nfoview - en to nl translation catalogue (35 entries)

en: Viewer for NFO files
nl: Bekijk nfo-bestanden

en: About NFO Viewer
nl: Over NFO-weergave

note: TRANSLATORS: The application name "NFO Viewer" has been intentionally marked as translatable. If you manage to translate the name in a fluent manner, without changing the meaning, you may use that translation at your discretion.
en: NFO Viewer
nl: NFO-weergave

en: Export Image
nl: Afbeelding exporteren

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Save
nl: Op_slaan

en: Open
nl: Openen

en: _Open
nl: _Openen

en: All files
nl: Alle bestanden

en: NFO files (*.nfo)
nl: Nfo-bestanden (*.nfo)

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Font
nl: Lettertype

en: Line-spacing
nl: Regelafstand

en: Color scheme
nl: Kleurenschema

en: Foreground
nl: Voorgrond

en: Background
nl: Achtergrond

en: Visited link
nl: Bezochte link

en: Black on white
nl: Zwart op wit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Dark grey on light grey
nl: Donkergrijs op lichtgrijs

en: System theme
nl: Systeemthema

en: Grey on black
nl: Grijs op zwart

en: Light grey on dark grey
nl: Lichtgrijs op donkergrijs

en: White on black
nl: Wit op zwart

en: _Open…
nl: _Openen…

en: _Export Image…
nl: Afbeelding _exporteren…

en: _Wrap Lines
nl: _Regels afbreken

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _About
nl: _Over

en: _Close
nl: _Sluiten

en: _Quit
nl: _Afsluiten

en: NFO Viewer is a simple viewer for NFO files, which are "ASCII" art in the CP437 codepage. The advantages of using NFO Viewer instead of a text editor are preset font and encoding settings, automatic window size and clickable hyperlinks.
nl: Met NFO-weergave bekijk je eenvoudig nfo-bestanden, welke zijn opgemaakt in ‘ASCII’ in de CP437-codepagina. NFO-weergave heeft een aantal voordelen t.o.v. een tekstbewerker: lettertype- en versleutelingsinstellingen, automatische venstergrootte en aanklikbare links.

en: Main window
nl: Hoofdvenster

en: View NFO files
nl: Bekijk nfo-bestanden

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: information;
nl: informatie;
