nfoview - en to pl translation catalogue (29 entries)

en: Viewer for NFO files
pl: Przeglądarka plików NFO

en: About NFO Viewer
pl: O przeglądarce plików NFO

note: TRANSLATORS: The application name "NFO Viewer" has been intentionally marked as translatable. If you manage to translate the name in a fluent manner, without changing the meaning, you may use that translation at your discretion.
en: NFO Viewer
pl: Pliki NFO

en: Export Image
pl: Eksport obrazu

en: _Cancel
pl: _Anuluj

en: _Save
pl: _Zapisz

en: Open
pl: Otwarcie

en: _Open
pl: _Otwórz

en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: NFO files (*.nfo)
pl: Pliki NFO (*.nfo)

en: Preferences
pl: Preferencje

en: Black on white
pl: Czarne na białym

en: Custom
pl: Niestandardowy

en: Dark grey on light grey
pl: Ciemne szare na jaśniejszym szarym

en: System theme
pl: Motyw systemu

en: Grey on black
pl: Szare na czarnym

en: Light grey on dark grey
pl: Jaśniejsze szare na ciemniejszym szarym

en: White on black
pl: Białe na czarnym

en: _Open…
pl: _Otwórz…

en: _Export Image…
pl: Wy_eksportuj obraz…

en: _Wrap Lines
pl: Za_wijanie wierszy

en: _Preferences
pl: _Preferencje

en: _About
pl: _O programie

en: _Close
pl: Za_mknij

en: _Quit
pl: Za_kończ

en: NFO Viewer is a simple viewer for NFO files, which are "ASCII" art in the CP437 codepage. The advantages of using NFO Viewer instead of a text editor are preset font and encoding settings, automatic window size and clickable hyperlinks.
pl: Przeglądarka plików NFO jest prostą przeglądarką plików NFO, które zawierają obrazy „ASCII” w stronie kodowej CP437. Zaletami używania przeglądarki plików NFO zamiast edytora tekstu są ustawienia czcionki i kodowania, automatyczny rozmiar okna i klikalne odnośniki.

en: Main window
pl: Główne okno

en: View NFO files
pl: Wyświetlanie plików NFO

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: information;
pl: informacje;
