nfoview - en to de translation catalogue (29 entries)

en: Viewer for NFO files
de: Betrachter für NFO-Dokumente

en: About NFO Viewer
de: Über NFO-Betrachter

note: TRANSLATORS: The application name "NFO Viewer" has been intentionally marked as translatable. If you manage to translate the name in a fluent manner, without changing the meaning, you may use that translation at your discretion.
en: NFO Viewer
de: NFO-Betrachter

en: Export Image
de: Bild exportieren

en: _Cancel
de: _Abbrechen

en: _Save
de: _Sperichern

en: Open
de: Öffnen

en: _Open
de: _Öffnen

en: All files
de: Alle Dateien

en: NFO files (*.nfo)
de: NFO-Dokumente (*.nfo)

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Black on white
de: Schwarz auf Weiß

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Dark grey on light grey
de: Dunkelgrau auf Hellgrau

en: System theme
de: Systemthema

en: Grey on black
de: Grau auf Schwarz

en: Light grey on dark grey
de: Hellgrau auf Dunkelgrau

en: White on black
de: Weiß auf Schwarz

en: _Open…
de: Ö_ffnen…

en: _Export Image…
de: Bild _exportieren

en: _Wrap Lines
de: _Zeilenumbruch

en: _Preferences
de: _Einstellungen

en: _About
de: _Info

en: _Close
de: S_chließen

en: _Quit
de: _Beenden

en: NFO Viewer is a simple viewer for NFO files, which are "ASCII" art in the CP437 codepage. The advantages of using NFO Viewer instead of a text editor are preset font and encoding settings, automatic window size and clickable hyperlinks.
de: NFO Viewer ist ein einfacher Betrachter für NFO-Dateien, also "ASCII-Kunst" aus Zeichen des CP437-Zeichensatzes. Gegenüber einem normalen Texteditor bietet NFO Viewer für diese Dateien voreingestellte Schriftarten und Zeichensatzdekodierungen sowie eine automatisch angepasste Fenstergröße und klickbare Hyperlinks.

en: Main window
de: Hauptfenster

en: View NFO files
de: NFO-Dokumente anzeigen

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: information;
de: Information;
