Neverball - en to nn translation catalogue (312 entries)

en: Ready?
nn: Klar?

en: Set?
nn: Ferdig?

en: GO!
nn: RULL!

en: Replay Name
nn: Namn på opptak

en: Save
nn: Lagra

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Overwrite?
nn: Vil du overskriva?

en: Back
nn: Tilbake

en: Challenge
nn: Utfordring

en: Options
nn: Oppsett

en: Configure
nn: Set opp

en: Sound Volume
nn: Lydeffektar

en: Music Volume
nn: Musikk

en: Player Name
nn: Spelarnamn

en: Ball Model
nn: Ballmodell

en: New Set Record
nn: Ny brettsamlingrekord

en: Set Complete
nn: Brettsamling fullførd

en: Select Level
nn: Vel brett

en: Challenge Mode
nn: Utfordringsmodus

en: Normal Mode
nn: Normalmodus

en: Standalone Mode
nn: Frittståande-modus

en: Standalone
nn: Frittståande

en: Unknown Mode
nn: Ukjend modus

en: Unknown
nn: Ukjend

en: Fall-out!
nn: Fall ned!

en: Time's Up!
nn: Tida er ute

en: Exit
nn: Utgang

en: Next Level
nn: Neste brett

en: Retry Level
nn: Prøv på nytt

en: Save Replay
nn: Lagra opptak

en: Time
nn: Tid

en: Coins
nn: Myntar

en: Replay
nn: Opptak

en: Player
nn: Spelar

en: Date
nn: Dato

en: Select Replay
nn: Vel opptak

en: No Replays
nn: Ingen opptak

en: Replay Paused
nn: Pause

en: Replay Ends
nn: Opptak slutt

en: Quit
nn: Avslutt

en: Keep
nn: Behald

en: Delete
nn: Slett

en: Continue
nn: Hald fram

en: Repeat
nn: Vis på nytt

en: Delete Replay?
nn: Vil du sletta opptaket?

en: Warning!
nn: Åtvaring

en: The current replay was recorded with a\different (or unknown) version of this level.\Be prepared to encounter visual errors.\
nn: Dette opptaket var laga i ein annan\(eller ukjend) versjon av brettet.\Det kan derfor oppstå visingsfeil.\

en: Tricks
nn: Triks

en: Modes
nn: Modusar

en: Controls
nn: Styring

en: Rules
nn: Reglar

en: Move the mouse or joystick\or use keyboard arrows to\tilt the floor causing the\ball to roll.\
nn: Bruk mus, styrespake eller\tastaturpilene for å vippa\golvet slik at ballen rullar.\

en: Roll over coins to collect\them.  Collect coins to\unlock the goal and finish\the level.\
nn: Rull over myntar for å plukka\dei opp. Samla saman nok\myntar for å låsa opp\målet og fullføra brettet.\

en: Screenshot
nn: Lagra skjermbilete

en: Finish a level before the time runs out.\You need to collect coins in order to open the goal.
nn: Fullfør brettet før tida går ut.\Du må plukka opp nok myntar for å opna målfeltet.

en: Start playing from the first level of the set.\You start with only three balls, do not lose them.\Earn an extra ball for each 100 coins collected.
nn: Start å spela frå første brett i ei samling.\Du startar med berre tre ballar, så ikkje mist dei.\Du får ein ny ball for kvar 100. mynt du plukkar opp.

en: Corners can be used to jump.\Get rolling and take aim\at the angle. You may be able\to reach new places.\
nn: Du kan bruka hjørner til å hoppa.\Start å rulla, og sikt på hjørnet.\Med denne teknikken kan du av\og til komma til nye stader.\

en: Watch demo
nn: Sjå demo

en: Aborted
nn: Avbrote

en: Time-out
nn: Tida gjekk ut

en: Success
nn: Suksess

en: Fall-out
nn: Fall ned

en: Paused
nn: Pause

en: Restart
nn: Start på nytt

en: Goal
nn: Mål

en: Balls
nn: Ballar

en: Score
nn: Poeng

en: New Record
nn: Ny rekord

en: GOAL
nn: MÅL

en: Finish
nn: Fullførd

en: Level Set
nn: Brettsamling

en: Bonus Level %s
nn: Bonusbrett %s

en: Level %s
nn: Brett %s

en: Standalone level
nn: Frittståande brett

en: Hard
nn: Vanskeleg

en: Medium
nn: Middels

en: Easy
nn: Lett

en: Unavailable
nn: Ikkje tilgjengeleg

en: Most Coins
nn: Flest myntar

en: Best Times
nn: Beste tider

en: Fast Unlock
nn: Rask opplåsing

en: Change Name
nn: Byt namn

en: caps
nn: store/små

en: GAME OVER
nn: SPELET SLUTT

en: menu^Cheat
nn: Fusk

en: menu^Play
nn: Spel

en: menu^Replay
nn: Opptak

en: menu^Help
nn: Hjelp

en: menu^Options
nn: Oppsett

en: menu^Exit
nn: Avslutt

en: Off
nn: Av

en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

en: On
nn: På

en: Resolution
nn: Oppløysing

en: Reflection
nn: Refleksjon

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Shadow
nn: Skuggar

en: P1
nn: S1

en: P2
nn: S2

en: P3
nn: S3

en: P4
nn: S4

en: Select Course
nn: Val bane

en: Players?
nn: Spelarar?

en: Hole %02d
nn: Hol %02d

en: It's In!
nn: Du trefte!

en: 1 Stroke Penalty
nn: 1 slags straff

en: Scores
nn: Poeng

en: Final Scores
nn: Sluttpoeng

en: Neverball Easy
nn: Neverball lett

en: Difficulty: Beginner through Intermediate\\25 levels with a smooth learning curve.\Read level introductions for gameplay tips.\ \
nn: Vanskegrad: lett til middels.\\25 brett med jamn læringskurve.\Les brettskildringane for speltips.\ \

en: Neverball Medium
nn: Neverball middels

en: Difficulty: Beginner through Expert\\25 levels which provide a balanced\challenge for players. Try to claim\some of the records provided.\
nn: Vanskegrad: lett til vanskeleg.\\25 brett som gjev ei balansert utfordring.\Prøv å få nokre nye rekordar.\\

en: Neverball Hard
nn: Neverball vanskeleg

en: Difficulty: Intermediate through Expert\\25 levels with more of a challenge for\the experienced player. Try to claim\Best Times, Most Coins, and Fast Unlock records.\
nn: Vanskegrad: middels til vanskeleg.\\25 brett med ei større utfordring for meir\erfarne spelarar. Prøv å få rekordar for\beste tid, flest myntar og rask målopplåsing.\

en: Tour de force
nn: Kraftprestasjon

en: Difficulty: Expert through Insane\\25 levels with even greater challenge.\Author: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \
nn: Vanskegrad: vanskeleg til sinnssjuk.\\25 særs utfordrande brett.\Laga av Mehdi Yousfi-Monod (mym).\ \

en: Retour de force
nn: Ny kraftprestasjon

en: Difficulty: A little bit harder than my first set.\\More challenge, particularly for grabbing coins.\Author: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \
nn: Vanskegrad: litt vanskelegare enn\den første kraftprestasjonen.\\Større utfordringar, spesielt når det gjeld myntar.\Laga av Mehdi Yousfi-Monod (mym).\

en: Difficulty: Expert through Impossible\\Assorted levels for advanced players.\Author: Florian Priester\\
nn: Vanskegrad: vanskeleg til umogleg.\\Ymse brett for avanserte spelarar.\Laga av Florian Priester.\\

en: Tones Levels
nn: Tones sine brett

en: Difficulty: Moderate to Difficult.\\Author: Ian Walker\\
nn: Vanskegrad: middels til vanskeleg.\\Laga av Ian Walker.\\

en: Neverball Misc
nn: Neverball ymse

en: Unsorted levels\For testing purposes\\\\
nn: Usorterte brett.\Berre til testing.\\\\

en: The original 18-hole Neverputt course.\With a gentle learning curve.\ \Difficulty: Easy to Medium\Author: rlk\
nn: Den opphavlege 18-hols Neverputt-bana.\Har ei fin læringskurve.\ \Vanskegrad: lett til middels.\Laga av rlk.\

en: Another 18-hole course\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
nn: Endå ei 18-hols bane.\ \ \Vanskegrad: middels.\Laga av paxed.\

en: Yet Another 18-hole course\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
nn: Nok ei 18-hols bane.\ \ \Vanskegrad: middels.\Laga av paxed.\

en: Even More Holes\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
nn: Endå fleire hol.\ \ \Vanskegrad: middels.\Laga av paxed.\

en: A 26-hole course\following the alphabet\\Difficulty: Hard\Author: paxed\
nn: Ei 26-hols bane\som følgjer alfabetet.\\Vanskegrad: vanskeleg.\Laga av paxed.\

en: Crazy Golf\ \\Difficulty: Easy to Medium\Author: slippifishi\
nn: Golfgøy.\ \\Vanskegrad: lett til middels.\Laga av slippifishi.\

en: Tricky Golf\\An 18-hole course with many challenges\Difficulty: Expert Through Insane\Author: Byron James Johnson
nn: Vrien golf.\\Ei 18-hols bane med mange utfordringar.\Vanskegrad: vanskeleg til sinnssjuk.\Laga av Byron James Johnson.

