obfuscate master - en to hi translation catalogue (31 entries)

en: Obfuscate
hi: ऑबफ़स्केट

en: Censor private information
hi: निजी जानकारी सेंसर करें

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Censor;Private;Image;Obfuscate;
hi: Censor;Private;Image;Obfuscate;सेन्सोर;सेंसर;निजी;छवि;ऑबफ़स्केट;

en: Default window maximized behaviour
hi: यदि विंडो मैक्सिमाईज़्ड स्थिति में है या नहीं

en: Obfuscate lets you redact your private information from any image.
hi: 'ऑबफ़स्केट' आपको किसी भी छवि से आपकी निजी जानकारी को हटाने में मदद करता है।

en: Main Window
hi: मुख्य विंडो

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: सामान्य शॉर्टकट

[ctx: shortcut window]
en: Open a New Window
hi: नई विंडो खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Open a File
hi: फ़ाइल खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Load Image from Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से छवि लोड करें

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
hi: छवि को क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

[ctx: shortcut window]
en: Save As
hi: ऐसे सहेजें

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
hi: शॉर्टकट दिखाएँ

[ctx: shortcut window]
en: Close the Active Window
hi: सक्रिय विंडो को बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Editor
hi: संशोधक

[ctx: shortcut window]
en: Undo
hi: पहले जैसा

[ctx: shortcut window]
en: Redo
hi: फिर करें

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
hi: बङा करें

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
hi: छोटा करें

en: _Copy
hi: कॉपी करें (_C)

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

en: _Open File
hi: फ़ाइल खोलें (_O)

en: _New Window
hi: नई विंडो (_N)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कुंजीपट शार्टकट (_K)

en: _About Obfuscate
hi: 'ऑबफ़स्केट' का परिचय (_A)

en: Open
hi: खोलें

en: Drop an Image Here
hi: यहाँ पर एक छवि ड्रॉप करें

en: The blur tool is not secure. Please do not use it to share sensitive information in a public forum
hi: ब्लर टूल सुरक्षित नहीं है। कृपया किसी सार्वजनिक मंच पर संवेदनशील जानकारी साझा करने के लिए इसका उपयोग न करें।

en: Open File
hi: फ़ाइल खोलें

en: Cancel
hi: रद्द

en: All Images
hi: सभी छवियाँ
