newsboat-2.12 - en to sv translation catalogue (416 entries)

en: %s %s
    usage: %s [-i <file>|-e] [-u <urlfile>] [-c <cachefile>] [-x <command> ...] [-h]
sv: %s %s
    användning: %s [-i <fil>|-e] [-u <url-fil>] [-c <cache-fil>] [-x <kommando> ...] [-h]

en: export OPML feed to stdout
sv: exportera OPML-flöde till stdout

en: export OPML 2.0 feed including tags to stdout
sv: exportera OPML 2.0-flöde inklusive taggar till stdout

en: refresh feeds on start
sv: uppdatera webbflöden vid uppstart

en: <file>
sv: <fil>

en: import OPML file
sv: importera OPML-fil

en: <urlfile>
sv: <url-fil>

en: read RSS feed URLs from <urlfile>
sv: läs in URL:er till RSS-webbflöden från <url-fil>

en: <cachefile>
sv: <cache-fil>

en: use <cachefile> as cache file
sv: använd <cache-fil> som cache-fil

en: <configfile>
sv: <konfigurationsfil>

en: read configuration from <configfile>
sv: läs in konfiguration från <konfigurationsfil>

en: compact the cache
sv: komprimera cachen

en: <command>...
sv: <kommando>...

en: execute list of commands
sv: exekvera lista över kommandon

en: quiet startup
sv: tyst uppstart

en: get version information
sv: hämta versionsinformation

en: <loglevel>
sv: <loggnivå>

en: write a log with a certain log level (valid values: 1 to 6, for user error, critical, error, warning, info, and debug respectively)
sv: skriv en logg med en särskild loggnivå (giltiga värden: 1 till 6, för användarfel, kritiskt, fel, varning, info och debug, in den ordningen)

en: <logfile>
sv: <loggfil>

en: use <logfile> as output log file
sv: använd <loggfil> som loggfil

en: export list of read articles to <file>
sv: exportera lista över lästa artiklar till <fil>

en: import list of read articles from <file>
sv: importera lista över lästa artiklar till <fil>

en: this help
sv: denna hjälp

en: remove unreferenced items from cache
sv: ta bort icke-refererade poster från cache

en: Files:
sv: Filer:

note: i18n: This is printed out by --help before the path to the config file
en: configuration
sv: konfiguration

note: i18n This is printed out by --help before the path to the urls file
en: feed URLs
sv: webbflödes-URL:er

en: Support at #newsboat at https://libera.chat or on our mailing list https://groups.google.com/g/newsboat
sv: Support i #newsboat på https://libera.chat eller på vår e-postlista https://groups.google.com/g/newsboat

en: For more information, check out https://newsboat.org/
sv: För mer information, kika in på https://newsboat.org/

en: Newsboat is free software licensed under the MIT License. (Type `%s -vv' to see the full text.)
sv: Newsboat är fri programvara licensierad under MIT-licensen. (Ange `%s -vv' för att se hela texten.)

en: It bundles:
sv: Den innehåller:

en: - JSON for Modern C++ library, licensed under the MIT License: https://github.com/nlohmann/json
sv: - biblioteket JSON for Modern C++, licensierat under MIT-licensen: https://github.com/nlohmann/json

en: - optional-lite library, licensed under the Boost Software License: https://github.com/martinmoene/optional-lite
sv: - biblioteket optional-lite, licensierat under Boost Software License: https://github.com/martinmoene/optional-lite

en: - expected-lite library, licensed under the Boost Software License: https://github.com/martinmoene/expected-lite
sv: - biblioteket expected-lite, licensierat under Boost Software License: https://github.com/martinmoene/expected-lite

en: Caught newsboat::DbException with message: %s
sv: Fångade newsboat::DbException med meddelande: %s

en: Caught newsboat::MatcherException with message: %s
sv: Fångade newsboat::MatcherException med meddelande: %s

en: Caught newsboat::Exception with message: %s
sv: Fångade newsboat::Exception med meddelande: %s

en: `%s' is not a valid color
sv: `%s' är inte en giltig färg

en: `%s' is not a valid attribute
sv: `%s' är inte ett giltigt attribut

en: `%s' is not a valid configuration element
sv: `%s' är inte ett giltigt konfigurationselement

en: Newsboat: finished reload, %f unread feeds (%n unread articles total)
sv: Newsboat: omläsning färdig, %f olästa flöden (%n olästa artiklar totalt)

en: %N %V - Articles in feed '%T' (%u unread, %t total)%?F? matching filter '%F'&? - %U
sv: %N %V - Artiklar i webbflödet '%T' (%u olästa, %t totalt)%?F? matchande filter '%F'&? - %U

en: %N %V - Dialogs
sv: %N %V - Dialogrutor

en: %N %V - %?F?Feeds&Your feeds? (%u unread, %t total)%?F? matching filter '%F'&?%?T? - tag '%T'&?
sv: %N %V - %?F?Flöden&Dina flöden? (%u olästa, %t totalt)%?F? matchande filter '%F'&?%?T? - tagg '%T'&?

