nted 1.9.22 - en to uk translation catalogue (324 entries)

en: _File
uk: _Файл

en: Open_Recent
uk: Відкрити _недавній

en: _Export
uk: _Експорт

en: _View
uk: _Вигляд

en: _Edit
uk: _Редагування

en: _Tools
uk: _Знаряддя

en: _System layout ...
uk: _Нотні стани...

en: _Insert
uk: _Вставити

en: _Upbeat ...
uk: _Затакт...

en: _Preferences ...
uk: _Налаштування...

en: _Dynamics ...
uk: _динаміка...

en: _Lyrics
uk: _строфи

en: _Help
uk: _Довідка

en: Configure MIDI out...
uk: Налаштувати вихід MIDI...

en: configure MIDI output
uk: налаштувати вихід MIDI

en: Configure MIDI in...
uk: Налаштувати вхід MIDI...

en: configure MIDI input
uk: налаштувати вхід MIDI

en: Configure Paper...
uk: Налаштувати аркуш...

en: configure paper
uk: налаштувати аркуш

en: Configure Print...
uk: Налаштувати друк...

en: configure print command
uk: налаштувати команду друку

en: New
uk: Новий

en: New File
uk: Новий файл

en: Open  ...
uk: Відкрити...

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: Save  ...
uk: Зберегти...

en: Save a file
uk: Зберегти файл

en: Save As  ...
uk: Зберегти як...

en: Print
uk: Друкувати

en: print file
uk: друкувати файл

en: Import MusicXML ...
uk: Імпортувати MusicXML...

en: import a musicxml file
uk: імпортувати файл MusicXML

en: Import MIDI...
uk: Імпортувати MIDI...

en: import a midi file
uk: імпортувати файл midi

en: Copy
uk: Копіювати

en: copy - Ctrl + C
uk: копіювати – Ctrl + C

en: Paste
uk: Вставити

en: paste - Ctrl + V
uk: вставити – Ctrl + V

en: Delete block
uk: Вилучити блок

en: delete block - Ctrl + X
uk: вилучити блок – Ctrl + X

en: append a system at end
uk: додати порожній ряд

en: append system - Ctrl + B
uk: додати ряд – Ctrl + B

en: Insert block
uk: пусті такти...

en: insert block
uk: вставити блок пустих тактів

en: Insert clef ...
uk: ключ...

en: insert a clef
uk: вставити ключ

en: Empty block
uk: Очистити блок

en: empty block - Ctrl + E
uk: очистити блок – Ctrl + E

en: reposit all
uk: Наново форматувати

en: reposit the whole score - Ctrl + T
uk: переформатувати всю партитуру – Ctrl + T

en: Export MIDI  ...
uk: Експортувати MIDI...

en: export a midi file
uk: експортувати файл midi

en: Export LilyPond  ...
uk: Експортувати LilyPond...

en: LilyPond export
uk: експортувати у формат LilyPond

en: Export PDF ...
uk: Експортувати PDF...

en: export PDF
uk: експортувати PDF

en: Export P_NG ...
uk: Експортувати P_NG...

en: Write a png image
uk: записати файл png

en: Export S_VG ...
uk: Експортивати S_VG...

en: Write an svg image
uk: записати файл svg

en: Export P_S ...
uk: Експортувати P_S...

en: Write PostScript
uk: записати файл PostScript

en: New Window
uk: Нове вікно

en: Open a new window
uk: відкрити нове вікно

en: Excerpt ...
uk: Партії...

en: Close Window
uk: Закрити вікно

en: Remove last page
uk: Вилучити останню сторінку

en: Remove empty pages
uk: Вилучити порожні сторінки

en: Change spacement ...
uk: Змінити горизонтальний крок...

en: Change Scale ...
uk: Змінити розмір...

en: Configure Record ...
uk: Налаштувати запис...

en: Configure Drums ...
uk: Налаштувати ударні...

en: Tools ...
uk: Знаряддя...

en: Tools
uk: Знаряддя

en: give first measure
uk: ...початок першого повного такту

en: give start
uk: ...початок твору

en: Score info ...
uk: Інформація про партитуру...

en: Insert keysig ...
uk: ключові знаки...

en: Insert lines ...
uk: горизонтальні позначки...

en: Insert sign ...
uk: спеціальний знак...

en: Slur
uk: лігу

en: chord ...
uk: акорд (схема)...

en: chordname ...
uk: акорд (буквенне позначення)...

en: spacer
uk: розділювач

en: Append staff
uk: додати нотний стан

en: Import recorded
uk: імпортувати записане

en: Lyrics editor ...
uk: Редактор слів...

