obconf 2.0.3 - en to sv translation catalogue (130 entries)

en: Openbox Configuration Manager
sv: Openbox Konfigurationshanterare

en: <span weight="bold">Theme</span>
sv: <span weight="bold">Tema</span>

en: _Install a new theme...
sv: _Installera ett nytt tema...

en: Create a theme _archive (.obt)...
sv: Skapa ett tema_arkiv (.obt)...

en: Theme
sv: Tema

en: <span weight="bold">Windows</span>
sv: <span weight="bold">Fönster</span>

en: _Windows retain a border when undecorated
sv: _Fönster behåller en ram när de är odekorerade

en: A_nimate iconify and restore
sv: A_nimera minimering och återställning

en: <span weight="bold">Window Titles</span>
sv: <span weight="bold">Fönstertitlar</span>

en: _Button order:
sv: _Knappordning:

en: N - The window's icon
    D - The all-desktops (sticky) button
    S - The shade (roll up) button
    L - The label (window title)
    I - The iconify (minimize) button
    M - The maximize button
    C - The close button
sv: N - Fönstrets ikon
    D - Knapp för alla skrivbord
    S - Knapp för att rulla upp
    L - Fönstertiteln
    I - Knapp för att minimera
    M - Knapp för att maximera
    C - Knapp för att stänga

en: Window icon
    Window label (Title)
    Iconify (Minimize)
    Maximize
sv: Fönsterikon
    Fönstertitel
    Minimera
    Maximera

en: Close
    Shade (Roll up)
    Omnipresent (On all desktops)
sv: Stäng
    Rulla upp
    På alla skrivbord

en: <span weight="bold">Fonts</span>
sv: <span weight="bold">Fonter</span>

en: _Active window title:
sv: _Aktiv fönstertitel:

en: _Inactive window title:
sv: _Inaktiv fönstertitel:

en: Menu _header:
sv: Meny_rubrik:

en: _Menu Item:
sv: _Menyalternativ:

en: Appearance
sv: Utseende

en: <span weight="bold">Focusing Windows</span>
sv: <span weight="bold">Fönsterfokus</span>

en: Focus _new windows when they appear
sv: Fokusera _nya fönster när de skapas

en: <span weight="bold">Placing Windows</span>
sv: <span weight="bold">Fönsterplacering</span>

en: _Place new windows under the mouse pointer
sv: _Placera nya fönster under muspekaren

en: _Center new windows when they are placed
sv: Centrera _nya fönster

en: Prefer to place new windows _on:
sv: Föredra att placera nya fönster _på:

en: All monitors
sv: Alla skärmar

en: The active monitor
sv: Den aktiva skärmen

en: The monitor with the mouse
sv: Skärmen med muspekaren

en: Windows
sv: Fönster

en: <span weight="bold">Moving and Resizing Windows</span>
sv: <span weight="bold">Förflyttning och Storleksändring av Fönster</span>

en: Update the window contents while _resizing
sv: Uppdate_ra fönsterinnehållet under pågående storleksändring

en: Drag _threshold distance:
sv: Dra_gtröskel:

en: Amount of resistance against other _windows:
sv: Motstånd mot andra _fönster:

en: Amount of resistance against screen _edges:
sv: Motstånd mot s_kärmkanten

en: _Switch desktops when moving a window past the screen edge
sv: _Byt skrivbord när ett fönster flyttas förbi fönsterkanten

en: _Amount of time to wait before switching:
sv: _Fördröjning innan byte:

en: <span weight="bold">Information Dialog</span>
sv: <span weight="bold">Informationsdialog</span>

en: Show _information dialog:
sv: Visa _informationsdialog:

en: When resizing terminal windows
sv: För terminalfönster

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Information dialog's _position:
sv: Position för informations_dialog:

en: Centered on the window
sv: Centrerat på fönstret

en: Above the window
sv: Ovanför fönstret

en: Fixed position on screen
sv: Fix position på skärmen

en: Fixed _x position:
sv: _Fix position:

en: Centered
sv: Centrerad

en: From left edge
sv: Från vänsterkanten

en: From right edge
sv: Från högerkanten

en: Fixed _y position:
sv: _Fix position:

en: From top edge
sv: Från överkanten

en: From bottom edge
sv: Från underkanten

en: Move & Resize
sv: Flytta & Ändra Storlek

en: _Focus windows when the mouse pointer moves over them
sv: _Fokusera fönster när muspekaren flyttas in över dem

en: Move focus under the mouse when _switching desktops
sv: _Ge fokus till fönstret under muspekaren vid skrivbordsändring

en: Move focus _under the mouse when the mouse is not moving
sv: Lägg fokus _under muspekaren när musen inte flyttas

en: _Raise windows when the mouse pointer moves over them
sv: Lägg fönste_r överst när muspekaren flyttas in över dem

en: _Delay before focusing and raising windows:
sv: För_dröjning innan fönster fokuseras och läggs överst

en: <span weight="bold">Titlebar</span>
sv: <span weight="bold">Titelrad</span>

en: Double click on the _titlebar:
sv: Dubbelklick på t_itelraden:

en: Maximizes the window
sv: Maximerar fönstret

en: Shades the window
sv: Rullar upp fönstret

en: Double click ti_me:
sv: Dubbelkli_cktid:

en: Mouse
sv: Mus

en: <span weight="bold">Desktops</span>
sv: <span weight="bold">Skrivbord</span>

en: _Show a notification when switching desktops
sv: _Visa en notifikation vid skrivbordsbyte

en: _Amount of time to show the notification for:
sv: _Tid att visa notifikationen:

en: _Number of desktops:
sv: _Antal skrivbord:

en: _Desktop names:
sv: _Skrivbordsnamn:

en: Desktops
sv: Skrivbord

en: <span weight="bold">Desktop Margins</span>
sv: <span weight="bold">Skrivbordsmarginaler</span>

en: Desktop margins are reserved areas on the edge of your screen.  New windows will not be placed within a margin, and maximized windows will not cover them.
sv: Skrivbordsmarginaler är reserverade områden utmed kanten av skärmen. Nya fönster placeras inte i en marginal och maximerade fönster täcker dem inte.

