Neverball - en to sv translation catalogue (191 entries)

en: Ready?
sv: På era platser

en: Set?
sv: Färdiga

en: GO!
sv: KÖR!

en: Replay Name
sv: Inspelningsnamn

en: Save
sv: Spara

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Overwrite?
sv: Skriv över?

en: Back
sv: Bakåt

en: Challenge
sv: Utmaning

en: Options
sv: Alternativ

en: Sound Volume
sv: Ljudvolym

en: Music Volume
sv: Musikvolym

en: Player Name
sv: Spelarnamn

en: New Set Record
sv: Nytt bansamlingsrekord

en: Set Complete
sv: Bansamlingen är komplett

en: Select Level
sv: Välj nivå

en: Challenge Mode
sv: Utmanarläge

en: Normal Mode
sv: Normalt läge

en: Unknown Mode
sv: Okänt läge

en: Unknown
sv: Okänd

en: Fall-out!
sv: Du ramlade!

en: Time's Up!
sv: Tiden är slut!

en: Exit
sv: Avsluta

en: Next Level
sv: Nästa nivå

en: Retry Level
sv: Börja om

en: Save Replay
sv: Spara inspelning

en: Time
sv: Tid

en: Coins
sv: Mynt

en: Replay
sv: Inspelning

en: Player
sv: Spelare

en: Date
sv: Datum

en: Select Replay
sv: Välj inspelning

en: No Replays
sv: Inga inspelningar

en: Replay Paused
sv: Pausad

en: Replay Ends
sv: Inspelning avslutad

en: Quit
sv: Avsluta

en: Keep
sv: Behåll

en: Delete
sv: Ta bort

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Delete Replay?
sv: Ta bort inspelning?

en: Warning!
sv: Varning!

en: The current replay was recorded with a\different (or unknown) version of this level.\Be prepared to encounter visual errors.\
sv: Den aktuella inspelning spelades in med en\annan (eller okänd) version av denna nivå.\Du kan uppleva visuella felaktigheter.\

en: Modes
sv: Lägen

en: Controls
sv: Styrning

en: Rules
sv: Regler

en: Move the mouse or joystick\or use keyboard arrows to\tilt the floor causing the\ball to roll.\
sv: Rör musen eller styrspaken\eller använd piltangenterna för\att tilta golvet vilket\får bollen att rulla.\

en: Roll over coins to collect\them.  Collect coins to\unlock the goal and finish\the level.\
sv: Rulla över mynt för att samla\dem.  Samla mynt för\att låsa upp målet och\avsluta nivån.\

en: Screenshot
sv: Skärmbild

en: Finish a level before the time runs out.\You need to collect coins in order to open the goal.
sv: Avsluta en nivå innan tiden tar slut.\Du måste samla mynt för att öppna målet.

en: Start playing from the first level of the set.\You start with only three balls, do not lose them.\Earn an extra ball for each 100 coins collected.
sv: Börja spela från första nivån i bansamlingen.\Du börjar med endast tre bollar, förlora dem inte.\Tjäna en extraboll för varje 100 mynt du samlar.

en: Corners can be used to jump.\Get rolling and take aim\at the angle. You may be able\to reach new places.\
sv: Hörn kan användas för att hoppa.\Börja rulla och sikta\på vinkeln. Du kanske kan\komma till nya platser.\

en: Watch demo
sv: Se på demo

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Time-out
sv: Tiden är slut

en: Success
sv: Du lyckades

en: Fall-out
sv: Du ramlade

en: Paused
sv: Pausad

en: Restart
sv: Börja om

en: Goal
sv: Mål

en: Balls
sv: Bollar

en: Score
sv: Poäng

en: New Record
sv: Nytt rekord

en: GOAL
sv: MÅL

en: Finish
sv: Mål

en: Level Set
sv: Bansamling

en: Bonus Level %s
sv: Bonusnivå %s

en: Level %s
sv: Nivå %s

en: Hard
sv: Svår

en: Medium
sv: Medel

en: Easy
sv: Lätt

en: Unavailable
sv: Inte tillgänglig

en: Most Coins
sv: Flest mynt

en: Best Times
sv: Bästa tider

en: Fast Unlock
sv: Snabb upplåsning

en: Change Name
sv: Byt namn

en: GAME OVER
sv: SPELET ÄR ÖVER

en: menu^Cheat
sv: Fuska

en: menu^Play
sv: Spela

en: menu^Replay
sv: Inspelning

en: menu^Help
sv: Hjälp

en: menu^Options
sv: Alternativ

en: menu^Exit
sv: Avsluta

en: Off
sv: Av

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: On
sv: På

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Reflection
sv: Reflektion

en: Background
sv: Bakgrund

en: Shadow
sv: Skugga

en: Select Course
sv: Välj bansamling

en: Players?
sv: Spelare?

