obfuscate master - en to fa translation catalogue (47 entries)

en: Obfuscate
fa: گنگی

en: Censor private information
fa: سانسور اطّلاعات خصوصی

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Censor;Private;Image;Obfuscate;
fa: Censor;Private;Image;Obfuscate;سانسور;خصوصی;تصویر;ابهام;

en: Default window maximized behaviour
fa: رفتار پیش‌گزیدهٔ پنجرهٔ بیشینه شده

en: Obfuscate lets you redact your private information from any image.
fa: گنگی می‌گذارد اطّلاعات خصوصیتان را از هر تصویری دربیاورد.

en: Main Window
fa: پنجرهٔ اصلی

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: Bilal Elmoussaoui
fa: بلال الموسایی

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Open a New Window
fa: گشودن پنجره‌ای جدید

[ctx: shortcut window]
en: Open a File
fa: گشودن یک پرونده

[ctx: shortcut window]
en: Load Image from Clipboard
fa: بار کردن تصویر از تخته‌گیره

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
fa: رونوشت تصویر در تخته‌گیره

[ctx: shortcut window]
en: Save As
fa: ذخیره به شکل

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fa: نمایش میان‌برها

[ctx: shortcut window]
en: Close the Active Window
fa: بستن پنجرهٔ فعّال

[ctx: shortcut window]
en: Editor
fa: ویراستار

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fa: برگردان

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fa: انجام دوباره

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
fa: بزرگ‌نمایی

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
fa: کوچک‌نمایی

en: _Copy
fa: _رونوشت

en: _Save
fa: _ذخیره

en: _Open File
fa: _گشودن پرونده

en: _New Window
fa: _پنجرهٔ جدید

en: _Keyboard Shortcuts
fa: _میان‌برهای صفحه‌کلید

en: _About Obfuscate
fa: _دربارهٔ گنگی

en: Zoom out
fa: کوچک‌نمایی

en: Reset Zoom
fa: بازنشانی بزرگ‌نمایی

en: 100%
fa: ۱۰۰٪

en: Zoom in
fa: بزرگ‌نمایی

en: Select a File
fa: گزینش یک پرونده

en: Open
fa: گشودن

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: Drop an Image Here
fa: رها کردن تصویری در این‌جا

en: Undo
fa: برگردان

en: Redo
fa: انجام دوباره

en: Fill
fa: پُر کردن

en: Blur
fa: محو

en: Save Changes?
fa: ذخیرهٔ تغییرات؟

en: Open image contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost
fa: تصویر باز تغییراتی ذخیره نشده دارد. تغییراتی که ذخیره نشوند برای همیشه از دست خواهند رفت

en: Cancel
fa: لغو

en: Discard
fa: دور ریختن

en: Save
fa: ذخیره

en: The blur tool is not secure. Please do not use it to share sensitive information in a public forum
fa: ابزار محوی امن نیست. لطفاً برای هم‌رسانی اطّلاعات حسّاس در انجمن‌های عمومی از آن استفاده نکنید

en: Save File
fa: ذخیرهٔ پرونده

en: All Images
fa: همهٔ تصویرها

en: Open File
fa: گشودن پرونده
