newsboat - en to tr translation catalogue (431 entries)

en: %s %s
    usage: %s [-i <file>|-e] [-u <urlfile>] [-c <cachefile>] [-x <command> ...] [-h]
tr: %s %s
    kullanım: %s [-i <dosya>|-e] [-u <url-dosyası>] [-c <önbellek-dosyası>] [-x <komut> ...] [-h]

en: export OPML feed to stdout
tr: stdout'a OPML beslemesi dışa aktar

en: export OPML 2.0 feed including tags to stdout
tr: etiketler içerilecek biçimde OPML 2.0 beslemesini stdout'a dışa aktar

en: refresh feeds on start
tr: başlangıçta beslemeleri yenile

en: <file>
tr: <dosya>

en: import OPML file
tr: OPML dosyası içe aktar

en: <urlfile>
tr: <url-dosyası>

en: read RSS feed URLs from <urlfile>
tr: <url-dosyası>'ndan RSS beslemesi URL'lerini oku

en: <cachefile>
tr: <önbellek-dosyası>

en: use <cachefile> as cache file
tr: <önbellek-dosyası>'nı önbellek dosyası olarak kullan

en: <configfile>
tr: <yapılandırma-dosyası>

en: read configuration from <configfile>
tr: yapılandırmayı <yapılandırma-dosyası>'ndan oku

en: compact the cache
tr: önbelleği küçült

en: <command>...
tr: <komut>...

en: execute list of commands
tr: komut listesi yürüt

en: quiet startup
tr: sessiz başlangıç

en: get version information
tr: sürüm bilgisini al

en: <loglevel>
tr: <günlük-düzeyi>

en: write a log with a certain log level (valid values: 1 to 6, for user error, critical, error, warning, info, and debug respectively)
tr: belirli bir günlük düzeyiyle bir günlük yaz (geçerli değerler: 1-6; sırasıyla kullanıcı hatası, kritik, hata, uyarı, bilgi ve hata ayıklama)

en: <logfile>
tr: <günlük-dosyası>

en: use <logfile> as output log file
tr: <günlük-dosyası>'nı çıktı kaydı için kullan

en: export list of read articles to <file>
tr: okunmuş yazıların listesini <dosya>'ya dışa aktar

en: import list of read articles from <file>
tr: okunmuş yazıları <dosya>'dan içe aktar

en: this help
tr: bu yardım

en: remove unreferenced items from cache
tr: başvurulmamış ögeleri önbellekten kaldır

en: Files:
tr: Dosyalar:

note: i18n: This is printed out by --help before the path to the config file
en: configuration
tr: yapılandırma

note: i18n This is printed out by --help before the path to the urls file
en: feed URLs
tr: besleme URL'leri

note: i18n This is printed out by --help before the path to the cache file
en: cache
tr: önbellek

en: Support at #newsboat at https://libera.chat or on our mailing list https://groups.google.com/g/newsboat
tr: Destek için https://libera.chat sunucusunda #newsboat kanalına veya e-posta listemize (https://groups.google.com/g/newsboat) başvurun

en: For more information, check out https://newsboat.org/
tr: Daha fazla bilgi için https://newsboat.org adresine bakın

en: Newsboat is free software licensed under the MIT License. (Type `%s -vv' to see the full text.)
tr: Newsboat, MIT Lisansı ile lisanslanmış özgür yazılımdır. (Tüm metni görmek için `%s -vv' yazın.)

en: It bundles:
tr: Şunlarla birlikte gelir:

en: - JSON for Modern C++ library, licensed under the MIT License: https://github.com/nlohmann/json
tr: - JSON for Modern C++ kitaplığı, MIT lisansı ile lisanslanmıştır: https://github.com/nlohmann/json

en: - optional-lite library, licensed under the Boost Software License: https://github.com/martinmoene/optional-lite
tr: - optional-lite kitaplığı, Boost Software License ile lisanslanmıştır: https://github.com/martinmoene/optional-lite

en: - expected-lite library, licensed under the Boost Software License: https://github.com/martinmoene/expected-lite
tr: - expected-lite kitaplığı, Boost Software License ile lisanslanmıştır: https://github.com/martinmoene/expected-lite

en: Caught newsboat::DbException with message: %s
tr: newsboat::DbException şu iletiyle yakalandı: %s

en: Caught newsboat::MatcherException with message: %s
tr: newsboat::MatcherException şu iletiyle yakalandı: %s

en: Caught newsboat::Exception with message: %s
tr: newsboat::Exception şu iletiyle yakalandı: %s

en: `%s' is not a valid color
tr: '%s', geçerli bir renk değil

en: `%s' is not a valid attribute
tr: '%s', geçersiz bir öznitelik

en: `%s' is not a valid configuration element
tr: '%s', geçerli bir yapılandırma ögesi değil

en: Newsboat: finished reload, %f unread feeds (%n unread articles total)
tr: Newsboat: Yeniden yükleme tamamlandı, %f okunmamış besleme (toplamda %n okunmamış yazı)

en: %4i [%6dMB/%6tMB] [%5p %%] [%12K] %-20S %u -> %F
tr: %4i [%6dMB/%6tMB] [%%%-6p] [%12K] %-20S %u -> %F

