Neverball - en to hu translation catalogue (264 entries)

en: Ready?
hu: Vigyázz!

en: Set?
hu: Kész?

en: GO!
hu: RAJT!

en: Replay Name
hu: Visszajátszás neve

en: Save
hu: Ment

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Overwrite?
hu: Felülírod?

en: Back
hu: Vissza

en: Challenge
hu: Kihívás

en: Options
hu: Beállítások

en: Sound Volume
hu: Hangerő

en: Music Volume
hu: Zene

en: Player Name
hu: Játékos neve

en: New Set Record
hu: Új rekord állítás

en: Set Complete
hu: Befejezetté tevés

en: Select Level
hu: Pálya választás

en: Challenge Mode
hu: Mód váltás

en: Normal Mode
hu: Normál mód

en: Unknown Mode
hu: Ismeretlen mód

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Fall-out!
hu: Kiestél!

en: Time's Up!
hu: Lejárt az idő!

en: Exit
hu: Kilépés

en: Next Level
hu: Következő pálya

en: Retry Level
hu: Újrakezdés

en: Save Replay
hu: Játék mentése

en: Time
hu: Idő

en: Coins
hu: Érme

en: Status
hu: Állapot

en: Replay
hu: Visszajátszás

en: Player
hu: Játékos

en: Date
hu: Dátum

en: Select Replay
hu: Válassz visszajátszást

en: No Replays
hu: Nincs visszajátszás

en: Replay Paused
hu: Szünet

en: Replay Ends
hu: Játék vége

en: Quit
hu: Kilépés

en: Keep
hu: Megtart

en: Delete
hu: Töröl

en: Continue
hu: Folytat

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Delete Replay?
hu: Törlöd a visszajátszást?

en: Warning!
hu: Figyelem!

en: The current replay was recorded with a\different (or unknown) version of this level.\Be prepared to encounter visual errors.\
hu: Ez a visszajátszás egy másik (vagy ismeretlen)\verziójával készült ennek a pályának.\Készülj fel grafikai hibákra.\

en: Modes
hu: Módok

en: Controls
hu: Irányítások

en: Rules
hu: Szabályok

en: Move the mouse or joystick\or use keyboard arrows to\tilt the floor causing the\ball to roll.\
hu: Mozgasd az egeret vagy\joystickot, vagy használd a\billentyűzet nyilait, a\padló megbillentéséhez,\hogy a labda guruljon.\

en: Roll over coins to collect\them.  Collect coins to\unlock the goal and finish\the level.\
hu: Üsd el az érméket a\begyűjtésükhöz.  Gyűjtsd őket\a további feladatok,\és pályákért.\

en: Screenshot
hu: Képernyőkép

en: Finish a level before the time runs out.\You need to collect coins in order to open the goal.
hu: Fejezd be a pályát az idő lejárta előtt.\Gyűjts érméket a cél megnyitásához.

en: Start playing from the first level of the set.\You start with only three balls, do not lose them.\Earn an extra ball for each 100 coins collected.
hu: Kezd a játékot az első pályával a szettből.\Csupán három labdával kezdesz, ne veszítsd el őket.\Spórolj meg egy extra labdát, 100 érme összegyűjtésével.

en: Corners can be used to jump.\Get rolling and take aim\at the angle. You may be able\to reach new places.\
hu: A sarok ugráshoz is használható.\Kezdj gurulni, s célozd meg\a jó szöget.\Új helyekre is eljuthatsz.\

en: Watch demo
hu: Bemutató mégnézése

en: Aborted
hu: Megszakítva

en: Time-out
hu: Idő vége

en: Success
hu: Siker

en: Fall-out
hu: Kiesés

en: Paused
hu: Szünet

en: Restart
hu: Újrakezdés

en: Goal
hu: Célig

en: Balls
hu: Labdák

en: Score
hu: Pontszám

en: New Record
hu: Új rekord

en: GOAL
hu: CÉL

en: Finish
hu: Cél

en: Level Set
hu: Pálya beállítva

en: Bonus Level %s
hu: Bónusz pálya %s

en: Level %s
hu: Pálya %s

en: Hard
hu: Nehéz

en: Medium
hu: Közepes

en: Easy
hu: Könnyű

en: Unavailable
hu: Nem elérhető

en: Most Coins
hu: Legtöbb érme

en: Best Times
hu: Legjobb idők

en: Fast Unlock
hu: Gyors feloldás

en: Change Name
hu: Név váltás

en: GAME OVER
hu: Játék vége

en: menu^Cheat
hu: Csalás

en: menu^Play
hu: Játszás

en: menu^Replay
hu: Visszajátszás

en: menu^Help
hu: Súgó

en: menu^Options
hu: Beállítások

en: menu^Exit
hu: Kilépés

en: Off
hu: Ki

en: Fullscreen
hu: Teljesképernyő

en: On
hu: Be

en: Resolution
hu: Felbontás

en: Reflection
hu: Tükröződés

en: Background
hu: Háttér

en: Shadow
hu: Árnyék

en: Select Course
hu: Válassz egy kurzust

en: Players?
hu: Játékosok?

