newsbeuter-1.4 - en to sv translation catalogue (287 entries)

en: `%s' is not a valid color
sv: `%s' är inte en giltig färg

en: `%s' is not a valid attribute
sv: `%s' är inte ett giltigt attribut

en: `%s' is not a valid configuration element
sv: `%s' är inte ett giltigt konfigurationselement

en: newsbeuter: finished reload, %f unread feeds (%n unread articles total)
sv: newsbeuter: omläsning färdig, %f olästa webbkanaler (%n olästa artiklar totalt)

en: %N %V - Your feeds (%u unread, %t total)%?T? - tag `%T'&?
sv: %N %V - Dina webbkanaler (%u olästa, %t totalt)%?T? - tag `%T'&?

en: %N %V - Articles in feed '%T' (%u unread, %t total) - %U
sv: %N %V - Artiklar i webbkanal '%T' (%u olästa, %t totalt) - %U

en: %N %V - Search result (%u unread, %t total)
sv: %N %V - Sökresultat (%u olästa, %t totalt)

en: %N %V - %?O?Open File&Save File? - %f
sv: %N %V - %?O?Öppna fil&Spara fil? - %f

en: %N %V - Help
sv: %N %V - Hjälp

en: %N %V - Select Tag
sv: %N %V - Markera tagg

en: %N %V - Select Filter
sv: %N %V - Markera filter

en: %N %V - URLs
sv: %N %V - Url:er

en: %N %V - Dialogs
sv: %N %V - Dialogrutor

en: expected boolean value, found `%s' instead
sv: boolean-värde förväntades, hittade `%s' istället

en: expected integer value, found `%s' instead
sv: integer-värde förväntades, hittade `%s' istället

en: Error while processing command `%s' (%s line %u): %s
sv: Fel vid behandling av kommando `%s' (%s rad %u): %s

en: unknown command `%s'
sv: okänt kommando `%s'

en: Fatal error: couldn't determine home directory!
sv: Allvarligt fel: kunde inte fastställa hemkatalog!

en: Please set the HOME environment variable or add a valid user for UID %u!
sv: Var god ställ in HOME-miljövariabeln eller lägg till en giltig användare för UID %u!

en: %s: unknown option - %c
sv: %s: okänt alternativ - %c

en: Starting %s %s...
sv: Startar %s %s...

en: Error: an instance of %s is already running (PID: %u)
sv: Fel: ett exemplar av %s körs redan (PID: %u)

en: Loading configuration...
sv: Läser in konfiguration...

en: done.
sv: färdig.

en: Opening cache...
sv: Öppnar cache...

en: Error: opening the cache file `%s' failed: %s
sv: Fel: öppnande av cache-fil `%s' misslyckades: %s

en: Loading URLs from local cache...
sv: Läser in url:er från lokal cache...

en: Loading URLs from %s...
sv: Läser in url:er från %s...

en: Error: no URLs configured. Please fill the file %s with RSS feed URLs or import an OPML file.
sv: Fel: inga url:er konfigurerade. Var god fyll filen %s med RSS-webbkanalsurl:er eller importera en OPML-fil.

en: It looks like the OPML feed you subscribed contains no feeds. Please fill it with feeds, and try again.
sv: Det ser ut som om OPML-webbkanalen som du valde att prenumerera på inte innehåller några webbkanaler. Var god fyll den med webbkanaler och prova igen.

en: Loading articles from cache...
sv: Läser in artiklar från cache...

en: Cleaning up cache thoroughly...
sv: Tömmer noggrant cache...

en: Error while loading feeds from database:
sv: Fel inträffade vid inläsning av webbkanaler i databasen:

en: Prepopulating query feeds...
sv: Förbefolkar webbkanalsförfrågningar...

en: Importing list of read articles...
sv: Importerar lista över lästa artiklar...

en: Exporting list of read articles...
sv: Exporterar lista över lästa artiklar...

en: Cleaning up cache...
sv: Tömmer cache...

en: failed:
sv: misslyckades:

en: Error: couldn't mark all feeds read: %s
sv: Fel: kunde inte markera alla webbkanaler som lästa: %s

en: %sLoading %s...
sv: %sLäser in %s...

en: Error while retrieving %s: %s
sv: Fel vid hämtning av %s: %s

en: Error: invalid feed!
sv: Fel: ogiltig webbkanal!