en: %N %V - Articles in feed '%T' (%u unread, %t total)%?F? matching filter '%F'&? - %U
tr: %N %V - '%T' beslemesindeki yazılar (%u okunmamış, %t toplam)%?F? süzgeçle eşleşen '%F'&? - %U

en: %N %V - Dialogs
tr: %N %V - Diyalog

en: %N %V - %?F?Feeds&Your feeds? (%u unread, %t total)%?F? matching filter '%F'&?%?T? - tag '%T'&?
tr: %N %V - %?F?Beslemeler&Beslemeleriniz? (%u okunmamış, %t toplam)%?F? süzgeçle eşleşen '%F'&?%?T? - etiket `%T'&?

en: %N %V - %?O?Open File&Save File? - %f
tr: %N %V - %?O?Aç&Kaydet? - %f

en: %N %V - %?O?Open Directory&Save File? - %f
tr: %N %V - %?O?Dizin Aç&Dosyayı Kaydet? - %f

en: %N %V - Help
tr: %N %V - Yardım

en: %N %V - Article '%T' (%u unread, %t total)
tr: %N %V - '%T' yazısı (%u okunmamış, %t toplam) - %U

en: %N %V - Search results for '%s' (%u unread, %t total)%?F? matching filter '%F'&?
tr: %N %V - '%s' için%?F? '%F' süzgeciyle eşleşen&? arama sonuçları (%u okunmamış, %t toplam)

en: %N %V - Select Filter
tr: %N %V - Süzgeç Seç

en: %N %V - Select Tag
tr: %N %V - Etiket Seç

en: %N %V - URLs
tr: %N %V - URL'ler

en: expected boolean value, found `%s' instead
tr: boole değeri bekleniyordu, '%s' bulundu

en: expected integer value, found `%s' instead
tr: tamsayı bekleniyordu, '%s' bulundu

en: invalid configuration value `%s'
tr: geçersiz yapılandırma değeri '%s'

en: invalid parameters.
tr: geçersiz parametreler.

en: too few parameters.
tr: pek az parametre.

en: too many parameters.
tr: çok fazla parametre.

en: unknown command (bug).
tr: bilinmeyen komut (hata).

en: file couldn't be opened.
tr: dosya açılamadı.

en: %s line %u
tr: %s %u. satır

en: unknown command `%s'
tr: bilinmeyen komut '%s'

en: Error while processing command `%s' (%s): %s
tr: '%s' (%s) komutu işlenirken hata: %s

en: Starting %s %s...
tr: %s %s başlatılıyor...

en: Loading configuration...
tr: Yapılandırma yükleniyor...

en: done.
tr: bitti.

en: Error: an instance of %s is already running (PID: %s)
tr: Hata: Bir %s oluşumu halihazırda çalışıyor (PID: %s)

en: Error:
tr: Hata:

en: Opening cache...
tr: Önbellek açılıyor...

en: Error: opening the cache file `%s' failed: %s
tr: Hata: '%s' önbellek dosyası açılamadı: %s

en: ERROR: You must set `cookie-cache` to use NewsBlur.
tr: HATA: NewsBlur kullanmak için `cookie-cache`i ayarlamalısınız.

en: %s is inaccessible and can't be created
tr: %s erişilemiyor ve oluşturulamaz

en: ERROR: You must set `freshrss-url` to use FreshRSS
tr: HATA: FreshRSS kullanmak için `freshrss-url` ayarlı olmalıdır

en: ERROR: You must set `freshrss-login` and one of `freshrss-password`, `freshrss-passwordfile` or `freshrss-passwordeval` to use FreshRSS
tr: HATA: FreshRSS'i kullanmak için `freshrss-login` ve `freshrss-password` veya `freshrss-passwordfile` veya `freshrss-passwordeval` seçeneklerinden biri ayarlı olmalıdır

en: ERROR: You must set `miniflux-url` to use Miniflux
tr: HATA: Miniflux kullanmak için `miniflux-url` ayarlı olmalıdır

en: ERROR: You must provide an API token or a login/password pair to use Miniflux. Please set the appropriate miniflux-* settings
tr: HATA: Miniflux'ı kullanmak için bir API jetonu veya kullanıcı adı/parola çifti sağlamalısınız. Lütfen ilgili miniflux-* ayarlarını yapın

en: ERROR: You must set *both* `inoreader-app-id` and `inoreader-app-key` to use Inoreader.
tr: HATA: Inoreader'i kullanmak için *hem* `inoreader-app-id` *hem* `inoreader-app-key` ayarlamalısınız.

en: ERROR: Unknown urls-source `%s'
tr: HATA: Bilinmeyen urls-source '%s'

en: Loading URLs from %s...
tr: %s kaynağından adresler yükleniyor...

en: Error: no URLs configured. Please fill the file %s with RSS feed URLs or import an OPML file.
tr: Hata: Hiçbir adres ayarlanmamış. Lütfen %s içine RSS besleme kaynakları ekleyin ya da bir OPML dosyasını içe aktarın.

en: It looks like the OPML feed you subscribed contains no feeds. Please fill it with feeds, and try again.
tr: Belirttiğiniz OPML dosyası herhangi bir kaynak içermiyor. Lütfen besleme kaynaklarını doğru biçimde bu dosyaya ekleyin ve tekrar deneyin.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your The Old Reader account. Please do so, and try again.
tr: Görünüşe göre The Old Reader hesabınızda herhangi bir besleme ayarlamamışsınız. Lütfen bir tane ayarlayıp yeniden deneyin.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your Tiny Tiny RSS account. Please do so, and try again.
tr: Görünüşe göre Tiny Tiny RSS hesabınızda herhangi bir besleme ayarlamamışsınız. Lütfen bir tane ayarlayıp yeniden deneyin.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your NewsBlur account. Please do so, and try again.
tr: Görünüşe göre NewsBlur hesabınızda herhangi bir besleme ayarlamamışsınız. Lütfen bir tane ayarlayıp yeniden deneyin.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your Inoreader account. Please do so, and try again.
tr: Görünüşe göre Inoreader hesabınızda herhangi bir besleme ayarlamamışsınız. Lütfen bir tane ayarlayıp yeniden deneyin.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your Miniflux account. Please do so, and try again.
tr: Görünüşe göre Miniflux hesabınızda herhangi bir besleme ayarlamamışsınız. Lütfen bir tane ayarlayıp yeniden deneyin.

en: It looks like you haven't configured any feeds in your Owncloud/Nextcloud account. Please do so, and try again.
tr: Görünüşe göre Owncloud/Nextcloud hesabınızda herhangi bir besleme ayarlamamışsınız. Lütfen bir tane ayarlayıp yeniden deneyin.

en: Cleaning up cache thoroughly...
tr: Önbellek boşaltılıyor...

en: Loading articles from cache...
tr: Yazılar önbellekten yükleniyor...

en: Error while loading feeds from database:
tr: Veritabanından beslemeler alınırken hata oluştu:

en: Error while loading feed '%s': %s
tr: '%s' beslemesi yüklenirken hata: %s

en: Cleaning up cache...
tr: Önbellek temizleniyor...

en: Prepopulating query feeds...
tr: Sorgu beslemesi güncelleniyor...

en: Importing list of read articles...
tr: Okunmuş yazıların listesi içe aktarılıyor...

en: Exporting list of read articles...
tr: Okunmuş yazıların listesi dışa aktarılıyor...

en: %<PRIu64> unreachable feeds found. See `cleanup-on-quit` in newsboat(1) for details.
tr: %<PRIu64> erişilemeyen besleme bulundu. Ayrıntılar için newsboat(1) içinde 'cleanup-on-quit'e bakın.

en: failed:
tr: başarısız:

en: Error: couldn't mark all feeds read: %s
tr: Hata: Tüm beslemeler okundu olarak imlenemedi: %s

en: Generated filename (%s) is used already.
tr: Oluşturulan dosya adı (%s) halihazırda kullanımda.

en: Failed to open queue file: %s.
tr: Kuyruk dosyası açılamadı: %s.

en: Error importing OPML to urls file %s: %s
tr: %s URL'ler dosyasını açmak için OPML içe aktarılırken hata: %s

en: An error occurred while parsing %s: %s
tr: %s ayrıştırılırken bir hata oluştu: %s

en: Import of %s finished.
tr: %s içe aktarımı tamamlandı.

en: %u unread articles
tr: %u okunmamış yazı

en: %s: %s: unknown command
tr: %s: %s: Bilinmeyen komut

en: Error: couldn't open configuration file `%s'!
tr: Hata: Yapılandırma dosyası '%s' açılamadı!

en: Close
tr: Kapat

en: Goto Dialog
tr: Diyaloga Git

en: Close Dialog
tr: Diyalogu Kapat

en: Error: you can't remove the feed list!
tr: Hata: Besleme listesini silemezsiniz!

en: Invalid position!
tr: Geçersiz konum!

en: Directory:
tr: Dizin:

en: Cancel
tr: İptal

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Files - %s
tr: Dosyaları Kaydet - %s

en: queued
tr: kuyruğa eklendi

en: downloading
tr: indiriliyor

en: cancelled
tr: iptal edildi

en: deleted
tr: silindi

en: finished
tr: tamamlandı

en: failed
tr: tamamlanamadı

en: incomplete
tr: eksik

en: ready
tr: hazır

en: played
tr: oynatıldı

en: rename failed
tr: yeniden adlandırma başarısız

en: unknown (bug).
tr: bilinmiyor (hata).

en: People you follow
tr: İzlediğiniz kişiler

en: Starred items
tr: Yıldızlı ögeler

en: Shared items
tr: Paylaşılan ögeler

en: No feed selected!
tr: Hiçbir besleme seçilmedi!

note: i18n: This string is related to the letters in parentheses in the "Sort by (f)irsttag/..." and "Reverse Sort by (f)irsttag/..." messages
en: ftauln
tr: ibyosh

en: Sort by (f)irsttag/(t)itle/(a)rticlecount/(u)nreadarticlecount/(l)astupdated/(n)one?
tr: Sırala: (i)lketiket/(b)aşlıksayısı/(y)azısayısı/(o)kunmamışyazısayısı/(s)ongüncelleme/(h)içbiri?