en: tempo ...
uk: темп...

en: Text ...
uk: текст...

en: lyrics1
uk: куплет1

en: lyrics2
uk: куплет2

en: lyrics3
uk: куплет3

en: lyrics4
uk: куплет4

en: lyrics5
uk: куплет5

en: Insert tuplet ...
uk: N-оль...

en: brace
uk: фігурна аколада

en: bracket
uk: пряма аколада

en: connect barlines
uk: з'єднати тактові риски

en: remove group
uk: вилучити групу

en: Remove tuplet
uk: Вилучити N-оль

en: Muting ...
uk: Глушити...

en: Transpose ...
uk: Транспонувати...

en: hide rests
uk: приховати паузи

en: unhide rests
uk: відновити приховані паузи

en: hide rests (all v.)
uk: приховати паузи (у всіх гол.)

en: unhide rests (all v.)
uk: відновити приховані паузи (у всіх гол.)

en: set all to sharp ...
uk: переписати дієзами...

en: set all to flat ...
uk: переписати бемолями...

en: About NtEd
uk: Про NtEd

en: Documentation ...
uk: Довідка...

en: License
uk: Ліцензія

en: E_xit
uk: Ви_хід

en: play
uk: Прослухати

en: voices in different colors
uk: голоси – різними кольорами

en: show measure numbers
uk: показувати номери тактів

en: show hidden elements
uk: показувати приховані елементи

en: midi input
uk: вхід midi

en: record midi
uk: запис midi

en: record midi - i
uk: запис midi - i

en: in
uk: Збільшити

en: out
uk: Зменшити

en: undo
uk: Скасувати останню дію

en: redo
uk: Відновити останню дію

en: customize beam
uk: налаштувати ребро

en: customize beam - Ctrl + j
uk: налаштувати ребро - Ctrl + j

en: flip stem
uk: перевернути штиль

en: flip stem - Ctrl + f
uk: перевернути штиль - Ctrl + f

en: insert
uk: вставити

en: Toggle Insert/Erase Mode - n
uk: Увімкнути режим додавання/витирання - n

en: page
uk: сторінка

en: Page Mode - p
uk: Режим сторінки - p

en: key
uk: клавіші

en: Keyboard insert mode - k
uk: Режим вводу через клавіатуру - k

en: Cannot replay because could not open ALSA sequencer
uk: Неможливо програти: не вдалось відкрити секвенсер ALSA

en: Save Changes ?
uk: Зберегти зміни?

en: Cannot open %s for writing
uk: Неможливо відкрити %s для запису

en: Cannot rename %s to %s
uk: Неможливо перейменувати %s на %s

en: Save score
uk: Зберегти партитуру

en: File %s already exists. Overwrite ?
uk: Файл %s вже існує. Переписати?

en: Please select a note or rest!
uk: Будь ласка, виберіть ноту або паузу.

en: You select a note in an tuplet
uk: Ви вибрали ноту у N-олі

en: You cannot copy incomplete tuplets!
uk: Ви не можете копіювати неповні N-олі

en: Paste not possible: A tuplet would cross a measure
uk: Неможливо вставити: N-оль перетне такт

en: Empty not possible because of incomplete tuplets
uk: Неможливо витерти через неповні N-олі

en: NtEd version %s by Joerg Anders
    Send bug reports to %s
    
    Infos at http://vsr.informatik.tu-chemnitz.de/staff/jan/nted/nted.xhtml
    
    Author:
                   J.Anders <ja@informatik.tu-chemnitz.de>
    
    Translation: <no translation>
uk: NtEd %s – Joerg Anders
    Send bug reports to %s
    
    Додаткова інформація на http://vsr.informatik.tu-chemnitz.de/staff/jan/nted/nted.xhtml
    
    Автор:
                   J.Anders <ja@informatik.tu-chemnitz.de>
    
    Переклад: Юрій Булка <yurkobb@gmail.com>

en: Excuse! The documentation is not available
    due to an installation error
uk: Вибачте! Довідка недоступна через внутрішню помилку

en: Excuse! Cannot exec
uk: Вибачте! Неможливо виконати

en: Excuse! Cannot fork
uk: Вибачте! Неможливо запустити дочірній процес

en: please select a note or rest first
uk: будь ласка, спочатку виберіть ноту або паузу

en: you cannot select an element with dot
uk: ви не можете вибрати елемент з крапкою

en: I'm not able to create a tuplet here
uk: Неможливо створити N-оль в цьому місці

en: selected element is not inside a tuplet
uk: вибраний елемент не належить до N-олі

en: Open score
uk: Відкрити партитуру

en: Cannot open %s for reading
uk: Неможливо відкрити %s для читання

en: Import MusicXML
uk: Імпортувати MusicXML

en: Cannot list midi ports because could not open ALSA sequencer
uk: Неможливо показати список портів MIDI: не вдалось відкрити секвенсер ALSA

en: Font selection - Measure numbers
uk: Вибір шрифта – номери тактів

en: Adjust notes ?
uk: Поправити ноти?