en: %N %V - %?O?Open File&Save File? - %f
sv: %N %V - %?O?Öppna fil&Spara fil? - %f

en: %N %V - %?O?Open Directory&Save File? - %f
sv: %N %V - %?O?Öppna katalog&Spara fil? - %f

en: %N %V - Help
sv: %N %V - Hjälp

en: %N %V - Article '%T' (%u unread, %t total)
sv: %N %V - Artikel '%T' (%u olästa, %t totalt)

en: %N %V - Search results for '%s' (%u unread, %t total)%?F? matching filter '%F'&?
sv: %N %V - Sökresultat för '%s' (%u olästa, %t totalt)%?F? matchande filter '%F'&?

en: %N %V - Select Filter
sv: %N %V - Välj filter

en: %N %V - Select Tag
sv: %N %V - Välj tagg

en: %N %V - URLs
sv: %N %V - URL:er

en: expected boolean value, found `%s' instead
sv: boolean-värde förväntades, hittade `%s' istället

en: expected integer value, found `%s' instead
sv: integer-värde förväntades, hittade `%s' istället

en: invalid configuration value `%s'
sv: ogiltigt konfigurationsvärde `%s'

en: invalid parameters.
sv: ogiltiga parametrar.

en: too few parameters.
sv: för få parametrar.

en: too many parameters.
sv: för många parametrar.

en: unknown command (bug).
sv: okänt kommando (bugg).

en: file couldn't be opened.
sv: fil kunde inte öppnas.

en: %s line %u
sv: %s rad %u

en: unknown command `%s'
sv: okänt kommando `%s'

en: Error while processing command `%s' (%s): %s
sv: Fel vid behandling av kommando `%s' (%s): %s

en: Starting %s %s...
sv: Startar %s %s...

en: Loading configuration...
sv: Läser in konfiguration...

en: done.
sv: färdig.

en: Error: an instance of %s is already running (PID: %s)
sv: Fel: en instans av %s körs redan (PID: %s)

en: Error:
sv: Fel:

en: Opening cache...
sv: Öppnar cache...

en: Error: opening the cache file `%s' failed: %s
sv: Fel: öppnande av cache-fil `%s' misslyckades: %s

en: ERROR: You must set `cookie-cache` to use NewsBlur.
sv: FEL: Du måste sätta 'cookie-cache' till att använda NewsBlur.

en: %s is inaccessible and can't be created
sv: %s är oåtkomlig och kan inte skapas

en: ERROR: You must set `freshrss-url` to use FreshRSS
sv: FEL: Du måste ställa in `freshrss-url` för att använda FreshRSS

en: ERROR: You must set `freshrss-login` and one of `freshrss-password`, `freshrss-passwordfile` or `freshrss-passwordeval` to use FreshRSS
sv: FEL: Du måste ställa in `freshrss-login` och en av `freshrss-password`, `freshrss-passwordfile` eller `freshrss-passwordeval` för att använda FreshRSS

en: ERROR: You must set `miniflux-url` to use Miniflux
sv: FEL: Du måste ställa in `miniflux-url` för att använda Miniflux

en: ERROR: You must provide an API token or a login/password pair to use Miniflux. Please set the appropriate miniflux-* settings
sv: FEL: Du måste tillhandahålla en API-token eller ett användarnamn/lösenord-par för att använda Miniflux. Vänligen ställ in de lämpliga miniflux-*-inställnignarna

en: ERROR: You must set *both* `inoreader-app-id` and `inoreader-app-key` to use Inoreader.
sv: FEL: Du måste ställa in *både* `inoreader-app-id` och `inoreader-app-key` för att använda Inoreader.

en: ERROR: Unknown urls-source `%s'
sv: FEL: Okänd urls-källa: `%s'

en: Loading URLs from %s...
sv: Läser in URL:er från %s...

en: Error: no URLs configured. Please fill the file %s with RSS feed URLs or import an OPML file.
sv: Fel: inga URL:er konfigurerade. Var god fyll filen %s med URL:er till RSS-kanaler eller importera en OPML-fil.

en: It looks like the OPML feed you subscribed contains no feeds. Please fill it with feeds, and try again.
sv: Det ser ut som om OPML-flödet som du valde att prenumerera på inte innehåller några webbflöden. Var god fyll den med webbflöden och prova igen.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your The Old Reader account. Please do so, and try again.
sv: Det ser ut som om du inte har konfigurerat några webbflöden i ditt The Old Reader-konto. Var god gör det och prova igen.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your Tiny Tiny RSS account. Please do so, and try again.
sv: Det ser ut som om du inte har konfigurerat några webbflöden i ditt Tiny Tiny RSS-konto. Var god gör det och prova igen.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your NewsBlur account. Please do so, and try again.
sv: Det ser ut som om du inte har konfigurerat några webbflöden i ditt NewsBlur-konto. Var god gör det och prova igen.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your Inoreader account. Please do so, and try again.
sv: Det ser ut som om du inte har konfigurerat några webbflöden i ditt Inoreader-konto. Var god gör det och prova igen.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your Miniflux account. Please do so, and try again.
sv: Det ser ut som om du inte har konfigurerat några webbflöden i ditt Miniflux-konto. Var god gör det och prova igen.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your Owncloud/Nextcloud account. Please do so, and try again.
sv: Det ser ut som om du inte har konfigurerat några webbflöden i ditt Owncloud/Nextcloud-konto. Var god gör det och prova igen.

en: Cleaning up cache thoroughly...
sv: Tömmer cache noggrant...

en: Loading articles from cache...
sv: Läser in artiklar från cache...

en: Error while loading feeds from database:
sv: Fel vid inläsning av webbflöden från databasen:

en: Error while loading feed '%s': %s
sv: Fel vid inläsning av webbflöde `%s': %s

en: Cleaning up cache...
sv: Tömmer cache...

en: Prepopulating query feeds...
sv: Förbefolkar förfrågansflöden...

en: Importing list of read articles...
sv: Importerar lista över lästa artiklar...

en: Exporting list of read articles...
sv: Exporterar lista över lästa artiklar...

en: %<PRIu64> unreachable feeds found. See `cleanup-on-quit` in newsboat(1) for details.
sv: %<PRIu64> oåtkomliga webbflöden hittade. Se `cleanup-on-quit` i newsboat(1) för detaljer.

en: failed:
sv: misslyckades:

en: Error: couldn't mark all feeds read: %s
sv: Fel: kunde inte markera alla webbflödeer som lästa: %s

en: Generated filename (%s) is used already.
sv: Det genererade filnamnet (%s) används redan.

en: Failed to open queue file: %s.
sv: Kunde inte öppna köfil: %s.

en: Error importing OPML to urls file %s: %s
sv: Fel vid inläsning av OPML till urls-fil %s: %s

en: An error occurred while parsing %s: %s
sv: Ett fel inträffade vid tolkning av %s: %s

en: Import of %s finished.
sv: Importering av %s färdig.

en: %u unread articles
sv: %u olästa artiklar

en: %s: %s: unknown command
sv: %s: %s: okänt kommando

en: Error: couldn't open configuration file `%s'!
sv: Fel: kunde inte öppna konfigurationsfil `%s'!

en: Close
sv: Stäng

en: Goto Dialog
sv: Gå till-dialogruta

en: Close Dialog
sv: Stäng dialogruta

en: Error: you can't remove the feed list!
sv: Fel: du kan inte ta bort listan över webbflöden!

en: Invalid position!
sv: Ogiltig position!

en: Directory:
sv: Katalog:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Save
sv: Spara

en: Save Files - %s
sv: Spara filer - %s

en: queued
sv: kölagd

en: downloading
sv: hämtar

en: cancelled
sv: avbruten

en: deleted
sv: borttagen

en: finished
sv: färdig

en: failed
sv: misslyckad

en: incomplete
sv: ofullständig

en: ready
sv: redo

en: played
sv: uppspelad

en: rename failed
sv: namnbyte misslyckades

en: unknown (bug).
sv: okänt (bugg).

en: People you follow
sv: Personer du följer

en: Starred items
sv: Stjärnmarkerade poster

en: Shared items
sv: Delade poster

en: No feed selected!
sv: Ingen kanal markerad!