en: Reverse Sort by (f)irsttag/(t)itle/(a)rticlecount/(u)nreadarticlecount/(l)astupdated/(n)one?
tr: Ters Sırala: (i)lketiket/(b)aşlıksayısı/(y)azısayısı/(o)kunmamışyazısayısı/(s)ongüncelleme/(h)içbiri?

en: Failed to spawn browser
tr: Tarayıcı başlatılamadı

en: Browser returned error code %i
tr: Tarayıcı %i hata kodunu döndürdü

en: Do you really want to mark this feed as read (y:Yes n:No)?
tr: Bu beslemeyi okundu imlemek istediğinize emin misiniz (e:Evet h:Hayır)?

en: yn
tr: eh

en: y
tr: e

en: Marking feed read...
tr: Besleme okundu olarak imleniyor...

en: Error: couldn't mark feed read: %s
tr: Hata: Besleme okundu olarak imlenemedi: %s

en: No feeds with unread items.
tr: Okunmamış besleme kalmadı.

en: Already on last feed.
tr: Halihazırda son besleme üzerinde.

en: Already on first feed.
tr: Halihazırda ilk besleme üzerinde.

en: Do you really want to mark all feeds as read (y:Yes n:No)?
tr: Tüm beslemeleri okundu imlemek istediğinize emin misiniz (e:Evet h:Hayır)?

en: Marking all feeds read...
tr: Tüm beslemeler okundu olarak imleniyor...

en: No filter found with name `%s'.
tr: '%s' adlı bir süzgeç bulunamadı.

en: No filters defined.
tr: Hiçbir süzgeç tanımlanmadı.

en: Search for:
tr: Ara:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Filter:
tr: Süzgeç:

en: Do you really want to quit (y:Yes n:No)?
tr: Çıkmak istediğinize emin misiniz (e:Evet h:Hayır)?

en: Cannot open query feeds in the browser!
tr: Sorgu beslemeleri tarayıcıda açılamaz!

en: Quit
tr: Çık

en: Open
tr: Aç

en: Next Unread
tr: Sonraki Okunmamış

en: Reload
tr: Yenile

en: Reload All
tr: Tümünü Yenile

en: Mark Read
tr: Okundu

en: Mark All Read
tr: Tümü Okundu

en: Search
tr: Ara

en: Help
tr: Yardım

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: Error while searching for `%s': %s
tr: '%s' aranırken hata: %s

en: No results.
tr: Sonuç yok.

en: Position not visible!
tr: Konum görünür değil!

en: Feed List - %u unread, %u total
tr: Besleme Listesi - %u okunmamış, %u toplam

en: Error: couldn't parse filter expression `%s': %s
tr: Hata: Süzgeç ifadesi '%s' ayrıştırılamadı: %s

en: Do you really want to overwrite `%s' (y:Yes n:No)?
tr: '%s' üzerine yazmak istediğinize emin misiniz (e:Evet h:Hayır)?

en: n
tr: h

en: File:
tr: Dosya:

en: Save File - %s
tr: Dosyaya Kaydet - %s

en: Error: failed to open file "%s": %s
tr: Hata: "%s" dosyası açılamadı: %s

en: couldn't parse filter expression `%s': %s
tr: süzgeç ifadesi '%s', ayrıştırılamadı: %s

en: usage: set <config-option> <value>
tr: kullanım: set <yapılandırma-değeri> <değer>

en: usage: set <variable>[=<value>]
tr: kullanım: set <değişken>[=<değer>]

en: usage: source <file> [...]
tr: kullanım: kaynak <dosya> [...]

en: usage: dumpconfig <file>
tr: kullanım: dumpconfig <dosya>

en: Saved configuration to %s
tr: Yapılandırma, %s dosyasına kaydedildi

en: usage: exec <operation>
tr: kullanım: exec <işlem>

en: Operation not found
tr: İşlem bulunamadı

en: Not a command: %s
tr: Bir komut değil: %s

en: Saving bookmark...
tr: Yer imi kaydediliyor...

en: Saved bookmark.
tr: Yer imi kaydedildi.

en: Error while saving bookmark:
tr: Yer imi kaydedilirken hata oluştu:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Feed title:
tr: Besleme başlığı:

en: Saving bookmark on autopilot...
tr: Yer imi otomatik pilotta kaydediliyor...

en: bookmarking support is not configured. Please set the configuration variable `bookmark-cmd' accordingly.
tr: Yer imi desteği yapılandırılmamış. Yapılandırma değişkeni `bookmark-cmd'yi duruma göre ayarlayın.

en: Generic bindings:
tr: Genel bindirmeler:

en: Unbound functions:
tr: Bağlı olmayan işlevler:

en: Macros:
tr: Makrolar:

en: Clear
tr: Temizle

en: embedded flash:
tr: gömülü flash:

en: Links:
tr: Bağlantılar:

en: link
tr: bağlantı

en: image
tr: görsel

en: embedded flash
tr: gömülü flash

en: audio
tr: ses

en: unknown (bug)
tr: bilinmiyor (hata)

en: Broadcast items
tr: Ögeleri yayımla

en: Liked items
tr: Beğenilen ögeler

en: Saved web pages
tr: Kayıtlı web sayfaları

en: No item selected!
tr: Hiçbir öge seçilmedi!

en: Do you really want to delete all articles (y:Yes n:No)?
tr: Tüm yazıları silmek istediğinize emin misiniz (e:Evet h:Hayır)?

en: Toggling read flag for article...
tr: Yazıya okundu bayrağı koyuluyor/kaldırılıyor...

en: Error while toggling read flag: %s
tr: Hata: %s

en: URL list empty.
tr: Adres listesi boş.

en: Flags:
tr: Bayraklar:

en: Error: no item selected!
tr: Hata: Hiçbir öge seçilmedi!

en: No unread items.
tr: Okunmamış öge kalmadı.

en: Already on last item.
tr: Halihazırda son öge üzerinde.

en: Already on first item.
tr: Halihazırda ilk öge üzerinde.

en: No unread feeds.
tr: Okunmamış besleme kalmadı.

en: Marking all above as read...
tr: Yukarıdakilerin tümü okundu olarak imleniyor...

en: Pipe article to command:
tr: Yazıyı şu komuta kanalla:

note: i18n: This string is related to the letters in parentheses in the "Sort by (d)ate/..." and "Reverse Sort by (d)ate/..." messages
en: dtfalgr
tr: tbaylgr

en: Sort by (d)ate/(t)itle/(f)lags/(a)uthor/(l)ink/(g)uid/(r)andom?
tr: Sırala: (t)arih/(b)aşlık/b(a)yraklar/(y)azar/bağ(l)antı/(g)uid/(r)astgele?

en: Reverse Sort by (d)ate/(t)itle/(f)lags/(a)uthor/(l)ink/(g)uid/(r)andom?
tr: Ters Sırala: (t)arih/(b)aşlık/b(a)yraklar/(y)azar/bağ(l)antı/(g)uid/(r)astgele?

en: Flags updated.
tr: Bayraklar güncellendi.

en: Error: applying the filter failed: %s
tr: Hata: Süzgeç uygulanırken hata oluştu: %s

en: 1 day ago | %u days ago
tr[0]: 1 gün önce
tr[1]: %u gün önce

en: Aborted saving.
tr: Kaydetme iptal edildi.

en: Saved article to %s
tr: Yazı, %s konumuna kaydedildi

en: Error: couldn't save article to %s
tr: Hata: Yazı, %s konumuna kaydedilemedi

en: Error: no filename provided
tr: Hata: Bir dosya adı sağlanmadı

en: Query Feed - %s
tr: Sorgu Beslemesi - %s

en: Article List - %s
tr: Yazı Listesi - %s

en: yanq
tr: evha

en: Overwrite `%s' in `%s'? There are %d more conflicts like this (y:Yes a:Yes to all n:No q:No to all)
tr: '%s' üzerine yaz ('%s' içinde)? Bunun gibi %d çakışma daha var (e:Evet v:Tümüne evet h:Hayır a:Tümüne hayır)

en: Overwrite `%s' in `%s'? (y:Yes n:No)
tr: '%s' üzerine yaz ('%s' içinde)? (e:Evet h:Hayır)

en: Feed:
tr: Besleme:

en: Author:
tr: Yazar:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Link:
tr: Bağlantı:

en: Podcast Download URL:
tr: Podcast İndirme Adresi:

en: type:
tr: biçim:

en: Item has no enclosures.
tr: Ögenin bir ilişiği yok.

en: Item's enclosure has non-http link: '%s'
tr: Öge ilişiğinde http olmayan bir bağlantı var: '%s'

en: Added %s to download queue.
tr: %s, indirme kuyruğuna eklendi.

en: %s is already queued.
tr: %s, halihazırda kuyrukta.

en: Top
tr: Yukarı

en: Bottom
tr: Aşağı

en: Error while marking article as read: %s
tr: Yazı, okundu olarak imlenirken hata oluştu: %s

en: Saved article to %s.
tr: Yazı, %s konumuna kaydedildi.

en: Error: couldn't write article to file %s
tr: Hata: Yazı, %s konumuna kaydedilemedi

en: Error while marking article as unread: %s
tr: Yazı, yeni olarak imlenirken hata oluştu: %s

en: Goto URL #
tr: URL'ye git: #

en: Open in Browser
tr: Tarayıcıda Aç

en: Enqueue
tr: Kuyruğa Ekle

note: i18n: `%3u` gets replaced by a number between 0 and 100. The `%%` is replaced by a single percent sign.
en: %3u %%
tr:   %%%u

en: Article - %s
tr: Yazı - %s

en: Error: invalid regular expression!
tr: Hata: Geçersiz düzenli ifade!

