nted 1.4.15 - en to fr translation catalogue (421 entries)

en: _File
fr: _Fichier

en: Open_Recent
fr: Ouvrir _Récent

en: _Export
fr: _Exporter

en: _View
fr: _Affichage

en: _Edit
fr: É_dition

en: _Tools
fr: Ou_tils

en: _System layout ...
fr: Forme du _Système

en: _Insert
fr: _Insérer

en: _Upbeat ...
fr: Anacro_use

en: _Preferences ...
fr: _Préférences ...

en: _Dynamics ...
fr: _Nuances ...

en: _Lyrics
fr: Paro_les

en: _Help
fr: _Aide

en: Configure MIDI out...
fr: Configurer la sortie MIDI ...

en: configure MIDI output
fr: configurer la sortie MIDI

en: Configure MIDI in...
fr: Configurer l'entrée MIDI ...

en: configure MIDI input
fr: configurer l'entrée MIDI

en: Configure Paper...
fr: Configurer le Papier

en: configure paper
fr: configurer papier

en: Configure Print...
fr: Configurer l'impresion

en: configure print command
fr: configurer la commande d'impression

en: New
fr: Nouveau

en: New File
fr: Nouveau Fichier

en: Open  ...
fr: Ouvrir ...

en: Open a file
fr: Ouvrir un fichier

en: Save  ...
fr: Enregistrer ...

en: Save a file
fr: Enregistrer un fichier

en: Save As  ...
fr: Enregistrer Sous ...

en: Print
fr: Imprimer

en: print file
fr: imprimer fichier

en: Import MusicXML ...
fr: Importer MusicXML ...

en: import a musicxml file
fr: importer un fichier musicxml

en: Import MIDI...
fr: Importer MIDI ...

en: import a midi file
fr: importer un fichier midi

en: Copy
fr: Copier

en: copy - Ctrl + C
fr: copier - Ctrl + C

en: Paste
fr: Coller

en: paste - Ctrl + V
fr: coller - Ctrl + V

en: Delete block
fr: Effacer block

en: delete block - Ctrl + X
fr: effacer block - Ctrl + X

en: append a system at end
fr: ajouter un système à la fin

en: append system - Ctrl + B
fr: ajouter système - Ctrl + B

en: Insert block
fr: Insérer block

en: insert block
fr: insérer block

en: Insert clef ...
fr: Insérer clé ...

en: insert a clef
fr: insérer une clé

en: Empty block
fr: Vider block

en: empty block - Ctrl + E
fr: vider block - Ctrl + E

en: reposit all
fr: déposer tout

en: reposit the whole score - Ctrl + T
fr: déposer la partition complète - Ctrl + T

en: Export MIDI  ...
fr: Exporter en MIDI ...

en: export a midi file
fr: exporter un fichier midi

en: Export LilyPond  ...
fr: Exporter en LilyPond ...

en: LilyPond export
fr: Export LilyPond

en: Export PDF ...
fr: Exporter en PDF ...

en: export PDF
fr: exporter en PDF

en: Export P_NG ...
fr: Exporter en P_NG ...

en: Write a png image
fr: Écrire une image png

en: Export S_VG ...
fr: Exporter en S_VG ...

en: Write an svg image
fr: Écrire une image svg

en: Export P_S ...
fr: Exporter en P_S ...

en: Write PostScript
fr: Écrire en PostScript

en: New Window
fr: Nouvelle Fenêtre

en: Open a new window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

en: Excerpt ...
fr: Extrait ...

en: Make an excerpt of the score
fr: Fabriquer un extrait de la partition

en: Close Window
fr: Fermer la Fenêtre

en: Close current window
fr: Fermer la fenêtre actuelle

en: Remove last page
fr: Retirer la dernière page

en: remove the last page
fr: retirer la dernière page

en: Remove empty pages
fr: Retirer les pages vides

en: remove empty pages at end
fr: retirer les pages vides à la fin

en: Change spacement ...
fr: Changer l'espacement ...