en: Create PNG
uk: Створити PNG

en: Create SVG
uk: Створити SVG

en: Create Postscript
uk: Створити Postscript

en: Create PDF
uk: Створити PDF

en: select staves
uk: вибрати нотні стани

en: Usage: %s [<filename>.ntd]
uk: Використання: %s [<файл>.ntd]

en: unable to set decimal point to '.'. PostScript output will be erroneous. 			Please set the $LANG environment variable appropriately!
uk: неможливо призначити десяткову крапку на '.'. Вихід PostScript буде помилковий. 			Будь ласка, вкажіть змінну середовища $LANG правильно.

en: Cannot open ALSA MIDI sequencer --> replay won't work :-((
    Try (as root)
    modprobe snd-seq-midi
    and restart NtEd
    Perhaps this helps(?)
uk: Неможливо відкрити MIDI-секвенсер ALSA – програвання не спрацює :-((
    Спробуйте запустити (від root'а):modprobe snd-seq-midi
    і перезавантажити NtEd
    Можливо це допоможе(?)

en: Error creating ALSA sequencer output port --> replay won't work :-((
uk: Помилка при спробі створити порт виходу для секвенсера ALSA – програвання не спрацює :-((

en: Cannot open ALSA MIDI sequencer --> read/record won't work :-((
    Try (as root)
    modprobe snd-seq-midi
    and restart NtEd
    Perhaps this helps(?)
uk: Неможливо відкрити MIDI-секвенсер ALSA – запис не спрацює :-((
    Спробуйте запустити (від root'а):modprobe snd-seq-midi
    і перезавантажити NtEd
    Можливо це допоможе(?)

en: Error creating ALSA sequencer input port --> record won't work :-((
uk: Помилка при створенні вхідного порта секвенсера ALSA – запис не спрацює :-((

en: Paper
uk: Аркуш

en: paper type
uk: тип аркуша

en: orientation
uk: орієнтація

en: portrait
uk: портретна

en: landscape
uk: пейзажна

en: MIDI ports
uk: Порти MIDI

en: no
uk: №

en: port
uk: порт

en: midi echo
uk: midi-відгук

en: Print command
uk: Команда друку

en: print command
uk: команда друку

en: G flat Major; e flat minor
uk: Соль-бемоль мажор; мі-бемоль мінор

en: D flat Major; b flat minor
uk: Ре-бемоль мажор; сі-бемоль мінор

en: A flat Major; f minor
uk: Ля-бемоль мажор; фа мінор

en: E flat Major; c minor
uk: Мі-бемоль мажор; до мінор

en: B flat Major; g minor
uk: Сі-бемоль мажор; соль мінор

en: F Major; d minor
uk: Фа мажор; ре мінор

en: C Major; a minor
uk: До мажор; ля мінор

en: G Major; e minor
uk: Соль мажор; мі мінор

en: D Major; b minor
uk: Ре мажор; сі мінор

en: A Major; f sharp minor
uk: Ля мажор; фа-дієз мінор

en: E Major; c sharp minor
uk: Мі мажор; до-дієз мінор

en: B Major; g sharp minor
uk: Сі мажор; соль-дієз мінор

en: F sharp Major; d sharp minor
uk: Фа-дієз мажор; ре-дієз мінор

en: Staff context
uk: Нотний стан

en: clef
uk: ключ

en: Octave shift:
uk: Зсув октави:

en: adjust notes
uk: перетранспонувати ноти

en: time signature
uk: тактовий розмір

en: Numerator:
uk: Чисельник:

en: Denominator:
uk: Знаменник:

en: staff name
uk: назва

en: staff short name
uk: коротка назва

en: group name
uk: назва групи

en: group short name
uk: коротка назва групи

en: tempo
uk: темп

en: chorus
uk: хорус

en: transp.
uk: трансп.

en: reverb
uk: реверб.