en: _Top
sv: _Topp

en: _Left
sv: _Vänster

en: _Right
sv: _Höger

en: _Bottom
sv: _Botten

en: Margins
sv: Marginaler

en: Top Left
sv: Överst till vänster

en: Top
sv: Överst

en: Top Right
sv: Överst till höger

en: Left
sv: Till vänster

en: Right
sv: Till höger

en: Bottom Left
sv: Nederst till vänster

en: Bottom
sv: Nederst

en: Bottom Right
sv: Nederst till höger

en: Floating
sv: Svävande

en: _Floating position:
sv: _Svävande position:

en: Allow _windows to be placed within the dock's area
sv: Tillåt att _fönster placeras ovanför dockans område

en: _Orientation:
sv: Or_ientering:

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: <span weight="bold">Stacking</span>
sv: <span weight="bold">Lager</span>

en: Keep dock _above other windows
sv: Håll dock_an ovanför andra fönster

en: A_llow dock to be both above and below windows
sv: _Låt dockan vara både över och under fönster

en: Keep dock _below other windows
sv: Håll dockan under andra fönst_er

en: <span weight="bold">Hiding</span>
sv: <span weight="bold">Döljande</span>

en: _Hide off screen
sv: _Dölj utanför skärmen

en: _Delay before hiding:
sv: Fördröj_ning innan döljande:

en: Delay before _showing:
sv: Fördröjning innan _visande:

en: Dock
sv: Docka

en: Abo_ut
sv: _Om

en: About ObConf
sv: Om ObConf

en: A preferences manager for Openbox
sv: En inställningshanterare för Openbox

en: <span weight="bold">Press the key you wish to bind...</span>
sv: <span weight="bold">Tryck på tangenten du vill använda...</span>

en: Syntax: obconf [options] [ARCHIVE.obt]
sv: Syntax: obconf [alternativ] [ARKIV.obt]

en: 
    Options:
sv: 
    Alternativ:

en:   --help                Display this help and exit
sv:   --help                Visa den här hjälpen och avsluta

en:   --version             Display the version and exit
sv:   --version             Visa version och avsluta

en:   --install ARCHIVE.obt Install the given theme archive and select it
sv:   --install ARKIV.obt   Installera det givna temaarkivet och välj det

en:   --archive THEME       Create a theme archive from the given theme directory
sv:   --archive TEMA        Skapa ett temaarkiv från den givna temakatalogen

en:   --config-file FILE    Specify the path to the config file to use
sv:   --config-file FIL     Ange sökväg till konfigurationsfil att använda

en: 
    Please report bugs at %s
sv: 
    Rapportera buggar till %s

en: --install requires an argument
sv: --install kräver ett argument

en: --archive requires an argument
sv: --archive kräver ett argument

en: --config-file requires an argument
sv: --config-file kräver ett argument

en: Failed to load the obconf.glade interface file. You have probably failed to install ObConf properly.
sv: Kunde inte ladda gränssnittsfilen obconf.glade. Du har antagligen inte installerat ObConf korrekt.

en: Failed to load an rc.xml. You have probably failed to install Openbox properly.
sv: Kunde inte ladda en rc.xml. Du har antagligen inte installerat Openbox korrekt.

en: Error while parsing the Openbox configuration file.  Your configuration file is not valid XML.
    
    Message: %s
sv: Fel vid tolkning av Openbox konfigurationsfil. Din konfigurationsfil är inte korrekt XML.
    
    Meddelande: %s

en: (Unnamed desktop)
sv: (Namnlöst skrivbord)

en: Choose an Openbox theme
sv: Välj ett Openboxtema

en: Openbox theme archives
sv: Openboxtema-arkiv

en: "%s" was installed to %s
sv: "%s" installerades till %s

en: "%s" was successfully created
sv: "%s" installerades framgångsrikt

en: Unable to create the theme archive "%s".
    The following errors were reported:
    %s
sv: Kunde inte skapa temaarkivet "%s".
    Följande fel rapporterades:
    %s

en: Unable to run the "tar" command: %s
sv: Kunde inte köra tarkommandot: %s

en: Unable to create directory "%s": %s
sv: Kunde inte skapa katalog "%s": %s

en: "%s" does not appear to be a valid Openbox theme directory
sv: "%s" verkar inte vara en giltig Openboxtema-katalog

en: Unable to move to directory "%s": %s
sv: Kunde inte flytta till katalog "%s": %s

en: Unable to extract the file "%s".
    Please ensure that "%s" is writable and that the file is a valid Openbox theme archive.
    The following errors were reported:
    %s
sv: Kunde inte extrahera filen "%s".
    Verifiera att "%s" är skrivbar och att filen är ett giltigt Openboxtema-arkiv.
    Följande fel rapporterades:
    %s

en: Custom actions
sv: Användardefinierad handling