en: invalid feed index (bug)
sv: ogiltigt webbkanalsindex (fel)

en: newsbeuter is free software and licensed under the MIT/X Consortium License.
sv: newsbeuter är fri programvara och licenserat under MIT/X Consortium-licensen.

en: Type `%s -vv' for more information.
sv: Skriv `%s -vv' för mer information.

en: %s %s
    usage: %s [-i <file>|-e] [-u <urlfile>] [-c <cachefile>] [-x <command> ...] [-h]
sv: %s %s
    användning: %s [-i <fil>|-e] [-u <url-fil>] [-c <cache-fil>] [-x <kommando> ...] [-h]

en: export OPML feed to stdout
sv: exportera OPML-webbkanal till stdout

en: refresh feeds on start
sv: uppdatera webbkanaler vid uppstart

en: <file>
sv: <fil>

en: import OPML file
sv: importera OPML-fil

en: <urlfile>
sv: <url-fil>

en: read RSS feed URLs from <urlfile>
sv: läs in RSS-webbkanalsurl:er från <url-fil>

en: <cachefile>
sv: <cache-fil>

en: use <cachefile> as cache file
sv: använd <cache-fil> som cache-fil

en: <configfile>
sv: <konfigurationsfil>

en: read configuration from <configfile>
sv: läs in konfiguration från <konfigurationsfil>

en: clean up cache thoroughly
sv: tömmer noggrant cache

en: <command>...
sv: <kommando>...

en: execute list of commands
sv: verkställ lista över kommandon

en: get version information
sv: hämta versionsinformation

en: <loglevel>
sv: <loggnivå>

en: write a log with a certain loglevel (valid values: 1 to 6)
sv: skriv en logg med en särskild loggnivå (giltiga värden: 1 till 6)

en: <logfile>
sv: <loggfil>

en: use <logfile> as output log file
sv: använd <loggfil> som loggfil för utdata

en: export list of read articles to <file>
sv: exportera lista över lästa artiklar till <fil>

en: import list of read articles from <file>
sv: importera lista över lästa artiklar till <fil>

en: this help
sv: denna hjälp

en: An error occurred while parsing %s.
sv: Ett fel inträffade vid tolkning av %s.

en: Import of %s finished.
sv: Importering av %s färdig

en: bookmarking support is not configured. Please set the configuration variable `bookmark-cmd' accordingly.
sv: Stöd för bokmarkering är inte konfigurerat. Var god ställ in konfigurationsvariablen `bookmark-cdm' korrekt.

en: %u unread articles
sv: %u olästa artiklar

en: Title:
sv: Titel:

en: Author:
sv: Författare:

en: Date:
sv: Datum:

en: Link:
sv: Länk:

en: Podcast Download URL:
sv: Hämtningsurl för podsändning:

en: Error: couldn't open configuration file `%s'!
sv: Fel: kunde inte öppna konfigurationsfil `%s'!

en: Close
sv: Stäng

en: Goto Dialog
sv: Gå till-dialogruta

en: Close Dialog
sv: Stäng dialogruta

en: No item selected!
sv: Ingen post markerad!

en: Error: you can't remove the feed list!
sv: Fel: du kan inte ta bort webbkanalslistan!

en: Invalid position!
sv: Ogiltig position!

en: queued
sv: kölagd

en: downloading
sv: hämtar

en: cancelled
sv: avbruten

en: deleted
sv: borttagen

en: finished
sv: färdiga

en: failed
sv: misslyckade

en: incomplete
sv: ofullständiga

en: played
sv: uppspelat

en: unknown (bug).
sv: okänt (fel).

en: attribute `%s' is not available.
sv: attribut `%s' är inte tillgängligt.

en: regular expression '%s' is invalid: %s
sv: reguljärt uttryck '%s' är ogiltigt: %s

en: invalid parameters.
sv: ogiltiga parametrar.

en: too few parameters.
sv: för få parametrar.

en: unknown command (bug).
sv: okänt kommando (fel).

en: file couldn't be opened.
sv: fil kunde inte öppnas.

en: unknown error (bug).
sv: okänt fel (fel).

en: No feed selected!
sv: Ingen kanal markerad!

en: Sort by (f)irsttag/(t)itle/(a)rticlecount/(u)nreadarticlecount/(n)one?
sv: Sortera utifrån (f)örstatagg/(t)itel/(a)rtikelmängd/(o)lästartikelmängd/(i)nget?