en: change the horizontal spacement
fr: changer l'espacement horizontal

en: Change Scale ...
fr: Changer l'échelle

en: change scale
fr: changer l'échelle

en: Configure Record ...
fr: Configurer L'enregistrement ...

en: configure record
fr: configurer l'enregistrement

en: Tools ...
fr: Outils ...

en: Tools
fr: Outils

en: give first measure
fr: donner la première mesure

en: set upbeat by giving the start of first full measure
fr: marquer l'anacrouse en donnant le début de la première mesure complète

en: give start
fr: donner le départ

en: set upbeat by giving the start of the score
fr: marquer l'anacrouse en donnant le début de la partition

en: Score info ...
fr: Informations sur la partition ...

en: edit score info
fr: éditer les informatiosn sur la partition

en: Insert keysig ...
fr: Insérer armure ...

en: insert a key signature
fr: insérer une armure

en: Insert lines ...
fr: Insérer lignes ...

en: insert a horizontal line
fr: insérer une ligne horizontale

en: Insert sign ...
fr: Insérer signe ...

en: insert a free placeable sign
fr: insérer un signe librement

en: Slur
fr: Coulé

en: insert a slur - Ctrl+H
fr: insérer un coulé - Ctrl+H

en: chord ...
fr: accord ...

en: insert a chord
fr: insérer un accord

en: chordname ...
fr: nom d'accord ...

en: insert a chordname
fr: insérer un nom d'accord

en: spacer
fr: espacement

en: insert a staff spacer
fr: insérer un espacement de portée

en: append a new staff
fr: ajouter un nouvelle portée

en: Import recorded
fr: Importer l'enregistrement

en: import recorded staff
fr: importer la partition enregistrée

en: insert ppp
fr: insérer ppp

en: insert pp
fr: insérer pp

en: insert p
fr: insérer p

en: insert mp
fr: insérer mp

en: insert sp
fr: insérer sp

en: insert mf
fr: insérer mf

en: insert sf
fr: insérer sf

en: insert f
fr: insérer f

en: insert ff
fr: insérer ff

en: insert fff
fr: insérer fff

en: insert tempo
fr: insérer tempo

en: Text ...
fr: Texte ...

en: insert text
fr: insérer texte

en: insert accelerando
fr: insérer accelerando

en: insert ritardando
fr: insérer ritardando

en: lyrics1
fr: paroles1

en: insert lyrics at line 1
fr: insérer des paroles à la ligne 1

en: lyrics2
fr: paroles2

en: insert lyrics at line 2
fr: insérer des paroles à la ligne 2

en: lyrics3
fr: paroles3

en: insert lyrics at line 3
fr: insérer des paroles à la ligne 3

en: lyrics4
fr: paroles4

en: insert lyrics at line 4
fr: insérer des paroles à la ligne 4

en: lyrics5
fr: paroles5

en: insert lyrics at line 5
fr: insérer des paroles à la ligne 5

en: Insert tuplet ...
fr: Insérer n-uplet ...

en: insert a tuplet (Ctrl + num)
fr: insérer un n-uplet (Ctrl + num)

en: brace
fr: accolade

en: group staves by means of a brace
fr: regrouper les portées avec une accolade

en: bracket
fr: crochet

en: group staves by means of a bracket
fr: regrouper les portées avec un crochet

en: connect barlines
fr: relier les barres de mesure

en: set connected bar lines
fr: mettre les barres de mesures reliées

en: remove group
fr: retirer groupe

en: remove a group of connected staves
fr: retirer un groupe de portées reliées

en: Remove tuplet
fr: Retirer n-uplet

en: remove a tuplet
fr: retirer un n-uplet

en: Muting ...
fr: Silencieux ...

en: mute some staves
fr: ne pas jouer certaines portées

en: Transpose ...
fr: Transposer ...

en: transpose
fr: transposer

en: hide rests
fr: cacher les silences

en: hide (selected) rests
fr: cacher les silences (sélectionnés)

en: unhide rests
fr: montrer les silences

en: unhide (selected) rests
fr: montrer les silences (sélectionnés)

en: set all to sharp ...
fr: disèser le tout ...

