nfoview - en to it translation catalogue (29 entries)

en: Viewer for NFO files
it: Visualizzatore per file NFO

en: About NFO Viewer
it: Informazioni su NFO Viewer

note: TRANSLATORS: The application name "NFO Viewer" has been intentionally marked as translatable. If you manage to translate the name in a fluent manner, without changing the meaning, you may use that translation at your discretion.
en: NFO Viewer
it: Visualizzatore NFO

en: Export Image
it: Esporta Immagine

en: _Cancel
it: _Cancella

en: _Save
it: _Salva

en: Open
it: Apri

en: _Open
it: _Apri

en: All files
it: Tutti i file

en: NFO files (*.nfo)
it: File NFO (*.nfo)

en: Preferences
it: Preferenze

en: Black on white
it: Nero su bianco

en: Custom
it: Personalizzato

en: Dark grey on light grey
it: Grigio scuro su grigio chiaro

en: System theme
it: Tema di sistema

en: Grey on black
it: Grigio su nero

en: Light grey on dark grey
it: Grigio chiaro su grigio scuro

en: White on black
it: Bianco su nero

en: _Open…
it: _Apri…

en: _Export Image…
it: _Esporta Immagine…

en: _Wrap Lines
it: _Limita la lunghezza delle linee

en: _Preferences
it: _Preferenze

en: _About
it: _Informazioni

en: _Close
it: _Chiudi

en: _Quit
it: _Esci

en: NFO Viewer is a simple viewer for NFO files, which are "ASCII" art in the CP437 codepage. The advantages of using NFO Viewer instead of a text editor are preset font and encoding settings, automatic window size and clickable hyperlinks.
it: NFO Viewer è un semplice visualizzatore di file NFO, che sono arte "ASCII" nella tabella codici CP437. I vantaggi dell'utilizzo di NFO Viewer invece di un editor di testo sono i caratteri preimpostati e le impostazioni di codifica, la dimensione automatica della finestra e collegamenti ipertestuali cliccabili.

en: Main window
it: Finestra principale

en: View NFO files
it: Visualizza file NFO

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: information;
it: informationi;
