Zenmap - en to pt translation catalogue (82 entries)

en: Unknown Host
pt: Máquina desconhecida

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Select Scan Result
pt: Selecione um resultado de varredura

en: Compare Results
pt: Comparar Resultados

en: Command:
pt: Comando:

en: Target:
pt: Alvo:

en: Profile:
pt: Perfil:

en: _Save Scan
pt: _Salvar Varredura

en: Save current scan results
pt: Salva resultados da varredura atual

en: _Open Scan
pt: _Abrir varredura

en: Open the results of a previous scan
pt: Abre resultados de uma varredura previamente salva

en: _Edit Selected Profile
pt: _Editar Perfil Selecionado

en: Edit selected scan profile
pt: Edita o perfil de varredura selecionado

en: _Profile
pt: _Perfil

en: Compare Scan Results using Diffies
pt: Compara resultados de varreduras usando Diff

en: _Help
pt: Ajuda

en: _About
pt: _Sobre

en: Shows the application help
pt: Mostra a ajuda da aplicação

en: Nothing to save
pt: Nenhuma modificação a ser salva

en: Save Scan
pt: Salvar Varredura

en: Can't save file
pt: Não foi possível salvar o arquivo

en: Close anyway
pt: Fechar mesmo assim

en: Nmap Output
pt: Saída do Nmap

en: Host Details
pt: Detalhes da Máquina

en: Not available
pt: Indisponível

en: Nmap Version:
pt: Versão do Nmap:

en: Verbosity level:
pt: Nível de Verbosidade:

en: Debug level:
pt: Nível de Debug:

en: Command Info
pt: Informações do Comando

en: Started on:
pt: Iniciado em:

en: Finished on:
pt: Terminado em:

en: Hosts up:
pt: Máquinas ligadas:

en: Hosts down:
pt: Máquinas desligadas:

en: Hosts scanned:
pt: Máquinas analisadas:

en: Filtered ports:
pt: Portas Filtradas:

en: Closed ports:
pt: Portas Fechadas:

en: General Info
pt: Informações Gerais

en: Scan Info
pt: Informações da Varredura

en: Scan type:
pt: Tipo de Varredura:

en: Protocol:
pt: Protocolo:

en: # scanned ports:
pt: # portas analisadas:

en: Services:
pt: Serviços:

en: Written by
pt: Escrito por

en: Translation
pt: Tradução

en: Command
pt: Comando

en: Choose file
pt: Escolha um arquivo

en: Profile Editor
pt: Editor de Perfil

en: Profile Information
pt: Informação do Perfil

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: Description
pt: Descrição

en: Profile
pt: Perfil

en: Unnamed profile
pt: Perfil sem nome

en: You must provide a name for this profile.
pt: Você precisa atribuir um nome a este perfil

en: Deleting Profile
pt: Apagando Perfil

en: Host Status
pt: Status da Máquina

en: Addresses
pt: Endereços

en: Hostnames
pt: Nomes das máquinas

en: Operating System
pt: Sistema Operacional

en: Ports used
pt: Portas usadas

en: TCP Sequence
pt: Sequência TCP

en: IP ID Sequence
pt: Sequência IP ID

en: TCP TS Sequence
pt: Sequência TCP TS

en: Comments
pt: Comentários

en: State:
pt: Estado:

en: Scanned ports:
pt: Portas analisadas:

en: Up time:
pt: Tempo ligado:

en: Last boot:
pt: Última inicialização:

en: Vendor:
pt: Fabricante:

en: Name - Type:
pt: Nome - Tipo:

en: Not Available
pt: Indisponível

en: Name:
pt: Nome:

en: Accuracy:
pt: Precisão:

en: Port-Protocol-State:
pt: Porta-Protocolo-Estado:

en: Type
pt: Tipo

en: Vendor
pt: Fabricante

en: OS Family
pt: Família do SO

en: OS Generation
pt: Geração do SO

en: Accuracy
pt: Precisão

en: Difficulty:
pt: Dificuldade:

en: Index:
pt: Índice:

en: Values:
pt: Valores:

en: Class:
pt: Classe:
