obfuscate master - en to pt translation catalogue (40 entries)

en: Obfuscate
pt: Ofuscador

en: Censor private information
pt: Censurar informação privada

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Censor;Private;Image;Obfuscate;
pt: Censurar;Pessoal;Privada;Imagem;Ofuscar;Ofuscador;

en: Default window maximized behaviour
pt: Comportamento predefinido da janela maximizada

en: Obfuscate lets you redact your private information from any image.
pt: O Ofuscador permite-lhe censurar a sua informação privada a partir de qualquer imagem.

en: Main Window
pt: Janela principal

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Open a New Window
pt: Abrir uma nova janela

[ctx: shortcut window]
en: Open a File
pt: Abrir um ficheiro

[ctx: shortcut window]
en: Load Image from Clipboard
pt: Carregar imagem da área de transferência

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
pt: Copiar imagem para a área de transferência

[ctx: shortcut window]
en: Save As
pt: Guardar como

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
pt: Mostrar atalhos

[ctx: shortcut window]
en: Close the Active Window
pt: Fecha a janela ativa

[ctx: shortcut window]
en: Undo
pt: Anular

[ctx: shortcut window]
en: Redo
pt: Refazer

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
pt: Ampliar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
pt: Reduzir

en: _Copy
pt: _Copiar

en: _Save
pt: _Guardar

en: _Open File
pt: _Abrir ficheiro

en: _New Window
pt: _Nova janela

en: _Keyboard Shortcuts
pt: _Teclas de atalho

en: _About Obfuscate
pt: Ac_erca do Ofuscador

en: Zoom out
pt: Reduzir

en: Reset Zoom
pt: Repor Zoom

en: Zoom in
pt: Ampliar

en: Select a File
pt: Selecionar um ficheiro

en: Open
pt: Abrir

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Drop an Image Here
pt: Largar aqui uma imagem

en: Undo
pt: Anular

en: Redo
pt: Refazer

en: Fill
pt: Preencher

en: Blur
pt: Desfocar

en: The blur tool is not secure. Please do not use it to share sensitive information in a public forum
pt: A ferramenta de desfocagem não é segura. Não a utilize para partilhar informação sensível num fórum público

en: Save File
pt: Guardar ficheiro

en: Save
pt: Guardar

en: All Images
pt: Todas as imagens

en: Open File
pt: Abrir ficheiro
