obconf - en to el translation catalogue (139 entries)

en: Openbox Configuration Manager
el: Διαχειριστής ρυθμίσεων Openbox

en: <span weight="bold">Theme</span>
el: <span weight="bold">Θέμα</span>

en: _Install a new theme...
el: _Εγκατάσταση νέου θέματος...

en: Create a theme _archive (.obt)...
el: Δημιουργία ενός _αρχείου θέματος (.obt)...

en: Theme
el: Θέμα

en: <span weight="bold">Windows</span>
el: <span weight="bold">Παράθυρα</span>

en: _Windows retain a border when undecorated
el: Τα _παράθυρα διατηρούν ένα πλαίσιο στη μη-διακόσμηση

en: A_nimate iconify and restore
el: _Κίνηση κατά την εικονιδοποίηση και επαναφορά

en: <span weight="bold">Window Titles</span>
el: <span weight="bold">Τίτλοι παραθύρων</span>

en: _Button order:
el: _Σειρά κουμπιών:

en: N - The window's icon
    D - The all-desktops (sticky) button
    S - The shade (roll up) button
    L - The label (window title)
    I - The iconify (minimize) button
    M - The maximize button
    C - The close button
el: N - Το εικονίδιο του παραθύρου
    D - Το κουμπί σε-όλες-τις-επιφάνειες-εργασίας
    S - Το κουμπί τυλίγματος
    L - Ο τίτλος του παραθύρου
    I - Το κουμπί εικονιδοποίησης
    M - Το κουμπί μεγιστοποίησης
    C - Το κουμπί τερματισμού

en: Window icon
    Window label (Title)
    Iconify (Minimize)
    Maximize
el: Εικονίδιο παραθύρου
    Τίτλος παραθύρου
    Εικονιδοποίηση
    Μεγιστοποίηση

en: Close
    Shade (Roll up)
    Omnipresent (On all desktops)
el: Κλείσιμο
    Τύλιγμα
    Πανταχού παρών (σε όλες τις επιφάνειες εργασίας)

en: <span weight="bold">Fonts</span>
el: <span weight="bold">Γραμματοσειρές</span>

en: _Active window title:
el: Τίτλος _ενεργού παραθύρου:

en: _Inactive window title:
el: Τίτλος _ανενεργού παραθύρου:

en: Menu _header:
el: _Επικεφαλίδα μενού:

en: _Menu Item:
el: _Αντικείμενα μενού:

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: <span weight="bold">Focusing Windows</span>
el: <span weight="bold">Εστίαση παραθύρων</span>

en: Focus _new windows when they appear
el: Εστίαση στα _νέα παράθυρα όταν αυτά εμφανίζονται

en: <span weight="bold">Placing Windows</span>
el: <span weight="bold">Τοποθέτηση παραθύρων</span>

en: _Place new windows under the mouse pointer
el: _Τοποθέτηση νέων παραθύρων κάτω από το δρομέα του ποντικιού

en: _Center new windows when they are placed
el: _Κεντράρισμα νέων παραθύρων όταν τοποθετηθούν

en: Prefer to place new windows _on:
el: Προτίμηση τοποθέτησης νέων παραθύρων _σε:

en: All monitors
el: Όλες τις οθόνες

en: The active monitor
el: Ενεργή οθόνη

en: The monitor with the mouse
el: Οθόνη του δρομέα ποντικιού

en: Windows
el: Παράθυρα

en: <span weight="bold">Moving and Resizing Windows</span>
el: <span weight="bold">Μετακίνηση και αλλαγή μεγέθους παραθύρων</span>

en: Update the window contents while _resizing
el: Ανανέωση των περιεχομένων του παραθύρου κατά την αλλαγή _μεγέθους

en: Drag _threshold distance:
el: Απόσταση κατωφλίου συρσίματος:

en: Amount of resistance against other _windows:
el: Ποσό ανθεκτικότητας στα άλλα _παράθυρα:

en: Amount of resistance against screen _edges:
el: Ποσό ανθεκτικότητας στις άκρες της _οθόνης:

en: _Switch desktops when moving a window past the screen edge
el: _Αλλαγή επιφάνειας εργασίας κατά τη μετακίνηση ενός παραθύρου πέρα από την άκρη της οθόνης

en: _Amount of time to wait before switching:
el: _Χρόνος πριν την αλλαγή:

en: <span weight="bold">Information Dialog</span>
el: <span weight="bold">Παράθυρο πληροφοριών</span>

en: Show _information dialog:
el: Εμφάνιση _παραθύρου πληροφοριών:

en: When resizing terminal windows
el: Κατά την αλλαγή μεγέθους παραθύρων τερματικού

en: Always
el: Πάντα

en: Never
el: Ποτέ

en: Information dialog's _position:
el: _Θέση παραθύρου πληροφοριών:

en: Centered on the window
el: Στο κέντρο του παραθύρου

en: Above the window
el: Πάνω από το παράθυρο

en: Fixed position on screen
el: Σε συγκεκριμένη θέση στην οθόνη

en: Fixed _x position:
el: Συγκεκριμένη θέση _χ:

en: Centered
el: Κεντραρισμένο

en: From left edge
el: Από την αριστερή άκρη

en: From right edge
el: Από τη δεξιά άκρη

en: Fixed _y position:
el: Συγκεκριμένη θέση _ψ:

en: From top edge
el: Από την πάνω άκρη

en: From bottom edge
el: Από την κάτω άκρη

en: Move & Resize
el: Μετακίνηση & αλλαγή μεγέθους

en: _Focus windows when the mouse pointer moves over them
el: _Εστίαση στα παράθυρα όταν ο δρομέας του ποντικιού κινείται πάνω τους

en: Move focus under the mouse when _switching desktops
el: Μετακίνηση εστίασης κάτω από το δρομέα κατά την _αλλαγή επιφανειών εργασίας

en: Move focus _under the mouse when the mouse is not moving
el: Μετακίνηση της εστίασης _κάτω από το δρομέα όταν αυτός δεν κινείται

en: _Raise windows when the mouse pointer moves over them
el: _Ανύψωση παραθύρων όταν ο δρομέας του ποντικιού κινείται πάνω τους

en: _Delay before focusing and raising windows:
el: _Καθυστέρηση πριν την εστίαση και ανύψωση παραθύρων:

en: <span weight="bold">Titlebar</span>
el: <span weight="bold">Γραμμή τίτλου</span>

en: Double click on the _titlebar:
el: Διπλό κλικ στη γραμμή τίτλου

en: Maximizes the window
el: Μεγιστοποίηση του παραθύρου

en: Shades the window
el: Τύλιγμα του παραθύρου

en: Double click ti_me:
el: Χρόνος διπλού _κλικ:

en: Mouse
el: Ποντίκι

en: <span weight="bold">Desktops</span>
el: <span weight="bold">Επιφάνειες εργασίας</span>

en: _Show a notification when switching desktops
el: _Εμφάνιση ειδοποίησης κατά την αλλαγή επιφάνειας εργασίας

en: _Amount of time to show the notification for:
el: _Χρόνος εμφάνισης ειδοποίησης:

en: _Number of desktops:
el: _Πλήθος επιφανειών εργασίας:

en: _Desktop names:
el: _Ονόματα επιφανειών εργασίας

en: Desktops
el: Επιφάνειες εργασίας

en: <span weight="bold">Desktop Margins</span>
el: <span weight="bold">Περιθώρια επιφάνειας εργασίας</span>

en: Desktop margins are reserved areas on the edge of your screen.  New windows will not be placed within a margin, and maximized windows will not cover them.
el: Τα περιθώρια επιφάνειας εργασίας είναι κρατημένες περιοχές στην άκρη της οθόνης. Τα νέα παράθυρα δε θα τοποθετούνται μέσα σε αυτό το περιθώριο και τα μεγιστοποιημένα παράθυρα δεν θα το καλύπτουν.

en: _Top
el: _Πάνω

en: _Left
el: _Αριστερά

en: _Right
el: _Δεξιά

en: _Bottom
el: _Κάτω

en: Margins
el: Περιθώρια

en: <span weight="bold">Dock</span>
el: <span weight="bold">Προσαρτήσεις</span>

en: The dock is a special container for "dockapps", or dock applications.  It is not visible on screen until a dockapp is run.  Dockapps can be used to show things like a clock, or to provide you with a system tray.
el: Μια προσάρτηση είναι ένας ειδικός χώρος για "dockapps", ή εφαρμογές προσάρτησης. Δεν εμφανίζεται στην οθόνη μέχρι μια εφαρμογή προσάρτησης να εκτελεστεί. Οι εφαρμογές προσάρτησης μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να εμφανίζουν πράγματα όπως ένα ρολόι, ή να παρέχουν ένα πλαίσιο συστήματος.

en: <span weight="bold">Position</span>
el: <span weight="bold">Θέση</span>

en: _Position:
el: _Θέση:

en: Top Left
el: Πάνω αριστερά

en: Top
el: Πάνω

en: Top Right
el: Πάνω δεξιά

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Bottom Left
el: Κάτω αριστερά

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bottom Right
el: Κάτω δεξιά

en: Floating
el: Πλωτό

en: _Floating position:
el: _Θέση πλωτού:

en: x
el: χ

en: Allow _windows to be placed within the dock's area
el: Να επιτρέπεται στα _παράθυρα να τοποθετούνται στην περιοχή προσάρτησης

en: _Orientation:
el: _Προσανατολισμός:

en: Vertical
el: Κάθετα

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: <span weight="bold">Stacking</span>
el: <span weight="bold">Στοίβα</span>

en: Keep dock _above other windows
el: Κράτηση προσάρτησης _πάνω από τα άλλα παράθυρα

en: A_llow dock to be both above and below windows
el: Να _επιτρέπεται στην περιοχή προσάρτησης να είναι και πάνω και κάτω από τα παράθυρα

en: Keep dock _below other windows
el: Κράτηση προσάρτησης _κάτω από τα άλλα παράθυρα

en: <span weight="bold">Hiding</span>
el: <span weight="bold">Απόκρυψη</span>

en: _Hide off screen
el: _Απόκρυψη από την οθόνη

en: _Delay before hiding:
el: Καθυστέρηση πριν _απόκρυψη:

en: Delay before _showing:
el: Καθυστέρηση πριν την _εμφάνιση:

en: Dock
el: Προσάρτηση

en: Abo_ut
el: _Περί

en: About ObConf
el: Περί ObConf

en: <span weight="bold" size="xx-large">ObConf VERSION</span>
el: <span weight="bold" size="xx-large">Έκδοση ObConf</span>

en: A preferences manager for Openbox
el: Ένας διαχειριστής ρυθμίσεων για το Openbox

en: Copyright (c) 2003-2008
    Dana Jansens <danakj@orodu.net>
    Tim Riley <tr@slackzone.org>
    Javeed Shaikh <syscrash2k@gmail.com>
el: Πνευματικά δικαιώματα (c) 2003-2008
    Dana Jansens <danakj@orodu.net>
    Tim Riley <tr@slackzone.org>
    Javeed Shaikh <syscrash2k@gmail.com>

en: window1
el: παράθυρο1

en: <span weight="bold">Press the key you wish to bind...</span>
el: <span weight="bold">Πιέστε το κουμπί που θέλετε να δεσμεύσετε...</span>

en: Copyright (c)
el: Πνευματικά δικαιώματα (c)

en: Syntax: obconf [options] [ARCHIVE.obt]
el: Σύνταξη: obconf [επιλογές] [αρχείο.obt]

en: 
    Options:
el: 
    Επιλογές:

en:   --help                Display this help and exit
el:   --help               Εμφάνιση αυτής της βοήθειας και τερματισμός

en:   --version             Display the version and exit
el:   --version             Εμφάνιση της έκδοσης και τερματισμός

en:   --install ARCHIVE.obt Install the given theme archive and select it
el:   --install ΑΡΧΕΙΟ.obt Εγκατάσταση του δοθέντος αρχείου θέματος και επιλογή του

en:   --archive THEME       Create a theme archive from the given theme directory
el:   --archive THEME       Δημιουργία ενός αρχείου θέματος από το δοθέν κατάλογο θέματος

en:   --config-file FILE    Specify the path to the config file to use
el:   --config-file FILE    Καθορίστε τη διαδρομή του αρχείου ρυθμίσεων προς χρήση

en: 
    Please report bugs at %s
el: 
    Παρακαλώ αναφέρετε σφάλματα στο %s

en: --install requires an argument
el: --install απαιτεί ένα όρισμα

en: --archive requires an argument
el: --archive απαιτεί ένα όρισμα

en: --config-file requires an argument
el: --config-file απαιτεί ένα όρισμα

en: Failed to load the obconf.glade interface file. You have probably failed to install ObConf properly.
el: Αποτυχία φόρτωσης του αρχείου διεπαφής obconf.glade. Πιθανότατα αποτυχίας σωστής εγκατάστασης του ObConf.

en: Failed to load an rc.xml. You have probably failed to install Openbox properly.
el: Αποτυχία φόρτωσης ενός rc.xml. Πιθανότατα αποτυχία σωστής εγκατάστασης Openbox.

en: Error while parsing the Openbox configuration file.  Your configuration file is not valid XML.
    
    Message: %s
el: Σφάλμα κατά την προσπέλαση του αρχείου ρυθμίσεων Openbox. Το αρχείο ρυθμίσεων δεν είναι έγκυρο αρχείο XML.
    
    Μήνυμα: %s

en: (Unnamed desktop)
el: (Ανώνυμη επιφάνεια εργασίας)

en: Choose an Openbox theme
el: Επιλογή ενός θέματος Openbox

en: Openbox theme archives
el: Αρχεία θέματος Openbox

en: "%s" was installed to %s
el: "%s" εγκαταστάθηκε στο %s

en: "%s" was successfully created
el: "%s" δημιουργήθηκε επιτυχώς

en: Unable to create the theme archive "%s".
    The following errors were reported:
    %s
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του αρχείου θέματος "%s".
    Τα ακόλουθα σφάλματα αναφέρθηκαν:
    %s

en: Unable to run the "tar" command: %s
el: Δεν ήταν δυνατή η εκτέλεση της εντολής "tar": %s

en: Unable to create directory "%s": %s
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του καταλόγου "%s": %s

en: "%s" does not appear to be a valid Openbox theme directory
el: "%s" δε φαίνεται να είναι ένας έγκυρος κατάλογος θέματος Openbox

en: Unable to move to directory "%s": %s
el: Δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση στον κατάλογο "%s": %s

en: Unable to extract the file "%s".
    Please ensure that "%s" is writable and that the file is a valid Openbox theme archive.
    The following errors were reported:
    %s
el: Δεν ήταν δυνατή η εξαγωγή του αρχείου "%s".
    Παρακαλώ επιβεβαιώστε ότι το "%s" είναι εγγράψιμο και ότι το αρχείο είναι ένα έγκυρο αρχείο θέματος Openbox.
    Τα ακόλουθα σφάλματα αναφέρθηκαν:
    %s

en: Custom actions
el: Προσαρμοσμένες ενέργεις