en: Reverse Sort by (f)irsttag/(t)itle/(a)rticlecount/(u)nreadarticlecount/(n)one?
sv: Sortera omvänt utifrån (f)örstatagg/(t)itel/a)rtikelmängd/(o)lästartikelmängd/(i)nget?

en: Marking feed read...
sv: Markerar webbkanal som läst...

en: Error: couldn't mark feed read: %s
sv: Fel: kunde inte markera webbkanal som läst: %s

en: No feeds with unread items.
sv: Inga webbkanaler med olästa poster.

en: Marking all feeds read...
sv: Markerar alla webbkanaler som lästa...

en: No tags defined.
sv: Inga taggar definierade.

en: Error: couldn't parse filter command `%s': %s
sv: Fel: kunde inte tolka filterkommando `%s': %s

en: No filters defined.
sv: Inga filter definierade.

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Do you really want to quit (y:Yes n:No)?
sv: Vill du verkligen avsluta (j:Ja n:Nej)?

en: yn
sv: jn

en: y
sv: j

en: Quit
sv: Avsluta

en: Open
sv: Öppna

en: Next Unread
sv: Nästa olästa

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload All
sv: Läs om alla

en: Mark Read
sv: Markera som läst

en: Search
sv: Sök

en: Help
sv: Hjälp

en: Error: couldn't parse filter command!
sv: Fel: kunde inte tolka filterkommando!

en: Searching...
sv: Söker...

en: Error while searching for `%s': %s
sv: Fel vid sökning efter `%s': %s

en: No results.
sv: Inga resultat.

en: Position not visible!
sv: Position syns inte!

en: Feed List - %u unread, %u total
sv: Webbkanalslista - %u olästa, %u totalt

en: Do you really want to overwrite `%s' (y:Yes n:No)?
sv: Vill du verkligen skriva över %s' (j:Ja n:Nej)?

en: File:
sv: Fil:

en: %s %s - Save File - %s
sv: %s %s - Spara fil - %s

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Save
sv: Spara

en: Save File - %s
sv: Spara fil - %s

en: couldn't parse filter expression `%s': %s
sv: kunde inte tolka filteruttryck `%s': %s

en: usage: set <variable>[=<value>]
sv: användning: ställ in <variabel>[=<värde>]

en: usage: source <file> [...]
sv: användning: source <fil> [...]

en: usage: dumpconfig <file>
sv: användning: dumpconfig <fil>

en: Saved configuration to %s
sv: Sparade konfiguration till %s

en: Not a command: %s
sv: Inte ett kommando: %s

en: Saving bookmark...
sv: Sparar bokmärke...

en: Saved bookmark.
sv: Sparade bokmärke.

en: Error while saving bookmark:
sv: Fel vid sparande av bokmärke:

en: URL:
sv: Url:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Generic bindings:
sv: Allmänna bindningar:

en: Unbound functions:
sv: Lösgör funktioner:

en: Clear
sv: Töm

en: embedded flash:
sv: inbäddat flash:

en: image
sv: bild

en: Links:
sv: Länkar:

en: link
sv: länk

en: embedded flash
sv: inbäddat flash

en: unknown (bug)
sv: okänt (fel)

en: Toggling read flag for article...
sv: Växlar läsflagg för artikel...

en: Error while toggling read flag: %s
sv: Fel vid växling av läsflagg: %s

en: URL list empty.
sv: Url-lista tom.

en: Flags:
sv: Flaggor:

en: Error: no item selected!
sv: Fel: ingen post markerad!

en: Error: you can't reload search results.
sv: Fel: du kan inte läsa om sökresultat.

en: No unread items.
sv: Inga olästa poster.

en: No unread feeds.
sv: Inga olästa webbkanaler.

en: Pipe article to command:
sv: Överför artikel till kommando:

en: Sort by (d)ate/(t)itle/(f)lags/(a)uthor/(l)ink/(g)uid?
sv: Sortera utifrån (d)atum/(t)itel/(f)laggor/(f)örfattare/(l)änk/(g)uid?

en: Reverse Sort by (d)ate/(t)itle/(f)lags/(a)uthor/(l)ink/(g)uid?
sv: Sortera omvänt utifrån (d)atum/(t)itel/(f)laggor/(f)örfattare/(l)änk/(g)uid?

en: Flags updated.
sv: Flaggor uppdaterade.

