obconf 2.0.3 - en to ja translation catalogue (56 entries)

en: Openbox Configuration Manager
ja: Openbox 設定マネージャ

en: <span weight="bold">Theme</span>
ja: <span weight="bold">テーマ</span>

en: _Install a new theme...
ja: 新しいテーマのインストール...

en: Create a theme _archive (.obt)...
ja: テーマアーカイブ (.obt) の生成...(_A)

en: Theme
ja: テーマ

en: <span weight="bold">Windows</span>
ja: <span weight="bold">ウインドウ</span>

en: <span weight="bold">Window Titles</span>
ja: <span weight="bold">ウインドウタイトル</span>

en: _Button order:
ja: ボタンの順番:

en: N - The window's icon
    D - The all-desktops (sticky) button
    S - The shade (roll up) button
    L - The label (window title)
    I - The iconify (minimize) button
    M - The maximize button
    C - The close button
ja: N - ウインドウのアイコン
    D - すべてのデスクトップに表示 (sticky) ボタン
    S - The shade (roll up) button
    L - ラベル (ウインドウタイトル)
    I - アイコン化 (最小化) ボタン
    M - 最大化ボタン
    C - 閉じるボタン

en: Window icon
    Window label (Title)
    Iconify (Minimize)
    Maximize
ja: ウインドウアイコン
    ウインドウラベル (タイトル)
    アイコン化 (最小化)
    最大化

en: Close
    Shade (Roll up)
    Omnipresent (On all desktops)
ja: 閉じる
    Shade (Roll up)
    すべてのデスクトップに表示

en: <span weight="bold">Fonts</span>
ja: <span weight="bold">フォント</span>

en: _Active window title:
ja: アクティブなウインドウのタイトル (_A):

en: _Inactive window title:
ja: 非アクティブなウインドウのタイトル (_I):

en: Menu _header:
ja: メニューの見出し (_H):

en: _Menu Item:
ja: メニューの項目 (_M):

en: Appearance
ja: 外観

en: <span weight="bold">Focusing Windows</span>
ja: <span weight="bold">ウインドウのフォーカス</span>

en: Windows
ja: ウインドウ

en: <span weight="bold">Moving and Resizing Windows</span>
ja: <span weight="bold">ウインドウの移動とサイズ変更</span>

en: Update the window contents while _resizing
ja: サイズ変更中にもサイズに合わせてウインドウの内容を更新する (_R)

en: Drag _threshold distance:
ja: ドラッグ時の判定の閾値 (_T):

en: <span weight="bold">Information Dialog</span>
ja: <span weight="bold">情報ダイアログ</span>

en: Show _information dialog:
ja: 情報ダイアログの表示 (_I):

en: When resizing terminal windows
ja: ウインドウのサイズ変更時に表示する

en: Always
ja: 常に表示する

en: Never
ja: 表示しない

en: Information dialog's _position:
ja: 情報ダイアログの表示位置 (_P):

en: Centered on the window
ja: ウインドウ中央

en: Above the window
ja: ウインドウの上

en: Fixed position on screen
ja: 画面上の固定位置

en: Fixed _x position:
ja: 固定位置の _x 座標:

en: Centered
ja: 中央

en: From left edge
ja: 0 (左端もしくは下端) から

en: From right edge
ja: 最大値 (右端もしくは上端) から

en: Fixed _y position:
ja: 固定位置の _y 座標:

en: Move & Resize
ja: 移動とサイズ変更

en: <span weight="bold">Titlebar</span>
ja: <span weight="bold">タイトルバー</span>

en: Double click on the _titlebar:
ja: タイトルバーのダブルクリック (_t):

en: Maximizes the window
ja: ウインドウの最大化

en: Shades the window
ja: ウインドウを隠す

en: Double click ti_me:
ja: ダブルクリック時間 (_m):

en: Mouse
ja: マウス

en: <span weight="bold">Desktops</span>
ja: <span weight="bold">デスクトップ</span>

en: _Number of desktops:
ja: デスクトップの数:

en: _Desktop names:
ja: デスクトップの名称:

en: Desktops
ja: デスクトップ

en: <span weight="bold">Desktop Margins</span>
ja: <span weight="bold">デスクトップのマージン</span>

en: _Top
ja: 上

en: _Left
ja: 左

en: _Right
ja: 右

en: _Bottom
ja: 下

en: Margins
ja: マージン

en: Dock
ja: ドック

en: About ObConf
ja: ObConf について

en: A preferences manager for Openbox
ja: Openbox用設定マネージャ
