neutron-vpnaas-dashboard VERSION - en to tr_TR translation catalogue (96 entries)

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add IKE Policy
tr_TR: IKE İlkesi Ekle

en: Add New IKE Policy
tr_TR: Yeni IKE İlkesi Ekle

en: Add New VPN Service
tr_TR: Yeni VPN Servisi Ekle

en: Add VPN Service
tr_TR: VPN Servisi Ekle

en: Authorization algorithm
tr_TR: Yetkilendirme algoritması

en: Authorization algorithm =
tr_TR: Yetkilendirme algoritması =

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Created
tr_TR: Oluşturuldu

en: DPD Timeout must be greater than DPD Interval
tr_TR: DPD Zaman aşımı DPD Aralığından büyük olmalıdır

en: Dead peer detection actions
tr_TR: Ölü eş algılama eylemleri

en: Dead peer detection interval
tr_TR: Ölü eş algılama zaman aralığı

en: Dead peer detection timeout
tr_TR: Ölü eş algılama zaman aşımı

en: Delete IKE Policy | Delete IKE Policies
tr_TR[0]: IKE İlkesini Sil
tr_TR[1]: IKE İlkelerini Sil

en: Delete VPN Service | Delete VPN Services
tr_TR[0]: VPN Servisini Sil
tr_TR[1]: VPN Servislerini Sil

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Edit Connection
tr_TR: Bağlantıyı Düzenle

en: Edit IKE Policy
tr_TR: IKE İlkesini Düzenle

en: Edit VPN Service
tr_TR: VPN Servisini Düzenle

en: Enable Admin State
tr_TR: Yönetici Durumunu Etkinleştir

en: Encapsulation mode
tr_TR: Sarmalama kipi

en: Encryption algorithm
tr_TR: Şifreleme algoritması

en: Encryption algorithm =
tr_TR: Şifreleme algoritması =

en: Endpoints
tr_TR: Uçnoktalar

en: Equal to or greater than 60
tr_TR: 60'a eşit ya da 60'dan daha büyük

en: Equal to or greater than 68 if the local subnet is IPv4. Equal to or greater than 1280 if the local subnet is IPv6.
tr_TR: Yerel alt ağ IPv4 ise 68 ya da daha büyük. Yerel alt ağ IPv6 ise 1280 ya da daha büyük.

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Error
tr_TR: Hata

en: IKE Phase1 negotiation mode
tr_TR: IKE Phase1 müzakere kipi

en: IKE Policies
tr_TR: IKE İlkeleri

en: IKE Policy
tr_TR: IKE İlkesi

en: IKE Policy =
tr_TR: IKE İlkesi =

en: IKE Policy Details
tr_TR: IKE İlkesi Detayları

en: IKE Policy ID =
tr_TR: IKE İlke ID'si =

en: IKE version
tr_TR: IKE sürümü

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Initiator state
tr_TR: Başlatıcı durumu

en: Lifetime units
tr_TR: Ömür birimleri

en: Lifetime units for IKE keys
tr_TR: IKE anahtarları için ömür birimleri

en: Lifetime value
tr_TR: Ömür değeri

en: Lifetime value for IKE keys
tr_TR: IKE anahtarları için ömür değeri

en: Lifetime value for IKE keys
tr_TR: IKE anahtarları için ömür değeri

en: Local Side Public IPs
tr_TR: Yerel Taraf Açık IP'ler

en: Maximum Transmission Unit size for the connection
tr_TR: Bağlantı için Azami Aktarım Birimi boyutu

