ntfs-config - en to sv translation catalogue (40 entries)

en: You need administrative rights to start this application.
sv: Du behöver administrativa rättigheter för att starta det här programmet.

en: Read/Write NTFS driver not installed
sv: Drivrutin för att läsa/skriva NTFS är inte installerad

en: In order to enable write support for your NTFS devices, you'll need first to install the ntfs-3g driver.
    If your distribution don't provide it, you can get it from :
    http://www.ntfs-3g.org
sv: För att aktivera skrivstöd för dina NTFS-enheter behöver du först installera drivrutinen ntfs-3g.
    Om din distribution inte tillhandahåller den kan du hämta den från:
    http://www.ntfs-3g.org

en: <b>NTFS write support configuration tool</b>
sv: <b>Konfigurationsverktyg för NTFS-skrivstöd</b>

en: <big><b>New partitions detected</b></big>
sv: <big><b>Nya partitioner identifierades</b></big>

en: Advanced Configuration
sv: Avancerad konfiguration

en: Alternatively you can configure them 
    automatically with the "Auto Configure" button
sv: Alternativt kan du konfigurera dem 
    automatiskt med "Konfigurera automatiskt"

en: Applying changes.
    Please wait until the process finishes.
sv: Verkställer ändringar.
    Vänta tills processen är färdig.

en: Auto Configure
sv: Konfigurera automatiskt

en: Enable write support for external device
sv: Aktivera skrivstöd för extern enhet

en: Enable write support for internal device
sv: Aktivera skrivstöd för intern enhet

en: The following new partitions were detected.
    Select the ones you want to configure:
sv: Följande nya partitioner identifierades.
    Välj de som du vill konfigurera:

en: Enable/disable write support for NTFS with a simple click.
sv: Aktivera/inaktivera skrivstöd för NTFS med ett enda klick.

en: NTFS Configuration Tool
sv: Konfigurationsverktyg för NTFS-skrivstöd

note: Add new devices in the treeview
en: <Enter a mount point>
sv: <Ange en monteringspunkt>

en: Add
sv: Lägg till

en: Device
sv: Enhet

en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

en: Formatting error
sv: Formateringsfel

en: <i>%s</i> contains an invalid character.
    Mount point should be in /media/. Alternatively, you can enter a simple name, like <i>disk</i>.
sv: <i>%s</i> innehåller ett ogiltigt tecken.
    Monteringspunkten ska vara i /media/. Alternativt kan du ange ett enkelt namn, t.ex. <i>disk</i>.

en: Writable
sv: Skrivbar

en: Mount point
sv: Monteringspunkt

en: Total
sv: Totalt

en: Used
sv: Används

en: Reverting to previous version?
sv: Återställ till föregående version?

en: All changes that you just made will be lost.
    Do you want to continue?
sv: Alla ändringar som du precis har gjort kommer att gå förlorade.
    Vill du fortsätta?

en: Unmounting disabled devices?
sv: Avmontera inaktiverade enheter?

en: You disabled the following devices:
sv: Du inaktiverade följande enheter:

en: Do you want to unmount them?
sv: Vill du avmontera dem?

en: Unmount selected
sv: Avmontera markerade

en: Reboot require
sv: Omstart krävs

en: In order to apply all your changes,
    you'll need to reboot your computer.
sv: Du behöver starta om din dator för att
    dina ändringar ska verkställas.

en: Unmounting %s
sv: Avmonterar %s

en: Mounting %s
sv: Monterar %s

en: Unmounting failed
sv: Avmontering misslyckades

en: Unmounting <i>%s</i> failed because of the following error:
sv: Avmonteringen av <i>%s</i> misslyckades på grund av följande fel:

en: Unmounting <i>%s</i> failed, because
    it is currently used by the following applications:
sv: Avmonteringen av <i>%s</i> misslyckades på grund
    av att den för närvarande används av följande program:

en: Retry unmount
sv: Prova att avmontera igen

en: Mounting failed
sv: Monteringen misslyckades

en: Mounting <i>%s</i> failed because of the following error:
sv: Monteringen av <i>%s</i> misslyckades på grund av följande fel:
