neutron-vpnaas-dashboard VERSION - en to id translation catalogue (153 entries)

en: (Deprecated) Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
id: (Deprecated) Remote peer subnet(s) address(es) dengan mask in CIDR format yang dipisahkan dengan koma jika diperlukan (misalnya. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Active
id: Aktif

en: Add
id: Menambahkan

en: Add Endpoint Group
id: Menambahkan Endpoint Group

en: Add IKE Policy
id: Tambah IKE Policy

en: Add IPsec Policy
id: Menambahkan IPsec Policy

en: Add IPsec Site Connection
id: Menambahkan IPsec Site Connection

en: Add New Endpoint Groups
id: Menambahkan New Endpoint Groups

en: Add New IKE Policy
id: Tambah IKE Policy baru

en: Add New IPsec Policy
id: Menambahkan New IPsec Policy

en: Add New IPsec Site Connection
id: Menambahkan New IPsec Site Connection

en: Add New VPN Service
id: Menambah layanan VPN baru

en: Add VPN Service
id: Tambah VPN Service

en: Added IKE policy "%s".
id: Ditambahkan IKE policy "%s".

en: Added IPsec policy "%s".
id: Ditambahkan IPsec policy "%s".

en: Added IPsec site connection "%s".
id: Ditambahkan IPsec site connection "%s".

en: Added VPN service "%s".
id: Ditambahkan VPN service "%s".

en: Added endpoint group "%s".
id: Ditambahkan endpoint group "%s".

en: Admin State is enabled by default.
id: Admin State diaktifkan secara default

en: All fields are optional.
id: Semua field bersifat opsional.

en: An IKE policy is an association of the following attributes:
id: Kebijakan IKE (IKE policy) adalah asosiasi dari atribut berikut:

en: An IPsec policy is an association of the following attributes
id: Kebijakan IPsec adalah asosiasi atribut berikut

en: Authorization algorithm
id: Algoritma otorisasi

en: Authorization mode
id: Mode otorisasi

en: CIDR (for external systems)
id: CIDR (untuk sistem eksternal)

en: Create IKE policy for current project.
id: Buat IKE policy untuk proyek saat ini.

en: Create IPsec policy for current project.
id: Buat kebijakan IPsec untuk proyek saat ini.

en: Create IPsec site connection for current project. Assign a name and description for the IPsec site connection. All fields in this tab are required.
id: Buat koneksi situs IPsec untuk proyek saat ini. Tetapkan nama dan deskripsi untuk koneksi situs IPsec. Semua kolom dalam tab ini diperlukan.

en: Create VPN service for current project.
id: Buat layanan VPN untuk proyek saat ini.

en: Create endpoint group for current project.
id: Buat grup endpoint untuk proyek saat ini.

en: DPD Timeout must be greater than DPD Interval
id: DPD Timeout harus lebih besar dari DPD Interval

en: Dead peer detection action
id: Tindakan deteksi peer mati

en: Dead peer detection actions
id: Tindakan deteksi rekan mati

en: Dead peer detection interval
id: Interval deteksi rekan mati

en: Dead peer detection timeout
id: Dead peer detection timeout (DPD timeout)

en: Description
id: Deskripsi

en: Description:
id: Deskripsi:

en: Edit IKE Policy
id: Mengedit IKE Policy

en: Edit VPN Service
id: Mengedit VPN Service

en: Encapsulation mode
id: modus enkapsulasi

en: Encryption algorithm
id: Algoritma Enkripsi

en: Endpoint group %s was successfully updated.
id: Endpoint group %s berhasil diupdate

en: Endpoint group for local subnet(s)
id: Grup endpoint untuk subnet lokal

en: Endpoint group for remote peer CIDR(s)
id: Endpoint group untuk remote peer CIDR(s)

en: Endpoints
id: Endpoints (titik akhir)

en: Equal to or greater than 60
id: Sama atau lebih besar dari 60

en: Equal to or greater than 68 if the local subnet is IPv4. Equal to or greater than 1280 if the local subnet is IPv6.
id: Sama dengan atau lebih besar dari 68 jika subnet lokal IPv4. Sama dengan atau lebih besar dari 1280 jika subnet lokal IPv6.

