neutron-vpnaas-dashboard VERSION - en to ja translation catalogue (214 entries)

en: (Deprecated) Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
ja: (廃止予定) 接続相手のサブネットアドレスを CIDR 形式で指定します。複数指定する場合はコンマで区切ります (例: 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Active
ja: 稼働中

en: Add
ja: 追加

en: Add Endpoint Group
ja: エンドポイントグループの追加

en: Add IKE Policy
ja: IKE ポリシーの追加

en: Add IPsec Policy
ja: IPsec ポリシーの追加

en: Add IPsec Site Connection
ja: IPsec サイト間接続の追加

en: Add New Endpoint Groups
ja: エンドポイントグループの追加

en: Add New IKE Policy
ja: IKE ポリシーの追加

en: Add New IPsec Policy
ja: IPsec ポリシーの追加

en: Add New IPsec Site Connection
ja: IPsec サイト間接続の追加

en: Add New VPN Service
ja: VPN サービスの追加

en: Add VPN Service
ja: VPN サービスの追加

en: Added IKE policy "%s".
ja: IKE ポリシー "%s" を追加しました。

en: Added IPsec policy "%s".
ja: IPsec ポリシー "%s" を追加しました。

en: Added IPsec site connection "%s".
ja: IPsec サイト間接続 "%s" を追加しました。

en: Added VPN service "%s".
ja: VPN サービス "%s" を追加しました。

en: Added endpoint group "%s".
ja: エンドポイントグループ "%s" を追加しました。

en: Admin State
ja: 管理状態

en: Admin State is enabled by default.
ja: 管理状態はデフォルトで有効になっています。

en: All fields are optional.
ja: すべてのフィールドは任意です。

en: An IKE policy is an association of the following attributes:
ja: IKE ポリシーでは、以下の属性を指定できます。

en: An IPsec policy is an association of the following attributes
ja: IPsec ポリシーでは、以下の属性を指定できます。

en: Authorization algorithm
ja: 認可アルゴリズム

en: Authorization algorithm =
ja: 認可アルゴリズム =

en: Authorization mode
ja: 認可モード

en: CIDR (for external systems)
ja: CIDR (外部システム用)

en: Create IKE policy for current project.
ja: 現在のプロジェクトに IKE ポリシーを作成します。

en: Create IPsec policy for current project.
ja: 現在のプロジェクトに IPsec ポリシーを作成します。

en: Create IPsec site connection for current project. Assign a name and description for the IPsec site connection. All fields in this tab are required.
ja: 現在のプロジェクトに IPsec サイト間接続を作成します。 IPsec サイト間接続の名前と説明を入力してください。このタブのフィールドはすべて必須です。

en: Create VPN service for current project.
ja: 現在のプロジェクトに VPN サービスを作成します。

en: Create endpoint group for current project.
ja: 現在のプロジェクトにエンドポイントグループを作成します。

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Created
ja: 作成済み

en: DPD Timeout must be greater than DPD Interval
ja: Dead Peer 検出タイムアウトは Dead Peer 検出間隔より大きくなければいけません。

en: Dead peer detection action
ja: Dead Peer 検出時のアクション

en: Dead peer detection actions
ja: Dead Peer 検出時のアクション

en: Dead peer detection interval
ja: Dead Peer 検出間隔

en: Dead peer detection timeout
ja: Dead Peer 検出タイムアウト

en: Delete Endpoint Group | Delete Endpoint Groups
ja[0]: エンドポイントグループの削除

en: Delete IKE Policy | Delete IKE Policies
ja[0]: IKE ポリシーの削除

en: Delete IPsec Policy | Delete IPsec Policies
ja[0]: IPsec ポリシーの削除

en: Delete IPsec Site Connection | Delete IPsec Site Connections
ja[0]: IPsec サイト間接続の削除

en: Delete VPN Service | Delete VPN Services
ja[0]: VPN サービスの削除

en: Description
ja: 説明

en: Description:
ja: 説明:

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Down
ja: 停止中

en: Edit Connection
ja: 接続の編集

en: Edit Endpoint Group
ja: エンドポイントグループの編集

en: Edit IKE Policy
ja: IKE ポリシーの編集

en: Edit IPsec Policy
ja: IPsec ポリシーの編集

en: Edit IPsec Site Connection
ja: IPsec サイト間接続の編集

en: Edit IPsec policy
ja: IPsec ポリシーの編集

en: Edit IPsec site connection
ja: IPsec サイト間接続の編集

en: Edit VPN Service
ja: VPN サービスの編集

en: Enable Admin State
ja: 管理状態有効

en: Encapsulation mode
ja: カプセル化モード

en: Encryption algorithm
ja: 暗号化アルゴリズム

en: Encryption algorithm =
ja: 暗号化アルゴリズム =

en: Endpoint Groups
ja: エンドポイントグループ

en: Endpoint Groups Details
ja: エンドポイントグループの詳細

en: Endpoint group %s was successfully updated.
ja: エンドポイントグループ %s が正常に更新されました。

en: Endpoint group for local subnet(s)
ja: ローカルサブネットのエンドポイントグループ

en: Endpoint group for remote peer CIDR(s)
ja: 接続相手の CIDR のエンドポイントグループ

en: Endpoints
ja: エンドポイント

en: Endpoints =
ja: エンドポイント =

en: Equal to or greater than 60
ja: 60 以上

en: Equal to or greater than 68 if the local subnet is IPv4. Equal to or greater than 1280 if the local subnet is IPv6.
ja: ローカルサブネットが IPv4 の場合は 68 以上、IPv6 の場合は 1280 以上。

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Error
ja: エラー

en: External System CIDRs
ja: 外部システムの CIDR

en: External System Subnets
ja: 外部システムのサブネット

en: Failed to update IKE policy %s
ja: IKE ポリシー %s を更新できません。

en: Failed to update IPsec policy %s
ja: IPsec ポリシー %s を更新できません。

en: Failed to update IPsec site connection %s
ja: IPsec サイト間接続 %s を更新できません。

en: Failed to update VPN service %s
ja: VPN サービス %s を更新できません。

en: Failed to update endpoint group %s
ja: エンドポイントグループ %s を更新できません。

en: Fields in this tab are optional. You can configure the detail of IPsec site connection created.
ja: このタブのフィールドは任意項目です。作成する IPsec サイト間接続の詳細設定ができます。

en: IKE Phase 1 negotiation mode
ja: IKE フェーズ 1 のメッセージ交換モード

en: IKE Phase1 negotiation mode
ja: IKE フェーズ 1 のメッセージ交換モード

en: IKE Policies
ja: IKE ポリシー

en: IKE Policy
ja: IKE ポリシー

en: IKE Policy =
ja: IKE ポリシー =

en: IKE Policy Details
ja: IKE ポリシーの詳細

en: IKE Policy ID =
ja: IKE ポリシー ID =

en: IKE policy %s was successfully updated.
ja: IKE ポリシー %s が正常に更新されました。

en: IKE policy associated with this connection
ja: この接続に関連付ける IKE ポリシー

en: IKE version
ja: IKE バージョン

en: IPsec Policies
ja: IPsec ポリシー

en: IPsec Policy
ja: IPsec ポリシー

en: IPsec Policy =
ja: IPsec ポリシー =

en: IPsec Policy Details
ja: IPsec ポリシーの詳細

en: IPsec Policy ID =
ja: IPsec ポリシー ID =

en: IPsec Site Connection Details
ja: IPsec サイト間接続の詳細

en: IPsec Site Connections
ja: IPsec サイト間接続

en: IPsec connection validation requires that local endpoints are subnets
ja: ローカルのエンドポイントグループはサブネットでなければいけません。

en: IPsec connection validation requires that local endpoints are subnets, and peer endpoints are CIDRs.
ja: ローカルのエンドポイントグループはサブネットで、ピアエンドポイントは CIDR でなければいけません。

en: IPsec connection validation requires that peer endpoints are CIDRs
ja: 対向のエンドポイントグループは CIDR でなければいけません。

en: IPsec policy %s was successfully updated.
ja: IPsec ポリシー %s が正常に更新されました。

en: IPsec policy associated with this connection
ja: この接続に関連付ける IPsec ポリシー

en: IPsec site connection %s was successfully updated.
ja: IPsec サイト間接続 %s が正常に更新されました。

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Inactive
ja: 非稼働

en: Initiator state
ja: イニシエーターモード

en: Life time consists of units and value. Units in 'seconds' and the default value is 3600.
ja: ライフタイムは単位と値で構成されます。単位は「秒」で、デフォルト値は 3600 です。

en: Lifetime
ja: ライフタイム

en: Lifetime Units
ja: ライフタイムの単位

en: Lifetime Value
ja: ライフタイムの値

en: Lifetime units
ja: ライフタイムの単位

en: Lifetime units for IKE keys
ja: IKE 鍵のライフタイムの単位

en: Lifetime value
ja: ライフタイムの値

en: Lifetime value for IKE keys
ja: IKE 鍵のライフタイムの値

en: Lifetime value for IKE keys
ja: IKE 鍵のライフタイムの値

en: Local Endpoint Group
ja: ローカルのエンドポイントグループ

en: Local Endpoint Group(s)
ja: ローカルのエンドポイントグループ

en: Local Side Public IPs
ja: ローカル側のパブリック IP

en: Local System Subnets
ja: ローカルシステムのサブネット

en: Local subnet(s). This field is valid if type is Subnet
ja: ローカル側のサブネット。このフィールドが有効なのは、種別がサブネットの場合のみです。