note: i18n: This string is related to the letters in parentheses in the "Sort by (f)irsttag/..." and "Reverse Sort by (f)irsttag/..." messages
en: ftauln
sv: ftaosi

en: Sort by (f)irsttag/(t)itle/(a)rticlecount/(u)nreadarticlecount/(l)astupdated/(n)one?
sv: Sortera utifrån (f)örstatagg/(t)itel/(a)rtikelmängd/(o)lästartikelmängd/(s)enastuppdaterad/(i)nget?

en: Reverse Sort by (f)irsttag/(t)itle/(a)rticlecount/(u)nreadarticlecount/(l)astupdated/(n)one?
sv: Sortera omvänt utifrån (f)örstatagg/(t)itel/(a)rtikelmängd/(o)lästartikelmängd/(s)enastuppdaterad/(i)nget?

en: Failed to spawn browser
sv: Misslyckades att starta webbläsare

en: Browser returned error code %i
sv: Webbläsare returnerade felkod %i

en: Do you really want to mark this feed as read (y:Yes n:No)?
sv: Vill du verkligen markera detta webbflöde som läst (j:Ja n:Nej)?

en: yn
sv: jn

en: y
sv: j

en: Marking feed read...
sv: Markerar webbflöde som läst...

en: Error: couldn't mark feed read: %s
sv: Fel: kunde inte markera webbflöde som läst: %s

en: No feeds with unread items.
sv: Inga webbflöden med olästa poster.

en: Already on last feed.
sv: Redan på sista webbflödet.

en: Already on first feed.
sv: Redan på första webbflödet.

en: Do you really want to mark all feeds as read (y:Yes n:No)?
sv: Vill du verkligen markera alla flöden som lästa (j:Ja n:Nej)?

en: Marking all feeds read...
sv: Markerar alla webbflöden som lästa...

en: No filter found with name `%s'.
sv: Inga filter med namn `%s' hittades.

en: No filters defined.
sv: Inga filter definierade.

en: Search for:
sv: Sök efter:

en: Title:
sv: Titel:

en: Do you really want to quit (y:Yes n:No)?
sv: Vill du verkligen avsluta (j:Ja n:Nej)?

en: Cannot open query feeds in the browser!
sv: Kan inte öppna query feeds i webbläsaren!

en: Quit
sv: Avsluta

en: Open
sv: Öppna

en: Next Unread
sv: Nästa olästa

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload All
sv: Läs om alla

en: Mark Read
sv: Markera som läst

en: Mark All Read
sv: Markera alla som lästa

en: Search
sv: Sök

en: Help
sv: Hjälp

en: Searching...
sv: Söker...

en: Error while searching for `%s': %s
sv: Fel vid sökning efter `%s': %s

en: No results.
sv: Inga resultat.

en: Position not visible!
sv: Position inte synlig!

en: Feed List - %u unread, %u total
sv: Lista över webbflöden - %u olästa, %u totalt

en: Error: couldn't parse filter expression `%s': %s
sv: Fel: kunde inte tolka filteruttryck `%s': %s

en: Do you really want to overwrite `%s' (y:Yes n:No)?
sv: Vill du verkligen skriva över %s' (j:Ja n:Nej)?

en: File:
sv: Fil:

en: Save File - %s
sv: Spara fil - %s

en: Error: failed to open file "%s": %s
sv: Fel: kunde inte öppna filen "%s": %s

en: couldn't parse filter expression `%s': %s
sv: kunde inte tolka filteruttryck `%s': %s

en: usage: set <config-option> <value>
sv: användning: set <konfigurationsalternativ> <värde>

en: usage: set <variable>[=<value>]
sv: användning: set <variabel>[=<värde>]

en: usage: source <file> [...]
sv: användning: source <fil> [...]

en: usage: dumpconfig <file>
sv: användning: dumpconfig <fil>

en: Saved configuration to %s
sv: Sparade konfiguration till %s

en: usage: exec <operation>
sv: användning: exec <operation>

en: Operation not found
sv: Operation hittades inte

en: Not a command: %s
sv: Inte ett kommando: %s

en: Saving bookmark...
sv: Sparar bokmärke...

en: Saved bookmark.
sv: Sparade bokmärke.

en: Error while saving bookmark:
sv: Fel vid sparande av bokmärke:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Feed title:
sv: Webbflödestitel:

en: Saving bookmark on autopilot...
sv: Sparar bokmärke på autopilot...

en: bookmarking support is not configured. Please set the configuration variable `bookmark-cmd' accordingly.
sv: stöd för bokmarkering är inte konfigurerat. Var god ställ in konfigurationsvariablen `bookmark-cdm' korrekt.