en: Hole %02d
hu: Lyuk %02d

en: It's In!
hu: Bent van!

en: 1 Stroke Penalty
hu: +1 büntetőpont

en: Scores
hu: Eredmények

en: Final Scores
hu: Végeredmények

en: Neverball Easy
hu: Neverball Könnyű

en: Difficulty: Beginner through Intermediate\\25 levels with a smooth learning curve.\Read level introductions for gameplay tips.\ \
hu: Nehézség: Kezdőtől a középszintig\\25 könnyen tanulható pályával.\Olvasd el a pálya bevezetőjében lévő játéktippeket.\.\

en: Neverball Medium
hu: Neverball Közepes

en: Difficulty: Beginner through Expert\\25 levels which provide a balanced\challenge for players. Try to claim\some of the records provided.\
hu: Nehézség: Kezdőtől a szakértőig\\25 pálya, ami egy kis kihívást biztosít\a játékosoknak. Próbálj pár\ rekordot megdönteni.\

en: Neverball Hard
hu: Neverball Nehéz

en: Difficulty: Intermediate through Expert\\25 levels with more of a challenge for\the experienced player. Try to claim\Best Times, Most Coins, and Fast Unlock records.\
hu: Nehézség: Közepestől a szakértőig\\25 pálya, amik a gyakorlott játékosoknak is\kihívás. Próbáld megdönteni a legjobb idő,\legtöbb érme, és a gyors feloldási rekordokat.\

en: Tour de force
hu: Tour de Force

en: Difficulty: Expert through Insane\\25 levels with even greater challenge.\Author: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \
hu: Nehézség: Szakértőtől az őrültig\\25 pálya, melyek igazán nagy kihívást jelentenek.\Szerző: Medhi Yousfi-Monod (mym)\ \

en: Retour de force
hu: Retour de Force

en: Difficulty: A little bit harder than my first set.\\More challenge, particularly for grabbing coins.\Author: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \
hu: Nehézség: Egy kicsivel nehezebb mint az előzők.\\Nagyobb kihívás, különösen az érmék felszedése.\Szerző Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \

en: Nevermania
hu: Nevermánia

en: Neverball Misc
hu: Neverball Egyveleg

en: Unsorted levels\For testing purposes\\\\
hu: Besorolatlan pályák\Kipróbálási céllal\\\\

en: The original 18-hole Neverputt course.\With a gentle learning curve.\ \Difficulty: Easy to Medium\Author: rlk\
hu: Az eredeti 18 lyuk.Neverputt kurzus.\Egy elegáns tanulási folyamat.\\\Nehézség: Könnyűtől a közepesig\Szerző: rlk\

en: Another 18-hole course\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
hu: Másik 18-lyukú tanfolyam\ \ \Nehézség:Közepes\Szerző:paxed

en: Yet Another 18-hole course\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
hu: Szintén egy 18-lyukú tanfolyam\ \ \Nehézség:Közepes\Szerző:paxed\

en: Even More Holes\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
hu: Még több Lyukak\ \ \Nehézség:Közepes\Szerző:paxed\

en: A 26-hole course\following the alphabet\\Difficulty: Hard\Author: paxed\
hu: A 26 lyukú kurzus\követi az ábécét\\Nehézség: Nehéz\Szerző: paxed\

en: Crazy Golf\ \\Difficulty: Easy to Medium\Author: slippifishi\
hu: Őrült Golf\ \\Nehézség: Könnyűtől a közepesig\Szerző: slippifishi\

en: Tricky Golf\\An 18-hole course with many challenges\Difficulty: Expert Through Insane\Author: Byron James Johnson
hu: Trükkös Golf\\Egy 18 lyukú kurzus sok kihívással\Nehézség: Szakértőtől az őrültig\Szerző: Byron James Johnson

en: Try to avoid being hit by moving objects.\One bump can throw the ball\completely out of control.\
hu: Próbáld elkerülni a mozgó tárgyakkal való érintkezést.\Egy lökés teljesen\irányíthatatlanná teheti a labdát.\

en: Learn to control a bouncing ball.\Look at the shadow to know where the\ball will land.  If you're feeling confident in\your mastery of bouncing, take a risk\for a big payoff.\
hu: Tanuld meg irányítani a pattogó labdát.\Nézd az árnyékot, hogy hova fogsz érkezni.\Hogyha már magabiztosnak érzed magad,\vállald a rizikót, kifizetődik.\

en: This time you must get 50 coins to unlock the goal.\Red coins are worth 5, blue coins are worth 10.\Get to the goal before time expires!\\Click to begin.\
hu: Most 50 érmét kell felszedni a cél megnyitásához.\A piros érmék 5, míg a kék érmék 10-et érnek.\Juss el a célig mielőtt lejár az idő!\\Kattints a kezdéshez.\

en: Here are some more opportunities for you to\fall off into the void. Hit the bump hard to\grab some big coins and score a short time.\
hu: Itt van pár új lehetőség, hogy leess a semmibe.\Jól üssed meg az ütközőt a nagy érmékért,\és érj gyorsan célba.\

en: As before, but without the training wheels.\Keep the ball on a level floor\and maintain precise control.\Build some momentum to reach the corners.\
hu: Úgy mint eddig, de a gyakorló kerekek nélkül.\Tartsad a labdát a padlón,\és tartsad meg az irányítást.\Érd el a sarkokat a lendület erejével.\

en: Move the mouse to tilt the floor.\Collect 10 coins to unlock the goal.\Guide the ball to the goal to\finish the level.\\Click to begin.\
hu: Mozgasd az egeret a padló döntéséhez.\Gyűjts 10 érmét a cél kinyitásához.\Vezesd a labdát a célba\a pálya befejezéséhez.\\Kattints a kezdéshez.\

en: Half-pipes can be fun,\but they make it easy to fall out.\Don't over accelerate and you will\be able to stay in control.
hu: A félcsövek viccesek lehetnek,\de könnyedén kieshetsz.\Ne menj gyorsan,\s akkor nem veszíted el az irányítást.

en: ''Flat'' is relative.\Learn to hold the floor at an angle\so that a slope remains level.\This way, you maintain full control of the ball.\Use momentum to get up to the big coins.\
hu: A "lapos" relatív \Tanuld meg a padlót olyan szögben dönteni,\hogy az szintbe legyen.\Így teljesen az irányításod alatt tudod tartani a labdát.\Használd ki a lendületet a nagyobb érmék eléréséhez.\

en: There are 100 coins here.\This one shouldn't be too difficult,\if you don't accidentally make a goal first.\
hu: Itt 100 érme van.\Ez most nem lehet bonyolult,\kivéve ha előbb nem mész a célba véletlenül.\

en: Each bridge is narrower than the one before.\But each pays better than the last as well!\You get to decide how far you go on this one.\
hu: Mindegyik híd keskenyebb mint az előző,\viszont jobban is fizet!\Neked kell eldöntened meddig akarsz elmenni.\

en: Getting to the goal\shouldn't be a problem,\but getting all of the coins will\require some planning.\\Hint: often it is faster to avoid\a hole instead of falling into it.
hu: A célhoz eljutás\nem jelenthet problémát,\de az összes érmét felszedni, egy\kis tervezést igényel.\\Tipp: sokszor gyorsabb elkerülni\a lyukakat, mint beléjük esni.

en: Stay away from the edges!\When approaching a drop, begin slowing down\early. You need just as much room to slow\down as you did to speed up.\
hu: Tartsd távol magad a szélektől!\A szakadéknál, korán kezdj\lassulni. Annyi útra van szükség\a megálláshoz mint a gyorsuláshoz.\

en: Follow the yellow lick road!\\The blue coins are especially challenging,\but with some experimentation and practice,\you'll be able to collect them all.
hu: Kövessed a sárga csúszós utat!\\A kék érméket különösen nagy kihívás felszedni,\de némi kísérletezés és gyakorlás,\s képes leszel összegyűjteni őket.

en: The ball wants to rebound uncontrollably\in a narrow passage. Keep it slow and\off the walls. All the coins are collectable\in the given time.\
hu: Egy szűk folyosón a labda irányíthatatlanul\pattan vissza. Menj lassan és\tartsad távol a falaktól. Az összes érme\begyűjthető az adott időben.\

en: Puzzling but profitable.\\Take time to observe the motions\of the bumpers - it will help you\to reach the goal.
hu: Talányos, de nyereséges.\\Szánj időt a ütközők mozgásának\megfigyeléséhez - ez segít elérni a célt.

