nfoview - en to pt_PT translation catalogue (35 entries)

en: Viewer for NFO files
pt_PT: Visualizador de ficheiros NFO

en: About NFO Viewer
pt_PT: Acerca do NFO Viewer

en: Export Image
pt_PT: Exportar imagem

en: _Cancel
pt_PT: _Cancelar

en: _Save
pt_PT: _Gravar

en: Open
pt_PT: Abrir

en: _Open
pt_PT: _Abrir

en: All files
pt_PT: Todos os ficheiros

en: NFO files (*.nfo)
pt_PT: Ficheiros NFO (*.nfo)

en: Preferences
pt_PT: Preferências

en: Font
pt_PT: Letrra

en: Line-spacing
pt_PT: Espaçamento de linhas

en: Color scheme
pt_PT: Esquema de cores

en: Foreground
pt_PT: 1º plano

en: Background
pt_PT: Fundo

en: Link
pt_PT: Ligação

en: Visited link
pt_PT: Ligação visitada

en: Black on white
pt_PT: Preto no branco

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Dark grey on light grey
pt_PT: Cinzento escuro em cinzento claro

en: System theme
pt_PT: Tema do sistema

en: Grey on black
pt_PT: Cinzento em preto

en: Light grey on dark grey
pt_PT: Cinzento claro em cinzento escuro

en: White on black
pt_PT: Branco no preto

en: _Open…
pt_PT: _Abrir...

en: _Export Image…
pt_PT: _Exportar imagem…

en: _Wrap Lines
pt_PT: Aj_ustar linhas

en: _Preferences
pt_PT: _Preferências

en: _About
pt_PT: _Acerca

en: _Close
pt_PT: Fe_char

en: _Quit
pt_PT: _Sair

en: NFO Viewer is a simple viewer for NFO files, which are "ASCII" art in the CP437 codepage. The advantages of using NFO Viewer instead of a text editor are preset font and encoding settings, automatic window size and clickable hyperlinks.
pt_PT: O NFO Viewer é um visualizador simples de ficheiros NFO, que são arte "ASCII" na página CP437. As vantagens de usar o NFO Viewer em vez de um editor de texto são definições de letra e codificação, tamanho automático da janela e hiperligações clicáveis.

en: Main window
pt_PT: Janela principal

en: View NFO files
pt_PT: Ver ficheiros NFO

note: TRANSLATORS: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: information;
pt_PT: informação;nfo;
