nfoview - en to cs translation catalogue (29 entries)

en: Viewer for NFO files
cs: Prohlížeč NFO souborů

en: About NFO Viewer
cs: O Prohlížeči NFO

note: TRANSLATORS: The application name "NFO Viewer" has been intentionally marked as translatable. If you manage to translate the name in a fluent manner, without changing the meaning, you may use that translation at your discretion.
en: NFO Viewer
cs: Prohlížeč NFO

en: Export Image
cs: Exportovat obrázek

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Save
cs: _Uložit

en: Open
cs: Otevřít

en: _Open
cs: _Otevřít

en: All files
cs: Všechny soubory

en: NFO files (*.nfo)
cs: Soubory NFO (*.nfo)

en: Preferences
cs: Volby

en: Black on white
cs: Černá na bílém

en: Custom
cs: Vlastní

en: Dark grey on light grey
cs: Tmavě šedá na světle šedé

en: System theme
cs: Systémový motiv

en: Grey on black
cs: Šedá na černém

en: Light grey on dark grey
cs: Světle šedá na tmavě šedém

en: White on black
cs: Bílá na černém

en: _Open…
cs: _Otevřít…

en: _Export Image…
cs: _Exportovat obrázek…

en: _Wrap Lines
cs: Za_lamování řádků

en: _Preferences
cs: _Volby

en: _About
cs: _O programu

en: _Close
cs: _Zavřít

en: _Quit
cs: _Ukončit

en: NFO Viewer is a simple viewer for NFO files, which are "ASCII" art in the CP437 codepage. The advantages of using NFO Viewer instead of a text editor are preset font and encoding settings, automatic window size and clickable hyperlinks.
cs: Prohlížeč NFO je jednoduchý prohlížeč NFO souborů, které jsou "ASCII" uměním v kódování CP437. Výhodami použití Prohlížeče NFO namísto textového editoru jsou přítomnost nastavení řezu písma a kódování, automatická změna velikosti okna a klikatelné odkazy.

en: Main window
cs: Hlavní okno

en: View NFO files
cs: Zobrazit NFO soubory

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: information;
cs: informace:
