Neverball - en to fi translation catalogue (115 entries)

en: Ready?
fi: Paikoillanne

en: Set?
fi: Valmiit

en: GO!
fi: HEP!

en: Replay Name
fi: Tallenteen nimi

en: Save
fi: Tallenna

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Overwrite?
fi: Kirjoita päälle?

en: Back
fi: Takaisin

en: Challenge
fi: Haaste

en: Options
fi: Asetukset

en: Sound Volume
fi: Ääniefektit

en: Music Volume
fi: Musiikki

en: Player Name
fi: Pelaajan nimi

en: New Set Record
fi: Uusi sarjaennätys

en: Set Complete
fi: Sarja on pelattu loppuu

en: Select Level
fi: Valitse kenttä

en: Challenge Mode
fi: Haastemoodi

en: Normal Mode
fi: Normaalimoodi

en: Normal
fi: Normaali

en: Unknown Mode
fi: Tuntematon moodi

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Fall-out!
fi: Putosit kentästä!

en: Time's Up!
fi: Aika!

en: Exit
fi: Poistu

en: Next Level
fi: Seuraava kenttä

en: Retry Level
fi: Yritä uudelleen

en: Save Replay
fi: Tallenna uusinta

en: Time
fi: Aika

en: Coins
fi: Kolikot

en: Status
fi: Tila

en: Replay
fi: Tallenne

en: Player
fi: Pelaaja

en: Date
fi: Päiväys

en: Select Replay
fi: Valitse tallenne

en: No Replays
fi: Ei tallenteita

en: Replay Paused
fi: Toisto tauotettu

en: Replay Ends
fi: Tallenne loppui

en: Quit
fi: Poistu

en: Keep
fi: Säilytä

en: Delete
fi: Poista

en: Continue
fi: Jatka

en: Repeat
fi: Toista

en: Delete Replay?
fi: Tuhoa tallenne?

en: Modes
fi: Moodit

en: Controls
fi: Ohjaus

en: Rules
fi: Säännöt

en: Move the mouse or joystick\or use keyboard arrows to\tilt the floor causing the\ball to roll.\
fi: Liikuta hiirtä tai joystickiä\tai käytä nuolinäppäimiä\kentän kallistamiseen.

en: Roll over coins to collect\them.  Collect coins to\unlock the goal and finish\the level.\
fi: Kosketa kolikoita kerätäksesi niitä.\Kerää tarpeeksi avataksesi maali.

en: Screenshot
fi: Ruutukaappaus

en: Finish a level before the time runs out.\You need to collect coins in order to open the goal.
fi: Liikuta pallo maaliin ennen ajan loppumista.\Joudut keräämään kolikoita avataksesi maalin.

en: Start playing from the first level of the set.\You start with only three balls, do not lose them.\Earn an extra ball for each 100 coins collected.
fi: Aloita pelaaminen setin ensimmäisestä kentästä.\Alussa sinulla on kolme palloa.\Saat lisäpallon kerättyäsi 100 kolikkoa.

en: Corners can be used to jump.\Get rolling and take aim\at the angle. You may be able\to reach new places.\
fi: Nurkkia voi käyttää hyppäämiseen.\Tähtää kulmaan kun liikut tarpeeksi lujaa,\ja saatat päästä uusiin paikkoihin.

en: Watch demo
fi: Katso demo

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Time-out
fi: Aika loppui

en: Success
fi: Onnistui

en: Fall-out
fi: Putosit kentästä

en: Paused
fi: Keskeytetty

en: Restart
fi: Uusi peli

en: Goal
fi: Maali

en: Balls
fi: Palloja

en: Score
fi: Pisteet

en: New Record
fi: Uusi ennätys

en: GOAL
fi: MAALI

en: Finish
fi: Maali

en: Level Set
fi: Kenttäsarja

en: Bonus Level %s
fi: Bonuskenttä %s

en: Level %s
fi: Kenttä %s

en: Hard
fi: Vaikea

en: Medium
fi: Normaali

en: Easy
fi: Helppo

en: Most Coins
fi: Eniten kolikoita

en: Best Times
fi: Parhaat ajat

en: Change Name
fi: Vaihda pelaajan nimeä

en: caps
fi: vaihto

en: GAME OVER
fi: Peli loppui

en: menu^Cheat
fi: Huijaus

en: menu^Play
fi: Pelaa

en: menu^Replay
fi: Tallenne

en: menu^Help
fi: Ohjeita

en: menu^Options
fi: Asetukset

en: menu^Exit
fi: Poistu

en: Off
fi: Ei

en: Fullscreen
fi: Koko ruutu

en: On
fi: Kyllä

en: Resolution
fi: Tarkkuus

en: Reflection
fi: Heijastukset

en: Background
fi: Tausta

en: Shadow
fi: Varjo

en: Tot
fi: Yht

en: Select Course
fi: Valitse kenttä

en: Players?
fi: Pelaajia?