en: A moving platform can be tricky.\Use precise timing to get aboard,\and precise balance to stay there.\Don't let it move out from under you.\Ride the platforms to grab the big coins.\
hu: Egy mozgó állvány trükkös lehet.\Pontosan időzíts a felszállásnál,\és ügyelj az egyensúlyra is.\Ne hagyd, hogy kimenjen alólad.\Maradj az állványon a nagy érmékért.\

en: Mouse buttons rotate the view.\Press Escape to pause or quit.\\\\Click to begin.\
hu: Az egér gombjaival forgathatod a nézetet.\Nyomj ESC-t a szünethez, vagy a kilépéshez.\\\\Kattints a kezdéshez.\

en: When you are on the elevators,\make small adjustments to keep the ball steady.\You can collect many coins by\keeping the ball in one place.\Too much movement and you will fall off.
hu: Amikor a liftben vagy,\apróbb mozdulatokkal tartsad helyben a labdát.\Sok érmét szedhetsz fel, ha mozdulatlanul maradsz.\Túl sok mozgás, és le fogsz esni.

en: There is only one path to reach the goal,\but lots of paths for collecting coins.\Make sure you collect enough\to unlock the goal.
hu: Csak egyetlen út vezet a célhoz,\de a többi úton sok az érme.\Légy biztos, hogy eleget szedtél fel,\a cél megnyitásához.

en: Follow the trail of coins to reach the goal.\If you hit a post while moving quickly,\you will bounce far off course.
hu: Kövessed az ösvényt a cél eléréséhez.\Hogyha gyorsan nekimész egy oszlopnak,\nagyon eltérhetsz az iránytól.

en: Hills require more speed to get over.\Be careful not to go too fast!
hu: A dombok több sebességet igényelnek.\Vigyázz nem menj túl gyorsan!

en: When the ball is on a moving platform,\it will be pulled in the direction of movement.\Use the rails to steady yourself,\and collect the coins you need\to open the goal.
hu: Amikor a mozgó állványon van a labda,\azt a mozgás irányába húzza.\Használd a síneket hogy stabilizáld magad.\Gyűjtsd össze az érméket\a cél megnyitásához.

en: Grab all the coins...\but don't get bullied!
hu: Fogd az összes érmét...\de ne légy terrorizálva!

en: Here's another coin grab.\Perhaps you already know a good route.\Teleportation might come in handy.\
hu: Itt egy újabb érme gyűjtés.\Lehet, hogy már tudsz, egy jó útvonalat.\A teleportáció jól jöhet.\

en: =Adventure=\Many things to do, coins to collect, risks to take.
hu: =Kaland=\Sok a tenni való, érme gyűjtés, kockázat vállalás.

en: =Atrium=\Remove the coins from their columns.
hu: =Átrium=\Távolítsad el az érméket az oszlopaikból.

en: =Cargo=\Let yourself be carried away.
hu: =Szállítmány=\Engedd magad elvinni.

en: =Confetti=\Help! There has got to be a way through this mess.
hu: =Konfetti=\Segítség! Kell hogy legyen egy kiút ebből a rumliból.

en: =Discs=\Used correctly, the platforms will take you to the goal.
hu: =Lemezek=\Használd megfontoltan, az állványok elvisznek a célig.

en: =Mountains=\Ups and downs are a part of life.
hu: =Hegyek=\Egyszer fent egyszer lent, ilyen az élet.

en: =Museum=\Please do not touch the exhibits.
hu: =Múzeum=\Kérjük ne érintse meg a kiállításokat.

en: =Oddities=\Something is not quite right here...
hu: =Furcsaságok=\Valami nincsen itt rendben...

en: =Rails=\Do not lose your balance.
hu: =Sínek=\Ne veszítsed el az egyensúlyod.

en: =Ramps=\Can you make it to the top?
hu: =Rámpák=\Fel tudsz menni a tetejére?

en: =Slope=\Try not to become a modern-day Sisyphus.
hu: =Lejtő=\Próbálj ne egy modern Sisyphus-i lenni.

en: =Spacetime=\Not much space, not much time.
hu: =Űridő=\Nem sok űr, nem sok idő.

en: =Swarm=\Warning: Trespassers will be thwomped.
hu: =Rajzás=\Figyelem: A betolakodókat agyonnyomjuk.

