nfoview - en to pt_BR translation catalogue (28 entries)

en: Viewer for NFO files
pt_BR: Visualizador de arquivos NFO

en: About NFO Viewer
pt_BR: Sobre o NFO Viewer

en: Export Image
pt_BR: Expertar Imagem

en: _Cancel
pt_BR: _Cancelar

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: Open
pt_BR: Abrir

en: _Open
pt_BR: _Abrir

en: All files
pt_BR: Todos os arquivos

en: NFO files (*.nfo)
pt_BR: Arquivos NFO (*.nfo)

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Black on white
pt_BR: Preto no branco

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Dark grey on light grey
pt_BR: Cinza escuro no cinza claro

en: System theme
pt_BR: Tema do sistema

en: Grey on black
pt_BR: Cinza no preto

en: Light grey on dark grey
pt_BR: Cinza claro no cinza escuro

en: White on black
pt_BR: Branco no preto

en: _Open…
pt_BR: _Abrir...

en: _Export Image…
pt_BR: _Exportar Imagem...

en: _Wrap Lines
pt_BR: _Quebrar Linhas

en: _Preferences
pt_BR: _Preferências

en: _About
pt_BR: _Sobre

en: _Close
pt_BR: _Fechar

en: _Quit
pt_BR: _Sair

en: NFO Viewer is a simple viewer for NFO files, which are "ASCII" art in the CP437 codepage. The advantages of using NFO Viewer instead of a text editor are preset font and encoding settings, automatic window size and clickable hyperlinks.
pt_BR: NFO Viewer é um visualizador simples de arquivos NFO, que são arte "ASCII" na página de código CP437. As vantagens de usar o NFO Viewer em vez de um editor de texto são definições de letra e codificação, tamanho automático da janela e hiperlinks clicáveis.

en: Main window
pt_BR: Janela principal

en: View NFO files
pt_BR: Ver arquivos NFO

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: information;
pt_BR: Informações;