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Error
id: Kesalahan

en: Failed to update IKE policy %s
id: Gagal memperbarui IKE policy %s

en: Failed to update IPsec policy %s
id: Gagal memperbarui IPsec policy %s

en: Failed to update IPsec site connection %s
id: Gagal memperbarui IPsec site connection %s

en: Failed to update VPN service %s
id: Gagal memperbarui VPN service %s

en: Failed to update endpoint group %s
id: Gagal memperbarui endpoint group %s

en: Fields in this tab are optional. You can configure the detail of IPsec site connection created.
id: Kolom dalam tab ini bersifat opsional. Anda dapat mengkonfigurasi detail koneksi situs IPsec yang dibuat.

en: IKE Phase 1 negotiation mode
id: Modus negosiasi IKE Tahap 1

en: IKE Phase1 negotiation mode
id: Modus negosiasi IKE Phase1

en: IKE Policies
id: IKE Policy (kebijakan IKE)

en: IKE Policy Details
id: Rincian IKE Policy

en: IKE policy %s was successfully updated.
id: IKE policy %s berhasil diupdate

en: IPsec connection validation requires that local endpoints are subnets
id: Validasi koneksi IPsec mengharuskan bahwa endpoint lokal adalah subnet

en: IPsec connection validation requires that local endpoints are subnets, and peer endpoints are CIDRs.
id: Validasi koneksi IPsec mengharuskan bahwa endpoint lokal adalah subnet, dan peer endpoint adalah CIDR.

en: IPsec connection validation requires that peer endpoints are CIDRs
id: Validasi koneksi IPsec mengharuskan bahwa endpoint peer adalah CIDRs

en: IPsec policy %s was successfully updated.
id: IPsec policy %s berhasil diupdate

en: IPsec policy associated with this connection
id: IPsec policy terkait dengan koneksi ini

en: IPsec site connection %s was successfully updated.
id: Koneksi situs IPsec% s berhasil diperbarui.

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Inactive
id: Tidak aktif

en: Initiator state
id: Initiator state (keadaan inisiator)

en: Life time consists of units and value. Units in 'seconds' and the default value is 3600.
id: Life time terdiri dari unit dan nilai. Unit dalam 'detik' dan nilai defaultnya adalah 3.600.

en: Lifetime value
id: Lifetime value (nilai lifetime)

en: Lifetime value for IKE keys
id: Nilai Lifetime untuk IKE key

en: Local Side Public IPs
id: Local Side Public IP (IP publik sisi lokal)

en: Local subnet(s). This field is valid if type is Subnet
id: Local subnet(s). Field ini berlaku jika tipe Subnet

en: Local subnets which the new IPsec connection is connected to. Required if no subnet is specified in a VPN service selected.
id: Subnet lokal yang koneksi IPsec baru terhubung. Diperlukan jika tidak ada subnet yang ditentukan dalam layanan VPN yang dipilih.

en: Maximum Transmission Unit size for the connection
id: Ukuran unit transmission maksimum untuk sambungan

en: Name
id: Nama

en: Note: The recommended way to specify local subnets is to use endpoint groups in IPsec site connection. It is deprecated to specify subnet in VPN service. For a new VPN service or IPsec site connection, using endpoint group is recommended.
id: Catatan: Cara yang disarankan untuk menentukan subnet lokal adalah dengan menggunakan grup endpoint dalam koneksi situs IPsec. Sudah tidak berlaku lagi untuk menentukan subnet dalam layanan VPN. Untuk layanan VPN baru atau koneksi situs IPsec, gunakan grup endpoint.

en: Optional Parameters
id: Optional Parameter (parameter opsional)

en: Optional. No need to be specified when you use endpoint groups.
id: Pilihan. Tidak perlu ditentukan saat Anda menggunakan grup endpoint.

en: PFS limited to using Diffie-Hellman groups 2, 5 (default) and 14.
id: PFS dibatasi untuk menggunakan kelompok Diffie-Hellman 2, 5 (default) dan 14.

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 Address or FQDN
id: Alamat IPv4/IPv6 publik gateway rekan atau FQDN

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 address or FQDN for the VPN Connection
id: Alamat IPv4/IPv6 publik gateway rekan atau FQDN untuk koneksi VPN.

en: Peer router identity for authentication (Peer ID)
id: Identitas router rekan untuk otentikasi (Peer ID)

en: Peer router identity for authentication. Can be IPv4/IPv6 address, e-mail, key ID, or FQDN
id: Identitas router rekan untuk otentikasi. Dapat alamat IPv4/IPv6, email, key ID, atau FQDN

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Pending Create
id: Pending Create (penundaan pembuatan)

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Pending Update
id: Pending Update (penundaan pembaharuan)

en: Pre-Shared Key (PSK) string
id: Pre-Shared Key (PSK) string (string PSK)

en: Remote peer CIDR(s) connected to the new IPsec connection.
id: Remote peer CIDR(s) terhubung ke new IPsec connection.

en: Remote peer subnet
id: Subnet peer jarak jauh

en: Remote peer subnet(s)
id: Remote peer subnet (subnet rekan jauh)

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
id: Alamat rekan subnet jauh dengan mask dalam format CIDR dipisahkan dengan koma jika diperlukan (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24). This field is valid if type is CIDR
id: Alamat subnet peer remote dengan mask dalam format CIDR dipisahkan dengan koma jika diperlukan (misalnya, 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24). Field ini berlaku jika tipe CIDR

en: Route mode
id: Mode rute

en: Save Changes
id: Simpan perubahan

en: Select IKE policy
id: Memilih IKE policy

en: Select IPsec Policy
id: Memilih IPsec Policy

en: Select VPN service
id: Memilih VPN service

en: Select a Router
id: Pilih Router

en: Select a Subnet
id: Pilih subnet

en: Select local endpoint group
id: Memilih local endpoint group

en: Select peer endpoint group
id: Memilih peer endpoint group

en: Specify a name, description, router, and subnet (optional) for the VPN service.
id: Tentukan nama, deskripsi, router, dan subnet (opsional) untuk layanan VPN.

en: Subnet (for local systems)
id: Subnet (untuk sistem lokal)

en: The VPN service is attached to a router and references to endpoint group or a single subnet to push to a remote site.
id: Layanan VPN terhubung ke router dan referensi ke grup endpoint atau subnet tunggal untuk mendorong ke situs jarak jauh.

en: The pre-defined key string between the two peers of the VPN connection
id: String kunci yang telah ditetapkan (pre-defined key string) antara dua rekan dari koneksi VPN

en: The router and admin state fields require to be enabled. All others are optional.
id: Bidang router dan admin state harus diaktifkan. Lainnya bersifat opsional.

en: The state of IPsec site connection to start in. If disabled (not checked), IPsec site connection does not forward packets.
id: Status koneksi situs IPsec untuk memulai masuk. Jika dinonaktifkan (tidak dicentang), koneksi situs IPsec tidak meneruskan paket.

en: The state of VPN service to start in. If disabled (not checked), VPN service does not forward packets.
id: Keadaan layanan VPN untuk memulai masuk Jika dinonaktifkan (tidak dicentang), layanan VPN tidak meneruskan paket.

en: The type of IPsec tunnel (tunnel/transport) to be used.
id: Jenis IPsec tunnel (tunnel/transport) yang akan digunakan.

en: The type of protocol (esp, ah, ah-esp) used in IPsec policy.
id: Jenis protokol (esp, ah, ah-esp) digunakan dalam kebijakan IPsec.