en: =Tennis=\There is plenty of prize money, and it's up for grabs.
hu: =Tenisz=\Rengeteg pénzjutalom van, és csak fel kell venni.

en: =Tree=\Follow the spiral staircase to the goal.
hu: =Fa=\Kövesd a csigalépcsőt a célhoz.

en: =UFO=\Ride the spaceship they don't want you to know about.
hu: =UFO=\Vezesd az űrhajót amiről nem szeretnének hogy tudj.

en: 2 switches have to be enabled\to open the path to the goal.
hu: Két kapcsolót engedélyezni kell,\hogy megnyíljon a cél.

en: There's not enough floor here.\Hopefully that's not a problem.\
hu: Itt nincs elegendő padló.\Szerencsére ez itt nem gond.\

en: To make progress here you'll need to hit the\edges hard and control your bouncing.\It's often easiest to hit the curb at a corner.\
hu: Ahhoz, hogy itt sikerrel járj,\keményen neki kell menni az éleknek,\aztán irányítsad a pattanást.\Gyakran a legegyszerűbb,\ha a járdát a sarokban ütöd meg.\

en: Thus Neverball is a puzzle game?\Remove the red to unlock the goal.\Each trigger switches colors in direct contact.
hu: A Neverball egy kirakós játék?\Vedd el a pirosat a cél megnyitásához.\Mindegyik kapcsoló színt cserél.

en: Time the switches carefully to synchronize\the motion of the platforms.\Move quickly across the gaps.\
hu: Váltsd át időben a kapcsolókat\az állványok összehangolásához.\A réseknél gyorsan menj.

en: Yes, the ball does fit quite nicely through\those little holes.\
hu: Bizony, a labda nagyon szépen átfér\azokon a kis lyukakon.\

en: Control your speed and your bounces.\Teleporters will always bring you\back somewhere in the level.
hu: Irányítsd a sebességedet, és a pattogásodat.\A teleportálók mindig valahova\visszavisznek a pályán.

en: Momentum may work against you.\
hu: A lendület ellened dolgozhat.\

en: Allow your greed to guide you.\For an added challenge,\try to get to all of the coins.\It can be done without guesswork.\
hu: Hagyd, hogy a kapzsiság vezessen.\Nagy kihívás az összes érmét felszedni.\Találgatás nélkül is meg lehet csinálni.\

en: Go for a ride.\
hu: Járj egyet.\

en: There are two goals here.\You can complete this level\the easy way or the hard way.\Of course, by going the easy way\you can forget about all\those red and blue coins.
hu: Itt két cél van.\Teljesítheted a pályát a könnyű\vagy a nehéz módon.\Természetesen, a könnyebbet választva\elfelejtheted az összes kék\és piros érmét.

en: So many different paths to take...\have you tried all of them?
hu: Oly sok út ami járható...\kipróbáltad mindegyiket?

en: Slow and steady.\
hu: Lassan és készen.\

en: You'll only get about 15 seconds at each step,\so don't delay.  Get the coins and\get to the next switch.\
hu: 15 másodpercet kapsz minden lépcsőn,\ezért nem várakozz.  Szedd össze az érméket\és menj a következő kapcsolóhoz.

en: Don't get bullied.\
hu: Ne légy erőszakos.\

en: I think I can.\I think I can.\
hu: Szerintem menni fog.\Szerintem menni fog.\

en: So close, yet so very far.\
hu: Oly közel, s mégis oly távol.\

en: Ride the elevators to the top.\They move quickly,\so don't dally too long.\
hu: Vezesd a lifteket a tetőig.\Gyorsan mozognak,\úgyhogy nem tétlenkedj sokat.

en: Have fun picking up those\red and blue coins.\
hu: Jó szórakozást a kék,\és piros érmék begyűjtéséhez.\

en: Don't worry.\The green part isn't going anywhere.\
hu: Ne aggódj.\A zöld rész nem megy sehova.\

en: Use the switches to set the platforms\in motion.  Time it so they come\together in the middle.\
hu: Használd a kapcsolókat az állványok\ mozgatásához.  Időzítsed őket,\hogy középen összeérjenek.\

en: The ball must be entirely within a teleporter\in order to trigger it.\Remember that the ball carries its momentum\through a teleporter, so plan ahead.\
hu: A labdának teljesen bent kell lennie a\teleportálóban, hogy működésbe hozza.\Emlékezz a labda magával\ viszi a lendületét, szóval tervezz előre.\

en: The floor is as flat as you make it.\
hu: Ez a padló annyira lapos amennyire azzá teszed.\

en: Stairway to heaven
hu: Lépcső a mennyországba

en: Those bridges are angled.\Each is narrower and steeper than the last.\Take the easy cash or\go all the way for a big payoff.\
hu: Ezek a hidak lejtenek.\Mindegyik szűkebb és meredekebb mint az előző.\Fogd a könnyű pénzt,\vagy menj végig a nagy jutalomért.\

en: Plenty of coins for the taking.\Can you take them all?
hu: Rengeteg érme a begyűjtéshez.\Feltudod mind szedni?

