Obconf - en to ar translation catalogue (86 entries)

en: Openbox Configuration Manager
ar: مدير إعدادات أوبن بكس

en: <span weight="bold">Theme</span>
ar: <span weight="bold">سمة</span>

en: _Install a new theme...
ar: ثبت سمة _جديدة...

en: Create a theme _archive (.obt)...
ar: أنشيء أرشيف سمة (.obt)...

en: Theme
ar: سمة

en: <span weight="bold">Windows</span>
ar: <span weight="bold">نوافذ</span>

en: <span weight="bold">Window Titles</span>
ar: <span weight="bold">عنوان النوافذ</span>

en: _Button order:
ar: ترتيب الأزرار:

en: Window icon
    Window label (Title)
    Iconify (Minimize)
    Maximize
ar: أيقونة نافذة
    وسم النافذة (عنوان)
    ايقنة (تصغير)
    تكبير

en: <span weight="bold">Fonts</span>
ar: <span weight="bold">خطوط</span>

en: _Active window title:
ar: عنوان النافذة النشطة:

en: _Inactive window title:
ar: عنوان النافذة الغير نشطة:

en: Menu _header:
ar: مقدمة القائمة:

en: _Menu Item:
ar: عنصر القائمة:

en: Appearance
ar: مظهر

en: All monitors
ar: كل المراقبات

en: The active monitor
ar: المراقب النشيط

en: Windows
ar: نوافذ

en: <span weight="bold">Moving and Resizing Windows</span>
ar: <span weight="bold">تحريك و تحجيم النوافذ</span>

en: <span weight="bold">Information Dialog</span>
ar: <span weight="bold">حوار المعلومات</span>

en: Show _information dialog:
ar: عرض حوا_ر معلومات:

en: When resizing terminal windows
ar: عنذ تحجيم نافذة الطرفية

en: Always
ar: دائماً

en: Never
ar: أبدًا

en: Information dialog's _position:
ar: موقع حوار المعل_ومات:

en: Centered on the window
ar: توسط في النافذة

en: Fixed _x position:
ar: تحديد موقع _x:

en: Centered
ar: توسيط

en: From left edge
ar: من يسار الحفة

en: From right edge
ar: من يمين الحافة

en: Fixed _y position:
ar: تحديد موقع _y:

en: From top edge
ar: من أعلى الحافة

en: From bottom edge
ar: من أسفل الحافة

en: Move & Resize
ar: تحريك و تحجيم

en: <span weight="bold">Titlebar</span>
ar: <span weight="bold">شريط العنوان</span>

en: Double click on the _titlebar:
ar: نقر المزدوج _في شريط العنوان:

en: Maximizes the window
ar: تكبير النافذة

en: Double click ti_me:
ar: مدة النقر ا_لمزدوج:

en: Mouse
ar: فأرة

en: <span weight="bold">Desktops</span>
ar: <span weight="bold">اسطح المكتب</span>

en: _Number of desktops:
ar: _عدد أسطح المكتب:

en: _Desktop names:
ar: اسماء سطح المكتب:

en: Desktops
ar: أسطح مكتب

en: <span weight="bold">Desktop Margins</span>
ar: <span weight="bold">هوامش سطح المكتب</span>

en: _Top
ar: _أعلى

en: _Left
ar: يس_ار

en: _Right
ar: _يمين

en: _Bottom
ar: أ_سفل

en: Margins
ar: هوامش

en: <span weight="bold">Position</span>
ar: <span weight="bold">موقع</span>

en: _Position:
ar: _موضع:

en: Top Left
ar: أعلى يسار

en: Top
ar: أعلى

en: Top Right
ar: أعلى يمين

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Bottom Left
ar: أسفل يسار

en: Bottom
ar: أسفل

en: Bottom Right
ar: أسفل يمين

en: Floating
ar: طافية

en: _Orientation:
ar: توج_يه:

en: Vertical
ar: عمودي

en: Horizontal
ar: أفقي

en: <span weight="bold">Hiding</span>
ar: <span weight="bold">إخفاء</span>

en: _Delay before hiding:
ar: مدة _قبل إخفاء:

en: Delay before _showing:
ar: مدة ق_بل الإظهار:

en: Abo_ut
ar: ح_ول

en: About ObConf
ar: حول Obconf

en: <span weight="bold" size="xx-large">ObConf VERSION</span>
ar: <span weight="bold" size="xx-large">إصدار ObConf</span>

en: window1
ar: نافذة1

en: 
    Options:
ar: 
    خيارات:

en:   --help                Display this help and exit
ar:   --help                عرض هذه المساعدة و الخروج

en:   --version             Display the version and exit
ar:   --version             عرض الإصدار و الخروج

en:   --install ARCHIVE.obt Install the given theme archive and select it
ar:   --install ARCHIVE.obt ثبيت ارشبف السمة المعطات و تحدبدها

en:   --archive THEME       Create a theme archive from the given theme directory
ar:   --archive THEME       إنشاء أرشيف سمة من دليل السمة المعطات

en:   --config-file FILE    Specify the path to the config file to use
ar:   --config-file FILE    حدد مسار ملف التكوين لإستعماله

en: 
    Please report bugs at %s
ar: 
    الرجاء الإبلاغ عن الخلل في %s

en: (Unnamed desktop)
ar: (سطح مكتب بدون إسم)

en: Choose an Openbox theme
ar: إختر سمة أوبن بوكس

en: Openbox theme archives
ar: أرشيفات سمة أوبن بوكس

en: "%s" was installed to %s
ar: تم تثبيت "%s" إلى %s

en: "%s" was successfully created
ar: تم إنشاء "%s" بنجاح

en: Unable to run the "tar" command: %s
ar: غير قادر على تشغيل الامر "tar" : %s

en: Unable to create directory "%s": %s
ar: غير قادر على إنشاء الدليل "%s": %s

en: Unable to move to directory "%s": %s
ar: غير قادر على نقل غلى الدليل "%s": %s

en: Custom actions
ar: إجراءات مخصصة
