sv: Användning: nmcli radio wwan { ARGUMENT | help }
    
    ARGUMENT := [on | off]
    
    Hämta status för mobila bredbandsradioväxeln eller slå på/av den.

en: Usage: nmcli monitor
    
    Monitor NetworkManager changes.
    Prints a line whenever a change occurs in NetworkManager
sv: Användning: nmcli monitor
    
    Övervaka ändringar för Nätverkshanteraren.
    Skriver en rad varje gång en ändring inträffar i Nätverkshanteraren

en: NetworkManager status
sv: Status för Nätverkshanteraren

en: Error: only these fields are allowed: %s
sv: Fel: endast dessa fält är tillåtna: %s

note: NetworkManager quit while we were waiting.
en: NetworkManager is not running.
sv: Nätverkshanteraren är inte startad.

en: NetworkManager permissions
sv: Rättigheter för Nätverkshanteraren

en: Error: 'general permissions': %s
sv: Fel: ”general permissions”: %s

en: Error: failed to reload: %s
sv: Fel: misslyckades att ladda om: %s

en: Error: invalid reload flag '%s'. Allowed flags are: %s
sv: Fel: ogiltig omladdningsflagga ”%s”. Tillåtna flaggor är: %s

en: Error: extra argument '%s'
sv: Fel: extra argument: ”%s”.

en: NetworkManager logging
sv: Loggning för Nätverkshanteraren

en: Error: 'general logging': %s
sv: Fel: ”general logging”: %s

en: Error: failed to set logging: %s
sv: Fel: misslyckades att sätta loggning: %s

en: Error: '%s' argument is missing.
sv: Fel: ”%s”-argument saknas.

en: Error: failed to set hostname: %s
sv: Fel: misslyckades med att sätta värdnamn: %s

en: Error: '--fields' value '%s' is not valid here (allowed field: %s)
sv: Fel: värdet ”%s” för ”--fields” är inte giltigt här (tillåtna fält: %s)

en: Error: invalid '%s' argument: '%s' (use on/off).
sv: Fel: ogiltigt ”%s”-argument: ”%s” (använd on/off).

en: Error: failed to set networking: %s
sv: Fel: misslyckades med att ställa in nätverk: %s

note: no arguments -> get current state
en: Connectivity
sv: Anslutning

en: Error: 'networking' command '%s' is not valid.
sv: Fel: ”networking”-kommandot ”%s” är inte giltigt.

en: Networking
sv: Nätverk

note: no argument, show all radio switches
en: Radio switches
sv: Radioväxlar

en: Error: failed to set Wi-Fi radio: %s
sv: Fel: misslyckades med att ställa in Wi-Fi-radio: %s

note: no argument, show current Wi-Fi state
en: Wi-Fi radio switch
sv: Trådlös radioväxel

note: no argument, show current WWAN (mobile broadband) state
en: WWAN radio switch
sv: WWAN radioväxel

en: NetworkManager is running
sv: Nätverkshanteraren körs

en: NetworkManager is stopped
sv: Nätverkshanteraren är stoppad

en: Hostname set to '%s'
sv: Värdnamnet sattes till ”%s”

en: '%s' is now the primary connection
sv: ”%s” är nu den primära anslutningen

en: There's no primary connection
sv: Det finns ingen primär anslutning

en: Connectivity is now '%s'
sv: Anslutbarhet är nu ”%s”

en: Networkmanager is now in the '%s' state
sv: Nätverkshanteraren är nu i tillståndet ”%s”

en: connection available
sv: anslutning tillgänglig

en: connections available
sv: anslutningar tillgängliga

en: autoconnect
sv: autoansluten

en: fw missing
sv: fw saknas

en: plugin missing
sv: insticksmodul saknas

en: sw disabled
sv: sw inaktiverad

en: hw disabled
sv: hw inaktiverad

en: controller
sv: styrenhet

en: ip4 default
sv: ip4 som standard

en: ip6 default
sv: ip6 som standard

en: %s VPN connection
sv: %s VPN-anslutning

[ctx: nmcli-overview]
en: %s: %s to %s
sv: %s: %s till %s

[ctx: nmcli-overview]
en: %s: %s
sv: %s %s

en: Use "nmcli device show" to get complete information about known devices and
    "nmcli connection show" to get an overview on active connection profiles.
    
