neutron-vpnaas-dashboard - en to ru translation catalogue (18 entries)

en: Add support for Endpoint Group feature.
ru: Добавлена поддержка групп конечных точек.

en: Add support the attributes of IPsec site connection to be able to get more formats like FQDN other than IP format. For more information, see bug `1261127 <https://launchpad.net/bugs/1261127>`_.
ru: К атрибутам подключения сайтов по IPsec добавлена поддержка использования FQDN формата? в дополнение к имеющемуся формату IP. Для дополнительной информации обратитесь к сообщению об ошибке `1261127 <https://launchpad.net/bugs/1261127>`_.

en: Bug Fixes
ru: Исправленные ошибки

en: Current Series Release Notes
ru: Примечания к текущему релизу

en: Neutron VPNaaS Dashboard Release Notes
ru: Примечания к релизу панели Neutron VPNaaS

en: Neutron VPNaaS support in the OpenStack Dashboard is now split out into a separate package ``neutron-vpnaas-dashboard``. You need to install ``neutron-vpnaas-dashboard`` after upgrading the OpenStack Dashboard to Pike release and add ``enabled`` file for Neutron VPNaaS dashboard.
ru: Поддержка Neutron VPNaaS в панели управления OpenStack теперь выделена в отдельный Python модуль ``neutron-vpnaas-dashboard``. При обновлении панели управления OpenStack до релиза Pike, вам потребуется установить модуль ``neutron-vpnaas-dashboard`` и добавить файл ``enabled`` для панели управления Neutron VPNaaS.

en: Neutron VPNaaS support in the OpenStack Dashboard is now split out into a separate python package.
ru: Поддержка Neutron VPNaaS в панели управления OpenStack теперь выделена в отдельный Python модуль.

en: New Features
ru: Новые особенности

en: Pike Series Release Notes
ru: Примечания к релизу Pike

en: Prelude
ru: Введение

en: Python 2.7 support has been dropped. Last release of neutron-vpnaas- dashboard to support Python 2.7 is OpenStack Train. The minimum version of Python now supported by neutron-vpnaas-dashboard is Python 3.6.
ru: Поддержка Python 2.7 более не производится. Последним релизом neutron-vpnaas- dashboard, поддерживавшим Python 2.7 был OpenStack Train. Минимальная поддерживаемая neutron-vpnaas-dashboard версия – Python 3.6.

en: Queens Series Release Notes
ru: Примечания к релизу Queens

en: Rocky Series Release Notes
ru: Примечания к релизу Rocky

en: Stein Series Release Notes
ru: Примечания к релизу Stein

en: Supported django versions are chagned aligning with the supported versions by horizon. Django 1.11 and 2.0 are supported now. Django 1.8 to 1.10 are no longer supported.
ru: Поддерживаемые версии Django изменены, чтобы соответствовать поддерживаемым версиям в horizon. Сейчас поддерживаются Django 1.11 и 2.0. Django версий с 1.8 по 1.10 более не поддерживаются.

en: Train Series Release Notes
ru: Примечания к релизу Train

en: Upgrade Notes
ru: Информация об обновлении

en: neutron-vpnaas-dashboard now supports all auth algorithms. neutron-vpnaas supports sha1, sha256, sha384, sha512 for IKE policy auth_algorithm and IPsec policy auth_algorithm.
ru: neutron-vpnaas-dashboard теперь поддерживает все алгоритмы аутентификации. neutron-vpnaas поддерживает sha1, sha256, sha384 и sha512 для политики IKE и политики IPsec auth_algorithm.