en: Golf Jambalaya\\Vidski's infamous course.\Difficulty: Medium to hard.\Author: vidski\
nn: Golf-jambalaya.\\Vidski si berykta bane.\Vanskegrad: middels til vanskeleg.\Laga av vidski.\

en: Try to avoid being hit by moving objects.\One bump can throw the ball\completely out of control.\
nn: Prøv å unngå å støta borti sprettarar\i rørsle. Eitt dunk er nok til å få ballen\heilt ut av kontroll.\

en: Learn to control a bouncing ball.\Look at the shadow to know where the\ball will land.  If you're feeling confident in\your mastery of bouncing, take a risk\for a big payoff.\
nn: Lær å halda kontroll under spretting.\Sjå på skuggen til ballen for finna ut\kor han vil landa. Har du tru på ball-\kontrollen din, kan du ta sjansen\på dei store pengane.\

en: This time you must get 50 coins to unlock the goal.\Red coins are worth 5, blue coins are worth 10.\Get to the goal before time expires!\\Click to begin.\
nn: No må du plukka opp 50 myntar for å låsa opp\målet. Raude myntar er verde 5 og blå myntar er\verde 10. Hugs å rulla til målet før tida går ut!\\Trykk for å starta.\

en: Here are some more opportunities for you to\fall off into the void. Hit the bump hard to\grab some big coins and score a short time.\
nn: Her får du endå fleire sjansar til å\falla ned i den endelause tomheita.\Sprett borti fallvernet for å få tak\i verdifulle myntar og spara tid.\

en: As before, but without the training wheels.\Keep the ball on a level floor\and maintain precise control.\Build some momentum to reach the corners.\
nn: Som tidlegare, men no utan rekkverk.\Hald golvet vassrett for å sikra kontroll\på ballen. Bygg opp god fart for å nå hjørna.\

en: Move the mouse to tilt the floor.\Collect 10 coins to unlock the goal.\Guide the ball to the goal to\finish the level.\\Click to begin.\
nn: Bruk musa/styrespaken for å vippa golvet.\Du må få tak i 10 myntar for å låsa opp målet.\Rull så ballen til målet for å fullføra brettet.\\Trykk for å starta.\

en: Half-pipes can be fun,\but they make it easy to fall out.\Don't over accelerate and you will\be able to stay in control.
nn: Renner er morosame –\og lette å falla ut av.\Men om du avpassar farten,\klarer du nok å halda kontrollen.

en: ''Flat'' is relative.\Learn to hold the floor at an angle\so that a slope remains level.\This way, you maintain full control of the ball.\Use momentum to get up to the big coins.\
nn: «Flatt» er relativt!\Lær å halda golvet på skrå men slik at\det ser vassrett ut. Du kan då få full\kontroll over ballen. Bygg opp fart for\å nå dei verdifulle myntane.\

en: There are 100 coins here.\This one shouldn't be too difficult,\if you don't accidentally make a goal first.\
nn: Det er 100 myntar her.\Det bør ikkje vera så vanskeleg,\med mindre du hamnar i mål først.\

en: Tilt the floor as little as possible.\Less tilt means lower speed.\Lower speed means better control.\Watch the clock and use the time wisely.\
nn: Vipp golvet så lite som mogleg.\Mindre helling gjev lågare fart.\Lågare fart gjev betre kontroll.\Følg med på tida.\

en: Each bridge is narrower than the one before.\But each pays better than the last as well!\You get to decide how far you go on this one.\
nn: Kvar bru er smalare enn den førre, men\er òg meir verd! Du kan sjølv avgjera\kor langt du er villig til å gå her.\

en: Getting to the goal\shouldn't be a problem,\but getting all of the coins will\require some planning.\\Hint: often it is faster to avoid\a hole instead of falling into it.
nn: Det skulle ikkje by på store\problem å komma fram til mål,\men det krevst litt planlegging for\å få tak i alle myntane.\\Hint: Det er ofte raskare å unngå\hol enn å falla nedi dei.

en: Stay away from the edges!\When approaching a drop, begin slowing down\early. You need just as much room to slow\down as you did to speed up.\
nn: Hald deg vekke frå kantane!\Når du nærmar deg holet, bør du sakka\farten tidleg. Hugs at du treng like\mykje plass på å sakka farten som du\trengte på å auka han.\

en: Follow the yellow lick road!\\The blue coins are especially challenging,\but with some experimentation and practice,\you'll be able to collect them all.
nn: Følg den gule kjærleiksvegen!\\Spesielt dei blå myntane er utfordrande\å få tak i, men med litt eksperimentering\og øving bør du klara å få tak i alle.

en: The ball wants to rebound uncontrollably\in a narrow passage. Keep it slow and\off the walls. All the coins are collectable\in the given time.\
nn: Ballen sprett fram og tilbake utan kontroll\i dei trange gangane. Ta det roleg og unngå\kontakt med veggene. Du kan klara\å samla alle myntane før tida går ut.\

en: Puzzling but profitable.\\Take time to observe the motions\of the bumpers - it will help you\to reach the goal.
nn: Gåtefull men lønnsam.\\Ta deg tid å læra banene til sprettarane.\Det vil hjelpa deg å nå målet.