    Consult nmcli(1) and nmcli-examples(7) manual pages for complete usage details.
sv: Använd "nmcli device show" för att få fullständig information om kända enheter och
    "nmcli connection show" för att få en överblick över aktiva anslutningsprofiler.
    
    Se manualsidorna för nmcli(1) och nmcli-examples(7) för fullständig användningsinformation.

en: Error: 'monitor' command '%s' is not valid.
sv: Fel: ”monitor”-kommandot ”%s” är inte giltigt.

en: Usage: nmcli [OPTIONS] OBJECT { COMMAND | help }
    
    OPTIONS
      -a, --ask                                ask for missing parameters
      -c, --colors auto|yes|no                 whether to use colors in output
      -e, --escape yes|no                      escape columns separators in values
      -f, --fields <field,...>|all|common      specify fields to output
      -g, --get-values <field,...>|all|common  shortcut for -m tabular -t -f
      -h, --help                               print this help
      -m, --mode tabular|multiline             output mode
      -o, --overview                           overview mode
      -p, --pretty                             pretty output
      -s, --show-secrets                       allow displaying passwords
      -t, --terse                              terse output
      -v, --version                            show program version
      -w, --wait <seconds>                     set timeout waiting for finishing operations
    
    OBJECT
      g[eneral]       NetworkManager's general status and operations
      n[etworking]    overall networking control
      r[adio]         NetworkManager radio switches
      c[onnection]    NetworkManager's connections
      d[evice]        devices managed by NetworkManager
      a[gent]         NetworkManager secret agent or polkit agent
      m[onitor]       monitor NetworkManager changes
sv: Användning: nmcli [FLAGGOR] OBJEKT { KOMMANDO | help }
    
    FLAGGOR
      -a[sk]                                     fråga efter saknade parametrar
      -c[olors] auto|yes|no                      huruvida färger ska användas i utdata
      -e[scape] yes|no                           omge kolumnseparatorer i värden med säker sträng
      -f[ields] <fält1,...>|all|common           ange fält för utdata
      -g, --get-values <fält,...>|all|common     kortkommando för -m tabular -t -f
      -h[elp]                                    skriv ut denna hjälp
      -m[ode] tabular|multiline                  utdataläge
      -o, --overview                             överblicksläge
      -p[retty]                                  vacker utdata
      -s[how-secrets]                            tillåt att lösenord visas
      -t[erse]                                   sparsam utdata
      -v[ersion]                                 visa programversionen
      -w[ait] <sekunders>                        sätt en tidsgräns för åtgärder
    
    OBJEKT
      g[eneral]       Nätverkshanterarens allmänna status och åtgärder
      n[etworking]    generell nätverkskontroll
      r[adio]         Nätverkshanterarens radioväxlar
      c[onnection]    Nätverkshanterarens anslutningar
      d[evice]        enheter som hanteras av Nätverkshanteraren
      a[gent]         hemlig agent eller polkitagent för Nätverkshanteraren
      m[onitor]       övervaka ändringar för Nätverkshanteraren

en: Error: missing argument for '%s' option.
sv: Fel: argument för flaggan ”%s” saknas.

en: Unexpected end of file following '%s'
sv: Oväntat filavslut efter ”%s”

en: Expected whitespace following '%s'
sv: Förväntade blanktecken efter ”%s”

en: Expected a value for '%s'
sv: Förväntade ett värde för ”%s”

en: Expected a line break following '%s'
sv: Förväntade radbrytning efter ”%s”

en: Error: Option '--terse' is specified the second time.
sv: Fel: Flaggan ”--terse” har angivits en andra gång.

en: Error: Option '--terse' is mutually exclusive with '--pretty'.
sv: Fel: Flaggan ”--terse” är ömsesidigt uteslutande med ”--pretty”.

en: Error: Option '--pretty' is specified the second time.
sv: Fel: Flaggan ”--pretty” har angivits en andra gång.

