obfuscate master - en to is translation catalogue (44 entries)

en: Censor private information
is: Afmá persónulegar upplýsingar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Censor;Private;Image;Obfuscate;
is: Afmá;Persónulegar;Ljósmynd;Obfuscate;

en: Default window maximized behaviour
is: Sjálfgefin hámörkuð gluggastærð

en: Obfuscate lets you redact your private information from any image.
is: Obfuscate gerir þér kleift að afmá upplýsingar um þig úr hverskyns ljósmyndum.

en: Main Window
is: Aðalgluggi

[ctx: shortcut window]
en: General
is: Almennt

[ctx: shortcut window]
en: Open a New Window
is: Opna nýjan glugga

[ctx: shortcut window]
en: Open a File
is: Opna skrá

[ctx: shortcut window]
en: Load Image from Clipboard
is: Hlaða mynd af klippipjaldi

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
is: Afrita á klippispjald

[ctx: shortcut window]
en: Save As
is: Vista sem

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
is: Birta flýtilykla

[ctx: shortcut window]
en: Close the Active Window
is: Loka virka glugganum

[ctx: shortcut window]
en: Editor
is: Ritill

[ctx: shortcut window]
en: Undo
is: Afturkalla

[ctx: shortcut window]
en: Redo
is: Endurgera

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
is: Renna frá

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
is: Renna að

en: _Copy
is: _Afrita

en: _Save
is: _Vista

en: _Open File
is: _Opna skrá

en: _New Window
is: _Nýr gluggi

en: _Keyboard Shortcuts
is: _Flýtilyklar

en: _About Obfuscate
is: _Um Obfuscate

en: Zoom out
is: Renna frá

en: Reset Zoom
is: Endursetja aðdrátt

en: Zoom in
is: Renna að

en: Select a File
is: Veldu skrá

en: Open
is: Opna

en: Main Menu
is: Aðalvalmynd

en: Drop an Image Here
is: Draga og sleppa mynd hér

en: Undo
is: Afturkalla

en: Redo
is: Endurgera

en: Fill
is: Fylla

en: Blur
is: Móska

en: Save Changes?
is: Vista breytingar?

en: Open image contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost
is: Opin mynd er með óvistaðar breytingar. Breytingar sem ekki eru vistaðar munu tapast endanlega.

en: Cancel
is: Hætta við

en: Discard
is: Henda

en: Save
is: Vista

en: The blur tool is not secure. Please do not use it to share sensitive information in a public forum
is: Móskunarverkfærið er ekki öruggt. Ekki nota það til að birta viðkvæmar upplýsingar opinberlega

en: Save File
is: Vista skjal

en: All Images
is: Allar myndir

en: Open File
is: Opna skrá
