obfuscate master - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Censor private information
id: Sensor informasi pribadi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Censor;Private;Image;Obfuscate;
id: Sensor;Pribadi;Gambar;Obfuscate;

en: Default window maximized behaviour
id: Perilaku bawaan ketika jendela dimaksimalkan

en: Obfuscate lets you redact your private information from any image.
id: Obfuscate memungkinkan Anda menyusun informasi pribadi Anda dari gambar apapun.

en: Main Window
id: Jendela Utama

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Open a New Window
id: Buka Jendela Baru

[ctx: shortcut window]
en: Open a File
id: Buka Berkas

[ctx: shortcut window]
en: Load Image from Clipboard
id: Muat Gambar dari Papan Klip

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
id: Salin Gambar ke Papan Klip

[ctx: shortcut window]
en: Save As
id: Simpan Sebagai

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Close the Active Window
id: Tutup Jendela Aktif

[ctx: shortcut window]
en: Editor
id: Penyunting

[ctx: shortcut window]
en: Undo
id: Tidak Jadi

[ctx: shortcut window]
en: Redo
id: Jadi lagi

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
id: Zum Masuk

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
id: Zum Keluar

en: _Copy
id: Sa_lin

en: _Save
id: _Simpan

en: _Open File
id: _Buka Berkas

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: _About Obfuscate
id: Tent_ang Obfuscate

en: Zoom out
id: Perkecil

en: Reset Zoom
id: Reset Zum

en: Zoom in
id: Perbesar

en: Select a File
id: Pilih Berkas

en: Open
id: Buka

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Drop an Image Here
id: Seret Gambar Di Sini

en: Undo
id: Tak Jadi

en: Redo
id: Jadi Lagi

en: Fill
id: Mengisi

en: Blur
id: Mengaburkan

en: Save Changes?
id: Simpan Perubahan?

en: Open image contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost
id: Gambar terbuka berisi perubahan yang belum disimpan. Perubahan yang tidak disimpan akan hilang secara permanen

en: Cancel
id: Batal

en: Discard
id: Buang

en: Save
id: Simpan

en: The blur tool is not secure. Please do not use it to share sensitive information in a public forum
id: Perkakas blur tidak aman. Harap jangan menggunakannya untuk berbagi informasi sensitif di forum publik

en: Save File
id: Simpan Berkas

en: All Images
id: Semua Gambar

en: Open File
id: Buka Berkas