en: Error: Option '--pretty' is mutually exclusive with '--terse'.
sv: Fel: Flaggan ”--pretty” är ömsesidigt uteslutande med ”--terse”.

en: Error: '%s' is not a valid argument for '%s' option.
sv: Fel: ”%s” är inte ett giltigt argument för flaggan ”%s”.

en: Error: '%s' is not valid argument for '%s' option.
sv: Fel: ”%s” är inte ett giltigt argument för flaggan ”%s”.

en: nmcli tool, version %s
sv: nmcli-verktyg, version %s

en: Error: Option '%s' is unknown, try 'nmcli -help'.
sv: Fel: Flaggan ”%s” är okänd, prova ”nmcli -help”.

en: Error: nmcli terminated by signal %s (%d)
sv: Fel: nmcli dödad av signalen %s (%d)

en: Success
sv: Lyckades

en: Error: polkit agent failed: %s
sv: Fel: polkit-agenten misslyckades: %s

en: Warning: polkit agent initialization failed: %s
sv: Varning: Initiering av polkit-agent misslyckades: %s

en: Do you also want to set '%s' to '%s'? [yes]:
sv: Vill du också sätta ”%s” till ”%s”? [yes]:

en: Do you also want to clear '%s'? [yes]:
sv: Vill du också rensa ”%s”? [yes]:

en: Warning: %s.%s set to '%s', but it might be ignored in infrastructure mode
sv: Varning: %s.%s sätts till ”%s”, men kan ignoreras i infrastrukturläge

en: Warning: setting %s.%s requires removing ipv4 and ipv6 settings
sv: Varning: inställningen %s.%s kräver att inställningar för ipv4 och ipv6 tas bort

en: Do you want to remove them? [yes]
sv: Vill du ta bort dem? [yes]

en: Warning: %s is not an UUID of any existing connection profile
sv: Varning: %s är inte ett UUID på någon befintlig anslutningsprofil

en: '%s' is not a VPN connection profile
sv: ”%s” är inte en giltig VPN-anslutningsprofil

en: '%s' is not a name of any existing profile
sv: ”%s” är inte ett namn på någon befintlig profil

en: Warning: %s
sv: Varning: %s

en: don't know how to get the property value
sv: vet inte hur egenskapsvärdet ska hämtas

en: the property can't be changed
sv: egenskapen kan inte ändras

en: [NM property description]
sv: [NH egenskapsbeskrivning]

en: [nmcli specific description]
sv: [nmcli specifik beskrivning]

en: Error: Argument '%s' was expected, but '%s' provided.
sv: Fel: Förväntade argumentet ”%s” men gavs ”%s”.

en: Error: Unexpected argument '%s'
sv: Fel: Oväntat argument ”%s”

en: invalid field '%s%s%s'; no such field
sv: ogiltigt fält ”%s%s%s”; inget sådant fält

en: invalid field '%s%s%s'; allowed fields: [%s]
sv: ogiltigt fält ”%s%s%s”; tillåtna fält: [%s]

en: failure to select field
sv: misslyckades med att välja fält

en: Failed to create pager pipe: %s
sv: Misslyckades med att skapa visar-rör: %s

en: Failed to fork pager: %s
sv: Misslyckades med att förgrena visare: %s

en: Failed to duplicate pager pipe: %s
sv: Misslyckades med att duplicera visar-rör: %s

en: Warning: nmcli (%s) and NetworkManager (%s) versions don't match. Restarting NetworkManager is advised.
sv: Varning: versioner av nmcli (%s) och Nätverkshanteraren (%s) matchar inte. Det rekommenderas att starta om Nätverkshanteraren.