en: A moving platform can be tricky.\Use precise timing to get aboard,\and precise balance to stay there.\Don't let it move out from under you.\Ride the platforms to grab the big coins.\
nn: Ei plattform i rørsle kan vera skummel.\Vel rett tidspunkt for å rulla om bord,\og hald balansen for ikkje å rulla utfor.\Vert med plattformene på tur for å få tak\i dei mest verdifulle myntane.\

en: Mouse buttons rotate the view.\Press Escape to pause or quit.\\\\Click to begin.\
nn: Bruk museknappane for å dreia visinga.\Trykk «Escape» for å pausa\eller avslutta.\\\\Trykk for å starta.\

en: When you are on the elevators,\make small adjustments to keep the ball steady.\You can collect many coins by\keeping the ball in one place.\Too much movement and you will fall off.
nn: Når du er på heisane, kan du flytta\litt på deg for å halda kontrollen.\Merk at du kan samla mange myntar\berre ved å halda ballen på éin plass.\Men for mykje rørsle, og du fell ned.

en: There is only one path to reach the goal,\but lots of paths for collecting coins.\Make sure you collect enough\to unlock the goal.
nn: Det finst berre éin veg til målet,\men mange vegar til myntane.\Sjå til at du får tak mange i nok\til å kunna låsa opp målet.

en: Follow the trail of coins to reach the goal.\If you hit a post while moving quickly,\you will bounce far off course.
nn: Følg myntsporet for å nå målet.\Viss du treff ei stong mens du\er i rørsle, sprett du langt av veg.

en: Hills require more speed to get over.\Be careful not to go too fast!
nn: Du treng ekstra fart for å komma\over bakketoppane. Men ver forsiktig,\så du ikkje rullar for fort!

en: When the ball is on a moving platform,\it will be pulled in the direction of movement.\Use the rails to steady yourself,\and collect the coins you need\to open the goal.
nn: Når ballen er på ei plattform i rørsle,\vert han trekt i rørsleretninga.\Støtt deg til rekkverket,\og samla nok myntar\for å komma i mål.

en: Grab all the coins...\but don't get bullied!
nn: Plukk opp alle myntane,\men ikkje vert knerta …

en: Here's another coin grab.\Perhaps you already know a good route.\Teleportation might come in handy.\
nn: Her er endå eit myntsamlingsbrett.\Kanskje kjenner du alt til ein god veg?\Teleportering kan vera nyttig.\

en: =Adventure=\Many things to do, coins to collect, risks to take.
nn: =Eventyr=\Mykje å gjera, myntar å samla og sjansar å ta.

en: =Atrium=\Remove the coins from their columns.
nn: =Atrium=\Få tak i myntane på søylene.

en: =Cargo=\Let yourself be carried away.
nn: =Transport=\La deg fraktast vekk.

en: =Confetti=\Help! There has got to be a way through this mess.
nn: =Konfetti=\Hjelp! Det må finnast ein veg gjennom dette.

en: =Discs=\Used correctly, the platforms will take you to the goal.
nn: =Platetur=\Brukar du dei rett, tek desse\plattformene deg til målet.

en: =Ladybirds=\Don't let them bug you.
nn: =Marihøner=\Kva er det dei innbiller seg?

en: =Mountains=\Ups and downs are a part of life.
nn: =Fjell=\Det går opp og ned her i livet.

en: =Museum=\Please do not touch the exhibits.
nn: =Museum=\Ikkje rør utstillingsgjenstandane.

en: =Oddities=\Something is not quite right here...
nn: =Kuriosum=\Det er noko som ikkje stemmer her …

en: =Rails=\Do not lose your balance.
nn: =Jernbane=\Ikkje mist balansen.

en: =Ramps=\Can you make it to the top?
nn: =Rampar=\Kjem du deg heilt opp?

en: =Rings=\Roll your way through this trap.
nn: =Ringar=\Rull deg gjennom denne fella.

en: =Slope=\Try not to become a modern-day Sisyphus.
nn: =Stigning=\Prøv å ikkje verta vår tids Sisyfos.

en: =Spacetime=\Not much space, not much time.
nn: =Romtid=\Lite med rom, og lite med tid.

en: =Swarm=\Warning: Trespassers will be thwomped.
nn: =Sverm=\Åtvaring: Uvedkommande vert knerta.

en: =Tennis=\There is plenty of prize money, and it's up for grabs.
nn: =Tennis=\Store pengepremiar er tilgjengelege.

en: =Tree=\Follow the spiral staircase to the goal.
nn: =Tre=\Følg spiraltrappa til målet.

en: =UFO=\Ride the spaceship they don't want you to know about.
nn: =UFO=\Vert med i romskipet dei ikkje vil du skal kjenna til.

en: 2 switches have to be enabled\to open the path to the goal.
nn: Du må slå på to brytarar for\å kunna nå fram til målet.

en: There's not enough floor here.\Hopefully that's not a problem.\
nn: Det manglar visst litt golv her.\Håpar ikkje det vert noko problem.\

en: To make progress here you'll need to hit the\edges hard and control your bouncing.\It's often easiest to hit the curb at a corner.\
nn: For å klara denne må du treffa kantane\hardt og kontrollera hoppinga. Det\er ofte lettare å treffa eitt av hjørna.