en: The type of version (v1/v2) that needs to be filtered.
id: Jenis versi (v1 / v2) yang perlu disaring.

en: Transform Protocol
id: Transform Protocol (protokol transform)

en: Type =
id: Type =    (tipe=)

en: Unable to add IKE policy "%s".
id: Tidak dapat menambahkan IKE policy "%s".

en: Unable to add IPsec policy "%s".
id: Tidak dapat menambahkan IPsec policy "%s".

en: Unable to add IPsec site connection "%s".
id: Tidak dapat menambahkan IPsec site connection "%s".

en: Unable to add VPN service "%s".
id: Tidak dapat menambahkan VPN service "%s".

en: Unable to add endpoint group "%s".
id: Tidak dapat menambahkan endpoint group "%s".

en: Unable to retrieve IKE policies list.
id: Tidak dapat mengambil IKE policies list.

en: Unable to retrieve IKE policy details.
id: Tidak dapat mengambil IKE policy details.

en: Unable to retrieve IPsec policies list.
id: Tidak dapat mengambil IPsec policies list.

en: Unable to retrieve IPsec policy details.
id: Tidak dapat mengambil IPsec policy details.

en: Unable to retrieve IPsec policy list.
id: Tidak dapat mengambil IPsec policy list.

en: Unable to retrieve IPsec site connection details.
id: Tidak dapat mengambil IPsec site connection details.

en: Unable to retrieve IPsec site connections list.
id: Tidak dapat mengambil IPsec site connections list.

en: Unable to retrieve VPN service details.
id: Tidak dapat mengambil VPN service details.

en: Unable to retrieve VPN services list.
id: Tidak dapat mengambil VPN services list.

en: Unable to retrieve endpoint group details.
id: Tidak dapat mengambil endpoint group details.

en: Unable to retrieve endpoint group list.
id: Tidak dapat mengambil endpoint group list.

en: Unable to retrieve networks list.
id: Tidak dapat mengambil daftar jaringan.

en: Unable to retrieve routers list.
id: Tidak dapat mengambil daftar routers

en: VPN Service
id: Service VPN

en: VPN Service Details
id: Rincian VPN Service

en: VPN Services
id: VPN Services (layanan VPN)

en: VPN service %s was successfully updated.
id: VPN service %s berhasil diperbarui.

en: VPN service associated with this connection
id: Layanan VPN yang terkait dengan koneksi ini

en: Valid algorithms are 3des, aes-128, aes-192 and aes-256.
id: Algoritma yang valid adalah 3des, aes-128, aes-192 dan aes-256.

en: Valid algorithms are sha1, sha256, sha384 and sha512.
id: Algoritma yang valid adalah sha1, sha256, sha384 dan sha512.

en: Valid integer greater than the DPD interval
id: Bilangan bulat yang valid lebih besar dari DPD interval

en: Valid integer lesser than DPD timeout
id: Bilangan integer yang valid kurang dari DPD timeout

en: Valid integer lesser than the DPD timeout
id: Bilangan integer yang valid kurang dari DPD timeout

en: You may update IKE policy details here.
id: Anda dapat memperbarui rincian kebijakan IKE di sini.

en: You may update IPsec policy details here.
id: Anda dapat memperbarui rincian kebijakan IPsec di sini.

en: You may update IPsec site connection details here.
id: Anda dapat memperbarui detail koneksi situs IPsec di sini.

en: You may update VPN service details here.
id: Anda dapat memperbarui rincian layanan VPN di sini.

en: You may update endpoint group details here.
id: Anda dapat memperbarui rincian grup endpoint di sini.

en: bi-directional
id: bi-directional (dua arah)

en: down
id: down (turun)

en: group14
id: grup14

en: group2
id: Grup2

en: group5
id: Grup5

en: response-only
id: response-only (hanya tanggapan)

en: seconds
id: seconds (detik)

en: up
id: up (naik)