en: Generic bindings:
sv: Allmänna bindningar:

en: Unbound functions:
sv: Icke-bundna funktioner:

en: Macros:
sv: Makron:

en: Clear
sv: Töm

en: embedded flash:
sv: inbäddat flash:

en: Links:
sv: Länkar:

en: link
sv: länk

en: image
sv: bild

en: embedded flash
sv: inbäddat flash

en: audio
sv: ljud

en: unknown (bug)
sv: okänt (bugg)

en: Broadcast items
sv: Utsända poster

en: Liked items
sv: Gillade poster

en: Saved web pages
sv: Sparade webbsidor

en: No item selected!
sv: Ingen post markerad!

en: Do you really want to delete all articles (y:Yes n:No)?
sv: Vill du verkligen ta bort alla artiklar (j:Ja n:Nej)?

en: Toggling read flag for article...
sv: Växlar läsflagga för artikel...

en: Error while toggling read flag: %s
sv: Fel vid växling av läsflagga: %s

en: URL list empty.
sv: URL-lista tom.

en: Flags:
sv: Flaggor:

en: Error: no item selected!
sv: Fel: ingen post markerad!

en: No unread items.
sv: Inga olästa poster.

en: Already on last item.
sv: Redan på sista posten.

en: Already on first item.
sv: Redan på första posten.

en: No unread feeds.
sv: Inga olästa webbflöden.

en: Marking all above as read...
sv: Markerar allt ovanför som läst...

en: Pipe article to command:
sv: Skicka artikel genom pipe till kommando:

note: i18n: This string is related to the letters in parentheses in the "Sort by (d)ate/..." and "Reverse Sort by (d)ate/..." messages
en: dtfalgr
sv: dtFflgs

en: Sort by (d)ate/(t)itle/(f)lags/(a)uthor/(l)ink/(g)uid/(r)andom?
sv: Sortera utifrån (d)atum/(t)itel/(F)laggor/(f)örfattare/(l)änk/(g)uid/(s)lumpmässigt?

en: Reverse Sort by (d)ate/(t)itle/(f)lags/(a)uthor/(l)ink/(g)uid/(r)andom?
sv: Sortera omvänt utifrån (d)atum/(t)itel/(F)laggor/(f)örfattare/(l)änk/(g)uid/(s)lumpmässigt?

en: Flags updated.
sv: Flaggor uppdaterade.

en: Error: applying the filter failed: %s
sv: Fel: verkställande av filtret misslyckades: %s

en: 1 day ago | %u days ago
sv[0]: 1 dag sedan
sv[1]: %u dagar sedan

en: Aborted saving.
sv: Avbröt sparande.

en: Saved article to %s
sv: Sparade artikel till %s

en: Error: couldn't save article to %s
sv: Fel: kunde inte spara artikel till %s

en: Error: no filename provided
sv: Fel: inget filnamn angivet

en: Query Feed - %s
sv: Förfrågansflöde - %s

en: Article List - %s
sv: Artikellista - %s

en: yanq
sv: janq

en: Overwrite `%s' in `%s'? There are %d more conflicts like this (y:Yes a:Yes to all n:No q:No to all)
sv: Skriv över `%s' i `%s'? Det finns ytterligare %d konflikter som denna (j:Ja a:Ja till alla n:Nej q:Nej till alla)

en: Overwrite `%s' in `%s'? (y:Yes n:No)
sv: Skriv över `%s' i `%s'? (j:Ja n:Nej)

en: Feed:
sv: Webbflöde:

en: Author:
sv: Författare:

en: Date:
sv: Datum:

en: Link:
sv: Länk:

en: Podcast Download URL:
sv: Hämtnings-URL för poddsändning:

en: type:
sv: typ:

en: Added %s to download queue.
sv: Lade till %s i hämtningskö.

en: %s is already queued.
sv: %s är redan kölagd.

en: Top
sv: Överkant

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Error while marking article as read: %s
sv: Fel vid markering av artikel som läst: %s

en: Saved article to %s.
sv: Sparade artikel till %s.

en: Error: couldn't write article to file %s
sv: Fel: kunde inte skriva artikel till fil %s

en: Error while marking article as unread: %s
sv: Fel vid markering av artikel som oläst: %s

en: Goto URL #
sv: Gå till URL #

en: Open in Browser
sv: Öppna i webbläsare

en: Enqueue
sv: Kölägg

en: Article - %s
sv: Artikel - %s

en: Error: invalid regular expression!
sv: Fel: ogiltigt reguljärt uttryck!