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: Ethernet connection %d
sv: Trådbunden anslutning %d

en: Veth connection %d
sv: Veth-anslutning %d

en: Loopback connection %d
sv: Loopback-anslutning %d

en: Wi-Fi connection %d
sv: Trådlös anslutning %d

en: InfiniBand connection %d
sv: InfiniBand-anslutning %d

en: Mobile broadband connection %d
sv: Mobil bredbandsanslutning %d

en: DSL connection %d
sv: DSL-anslutning %d

en: Bond connection %d
sv: Kombineringsanslutning %d

en: Bridge connection %d
sv: Brygganslutning %d

en: Team connection %d
sv: Gruppanslutning %d

en: VLAN connection %d
sv: VLAN-anslutning %d

en: IP tunnel
sv: IP-tunnel

en: IP tunnel connection %d
sv: IP-tunnelanslutning %d

en: MACsec connection %d
sv: MACsec-anslutning %d

en: VPN connection %d
sv: VPN-anslutning %d

en: WireGuard connection %d
sv: WireGuard-anslutning %d

en: Default
sv: Standard

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable time checks
sv: Inaktivera tidskontroller

en: Show expert TLS options
sv: Visa expertalternativ för TLS

en: Wpa_supplicant settings:
sv: Wpa_supplicant-inställningar:

en: Cipher string
sv: Chiffersträng

en: Domain
sv: Domän

en: CA cert
sv: CA-certifikat

en: CA cert password
sv: CA-certifikatlösenord

en: User cert
sv: Användarcertifikat

en: User cert password
sv: Lösenord för användarcertifikat

en: User private key
sv: Privat användarnyckel

en: User privkey password
sv: Lösenord för privat användarnyckel

en: MSCHAPv2 (no EAP)
sv: MSCHAPv2 (ingen EAP)

en: Anonymous identity
sv: Anonym identitet

en: Inner authentication
sv: Inre autentisering

en: Automatic
sv: Automatisk

en: PEAP version
sv: PEAP-version

en: No devices available
sv: Inga enheter tillgängliga

en: Select...
sv: Markera…

en: Add
sv: Lägg till

en: Edit...
sv: Redigera…

en: Delete
sv: Ta bort

en: Hide
sv: Dölj

en: Show
sv: Visa

en: Could not create editor for connection '%s' of type '%s'.
sv: Kunde inte skapa redigerare för anslutning ”%s” av typen ”%s”.

en: Could not create editor for invalid connection '%s'.
sv: Kunde inte skapa redigerare för ogiltig anslutning ”%s”.

en: Edit Connection
sv: Redigera anslutning

en: Warning: %s
sv: Varning: %s

en: Unable to save connection: %s
sv: Kunde inte spara anslutning: %s

en: Unable to add new connection: %s
sv: Kunde inte lägga till ny anslutning: %s

en: Profile name
sv: Profilnamn

en: Ethernet device
sv: Ethernet-enhet

en: Device
sv: Enhet

note: And finally the bottom widgets
en: Automatically connect
sv: Anslut automatiskt

en: Available to all users
sv: Tillgänglig för alla användare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: (default)
sv: (standard)

en: bytes
sv: byte

en: BOND PORT
sv: BONDPORT

en: Active Backup
sv: Aktiv säkerhetskopia

note: NB: the ordering/numbering here corresponds to NmtPageBondMonitoringMode
en: MII (recommended)
sv: MII (rekommenderad)

en: BOND
sv: KOMBINERING

en: Ports
sv: Portar

en: Mode
sv: Läge

en: Primary
sv: Primär

en: Link monitoring
sv: Länkövervakning

en: Monitoring frequency
sv: Övervakningsfrekvens

en: Link up delay
sv: Fördröjning för länk upp

en: Link down delay
sv: Fördröjning för länk ned

en: ARP targets
sv: ARP-mål

en: Other options (key=value)
sv: Andra alternativ (nyckel=värde)

en: Cloned MAC address
sv: Klonad MAC-adress

en: BRIDGE PORT
sv: BRYGGPORT

en: Priority
sv: Prioritet

en: Path cost
sv: Sökvägskostnad

en: Hairpin mode
sv: Hårnålsläge

en: BRIDGE
sv: BRYGGA

en: seconds
sv: sekunder

en: Aging time
sv: Ålder

en: Enable STP (Spanning Tree Protocol)
sv: Aktivera STP (Spanning Tree Protocol)

en: ETHERNET
sv: TRÅDBUNDET

note: 802.1X security
en: 802.1X SECURITY
sv: 802.1X SÄKERHET

en: Enable 802.1X security
sv: Aktivera 802.1X säkerhet

en: Connected
sv: Ansluten

en: Parent
sv: Överordnad

en: Local IP
sv: Lokal-IP

en: Remote IP
sv: Fjärr-IP

en: Input key
sv: Indatanyckel

en: Output key
sv: Utdatanyckel

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Link-Local
sv: Länk-lokal

en: Manual
sv: Manuell

en: Shared
sv: Delad

en: (No custom routes)
sv: (Inga anpassade rutter)

en: One custom route | %d custom routes
sv[0]: En anpassad rutt
sv[1]: %d anpassade rutter

en: IPv4 CONFIGURATION
sv: IPv4-KONFIGURATION

en: Addresses
sv: Adresser

en: DNS servers
sv: DNS-servrar

en: Search domains
sv: Sökdomäner

en: Never use this network for default route
sv: Använd aldrig detta nätverk för standardrutten

en: Ignore automatically obtained routes
sv: Ignorera automatiskt erhållna rutter

en: Ignore automatically obtained DNS parameters
sv: Ignorera automatiskt erhållna DNS-parametrar

en: Require IPv4 addressing for this connection
sv: Kräv IPv4-adressering för denna anslutning

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Automatic (DHCP-only)
sv: Automatisk (endast DHCP)

en: IPv6 CONFIGURATION
sv: IPv6-KONFIGURATION

en: Require IPv6 addressing for this connection
sv: Kräv IPv6-adressering för denna anslutning

en: Check
sv: Kontroll

en: Strict
sv: Strikt

en: Parent device
sv: Överordnad enhet

en: Validation
sv: Validering

en: Encrypt traffic
sv: Kryptera trafik

en: PPP CONFIGURATION
sv: PPP-KONFIGURATION

en: Allowed authentication methods:
sv: Tillåtna autentiseringsmetoder:

en: Use point-to-point encryption (MPPE)
sv: Använd punkt-till-punkt-kryptering (MPPE)

en: Require 128-bit encryption
sv: Kräv 128-bitars kryptering

en: Use stateful MPPE
sv: Använd MPPE med tillstånd

en: Allow BSD data compression
sv: Tillåt BSD-datakomprimering

en: Allow Deflate data compression
sv: Tillåt Deflate-datakomprimering

en: Use TCP header compression
sv: Använd TCP-huvudkomprimering

en: Send PPP echo packets
sv: Skicka PPP-ekopaket

en: TEAM PORT
sv: GRUPP-PORT

en: JSON configuration
sv: JSON-konfiguration

en: TEAM
sv: GRUPP

en: VLAN id
sv: VLAN-ID

[ctx: Wi-Fi]
en: Client
sv: Klient

en: Access Point
sv: Accesspunkt

en: Ad-Hoc Network
sv: Ad-Hoc-nätverk

[ctx: Wi-Fi]
en: Automatic
sv: Automatiskt

[ctx: Wi-Fi security]
en: None
sv: Ingen

en: WEP 40/128-bit Key (Hex or ASCII)
sv: WEP 40/128-bit nyckel (Hex eller ASCII)

en: WEP 128-bit Passphrase
sv: WEP 128-bit lösenfras

en: Dynamic WEP (802.1x)
sv: Dynamisk WEP (802.1x)

[ctx: WEP key index]
en: 1 (Default)
sv: 1 (standard)

en: Open System
sv: Öppet system

en: Shared Key
sv: Delad nyckel

en: WI-FI
sv: TRÅDLÖS

en: Channel
sv: Kanal

en: WEP index
sv: WEP-index

en: Authentication
sv: Autentisering

note: "dynamic-wep" FIXME
en: (No support for dynamic-wep yet...)
sv: (Inget stöd för dynamic-wep än…)

en: Private key
sv: Privat nyckel

en: Listen port
sv: Lyssningsport

en: Add peer routes
sv: Lägg till peer-rutter

en: Store password for all users
sv: Lagra lösenord för alla användare

en: Store password only for this user
sv: Lagra lösenord endast för denna användare

en: Ask password every time
sv: Fråga efter lösenord varje gång

en: Show password
sv: Visa lösenord

en: Select the type of port connection you wish to add.
sv: Välj vilken typ av portanslutning du vill lägga till.