en: Open feed/article
tr: Beslemeyi/Yazıyı aç

en: Switch focus between widgets
tr: Araç takımları arasındaki odağı değiştir

en: Return to previous dialog/Quit
tr: Önceki iletişim kutusuna dön

en: Quit program, no confirmation
tr: Programdan onay olmadan çık

en: Reload currently selected feed
tr: Seçili beslemeyi yeniden yükle

en: Reload all feeds
tr: Tüm beslemeleri yeniden yükle

en: Mark feed read
tr: Beslemeyi okundu olarak işaretle

en: Mark all feeds read
tr: Tüm beslemeleri okundu olarak imle

en: Mark all above as read
tr: Yukarıdakilerin tümünü okundu olarak imle

en: Save article
tr: Yazıyı kaydet

en: Save articles
tr: Yazıları kaydet

en: Go to next entry
tr: Sonraki girdiye git

en: Go to previous entry
tr: Önceki girdiye git

en: Go to next unread article
tr: Sonraki okunmamış yazıya git

en: Go to previous unread article
tr: Önceki okunmamış yazıya git

en: Go to a random unread article
tr: Rastgele okunmamış bir yazıya git

en: Open URL of article, or entry in URL view. Mark read
tr: Yazının URL'sini veya URL görünümündeki girdisini aç. Okundu imle

en: Open all unread items of selected feed in browser
tr: Seçili beslemenin tüm okunmamış ögelerini tarayıcıda aç

en: Open all unread items of selected feed in browser and mark read
tr: Seçili beslemenin tüm ögelerini tarayıcıda aç ve okundu olarak imle

en: Open URL of article, feed, or entry in URL view
tr: Yazının, beslemenin veya girdinin URL'sini URL görünümünde aç

en: Open URL of article, feed, or entry in a browser, non-interactively
tr: Yazı URL'sini, beslemesini veya girdisini tarayıcıda aç (etkileşimsiz)

en: Open help dialog
tr: Yardım iletişim kutusunu aç

en: Toggle source view
tr: Kaynak gösterimini aç/kapat

en: Toggle read status for article
tr: Durum okuma özelliğini aç/kapat

en: Toggle show read feeds/articles
tr: Yazı okumayı aç/kapat

en: Show URLs in current article
tr: Geçerli yazıdaki URL'leri göster

en: Clear current tag
tr: Geçerli etiketi temizle

en: Select tag
tr: Etiket seç

en: Open search dialog
tr: Arama iletişim kutusunu aç

en: Goto item with title
tr: Başlıklı ögeye git

en: Add download to queue
tr: İndirmeyi kuyruğa ekle

en: Reload the list of URLs from the configuration
tr: URL'lerin listesini yapılandırmadan yeniden yükle

en: Download file
tr: Dosyayı indir

en: Cancel download
tr: İndirmeyi iptal et

en: Mark download as deleted
tr: İndirmeyi silindi olarak imle

en: Purge finished and deleted downloads from queue
tr: Tamamlanan ve silinen indirmeleri kuyruktan temizle

en: Toggle automatic download on/off
tr: Otomatik indirmeyi aç/kapat

en: Start player with currently selected download
tr: Oynatıcı seçilen indirme ile başlat

en: Mark file as finished (not played)
tr: Dosyayı bitmiş olarak imle (oynatılmadı)

en: Increase the number of concurrent downloads
tr: Eşzamanlı indirmelerin sayısını artır

en: Decrease the number of concurrent downloads
tr: Eşzamanlı indirmelerin sayısını azalt

en: Redraw screen
tr: Ekranı yeniden çiz

en: Open the commandline
tr: Komut satırını aç

en: Set a filter
tr: Süzgeç ayarla

en: Select a predefined filter
tr: Önceden tanımlanmış bir süzgeç seç

en: Clear currently set filter
tr: Geçerli süzgeci temizle

en: Bookmark current link/article
tr: Geçerli yazıyı yer imlerine ekle

en: Edit flags
tr: Bayrakları düzenle

en: Go to next feed
tr: Sonraki beslemeye git

en: Go to previous feed
tr: Önceki beslemeye git

en: Go to next unread feed
tr: Sonraki okunmamış beslemeye git

en: Go to previous unread feed
tr: Önceki okunmamış beslemeye git

en: Call a macro
tr: Makro çağır

en: Delete article
tr: Yazıyı sil

en: Delete all articles
tr: Tüm yazıları sil

en: Purge deleted articles
tr: Silinen yazıları temizle

en: Edit subscribed URLs
tr: Abone olunan adresleri düzenle

en: Close currently selected dialog
tr: Seçili iletişim kutusunu kapat

en: View list of open dialogs
tr: Açık iletişim kutularının listesini görüntüle

en: Go to next dialog
tr: Sonraki iletişim kutusuna git

en: Go to previous dialog
tr: Önceki iletişim kutusuna git

en: Pipe article to command
tr: Yazıyı komuta kanalla

en: Sort current list
tr: Mevcut listeyi sırala

en: Sort current list (reverse)
tr: Mevcut listeyi sırala (tersten)

en: Return to previous search results (if any)
tr: Önceki arama sonuçlarına dön (varsa)

