nfoview - en to fi translation catalogue (36 entries)

en: Viewer for NFO files
fi: Katselin NFO-tiedostoille

en: About NFO Viewer
fi: Tietoja NFO-katselimesta

note: TRANSLATORS: The application name "NFO Viewer" has been intentionally marked as translatable. If you manage to translate the name in a fluent manner, without changing the meaning, you may use that translation at your discretion.
en: NFO Viewer
fi: NFO-katselin

en: Export Image
fi: Vie kuva

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Open
fi: Avaa

en: _Open
fi: _Avaa

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: NFO files (*.nfo)
fi: NFO-tiedostot (*.nfo)

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Font
fi: Fontti

en: Line-spacing
fi: Riviväli

en: Color scheme
fi: Väriteema

en: Foreground
fi: Edusta

en: Background
fi: Tausta

en: Link
fi: Linkki

en: Visited link
fi: Vierailtu linkki

en: Black on white
fi: Musta valkoisella

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Dark grey on light grey
fi: Tumman harmaa vaalean harmaalla

en: System theme
fi: Järjestelmän teema

en: Grey on black
fi: Harmaa mustalla

en: Light grey on dark grey
fi: Vaalean harmaa tumman harmaalla

en: White on black
fi: Valkoinen mustalla

en: _Open…
fi: _Avaa…

en: _Export Image…
fi: _Vie kuva…

en: _Wrap Lines
fi: _Rivitä

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _About
fi: _Tietoja

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: NFO Viewer is a simple viewer for NFO files, which are "ASCII" art in the CP437 codepage. The advantages of using NFO Viewer instead of a text editor are preset font and encoding settings, automatic window size and clickable hyperlinks.
fi: NFO-katselin on yksinkertainen katselin NFO-tiedostoille, jotka ovat "ASCII"-taidetta CP437-merkistökoodauksella. NFO-katselimen käytön edut tekstieditoriin nähden ovat esiasetetut kirjasin- ja merkistökoodausasetukset, automaattinen ikkunan koko ja napsautettavat hyperlinkit.

en: Main window
fi: Pääikkuna

en: View NFO files
fi: Katsele NFO-tiedostoja

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: information;
fi: tietoja;informaatio;