en: Use momentum to reach\the upper platforms,\but keep the ball in control\for safe landing.\\The manual view may help here.\
hu: Használd a lendületed,\hogy elérjed a felső állványokat.\Tartsd a labdát,az irányításod alatt\ a biztonságos landoláshoz.\\Itt a kézi nézet segíthet.\

en: Remember to keep an eye on the shadow to\help control a bouncing ball.  And don't\forget to use the mouse buttons to keep the\ball in view.\
hu: Emlékezz figyelni az árnyékot,\segít irányítani a pattogó labdát.\És ne feledd  használni\az egér gombjait se,hogy\azt szemmel tartsad.\

en: Use teleporters to go\where you otherwise couldn't.\
hu: Használd a teleportálókat,\így oda is eljutsz ahová amúgy nem tudnál.\

en: Balance risk versus reward.\
hu: Mérlegeld a rizikót és a jutalmat.\

en: Ascend the slope to reach your goal.\(Easier said than done.)
hu: Menj felfelé az emelkedőn, a célig.\(Könnyebb mondani, mint megcsinálni)

en: Catch the train before it leaves the station.\
hu: Kapd el a vonatot mielőtt elhagyja az állomást.\

en: The ball will fit in those small holes,\if you can just find something to make it smaller.\Other places may require a bigger ball.\One thing is certain - you'll want a plan!
hu: A labda pont belefér ezekbe a kis lyukakba,\ha csak nem találsz valamit ami kisebbé teszi.\Máshol nagyobb labda szükséges.\Egy dolog biztos - kell egy terv!

en: Hit the switches to move the barriers.\
hu: Találd el a kapcsolókat az akadályok mozgatásához.\

en: The temptation to move quickly\could prove your undoing.\\Then again, maybe not...
hu: A kísértés, hogy gyorsan\bizonyíts a veszted lehet.\\Aztán újra, talán mégsem ...

en: Take it slowly.\
hu: Vegyed lassan.

en: You can never go home again...
hu: Soha többé nem mehetsz vissza...

en: This wedding cake is plenty rich,\but be careful as you go\to each lower layer.
hu: Ez az esküvői torta nagyon gazdag,\de vigyázz ahogy egyre\lejjebb mész.

en: Bump the logs at speed to change lanes.\Try to reach the top for an extra challenge!
hu: A sáv váltáshoz verd be a tuskót a sebességeddel.\Próbálj felmenni a tetőre egy külön kihívásért!

en: Take it slow to keep it away from the edge.\Or, don't.\Either way might work.\
hu: Lassan menj, és maradj távol a szélektől.\Vagy, ne.\Így is, úgy is működhet.\

en: Just as before, but moving up instead of down.\No cheating this time.\
hu: Pont mint korábban, csak most nem lefelé hanem felfelé.\Itt nincs csalás.\

en: Here's yet another test of your ability\to control bouncing.  Moving down the\stairs too quickly can be hazardous.\
hu: Itt egy újabb próba a\pattogás irányítására.  A lépcsőkön\halálos lehet a nagy sietség.\

en: This maze has no walls.\But that doesn't make the solution\any easier to find.\
hu: Ebben az útvesztőben\nincsenek falak. De ettől nem lesz\könnyebb megtalálni a megoldást.\

en: That one switch controls all five barriers.\Be quick, because the switch is on a timer.\When it expires, the barriers will rise.\
hu: Itt egyetlen kapcsoló irányítja mind az öt akadályt.\Légy gyors, mert a kapcsoló időzítve van.\Amikor lejár, azok felemelkednek.\

en: Neverball\\http://neverball.org\\Created by Robert Kooima\
hu: Neverball\\http://neverball.org\\Készítette Robert Kooima\

en: Follow the trail of coins\to make it through the labyrinth.
hu: Kövesd az érmék nyomait,\hogy átjuss a labirintuson.