en: Go to the feed of the article
tr: Yazının beslemesine git

en: Open URL 1
tr: Aç: URL 1

en: Open URL 2
tr: Aç: URL 2

en: Open URL 3
tr: Aç: URL 3

en: Open URL 4
tr: Aç: URL 4

en: Open URL 5
tr: Aç: URL 5

en: Open URL 6
tr: Aç: URL 6

en: Open URL 7
tr: Aç: URL 7

en: Open URL 8
tr: Aç: URL 8

en: Open URL 9
tr: Aç: URL 9

en: Open URL 10
tr: Aç: URL 10

en: Start cmdline with 1
tr: Komut satırını 1 ile başlat

en: Start cmdline with 2
tr: Komut satırını 2 ile başlat

en: Start cmdline with 3
tr: Komut satırını 3 ile başlat

en: Start cmdline with 4
tr: Komut satırını 4 ile başlat

en: Start cmdline with 5
tr: Komut satırını 5 ile başlat

en: Start cmdline with 6
tr: Komut satırını 6 ile başlat

en: Start cmdline with 7
tr: Komut satırını 7 ile başlat

en: Start cmdline with 8
tr: Komut satırını 8 ile başlat

en: Start cmdline with 9
tr: Komut satırını 9 ile başlat

en: Move to the previous entry
tr: Önceki girdiye taşı

en: Move to the next entry
tr: Sonraki girdiye taşı

en: Move to the previous page
tr: Önceki sayfaya taşı

en: Move to the next page
tr: Sonraki sayfaya taşı

en: Move half page up
tr: Yarım sayfa yukarı çık

en: Move half page down
tr: Yarım sayfa aşağı in

en: Move to the start of page/list
tr: Sayfanın/listenin başına taşı

en: Move to the end of page/list
tr: Sayfanın/listenin sonuna taşı

en: `%s' is not a valid context
tr: '%s', geçerli bir bağlam değil

en: `%s' is not a valid key command
tr: '%s', geçerli bir düğme komutu değil

en: failed to parse operation sequence for %s
tr: %s için işlem sırası ayrıştırılamadı

en: `%s' is not a valid operation
tr: '%s', geçerli bir işlem değil

en: attribute `%s' is not available.
tr: '%s' özniteliği kullanılabilir değil.

en: regular expression '%s' is invalid: %s
tr: düzenli ifade '%s', geçersiz: %s

en: Error: failed to parse OPML file "%s"
tr: Hata: OPML dosyası "%s", ayrıştırılamadı

en: XDG: configuration directory '%s' not accessible, using '%s' instead.
tr: XDG: Yapılandırma dizini '%s', erişilemez; yerine '%s' kullanılıyor.

en: Fatal error: couldn't determine home directory!
tr: Onulmaz hata: Ev dizini tanımlanamadı!

en: Please set the HOME environment variable or add a valid user for UID %u!
tr: Ev dizini değişkenini ayarlayın ya da %u UID'i için geçerli bir kullanıcı ekleyin!

en: Fatal error: couldn't create configuration directory `%s': (%i) %s
tr: Onulmaz hata: '%s' yapılandırma dizini oluşturulamadı: (%i) %s

en: %s: %d: invalid loglevel value
tr: %s: %d: Geçersiz loglevel değeri

en: Cleaning up queue...
tr: Kuyruk temizleniyor...

en: %s %s
    usage %s [-C <file>] [-q <file>] [-h]
tr: %s %s
    kullanım %s [-C <dosya>] [-q <dosya>] [-h]

en: <queuefile>
tr: <kuyruk-dosyası>

en: use <queuefile> as queue file
tr: <kuyruk-dosyası>'nı kuyruk dosyası olarak kullan

en: start download on startup
tr: başlangıçta indirmeyi başlat

en: write a log with a certain loglevel (valid values: 1 to 6)
tr: günlük tutarken düzey belirle (geçerli değerler: 1 - 6)

en: Queue (%u downloads in progress, %u total) - %.2f %s total
tr: Kuyruk (%u indirme sürüyor, %u toplam) - %.2f %s toplam

en:  - %u parallel downloads
tr:  - %u paralel indirme

en: Error: can't quit: download(s) in progress.
tr: Hata: Çıkılamadı: Süren indirme(ler) var.

en: Error: download needs to be finished before the file can be played.
tr: Hata: Dosya oynatılmadan önce indirme işleminin bitmesi gerekiyor.

en: Error: unable to perform operation: download(s) in progress.
tr: Hata: İşlem gerçekleştirilemedi: Süren indirme(ler) var.

en: KB/s
tr: KB/sn

en: MB/s
tr: MB/sn

en: GB/s
tr: GB/sn

en: Download
tr: İndir

en: Delete
tr: Sil

en: Purge Finished
tr: Tamamlananları Temizle

en: Toggle Automatic Download
tr: Otomatik İndirmeyi Aç/Kapat

en: Play
tr: Oynat

en: Mark as Finished
tr: Bitti olarak imle

en: WARNING: Comment found in %s. The queue file is regenerated when Podboat exits and comments will be deleted. Press Enter to continue or Ctrl+C to abort
tr: UYARI: %s içinde yorum bulundu. Kuyruk dosyası Podboat varken yeniden oluşturulur ve yorumlar silinir. Sürdürmek için Enter'a basın veya CTRL+C ile iptal edin

en: `%s' is an invalid dialog type
tr: '%s', geçersiz bir iletişim kutusu türü

en: `%s' is not a valid regular expression: %s
tr: '%s', geçerli bir düzenli ifade değil: %s

en: %sLoading %s...
tr: %sYükleniyor: %s...