en: Error: applying the filter failed: %s
sv: Fel: verkställande av filtret misslyckades: %s

en: Mark All Read
sv: Markera alla som läst

en: Aborted saving.
sv: Avbröt sparande.

en: Saved article to %s
sv: Sparade artikel till %s

en: Error: couldn't save article to %s
sv: Fel: kunde inte spara artikel till %s

en: Search Result - '%s'
sv: Sökresultat - '%s'

en: Query Feed - %s
sv: Webbkanalsförfrågan - %s

en: Article List - %s
sv: Artikellista - %s

en: Top
sv: Överkant

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Feed:
sv: Webbkanal:

en: type:
sv: typ:

en: Error while marking article as read: %s
sv: Fel vid markering av artikel som läst: %s

en: Added %s to download queue.
sv: Lägg till %s i hämtningskölista

en: Saved article to %s.
sv: Sparade artikel till %s.

en: Error: couldn't write article to file %s
sv: Fel: kunde inte skriva artikel till fil %s

en: Starting browser...
sv: Startar webbläsare...

en: Error while marking article as unread: %s
sv: Fel vid markering av artikel som läst: %s

en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

en: Enqueue
sv: Kölägg

en: Article - %s
sv: Artikel - %s

en: Error: invalid regular expression!
sv: Fel: ogiltigt reguljärt uttryck!

en: Open feed/article
sv: Öppna webbkanal/artikel

en: Return to previous dialog/Quit
sv: Återvänd till föregående dialogruta/Avsluta

en: Reload currently selected feed
sv: Läs om aktuell markerad webbkanal

en: Reload all feeds
sv: Läs om alla webbkanaler

en: Mark feed read
sv: Markera webbkanal som läst

en: Mark all feeds read
sv: Markera alla webbkanaler som lästa

en: Save article
sv: Spara artikel

en: Go to next unread article
sv: Gå till nästa olästa artikel

en: Go to previous unread article
sv: Gå till föregående olästa artikel

en: Go to a random unread article
sv: Gå till en

en: Open article in browser
sv: Öppna artikel i webbläsare

en: Open help dialog
sv: Öppna hjälpdialogruta

en: Toggle source view
sv: Växla källvy

en: Toggle read status for article
sv: Växla lässtatus för artikel

en: Toggle show read feeds/articles
sv: Växla visa lästa webbkanaler/artiklar

en: Show URLs in current article
sv: Visa url:er i nuvarande artikel

en: Clear current tag
sv: Töm nuvarande tagg

en: Select tag
sv: Markera tagg

en: Open search dialog
sv: Öppna sökdialogrutan

en: Add download to queue
sv: Lägg till hämtning i kölista

en: Reload the list of URLs from the configuration
sv: Läs om url:ernas lista ifrån konfigurationen

en: Download file
sv: Hämta fil

en: Cancel download
sv: Avbryt hämtning

en: Mark download as deleted
sv: Markera hämtning som borttagen

en: Purge finished and deleted downloads from queue
sv: Rensa färdiga och borttagna hämtningar från kölista

en: Toggle automatic download on/off
sv: Växla automatisk hämtning på/av

en: Start player with currently selected download
sv: Starta spelaren med den aktuella markerade hämtningen

en: Increase the number of concurrent downloads
sv: Öka antalet samtidiga hämtningar

en: Decrease the number of concurrent downloads
sv: Minska antalet samtidiga hämtningar

en: Redraw screen
sv: Rita om skärm

en: Open the commandline
sv: Öppna kommandoraden

en: Set a filter
sv: Ställ in ett filter

en: Select a predefined filter
sv: Markera ett förinställt filter

en: Clear currently set filter
sv: Töm aktuellt inställt filter

en: Bookmark current link/article
sv: Bokmarkera aktuell länk/artikel

en: Edit flags
sv: Redigera flaggor

en: Go to next unread feed
sv: Gå till nästa olästa webbkanal

en: Go to previous unread feed
sv: Gå till föregående olästa webbkanal

en: Call a macro
sv: Anropa en makrot

en: Delete article
sv: Ta bort artikel

en: Purge deleted articles
sv: Rensa borttagna artiklar

en: Edit subscribed URLs
sv: Redigera prenumererade url:er

en: Close currently selected dialog
sv: Stäng aktuell markerad dialogruta

en: View list of open dialogs
sv: Se lista över öppna dialogrutor

en: Go to next dialog
sv: Gå till nästa dialogruta

en: Go to previous dialog
sv: Gå till föregående dialogruta

en: Pipe article to command
sv: Överför artikel till kommando

en: Sort current list
sv: Sortera aktuell lista

en: Sort current list (reverse)
sv: Sortera aktuell lista (omvänt)