en: There are plenty of coins here if you're\willing to take the time to grab them.\
hu: Oly sok érme van itt, már ha\hajlandó vagy rászánni az időt, hogy felszedd őket. \

en: Prisonnier de la boule.\Living in a sphere.\Catching all blue coins is a challenge.
hu: Prisonnier de la boule.\Élet egy gömbben. \ Igazi kihívás az összes kék érmét felszedni.

en: Try to grab all of the blue coins...\it won't be easy!
hu: Próbáld meg az összes kék érmét felszedni...\nem lesz egyszerű!

en: Block around the clock.
hu: Tömb az óra körül.

en: Follow the blue coins...\and learn to control your bounce!\Hint: Use the 'chase' camera mode.
hu: Kövessed a kék érméket...\és tanuld meg irányítani a pattogásodat!\Ajánlatos a 'követő' kamera módot használni.

en: Follow the arrows.
hu: Kövesd a nyilakat.

en: It's a real game of checkers, but no one wins...\You have to bounce to reach the blue coins.
hu: Ez egy igazi ellenőröző pontos játék, de senki sem nyer...\Ugrálnod kell, hogy elérd a kék érméket.

en: Calm and meditation may bring you to the Nirvana.
hu: Nyugalmat és meditációt hozhat a Nirvana.

en: Savoir chuter.\Follow the blue markers.
hu: Savoir chuter.\Kövesd a kék jelzéseket.

en: Use the new coins to change ball size!\I hope you like it!\-Dave
hu: Használd az új érméket a labda\méretének megváltoztatására!\Remélem tetszeni fog!\-Dave

en: There are special coins which can make your\ball larger or smaller.
hu: Vannak speciális érmék amik a labdádat kisebbé\vagy nagyobbá teszik.

en: Let's go for a swim...\all the coins are fully submerged.\
hu: Menjünk egyet úszni...\minden érme teljesen el van merülve.\

en: Fall down stairs.\Ough!\It hurts.
hu: Leeső lépcsők.\Áúúú!\Ez fáj.

en: Just let it happen...\then start to worry!
hu: Csak hagyd megtörténni...\aztán már aggódhatsz!

en: Le parcours du combattant.\Ready for the assault course?
hu: Le parcours du combattant.\Készen állsz a roham kurzushoz?

en: Les rampes abruptes.\Control your speed.
hu: Les rampes abruptes.\Irányítsd a sebességed.

en: L'escalade ardue.\Do you suffer from vertigo?
hu: L'escalade ardue.\Szédülésben szenvedsz?

en: Le cycle éternel.\Avoid teleporters...
hu: Le cycle éternel.\Kerüld a teleportálókat...

en: La ballade tranquille.\What a quiet walk.
hu: La ballade tranquille.\Micsoda egy halk séta.

en: La ballade dansante.\Let's dance on the moving platform!\Tip: After activating the last moving platform,\ turn around the Thwomp until the goal is reachable.
hu: La ballade dansante.\Táncoljunk a mozgó állványon!\Tipp: Az utolsó állvány aktiválása után,\fordulj meg a kőoszlop körül, amíg a cél nem lesz elérhető.

en: La descente infernale.\Easy enough to start?
hu: La descente infernale.\Elég könnyű kezdésnek?

en: La conduite stressante.\Attention:\The platform under the ball moves forward.
hu: La conduite stressante.\Figyelem:\A labda alatti állvány előre mozog.

en: La conduite dangereuse.\The platform under the ball moves quickly forward.\You would do well to advance.
hu: La conduite dangereuse.\Az állvány a labda alatt gyorsan mozog.\Jól tennéd, ha sietnél.

en: Le passage incertain.\Isn't too easy?
hu: Le passage incertain.\Nem túl könnyű?

en: Ghost Valley.\Make 3 laps to open the goal.
hu: Ghost Valley.\Menj 3 kör a célért.

en: La tour de verre.\Find the way to the exit.
hu: La tour de verre.\Keresd az utat a kijárathoz.

en: La maîtrise de Neverball.\You still think Neverball is too easy?
hu: La maîtrise de Neverball.\Még mindig úgy gondold, hogy könnyű ez a játék?

en: Les boucles renversantes.\Upside down!
hu: Les boucles renversantes.\Fejjel lefele!

en: Le contrôle des courbes.\Find the right angle to turn,\to jump and to land...
hu: Le contrôle des courbes.\Keresd a jó szöget a fordulás,\az ugrás, és a landoláshoz...

en: Le chemin dissimulé.\Test your memory.
hu: Le chemin dissimulé.\Teszteld a memóriád.