en: Local subnets which the new IPsec connection is connected to. Required if no subnet is specified in a VPN service selected.
ja: 新規の IPsec 接続に接続されるローカルサブネット。 VPN サービスでサブネットが指定されていない場合に必要です。

en: Maximum Transmission Unit size for the connection
ja: この接続の MTU (最大転送単位) の大きさ

en: Name
ja: 名前

en: Name =
ja: 名前 =

en: Note: The recommended way to specify local subnets is to use endpoint groups in IPsec site connection. It is deprecated to specify subnet in VPN service. For a new VPN service or IPsec site connection, using endpoint group is recommended.
ja: 注意: ローカルサブネットを指定する推奨の方法は、 IPsec サイト間接続でエンドポイントグループを使用する方法です。 VPN サービスでサブネットを指定する方法は廃止予定です。新規の VPN サービスや IPsec サイト間接続では、エンドポイントグループを使うことをお勧めします。

en: Optional Parameters
ja: 詳細パラメーター

en: Optional. No need to be specified when you use endpoint groups.
ja: 任意。エンドポイントグループを使用している場合には指定する必要はありません。

en: PFS limited to using Diffie-Hellman groups 2, 5 (default) and 14.
ja: PFS に指定できるのは Diffie-Hellman グループ 2、5 (デフォルト)、14 です。

en: Peer Endpoint Group
ja: 対向のエンドポイントグループ

en: Peer Endpoint Group(s)
ja: 対向のエンドポイントグループ

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 Address or FQDN
ja: 接続相手のゲートウェイのパブリック IPv4/IPv6 アドレスまたは FQDN

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 address or FQDN for the VPN Connection
ja: VPN 接続の接続相手のゲートウェイのパブリック IPv4/IPv6 アドレスまたは FQDN

en: Peer router identity for authentication (Peer ID)
ja: 接続相手のルーターの認証用識別子 (Peer ID)

en: Peer router identity for authentication. Can be IPv4/IPv6 address, e-mail, key ID, or FQDN
ja: 接続相手のルーターの認証用識別子。IPv4/IPv6 アドレス、メールアドレス、キー ID、FQDN が使用できます。

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Pending Create
ja: 作成待ち

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Pending Delete
ja: 削除待ち

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Pending Update
ja: 更新待ち

en: Pre-Shared Key (PSK) string
ja: 事前共有鍵 (Pre-Shared-Key; PSK)

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: Remote peer CIDR(s) connected to the new IPsec connection.
ja: 新規の IPsec 接続に接続する対向の CIDR

en: Remote peer subnet
ja: 接続相手のサブネット

en: Remote peer subnet(s)
ja: 接続相手のサブネット

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
ja: 接続相手のサブネットアドレスを CIDR 形式で指定します。複数指定する場合はコンマで区切ります (例: 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24). This field is valid if type is CIDR
ja: 接続相手のサブネットアドレスを CIDR 形式で指定します。複数指定する場合はコンマで区切ります (例: 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)。このフィールドが有効なのは、種別が CIDR の場合のみです。

en: Route mode
ja: ルーティングモード

en: Router
ja: ルーター

en: Router =
ja: ルーター =

en: Router ID =
ja: ルーター ID =

en: Save Changes
ja: 変更の保存

en: Scheduled deletion of IKE policy | Scheduled deletion of IKE policies
ja[0]: IKE ポリシーの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of IPsec policy | Scheduled deletion of IPsec policies
ja[0]: IPsec ポリシーの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of IPsec site connection | Scheduled deletion of IPsec site connections
ja[0]: IPsec サイト間接続の削除を予約しました

en: Scheduled deletion of VPN service | Scheduled deletion of VPN services
ja[0]: VPN サービスの削除を予約しました

en: Scheduled deletion of endpoint group | Scheduled deletion of endpoint groups
ja[0]: エンドポイントグループの削除を予約しました

en: Select IKE policy
ja: IKE ポリシーを選択してください

en: Select IPsec Policy
ja: IPsec ポリシーを選択してください

en: Select VPN service
ja: VPN サービスを選択してください

en: Select a Router
ja: ルーターを選択してください

en: Select a Subnet
ja: サブネットを選択してください

en: Select local endpoint group
ja: ローカルのエンドポイントグループを選択してください

en: Select peer endpoint group
ja: 対向のエンドポイントグループを選択してください

en: Specify a name, description, router, and subnet (optional) for the VPN service.
ja: VPN サービスの名前、説明、ルーター、サブネット (省略可) を指定します。

en: Status
ja: ステータス

en: Status =
ja: ステータス =

en: Subnet
ja: サブネット

en: Subnet (for local systems)
ja: サブネット (ローカルシステム用)