en: Hole %02d
sv: Hål %02d

en: It's In!
sv: Den är i!

en: Scores
sv: Poäng

en: Final Scores
sv: Finalpoäng

en: Neverball Easy
sv: Neverball Lätt

en: Difficulty: Beginner through Intermediate\\25 levels with a smooth learning curve.\Read level introductions for gameplay tips.\ \
sv: Svårighet: Nybörjare till medelduktiga\\25 nivåer med en mjuk inlärningskurva.\Läs nivåintroduktioner för speltips.\ \

en: Neverball Medium
sv: Neverball Medel

en: Difficulty: Beginner through Expert\\25 levels which provide a balanced\challenge for players. Try to claim\some of the records provided.\
sv: Svårighet: Nybörjare till experter\\25 nivåer som ger en balanserad\utmaning för spelare. Prova att ta\några av banrekorden.\

en: Neverball Hard
sv: Neverball Svår

en: Difficulty: Intermediate through Expert\\25 levels with more of a challenge for\the experienced player. Try to claim\Best Times, Most Coins, and Fast Unlock records.\
sv: Svårighet: Medelduktiga till experter\\25 nivåer med mer utmaningar för\den erfarna spelaren. Prova att ta\rekorden för Bästa tider,\Flest mynt och Snabb upplåsning.\

en: Difficulty: Expert through Insane\\25 levels with even greater challenge.\Author: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \
sv: Svårighet: Experter till Galet svårt\\25 nivåer med ännu mera utmaningar.\Upphovsman: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \

en: Difficulty: A little bit harder than my first set.\\More challenge, particularly for grabbing coins.\Author: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \
sv: Svårighet: Lite svårare än min första bansamling.\\Fler utmaningar, speciellt för myntsamling.\Upphovsman: Mehdi Yousfi-Monod (mym)\ \

en: Neverball Misc
sv: Neverball Blandat

en: Unsorted levels\For testing purposes\\\\
sv: Osorterade nivåer\För testsyfte\\\\

en: The original 18-hole Neverputt course.\With a gentle learning curve.\ \Difficulty: Easy to Medium\Author: rlk\
sv: Den ursprungliga 18-hålsbanan i Neverputt.\Med en smidig inlärningskurva.\ \Svårighet: Lätt till medel\Upphovsman: rlk\

en: Another 18-hole course\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
sv: En annan 18-hålsbana\ \ \Svårighet: Medel\Upphovsman: paxed\

en: Yet Another 18-hole course\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
sv: Ännu en 18-hålsbana\ \ \Svårighet: Medel\Upphovsman: paxed\

en: Even More Holes\ \ \Difficulty: Medium\Author: paxed\
sv: Ännu fler hål\ \ \Svårighet: Medel\Upphovsman: paxed\

en: A 26-hole course\following the alphabet\\Difficulty: Hard\Author: paxed\
sv: En 26-hålsbana\följ alfabetet\\Svårighet: Svår\Upphovsman: paxed\

en: Crazy Golf\ \\Difficulty: Easy to Medium\Author: slippifishi\
sv: Crazy Golf\ \\Svårighet: Lätt till medel\Upphovsman: slippifishi\

en: Tricky Golf\\An 18-hole course with many challenges\Difficulty: Expert Through Insane\Author: Byron James Johnson
sv: Tricky Golf\\En 18-hålsbana med många utmaningar\Svårighet: Experter till Galet svårt\Upphovsman: Byron James Johnson

en: Try to avoid being hit by moving objects.\One bump can throw the ball\completely out of control.\
sv: Försök att undvika att träffas av rörliga objekt.\En träff kan få bollen\att tappa kontrollen.\

en: Learn to control a bouncing ball.\Look at the shadow to know where the\ball will land.  If you're feeling confident in\your mastery of bouncing, take a risk\for a big payoff.\
sv: Lär dig att kontrolla en studsande boll.\Se på skuggan för att vet var bollen\kommer att landa.  Om du känner dig säker nog\med studsandet så ta en\risk för en stor vinst.\

en: This time you must get 50 coins to unlock the goal.\Red coins are worth 5, blue coins are worth 10.\Get to the goal before time expires!\\Click to begin.\
sv: Denna gång måste du få 50 mynt för att låsa upp målet.\Röda mynt är värda 5, blåa mynt är värda 10.\Ta dig till målet innan tiden tar slut!\\Klicka för att börja.\

en: Move the mouse to tilt the floor.\Collect 10 coins to unlock the goal.\Guide the ball to the goal to\finish the level.\\Click to begin.\
sv: Rör på musen för att tilta golvet.\Samla 10 mynt för att låsa upp målet.\Rulla bollen till målet för\att avsluta nivån.\\Klicka för att börja.\

