Neverball - en to nl translation catalogue (112 entries)

en: Replay Name
nl: Videonaam

en: Save
nl: Opslaan

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Overwrite?
nl: Overschrijven?

en: Overwrite
nl: Overschrijven

en: Back
nl: Terug

en: Challenge
nl: Uitdaging

en: Unlocked
nl: Ontgrendeld

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Goal State in Completed Levels
nl: Goal status in voltooide levels

en: Options
nl: Opties

en: Graphics
nl: Grafisch

en: Configure
nl: Configureren

en: Mouse Sensitivity
nl: Muisgevoeligheid

en: Sound Volume
nl: Geluidsvolume

en: Music Volume
nl: Muziekvolume

en: Player Name
nl: Spelersnaam

en: Ball Model
nl: Bal model

en: Language
nl: Taal

en: Default
nl: Standaard

en: New Set Record
nl: Nieuwe set record

en: Set Complete
nl: Set compleet

en: Select Level
nl: Selecteer niveau

en: Challenge Mode
nl: Uitdagingsmode

en: Normal Mode
nl: Normale mode

en: Normal
nl: Normaal

en: Standalone Mode
nl: Zelfstandige mode

en: Standalone
nl: Zelfstandig

en: Unknown Mode
nl: Onbekende mode

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Fall-out!
nl: Uit de baan!

en: Time's Up!
nl: Tijd is om!

en: Exit
nl: Afsluiten

en: Next Level
nl: Volgende level

en: Retry Level
nl: Opnieuw proberen

en: Save Replay
nl: Video opslaan

en: OK
nl: Oké

en: Time
nl: Tijd

en: Coins
nl: Munten

en: Replay
nl: Herhalingsvideo

en: Player
nl: Speler

en: Date
nl: Datum

en: Select Replay
nl: Selecteer video

en: No Replays
nl: Geen video's

en: Replay Paused
nl: Pauze

en: Replay Ends
nl: Einde van de video

en: Quit
nl: Stoppen

en: Keep
nl: Houden

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Continue
nl: Verder

en: Repeat
nl: Herhalen

en: Delete Replay?
nl: Video verwijderen?

en: Warning!
nl: Waarschuwing

en: The current replay was recorded with a\different (or unknown) version of this level.\Be prepared to encounter visual errors.\
nl: De huidige video was opgenomen met een\verschillende (of onbekende) versie van dit level. Er kunnen visuele fouten optreden.\

en: Tricks
nl: Trucks

en: Controls
nl: Besturing

en: Rules
nl: Regels

en: Move the mouse or joystick\or use keyboard arrows to\tilt the floor causing the\ball to roll.\
nl: Beweeg the muis of joystick\of gebruik de pijltjestoetsen om\de vloer te kantelen,\zodat de bal gaat rollen.\

en: Roll over coins to collect\them.  Collect coins to\unlock the goal and finish\the level.\
nl: Rol over de munten om ze\te verzamelen. Verzamel deze munten om\het doel te ontgrendelen en\om het level af te ronden.

en: Left and right mouse buttons rotate the view.\Hold Shift for faster view rotation.
nl: De linker en rechter muisknoppen draaien de camera. Houd de Shift toets ingedrukt om sneller te draaien.

en: Exit / Pause
nl: Stoppen / Pauze

en: Chase Camera
nl: Volgcamera

en: Lazy Camera
nl: Luie camera

en: Manual Camera
nl: Handmatige camera

en: Screenshot
nl: Schermafbeelding

en: Tilting in 2 directions increases\the slope. Use the manual camera\and turn the camera by 45\degrees for best results.\
nl: Kantelen in 2 richtingen verhoogt\de helling. Gebruik de handmatige camera\en zet de camera op 45 graden\voor het beste resultaat

en: Watch demo
nl: Bekijk demo

en: Aborted
nl: Afgebroken

en: Success
nl: Succes

en: Fall-out
nl: Uit de baan

en: Paused
nl: Gepauzeerd

en: Restart
nl: Herstarten

en: Balls
nl: Ballen

en: New Record
nl: Nieuw record

en: GOAL
nl: Goal

en: Level Set
nl: Zet niveau

en: Standalone level
nl: Zelfstandige level

en: A replay file could not be opened for writing.\This game will not be recorded.\
nl: Een videobestand kon niet worden weggeschreven.\Het spel zal niet worden opgenomen.\

en: Hard
nl: Moeilijk

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Easy
nl: Makkelijk

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: Most Coins
nl: Meeste munten

en: Best Times
nl: Beste tijden

en: Fast Unlock
nl: Snelle ontgrendeling

en: Change Name
nl: Naam veranderen

en: GAME OVER
nl: Game Over

en: menu^Cheat
nl: menu^Vals spelen

en: menu^Play
nl: menu^Spelen

en: menu^Replay
nl: menu^Video's

en: menu^Options
nl: menu^Opties

en: menu^Exit
nl: menu^Stoppen

en: Off
nl: Uit

en: Unknown Display
nl: Onbekend scherm

en: Display
nl: Scherm

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: On
nl: Aan

en: Resolution
nl: Resolutie

en: Reflection
nl: Reflectie

en: Background
nl: Achtergrond

en: Shadow
nl: Schaduw

en: Select
nl: Selecteren

en: Select Course
nl: Selecteer golfbaan

en: Players?
nl: Spelers?

en: It's In!
nl: Hole!

en: 1 Stroke Penalty
nl: 1 strafpunt

en: Final Scores
nl: Eindscores

en: Neverball Easy
nl: Neverball makkelijk

en: Neverball Medium
nl: Neverball gemiddeld

en: Neverball Hard
nl: Neverball moeilijk

note: Desktop entry comment
en: A 3D arcade game with a ball
nl: Een 3d arcade spel met een bal

note: Desktop entry comment
en: A 3D mini golf game
nl: Een 3d mini golf spel