en: Le labyrinthe fou.\You know the way, you see it,\so why are you taking another one?
hu: Le labyrinthe fou.\Tudod az utat, ahogy látod, szóval\miért mész másfelé?

en: Les épreuves minutées.\Run baby, run!
hu: Les épreuves minutées.\Fuss kicsim, fuss!

en: Le petit cross.\Let's go scrambling!\Stick to the track to optimize speed.
hu: Le petit cross.\Kirakózzunk!\Ragadj az útra, a jó sebességért.

en: La descente rafraîchissante.\Not so fast, not so fast.
hu: La descente rafraîchissante.\Ne oly gyorsan, ne oly lassan.

en: Le chemin de la foi.\Self-confidence.
hu: Le chemin de la foi.\Magabiztosság.

en: Le sens trigonométrique.\Turn, wait and jump.
hu: Le sens trigonométrique.\Fordulj, várj, és ugorj.

en: L'ascension pressée.\Only one piece of advice: don't stop!
hu: L'ascension pressée.\Csak egy jó tanács: ne állj meg!

en: Un va-et-vient frustrant.\Remember the activation order.
hu: Un va-et-vient frustrant.\Emlékezz az aktivációs sorrendre.

en: Street Neverball\Choose your party and score 3 points.
hu: Utcai Neverball\Válassz oldalt és szerezz 3 pontot.

en: La machine à circonvolutions.\Easy, the goal is just above you.
hu: La machine à circonvolutions.\Egyszerű, a cél éppen feletted van.

en: Le grand cône.\Living in a cone.
hu: Le grand cône.\Egy kúpban élni.

en: Les sauts du célèbre plombier.\Follow the coins.
hu: Les sauts du célèbre plombier.\Kövesd az érméket.

en: Savoir rebondir pour aller plus haut.\The Neverball Arena.\Use the 2 teleports to unlock and reach the goal.
hu: Savoir rebondir pour aller plus haut.\A Neverball Aréna.\Használd a két teleportot a cél megnyitásához.

en: This level is full of challenges:\understand the level's functioning,\learn to fly and to survive,\grab half of all coins to open the goal,\find and reach the goal,\and more...
hu: Ez a pálya tele van kihívásokkal:\értsd meg a pálya működését,\tanulj meg repülni és túlélni.\Szerezd meg legalább az érmék felét\a cél megnyitásához.\Találd meg és juss el a célig, és tovább...

en: Le petit moulin.\The good timing to go in the cabin.
hu: Le petit moulin.\A jó időzítés a kabinba juttat.

en: Ne pas se laisser emporter dans le néant.\Don't go too low.
hu: Ne pas se laisser emporter dans le néant.\Nem menj túl lassan.

en: Si si, ce tuyau a une fin.\Living in a pipe.\Tip: slow down for the last jump!
hu: Si si, ce tuyau a une fin.\Csőben élés.\Tipp: lassan az utolsó ugratónál!

en: Plus dur que la difficulté.\Good luck.
hu: Plus dur que la difficulté.\Sok szerencsét.

en: Être patient.\Not too hard.
hu: Être patient.\Nem túl nehéz.

en: Le passage éphémère.\Trust the coins.
hu: Le passage éphémère.\Bízz az érmében.

en: Hé, on pousse pas !\Not too fast, not too slow.
hu: Hé, on pousse pas !\Nem túl gyors, nem túl lassú.

en: Le rodéo de Neverball.\You'll fall quickly.
hu: Le rodéo de Neverball.\Gyorsan ki fogsz esni.

en: J'y vais, ou j'y vais pas ?\Do not dither.
hu: J'y vais, ou j'y vais pas ?\Légy magabiztos.

en: Préparez un petit sac.\The stomach-tester.
hu: Préparez un petit sac.\A gyomor próbáló.

en: Suis le mouvement.\Warning, the road is moving.
hu: Suis le mouvement.\Figyelem az út mozog.

en: Tranquille, mais pas trop.\Sync yourself to the elevators.
hu: Tranquille, mais pas trop.\Hangold össze magad a liftekkel.

en: Les toiles attirantes.\Get out of the webs.
hu: Les toiles attirantes.\Találj ki a hálóból.

note: Desktop entry comment
en: A 3D arcade game with a ball
hu: A 3D árkád játék egy labdával

note: Desktop entry comment
en: A 3D mini golf game
hu: A 3D mini golf játék

note: Translators, These coin materials may be translated to the same texture path.
en: item/coin/coin
hu: item/coin/forint_coin
