obfuscate master - en to pt_BR translation catalogue (44 entries)

en: Obfuscate
pt_BR: Ofuscar

en: Censor private information
pt_BR: Censure informações privadas

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Censor;Private;Image;Obfuscate;
pt_BR: Censor;Privado;Imagem;Ofuscar;Privada;

en: Default window maximized behaviour
pt_BR: Comportamento padrão da janela maximizada

en: Obfuscate lets you redact your private information from any image.
pt_BR: O Ofuscar permite que você apague suas informações privadas de qualquer imagem.

en: Main Window
pt_BR: Janela principal

[ctx: shortcut window]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Open a New Window
pt_BR: Abre uma nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Open a File
pt_BR: Abre um arquivo

[ctx: shortcut window]
en: Load Image from Clipboard
pt_BR: Carrega a imagem da área de transferência

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
pt_BR: Copia a imagem para a área de transferência

[ctx: shortcut window]
en: Save As
pt_BR: Salva como

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt_BR: Mostra atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Close the Active Window
pt_BR: Fecha a janela ativa

[ctx: shortcut window]
en: Undo
pt_BR: Desfaz

[ctx: shortcut window]
en: Redo
pt_BR: Refaz

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
pt_BR: Amplia

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
pt_BR: Reduz

en: _Copy
pt_BR: _Copiar

en: _Save
pt_BR: _Salvar

en: _Open File
pt_BR: _Abrir arquivo

en: _New Window
pt_BR: _Nova janela

en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

en: _About Obfuscate
pt_BR: Sobre o Ofusc_ar

en: Zoom out
pt_BR: Reduzir

en: Reset Zoom
pt_BR: Redefinir a ampliação

en: Zoom in
pt_BR: Ampliar

en: Select a File
pt_BR: Selecionar um arquivo

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Main Menu
pt_BR: Menu principal

en: Drop an Image Here
pt_BR: Solte uma imagem aqui

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Blur
pt_BR: Desfocar

en: Save Changes?
pt_BR: Salvar alterações?

en: Open image contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost
pt_BR: A imagem aberta contém alterações não salvas. As alterações que não forem salvas serão perdidas permanentemente

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Discard
pt_BR: Descartar

en: Save
pt_BR: Salvar

en: The blur tool is not secure. Please do not use it to share sensitive information in a public forum
pt_BR: A ferramenta de desfoque não é segura. Por favor, não a use para compartilhar informações confidenciais em um fórum público

en: Save File
pt_BR: Salvar arquivo

en: All Images
pt_BR: Todas as imagens

en: Open File
pt_BR: Abrir arquivo