en: Open feed/article
sv: Öppna webbflöde/artikel

en: Switch focus between widgets
sv: Växla fokus mellan widgets

en: Return to previous dialog/Quit
sv: Återvänd till föregående dialogruta/Avsluta

en: Quit program, no confirmation
sv: Avsluta program utan att begära bekräftelse

en: Reload currently selected feed
sv: Läs om markerat webbflöde

en: Reload all feeds
sv: Läs om alla webbflöden

en: Mark feed read
sv: Markera webbflöde som läst

en: Mark all feeds read
sv: Markera alla webbflöden som lästa

en: Mark all above as read
sv: Markera allt ovanför som läst

en: Save article
sv: Spara artikel

en: Save articles
sv: Spara artiklar

en: Go to next entry
sv: Gå till nästa post

en: Go to previous entry
sv: Gå till föregående post

en: Go to next unread article
sv: Gå till nästa olästa artikel

en: Go to previous unread article
sv: Gå till föregående olästa artikel

en: Go to a random unread article
sv: Gå till en slumpmässigt vald oläst artikel

en: Open URL of article, or entry in URL view. Mark read
sv: Öppna artikelns URL, eller posten i URL-vyn. Markera som läst

en: Open all unread items of selected feed in browser
sv: Öppna alla olästa artiklar i markerat webbflöde i webbläsare

en: Open all unread items of selected feed in browser and mark read
sv: Öppna alla olästa artiklar i markerat webbflöde i webbläsare och markera som lästa

en: Open URL of article, feed, or entry in URL view
sv: Öppna artikelns, flödets eller postens URL i URL-vyn

en: Open URL of article, feed, or entry in a browser, non-interactively
sv: Öppna artikelns, flödets eller postens URL i en webbläsare, icke-interaktivt

en: Open help dialog
sv: Öppna hjälpdialogruta

en: Toggle source view
sv: Växla källvy

en: Toggle read status for article
sv: Växla lässtatus för artikel

en: Toggle show read feeds/articles
sv: Växla visa lästa webbflöden/artiklar

en: Show URLs in current article
sv: Visa URL:er i nuvarande artikel

en: Clear current tag
sv: Töm nuvarande tagg

en: Select tag
sv: Välj tagg

en: Open search dialog
sv: Öppna sökdialogrutan

en: Goto item with title
sv: Gå till post med titel

en: Add download to queue
sv: Lägg till hämtning i kö

en: Reload the list of URLs from the configuration
sv: Läs om listan över URL:er från konfigurationen

en: Download file
sv: Hämta fil

en: Cancel download
sv: Avbryt hämtning

en: Mark download as deleted
sv: Markera hämtning som borttagen

en: Purge finished and deleted downloads from queue
sv: Rensa färdiga och borttagna hämtningar från kö

en: Toggle automatic download on/off
sv: Växla automatisk hämtning på/av

en: Start player with currently selected download
sv: Starta spelaren med den markerade hämtningen

en: Mark file as finished (not played)
sv: Markera fil som klar (inte spelad)

en: Increase the number of concurrent downloads
sv: Öka antalet samtidiga hämtningar

en: Decrease the number of concurrent downloads
sv: Minska antalet samtidiga hämtningar

en: Redraw screen
sv: Rita om skärm

en: Open the commandline
sv: Öppna kommandoraden

en: Set a filter
sv: Ställ in ett filter

en: Select a predefined filter
sv: Välj ett förinställt filter

en: Clear currently set filter
sv: Töm aktuellt inställt filter

en: Bookmark current link/article
sv: Bokmarkera aktuell länk/artikel

en: Edit flags
sv: Redigera flaggor

en: Go to next feed
sv: Gå till nästa webbflöde

en: Go to previous feed
sv: Gå till föregående webbflöde

en: Go to next unread feed
sv: Gå till nästa olästa webbflöde

en: Go to previous unread feed
sv: Gå till föregående olästa webbflöde

en: Call a macro
sv: Anropa ett makro

en: Delete article
sv: Ta bort artikel

en: Delete all articles
sv: Ta bort alla artiklar

en: Purge deleted articles
sv: Rensa borttagna artiklar

en: Edit subscribed URLs
sv: Redigera prenumererade URL:er

en: Close currently selected dialog
sv: Stäng markerad dialogruta

en: View list of open dialogs
sv: Se lista över öppna dialogrutor

en: Go to next dialog
sv: Gå till nästa dialogruta

en: Go to previous dialog
sv: Gå till föregående dialogruta

en: Pipe article to command
sv: Skicka artikel genom pipe till kommando

en: Sort current list
sv: Sortera aktuell lista

en: Sort current list (reverse)
sv: Sortera aktuell lista (omvänt)