en: Hole %02d
fi: Reikä %02d

en: It's In!
fi: Reiässä!

en: 1 Stroke Penalty
fi: 1 rangaistuslyönti

en: Scores
fi: Lyönnit

en: Final Scores
fi: Tulostaulu

en: Neverball Easy
fi: Neverball - Helppo

en: Difficulty: Beginner through Intermediate\\25 levels with a smooth learning curve.\Read level introductions for gameplay tips.\ \
fi: Vaikeustaso: Aloittelijalle\\25 kenttää jotka opettavat pelaamisen perusteet.\Kenttien esittelyteksteissä pelivinkkejä.\\

en: Neverball Medium
fi: Neverball - Normaali

en: Difficulty: Beginner through Expert\\25 levels which provide a balanced\challenge for players. Try to claim\some of the records provided.\
fi: Vaikeustaso: Aloittelijasta eksperttiin\\25 kenttää erilaisilla vaikeustasoilla.\\\

en: Neverball Hard
fi: Neverball - Vaikea

en: Difficulty: Expert through Insane\\25 levels with even greater challenge.\Author: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \
fi: Vaikeustaso: Experteille... ja mielenvikaisille\\25 kenttää joissa riittää haastetta myös eksperteille.\Tekijä: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\\

en: The original 18-hole Neverputt course.\With a gentle learning curve.\ \Difficulty: Easy to Medium\Author: rlk\
fi: Alkuperäinen 18 reiän setti.\Aloittelijaystävällinen.\ \ \Tekijä: rlk

en: Try to avoid being hit by moving objects.\One bump can throw the ball\completely out of control.\
fi: Yritä välttää liikkuviin esteisiin osumista.\Yksikin tönäisy voi laittaa pallon\kimpoilemaan holtittomasti.\

en: This time you must get 50 coins to unlock the goal.\Red coins are worth 5, blue coins are worth 10.\Get to the goal before time expires!\\Click to begin.\
fi: Tässä kentässä sinun täytyy kerätä 50 kolikkoa\avataksesi maali. Punaiset kolikot ovat arvoltaan 5\ja siniset 10 keltaista.\Yritä päästä maaliin ennen ajan loppumista!\

en: Move the mouse to tilt the floor.\Collect 10 coins to unlock the goal.\Guide the ball to the goal to\finish the level.\\Click to begin.\
fi: Liikuta hiirtä kallistaaksesi kenttää.\Kerää 10 kolikkoa avataksesi maali.\Liikuta pallo maaliin.\Napsauta aloittaaksesi peli.\

en: ''Flat'' is relative.\Learn to hold the floor at an angle\so that a slope remains level.\This way, you maintain full control of the ball.\Use momentum to get up to the big coins.\
fi: Tasaisuus on suhteellista.\Kallista kenttää niin että viettävä\osuus on tasainen.\Näin säilytät pallon hallinnassa.\\

en: There are 100 coins here.\This one shouldn't be too difficult,\if you don't accidentally make a goal first.\
fi: Tässä kentässä on 100 kolikkoa.\Niiden kerääminen on helppoa,\ellet sitten vahingossa osu ensin maaliin.\

en: Each bridge is narrower than the one before.\But each pays better than the last as well!\You get to decide how far you go on this one.\
fi: Jokainen silta on kapeampi kuin edeltäjänsä,\mutta myös varakkaampi.\Sinun täytyy päättää kuinka pitkälle haluat mennä.\

en: Stay away from the edges!\When approaching a drop, begin slowing down\early. You need just as much room to slow\down as you did to speed up.\
fi: Varo reunoja!\Kun lähestyt pudotusta, aloita hidastus ajoissa.\Tarvitset yhtä paljon tilaa hidastukseen\ kuin kiihdyttämiseenkin.\

en: The ball wants to rebound uncontrollably\in a narrow passage. Keep it slow and\off the walls. All the coins are collectable\in the given time.\
fi: Pallo kimpoilee holtittomasti\kapeissa käytävissä. Hitaasti\koskettamatta seiniä se onnistuu.\Kaikki kolikot ovat kerättävissä.

en: A moving platform can be tricky.\Use precise timing to get aboard,\and precise balance to stay there.\Don't let it move out from under you.\Ride the platforms to grab the big coins.\
fi: Liikkuva alusta voi olla hankala.\Ole tarkkana että pääset kyytiin,\ja varo ettei se liiku alta pois.\Käytä liikkuvia alustoja kerätäksesi\arvokkaimmat kolikot.

en: Mouse buttons rotate the view.\Press Escape to pause or quit.\\\\Click to begin.\
fi: Voit kääntää näkökulmaa hiiren painikkeilla.\Voit keskeyttää tai lopettaa pelin painamalla Esc-näppäintä.\\\\Napsauta hiirellä aloittaaksesi peli.\

note: Translators, These coin materials may be translated to the same texture path.
en: item/coin/coin
fi: item/coin/euro_coin