en: Thus Neverball is a puzzle game?\Remove the red to unlock the goal.\Each trigger switches colors in direct contact.
nn: Er Neverball eit tenkespel?\Fjern dei raude felta for å låsa opp\målet. Kvar brytar byt farge på alle\felta som grensar til brytaren.

en: Ribbit!\
nn: Kvakk!\

en: Time the switches carefully to synchronize\the motion of the platforms.\Move quickly across the gaps.\
nn: Rull på brytarane i rett tid, slik at\plattformene møtest. Og rull fort\over for ikkje å styrta i avgrunnen.\

en: Yes, the ball does fit quite nicely through\those little holes.\
nn: Ja, ballen passar fint i dei små hola.\

en: Control your speed and your bounces.\Teleporters will always bring you\back somewhere in the level.
nn: Kontroller både fart og sprett.\Teleportering tek deg alltid\bakover på brettet.

en: Momentum may work against you.\
nn: God fart er ikkje alltid like kjekt å ha.\

en: Allow your greed to guide you.\For an added challenge,\try to get to all of the coins.\It can be done without guesswork.\
nn: La deg leia av grådigskap.\For ei ekstra utfordring\kan du prøva å få tak i\alle myntane. Det kan\gjerast utan gjetting.\

en: Go for a ride.\
nn: Ut på tur!\

en: There are two goals here.\You can complete this level\the easy way or the hard way.\Of course, by going the easy way\you can forget about all\those red and blue coins.
nn: Det er to mål her.\Du kan anten fullføra brettet på\ein lett eller ein vanskeleg måte.\Men viss du vel den lette løysinga,\kan du sjølvsagt gløyma alle\dei raude og blå myntane.

en: So many different paths to take...\have you tried all of them?
nn: Så mange vegar – så mange val.\Har du prøvd alle saman?

en: Ceci n'est pas une pipe.\
nn: Ceci n’est pas une pipe.\

en: Slow and steady.\
nn: Roleg og forsiktig.\

en: You'll only get about 15 seconds at each step,\so don't delay.  Get the coins and\get to the next switch.\
nn: Du har rundt 15 sekund for kvart steg,\så ikkje drøl. Få tak i myntane, og rull\vidare til neste brytar.\

en: Don't get bullied.\
nn: Ikkje la deg hersa med.\

en: I think I can.\I think I can.\
nn: Eg veit eg kan!\Eg veit eg kan!\

en: So close, yet so very far.\
nn: Så nær, men akk så fjern.\

en: Ride the elevators to the top.\They move quickly,\so don't dally too long.\
nn: Ta heisane til øvste etasje.\Dei køyrer raskt, så\ikkje drøl for mykje.\

en: Have fun picking up those\red and blue coins.\
nn: Kos deg med å få tak i dei\raude og blå myntane.\

en: Don't worry.\The green part isn't going anywhere.\
nn: Ta det med ro.\Graset har ikkje\tenkt seg nokon plass.\

en: Use the switches to set the platforms\in motion.  Time it so they come\together in the middle.\
nn: Bruk brytarane for å setja plattformene\i gang. Ordna det slik at dei møtest\på midten.\

en: The ball must be entirely within a teleporter\in order to trigger it.\Remember that the ball carries its momentum\through a teleporter, so plan ahead.\
nn: Ballen må vera heilt inne i teleportøren\for å reisa. Hugs at han har same fart\og retning når han kjem ut som han\hadde på veg inn, så planlegg godt.

en: The floor is as flat as you make it.\
nn: Golvet er så flatt som du gjer det.\

en: Stairway to heaven
nn: Trappa til himmerike

en: Those bridges are angled.\Each is narrower and steeper than the last.\Take the easy cash or\go all the way for a big payoff.\
nn: Bruene skrånar nedover. Kvar bru er i\tillegg smalare og brattare enn den\førre. Sats på lettente pengar eller\rull heile vegen for ein liten formue.\

en: Plenty of coins for the taking.\Can you take them all?
nn: Mange myntar å samla.\Får du tak i alle saman?

en: Use momentum to reach\the upper platforms,\but keep the ball in control\for safe landing.\\The manual view may help here.\
nn: Få god fart for å nå\dei øvre plattformene,\men hald kontroll på\ballen for sikker landing.\\Manuell synsvinkel kan\vera nyttig her.\

en: Remember to keep an eye on the shadow to\help control a bouncing ball.  And don't\forget to use the mouse buttons to keep the\ball in view.\
nn: Hugs å sjå på skuggen for å kunna\kontrollera ballen når han sprett.\Og ikkje gløym å bruka museknappane\for å halda ballen i syne.\

en: Use teleporters to go\where you otherwise couldn't.\
nn: Bruk teleportørane for å\komma oppover her i livet.\

en: Balance risk versus reward.\
nn: Låg risiko eller store pengar?\Valet er ditt!

en: Ascend the slope to reach your goal.\(Easier said than done.)
nn: Rull oppover for å nå målet.\(Lettare sagt enn gjort.)

