obconf 2.0.3 - en to ro translation catalogue (132 entries)

en: Openbox Configuration Manager
ro: Configurări Openbox

en: <span weight="bold">Theme</span>
ro: <span weight="bold">Temă grafică</span>

en: _Install a new theme...
ro: _Instalează o temă nouă

en: Create a theme _archive (.obt)...
ro: Creează o _arhivă-temă (.obt)...

en: Theme
ro: Temă grafică

en: <span weight="bold">Windows</span>
ro: <span weight="bold">Ferestre</span>

en: _Windows retain a border when undecorated
ro: _Ferestrele păstrează o margine când nu sunt decorate

en: A_nimate iconify and restore
ro: _Minimizare și restaurare animată

en: <span weight="bold">Window Titles</span>
ro: <span weight="bold">Bara de titlu ferestre</span>

en: _Button order:
ro: Ordine _butoane:

en: N - The window's icon
    D - The all-desktops (sticky) button
    S - The shade (roll up) button
    L - The label (window title)
    I - The iconify (minimize) button
    M - The maximize button
    C - The close button
ro: N - Iconiță
    D - Buton afișare pe toate desktop-urile
    S - Buton minimizare la bara de titlu
    L - Titlu
    I - Buton minimizare
    M - Buton maximizare
    C - Buton închidere

en: Window icon
    Window label (Title)
    Iconify (Minimize)
    Maximize
ro: Iconiță
    Titlu
    Minimizează
    Maximizează

en: Close
    Shade (Roll up)
    Omnipresent (On all desktops)
ro: Închide
    Minimizează la bara de titlu
    Omniprezent (pe toate desktop-urile)

en: <span weight="bold">Fonts</span>
ro: <span weight="bold">Fonturi</span>

en: _Active window title:
ro: Bara de titlu a ferestrei _active:

en: _Inactive window title:
ro: Bara de titlu a ferestrei _inactive:

en: Menu _header:
ro: Cap de _meniu:

en: _Menu Item:
ro: Element _meniu:

en: Appearance
ro: Aspect

en: <span weight="bold">Focusing Windows</span>
ro: <span weight="bold">Selectare ferestre</span>

en: Focus _new windows when they appear
ro: Selectează ferestrele _nou create

en: <span weight="bold">Placing Windows</span>
ro: <span weight="bold">Poziționare ferestre</span>

en: _Place new windows under the mouse pointer
ro: _Poziționează ferestrele nou create sub cursorul mouse-ului

en: _Center new windows when they are placed
ro: _Centrează ferestrele noi în momentul poziționării

en: Prefer to place new windows _on:
ro: Poziționează de preferință ferestrele noi pe:

en: All monitors
ro: toate monitoarele

en: The active monitor
ro: monitorul activ

en: The monitor with the mouse
ro: monitorul cu mouse

en: Windows
ro: Ferestre

en: <span weight="bold">Moving and Resizing Windows</span>
ro: <span weight="bold">Mutare și Redimensionare ferestre</span>

en: Update the window contents while _resizing
ro: Arată conținutul ferestrei in timpul redimensionării

en: Drag _threshold distance:
ro: Prag minim de rezistență la _mutare:

en: Amount of resistance against other _windows:
ro: Rezistență față de alte _ferestre:

en: Amount of resistance against screen _edges:
ro: Rezistență față de marginea _ecranului:

en: _Switch desktops when moving a window past the screen edge
ro: _Schimbă desktop când o fereastră este mutată afară din ecran

en: _Amount of time to wait before switching:
ro: Timp de _așteptare înainte de schimbare:

en: <span weight="bold">Information Dialog</span>
ro: <span weight="bold">Fereastra de informații</span>

en: Show _information dialog:
ro: Afișează fereastra de _informații:

en: When resizing terminal windows
ro: Doar la redimensionarea terminalelor

en: Always
ro: Tot timpul

en: Never
ro: Niciodată

en: Information dialog's _position:
ro: _Poziția ferestrei de informații:

en: Centered on the window
ro: Centrat pe fereastră

en: Above the window
ro: Deasupra ferestrei

en: Fixed position on screen
ro: Poziție fixă pe ecran

en: Fixed _x position:
ro: Poziție fixă _x:

en: Centered
ro: Centrat

en: From left edge
ro: De la marginea din stânga

en: From right edge
ro: De la marginea din dreapta

en: Fixed _y position:
ro: Poziție fixă _y:

en: From top edge
ro: De la marginea de sus

en: From bottom edge
ro: De la marginea de jos

en: Move & Resize
ro: Mută & Redimensionează

en: _Focus windows when the mouse pointer moves over them
ro: Selectează _ferestrele dacă trece cursorul peste ele

en: Move focus under the mouse when _switching desktops
ro: Mută selecția sub cursor la _schimbarea desktop-urilor

en: Move focus _under the mouse when the mouse is not moving
ro: Mută selecția s_ub cursor dacă mouse-ul rămâne nemișcat

en: _Raise windows when the mouse pointer moves over them
ro: _Ridică deasupra ferestrele peste care trece cursorul

en: _Delay before focusing and raising windows:
ro: Timp _de așteptare înainte de selectarea / ridicarea ferestrelor

en: <span weight="bold">Titlebar</span>
ro: <span weight="bold">Bara de titlu</span>

en: Double click on the _titlebar:
ro: Dublu-clic pe bara de _titlu:

en: Maximizes the window
ro: Maximizează fereastra

en: Shades the window
ro: Minimizează fereastra la bara de titlu

en: Double click ti_me:
ro: _Interval dublu-clic:

en: <span weight="bold">Desktops</span>
ro: <span weight="bold">Desktop-uri</span>

en: _Show a notification when switching desktops
ro: _Afișează un mesaj la schimarea desktop-urilor

en: _Amount of time to show the notification for:
ro: _Durată pentru afișarea mesajului

en: _Number of desktops:
ro: _Număr de desktop-uri:

en: _Desktop names:
ro: Nume _desktop-uri:

en: Desktops
ro: Desktop-uri

en: <span weight="bold">Desktop Margins</span>
ro: <span weight="bold">Margini desktop</span>

en: Desktop margins are reserved areas on the edge of your screen.  New windows will not be placed within a margin, and maximized windows will not cover them.
ro: Marginile desktop-ului sunt zone rezervate pe marginile ecranului. Ferestrele nou create nu vor fi poziționate peste aceste zone, iar ferestrele maximizate nu le vor acopri.

en: _Top
ro: S_us

en: _Left
ro: _Stânga

en: _Right
ro: _Dreapta

en: _Bottom
ro: _Jos

en: Margins
ro: Margini

en: <span weight="bold">Dock</span>
ro: <span weight="bold">Doc</span>

en: The dock is a special container for "dockapps", or dock applications.  It is not visible on screen until a dockapp is run.  Dockapps can be used to show things like a clock, or to provide you with a system tray.
ro: Docul este un container special pentru “dockapps” sau aplicații-doc. Acesta devine vizibil pe ecran doar în momentul în care o aplicație-doc este lansată. Aplicațiile-doc pot fi folosite să afișeze informații, ca de exemplu un ceas, sau pot oferi o zonă de mesaje sistem (system tray).

en: <span weight="bold">Position</span>
ro: <span weight="bold">Poziție</span>

en: _Position:
ro: _Poziție:

en: Top Left
ro: Sus Stânga

en: Top
ro: Sus

en: Top Right
ro: Sus Dreapta

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Bottom Left
ro: Jos Stânga

en: Bottom
ro: Jos

en: Bottom Right
ro: Jos Dreapta

en: Floating
ro: Liber

en: _Floating position:
ro: Poziție _liberă:

en: Allow _windows to be placed within the dock's area
ro: Permite poziționarea ferestrelor in _zona docului

en: _Orientation:
ro: _Orientare:

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: <span weight="bold">Stacking</span>
ro: <span weight="bold">Vizibilitate</span>

en: Keep dock _above other windows
ro: Docul totdeauna _deasupra altor ferestre

en: A_llow dock to be both above and below windows
ro: Docul deasupra _sau dedesubtul altor ferestre

en: Keep dock _below other windows
ro: Docul totdeauna în _fundal

en: <span weight="bold">Hiding</span>
ro: <span weight="bold">Ascundere</span>

en: _Hide off screen
ro: _Ascundere automată

en: _Delay before hiding:
ro: Interval înainte de ascun_dere:

en: Delay before _showing:
ro: Interval înainte de _afișare:

en: Dock
ro: Doc

en: Abo_ut
ro: Despre

en: About ObConf
ro: Despre ObConf

en: A preferences manager for Openbox
ro: Un configurator pentru Openbox

en: <span weight="bold">Press the key you wish to bind...</span>
ro: <span weight="bold">Apasați tasta dorită pentru combinația de taste...</span>

en: Syntax: obconf [options] [ARCHIVE.obt]
ro: Sintaxă: obconf [opțiuni] [ARHIVA.obt]

en: 
    Options:
ro: 
    Opțiuni:

en:   --help                Display this help and exit
ro:   --help                Afișează mesajul acesta și părăsește programul

en:   --version             Display the version and exit
ro:   --version             Afișează versiunea curentă și părăsește programul

en:   --install ARCHIVE.obt Install the given theme archive and select it
ro:   --install ARHIVĂ.obt  Instalează și selectează arhiva-temă specificată

en:   --archive THEME       Create a theme archive from the given theme directory
ro:   --archive TEMĂ        Creează o arhivă-temă din directorul specificat

en:   --config-file FILE    Specify the path to the config file to use
ro:   --config-file FIȘIER  Definește calea către fișierul de configurare dorit

en: 
    Please report bugs at %s
ro: 
    Vă rugăm să anunțați erori la %s

en: --install requires an argument
ro: --install necesită un argument

en: --archive requires an argument
ro: --archive necesită un argument

en: --config-file requires an argument
ro: --config-file necesită un argument

en: Failed to load the obconf.glade interface file. You have probably failed to install ObConf properly.
ro: Fișierul obconf.glade nu a putut fi încărcat. Probabil ObConf nu a fost instalat corect.

en: Failed to load an rc.xml. You have probably failed to install Openbox properly.
ro: Fișierul rc.xml nu a putut fi încărcat. Probabil ObConf nu a fost instalat corect.

en: Error while parsing the Openbox configuration file.  Your configuration file is not valid XML.
    
    Message: %s
ro: Eroare la parcurgerea fișierului de configurare Openbox.  Fișierul de configurare nu are un format XML valid.
    
    Mesaj: %s

en: (Unnamed desktop)
ro: (Desktop fără nume)

en: Choose an Openbox theme
ro: Alege o temă Openbox

en: Openbox theme archives
ro: Arhive-temă Openbox

en: "%s" was installed to %s
ro: “%s” a fost instalat sub %s

en: "%s" was successfully created
ro: “%s” a fost creat

en: Unable to create the theme archive "%s".
    The following errors were reported:
    %s
ro: Tema-arhivă “%s” nu a putut fi creată.
    Au fost raportate următoarele erori:
    %s

en: Unable to run the "tar" command: %s
ro: Comanda “tar” nu a putut fi executată: %s

en: Unable to create directory "%s": %s
ro: Directorul “%s” nu a putut fi creat: %s

en: "%s" does not appear to be a valid Openbox theme directory
ro: “%s” nu pare a fi un director valid cu temă Openbox

en: Unable to move to directory "%s": %s
ro: Directorul “%s” nu a putut fi mutat: %s

en: Unable to extract the file "%s".
    Please ensure that "%s" is writable and that the file is a valid Openbox theme archive.
    The following errors were reported:
    %s
ro: Fișierul “%s” nu a putut fi decomprimat.
    Verificați dacă fișierul “%s” poate fi accesat și dacă e o arhivă-temă vaildă.
    Au fost raportate următoarele erori:
    %s

en: Custom actions
ro: Acțiuni personalizate