en: Open URL 10
sv: Öppna url 0

en: Open URL 1
sv: Öppna url 1

en: Open URL 2
sv: Öppna url 2

en: Open URL 3
sv: Öppna url 3

en: Open URL 4
sv: Öppna url 4

en: Open URL 5
sv: Öppna url 5

en: Open URL 6
sv: Öppna url 6

en: Open URL 7
sv: Öppna url 7

en: Open URL 8
sv: Öppna url 8

en: Open URL 9
sv: Öppna url 9

en: Move to the previous entry
sv: Flytta till föregående post

en: Move to the next entry
sv: Flytta till nästa post

en: Move to the previous page
sv: Flytta till föregående sida

en: Move to the next page
sv: Flytta till nästa sida

en: `%s' is not a valid context
sv: `%s' är inte ett giltigt innehåll

en: `%s' is not a valid key command
sv: `%s' är inte ett giltigt tangentkommando

en: Cleaning up queue...
sv: Tömmer kölista...

en: %s %s
    usage %s [-C <file>] [-q <file>] [-h]
    -C <configfile> read configuration from <configfile>
    -q <queuefile>  use <queuefile> as queue file
    -a              start download on startup
    -h              this help
sv: %s %s
    användning %s [-C <fil>] [-q <fil>] [-h]
    -C <konfigfil> läs in konfiguration från <konfigfil>
    -q <kölistefil>  använd <kölistefil> som kölistefil
    -a              starta hämtning vid uppstart
    -h              denna hjälp

en:  - %u parallel downloads
sv: - %u parallella hämtningar

en: Queue (%u downloads in progress, %u total) - %.2f kb/s total%s
sv: Kölista (%u pågående hämtningar, %u totalt) - %.2f kb/s totalt%s

en: Error: can't quit: download(s) in progress.
sv: Fel: kan inte avsluta: hämtning(ar) pågår.

en: Error: download needs to be finished before the file can be played.
sv: Fel: hämtning måste färdigställas innan filen kan spelas upp.

en: Error: unable to perform operation: download(s) in progress.
sv: Fel: kan inte utföra åtgärd: hämtning(ar) pågår.

en: Download
sv: Hämta

en: Delete
sv: Ta bort

en: Purge Finished
sv: Rensa färdiga

en: Toggle Automatic Download
sv: Växla automatisk hämtning

en: Play
sv: Spela upp

en: `%s' is an invalid dialog type
sv: `%s' är en ogiltig typ av dialogruta

en: `%s' is not a valid regular expression: %s
sv: `%s' är inte ett giltigt reguljärt uttryck: %s

en: Error: unsupported URL: %s
sv: Fel: url stöds inte: %s

en: Select Tag
sv: Markera tagg

en: Select Filter
sv: Markera filter

en: attribute not found
sv: attribut hittades inte

en: EOF found while reading XML tag
sv: EOF hittades vid inläsning av XML-tagg

en: No link selected!
sv: Ingen länk markerad!

en: Save Bookmark
sv: Spara bokmärke

en: URLs
sv: Url:er

en: Error: feed contains no items!
sv: Fel: kanal innehåller inga poster!

en: Updating query feed...
sv: Uppdaterar webbkanalsförfrågan...

en: XML root node is NULL
sv: XML root node är NULL

en: couldn't initialize libcurl
sv: kunde inte initialisera libcurl

en: Error: trying to download feed `%s' returned HTTP status code %ld.
sv: Fel: vid försök med att hämta webbkanal `%s' gav HTTP-statuskod %ld.

en: could not parse buffer
sv: kunde inte tolka buffer

en: could not parse file
sv: kunde inte tolka fil

en: no RSS version
sv: ingen RSS-version

en: invalid RSS version
sv: Ogiltig RSS-version!

en: invalid Atom version
sv: Ogiltig Atom-version!

en: no Atom version
sv: ingen Atom-version

en: unsupported feed format
sv: webbkanalsformat stöds inte

en: no RSS channel found
sv: ingen RSS-kanal hittades