en: Return to previous search results (if any)
sv: Återvänd till föregående sökresultat (om sådana finns)

en: Go to the feed of the article
sv: Gå till webbflödet som artikeln hör till

en: Open URL 1
sv: Öppna url 1

en: Open URL 2
sv: Öppna url 2

en: Open URL 3
sv: Öppna url 3

en: Open URL 4
sv: Öppna url 4

en: Open URL 5
sv: Öppna url 5

en: Open URL 6
sv: Öppna url 6

en: Open URL 7
sv: Öppna url 7

en: Open URL 8
sv: Öppna url 8

en: Open URL 9
sv: Öppna url 9

en: Open URL 10
sv: Öppna url 10

en: Start cmdline with 1
sv: Starta cmdline med 1

en: Start cmdline with 2
sv: Starta cmdline med 2

en: Start cmdline with 3
sv: Starta cmdline med 3

en: Start cmdline with 4
sv: Starta cmdline med 4

en: Start cmdline with 5
sv: Starta cmdline med 5

en: Start cmdline with 6
sv: Starta cmdline med 6

en: Start cmdline with 7
sv: Starta cmdline med 7

en: Start cmdline with 8
sv: Starta cmdline med 8

en: Start cmdline with 9
sv: Starta cmdline med 9

en: Move to the previous entry
sv: Flytta till föregående post

en: Move to the next entry
sv: Flytta till nästa post

en: Move to the previous page
sv: Flytta till föregående sida

en: Move to the next page
sv: Flytta till nästa sida

en: Move half page up
sv: Flytta en halv sida uppåt

en: Move half page down
sv: Flytta en halv sida nedåt

en: Move to the start of page/list
sv: Flytta till början av sida/lista

en: Move to the end of page/list
sv: Flytta till slutet av sida/lista

en: `%s' is not a valid context
sv: `%s' är inte en giltig kontext

en: `%s' is not a valid key command
sv: `%s' är inte ett giltigt tangentkommando

en: `%s' is not a valid operation
sv: `%s' är inte en giltig operation

en: attribute `%s' is not available.
sv: attribut `%s' är inte tillgängligt.

en: regular expression '%s' is invalid: %s
sv: reguljärt uttryck '%s' är ogiltigt: %s

en: Error: failed to parse OPML file "%s"
sv: Fel: kunde inte tolka OPML-fil "%s"

en: XDG: configuration directory '%s' not accessible, using '%s' instead.
sv: XDG: konfigurationskatalog '%s' inte åtkomlig, använder '%s' istället.

en: Fatal error: couldn't determine home directory!
sv: Fatalt fel: kunde inte fastställa hemkatalog!

en: Please set the HOME environment variable or add a valid user for UID %u!
sv: Var god ställ in HOME-miljövariabeln eller lägg till en giltig användare för UID %u!

en: Fatal error: couldn't create configuration directory `%s': (%i) %s
sv: Fatalt fel: kunde inte skapa konfigurationskatalog `%s': (%i) %s

en: %s: %d: invalid loglevel value
sv: %s: %d: ogiltigt loggnivåvärde

en: Cleaning up queue...
sv: Tömmer kö...

en: %s %s
    usage %s [-C <file>] [-q <file>] [-h]
sv: %s %s
    användning: %s [-C <fil>] [-q <fil>] [-h]

en: <queuefile>
sv: <köfil>

en: use <queuefile> as queue file
sv: använd <köfil> som köfil

en: start download on startup
sv: påbörja hämtning vid uppstart

en: write a log with a certain loglevel (valid values: 1 to 6)
sv: skriv en logg med en särskild loggnivå (giltiga värden: 1 till 6)

en: Queue (%u downloads in progress, %u total) - %.2f %s total
sv: Kölista (%u pågående hämtningar, %u totalt) - %.2f %s totalt

en:  - %u parallel downloads
sv:  - %u parallella hämtningar

en: Error: can't quit: download(s) in progress.
sv: Fel: kan inte avsluta: hämtning(ar) pågår.

en: Error: download needs to be finished before the file can be played.
sv: Fel: hämtning måste vara klar innan filen kan spelas upp.

en: Error: unable to perform operation: download(s) in progress.
sv: Fel: kan inte utföra åtgärd: hämtning(ar) pågår.