en: Catch the train before it leaves the station.\
nn: Kom på toget før det køyrer frå stasjonen.\

en: The ball will fit in those small holes,\if you can just find something to make it smaller.\Other places may require a bigger ball.\One thing is certain - you'll want a plan!
nn: Ballen får plass i dei små hola\viss du finn noko til å krympa han.\Men andre plassar må du ha ein større ball.\Éin ting er iallfall sikkert: du treng ein plan!

en: Hit the switches to move the barriers.\
nn: Rull på brytarane for å senka veggene.\

en: The temptation to move quickly\could prove your undoing.\\Then again, maybe not...
nn: Freistinga til å rulla fort kan\visa seg å verta din undergang.\\Men på hi sida, kanskje ikkje …

en: Take it slowly.\
nn: Ta det roleg.\

en: You can never go home again...
nn: Du kan aldri reisa heim att …

en: This wedding cake is plenty rich,\but be careful as you go\to each lower layer.
nn: Denne bryllaupskaka er mektig,\men ver forsiktig når du \rullar nedover til neste lag.

en: Bump the logs at speed to change lanes.\Try to reach the top for an extra challenge!
nn: Hopp på kubbane for å byta fil.\Som ei ekstra utfordring kan du\prøva å komma heilt til toppen!

en: Take it slow to keep it away from the edge.\Or, don't.\Either way might work.\
nn: Ta det roleg og hald deg unna kanten.\Eller la vera.\Begge delar vil fungera.\

en: Just as before, but moving up instead of down.\No cheating this time.\
nn: Akkurat som før, men no oppover.\No kan du ikkje fuska lenger!\

en: Here's yet another test of your ability\to control bouncing.  Moving down the\stairs too quickly can be hazardous.\
nn: Nok ein test på ballkontroll ved spretting.\Ikkje rull ned trappene i høg fart om du\har livet ditt kjært …

en: This maze has no walls.\But that doesn't make the solution\any easier to find.\
nn: Denne labyrinten har ingen vegger.\Men løysinga er ikkje noko lettare å\finna av den grunn.\

en: That one switch controls all five barriers.\Be quick, because the switch is on a timer.\When it expires, the barriers will rise.\
nn: Den eine brytaren er kopla til alle veggene.\Ver kjapp, då han er ein tidsbrytar. Når\tida går ut, vil alle veggene gå opp att.

en: Neverball\\http://neverball.org\\Created by Robert Kooima\
nn: Neverball\\http://neverball.org/\\Laga av Robert Kooima.\

en: Follow the trail of coins\to make it through the labyrinth.
nn: Følg myntspora gjennom\heile labyrinten.

en: There are plenty of coins here if you're\willing to take the time to grab them.\
nn: Det er nok av myntar her, om du\vil ta deg tid til å få tak i alle.\

en: Prisonnier de la boule.\Living in a sphere.\Catching all blue coins is a challenge.
nn: Prisonnier de la boule.\Livet i kula.\Å få tak i alle dei blå myntane\er litt av ei utfordring.

en: Try to grab all of the blue coins...\it won't be easy!
nn: Prøv å få tak i alle dei blå myntane …\Det vert ikkje lett.

en: Block around the clock.
nn: Klokkehinder.

en: Follow the blue coins...\and learn to control your bounce!\Hint: Use the 'chase' camera mode.
nn: Følg etter dei blå myntane …\og lær å kontrollera spretten!\Hint: Bruk kameramodus «etterfølging».

en: Follow the arrows.
nn: Følg pilene.

en: It's a real game of checkers, but no one wins...\You have to bounce to reach the blue coins.
nn: Dette er eit ekte damspel, men ingen vinn …\Du må spretta for å få tak i dei blå myntane.

en: Calm and meditation may bring you to the Nirvana.
nn: Sinnsro og meditering kan få deg til nirvana.

en: Savoir chuter.\Follow the blue markers.
nn: Savoir chuter.\Følg dei blå merkene.

en: Use the new coins to change ball size!\I hope you like it!\-Dave
nn: Bruk dei nye myntane for å endra ballstorleik!\Håpar du likar det!\– Dave

en: There are special coins which can make your\ball larger or smaller.
nn: Det finst spesielle myntar som kan\gjera deg større eller mindre.

en: Let's go for a swim...\all the coins are fully submerged.\
nn: La oss ta ein symjetur …\Alle myntane er nede i vatnet.\

en: Fall down stairs.\Ough!\It hurts.
nn: Fall ned trappene.\Au!\Det gjer vondt.

en: Just let it happen...\then start to worry!
nn: Berre la det skje …\og så kan du begynna å engsta deg!

en: Another test for timer accuracy.
nn: Nok ein test på kor\nøyaktige tidtakarane er.

en: Le parcours du combattant.\Ready for the assault course?
nn: Le parcours du combattant.\Klar til ei hinderløype?

en: La course effrénée.\Let's run some laps.
nn: La course effrénée.\La oss ta nokre rundar.