en: Error while retrieving %s: %s
tr: %s alınırken hata oluştu: %s

en: Error: invalid feed!
tr: Hata: Geçersiz besleme!

en: too few arguments
tr: pek az değişken

en: Error: unsupported URL: %s
tr: Hata: Desteklenmeyen URL: %s

en: Prev search results
tr: Önceki arama sonuçları

en: Already in first search result.
tr: Halihazırda ilk arama sonucunda.

en: Search Result - '%s'
tr: Arama Sonucu - '%s'

en: Select Tag
tr: Etiket Seç

en: Select Filter
tr: Süzgeç Seç

en: No links available!
tr: Kullanılabilir bağlantı yok!

en: Save Bookmark
tr: Yer İmlerine Ekle

en: URLs
tr: Adresler

en: Failed to open file: %s
tr: Dosya açılamadı: %s

en: Failed to read line %u: %s
tr: %u. satır okunamadı: %s

en: Error: failed to execute startup commands
tr: Hata: Başlangıç komutları yürütülemedi

en: Operation ignored in modal dialog
tr: İşlem, kipsel iletişim kutusunda yok sayıldı

en: Running browser: %s
tr: Tarayıcı çalışıyor: %s

en: Error: feed contains no items!
tr: Hata: Beslemede bir şey yok!

en: No tags defined.
tr: Hiçbir etiket tanımlanmamış.

en: Updating query feed...
tr: Sorgu beslemesi güncelleniyor...

en: Error: couldn't prepare query feed: %s
tr: Hata: Sorgu beslemesi hazırlanamadı: %s

en: XML root node is NULL
tr: XML kök düğümü NULL

en: could not parse buffer
tr: arabellek ayrıştırılamadı

en: could not parse file
tr: dosya ayrıştırılamadı

en: no RSS version
tr: RSS sürümü yok

en: invalid RSS version
tr: geçersiz RSS sürümü

en: invalid Atom version
tr: geçersiz Atom sürümü

en: no Atom version
tr: Atom sürümü yok

en: no RSS channel found
tr: RSS kanalı bulunamadı

en: unsupported feed format
tr: desteklenmeyen besleme biçimi

en: %s: %s: invalid loglevel value
tr: %s: %s: Geçersiz loglevel değeri

en: Fatal error: couldn't determine home directory!
    Please set the HOME environment variable or add a valid user for UID %u!
tr: Onulmaz hata: Ev dizini bulunamadı!
    HOME değişkenini ayarlayın veya %u UID için geçerli bir kullanıcı ekleyin!

en: Migrating configs and data from Newsbeuter's XDG dirs...
tr: Yapılandırmalar ve veriler Newsbeuter'in XDG dizinlerinden alınıyor...

en: Migrating configs and data from ~/.newsbeuter/...
tr: Yapılandırmalar ve veriler ~/.newsbeuter/'den alınıyor...

en: Aborting migration because mkdir on `%s' failed: %s
tr: Göç iptal ediliyor; çünkü '%s' üzerinde mkdir başarısız oldu: %s

en: attribute name
tr: öznitelik adı

note: Don't translate "between" -- it's a keyword, not an English word.
en: one of: =~, ==, =, !~, !=, <=, >=, <, >, between, #, !#
tr: şunlardan biri: =~, ==, =, !~, !=, <=, >=, <, >, between, #, !#

note: The options ("quoted string" etc.) are not keywords, so please translate them.
en: one of: quoted string, range, number
tr: şunlardan biri: tırnak içinde dizi, erim, sayı

note: The first %s is an integer offset at which trailing characters start, the second %s is the tail itself.
en: Parse error: trailing characters after position %s: %s
tr: Ayrıştırma hatası: %s konumundan sonra fazladan karakterler: %s

note: The first %s is a zero-based offset into the string, the second %s is the description of what the program expected at that point.
en: Parse error at position %s: expected %s
tr: %s konumunda ayrıştırma hatası: %s bekleniyordu

en: Internal parse error
tr: İç ayrıştırma hatası

en: Failed to open lock file '%s': %s
tr: Kilit dosyası '%s' açılamadı: %s

en: <filename containing invalid UTF-8 codepoint>
tr: <dosya adı geçersiz UTF-8 karakterleri içeriyor>

en: Failed to write PID to lock file '%s': %s
tr: PID, '%s' kilit dosyasına yazılamadı: %s

en: Failed to lock '%s', already locked by process with PID %s
tr: '%s' kilitlenemedi, halihazırda PID'si %s olan işlem tarafından kilitlenmiş

en: regcomp returned code %i
tr: regcomp %i kodunu döndürdü

en: regexec returned code %i
tr: regexec %i kodunu döndürdü