en: Download
sv: Hämta

en: Delete
sv: Ta bort

en: Purge Finished
sv: Rensa färdiga

en: Toggle Automatic Download
sv: Växla automatisk hämtning

en: Play
sv: Spela upp

en: Mark as Finished
sv: Markera som klar

en: WARNING: Comment found in %s. The queue file is regenerated when Podboat exits and comments will be deleted. Press Enter to continue or Ctrl+C to abort
sv: VARNING: Kommentar hittades i %s. Köfilen genereras om när Podboat avslutas och kommenterar kommer att raderas. Tryck Enter för att fortsätta eller Ctrl+C för att avbryta

en: `%s' is an invalid dialog type
sv: `%s' är en ogiltig typ av dialogruta

en: `%s' is not a valid regular expression: %s
sv: `%s' är inte ett giltigt reguljärt uttryck: %s

en: %sLoading %s...
sv: %sLäser in %s...

en: Error while retrieving %s: %s
sv: Fel vid hämtning av %s: %s

en: Error: invalid feed!
sv: Fel: ogiltigt webbflöde!

en: too few arguments
sv: för få parametrar

en: Error: unsupported URL: %s
sv: Fel: URL stöds inte: %s

en: Prev search results
sv: Föreg. sökresultat

en: Already in first search result.
sv: Redan på första sökresultatet.

en: Search Result - '%s'
sv: Sökresultat - '%s'

en: Select Tag
sv: Välj tagg

en: Select Filter
sv: Välj filter

en: No links available!
sv: Inga länkar tillgängliga!

en: Save Bookmark
sv: Spara bokmärke

en: URLs
sv: URL:er

en: Failed to open file: %s
sv: Kunde inte öppna fil: %s

en: Failed to read line %u: %s
sv: Kunde inte läsa rad %u: %s

en: Error: failed to execute startup commands
sv: Fel: misslyckades att köra uppstartskommandon

en: Running browser: %s
sv: Kör webbläsare: %s

en: Error: feed contains no items!
sv: Fel: webbflöde innehåller inga poster!

en: No tags defined.
sv: Inga taggar definierade.

en: Updating query feed...
sv: Uppdaterar query feed...

en: Error: couldn't prepare query feed: %s
sv: Fel: kunde inte förbereda frågeflöde: %s

en: XML root node is NULL
sv: XML root node är NULL

en: could not parse buffer
sv: kunde inte tolka buffer

en: could not parse file
sv: kunde inte tolka fil

en: no RSS version
sv: ingen RSS-version

en: invalid RSS version
sv: ogiltig RSS-version

en: invalid Atom version
sv: ogiltig Atom-version

en: no Atom version
sv: ingen Atom-version

en: no RSS channel found
sv: ingen RSS-kanal hittades

en: unsupported feed format
sv: format på webbflödet stöds inte

en: %s: %s: invalid loglevel value
sv: %s: %s: ogiltigt loggnivåvärde

en: Fatal error: couldn't determine home directory!
    Please set the HOME environment variable or add a valid user for UID %u!
sv: Fatalt fel: kunde inte fastställa hemkatalog!
    Var god ställ in HOME-miljövariabeln eller lägg till en giltig användare för UID %u!

en: Migrating configs and data from Newsbeuter's XDG dirs...
sv: Migrerar konfigurationer och data från Newsbeuters XDG-kataloger...

en: Migrating configs and data from ~/.newsbeuter/...
sv: Migrerar konfigurationer och data från ~/.newsbeuter/...

en: Aborting migration because mkdir on `%s' failed: %s
sv: Avbryter migration på grund av att mkdir på `%s' misslyckades: %s

note: The first %s is an integer offset at which trailing characters start, the second %s is the tail itself.
en: Parse error: trailing characters after position %s: %s
sv: Tolkningsfel: släpande tecken efter position %s: %s

note: The first %s is a zero-based offset into the string, the second %s is the description of what the program expected at that point.
en: Parse error at position %s: expected %s
sv: Tolkningsfel vid position %s: förväntade %s

en: Internal parse error
sv: Internt tolkningsfel

en: Failed to open lock file '%s': %s
sv: Kunde inte öppna låsfil '%s': %s

en: <filename containing invalid UTF-8 codepoint>
sv: <filnamn innehållande ogiltig UTF-8-kodpunkt>

en: Failed to write PID to lock file '%s': %s
sv: Misslyckades att skriva PID till låsfil '%s': %s

en: Failed to lock '%s', already locked by process with PID %s
sv: Misslyckades att låsa '%s', redan låst av process med PID %s

en: regcomp returned code %i
sv: regcomp returnerade kod %i

en: regexec returned code %i
sv: regexec returnerade kod %i