en: Subnet =
ja: サブネット =

en: Subnet ID =
ja: サブネット ID =

en: The VPN service is attached to a router and references to endpoint group or a single subnet to push to a remote site.
ja: VPN サービスはルーターに接続されます。また、(エンドポイントグループを使用しない場合) リモートサイトと接続される 1 個のサブネットに関連付けます。

en: The pre-defined key string between the two peers of the VPN connection
ja: VPN 接続の両端間で共有される事前定義鍵

en: The router and admin state fields require to be enabled. All others are optional.
ja: ルーター、管理状態のフィールドは必須です。他の項目は任意です。

en: The state of IPsec site connection to start in. If disabled (not checked), IPsec site connection does not forward packets.
ja: IPsec サイト間接続の初期状態。無効の場合 (チェックが入っていない場合)、IPsec サイト間接続はパケット転送を行いません。

en: The state of VPN service to start in. If disabled (not checked), VPN service does not forward packets.
ja: VPN サービスの初期状態。無効の場合 (チェックが入っていない場合)、VPN サービスはパケット転送を行いません。

en: The type of IPsec tunnel (tunnel/transport) to be used.
ja: 使用する IPsec トンネル種別です。tunnel、transport を指定できます。

en: The type of protocol (esp, ah, ah-esp) used in IPsec policy.
ja: この IPsec ポリシーで使用するプロトコル種別です。esp、ah、ah-esp を指定できます。

en: The type of version (v1/v2) that needs to be filtered.
ja: 使用する IKE バージョンの種類です。v1、v2 を指定できます。

en: Transform Protocol
ja: トランスフォームプロトコル

en: Type
ja: 種別

en: Type =
ja: 種別 =

en: Unable to add IKE policy "%s".
ja: IKE ポリシー "%s" を追加できません。

en: Unable to add IPsec policy "%s".
ja: IPsec ポリシー "%s" を追加できません。

en: Unable to add IPsec site connection "%s".
ja: IPsec サイト間接続 "%s" を追加できません。

en: Unable to add VPN service "%s".
ja: VPN サービス "%s" を追加できません。

en: Unable to add endpoint group "%s".
ja: エンドポイントグループ "%s" を追加できません。

en: Unable to retrieve IKE policies list.
ja: IKE ポリシーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve IKE policy details.
ja: IKE ポリシーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve IPsec policies list.
ja: IPsec ポリシーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve IPsec policy details.
ja: IPsec ポリシーの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve IPsec policy list.
ja: IPsec ポリシーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve IPsec site connection details.
ja: IPsec サイト間接続の詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve IPsec site connections list.
ja: IPsec サイト間接続の一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve VPN service details.
ja: VPN サービスの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve VPN services list.
ja: VPN サービスの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve endpoint group details.
ja: エンドポイントグループの詳細を取得できません。

en: Unable to retrieve endpoint group list.
ja: エンドポイントグループの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve networks list.
ja: ネットワーク一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve routers list.
ja: ルーターの一覧を取得できません。

en: VPN Connections
ja: VPN 接続

en: VPN Service
ja: VPN サービス

en: VPN Service =
ja: VPN サービス =

en: VPN Service Details
ja: VPN サービスの詳細

en: VPN Service ID =
ja: VPN サービス ID =

en: VPN Services
ja: VPN サービス

en: VPN service %s was successfully updated.
ja: VPN サービス %s が正常に更新されました。

en: VPN service associated with this connection
ja: この接続に関連付ける VPN サービス

en: Valid algorithms are 3des, aes-128, aes-192 and aes-256.
ja: 有効なアルゴリズムは 3des、aes-128、aes-192、および aes-256 です。

en: Valid algorithms are sha1, sha256, sha384 and sha512.
ja: 有効なアルゴリズムは sha1、sha256、sha384、および sha512 です。

en: Valid integer greater than the DPD interval
ja: Dead Peer 検出間隔よりも大きい有効な整数値

en: Valid integer lesser than DPD timeout
ja: Dead Peer 検出タイムアウトよりも小さい有効な整数値

en: Valid integer lesser than the DPD timeout
ja: Dead Peer 検出タイムアウトよりも小さい有効な整数値

en: Virtual Private Network
ja: 仮想プライベートネットワーク

en: You may update IKE policy details here.
ja: IKE ポリシーの詳細をここから更新できます。

en: You may update IPsec policy details here.
ja: IPsec ポリシーの詳細をここから更新できます。

en: You may update IPsec site connection details here.
ja: IPsec サイト間接続の詳細をここから更新できます。

en: You may update VPN service details here.
ja: VPN サービスの詳細をここから更新できます。

en: You may update endpoint group details here.
ja: エンドポイントグループの詳細をここから更新できます。

en: seconds
ja: 秒

en: transport
ja: トランスポート

en: tunnel
ja: トンネル