en: set all flats to sharp
fr: passer de bémols en dièses

en: set all to flat ...
fr: bémoliser le tout ...

en: set all sharps to flat
fr: passer de dièses en bémols

en: About NtEd
fr: À propos de NtEd

en: License
fr: Licence

en: E_xit
fr: _Quitter

en: Exit the program
fr: Quitter le programme

en: play
fr: jouer

en: voices in different colors
fr: voix de différentes couleurs

en: show measure numbers
fr: montrer les numéros de mesure

en: show hidden elements
fr: montrer les éléments cachés

en: midi input
fr: entrée midi

en: record midi
fr: enregitrer le midi

en: record midi - i
fr: enrigister le midi - i

en: in
fr: entrée

en: Zoom in Ctrl + +
fr: Zoom Ctrl + +

en: out
fr: sortie

en: Zoom out Ctrl + -
fr: déZoom Ctrl + -

en: undo
fr: défaire

en: Undo Ctrl + z
fr: Défaire Ctrl + z

en: redo
fr: refaire

en: Redo Ctrl + y
fr: Refaire Ctrl + y

en: flip stem
fr: inverser la position des queues

en: flip stem - Ctrl + f
fr: inverser la position des queues - Ctrl + f

en: insert
fr: insérer

en: Toggle Insert/Erase Mode - n
fr: Passer en mode Insertion/Effacement - n

en: Page Mode - p
fr: Mode Page - p

en: key
fr: tonalité

en: Keyboard insert mode - k
fr: mode clavier - k

en: Cannot replay because could not open ALSA sequencer
fr: Ne peut rejouer car n'a pas pu ouvrir le séquenceur ALSA

en: Save Changes ?
fr: Enregistrer les Changements ?

en: Cannot open %s for writing
fr: Ne peut ouvrir %s en écriture

en: Cannot rename %s to %s
fr: Ne peut renommer %s en %s

en: Save score
fr: Enregistrer la partition

en: File %s already exists. Overwrite ?
fr: Le fichier %s existe déjà. Écraser ?

en: Please select a note or rest!
fr: Veuillez sélectionner une note ou un silence!

en: You select a note in an tuplet
fr: Vous sélectionnez une note dans un n-uplet

en: You cannot copy incomplete tuplets!
fr: Vous ne pouvez pas copier un n-uplet incomplet!

en: Paste not possible: A tuplet would cross a measure
fr: Collage impossible: Un n-uplet traverserait une mesure

en: Empty not possible because of incomplete tuplets
fr: Vide impossible car n-uplets incomplets

en: NtEd version %s by Joerg Anders
    Send bug reports to %s
    
    Infos at http://vsr.informatik.tu-chemnitz.de/staff/jan/nted/nted.xhtml
    
    Author:
                   J.Anders <ja@informatik.tu-chemnitz.de>
    
    Translation: <no translation>
fr:  Nted version %s par Joerg Anders
    Envoyer des rapport de bug à %s
    
    Infos à http://vsr.informatik.tu-chemnitz.de/staff/jan/nted/nted.xhtml
    
    Auteur :
                   J.Anders <ja@informatik.tu-chemnitz.de>
    
    Traduction : Benoît Rouits <brouits@free.fr>

en: Excuse! The documentation is not available
    due to an installation error
fr: Oups! La documentation n'est pas disponible
    due à une erreur d'installation

en: Excuse! Cannot exec
fr: Oups! 'exec' impossible

en: Excuse! Cannot fork
fr: Oups! 'fork' impossible

en: please select a note or rest first
fr: veuillez sélectionner d'abord une note ou un silence

en: you cannot select an element with dot
fr: vous ne pouvez pas sélectionner un élément avec un point

en: I'm not able to create a tuplet here
fr: Je ne peux pas créer un n-uplet ici

en: selected element is not inside a tuplet
fr: l'élément sélectionné n'est pas dans un n-uplet

en: Open score
fr: Ouvrir une partition

en: Cannot open %s for reading
fr: Ne peut ouvrir %s en lecture

en: Import MusicXML
fr: Importer MusicXML

en: Cannot list midi ports because could not open ALSA sequencer
fr: Ne peut lister les ports midi car n'a pas pu ouvrir le séquenceur ALSA

en: Font selection - Measure numbers
fr: Séletion de Police - Numéros de mesure

en: Adjust notes ?
fr: Ajuster les notes ?