en: ''Flat'' is relative.\Learn to hold the floor at an angle\so that a slope remains level.\This way, you maintain full control of the ball.\Use momentum to get up to the big coins.\
sv: ''Platt'' är relativt.\Lär dig att hålla golvet vid en viss vinkel\så att en backe är jämn.\På detta sätt får du full kontroll över bollen.\Använd momentum för att komma till de stora mynten.\

en: There are 100 coins here.\This one shouldn't be too difficult,\if you don't accidentally make a goal first.\
sv: Det finns 100 mynt här.\Denna bör inte vara så svår,\om du inte kommer till målet av misstag.\

en: Mouse buttons rotate the view.\Press Escape to pause or quit.\\\\Click to begin.\
sv: Musknappar roterar vyn.\Tryck på Escape för att pausa eller avsluta.\\\\Klicka för att börja.\

en: There is only one path to reach the goal,\but lots of paths for collecting coins.\Make sure you collect enough\to unlock the goal.
sv: Det finns bara en väg till målet,\men massor av vägar för att samla mynt.\Försäkra dig om att du samlar tillräckligt\många för att låsa upp målet.

en: Hills require more speed to get over.\Be careful not to go too fast!
sv: Backar kräver mer hastighet att komma över.\Var försiktig så du inte kör för fort!

en: Here's another coin grab.\Perhaps you already know a good route.\Teleportation might come in handy.\
sv: Här är ännu en myntsamling.\Du kanske redan vet en bra väg.\Teleportering kan vara behjälpligt.\

en: =Adventure=\Many things to do, coins to collect, risks to take.
sv: =Äventyr=\Många saker att göra, mynt att samla, risker att ta.

en: =Atrium=\Remove the coins from their columns.
sv: =Atrium=\Ta bort mynten från deras pelare.

en: =Confetti=\Help! There has got to be a way through this mess.
sv: =Konfetti=\Hjälp! Det måste finnas ett sätt genom detta.

en: =Mountains=\Ups and downs are a part of life.
sv: =Berg=\Upp och ner är en del av livet.

en: =Museum=\Please do not touch the exhibits.
sv: =Museum=\Rör inte föremålen.

en: =Oddities=\Something is not quite right here...
sv: =Konstighet=\Någonting står inte rätt till här...

en: =Rails=\Do not lose your balance.
sv: =Räls=\Förlora inte balansen.

en: =Ramps=\Can you make it to the top?
sv: =Ramper=\Kan du ta dig till toppen?

en: =Slope=\Try not to become a modern-day Sisyphus.
sv: =Backe=\Försök inte att bli en modern Sisyfos.

en: =Spacetime=\Not much space, not much time.
sv: =Rymdtid=\Inte mycket utrymme, inte mycket tid.

en: =Tennis=\There is plenty of prize money, and it's up for grabs.
sv: =Tennis=\Det finns massor av prispengar som bara väntar på att plockas upp.

en: =Tree=\Follow the spiral staircase to the goal.
sv: =Träd=\Följ spiraltrappan till målet.

en: =UFO=\Ride the spaceship they don't want you to know about.
sv: =UFO=\Åk med rymdskeppet som de inte vill att du känner till.

en: 2 switches have to be enabled\to open the path to the goal.
sv: 2 brytare måste aktiveras\för att öppna en väg till målet.

en: There's not enough floor here.\Hopefully that's not a problem.\
sv: Det finns inte mycket golv här.\Hoppas att det inte är ett problem.\

en: Ribbit!\
sv: Kvack!\

en: Yes, the ball does fit quite nicely through\those little holes.\
sv: Jodå, bollen passar ganska bra i\dessa små hål.\

en: Momentum may work against you.\
sv: Momentum kan bli ett problem för dig.\

en: Slow and steady.\
sv: Långsamt och stadigt.\

en: You'll only get about 15 seconds at each step,\so don't delay.  Get the coins and\get to the next switch.\
sv: Du får bara runt 15 sekunder på varje steg,\så vänta inte.  Samla mynten och\ta dig till nästa brytare.\

en: I think I can.\I think I can.\
sv: Jag tror jag kan.\Jag tror jag kan.\

en: So close, yet so very far.\
sv: Så nära, men ändå så långt bort.\

en: The floor is as flat as you make it.\
sv: Golvet är så platt som du gör det till.\

en: Stairway to heaven
sv: Trappa till himlen

en: Plenty of coins for the taking.\Can you take them all?
sv: Massor av mynt att samla.\Kan du ta dem alla?

en: Use teleporters to go\where you otherwise couldn't.\
sv: Använd teleportörer för att\ta dig dit du annars inte kan.\

en: Balance risk versus reward.\
sv: Balansera risk mot vinst.\

en: Ascend the slope to reach your goal.\(Easier said than done.)
sv: Ta dig ner för backen för att nå målet.\(Enkelt att säga...)

en: Catch the train before it leaves the station.\
sv: Hoppa på tåget innan det lämnar stationen.\

en: Hit the switches to move the barriers.\
sv: Aktivera brytarna för att flytta barriärerna.\

en: Take it slowly.\
sv: Lugn nu.\

en: You can never go home again...
sv: Du kan aldrig gå hem igen...

en: Neverball\\http://neverball.org\\Created by Robert Kooima\
sv: Neverball\\http://neverball.org\\Skapad av Robert Kooima\

en: Follow the arrows.
sv: Följ pilarna.

en: Savoir chuter.\Follow the blue markers.
sv: Savoir chuter.\Följ de blåa markörerna.

en: Fall down stairs.\Ough!\It hurts.
sv: Ramla ner för trappor.\Aj!\Det gör ont.

en: Les rampes abruptes.\Control your speed.
sv: Les rampes abruptes.\Kontrollera din hastighet.

en: Le cycle éternel.\Avoid teleporters...
sv: Le cycle éternel.\Undvik teleportörer...

en: La ballade tranquille.\What a quiet walk.
sv: La ballade tranquille.\En lugn promenad.

en: La descente infernale.\Easy enough to start?
sv: La descente infernale.\Enkelt nog att börja med?

en: Le passage incertain.\Isn't too easy?
sv: Le passage incertain.\Är det för enkelt?

en: Ghost Valley.\Make 3 laps to open the goal.
sv: Ghost Valley.\Kör 3 varv för att öppna målet.

en: La tour de verre.\Find the way to the exit.
sv: La tour de verre.\Hitta vägen till slutet.

en: La maîtrise de Neverball.\You still think Neverball is too easy?
sv: La maîtrise de Neverball.\Tycker du fortfarande att Neverball är för enkelt?

en: Les boucles renversantes.\Upside down!
sv: Les boucles renversantes.\Upp-och-ner!

en: Le chemin dissimulé.\Test your memory.
sv: Le chemin dissimulé.\Testa ditt minne.

en: Les épreuves minutées.\Run baby, run!
sv: Les épreuves minutées.\Spring baby, spring!

en: La descente rafraîchissante.\Not so fast, not so fast.
sv: La descente rafraîchissante.\Inte så snabbt, inte så snabbt.

en: Le chemin de la foi.\Self-confidence.
sv: Le chemin de la foi.\Självsäkerhet.

en: Le sens trigonométrique.\Turn, wait and jump.
sv: Le sens trigonométrique.\Vänd, vänta och hoppa.

en: L'ascension pressée.\Only one piece of advice: don't stop!
sv: L'ascension pressée.\Bara ett enda råd: stanna inte!

en: Un va-et-vient frustrant.\Remember the activation order.
sv: Un va-et-vient frustrant.\Kom ihåg aktiveringsordningen.

en: Street Neverball\Choose your party and score 3 points.
sv: Street Neverball\Välj ditt lag och ta 3 poäng.

en: La machine à circonvolutions.\Easy, the goal is just above you.
sv: La machine à circonvolutions.\Enkelt, målet är precis ovanför dig.

en: Le grand cône.\Living in a cone.
sv: Le grand cône.\Livet i en kon.

en: Les sauts du célèbre plombier.\Follow the coins.
sv: Les sauts du célèbre plombier.\Följ mynten.

en: Ne pas se laisser emporter dans le néant.\Don't go too low.
sv: Ne pas se laisser emporter dans le néant.\Gå inte för lågt.

en: Si si, ce tuyau a une fin.\Living in a pipe.\Tip: slow down for the last jump!
sv: Si si, ce tuyau a une fin.\Livet i ett rör.\Tips: sakta ner för sista hoppet!

en: Plus dur que la difficulté.\Good luck.
sv: Plus dur que la difficulté.\Lycka till.

en: Être patient.\Not too hard.
sv: Être patient.\Inte för svår.

en: Le passage éphémère.\Trust the coins.
sv: Le passage éphémère.\Lita på mynten.

en: Hé, on pousse pas !\Not too fast, not too slow.
sv: Hé, on pousse pas !\Inte för snabbt, inte för långsamt.

en: Le rodéo de Neverball.\You'll fall quickly.
sv: Le rodéo de Neverball.\Du faller snabbt.

en: Préparez un petit sac.\The stomach-tester.
sv: Préparez un petit sac.\Magtestaren.

en: Suis le mouvement.\Warning, the road is moving.
sv: Suis le mouvement.\Varning, vägen rör på sig.

note: Desktop entry comment
en: A 3D arcade game with a ball
sv: Ett 3D-arkadspel med en boll

note: Desktop entry comment
en: A 3D mini golf game
sv: Ett minigolfspel i 3D

note: Translators, These coin materials may be translated to the same texture path.
en: item/coin/coin
sv: item/coin/coin-no