en: Next Hop
sv: Nästa hopp

en: Metric
sv: Mätvärde

en: No custom routes are defined.
sv: Inga anpassade rutter är definierade.

en: Add...
sv: Lägg till…

en: Remove
sv: Ta bort

en: Public key
sv: Publik nyckel

en: Allowed IPs
sv: Tillåtna IP-adresser

en: Endpoint
sv: Slutpunkt

en: Preshared key
sv: Fördelad-nyckel

[ctx: seconds]
en: seconds
sv: sekunder

en: Persistent keepalive
sv: Ihållande keepalive

en: openconnect will be run to authenticate.
    It will return to nmtui when completed.
sv: openconnect kommer köras för att autentisera.
    Det kommer återgå till nmtui då det är klart.

en: Error: openconnect failed: %s
sv: Fel: openconnect misslyckades: %s

en: Activation failed: %s
sv: Aktivering misslyckades: %s

en: Could not deactivate connection: %s
sv: Kunde inte inaktivera anslutningen: %s

en: Connecting...
sv: Ansluter…

en: Could not activate connection: %s
sv: Kunde inte aktivera anslutningen: %s

en: Activate
sv: Aktivera

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Rescanning Wi-Fi devices...
sv: Skannar om Wi-Fi-enheter…

en: Wi-Fi scan failed for device : %s
sv: Wi-Fi-skanning misslyckades för enheten: %s

en: Wi-Fi scan timed out for device : %s
sv: Wi-Fi-skanningen för enheten har överstigit tidsgränsen: %s

en: No active Wi-Fi devices found
sv: Inga aktiva Wi-Fi-enheter hittades

en: Rescan Wi-Fi
sv: Skanna om Wi-Fi

en: Quit
sv: Avsluta

en: Back
sv: Bakåt

en: No such connection '%s'
sv: Ingen sådan anslutning ”%s”

en: Connection is already active
sv: Anslutningen är redan aktiv

en: Create
sv: Skapa

en: Select the type of connection you wish to create.
sv: Välj den typ av anslutning du vill skapa.

en: If you are creating a VPN, and the VPN connection you wish to create does not appear in the list, you may not have the correct VPN plugin installed.
sv: Om du skapar ett VPN, och VPN-konfigurationen du vill skapa inte visas i listan kanske du inte har rätt VPN-insticksmodul installerad.

en: New Connection
sv: Ny anslutning

en: Unable to delete connection: %s
sv: Kunde inte ta bort anslutningen: %s

en: Could not delete connection '%s': %s
sv: Kunde inte ta bort anslutningen ”%s”: %s

en: Are you sure you want to delete the connection '%s'?
sv: Är du säker på att du vill radera anslutningen ”%s”?

en: Set Hostname
sv: Sätt värdnamn

en: Hostname
sv: Värdnamn

note: TRANSLATORS: this indicates the result. ie, "I have set the hostname to ..."
en: Set hostname to '%s'
sv: Värdnamnet sattes till ”%s”

en: Unable to set hostname: %s
sv: Kunde inte sätta värdnamnet: %s

en: Set the radio switches status
sv: Ställ in radioströmbrytarnas status

en: Hardware:
sv: Hårdvara:

en: Missing
sv: Saknas

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Software:
sv: Programvara:

en: connection
sv: anslutning

en: Edit a connection
sv: Redigera en anslutning

en: Activate a connection
sv: Aktivera en anslutning

en: new hostname
sv: nytt värdnamn

en: Set system hostname
sv: Ange systemvärdnamn

en: NetworkManager TUI
sv: Nätverkshanterare TUI

en: Please select an option
sv: Vänligen välj ett alternativ

en: Usage
sv: Användning

en: Could not parse arguments
sv: Kunde inte tolka argument

en: Could not contact NetworkManager: %s.
sv: Kunde inte kontakta Nätverkshanteraren: %s.