en: Create PNG
fr: Créer PNG

en: Create SVG
fr: Créer SVG

en: Create Postscript
fr: Créer PostScript

en: Create PDF
fr: Créer PDF

en: select staves
fr: sélectionner portées

en: Usage: %s [<filename>.ntd]
fr: Invocation: %s [<filename>.ntd]

en: unable to set decimal point to '.'. PostScript output will be erroneous. 			Please set the $LANG environment variable appropriately!
fr: n'a pas pu mettre le point décimel à '.'. La sortie Postscript sera éronnée. 			Veuillez mettre la variable d'environnemetn $LANG à une valeur appropriée!

en: Honky-tonk
fr: Piano Bastringue

en: E.Piano 1
fr: Pinao Électrique 1

en: E.Piano 2
fr: Piano Électrique 2

en: Harpsichord
fr: Clavecin

en: Music Box
fr: Boîte à musique

en: Tubular Bells
fr: Cloches en tube

en: Organ 1
fr: Orgue 1

en: Organ 2
fr: Orgue 2

en: Organ 3
fr: Orgue 3

en: Church Organ
fr: Orgue d'église

en: Reed Organ
fr: Orgue à jeu d'anches

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Bandoneon
fr: Bandonéon

en: Nylon Guitar
fr: Guitare à cordes nylon

en: Steel Guitar
fr: Guitar à cordes métaliques

en: Jazz Guitar
fr: Guitare Jazz

en: Clean Guitar
fr: Guitare nette

en: Guitar Mutes
fr: Frets de guitare

en: Overdrive Guitar
fr: Guitare distordue

en: Guitar Harmonics
fr: Harmoniques de guitare

en: Acoustic Bass
fr: Basse acoustique

en: Fingered Bass
fr: Basse au doigt

en: Picked Bass
fr: Basse piquée

en: Fretless Bass
fr: Basse sans frets

en: Slap Bass 1
fr: Basse slappée 1

en: Slap Bass 2
fr: Basse slappée 2

en: Synth Bass 1
fr: Basse synth. 1

en: Synth Bass 2
fr: Basse synth. 2

en: Violin
fr: Violon

en: Viola
fr: Alto

en: Cello
fr: Violoncelle

en: Contrabass
fr: Contrebasse

en: Tremolo Strings
fr: Cordes en tremolo

en: Pizzicato
fr: Cordes en pizzicato

en: Harp
fr: Harpe

en: Timpani
fr: Timbales

en: Strings
fr: Cordes

en: Slow Strings
fr: Cordes à attaque lente

en: Synth Strings 1
fr: Cordes synth. 1

en: Synth Strings 2
fr: Cordes synth.  2

en: Choir Aahs
fr: Choeur Aahs

en: Voice Oohs
fr: Choeur Oohs

en: Synth Vox
fr: Voix synth.

en: Orchestra Hit
fr: Unisson d'ochestre

en: Trumpet
fr: Trompette

en: Mute Trumpet
fr: Trompette bouchée

en: French Horns
fr: Cors d'Harmonies

en: Brass
fr: Cuivres

en: Synth Brass 1
fr: Cuivres synth. 1

en: Synth Brass 2
fr: Cuivres synth. 2

en: Soprano Sax
fr: Saxo Soprano

en: Alto Sax
fr: Saxo Alto

en: Tenor Sax
fr: Saxo Tenor

en: Baritone Sax
fr: Saxo Bariton

en: Oboe
fr: Hautbois

en: English Horn
fr: Cor Anglais

en: Bassoon
fr: Basson

en: Clarinet
fr: Clarinette

en: Flute
fr: Flûte

en: Recorder
fr: Orgue de barbarie

en: Pan Flute
fr: Flûte de pan

en: Bottle Chiff
fr: Goulot de bouteille

en: Whistle
fr: Sifflement

en: Square Wave
fr: Onde carrée

en: Saw Wave
fr: Onde en scie

en: Synth Calliope
fr: Calliope synth.

en: Solo Vox
fr: Voix Solo

en: 5th Saw Wave
fr: Onde en scie à la 5te

en: Warm Pad
fr: Pad chaleureux

en: Poly Synth
fr: Synth. Poly

en: Space Voice
fr: Voix spatiale

en: Metal Pad
fr: Pad métal

en: Halo Pad
fr: Pad halo

en: Sweep Pad
fr: Pad balai

en: Ice Rain
fr: Pluie glacée

en: Soundtrack
fr: Piste sonore

en: Atmosphere
fr: Atmosphère

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Echo Drops
fr: Gouttes en écho

en: Star Theme
fr: Thème étoile

en: Sitar
fr: Sétar

en: Bagpipe
fr: Cornemuse

en: Fiddle
fr: Violon Folk

en: Tinker Bell
fr: Cloche ambulante

en: Taiko Drum
fr: Tamour Taiko

en: Melodic Tom
fr: Tom mélodique

en: Synth Drum
fr: Tambour synth.

en: Reverse Cymbal
fr: Cymbale inversée

en: Fret Noise
fr: Bruit de fret

en: Breath Noise
fr: Respiration

en: Seashore
fr: Bruit de mer

en: Bird
fr: Oiseau

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Helicopter
fr: Hélicoptère

en: Applause
fr: Applaudissements

en: Gun Shot
fr: Tir de revolver

en: Cannot open ALSA MIDI sequencer --> replay won't work :-((
    Try (as root)
    modprobe snd-seq-midi
    and restart NtEd
    Perhaps this helps(?)
fr: Ne peut ouvrir le séquenceur MIDI ALSA --> jouer ne fonctionnera pas :-((
    Essayez (en root)
    modprobe snd-seq-midi
    puis redémarrez NtEd
    Peut-être que cela aidera(?)

en: Error creating ALSA sequencer output port --> replay won't work :-((
fr: Erreur pendant la création du séquenceur ALSA --> jouer ne fonctionnera pas :-((

en: Cannot open ALSA MIDI sequencer --> read/record won't work :-((
    Try (as root)
    modprobe snd-seq-midi
    and restart NtEd
    Perhaps this helps(?)
fr: Ne peut ouvrir les séquenceur MIDI ALSA --> le son ne fonctionnera pas :-((
    Essayez (en root)
    modprobe snd-seq-midi
    puis redémarrez NtEd
    Peut-être que cela aidera(?)

en: Error creating ALSA sequencer input port --> record won't work :-((
fr: Erreur pendant la création du séquenceur ALSA --> enregistrer ne fonctionnera pas :-((

en: Paper
fr: Papier

en: paper type
fr: type de papier

en: landscape
fr: paysage

en: MIDI ports
fr: ports MIDI

en: no
fr: non

en: midi echo
fr: écho midi

en: Print command
fr: Commande d'impression

en: print command
fr: commande d'impression

en: G flat Major; e flat minor
fr: Sol bémol Majeur; mi bémol mineur

en: D flat Major; b flat minor
fr: Ré bémol Majeur; si bémol mineur

en: A flat Major; f minor
fr: La bémol Majeur; fa mineur

en: E flat Major; c minor
fr: Mi bémol Majeur; do mineur

en: B flat Major; g minor
fr: Si bémol Majeur; sol mineur

en: F Major; d minor
fr: Fa Majeur; ré mineur

en: C Major; a minor
fr: Do Majeur; la mineur

en: G Major; e minor
fr: Sol Majeur; mi mineur

en: D Major; b minor
fr: Ré Majeur; si mineur

en: A Major; f sharp minor
fr: La Majeur; fa dièse mineur

en: E Major; c sharp minor
fr: Mi Majeur; do dièse mineur

en: B Major; g sharp minor
fr: Si Majeur; sole dièse mineur

en: F sharp Major; d sharp minor
fr: Fa dièse Majeur; ré dièse mineur

en: Staff context
fr: Contexte de portée

en: clef
fr: clé

en: Octave shift:
fr: Décalage d'octave :

en: adjust notes
fr: ajuster les notes

en: time signature
fr: chiffrage de mesure

en: Numerator:
fr: Numérateur :

en: Denominator:
fr: Dénominateur :

en: staff name
fr: nom de la portée

en: staff short name
fr: nom raccourci de la portée

en: reverb
fr: réverb.

en: pan
fr: panoramique

en: channel
fr: canal

en: muting
fr: silencieux

en: all
fr: tout

en: staff
fr: portée

en: Score
fr: Partition

en: Staff position
fr: Position de portée

en: Tuplet
fr: N-uplet

en: Instead of using this dialog
    you can simply press <Ctrl> + num
fr: Au lieu d'utiliser ce dialogue
    vous pouvez simplement presser <Ctrl> + num

en: Tuplet value:
fr: Valeur du n-uplet :

en: method 2
fr: méthode 2

en: Insert blocks
fr: Insérer des blocks

en: block count:
fr: nombre de blocks :

en: Measure type
fr: Type de mesure

en: measure type
fr: type de mesure

en: hide following
fr: cacher suivant

en: enable timesig
fr: activer le chiffrage de mesure

en: delete timesig
fr: effacer le chiffrage de mesure

en: New keysignature
fr: Nouveau chiffrage de mesure

en: adjust
fr: ajuster

en: Score info
fr: Info. sur la partition

en: Title:
fr: Titre :

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Composer:
fr: Compositeur :

en: Arranger:
fr: Arrangeur :

en: Copyright:
fr: Droits d'utilisation :

en: Clef configuration
fr: Configuration de clé

en: Set Volume
fr: Mettre le Volume

en: volume:
fr: volume :

en: Set Tempo
fr: Mettre le Tempo

en: kind
fr: type

en: tempo:
fr: tempo :

en: Muting
fr: Silencieux

en: Staff %d
fr: Portée %d

en: none
fr: aucun

en: Lines
fr: Lignes

en: lines
fr: lignes

en: Transpose
fr: Transposer

en: Select
fr: Sélectionner

en: half-tones
fr: demi-tons

en: selection
fr: sélection

en: use selection
fr: utiliser la sélection

en: Text
fr: Texte

en: text
fr: texte

en: select font
fr: sélectionner police

en: anchor
fr: ancre

en: left
fr: gauche

en: mid
fr: milieu

en: right
fr: droite

en: enable volume change
fr: activer le changement de volume

en: enable tempo change
fr: activer le changement de tempo

en: No segno meaning
fr: aucune signification

en: Signs
fr: Signes

en: signs
fr: signes

en: MIDI import
fr: Importer MIDI

en: triplet recognition
fr: reconaissance des triolets

en: sort instruments
fr: trier les instruments

en: force piano
fr: forcer mode piano

en: tempo density
fr: densité du tempo

en: volume density
fr: densité du volume

en: Config Record
fr: Configurer l'enregistrement

en: export params
fr: exporter les paramètres

en: create line breaks
fr: créer les césures de lignes

en: Staff selection
fr: Sélection de portée

en: All
fr: Tout

en: None
fr: Aucun

en: Horizontal Spacement
fr: Espacement Horizontal

en: Spacement
fr: Espacement

en: Scale
fr: Échelle

en: Chordname
fr: Nom d'accord

en: chordname
fr: nom d'accord

en: size
fr: taille

en: Toolbox
fr: Boîte à outils

en: Chords
fr: Accords

en: chord
fr: accord

en: config
fr: config.

en: diagram
fr: diagrame

en: root
fr: racine

en: mody
fr: coquet

en: chordselect
fr: sélection d'accord