en: Les rampes abruptes.\Control your speed.
nn: Les rampes abruptes.\Kontroller farten.

en: L'escalade ardue.\Do you suffer from vertigo?
nn: L’escalade ardue.\Har du høgdeskrekk?

en: Le cycle éternel.\Avoid teleporters...
nn: Le cycle éternel.\Den evige syklus.\Unngå teleportørane …

en: La ballade tranquille.\What a quiet walk.
nn: La ballade tranquille.\Ein roleg spasertur.

en: La ballade dansante.\Let's dance on the moving platform!\Tip: After activating the last moving platform,\ turn around the Thwomp until the goal is reachable.
nn: La ballade dansante.\La oss dansa på plattformene!\Tips: Etter at du har aktivert den\siste plattforma, gå rundt\knertaren til du kan nå målet.

en: La descente infernale.\Easy enough to start?
nn: La descente infernale.\Lett nok til å vera første brett?

en: La conduite stressante.\Attention:\The platform under the ball moves forward.
nn: La conduite stressante.\Merk: Plattforma under\ballen køyrer framover.

en: La conduite dangereuse.\The platform under the ball moves quickly forward.\You would do well to advance.
nn: La conduite dangereuse.\Plattforma under ballen køyrer\fort framover. Du bør følgja etter!

en: Le passage incertain.\Isn't too easy?
nn: Le passage incertain.\Ein tvilsam veg.

en: Ghost Valley.\Make 3 laps to open the goal.
nn: Spøkjelsesdalen.\Ta tre rundar for å opna målet.

en: La tour de verre.\Find the way to the exit.
nn: La tour de verre.\Glastårnet.

en: La maîtrise de Neverball.\You still think Neverball is too easy?
nn: La maîtrise de Neverball.\Synest du framleis Neverball er for lett?

en: Les boucles renversantes.\Upside down!
nn: Les boucles renversantes.\Rundt og rundt og rundt!

en: Le contrôle des courbes.\Find the right angle to turn,\to jump and to land...
nn: Le contrôle des courbes.\Finn rett innfallsvinkel,\og hopp og land …

en: Le chemin dissimulé.\Test your memory.
nn: Le chemin dissimulé.\Den skjulte stig.

en: Le labyrinthe fou.\You know the way, you see it,\so why are you taking another one?
nn: Le labyrinthe fou.\Galskapens labyrint.

en: Le sentier étroit.\Patience and timing.\Tip: maximise speed at the first slope.
nn: Le sentier étroit.\Den smale stig.\Tips: Få stor fart i\den første bakken.

en: Les épreuves minutées.\Run baby, run!
nn: Les épreuves minutées.\Løype!

en: Le petit cross.\Let's go scrambling!\Stick to the track to optimize speed.
nn: Le petit cross.\Klar for eit kappløp?\Hald deg til bana for høgast fart.

en: La descente rafraîchissante.\Not so fast, not so fast.
nn: La descente rafraîchissante.\Her var det god glid …

en: Le chemin de la foi.\Self-confidence.
nn: Le chemin de la foi.\Hald på trua.

en: Le sens trigonométrique.\Turn, wait and jump.
nn: Le sens trigonométrique.\Sving, vent og hopp.

en: L'ascension pressée.\Only one piece of advice: don't stop!
nn: L’ascension pressée.\Her får du berre eitt råd: ikkje stopp!

en: Un va-et-vient frustrant.\Remember the activation order.
nn: Un va-et-vient frustrant.\Hugs aktiveringsrekkjefølgja.

en: Street Neverball\Choose your party and score 3 points.
nn: Neverbasket.\Vel lag og få tre poeng.

en: La machine à circonvolutions.\Easy, the goal is just above you.
nn: La machine à circonvolutions.\Lett. Målet er rett over deg.

en: Le grand cône.\Living in a cone.
nn: Les grands cône.\Livet i kjegla.

en: Les flammes ardentes.\Does this remind you of something?
nn: Les flammes ardentes.\Brennande flammar.\Minner dette deg om noko?

en: Les sauts du célèbre plombier.\Follow the coins.
nn: Les sauts du célèbre plombier.\Den kjende røyrleggjarens hopp.

en: Savoir rebondir pour aller plus haut.\The Neverball Arena.\Use the 2 teleports to unlock and reach the goal.
nn: Savoir rebondir pour aller plus haut.\Neverball-arenaen.\Bruk dei to teleportørane til å låsa opp og komma til målet.

en: This level is full of challenges:\understand the level's functioning,\learn to fly and to survive,\grab half of all coins to open the goal,\find and reach the goal,\and more...
nn: Dette brettet er fullt av utfordringar:\Forstå korleis brettet fungerer.\Lær å fly og å overleva.\Få tak i halvparten av myntane.\Finn og nå målfeltet.\Og mykje meir …

en: Le petit moulin.\The good timing to go in the cabin.
nn: Le petit moulin.\På tide å gå\tilbake til hytta.