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name =
tr_TR: Ad =

en: Optional Parameters
tr_TR: İsteğe Bağlı Parametreler

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 Address or FQDN
tr_TR: Eş geçit açık IPv4/IPv6 Adresi veya FQDN

en: Peer gateway public IPv4/IPv6 address or FQDN for the VPN Connection
tr_TR: VPN Bağlantısı için eş geçit açık IPv4/IPv6 Adresi veya FQDN

en: Peer router identity for authentication (Peer ID)
tr_TR: Kimlik doğrulama için eş yönlendirici kimliği (Eş ID)

en: Peer router identity for authentication. Can be IPv4/IPv6 address, e-mail, key ID, or FQDN
tr_TR: Kimlik doğrulama için eş yönlendirici kimliği. IPv4/IPv6 adresi, e-posta, anahtar ID'si, veya FQDN olabilir

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Pending Create
tr_TR: Oluşturma Bekleniyor

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Pending Delete
tr_TR: Silme Bekleniyor

[ctx: Current status of an IPsec site connection and VPN service]
en: Pending Update
tr_TR: Güncelleme Bekleniyor

en: Perfect Forward Secrecy
tr_TR: Mükemmel İleri Gizlilik

en: Pre-Shared Key (PSK) string
tr_TR: Öncede Paylaşılmış Anahtar (PSK) karakter dizisi

en: Remote peer subnet(s)
tr_TR: Uzak eş alt ağ(lar)ı

en: Remote peer subnet(s) address(es) with mask(s) in CIDR format separated with commas if needed (e.g. 20.1.0.0/24, 21.1.0.0/24)
tr_TR: Gerekliyse virgülle ayrılmış CIDR biçiminde maskeli uzak eş alt ağ(lar)ı adres(ler)i

en: Router
tr_TR: Yönlendirici

en: Router =
tr_TR: Yönlendirici =

en: Router ID =
tr_TR: Yönlendirici ID'si =

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Select a Router
tr_TR: Bir Router Seçin

en: Select a Subnet
tr_TR: Bir alt ağ seçin

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status =
tr_TR: Durum =

en: Subnet
tr_TR: Alt Ağ

en: Subnet =
tr_TR: Alt ağ =

en: Subnet ID =
tr_TR: Alt ağ ID'si =

en: The pre-defined key string between the two peers of the VPN connection
tr_TR: VPN bağlantısının iki ucu arasındaki önceden tanımlı anahtar metin

en: The state of VPN service to start in. If disabled (not checked), VPN service does not forward packets.
tr_TR: VPN servisinin başlangıç durumu. Kapalıysa (seçili değilse), VPN servisi paketleri yönlendirmez.

en: Transform Protocol
tr_TR: Dönüştürme İletişim Kuralı

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type =
tr_TR: Tür =

en: Unable to retrieve networks list.
tr_TR: Ağ listesi alınamadı.

en: Unable to retrieve routers list.
tr_TR: Router listesi alınamıyor.

en: VPN Service
tr_TR: VPN Servisi

en: VPN Service =
tr_TR: VPN Servisİ =

en: VPN Service Details
tr_TR: VPN Servis Detayları

en: VPN Service ID =
tr_TR: VPN Servis ID'si =

en: VPN Services
tr_TR: VPN Servisleri

en: Valid integer greater than the DPD interval
tr_TR: DPD aralığından büyük bir tam sayı.

en: Valid integer lesser than DPD timeout
tr_TR: DPD zaman aşımından küçük geçerli tam sayı

en: Valid integer lesser than the DPD timeout
tr_TR: DPD zaman aşımından küçük geçerli tam sayı

en: Virtual Private Network
tr_TR: Sanal Özel Ağ

en: bi-directional
tr_TR: iki-yönlü

en: clear
tr_TR: temizle

en: group14
tr_TR: grup14

en: group2
tr_TR: grup2

en: group5
tr_TR: grup5

en: hold
tr_TR: beklet

en: response-only
tr_TR: yalnızca-cevap

en: restart
tr_TR: yeniden başlat

en: restart-by-peer
tr_TR: eşe-göre-yeniden-başlat

en: seconds
tr_TR: saniye

en: transport
tr_TR: aktarım

en: tunnel
tr_TR: tünel
