nfoview - en to fr translation catalogue (28 entries)

en: Viewer for NFO files
fr: Visualiseur de fichiers NFO

en: About NFO Viewer
fr: À propos de NFO Viewer

en: Export Image
fr: Exporter l'image

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Open
fr: Ouvrir

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: NFO files (*.nfo)
fr: Fichiers NFO (*.nfo)

en: Preferences
fr: Préférences

en: Black on white
fr: Noir sur blanc

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Dark grey on light grey
fr: Gris foncé sur gris clair

en: System theme
fr: Thème système

en: Grey on black
fr: Gris sur noir

en: Light grey on dark grey
fr: Gris clair sur gris foncé

en: White on black
fr: Blanc sur noir

en: _Open…
fr: _Ouvrir…

en: _Export Image…
fr: _Exporter l'image…

en: _Wrap Lines
fr: _Limiter la longueur des lignes

en: _Preferences
fr: Pré_férences

en: _About
fr: À _propos

en: _Close
fr: Fe_rmer

en: _Quit
fr: _Quitter

en: NFO Viewer is a simple viewer for NFO files, which are "ASCII" art in the CP437 codepage. The advantages of using NFO Viewer instead of a text editor are preset font and encoding settings, automatic window size and clickable hyperlinks.
fr: NFO Viewer est une visionneuse simple pour les fichiers NFO qui sont de l'art « ASCII » réalisé en utilisant la page de code 437. Les avantages de l'utilisation de NFO Viewer au lieu d'un éditeur de texte sont l'encodage et la police prédéfinis, le dimensionnement automatique de la fenêtre ainsi que des hyperliens cliquables.

en: Main window
fr: Fenêtre principale

en: View NFO files
fr: Visionner des fichiers NFO

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: information;
fr: information;visualiseur;