en: Ne pas se laisser emporter dans le néant.\Don't go too low.
nn: Ne pas se laisser emporter dans le néant.\Ikkje rull for lågt.

en: Si si, ce tuyau a une fin.\Living in a pipe.\Tip: slow down for the last jump!
nn: Si si, ce tuyau a une fin.\Livet i røyret.\Tips: Senk farten\før siste hopp.

en: Plus dur que la difficulté.\Good luck.
nn: Plus dur que la difficulté.\Lukke til!

en: Être patient.\Not too hard.
nn: Être patient.\Ha tol.

en: Le passage éphémère.\Trust the coins.
nn: Le passage éphémère.\Stol på myntane.

en: Hé, on pousse pas !\Not too fast, not too slow.
nn: Hé, on pousse pas !\Ikkje for fort – og ikkje for sakte.

en: Rainbow Road.\Do 3 laps to open the goal.
nn: Regnbogevegen.\Ta tre rundar for\å opna målet.

en: Le rodéo de Neverball.\You'll fall quickly.
nn: Neverball-rodeo.\Du fell fort.

en: J'y vais, ou j'y vais pas ?\Do not dither.
nn: J’y vais, ou j’y vais pas ?\Ver stødig på handa.

en: Préparez un petit sac.\The stomach-tester.
nn: Préparez un petit sac.\Ta med spypose.

en: Un petit échauffement.\Welcome to Mehdi's new set!
nn: Un petit échauffement.\Velkommen til den nye\brettsamlinga til Mehdi!

en: Plus vite que la vitesse.\The definition of speed.
nn: Plus vite que la vitesse.\Raskare enn lynet.

en: La danse asiatique\Trust the arrows.
nn: La danse asiatique.\Orientalsk dans.\Stol på pilene.

en: Suis le mouvement.\Warning, the road is moving.
nn: Suis le mouvement.\I eitt med rørsla.

en: Tranquille, mais pas trop.\Sync yourself to the elevators.
nn: Tranquille, mais pas trop.\Roleg, men ikkje for roleg.

en: Les toiles attirantes.\Get out of the webs.
nn: Les toiles attirantes.\Kom ut av spindelveva.

en: Speed is the name of the game.
nn: Som eit olja lyn.

en: Tread carefully...\and keep moving!\
nn: Trø forsiktig …\og stå aldri i ro!\

en: Who's the boss around here anyway?
nn: Og kven er sjefen her?

en: You might have to get wet\if you want all the coins.
nn: Du må kanskje verta våt\om du vil ha alle myntane

en: Keep your eye on the sky!\but don't run out of time...\
nn: Hald auge med himmelen,\men slepp ikkje opp for tid …\

en: Stepping stones.
nn: Trappetrinn.

en: Work your way to the top.
nn: Arbeid deg mot toppen.

en: Collect 45 coins to unlock the goal.\You can use the teleporter to gain enough speed\for the jump.
nn: Samla 45 myntar for å låsa opp.\Du kan bruka teleportøren for å\få nok fart til hoppet.

en: Control your speed\to avoid a bumpy ride.
nn: Kontroller farten for å\unngå ein humpete tur.

en: Learn the course and stick to the rails!
nn: Lær bana og hald deg til autovernet!

en: Let's start with an easy warm-up.\Build speed and leap to the goal.
nn: La oss starta med lett oppvarming.\Få opp farten og hopp til målet.

en: Look before you leap...
nn: Sjå før du hoppar …

en: Mind your footing!
nn: Pass på kor du trør!

en: Watch your footing...
nn: Sjå kor du går …

en: Walk the plank.\After the teleport, go for speed!
nn: Gå planken. Og sats på\fart etter teleportøren.

en: Ski Ball!\\Work your way from 10 to 100\in sequence or you'll fall out.
nn: Skiball!\\Gå frå 10 til 100 i rekkjefølgje\med mindre du vil falla ned.

en: Timing is everything.
nn: Taiming har alt å seia her.

en: What goes down must come up!\
nn: Det som går opp må komma ned att!\

en: Make sure you are\safely on a purple platform\before 20 seconds have elapsed!
nn: Sjå til at du står trygt\på ei lilla plattform før\det har gått 20 sekund!

en: Afraid of heights?\Try not to get dizzy.
nn: Har du høgdeskrekk?\Prøv å ikkje verta svimmel.

en: Surf's Up !!
nn: Surfetid!

note: Desktop entry comment
en: A 3D arcade game with a ball
nn: 3D-spel med ein rullande ball

note: Desktop entry comment
en: A 3D mini golf game
nn: Minigolfspel i 3D

note: Translators, Listed here are the Neverball materials (relative to the data directory) that can be localised.  Each material <mtrl> has a corresponding JPG or PNG texture.  To localise a material, create a localised texture for it (copy the original texture <mtrl>.<ext> to <mtrl>-<lang-code>.<ext> an
en: mtrl/words
nn: mtrl/words-nn

note: Translators, These coin materials may be translated to the same texture path.
en: item/coin/coin
nn: item/coin/coin-no