en: volume
uk: гучність

en: pan
uk: баланс

en: instruments
uk: інструменти

en: channel
uk: канал

en: muting
uk: глушити

en: all
uk: всі

en: staff
uk: нотний стан

en: item
uk: предмет

en: Score
uk: Партитура

en: Staff position
uk: Позиція

en: Tuplet
uk: N-оль

en: Instead of using this dialog
    you can simply press <Ctrl> + num
uk: Замість цього вікна можна викоритовувати
    комбінацію <Ctrl> + номер під час набору

en: Tuplet value:
uk: Значення:

en: method 2
uk: метод 2

en: Insert blocks
uk: Вставити пусті такти

en: block count:
uk: кількість тактів:

en: Measure type
uk: Тип такту

en: measure type
uk: тип такту

en: alternative 1
uk: I вольта

en: alternative 2
uk: II вольта

en: hide following
uk: сховати продовження

en: enable timesig
uk: показувати розмір такту

en: delete timesig
uk: вилучити розмір такту

en: New keysignature
uk: Нові ключові знаки

en: adjust
uk: корекція

en: Score info
uk: Відомості про партитуру

en: Title:
uk: Заголовок:

en: Subject:
uk: Підзаголовок:

en: Composer:
uk: Автор:

en: Arranger:
uk: Аранжувальник:

en: Copyright:
uk: Копірайт:

en: Clef configuration
uk: Конфігурація ключа

en: Set Volume
uk: Вказати гучність

en: volume:
uk: гучність:

en: Set Tempo
uk: вказати темп

en: kind
uk: тривалість

en: tempo:
uk: темп:

en: Lyrics
uk: Строфи

en: lyrics 1
uk: куплет 1

en: lyrics 2
uk: куплет 2

en: lyrics 3
uk: куплет 3

en: lyrics 4
uk: куплет 4

en: lyrics 5
uk: куплет 5

en: load from file
uk: завантажити з файлу

en: save to file
uk: зберегти у файл

en: file
uk: файл

en: Save lyrics
uk: Зберегти текст

en: Open lyrics file
uk: Відкрити текст

en: Muting
uk: Глушити

en: Staff %d
uk: Нотний стан %d

en: none
uk: жодний

en: Lines
uk: Горизонтальні позначення

en: lines
uk: позначення

en: Transpose
uk: Транспонувати

en: Select
uk: Вибір

en: half-tones
uk: півтони

en: selection
uk: вибір

en: use selection
uk: використовувати вибране

en: Text
uk: Текст

en: text
uk: текст

en: select font
uk: вибрати шрифт

en: anchor
uk: притягування

en: left
uk: зліва

en: mid
uk: посередині

en: right
uk: справа

en: enable volume change
uk: увімкнути зміну гучності

en: enable tempo change
uk: увімкнути зміну темпу

en: enable channel change
uk: увімкнути зміну каналу

en: No segno meaning
uk: Без значення segno

en: instrument
uk: інструмент

en: enable instrument change
uk: увімкнути зміну інструменту

en: Signs
uk: Знаки

en: signs
uk: знаки

en: MIDI import
uk: імпортувати MIDI

en: triplet recognition
uk: розпізнання тріолей

en: sort instruments
uk: сортувати інструменти

en: force piano
uk: розуміти як фортепіано

en: don't split tracks
uk: не ділити доріжки

en: tempo density
uk: поріг темпів

en: volume density
uk: поріг динамічних градацій

en: Config Record
uk: Налаштувати запис

en: export params
uk: параметри експорту

en: create line breaks
uk: створювати розриви лінійок

en: keep beams
uk: зберігати конфігурацію ребер

en: Staff selection
uk: Вибір нотних станів

en: keep beams selection
uk: На котрих станах зберігати ребра

en: All
uk: Всі

en: None
uk: Жоден

en: Horizontal Spacement
uk: Горизонтальний крок

en: Spacement
uk: Крок

en: Scale
uk: Розмір

en: Config Drums
uk: Налаштувати ударні

en: drum element name
uk: назва елемента

en: short name
uk: коротка назва

en: line
uk: лінійка

en: symbol
uk: символ

en: midi pitch
uk: звук midi

en: change element
uk: змінити елемент

en: note head
uk: нотна голівка

en: preview
uk: попередній перегляд

en: load defaults
uk: завантажити типові

en: play element
uk: прослухати елемент

en: Save drum configuration
uk: Зберегти налаштування ударних

en: Open drum configuration
uk: Відкрити налаштування ударних

en: Chordname
uk: Позначення акорду

en: chordname
uk: позначення

en: size
uk: розмір

en: position
uk: позиція

en: Toolbox
uk: Знаряддя

en: Chords
uk: Акорди

en: chord
uk: акорд

en: config
uk: налаштування

en: diagram
uk: схема

en: root
uk: основа

en: mody
uk: акорд

en: chordselect
uk: вибір акорду
